Ampicillin baby

V případě bakteriálních infekcí je důležité zvolit účinnou léčbu, která zničí bakterie a pomůže rychleji se zotavit. Jeden z prvních mezi antibakteriálními látkami začal používat penicilinová antibiotika. Ampicillin je stále populární mezi nimi. Když je to předepsáno dětem a jak dát tento lék v dětství?

Formulář vydání

 1. V tabletách je obsah účinné látky 250 mg. Tyto bílé ploché tablety se prodávají v balení po 10 nebo 20 kusech.
 2. V prášku nebo granulích, ze kterých se připravuje suspenze. Tato forma ampicilinu se nalije do skleněných lahviček. Jedno balení obsahuje 40 g bílých nebo nažloutlých granulí a po naředění vodou se vytvoří 100 ml suspenze. Obsah účinné látky v 5 ml připraveného sirupu je 250 mg. Rovněž uvolněte lék s koncentrací ampicilinu 125 mg na 5 ml suspenze.
 3. V prášku, který je určen pro intramuskulární nebo intravenózní podání léčiva. Je balen ve skleněných lahvích, které jsou často připojeny ampule s rozpouštědlem. Jedno balení takového bílého prášku pro injekci obsahuje 1 až 10 lahví a účinná látka v jedné lahvičce může být v množství 250, 500, 1000 nebo 2000 mg.

Složení

 • Účinnou složkou ampicilinových tablet je trihydrát ampicilinu. Dále jsou ve formě tablety přítomny stearát hořečnatý nebo vápenatý, škrob a mastek.
 • Granule, ze kterých je připravena suspenze ampicilinu, také obsahují účinnou látku ve formě trihydrátu. Z dalších látek v této formě antibiotika mohou být přítomny benzoát sodný, PVP, guarová guma, příchutě, sacharóza, simethikon, vanilin, sacharinát sodný a další sloučeniny.
 • Prášek určený k injekci, kromě ampicilinu ve formě sodné soli, neobsahuje další složky.

Princip činnosti

Léčivo patří do semisyntetických antibakteriálních léčiv penicilinové skupiny. Po pádu do žaludku se nepadá, ale velmi dobře se vstřebává. Spektrum účinku léčiva je široké, protože ampicilin vykazuje baktericidní aktivitu proti těmto patogenům:

 • Staphylococcus (kromě druhů rezistentních na penicilin).
 • Salmonella.
 • Clostridium.
 • Gonococcus
 • Proteus.
 • Streptococcus
 • Černé kašel.
 • Escherichia.
 • Pneumokoky
 • Enterococcus
 • Hemofilní hůlka.
 • Shigella.
 • Meningokoky.
 • Bacillus anthrax.
 • Listeria
 • Yersinia a další.

Ampicillin: návod k použití

Složení

Farmakologický účinek

Farmakokinetika

Indikace pro použití

Kontraindikace

Přecitlivělost (včetně jiných penicilinů, cefalosporinů, karbapenemů), infekční mononukleóza, lymfocytární leukémie, selhání jater, onemocnění střevního traktu v anamnéze (zejména kolitida spojená s užíváním biotik), období laktace, dětství 1 měsíc).

S péčí. Bronchiální astma, senná rýma a další alergická onemocnění, selhání ledvin, krvácení v anamnéze, těhotenství.

Dávkování a podávání

Uvnitř, dospělí - 250 mg 4krát denně po dobu 0,5-1 hodiny před jídlem s malým množstvím vody; pokud je to nutné, zvyšte dávku na 3000 mg / den.

Infekce gastrointestinálního traktu a orgánů urogenitálního systému: 500 mg 4krát denně.

Když gonokoková uretritida - uvnitř 3500 mg jednou, nebo i / m 500 mg 2 krát za den.

Děti starší než 4 roky jmenují 1000-2000 mg / den; do 1 roku - ve výši 100 mg / kg; 1-4 roky - 100-150 mg / kg; novorozence od 1 měsíce - 150 mg / kg.

Denní dávka je rozdělena do 4-6 recepcí. Délka léčby závisí na závažnosti onemocnění (5-10 dnů až 2-3 týdnů a chronických procesů - během několika měsíců).

Vedlejší účinky

Alergické reakce: možné - svědění a odlupování kůže, kopřivka, rýma, konjunktivitida, angioedém reakce, podobně jako sérová nemoc, ve vzácných případech - anafylaktický šok, nealergická ampicilinová vyrážka, může zmizet bez přerušení léčby.

Na straně zažívacího systému: dysbakterióza, stomatitida, gastritida, sucho v ústech, změna chuti, bolest břicha, zvracení, nevolnost, průjem, stomatitida, glositida, mírné zvýšení aktivity "jaterních" transamináz, pseudomembranózní enterokolitida.

Ze strany centrální nervové soustavy: bolesti hlavy, třes, křeče (při léčbě vysokými dávkami).

Laboratorní ukazatele: leukopenie, neutropenie, trombocytopenie, agranulocytóza, anémie.

Jiní: intersticiální nefritida, nefropatie, superinfekce (zejména u pacientů s chronickým onemocněním nebo snížená tělesná rezistence), vaginální kandidóza.

Předávkování

Příznaky: toxické účinky na centrální nervový systém (zejména u pacientů s renální insuficiencí), nevolnost, zvracení, průjem, narušení rovnováhy vody a elektrolytů (v důsledku zvracení a průjmu).

Léčba: výplach žaludku, aktivní uhlí, solné laxativa, léky na udržení rovnováhy vody a elektrolytů a symptomatická léčba. Vylučuje se hemodialýzou.

Interakce s jinými léky

Bezpečnostní opatření

V průběhu léčby je nutné sledovat stav funkce krevních orgánů, jater a ledvin. Vývoj superinfekce je možný díky růstu mikrofluorové necitlivosti, která vyžaduje odpovídající změnu v antibakteriální terapii. Pokud je předepsán pacientům se sepsí, může se vyvinout bakteriolyzační reakce (Jarish-Herxheimerova reakce). U pacientů s přecitlivělostí na peniciliny jsou možné alergické zkřížené reakce s jinými beta-laktamovými antibiotiky. Při léčbě mírného průjmu na pozadí průběhu léčby je třeba se vyhnout lékům proti průjmu, které snižují střevní motilitu; mohou být použita protiprůjmová léčiva obsahující kaolin nebo attapulgit, je indikováno vysazení léku. Při těžkém průjmu byste se měli poradit s lékařem. Léčba musí pokračovat po dalších 48-72 hodinách po vymizení klinických příznaků onemocnění.

Ampicilin

Tablety bílé barvy, plochá válcová forma s fasetou a rizikem.

Pomocné látky: bramborový škrob, stearát hořečnatý, talek, polyvinylpyrrolidon, tween-80.
10 ks. - Balení obalů (1) - lepenkové obaly.
10 ks. - obaly bez krabic (1) - lepenkové obaly.

Prášek pro přípravu suspenzí pro příjem uvnitř bílé se žlutavým nádechem, se specifickým zápachem; vařená bílá suspenze se žlutavým nádechem.

Pomocné látky: polyvinylpyrrolidon, 1-voda kyseliny glutamové sodného, ​​disubstituovaný fosforečnan sodný nebo bezvodý hydrogenfosforečnan sodný, trilon B, dextróza, vanilin, aromatická esence potravin (malina), rafinovaný cukr nebo rafinovaný cukr.
60 g (5 g účinné látky) - lahve (1) doplněné dávkovací lžící - balení kartonu.

