Jak léčit adenoidy druhého stupně u dítěte

V současné době se revidují principy léčby adenoidů 2 stupně. Pokud byly dříve odstraněny téměř u všech dětí, nyní je již prokázán význam této amygdaly ve vývoji imunitního systému dítěte, proto je každý klinický případ zvažován individuálně dnes. U některých dětí je možné soutěžit o amygdalu a léčit nemoc konzervativně, zatímco v jiných případech jednoznačně volí chirurgický zákrok, který zabraňuje rozvoji možných komplikací. Zvažte, co jsou adenoidy druhého stupně a co s nimi dělat.

Klinický obraz

Adenoidní vegetace se nacházejí v zadní části nosohltanu. Vypadají jako nádorová hmota 4-6 laloků, oddělených hlubokými štěrbinami. Jejich vzhled je nejasně připomínající kohoutek.

Hypertrofie této mandle je pozorována stejně často u dětí obou pohlaví ve věku 3-5 let. Vzácně se vyskytují u dítěte prvního roku života, stejně jako u dospělých.

V závislosti na velikosti adenoidů se rozlišuje několik stupňů růstu mandlí. Diagnóza "adenoids 2 stupně" nastavena, když lékař vidí, že růst je polovina pokrývající vomer (nepárová kost zadní části nosu).

Jaké příznaky mohou dítě obtěžovat?

Hypertrofie faryngeální tonzily (adenoidy) se může projevovat různými příznaky. Je důležité je včas rozpoznat a přijmout vhodná opatření. Pro zvýšení adenoidních vegetací druhého stupně jsou charakteristické následující projevy, které si rodiče mohou všimnout:

 • dítě začne ve snu hlasitě čichat nebo jen čichat;
 • může se změnit tón hlasu a objeví se nosní kroucení;
 • dítě má nos a často otevřená ústa, která dává obličej charakteristický výraz;
 • dítě je těžké se soustředit, často zlobivé;
 • dítě má špatnou chuť k jídlu a problémy se spánkem;
 • dítě má často nachlazení;
 • dítě má trvalé problémy s ušima (otitis, kongesce, ztráta sluchu).

Symptomy se mohou u každého jednotlivého pacienta lišit, ale v každém případě abnormální růst lymfoidní tkáně interferuje s normálním růstem a vývojem dítěte. Rodiče by měli rozpoznat příznaky onemocnění v raných fázích a vyhledat pomoc.

Jak diagnostikovat?

Nezávisle zvažovat adenoids v nose dítěte nebude fungovat. Chcete-li diagnostikovat nemoc, měli byste se poradit s lékařem, který určí stupeň růstu mandlí a určit další léčbu. Specialisté používají různé metody výzkumu a diagnostiky:

 • studie prstů. Lékař ve sterilních rukavicích cítí prstem umístění adenoidů. Nevidí je a dotekem určuje velikost a strukturu. Procedura je nepříjemná a děti ji velmi dobře netolerují, takže ji v poslední době odmítají;
 • studie s použitím nazofaryngeálního speculum. Lékař zkoumá oblouk nosohltanu přes speciální zrcadlo vložené do ústní dutiny. Mezi nedostatky: není možné provádět u malých dětí a batolat se zvýšeným reflexem rány;
 • kontrola endoskopu. "Zlatý standard" v diagnostice adenoidů. To vám umožní nejen objasnit stupeň růstu, ale také zjistit stav sluchátek. Lze provádět u dětí jakéhokoliv věku, v případě potřeby použijte lehká sedativa;
 • X-paprsky, dát nějaké informace o velikosti adenoids, ale nést vysokou radiační zátěž, proto, být ne doporučený pro diagnózu u dětí.

Někdy můžete použít výsledky CT nebo MRI studií, ale pro malé děti je obtížné je provádět. Tato vyšetření jsou navíc poměrně drahá a v menší míře také ozařují pacienta.

Je to důležité! Nedoporučuje se uvažovat samostatně, a ještě více, aby se pokusili zkoumat hltanové mandle prsty. Kromě psychického traumatu a bolesti pro dítě nedostanete žádné výsledky.

Jak a co lze vyléčit

Hypertrofie 2 stupně adenoidů může být léčena konzervativně nebo chirurgicky. Přístup k léčbě závisí na stavu dítěte a přítomnosti souvisejících komplikací.

Konzervativní léčba

Pokud neexistují žádné kritické komplikace, můžete se pokusit léčit nemoc konzervativně. Tato léčba se skládá z:

 • Nosní proplach sám nebo v nemocničním prostředí („kukačka“). Farmaceutické solné roztoky jsou vybrány pro mytí nebo připraveny doma. Jednoduché zavlažování nosu s těžkým edémem bude neúčinné, protože adenoidy jsou umístěny v zadních částech nosu a je nutné, aby tam roztok probíhal.
 • Inhalací přístrojů pomocí odvarů bylinných antiseptik, fyziologického roztoku a jiných prostředků. Děti se nedoporučují provádět inhalaci páry, ale pouze nebulizátorem.
 • Kapky a nosní spreje. Pro léčbu adenoidů se používají hormonální spreje (Fliksonaze) se zánětem - kapky s antibakteriálním účinkem (Isofra, Polydex), jakož i kapky na sušení (Protargol) a fyziologické roztoky pro nos (Aqualor). Někdy rodiče připravují nosní kapky sami na základě lidových receptů, například z aloe šťávy nebo heřmánkového odvarů.
 • Homeopatické léky (Tonsilgon, Sinupret, Angin gran, atd.). V jejich složení přírodních složek, které mají příznivý vliv na tkáně mandlí a částečně zmírňují otok a zánět.
 • Antialergické léky (Fenistil, Zyrtec) k odstranění edému a alergické složky onemocnění.
 • Imunokorektoři.

Léčba je doplněna fyzioterapií, která se provádí bez zhoršení virové infekce. Hodnocení pacientů indikuje dobrý účinek takové komplexní terapie.

Chirurgická léčba

Pro adenoidy druhého stupně jsou pro odstranění následující situace:

 • narušil normální dýchání nosem;
 • je pozorována ztráta sluchu a jiná onemocnění středního ucha;
 • chronický zánět jiných mandlí a pravidelná katarální onemocnění (obvykle 5-7 krát ročně);
 • ve vývoji dochází ke zpoždění, anomáliím struktury kostí lebky obličeje a hrudníku.

V takových situacích byste neměli týrat dítě a pokračovat v neefektivním průběhu konzervativní terapie. Je lepší odstranit patologicky zarostlou tkáň a nechat dítě plně dýchat nosem.

