Alergická rýma - symptomy, léčba a prevence

Alergická rýma je zánět nosní sliznice, charakterizovaný rýmou, selháním dýchání, kýcháním, které je způsobeno účinkem různých alergenů na lidský organismus.

Dalším způsobem je nedostatečná reakce lidského těla na exogenní faktory (vnější) - pyly, pachové látky, zvířecí chlupy, jakož i endogenní faktory (vnitřní) - alergenní potraviny a některé léky. Toto onemocnění se obvykle vyskytuje na jaře av létě a endogenní faktory jsou často příčinou vzniku chronického procesu.

Onemocnění je rozšířené. Podle různých zdrojů postihuje tato forma alergie 8 až 12% všech lidí na Zemi. Obvykle se vyvíjí v mladém věku (10-20 let). Ve vyšším věku se závažnost projevů může snížit, ale pacienti obvykle nejsou úplně vyléčeni.

Příčiny

Mezi běžné příčiny vzniku rýmy pod vlivem alergenu patří řada onemocnění a fyziologických stavů osoby:

 1. Dědičná predispozice;
 2. Často se opakující ARI;
 3. Nepřiměřené a časté předepisování antibiotik pro léčbu nachlazení;
 4. Anomálie vývoje a získané deformity nosní dutiny;
 5. Dlouhodobý kontakt se silnými alergeny;
 6. Zvýšení propustnosti sliznice nosních průchodů, které může být způsobeno určitými chorobami;
 7. Nízký krevní tlak, zvýšené srážení krve.

Projevy nazální kongesce v dětství, způsobené alergenem, se nejčastěji vyskytují u těch dětí, které mají metabolickou poruchu, nemoci trávicího systému.

Fáze

Průběh této choroby u dítěte a dospělého může probíhat v několika fázích:

Příznaky

Alergická rýma se projevuje různými příznaky. Některé z nich se objevují několik minut po kontaktu s alergenem, jiné se vyvíjejí po několika dnech nebo dokonce týdnech.

Typické časné známky nemoci:

 1. Výtok z nosu (rinorea, rýma). Výpary jsou obvykle čiré a vodnaté. Následně se zahustí a když se bakteriální infekce spojí, stanou se žlutými nebo zelenými;
 2. Jeden z hlavních stížností pacientů - dusný nos s alergiemi. To je způsobeno výrazným přetrvávajícím otokem sliznic;
 3. Nepohodlí, svědění, lechtání a lechtání v nose a krku;
 4. Neustálé kýchání. Tento příznak se může objevit v první minutě po setkání s alergenem;
 5. Téměř okamžitě mají pacienti vodnaté oči, protože dochází k zablokování nasolacrimálního kanálu, který spojuje nos a oběžnou dráhu;
 6. Uši přetížení. Otok nosu způsobuje ucpání Eustachovy trubice a pacient si začne stěžovat na pocit, jako by seděl v sudu.

Později jsou přidány další známky patologie:

 1. Dráždivost spojivky oka a fotofobie;
 2. Přetížení uší a problémy se sluchem. Vyskytují se v důsledku edému sluchových trubek, které spojují nosní dutinu a střední ucho. Na tomto pozadí se často vyvíjí otitis media;
 3. Suchý kašel. Vyskytuje se v důsledku nefyziologického dýchání v ústech, protože nos je naplněn;
 4. Poruchy pachu. Může to být přechodné, ale postupně dochází k částečné nebo úplné ztrátě tohoto pocitu.
 5. Slabost, únava, zhoršená koncentrace, problémy se spánkem a chuť k jídlu.

V dětství jsou projevy onemocnění výraznější. Nedostatek správného nosního dýchání může narušit normální růst kostry obličeje.

Diagnostika

Chcete-li zjistit efektivní způsob léčby, musíte se poradit s alergikem. Alergolog bude mít historii pomoci zjistit příčinu příznaků.

Na recepci, měli byste říct lékaři podrobně o životním stylu, profesionální podmínky, přítomnost domácích zvířat v bytě, přítomnost alergických onemocnění u příbuzných, popsat četnost a závažnost příznaků. Po konverzaci předepíše ošetřující lékař kožní test.

Jak léčit alergickou rýmu?

Bohužel, všechny léky na alergickou rýmu se používají pouze ke zmírnění příznaků - snižují nachlazení, snižují otok, kongesci nosu, trhání a svědění. Až dosud medicína neví, jak se trvale zbavit alergií, protože hluboké příčiny a spouštěcí mechanismy takové nedostatečné reakce imunitního systému těla nejsou známy.

Proto jsou všechny léky, spreje, kapky z alergické rýmy používány jako symptomatické látky, otupující projevy alergií, ale které nemohou změnit odpověď organismu na alergen. Co může farmaceutický průmysl dnes nabídnout k léčbě alergické rýmy?

 • Antihistaminika (Suprastin, Zodak). Alergická rýma u dospělých obvykle zahrnuje užívání tablet II-III generace, které nezpůsobují sedativní účinek. Pro děti jsou preferovány sirupy. Nejlepší léky: Zyrtec, Claritin, Erius.
 • Antagonisté leukotrienu (Accol) Tablety slouží jako další složka při léčbě senzibilizace.
 • Vasokonstrikční kapky pro alergickou rýmu. Zneužívání těchto látek je v případě alergické rýmy nepřijatelné. Mohou být použity ke snížení otoků nosohltanu, snížení hlenu, ale ne více než 5 dnů, nebo pouze ve vzácných případech. Takové kapky z alergické rýmy zahrnují naftyzinum, Galazolin, Tizin, Nazol, Vibrocil. Nemají terapeutický účinek, ale pouze usnadňují dýchání.
 • Kortikosteroidy (dexamethason). Tablety se používají velmi zřídka kvůli nepříznivým účinkům na tělo. Příjem je výhodný v nepřítomnosti jiných metod léčby.
 • Desenzibilizace na určité alergeny. Hyposensitizační terapie je široce používána v případech, kdy je znám přesný alergen, který způsobuje alergickou rýmu u pacienta. Pokud antihistaminika nejsou dostatečně účinná nebo kontraindikovaná, pacientovi se podávají dávky extraktu alergenů pod kůži, postupně se zvyšují, přičemž tato léčba může trvat až 5 let s týdenním podáváním alergenů. Tento způsob léčby je však kontraindikován u osob s astmatem nebo kardiovaskulárními onemocněními.
 • Enterosorbenty (Enterosgel, Filtrum). Odstraňte toxiny (včetně alergenů) z těla. Recepce je omezena na 2 týdny. Používá se v kombinaci s jinými prostředky.