Prášek pro přípravu injekčního roztoku bílé barvy, hygroskopický.

Injekční lahvičky s objemem 10 ml (1) - kartony.
Láhve s objemem 10 ml (10) - kartony.
Láhve o objemu 10 ml (50) - lepenkové krabice.

Prášek pro přípravu injekčního roztoku bílé barvy, hygroskopický.

Láhve po 10 nebo 20 ml (1) - kartony.
Láhve po 10 nebo 20 ml (10) - kartony.
Láhve o objemu 10 nebo 20 ml (50) - lepenkové krabice.

Antibiotikum ze skupiny polosyntetických penicilinů se širokým spektrem účinku. Má baktericidní účinek v důsledku potlačení syntézy bakteriální buněčné stěny.

Aktivní proti grampozitivním aerobním bakteriím: Staphylococcus spp. (s výjimkou kmenů produkujících penicilinázu), Streptococcus spp. (včetně Enterococcus spp.), Listeria monocytogenes; Gramnegativní aerobní bakterie: Neisseria gonorrhoeae, Neisseria meningitidis, Escherichia coli, Shigella spp., Salmonella spp., Bordetella pertussis, některé kmeny Haemophilus influenzae.

Zničeno působením penicilinázy. Odolné vůči kyselinám.

Po požití se dobře vstřebává z gastrointestinálního traktu a nerozkládá se v kyselém prostředí žaludku. Po parenterálním podání (in / m a / in) se nachází v plazmě ve vysokých koncentracích.

Dobře proniká do tkání a biologických tekutin v těle, nachází se v terapeutických koncentracích v pleurálních, peritoneálních a synoviálních tekutinách. Proniká placentární bariérou. Špatně proniká hematoencefalickou bariérou, ale se zánětem mozkových membrán se permeabilita BBB dramaticky zvyšuje.

30% ampicilinu je metabolizováno v játrech.

T1/2 - 1-1,5 h. Vylučuje se převážně v moči a v moči jsou velmi vysoké koncentrace nezměněného léčiva. Částečně se vylučuje ve žluči.

Při opakovaných injekcích se neakumuluje.

Infekční a zánětlivá onemocnění způsobená mikroorganismy citlivými na ampicilin, včetně:

- infekce dýchacích cest (včetně bronchitidy, pneumonie, plicního abscesu);

- infekce horních cest dýchacích (včetně angíny);

- infekce žlučových cest (včetně cholecystitidy, cholangitidy);

- infekce močových cest (včetně pyelitidy, pyelonefritidy, cystitidy);

- gastrointestinální infekce (včetně nosiče salmonel);

- Ochrana kůže a měkkých tkání;

sepse, septická endokarditida;

- zvýšená citlivost na penicilinová antibiotika a jiná beta-laktamová antibiotika;

- závažná dysfunkce jater (pro parenterální použití).

Nastavuje se individuálně v závislosti na závažnosti, lokalizaci infekce a citlivosti patogenu.

Při perorálním podání je jediná dávka pro dospělé 250-500 mg, denní dávka 1-3 g. Maximální denní dávka je 4 g.

Pro děti je lék předepsán v denní dávce 50-100 mg / kg, pro děti do 20 kg - 12,5-25 mg / kg.

Denní dávka je rozdělena do 4 dávek. Délka léčby závisí na závažnosti infekce a účinnosti léčby.

Prášky se užívají perorálně, bez ohledu na jídlo.

Pro přípravu suspenze v lahvičce s práškem přidejte 62 ml destilované vody. Hotová suspenze se dávkuje speciální lžičkou, která má 2 etikety: spodní odpovídá 2,5 ml (125 mg), horní - 5 ml (250 mg). Suspenze by měla být opláchnuta vodou.

Pro parenterální podání (v / m, v / v trysce nebo v / v kapání) je jediná dávka pro dospělé 250-500 mg, denní dávka - 1-3 g; u těžkých infekcí může být denní dávka zvýšena na 10 g nebo více.

Novorozenci užívají lék v denní dávce 100 mg / kg, děti jiných věkových skupin - 50 mg / kg. U těžkých infekcí mohou být uvedené dávky zdvojnásobeny.

Denní dávka se dělí na 4 až 6 injekcí s intervalem 4-6 hodin, doba trvání injekce / m - 7-14 dní. Doba trvání v / v aplikaci 5-7 dnů, po níž následuje přechod (v případě potřeby) na úvod / m.

Roztok pro i / m injekci se připraví přidáním 2 ml vody pro injekce do obsahu lahvičky.

Pro IV injekci se jedna dávka léku (ne více než 2 g) rozpustí v 5 až 10 ml vody pro injekce nebo isotonického roztoku chloridu sodného a pomalu se injikuje během 3 až 5 minut (1 až 2 g po dobu 10-15 minut).. Při jednorázové dávce větší než 2 g se léčivo podává v / v kapání. Za tímto účelem se jedna dávka léčiva (2 až 4 g) rozpustí v 7,5 až 15 ml vody pro injekce, pak se výsledný roztok přidá k 125 až 250 ml isotonického roztoku chloridu sodného nebo 5 až 10% roztoku glukózy a injikuje se rychlostí 60 až 80 kapek. / min Když se dětem podá IV kapání, použije se jako rozpouštědlo 5-10% roztok glukózy (30-50 ml v závislosti na věku).

Roztoky se použijí ihned po přípravě.

Alergické reakce: kožní vyrážka, kopřivka, angioedém, svědění, exfoliativní dermatitida, erythema multiforme; ve vzácných případech anafylaktický šok.

Na straně zažívacího ústrojí: nevolnost, zvracení, průjem, glositida, stomatitida, pseudomembranózní kolitida, střevní dysbióza, zvýšená aktivita jaterních transamináz.

Z hemopoetického systému: anémie, leukopenie, trombocytopenie, agranulocytóza.

Účinky způsobené chemoterapeutickým účinkem: orální kandidóza, vaginální kandidóza.

Probenecid při současném použití s ​​ampicilinem-AKOS snižuje tubulární sekreci ampicilinu, v důsledku čehož se zvyšuje jeho koncentrace v krevní plazmě a zvyšuje se riziko toxického působení.

Při současném použití ampicilinu-AKOS s alopurinolem se zvyšuje pravděpodobnost kožní vyrážky.

Při současném použití s ​​ampicilin-AKOS snižuje účinnost perorálních kontraceptiv obsahujících estrogen.

Při současném použití s ​​ampicilin-AKOS zvyšuje účinnost antikoagulancií a aminoglykosidových antibiotik.

S opatrností a na pozadí současného použití desenzibilizačních činidel by měl být lék předepisován při bronchiálním astmatu, senné rýmě a dalších alergických onemocněních.

Při aplikaci ampicilinu-AKOS je nutné systematické sledování funkce ledvin, jater a periferního krevního obrazu.

Při selhání jater by měl být lék používán pouze pod kontrolou jater.

Pacienti s poruchou funkce ledvin vyžadují režim korekčního dávkování v závislosti na CC.

Při použití léku ve vysokých dávkách u pacientů s renální insuficiencí je možný toxický účinek na CNS.

Při použití léčiva pro léčbu sepse je možná bakteriolyzační reakce (Jarish-Herxheimerova reakce).

Pokud se při užívání ampicilinu-AKOS vyskytnou alergické reakce, léčivo by mělo být přerušeno a měla by být předepsána desenzibilizační léčba.