Chirurgická léčba adenoidů zahrnuje:

 • tradiční chirurgie, kde amygdala je odstraněna zvláštním nožem (adenotome). Mezi nedostatky: nedostatek plnohodnotné vizuální kontroly nad operačním polem, díky kterému může zůstat část lymfoidní tkáně. Stejně jako psychologický moment přítomnosti na samotné operaci, která je pro dítě obtížná;
 • odstranění endoskopem. Umožňuje přesně a přesně odstranit všechny zarostlé tkáně.

Operace může být také prováděna s použitím laseru, holicího strojku, kobalátoru, způsobu kryodestrukce a dalších metod. Indikace a potřeba každé techniky závisí na schopnostech konkrétní kliniky, přání pacienta a doporučení lékaře.

Populární otázky

Je možné léčit adenidy stupně II pouze u nosních výplachů?

Ošetření je určeno ošetřujícím lékařem, který viděl vaše dítě a je si vědom svého stavu, stížností a souvisejících nemocí. I v případě konzervativní léčby nebude samotné mytí dostačující, je však zapotřebí integrovaného přístupu.

Musím léčit adenoidy druhého stupně u dospělého dítěte, nebo můžeme počkat a on přeroste nemoc?

S věkem může dojít ke snížení tkání nosohltanové tonzily, ale pokud v ní existuje zánětlivý proces, nezmizí. Začíná časté nachlazení a infekce se může rozšířit na další mandle. Je lepší léčit nemoc, aniž by čekal na komplikace.

Adenoidy 2 stupně u dětí: volíme správnou léčbu

Když dítě začne v noci otírat a dýchá převážně ústy, může předpokládat adenoidy, pomalou infekci nosohltanu, doprovázenou růstem lymfoidní tkáně hltanových mandlí. V závislosti na velikosti zvětšené formy a na tom, jak silně blokuje nosní průchody, narušuje normální dýchání, se rozlišují 3 stupně onemocnění.

Stupeň 2 adenoidy u dětí je jedním z nejčastějších důvodů pro dotčené rodiče, aby navštívili lékaře. Zvažte charakteristické příznaky, stejně jako moderní principy diagnostiky a léčby tohoto onemocnění.

Důvody

Tonzily hltanu jsou imunitní orgán, který je první bariérou infekce, která se při dýchání dostává do nosu. Pokud je dítě často nemocné, tělo nemá čas vyrovnat se s viry a bakteriemi a začnou se aktivně množit v lymfoidní tkáni.

Adenoidy se nyní stávají ohniskem infekce a pomalý zánět v organismu způsobuje jeho granulaci a růst.

Kromě častých infekcí může zvýšení lymfoidní tkáně vyvolat následující:

 • genetická predispozice (lymfadenopatie);
 • časté virové a bakteriální infekce matky během těhotenství;
 • hypoxie při porodu;
 • nepříznivá ekologická situace v místě bydliště;
 • alergie.

Věnujte pozornost! Adenoidy druhého stupně u dítěte se vždy vyvíjejí jako výsledek neošetřené mírné formy onemocnění. Pokud v tomto stádiu nezačnete s léčbou, vyvine se na terminální třetinu, při které budou nosní průchody zcela zablokovány zvětšenými mandlemi.

Klinický obraz

První příznaky adenoidů lze nalézt již u jednoho roku staré dítě. Vrchol výskytu je 3-5 let starý, když dítě chodí do mateřské školy, čelí velkému počtu bakterií, které mu nejsou známy, a zpravidla bývá nemocný. Tento problém čelil až 5-8% předškolních dětí z celého světa.

S věkem se riziko onemocnění snižuje a u většiny dospělých plicní hltany zcela atrofují.

Adenoidy u dětí 2 stupně manifest:

 1. Problémy se spánkem: z důvodu překážek přicházejícího vzduchu, které zvětšují adenoidy, se objevuje šňupání nebo hlasité chrápání. Padající kořen může vyvolat noční můry a neklidný spánek.
 2. Porušení nosního dýchání, které se objevuje nejen v noci, ale i během dne: diagnostika adenoidů druhého stupně u dětí je vystavena, pokud hypertrofované tkáně zabírají 30-65% průchodu spojujícího nos a hltan.
 3. Kompenzační dýchání ústy.
 4. Zhoršení procesů zapamatování a pozornosti, snížení výkonu školy.
 5. Časté bolesti hlavy.
 6. Při vstupu do sekundární infekce a rozvoji adenoiditidy - horečka, sliznice nebo mukopurulentní nosní výtok, slabost, špatná chuť k jídlu.

Diagnostika

Adenoidy druhého stupně u dětí jsou diagnostikovány na základě:

 1. Shromažďování stížností a anamnézy: podrobně popište lékaři, co vás zajímá o stavu dítěte, kdy jste si všimli prvních příznaků nemoci a způsobu léčby.
 2. Faryngoskopie - detailní vyšetření orofaryngu, které umožňuje vyhodnotit stav sliznice, nepřítomnost nebo přítomnost zánětu.
 3. Přední rinoskopie - vyšetření nosních průchodů, které mohou být zvlhčeny sliznicemi sliznic. Po kapkách vazokonstrikčních kapek může lékař vidět nazální choany a zvětšené adenoidy.
 4. Zadní rinoskopie - studie, která umožňuje odhadnout velikost a strukturu zarostlých faryngeálních mandlí pomocí zrcadla vloženého do ústní dutiny. Navzdory vysokému informačnímu obsahu je obtížné tuto studii provádět v dětství (protože vyžaduje od pacienta nepohyblivost).
 5. Radiografie nosohltanu v čelních a bočních projekcích. Pro lepší vizualizaci dítěte je žádáno, aby si během obrazu otevřel ústa.
 6. Orofaryngeální endoskopie je nejspolehlivější metodou pro studium orofarynxu, která umožňuje přesně zhodnotit velikost a umístění zarostlé lymfoidní tkáně. U malých dětí je nutná anestezie.

Zásady léčby

Tam jsou dvě hlavní taktiky léčit adenoids u dětí druhého stupně: konzervativní a chirurgický. Podle moderního výzkumu je preferována konzervativní terapie.

Výhody tohoto způsobu léčby jsou:

 • atraumatické a bezbolestné;
 • není třeba používat celkovou anestezii;
 • dobré výsledky se souborem opatření;
 • dobrá tolerance dětí.

Věnujte pozornost! Léčba adenoid 2 stupně u dětí s chirurgickými metodami se používá jako poslední možnost: s výrazným porušením nosního dýchání a vyjádřenými problémy se spánkem. Odstranění zarostlých faryngeálních mandlí nevylučuje možnost opakovaného výskytu onemocnění v budoucnu.

Boj s akutní adenoiditidou

Konzervativní léčba adenoidů u dětí 2 stupně začíná eliminací akutních symptomů adenoiditidy. Zánět faryngeálních mandlí je běžný výskyt, který se vyskytuje v adenoidech.