Léčba alergické rýmy u dospělých:

 1. S lehkou variantou rýmy stačí zastavit působení alergenu, podat pacientovi antihistaminika ústy (tablety, sirup, kapky) a vazokonstriktor v nose po dobu pěti dnů.
 2. Intermitentní rinitida střední závažnosti bude vyžadovat prodlouženou léčbu (až měsíc) a přidání glukokortikoidů do kapek v nose. Stejná taktika se používá při léčbě přetrvávající (trvalé) rýmy.

Pokud po léčbě po dobu jednoho měsíce nedojde k remisi, přehodnotit diagnózu (vyloučit patologii ORL, například sinusitidu), zvýšit užívání glukokortikoidů.

Co dělat doma?

Mezi hlavní doporučení patří následující.

 1. Omezení kontaktu s podnětem. Chcete-li se zbavit alergické rýmy, stačí odstranit dráždivé. Pokud je obtížné jej najít, měli byste se obrátit na odborníka, který vám s tím pomůže.
 2. Čistý vzduch. K odstranění alergického projevu je nutné se zbavit všech měkkých hraček, polštářů a přikrývek z chmýří. Každý den je třeba místnost vyčistit pomocí dezinfekčních prostředků. Rovněž stojí za to co nejvíce větrat místnost a navlhčit vzduch. Můžete si koupit domácí speciální čističe vzduchu.
 3. Proplachování nosních cest. Jakmile začnete vykazovat alergickou rýmu, je nutné okamžitě se postarat o mytí nosu. K tomu si můžete zakoupit speciální drogy ve formě Aqualore nebo Dolphin a můžete si připravit řešení doma. K vaření potřebujete sklenici vody, soli, sody a kapky jódu. Během exacerbace by měl být postup prováděn až šestkrát denně.

Prevence

Hlavním aspektem léčby alergické rýmy je eliminace nebo snížení kontaktu s alergenem vyvolávajícím vývoj onemocnění. Individuální doporučení jsou stanovena pro každého pacienta po zjištění příčinného alergenu. Povaha preventivních opatření závisí na typu alergenu.

V období exacerbace pylové alergie se tedy pacientům doporučuje změnit místo bydliště na místo, kde kauzální rostliny nerostou, a pokud je nemožné pokusit se opustit areál pouze po obědě, kdy klesá koncentrace pylu ve vzduchu. Potravinová alergie zahrnuje úplné vyloučení produktů, u kterých měl pacient pozitivní testy (test na alergie).

Alergie na prach zajišťuje pokračující mokré čištění místnosti, během kterého by měl být prach z alergenů na sliznicích používán speciální maskou.

Příznaky alergické rýmy a léčba u dospělých

Obvykle se reakce na podnět objeví během několika sekund nebo minut, ale může se objevit po několika dnech. Rýma je jedním z hlavních příznaků různých typů alergií.

Příčiny alergické rýmy u dospělých

Počet lidí trpících alergickými reakcemi se každým rokem zvyšuje. Podle statistik trpí alergickou rýmou asi 20-30% populace.

Ve většině případů je patologie chronická.

Reakce nosní sliznice ve formě rýmy se vyskytuje na pozadí alergenů.

Nejčastěji jsou:

 • Pyl;
 • Prach (knihovna, místnost);
 • Plísňové houby;
 • Živočišná vlna;
 • Odpadní produkty hmyzu, saprofytů, štěnice domácí;
 • Chemikálie pro domácnost;
 • Syntetické tkaniny;
 • Alergické patologie (bronchiální astma);
 • Léky;
 • Některé potraviny.

Vývoj alergické rýmy je do značné míry ovlivněn genetickou predispozicí.

Faktory přispívající k rozvoji patologie:

 • Pravidelné nachlazení;
 • Slabá imunita;
 • Vysoká propustnost sliznic;
 • Anomálie nosní dutiny;
 • Hypotenze.
na obsah ↑

Příznaky rýmy u dospělých

Záhy po kontaktu s dráždivými látkami se objevují základní příznaky alergické rýmy:

 • Náhodný výtok z nosu, často vodnatý a transparentní;
 • Paroxyzmální kýchání;
 • Svědění v nosní dutině, v oblasti oblohy a hrdla;
 • Otok nosní sliznice, v důsledku čehož dochází k přetížení dýchacích cest, je obtížné;
 • Hyperémie křídel nosu v důsledku tření;
 • Často je zarudnutí očí a trhání.

Časté příznaky alergické rýmy jsou:

 • Slabost;
 • Podrážděnost;
 • Strach ze světla;
 • Ospalost;
 • Snížený výkon;
 • Snížená chuť k jídlu.

Onemocnění má 3 stadia:

 • Vazotické - charakterizované periodickou nazální kongescí způsobenou změnami cévního tonusu;
 • Vazodilatace - spolu s kongescí, je pozorována dilatace cév nosní sliznice. Chronický edém;
 • Hyperplazie - sliznice roste, tvoří se polypy.
na obsah ↑

Léčba alergické rýmy u dospělých

Hlavním úkolem léčby alergické rýmy u dospělých je odstranit příčinu (alergen), která ji způsobila. Léčba může spočívat v užívání léků a jako pomocné opatření - lidové prostředky.

Drogová terapie

Alergická rýma nemůže být zcela vyléčena u dospělých i dětí. S pomocí léků můžete zmírnit jeho příznaky v akutní fázi.

Antihistaminika

Užívají se ve formě tablet uvnitř maximálně 3 týdnů.

Užívejte léky 3. a 4. generace, které nemají sedativní účinek a závislost:

Pro mírné onemocnění se používají lokální antialergické spreje a kapky (Cromohexal, Cromosol).

Vasokonstrikční kapky

V důsledku zúžení cév po aplikaci kapek se snižuje opuch nosu, uvolňují se nosní cesty, usnadňuje se dýchání.

Pro dospělé předepsané léky:

 • Fenylefrin;
 • Xylometazolin;
 • Naftyzinum;
 • Oxymetazolin.

Kapky působí rychle, ale účinek netrvá dlouho. Pokud je aplikujete na krátkou dobu (do 5 dnů), nedochází ke změnám v sliznici. Při dlouhodobém užívání se vyvíjí reverzní proces - rinorea.

Kortikosteroidy

Jsou předepsány pro dospělé s těžkými formami alergické rýmy ve formě nosních sprejů.

Tyto léky mají rychlý antialergický a protizánětlivý účinek. Nemohou zvládnout nosní dutinu více než 2x denně. Jinak můžete způsobit atrofii sliznice.

Nosní kortikosteroidy:

Tradiční medicína pro dospělé

Lidové léky, které se mohou zbavit alergické rýmy, neexistují.

Mohou pomoci zmírnit příznaky nemoci spolu s léky:

 • K redukci celkové alergické nálady můžete použít heřmánkové dekorace, posloupnost (1 lžíce surovin na 250 ml vody). Mohou se užívat ústně nebo opláchnout nosem;
 • Pro mytí nosních dutin použijte slaný roztok soli (1 lžíce na 1 litr vody);
 • Vezměte 3 polévkové lžíce denně pivoňky hlízy, mleté ​​do prášku.

Dieta

Neexistuje žádná jasná dieta, která by měla být dodržena pro alergickou rýmu. Jen z některých potravin ve stravě musí být opuštěn nebo omezen na jejich použití, a některé vstoupit.

Měli byste odmítnout přípravky s vysokým obsahem histaminu:

Omezit příjem pokrmů, které přispívají k přetížení střev a sliznic (sladkosti, mléko).

Pro vyvolání alergií mohou produkty s přísadami E:

Ve stravě je nutné zavést velký příjem horké tekutiny (vývar, čaj, kompot). To umožňuje rychlejší vysrážení hlenu z nosní dutiny.

Tělo při zhoršení rýmy je velmi slabé, proto by menu mělo být:

 • Čerstvá zelenina (okurky, zelenina, cuketa, dýně);
 • Tekuté nádobí;
 • Kefir a jogurt bez přísad;
 • Kashi;
 • Chudé maso;
 • Rostlinné oleje;
 • Zelená jablka a hrušky.

Prevence

Obnovení záchvatů alergické rýmy lze zabránit odstraněním účinku alergenu.

Doporučeno:

 • Snižte počet věcí v domě, kde se prach shromažďuje, zbavte se deky a polštářů;
 • Nejezte potraviny, u nichž je pravděpodobné, že budou zkřížené alergií (když se nedoporučuje používat rýmu na pyl ořechů);
 • Namontujte vzduchové filtry.

Alergická rýma u dospělých je stav, který způsobuje mnoho nepohodlí a nepohodlí. Aby bylo možné rychle se zbavit exacerbace nemoci, musíte zahájit léčbu včas.

Alergická rýma by měla být předepsána pouze lékařem s přihlédnutím k individuálním vlastnostem pacienta.

Alergická rýma - symptomy a léčebný režim

Alergická rýma je zánětlivý proces nosní sliznice, který vzniká v důsledku účinků různých alergických podnětů a v tomto případě alergenů.

Jednoduše řečeno, alergická rýma je rýma způsobená alergickou reakcí. Pod vlivem alergenů v nosní sliznici začíná zánět, který vede k onemocnění. Statistiky ukazují, že rýma, stejně jako alergický kašel, je jednou z nejčastějších stížností pacientů, kteří kontaktují alergiky.

K tomuto onemocnění dochází nejčastěji u dětí předškolního věku, kdy se dítě začíná setkávat s látkami, které mohou způsobit alergie. Případy alergické rýmy u dospělých však nejsou vzácné - symptomy a léčba, o nichž budeme v tomto článku uvažovat.

Formuláře

V závislosti na závažnosti alergických projevů se rozlišuje rýma:

 • mírné - příznaky nejsou příliš rušivé (mohou se projevit 1-2 znaky), neovlivňují celkový stav;
 • mírné - příznaky jsou výraznější, dochází k poruchám spánku a určitému poklesu aktivity během dne;
 • těžké - bolestivé příznaky, narušený spánek, výrazné snížení účinnosti, zhoršení výkonu dítěte ve škole.

Četnost a trvání projevů se rozlišují:

 • periodické (například na jaře během kvetení stromů);
 • chronické - po celý rok, kdy jsou alergie spojeny s neustálou přítomností alergenů
 • prostředí (například alergie na roztoče).
 • intermitentní - akutní epizody nemoci trvají déle než 4 dny. týdně, méně než 1 měsíc

S periodickou rýmou přetrvávají symptomy déle než čtyři týdny. Chronická rýma trvá déle než 4 týdny. Toto onemocnění nejenže představuje obrovský nepohodlí v každodenním životě, ale může také vést k rozvoji astmatu. Proto pokud si u svého dítěte nebo u Vašeho dítěte všimnete rýmy alergické povahy, měli byste zahájit léčbu co nejdříve.

Příčiny

Proč se vyskytuje alergická rýma a co je to? Příznaky onemocnění se objevují, když se alergen dostane do očí a nosních cest osoby, která je přecitlivělá na určité látky a přípravky.

Nejoblíbenější alergeny, které mohou vyvolat alergickou rýmu, jsou:

 • prach, zatímco to může být knihovna i domov;
 • rostlinný pyl: malé a lehké částice nesené větrem, padající na nosní sliznici, tvoří reakci vedoucí k onemocnění, jako je rýma.
 • roztoči a domácí zvířata;
 • specifického potravinového výrobku.
 • spór plísní.

Příčinou přetrvávající alergické rýmy, která trvá rok, jsou domácí roztoči, domácí zvířata a plísňové houby.

Příznaky alergické rýmy

Pokud příznaky alergické rýmy u dospělých nesníží výkon a neinterferují se spánkem, znamená to mírný stupeň závažnosti, mírné snížení denní aktivity a spánku znamená mírný stupeň závažnosti. V případě výrazných symptomů, kdy pacient nemůže pracovat normálně, studovat, trávit volný čas během dne a spát v noci, je diagnostikována těžká rýma.

Alergická rýma je charakterizována těmito hlavními symptomy:

 • vodnatý výtok z nosu;
 • svědění a pálení v nose;
 • kýchání, často paroxyzmální;
 • nazální kongesce;
 • chrápání a chrápání;
 • změna hlasu;
 • touha po poškrábání špičky nosu;
 • zhoršení zápachu.

Při dlouhodobé alergické rinitidě způsobené neustálým hojným vylučováním sekrecí z nosu a zhoršenou průchodností a drenáží vedlejších nosních dutin sluchových trubic se objevují i ​​další příznaky:

 • podráždění kůže křídel nosu a rtů, doprovázené zarudnutím a otokem;
 • nosní krvácení;
 • sluchové postižení;
 • bolest ucha;
 • kašel;
 • bolest v krku.

Kromě lokálních symptomů existují také běžné nespecifické symptomy. To je:

 • poruchy koncentrace;
 • bolest hlavy;
 • malátnost a slabost;
 • podrážděnost;
 • bolest hlavy;
 • špatný spánek

Pokud nezačnete léčit alergickou rýmu v čase, pak se mohou vyvinout další alergická onemocnění - první zánět spojivek (alergického původu), pak bronchiální astma. Ať se stane cokoliv, musíte včas zahájit odpovídající terapii.

Diagnostika

Pro diagnostiku alergické rýmy bude třeba:

 • klinická studie hladin eosinofilů, plazmy a žírných buněk, leukocytů, obecných a specifických IgE protilátek v krvi;
 • instrumentální techniky - rinoskopie, endoskopie, počítačová tomografie, rinomanometrie, akustická rinometrie;
 • kožní testy s cílem zjistit alergeny způsobující příčiny, které pomáhají stanovit přesnou povahu alergické rýmy;
 • cytologické a histologické studie nosních sekrecí.

Nejdůležitější v léčbě je identifikovat příčinu alergie a pokud možno vyhnout se kontaktu s alergenem.

Co dělat s celoroční alergickou rýmou

Celoroční rýma způsobená alergickou reakcí se vyskytuje po celý rok. Taková diagnóza se obvykle provádí u člověka, pokud se akutní exacerbace běžného nachlazení vyskytnou nejméně dvakrát denně po dobu devíti měsíců v roce.

V tomto případě byste měli dodržovat určitá doporučení:

 • vyhnout se nosnímu splachování.
 • knock out deky a polštáře.
 • Nepoužívejte kapky před chladem.
 • vyčistit nos hlenu.
 • zákaz kouření
 • týdně provádět mokré čištění bytu.
 • používat ložní prádlo ze syntetických vláken.
 • dobře větrejte postel.
 • Zbavte se věcí, které jsou hlavními zdroji domácího prachu.

Základem pro rozvoj tohoto onemocnění je nejčastěji vysoká koncentrace alergenu, která již dlouho ovlivňuje lidské tělo.

Léčba alergické rýmy

Na základě mechanismů rozvoje alergické rýmy by měla být léčba dospělých pacientů zaměřena na:

 • odstranění nebo snížení kontaktu s alergeny významnými pro příčiny;
 • odstranění symptomů alergické rýmy (farmakoterapie);
 • provádění alergen-specifické imunoterapie;
 • využití vzdělávacích programů pro pacienty.

Hlavním úkolem je eliminovat kontakt s identifikovaným alergenem. Bez toho by jakákoliv léčba přinesla pouze dočasnou, spíše slabou úlevu.

Antihistaminika

Téměř vždy pro léčbu alergické rýmy u dospělých nebo dětí je třeba vzít antihistaminika dovnitř. Doporučuje se užívat léky druhé (zodak, tsetrin, claritin) a třetí (zyrtek, Erius, telfast).

Délka léčby je stanovena odborníkem, ale vzácně je kratší než 2 týdny. Tyto prášky alergie prakticky nemají hypnotický účinek, mají prodloužený účinek a účinně zmírňují příznaky alergické rýmy během 20 minut po požití.

Utrpení alergickou rýmou ukazuje orální podání Tsetrinu nebo Loratadinu a 1 tabulky. za den. Cetrin, Parlazin, Zodak mohou užívat děti od 2 let v sirupu. Dosud nejúčinnějším antihistaminikem je Erius, účinná látka Desloratadin, která je kontraindikována v těhotenství a v sirupu lze užívat u dětí starších 1 roku.

Nosní mytí

V případě sezónní alergické rýmy by měla být léčba doplněna o nosní mytí. Pro tyto účely je velmi výhodné používat levné zařízení Dolphin. Kromě toho si nemůžete koupit speciální tašky s mycím roztokem, ale připravte si to sami - sp lžička soli na sklenici vody, stejně jako sp lžičky soda, několik kapek jódu.

Nos je často umýván spreje mořské vody - Allergol, Aqua Maris, Kviks, Aqualor, Atrivin-More, Dolphin, Gudvada, Physiomer, Marimer. Mimochodem, mořská voda, dokonale pomáhá při nachlazení.

Vasokonstrikční kapky

Mají pouze symptomatické účinky, snižují otoky sliznic a vaskulární odpověď. Účinek se vyvíjí rychle, jakkoliv krátce. Léčba alergické rýmy u dětí se doporučuje bez vazokonstrikčních lokálních fondů. Dokonce i malé předávkování může způsobit, že dítě přestane dýchat.

Stabilizátory membránových stožárů

Umožňují odstranit zánětlivé procesy v nosní dutině. Často se používají spreje, které mají lokální účinek.

Patří mezi ně Croons - Kromoheksal, Kromosol, Kromoglin. Tyto léky také zabraňují rozvoji okamžité reakce na alergen a jsou proto často používány jako profylaktické činidlo.

Desenzibilizace

Metoda spočívající v postupném podávání alergenu (např. Extraktu travního pylu) ve zvyšujících se dávkách pod ramenem pacienta. Na začátku injekce se provádí v intervalech týdne a pak každých 6 týdnů po dobu 3 let.

Výsledkem je, že imunitní systém pacienta na tento alergen již nereaguje. Desenzibilizace je zvláště účinná, pokud je osoba alergická pouze na jeden alergen. Poraďte se se svým lékařem, zda je možné snížit citlivost imunitního systému na alergen.

Enterosorbenty

Také v případě alergické rýmy má léčba enterosorbenty pozitivní účinek - Polifan, Polysorb, Enterosgel, Filtrum STI (návod) jsou prostředky, které pomáhají odstraňovat toxiny, toxiny, alergeny z těla, které mohou být použity při komplexní terapii alergických projevů.

Je třeba mít na paměti, že jejich užívání by nemělo být delší než 2 týdny a příjem by měl být prováděn odděleně od jiných léků a vitaminů, protože jejich účinek a stravitelnost jsou sníženy.

Hormonální léky

Onemocnění je léčeno hormonálními léky pouze v nepřítomnosti účinků antihistaminik a protizánětlivé léčby Léky s hormony se po dlouhou dobu nepoužívají a pro svého pacienta by je měl vybrat pouze lékař.

Předpověď

Pro život je samozřejmě prognóza příznivá. Pokud však neexistuje žádná normální a správná léčba, onemocnění se jistě bude vyvíjet a dále rozvíjet, což může být vyjádřeno zvýšením závažnosti symptomů nemoci (podráždění kůže pod nosem a v oblasti křídel nosu se objevuje kašel v hrdle, pozorování kašle, zhoršení rozpoznání zápachu, krvácení z nosu, těžké bolesti hlavy) a rozšíření seznamu alergenních podnětů významných pro příčiny.