U oslabených pacientů, s prodlouženým užíváním léku, může nastat superinfekce způsobená mikroorganismy rezistentními na ampicilin.

Pro prevenci vzniku kandidózy současně s přípravkem Ampicillin-AKOS by měl být jmenován nystatin nebo levorin, stejně jako vitamíny B a C.

Lék je možné užívat během těhotenství, pokud je indikován v případech, kdy přínos pro matku převažuje nad potenciálním rizikem pro plod.

Ampicilin se vylučuje do mateřského mléka v nízkých koncentracích. Pokud je to nutné, mělo by se o ukončení kojení rozhodnout v průběhu laktace.

Při podávání dětem je lék předepisován v denní dávce 50-100 mg / kg, pro děti do 20 kg - 12,5-25 mg / kg. Parenterálně u novorozenců je lék předepisován v denní dávce 100 mg / kg pro děti jiných věkových skupin - 50 mg / kg. U těžkých infekcí mohou být uvedené dávky zdvojnásobeny.

Pacienti s poruchou funkce ledvin vyžadují režim korekčního dávkování v závislosti na CC.

Při použití léku ve vysokých dávkách u pacientů s renální insuficiencí je možný toxický účinek na CNS.

Seznam B. Lék by měl být skladován na suchém, tmavém místě; tablety a prášek pro přípravu suspenze - při teplotě od 15 ° C do 25 ° C, prášek pro přípravu injekčního roztoku - při teplotě nejvýše 20 ° C. Doba použitelnosti tablet, prášku pro přípravu suspenze a prášku pro přípravu injekčního roztoku je 2 roky.

Připravená suspenze by měla být uchovávána v chladničce nebo při pokojové teplotě po dobu nejvýše 8 dnů. Připravená řešení pro / m a / v zavádění skladování nemůže být.

Ampicilin u infekčních onemocnění u dětí

Ampicilin je semisyntetické širokospektrální antibiotikum. K dispozici ve formě tablet a prášku pro injekci.

Aplikujte ampicilin by měl být používán s opatrností, protože lék může způsobit vážné poruchy v játrech a ledvinách. Nesprávně zvolené dávkování léčiva přispívá k rozvoji tolerance (necitlivosti) na léčivo v patogenních mikroorganismech. To velmi komplikuje další léčbu a výběr vhodného antibiotika.

Složení

Účinnou látkou je trihydrát ampicilinu. Složení tablet také zahrnuje další látky, které přispívají k jeho rychlé a lepší stravitelnosti: stearát hořečnatý, škrob, mastek. Injekční roztok sestává výhradně z aktivní složky.

Indikace

Ampicilin je dětem předáván jako terapeutický prostředek pro:

 • Ušní infekce;
 • Infekční léze hrdla a nosu;
 • Infekce plic a průdušek;
 • Infekční onemocnění močových cest;
 • Gynekologické infekce;
 • Infekční léze trávicího systému;
 • Meningitida;
 • Otrava krve;
 • Septikémie;
 • Šarlatová horečka;
 • Infekce kůže;
 • Erysipelas;
 • Kapavka a syfilis;
 • Pooperační profylaxe.

Pokyny a dávkování

Ampicilin je předepisován dětem od druhého měsíce života. Užívání léku v dřívějším věku může nepříznivě ovlivnit vývoj sluchadla dítěte. Před léčbou se provádí test na bakterie v moči a jejich citlivost na antibiotika. Podle výsledků je upravena zvolená léčebná strategie. Protože léčivo má několik dávkových forem, návod pro použití ampicilinu se od sebe liší.

Prášky

Tablety ampicilinu obsahují 250 miligramů účinné látky. Denní dávka se vypočítá v miligramech na kilogram hmotnosti, v závislosti na věku dítěte, závažnosti onemocnění a typu patogenu.

Přibližné dávky léku jsou následující:

 • U dětí do 1 roku se množství účinné látky vypočítá na základě její hmotnosti - 100 miligramů na kilogram hmotnosti;
 • U dětí ve věku od jednoho do čtyř let se dávka zvyšuje na 150 miligramů na kilogram;
 • Pokud je dítě starší než čtyři roky, pak jeho denní dávka léku se pohybuje od jednoho do dvou tisíc miligramů denně.

Denní dávka léčiva je rozdělena do tří nebo čtyř dávek. Tablety ampicilinu se užívají perorálně, omyjí se malým množstvím vody před jídlem nebo po jídle.

Pokud po třech dnech od zahájení lékové terapie nemá pacient pozitivní trend, okamžitě kontaktujte svého lékaře. Buď zruší drogu nebo upraví průběh léčby.

Injekce

Léčivo pro injekce je prášek: jedna lahvička obsahuje 250, 500 miligramů, 1 nebo 2 gramy účinné látky. Ampicilin pro injekce je předepsán v následujících případech:

 • V případě vážného stavu pacienta;
 • V rozporu s absorpcí gastrointestinálního traktu;
 • Při léčbě infekčních onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • S kriticky vysokou horečkou.

Injekce mohou být prováděny intravenózně a intramuskulárně.

Denní dávka pro novorozence je 100 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti, pro starší děti - 150 miligramů na kilogram.

Denní dávka je rozdělena do několika injekcí, obvykle od čtyř do šesti. Mezi nimi musí být nejméně čtyři hodiny. Délka léčby závisí na typu injekce: při intramuskulárním podání je léčivo od sedmi do čtrnácti dnů, s intravenózní aplikací - od pěti do sedmi dnů.

Kontraindikace

Stejně jako všechny léky má penicilin řadu kontraindikací:

 • Intolerance na léčivo;
 • Infekční mononukleóza;
 • Selhání jater;
 • Nemoci trávicího ústrojí způsobené užíváním antibiotik;
 • Lymfocytární leukémie.

Pokud dítě mělo krvácení, astma, problémy s ledvinami, pak se lék používá pouze jako poslední možnost.

S odkazem na lékové interakce je třeba poznamenat, že při užívání léku spolu se sulfonamidy, které jsou plné úplného nedostatku léčebného účinku obou skupin léčiv.

Vedlejší účinky

Použití tohoto antibiotika může být doprovázeno řadou vedlejších účinků:

Analogy

Analogy ampicilinu jsou:

 • Amoxil DT: dostupný ve formě tablet po 500 miligramech;
 • Amoxicilin: dostupný v různých dávkových formách s různým obsahem aktivní složky;
 • Ammofos: tablety 375, 500 a 750 miligramů;
 • − Moks: kapsle o různé hmotnosti a koncentraci hlavní látky;
 • Graximol: K dispozici ve formě prášku a kapslí.

Tablety Ampicillinu jsou dostupné v balení po 10 a 20 kusech. Jeho cena se pohybuje od 16 do 70 rublů. Ampicilin pro injekci je obsažen v injekčních lahvičkách po 0,5 a 1 gramu. V balení je 10 lahví. Cena: od 14 rublů.

Ohodnoťte tento článek: 8 Ohodnoťte článek

Nyní článek zanechal počet recenzí: 8, průměrné hodnocení: 4.63 z 5

Ampicillin: návod k použití pro děti, indikace a analogy léčiva

Jedním z antibiotik skupiny penicilinu je ampicilin. Léčivo se používá k léčbě infekčních a bakteriálních onemocnění. Aktivně se staví proti patogenní mikroflóře a narušuje syntézu bakteriálních stěn. Lék se užívá orálně nebo parenterálně (jako injekce). Před použitím je důležité studovat instrukce, které jsou připojeny k přípravku.

