Čtyři stupně adenoidů u dětí

U dětí jsou čtyři stupně adenoidů, z nichž každý je charakterizován svými vlastními charakteristikami. Tato patologie se vyskytuje poměrně často, nejčastěji má bakteriální charakter a představuje růst lymfoidní tkáně v nosohltanu. Tyto útvary se nazývají vegetace. Prevalence různých dat se pohybuje od 3 do 45% všech hitů a neexistuje žádný sexuální rozdíl. Věk - od 1 roku do 14-15 let, nejčastěji však trvá 3 roky a až 7 let.

V pubertě, kdy začíná zvýšený fyzický růst, je lymfoidní kruh redukován na normální velikost a pak zcela atrofován. Neexistují ani adenoidy před věkem jednoho, protože se jedná o nevytvrzené mandle. U dospělých nejsou ani adenoidy, i když byli v dětství.

Co s adenoidy? Záludnost adenoidů spočívá v tom, že postupně způsobují škody na těle dítěte, zamaskují se jako nachlazení a dlouhodobě se neúspěšně léčí doma, aniž by šli k lékaři. Vizuálně nejsou viditelné, proto všechny obtíže při detekci. V posledních letech lékaři poznamenali, že věk výskytu adenoidů klesá, což naznačuje, že imunita je u moderních dětí potlačena.

Obecné pojmy

Adenoidy jsou akumulací lymfoidní tkáně, která tvoří celý prstenec v hltanu se souborem mandlí (tubal, palatin), který působí jako filtr, tato nazofaryngeální mandle, která je v zadní části nosohltanového oblouku, tato proliferace (hypertrofie adenoidů) má širokou základnu a je připojena na zadní straně hrdla. Tvar adenoidu je podobný kohoutku a má několik laloků. Pod mikroskopem jsou sáčky pojivové tkáně (lymfatické folikuly), kde imunitní buňky zrají - lymfocyty, hlavní bojovníci imunity.

Funkce této hodnotné formace spočívá v tom, že když je součástí imunitní tkáně, nejprve si vezme ránu patogenních agens pronikajících do ústní dutiny proudem vzduchu a snaží se je neutralizovat. Z různých důvodů může tato amygdala růst a zapálit se, pak mluví o adenoiditidě. Při jakémkoli zánětlivém procesu dochází k nárůstu tonzily hltanu u dítěte; po odstranění zánětu trvá normální velikost. Podle zvýšení adenoidů, tam jsou 4 stupně tohoto procesu nebo stádia adenoidů.

Etiologie jevu

Provokativní faktory jsou:

 • různé akutní a chronické záněty nosohltanu;
 • zubní kaz;
 • dětské infekce ve formě spalniček, šarlatové horečky, záškrtu, zarděnek;
 • alergické reakce;
 • genetická predispozice;
 • hypotyreóza a onemocnění nadledvinek;
 • hypovitaminóza a snížená imunita;
 • vrozené anomálie ve struktuře nosohltanu.

Pokud po zánětu trvalo málo času na snížení adenoidů, a oni neměli čas se vrátit do normálu, s nově se objevil nemoci budou růst s novou silou.

Stupeň zvětšení a symptomů adenoidu

Adenoidy stupně 1 u dětí - vegetace zabírají horní třetiny nosohltanu (choanae) a vomeru. Choany jsou otvory, skrz které nos komunikuje s hltanem, vomerem je kost z nosní přepážky. Podezření na adenoidy 1 stupeň u dítěte je obtížné. Dýchání je obtížné pouze v noci ve snu v horizontální poloze dítěte, během dne nejsou žádné příznaky.

Adenoidy 2 stupně u dětí - překrytí je již polovina těchto struktur. Pokud nedochází k zánětu, příznaky adenoidů stupně 2 u dětí jsou následující: v noci je chrápání dýchacích cest s dýchací zástavou na několik sekund a obtíže s dýcháním během dne. Dítě dýchá denně ústy, nemoc je již viditelná pouhým okem. Ráno se dítě probudí pomalu, ospale, apaticky. Často si stěžují na bolesti hlavy, hlas se stává nosní, řeč ztrácí svou jasnost a zvučnost, někdy je ztráta sluchu zaznamenána. Pokud nejsou zapáleny adenoidy druhého stupně, tj. Neexistuje žádná adenoiditida, pak bude detekováno pouze namáhavé dýchání během dne a chrápání v noci ve snu.

Adenoidy třetího stupně - lymfoidní tkáň již zabírají celý nosohltan a zakrývají ho. Někdy adenoidy vyčnívají do lumen orofarynxu. Nosní dýchání je naprosto nemožné a vzduch přes nos neprochází. Chirurgové rozlišují v praxi více přechodných adenoidů 2-3 stupně u dětí, pak jsou symptomy stejné, ale ne všechny jsou vyslovovány. Ústa dítěte jsou neustále otevřená. V noci dítě chrápe nebo chrápe. Výraz adenoidního obličeje má charakteristický vzhled: je pomalý, apatický, ospalý, pastovitý, ústa jsou pootevřená. Taková struktura obličeje je zachována i v dospělosti. Ve školním věku se dítě náhle začíná ve škole zaostávat, stává se pomalým a ospalom. Často začíná mít nachlazení, dokonce i v létě. Kyslík vstupuje do mozku v menším množství a mozková hypoxie se vyvíjí. Slyšení je omezené, dítě se často ptá na otázky. Symptomy rinitidy se stávají konstantní nebo časté, výtok světle-hlenové konzistence je někdy tlustý, žluto-zelený, což naznačuje přidání hnisavého procesu. Od neustálého dýchání ústy může dítě často kašlat. Čím dříve se s takovými příznaky obrátí rodiče k lékaři, tím úspěšnější bude léčba.

Stupně 4 adenoidy - stupeň je nejobtížnější a zanedbaný, vyžadující okamžité odstranění. Riziko této fáze je, že v 85% případů je diagnostikováno v nejmenším - od 3 do 7 let, a obecně v praxi stupně u dítěte 3. Vomer zcela uzavře dýchací krk a stává se nereálným dýchat, je vyžadováno naléhavé tísňové volání.

Adenoiditida může být akutní nebo chronická. Akutní forma se vyvíjí po chřipce nebo nachlazení, teplota je vysoká. Chronická forma je charakterizována délkou průtoku, nedochází ke zvýšení teploty, nos je neustále plněn, výtok z nosu ve formě hlenu smíšeného s krvavými žilami nebo hnis je charakteristický.

Komplikace adenoidu

Anatomicky je amygdala přesně tam, kde končí sluchové trubice a nosní průchody. Spojuje také nosohltan a střední ucho. Během vegetačního období může amygdala zavěsit boční stěny a dostat se do sluchových trubek nebo do určité míry blokovat nosní průchody, zatímco způsobuje ztrátu sluchu a brání dítěti volně dýchat. Snížení sluchu zhoršuje funkci ušního bubínku a často se projevuje otitis. Potom dítě začne dýchat ústy, což neohřívá ani nečistí vzduch, v důsledku čehož se vyvíjejí různé záněty nosohltanu. Dlouhodobé dýchání ústy navíc vytváří hypoventilaci plic, kterou nelze kompenzovat. Vzhledem k hypoxii mozku, ke které dochází (ztrácí 20% kyslíku), klesá výkon každého pátého nemocného dítěte ve škole, nepamatuje si to špatně, je rozptýlený. Snižuje se hloubka inhalace, vzniká tzv. "Kuřecí prsa". Dítě často zchladne, imunita zůstává chronicky nízká. Růst kostí obličeje se mění, což se odráží v řeči dítěte.

Diagnostická opatření

Existuje několik výzkumných metod:

 1. Faryngoskopie.
 2. Přední a zadní rinoskopie (při detekci přední rinoskopie v oblasti nosních průchodů, průkazu sliznice a výtoku. U zadní rinoskopie jsou nosní průchody vyšetřeny orofarynxem. Metoda je velmi informativní, je však obtížné ji držet u malých dětí. Proto mají často laterální radiografii.
 3. Endoskopie nosohltanu - touto metodou se provádí důkladné vyšetření nosohltanu. S endoskopií můžete nejen diagnostikovat, ale také odstranit adenoidy a zastavit krvácení.

Adenoidní léčba

Adenoidy prvního stupně u dětí jsou léčeny pouze konzervativním způsobem. Stupeň 2 je léčen s ohledem na přítomnost komplikací. Adenoidy stupně 1–2 u dítěte, které jsou přechodné, jsou rovněž determinovány přítomností a zanedbáváním komplikací. Pokud jsou příznaky adenoidů 1–2 mírné, symptomy léčby u dětí vyžadují konzervativní, ale úplné.

V případě exacerbace stavu 2 se stupeň adenoidů léčí konzervativně nebo chirurgicky. Léčba bez chirurgického zákroku se skládá z několika kroků:

 1. Opláchnutí 2% roztokem chloridu sodného, ​​fyziologickým roztokem, furacilinem, lysozymem, trypsinem, kapkou Aqua Maris nebo Humerem. Proplach zvlhčují sliznici a uvolňují otoky, což vám umožňuje volně dýchat. Jak léčit adenoidy?
 2. Galazolin, naftyzinum, Sanorin, adrenalin s Dimedrolem atd. Se používají po dobu 5 dnů, z nichž všechny jsou vasokonstrikční kapky.
 3. 2% protargol, 20% albucid, Pinosol, Tizin, Eucasept - instilace těchto terapeutických protizánětlivých kapek poskytuje měkký účinek.
 4. Zánětlivý proces vyžaduje jmenování antibiotik. Souběžně s nimi se doporučuje provádět terapeutickou fyzioterapii: UFO, UHF, trubice, laserovou terapii všech odrůd, elektroforézu s chloridem vápenatým, hydrodynamiku, jodidem draselným a dimedrolem, ošetření vakuem, fonoforézu s ampicilinovou mastí na krčních lymfatických uzlinách. Když adenoidy kontraindikují jejich oteplování. Adenoidy 2 stupně u dítěte dávají dobré výsledky při konzervativní léčbě 50/50. Často v procesu léčby adenoidů o 2 stupně, vidět znatelné zlepšení u dítěte, někteří rodiče okamžitě přerušit terapii, odmítá postupy. To je špatné rozhodnutí, protože průběh léčby musí být dokončen a trvá nejméně 4 týdny. Jak léčit adenoidy 2 stupně chirurgicky?

Chirurgická metoda se stupněm 2 se používá pouze se zřejmými komplikacemi ve formě mentální retardace, deprese naslouchání a dýchání, astmatu. Operace jsou dvou typů: úplné odstranění adenoid - adenectomie a neúplné - adenotomie. V adenektomii je hltanová mandle zachycena adenotomem a rychle odříznuta, vše provedeno jedním pohybem.

Léčba adenoidů stupně 3 u dítěte se často vyskytuje chirurgicky. Před operací musí být ohniska infekce dezinfikována. I když je možné použít pouze lokální anestezii, děti snášejí psychologický tlak ne všichni, proto se často používá celková anestezie. Dokonce ani operace nezaručují absenci nového růstu adenoidů. Po operaci jsou předepsány dva až tři dny omezení spánku, diety a aktivity.

V posledních letech, s adenoidy 3 stupně u dětí, léčba se provádí nejprve konzervativně, a to i přes svou nízkou účinnost, a to pouze v nepřítomnosti výsledků uchýlit k pomoci chirurgů. Konzervativní metodou léčby se kromě lokální expozice ve formě promytí a kapek předepisují antihistaminika a imunostimulancia (Immunal, Bronchoominal, Cycloferon, atd.).

Léčba adenoidů stupně 4, co řekne lékař? V tomto rozsahu přichází tento proces jen zřídka, protože i ve 3. etapě má dítě ostré dýchací potíže. Čtyři stupně adenoidů jsou léčeny okamžitou operací. Pokud do 4-5 dnů po operaci nedojde k komplikacím, vrátí se dítě do normálního života.

Je možné odstranit adenoidy bez skalpelu? Adenectomii lze provést laserem, endoskopem.

Operační technika

Provádí se pouze trvale, pro děti - v celkové anestezii, pro žáky - v lokální anestezii. Endoskop reguluje objem intervencí a přebytečné tkáně jsou rychle vyříznuty. Použití endoskopu eliminuje recidivy. Jak dlouho trvá operace? Celá operace trvá ne více než 20 minut se všemi přípravky. Pokud nejsou žádné komplikace, je dítě propuštěno do 24 hodin. První den je možné zvýšit teplotu na 38 ° C, pak je možné poskytnout antipyretikum, ale nikoli aspirin. Dítě po operaci dýchá nosem lehce a volně, ale po několika dnech je nosní hlas v hlasové a nosní kongesci, objevil se pooperační edém, který sám zmizí. Aktivní hry a pohyby jsou zakázány po dobu 2 týdnů. Dieta je pozorována, což by mělo být lehké, jídlo je pouze teplé.

Jak úplně vyléčit adenoidy? Klimatoterapie může vždy dávat velmi dobrý výsledek, nejčastěji se doporučuje vzít dítě během letních prázdnin na jižním pobřeží jižního Kavkazu a na Kavkaz.

Kdy je nejlepší operace?

Obvykle se adenectomie provádí až 3 roky, 5, 9-10 let a po 14 letech. Toto je spojeno s obdobím růstu těla dítěte. Výsledky obou typů operací jsou dobré. Relapsy se mohou objevit, pokud byl zákrok proveden v raném věku - do 3 let, pokud je dítě náchylné k alergiím, s individuální charakteristikou adenoidní tkáně. Ale i když došlo k relapsu a tam jsou adenoidy třídy 3 u dětí: odstranit nebo ne - otázka by neměla být. Odpověď zní jen ano, stav dítěte je okamžitě uvolněn. Po operaci v prvních měsících dítěte by měla být zvláště opatrná, aby byla zajištěna ochrana proti nachlazení. V pooperačním období je povinné obecně posilovat léčbu. V tomto případě je sledován jeden cíl - zlepšení imunity, jakož i znecitlivění těla.

Vytvrzování a posilování imunity dávají dobrý výsledek pro zdraví. Strávit více času se svými dětmi, hrát s nimi sport, poskytovat jim každodenní pobyt na čerstvém vzduchu po dobu nejméně 2 hodin.

Adenoidy 1-2 stupně u dětí: příčiny, příznaky, léčba

Adenoidy 1 stupeň u dětí - počáteční stadium nemoci, ve kterém se symptomy téměř nevyjadřují.

Adenoidy se nazývají hypertrofické nosohltanové tonzily, které mohou bránit dýchání nosu, stejně jako způsobují zánětlivý proces a další komplikace. Synonyma - adenoidní vegetace, adenoidní porosty.

Nosohltanová tonzila se skládá z lymfoidní tkáně a patří k orgánům imunitní ochrany, jejím úkolem je zabránit pronikání infekce do těla dýchacích cest do těla. Když infekční agens vstoupí do horních dýchacích cest, amygdala se zvětší a pak se vrátí k jeho normální velikosti. Někdy však nedochází ke snížení a lymfoidní tkáň zůstává hypertrofovaná. Zvláště často se to děje u dětí, jejichž tkáně jsou náchylné k hyperplazii (patologický růst).

Terapie musí být doprovázena rehabilitací chronických infekčních ložisek, především léčbou zhoubných zubů, jakož i dalších zánětlivých onemocnění.

S adenoidy 1-2 stupně u dětí v důsledku absence závažných příznaků, může být nemoc ignorována rodiče, odhalující se pouze v hlubší fázi - když výrazné příznaky přitahují pozornost.

Na fotografii vidíte, že adenoidy 1 stupně téměř neruší dýchání.

Příčiny a rizikové faktory

Nejčastěji jsou adenoidy diagnostikovány u dětí ve věkové skupině od 3 do 6 let. Mohou se vyskytovat u starších dětí, dospívajících, a dokonce i dospělých, zpravidla je to však důsledek patologického procesu, který začal v nejzranitelnějším věku.

Hypertrofie nosohltanové tonzily se vyskytuje v reakci na časté záněty, které mohou být infekční nebo alergické povahy. K tomu přispívají následující faktory:

 • rysy imunitního systému u dětí (nezralá imunita), které zapalují lymfoidní tkáň;
 • úzké nosní průchody, nerozvinuté dutiny a blízkost jiných struktur (Eustachova trubice, střední ucho), také náchylné k zánětu;
 • neschopnost dítěte popsat ne příliš výrazné pocity v zarostlé lymfoidní tkáni, což vede k postupu procesu.

Rizikové faktory zahrnují také život v průmyslových oblastech, patologické těhotenství matky dítěte, dědičné predispozice.

Stupeň vývoje adenoidů

Podle stupně proliferace adenoidní tkáně existují tři stadia onemocnění. Stupně se určují v závislosti na tom, jak daleko hypertrofovaný nosohltanový tonzil překrývá výšku nosních průchodů nebo vomeru.

V adenoidech prvního stupně u dětí se adenoidní vegetace překrývají 1/3 vomeru. Ve druhém stupni jsou nosohltanové tonzilní bloky od 1/3 do 2/3 výšky vomeru a ve třetím stupni se vomer uzavírá téměř úplně (více než 2/3).

Adenoidy se mohou vyskytovat u starších dětí, adolescentů a dokonce i dospělých, což je však zpravidla důsledek patologického procesu, který začal v nejzranitelnějším věku.

Adenoidy stupně 1 tedy představují nejstarší stadium onemocnění.

Známky adenoidů 1 stupeň

S adenoids 1 stupeň u dítěte, nemoc je obvykle diagnostikována během rutinního vyšetření s otolaryngologist. Rodiče se o tom zpravidla dozvědí od lékaře, protože v této fázi jsou projevy nemoci mírné a nepřitahují pozornost.

Někdy však mohou být nalezeny následující příznaky:

 • porušení nosního dýchání, projevující se sípáním, hlučným nosním dýcháním (zejména po cvičení), chrápáním, hlasitým dýcháním a / nebo otevřenými ústy při spánku;
 • častý (nebo, jak rodiče někdy říkají, vytrvalý) rýma.

Charakteristické je, že v této počáteční fázi onemocnění se respirační poruchy objevují zejména tehdy, když dítě zaujímá vodorovnou polohu.

Vzhledem k tomu, že hypertrofovaná mandalína palatinu nevyhovuje dobře svým funkcím ochrany dýchacích cest, jsou děti s adenoidy náchylnější k onemocněním dýchacích cest. V důsledku zúžení lumenu sluchové trubice se dítě také často vyvíjí zánět středního ucha (otitis) a samotná trubice (eustachitida) a sluch může poklesnout.

V případě přistoupení k sekundární infekci a rozvoji zánětu adenoidů (adenoiditida) vzrůstá tělesná teplota, symptomy onemocnění se podobají ORZ. Často má dítě reflexní kašel, který je způsoben odtokem hlenu na zadní straně nosohltanu a jeho podrážděním, nosními hlasy. Nosní výtok získává hnisavý nebo muko-hnisavý charakter. Když se zánět rozšíří do mandlí, k němuž často dochází, adenoiditis je doprovázena angíny.

Hypertrofie nosohltanové tonzily se vyskytuje v reakci na časté záněty, které mohou být infekční nebo alergické povahy.

Diagnostika

Adenoidy stupně 1 u dětí jsou zpravidla náhodným diagnostickým nálezem při profylaktickém vyšetření nebo při odvolání na ORL poruchu při respiračním onemocnění.

Rinoskopie je zpravidla dostatečná pro diagnózu. Řada laboratorních testů je také předepsána k identifikaci zánětlivého procesu (kompletní analýza krve a moči) a pro perzistující rýmu se provádí bakteriologické vyšetření nosního výtoku.

Léčba adenoid 1 stupně u dětí

Jak léčit adenoidy v počáteční fázi vývoje? Potřebuji operaci?

Někteří staří lékaři se domnívají, že přítomnost adenoidů je známkou jejich chirurgického odstranění, bez ohledu na stupeň, protože nemohou být léčeni konzervativními metodami. Tento názor byl možný a pravdivý pro jeho čas, ale nyní většina expertů zvažuje ospravedlnit chirurgické odstranění adenoids jen třetího stupně. Stejný názor sdílí i slavný ukrajinský pediatr Yevgeny Olegovich Komarovsky.

Léčba je tedy prováděna konzervativními metodami a někdy může být zvolena taktika pozorování. Chirurgický zákrok není nutný.

Pokud nedochází k zánětu (adenoiditidě), omezuje se pouze na lokální terapii. Dobrým terapeutickým účinkem je mytí nosu solným roztokem. ½ lžičky soli se rozpustí ve sklenici vařené vody, ochlazené na tělesnou teplotu. Pro proplachování použijte jednorázovou injekční stříkačku bez jehly nebo gumové stříkačky o nejmenší velikosti. Lze použít také lékárenské spreje na bázi mořské vody. Také mohou být předepsány lokálně, protizánětlivé a vazokonstrikční léky (druhé krátkodobé). Protizánětlivá a sušící činidla mohou být dodána do adenoidních vegetací inhalací za použití nebulizéru. Pozor! Vdechování horké páry je zakázáno!

Vzhledem k tomu, že hypertrofovaná mandalína palatinu nevyhovuje dobře svým funkcím ochrany dýchacích cest, jsou děti s adenoidy náchylnější k onemocněním dýchacích cest.

Používá se fyzioterapie: UHF-terapie, magnetoterapie, laserová terapie, elektroforéza léčiv, endonasální ultrafialové záření.

S adenoiditidou může být nutné použít léky systémového účinku. Jsou to antipyretická, protizánětlivá a v případě potřeby antibakteriální léčiva. Pokud je patologický proces způsoben alergiemi, stejně jako v případě chronického zánětu, jsou indikována antihistaminika.

Terapie musí být doprovázena rehabilitací chronických infekčních ložisek, především léčbou zhoubných zubů, jakož i dalších zánětlivých onemocnění. Je nezbytné posílit imunitu dítěte. K tomuto účelu slouží kalení a důležitou roli hraje také vyvážená strava.

Léčba lidových prostředků

Podle názoru lékařů a těch, kteří vyléčili adenoidy z počátečního stupně, může být lidová terapie docela účinná. Jeden z populárních lidových prostředků pro léčbu adenoids je thuja olej, který má antiseptický a protizánětlivý účinek. Pro léčbu dětí nepoužívají čistý éterický olej, který je schopen způsobit popálení sliznice a alergickou reakci, ale její 15% přípravek. Před nanesením oleje se nosní dutina dítěte očistí fyziologickým roztokem, do každé nosní dírky se vpraví 2-3 kapky přípravku. Postup se opakuje 2-3 krát denně. Kurz se pohybuje od několika měsíců do šesti měsíců.

Vdechování alkalické minerální vody (Borjomi, Essentuki-4 atd.) Může být také prováděno za použití nebulizéru.

Při používání tradiční medicíny je třeba mít na paměti, že nejsou bezpečné. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení mají léčivé rostliny, výrobky z medu a podobně vysokou alergenicitu. Proto jsou u adenoidů s alergickou složkou takové léky kontraindikovány.

Léčba se provádí konzervativními metodami a někdy může být zvolena taktika pozorování. Chirurgický zákrok není nutný.

Před použitím jakéhokoli léku byste se měli poradit s lékařem.

Možné následky

Nejnebezpečnějším důsledkem 1 stupně adenoidů je jejich další růst. S progresí patologického procesu u dětí se může vyvinout celá řada komplikací, včetně poruch kardiovaskulárního, nervového, močového systému, poruch funkce trávicího traktu a patologie kloubů. Možný výskyt noční enurézy.

Na pozadí nedostatečného kyslíku v těle s významnými obtížemi při nosním dýchání u dětí je možné zpomalení duševního a fyzického vývoje. Vzhledem k potřebě neustále dýchat ústy je tvořena typická „adenoidní“ tvář - dolní čelist je prodloužena, skus je zlomen. S neustálým dýcháním v ústech se zvyšuje náchylnost k nachlazení, když dítě vdechuje nepřečištěný a nedostatečně ohřátý vzduch. To zase zvyšuje růst adenoidů.

Při detekci adenoidů v počátečním stadiu jejich vývoje je proto nezbytné léčit jejich léčbu stejně vážně a odpovědně, a to navzdory absenci zjevných známek onemocnění.

Video

Nabízíme k nahrání videa na téma článku.

Vzdělání: 2004-2007 "První Kyjev lékařské fakulty" specializace "Laboratorní diagnostika".

Našli jste v textu chybu? Vyberte ji a stiskněte klávesy Ctrl + Enter.

Každý má nejen unikátní otisky prstů, ale i jazyk.

Průměrná délka života leváků je nižší než pravák.

Ve snaze vytáhnout pacienta ven, lékaři často jdou příliš daleko. Například, jistý Charles Jensen v období 1954 - 1994. přežil více než 900 operací na odstranění neoplasmu.

Nejvzácnější chorobou je Kourouova choroba. Pouze zástupci kmene kožešin na Nové Guineji jsou nemocní. Pacient umírá smíchem. Předpokládá se, že příčinou onemocnění je jíst lidský mozek.

Mnoho léků původně prodávaných jako drogy. Heroin, například, byl původně prodáván jako lék na dětský kašel. Lékaři doporučili kokain jako anestézii a jako prostředek ke zvýšení odolnosti.

Pokud se usmíváte pouze dvakrát denně, můžete snížit krevní tlak a snížit riziko infarktu a mrtvice.

Lidé, kteří jsou zvyklí na snídani pravidelně, jsou mnohem méně pravděpodobně obézní.

Čtyři plátky tmavé čokolády obsahují asi dvě stě kalorií. Takže pokud nechcete být lepší, je lepší nejíst více než dva plátky denně.

Osoba užívající antidepresiva bude ve většině případů opět trpět depresí. Pokud se člověk vyrovnal s depresí svou vlastní silou, má každou šanci zapomenout na tento stav navždy.

Podle statistik se v pondělí zvyšuje riziko poranění zad o 25% a riziko srdečního infarktu o 33%. Buďte opatrní.

Vědci z University of Oxford provedli sérii studií, v nichž dospěli k závěru, že vegetariánství může být škodlivé pro lidský mozek, protože vede ke snížení jeho hmotnosti. Proto vědci doporučují nevylučovat ryby a maso z jejich stravy.

Během operace náš mozek vynakládá energii odpovídající 10 W žárovce. Takže obraz žárovky nad hlavou v okamžiku vzniku zajímavé myšlenky není tak daleko od pravdy.

Miliony bakterií se rodí, žijí a umírají v našich střevech. Oni mohou být viděni jen se silným zvýšením, ale jestliže oni se sešli, oni by zapadli do pravidelného šálku kávy.

Padající z osla, s větší pravděpodobností zlomíte krk než padající z koně. Jen se nesnažte vyvrátit toto prohlášení.

Naše ledviny jsou schopny vyčistit tři litry krve během jedné minuty.

Nepříjemný pocit otoku výrazně ztmavuje krásnou čekací dobu pro dítě? Podívejme se, proč je nosní sliznice oteklá a jak ji můžete zbavit.

Jaké jsou stupně adenoidů u dětí?

Adenoidy jsou zvýšením velikosti hltanové tonzily. Faryngeální tonzila je lymfoidní tkáň umístěná na nosohltanu. Jeho funkcí je neutralizovat mikroorganismy, které se dostanou do nosu vzduchem.

V každém zánětlivém procesu v těle dítěte se adenoidy zvyšují. V závislosti na tom, jak "dospělý" amygdala, a diagnostikovat různé stupně adenoidů u dětí.

Zvláštností adenoidů je to, že jsou v místě, kde končí nosní průchody a otvory sluchových trubek, které spojují nosohltan se středním uchem. Když se adenoidy zvyšují, blokují tyto průchody a dítě může částečně nebo úplně postrádat nosní dýchání, zhoršený sluch. Nedostatek dýchání nosu vede k tomu, že dítě dýchá ústy a do dýchacího traktu tedy vstupuje studený a neošetřený vzduch. To zvyšuje riziko zánětu v plicích, průduškách, průdušnici, hrtanu, hltanu (pneumonie, bronchitida, tracheitida, laryngitida, angina pectoris).

Nejčastěji jsou adenoidy diagnostikovány u dětí ve věku 3-7 let. V adolescenci, kdy začíná aktivní růst, lymfatická tkáň klesá a předpokládá normální velikost.

Jaký je rozdíl mezi různými stupni adenoidů u dětí?

Lékaři otolaryngologové nebo prostě Laura rozlišují několik stupňů adenoidů u dětí.

Diagnóza adenoid 1 stupně u dětí se provádí, když hltanová mandle pokrývá třetinu výšky nosních průchodů. V tomto případě dítě dýchá normálně během dne a jen během spánku je dýchání obtížné.

Adenoidy stupně 2 u dětí jsou diagnostikovány, pokud hltanová tonzila blokuje dvě třetiny výšky nosních průchodů. V tomto případě je dýchání nosu po celý den obtížné a během spánku dítě dýchá ústy a objeví se chrápání.

Když hltanová mandle roste tak velké, že blokuje průtok vzduchu do krku nosem, jedná se o stupně adenoidů u dětí. Dítě musí neustále dýchat ústy.

Co ovlivňuje vzhled a stupeň adenoidů?

Existují faktory, které mohou vyvolat výskyt adenoidů. Čím více takových faktorů ovlivňuje mladší generaci, tím větší je stupeň adenoidů u dětí náchylných k nim. Zvažte, co přispívá k růstu angíny hltanu.

 1. Špatná kvalita vzduchu, který dítě dýchá: ve vzduchu je hodně prachu, vzduch je příliš teplý a suchý a v něm létají škodlivé látky (domácí chemikálie).
 2. Získané nebo vrozené selhání imunity.
 3. Tendence k alergickým reakcím.
 4. Porušení stravy, je obzvláště škodlivé, aby se dítě přeplnilo.
 5. Zánětlivá onemocnění horních cest dýchacích (hltan, krk, nos).
 6. Akutní respirační virové infekce (bolest v krku, šarlatová horečka, černý kašel, spalničky).
 7. Dědičnost. Pokud byli rodiče diagnostikováni s adenoidy v dětství, pak s vysokou pravděpodobností lze tvrdit, že se zvětší také hltanový tonzil dítěte.

Léčba různých stupňů adenoidů u dětí

Existují dvě metody léčby adenoidů u dětí: konzervativní a operativní.

Konzervativní metoda se úspěšně používá, když děti mají adenoidy 1 stupně. V takových případech je dítěti předepsán kurz imunostimulantů, vitamínů, nosního mytí a instilace léčiv s antimikrobiálními, antialergickými, protizánětlivými vlastnostmi.

Pokud děti mají adenoidy o 2 stupně, pak účinnost konzervativní metody léčby - 50 až 50: buď pomoci, nebo ne. Pokud není pozorován pozitivní výsledek léčby drogami, pak je dítě doporučeno operaci.

Adenoidy stupně 3 se prakticky neléčí konzervativně u dětí, často Laura okamžitě odkázá na mladé pacienty na operaci.

Jak je odstranění adenoidů u dětí

Adenotomie je operace k odstranění rozšířené hltanové tonzily. Operace je krátká, s přípravou trvá 10-15 minut. Samotný řez mandlí trvá pouze 1-2 minuty. Do nosohltanu se vloží speciální nůž (adenotomie), lékař amygdalu chytí a odřízne. Ale i na první pohled může být jednoduchá operace doprovázena komplikacemi: může dojít ke krvácení nebo poškození patra.

V naší době se adenotomie provádí v celkové anestezii. Taková anestézie samozřejmě pro dítě nepředstavuje žádné zdravotní přínosy, ale zachrání psychiku dítěte před nervovými šoky a umožní lékaři provádět operaci opatrněji.

V poslední době se v dětských nemocnicích provádí adenotomie pomocí lékařského endoskopu. Endoskop je malý fotoaparát, který je vložen přes přirozený otvor, v tomto případě přes nosohltan, a umožňuje lékaři v televizi vidět, co dělá. Tato metoda výrazně snižuje pravděpodobnost komplikací po operaci.

Bez ohledu na stupeň adenoidů u dětí, žádný lékař nedá 100% záruku, že hltanová mandle nebude znovu růst. Aby se snížilo riziko opětovného růstu adenoidů, doporučuje se dítě zpevnit, organizovat sportovní aktivity a procházky na čerstvém vzduchu.

1, 2, 3, 4 stupeň vývoje adenoidů u dětí a dospělých

Adenoidy a potřeba jejich odstranění nemohou, ale zejména pokud se jedná o léčbu dítěte, obtěžovat. Musíte však vědět, že onemocnění lze léčit různými způsoby v závislosti na stupni jeho šíření. Podívejme se, jak se adenoidy objevují v různých fázích a co s nimi dělat?

Vývoj adenoidů při 1, 2, 3 a 4 stupních

Adenoidy jsou amygdala, tj. Orgán určený k ochraně těla před infekcemi. Vzduch, který prochází lymfoidní tkání, se zbaví bakterií a zahřívá. Ale ty mikroby, které „filtrují“ amygdalu, mohou v něm způsobit zánět. V důsledku toho se aktivují ochranné funkce a tělo se zvětší, aby se odstranila infekce z těla. Po obnovení by se adenoidy měly vrátit na původní objem.

Adenoidy u dětí

Pokud imunita neplní svou funkci a případy infekce s respiračními infekcemi se vyskytují velmi často, je na amygdalu velkou zátěž. Nemá čas se vrátit do normálu a stále se zvyšuje. Toto je první etapa. Pokud se během tohoto období nic neděje, nemoc bude pokračovat. Orgán postupně roste a nakonec může zcela zablokovat nosohltan. Tento stav odpovídá stupni 4.

Je pozoruhodné, že zvětšená mandle nechrání tělo, ale stává se zdrojem infekce v ústech. V důsledku zánětu dochází k narušení krevního oběhu a lymfatického toku, což vede k oslabení imunitního systému krku.

To způsobuje mnoho nepříjemných a nebezpečných příznaků, stejných pro dospělé i děti. Projevy onemocnění závisí pouze na stupni adenoidů. Zvažte příznaky adenoidů ve fázích.

Adenoidy 1 stupeň

V počátečním rozsahu adenoidů se tkáň mandlí mírně roztahuje a pokrývá pouze ¼ nosních průchodů. První stupeň je nejjednodušší, někteří lékaři to nepovažují za patologii vůbec, protože malá hypertrofie může být dočasná.

Poznat tuto fázi u dítěte, poslouchat jeho dech v noci: jestliže ústa jsou otevřená a chrápání je slyšet, toto je alarmující znamení. V poloze na zádech dochází k částečnému překrytí nosních průchodů s adenoidní tkání, takže v noci je obtížnější dýchat nosem. Tato funkce chybí nebo je téměř neviditelná během dne. Také často nádcha spojuje příznaky adenoid 1 stupně.

Zajímavý fakt! Názor vědců na počet stupňů adenoidů je rozdělen. Někteří je považují za 3, což znamená mírný nárůst mandlí 0 stupňů. Většina z nich však stále přiděluje 4 stádia onemocnění.

Adenoidy 2 stupně

Adenoidní porosty vzrostly a pokrývají více než polovinu otvírače. Problémy s nosním dýcháním jsou pozorovány nejen během spánku, ale během dne. Pokud se před takovými projevy jako chrápání a výtok z nosu neobtěžoval, pak se v této fázi nutně jeví. Příznaky adenoidů 2. stupně jistě nelze označit za těžké, ale žít s nimi je obtížné.

Dýchání úst se vyskytuje častěji než v noci. Změní se tón hlasu, objeví se nos. Člověk začíná často onemocnět, protože jeho imunitní systém je slabý. V této době se může adenoiditida spojit, tj. Zánět tkáně mandlí. To je doprovázeno intoxikací těla a výskytem příznaků, jako je horečka, ospalost, bolest v krku.

Vedlejším příznakem hypertrofie 2. stupně adenoidů je porucha sluchu. To je vysvětleno tím, že Eustachova trubice vstupuje do nosohltanu, který je nezbytný pro ventilaci a odvodnění středního ucha. Vegetace ji mohou částečně zavřít, což ovlivňuje tlak ve středním uchu.

Adenoidy 3 stupně

Příznaky adenoidů o 3 stupně jsou velmi závažné. Lymfoidní tkáň značně expandovala. Pouze třetí část otvírače zůstane volná. Pokus o inhalaci nebo výdech vzduchu nosem je doprovázen silným otokem křídel nosu a hlasitým pískotem.

Vzhledem k neschopnosti dýchat nosem musí člověk prakticky vždy dýchat ústy, což přispívá k volnému pronikání bakterií a virů. Způsobují trvalé respirační infekce a zánětlivá onemocnění. Lidská imunita je značně omezena. Proto jsou všechny nemoci těžké, obtížně léčitelné a náchylné k častým recidivám.

Rýma se stává chronickým, výtok může být viskózní, hnisavý. Adenoiditida se nadále vyvíjí.

Epizody apnoe se často vyskytují v noci. Dýchání se zastaví nejen proto, aby se pacient neustále probudil, ale i život ohrožující! Kromě toho jsou taková porušení zodpovědná za neustálý nedostatek spánku.

Nedostatek kyslíku, stejně jako špatný spánek, ovlivňují celkový stav pacienta. Lidé se zanedbávanými adenoidy se často stěžují na špatné zdraví, nedostatek chuti k jídlu, únavu a depresi. Děti vypadají zmateně, je pro ně těžké soustředit pozornost a zapamatovat si informace.

Adenoidy stupně 3 dosahují takového objemu, že blokují otevření Eustachovy trubice. Výsledkem je, že sluch v jednom uchu může zcela zmizet, existuje vysoká pravděpodobnost vzniku otitis media. Současně se přidávají příznaky jako bolest a tlak v uchu.

Fakt! To je u dětí (od 3 let do 7), že třetí stupeň adenoidů je častěji diagnostikována, protože není vždy možné podezření na nemoc v raných stadiích.

Pro dítě je pozdní postoupení ORL specialistovi spojeno s tvorbou tváře adenoidního typu. Kvůli stále otevřeným ústům kapky klesají a kousnutí je zlomené.

Adenoidy 4 stupně

To je nejtěžší forma nemoci. V této fázi onemocnění se všechny příznaky zhoršují, je možná úplná ztráta sluchu a chuti.

Pacient s adenoidy 4. stupně se dusí, nosohltanové mandle rostou tak velké, že je nemožné dýchat. Vomer je zcela blokován lymfoidní tkání. Pouze adenotomie pomůže vyléčit pacienta a zpoždění může být fatální.

Diagnostika adenoidů

Diagnostiku stavu adenoidů provádí ORL. Lékař s pomocí speciálních přístrojů určuje stav nosohltanové tonzily a předepisuje léčbu: konzervativní nebo chirurgickou.

Existuje několik diagnostických metod. Každá metoda má své výhody a nevýhody:

 • Diagnóza prstu. Jednoduchý, ale ne přesný způsob. Lékař cítí lymfoidní tkáň prstem, určuje její konzistenci a velikost. Palpace je zřídka používána, když není k dispozici žádné zařízení.
 • Rhinoskopie. Se zrcadlem (o průměru 5 až 10 mm) ORL lékař zkoumá nosohltan a odhaduje stupeň adenoidů na základě jejich vzhledu.
 • Faryngoskopie. Souběžně provádějí kontrolu hrdla pomocí speciálního zrcadla a špachtle. Lékař zkoumá mandle, protože jsou často také zánětlivé.

Zajímavé vědět! Stupeň 1 adenoidy nejsou tak snadné identifikovat, ale přesto by to nemělo být pro zkušeného otolaryngologa obtížné.

 • X-ray nosohltanu. Pokud palpace mandlí nebo rinoskopie nebyla možná (to se často stává v případě vyšetření dětí), provádí se laterální rentgenový snímek nosohltanu pro potvrzení diagnózy. Rentgen ukazuje stav tkání a kostí nosu.
 • Endoskopie je moderní a spolehlivá diagnostická metoda. Endoskop je malé zařízení připojené k monitoru. Do nosu pacienta je vložen pružný drát a na obrazovce monitoru jsou vyšetřeny adenoidy.

Kromě toho lékař zkoumá krevní testy: obecné a biochemické, a pak diagnostikuje a předepisuje léčbu.

Zajímavý fakt! Je obtížnější určit přítomnost adenoidů u dospělých, protože struktura dětského a dospělého nosohltanu je odlišná.

Léčba adenoidů v různých fázích

Medicína se neustále vyvíjí a v poslední době se předpokládalo, že nejlepším způsobem léčby rozšířené mandle je chirurgický zákrok. Vystřihněte - a problém je vyřešen.

Studie však ukázaly, že operace odstraní symptomy a problém zůstává. Amygdala je odstraněna, ale nosohltan se stává „holým“, zvyšuje se počet případů rýmy a sinusitidy. Kromě toho, že operace je velký stres, a to jak pro dítě a pro dospělé. Proto se lékaři vždy nejprve snaží použít konzervativní metody k opuštění celého orgánu. Výjimkou jsou situace, kdy dítě vyvíjí komplikace. V takových situacích by měla být operace provedena co nejdříve, bez ohledu na to, v jaké fázi jsou adenoidy.

Neoperační metody léčby

Konzervativní léčba se používá v 1. stádiu vývoje adenoidů a ve druhé fázi, není-li indikována urgentní operace. Léčba musí být komplexní a zaměřená. Pokud je v těle infekce, je eliminována antibiotiky, pokud je zánět vedlejších nosních dutin, léčíme nos.

Bude muset být léčen déle než jeden týden. Zároveň je třeba věnovat pozornost posilování imunity, protože pokud není aktivována, adenoidy opět porostou.

Co zahrnuje léčbu drogami:

 • antibakteriální léčiva. V přítomnosti zánětu se pacientům předepisuje léčba antibiotiky v tabletkách nebo sirupu (pro děti) - Flemoklam, Amosin, Amoxicilin. Navíc můžete použít antibakteriální kapky (Isofra, Polydex);
 • antipyretika (Milistan, Paralen, Rapidol). Jsou užitečné při exacerbaci adenoiditidy;
 • antihistaminika. Jsou předepsány ke snížení otoku v krku a nosu. Mohou to být tablety jako Claritin, Alergomax nebo Eden;
 • protizánětlivé spreje (Nazonex, Avamis, Fliksonase). Tyto nástroje jsou používány pro jakýkoliv stupeň adenoidního kurzu během 2-3 týdnů. Mohou být použity od tří let;
 • sušení a stahující kapky (Protargol);
 • homeopatie - drogy, které zahrnují přírodní složky. Eliminace sinusitidy a související rýmy může být používána homeopatickým lékem Sinupret. Lék Tonsilgon N má protizánětlivý a zpevňující účinek na celé tělo zevnitř.

Fyzioterapie slouží k pomoci lékům:

Relativně novou a slibnou metodou je laserové ošetření adenoidů. Laserový paprsek pomáhá odstraňovat otoky nosohltanu a má také baktericidní a protizánětlivé vlastnosti. Pacienti po prvním sezení cítí úlevu a postup je bezbolestný a trvá 10 minut. Průběh laserové terapie pomáhá postupně snižovat hypertrofovaný orgán a obnovit normální dýchání.

Následně se doporučuje provést profylaktický průběh laserové terapie 1krát za 6 měsíců, aby se zabránilo recidivě. Můžete to opakovat, dokud dítě nedosáhne věku přechodu.

Jako alternativa k některým lékům, tradiční medicína může být používána, například, opláchnout nos self-made solného roztoku a pohřbít přirozené kapky ze šťávy zeleniny a léčivých rostlin.

Chirurgická léčba

Jak již bylo zmíněno dříve, u 3 a 4 stupňů adenoidní chirurgie je předpokladem vyléčení. Příznaky adenoidů o 4 stupně jsou obecně život ohrožující!

Ve fázi 2 se operace provádí v takových situacích:

 • pacient má silné respirační překrytí nebo sluchové postižení;
 • u dítěte dochází ke změnám skeletu obličeje v důsledku adenoidů;
 • zánět se stal chronickým;
 • nechirurgická léčba poskytuje pouze dočasný výsledek a adenoidy se vždy opakují.

Odstranění adenoidů není obtížné, protože všechny manipulace procházejí přirozenějším otvorem - ústy nebo nosem. Pracujte v lokální nebo celkové anestezii.

Chirurgie k odstranění adenoidních vegetací se nazývá adenotomie.

To lze provést několika způsoby:

 • klasický (pomocí chirurgického nástroje - Beckmanova adenota);
 • endoskopický (lékař vidí chirurgické pole endoskopickou kamerou a odstraňuje zarostlou tkáň s minimálním traumatem);
 • metoda rádiových vln (adenoidy jsou excidovány pod vlivem rádiových vln);
 • laser (bezkrvný postup, během něhož je abnormální tkáň odstraněna laserem).

Po operaci mohou děti po několika hodinách rychle jít domů a dospělí pacienti jsou pozorováni několik dní. Léčení hrdla trvá 1-2 týdny. Léčebný režim adenoidů 3-4 stupně zahrnuje výše uvedené léky a fyzioterapii. Jsou nezbytné k vymýcení infekce, zmírnění zánětu a odstranění sinusitidy. Jinak se onemocnění opakuje.

Pooperační komplikace jsou možné, i když se domnívají, že operace není nebezpečná. Může například začít velké krvácení z nosu. Také zuby mohou být během operace poškozeny a některé mohou vyvolat alergické reakce způsobené anestézií. Pokud není lymfoidní tkáň zcela odstraněna, je možný opětovný růst adenoidů.

Je to důležité! Pokud má dítě 10-11 let adenoidy, které nezpůsobují závažné příznaky, pak je lepší vyčkat několik let, než se zmenší a zmizí. Pro malé děti je tento přístup nepřijatelný. V tomto věku adenoidy nezůstávají dlouho ve fázi 1. Přidání jakékoli respirační infekce ovlivní mandle a vyvolá jejich další růst. Pokud očekáváme, že se adenoidy atrofují, může dítě během této doby pociťovat různé vývojové postižení, a to jak fyzicky, tak psychicky.

Komplikace a účinky onemocnění na 1, 2, 3 a 4 stupně

Důsledky adenoidů jsou nejčastěji:

 • úplná nebo částečná ztráta sluchu, která může být nenahraditelná;
 • řeči. Kvůli proliferaci lymfoidní tkáně jsou narušeny proporce kostry obličeje dítěte. Pacienti (děti i dospělí) ztrácejí schopnost vyslovovat některá písmena a začínají mluvit v nose - hltání;
 • otitis. Adenoidní hypertrofie stupně 2.3 ovlivňuje stav středního ucha. Vyvíjí se chronický otitis media;
 • pravidelné nachlazení. Pacient neustále dýchá ústy a jeho imunita je oslabena. Proto se vyskytují časté epizody ARVI.

Pokud nejsou adenoidy dlouhodobě léčeny, vznikají závažné zdravotní komplikace. Kvůli nedostatku normálního dýchání se zvyšuje pravděpodobnost udušení. Nedostatek kyslíku negativně ovlivňuje mozek, reakce se zhoršují, vyskytují se srdeční problémy. U dětí se výkon snižuje, vývoj se zpomaluje.

Jak vidíte, zánět adenoidů je nejen nepříjemný, ale také plný četných závažných komplikací, ale tomu se lze vyhnout, pokud se včas obrátíme na specialistu.

Stupeň adenoid u dítěte

Adenoidy - onemocnění, při kterém dochází k patologické proliferaci tkáně nosohltanu. Normálně je mírně zvýšena nad sliznicí hltanu a během patologie výrazně zvyšuje a blokuje nosohltan, což vede k narušení cirkulace vzduchu.

Když se zvyšuje zánět v nosohltanu amygdaly a když dojde k zotavení, vrátí se do své původní velikosti. Pokud se zánět v nosohltanu vyskytuje často, může narušit fyziologické procesy v amygdale a způsobit přerůstání.

Hypertrofovaná amygdala se nedokáže vyrovnat s její funkcí a sama se stává zdrojem infekce, takže dítě je náchylnější k virovým a bakteriálním infekcím. Pharyngeal tonsils velké u malých dětí. Od asi 12 let začínají klesat a atrofovat.

Proč dochází k nárůstu lymfoidní tkáně u nosohltanu

Podrobněji jsou uvažovány faktory vyvolávající růst faryngeálních mandlí.

Mateřské infekce během těhotenství

Pokud během těhotenství žena trpí infekčním onemocněním nebo užívá léky, které mohou narušit přirozenou tvorbu plodu, pak se u dítěte může vyvinout predispozice k adenoidům, přesněji k patologii vývoje lymfatické tkáně. A nachlazení nebo jiné negativní faktory se stávají katalyzátorem vývoje patologie.

Infekční onemocnění nosohltanu

Jedná se o akutní respirační infekce, faryngitidu, tonzilitidu, laryngitidu. Adenoidy se mohou vyvíjet na pozadí neošetřených nebo chronických infekcí horních dýchacích cest. Když patogen proniká, lymfoidní tkáň na něj reaguje, zvyšuje syntézu lymfocytů a imunitních buněk, což vyžaduje zvýšený přísun krve.

Při zánětlivých procesech v amygdale může být narušen krevní oběh a tkáňová struktura. To vede ke skutečnosti, že dochází ke stagnaci krve a lymfy a imunitní orgán není schopen plnit svou funkci. Když zánět přechází do lymfatické tkáně, vyvíjí se adenoiditida (hnisavý zánět), ve které dochází ke zvýšení objemu a hmotnosti mandlí.

Lymfatická diatéza

Jedná se o stav, při kterém se lymfatická tkáň zvyšuje u dětí a vývoj nadledvinek, žláz a srdce neodpovídá normě. V této patologii je nejen tkáň nosohltanové tonzily hypertrofovaná, ale také celého hltanového prstence, roste folikuly jazyka a hltanu.

Známky zvýšených adenoidů

Následující znaky mohou označovat adenoidy. První je, že dítě má těžké dýchání nosem. Tkáň mezi nosní dutinou a hltanem roste, takže hypertrofované mandle blokují lumen nosohltanu a nedovolují cirkulaci vzduchu volně.

Dítě se stále více snaží dýchat ústy, zatímco vzduch vstupující do dolních cest dýchacích se nezahřívá a není dezinfikován. Navíc může způsobit nedostatek kyslíku v mozku a anémii. Děti se stávají letargické, je těžké se soustředit, rychle se unavují, mohou se objevit bolesti hlavy a po spánku se necítí odpočívají.

Změní se hlas. Dítě mluví, jako by měl rýmu (nazálně, tiše). Hlas se mění, protože adenoidy neumožňují vstup vzduchu do nosních dutin, které slouží jako rezonátory a účastní se tvorby zvuků.

Změní se ostrost sluchu. Hypertrofovaná tkáň uzavírá faryngeální otvor Eustachovy trubice. Tlak v tympanické dutině proto není vyrovnán a zvuky jsou špatně zachyceny. Dochází k rekurentnímu otitis media. Zapálená mandle není schopna vydržet patogen a sama se stává ohniskem infekce.

Dítě může chrápat. V poloze na zádech přerostlá tkáň překrývá lumen nosohltanu, čímž omezuje nosní dýchání, takže dítě chrápe.

Stupeň adenoidních zvětšení

Rodiče budou schopni zhruba pochopit závažnost onemocnění podle následujících znaků:

 • jestliže jsou adenoidy stupně 1, pak dítě nemá žádné problémy s nosním dýcháním během bdění. Je těžké dýchat nos omrvinky pouze v noci. Když je ve vodorovné poloze, mění se umístění adenoidů a pokrývají většinu nosohltanu. To brání dítěti dýchat nosem a objeví se chrápání;
 • Stupeň 2 adenoidy u dítěte omezují dýchání v ústech ve dne i v noci. Adenoidy uzavírají lumen horních cest dýchacích o více než třetinu. Výsledkem může být nedostatek kyslíku v buňkách a tkáních těla. Dítě zažívá bolesti hlavy, rychle unavené. Již ve druhé fázi růstu mohou adenoidy vyvolat ztrátu sluchu a změny hlasu;
 • pokud jsou adenoidy stupně 3, pak zvětšená nosohltanová mandle uzavře lumen nosohltanu, což znemožňuje průtok vzduchu nosními dírkami. Pravidelné akutní respirační onemocnění a chronická rýma a změny hlasu a sluchu.

Někdy můžete slyšet o čtvrtém stupni adenoidních růstů. V tomto případě lze předpokládat, že se lékař pokouší říci, že operace odstranění měla být provedena včera. Pokud zapíše diagnózu „zarostlé adenoidy až do čtvrtého stupně“, pak je prostě negramotný. A ještě více tak nevěří, pokud říkají o 5. stupni, protože neexistuje.

ORL by měl pomocí speciálních nástrojů a dalšího výzkumu určit stupeň vegetace adenoidů. Diagnóza se provádí, když je dítě somaticky zdravé, protože symptomy běžného nachlazení jsou podobné adenoiditidě.

Diagnóza onemocnění

Pro určení stupně adenoidních vegetací používá ENT následující metody:

 • zadní rinoskopie. Lékař zkoumá amygdalu se speciálním zrcadlem, které je vloženo ústy;
 • studie prstů. Tato studie se provádí, pokud dítě nedovolí podívat se do zrcadla. Lékař stojí za malým pacientem, fixuje hlavu a klouže prstem do úst do nosohltanu. Stupeň růstu lymfoidní tkáně a její struktura se hodnotí dotekem. Jsou-li adenoidy měkké, pak je to příznak zánětu, pokud je hustý, pak hovoří o hypertrofii;
 • X-ray nosohltanu. Tato studie poskytuje objektivní obraz, protože zvětšené hltanové mandle jsou viditelné na snímku v laterální projekci. Rentgen také ukáže, zda existuje hypertrofie mandlí (příčina chronické angíny). To však neumožňuje zjistit příčinu a navíc, pokud je na amygdale hlen, neliší se od tkáně, což může vést k nesprávné formulaci stupně adenoidů u dětí;
 • počítačová tomografie. Poskytuje přesný obraz zanícené tkáně. Studie je jmenována, pokud existují známky jiné patologie nosohltanu;
 • endoskopická rinoskopie. Je to jedna z nejspolehlivějších, nejbezpečnějších a nejrychlejších metod vyšetřování nosní dutiny a nosohltanu. Pro vyšetření se do každé nosní dírky vloží měkký endoskop (zkumavka s videokamerou). Diagnóza umožňuje posoudit stupeň zvýšení tkáně, stav sliznic, šíření zánětu;
 • endoskopická epiparingoskopie. Endoskop je vložen ústy. Stupeň růstu mandle je stanoven, protože lymfoidní tkáň uzavírá vomer (kost, která je uvnitř nosní dutiny a odděluje ji na polovinu). V případě adenoidů prvního stupně patologicky zarostlá tkáň pokrývá nevýznamnou horní část vomeru a při 3 stupních se zcela uzavře.

Jak léčit nemoc

Naučte se rozsah růstu tkáně je nutné určit další taktiku léčby. Je důležité pochopit příčinu vzestupu lymfoidní tkáně. I když adenoidy dosáhly velikosti třetího stupně, nemusí být vždy odstraněny, hlavním úkolem je obnovit nosní dýchání.

Pokud jsou rozšířené adenoidy výsledkem zánětu, mohou být vyléčeny konzervativními metodami.

Zapálené adenoidy jsou měkké, hladké, pokryté hlenem a hnisem a jejich barva je jasně červená nebo modravá. A pokud jsou hypertrofní (pevná, růžová, „čistá“), pak musí být 2-stupňové adenoidy u dítěte chirurgicky odstraněny.

Pokud tuto patologii ignorujete, dýchání v ústech může vést k rozvoji nevratných deformací skeletu obličeje: nesprávného skusu, zakřivení nosní přepážky, prodloužení horní čelisti, ochabnutí dolní čelisti.

Konzervativní terapie

Léčba léky je indikována pro adenoidy 1 a 2 stupně, stejně jako pokud chirurgický zákrok není možný. Pro léčbu mohou být předepsány následující léky a postupy.

Antibakteriální léčiva

Jejich použití je vhodné, pokud se v horních dýchacích cestách vyvine bakteriální infekce. Před vypuštěním jsou analyzovány na přítomnost bakterií a jejich citlivost na antibiotika.

Vasokonstrikční kapky

Jedná se o symptomatickou léčbu, protože neovlivňuje příčinu patologie. Ulehčují ucpání nosu, usnadňují dech při jídle nebo spaní, což je zvláště důležité pro děti. Kapky však nelze dlouho používat (předepisují se ve třídenních kurzech), protože jsou návykové.

Imunostimulancia

Jsou navrženy tak, aby mobilizovaly imunitní síly těla a odolávaly rozvoji zánětlivého procesu. Tento přípravek by měl předepisovat imunolog.

Nosní mytí

Doporučuje se umýt nos fyziologickým nebo fyziologickým roztokem, protože jsou účinné v boji proti patogenům, nezpůsobují závislost a nemají žádné vedlejší účinky ani kontraindikace. Tento postup má dočasný účinek. Ničí patogenní mikroflóru a uvolňuje nosní průchody z nahromaděného hlenu.

Pro tento postup můžete použít bylinné infuze nebo antiseptický roztok. Pokud jsou adenoidy dítěte značně rozšířeny, pak by měly být prováděny s opatrností, protože tekutina může prosakovat do Eustachovy zkumavky a způsobit ztrátu sluchu nebo otitis.

Pro léčbu adenoidů lze použít následující postupy:

 • laserové ošetření. Laser ovlivňuje krevní cévy, zvyšuje jejich krevní zásobu a odstraňuje otok. Jak opuch ustupuje, adenoidy se zmenšují. Tento postup je účinný pouze tehdy, když jsou hnis a hlen odstraněny z adenoidů, a pokud laser zasáhne amygdalu přímo (je neúčinné svítit přes nosní můstek);
 • ozonová terapie. Ozon ničí patogenní mikroflóru, pomáhá obnovit imunitu a urychluje proces regenerace tkání;
 • ultrafialové záření. Během fyzioterapie je do nosu zavedeno vybavení, které pomocí ultrafialového světla zabíjí bakteriální mikroflóru;
 • UHF v oblasti nosu. Tento postup je nutný ke snížení zánětlivého procesu. Účinně v akutní formě adenoiditidy, angíny, faryngitidy;
 • elektroforéza. Léky se vstřikují pomocí proudu okamžitě do tkáně mandlí. Používají se antiseptická, protizánětlivá, antialergická léčiva.

Chirurgické odstranění adenoidů

Adenoidy jsou odstraněny chirurgicky, pokud dosáhly 2 nebo 3 stadií růstu a konzervativní léčba nefunguje. Operace je kontraindikována při onemocněních krve a při exacerbaci zánětlivého procesu v nosohltanu.

Operace se provádí na klinice s lokální anestézií nebo bez ní a pro malé děti v celkové anestézii v nemocnici. Nejprve lékař vyčistí adenoidy z hlenu a hnisu mytím. Potom se nosohltanová sliznice ošetří sprejem z anestetika, nosní průchody se uzavřou vatovým tamponem.

Amygdala je odstraněna pomocí speciálního nástroje (Beckmanův nůž), který je vložen ústy. Adenoidy jsou odříznuty jedním pohybem. Po lokální anestezii se pacient vrátí domů a na jeden den se doporučuje odpočinek.

Je důležité, aby během operace nedošlo k poranění nosní sliznice a amygdala byla zcela odstraněna, jinak se opět objeví adenoidy. Odstranění adenoidů může být prováděno pod kontrolou endoskopu. Zařízení je vloženo přes ústa pacienta, pomocí videokamery, lékař může vidět amygdala a vidět, že po odstranění nejsou žádné adenoidní vegetace vlevo.

Tato metoda je pracnější a dražší, ale také efektivnější. Operace se provádí v celkové anestezii v nemocnici. Laser lze použít pro adenoidektomii (používá se jako skalpel), intersticiální destrukci (zničení patologické tkáně zevnitř) nebo odpařování (laser snižuje vegetaci bez odstranění).

O tom, zda má dítě adenoidní vegetaci, může určit pouze odborník. Nosní dýchání vždy neblokuje zarostlou mandlí. Příčinou může být alergická nebo vazomotorická rýma, zakřivení nosní přepážky, otoky.

Proto nezapomeňte navštívit lékaře a provést objektivní studii. Lepší léčba pro adenoidy je určena lékařem, na základě stupně vývoje onemocnění a zdravotního stavu dítěte.