Alergická rýma u dospělých: příčiny, příznaky a léčba

Co je to alergická rýma (aka rýma) a proč je tento problém na dnešním slyšení mnoha lidí? Z latinského slova "rinit" se rozumí zánět nosní sliznice. Jedná se o onemocnění alergické povahy, ke kterému dochází, když je určitý typ alergenu vystaven tělu. Onemocnění se většinou vyvíjí do věku 30 let. Co to je, jaké jsou hlavní příznaky a léčba tohoto onemocnění a co je třeba udělat, aby se zabránilo opětovnému výskytu problému.

Faktory vyvolávající výskyt alergické rýmy

Etiologie tohoto onemocnění je patogenní účinek alergenu na lidský olfaktorický orgán.

K tomuto onemocnění obvykle dochází u osob s dědičnými predispozicemi. Odborníci však také identifikují další příčiny alergické rýmy u dospělých, protože se může objevit rinitida:

 • častá respirační onemocnění;
 • prodloužený kontakt (práce) s alergenem;
 • snížení imunitní obrany těla (velmi často pozorováno při neoprávněném užívání antibiotik);
 • onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • problémy ve vývoji čichového orgánu: tvorba polypů, atd.

Existují i ​​jiné příčiny alergické rýmy, ale pouze lékař vám pomůže určit přesnou povahu onemocnění na základě komplexního vyšetření.

Patogeneze (původ) takové rýmy může být vyvolána následujícími prvky:

 • travní a stromový pyl;
 • spóry plísní;
 • domácí roztoče;
 • prach;
 • některé produkty (citrusy, vejce, med, čokoláda atd.);
 • domácí chemie, laky, barvy;
 • léky;
 • vlčí kočky, psi atd.

Alergie indukovaná rýma

Existuje několik typů rýmy, v závislosti na příčině jejího výskytu:

Existuje také klasifikace alergické rýmy podle závažnosti. Existují tedy následující typy alergické rýmy:

 1. Snadná forma. Osoba obvykle spí v noci, odpoledne mu rýma nezpůsobuje mnoho nepříjemností.
 2. Těžká forma. Vyznačuje se poruchou spánku, letargií, únavou. Pokud je přítomen alespoň jeden z výše uvedených příznaků, pak je to jen těžká forma alergické rýmy.

Fáze vývoje onemocnění

Alergická rýma u dospělých se může vyskytnout ve čtyřech fázích:

 1. Vasotické. Pro tuto fázi jsou charakteristickými projevy jasný výtok, trhání, svědění v nose, což může vést k podráždění sliznice.
 2. Fáze vazodilatace. Vyznačuje se silným otokem nosní sliznice, kongescí, nosem, ztrátou čichu.
 3. Fáze chronického edému. V této fázi člověk zažije výtok silné konzistence (hlenu), cyanózy pod očima, zarudnutí očí.
 4. Stupeň připojení sekundární infekce. Na pozadí konstantní kongesce nosu se u pacienta začínají objevovat komplikace, jako jsou polypy v čichovém orgánu a zánět v dutinách. Zánět může jít k uchu, s výsledkem, že pacient je diagnostikován s otitis media. Často také ve čtvrté fázi mohou být problémy s očima. Pacientovi je diagnostikována konjunktivitida, charakterizovaná hojným vylučováním hnisavého obsahu z očí, svěděním a trháním.

Takové závažné následky jsou pozorovány u mnoha lidí, kteří problém ignorují a nesnaží se ho vyřešit.

Příznaky alergické rýmy

Protože existuje několik druhů tohoto onemocnění, příznaky alergické rýmy u dospělých se liší. Existují však běžné příznaky alergické rýmy. Patří mezi ně:

 • časté kýchání;
 • bezbarvý alergický snot;
 • svědění nosu;
 • slzení.

Jak můžete rozpoznat alergickou rýmu, neplést ji s jinými chorobami?

 1. Alergická rýma, na rozdíl od nachlazení, je vždy doprovázena svěděním v nose.
 2. Alergický snot je více podobný vodě a pro nachlazení mohou být bílé, zelené a konzistence.
 3. Společné nachlazení zmizí po týdnu. S diagnózou "alergické rýmy" je dlouhá zima.
 4. U alergické rýmy se teplota nezvyšuje na úroveň 38,5–39 stupňů. Symptomy, jako je ospalost, bolesti těla a nedostatek chuti k jídlu, jsou běžné nachlazení.
 5. Když se alergická rýma objeví kýchání.

Vědět, jak rozpoznat rýmu alergické povahy z bakteriální, je možné přijmout včasná opatření zaměřená na prevenci vzniku rýmy.

Pouze kvalifikovaný otolaryngolog nebo alergik může přesně určit povahu hlavy za studena. Nezávislé rozlišení rýmy alergického původu od bakterií je velmi obtížné.

Diagnostika

Diagnóza alergické rýmy může zahrnovat řadu vyšetření, jako jsou:

 1. Vizuální kontrola, anamnéza. Alergista s pacientem objasňuje přítomnost alergie u příbuzných, provádí rinoskopii - zkoumá nosní průchody, dívá se na celkový zdravotní stav osoby, která aplikovala.
 2. Testování kůže Pacient je injikován pod kožními alergeny, stav je hodnocen po 20 minutách. Díky této výzkumné metodě je možné zjistit příčinu alergické rýmy.
 3. Cytologický tampon z nosu identifikuje polypy, identifikuje tuk, pohárové buňky, na základě kterých může lékař hovořit o závažnosti onemocnění.
 4. Imunogram - provádí se odebíráním krve z prstu nebo žíly a jejím dalším výzkumem. Tato analýza ukazuje stav lidského imunitního systému.

Léčba alergické rýmy

Pouze lékař ví, jak léčit alergickou rýmu. Faktem je, že léčba alergické rýmy je složitý proces, během kterého se používají různé metody terapie. Komplexní léčba zahrnuje činnosti jako:

 • kontrola životního stylu pacienta, realizace všech doporučení lékaře. To zahrnuje správnou výživu, vytváření určitých klimatických podmínek v místnosti, omezení kontaktu s alergenem;
 • léková terapie;
 • alergen-specifické imunoterapie.

Zbavte se alergické rýmy navždy těžké. Jediný způsob, jak tuto nemoc odstranit, je drasticky změnit podmínky a místo bydliště. Pokud je například osoba alergická na ambrózii, doporučuje se přestěhovat do jiné oblasti.

Životní styl pacienta: domácí podmínky, strava

Pokud má dospělý sezónní rýmu, lékař by měl doporučit, aby byly vyloučeny ze stravy ty potraviny, které mohou způsobit křížovou alergii na několik alergenů najednou. Například, na jaře během kvetení topolu nebo břízy, osoba je zakázána zavádět jablka, brambory, med do stravy. V pozdním létě - začátkem podzimu, během rozkvětu ambrosie, se musí vzdát vodních melounů, medu.

Musí být dodržena dieta pro alergickou rýmu. V denní stravě osoby by měly být přítomny takové produkty:

 • porridge;
 • libové maso;
 • dušené placičky;
 • ovoce (hrušky, švestky);
 • luštěniny;
 • slunečnicová semena;
 • brokolice;
 • zelené;
 • fermentované mléčné výrobky;
 • zeleninové polévky, dušené placičky.

Z následujících produktů je však třeba upustit:

I když je při exacerbaci onemocnění nutné omezit příjem některých potravin, měla by být potrava pro alergickou rýmu plná, včetně příjmu bílkovin, tuků, sacharidů a vitamínů.

Stejně důležité při léčbě alergií, které se projevují rýmou a kýcháním, je dáno vytváření nezbytných podmínek v domě. V bytě alergie by měla být vytvořena určitá mikroklima. Místnost pacienta musí být pravidelně větrána, navlhčena. Je častěji čistit dům: čistit podlahy, vakuum, obecně, čistit všude tam, kde může být prach. Pokud je člověk alergický na chlupy, je nutné častěji odstraňovat nebo omezovat kontakt s domácím zvířetem. Velmi často se u lidí vyvíjejí alergické rýmy v potravinách pro ryby. V tomto případě byste měli akvárium přesunout na jiné místo.

Při léčbě alergické rýmy je velmi důležité odstranit příčinu jejího výskytu. Pokud je vyloučen, pak možná není nutná léčba léky.

Tradiční léčba

Léčbu alergické rýmy u dospělých lze provádět s použitím farmaceutických přípravků:

 • Antialergické léky ve formě tablet. Odstraňte příznaky alergické rýmy (rýmy).
 • Hormonální látky. Jmenován lékařem, aby se zbavil běžného nachlazení, které se vyznačuje těžkými příznaky alergie na nos. Populární drogy této skupiny jsou spreje "Nasonex", "Aldetsin". Jsou předepsány alergikem. Nezávislé užívání hormonálních léčiv je zakázáno.
 • Vazokonstrikční nosní kapky. Co dělat, pokud akutní rýma alergické povahy zabrání člověku spát, je pro něj obtížné dýchat? V tomto případě pomůže vasokonstriktor kapky. Můžete je však použít ne déle než 5 dní. Jinak se stav pacienta zhorší, objeví se závislost na léku.
 • Enterosorbenty. Pro účinnou léčbu alergické rýmy bez léků této skupiny je obtížné. Působení enterosorbentů je zaměřeno na odstranění toxinů a alergenů z těla.
 • Antibiotika. Nevíte, jak vyléčit alergickou rýmu se sekundární infekcí? To pomůže antibakteriální léky. S jejich pomocí se můžete zbavit otitis, konjunktivitidy.

Alergen-specifická imunoterapie

Během této léčby je pacientovi intramuskulárně injikován alergen. Při každé další relaci se množství alergenní látky zvyšuje a dosahuje rychlosti, s jakou se člověk setkává denně. Výsledkem je, že pacient významně snížil závažnost alergické rýmy.

Alergen-specifická imunoterapie se provádí ve specializovaných zdravotnických zařízeních. K dosažení pozitivních výsledků je třeba absolvovat postup. Pokud se člověk dostane lépe, pak se doporučuje opakovat kurzy 2-3 krát ročně.

Prevence relapsu

Prevence alergické rýmy je v souladu s následujícími doporučeními:

 • během sezónních alergií se vyhněte kontaktu s alergenem;
 • přicházející z ulice: umývat oblečení, osprchovat se, umývat si nos, umýt si vlasy tak, aby na těle a v domě nebyl alergen;
 • v případě chladu v důsledku prachu se doporučuje: pravidelné čištění s minimálním použitím čisticích a mycích prostředků, větrání místnosti;
 • přestat kouřit

Správná léčba alergické rýmy může zmírnit příznaky nemoci, ale je nemožné trvale se zbavit problému léky.

Možné komplikace

Pokud neléčete alergickou rýmu, pak se může stát, že se někdo setká s jinými problémy, jako jsou:

 • hnisavá sinusitida, sinusitida;
 • otitis media;
 • zánět spojivek;
 • bronchiální obstrukce (astma).

Vědět, jak se zbavit alergické rýmy, můžete zabránit výskytu komplikací. Umožnit takové onemocnění, jako je rýma alergické povahy, aby jeho průběh. Chcete-li bojovat proti němu, měli byste se uchýlit k komplexní léčbě: minimalizovat kontakt s alergenem, vzít potřebné léky, jíst správně.

Alergická rýma: symptomy a léčba dospělých

Alergická rýma je jednou z variant imunitního onemocnění, kdy nosní sliznice bolestivě reaguje na dráždivé látky (alergeny). Každý den čelí tomuto onemocnění a jeho komplikacím obrovské množství pacientů.

Je důležité vědět, jak se tento problém projevuje a jaké metody léčby jej pomáhají eliminovat, aniž by se poškodily osoby nebo blízcí lidé.

Co je příčinou onemocnění?

Různé alergeny se stávají spouštěcím faktorem onemocnění. Jedná se o látky, které při požití osobou citlivou na ně mohou vyvolat alergickou zánětlivou reakci.

U obyčejného člověka příchod takových látek nezpůsobuje jediný příznak a u pacienta senzibilizovaného na tento alergen se nemoc projeví se všemi charakteristickými znaky.

Alergen na nosní sliznici nejčastěji dostává kapky ve vzduchu, méně často se reakce vyvíjí pod vlivem kontaktních nebo potravinových alergenů.

Nejčastější příčiny onemocnění:

 • pyl různých rostlin;
 • domácí chemie a kosmetika;
 • nečistoty a jiné škodlivé látky, které se nacházejí ve výrobě;
 • léky: nosní kapky, masti a jiné léky mohou vyvolat alergickou rýmu;
 • sliny, vlny, výkaly nebo výkaly domácích zvířat;
 • prach, kde lze nalézt roztoče, a některé druhy hub;
 • částice hmyzu a jejich metabolické produkty.

Ve skutečnosti může být alergenem jakákoliv látka, která způsobuje perverzní hypersenzitivní reakci v lidském těle. Někdy může být příčinou alergické rýmy reakce na vítr, prudký pokles nebo zvýšení teploty a dalších klimatických podmínek.

Ve vzácných případech se spouštěcím faktorem stává stres, hormonální selhání a další psychosomatické poruchy.

Perzistentní virová onemocnění, ložiska chronické infekce a zapálené adenoidy u dětí mohou ovlivnit predispozici k rozvoji alergické rýmy. Často se nemoc vyvíjí v důsledku častých a dlouhotrvajících nachlazení.

Je to důležité! U pacientů vystavených ozáření mohou být alergeny vnitřního původu příčinou alergické rýmy. To jsou jeho vlastní poškozené buňky těla, které vnímal jako cizí předmět a zahájil alergickou reakci.

Jaký je vývoj alergické rýmy?

Při prvním kontaktu v těle je imunitní systém poškozen. Alergen vnímá jako cizí předmět a vytváří ochranné protilátky.

V první fázi se onemocnění ještě neprojevuje žádnými příznaky z nosní dutiny. Re-setkání s tímto nebo podobným alergenem je doprovázeno reakcí zánětu a masivním uvolňováním biologicky aktivních mediátorů.

Imunitní buňky začínají napadat nejen alergen, ale také způsobují zvýšení permeability cévní stěny, což vede k rozvoji edému.
Závažnost příznaků takové alergické reakce závisí na typu alergenu, jak se dostal do těla pacienta a jak dlouho jeho účinek trval.

Genetické faktory mohou mít určitou hodnotu ve vývoji alergické rýmy - riziko vzniku alergie se zvyšuje, pokud oba rodiče mají v anamnéze alergická onemocnění.

Jak se projevuje nemoc, jaké jsou příznaky?

Alergická rýma se projevuje řadou symptomů. Některé z nich se objevují několik minut po kontaktu s alergenem, jiné se vyvíjejí po několika dnech nebo dokonce týdnech.

Typické časné příznaky onemocnění:

 • neustálé kýchání. Tento příznak se může objevit v první minutě po setkání s alergenem;
 • výtok z nosu (rinorea, rýma). Výpary jsou obvykle čiré a vodnaté. Následně se zahustí a když se bakteriální infekce spojí, stanou se žlutými nebo zelenými;
 • nepohodlí, svědění, lechtání a lechtání v nose a krku;
 • pacienti téměř okamžitě mají vodnaté oči, protože v naxacrimálním kanálu dochází k zablokování nosu a oběžné dráhy;
 • ucpání ucha. Otok nosu způsobuje ucpání Eustachovy trubice a pacient si začne stěžovat na pocit, jako by seděl v sudu.
  Později jsou přidány další známky patologie:
 • Jednou z hlavních stížností pacientů je ucpaný nos s alergiemi. To je způsobeno výrazným přetrvávajícím otokem sliznic;
 • podrážděnost spojivky oka a fotofobie;
 • suchý kašel. Vyskytuje se v důsledku nefyziologického dýchání v ústech, protože nos je naplněn;
 • slabost, únava, zhoršená koncentrace, problémy se spánkem a chuť k jídlu;
 • ucpání uší a problémy se sluchem. Vyskytují se v důsledku edému sluchových trubek, které spojují nosní dutinu a střední ucho. Na tomto pozadí se často vyvíjí otitis media;
 • zhoršený čich. Může to být přechodné, ale postupně dochází k částečné nebo úplné ztrátě tohoto pocitu.

V dětství jsou projevy onemocnění výraznější. Nedostatek správného nosního dýchání může narušit normální růst kostry obličeje.

Rodiče věnují pozornost dalším příznakům onemocnění:

 • problémy se spánkem a chuť k jídlu;
 • nosní tón řeči, čichat a ochromit ve snu;
 • dítě je pomalé, špatně koncentrované, zaostávající ve vývoji, s obtížemi asimilovat nové informace;
 • v případě výrazného otoku nosu má dítě konstantní polootevřené ústa, hladké nasolabiální záhyby a napětí křídel nosu.
Zdroj: nasmorkam.net Tyto příznaky lze pozorovat u dospělých, ale u dětí, které se jeví jasněji a mají závažnější důsledky pro tvorbu rostoucího organismu.

Pokud problém není vyřešen včas, jeho komplikace mohou pacienta po celý život rušit. Během těhotenství jsou příznaky onemocnění komplikovány přidáním fyziologického edému nosu, který způsobuje vliv progesteronu, klíčového hormonu těhotenství.

Po porodu prochází tento edém bez léčby a žena může podstoupit cyklus kompletní léčby bez rizika pro plod.

Druhy a formy alergické rýmy

Odborníci identifikují celoroční a sezónní varianty onemocnění.

Sezónní forma (senná rýma, pollinóza). Souvisí s účinky pylu z rostlin, stromů a keřů ("pylová alergie"), tzv. Jarní alergie. Jedná se o nejběžnější typ alergie v Evropě. Obvykle se vyskytuje hypersenzitivita na několik alergenů, méně často můžete pozorovat reakci pouze na jednu rostlinu. Sezónní rýma se vyskytuje s řadou každoročních exacerbací během období květu a poté dochází k dlouhodobé remisi.

Pravidelné a časté exacerbace rýmy mohou způsobit nevratnou restrukturalizaci nosní sliznice a přechod choroby ze sezónní formy na trvalou.

Jak odlišit alergickou rýmu od nachlazení?

Rozdíl mezi nachlazení a alergickou rýmou je následující:

Jedním z potvrzujících faktorů alergické povahy nachlazení je pozitivní dynamika v reakci na antialergickou léčbu. V případech běžného nachlazení budou také změny, ale ne tak zjevné.

Principy a přístupy k diagnostice onemocnění

Diagnóza alergické rýmy se provádí různými způsoby. Především specialista shromažďuje podrobnou historii vztahu symptomů onemocnění s potenciálními alergeny.

Za účelem zjištění příčiny alergické rýmy pomocí následujících metod:

Testy na kůži Podstata techniky: speciální sterilní děrovač (malá čepel) vytváří škrábance na kůži. Na tyto škrábance se aplikuje předem připravený alergen a po 10-15 minutách se vyhodnocuje reakce.

 • Pozitivní: v oblasti poškrábání dochází k otoku, zarudnutí nebo svědění.
 • Negativní: žádné změny na kůži.

Taková studie dává velký počet falešných výsledků. Kromě toho, v době, kdy můžete provádět reakci pouze pro 10-13 alergenů. Tyto testy se nepoužívají u malých dětí, ani v období exacerbace onemocnění a na pozadí hormonů a antialergických léčiv.

Metoda imunoblotování Podstata postupu: alergeny jsou umístěny na speciální papír, v závislosti na hmotnosti jejich molekul. Na zkoušce jsou ve formě jednotlivých částí. Pokud jsou v krvi detekovány protilátky proti určitým antigenům, činidlo na tomto testovacím proužku ztmavne.

Existuje několik panelů alergenů, z nichž každý obsahuje nejvýznamnější alergeny své série. Ve vzduchovém panelu jsou například obsaženy zvířecí vzduch, vlna, pyl, roztoče a další.

Vyšetření nátěrů - esence: během příští exacerbace se odebere otisk z nosní sliznice, která se obarví a analyzuje pomocí mikroskopického vybavení.
Pokud je alergická rýma určena hromaděním eozinofilů, tuků a buněk pohárků. Stanovení hladiny alergen-specifických IgE různými testy. Podstata techniky: tyto testy vám umožní identifikovat úroveň specifických imunoglobulinů třídy E, které se objeví, když jsou vystaveny určitým alergenům.

Test alergické alergie. Podstata metody: zřídka prováděná a pouze ve specializovaných podmínkách nemocnice. K jejich provedení se pacientovi podá malé množství zamýšleného alergenu a monitoruje se reakce organismu. Pokud se nic nestane, dávka alergenu se postupně zvyšuje během několika dnů. obsahu?

Alergická rýma: jak se léčit?

 1. Eliminujte nebo výrazně snižte kontakt s alergenem.
 2. Léky.
 3. Specifická imunoterapie (SIT).
 4. Chirurgie ke zlepšení nosního dýchání a odstranění hnisavých ložisek.
 5. Fyzioterapie a reflexologie.

Některá doporučení alergie mohou významně snížit riziko exacerbace reakce a snížit závažnost klinických projevů:

 • používat čističe vzduchu, filtry, respirátory a jiné prostředky ochrany;
 • odstraňovat koberce, měkké hračky, domácí zvířata a dokonce i akvarijní ryby z domova;
 • provádět pravidelné čištění prostor a ložního prádla;
 • v období květu, méně opustit dům nebo dokonce změnit zeměpisnou oblast;
 • Obzvláště důležité je dodržování zásad hypoalergenní stravy, zejména v období sezónního zhoršení patologie;
 • po návštěvě ulice pravidelně opláchněte nos a oči a osprchujte se.

Částečná eliminace alergenu zmírní závažnost symptomů, ale zcela se jich nezbaví. Proto, pro léčbu téměř vždy používají různé léky.

Léčba onemocnění nemocí

Odstranění symptomů pomocí systémových a místních prostředků. Ve skupině léčené systémem jsou zahrnuty následující skupiny léčiv:

Claritin: návod k použití. Cena, analogy, recenze

Antihistaminikum, široce používané pro léčbu a prevenci různých alergických onemocnění. Vyrábí se..

Odstranění otoků a přetížení nosu:

Chcete-li se zbavit trhání, můžete použít:

 • antialergické kapky Lekrolin);
 • opláchnutí heřmánkovým odvarem;
 • glukokortikosteroidní mast;

Odstraňte suchý kašel:

 • inhalace s bylinkami;
 • hydratační spreje v krku a pastilky pro sání.
obsahu?

Specifická imunoterapie (SIT) proti alergiím

Proveďte v případech, kdy je alergen přesně identifikován. Postup se provádí v nemocnici nebo ve speciálně vybavené místnosti. Podstata této metody spočívá v subkutánní injekci alergenu do těla v mini dávkách.

Množství alergenu se postupně zvyšuje dvakrát nebo vícekrát. To umožňuje imunitnímu systému naučit se vytvářet ochranné protilátky, které blokují alergickou reakci, což vede ke snížení nebo vymizení projevů alergické rýmy.

Postupy prováděné bez zhoršení. Pro dosažení plného účinku budete potřebovat 3 - 4 kurzy SIT. Pokud má pacient reakci na několik alergenů, tato metoda není příliš účinná. Pokud je příčina onemocnění neznámá, pak nemá smysl provádět SIT.

Chirurgické zákroky pro alergickou rýmu

Při této nemoci je nutná chirurgická léčba v následujících situacích:

 • zakřivení nosní přepážky, trnů a hřebenů na ní, které zasahují do dýchacího nosu;
 • přítomnost polypů a hnisavých zdrojů infekce v nosu a dutinách;
 • s nárůstem dolních turbin.

Chirurgie by měla být prováděna mimo období exacerbací Pro operaci musíte zvolit sezónu mimo kvetení alergenních rostlin [Ads-pc-1] [ads-mob-1] k obsahu?

Fyzioterapie

Mimo exacerbaci je nosní sliznice posílena a obnovena fyzioterapií. Používá se magneticko-laserová terapie, fototerapie, hydrokortisonová elektroforéza.

Kromě toho se u těchto pacientů projevuje reflexologie, masáž krční a límcové zóny a další způsoby stabilizace nervového systému. Lázeňskou léčbu je možné provádět se změnou klimatického pásma, zejména během příští exacerbace.

Vlastnosti léčby u těhotných žen a dětí

Během těhotenství je často pozorována exacerbace alergické rýmy v důsledku změn hormonálních hladin. Paralelně se v prvním trimestru může spojit tzv. Vazomotorická rýma těhotných žen. Po porodu se stav pacienta zlepšuje.

Pro zmírnění symptomů během těhotenství použijte lokální antialergické spreje. Během této doby je zakázáno používat vazokonstrikční kapky.
V případech kritického nazálního přetížení můžete použít dětské nosní kapky, kde je dávkování léků nižší.

Během těhotenství je dovoleno užívat antihistaminika, pokud přínos pro matku převyšuje riziko pro nenarozené dítě. Vyberte si antihistaminika 2 a 3 generace.

V dětství mohou být antihistaminika používána ve Fististilu ročně. Antialergické a glukokortikosteroidní spreje mohou být používány u dětí po 3 letech.

Alergická rýma je nepříjemná patologie, která může pacienta neustále vyrušovat nebo vyskytovat v období exacerbací a remisí. Pro léčbu použitých léků eliminujte kontakt s alergenem a použijte fyzioterapii.