Proto je nutné převést vhodnou léčbu - Komarovsky v tomto případě doporučuje dodržet 5 hlavních bodů:

 1. Odstraňte příznaky intoxikace. Nabídněte svému dítěti teplý nápoj tak často, jak je to jen možné, poskytněte mu lůžko a zdravé jídlo.
 2. Bojujte s horečkou. Pro prevenci závažných komplikací je nutný vstup antipyretik (na bázi ibuprofenu a paracetamolu) v případech, kdy tělesná teplota převyšuje 38-38,5 ° C. Lékaři s nízkým stupněm horečky nejsou v žádném spěchu sestřelit: to je věřil, že to pomáhá tělu bojovat s infekcí.
 3. Odstraňte příčinu. U dětí bude léčba adenoidů stupně 2 neúčinná, pokud nebudete působit na infekční agens. V závislosti na tom, co způsobilo zánět hltanových mandlí, mohou lékaři předepsat antivirotika (rimantadin, Tamiflu) nebo antibakteriální (Amoxicillin, Amoxiclav) léky.
 4. Symptomatická léčba. Jak léčit adenoidy stupně 2 u dítěte závisí do značné míry na doprovodných příznacích infekce.

Věnujte pozornost! Před léčbou adenoidů stupně 2 u dítěte je nutné objasnit a případně odstranit příčinu onemocnění. Bez toho budou všechny terapeutické zákroky zbytečné.

Snížení otoku nosohltanu

Za účelem snížení otoků nosní sliznice a usnadnění nosního dýchání lékař ORL předepisuje krátký průběh vazokonstrikčních nosních kapek.

Jak vyléčit adenoidy 2 stupně u dítěte s pomocí těchto léků:

 1. Používané vazokonstrikční léky pouze v případě nouze: těžké otoky nosohltanu, těžké sekrece sliznic.
 2. Nedoporučuje se překročit dávku léku. Používejte přesně podle doporučení lékaře nebo dávejte návod k použití. Stejné pravidlo platí pro použití kapek.
 3. Před instilací je žádoucí promýt nos isotonickým roztokem. Nejjednodušší fyziologický roztok pro mytí nosu může být proveden vlastníma rukama, rozpuštěním 1 lžičky. sůl ve sklenici teplé vody. Nebo použijte některou z lékáren (Aqualore, Aquamaris).
 4. Vazokonstrikční léky jsou střídavě pohřbeny nejprve v jedné, pak v druhé nozdry. Fondy založené na nafazolinu (naftyzinu) mají krátkodobý účinek - až 4 hodiny. Cena kapek na bázi xylometazolinu je o něco vyšší, ale také pracuje asi 6 hodin.
 5. Průběh léčby vazokonstrikčními léky by neměl překročit 5-7 dnů.

Symptomatická léčba (antiseptická, protizánětlivá)

Protargol na bázi koloidního stříbra se osvědčil v léčbě adenoidu stupně 2 u dítěte. Tento lék je dostupný pouze v lékárnách s lékařským oddělením a má krátké trvání.

Když instilujete husté tmavě hnědé kapky do nosu dítěte, lék odmítne následující akce:

 • vytváří na nosní sliznici ochranný film;
 • zužuje krevní cévy;
 • snižuje zánět;
 • snižuje počet virů a bakterií v nosohltanu.

Je také možné použít lokální antibakteriální prostředky (Isofra, Polydex).

Lidová medicína

Mnozí lékaři jsou skeptičtí k myšlence léčení adenoidů u dítěte o 2 stupních lidovými metodami.

Následující recepty jsou však účinné pro pacienty, aby usnadnily nosní dýchání:

 1. Kalanchoe šťáva pomáhá odstranit hlen z nosu a snížit otok sliznice. K přípravě užitečného a přírodního léčiva zřeďte čerstvou šťávu rostliny vařenou vodou v poměru 1: 1 a nalijte 1-2 kapky přípravku 3x denně.
 1. Čerstvá řepná šťáva, zředěná na polovinu vodou, se také používá k sušení sliznic a snížení účinků zánětu. Doporučuje se použít 2 kapky léku 1-2krát denně v nose dítěte pro akutní projevy onemocnění.

Věnujte pozornost! Takové lidové prostředky pro léčbu adenoidů mají své vlastní kontraindikace. Před použitím se poraďte se svým lékařem.

V tomto článku jsme přezkoumali akční plán, pokud má dítě stupeň 2 adenoidy: co dělat se zvyšující se tělesnou teplotou a rozvojem adenoiditidy, které léky pomohou zmírnit otoky a usnadnit dýchání.

Pokud máte jakékoli dotazy, podívejte se na níže uvedené video. Lékaři nejčastěji preferují konzervativní terapii, uchylují se k operaci pouze ve třetím stupni onemocnění, kdy adenoidy zcela překrývají choany a blokují nosní dýchání.

Je nutné odstranit a léčit adenoidy o 2 stupně u dítěte

Dobrý den, milí rodiče. Dnes budeme hovořit o tom, co jsou adenoidy 2 stupně u dětí, léčba tohoto onemocnění. Dozvíte se o charakteristických znakech, možných příčinách, komplikacích. Dozvíte se o metodách prevence tohoto stavu a diagnostických metod.

Důvody

Adenoidy druhého stupně se vyvíjejí v přítomnosti takových faktorů, jako jsou:

 • chronické respirační onemocnění (horní část);
 • pronikání infekčních agens do těla, například chřipky, šarlatové horečky nebo černého kašle;
 • nedostatek včasné léčby prvního stupně onemocnění;
 • dědičný faktor;
 • slabá imunita.

Charakteristické příznaky

Skutečnost, že vaše dítě má problémy s adenoidy, a zejména s druhým stupněm onemocnění, bude indikováno následujícími příznaky:

 • chrápání, silné chrápání;
 • špatný dech nosem může být odhalen jak v noci, tak v odpoledních hodinách;
 • poruchy spánku;
 • kompenzační dýchání v ústech;
 • pravidelné bolesti hlavy;
 • snížení pozornosti, zhoršení procesů zapamatování;
 • špatné školní výsledky;
 • pokud se objeví sekundární infekce, je doprovázena významným zvýšením teploty. Současně jsou pozorovány hnisavé výboje z nosních dutin.

Vidíte, jak adenoidy vypadají jako děti ve dvou stupních u dětí, fotky z nemoci:

Diagnostika

Aby bylo možné přesně diagnostikovat a stanovit stupeň patologických procesů v adenoidech, je dítě podrobeno sérii studií a také konzultaci s lékařem.