Forma uvolňování a složení léčiva

Pro snadné použití je ampicilin dostupný v různých formách. Informace jsou uvedeny v tabulce.

Hlavní účinnou složkou v každé dávkové formě je ampicilin. Lékař předepíše nejvhodnější typ léku na základě charakteristik onemocnění a věku malého pacienta. Pro některé děti je lepší použít injekce, jiné - tablety. V každém případě je zapotřebí individuální přístup. Zkušený pediatr bude schopen poradit nejlepší volbu.

Indikace pro užívání dětí s ampicilinem

Mladí pacienti předepisují tento přípravek v následujících případech:

 • zánět středního ucha;
 • bolest v krku, laryngitida a jiná onemocnění hrdla a nosu infekční povahy;
 • onemocnění močového systému (cystitida, pyelitida, pyelonefritida);
 • bronchitida, pneumonie, bronchiální pneumonie, pohrudnice;
 • infekce v zažívacích orgánech (salmonelóza, tyfus);
 • otrava krví;
 • poškození endokardu;
 • meningitida;
 • šarlatovou horečku;
 • gynekologické infekce;
 • revmatismus;
 • septikémie;
 • kožní infekce;
 • erysipel;
 • kapavka.

Kontraindikace pro příjem

Nepředepisujte tento lék dětem do 30 dnů a za přítomnosti:

 • intolerance na beta-laktamová antibiotika;
 • alergie na složky léčiva;
 • onemocnění jater a ledvin;
 • Filatovovy choroby, leukémie, lymfocytární leukémie, HIV a kolitida způsobená použitím antibiotik.

Dávkování a podávání

Dávkování ampicilinu a způsob jeho použití závisí na stupni vývoje onemocnění, na typu mikroorganismů, které způsobují onemocnění a na místě, kde došlo k infekci. Vzhledem k netoxii léku a nedostatku schopnosti akumulovat se v těle je léčivo povoleno používat po dlouhou dobu. Děti jsou léčeny dělením denní dávky do několika dávek. Frekvence závisí na formě použitého léčiva.

Tablety ampicilinu

Podle instrukcí je lék v tabletkách kontraindikován u dětí do 6 let. Pacienti starší 6 let dostávají pilulku půl hodiny před jídlem nebo dvě hodiny po jídle. Přípustná denní dávka je 100 mg / kg. Tento ukazatel je rozdělen do čtyř až šesti recepcí.

Léčba může pokračovat v průměru od jednoho do několika týdnů. Maximální doba přijetí se počítá v měsících. Pacienti ve věku 14 let a starší mohou denně užívat ne více než 4 gramy léčiva (0,25 gramu).

Injekce ampicilinu

Parenterální ampicilin se používá v injekcích. Příležitostně je lék podáván v potocích a kapkách, ale nejběžnější je intramuskulární a intravenózní podání. Pacientům ve věku od 14 let je přiřazena jednorázová dávka 250-500 mg. Denní dávka je 1-3 g. V případě závažných infekcí se zvyšuje na 10 g.

Děti do 1 roku věku dostávají 100 mg / kg / den, od 1 roku věku - 50 mg na kilogram hmotnosti dítěte. Frekvence podávání je čtyř až šestkrát denně. Mezi injekcemi by měla vydržet přestávka 4-6 hodin. Terapie trvá 1-2 týdny.

Intravenózní podání léčiva obvykle trvá týden, intramuskulárně - 1-2 týdny. Pro intramuskulární injekci prášku do lahvičky zalijeme 2 ml vody pro injekce. Pro přípravu roztoku, který bude podáván intravenózně, musí být 2 g léčiva rozpuštěny v 5 až 10 ml vody nebo fyziologického roztoku, pak se opatrně a pomalu vstříkne pacientovi.

Pokud je doporučená jednorázová dávka vyšší než 2 gramy, pak se lék aplikuje kapátkem. Dávka se smísí se 7,5-15 ml vody nebo roztoku glukózy. Připravená směs se použije ihned po přípravě.

Vedlejší účinky léku

V lékařské praxi byly případy, kdy ampicilin způsoboval vedlejší účinky. Jedná se především o různé alergické reakce.

Nejběžnější vedlejší účinky jsou:

 • angioedém;
 • kožní vyrážka doprovázená svěděním;
 • zánět oka;
 • erythema multiforme;
 • rýma;
 • ritter dermatitis;
 • kopřivka.

Možné jsou také vedlejší účinky:

 • na straně zažívacího systému (nevolnost, zvracení, průjem, zvýšená tvorba plynu);
 • bolest hlavy;
 • bolesti kloubů;
 • anafylaxe;
 • horečka;
 • stomatitida;
 • anémie a jiných problémů s oběhovým systémem;
 • poruchy jater;
 • zánět tlustého střeva;
 • glossitis;
 • flebitida (při intravenózním podání).

Pokud tělo reaguje na lék s alergickou reakcí, lékař zruší léčbu a předepíše desenzibilizační činidla, která snižují citlivost těla dítěte na alergen a antihistaminika. Pokud se u dítěte vyvinul anafylaktický šok, je nutné okamžitě zavolat sanitku.

V případě předávkování omyjte žaludek dítěte a v závislosti na tělesné hmotnosti dávejte aktivní uhlí. Můžete použít solná projímadla, léky pro udržení rovnováhy vody a elektrolytů a symptomatickou léčbu.

Analogy a cena

Léky podobné ampicilinu:

 • Amoxil DT tablety;
 • Amoxicilin (má různé formy uvolňování s různým obsahem hlavní látky) (podrobněji v článku: návod k použití suspenze "Amoxicilin" pro děti);
 • Tablety Ammophos;
 • Kapsle B-Moks;
 • Graximol v granulích nebo kapslích.

Cena ampicilinu závisí na dávkové formě, značce prodávajícího společnosti a způsobu nákupu. Na internetových stránkách stojí lék o něco méně než v běžných lékárnách.

Ampicilin

Popis k 30.3.2016

 • Latinský název: ampicilin
 • ATX kód: J01CA01
 • Účinná látka: ampicilin
 • Výrobce: Sanavita Gesundheitsmittel (Německo), BELUPO d.d. (Chorvatská republika), Sintez OAO (Rusko), Kraspharma (Rusko), Abolmed OOO (Rusko), Dalkhimpharm (Rusko), Aktualizace PFC (Rusko), Borisov Medical Preparations Plant (Běloruská republika)

Složení

V 1 tabletě trihydrátu ampicilinu 0,25 g. Bramborový škrob, mastek, sodná sůl kroskarmelózy, stearát vápenatý, jako pomocné látky.

V 1 kapsli trihydrátu ampicilinu 0,25 g. Bramborový škrob a práškový cukr.

5 ml suspenze trihydrátu ampicilinu 12,5 g a 0,25 g. Cukr, příchutě do potravin.

V 1 ampule ampicilinu sodného 0,25 g, 0,5 g, 1 g a 2 g.

Formulář vydání

Tablety, kapsle, prášek pro injekce, granule pro suspenzi.

Farmakologický účinek

Antibakteriální.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Farmakodynamika

Semisyntetická penicilinová antibiotika, baktericidní. Mechanismus účinku je spojen s inhibicí syntézy buněčné membrány dělících se mikroorganismů: narušuje v ní peptidové vazby, což vede ke snížení rezistence bakteriální buňky ak lýze. Odolné vůči kyselinám. Je účinný proti grampozitivním mikroorganismům (stafylokoky, streptokoky) a gramnegativním mikroorganismům (pneumonie Klebsiell, Proteus, Salmonella, Shigella, E. coli, Influenza bacilli).

