Vazomotorická rýma u dospělých - symptomy a léčba

Vasomotorická rýma - porušení dýchání nosem v důsledku zúžení nosní dutiny v důsledku porušení vaskulárního tónu v sliznici. Rozlišuje se alergická a neurovegetativní forma vasomotorické rýmy.

U tohoto onemocnění je funkce cév nosohltanu narušena a místo absorpce hlenu vylučují nadměrné množství. Jinými slovy, pacient má konstantní rýmu.

Nosní kanály zároveň nevykonávají důležitou funkci - čištění vstupního vzduchu před škodlivými látkami (prach, mikroby a alergeny). Potíž je také ve skutečnosti, že nosní kanály jsou zúžené a málo vzduchu vstupuje do plic, což dále komplikuje situaci.

Většina lidí se rozhodne eliminovat vasomotorickou rýmu samostatně, bez pomoci lékaře. K tomu si kupují kapky do nosu a myslí si, že problém je vyřešen. Názor, že rýma je nevysvětlitelná nemoc, je chybný, protože nečinnost nemoc nejen zhorší, ale také způsobí vážné komplikace. Dokonce i projev vazomotorické rýmy v mírné formě může negativně ovlivnit běžný život.

Neurovegetativní forma

Sezónnost není zpravidla pro tuto formu vazomotorické rýmy typická. Vazomotorická rýma je stejně běžná ve všech obdobích roku a závisí především na externích spouštěcích faktorech (prašnost místností, agresivní výpary v inhalovaném vzduchu, přítomnost kontaktních zakřivení nosní přepážky) nebo na obecné neurovegetativní dysfunkci zmíněné dříve.

Ve druhém případě jsou pacienti pacienti nejen rinologem, ale také neurologem.

Vazomotorická alergická rýma

Alergická vazomotorická rýma se vyskytuje, když nosní sliznice přijde do styku s různými exogenními alergeny. Pro sezónní formu alergické vazomotorické rýmy je charakteristická přítomnost exacerbací během období květu některých rostlinných druhů.

Období exacerbace v celoroční formě jsou pozorovány bez ohledu na roční období a období květu, jsou způsobeny alergenem, s nímž je možný kontakt po celý rok.

Charakteristickými projevy alergické vazomotorické rýmy jsou: náhlé hojné sliznice, svědění a pálení, pocity kongesce a bolesti hlavy. Také může být zarudnutí očních spojivek, otok očních víček. Docela často mohou být Eustachovy trubice zapojeny do zánětlivého procesu, který spojuje nosní dutinu s uchem, což má za následek pocit ucpání ucha, výskyt tinnitu a pokles sluchu.

Příčiny

Proč se vyskytuje vazomotorická rýma a co je to? Základem onemocnění je diferenciace excitability centrálních částí autonomního nervového systému a periferních částí, v důsledku čehož reakce na obvyklé fyziologické stimuly nosní sliznice.

Odpověď se projevuje hyperaktivitou vaskulární a neurovegetativní nosní sliznice, která se projevuje schopností sliznice reagovat na účinky různých nespecifických a specifických stimulů ve formě edematózní-sekreční reakce, která se u zdravých jedinců nenachází.

Mezi nejčastější příčiny vasomotorické rýmy patří:

 1. Alergická reakce, která se projevuje v souvislosti s hormonálními poruchami, například během těhotenství, užívání perorálních kontraceptiv, hormonální léčby a dalších;
 2. Zneužití vazokonstrikčních kapek;
 3. Citlivost těla na prudkou změnu teploty (meteosenzitivita);
 4. Stresové situace;
 5. Alergická rýma;
 6. Vegetativní dystonie.

Mezi rizikové faktory patří:

 1. Špatné návyky. Stačí se podívat na fotografii vnitřních orgánů kuřáka, abyste porozuměli všem škodám způsobeným kouřením a alkoholem;
 2. Suchý vzduch;
 3. Individuální pachy (například parfémy nebo tabák);
 4. Astma;
 5. Gastroezofageální refluxní choroba;
 6. Znečištěný vzduch;
 7. Poškození nosu;
 8. Pikantní potraviny;
 9. Stresové situace, silné emocionální zážitky.

Jiné příčiny mohou vyvolat onemocnění u dospělých, je velmi důležité včas diagnostikovat vazomotorickou formu rýmy a včas zahájit komplexní léčbu onemocnění.

Příznaky vazomotorické rýmy

V případě vasomotorické rýmy u dospělých je hlavním symptomem porušení nosního dýchání. To vede ke špatné ventilaci v plicích, následované nesprávným krevním oběhem v mozku a kardiovaskulárním systému. V tomto ohledu existují různé poruchy nervového systému:

 • poruchy spánku;
 • bolesti hlavy;
 • zvýšená únava;
 • slabost;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • poškození paměti.

Také u vasomotorické rýmy u dospělých existují další příznaky:

 • střídavé přetížení jedné z nozder - tento příznak je velmi významný;
 • vznik pocitu plnosti v poloze na zádech na straně, na které osoba padá;
 • bezbarvý, slizniční a zároveň velmi hojný výtok z nosu;
 • tam je často pocit hroudy hlenu v krku.

Příznaky vasomotorické rýmy jsou často podobné alergické rýmě. Ale příčina a následky těchto nemocí jsou zcela odlišné. Proto je při diagnostice nutné provést řadu testů:

 • alergické testy k identifikaci alergenu, pokud existují;
 • kompletní krevní obraz, včetně eozinofilů a imunoglobulinů E, který ukáže, zda probíhá alergický proces;
 • rentgen nosních dutin.

Také onemocnění je charakterizováno rozvojem záchvatů zhoršování s obdobími zlepšování, ve kterých symptomy často přetrvávají, ale ne ve stejném rozsahu jako v akutním období.

Diagnostika

V zásadě se pro stanovení diagnózy a určení jejího typu používají analýzy, jako je kompletní krevní obraz a výtok z nosu.

V těchto analýzách jsou rozhodujícími faktory pro diagnostiku přítomnost eosinofilů (leukocytární buňky, které zvyšují jejich počet především v důsledku různých alergických reakcí - indikují alergický typ rýmy). Přítomnost chronické formy rýmy objasní chování rentgenového nosu.

Léčba vasomotorické rýmy

Vzhledem k podobnosti vazomotorické rýmy s některými atypickými formami alergické rýmy je nejprve nutné provést diferenciální diagnostiku, aby se vyloučila alergická povaha onemocnění a zabránilo se nepřiměřenému předepisování léků. K tomuto účelu se provádějí krevní testy a nosní sekrece, testy na kůži (scarification) s alergeny.

Různé formy vazomotorické rýmy vyžadují individuální přístup ke způsobu léčby každého pacienta. Největšího účinku je dosaženo, pokud je možné identifikovat a eliminovat faktory způsobující onemocnění, ale není vždy možné stanovit příčinu onemocnění nebo vyléčit základní onemocnění.

Pro snížení rinitidy pomáhají tyto aktivity:

 1. Mírná fyzická námaha snižuje frekvenci útoků, běhání, plavání, chůze, sportování posiluje nervový systém a má pozitivní vliv na stav cév.
 2. Léčba onemocnění žaludku. Vasomotorická rýma se často vyskytuje při refluxu, který je doprovázen házením obsahu žaludku do jícnu a horních cest dýchacích.
 3. Při identifikaci abnormalit ve vývoji nosních průchodů bude vyžadován chirurgický zákrok.
 4. Eliminace vlivu specifických faktorů, jako je tabákový kouř, pachy z chemických látek, určité potraviny.
 5. Kontrastní vodní sprcha. Střídání těla studenou a teplou vodou učí tělo regulovat cévní tonus a má pozitivní vliv na stav imunitního systému.

Léčba léky je zvolena na základě symptomů onemocnění, přítomnosti průvodních onemocnění a věku pacienta.

Provoz

Chirurgická léčba vazomotorické rýmy spočívá v neúplné destrukci sliznice dolní části nosních konš nebo injekcí léků - novokainu nebo hormonálních látek. Rovněž se provádí odstranění krevních cév způsobujících edém.

Existují následující metody chirurgie:

 1. Radiofrekvenční ablace dolních turbin;
 2. Kryodestrukce spodních turbin;
 3. Ultrazvukové zničení dolních turbin.

Všechny tyto typy chirurgických zákroků jsou zaměřeny na částečnou destrukci cév, snížení chronického edému sliznice, zvýšení objemu nosního dýchání. Mínus chirurgické léčby vasomotorické rýmy jsou jizvy, které zůstávají v místech dopadu lékařských nástrojů. Za určitých nepříznivých okolností také vedou k přetížení nosu.

Homeopatické metody

Homeopatie zahrnuje individuální léčebné režimy pro každého pacienta. K vyléčení vazomotorické rýmy odborník nejprve normalizuje činnost žaludku, střev, jater, nervového systému.

Jako výsledek, únava, podrážděnost zmizí, spánek je normalizován, imunita je posílena. Stručně řečeno, homeopatie léčí nemoc odstraněním příčin, které vyvolaly selhání celého těla. Z homeopatických léků lze aplikovat: amonium, apis, hydrastis, sabadilla, sanguinaria, allium, flail, pulsatilla.

Nosní blokáda

Pacientovi se často nabízí nazální blokáda se zavedením hydrokortizonu do sliznice. Tato technika dlouhodobě zmírňuje kongesce a eliminuje opuch, ale vzhledem k možné závislosti se používá ve velmi vzácných případech.

Jak léčit lidové prostředky

Léčba vazomotorické rýmy je zaměřena na normalizaci reflexní aktivity nosní sliznice, redukující epizody rhinorrhea. Spolu s tradiční medicínou pro léčbu rýmy doma, můžete použít metody tradiční medicíny.

 1. Musíte udělat kvalitativní solný roztok. K tomu, vezměte 1 lžičku. obyčejnou sůl a sklenici teplé vody. Míchejte sůl ve vodě. Pak myjeme nos tímto roztokem.
 2. Čerstvá řepa se třese a šťáva se sbírá, která musí být uložena v chladničce. Je nutné kopat třikrát denně, dvě kapky do nozdry. Po nasazení do nosu zapadnou tampony, také namočené v řepné šťávě.
 3. Další lék se skládá z kořenů kalamánek, elecampane, a podběl, marsh divokého rozmarýnu, fialové a tsitvarny semena. Před přípravou infuze se doporučuje rozemlet tyto bylinky, po které se lžička této kolekce nalije sklenicí vroucí vody a nechá se přes noc. Ráno se výsledná infuze pečlivě filtruje a aplikuje se 2-3 lžíce denně před jídlem.
 4. Med pomůže posílit obranyschopnost těla. Používá se jako prostředek k mytí nosu. Musíte najít vysoce kvalitní med, pak rozpusťte 1 lžičku v jedné sklenici teplé vody. Důkladně promíchejte, dokud se med zcela nerozpustí ve vodě. Toto řešení je nutné k umytí nosu.
 5. Smíchejte 2 lžíce. přeslička, 3 lžíce. kořen pampelišky, 4 lžíce. Hypericum, 1 polévková lžíce. kukuřice stigma a 5 lžíce. centaury. Tam také drcené boky. Poté se odebere jedna lžíce směsi a vaří se ve třetím litru vody. Broth obhájil 12 hodin. Pak se vaří, ochladí a přefiltruje. Třetí část sklenice vypijte třikrát denně. Skladujte vývar v chladničce.
 6. Jedlový olej namazává oblast čelistních dutin paralelně s masáží nosu, sinusů. Minimálně 3–4 takových masáží se doporučuje denně. Masáž se provádí pomocí speciálních kohoutků se špičkami prstů. Přispívá k lepšímu vyprazdňování nosního hlenu.

Podle recenzí, s vazomotorickou rýmou, léčba lidovými léky vykazuje dobré výsledky, je však nutné neustálé sledování lékařem.

Recenze

 • Veronico. Rok a půl byl trápen, vždy tam nebylo dost vzduchu. Lékaři si na IRR odepsali všechno, radili, aby byli méně nervózní a lépe se stravovali :) Nepomohlo to... V důsledku toho jsem se rozhodl tuto záležitost převzít, přečíst si informace. V důsledku toho pomohl integrovaný přístup: Nazorex - 1 str. za den, kyselina aminokapronová - 1 p. ve dne a kontrastní mytí. Tohle všechno bylo týdny 3. Pomohlo to. Pravidelně dochází ke zhoršení, která nejsou srovnatelně silná s tím, co bylo dříve, tedy mnohem slabší. V tomto případě, kapání nasorex.
 • Nastya. Doktor mě přivedl na operační sál, dal mi bílý plášť, který mi dal šaty. Dali mě na pravidelnou židli a udělali lokální anestetikum. Samozřejmě, že jsem necítil nos, ale nejnepříjemnější bylo, že všechno v krku bylo otupělé. Poté, co se ujistil, že anestezie fungovala, zahájil lékař operaci a elektroda byla vložena do mého nosu několik vteřin, když jsem ji zahřál, abych ji odstranil. A tak několikrát. Nebyla vůbec žádná bolest, všechno je naprosto pohodlné a ne děsivé. Nebyla ani krev. Celkem to trvalo maximálně 20-30 minut, okamžitě po proceduře mě nechte jít domů. Stav byl hrozný: slabost, nos a hrdlo hlenu, bylo těžké dýchat i ústy. Bylo to prostě nemožné ochutnat nebo cítit vůni a žádná chuť k jídlu. Příštího rána k lékaři na záchodě nosu. Ráno to bylo o něco jednodušší. Přijel jsem k proceduře pro otevření nemocnice v 8 hodin. Nemohl jsem čekat déle. Sestra mi vyčistila nos a umřela jsem. Malý, malý VUT V tento den jsem mohl jíst a spát.
 • Angela Chci mluvit o svém uzdravení z vazomotorické rýmy. Už jsem nemohl dýchat závisle na kapkách, ORL dal pokyn k operaci, když chirurg šel stát na lince, která mi byla doporučena - snažte se nekapávat, může se zotavit, byl jsem tak ohromen takovou radou, ale ne hned, po několika dnech jsem se rozhodl pokusit se, bylo to jen mučení, mírně řečeno, bylo to začátkem 15. května, operace byla naplánována na 7,07,15, změny začaly postupně, rozhodl jsem se, že na operaci nechodím, někde do konce léta se moje dýchání opravdu zotavilo, možná někdo pak to pomůže, ale buďte trpěliví!

Komplikace

Protože vazomotorická rýma vede k narušení nosního dýchání, je narušeno provzdušňování nosní dutiny a vedlejších nosních dutin, což často vede k výskytu dalších onemocnění:

 1. Polypy jsou benigní léze na zanícené sliznici. Obvykle rostou v horní části nosní dutiny. V důsledku toho musí pacient dýchat ústy;
 2. Chronická sinusitida je zánět vedlejších nosních dutin. S tímto onemocněním se u nosního výtoku objevuje neustálá bolest v obličeji, čele a měkkém tkáňovém edému;
 3. Otitis je zánět středního ucha. Vzhledem k tomu, že nos a uši jsou navzájem spojeny Eustachovou trubicí, existuje riziko, že tekutinové částice vstoupí do dutiny středního ucha, což vyvolá rozvoj zánětlivého procesu;
 4. Sinusitida - porážka čelistních dutin. Toto je nejběžnější forma sinusitidy. Vyznačuje se požitím hlenu do vedlejších dutin, což podporuje růst patogenních mikroorganismů;
 5. Chrápání až do zastavení dýchání.

Dlouhodobá rýma významně zhoršuje sluch v důsledku spojení nosohltanu se středním uchem. Při významně zanedbávaném stavu, zejména při připojování bakteriální flóry, je možná úplná ztráta sluchu, pokud hnis vstoupí do dutiny vnitřního ucha nebo roztaví ušní bubínek, který se nachází na okraji s vnějším uchem.

Jak můžete vidět, vazomotorická rýma u dospělých je poměrně komplikovaná choroba, která vyžaduje kompetentní a integrovaný přístup k léčbě. Proto by se při jakémkoli podezření z takové rýmy měli obrátit na odborníky. V tomto případě, s řádnou diagnózou, může být předepsána účinná léčba. Je třeba mít na paměti, že léčba tohoto onemocnění může být dlouhá a obtížná.

Příznaky vazomotorické alergické rýmy

Obsah článku

O nemoci

Rýma je uvedena v Guinnessově knize rekordů jako nejběžnější choroba na planetě. Stovky tisíc pacientů si každý den stěžují na kongesci nosu a přítomnost abnormálních sekrecí; nepříjemné příznaky jsou známé jak dětem, tak dospělým. Současně existuje několik typů zánětlivého procesu - zejména alergické rýmy, chronického zánětu sliznice nosní dutiny alergické etiologie.

Alergická rýma je podtyp vazomotorické rýmy - onemocnění, jehož výskyt je spojen s abnormálními vaskulárními reakcemi na části nosní sliznice. V současné době však tyto termíny vymezují, protože moderní definice "vazomotorické rýmy" znamená absenci alergické reakce v mechanismu vývoje patologie. Fráze "vazomotorika" vedle termínu "alergická rýma" není považována za chybnou, ale musí být vyjasněna při specifikaci konečné diagnózy.

Rinitida alergické etiologie se dělí na sezónní a celoroční, což odráží především souvislost s alergeny způsobujícími příčiny - v prvním případě se jedná o pyl rostlin, které kvetou v určitém čase, v druhém případě - domácí prach, látky, se kterými se pacient na pracovišti dostává do kontaktu doma, na cestách, cestování. Dále se používá následující klasifikace rýmy:

 • intermitentní (symptomy se objeví méně než 4 dny v týdnu a méně než 4 týdny během roku);
 • perzistentní (známky nemoci naruší pacienta déle než 4 dny v týdnu a déle než 4 týdny v roce).

Symptomy alergické rýmy jsou reverzibilní - mohou být eliminovány přerušením kontaktu s alergenem nebo použitím vybrané lékové terapie.

Klinické příznaky

Vývoj alergického zánětu nutně zahrnuje několik stádií. Během imunologického a patologického stádia se objevují protilátky proti látce požívané alergenem, vytváří se senzibilizace (přecitlivělost na alergen) a vznikají mediátory alergie (biologicky aktivní látky). Symptomy se však objevují pouze v posledním stadiu reakce - provázejí patofyziologické stádium, nazývané také stadium klinických projevů. Proto si člověk nevšimne příznaků během počátečního, ale po opakovaném kontaktu s alergenem.

Jaké stížnosti může mít pacient s alergickou vazomotorickou rýmou? Mohou být rozděleny do tří hlavních skupin.

Typické nebo specifické projevy

Patří mezi ně:

 1. Nosní kongesce až po nucené dýchání v ústech.
 2. Výběr transparentní, serózně-slizovité sekrece vodnaté konzistence v hojných množstvích (rhinorrhea).
 3. Změna hlasu (výskyt nosní), hyposmie (snížení citlivosti čichu), chrápání ve snu.
 4. Paroxyzmální, paroxyzmální kýchání, často se vyskytující ráno.
 5. Pocit podráždění, svědění a pálení v nose.

Měli byste vědět, že rinorea je charakteristická zejména sezónní exacerbací alergické rýmy. Na rozdíl od infekční rýmy, výtok nezískává silnější konzistenci a mukopurulentní charakter po několika dnech od nástupu onemocnění, zůstávají vodnaté a hojné po celou dobu kontaktu s alergenem. V celoroční formě jsou dominantními symptomy kongesce v kombinaci s mírným množstvím sekrece sliznic a hyposmie; kýchání a výrazné svědění často chybí.

Další projevy

Mezi nimi jsou:

 • podráždění kůže nad horním rtem a na křídlech nosu, doprovázené zarudnutím, otokem a svěděním - v důsledku konstantního uvolňování hlenu, tření nosu;
 • svědění orofaryngu, včetně patra, brnění a bolest v krku, kašel - v důsledku alergického zánětu hltanu (faryngitida), odtoku sekretů z nosní dutiny podél zadní části hltanu;
 • praskání v uších, jasně viditelné při polykání, ztráta sluchu je příznakem alergické formy tubo-otitidy, zánětu sluchové trubice a středního ucha.

Někdy pacienti trpí také slzami a svěděním očních víček jako projevů alergické konjunktivitidy.

Klasickým příznakem alergické rýmy je „alergický pozdrav“ - časté škrábání špičky nosu dlaní ve směru zdola nahoru.

Časté příznaky

Jejich přítomnost charakterizuje míru porušení obecné podmínky:

 • slabost, podrážděnost, bolest hlavy;
 • poruchy spánku způsobené problémy s dýcháním nosu;
 • horečka dosahuje subfebrilních hodnot.

Příznaky alergické rýmy se mohou projevit v mírné formě - v tomto případě nemají významný vliv na denní aktivitu, výkon a spánek pacienta. S mírným stupněm závažnosti je patrné nepohodlí, které se projevuje poruchami spánku, schopností soustředit se a provádět nezbytné úkoly. Závažný průběh významně snižuje kvalitu života pacienta, projevy onemocnění jsou velmi bolestivé.

Fáze, varianty kurzu a objektivní znaky

Vazomotorická rýma alergické etiologie zahrnuje dvě fáze klinických projevů:

Vyvíjí se do 30 minut od okamžiku kontaktu sliznice nosu s kauzálně významným alergenem, trvá 6 až 12 hodin, někdy až jeden den. Vyznačuje se otokem, svěděním, kýcháním, hypersekrecí hlenu.

Nahrazuje stádium časných příznaků, hlavní projev - trvalé narušení nosního dýchání v důsledku otoků, kongescí nosu.

Existuje také klasifikace možností pro průběh alergické rýmy, která patří k jedné z nich, která je způsobena převahou určitých symptomů:

 • exsudativní (kýchání, vodní výtok, svědění v nose, kongesce nosu s periodickým nárůstem závažnosti, konjunktivitida);
 • obstrukční (konstantní nazální kongesce, významné zhoršení nosního dýchání, vyprazdňování tlusté sekrece v nepřítomnosti kýchání, svědění sliznice a zánět spojivek).

Když má exsudativní forma tendenci se zhoršovat v noci a mírný reliéf během dne - na rozdíl od obstrukční formy, kdy symptomy zůstávají během dne nezměněny.

Pro posouzení objektivních změn můžete použít dvě metody: rinoskopii (pomocí speciálních zrcadel), endoskopii (pomocí optického zařízení - endoskop). Jaké známky se objevují při vyšetření nosní dutiny?

 1. Bledost nosní sliznice je někdy s voskovým nádechem.
 2. Přítomnost otoků turbinátů různé závažnosti.
 3. Velké množství bezbarvého pěnivého výboje nebo, který je méně častý (s obstrukčním tokem), je hustý, průhledný hlen.

Získání nažloutle zeleného odstínu hlenem může znamenat přidání sekundární infekce. Pro izolovaný průběh alergické rýmy je charakteristické transparentní tajemství.

Terapie

Jak začít s léčbou alergické rýmy? Nejlepší možností je určit, která látka je alergenem a zastavit s ním kontakt. Co když však příznaky způsobuje pyl z rostlin nebo stromů a někdy i desítky různých látek? Ne všichni pacienti mohou během období květu měnit místo bydliště a o kontaktu s domácím prachem není nic, o čem by se dalo hovořit. Proto platí:

 • komplex eliminačních opatření (vyloučení kontaktu s již známými alergeny, dodržení hypoalergenní diety, pravidelné čištění za mokra v nepřítomnosti pacienta v místnosti, odmítnutí fuzzy koberců, měkkých hraček a dalších předmětů, které mohou hromadit prach);
 • léková terapie;
 • alergen-specifické imunoterapie (ASIT).

Léčba alergické rýmy se provádí pomocí antihistaminik (cetirizin, desloratadin), glukokortikosteroidů (Nasonex), chromonů (Cromohexal), antagonistů leukotrienů (Montelukast). Jsou schopni se vypořádat se všemi projevy alergické reakce - kýcháním, svěděním, nazální kongescí; glukokortikosteroidy eliminují zánět, snižují citlivost sliznice na alergeny.

Včasná a řádná léčba alergické rýmy snižuje riziko astmatu.

Alergická onemocnění dýchacího ústrojí mají typické symptomy a představují velkou skupinu respiračních alergií, které se mohou důsledně vyvíjet - tento jev se nazývá "alergický pochod". Rinitida alergické povahy je považována za pravděpodobného předzvěstí bronchiálního astmatu. Proto je důležité léčit nemoc včas, a ne jen odstranit symptomy, dodržovat všechna doporučení ošetřujícího lékaře, podstoupit celý průběh léčby.

Lékař může předepsat tablety pro pravidelné užívání, jakož i lokální, tj. Lokální formy léčivých látek - například nosní kapky (Azelastin, Cromoglycate). Všechny výše uvedené skupiny léčiv jsou prezentovány ve formě kapek - to umožňuje dosáhnout maximálního účinku v kontaktní zóně (nosní sliznice). Volba medikace závisí na závažnosti průběhu - v mírné formě se upřednostňují lokální účinky, když se stav zhorší, glukokortikosteroidy se aplikují v lokálních a systémových (injekčních) formách.

Pro zmírnění nosního dýchání používá mnoho pacientů vasokonstrikční kapky a spreje (Vibrocil, Xylometazolin), které mohou zmírnit bolestivé přetížení. Ačkoliv nos po dýchání začne dýchat, není to řešení problému alergické rýmy obecně. Tyto kapky pomáhají rychle odstranit otoky a snížit vylučování hlenu, ale nemohou zastavit alergickou reakci, eliminují zánět. Léčba s jejich pomocí netrvá déle než 7–10 dnů, protože dochází k návyku (fenomén tachyfylaxe), riziku vzniku lékařské rýmy.

Existuje nejen symptomatická, ale i patogenetická léčba alergické rýmy přírody - alergen-specifické imunoterapie, která zahrnuje zavedení alergenu do těla v malých dávkách za účelem snížení citlivosti na něj. Jmenován a proveden alergikem bez exacerbace alergické rýmy.

Vazomotorická rýma - co to je, příčiny, příznaky a léčba u dospělých

Vazomotorická rýma je rýma, která je na seznamu nejběžnějších u lidí. Pod vlivem projeveného porušení slizniční tkáně začnou bobtnat a produkovat velké množství hlenu. Navíc dochází ke zhoršení vodivosti cév a všech tkání nosní dutiny, snížení jejich tónu a snížení výkonu.

Dále podrobněji zvažte, jaký typ onemocnění, jaké jsou příznaky a příčiny vasomotorické rýmy, stejně jako jaká léčba je předepsána pro rychlou úlevu od nachlazení.

Vazomotorická rýma: co to je?

Vazomotorická rýma je hyperreaktivita sliznice nosní dutiny v rozporu s obecným a místním vaskulárním tónem. Trvalý výtok z nosu zhoršuje kvalitu života a to může dokonce ovlivnit psycho-emocionální stav člověka: poruchy spánku, nepozornost při práci, zvýšená nervozita, podrážděnost, deprese.

Vazomotorika rýmy je onemocnění, pro které jsou typické následující příznaky:

 • Svědění nosu;
 • Výtok z nosu (rinorea);
 • Kýchání;
 • Nosní kongesce.

Výtok hlenu na hřbetě hltanu vede k chronickému bolesti v krku. K nadměrné sekreci dochází v důsledku nedostatečného čištění od zánětlivého infiltrátu.

Důvody

Základem pro rozvoj vazomotorické rýmy je porušení regulace tonus krevních cév, které jsou umístěny v nosní dutině (nižší turbína) v submukózní vrstvě. U zdravého člověka cévy adekvátně reagují na vzduch vstupující do dýchacího ústrojí, přičemž mění krevní zásobu sliznice změnami teploty a vlhkosti.

Příčiny této patologie mohou být následující:

 • Vegetativní dystonie.
 • Přijetí určitých skupin drog.
 • Hypotenze.
 • Přítomnost polypů v nosní dutině.
 • Poruchy na endokrinní úrovni.
 • Fyzický / emocionální stres.

Většina vasomotorické rýmy je ovlivněna dospělými (ženy ve věku 20 a více let) a patologický stav se vyskytuje kdykoliv během roku.

Faktory přispívající k výskytu patologie:

 • zakřivení nosní přepážky;
 • adenoidy;
 • výrůstky na nosní přepážce (hroty, hřebeny atd.);
 • poruchy gastrointestinálního traktu;
 • prodloužené hypothermie

Vývoj onemocnění přispívá ke všem druhům endokrinních poruch, stejně jako ke změnám v neurovegetativním systému.

Klasifikace

Četné studie pomohly identifikovat jeho dvě hlavní formy: neurovegetativní a vazomotorickou alergickou rýmu. Oba typy mají mnoho společného, ​​ale každý z nich má specifické symptomy. Kromě toho je léčba různých forem vazomotorické rýmy mírně odlišná.

Neurovegetativní vasomotorická rýma

Co to je? Neurovegetativní - tato forma je způsobena porušením řetězce nervových mechanismů. V důsledku toho reaguje sliznice celým množstvím symptomů v reakci na normální stimuly. Neurovegetativní vasomotorická rýma se vyskytuje ve většině případů paroxyzmální. Útoky zpravidla ruší pacienty ráno. A pokud je možné v této chvíli vyšetřit sliznici, bude jasně viditelná jeho cyanóza a bledost.

Sezónnost není zpravidla pro tuto formu typická. Stejně tak je to běžné ve všech ročních obdobích a záleží především na vnějších provokujících faktorech (prašnost místností, agresivních párů v inhalovaném vzduchu, přítomnosti kontaktních zakřivení nosní přepážky) nebo na obecné neurovegetativní dysfunkci zmíněné dříve. Ve druhém případě jsou pacienti pacienti nejen rinologem, ale také neurologem.

Alergická vazomotorická rýma

Alergická forma - způsobená kontaktem se sliznicí-alergenem. Během vyšetření může sliznice vypadat modravě nebo hyperemicky, s výrazným edémem, ucpané nosní cesty a ucpané hlenem. Často spojuje a astmatický syndrom.

Rozdělené do dvou hlavních typů:

 • Sezónní alergická rýma (například senná rýma, pollinóza - alergie na pyly)
 • Celoroční alergická rýma (například alergie na domácí prach, zvířecí lupy, ptačí peří, prach knihoven atd.).

V závislosti na příznacích BP se mohou vyskytnout:

 • správný vazomotorický aparát (těžký otok, při kterém není pozorován odtok hlenu);
 • hypersekretorii (z nosních průchodů je přiděleno velké množství sliznic);
 • kombinované (projevené a otok a separace hlenu).

Příznaky vazomotorické rýmy u dospělých

Vazomotorická rýma se vyskytuje při správné funkci cév v nosní dutině. V důsledku toho porušování cévního tonusu a jejich zvýšený objem krve způsobuje otoky sliznice.

Hlavní symptomy u dospělých:

 • konstantní nebo periodické střídání nosní kongesce (symptom je výraznější během odpočinku, když osoba zaujímá horizontální polohu);
 • obecná malátnost, slabost;
 • osoba je trápena hojným, mírným nebo skvrnitým sliznicím nosu;
 • v dutinách může být pálení a svědění;
 • pocit distenze v nosní dutině;
 • konstantní nebo periodické kýchání (někdy se náhle objeví a také náhle se zastaví).

Zvláště jasné příznaky se projevují během útoků, které mohou trvat několik hodin až několik dní. Osoba zároveň vypadá jako pacient trpící chladem v aktivní formě.

Příznakem vazomotorické rýmy je obtížné dýchání nosem v poloze na zádech. Obtížné dýchání v poloze na boku je také charakteristické, zatímco dolní polovina nosu nedýchá. Chřipka, špatný čich, častá faryngitida, tracheitida, laryngitida mohou indikovat onemocnění.

 • nosní kongesce
 • hojné sekrece hlenu.

Příznaky v tomto případě se zvyšují v době příštího útoku. U pacientů se rozvine nesnesitelné svědění, bolest hlavy a tlak. Takové útoky se vyskytují náhle a za 2-3 hodiny.

 • Opuch očních víček;
 • Trhání;
 • Nosní kongesce;
 • Zčervenání spojivky;
 • Ztráta sluchu způsobená zánětem v eustachové trubici;
 • Hluboký hlen.

Vazomotorická rýma během dlouhodobého chronického průběhu také narušuje celkovou pohodu, způsobuje podrážděnost, zvýšenou únavu, nespavost, bolesti hlavy a další příznaky potíží s nervovým systémem.

Komplikace

 • akutní nebo chronická sinusitida;
 • nadměrný růst adenoidů v nose;
 • zánět čelistní a ušní dutiny;
 • přechod choroby na chronickou formu, kterou je obtížnější léčit.
 • akutní nebo chronická sinusitida;
 • nadměrný růst adenoidů v nose;
 • zánět čelistní a ušní dutiny;
 • přechod choroby na chronickou formu, kterou je obtížnější léčit.

Diagnostika

Diagnóza je stanovena na základě důkladného sběru anamnestických informací o vývoji onemocnění, vyšetření pacienta otolaryngologem, laboratorních a instrumentálních vyšetření, která umožňují vyloučit další onemocnění nosní sliznice s podobnými příznaky.

Při vyšetření je zvýrazněna skupina klinických příznaků:

 • Zvýšení postranních stěn nosu (edém);
 • špatná kontrakce stěn během dýchání;
 • barva zapálené sliznice je červená.

Účelem vyšetření v diagnostice vazomotorické rýmy je odlišit ji od alergie. Chcete-li to provést, prozkoumejte nosní tajemství, které vám umožní identifikovat eozinofilii, testy se provádějí na alergenech.

Eosinofilie - výskyt eosinofilních leukocytů v hlenu uvolněném z nosu naznačuje alergickou reakci. Při neurovaskulární vasomotorické rinitidě chybí eosinofily v sekrecích sliznic.

Léčba vasomotorické rýmy

Léčba jakékoliv formy rýmy by měla být založena na odstranění příčin symptomů onemocnění. V tomto případě budou účinné jak konzervativní metody s použitím lékařských přípravků, tak použití tradičních metod.

Vazomotorická rýma není vždy lékem, ale často je možné zajistit stabilní remisi.

Přípravy

Přednost se dává následujícím lékům:

 • anestetika a glukokortikosteroidy, kterými jsou prováděny nosní blokády;
 • vazokonstrikční léky, kapky atropinu v nose;
 • "Eskuzanu", "Stugeronu", "Glevenopu" - léky, které zlepšují mikrocirkulaci krve;
 • "Physiomer", "Aquamaris" - přípravky s mořskou vodou pro mytí nosních cest;
 • "Nazoneksu", "Avamysu", "Nasobek", "Rinokortu" - spreje glukokortikosteroidů;
 • "Kromoheksalu", "Allergodilu" - spreje pro alergický typ rýmy, stejně jako antihistaminika - "Zirteku", "Loratadinu", "Zodak";
 • "Sinupret" a další homeopatické léky, které snižují příznaky rýmy.

Vazokonstriktorové léky proti vazomotorické rinitidě léčit sami, protože to přinese pouze dočasnou úlevu a přispěje k rozvoji závislosti na nich.

Při výběru kapek se upřednostňují solné roztoky a hormonální léčiva. Neinhibují cévy, nezpůsobují závislost a mají malý seznam kontraindikací a vedlejších účinků.

Jak léčit alergický typ vazomotorické rýmy? Léčí se pomocí antihistaminik a kortikosteroidních léků, specifické imunoterapie, která se provádí po dlouhou dobu.

Podle mechanismu účinku jsou všechny antihistaminika rozdělena do dvou kategorií:

 • Sedace je charakterizována léky první generace (clemensin, chlorfeniramin, difenyldramin). Zákaz jízdy během jízdy;
 • Nesedativní antihistaminika (tablety cetirizinu a loratadinu) by měly být pečlivě používány v kombinaci s jinými léky, aby se vyloučily nepředvídané vedlejší účinky. Společným zástupcem skupiny je azelastin.

Léčba chronické formy se provádí následujícími léky:

 • Steroidní nosní spreje;
 • Orální steroidy;
 • Antihistaminika;
 • Decongestant spreje;
 • Ředidla;
 • Specifická imunoterapie;
 • Kombinované fondy.

Fyzioterapie

Lék na komplexní léčbu bude rychlejší. Fyzioterapie je proto také předepisována s léky:

 • Elektroforéza chloridu vápenatého - posiluje cévní stěnu, zvyšuje jejich tón a odolnost, snižuje otok a přispívá k normalizaci funkce žilního plexu.
 • fonoforéza - ultrazvuk urychluje krevní oběh, působí na cévní uzávěr. Používá se striktně v kombinaci s masti;
 • akupunktura (akupunktura).

Fyzikální postupy se provádějí denně po dobu 10 - 12 dnů.

Chirurgická léčba

Pokud nemůže být vazomotorická rýma dlouhodobě poražena, příznaky dýchání nosu se nezastaví, lékař rozhoduje nejčastěji o chirurgickém zákroku.

 • Septoplastika - operace pro vyrovnání nosní přepážky, odstranění adenoidů a dalších struktur v nosní dutině,
 • částečná excize cév sliznice dolní nosní konchy (submukózní vazotomie),
 • elektroplazmatická koagulace - destrukce krevních cév koagulátorem;
 • rozpad ultrazvuku - destrukce dilatačních cév ultrazvukem,
 • Laserové ošetření. Laserová terapie je klasifikována jako nejúčinnější metoda. To je vysvětleno tím, že pomáhá zlepšovat výměnu kapilár a přetrvávající eliminaci edému nosní sliznice. Nespornou výhodou tohoto způsobu léčby je, že laser má lokální účinek na změněné sliznice nosu.
 • Septoplastika - operace pro vyrovnání nosní přepážky, odstranění adenoidů a dalších struktur v nosní dutině,
 • částečná excize cév sliznice dolní nosní konchy (submukózní vazotomie),
 • elektroplazmatická koagulace - destrukce krevních cév koagulátorem;
 • rozpad ultrazvuku - destrukce dilatačních cév ultrazvukem,
 • Laserové ošetření. Laserová terapie je klasifikována jako nejúčinnější metoda. To je vysvětleno tím, že pomáhá zlepšovat výměnu kapilár a přetrvávající eliminaci edému nosní sliznice. Nespornou výhodou tohoto způsobu léčby je, že laser má lokální účinek na změněné sliznice nosu.

Včasná léčba otorinolaryngologa a jmenování individuálně zvoleného a nejefektivnějšího v tomto konkrétním případě léčby je příznivá pro prognózu vazomotorické rýmy.

Lidové léky

Tradiční způsoby léčby mohou také poskytnout dobrý výsledek v léčbě vasomotorické rýmy. Měly by však být užívány pouze podle indikací a v těch dávkách, které jsou popsány v receptu. Tím se zabrání vzniku vedlejších účinků a závažných poruch v těle.

 1. Mincovna. Lžíce trávy se nalije půl litru vroucí vody, infuzí po dobu 60 minut. Naplňte a vypijte infuzi 100-150 ml čtyřikrát denně.
 2. Maxilární dutiny mohou být mazány jedlí nebo rakytníkovým olejem a zároveň provádějí masáž nosního můstku. Masáž se doporučuje provádět asi 3-4 krát denně.
 3. Koupit mátový olej v lékárně, smíchat s medem v poměru 1: 2. Výsledná mast by měla být mazaná nosní průchody (prstem nebo bavlněným tampónem, jednoduše naneste mast na sliznici).
 4. Léčbu vazomotorické rýmy medem. Med je přírodní antiseptikum, takže kapky a roztok na mytí nosu na základě ní jsou účinnou léčbou rýmy. K přípravě roztoku se odebere jedna lžička medu a rozpustí se ve sklenici pitné vody. Výsledná kapalina se vnikne do nosu nebo střídavě promývá každý nosní průchod.
 5. Vlašský ořech Z listů matice je na bázi vazelíny 10% mast. Uchováván v chladu, lépe v chladničce. Během dne je nosní sliznice třikrát potřena.
 6. Namísto nosních sprejů a kapek použijte šťávu Kalanchoe. Během dne pohřbte jednu nebo dvě kapky 4 až 8 krát.

Prevence

Jako preventivní opatření, aby se zabránilo výskytu nepříjemných příznaků nemoci, se doporučuje provádět postupné posilování:

 • Včasná léčba chronických infekcí
 • Spát nejméně 7 hodin denně
 • Často chodí na čerstvém vzduchu
 • Tempera
 • Důležitou roli v prevenci hraje včasná léčba základního onemocnění, které způsobilo stagnující procesy a otoky sliznice.

Vazomotorická rýma se vztahuje k chronickým patologiím, takže je nemožné jej zcela zbavit. S pomocí dobře provedené terapie a pravidelných preventivních prohlídek však bude možné onemocnění zavést do dlouhodobé remise.

Chronická vasomotorická rýma: symptomy a léčba onemocnění

Překlad z řecké "rýmy" znamená "zánět nosu". Podstata onemocnění spočívá v obranné reakci těla na aktivní pronikání cizích látek - virů, bakterií a alergenů. Vazomotorická rýma postupuje pomaleji, tak málo lidí ji považuje za nebezpečnou nemoc a je ve spěchu, aby se hojila. V důsledku toho se onemocnění začíná vyvíjet, objevují se první komplikace a léčba patologie se stává obtížnější.

Co je chronická vazomotorická rýma?

Vazomotorická rýma je onemocnění, které postihuje děti i dospělé. Vyznačuje se chronickým zánětem v nosní dutině a nosohltanu, způsobeným dysregulací cév v těle - začínají reagovat nedostatečně na vnější a vnitřní podněty. Například místo správného křeče se kapiláry naopak expandují, což způsobuje otok nosu. Někteří lékaři z tohoto důvodu volají vasomotorickou rinitidu false.

Vaskulární porucha nosní sliznice je obvykle doprovázena otokem, svěděním, kýcháním a výskytem velkého množství sliznice. Onemocnění má chronickou formu, občas se vyskytující v remisi. Oslabení těla způsobené hypotermií, nedostatkem vitamínů, infekcemi a viry opět vede k výskytu onemocnění.

Existují dvě formy onemocnění:

 • chronická vazomotorická alergická rýma: stav je způsoben zhoršeným prokrvením nosní dutiny v důsledku vystavení alergenům a jiným dráždivým látkám;
 • chronická vazomotorická rýma neurovegetativní formy: nervová regulace krevní náplně nosní dutiny je narušena.

Vzácně se během těhotenství vyskytne vasomotorická rýma, která se může vyskytnout pouze při přepravě dítěte.

Ve většině případů je nemoc diagnostikována u dospělých, zejména u žen starších 20 let. Méně často se patologie nachází v dětství a dospívání. Samozřejmě je nemožné zavolat rýmu nebezpečnou a těžkou patologií, ale ve skutečnosti to může vážně zkomplikovat život nemocného.

Příčiny

Se 100% jistotou je obtížné určit přesnou příčinu onemocnění. Diagnóza je často ztěžována pokročilou fází patologického procesu, protože mnoho lidí, dokonce trpících chronickou rýmou, ne vždy uspěje, aby se poradili s lékařem. Obracejí se na specialistu pouze tehdy, když nemoc začíná negativně ovlivňovat fyzický a psycho-emocionální stav. Taková osoba například začíná provádět trvalé migrény nebo nespavost.

Zvažte hlavní příčiny vazomotorické rýmy.

Environmentální faktory:

 • používání domácích chemikálií, kosmetických a hygienických výrobků;
 • znečištěné prostředí ve velkých městech, žijící v blízkosti chemických závodů nebo pracujících pro ně.


Nutriční faktory:

 • alkoholické nápoje;
 • kořeněná a kořeněná jídla;
 • studené a teplé jídlo.

Farmakologické faktory:

 • antidepresiva a trankvilizéry;
 • hormonální léky, včetně antikoncepce;
 • Nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, paracetamol atd.

Porušování lidského hormonálního systému:

 • těhotenství;
 • měsíčně;
 • puberta;
 • menopauza;
 • patologii štítné žlázy.

Povětrnostní faktory:

 • náhlé změny teploty;
 • atmosférických tlakových rázů.

Vlastnosti struktury nosu a některých jeho nemocí:

Příčinou neurovegetativní formy chronické vazomotorické rýmy je zvýšená citlivost nervového systému při stresu nebo při chronické únavě.

Klinický obraz

Symptomy onemocnění budou stejné pro neurovegetativní a alergické formy.

Příznaky chronické vazomotorické rýmy:

 1. Nosní kongesce.
 2. Nečekané ataky svědění v nose a kýchání.
 3. Bohatá sliznice, jasný nosní výtok.
 4. Bolesti hlavy, těžkost v nose.
 5. Nespavost.
 6. Únava, slabost, zhoršení výkonu.

Tělesná teplota u chronické vasomotorické rýmy je téměř nikdy zvýšena. Nosní kongesce často přechází sama, pokud změníte polohu těla, nebo v noci bez použití jakéhokoliv léku. Na tomto pozadí se mnoho lidí cítí zdravě.

Diagnostika

Aby bylo možné provést správnou diagnózu, je třeba konzultovat několik specialistů najednou: neurologa, otolaryngologa a alergika.

Alergists v diagnóze zapojené do provádění kožních testů a detekce řetězce vztahů se specifickým cizím agentem. Také na alergenním postoji těla bude indikován klinický krevní test, který ukazuje zvýšení počtu eozinofilů.

Otolaryngolog provádí diagnostickou studii, namazává nosní sliznici pacienta adrenalinovým roztokem. Při rinoskopii lze detekovat hyperemické oblasti na sliznici, střídající se s bledě zbarvenými oblastmi. Rentgenové vyšetření může ukázat zarostlou hypertrofickou tkáň ve formě cystických útvarů a polypů, stejně jako zánět v dutinách.

Konzultace s neurologem provádí nezbytné vyšetření zaměřené na detekci vegetovaskulární dystonie.

Léčba

Jak léčit chronickou vazomotorickou rýmu? Nejprve snižte reflexní excitabilitu sliznice nosní dutiny, obnovte cévní tonus a snižte krevní zásobení. Léčba vasomotorické rýmy by měla být komplexní, kombinující konzervativní a fyzioterapeutické účinky, ve vzácných případech chirurgický zákrok.

Mělo by být poznamenáno, že onemocnění může být vyléčeno do konce vzácně, nicméně je možné dosáhnout dlouhé a stabilní remise.

Léčba chronické vazomotorické rýmy je následující:

 • intranasální blokáda s použitím anestetik;
 • předepisování léků zaměřených na zlepšení krevního oběhu: Stugeron, Escusan;
 • vazokonstrikční kapky (Naphthyzinum, Galazolin, Xylene), léky s Atropinem;
 • mytí nosní dutiny produkty na bázi mořské vody: AquaMaris, Aqualor;
 • lokální spreje obsahující glukokortikosteroidy: Nasobek, Nasonex;
 • s alergickým spazem vazomotorické rýmy v nosní dutině Kromoheksal nebo Allergodil, antialergické léky Suprastin, Zodak.

Fyzioterapie spolu s lékovou terapií pomáhá lépe vyléčit patologii:

 • diadynamický účinek na oblast krku, v místech, kde se nacházejí inervační větve;
 • elektroforéza oblasti krku pomocí Novocainu, síranu zinečnatého, chloridu vápenatého;
 • vystavení laseru oblastem nosní konchy;
 • fonoforéza glukokortikosteroidy;
 • reflexologie;
 • magnetická terapie;
 • elektroakupunktura;
 • dechová cvičení;
 • nosní masáž;
 • pro nosní sliznici.

Pro léčbu vazomotorické rýmy je důležité zcela odstranit problémy nosohltanu, a to zbavit se ložisek chronické infekce, korigovat defekty nosní přepážky, minimalizovat negativní vliv nepříznivých faktorů - alergenů, nikotinu, hypotermií a mnohem více.

Chirurgická léčba vasomotorické rýmy je nutná v případě neúčinnosti léčby léčivem, s neustálým opakováním onemocnění a rozvojem jeho komplikací.

Vlastnosti léčby u dětí

Mnoho rodičů se ptá, zda je chronická vazomotorická rýma dítěte zánětem infekce nebo ne. Tato otázka může být zodpovězena pozitivně, protože v dětství a dospívání jsou vazomotorická rinitida a chronická angína angíny, adenoiditida nebo sinusitida úzce propleteny. Vzácně u dětí je příčinou onemocnění zakřivení nosní přepážky.

S vyloučením výše uvedených nemocí a poruch zpravidla zmizí klinický obraz vazomotorické rýmy: snižuje se množství nosního výtoku, dochází k záchvatům svědění a kýchání, obnovuje se nosní dýchání. Méně často u dětí má nemoc neurovegetativní a alergický základ.

Léčba chronické vasomotorické rýmy u dětí by měla být prováděna s opatrností, protože dlouhodobé podávání závažných léků může způsobit rozvoj atrofické rýmy, která je důsledkem patologického ředění nosní sliznice. V tomto případě začíná dítě pociťovat zvýšenou suchost v nose.

Proto odborníci trvají na tom, že léčba vasomotorické rýmy v dětství by měla být prováděna pod dohledem ORL lékaře a povinného dodržování těchto bezpečnostních opatření, jako je ukončení kouření v přítomnosti dítěte, vyloučení domácích mazlíčků, pylu a prachu z jeho okolí, užívání drog v dětském věku. podle dávkování.

Kdy je nutná operace a jak to jde?

Chirurgická léčba chronické vazomotorické rýmy je jedinou možností léčby neurovegetativní formy onemocnění. Chirurgická léčba je nutná, pokud je diagnostikována porucha struktury nosu (například zakřivení nosní přepážky) nebo patologický stav nosní sliznice (například hypertrofie).

Chirurgická léčba chronické vasomotorické rýmy u dospělých trvá nejvýše 20 minut. Během operace, v závislosti na bolestivosti zákroku, může být pacientovi nabídnuta celková nebo lokální anestézie.

Po dokončení operace musí být pacient několik hodin pod dozorem zdravotnického personálu. V těžkých situacích může být nutná hospitalizace na několik dní. V závislosti na zdravotním stavu se může pacient vrátit do denního života 4 dny po operaci.

Prevence

Pokud budete postupovat podle jednoduchých doporučení zaměřených na prevenci onemocnění, můžete zabránit rozvoji vazomotorické rýmy.

To bude vyžadovat:

 • Neustále posiluje imunitní systém zpevněním a mírnou fyzickou námahou.
 • minimalizovat počet stresových faktorů;
 • vyhnout se podchlazení a nachlazení, které se obvykle objevují na tomto pozadí;
 • sledujte stav hormonálního pozadí, když se objeví jakékoli známky poškození (změny v menstruaci, rozšířené štítné žláze atd.), musíte informovat svého lékaře;
 • následovat plavidla.

Je také důležité dávat přednost zdravým jídlům, užívat multivitaminové komplexy podle potřeby. Pro osoby trpící chronickou vazomotorickou rýmou se lékařům doporučuje častěji navštěvovat podmínky mořského a jehličnatého klimatu, proto je vhodné co nejdříve vyrazit z města nebo jít do moře. Je také důležité zcela se vzdát závislosti.

Každý rok by měli být lidé trpící vazomotorickou rýmou vyšetřeni lékařem. To by mělo být prováděno pravidelně, aby se zabránilo komplikacím onemocnění, což často vede k sinusitidě, sinusitidě a chronické rýmě.