 1. Palpace adenoidů, stanovení jejich konzistence.
 2. Vyšetření klenby nosohltanu se speciálním zrcadlem. Měli bychom mít na paměti, že u dětí se silným reflexem rány bude obtížné provést postup.
 3. Endoskopie. Tato metoda umožňuje určit stupeň hypertrofie adenoidů, rovněž určuje funkční stav Eustachovy trubice.
 4. Rentgenové paprsky mohou určit přesnou velikost adenoidů. S touto metodou výzkumu byste však neměli spěchat, protože dítě je znovu ozářeno.
 5. Výsev z hltanu. To je děláno jestliže bakteriální infekce je podezřelá. Když se potvrdí přítomnost tohoto patogenu, bude kultivován za účelem stanovení citlivosti na antibiotika.

Možné komplikace

 1. Bronchiální astma.
 2. Inkontinence moči.
 3. Alergická reakce.
 4. Možné poškození sluchu nebo řeči.
 5. Duševní retardace.
 6. Zpoždění ve formování dovedností velkých a jemných motorických dovedností.

Léčba

Když je rozhovor o tom, co tvoří adenoidy 2 stupně u dětí, odstranění, je třeba mít na paměti, o možnosti konzervativní léčby. V této terapii, více výhod, jmenovitě:

 • bezbolestnost;
 • nedostatek traumatu;
 • není nutná anestezie;
 • dobře snášen dětmi.
 1. Přijměte antipyretikum v případě vysoké teploty.
 2. Eliminace příčiny onemocnění - užívání antivirotik nebo antibiotik po zjištění pravděpodobného patogenu.
 3. Symptomatická léčba založená na odstranění všech projevů nemoci.
 4. Fyzioterapie, oplach sinus. Procedura je prováděna osobně lékařem.
 5. Laserová terapie a léčba křemenem.

Kromě toho musíte dodržovat několik pravidel:

 • dejte svému dítěti dostatek nápojů;
 • pozorovat přísný odpočinek;
 • Zajistěte správnou výživu.

Chirurgická metoda

Mělo by být zřejmé, že pokud je diagnóza u dětí 2 stupně u dětí, operace se ve všech případech nezobrazuje. Indikace pro operaci mohou být:

 • těžké nosní dýchání;
 • výrazné projevy špatného spánku;
 • znatelné zpoždění ve fyzickém a emocionálním vývoji;
 • častá sinusitida nebo adenoiditida;
 • močová inkontinence;
 • apnoe;
 • bronchiální astma.

Pokud bylo nakonec rozhodnuto o nadcházející operaci, je důležité dodržovat všechna doporučení lékaře v předoperačním a pooperačním období. Nezapomeňte na nezbytný odpočinek, zdravou a správnou výživu, čerstvý vzduch.

Operaci lze provést pomocí:

 • laser;
 • elektrokoagulací;
 • nebo opláštěním.

Největší poptávkou je adenoidektomie s laserem. Tato metoda je považována za nejméně traumatickou, má lokální analgetický účinek, umožňuje vyrovnat se bez nejmenší ztráty krve, přispívá k rychlému období rehabilitace.

Lidové metody

Můžete se uchýlit k použití tradiční medicíny, ale pouze po konzultaci se svým lékařem. Pamatujte, že tyto léky jsou považovány pouze za adjuvantní terapii, ale ne za hlavní.

Pokud adenoidy druhého stupně mohou mít pozitivní účinek, znamená to:

 • thuja olej, který se vnikne do každého nosního průchodu třemi kapkami v noci;
 • šťáva z aloe - vmíchaná dvakrát denně, až tři kapky do každé nosní dírky;
 • řepná šťáva - získaná smícháním šťávy z rostliny s medem v poměru dvou ku jedné, kapání až pětkrát denně, pět kapek.
 • bobkový list - používá se jako lotion, také při inhalaci. Má protizánětlivý účinek, posiluje imunitní systém dítěte.

Prevence

Aby se zabránilo rozvoji takové nemoci, je nutné se včas uchýlit k dodržování jednoduchých pravidel.

 1. Zlepšit imunitu dítěte zpevněním nebo pravidelným cvičením.
 2. V případě zánětu v těle okamžitě vyhledejte pomoc lékaře.
 3. Pokud se vyskytne chronické onemocnění, ujistěte se, že je co nejméně možných záchvatů exacerbace.
 4. Častěji je to s dítětem na ulici. Sluneční a vzduchové lázně mají pozitivní vliv na celkové posílení těla.
 5. Ujistěte se, že v místnosti, kde je dítě, je vždy optimální teplota a vlhkost.
 6. Vyhněte se přeplněným místům, zejména při vypuknutí virů.
 7. Nezačínejte adenoidy prvního stupně, ošetřujte je včas.

Nyní víte, jaké adenoidy třídy 2 jsou v dítěti. Pamatujte na potřebu včasné diagnostiky onemocnění. Neměli byste se okamžitě obávat, že dítě nebude spolehlivě předepsáno operaci. Nezapomeňte, že adenoidy druhého stupně lze téměř ve všech případech vyléčit konzervativními metodami.

Adenoidy 2 stupně


Pokud si dítě stěžuje na přetížení nosu, je pro něj obtížné dýchat a jeho ústa jsou téměř vždy otevřená, je nutné zkontrolovat stav jeho mandlí. Diagnóza onemocnění zahrnovala otolaryngologa. Pokud je lymfoidní tkáň zvětšena tak, že zasahuje do normálního dýchání, je dítěti diagnostikováno „adenoidy 2 stupně“. Onemocnění obvykle postihuje děti ve věku od 3 do 10 let.

Příčiny adenoidů

Hlavní příčiny onemocnění jsou:

 • genetická predispozice k patologickému nárůstu lymfoidní tkáně spojené s vrozenými poruchami endokrinního a lymfatického systému;
 • komplikace v těhotenství, obtížný porod: jestliže těhotná matka v těhotenství a související antibiotika během těhotenství trpěla, stejně jako v případě, že dítě trpí intrauterinní hypoxií a asfyxií při porodu - riziko vzniku adenoidů se zvýší;
 • častá onemocnění;
 • hrubé porušení zásad krmení před dosažením věku dítěte, zneužívání konzervačních látek a sladkostí u dětí mladších 10 let - to vše zvyšuje riziko adenoidů.

Předisponující faktory pro rozvoj adenoiditidy jsou:

 • špatné podmínky prostředí;
 • slabá imunita;
 • časté nachlazení a nachlazení;
 • tendence dítěte k alergiím.

Příznaky adenoidů 2 stupně

Včasná léčba k lékaři dává možnost léčit děti bez chirurgického zákroku. Rodiče by si proto měli být vědomi příznaků a známek hypertrofie adenoidů.

Příznaky adenoidů 2 stupně jsou následující:

 • dušnost: dítě neustále dýchá v ústech ve dne iv noci;
 • chronická rýma, výtok, který má serózní charakter;
 • chrápání a hlučné dýchání během spánku, apnoe;
 • problémy se sluchem: častá zánět středního ucha, problémy se sluchem (přerostlá lymfatická tkáň blokuje sluchové trubice);
 • změna hlasu: nosní, chrapot;
 • častá zánětlivá onemocnění dýchacího ústrojí a dutin: sinusitida, sinusitida, pneumonie, angína a bronchitida;
 • hypoxie spojená s poruchou dýchání, proti které jsou postiženy vnitřní orgány dítěte, zejména mozek, což ovlivňuje jeho školní výkon, vitalitu a náladu;
 • patologické změny ve struktuře obličeje. Trvale otevřená ústa vede k tvorbě tzv. "Adenoidní" tváře s overbite, zúžení a prodloužení dolní čelisti.


Tyto příznaky jsou příznaky hypertrofie adenoidů 2 stupně. V akutním průběhu nemoci mohou být přidány slabost, oteklé lymfatické uzliny a horečka.

Diagnostika

K výběru adekvátní léčby může lékař předepsat následující diagnostická opatření:

 1. Zadní rinoskopie. Kontrolu provádí speciální zrcadlo ústy. Manipulace je nepříjemná, ale bezbolestná.
 2. Přední rinoskopie. Při zkoumání nosních průchodů je nutné provést kapání vazokonstrikčních kapek.
 3. Prstová studie nosohltanu. Bolestná manipulace ve zdravotnických zařízeních bez speciálního vybavení.
 4. Endoskopické vyšetření. Provádí se pomocí pevného endoskopu nebo fibroskopu. Děti do 5 let se léčí v lokální anestezii.
 5. X-ray. Snímek pořízený během studie eliminuje příznaky sinusitidy.
 6. Laboratorní analýza mikroflóry. Předepisuje se při častém nachlazení.

Konzervativní léčba

Pokud stav dítěte nevyvolává obavy, lékař předepíše konzervativní léčbu, včetně:

 1. Oplach. S pomocí promytí se z povrchu adenoidů odstraní hnisavé výboje. Manipulaci s pomocí nosohltanu nebo „kukačky“ by měl provádět pouze odborník - zásobování roztoku jedním nosním průchodem a odsáváním vakuem přes druhý nosní průchod. Nedoporučuje se samoprývání, protože existuje riziko, že hnis bude ještě hlubší, což zhorší příznaky nemoci a situaci jako celku.
 2. Protizánětlivá léčba. Léky musí proudit na povrch adenoidů. Za tímto účelem lékař předepíše kapky Protargol, Albucid a další.
 3. Fyzioterapie Quartzifikace nosohltanu a nosních průchodů. Laserová terapie se zavedením vlákna nosní dutinou do nosohltanu. Laserová léčba kvalitativně snižuje hypertrofii lymfoidní tkáně, zmírňuje lokální zánět, zlepšuje imunitu u dětí a eliminuje příznaky adenoidů.

Chirurgická léčba

Chirurgická léčba adenoid 2 stupně je předepsána, pokud konzervativní terapie nepřinesla pozitivní výsledky, komplikace jako otitis, sinusitida, sinusitida, apnoe, maxilofaciální anomálie, dítě často trpí virovými a infekčními chorobami.

Adenomektomie se provádí pod podmínkou, že všechny symptomy adenoidního zánětu jsou vyloučeny na pozadí relativního zdraví dítěte. Během operace se aplikuje lokální nebo celková anestézie. Musíte pochopit, že adenomectomie vede k dočasnému narušení práce dětského imunitního systému. Po chirurgickém zákroku je nutná specifická léčba, aby se zabránilo sekundárnímu růstu lymfoidní tkáně.

Po třech měsících se stav dětí vrátí do normálu, jiné mandle převezmou funkce odstraněných adenoidů, imunitní obrana těla se obnoví v plném rozsahu. Kontraindikace k chirurgické léčbě adenoidů jsou onemocnění srdce a cév, onemocnění krve, těžké alergické reakce a astma bronchiální.

Léčba lidovými metodami

Neefektivní vzhledem k závažnosti procesu. Může však úspěšně doplňovat konzervativní terapii, což zvyšuje její účinek.

Pro děti starší než jeden rok můžete použít následující lidové recepty:

 • kombinovat přírodní med s čerstvou řepnou šťávou v poměru 2: 1. Směs důkladně promíchejte, abyste dosáhli úplného rozpuštění medu. Výsledný roztok se vpraví do 5 kapek do každé nozdry dítěte staršího než tři roky, za předpokladu, že na med není alergie;
 • vyhřívaný rakytníkový olej je také doporučován pro instilaci do nosu pro léčbu adenoidů u dětí nad jeden a půl roku;
 • pro mytí nosohltanu se doporučuje použít roztok na bázi mořské soli: 1 čajovou lžičku na šálek uvařené vody. Ve výsledném roztoku můžete přidat 3 kapky jódu.

Život dítěte trpícího adenoidy má své malé rysy. Systematicky bude muset navštívit ordinaci ORL lékaře, stejně jako neustále sledovat nosní toaletu, posilovat obranyschopnost těla a vyhýbat se vývoji nachlazení v každém směru.

Ve 13-14 letech, většina dětí tento problém zmizí. S věkem se lymfoidní tkáň začíná nahrazovat pojivem, takže se postupně obnovuje nosní dýchání. Ale tato skutečnost vůbec neznamená, že člověk může nechat nemoc pokračovat v jejím průběhu a ignorovat patologický růst a symptomy adenoidů po několik měsíců nebo dokonce let. V tomto případě nebude trvat dlouho čekat vážné a nevratné komplikace.

Adenoidy u dětí 1, 2 a 3 stupně - léčba bez operace nebo odstranění?

Adenoidy jsou jednou z nejčastějších patologií ORL orgánů u dětí předškolního věku. Pokud nemoc není včas rozpoznána a léčena, povede to k vážným následkům. Nejradikálnější metodou léčby je chirurgická metoda, ale v raných fázích je léčba velmi užitečná.

Co jsou to adenoidy?

Adenoidy se vyznačují výrazným růstem mandlí, což vede k nepohodlí a dechovým potížím u dítěte. Tato bakteriální patologie se často projevuje u dětí ve věku 3-7 let. Adenoidní tkáň pomáhá v boji proti infekcím, které se dostanou do těla během dýchání, což je pro ně určitá past. Pod vlivem patogenních bakterií bobtná a se zlepšením snižuje.

Mnoho rodičů je často zaměňováno se symptomy nemoci v počáteční fázi s nachlazení a nepřikládají k nim velký význam, snaží se vyléčit dítě na vlastní pěst. Adenoidy nemohou být diagnostikovány bez plného vyšetření otolaryngologem, jehož výsledky jsou předepsány léčbou.

Příznaky a příznaky adenoiditidy u dětí

U zdravých dětí nevykazují adenoidy v nosohltanu žádné příznaky. Vyskytují se až po nachlazení nebo virových infekcích, které vyvolávají růst adenoidní tkáně. Příznaky adenoiditidy se liší v závislosti na stadiu progrese zánětlivého procesu. U dětí jsou tři stupně adenoidů.

1 stupeň

Adenoidy 1 stupeň nemají žádné výrazné znaky. V počáteční fázi zánětu zabírají třetinu nosohltanu a neinterferují s dýcháním. Ve většině případů je první stupeň adenoidů diagnostikován pouze při absolvování rutinního vyšetření lékařem.

Abyste zabránili přechodu nemoci do další fáze, měli byste kontaktovat svého pediatra, pokud máte dítě:

 • těžké dýchání ve snu, hlasité sípání;
 • pocit dusnosti;
 • odpoledne pomalý stav;
 • vodnatý výtok z nosu.

Horizontální poloha těla pomáhá zvýšit tonzilu hltanu, což způsobuje problémy s dýcháním u dítěte. Nedostatek kyslíku ve snu často vede k nočním můrám. Děti nemají dostatek spánku, stěžují si na neustálou únavu.

Onemocnění ve stadiu 1 může být léčeno protizánětlivými, antiseptickými a imunostimulačními léky. Pomáhá nosní výplach a inhalace.

Rodiče by měli znát první příznaky hypertrofie tonzily hltanu, aby se zabránilo přechodu onemocnění do těžké formy, která není přístupná konzervativním léčebným metodám. Známky jako dýchání ústy a výskyt chrápání u dítěte slouží jako důvod návštěvy pediatra.

Stupeň zvýšení adenoidů u dětí

2 stupně

Adenoidy druhého stupně mají výraznější znaky, protože lymfoidní tkáň již pokrývá 50% nosních průchodů. To vede k vážným dechovým problémům. S včasnou diagnózou onemocnění lze vyléčit fyzioterapií a lékovou terapií.

Adenoidy stupně 2 lze rozpoznat, když se objeví u dítěte:

 • hlasité chrápání a chrápání ve snu;
 • změny v zabarvení;
 • prodloužená rýma;
 • letargie a chronická únava;
 • sluchové postižení;
 • nepřítomnost a špatný spánek;
 • nedostatek chuti k jídlu.

Hypertrofie adenoidů 2 stupně může ovlivnit další fyziologický vývoj dítěte. Během hypoxie, tam jsou problémy s fungováním mozku, který ovlivní duševní schopnosti dítěte. Porušení nosních cest vede k tomu, že dítě neustále dýchá ústy. Nesprávná poloha čelisti při dýchání přispívá k její postupné deformaci.

Dalším závažným důsledkem adenoidních vegetací je 2 stupně otitis. Porucha sluchu u dítěte se vyskytuje v důsledku blokování sluchového otvoru zvětšenou mandlí. V nepřítomnosti ventilace mezi nosní dutinou a středním uchem se serózní tekutina hromadí v ušní dutině, která se stává hlavní příčinou zánětu a vede k otitis.

3 stupně

Adenoidy stupně 3 u dětí vedou k úplné absenci nosního dýchání, při kterém se vzduch ohřívá, čistí a navlhčuje. Když dýchá ústy, proces dodávání kyslíku do orgánů a tkání pokračuje, ale spolu se studeným vzduchem, prach a bakterie vstupují do těla.

Zanedbaná hypertrofie adenoidů vede k charakteristickým změnám:

 • nazální kongesce;
 • ucpané nosní nebo ústní dýchání;
 • chrápání a silné čichání;
 • nosní hlasy, když je narušena jasnost výslovnosti;
 • deformace obličeje, ve které nejsou žádné nasolabiální záhyby, dolní část je vytažena, zuby na horní čelisti jsou ohnuté a brada se rovná;
 • zhoršení paměti, koncentrace a pozornosti;
 • přetížení uší;
 • otitis
 • sinusitida a sinusitida;
 • časté nachlazení a nachlazení;
 • ospalost a únava;
 • obecná slabost.

Příčiny formací

Adenoidní vegetace je běžným onemocněním u dětí ve věku od 3 do 7 let. Riziková skupina nezahrnuje děti mladší než jeden rok. V adolescenci má adenoidní tkáň správnou formu a neinterferuje s dýcháním. U dospělých je hypertrofie adenoidů velmi vzácná, ale není to důvod, proč by neměla být tato nemoc ignorována, protože zánětlivá oblast je trvalým zdrojem patogenních bakterií.

Existuje několik hlavních příčin vzniku adenoidů u dětí předškolního věku:

 • Genetická predispozice. Zvětšená nosohltanová mandle u některých dětí je dědičná anomálie, při které jsou funkce štítné žlázy narušeny.
 • Komplikace během těhotenství a porodu. Tvorba adenoidní vegetace u kojenců se v některých případech stává důsledkem virových infekcí, které matka přenáší v 6–9 týdnech těhotenství, stejně jako léky kontraindikované při přepravě dítěte. Výskyt adenoidů může být spojen s porodním poraněním, patologií vývoje plodu nebo hladověním kyslíkem.
 • Očkování a nemoci v dětství.
 • Nevyvážená výživa, velké množství ve stravě potravinářských přídatných látek a sladkostí.
 • Infekční onemocnění - spalničky, záškrt, černý kašel, rubeola, šarlatová horečka.
 • Časté nachlazení, bolest v krku, akutní respirační infekce, rýma, virové infekce.
Existuje mnoho důvodů pro zvýšení adenoid, takže časté nachlazení dítěte může přispět k tomuto procesu.
 • Alergie.
 • Nízká imunita.
 • Špatná ekologie.
 • Zboží pro domácnost a hračky z toxických materiálů.

Diagnostika patologie

Chcete-li sestavit úplný klinický obraz o onemocnění, otolaryngolog objasňuje stížnosti a zkoumá pacienta několika způsoby:

 • faryngoskopie - vyšetření zvětšené mandle ústní dutinou pomocí speciální špachtle a zrcadla;
 • anterior rhinoscopy - vyšetření nosních průchodů po instilaci vazokonstrikčního léčiva;
 • zadní rinoskopie - vyšetření zanícené oblasti pomocí speciálního zrcadla.
X-ray adenoidů různé závažnosti

Pokud je diagnóza potvrzena během počátečního vyšetření, otolaryngolog předepíše řadu dalších vyšetření k určení stavu sliznice a velikosti zánětu:

 • Endoskopie se provádí vložením tenké trubice do nosu, vybavené kamerou a baterkou. Obraz kamery během vyšetření nosohltanu se přenáší na monitor. V případě potřeby je pacientovi poskytnuta fotografie. Endoskopie pomáhá určit velikost adenoidů a charakter zánětu s vysokou přesností.
 • Rentgenové snímky jsou prováděny v laterální projekci, zatímco dítě musí otevřít ústa.
 • S použitím bakteriální kultury se stanoví složení patogenní mikroflóry ve vzorku sliznice nosohltanu.
 • Alergická analýza.
 • Zobrazování pomocí magnetické rezonance umožňuje vyloučit mozkovou kýlu při stanovení diagnózy.
 • Laboratorní analýzy (OAK a OAM, diagnostika ELISA, cytologické vyšetření).

Léčba bez chirurgického zákroku

Hypertrofii adenoidní tkáně 1 a 2 stupně lze vyléčit bez chirurgického zákroku. Proč vystavit dítě chirurgii, když lze dosáhnout pozitivních výsledků léčbou? Při předepisování léčebného režimu je nutné dodržovat integrovaný přístup, který kombinuje obecnou terapii a lokální účinky na amygdalu nosohltanu.

Obecná terapie zahrnuje následující typy léků:

 1. antialergický - Diazolin, Suprastin, Tsetrin, Fenkarolův průběh 5-10 dnů;
 2. vitaminové komplexy;
 3. imunostimulancia - Imudon, Tsitovir, Apilak, IRS 19;
 4. antibiotika (pro akutní hnisavou formu onemocnění).

Místní léčba zahrnuje použití:

 1. Nosní kapání, zmírnění otoků a odstranění rýmy. Chcete-li připravit nos na mytí, použijte Sanorin, Nasol, Naphthyzinum, Vibrocil (doporučujeme číst: Nosní kapky nosu pro děti: jak aplikovat?).
 2. Solné roztoky pro praní - solný roztok, Okomistin, Furacilin, Dekasan, Elekasol.
 3. Turundy, impregnované lékem - Albucidom, Sinoflurin, Avamys, Nasoneks).
 4. Inhalace v nebulizátoru s Mentoklar, Fluimutsil, Chlorophyllipt, Rotokan.

Trvalý terapeutický účinek je pozorován u kryoterapie, ve které je aplikován aplikátor do nosu, rozprašující kapky tekutého dusíku na zanícený povrch adenoidní tkáně. Procedura pro dítě je naprosto bezbolestná, posiluje imunitní systém, snižuje otok, příznivě působí na sliznici nosohltanu.

Jak odstranit adenoidy?

Chirurgický zákrok (adenotomie) je předepsán, pokud nejsou žádné výsledky léčby. Chirurgický zákrok není složitý a netrvá déle než 15 minut. Je lepší odstranit adenoidy na podzim nebo v zimě, protože v létě je obtížné vyhnout se krvácení. Operace se provádí jednou ze tří metod:

 1. Klasická adenotomie se provádí po předchozí anestezii. Chirurg vloží do ústní dutiny speciální nástroj (adenote) a odstraní nosohltanu.
 2. Endoskopická adenotomie se provádí pouze v celkové anestezii. Do nosního průchodu se vloží zkumavka a je vybavena kamerou pro monitorování operace na monitoru. Chirurg rozdrtí zarostlou tkáň adenoidů a odstraní ji se zvláštním odsáváním.
 3. Laserová adenotomie je nejméně traumatická procedura. Provádí se „utěsnění“ cév poškozených při odstraňování adenoidů. Hlavním nástrojem je laser.

Než se rozhodnete, zda chcete chirurgicky odstranit adenoidy stupně 3 dítěte, musíte zvážit klady a zápory. Je lepší se předem poradit se svým lékařem, protože jak staré dítě může být operováno.

Postup se nezdaří ze dvou důvodů:

 1. S predispozicí k hypertrofii adenoidní tkáně po adenotomii se hltanový tonzil po určité době rozšiřuje.
 2. Adenoidy vykonávají ochrannou funkci v těle - vytvářejí bariéru pro patogenní bakterie. Jejich odstranění je nebezpečné pro zdraví a imunitu dítěte.

Po adenotomii je nutné chránit dítě před bakteriálními infekcemi a virovými onemocněními. Aby se zabránilo recidivě onemocnění, je v pooperačním období nutné provádět léčbu drogami.

Preventivní opatření

Aby se zabránilo zánětu adenoidů, je třeba mít na paměti preventivní opatření:

 • vytvrzování dětí;
 • kontrastní sprcha při koupání;
 • včasná léčba akutních respiračních infekcí a SARS;
 • vyvážená výživa;
 • přijímání komplexních vitaminových přípravků;
 • profylaktické lékové terapie.

Adenoidy 2 stupně u dětí: léčba, příčiny, symptomy

Adenoidy stupně 2 u dětí mají výrazné symptomy. Vzhledem k tomu, že první stadium nemoci nemá prakticky žádné vnější projevy (může být detekován otolaryngologem během vyšetření), onemocnění je obvykle detekováno, když adenoidní růsty dosáhly dalšího stupně.

Adenoidní vegetace se obvykle vyskytují u dětí ve věku 2 let a zvýšené riziko jejich výskytu přetrvává až 8 let. Jedná se o chronicky se vyskytující onemocnění, které se v počáteční fázi vývoje prakticky neprojevuje a v pozdním stádiu způsobuje značné potíže a může způsobit závažné komplikace, včetně nevratných. Proto rodiče dětí s adenoidy druhého stupně nejčastěji vyhledávají lékařskou pomoc.

Proč vznikají adenoidy

Adenoidy jsou významně zvětšené mandle v nosohltanu. Mandle jsou velké uzly lymfoidní tkáně, periferní orgán imunitního systému, ve kterém dochází k růstu a proliferaci buněk, které poskytují imunitu, tj. Obranu těla. Nosohltanové mandle - první překážka infekce, vdechovaná vzduchem. Oslabená imunita, častý zánět, alergie a přecitlivělost vedou k významnému zvýšení lymfoidní tkáně. Pak mluví o kompenzační hypertrofii mandlí.

Další příčinou zvětšených mandlí je zánět - adenoiditida. Tento stav se liší od obvyklých adenoidů přítomností systémové reakce těla, zvýšením teploty, snížením rezistence, postižení nosních průchodů a krku v zánětlivém procesu. Tato patologie vyžaduje léčbu protizánětlivými léky, ale samotná terapie s adekvátním přístupem trvá podstatně méně času než léčba přetrvávající hypertrofie.

Když adenoidy rostou natolik, že pokrývají více než polovinu lumenu dýchacích cest, objevují se první klinické projevy. Ve fotografických adenoidech 2 stupně u dětí vyplňují 1/3 až 2/3 lumen nosních průchodů.

Příznaky adenoidů

Klinický obraz závisí na stupni adenoidů, z nichž jsou tři:

 1. Vegetace pokrývají asi 1/3 vomeru (nepárové kosti zadních částí nosu). Klinické projevy v této fázi onemocnění jsou vzácné nebo zcela chybí. Charakterizované častým onemocněním horních cest dýchacích, chrápání je možné v noci, hlučné dýchání. Příznaky jsou patrné zejména v poloze na břiše. Dýchací cesty jsou zachovány.
 2. Adenoidy se překrývají více než polovinou vomeru, asi 2/3. Vzácné chrápání v noci způsobuje neustálé chrápání, během cvičení se dýchání stává hlučným, objeví se čichání. Dítě často trpí akutními respiračními infekcemi, rýmou. Nosní výtok může být téměř trvalý. Jejich stékání po hřbetě krku způsobuje reflexní kašel.
 3. Adenoidy téměř úplně překrývají lumen dýchacího ústrojí, dýchání nosu chybí, pacient je téměř po celou dobu nucen dýchat ústy. Změna tónu hlasu - tam je nasalismus. Nedostatek dýchání nosu vede k chronické hypoxii mozku, která ovlivňuje chování dítěte a může způsobit mentální a fyzickou retardaci. Pacient je náchylný k infekcím dýchacích cest, stejně jako k eustachitidě a otitis media, sluch se může zhoršit.

Dlouhodobá hypoxie je extrémně nebezpečná v raném věku. Nervový systém dítěte se aktivně vyvíjí a komplikuje, přičemž vyžaduje velké množství kyslíku. Když mozek nedostane, vývoj se zpomalí - dítě se učí horší, trpí nedostatkem pozornosti, špatně se soustředí a špatně si pamatuje. Chronická hypoxie po 3 letech a méně je plná nevratných následků.

Když je dítě nuceno neustále držet ústa otevřená (dospělí říkají, že „nos je ucpaný“), vzniká tzv. Adenoidní typ obličeje, který se vyznačuje neustále otevřenými ústy, změnami struktury chrupavky a nosem, prodlužováním čelistí a patologickým skusem.

Jak vidíte, 2 stupně adenoidů jsou meziprodukty. Toto je období, kdy by léčba měla být co nejaktivnější.

Diagnostika adenoidů 2 stupně

Přítomnost adenoidních porostů je určena metodou rinoskopie. To je zpravidla dostačující pro stanovení stupně růstu. V některých případech je však nutná objasňující diagnóza, pro tento účel se provádí:

 • Endoskopické vyšetření je metoda, která umožňuje nejpřesnější vizualizaci adenoidů a okolních tkání. Endoskop snadno proniká do všech dutin, což také umožňuje odhalit patologii sluchových trubic, pokud existují;
 • radiografie - zřídka použitá, může poskytnout další informace o stupni obstrukce dýchacích cest.

Jak léčit adenoidy 2 stupně u dítěte

Co když má dítě adenoidy druhého stupně? Je operace nezbytná? Většina odborníků, včetně známého Dr. Komarovského, souhlasí s tím, že chirurgické odstranění adenoidních porostů je nutné pouze tehdy, když již nefunguje konzervativní léčba. Mezitím, ve stupních 1 a 2, konzervativní terapie, podle odborníků, poskytuje dobrý efekt, což vám umožní dělat bez operace.

Když adenoidy rostou natolik, že pokrývají více než polovinu lumenu dýchacích cest, objevují se první klinické projevy.

Léčba by měla být komplexní, to znamená patogenetická terapie (zaměřená na odstranění příčiny patologie) a symptomatická (zaměřená na eliminaci klinických projevů).

Mimo adenoiditidu, tj. Aktivní zánětlivý proces, se používá hlavně lokální léčba. Výjimkou jsou případy, kdy jsou adenoidy způsobeny alergiemi, pak je nezbytné požití antihistaminik.

V schématu léčby adenoidů 2 stupně u dětí je hlavní místo věnováno solným mycím prostředkům. To vám umožní evakuovat obsah nosu, má sušení, antimikrobiální účinek. Farmaceutické roztoky solí (fyziologický roztok) jsou vhodné pro praní, spreje s mořskou vodou, roztok domácí soli má stejnou účinnost, která se připravuje rozpuštěním ½ lžičky soli ve sklenici vařené vody ochlazené na teplotu místnosti.

Pro praní můžete použít lidové prostředky ve formě odvarů léčivých rostlin s antiseptickým účinkem (dubová kůra, třezalka tráva, anýz, malinové listy atd.). Jejich použití však musí být zajištěno opatrně, protože na rozdíl od fyziologického roztoku mohou vyvolat alergickou reakci.

Kromě pravidelného praní mohou být podávány vazokonstrikční nebo protizánětlivé nosní kapky. Někdy se doporučuje, aby se z nosu thujového oleje do nosu vykopal lék.

Důležitou součástí léčby adenoidů je fyzioterapie - UV, UHF terapie, terapeutická elektroforéza, návštěva solné místnosti, inhalace léky.

V přibližně polovině případů zůstávají adenoidy 2 stupně v této fázi neošetřené a postupně postupují do 3, kdy je nutný chirurgický zákrok.

Dobrý terapeutický efekt poskytuje dechová cvičení. Pomáhá snižovat otoky, obnovuje nosní dýchání a při pravidelné údržbě (několik měsíců), zejména v kombinaci se solnými výplachy, může vést k involuci adenoidních vegetací. Výhodou této metody je absence kontraindikací a jakéhokoliv zatížení drogem na těle.

Systémová protizánětlivá a antibakteriální léčiva jsou předepisována pro adenoiditidu. Mělo by být chápáno, že adenoidy 2-3 stupně, tyto léky neléčí, ale pouze odstraňují zánětlivý proces a nemohou nahradit lokální terapii.

Je-li nutná operace

Adenotomie - odstranění adenoidů chirurgicky, provedeno ze zdravotních důvodů a výjimečná neúčinnost konzervativní léčby. V přibližně polovině případů zůstávají adenoidy 2 stupně v této fázi neošetřené a postupně postupují do 3, kdy je nutný chirurgický zákrok. Indikace pro operaci jsou spánkové apnoe (dočasné zastavení dýchání během spánku), prodloužená hypoxie mozku, úplná obstrukce nosních průchodů, přetrvávající infekční onemocnění dýchacích cest, tvorba adenoidního typu obličeje.

Odstranění adenoidů je jednoduchá a rychlá operace, která netrvá déle než 15 minut. Obvykle se provádí v lokální anestézii (pokud je indikována, může být použita celková anestezie). Doba rehabilitace je krátká, trvá přibližně týden. V moderní verzi je tento zákrok prováděn pod endoskopickým pozorováním, které významně zvyšuje jeho účinnost (nižší riziko relapsu) a snižuje pravděpodobnost pooperačních komplikací.

Dobrý terapeutický efekt poskytuje dechová cvičení. Pomáhá snižovat otoky, obnovuje nosní dýchání a pravidelným chováním může vést k involuci adenoidních vegetací.

Novější, účinnější a bezpečnější metodou je odstranění adenoidů laserem. Bezbolestný zákrok zajišťuje úplné odstranění mandlí, minimální ztrátu krve a absolutní sterilitu.

Video

Nabízíme k nahrání videa na téma článku.