Je zajímavý jako léčivo pro léčbu hnisavých chirurgických infekcí, infekcí močových cest, cholangitidy a cholecystitidy. Účinné při léčbě bakteriálních infekcí dýchacích cest (pneumonie získaná v komunitě, bronchitida, otitis media, sinusitida), meningitida, endokarditida (v kombinaci s Gentamicinem), střevní infekce (shigellosis)

Je zničen penicilinasou, a proto je neúčinný proti stafylokokům tvořícím penicilin. Byly provedeny pokusy "chránit" antibiotikum před jeho destrukcí bakteriálními enzymy. "Chráněné" peniciliny jsou kombinace s inhibitory enzymů: ampicilin + sulfbaktam (Unazin, Sultasin a další). Sulbaktam nemá antibakteriální účinek, ale inhibuje beta-laktamázu, proto v této kombinaci působí antibiotikum také na rezistentní kmeny mikroorganismů.

Farmakokinetika

Absorpce je rychlá, biologická dostupnost - 40%. Maximální koncentrace v krvi se stanoví po 2 hodinách, váže proteiny na 20%. Při terapeutických koncentracích se nachází v pleurálních a synoviálních tekutinách, v obsahu puchýřů, ve vysokých koncentracích v moči, žlučníku, plicích, genitáliích, žluči, bronchiální sekreci, kostech, dutinách nosních dutin, středním uchu, slinách.

Vylučuje se ledvinami (70-80%), částečně žlučí a mateřským mlékem. V moči jsou detekovány vysoké koncentrace antibiotik. Při opakovaném použití se nehromadí.

Indikace pro použití

 • antritida, angína, zánět středního ucha, faryngitida, bronchitida, absces, pneumonie;
 • infekce močových cest;
 • pyelonefritida;
 • cholangitida;
 • kapavka, cervicitida;
 • chlamydie u těhotných žen;
 • erysipely, impetigo, infikované dermatózy;
 • šarlatovou horečku;
 • pasturelóza, listerióza;
 • salmonelóza a její přeprava, tyfová horečka, úplavice;
 • peritonitida;
 • endokarditida;
 • meningitida;
 • septikémie.

Kontraindikace

 • lymfocytární leukémie;
 • infekční mononukleóza;
 • přecitlivělost na peniciliny;
 • kolitida spojená s užíváním antibiotik;
 • abnormální jaterní funkce (pro intramuskulární podání);
 • věku do 1 měsíce.

Vedlejší účinky

 • svědění, odlupování kůže;
 • rýma, kopřivka, angioedém;
 • vzácně makulopapulární vyrážka, horečka, dermatitida, erytém a anafylaktický šok;
 • dysbióza, gastritida, změna chuti, sucho v ústech, bolest břicha, nevolnost, průjem, zvracení;
 • stomatitida, glositida, pseudomembranózní enterokolitida;
 • agitovanost, agresivita, úzkost, deprese, křeče;
 • leukopenie, trombocytopenie, agranulocytóza;
 • nefritida, nefropatie;
 • vaginální kandidóza.

Návod k použití ampicilinu (metoda a dávkování) t

Ampicillin tablety, návod k použití

Lék v tabletách nebo kapslích se užívá orálně. Dávkování pro dospělé - 250-500 mg (v závislosti na závažnosti onemocnění) 1 hodinu před jídlem 4krát denně.

S infekcí močových cest 500 mg 4krát denně. V případě gonokokové uretritidy je předepsán jednou, 3,5 g. Tablety Ampicillinu mohou uţívat dospělí v maximální denní dávce 4 g. Je vhodné, aby děti byly předepisovány jako suspenze, jak bude uvedeno dále.

Tablety ampicilinu / sulbaktamu obsahují dvě části ampicilinu ve standardní dávce a jednu část sulbaktamu. Způsob použití a dávkování je stejný.

Injekce ampicilinu, návod k použití

Po přípravě roztoku se zavádí do / m nebo / in. Při intramuskulárních injekcích přidejte k obsahu injekční lahvičky 2 ml roztoku Novocainu, vody na injekci nebo Lidokainu. Pro iv podání se jednotlivá dávka rozpustí v 10 ml isotonického roztoku nebo roztoku glukózy. Při jedné dávce více než 2 g injikované kapky se k tomuto roztoku antibiotika přidá 250 ml isotonického roztoku a injikuje se 60 kapek za minutu.

U mírných infekcí u dospělých a dětí s hmotností vyšší než 20 kg - intramuskulárně 250 - 500 mg 4krát denně, ve vážnějších případech - 1 až 2 g 4krát denně. S meningitidou - 14 g / den, rozdělenou do 6–8 podání.
U dětí s hmotností do 20 kg je dávka 12,5 - 25 mg / kg denně, více než 20 kg - 50-100 mg / kg denně. U meningitidy se novorozenci s hmotností do 2 kg podávají intravenózně v dávce 25 mg na kg tělesné hmotnosti každých 12 hodin po celý první týden, poté 50 mg na kg tělesné hmotnosti každých 8 hodin.

Předávkování

Projevující příznaky: nevolnost, zvracení, agitace, křeče.

Léčba spočívá v mytí žaludku, požití sorbentů, projímadel a symptomatické terapie. Zobrazeno během hemodialýzy.

Interakce

Bakteriostatická činidla (makrolidy, chloramfenikol, sulfonamidy, linkosamidy, tetracykliny) mají antagonistický účinek, baktericidní antibiotika (aminoglykosidy, vankomycin, cefalosporiny, rifampicin) synergický účinek.

Antacida a projímadla, příjem potravy snižuje absorpci a zvyšuje její kyselinu askorbovou.

Zvyšuje účinek antikoagulancií, snižuje účinnost antikoncepčních prostředků obsahujících estrogen.

Diuretika, alopurinol, fenylbutazon, oxyfenbutazon, NSAID zvyšují koncentraci účinné látky v důsledku snížení tubulární sekrece.

Současné užívání alopurinolu způsobuje riziko kožní vyrážky.

Posiluje absorpci digoxinu. Zvyšuje toxicitu metotrexátu.

Podmínky prodeje

Podmínky skladování

Při teplotě nejvýše 30 ° C.

Doba použitelnosti

Ampicilin pro děti

Pozastavení pro děti je určeno pro přijetí od měsíce věku. K jeho přípravě se do lahvičky s granulemi přidá vařená voda a třepe se, skladuje se při pokojové teplotě po dobu 2 týdnů. Před použitím dobře protřepejte. Dávejte pozor na dávkování - existují suspenze s obsahem účinné látky 125 mg a 250 mg. Pokud vezmeme poslední možnost, pak v 1 plné odměrné lžičce (5 ml suspenze) bude 250 mg účinné látky, spodní etiketa lžíce odpovídá 125 mg.

Dávkování pro děti s mírnou infekcí: do 1 roku - v dávce 100 mg / kg tělesné hmotnosti denně, od 1 do 4 let - 100-150 mg / kg tělesné hmotnosti denně, nad 4 roky - 1-2 g denně. Požadovaná dávka by měla být podána ve 4 nebo 6 recepcích.

Ampicilin během těhotenství

Podle svědectví ampicilinu během těhotenství lze aplikovat. Vzhledem k tomu, že se léčivá látka vylučuje v nízkých koncentracích mlékem kojící matky, je kojení dočasně přerušeno během léčby.

