Jak se přípravek Amoxicillin užívá - před jídlem nebo po jídle?

Pro osobu, která nemá žádné problémy s gastrointestinálním traktem (gastritida, kolitida), nezáleží na tom, zda užíváte přípravek Amoxicilin před jídlem nebo po něm. Přítomnost nebo nepřítomnost obsahu v žaludku neovlivňuje biologickou dostupnost léčiva. To znamená, že bez ohledu na prostředí, ve kterém Amoxicilin padá (s jídlem nebo bez jídla), se množství účinné látky absorbované v gastrointestinálním traktu nezmění.

Kdy je lepší užívat léky po jídle?

Nepijte přípravek Amoxicillin před jídlem osobám s přecitlivělostí na kteroukoli složku léčiva, stejně jako pacientům, kteří trpí následujícími onemocněními gastrointestinálního traktu:

 • gastritida se zvýšenou nebo naopak nízkou kyselostí;
 • ulcerózní léze žaludku nebo střev;
 • projevy dysbiózy;
 • enteritida nebo kolitida;
 • poruchy stolice (průjem (průjem) nebo zácpa);

Nedoporučuje se užívat tento lék před jídlem pro ty, kteří trpí syndromem dráždivého tračníku a dětmi mladšími 10 let. To je způsobeno tím, že gastrointestinální sliznice v těchto kategoriích pacientů je snadno podrážděná a zánětlivá.

Proč Amoxicilin je lepší užívat po jídle, ale ne dříve

Amoxicilin je antibiotikum, které se nejčastěji používá k léčbě onemocnění horních cest dýchacích (angína, otitis, sinusitida) a infekcí močového systému. Zřídka, když je lék předepisován jako monodrug, k tomu nejlepšímu je přidána kyselina klavulanová. Chrání účinnou látku léku před destruktivním působením vnitřního prostředí těla, ale zároveň stimuluje pohyblivost žaludku a střev, proto může způsobit vedlejší účinky:

 • bolest v břiše;
 • střevní křeč;
 • průjem;
 • nevolnost a zvracení.

Aby se tomu zabránilo, je lepší užívat Amoxicilin po jídle nebo v průběhu jídla, i když předtím nebyly žádné problémy s trávicím systémem. Tím se sníží riziko vzniku komplikací při užívání antibiotika.

Jak se lék předepisuje

Jmenování drogy by měl být lékař. Řekne vám, kdy užívat Amoxicilin, v jakých dávkách a jak dlouho. Dávka bude záviset na tom, kdo je léčen - dospělý, dítě, těhotná dívka. Během těhotenství je dovoleno užívat lék pouze pod dohledem ošetřujícího lékaře, protože neexistují údaje o účinku léku na vývoj plodu a existuje možnost, že léčivo může přinést nejen výhody, ale také poškození. Také během tohoto období musí být přípravek Amoxicilin podáván po jídle nebo během jídla, aby nedošlo k obtěžování střevního traktu budoucí matky.

Návod k použití naznačuje, že konzumace jídla neovlivňuje účinnost léčby. Jakmile se tableta dostane dovnitř, neinteraguje s prostředím žaludku a biologická dostupnost léčiva se nemění.

Amoxicilin se může užívat od dětství. Děti do 10 let předepisují lék ve formě suspenze, tablety se používají ve vyšším věku. U mladých pacientů ve věku do 2 let se denní dávka léčiva vypočte takto: 20 mg na kg tělesné hmotnosti, celá dávka se dělí do tří dávek. Pacienti vážící 40 kg nebo více obvykle užívají 1,5 g léčiva denně - 500 mg třikrát denně.

Soudě podle hodnocení lékařů a pacientů, pokud užíváte přípravek Amoxicillin podle pravidel uvedených v pokynech, lék má zřídka vedlejší účinky. Výjimkou jsou dysbakterióza, která doprovází příjem jakéhokoliv antibiotika.

Našli jste chybu? Vyberte ji a stiskněte klávesy Ctrl + Enter

Návod k použití tablet Amoxicilinu pro dospělé a děti + recenze

Amoxicilin označuje polosyntetické peniciliny s baktericidním mechanismem aktivity. Podle statistik se jedná o nejvíce „nakoupené“ antibiotické antibiotikum. Z hlediska prodeje s ním mohou soutěžit pouze přípravky obsahující azithromycin. Jaký je důvod takové popularity drogy mezi lékaři a běžnými spotřebiteli?

Amoxicilin - návod k použití tablety 500 mg pro dospělé

Jak užívat amoxicilin podle oficiálních pokynů? Navzdory skutečnosti, že biologická dostupnost léku nezávisí na příjmu potravy, aby se snížila pravděpodobnost dyspepsie z gastrointestinálního traktu, doporučuje se použít tabulku. před jídlem nebo na začátku jídla. Tablety jsou zakázány žvýkat, sekat nebo drtit (s výjimkou Flemoxin Soljutab). Antibiotikum se omyje sklenicí nesycené, vařené vody. Nepoužívejte džusy, mléko, čaj nebo sycené nápoje.

Tab. Flemoxin může být žvýkán, rozpuštěn ve vodě na konzistenci sirupu (20-30 mililitrů vody) nebo suspenze (ze 100 mililitrů). Stejně jako v předchozím případě se používá pouze nesycená vařená voda.

Průběh užívání léku se pohybuje od sedmi do 14 dnů.

Délka léčby je určena:

 • závažnost onemocnění;
 • rychlost pozitivní dynamiky;
 • citlivost na patogeny;
 • lokalizace infekčního zánětlivého procesu;
 • přítomnost patologických stavů (přitěžujících).

Amoxicilin je antibiotikum nebo ne?

Je to zlepšená modifikace ampicilinu. Na rozdíl od svého předchůdce je amoxicilin odolný vůči kyselinám a je stravitelný při perorálním podání. Index biologické dostupnosti nezávisí na použití potravin.

Lék je po krátkou dobu zcela absorbován ve střevě a vytváří vysokou, stabilní koncentraci v krvi. Jeho koncentrace v dolním gastrointestinálním traktu je však poměrně nízká, takže průměrná léčba není předepsána pro léčbu střevních infekcí.

Podobně jako ampicilin je zcela zničen bakteriálními enzymy (beta-laktamázami), proto není předepsán k léčbě infekcí způsobených kmeny produkujícími beta-laktamázu.

Forma a složení uvolňující amoxicilin

Účinná látka - amoxicilin.

Pro děti se doporučuje používat amoxicilin ve formě suspenze nebo sirupu. Tab. a čepice. nedoporučuje se pro děti do 5 let.

 1. Rozpustná forma Flemoksin Solutab, vyráběná holandskou farmaceutickou společností Astellas, má formu uvolnění v tabulce. s obsahem antibiotik 125, 250, 500 a 1000 miligramů. Cena 230, 280, 360, 480 rub. v balení po 20 tabletách.
Foto Flemoxin Solutab 1000 mg

Dále obsahuje mikrokrystalickou a dispergovatelnou celulózu, příchutě a sladidla.

 1. Amoxicilin srbské kampaně Hemofarm ve formě granulí pro výrobu perorální suspenze, dávka 250 miligramů v pěti mililitrech (100 ml lahvička) bude stát ruského kupce 120 rublů.
Série fotografií Amoxicilin v suspenzi

Navíc složení léčiva zahrnuje zahušťovadla, sladidla, příchutě.

 1. Tobolky s obsahem 250 mg a 500 mg amoxicilinu obsahují 250 a 500 miligramů trihydrátu amoxicilinu. Vyrobeno srbskou kampaní Hemofarm (asi 70 rublů za balení 16 tablet),
 2. Amoxicilinové tablety 250 a 500 mg vždy obsahují 250 a 500 miligramů amoxicilin trihydrátu.
Série fotografií Amoxicilin tablety

Jako další složky se uvádí obsah bramborového škrobu, laktulózy, sodné soli kroskarmelosy, krospovidonu, mastku, polysorbátu-80 a stearátu hořečnatého.

Vyrobeno ruskými společnostmi Biochemist Saransk a AVVA RUS (balení pěti set miligramů - 70 rublů),

Tablety o 250 miligramech výroby Syntéza AKOMP (obchodní jméno Amosin) bude stát kupujícího 40 rublů.

 1. Prášek pro výrobu suspenzí pro perorální použití (Amosin 250 mg v 3 gramech. Balení obsahuje 10 sáčků) a stojí asi 50 rublů. Jedno balení obsahuje 250 miligramů amoxicilin trihydrátu.

Recept na amoxicilin v latině (forma solyutab - Flemoxini Solutabi)

Rp: Tab. Amoxicillini 1.0
D.t.d: №20 v záložce.
S: Od 1 karty. 3 r / d

Co pomáhá amoxicilinu?

Antibakteriální účinek baktericidní povahy je způsoben schopností antibiotika narušit syntézu podpůrných polymerů buněčných membrán patogenů v době jejich dělení, což vede k lýze bakterií.

Léčivo je účinné u stafylokokových (kromě typů produkujících beta-laktamázu) a streptokokových infekcí. To také ovlivní gono-a meningococi, Escherichia coli, Shigella, Klebsiella, Salmonella, hemofilní bacillus, Helicobacter pylori (předepsaný v kombinaci s metronidazolem), etc. Mírně aktivní proti chlamydií.

Nelze použít proti kmenům produkujícím enzym beta-laktamázu, rickettsii, mykoplazmu, morganellu, sérum, pocení, enterobakterům a virům. Také není účinný proti bakteriím rezistentním na ampicilin.

Na co se používá amoxicilin s kyselinou klavulanovou?

Vzhledem ke schopnosti některých mikroorganismů produkovat enzymy, které inaktivují působení antibiotika, je léčivo zvýšeno inhibitorem beta-laktamázy. Klavulanová kyselina je schopna tvořit rezistentní sloučeniny s bakteriálními enzymy, zabraňující inaktivaci a destrukci antibiotika. Použití amoxicilinu v kombinaci s kyselinou klavulanovou přispívá k rozšíření spektra antimikrobiálního působení v důsledku účinnosti kombinačních léčiv proti kmenům bakterií produkujících beta-laktamázu.

Amoxicilin - indikace pro použití

Léková nádobka překonává histohematogenní bariéru a vytváří terapeutické koncentrace v orgánech a tkáních. Stejně jako jiná antibiotika penicilinu, nepřekonává nezměněnou hematoencefalickou bariéru.

Antibiotikum je účinné, pokud zánětlivý proces zahrnuje:

 • horní a dolní dýchací cesty;
 • močový systém;
 • kůže a PZHK;
 • Gastrointestinální trakt.

Může být také použit k léčbě nekomplikovaných forem kapavky, leptospirózy, salmonelózy, meningitidy, lymské boreliózy, endokarditidy a jako součást komplexní léčby Helicobacter pylori.

Oblast působnosti amoxicilinu vzhledem ke skutečnosti, že se akumuluje:

 • peritoneální tekutina;
 • moč;
 • kůže, obsah puchýřů a podkožní tuk;
 • pleurální výpotek;
 • plicní tkáň;
 • gastrointestinální sliznice;
 • tkáně a sliznice ženských pohlavních orgánů;
 • tekutina středního ucha;
 • tkáň žlučníku a žluč;
 • fetální tkáň (to je způsobeno tím, že st-in je schopen překonat placentární bariéru).

U těžkých infekcí je vhodnější použít amoxicilin s kyselinou klavulanovou, ve formě tablet nebo injekcí (amoxicilin v ampulích). Je možné použít krokovou terapii (přechod z parenterálního na perorální podání).

Amoxicilin - kontraindikace

Antibiotikum není předepisováno v případech: individuální intolerance na přípravky penicilinu, infekční mononukleózy, lymfocytární leukémie.

Médium by mělo být používáno s opatrností, pokud pacient trpí alergickými stavy různého původu, astmatem, patologií gastrointestinálního traktu, ledvinovou a jaterní nedostatečností, během těhotenství a kojení. Amoxicilin během kojení je předepisován pouze pod dohledem ošetřujícího lékaře.

Také se nedoporučuje předepisovat pacientům s průjmem nebo anamnézou kolitidy související s antibiotiky.

Při souběžné aplikaci s metronidazolem se k eradikaci Helicobacter pylori přidávají k hlavním kontraindikacím onemocnění centrálního nervového systému a krve.

Amoxicilin během těhotenství

Vzhledem ke schopnosti antibiotika proniknout placentární bariérou a hromadit se ve tkáních plodu, je amoxicilin, pokud je zatížen, předepsán striktně podle indikací a po konzultaci s ošetřujícím lékařem. Očekávaný přínos léčby pro matku by měl být vyšší než vnímané riziko pro nenarozené dítě.

Přípustnost medikace je způsobena nedostatkem údajů o mutagenních, teratogenních a embryotoxických účincích na plod. Nicméně, kontrolované a rozsáhlé studie nebyly provedeny, v souvislosti s tím, amoxicilin během těhotenství je předepsán, ale lék je kategorizován jako účinek na plod FDA - B. To znamená, že absence negativního účinku na plod byla potvrzena studií na zvířatech.

Amoxicilin při kojení

Antibiotikum v malých množstvích proniká do mateřského mléka a vylučuje se do mateřského mléka. Proto může být amoxicilin během kojení určen přesně podle indikací a pod dohledem ošetřujícího lékaře. Vzhledem k riziku senzibilizace, dysbakteriózy, průjmu, dechu u dítěte, pokud se používá během laktace, může být doporučeno dočasné zrušení kojení.

Dávkování pro dospělé

Počáteční denní dávka pro pacienty starší 10 let s tělesnou hmotností vyšší než čtyřicet kilogramů je 1500 mg (3 tablety po 500) rozdělených do tří dávek.

Pro léčbu závažných infekcí je možné dávku zvýšit na jeden gram každých osm hodin.

U pacientů s nekomplikovanou kapavkou (akutní průběh) se doporučuje jedna dávka tří gramů antibiotika. Ženy musí užívat lék na dva dny.

Akutní gastrointestinální onemocnění infekční a zánětlivé povahy a gynekologické infekce - od jedné do půl gramu třikrát denně nebo od 1 do 1,5 gramu každých šest hodin.

Leptospiróza - od 500 do 750 mg každých šest hodin.

Nosič Salmonello - od 1,5 do 2 gramů, doba trvání léčby od dvou týdnů do měsíce.

Prevence endokarditidy během operace - 3 až 4 gramy jednu hodinu před operací. Lék je možné znovu užívat po osmi hodinách.

Se sníženým GFR se dávka nebo časový interval upraví mezi příjmem léku v závislosti na rychlosti glomerulární filtrace.

Dávkování amoxicilinu v suspenzi pro děti

U kojenců mladších než dva roky se dávka vypočítá na 20 miligramů na kilogram hmotnosti, lék se předepisuje třikrát denně. U těžkých infekcí je dávka přijatelná pro zvýšení na 60 miligramů na kg.

Neonatální období a předčasné narození jsou indikacemi pro snížení dávky nebo zvýšení intervalu mezi užitím léku.

Od dvou do pěti let vezměte 125 miligramů každých osm hodin.

Od pěti do 10 - při 0,25 gramu, každých osm hodin.

Děti starší 10 let s hmotností nad 40 kg jsou předepsány pro dospělé.

Jak se suspenze ředí?

Ve zředěném stavu při pokojové teplotě může být suspenze skladována až dva týdny. Jako rozpouštědlo při jeho výrobě lze použít pouze čistou, nesycenou vodu. Do lahvičky s práškem se přidá voda pro výrobu suspenzí a důkladně se promíchá. Směs by měla být před každým příjmem protřepána. V pěti mililitrech suspenze obsahuje 250 ml antibiotika.

Vedlejší účinky a účinky amoxicilinu

Nejčastěji se vyvíjejí alergie na amoxicilin. Z jiných nežádoucích účinků je možná dysbakterióza a drozd. Někdy si pacienti stěžují na změny chuti, nevolnosti a bolesti břicha. Ve vzácných případech se může vyvinout průjem a kolitida spojená s antibiotiky.

U pacientů s imunodeficiencí se může vyvinout superinfekce.

Ze strany centrální nervové soustavy možná úzkost, nespavost, závratě, křeče.

Možné jsou také změny v analýzách (zvýšené hladiny jaterních transamináz, snížení počtu leukocytů, krevních destiček a neutrofilů, vzácně se vyvíjí anémie).

Amoxicilin a kompatibilita s alkoholem

Navzdory tomu, že peniciliny nejsou zařazeny do seznamu léků vedoucích k účinku disulfiramu, mohou alkoholické nápoje v kombinaci s antibiotiky způsobit poškození jater a centrálního nervového systému, předávkování léky a také vést k těžké intoxikaci. Proto jsou amoxicilin a alkohol neslučitelné. V době léčby se doporučuje upustit od užívání alkoholických nápojů.

Analogy

Amoxicilin může být vyráběn pod těmito obchodními názvy: t

Amoxicilin - recenze lékařů

Lék je široce používán v lékařské praxi po mnoho let a opakovaně prokázal svou účinnost. Mezi jeho výhody patří dobrá stravitelnost a snášenlivost pacientů. Široká škála dávek a mnoho forem uvolňování (suspenze, kapsle, granule, tablety, rozpustná forma) umožňují pacientovi vybrat si pro něj nejvhodnější. Za zmínku stojí také nízká cena léku, která jej příznivě odlišuje od jiných antibiotik.

Z nežádoucích účinků jsou nejčastěji pozorovány alergie na amoxicilin, drozd a dysbakteriózu. Zbytek je poměrně vzácný. Poruchy z gastrointestinálního traktu se lze vyhnout, pokud si vezmete nástroj podle pokynů, tj. Před jídlem.

Pokyny připravené
lékař infekční nemoci Chernenko A. L.

Antibiotikum Amoxicilin: návod k použití

Amoxicilin je antibakteriální lék ze semisyntetické skupiny penicilinu. Léčivo má široké spektrum účinku a používá se k léčbě mnoha bakteriálních infekcí. To má škodlivý účinek na gram-negativní a gram-pozitivní koky, stejně jako na některých gram-negativních tyčí. Přečtěte si podrobněji, co Amoxicillin pomáhá, jeho dávkování a jaké vedlejší účinky má.

Mechanismus působení

Princip léku je založen na destrukci buněčných stěn bakterií.

Následující typy mikroorganismů jsou na léčivo citlivé:

 • Aerobní gram-negativní: Escherichia coli (E. coli), Neisseria, Proteus Mirabilis, Influenza hemophilus.
 • Aerobní gram-pozitivní: streptokoky, stafylokoky (s výjimkou kmenů, které produkují penicilinázu).
 • Helicobacter pylori.
 • Některé kmeny shigella, klebsiella a salmonely.

I přes široké spektrum účinku jsou mikroorganismy produkující penicilinázu (enzymy, které ničí peniciliny) rezistentní vůči léčivu. Pro prodloužení antibakteriálního účinku léčiva se amoxicilin kombinuje s inhibitorem beta-laktamázy kyselinou klavulanovou.

Antibiotikum je odolné vůči kyselinám, rychle a téměř úplně vstřebává ve střevě. Poločas je 1-1,5 hodiny; u novorozenců a starších osob 3 - 4 hodiny; s renálním selháním - až 20 hodin. Asi 60% léku je vylučováno ledvinami, zbytek střevami, spolu s výkaly.

Složení a uvolňovací forma

Hlavní účinnou složkou je trihydrát amoxicilinu.

Lék je k dispozici v různých formách:

 • Tablety o hmotnosti 250 nebo 500 miligramů účinné látky.
 • Kapsle 250 nebo 500 miligramů účinné látky.

 • Rozpustné tablety (Amoxicillin-Solutab Kredofarm). Lék s chutí ananasu 250 miligramů, 500 miligramů a 1000 miligramů.
 • Granule pro suspenzi. 5 mililitrů léčiva obsahuje 125 miligramů amoxicilinu.
 • Prášek pro přípravu kapek (Amoxicilin trihydrát).
 • Prášek pro přípravu injekcí. Jedna lahvička s 1 gramem amoxicilinu.
 • do obsahu ^

  Indikace

  Lék je indikován pro bakteriální infekční onemocnění:

  • ORL orgány a respirační trakt (bronchitida, angína, antritida, sinusitida, faryngitida, laryngitida, pneumonie, tracheitida, akutní otitis media, lakunární a folikulární forma anginy pectoris).
  • Infekce břicha a trávicího traktu (cholangitida, peritonitida, cholecystitida, enterokolitis, tyfus, salmonelóza, úplavice, salmonelóza, akutní gastritida toxického infekčního původu atd.).
  • Močový systém (cystitida, uretritida, pyelitida, endometritida, pyelonefritida, cervicitida).
  • Měkké tkáně a kůže (impetigo, erysipel, sekundárně infikovaná dermatóza, furunkulóza).
  • Gynekologická onemocnění infekční etiologie (adnexitida, zánět končetin, endometritida a další).

 • Ve stomatologii (s tokem, po extrakci zubu v případě infekce, zánětu dásní, stomatitidy atd.).
 • Listerióza
 • Borelióza nesená klíšťaty (lymská choroba).
 • Leptospiróza.
 • Shigellosis.
 • Sepse, meningitida.
 • Kapavka
 • Eradikace Helicobacter pylori.
 • Antibakteriální léčivo se také používá jako preventivní opatření pro endokarditidu a chirurgickou infekci.

  Jak si vzít

  Před zahájením léčby se doporučuje stanovit citlivost mikroflóry, která ji vyvolala. Dávky antibiotik jsou stanoveny individuálně v závislosti na závažnosti onemocnění.

  Tablety a kapsle

  Léky musí být užívány ústně před jídlem, polykáním celé a pitnou vodou.

  Podle instrukcí jsou dospělým a mladistvým od 12 let předepsáno 250-500 miligramů amoxicilinu třikrát denně. U těžkého onemocnění může být dávka zvýšena na 750-1000 miligramů, maximální přípustná dávka na den je 6 gramů.

  Vysoké dávky amoxicilinu jsou předepsány pro tyfovou horečku (1,5-2 gramy 3 krát denně), pro leptospirózu (500-750 miligramů 4krát denně). Tobolky nebo tablety musí být užívány další 3 dny po vymizení symptomů.

  Rozpustné tablety

  Léčivo se rozpustí v 50 až 100 ml teplé vody nebo se žvýká, promyje kapalinou. Doporučuje se užívat pilulky před jídlem.

  U nemocí mírné až střední závažnosti se dospělým a mladistvým od 12 let doporučuje užívat 250 miligramů třikrát denně; v těžkých podmínkách, 500 miligramů třikrát denně.

  Děti do 1 roku věku mají předepsáno 0,5 tablety po 250 miligramech (125 miligramů); 1-6 let - 1 tableta po 250 miligramech; 6-12 let - 1 tableta po 500 miligramech. Frekvence použití pro děti - 2 krát denně.

  Kapky

  V prášku je třeba přidávat teplou převařenou vodu k měřené značce a dobře promíchat až do úplného rozpuštění. Tato forma uvolňování je předepisována především dětem.

  Jedna dávka se stanoví v závislosti na věku: děti do 3 měsíců předepsaly 30 miligramů / kilogram ve 2 dávkách; od 3 měsíců a starší - 25 miligramů / kilogram tělesné hmotnosti 3krát denně; u těžkých forem onemocnění - 45 mg / kg 2krát denně.

  Pozastavení

  Dětská forma antibakteriálního léku, který se používá k léčbě dětí do 5-10 let. Suspenze musí být připravena bezprostředně před zahájením léčby. K tomu je třeba láhev granulí protřepat, pak přidejte převařenou studenou vodu na značku 2 sérií a dobře protřepejte. Suspenzi uchovávejte při pokojové teplotě po dobu 14 dnů. Před každým použitím by měl být lék protřepán. 1 odměrka obsahuje 5 mililitrů prostředků, což odpovídá 250 miligramům amoxicilinu.

  Děti mladší 2 let by neměly dostávat více než 20 miligramů na 1 kilogram tělesné hmotnosti denně. Průměrná dávka pro věk 2-5 let je 125 miligramů (2,5 ml) suspenze; 5-10 let - 250 miligramů (5 mililitrů). Suspenze někdy dávají adolescentům jednorázovou dávku ve věku 10 let a starší je 250-500 miligramů, pokud je nemoc obtížná - 1 gram. Četnost užívání přípravku - 3x denně.

  Prášek pro parenterální podání

  Injikováno intramuskulárně, intravenózně, proudem a kapáním. Při jednorázové dávce, která přesahuje 2 gramy, se roztok podává intravenózně. Denní dávka (2-12 gramů) se dělí na 2-3 injekce každých 8-12 hodin. Trvání léčby je 5-7 dnů, pak je možné přejít na intramuskulární podání nebo perorální podání.

  Při intramuskulárním podání by jednorázová dávka pro dospělé neměla překročit 1 - 2 gramy, maximální denní dávka - 6 gramů.

  Novorozenci, předčasně narozené děti a děti do 1 roku věku dostávají injekce v denní dávce 100 miligramů / kilogram, děti jiného věku - 50 miligramů / kilogram hmotnosti, četnost podávání 2x denně. Jednorázová dávka pro děti s intramuskulárním podáním by neměla překročit 0,5 gramu.

  V případě těžkého onemocnění mohou být dávky pro dospělé a děti zvýšeny o 1,5-2 krát pro intravenózní podání. Maximální denní dávka pro děti v tomto případě je 100-200 miligramů / kilogram tělesné hmotnosti.

  Při selhání ledvin je léčebný režim upraven snížením dávky nebo prodloužením intervalu mezi injekcemi (24-48 hodin).

  Kontraindikace

  • Infekční mononukleóza;
  • těžké infekce trávicího systému doprovázené zvracením nebo průjmem;
  • akutní lymfocytární leukémie;
  • bronchiální astma;
  • alergická diatéza;
  • senná rýma;
  • přecitlivělost na léčivo;
  • virové infekce.
  do obsahu ^

  Vedlejší účinky

  • Alergické reakce: erytematózní vyrážka, kopřivka, rýma, angioedém, anafylaktický šok, vzácně - Lyellův syndrom, exsudativní erytém.
  • Od kardiovaskulárního systému: snížení krevního tlaku, bušení srdce, prodloužení QT intervalu, flebitida.
  • Na straně zažívacího traktu: abnormální stolice, nevolnost, změna chuti, glositida, bolest v epigastriu, dyspepsie, zvýšené jaterní enzymy; vzácně - průjem s nečistotami v krvi, pseudomembranózní kolitida, akutní selhání jater.
  • Na straně lymfatického a oběhového systému: neutropenie, eosinofilie, leukopenie, trombocytopenie; vzácně - pancytopenie, hemolytická anémie, trombocytopenická purpura.
  • Na straně dýchacího ústrojí: bronchospasmus, dušnost, alergické reakce v plicích.
  • Poruchy nervového systému: ospalost, bolest hlavy, zvýšená úzkost, závratě, nervozita, změna chování, periferní neuropatie; velmi vzácně - poruchy čichu a zraku, halucinace, poruchy hmatové citlivosti.
  • Na straně vylučovacího systému: intersticiální nefritida.
  • Na straně pohybového aparátu: svalová slabost, myalgie, šlacha, artralgie; vzácně - rabdomyolýza (destrukce svalových buněk).
  • Jiné: horečka, vaginální kandidóza, těžké dýchání, u pacientů se sníženou odolností organismu nebo s chronickými patologiemi, může dojít k superinfekci.
  do obsahu ^

  Během těhotenství

  Výzkum účinků léčiv na vývoj dítěte v děloze nebyl proveden, takže Amoxicilin se používá k léčbě těhotných žen pouze tehdy, pokud potenciální přínos pro matku převažuje nad možným poškozením dítěte.

  Je zakázáno užívat lék během laktace, protože má tendenci se vstřebávat do mateřského mléka, což může nepříznivě ovlivnit zdraví dítěte a způsobit alergickou reakci a zhoršenou střevní mikroflóru.

  Pro děti

  Použití antibakteriálního léku u dětí je možné podle výše uvedeného dávkovacího režimu.

  Nedoporučuje se předepisovat přípravek Amoxicillin ve spojení s metronidazolem pacientům mladším 18 let, aby se předešlo nepříjemným následkům.

  S alkoholem

  Během léčby antibiotiky je zakázáno konzumovat alkoholické nápoje, protože kombinace těchto látek může vyvolat nepříjemné následky - rozvoj silné alergické reakce, dokonce i smrti. Kromě toho alkohol a amoxicilin mají zvýšený toxický účinek na játra.

  Po užívání antibiotika se doporučuje zdržet se alkoholu ještě dalších 10-14 dní.

  Analogy

  Podle účinné látky: Amosin, Amoxillat, Apo-Amoksi, Amoksisar, Baktoks, Gonoform, Grunamoks, Danemoks, Ospamoks, Taysil, Hikontsil, Ekobol, Flemoksin Solyutab, E-Moks.

  Podle mechanismu účinku:

  Azlocillin (Azlin, Sekuropen)

  Forma uvolňování - prášek pro přípravu injekčního roztoku; aktivní složkou je azlocilin.

  Antibiotikum má baktericidní účinek na velký počet patogenních (patogenních) gram-negativních a gram-pozitivních mikroorganismů. Je indikován k léčbě urogenitálních infekcí (močových a pohlavních orgánů), infekcí měkkých tkání a kostí, gastrointestinálního traktu, horních cest dýchacích, infekcí dolních a horních cest dýchacích, septických stavů různých etiologií, pleuroémie (hromadění hnisu mezi membránami plic), píštělí, infikovaných ran a popálenin. a tak dále.

  S mírnými infekcemi pro dospělé a děti od 14 let je lék předepisován v denní dávce 8 gramů intramuskulárně nebo intravenózně, rozdělený do 4 podání; s těžkým onemocněním - 15-20 gramů denně, mnohonásobnost zavedení 3-4 krát (maximální přípustná dávka - 25 gramů). Pro děti je lék předepsán v závislosti na hmotnosti, frekvence podávání je 2-3 krát denně, v závislosti na stavu a závažnosti onemocnění. Léčba by měla pokračovat další 2-3 dny po normalizaci tělesné teploty a vymizení příznaků onemocnění.

  Při osteomyelitidě, empyému, hnisavých ranách, píštělích se lék používá k lokálnímu mytí.

  Nežádoucí účinky: nadýmání, zvracení, průjem, azotémie, hypercreatininemia, kožní vyrážky, svědění, eozinofilie, kopřivka, zúžení průdušek, rýma, angioneurotický edém, trombocytopenie, krvácení sliznic, pancytopenie, křeče, tromboflebitidy, a tak dále.

  Ampicilin (ampicilin trihydrát)

  Forma uvolňování - tablety, prášek, granule, kapsle; aktivní složka - trihydrát ampicilinu.

  Antibiotikum ze skupiny polosyntetických penicilinů širokého spektra účinků se používá pro infekce horních cest dýchacích, horních a dolních dýchacích cest, močových orgánů, trávicího traktu, kůže a měkkých tkání. Také lék se používá v gynekologii, meningitidě, sepse, endokarditidě, revmatismu a tak dále.

  V závislosti na závažnosti patologie je jednorázová dávka pro dospělé při perorálním podání 250-500 miligramů, což je početkrát 4krát denně; denní dávka - 1-3 gramy, maximální přípustná - 4 gramy. Děti o hmotnosti do 20 kg mají předepsáno 12,5-25 miligramů každých 6 hodin, ale ne více než 4krát denně.

  Vedlejší účinky: angioedém, kopřivka, kožní vyrážka, anafylaktický šok, střevní dysbakterióza, nevolnost, průjem, zvracení, anémie, leukopenie, vaginální kandidóza, leukopenie, orální kandidóza a další.

  Benzylpenicilin

  Uvolňování formy - prášek pro roztok; aktivní složka - sodná sůl benzylpenicilinu.

  Antibakteriální lék baktericidního účinku se používá k léčbě: bolest v krku, pneumonie, záškrtu, šarlatové horečky, cystitidy, kapavky, kolitidy, endometritidy, antraxu, meningitidy, peritonitidy, osteomyelitidy a podobně.

  Lék je určen k intramuskulárnímu, intravenóznímu, subkutánnímu a endolyumbálnímu podání (prostor mezi periosteem obratlů a pevnou membránou míchy).

  Při intramuskulárním a intravenózním podání jsou dospělí předepsáni v dávce od 250 tisíc do 60 milionů jednotek; dětí - v závislosti na tělesné hmotnosti. V případě potřeby může být denní dávka zvýšena. Frekvence podávání je 4-6 krát denně.

  Endolumbal. Pro dospělé je dávkování 5 000-10000 jednotek finančních prostředků, pro děti - 2 000-5 000 kusů. Před použitím se prášek naředí v 0,9% fyziologickém roztoku nebo ve sterilní vodě na injekce.

  Subkutánně se léčivo používá pro obohacování infiltrátů (v 1 ml 0,25% -0,5% roztoku novokainu zředěného 10 000 až 200 000 jednotkami léku).

  Nežádoucí účinky: křeče, nevolnost, zvracení, kóma, zvýšená reflexní vzrušivost, horečka, kožní vyrážky, kopřivka, eosinofilie, vyrážka na sliznicích, bolest kloubů, kandidóza dutiny ústní a vagíny, kolísání krevního tlaku, abnormální funkce jater.

  Karbenicilin (Microcillin, Carindacillin)

  Forma uvolňování - tablety, prášek; účinná látka - karbenicilin.

  Lék je určen k léčbě infekcí měkkých tkání a kůže, pánevních orgánů, infekcí žlučových cest a močových cest, pneumonie, sepse, peritonitidy, abscesu mozku, pleurálního empyému a podobně.

  U infekcí urogenitálního systému jsou dospělým předepsány léky perorálně 1-2 tablety 4x denně; při léčbě prostatitidy - 2 tablety 4krát denně. Pokud pacient vykazuje denní dávku vyšší než 4 gramy, je žádoucí přejít na parenterální podávání antibiotika.

  U dospělých s těžkým onemocněním se intravenózně podává 200 miligramů / kilogram denně; s mírným - léčivo se podává intramuskulárně 1-2 g každých 6 hodin. Děti jsou předepisovány intravenózně v denní dávce 50-500 miligramů / kilogram hmotnosti, v závislosti na závažnosti onemocnění, frekvenci podávání každých 6 hodin). Trvání léčby je 10-14 dnů.

  Vedlejší účinky: rozvoj flebitidy (intravenózní), zvýšené krvácení, kopřivka, kožní vyrážka, nevolnost, průjem, bolesti hlavy, anafylaktický šok, artralgie, rýma, kolitida, angioedém, hypokalémie, zvýšené hladiny jaterních transamináz, bolest a zarudnutí v místě vpichu injekce.

  Timentin

  Uvolňování formy - lyofilizát; účinné látky - tikarcilin, kyselina klavulanová.

  Antibakteriální léčivo penicilinové skupiny se používá k léčbě bakteriálních infekcí: bronchitidy, infekcí močových cest, pánevních orgánů, měkkých tkání a kůže, kloubů a kostí, pneumonie, sepse.

  Lék je určen pro intravenózní podání v proudu nebo kapání. Dospělí a adolescenti s tělesnou hmotností vyšší než 40 kilogramů jednorázové dávky jsou 3,1 gramu, frekvence podávání je 4 až 6 krát; dětí v závislosti na váze. Dávka může být podle potřeby zvýšena nebo snížena.

  Vedlejší účinky: zvracení, nevolnost, průjem, zvýšený krevní tlak, záchvaty, hepatitida, leukopenie, trombocytopenie, kopřivka, svědění, anafylaktické reakce, pocit pálení, zarudnutí a tak dále.

  Víte, jak užívat Amoxicilin: před jídlem nebo po něm? Má kompatibilitu s jinými léky?

  Amoxicilin patří mezi antibakteriální léčiva skupiny penicilinu a má široké spektrum účinku. Baktericidní účinek se vztahuje na aerobní grampozitivní a gramnegativní bakterie.

  Postup pro odběr amoxycilinu je stanoven individuálně pro každého pacienta na základě jeho vlastností a přítomnosti onemocnění.

  Amoxicilin

  Amoxicilin, antimikrobiální činidlo pro skupinu penicilinu, předepisované především pro respirační, močové infekce a bakteriální meningitidy, je obsaženo ve 3. řadě léků proti tuberkulóze. To znamená, že antibiotikum se používá k léčbě mykobakteriální infekce pouze v případě, kdy jsou specifická antibakteriální činidla linie 1 a 2 kontraindikována pacientovi ze zdravotních důvodů.

  Užívání amoxicilinu v kombinaci s jinými léky

  Častěji se Amoxicilin nepoužívá ve formě jednoho činidla, ale v kombinaci s kyselinou klavulanovou, která chrání antibiotikum před adaptivními bakteriálními enzymy zaměřenými na jeho destrukci. Chráněná kombinace z důvodu vysoké rezistence bude z terapeutického hlediska silnější. Je součástí drogy Amoxiclav.

  Foto 1. Amoxiclav složený z kyseliny klavulanové. Výrobní společnost "LEK d.d., Slovenia"

  Klavulanová kyselina je stimulátorem gastrointestinální motility a může způsobit některé vedlejší účinky léku:

  1. bolest břicha;
  2. průjem;
  3. reflexní nevolnost;
  4. zvracení;
  5. střevní křeč.

  Je to důležité! Vzhledem k možným poruchám se nedoporučuje užívat Amoxiclav nalačno. Jídlo neovlivňuje vstřebávání léku, ale snižuje pravděpodobnost nežádoucích účinků, takže optimální doba pro přijetí antibiotika je na začátku jídla.

  Amoxicilin lék, jak se vzít: před jídlem nebo po?

  Nekriticky, když můžete užívat Amoxicilin, před jídlem nebo po jídle. Můžete pít kdykoliv, protože přítomnost obsahu žaludku a vysoká koncentrace kyseliny chlorovodíkové nesnižují jeho biologickou dostupnost.

  U lidí, kteří jsou citliví na léčivo nebo trpí gastrointestinálním onemocněním, se však vyskytují nežádoucí účinky podobné těm, které jsou uvedeny výše. Aby nedošlo k vystavení sliznice místním dráždivým účinkům antibiotika, měli byste pít lék během nebo po jídle.

  Kompatibilita potravin

  Široký názor, že penicilinová antibiotika jsou neslučitelná s mléčnými výrobky, je chybný, pokud jde o amoxicilin.

  Antibiotikum neinteraguje s gastrointestinálním obsahem.

  Dlouho bylo prokázáno, že ethylalkohol snižuje rychlost absorpce antibiotik a aktivuje jaterní enzymy, mění rychlost vylučování léčiv.

  Otázka interakce alkoholu a amoxicilinu zůstává otevřená, i když existují klinické studie, které naznačují bezpečnost kombinace těchto dvou látek.

  Je to důležité! U některých pacientů způsobuje amoxicilin depresi funkce jater, proti které dochází k intoxikaci alkoholem. Je nemožné odhadnout, kdo padne do počtu těchto lidí, takže je lepší v době léčby nepít alkohol.

  Užitečné video

  Návod k použití Amoxicilin obsahuje informace o důkazech (z toho, co je používáno) a kontraindikacích, jak užívat a v jakých množstvích, možných nežádoucích účincích. Stejně jako další důležité údaje, které potřebujete znát před použitím.

  Zodpovědné zacházení

  Dodržování pravidel užívání drogového příslibu maximální účinnosti antibiotika a rychlého uzdravení. Podrobně si přečtěte návod k použití a nevystavujte tělo dalšímu zatížení, které by obcházelo pravidla užívání léku.

  Amoxicilin: návod k použití

  Léčiva vyvinula mnoho léků používaných k léčbě bakteriálních infekcí. A jedním z nejznámějších a nejúčinnějších léků třídy antibiotik je Amoxicilin. Lék se používá při různých onemocněních, kdy je nutné odstranit škodlivou mikroflóru, která je způsobuje.

  Popis léčiva

  Amoxicilin byl vyvinut na počátku 70. let. Jedná se o antibakteriální léčivo ze třídy penicilinů, patřící semisyntetickým antibiotikům. Amoxicilin je nejblíže ampicilinu, ale liší se od něj v přítomnosti hydroxylové skupiny. To činí léčivo biologicky dostupnějším při perorálním podání (ne intravenózně). Amoxicilin je také odolnější vůči působení žaludeční šťávy než ampicilin, což vede k jeho lepší absorpci z gastrointestinálního traktu a vysoké biologické dostupnosti.

  Po užití tohoto typu penicilinu proniká do všech tkání a tělních tekutin, což způsobuje jeho vysoký terapeutický účinek. Rovněž existuje přímý vztah mezi dávkou a koncentrací látky v těle, to znamená, že zvýšení dávky dvakrát znamená a zvýšení koncentrace látky dvakrát. Amoxicilin je vylučován ledvinami při 50-70%, pouze malá část léku je eliminována játry.

  Léčivo patří mezi antibakteriální baktericidní činidla. Princip působení amoxicilinu je založen na účinku na některé enzymy, které tvoří stěny bakteriálních buněk. Bez těchto enzymů jsou buněčné stěny zničeny a bakterie umírají.

  Amoxicilin je účinný proti různým typům mikroorganismů, jak gram-pozitivních, tak gram-negativních. Jeho působení však zdaleka není univerzální, protože existují mikroorganismy, které jsou rezistentní vůči amoxicilinu. Jedná se zejména o bakterie schopné produkovat beta-laktamázu, která antibiotikum neutralizuje. Proto se amoxicilin často uvolňuje v kombinaci s kyselinou klavulanovou, která chrání amoxicilin před účinkem beta-laktamázy.

  Amoxicilin ve své čisté formě se však také používá poměrně často, a to i přes užší spektrum účinku ve srovnání s kombinací amoxicilinu a beta-laktamázy. To je na jedné straně vysvětleno nižší cenou čistého léku a na druhé straně méně vedlejšími účinky.

  Kombinace amoxicilinu a metronidazolu se také používá k léčbě infekcí Helicobacter pylori.

  Bakterie, na kterých působí amoxicilin:

  • salmonela,
  • stafylokoky,
  • streptokoky
  • shigella
  • gonokoky.

  Aplikace

  Amoxicilin se používá k léčbě bakteriálních infekcí následujících orgánů:

  • horních cest dýchacích (hltan, nosohltan, hrdlo, mandle),
  • dolních dýchacích cest (průdušnice, průdušky, plíce),
  • GI,
  • močové orgány,
  • kůže.

  Lékař může zejména předepsat antibiotikum pro následující infekční onemocnění dýchacího ústrojí:

  Amoxicilin snižuje projevy akutních respiračních onemocnění a zkracuje dobu potřebnou k zotavení.

  Nemoci genitourinárního systému, ve kterých může být amoxicilin předepsán:

  • cystitida
  • pyelitu
  • nefrit,
  • pyelonefritida,
  • uretritida
  • kapavka
  • endometritida.

  Nemoci trávicího traktu, které používají amoxicilin:

  • cholecystitis,
  • peritonitida,
  • enterokolitida,
  • cholangitida,
  • tyfus
  • úplavice,
  • salmonelóza (včetně bakteriocarrier),

  Pro které infekce kůže a měkkých tkání může lékař předepsat amoxicilin:

  • leptospiróza,
  • erysipel,
  • impetigo
  • bakteriální dermatóza.

  Amoxicilin se také používá při léčbě následujících onemocnění:

  V kombinaci s metronidazolem může být léčivo použito při léčbě chronické gastritidy a peptického vředu. Obě účinné složky se v tomto případě používají k zastavení množení bakterií, které tyto choroby způsobují. Předpokládá se, že amoxicilin inhibuje rozvoj bakteriální rezistence na metronidazol.

  Recenze léku ve většině pozitivních. Pacienti si všimnou jeho vysoké účinnosti, dostupné ceny a malého množství vedlejších účinků.

  Formulář vydání

  Amoxicilin se prodává pouze ve formě tablet nebo kapslí. Formy pro parenterální podávání neexistují, protože léčivo vstupuje do těla z gastrointestinálního traktu stejně účinně jako při intravenózním podání. Tablety a kapsle léčiva mají obvykle dávku 250 a 500 mg. Vydávají se také granule pro přípravu suspenze pro děti. Na trhu existuje mnoho analogů amoxicilinu. Jedná se o drogy vyráběné ruskými i evropskými výrobci. Strukturní analogy musí ve svém složení obsahovat amoxicilin. Některé léky však mohou mít jiné jméno.

  Amoxicilin rozlišuje dostupnou cenu. Může být asi 30 rublů na balení 10 tablet a asi 60 rublů na balení po 20 tobolkách. Granule pro přípravu suspenzí (10 kusů v balení) také stojí asi 60 rublů. Amoxicilin má trvanlivost tři roky. Může být uložen na tmavém místě při teplotě ne vyšší než +25 ° C.

  Kontraindikace

  Amoxicilin má málo kontraindikací. Mezi hlavní kontraindikace patří:

  • věku do 3 let
  • v prvním trimestru těhotenství
  • kojení,
  • nesnášenlivost na amoxicilin a jiné peniciliny,
  • těžké renální selhání
  • těžké poruchy trávicí soustavy,
  • infekční mononukleóza,
  • lymfocytární leukémie,
  • bronchiální astma,
  • kolitida spojená s antibiotiky v historii.

  S kombinovaným použitím amoxicilinu a kyseliny klavulanové se k těmto kontraindikacím přidávají závažná onemocnění jater.

  Amoxicilin a metronidazol nelze v dětství používat společně. Ačkoli minimální věk, v němž je užívání amoxicilinu možné, je podle doporučení výrobce 3 roky, v praxi však pediatři používají amoxicilin k léčbě mladších dětí.

  Suspenze obsahuje sacharózu, měla by být zvážena u lidí s diabetem.

  Je třeba chápat, že amoxicilin, stejně jako jakékoli antibiotikum, je určen k léčbě pouze bakteriálních infekcí, a v případě virových infekcí - SARS, chřipky, herpesu, jeho použití bude nejen bezvýznamné, ale často škodlivé.

  Použití amoxicilinu během těhotenství a kojení

  Dávejte si pozor na předepisování léku během těhotenství. Lze jej použít pouze ve druhém a třetím trimestru. Vzhledem k tomu, že amoxicilin proniká do mateřského mléka, je jeho příjem během kojení zakázán, protože léčivo může u dítěte vyvolat alergické reakce a dysbiózu.

  Vedlejší účinky

  Pacienti obvykle dobře snášejí amoxicilin. V některých případech se však mohou objevit nežádoucí vedlejší účinky. Mezi nejčastější vedlejší účinky patří:

  • nevolnost, dyspepsie;
  • průjem;
  • rýma;
  • zánět spojivek;
  • horečka;
  • změny ve složení krve (eosinofilie, leukopenie, neutropenie), anémie;
  • stomatitida;
  • dysbakterióza;
  • kandidóza;
  • kolpitis (u žen);
  • bolest hlavy;
  • alergické reakce (hyperémie, edém, kopřivka, dermatitida, anafylaktický šok);
  • tachykardie.

  Možné jsou také neurologické reakce (nespavost, agitace, úzkost, zmatenost).

  Amoxicilin může vést ke snížení produkce vitaminu K. Použití léčiva někdy vede ke snížení indexu protrombinu.

  Při dlouhodobé léčbě amoxicilinem je nutné pravidelně kontrolovat stav jater, ledvin a krvetvorných orgánů.

  Při předávkování amoxicilinem je možný těžký průjem. Symptomatická léčba předávkování, účinná hemodialýza.

  Amoxicilin, návod k použití

  Pokud je třeba užívat amoxicilin, pokyny k použití informují všechny potřebné informace. Přesné dávkování amoxicilinu musí být indikováno lékařem. Při různých onemocněních jsou nezbytné různé dávky a režimy, a proto je zde samo léčba nepřijatelná. Maximální denní dávka amoxicilinu je 6 g.

  Podle návodu k použití je obvyklé dávkování pro dospělé a děti starší 10 let s hmotností nad 40 kg 250-500 mg najednou. Amoxicilin musí být užíván celkem třikrát denně, po 8 hodinách, intervaly mezi dávkami musí být udržovány co nejpřísněji, protože to je zárukou zachování potřebné terapeutické koncentrace léčiva v těle. V případě závažných infekcí může být dávka amoxicilinu zvýšena na 1000 mg.

  Jaké dávky se doporučují pro děti do 10 let? V podobném věku je vhodnější použít suspenzi. Menším pacientům jsou navíc podávány menší dávky než dospělí. Děti ve věku 5–10 let dostávají obvykle 250 mg amoxicilinu 3krát denně ve věku 2–5 let - 125 mg 3krát denně. Pro děti do 2 let a kojence jsou dávky předepsány na základě jejich hmotnosti - 20 mg / kg denně. Tato dávka amoxicilinu by měla být rozdělena do 3 dávek.

  V terapeutické praxi může být amoxicilin podáván dětem ve věku od 4 týdnů.

  Příprava suspenze

  Podle návodu k použití by při přípravě suspenze amoxicilinu měla být přidána voda k rizikům obsaženým v injekční lahvičce a pak třepána. Hotová suspenze může být skladována při pokojové teplotě po dobu až 2 týdnů. Před každým použitím lahvičku protřepejte. Měřicí lžička, do které je přípravek dodáván, má objem 5 ml. V případě řádně připravené suspenze by měla obsahovat 250 mg amoxicilinu.

  Lidé s renální insuficiencí a sníženou clearance kreatininu také potřebují úpravu dávky směrem dolů. Trvání léčby amoxicilinem je také stanoveno lékařem. Obvykle se pohybuje mezi 5-14 dny. Ale i když se pacient po několika dnech užívání léku cítí lépe, neměli byste přerušit léčbu (doporučuje se ji prodloužit o další 2-3 dny), což může vést k relapsu onemocnění.

  Při léčbě kapavky u mužů stačí jedna dávka léku, ale ve velké dávce - 3 g. Pro léčbu kapavky u žen musí být amoxicilin podáván dvakrát v dávce 3 g.

  Při léčbě závažných infekčních onemocnění, jako je horečka břišní, paratyphoidní horečka, bakteriální léze žlučových cest a některá gynekologická onemocnění, by léčivo mělo být užíváno v dávce 1,5-2 g třikrát denně.

  Leptospiróza se léčí užíváním tablet nebo tobolek Amoxicilinu v dávce 0,5-0,75 g 4krát denně po dobu 6-12 dnů.

  Aby se zbavila salmonel v nepřítomnosti salmonelózy (nosič bacilů), je nutné užívat lék v dávce 1,5-2 g třikrát denně po dobu 2-4 týdnů.

  Při prevenci endokarditidy před chirurgickým zákrokem se dospělým podávají 3-4 g amoxicilinu v jedné dávce hodinu před operací. Dávkování u dětí by mělo být v této situaci menší než polovina.

  Podle návodu k použití, stravování nemá vliv na stravitelnost léku, takže může být užíván bez ohledu na čas jídla.

  Průběh léčby amoxicilinem může být doprovázen dysbakteriózou. Proto může být nutné po ukončení kurzu obnovit pomocí preparátů probiotika normální mikroflóru střeva.

  Pokud se objeví mírný průjem na pozadí užívání léku, měli byste se vyvarovat užívání léků, které snižují střevní motilitu.

  Interakce s jinými léky a látkami

  Amoxicilin je obvykle dobře kombinován s jinými léky. Některé léky však mohou ovlivnit jeho účinnost, a to jak v pozitivní, tak v negativní. Například, jak je uvedeno v návodu, baktericidní antibiotika zvyšují účinek léčiva při jeho užívání. Bakteriostatické léky (makrolidy, tetracykliny, sulfonamidy) naopak zabraňují jeho působení. Proto se nedoporučuje používat amoxicilin ve spojení s touto třídou léčiv.

  Některé látky (antacida, glukosamin, glykosidy, laxativa) interferují s absorpcí amoxicilinu, ale k tomuto procesu naopak přispívá kyselina askorbová. Amoxicilin zvyšuje absorpci digoxinu.

  Léčivo snižuje účinnost perorálních antikoncepčních přípravků obsahujících estrogen, proto by ženy užívající tento způsob ochrany měly během léčby tímto antibiotikem užívat další antikoncepci.

  Je také třeba mít na paměti, že nemůžete užívat amoxicilin spolu s alkoholem, protože to zvyšuje riziko nežádoucích účinků, poruch jater a ledvin. Alkoholu je třeba se vyhnout i několik dní po ukončení léčby.