Adenoidy u dětí - co to je, odstranit nebo ne?

Adenoidy se vyskytují hlavně u dětí ve věku od 3 do 12 let a poskytují dětem i jejich rodičům spoustu nepohodlí a zmatků, proto vyžadují neodkladnou léčbu. Často je průběh onemocnění komplikovaný, po kterém následuje adenoiditida - zánět adenoidů.

Adenoidy u dětí se mohou vyskytovat v raném předškolním věku a přetrvávají několik let. Na střední škole se obvykle zmenšují a postupně atrofují.

U dospělých nejsou adenoidy nalezeny: příznaky onemocnění jsou charakteristické pouze pro děti. I když jste měli toto onemocnění v dětství, nevrátí se do dospělosti.

Příčiny adenoidního vývoje u dětí

Co to je? Adenoidy v nose u dětí nejsou ničím jiným než proliferací tkáně hltanu. Jedná se o anatomickou formaci, která je obvykle součástí imunitního systému. Nosohltanová mandle, drží první linii obrany proti různým mikroorganismům, které se snaží dostat do těla s vdechovaným vzduchem.

S touto nemocí se amygdala zvyšuje a když zánět ustupuje, vrátí se do svého normálního vzhledu. V případě, že doba mezi nemocemi je příliš krátká (řekněme týden nebo dokonce méně), růst nemá čas na pokles. Tak, že jsou ve stavu neustálého zánětu, rostou ještě více a někdy „nabobtnají“ do takové míry, že pokrývají celý nosohltan.

Patologie je nejtypičtější u dětí ve věku 3 - 7 let. Vzácně diagnostikována u dětí mladších než jeden rok. Přerostlá adenoidní tkáň často prochází opačným vývojem, proto v adolescenci a dospělosti se téměř nikdy nenalezla adenoidní vegetace. I přes tuto vlastnost nelze tento problém ignorovat, protože zarostlá a zapálená mandle je stálým zdrojem infekce.

Vývoj adenoidů u dětí přispívá k častým akutním a chronickým onemocněním horních cest dýchacích: faryngitida, angína, angína, laryngitida. Výchozím faktorem pro růst adenoidů u dětí mohou být infekce - chřipka, ARVI, spalničky, záškrt, šarlatová horečka, černý kašel, zarděnka atd. Syfilitická infekce (vrozený syfilis), tuberkulóza může hrát roli v růstu adenoidů u dětí. Adenoidy u dětí se mohou vyskytovat jako izolovaná patologie lymfoidní tkáně, ale mnohem častěji jsou kombinovány s anginou pectoris.

Mezi jinými důvody, které vedou k výskytu adenoidů u dětí, se rozlišuje zvýšená alergenizace dítěte, nedostatek vitamínů, nutriční faktory, invaze hub, nepříznivé sociální podmínky atd.

Příznaky adenoidů v nose dítěte

V normálním stavu adenoidy u dětí nemají příznaky, které by zasahovaly do běžného života - dítě si je prostě nevšimne. Ale v důsledku častých nachlazení a virových onemocnění mají adenoidy tendenci se zvyšovat. Je tomu tak proto, že pro splnění své okamžité funkce udržení a zničení mikrobů a virů jsou adenoidy zvýšeny proliferací. Zánět mandlí - to je proces destrukce patogenních mikrobů, což je příčinou zvýšení velikosti žlázy.

Mezi hlavní znaky adenoidů patří:

 • častý dlouhý výtok z nosu, který je obtížně léčitelný;
 • obtíže s nosním dýcháním, dokonce i při absenci rýmy;
 • přetrvávající mukózní výtok z nosu, který vede k podráždění kůže kolem nosu a na horním rtu;
 • dýchá otevřenými ústy, dolní čelist visí současně, nasolabiální záhyby jsou vyhlazené, obličej se stává lhostejným;
 • špatný, neklidný spánek;
 • chrápání a čichání ve snu, někdy - zadržení dechu;
 • pomalý, apatický stav, pokles pokroku a efektivity, pozornosti a paměti;
 • útoky nočního udušení charakteristické pro adenoidy druhého až třetího stupně;
 • přetrvávající suchý kašel ráno;
 • nedobrovolné pohyby: nervózní tikání a mrknutí;
 • hlas ztrácí svou rezonanci, stává se matnou, chraptivou, letargií, apatií;
 • stížnosti na bolesti hlavy, ke kterým dochází v důsledku nedostatku kyslíku v mozku;
 • ztráta sluchu - dítě se často ptá.

Moderní otolaryngologie rozděluje adenoidy na tři stupně:

 • 1 stupeň: adenoidy u dítěte jsou malé. V tento den, dítě dýchá volně, potíže s dýcháním je cítit v noci, v horizontální poloze. Dítě často spí, ústa otevřená.
 • Stupeň 2: adenoidy u dítěte jsou významně zvětšeny. Dítě musí neustále dýchat ústy, v noci si hlasitě chrápe.
 • 3 stupně: adenoidy u dítěte zcela nebo téměř zcela pokrývají nosohltan. Dítě v noci dobře nespí. Není schopen znovu získat sílu během spánku, během dne se snadno unavuje, pozornost se rozptyluje. Má bolesti hlavy. Musí udržovat ústa otevřená po celou dobu, v důsledku čehož se mění jeho rysy obličeje. Nosní dutina přestává být ventilovaná, vyvíjí se chronická rýma. Hlas se stává nosní, řeči - nezřetelné.

Bohužel rodiče často věnují pozornost abnormalitám ve vývoji adenoidů pouze ve stadiu 2-3, kdy je nosní dýchání obtížné nebo nepřítomné.

Adenoidy u dětí: fotografie

Vzhledem k tomu, že adenoidy vypadají u dětí, nabízíme k prohlížení podrobných fotografií.

Léčba adenoidů u dětí

V případě adenoidů u dětí existují dva typy léčby - chirurgické a konzervativní. Kdykoli je to možné, lékaři se snaží vyhnout operaci. Ale v některých případech se to nedá udělat.

Konzervativní léčba adenoidů u dětí bez chirurgického zákroku je v léčbě hypertrofie faryngeální tonzily nejpřesnější. Před přijetím operace by rodiče měli použít všechny dostupné metody léčby, aby se vyhnuli adenotomii.

Pokud ORL trvá na chirurgickém odstranění adenoidů - nespěchejte, nejedná se o naléhavou operaci, kdy není čas na přemýšlení a další monitorování a diagnostiku. Počkejte, následujte dítě, poslouchejte názor jiných odborníků, o několik měsíců později udělejte diagnózu a vyzkoušejte všechny konzervativní metody.

Nyní, pokud léčba nedává žádoucí účinek, a dítě má přetrvávající chronický zánětlivý proces v nosohltanu, pak konzultovat s operativními lékaři, ti, kteří dělají adenotomii, pro konzultaci.

Stupně 3 adenoidy u dětí - odstranit nebo ne?

Při výběru - adenotomii nebo konzervativní léčbě nelze spoléhat pouze na míru růstu adenoidů. S 1-2 stupněmi adenoidů se většina lidí domnívá, že nemusí být odstraněny, as třídou 3 je operace prostě povinná. To není zcela pravda, vše záleží na kvalitě diagnózy, často se vyskytují případy falešné diagnostiky, kdy je vyšetření prováděno na pozadí onemocnění nebo po nedávném nachlazení, je dítě diagnostikováno stupněm 3 a doporučeno okamžitě odstranit adenoidy.

O měsíc později se adenoidy znatelně zmenšují, protože byly zvětšeny v důsledku zánětlivého procesu, zatímco dítě dýchá normálně a ne příliš často. A existují případy, naopak, s 1-2 stupni adenoidů, dítě trpí přetrvávajícími akutními respiračními virovými infekcemi, recidivující otitidou, spánkovým syndromem - dokonce 1-2 stupně může být indikací pro odstranění adenoidů.

Také o adenoidech 3 stupně řekne slavnému pediatrovi Komarovskému:

Konzervativní terapie

Komplexní konzervativní terapie se používá pro mírné nekomplikované zvětšené mandle a zahrnuje léky, fyzikální terapii a dechová cvičení.

Obvykle jsou předepisovány následující léky:

 1. Antialergikum (antihistaminikum) - tavegil, suprastin. K redukci projevů alergie eliminují otoky tkání nosohltanu, bolest a množství výtoku.
 2. Antiseptika pro lokální použití - kolalar, protargol. Tyto přípravky obsahují stříbro a ničí patogeny.
 3. Homeopatie je nejbezpečnější ze známých metod, jde dobře s tradiční léčbou (i když účinnost metody je velmi individuální - pomáhá někomu dobře, někdo slabě).
 4. Oplach. Postup odstraní hnis z povrchu adenoidů. Provádí ji pouze lékař, který používá metodu kukačky (zavedením roztoku do jedné nosní dírky a jeho odsáváním z druhé s vakuem) nebo nasofaryngeální sprchou. Pokud se rozhodnete pro mytí doma, hněte hnis ještě hlouběji.
 5. Fyzioterapie Účinná křemenná léčba nosu a krku, stejně jako laserová terapie světlovodem v nosohltanu nosem.
 6. Klimatoterapie - léčba ve specializovaných sanatoriích nejenže inhibuje růst lymfoidní tkáně, ale má také pozitivní vliv na tělo dítěte jako celek.
 7. Multivitaminy pro posílení imunitního systému.

Od fyzioterapie, ohřevu, ultrazvuku, ultrafialového záření.

Odstranění adenoidů u dětí

Adenotomie je odstranění faryngeálních mandlí chirurgickým zákrokem. O tom, jak odstranit adenoidy u dětí, řekne nejlepší lékař. Stručně řečeno, angíny hltanu se zachytí a odříznou speciálním nástrojem. To se provádí jedním pohybem a celá operace netrvá déle než 15 minut.

Nežádoucí způsob léčby onemocnění ze dvou důvodů:

 • Za prvé, adenoidy rychle vyrůstají, a pokud existuje predispozice k tomuto onemocnění, budou znovu a znovu zapáleni a jakákoli operace, dokonce tak jednoduchá jako adenotomie, způsobí stres dětem a rodičům.
 • Za druhé, faryngeální mandle plní bariérově ochrannou funkci, která je v důsledku odstranění adenoidů v těle ztracena.

Kromě toho, aby bylo možné provést adenotomii (tj. Odstranění adenoidů), je nutné mít indikace. Patří mezi ně:

 • časté opakování onemocnění (více než čtyřikrát ročně);
 • uznala neúčinnost konzervativní léčby;
 • výskyt zástavy dýchání ve snu;
 • výskyt různých komplikací (artritida, revmatismus, glomerulonefritida, vaskulitida);
 • nosní dýchání;
 • velmi častá opakovaná otitis;
 • velmi časté opakované nachlazení.

Mělo by být zřejmé, že operace je jakýmsi narušením imunitního systému malého pacienta. Proto by měl být dlouhodobě po zákroku chráněn před zánětlivými onemocněními. Pooperační období je nutně doprovázeno lékovou terapií - jinak existuje riziko opětovného růstu tkáně.

Kontraindikace k adenotomii jsou některá krevní onemocnění, stejně jako kožní a infekční onemocnění v akutním období.

Stupeň adenoid u dítěte

Adenoidy - onemocnění, při kterém dochází k patologické proliferaci tkáně nosohltanu. Normálně je mírně zvýšena nad sliznicí hltanu a během patologie výrazně zvyšuje a blokuje nosohltan, což vede k narušení cirkulace vzduchu.

Když se zvyšuje zánět v nosohltanu amygdaly a když dojde k zotavení, vrátí se do své původní velikosti. Pokud se zánět v nosohltanu vyskytuje často, může narušit fyziologické procesy v amygdale a způsobit přerůstání.

Hypertrofovaná amygdala se nedokáže vyrovnat s její funkcí a sama se stává zdrojem infekce, takže dítě je náchylnější k virovým a bakteriálním infekcím. Pharyngeal tonsils velké u malých dětí. Od asi 12 let začínají klesat a atrofovat.

Proč dochází k nárůstu lymfoidní tkáně u nosohltanu

Podrobněji jsou uvažovány faktory vyvolávající růst faryngeálních mandlí.

Mateřské infekce během těhotenství

Pokud během těhotenství žena trpí infekčním onemocněním nebo užívá léky, které mohou narušit přirozenou tvorbu plodu, pak se u dítěte může vyvinout predispozice k adenoidům, přesněji k patologii vývoje lymfatické tkáně. A nachlazení nebo jiné negativní faktory se stávají katalyzátorem vývoje patologie.

Infekční onemocnění nosohltanu

Jedná se o akutní respirační infekce, faryngitidu, tonzilitidu, laryngitidu. Adenoidy se mohou vyvíjet na pozadí neošetřených nebo chronických infekcí horních dýchacích cest. Když patogen proniká, lymfoidní tkáň na něj reaguje, zvyšuje syntézu lymfocytů a imunitních buněk, což vyžaduje zvýšený přísun krve.

Při zánětlivých procesech v amygdale může být narušen krevní oběh a tkáňová struktura. To vede ke skutečnosti, že dochází ke stagnaci krve a lymfy a imunitní orgán není schopen plnit svou funkci. Když zánět přechází do lymfatické tkáně, vyvíjí se adenoiditida (hnisavý zánět), ve které dochází ke zvýšení objemu a hmotnosti mandlí.

Lymfatická diatéza

Jedná se o stav, při kterém se lymfatická tkáň zvyšuje u dětí a vývoj nadledvinek, žláz a srdce neodpovídá normě. V této patologii je nejen tkáň nosohltanové tonzily hypertrofovaná, ale také celého hltanového prstence, roste folikuly jazyka a hltanu.

Známky zvýšených adenoidů

Následující znaky mohou označovat adenoidy. První je, že dítě má těžké dýchání nosem. Tkáň mezi nosní dutinou a hltanem roste, takže hypertrofované mandle blokují lumen nosohltanu a nedovolují cirkulaci vzduchu volně.

Dítě se stále více snaží dýchat ústy, zatímco vzduch vstupující do dolních cest dýchacích se nezahřívá a není dezinfikován. Navíc může způsobit nedostatek kyslíku v mozku a anémii. Děti se stávají letargické, je těžké se soustředit, rychle se unavují, mohou se objevit bolesti hlavy a po spánku se necítí odpočívají.

Změní se hlas. Dítě mluví, jako by měl rýmu (nazálně, tiše). Hlas se mění, protože adenoidy neumožňují vstup vzduchu do nosních dutin, které slouží jako rezonátory a účastní se tvorby zvuků.

Změní se ostrost sluchu. Hypertrofovaná tkáň uzavírá faryngeální otvor Eustachovy trubice. Tlak v tympanické dutině proto není vyrovnán a zvuky jsou špatně zachyceny. Dochází k rekurentnímu otitis media. Zapálená mandle není schopna vydržet patogen a sama se stává ohniskem infekce.

Dítě může chrápat. V poloze na zádech přerostlá tkáň překrývá lumen nosohltanu, čímž omezuje nosní dýchání, takže dítě chrápe.

Stupeň adenoidních zvětšení

Rodiče budou schopni zhruba pochopit závažnost onemocnění podle následujících znaků:

 • jestliže jsou adenoidy stupně 1, pak dítě nemá žádné problémy s nosním dýcháním během bdění. Je těžké dýchat nos omrvinky pouze v noci. Když je ve vodorovné poloze, mění se umístění adenoidů a pokrývají většinu nosohltanu. To brání dítěti dýchat nosem a objeví se chrápání;
 • Stupeň 2 adenoidy u dítěte omezují dýchání v ústech ve dne i v noci. Adenoidy uzavírají lumen horních cest dýchacích o více než třetinu. Výsledkem může být nedostatek kyslíku v buňkách a tkáních těla. Dítě zažívá bolesti hlavy, rychle unavené. Již ve druhé fázi růstu mohou adenoidy vyvolat ztrátu sluchu a změny hlasu;
 • pokud jsou adenoidy stupně 3, pak zvětšená nosohltanová mandle uzavře lumen nosohltanu, což znemožňuje průtok vzduchu nosními dírkami. Pravidelné akutní respirační onemocnění a chronická rýma a změny hlasu a sluchu.

Někdy můžete slyšet o čtvrtém stupni adenoidních růstů. V tomto případě lze předpokládat, že se lékař pokouší říci, že operace odstranění měla být provedena včera. Pokud zapíše diagnózu „zarostlé adenoidy až do čtvrtého stupně“, pak je prostě negramotný. A ještě více tak nevěří, pokud říkají o 5. stupni, protože neexistuje.

ORL by měl pomocí speciálních nástrojů a dalšího výzkumu určit stupeň vegetace adenoidů. Diagnóza se provádí, když je dítě somaticky zdravé, protože symptomy běžného nachlazení jsou podobné adenoiditidě.

Diagnóza onemocnění

Pro určení stupně adenoidních vegetací používá ENT následující metody:

 • zadní rinoskopie. Lékař zkoumá amygdalu se speciálním zrcadlem, které je vloženo ústy;
 • studie prstů. Tato studie se provádí, pokud dítě nedovolí podívat se do zrcadla. Lékař stojí za malým pacientem, fixuje hlavu a klouže prstem do úst do nosohltanu. Stupeň růstu lymfoidní tkáně a její struktura se hodnotí dotekem. Jsou-li adenoidy měkké, pak je to příznak zánětu, pokud je hustý, pak hovoří o hypertrofii;
 • X-ray nosohltanu. Tato studie poskytuje objektivní obraz, protože zvětšené hltanové mandle jsou viditelné na snímku v laterální projekci. Rentgen také ukáže, zda existuje hypertrofie mandlí (příčina chronické angíny). To však neumožňuje zjistit příčinu a navíc, pokud je na amygdale hlen, neliší se od tkáně, což může vést k nesprávné formulaci stupně adenoidů u dětí;
 • počítačová tomografie. Poskytuje přesný obraz zanícené tkáně. Studie je jmenována, pokud existují známky jiné patologie nosohltanu;
 • endoskopická rinoskopie. Je to jedna z nejspolehlivějších, nejbezpečnějších a nejrychlejších metod vyšetřování nosní dutiny a nosohltanu. Pro vyšetření se do každé nosní dírky vloží měkký endoskop (zkumavka s videokamerou). Diagnóza umožňuje posoudit stupeň zvýšení tkáně, stav sliznic, šíření zánětu;
 • endoskopická epiparingoskopie. Endoskop je vložen ústy. Stupeň růstu mandle je stanoven, protože lymfoidní tkáň uzavírá vomer (kost, která je uvnitř nosní dutiny a odděluje ji na polovinu). V případě adenoidů prvního stupně patologicky zarostlá tkáň pokrývá nevýznamnou horní část vomeru a při 3 stupních se zcela uzavře.

Jak léčit nemoc

Naučte se rozsah růstu tkáně je nutné určit další taktiku léčby. Je důležité pochopit příčinu vzestupu lymfoidní tkáně. I když adenoidy dosáhly velikosti třetího stupně, nemusí být vždy odstraněny, hlavním úkolem je obnovit nosní dýchání.

Pokud jsou rozšířené adenoidy výsledkem zánětu, mohou být vyléčeny konzervativními metodami.

Zapálené adenoidy jsou měkké, hladké, pokryté hlenem a hnisem a jejich barva je jasně červená nebo modravá. A pokud jsou hypertrofní (pevná, růžová, „čistá“), pak musí být 2-stupňové adenoidy u dítěte chirurgicky odstraněny.

Pokud tuto patologii ignorujete, dýchání v ústech může vést k rozvoji nevratných deformací skeletu obličeje: nesprávného skusu, zakřivení nosní přepážky, prodloužení horní čelisti, ochabnutí dolní čelisti.

Konzervativní terapie

Léčba léky je indikována pro adenoidy 1 a 2 stupně, stejně jako pokud chirurgický zákrok není možný. Pro léčbu mohou být předepsány následující léky a postupy.

Antibakteriální léčiva

Jejich použití je vhodné, pokud se v horních dýchacích cestách vyvine bakteriální infekce. Před vypuštěním jsou analyzovány na přítomnost bakterií a jejich citlivost na antibiotika.

Vasokonstrikční kapky

Jedná se o symptomatickou léčbu, protože neovlivňuje příčinu patologie. Ulehčují ucpání nosu, usnadňují dech při jídle nebo spaní, což je zvláště důležité pro děti. Kapky však nelze dlouho používat (předepisují se ve třídenních kurzech), protože jsou návykové.

Imunostimulancia

Jsou navrženy tak, aby mobilizovaly imunitní síly těla a odolávaly rozvoji zánětlivého procesu. Tento přípravek by měl předepisovat imunolog.

Nosní mytí

Doporučuje se umýt nos fyziologickým nebo fyziologickým roztokem, protože jsou účinné v boji proti patogenům, nezpůsobují závislost a nemají žádné vedlejší účinky ani kontraindikace. Tento postup má dočasný účinek. Ničí patogenní mikroflóru a uvolňuje nosní průchody z nahromaděného hlenu.

Pro tento postup můžete použít bylinné infuze nebo antiseptický roztok. Pokud jsou adenoidy dítěte značně rozšířeny, pak by měly být prováděny s opatrností, protože tekutina může prosakovat do Eustachovy zkumavky a způsobit ztrátu sluchu nebo otitis.

Pro léčbu adenoidů lze použít následující postupy:

 • laserové ošetření. Laser ovlivňuje krevní cévy, zvyšuje jejich krevní zásobu a odstraňuje otok. Jak opuch ustupuje, adenoidy se zmenšují. Tento postup je účinný pouze tehdy, když jsou hnis a hlen odstraněny z adenoidů, a pokud laser zasáhne amygdalu přímo (je neúčinné svítit přes nosní můstek);
 • ozonová terapie. Ozon ničí patogenní mikroflóru, pomáhá obnovit imunitu a urychluje proces regenerace tkání;
 • ultrafialové záření. Během fyzioterapie je do nosu zavedeno vybavení, které pomocí ultrafialového světla zabíjí bakteriální mikroflóru;
 • UHF v oblasti nosu. Tento postup je nutný ke snížení zánětlivého procesu. Účinně v akutní formě adenoiditidy, angíny, faryngitidy;
 • elektroforéza. Léky se vstřikují pomocí proudu okamžitě do tkáně mandlí. Používají se antiseptická, protizánětlivá, antialergická léčiva.

Chirurgické odstranění adenoidů

Adenoidy jsou odstraněny chirurgicky, pokud dosáhly 2 nebo 3 stadií růstu a konzervativní léčba nefunguje. Operace je kontraindikována při onemocněních krve a při exacerbaci zánětlivého procesu v nosohltanu.

Operace se provádí na klinice s lokální anestézií nebo bez ní a pro malé děti v celkové anestézii v nemocnici. Nejprve lékař vyčistí adenoidy z hlenu a hnisu mytím. Potom se nosohltanová sliznice ošetří sprejem z anestetika, nosní průchody se uzavřou vatovým tamponem.

Amygdala je odstraněna pomocí speciálního nástroje (Beckmanův nůž), který je vložen ústy. Adenoidy jsou odříznuty jedním pohybem. Po lokální anestezii se pacient vrátí domů a na jeden den se doporučuje odpočinek.

Je důležité, aby během operace nedošlo k poranění nosní sliznice a amygdala byla zcela odstraněna, jinak se opět objeví adenoidy. Odstranění adenoidů může být prováděno pod kontrolou endoskopu. Zařízení je vloženo přes ústa pacienta, pomocí videokamery, lékař může vidět amygdala a vidět, že po odstranění nejsou žádné adenoidní vegetace vlevo.

Tato metoda je pracnější a dražší, ale také efektivnější. Operace se provádí v celkové anestezii v nemocnici. Laser lze použít pro adenoidektomii (používá se jako skalpel), intersticiální destrukci (zničení patologické tkáně zevnitř) nebo odpařování (laser snižuje vegetaci bez odstranění).

O tom, zda má dítě adenoidní vegetaci, může určit pouze odborník. Nosní dýchání vždy neblokuje zarostlou mandlí. Příčinou může být alergická nebo vazomotorická rýma, zakřivení nosní přepážky, otoky.

Proto nezapomeňte navštívit lékaře a provést objektivní studii. Lepší léčba pro adenoidy je určena lékařem, na základě stupně vývoje onemocnění a zdravotního stavu dítěte.

Čtyři stupně adenoidů u dětí

U dětí jsou čtyři stupně adenoidů, z nichž každý je charakterizován svými vlastními charakteristikami. Tato patologie se vyskytuje poměrně často, nejčastěji má bakteriální charakter a představuje růst lymfoidní tkáně v nosohltanu. Tyto útvary se nazývají vegetace. Prevalence různých dat se pohybuje od 3 do 45% všech hitů a neexistuje žádný sexuální rozdíl. Věk - od 1 roku do 14-15 let, nejčastěji však trvá 3 roky a až 7 let.

V pubertě, kdy začíná zvýšený fyzický růst, je lymfoidní kruh redukován na normální velikost a pak zcela atrofován. Neexistují ani adenoidy před věkem jednoho, protože se jedná o nevytvrzené mandle. U dospělých nejsou ani adenoidy, i když byli v dětství.

Co s adenoidy? Záludnost adenoidů spočívá v tom, že postupně způsobují škody na těle dítěte, zamaskují se jako nachlazení a dlouhodobě se neúspěšně léčí doma, aniž by šli k lékaři. Vizuálně nejsou viditelné, proto všechny obtíže při detekci. V posledních letech lékaři poznamenali, že věk výskytu adenoidů klesá, což naznačuje, že imunita je u moderních dětí potlačena.

Obecné pojmy

Adenoidy jsou akumulací lymfoidní tkáně, která tvoří celý prstenec v hltanu se souborem mandlí (tubal, palatin), který působí jako filtr, tato nazofaryngeální mandle, která je v zadní části nosohltanového oblouku, tato proliferace (hypertrofie adenoidů) má širokou základnu a je připojena na zadní straně hrdla. Tvar adenoidu je podobný kohoutku a má několik laloků. Pod mikroskopem jsou sáčky pojivové tkáně (lymfatické folikuly), kde imunitní buňky zrají - lymfocyty, hlavní bojovníci imunity.

Funkce této hodnotné formace spočívá v tom, že když je součástí imunitní tkáně, nejprve si vezme ránu patogenních agens pronikajících do ústní dutiny proudem vzduchu a snaží se je neutralizovat. Z různých důvodů může tato amygdala růst a zapálit se, pak mluví o adenoiditidě. Při jakémkoli zánětlivém procesu dochází k nárůstu tonzily hltanu u dítěte; po odstranění zánětu trvá normální velikost. Podle zvýšení adenoidů, tam jsou 4 stupně tohoto procesu nebo stádia adenoidů.

Etiologie jevu

Provokativní faktory jsou:

 • různé akutní a chronické záněty nosohltanu;
 • zubní kaz;
 • dětské infekce ve formě spalniček, šarlatové horečky, záškrtu, zarděnek;
 • alergické reakce;
 • genetická predispozice;
 • hypotyreóza a onemocnění nadledvinek;
 • hypovitaminóza a snížená imunita;
 • vrozené anomálie ve struktuře nosohltanu.

Pokud po zánětu trvalo málo času na snížení adenoidů, a oni neměli čas se vrátit do normálu, s nově se objevil nemoci budou růst s novou silou.

Stupeň zvětšení a symptomů adenoidu

Adenoidy stupně 1 u dětí - vegetace zabírají horní třetiny nosohltanu (choanae) a vomeru. Choany jsou otvory, skrz které nos komunikuje s hltanem, vomerem je kost z nosní přepážky. Podezření na adenoidy 1 stupeň u dítěte je obtížné. Dýchání je obtížné pouze v noci ve snu v horizontální poloze dítěte, během dne nejsou žádné příznaky.

Adenoidy 2 stupně u dětí - překrytí je již polovina těchto struktur. Pokud nedochází k zánětu, příznaky adenoidů stupně 2 u dětí jsou následující: v noci je chrápání dýchacích cest s dýchací zástavou na několik sekund a obtíže s dýcháním během dne. Dítě dýchá denně ústy, nemoc je již viditelná pouhým okem. Ráno se dítě probudí pomalu, ospale, apaticky. Často si stěžují na bolesti hlavy, hlas se stává nosní, řeč ztrácí svou jasnost a zvučnost, někdy je ztráta sluchu zaznamenána. Pokud nejsou zapáleny adenoidy druhého stupně, tj. Neexistuje žádná adenoiditida, pak bude detekováno pouze namáhavé dýchání během dne a chrápání v noci ve snu.

Adenoidy třetího stupně - lymfoidní tkáň již zabírají celý nosohltan a zakrývají ho. Někdy adenoidy vyčnívají do lumen orofarynxu. Nosní dýchání je naprosto nemožné a vzduch přes nos neprochází. Chirurgové rozlišují v praxi více přechodných adenoidů 2-3 stupně u dětí, pak jsou symptomy stejné, ale ne všechny jsou vyslovovány. Ústa dítěte jsou neustále otevřená. V noci dítě chrápe nebo chrápe. Výraz adenoidního obličeje má charakteristický vzhled: je pomalý, apatický, ospalý, pastovitý, ústa jsou pootevřená. Taková struktura obličeje je zachována i v dospělosti. Ve školním věku se dítě náhle začíná ve škole zaostávat, stává se pomalým a ospalom. Často začíná mít nachlazení, dokonce i v létě. Kyslík vstupuje do mozku v menším množství a mozková hypoxie se vyvíjí. Slyšení je omezené, dítě se často ptá na otázky. Symptomy rinitidy se stávají konstantní nebo časté, výtok světle-hlenové konzistence je někdy tlustý, žluto-zelený, což naznačuje přidání hnisavého procesu. Od neustálého dýchání ústy může dítě často kašlat. Čím dříve se s takovými příznaky obrátí rodiče k lékaři, tím úspěšnější bude léčba.

Stupně 4 adenoidy - stupeň je nejobtížnější a zanedbaný, vyžadující okamžité odstranění. Riziko této fáze je, že v 85% případů je diagnostikováno v nejmenším - od 3 do 7 let, a obecně v praxi stupně u dítěte 3. Vomer zcela uzavře dýchací krk a stává se nereálným dýchat, je vyžadováno naléhavé tísňové volání.

Adenoiditida může být akutní nebo chronická. Akutní forma se vyvíjí po chřipce nebo nachlazení, teplota je vysoká. Chronická forma je charakterizována délkou průtoku, nedochází ke zvýšení teploty, nos je neustále plněn, výtok z nosu ve formě hlenu smíšeného s krvavými žilami nebo hnis je charakteristický.

Komplikace adenoidu

Anatomicky je amygdala přesně tam, kde končí sluchové trubice a nosní průchody. Spojuje také nosohltan a střední ucho. Během vegetačního období může amygdala zavěsit boční stěny a dostat se do sluchových trubek nebo do určité míry blokovat nosní průchody, zatímco způsobuje ztrátu sluchu a brání dítěti volně dýchat. Snížení sluchu zhoršuje funkci ušního bubínku a často se projevuje otitis. Potom dítě začne dýchat ústy, což neohřívá ani nečistí vzduch, v důsledku čehož se vyvíjejí různé záněty nosohltanu. Dlouhodobé dýchání ústy navíc vytváří hypoventilaci plic, kterou nelze kompenzovat. Vzhledem k hypoxii mozku, ke které dochází (ztrácí 20% kyslíku), klesá výkon každého pátého nemocného dítěte ve škole, nepamatuje si to špatně, je rozptýlený. Snižuje se hloubka inhalace, vzniká tzv. "Kuřecí prsa". Dítě často zchladne, imunita zůstává chronicky nízká. Růst kostí obličeje se mění, což se odráží v řeči dítěte.

Diagnostická opatření

Existuje několik výzkumných metod:

 1. Faryngoskopie.
 2. Přední a zadní rinoskopie (při detekci přední rinoskopie v oblasti nosních průchodů, průkazu sliznice a výtoku. U zadní rinoskopie jsou nosní průchody vyšetřeny orofarynxem. Metoda je velmi informativní, je však obtížné ji držet u malých dětí. Proto mají často laterální radiografii.
 3. Endoskopie nosohltanu - touto metodou se provádí důkladné vyšetření nosohltanu. S endoskopií můžete nejen diagnostikovat, ale také odstranit adenoidy a zastavit krvácení.

Adenoidní léčba

Adenoidy prvního stupně u dětí jsou léčeny pouze konzervativním způsobem. Stupeň 2 je léčen s ohledem na přítomnost komplikací. Adenoidy stupně 1–2 u dítěte, které jsou přechodné, jsou rovněž determinovány přítomností a zanedbáváním komplikací. Pokud jsou příznaky adenoidů 1–2 mírné, symptomy léčby u dětí vyžadují konzervativní, ale úplné.

V případě exacerbace stavu 2 se stupeň adenoidů léčí konzervativně nebo chirurgicky. Léčba bez chirurgického zákroku se skládá z několika kroků:

 1. Opláchnutí 2% roztokem chloridu sodného, ​​fyziologickým roztokem, furacilinem, lysozymem, trypsinem, kapkou Aqua Maris nebo Humerem. Proplach zvlhčují sliznici a uvolňují otoky, což vám umožňuje volně dýchat. Jak léčit adenoidy?
 2. Galazolin, naftyzinum, Sanorin, adrenalin s Dimedrolem atd. Se používají po dobu 5 dnů, z nichž všechny jsou vasokonstrikční kapky.
 3. 2% protargol, 20% albucid, Pinosol, Tizin, Eucasept - instilace těchto terapeutických protizánětlivých kapek poskytuje měkký účinek.
 4. Zánětlivý proces vyžaduje jmenování antibiotik. Souběžně s nimi se doporučuje provádět terapeutickou fyzioterapii: UFO, UHF, trubice, laserovou terapii všech odrůd, elektroforézu s chloridem vápenatým, hydrodynamiku, jodidem draselným a dimedrolem, ošetření vakuem, fonoforézu s ampicilinovou mastí na krčních lymfatických uzlinách. Když adenoidy kontraindikují jejich oteplování. Adenoidy 2 stupně u dítěte dávají dobré výsledky při konzervativní léčbě 50/50. Často v procesu léčby adenoidů o 2 stupně, vidět znatelné zlepšení u dítěte, někteří rodiče okamžitě přerušit terapii, odmítá postupy. To je špatné rozhodnutí, protože průběh léčby musí být dokončen a trvá nejméně 4 týdny. Jak léčit adenoidy 2 stupně chirurgicky?

Chirurgická metoda se stupněm 2 se používá pouze se zřejmými komplikacemi ve formě mentální retardace, deprese naslouchání a dýchání, astmatu. Operace jsou dvou typů: úplné odstranění adenoid - adenectomie a neúplné - adenotomie. V adenektomii je hltanová mandle zachycena adenotomem a rychle odříznuta, vše provedeno jedním pohybem.

Léčba adenoidů stupně 3 u dítěte se často vyskytuje chirurgicky. Před operací musí být ohniska infekce dezinfikována. I když je možné použít pouze lokální anestezii, děti snášejí psychologický tlak ne všichni, proto se často používá celková anestezie. Dokonce ani operace nezaručují absenci nového růstu adenoidů. Po operaci jsou předepsány dva až tři dny omezení spánku, diety a aktivity.

V posledních letech, s adenoidy 3 stupně u dětí, léčba se provádí nejprve konzervativně, a to i přes svou nízkou účinnost, a to pouze v nepřítomnosti výsledků uchýlit k pomoci chirurgů. Konzervativní metodou léčby se kromě lokální expozice ve formě promytí a kapek předepisují antihistaminika a imunostimulancia (Immunal, Bronchoominal, Cycloferon, atd.).

Léčba adenoidů stupně 4, co řekne lékař? V tomto rozsahu přichází tento proces jen zřídka, protože i ve 3. etapě má dítě ostré dýchací potíže. Čtyři stupně adenoidů jsou léčeny okamžitou operací. Pokud do 4-5 dnů po operaci nedojde k komplikacím, vrátí se dítě do normálního života.

Je možné odstranit adenoidy bez skalpelu? Adenectomii lze provést laserem, endoskopem.

Operační technika

Provádí se pouze trvale, pro děti - v celkové anestezii, pro žáky - v lokální anestezii. Endoskop reguluje objem intervencí a přebytečné tkáně jsou rychle vyříznuty. Použití endoskopu eliminuje recidivy. Jak dlouho trvá operace? Celá operace trvá ne více než 20 minut se všemi přípravky. Pokud nejsou žádné komplikace, je dítě propuštěno do 24 hodin. První den je možné zvýšit teplotu na 38 ° C, pak je možné poskytnout antipyretikum, ale nikoli aspirin. Dítě po operaci dýchá nosem lehce a volně, ale po několika dnech je nosní hlas v hlasové a nosní kongesci, objevil se pooperační edém, který sám zmizí. Aktivní hry a pohyby jsou zakázány po dobu 2 týdnů. Dieta je pozorována, což by mělo být lehké, jídlo je pouze teplé.

Jak úplně vyléčit adenoidy? Klimatoterapie může vždy dávat velmi dobrý výsledek, nejčastěji se doporučuje vzít dítě během letních prázdnin na jižním pobřeží jižního Kavkazu a na Kavkaz.

Kdy je nejlepší operace?

Obvykle se adenectomie provádí až 3 roky, 5, 9-10 let a po 14 letech. Toto je spojeno s obdobím růstu těla dítěte. Výsledky obou typů operací jsou dobré. Relapsy se mohou objevit, pokud byl zákrok proveden v raném věku - do 3 let, pokud je dítě náchylné k alergiím, s individuální charakteristikou adenoidní tkáně. Ale i když došlo k relapsu a tam jsou adenoidy třídy 3 u dětí: odstranit nebo ne - otázka by neměla být. Odpověď zní jen ano, stav dítěte je okamžitě uvolněn. Po operaci v prvních měsících dítěte by měla být zvláště opatrná, aby byla zajištěna ochrana proti nachlazení. V pooperačním období je povinné obecně posilovat léčbu. V tomto případě je sledován jeden cíl - zlepšení imunity, jakož i znecitlivění těla.

Vytvrzování a posilování imunity dávají dobrý výsledek pro zdraví. Strávit více času se svými dětmi, hrát s nimi sport, poskytovat jim každodenní pobyt na čerstvém vzduchu po dobu nejméně 2 hodin.

Adenoidy 2 3 stupně u dítěte

Rodiče vždy doufají, že adenoidní "útok" se nezmění v ohrožující formy nemoci - adenoidy 2, 3 stupně v jejich dětech. Léčba bude znamenat další léčivé injekce do dětského organismu oslabené adenoidní patogenezí. Každý rodič tomu rozumí.

Je to škoda a bolest, pokud se taková situace v rodině stále vyskytuje. Jaké léky budou účinné a bezpečné pro léčbu dětí v těchto fázích adenoidopatologie?

Děti, které byly přesně diagnostikovány a potvrzeny laboratorními studiemi adenoidů 1. stupně patologických charakteristik, jsou prvními kandidáty na získání adenoidních ředění 2. a 3. stupně. Bohužel, takové případy v praxi ORL terapie jsou mnohem běžnější, než bychom chtěli otolaryngologů.

Drobné a mírné známky adenoidní hyperplazie primární fáze onemocnění, adenoidní symptomatický seznam následujících stupňů (stupně 2 a 3). Mimochodem, je třeba poznamenat, že bolestivé projevy těchto dvou stupňů jsou v mnoha směrech podobné, zejména na začátku cyklu:

 1. Nos z nosu, který údajně zmizel - vracet se s novou silou do bolestivějšího obrazu. Změní se barva a konzistence nosního výtoku. Namísto lehkého a tekutého nárazu u dětí je viskózní, šedozelená hmota. Někdy, s ostrým, nepříjemným zápachem. Kromě toho se krevní pruhy nebo hrudky tmavé žilní krve. Děti si stěžují, že je těžké vyfouknout si nos, musíte se ošklivě a pak vám hlava začne bolet. Bolest je věnována temporální a okcipitální oblasti, střílí a leží uši.
 2. Adenoidní novotvary (nádorové formace) v nose získávají pastovitou strukturu s volným ulcerovaným povrchem. Pokryté purulentními vesikuly s exsudativní infikovanou tekutinou uvnitř nich často praskla a krvácela. U dětí je zaznamenán hnisavý krvavý výtok z epidermis takových adenoidů.

Na žlázách (palatine oblouky), bílé skvrny, tzv. Folikulárně-anginální "zátky," vyčnívají, barva krčních mandlí se vrací do fialových, červených tónů. Patho faktory jsou zaznamenány - obtížné polykání, zúžení lumen (jazyk + bilaterální žlázy). Stejně jako žlázy se i adenoidy v nosních průchodech rozšiřují do té míry, že zavírají lumen pro průchod vzduchu těmito orgány. Výsledkem je nedostatečná dodávka kyslíku do mozkových struktur.

 • Vedle výše popsaných projevů u dětí dochází ke změně kosterní soustavy pohybového aparátu, specifického „adenoidního obličeje“, zvýšení lymfatických uzlin.
 • Změní se somatický stav dětí. Terapeuti opravují začínající srdeční destrukci - tachykardii, blikající arytmii pravých nebo levých srdečních komor. Fenomény OCH (akutní srdeční selhání) ve formě bolestivých útoků. Takové křeče mohou být pociťovány nejen pod srdcem (na levé straně horní části hrudníku), ale také hypochondrium, pod levou lopatkou, v boku blíže k membráně. Lékaři a endokrinologové si všimnou zřejmých patologických dysfunkcí na části svých oblastí - tuberkulózy "obrat" (předchůdce tuberkulózy), gastro-pankreatitidy, přetrvávajících poruch v gastrointestinálním traktu.

Ano, skutečně, adenoidy třídy 2, 3 vypadají jako u dětí a léčba takových forem adenoidů - oh, jak složité!

Konzervativní léčba 1. stupně adenoidopatologie nebyla dokončena (průběh léčby nebyl zachován). Imunita dítěte je tak slabá, že převažuje nad virovou adenoidní intoxikací nad terapeutickými účinky měkkých nosních prostředků.

To znamená, že imunitní systém neměl dostatek postupů, nástrojů a přípravků - fyzioterapii, tradiční medicínu, z homeopatické sféry. Patogenní kmeny v epidermis nejsou zcela zničeny, jsou dočasně zahrnuty do stavu „patní anabiózy“.

Porucha spočívá v tom, že hyperplazie adenoidů se vrátila do druhého a třetího stupně kliniky s přitažlivými patogeny - nepochybně v rozporu s léčebným programem. Na straně ošetřujícího lékaře, a to musí být upřímně připuštěno, je velká část obvinění obviňována, důvodem pro tuto situaci. ORL specialista, vědomý „úskalí“ adenoidní vegetace, zákeřné variability patogenní mikroflóry a faktoru oslabené imunity u dítěte: neměl by se zklidnit, když se objevily úspěšné výsledky (ve fázi 1).

Kontrola, neúnavné pozorování dětí, i když byly dokonale ošetřeny konzervativní terapií a cítily se skvěle. Zkušení, se zvláštním smyslem pro zodpovědnost, staří ORL lékaři prohlašují: - "Patogenní adenoidy mohou čekat, být znovuzrozeni, pokud nejsou pod pravidelným lékařským vlivem."

Co se děje za těchto okolností? Otolaryngolog směřuje děti k dalšímu laboratornímu vyšetření s rozšířeným programem zkoušek. Kromě obvyklých klinických testů krve, moči, děti musí projít šrotem z nosohltanové sliznice, sputa z nosu (skleněné nádoby nebo zkumavky).

Může být nezbytné provést biopsii (mikroskopická část epidermis se pod lokální anestézií vytrhne) z adenoidních novotvarů nosohltanu pro histologický závěr. Povinná zkouška na alergenicitu, kompatibilita s penicilinem (antibiotiky). Tyto studie jsou nezbytné k zajištění toho, aby lékař nebyl mylný s jmenováním účinných léků pro léčbu adenoidů, které "vstoupily" do 2, 3 stupně patogeneze u dětí.

V terapeutickém aspektu jsou adenoidy 2, 3 stupně léčeny intenzivním komplexním programem. Bude zahrnovat nejsilnější antibiotika, kortikosteroidy, antihistaminika, s přihlédnutím ke zjištěným kmenům intoxikačních látek:

 • "Ampioks", "Ciprofloxacin", "Ampipenicilin", "Erythromycin", "Mupirocin";
 • Nosní masti s anti-hnisavými antiseptiky - "Tetracyklin", "Levomekol", "Vishnevsky mast", "Fleming";
 • Odkapávací roztoky - "Rinofluimucil", "Sofradex", "Isofra", "Polydex";
 • Hormonální syntetické prostředky - "Nasonex" střídavě s "Avamys", "Limfomiozot".

Nemyslete si, že všechny uvedené léky budou předávány Vašemu dítěti, a bude muset vzít tuto farmakologickou hmotnost. Ne, samozřejmě. Děti namalovají harmonogram, dávkování příjmu, střídání a střídání léků.

V závěrečné části je třeba připomenout rodičům, že multivitaminy, přírodní vitamíny ve formě čerstvého ovoce, šťávy z nich. Zeleninová kaše pyré, diety (bez kořeněných a tukových potravin) je primární podmínkou pro kompletní léčebný proces u dětí s diagnózou adenoidů stupně 2 a 3 onemocnění. Nezapomeňte, stará se, nevzdávejte se a vytrvale zacházejte se svými dětmi!

Snaží se důkladně léčit, nenechte si ujít všechny předepsané fyzioterapeutické techniky, dodržujte denní režim a správnou dietu. Navzdory veškerému úsilí však adenoidy nezastavují patogenní proces hypertrofie, od počátečního 1. stupně se neprovádějí stabilně do druhé (přitěžující fáze), která hraničí s hranicí 3. stupně.

Adenoidy jsou jednou z nejčastějších patologií ORL orgánů u dětí předškolního věku. Pokud nemoc není včas rozpoznána a léčena, povede to k vážným následkům. Nejradikálnější metodou léčby je chirurgická metoda, ale v raných fázích je léčba velmi užitečná.

Co jsou to adenoidy?

Adenoidy se vyznačují výrazným růstem mandlí, což vede k nepohodlí a dechovým potížím u dítěte. Tato bakteriální patologie se často projevuje u dětí ve věku 3-7 let. Adenoidní tkáň pomáhá v boji proti infekcím, které se dostanou do těla během dýchání, což je pro ně určitá past. Pod vlivem patogenních bakterií bobtná a se zlepšením snižuje.

Mnoho rodičů je často zaměňováno se symptomy nemoci v počáteční fázi s nachlazení a nepřikládají k nim velký význam, snaží se vyléčit dítě na vlastní pěst. Adenoidy nemohou být diagnostikovány bez plného vyšetření otolaryngologem, jehož výsledky jsou předepsány léčbou.

Příznaky a příznaky adenoiditidy u dětí

U zdravých dětí nevykazují adenoidy v nosohltanu žádné příznaky. Vyskytují se až po nachlazení nebo virových infekcích, které vyvolávají růst adenoidní tkáně. Příznaky adenoiditidy se liší v závislosti na stadiu progrese zánětlivého procesu. U dětí jsou tři stupně adenoidů.

Adenoidy 1 stupeň nemají žádné výrazné znaky. V počáteční fázi zánětu zabírají třetinu nosohltanu a neinterferují s dýcháním. Ve většině případů je první stupeň adenoidů diagnostikován pouze při absolvování rutinního vyšetření lékařem.

Abyste zabránili přechodu nemoci do další fáze, měli byste kontaktovat svého pediatra, pokud máte dítě:

 • těžké dýchání ve snu, hlasité sípání;
 • pocit dusnosti;
 • odpoledne pomalý stav;
 • vodnatý výtok z nosu.

Horizontální poloha těla pomáhá zvýšit tonzilu hltanu, což způsobuje problémy s dýcháním u dítěte. Nedostatek kyslíku ve snu často vede k nočním můrám. Děti nemají dostatek spánku, stěžují si na neustálou únavu.

Onemocnění ve stadiu 1 může být léčeno protizánětlivými, antiseptickými a imunostimulačními léky. Pomáhá nosní výplach a inhalace.

Rodiče by měli znát první příznaky hypertrofie tonzily hltanu, aby se zabránilo přechodu onemocnění do těžké formy, která není přístupná konzervativním léčebným metodám. Známky jako dýchání ústy a výskyt chrápání u dítěte slouží jako důvod návštěvy pediatra.

Stupeň zvýšení adenoidů u dětí o 2 stupně

Adenoidy druhého stupně mají výraznější znaky, protože lymfoidní tkáň již pokrývá 50% nosních průchodů. To vede k vážným dechovým problémům. S včasnou diagnózou onemocnění lze vyléčit fyzioterapií a lékovou terapií.

Adenoidy stupně 2 lze rozpoznat, když se objeví u dítěte:

 • hlasité chrápání a chrápání ve snu;
 • změny v zabarvení;
 • prodloužená rýma;
 • letargie a chronická únava;
 • sluchové postižení;
 • nepřítomnost a špatný spánek;
 • nedostatek chuti k jídlu.

Hypertrofie adenoidů 2 stupně může ovlivnit další fyziologický vývoj dítěte. Během hypoxie, tam jsou problémy s fungováním mozku, který ovlivní duševní schopnosti dítěte. Porušení nosních cest vede k tomu, že dítě neustále dýchá ústy. Nesprávná poloha čelisti při dýchání přispívá k její postupné deformaci.

Na pozadí vyslovených adenoidů 2-3 stupně, dítě může vyvinout otitis media.

Dalším závažným důsledkem adenoidních vegetací je 2 stupně otitis. Porucha sluchu u dítěte se vyskytuje v důsledku blokování sluchového otvoru zvětšenou mandlí. V nepřítomnosti ventilace mezi nosní dutinou a středním uchem se serózní tekutina hromadí v ušní dutině, která se stává hlavní příčinou zánětu a vede k otitis.

Adenoidy stupně 3 u dětí vedou k úplné absenci nosního dýchání, při kterém se vzduch ohřívá, čistí a navlhčuje. Když dýchá ústy, proces dodávání kyslíku do orgánů a tkání pokračuje, ale spolu se studeným vzduchem, prach a bakterie vstupují do těla.

Zanedbaná hypertrofie adenoidů vede k charakteristickým změnám:

 • nazální kongesce;
 • ucpané nosní nebo ústní dýchání;
 • chrápání a silné čichání;
 • nosní hlasy, když je narušena jasnost výslovnosti;
 • deformace obličeje, ve které nejsou žádné nasolabiální záhyby, dolní část je vytažena, zuby na horní čelisti jsou ohnuté a brada se rovná;
 • zhoršení paměti, koncentrace a pozornosti;
 • přetížení uší;
 • otitis
 • sinusitida a sinusitida;
 • časté nachlazení a nachlazení;
 • ospalost a únava;
 • obecná slabost.

Stupně 3 adenoidy u dítěte vedou k nedostatku kyslíku v těle, což ovlivňuje duševní a tělesný vývoj dítěte. Je obtížné se vyrovnat s úkoly, nedostane se s vrstevníky.

Příčiny formací

Adenoidní vegetace je běžným onemocněním u dětí ve věku od 3 do 7 let. Riziková skupina nezahrnuje děti mladší než jeden rok. V adolescenci má adenoidní tkáň správnou formu a neinterferuje s dýcháním. U dospělých je hypertrofie adenoidů velmi vzácná, ale není to důvod, proč by neměla být tato nemoc ignorována, protože zánětlivá oblast je trvalým zdrojem patogenních bakterií.

Existuje několik hlavních příčin vzniku adenoidů u dětí předškolního věku:

 • Genetická predispozice. Zvětšená nosohltanová mandle u některých dětí je dědičná anomálie, při které jsou funkce štítné žlázy narušeny.
 • Komplikace během těhotenství a porodu. Tvorba adenoidní vegetace u kojenců se v některých případech stává důsledkem virových infekcí, které matka přenáší v 6–9 týdnech těhotenství, stejně jako léky kontraindikované při přepravě dítěte. Výskyt adenoidů může být spojen s porodním poraněním, patologií vývoje plodu nebo hladověním kyslíkem.
 • Očkování a nemoci v dětství.
 • Nevyvážená výživa, velké množství ve stravě potravinářských přídatných látek a sladkostí.
 • Infekční onemocnění - spalničky, záškrt, černý kašel, rubeola, šarlatová horečka.
 • Časté nachlazení, bolest v krku, akutní respirační infekce, rýma, virové infekce.

Existuje mnoho důvodů pro zvýšení adenoid, takže časté nachlazení dítěte může přispět k tomuto procesu.

 • Alergie.
 • Nízká imunita.
 • Špatná ekologie.
 • Zboží pro domácnost a hračky z toxických materiálů.

Chcete-li sestavit úplný klinický obraz o onemocnění, otolaryngolog objasňuje stížnosti a zkoumá pacienta několika způsoby:

 • faryngoskopie - vyšetření zvětšené mandle ústní dutinou pomocí speciální špachtle a zrcadla;
 • anterior rhinoscopy - vyšetření nosních průchodů po instilaci vazokonstrikčního léčiva;
 • zadní rinoskopie - vyšetření zanícené oblasti pomocí speciálního zrcadla.

X-ray adenoidů různé závažnosti

Pokud je diagnóza potvrzena během počátečního vyšetření, otolaryngolog předepíše řadu dalších vyšetření k určení stavu sliznice a velikosti zánětu:

 • Endoskopie se provádí vložením tenké trubice do nosu, vybavené kamerou a baterkou. Obraz kamery během vyšetření nosohltanu se přenáší na monitor. V případě potřeby je pacientovi poskytnuta fotografie. Endoskopie pomáhá určit velikost adenoidů a charakter zánětu s vysokou přesností.
 • Rentgenové snímky jsou prováděny v laterální projekci, zatímco dítě musí otevřít ústa.
 • S použitím bakteriální kultury se stanoví složení patogenní mikroflóry ve vzorku sliznice nosohltanu.
 • Alergická analýza.
 • Zobrazování pomocí magnetické rezonance umožňuje vyloučit mozkovou kýlu při stanovení diagnózy.
 • Laboratorní analýzy (OAK a OAM, diagnostika ELISA, cytologické vyšetření).

Po určení rozsahu onemocnění lékař rozhodne, zda pacient operuje. Pokud není nutné odstranit adenoidní tkáň, lékař předepíše léčebný režim na základě výsledků vyšetření.

Léčba bez chirurgického zákroku

Hypertrofii adenoidní tkáně 1 a 2 stupně lze vyléčit bez chirurgického zákroku. Proč vystavit dítě chirurgii, když lze dosáhnout pozitivních výsledků léčbou? Při předepisování léčebného režimu je nutné dodržovat integrovaný přístup, který kombinuje obecnou terapii a lokální účinky na amygdalu nosohltanu.

Obecná terapie zahrnuje následující typy léků:

 1. antialergický - Diazolin, Suprastin, Tsetrin, Fenkarolův průběh 5-10 dnů;
 2. vitaminové komplexy;
 3. imunostimulancia - Imudon, Tsitovir, Apilak, IRS 19;
 4. antibiotika (pro akutní hnisavou formu onemocnění).

Místní léčba zahrnuje použití:

 1. Nosní kapání, zmírnění otoků a odstranění rýmy. Pro přípravu nosu na mytí použijte Sanorin, Nasol, Naphthyzinum, Vibrocil (nosní kapky Nasol Baby pro děti: jak používat?).
 2. Solné roztoky pro praní - solný roztok, Okomistin, Furacilin, Dekasan, Elekasol.
 3. Turundy, impregnované lékem - Albucidom, Sinoflurin, Avamys, Nasoneks).
 4. Inhalace v nebulizátoru s Mentoklar, Fluimutsil, Chlorophyllipt, Rotokan.

Trvalý terapeutický účinek je pozorován u kryoterapie, ve které je aplikován aplikátor do nosu, rozprašující kapky tekutého dusíku na zanícený povrch adenoidní tkáně. Procedura pro dítě je naprosto bezbolestná, posiluje imunitní systém, snižuje otok, příznivě působí na sliznici nosohltanu.

Jak odstranit adenoidy?

Chirurgický zákrok (adenotomie) je předepsán, pokud nejsou žádné výsledky léčby. Chirurgický zákrok není složitý a netrvá déle než 15 minut. Je lepší odstranit adenoidy na podzim nebo v zimě, protože v létě je obtížné vyhnout se krvácení. Operace se provádí jednou ze tří metod:

 1. Klasická adenotomie se provádí po předchozí anestezii. Chirurg vloží do ústní dutiny speciální nástroj (adenote) a odstraní nosohltanu.
 2. Endoskopická adenotomie se provádí pouze v celkové anestezii. Do nosního průchodu se vloží zkumavka a je vybavena kamerou pro monitorování operace na monitoru. Chirurg rozdrtí zarostlou tkáň adenoidů a odstraní ji se zvláštním odsáváním.
 3. Laserová adenotomie je nejméně traumatická procedura. Provádí se „utěsnění“ cév poškozených při odstraňování adenoidů. Hlavním nástrojem je laser.

Než se rozhodnete, zda chcete chirurgicky odstranit adenoidy stupně 3 dítěte, musíte zvážit klady a zápory. Je lepší se předem poradit se svým lékařem, protože jak staré dítě může být operováno.

Laserová adenotomie pomocí vysoce přesného laserového zařízení

Postup se nezdaří ze dvou důvodů:

 1. S predispozicí k hypertrofii adenoidní tkáně po adenotomii se hltanový tonzil po určité době rozšiřuje.
 2. Adenoidy vykonávají ochrannou funkci v těle - vytvářejí bariéru pro patogenní bakterie. Jejich odstranění je nebezpečné pro zdraví a imunitu dítěte.

Po adenotomii je nutné chránit dítě před bakteriálními infekcemi a virovými onemocněními. Aby se zabránilo recidivě onemocnění, je v pooperačním období nutné provádět léčbu drogami.

Aby se zabránilo zánětu adenoidů, je třeba mít na paměti preventivní opatření:

 • vytvrzování dětí;
 • kontrastní sprcha při koupání;
 • včasná léčba akutních respiračních infekcí a SARS;
 • vyvážená výživa;
 • přijímání komplexních vitaminových přípravků;
 • profylaktické lékové terapie.

Stupeň 3 adenoidy u dítěte je nejzávažnější stadium onemocnění, při kterém zvětšená hltanová mandle zcela blokuje nosní dýchání. Nidus zánětu u nosohltanu vede k otitis, sinusitidě, bolesti v krku, zaostávání ve fyzickém a někdy i duševním vývoji.

Po vyšetření je vyřešena otázka potřeby dalších vyšetření - endoskopie a nazofaryngeální radiografie. V prvním případě je nosem nebo ústy vložena tenká trubka s baterkou a kamerou. Obraz je přenesen na počítačový monitor.

Tato metoda umožňuje lékaři dobře zvážit stav sliznice, jaká je velikost adenoidů, jak rozsáhlý zánět je a zda má smysl léčit adenoidy bez chirurgického zákroku. V radiografii, obraz je vzat v bočním projekce, dítě je žádáno, aby otevřel ústa pro jasnější obraz.

Léčba adenoidů stupně 3 je často prováděna chirurgicky a nikoliv medikací. Ale v některých případech může lékař doporučit konzervativní nebo populární léčbu bez chirurgického zákroku, jehož účelem je snížit tonzilu nosohltanu na velikost odpovídající 1 nebo 2 stupňům onemocnění.

Předepsány jsou následující prostředky:

 • lokální kortikosteroidy (Avamis, Fliksonaze, Nasonex), povolené od 3 let, použité kurzy;
 • lokální antibiotika (Polydex, Maxitrol);
 • fyziologický prostředek pro mytí nosu (Aqua Maris, Aqualore, Marimer);
 • homeopatické protizánětlivé léky (Tonsilgon, Sinupret);
 • antihistaminika (Suprastin, Zodak, Loratadin).

Kromě léků je předepsána fyzioterapie. Snižují zánět, pomáhají eliminovat otoky, podporují obnovu tkání. Když je adenoidem běh ultrafialového záření, elektroforéza, UHF, inhalace.

Lidové léky na léčbu adenoidů 3 stupně neplatí. Působí jemně a postupně, pomáhají pouze v počátečních stadiích nemoci.

Léčba adenoidů stupně 3 je nejčastěji zbytečná, je nutná operace.

Operaci lze provést jedním ze dvou způsobů:

 1. Klasická adenotomie. Po anestezii lékař vloží do ústní dutiny speciální nástroj a odstraní zarostlou tkáň mandlí. Postup u malých dětí se provádí v celkové anestezii.
 2. Endoskopická adenotomie. Podává se anestezie (celková anestézie). Pak lékař umístí trubičku s kamerou do nosní dutiny pomocí speciálního nástroje, roztrhne adenoidy a vysaje ji. Všechny manipulace jsou řízeny obrazem zobrazeným na monitoru počítače.

Časné adenoidy jsou úspěšně odstraněny laserem. Ale u adenoiditidy stupně 3 je tato metoda neúčinná. Přečtěte si více o odstraňování adenoidů laserem →

Je vždy nutná operace?

V poslední době se věřilo, že adenoidy stupně 3 mohou být vyléčeny pouze chirurgicky. Dnes však lékaři rozpoznávají, že mandle jsou důležitou součástí imunitního systému dítěte. Z tohoto důvodu je léčba adenoidů stupně 3 stále častěji prováděna bez chirurgického zákroku s léky. Ale když terapie nepřinese výsledky, lékař spolu se svými rodiči vyřeší otázku odstranění zarostlé amygdaly.

Operace adenotomie se provádí v následujících případech:

 • konzervativní metody nevytvářely pozitivní dynamiku;
 • adenoiditida se vyvíjí více než 4krát ročně;
 • dítě často trpí otitidou, sinusitidou, ARVI a dalšími infekčními a zánětlivými onemocněními;
 • dítě může sotva dýchat ve snu, dojde k zástavě dýchání;
 • deformace obličejové části lebky se vyvíjejí;
 • je to zpoždění ve fyzickém a intelektuálním vývoji dítěte.

Aby se zabránilo rozvoji adenoidů, je nutné rychle odstranit ložiska infekcí v blízkosti mandlí: bolest v krku, zánět středního ucha, sinusitidu, rýmu, stomatitidu, zubní kaz, periodontitidu a další. K tomu, musíte navštívit zubař a otolaryngologist s profylaktickými účely.

Druhou věc, kterou je třeba zdůraznit, je posílení imunity dítěte. Pravidelná mírná fyzická námaha, vyvážená výživa, dobrý spánek, větrání a mokré čištění v interiéru přispívají k obraně těla. V zimě a na jaře by měly být užívány multivitaminy a během období běžného nachlazení léky, které podporují imunitní systém (tinktura Echinacea, Immunal, Cycloferon, Anaferon, atd.).