Ampicilin a alkohol

Instrukce o tom, zda se alkohol a ampicilin kombinují, neuvádějí nic. Na základě úvah však lze konstatovat, že příjem alkoholu může způsobit nebo zvýšit nežádoucí účinky, snížit obsah účinné látky v tkáních a účinnost léčby antibiotiky.
A to proto, že při užívání alkoholu je aktivován aktivační systém cytochromu P450 (je indukován) a enzymy jiných cytochromů, které jsou nezbytné pro metabolismus léčiv, jsou potlačeny. Snižuje také produkci kyseliny glukuronové, která je nezbytná pro vazbu toxických látek a metabolitů léčiv.

Analogy ampicilinu

Analogy s jednou účinnou látkou: Pentrexil, Penodil, Zetsil, Standatsillin.

Recenze ampicilinu

Co dělá tablety Ampicillinu? Jedná se o antibiotikum ze skupiny penicilinů, takže se používá pro různé infekce, včetně, neztratil význam při léčbě shigelózy. Ampicilin je v současné době široce používán, především proto, že je k dispozici převážné většině pacientů, prakticky nezpůsobuje dysfunkci jater (frekvence méně než 0,1%, ve srovnání s 8% Cefotaxime a aminiglykoidy - 15%). V lékařské praxi se ampicilinové kapsle a tablety používají ve formě trihydrátu po 250 mg, stejně jako granule pro přípravu suspenzí. Je třeba říci, že orální formy tohoto léku mají nízkou biologickou dostupnost - pouze 40%. Jako léčivo pro intramuskulární podávání je účinné při léčbě mnoha infekcí, ale jako léčivo pro orální podávání ve většině případů je horší než amoxicilin, jehož výhodou je lepší a stabilnější absorpce, nedostatek vlivu na příjem potravy, stejně jako menší počet aplikací. Kromě toho může orální podání tohoto léku způsobit dysbiózu, zatímco Amoxicilin mírně potlačuje flóru. Časté užívání léčiva u dětí (každé 4 měsíce) může vést k fluoróze - defektu zubní skloviny.

Recenze ampicilinu z větší části souvisí s jeho použitím v bolestech v krku a dutinách, v závažných případech, kdy byly podávány injekce "čistého" ampicilinu nebo jeho kombinace se sulbaktamem - ampisulbinem, Sultasinem nebo Oanazinem.

Indikace pro použití zahrnují jeho jmenování pro infekce ucha, krku, dutin, cystitis a pyelonephritis. Volba tohoto léku u pyelonefritidy je vysvětlena absencí nefrotoxicity, vlivem na E. coli (hlavní příčina infekcí močových cest) a schopností vylučovat se v moči při terapeutických koncentracích.

Při nekomplikované pyelonefritidě byla léčba zahájena ampicilinem. Při absenci účinku byly po 2–3 dnech přidány fluorochinolony nebo cefalosporiny. Pouze někteří pacienti měli nauzeu, zvracení, podrážděnou stolici, vyrážku a svědění během léčby.

Cena ampicilinu, kde koupit

Tento lék si můžete koupit v Moskvě v mnoha lékárnách.

Cena tablet ampicilinu 250 mg číslo 20 se pohybuje od 16 rublů. až 21 rublů Jedna lahvička ampicilinového prášku 500 mg sodné soli stojí 7-9 rublů.

K zakoupení drogy budete potřebovat předpis v latině, vydaný lékařem.

Ampicilin

Léčivo Ampicilin trihydrát patří do skupiny širokospektrých antibiotik a je semisyntetickým penicilinem. Jeho působení je zaměřeno na potlačení syntézy buněčných stěn mikroorganismů, léčivo je účinné proti gram-pozitivním a gram-negativním bakteriím. Použití ampicilinu je velmi široké, nejčastěji se předepisuje pro infekce smíšeného typu. Tablety ampicilinu užívané perorálně a pronikají do trávicího traktu. Lék má vysokou koncentraci ve všech orgánech a tkáních a má také schopnost být absorbován bariérou z placenty. Vylučuje se převážně močí a žlučí, méně metabolismem jater. Hlavní účinnou složkou je trihydrát ampicilinu.

Ampicilin je prášek jemných bílých krystalů s hořkou chutí. Je odolný vůči kyselému prostředí, špatně rozpustný ve vodě a nerozpustný v alkoholu. Léčivo se získá acylací kyseliny 6-aminopenicilanové kyselinou aminofenyloctovou. Lék se po požití dobře vstřebává do krve a není zničen v kyselém prostředí žaludku.

Lék se vyrábí ve formě tablet, kapslí, prášku pro přípravu roztoku, ve formě granulí pro suspenzi, ve formě lyofilizátu pro přípravu roztoku (pro intravenózní a intramuskulární podání).

Aplikace ampicilinu

Indikace pro použití ampicilinu jsou bakteriální infekce, ke kterým dochází v důsledku citlivé mikroflóry:

 • Nemoci krku a nosohltanu (bolest v krku atd.);
 • Infekce měkkých tkání, které vznikly po operaci, a kůže;
 • Absces plic;
 • Onemocnění močových cest způsobená Escherichia coli a ledvinami (cystitida, uretritida, pyelitida);
 • Sepse;
 • Nemoci gastrointestinálního traktu (tyfus, salmonelóza, úplavice);
 • Chlamydie u těhotných žen;
 • Pneumonie;
 • Bronchopneumonie;
 • Meningitida;
 • Bakteriální septikémie;
 • Peritonitida;
 • Listerióza;
 • Porušení pohybového aparátu;
 • Endokarditida;
 • Infekce žlučových cest (cholecystitis, cholangitis);
 • Kapavka

Pokyny pro ampicilin

Dávka léku může být předepsána pouze lékařem po diagnóze, záleží na závažnosti onemocnění a typu infekce. Pro dospělé pacienty je dávka tablet ampicilinu 250-500 mg najednou, denní dávka by neměla překročit 3 g. Ampicilin pro děti, jejichž hmotnost je nižší než 20 kg, 12,5-25 mg na 1 kg denně, pro děti s tělesnou hmotností více než 20 kg - 50-100 mg na 1 kg. Denní dávka ampicilinových tablet je obvykle rozdělena do 4 dávek. Tablety můžete pít kdykoliv, bez ohledu na jídlo.

K přípravě suspenze musíte do lahvičky s přípravkem přidat 62 ml destilované vody. Hotový roztok se promyje velkým množstvím vody. Pokud je lék podáván parenterálně, jedna dávka by měla být 250 - 500 mg a denně - 1 - 3 g. Pokud je onemocnění těžké, denní dávka může být zvýšena na 10 g. V suspenzi ampicilinu jsou dětem předepsány dávky 100 mg na 1 kg hmotnosti. Pokud je infekce závažná, lze dávku zdvojnásobit. Intramuskulární průběh léčby je 1-2 týdny a intravenózně 5-7 dnů, poté je nutné přejít na intramuskulární podání léčiva. K přípravě roztoku je třeba přidat do lahvičky s práškem 2 ml kapaliny pro injekce. Pro intravenózní podání musí být 2 g léčiva rozpuštěny v 5 až 10 ml tekutiny pro injekce a injikovány pomalu během 5 minut. Pokud dávka léku přesáhne 2 g, musí se trihydrát ampicilinu podávat kapáním.

Vedlejší účinky, kontraindikace

Pokyny pro ampicilin zahrnují následující kontraindikace:

 • Selhání jater;
 • Přecitlivělost na trihydrát ampicilinu;
 • Chronická onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • Lymfocytární leukémie;
 • Nepodávejte ampicilin dětem do 1 měsíce;
 • Doba laktace;
 • Infekční mononukleóza.

Velmi opatrně a pouze pod dohledem lékaře můžete užívat ampicilin trihydrát pro bronchiální astma, krvácení, sennou rýmu. Během těhotenství můžete užívat lék pouze na lékařský předpis av případě, že účinek léčby na nastávající matku překročí možné riziko pro plod. Během doby léčby musíte přerušit kojení.

Pokyny pro ampicilin zahrnují následující vedlejší účinky:

 • Alergie: peeling, pruritus, kopřivka, konjunktivitida, rýma, dermatitida;
 • Gastritida, dysbióza, bolest břicha, zvracení, průjem, nevolnost, sucho v ústech;
 • Migréna, nervozita, deprese, křeče;
 • Kandidóza, nefritida.

Při předávkování dochází k zvracení, průjmu, nevolnosti. Zobrazuje léčivo hemodialýzou. Jako lék byste měli pít dostatek tekutin, abyste se vyhnuli dehydrataci.

Před zahájením léčby tabletami ampicilinu nebo v jiné formě musí lékař určit, které bakterie způsobily vývoj onemocnění, a zjistit jejich citlivost na ampicilin. Můžete zahájit léčbu a získat všechny potřebné výsledky, ale poté, co by měla být upravena tak, aby odrážela nové údaje. V případě léčby je nutné sledovat stav orgánů jater, ledvin a oběhového systému.

Ampicilin pro děti s plicními infekcemi je lepší předepsat jako suspenzi. Lidé, kteří mají přecitlivělost ve skupině s penicilinem, se mohou při užívání jiných beta-laktamových antibiotik setkat s alergiemi. Pokud se u pacienta během užívání ampicilinu objeví průjem, neměli byste používat obvyklé léky proti průjmu, které snižují střevní motilitu. Je lepší používat léky obsahující kaolino nebo attapulgit, měli byste také zrušit užívání antibiotik. Poté, co uplynuly všechny příznaky nemoci, měli byste lék užívat další 2-3 dny.

Ampicillin - návod k použití pro dospělé a děti

Antibiotikum Ampicilin je léčivo z beta-laktamázy penicilinové skupiny, která má široké spektrum účinku a je zničena penicilinasou. Aktivní složkou jeho kompozice je ampicilin, který vykazuje antibakteriální účinek. Lék vyrábí domácí i zahraniční farmaceutické společnosti. Přečtěte si jeho pokyny.

Složení a uvolňovací forma

Ampicilin (ampicilin) ​​je reprezentován formátem tablet (kapslí), granulí pro přípravu suspenzí a prášku pro rekonstituci. Jejich složení a typ balení:

Prášek pro suspenzi

Prášek pro přípravu injekčního roztoku

Bílý žlutý prášek, získá se suspenze bíložluté barvy

Bílý hygroskopický prášek

Granulovaný bíložlutý prášek s ovocnou příchutí

Koncentrace trihydrátu ampicilinu, mg

250 až 5 ml suspenze

1000 nebo 2000 na 1 láhev

250 až 5 ml suspenze

Tween-80, bramborový škrob, polyvinylpyrrolidon, mastek, stearát hořečnatý, sodná sůl kroskarmelózy

Práškový cukr nebo rafinovaný cukr, polyvinylpyrrolidon, malinová aromatická jedlá esence, glutamát sodný, kyselý vodný, vanilin, disubstituovaný fosforečnan sodný nebo bezvodý fosforečnan sodný, dextróza, Trilon B

Příchuť passiflora, jahod a jablek, sacharinát sodný, guarová guma, sacharóza, benzoát sodný, simethikon

Balení po 10 ks.

60 g lahve s dávkovací lžičkou

Lahve na 10 nebo 20 ml, na 1, 10, 50 kusech.

Láhve 40 g s odměrnou lžící

Farmakodynamika a farmakokinetika

Ampicilinové antibiotikum je reprezentantem semisyntetických penicilinů, vykazuje baktericidní účinek inhibicí konstrukce stěn bakteriálních buněk (Klebsiella, streptococcus, staphylococcus, salmonelóza, pasturelóza). Účinná složka je zničena enzymem penicilináza, odolná vůči kyselinám. Nástroj se při opakovaném podání nekumuluje. Léčivo je dobře vstřebáváno, v kyselém prostředí neklesá, dosahuje vysoké koncentrace v krevní plazmě.

Účinná látka proniká do tkání a biologických (peritoneálních, pleurálních, synoviálních) tělních tekutin placentární bariérou. Když se uvnitř objeví zánět membrán mozkové substance. Třetí dávka ampicilinu je metabolizována v játrech, poločas je 1-1,5 hodiny. Zbytky se vylučují močí a žlučí.

Indikace pro použití ampicilinu

Ampicilin může být použit pro infekční a zánětlivá onemocnění. Návod k použití zdůrazňuje důkazy:

 • plicní absces, pneumonie, bronchitida, angína;
 • cholangitis, cholecystitis;
 • meningitida;
 • otitis media;
 • sinusitida;
 • pyelitida, cystitida, pyelonefritida;
 • nosič lososa;
 • gynekologické infekce;
 • erysipel;
 • úplavice;
 • uretritida;
 • faryngitida;
 • sinusitida;
 • listerióza;
 • chlamydie;
 • shigellosis;
 • endokarditida;
 • šarlatovou horečku;
 • kapavka;
 • revmatismu.

Dávkování a podávání

V každém balení léku jsou přiloženy instrukce pro použití ampicilinu, které se liší v závislosti na formě uvolňování léčiva. Tablety se tedy používají orálně, podobně se aplikují suspenze získané z prášku nebo granulí. Jiný typ prášku - v lahvičkách - se používá pro ředění a roztok pro následné parenterální podání.

Tablety ampicilinu

Maximální denní dávka ampicilinových tablet pro dospělé je 4 g, jedna 250–500 mg, průměrná denní dávka je 1–3 g. Podle návodu je uvedená denní dávka rozdělena do 4 dávek. Přímý analog - prášek pro suspenze:

 • Aby se získala suspenze, zředí se obsah lahvičky s práškem o 62 ml vody.
 • Výsledná suspenze se dávkuje lžičkou (na ní jsou 2 štítky: jeden - 2,5 ml nebo 125 mg, druhý - 5 ml nebo 250 mg).
 • Přípravek se omyje vodou, vezme se v dávce 250 mg 4krát denně 30–60 minut před jídlem, v případě potřeby se dávka zvýší na 3 g denně.
 • Pro infekce trávicího traktu a vylučovacího systému je předepsáno 500 mg 4krát denně.

Suspenze se uchovává při teplotě místnosti ne déle než dva týdny. Před použitím je láhev důkladně protřepána. U dětí s mírnou infekcí se přípravek užívá od jednoho měsíce v dávce 100-150 mg / kg tělesné hmotnosti denně. Po 4 letech je tato dávka 1-2 g denně. Denní dávka je rozdělena do 4-6 recepcí.

Ampicilin v ampulích

Pro parenterální podání ampicilinu je jednorázová dávka pro dospělé 250–500 mg a denní dávka je 1–3 g. U těžkých infekcí doporučuje instrukce zvýšit dávku na 10 g. U novorozenců je denní dávka 100 mg / kg tělesné hmotnosti, u dětí starších než 1 rok 50 mg. / kg hmotnosti. Pokud jsou infekce závažné, dávka se zdvojnásobí.

Denní dávka se podává v intervalech 4-6 hodin. Intramuskulárně, můžete vstoupit do roztoku ne déle než 7-14 dnů, intravenózně - 5-7 dnů s následným přechodem na intramuskulární injekce. Intramuskulární roztok se připraví přidáním 2 ml vody pro injekce do obsahu lahvičky. Intravenózní tryskový roztok se připraví zředěním 2 g léčiva v 5 až 10 ml vody nebo roztoku chloridu sodného.

Injekční roztoky se injikují po dobu 3-5 minut. Pokud je jedna dávka vyšší než 2 g, léčivo se podává kapáním. 2–4 g léčiva se rozpustí v 7,5–15 ml vody, smíchá se s 125–250 ml fyziologického roztoku nebo 5–10% roztokem glukózy pro děti. Výsledné přípravky nelze skladovat.

Zvláštní pokyny

Ampicilin je používán s opatrností při užívání desenzibilizačních činidel na pozadí bronchiálního astmatu, senné rýmy a dalších alergických reakcí. Další údaje:

 1. Během léčby jsou pacienti sledováni na krev.
 2. Úprava dávky se objevuje u selhání jater a ledvin.
 3. Pokud se alergie objeví na pozadí léčení, léčba se zruší a předepíše se použití desenzibilizačních činidel.
 4. U oslabených pacientů může dlouhodobá medikace způsobit superinfekci.
 5. V případě přecitlivělosti na peniciliny během léčby ampicilinem jsou možné alergické reakce s jinými antibiotiky beta-laktamové skupiny.
 6. Pokud se během léčby objeví mírný průjem, nemůže být léčen antidiuretiky, které snižují střevní motilitu. Povoleno používat drogy obsahující attapulgit nebo kaolin. U těžkých průjmů je léčba přerušena, měli byste se poradit s lékařem.
 7. Od vymizení příznaků onemocnění pokračuje léčba další 2-3 dny.

Během těhotenství

Pokud přínos pro matku převyšuje potenciální riziko pro vývoj plodu, může být tento lék použit během těhotenství. Takové indikátory určené ošetřujícím lékařem se ujistěte, že jste vyšetřili krev těhotné ženy. Ampicilin se vylučuje v koncentracích prsu v malých koncentracích, proto se podle pokynů přeruší kojení během léčby léky.

Ampicilin pro děti

Léky můžete použít pro děti z novorozeného věku. Pro orální podání je předepsána denní dávka 50–100 mg / kg tělesné hmotnosti. Pokud dítě váží méně než 20 kg, dávka bude 12,5-25 mg / kg hmotnosti. Podle instrukcí se parenterální roztok podává v dávce 100 mg / kg tělesné hmotnosti u novorozenců a 50 mg / kg tělesné hmotnosti u starších dětí. Dávky jsou zdvojnásobeny, pokud je infekce závažná.

Kompatibilita s alkoholem

Návod na použití Ampicilin neobsahuje informace o jeho kompatibilitě s alkoholem, ale lékaři nedoporučují užívat alkohol během léčby. Ethanol může vést nebo zvýšit vedlejší účinky, snížit koncentraci účinné látky v tkáních a účinnost léčby antibiotiky. Tato činnost je spojena s porušením aktivačního systému cytochromu pod vlivem ethylalkoholu a potlačením aktivity enzymů. Současně se snižuje syntéza kyseliny glukuronové, která je nezbytná pro vazbu toxinů a metabolitů.

Interakce s léky

Některé kombinace antibiotik s léky vedou k negativním reakcím. Jejich účinky jsou uvedeny v návodu k použití:

 1. Kombinace léčiva s Probenecidem snižuje tubulární sekreci aktivní složky, zvyšuje její koncentraci v plazmě a vede ke zvýšenému riziku toxického působení.
 2. Kombinace medikace s alopurinolem je doprovázena výskytem kožní vyrážky.
 3. Ampicilin snižuje účinnost antikoncepčních tablet na bázi estrogenů, zvyšuje aktivitu aminoglykosidů, antikoagulancií, lidokainu.
 4. Glukosamin, antacida, potrava, projímadla mohou snížit absorpci látky, kyselina askorbová ji může zvýšit.
 5. Baktericidní antibiotika (cefalosporiny, rifampicin, aminoglykosidy, vankomycin, cykloserin, gentamicin) mají synergický účinek na ampicilin, bakteriostatika (linozamidy, makrolidy, sulfonamidy, chloracencenol, tetracykliny) - antagonisty.
 6. Diuretika, fenylbutazon, oxyfenbutazon, nesteroidní protizánětlivé léky a léky, které blokují tubulární sekreci, mohou zvýšit koncentraci léčiva v plazmě.
 7. Nástroj zvyšuje toxicitu metotrexátu, zvyšuje absorpci digoxinu.

Vedlejší účinky a předávkování

Léčba antibiotiky může být doprovázena nežádoucími účinky. Návody k použití uvádějí následující:

 • alergie, kožní vyrážky, anafylaktický šok, dermatitida, pruritus, rýma, konjunktivitida, dermatóza, kopřivka, erytém;
 • nevolnost, střevní dysbióza, zvracení, kolitida, průjem, stomatitida, glositida, gastritida, enterokolitis;
 • agranulocytóza, anémie, trombocytopenie, leukopenie;
 • horečka;
 • vaginální kandidóza;
 • artralgie, eosinofilie, sérová nemoc;
 • agitovanost, agresivita, křeče, úzkost, deprese, zmatenost;
 • nefritida, nefropatie;
 • superinfekce.

Instrukce označují otravu mozkem, nevolnost, selhání rovnováhy vody a elektrolytů, zvracení, průjem, příznaky předávkování. Léčba spočívá v odběru aktivního uhlí, sorbentů, solných projímadel, léčiv pro udržení rovnováhy vody a elektrolytů. Je ukázána symptomatická léčba, postup hemodialýzy.

Kontraindikace

Nástroj je používán s opatrností při senné rýmě, bronchiálním astmatu, selhání ledvin, těhotenství, alergií, krvácení v historii. Instrukce zdůrazňuje kontraindikace:

 • přecitlivělost na složky kompozice, antibiotika ze skupiny penicilinu, beta-laktamová činidla, cefalosporiny, karbapenemy;
 • narušení jater, selhání jater;
 • infekční mononukleóza;
 • kolitida;
 • lymfocytární leukémie;
 • laktace;
 • věku do jednoho měsíce.

Podmínky prodeje a skladování

Antibiotikum se uvolňuje na předpis při teplotě 15-25 ° C (tablety a prášek pro suspenzi) nebo až 20 stupňů (pro prášek pro injekce). Doba použitelnosti je 2 roky.

Analogy

Ampicilinová antibiotika mohou být nahrazena pomocí stejné skupiny a stejné nebo jiné aktivní složky. Přímé analogy:

 • Pentrexil - granule, kapsle, lyofilizovaný prášek a ampicilinový prášek;
 • Penodil je antibakteriální léčivo se stejnou účinnou látkou;
 • Zetsil - kapsle na bázi ampicilinu a prášek;
 • Standatsillin - tobolky s antibiotikem ampicilinem v přípravku.

Cena ampicilinu

Lék si můžete zakoupit prostřednictvím lékáren nebo internetu za různé ceny. V Moskvě budou přibližné ceny: