Antibiotika pro pneumonii u dospělých - názvy a režimy

P nevmoniya (pneumonie) je onemocnění infekčního a zánětlivého původu, které postihuje oblast strukturálních tkání plic. Projevující symptomy ve formě horečky, slabosti, zvýšeného pocení, dušnosti, produktivního kašle, doprovázeného sputem.

Antibiotika pro pneumonii se používají v akutním období, během základní léčby onemocnění, spolu s detoxikačními činidly, imunostimulanty, mukolytiky, expektoračními látkami a antihistaminiky.

Pro výběr vhodných antibiotik pro pneumonii u dospělých je nutné provést komplexní vyšetření, včetně bakteriologického vyšetření sputa na mikroflóře za účelem stanovení citlivosti na aktivní složku léčiva. V závislosti na závažnosti onemocnění mohou pacienti zůstat po dobu 20-45 dnů invalidní.

Trvání léčby

Léčba pneumonie u dospělých se provádí až do úplného uzdravení pacienta: až do normalizace teploty a celkového pocitu zdraví, stejně jako u laboratorních, fyzikálních a rentgenových vyšetření.

Normalizaci všech potřebných ukazatelů lze dosáhnout v průměru po dobu 3 týdnů. Poté musí být pacient pod dohledem lékaře po dobu dalších šesti měsíců. V případě, že je pacientovi diagnostikována častá, podobná pneumonie, může být vyžadován chirurgický zákrok.

Celkové trvání léčby může být od 1 do 2 týdnů pod neustálým lékařským dohledem. V případě závažného onemocnění se průběh užívání antibiotik zvýší na 20 dní. V závislosti na komplikacích a původci může být průběh delší.

Pokud existuje riziko šíření kmenů původce, nedoporučuje se delší užívání antibiotik.

Obecné zásady léčby

Při diagnostice plicního zánětu by měli být pacienti hospitalizováni na pulmonologickém oddělení. Do vyloučení horečky a celkové intoxikace se doporučuje, aby:

 1. Dodržujte klid na lůžku.
 2. Zavést potraviny bohaté na vitamíny a aminokyseliny: ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, ořechy, sušené ovoce, atd., Do pacientovy denní stravy.
 3. Dodržujte pitný režim: používejte velké množství teplé tekutiny, aby se urychlilo vylučování toxinů a sputa z těla.
 4. Udržujte normální mikroklima v místnosti, kde se pacient nachází. To vyžaduje pravidelné provádění ponorů bez průvanu, denní mokré čištění bez použití dezinfekčních prostředků se silným zápachem, zvlhčování vzduchu pomocí speciálních zvlhčovačů nebo pravidelné sklenice vody v blízkosti zdroje tepla.
 5. Doporučuje se dodržet teplotu: ne více než 22 a ne méně než 19 stupňů tepla.
 6. Je nezbytné omezit kontakt pacienta s alergeny.
 7. Pokud jsou zjištěny známky selhání dýchání, doporučuje se inhalace kyslíku.

Základem terapie je léčba pneumonie antibiotiky, která je předepsána ještě před dosažením výsledků bakteriologického vyšetření sputa.

Vlastní ošetření v tomto případě je nepřijatelné, výběr může provést pouze kvalifikovaný odborník.

Pacientům se navíc doporučuje: t

 • Imunostimulační léčba.
 • Použití protizánětlivých a antipyretických léčiv v tabletách na bázi paracetamolu, nimesulidu nebo ibuprofenu. Během léčby pneumonie, zejména těch, které jsou vyvolány virovými infekcemi, jsou pacienti silně odrazováni od užívání antipyretik, které zahrnují kyselinu acetylsalicylovou (aspirin).
 • Detoxikační terapie s použitím vitaminových komplexů, mezi které patří vitamíny A, E, skupina B, kyselina askorbová. V závažných případech onemocnění je nutná infuzní terapie.
 • Použití bifidum a laktobacilli k udržení normální střevní mikroflóry: Atsiolaka, Hilaka, Bifidumbacterin.
 • Léky s vykašlávání.
 • Bromhexin, mukolytika na bázi ambroxolu (Lasolvan, Ambrobene), acetylcystein (ACC).
 • Léky s antihistaminickým účinkem: Loratadin, Zodak, Aleron.

Po horečce a projevech všeobecné intoxikace tělesného průchodu se doporučuje provést fyzioterapii (inhalace, elektroforéza, UHF, masáže) a fyzioterapeutická cvičení pod lékařským dohledem.

Antibiotika pro pneumonii

Antibiotika jsou předepisována s ohledem na původce pneumonie, věk pacienta a individuální charakteristiky jeho těla. Pacient musí být připraven na dlouhodobou léčbu, která vyžaduje přísné dodržování všech pokynů lékaře.

V počátečním stádiu terapie, dokud nejsou získány výsledky bakteriologických studií, se používají antibiotika s nejširším možným spektrem účinku po dobu 3 dnů.

V budoucnu se může lékař rozhodnout, že lék nahradí.

 • U těžkých onemocnění doporučená kombinace Tavanic + Levofloxacin; Ceftriaxon nebo Fortum; Sumamed nebo Fortum.
 • Během léčby pacientů mladších 60 let se současně předepisují chronická onemocnění, Ceftriaxon a Avelox.
 • Pacientům mladším 60 let s mírným onemocněním bylo doporučeno užívat přípravek Tavanic nebo Avelox po dobu 5 dnů, stejně jako Doxycyklin (do 2 týdnů). Doporučuje se užívat Amoxiclav a Avelox po dobu 2 týdnů.

Pokusy o vlastní výběr vhodného léku nemusí být účinné. Dále, výběr správné, adekvátní antibiotické terapie může být obtížný vzhledem k nízké citlivosti patogenních mikroorganismů na aktivní složky léčiva.

Forma získaná Společenstvím

Léčba pneumonie získané v komunitě se provádí pomocí:

Léky na bázi kyseliny amoxicilinové / kyseliny klavulanové, ampicilinu / sulbaktamu, levofloxacinu, moxifloxacinu lze použít jako alternativní léčiva.

Na obecných odděleních se používají drogy volby:

 • Peniciliny.
 • Ampiciliny v kombinaci s makrolidy.

Alternativními prostředky jsou 2-3 generační cefalosporiny v kombinaci s makrolidy Levofloxacin, moxifloxacin.

V závažných případech onemocnění s následným umístěním pacienta na jednotku intenzivní péče a intenzivní péče jako léky volby předepsat:

 • Kombinace ampicilinu a kyseliny klavulanové.
 • Ampiciliny / Sulbactam.
 • 3-4 generace cefalosporinů v kombinaci s makrolidy Levofloxacin, moxifloxacin.

Jako alternativní léčiva se doporučují icropeny v kombinaci s makrolidy.

Aspirace

Léčba aspirační bakteriální pneumonie se provádí pomocí:

 • Amoxicilin / kyselina klavulanová (Augmentin), určený pro intravenózní infuzi v kombinaci s aminoglykosidy.
 • Karbapenem v kombinaci s vankomycinem.
 • 3. generace cefalosporinů v kombinaci s linkosamidy.
 • 3. generace cefalosporinů s aminoglykosidem a metronidazolem.
 • 3. generace cefalosporinů v kombinaci s metronidazolem.

Nosocomial

Nosokomiální pneumonie by měla být léčena následujícími skupinami antibakteriálních látek:

 • 3-4 generace cefalosporinů.
 • V případě mírného onemocnění je vhodné použít přípravek Augmentin.
 • S těžkými karboxypeniciliny v kombinaci s aminoglykosidy; Cefalosporiny třetí generace, cefalosporiny 4. generace v kombinaci s aminoglykosidy.

Klebsiella

Klebsiella jsou patogenní mikroorganismy, které se nacházejí v lidském střevě. Významný nárůst jejich kvantitativního obsahu na pozadí imunitních poruch může způsobit rozvoj plicní infekce.

V počáteční fázi onemocnění lékaři doporučují:

 • Aminoglykosidy.
 • Cefalosporiny 3 generace.
 • Amikacin

Včasná, kompetentní léčba přispívá k úplnému uzdravení pacienta bez vývoje souvisejících komplikací po dobu 14-21 dnů.

V těžkých případech jsou předepsány injekce:

 • Aminoglykosidy (gentamicin, tobramycin).
 • Cefapirin, Cefalotin s Amikacinem.

Mykoplazmóza

Mykoplazmatická pneumonie (původce mykoplazmatické pneumonie) je atypická plicní infekce, která se projevuje jako nazální kongesce, bolest v krku, paroxyzmální, obsedantní, neproduktivní kašel, celková slabost, bolest hlavy, myalgie.

Komplexnost léčby tohoto typu pneumonie spočívá v tom, že antibiotika ze skupiny cefalosporinů, aminoglykosidů, penicilinů neprokazují správný terapeutický účinek.

Doporučuje se použít následující makrolidy:

 • Klarithromycin.
 • Azithromycin (Sumamed).
 • Rovamycin.

Trvání léčby je nejméně 14 dní vzhledem k vysokému riziku recidivy onemocnění.

Lékaři preferují postupnou antibiotickou terapii: během prvních 48-72 hodin se používají léky určené pro intravenózní infuzi, po kterých následuje přechod na perorální medikaci.

Antibiotika pro městnavou pneumonii

Kongestivní pneumonie je sekundární zánět plic, ke kterému dochází v důsledku stagnace v plicním oběhu. Riziková skupina zahrnuje pacienty starší 60 let s aterosklerózou, ischemickou chorobou srdeční, hypertenzí, plicním emfyzémem a dalšími somatickými onemocněními.

Antibiotika pro zánět plic sekundárního původu jsou předepisována následovně: Augmentin, Tsifran, Cefazolin po dobu 14-21 dnů.

Moderní antibiotika

V závislosti na typu patogenu může být léčba pneumonie prováděna podle určitých režimů s použitím následujících moderních antibakteriálních léčiv:

 • V případě, že se odhalí prevalence plísňové infekce, doporučuje se kombinace cefalosporinů 3. generace s přípravky na bázi flukonazolu.
 • Pneumocystis pneumonia je eliminován pomocí makrolidů a cotrimoxazolu.
 • K eliminaci grampozitivních patogenů, stafylokokových a enterokokových infekcí se doporučuje použití cefalosporinů 4. generace.
 • Pro atypickou pneumonii se doporučuje použít cefalosporiny 3. generace, stejně jako makrolidy.

Pokud výsledky bakteriologických studií naznačují prevalenci grampozitivní kokové infekce, doporučuje se použití cefalosporinů: cefalosporin, cefoxime, cefuroxim.

Kombinace antibiotik

Kombinovaná antibiotická terapie užívající několik léků najednou se doporučuje v případech, kdy nebylo možné identifikovat přesné původce onemocnění.

Délka léčby může být až 2 týdny, během které se lékař může rozhodnout, že nahradí jedno antibiotikum jiným.

Lékaři užívají léky, které mají schopnost ovlivnit růst a živobytí gram-pozitivních i gram-negativních patogenů.

Použijte injekce takových kombinací:

 • Aminoglykosidy s cefalosporiny.
 • Peniciliny s aminoglykosidy.

Pro těžké onemocnění je vyžadována infuze nebo infuze. V případě normalizace tělesné teploty a ukazatelů leukocytů v krevní plazmě je pacient po dni převeden na perorální antibiotikum, které je zastaveno po 5-7 dnech.

Existuje lepší antibiotikum?

Neexistuje žádná taková věc jako nejlepší antibiotikum pro pneumonii. To vše závisí na formě onemocnění, jeho patogenu, výsledcích bakteriologických studií sputa, individuálních charakteristik pacienta.

Po přezkoumání informací o tom, co se antibiotika používají k léčbě pneumonie, se doporučuje, aby se tyto přípravky nepoužívaly nezávisle. Při prvních známkách nemoci byste měli vyhledat pomoc kvalifikovaného zdravotnického pracovníka. Sebe-léčení hrozí, že postrádají náležitý účinek s následným rozvojem závažných komplikací a smrti.

Jaká antibiotika pít pro pneumonii

Antibiotika pro pneumonii u dospělých jsou hlavní složkou terapeutického procesu. Pneumonie je obvykle charakterizována akutním nástupem, horečkou, těžkým kašlem s nažloutlým nebo hnědým sputem a bolestí v oblasti hrudníku při kašli a dýchání.

Diagnostiku a léčbu pneumonie provádějí lékaři Yusupovovy nemocnice. Vysoce kvalitní zdravotnické vybavení vám umožní získat co nejspolehlivější výsledky, přesně určit typ infekčního agens. Na základě výsledků kvalitativní studie se našim lékařům podařilo najít nejúčinnější léčbu, která eliminuje rizika závažných komplikací.

Antibiotika pro pneumonii: pravidla pro použití

Pacientům se doporučuje, aby dodržovali lůžko, obohacené potraviny, pili velké množství tekutých čajů, džusů, ovocných nápojů, minerální vody.

Vzhledem k tomu, že zánětlivý proces v plicních tkáních je zpravidla způsoben pronikáním specifických mikroorganismů do nich, nejvhodnějším způsobem eliminace infekčního agens je antibakteriální terapie, která může být intramuskulární, intravenózní nebo perorální. Antibiotika pro pneumonii mají široké spektrum účinku.

Léčba pneumonie může být prováděna jak ambulantně, tak v lůžkovém oddělení nemocnice Yusupov a v těžkých formách onemocnění - na jednotce intenzivní péče.

Pro léčbu pneumonie jsou předepsány makrolidy (azithromycin, klaritromycin, midecamycin, spiramycin) a fluorochinolová antibiotika (moxifloxacin, levofloxacin, ciprofloxacin). Pro zvýšení účinnosti léčby se užívá speciální režim pro užívání antibakteriálních léčiv. Nejprve je antibiotikum pro pneumonii u dospělých podáváno parenterálně - intramuskulárně, pak intravenózně (v trysce nebo kapání). Ve druhé fázi léčby jsou antibiotika předepsána ve formě tablet.

Navzdory dostupnosti a široké škále antibiotik v lékárnách je samoléčba proti pneumonii nejen nebezpečná, ale i smrtelná, protože nesprávná léčba může vést k rozvoji nenapravitelných komplikací. Pouze kvalifikovaný odborník, který určí typ patogenu, může individuálně vybrat potřebný lék a ví, která antibiotika v případě pneumonie u dospělých a dětí přispívají k léčbě a která může být naprosto k ničemu.

Antibiotika pro pneumonii u dospělých: efektivní kombinace

Zánět plic je nejčastěji způsobován různými bakteriemi, méně často houbami. Při předepisování antibakteriální léčby pro léčbu pneumonie se bere v úvahu věk pacienta, závažnost jeho stavu a přítomnost asociovaných onemocnění: tuberkulóza, diabetes, chronická bronchitida atd. V první fázi a do konce léčby jsou pacientům předepsána širokospektrá antibiotika.

Pokud léčba pneumonií antibiotiky nemá požadovaný účinek, doporučuje se pokračovat v užívání zvoleného antibakteriálního léčiva nejméně tři dny, dokud se infekční agens neidentifikuje. Toto je minimální doba pro dosažení maximální koncentrace léku v krvi, po které začne ovlivňovat ohnisko zánětu.

Pacientům mladším 60 let je předepsáno užívat Avelox nebo Tavanic v kombinaci s doxycyklinem.

U pneumonie zhoršené základním onemocněním a jinými chronickými patologiemi, stejně jako u starších pacientů, je avelox předepisován ceftriaxonem.

U těžké pneumonie se levofloxacin s tavanicem podává intravenózně pacientům jakéhokoli věku v kombinaci s ceftriaxonem nebo fortumem. Proveďte intravenózní cefepim nebo sumamed s Fortum (intramuskulárně).

Extrémně závažný zánět plic (pokud je pacient povinen hospitalizovat pro resuscitaci) vyžaduje použití jedné z následujících kombinací: sumamed plus tavanic (leflotsin), fortum plus tavanic, targotsid plus meronem, sumamed plus meronem.

Základem léčby pneumonie není pouze antibiotická léčba, ale i další stadia obecného léčebného režimu.

Účinnost použití některých antibakteriálních léčiv je zavedena v laboratoři.

Antibiotika pro pneumonii u dospělých: název léků

Pro léčbu pneumonie předepsané jako syntetické, polosyntetické a přírodní antibiotika. Některé léky mají selektivní účinek na některé typy bakterií, jiné - široké spektrum účinku. Ihned po stanovení diagnózy začíná antibiotická léčba pneumonie širokospektrými antibiotiky.

Identifikace původce infekce se provádí bakteriální analýzou sputa, jejíž výsledky jsou základem pro volbu schématu antibakteriální léčby.

Při výběru účinného antibiotika se bere v úvahu závažnost pneumonie, pravděpodobnost alergických reakcí a komplikací, přítomnost možných kontraindikací a další faktory.

Zpravidla se předepisují dvě antibakteriální léčiva, například léky na bázi cefalosporinu a fluorochinolu.

Když nozokomiální pneumonie předepisuje amoxicilin, ceftazidim, v nepřítomnosti účinku - ticarcillin, cefotaxime. Navíc mohou být antibiotika kombinována, zejména pro pacienty se závažným stavem, smíšenou infekcí, slabou imunitou. V takových případech se pneumonie léčí následujícími kombinacemi:

 • cefuroxim s gentamicinem;
 • amoxicilin s gentamicinem;
 • lincomycin s amoxicilinem;
 • cefalosporin s lincomycinem;
 • cefalosporinu s metronidazolem.

Pneumonie získaná ve Společenství vyžaduje použití azithromycinu, benzylpenicilinu, fluorochinolonu, závažných případů - cefotaximu, klaritromycinu nebo jejich kombinací.

Amoxiclav s pneumonií je často předepisován v kombinaci se sumamed.

Nezávislá korekce linie antibakteriální terapie je nepřijatelná, protože může způsobit rezistenci bakterií vůči určitým skupinám léčiv, v důsledku čehož bude léčba neúčinná.

Děti mladší než jeden rok a starší lidé jsou léčeni v nemocnici, protože mohou potřebovat kdykoli používat ventilátory nebo jiné nouzové lékařské postupy.

Nemocniční léčebná klinika Yusupov poskytuje služby hospitalizace pro pacienty s pneumonií a dalšími respiračními chorobami ve 24hodinové nemocnici vybavené nejmodernějším vybavením. Klinika zaměstnává vysoce kvalifikované odborníky, kteří poskytnou odbornou podporu od začátku léčby až po úplné uzdravení pacienta. Průběh terapie se provádí za použití nejnovějších lékařských technik a léků nové generace. Naši pacienti mají k dispozici světlé, prostorné a pohodlné oddělení, dobrou výživu a nepřetržitou pomoc zdravotnického personálu.

Chcete-li si domluvit schůzku s lékařem a získat úplné informace o hospitalizaci, zavolejte prosím do nemocnice Jusupov.

Antibiotika pro pneumonii u dospělých: jméno

✓ Článek ověřený lékařem

Pneumonie, nebo pneumonie, je vážné a velmi nebezpečné onemocnění. Zánět plicní tkáně vede k narušení metabolismu kyslíku v tkáních těla a onemocnění v pokročilé formě může vést k sepse a dalším život ohrožujícím stavům. Vzhledem k tomu, že pneumonie je způsobena patogenními mikroorganismy, používají se k boji proti nim obvykle látky působící přímo na původce onemocnění. Antibiotika jsou velmi důležitou součástí léčby pneumonie a účinnost léčby a stav pacienta v budoucnosti závisí na správném výběru léků.

Antibiotika pro pneumonii u dospělých: jméno

Jak si vybrat antibiotikum?

Hlavními příznaky pneumonie jsou horečka, kašel s výtokem žlutého nebo hnědého sputa, dušnost a celková malátnost. Lékař naslouchá pacientovým plicím, a pokud je podezření na zánětlivý proces, nasměruje ho na rentgenové a vhodné testy. V závislosti na výsledcích a na organismu pacienta je předepsána terapie. Jako první pomoc jsou antibiotika předepsána empiricky (tzv. Léky první linie), takže pacient by měl projít všemi studiemi co nejdříve, zejména projít testem sputa, který určí původce onemocnění.

Zhruba v 60% případů je pneumonie způsobena mikroorganismy, které se nazývají pneumokoky, ale navíc tyto látky mohou vyvolat onemocnění:

 • streptokoky;
 • stafylokoky;
 • hemophilus bacillus;
 • chlamydie;
 • mykoplazma;
 • legionella;
 • enterobakterie;
 • Klebsiella;
 • Escherichia;
 • houby rodu Candida.

Co je to pneumonie

Každý z výše uvedených typů bakterií má citlivost na specifickou látku, tj. Pro maximální účinnost terapie je velmi důležité určit příčinu onemocnění. Léčba trvá v průměru 7 až 10 dnů, v závislosti na věku a stavu osoby, stejně jako na vlastnostech průběhu onemocnění. Nezávisle na užívání antibiotik se nedoporučuje, protože nejenže nedávají požadovaný účinek, ale mohou způsobit vážné poškození těla.

Základní pravidla pro předepisování antibiotik

Stejně jako u jiných léků by měla být léčba antibiotiky prováděna v souladu s řadou pravidel.

 1. U pneumonie se obvykle používá kombinace několika léků (2-3 položky).
 2. Antibiotika první linie, tj. Léčiva předepsaná před identifikací původce onemocnění, musí být užívána pravidelně, aby se udržela vhodná dávka účinné látky v krvi.
 3. Po provedení nezbytného výzkumu by měla začít užívat nejnovější generaci léků.
 4. S příznaky atypické pneumonie způsobené chlamydií, legionellou, mykoplazmami atd. Je nutné používat antibakteriální léčiva.
 5. Závažná pneumonie vyžaduje vedle lékové terapie také inhalaci kyslíku a další podobné aktivity.
 6. V případě pneumonie se pacientům obvykle podávají antibiotika intramuskulárně nebo orálně (většina léků nové generace je dostupná ve formě tablet) a pro komplexní formy onemocnění, pro dosažení rychlého účinku, lze léky podávat intravenózně.

Statistika pneumonie

Při pneumonii je možné použití lidových léků, ale tradiční medicínu byste neměli odmítat. Navíc je nutné přísně sledovat stav pacienta a sledovat možné alergické reakce.

Jaká antibiotika se používají pro pneumonii?

V současné době se pro léčbu pneumonie nepoužívají jednoduché peniciliny a jiné podobné přípravky, protože existují účinnější a bezpečnější přípravky poslední generace. Mají široké spektrum účinku, malý počet kontraindikací, mohou být použity v malých dávkách a nemají prakticky žádné toxické účinky na játra, ledviny a další orgány.

Předepisuje se pro nekomplikovanou pneumonii způsobenou pneumokoky, streptokoky, enterobakteriemi. Látka neovlivňuje Klebsiella a E. coli. Určena s prokázanou citlivostí mikroorganismů na léčivo, stejně jako kontraindikace makrolidů

Jmenován jako lék první linie v přítomnosti kontraindikací drog penicilinové skupiny. Účinné při atypické pneumonii, pneumonii na pozadí akutních respiračních infekcí. Má dobrý vliv na chlamydii, mykoplazmu, legionelu, hemofilní bacil. Horší účinky na stafylokoky a streptokoky

Určeno empiricky nebo s prokázanou citlivostí mikroorganismů. Používá se při onemocněních způsobených hemofilními bacily, pneumokoky i při mírné pneumonii virové a bakteriální etiologie.

Ovlivňují bakterie rezistentní na cefalosporinové řady. Mají široké spektrum účinku, jsou předepsány pro komplexní formy onemocnění a sepse.

Léky mají dobrý účinek na pneumokoky.

Při předepisování antibiotik pro léčbu pneumonie je velmi důležité věnovat pozornost kompatibilitě specifických léčiv. Nedoporučuje se užívat léky ze stejné skupiny ve stejnou dobu a také kombinovat některá léčiva („neomycin“ s „monomitsinem“ a „streptomycinem“ atd.)

Jak užívat antibiotika?

Jak bylo uvedeno výše, antibiotika jsou silná léčiva, a proto vyžadují dodržování určitých podmínek podávání.

 1. Dodržujte pokyny a doporučení lékaře. Některá antibiotika jsou účinnější, pokud se užívají s jídlem, jiné je třeba opít před jídlem nebo po jídle.
 2. Udržujte stejné intervaly mezi dávkami. Je nutné užívat léky ve stejnou denní dobu v pravidelných intervalech.
 3. Dodržujte doporučené dávkování. Dávkování při užívání antibiotik musí být pozorováno velmi přísně, protože nadbytek může vést k závažným vedlejším účinkům a ke snížení tvorby mikroorganismů rezistentních vůči léčivům.
 4. Nepřerušujte průběh léčby. Aby léčba dosáhla požadovaného účinku, je nutná určitá koncentrace účinné látky v krvi pacienta. Proto by mělo být užívání antibiotik přesně takové, jaké předepisuje lékař. Kurz nemůžete přerušit ani po úlevě.
 5. Tablety umýt pouze čistou vodou. Doporučuje se pít antibiotika s mimořádně čistou, nesycenou vodou. K těmto účelům nelze použít čaj, kávu, mléko ani mléčné výrobky.
 6. Vezměte probiotika. Protože antibiotika ničí nejen patogenní, ale také prospěšné bakterie. Aby se předešlo problémům s gastrointestinálním traktem, při užívání takových léků by probiotika měla být opilá (Linex, Narine, atd.), Která obnovují přirozenou střevní mikroflóru.

Všechna výše uvedená pravidla nejen přispívají k rychlému zotavení, ale také minimalizují vedlejší účinky užívání antibiotik a jejich toxických účinků na tělo.

Jak provádět injekce antibiotik?

Intramuskulární infuze jsou považovány za účinnější terapeutickou metodu než perorální medikace, protože v tomto případě se léky vstřebávají rychleji do krve a začínají působit. Injekce antibiotik lze provádět doma, ale je velmi důležité dodržovat určité normy a normy.

 1. Dávkové formy, které se prodávají v práškové formě, musí být naředěny bezprostředně před injekcí. K tomu použijte sterilní vodu pro injekce a někdy lidokain nebo novokain pro snížení bolesti (v nepřítomnosti alergických reakcí na tyto léky).
 2. Než užijete injekci antibiotika, musíte provést kožní test. Na vnitřní straně předloktí vytvořte malou škrábanci sterilní jehlou a naneste na něj hotový roztok přípravku. Vyčkejte 15 minut a podívejte se na reakci těla - pokud je zarudnutí a svědění v místě poškrábání, lék nelze aplikovat. V tomto případě by měl být nahrazen jiným lékem. Pokud tento stav není splněn, může mít pacient anafylaktický šok.
 3. Pro každou injekci se používá sterilní injekční stříkačka a při podávání léku je nutné dodržovat pravidla antiseptické léčby místa injekce.
 4. Po zavedení antibiotik zůstávají v tkáních často bolestivé infiltráty. Abyste se vyhnuli tomuto nepříjemnému jevu, musíte zadat jehlu přesně kolmo a na místo vpichu nakreslit jódovou mřížku.

Kam dát do hýždí

Pokud lékař předepsal pacientovi intravenózní antibiotika, je lepší pozvat osobu s lékařským vzděláním, aby provedla zákrok, protože se nedoporučuje umístit kapátka bez odpovídajících znalostí.

Další léčiva pro léčbu pneumonie

Vzhledem k tomu, že léčba pneumonie by měla být komplexní, kromě antibiotik, zahrnuje užívání dalších léků, zejména antivirotik a mukolytických látek.

  Pokud je pneumonie virového původu, je třeba užívat vhodné antivirotika. Patří mezi ně „Acyklovir“, „Arbidol“, „Valaciclovir“ atd.

Antivirový lék acyklovir

Léková forma Spiriva

V závislosti na charakteristikách průběhu a závažnosti onemocnění mohou být do terapeutického kurzu zahrnuty léky na zmírnění horečky a proti rýmě, imunomodulátory a anestetika pro odstranění bolestí hlavy a svalových bolestí.

Obecná doporučení pro pacienty

Při léčbě pneumonie by pacienti měli dodržovat lůžkový odpočinek, používat velké množství tekutin a dodržovat dietu (lehké polévky, zelenina, ovoce, mléčné výrobky). V nepřítomnosti vysoké teploty, můžete dělat dechová cvičení, masáž hrudníku a zad - to usnadní usnadnění ředění a výtok sputa. Aby se zabránilo reprodukci škodlivých mikroorganismů, mělo by být pravidelně prováděno mokré čištění v místnosti, kde se pacient nachází. Vlhkost v místnosti (zejména v akutním období nemoci) by měla být 50-60%. Vzhledem k tomu, že pneumonie je často spojena se snížením imunity a léčba antibiotiky může mít také negativní vliv na imunitní systém pacienta, léčba by měla být kombinována s příjmem komplexů vitaminů.

Video - Léčba pneumonie doma

Kdy je lepší jít do nemocnice?

Většina pacientů s diagnózou pneumonie preferuje léčbu ambulantně, to znamená doma. To lze provést v případech, kdy je pacient mladší než 60 let, nemá žádné související patologické stavy (cukrovka, srdeční selhání atd.) A průběh onemocnění není komplikovaný. Je-li pacient starší 60 let, má nemoci, které mohou jeho stav zkomplikovat, nebo pokud existují sociální indikace (tato kategorie zahrnuje osoby se zdravotním postižením, osamocené osoby a osoby žijící v obtížných podmínkách), je lepší souhlasit s návrhem jít do nemocnice.

Se správným výběrem antibiotik a přísným dodržováním doporučení lékaře dobře reagují i ​​komplexní formy pneumonie na léčbu a mohou být vyléčeny bez jakýchkoliv důsledků pro tělo.

Antibiotika pro pneumonii: nejlepší léky

Antibiotika pro pneumonii poskytují účinnou léčbu onemocnění a úplné uzdravení pacienta. Užívání těchto léků by mělo být prováděno pod dohledem specialisty, často v lékařském zařízení.

Význam použití antibiotik pro pneumonii

Antibiotika jsou nepostradatelnými léky, které umožňují vysoce kvalitní terapii pneumonie. Bez účinné léčby antibiotiky je poměrně problematické léčit pacienta a rychlý průběh onemocnění vede k vážným komplikacím a dokonce i smrti.

Další léky předepsané pacientovi s pneumonií hrají roli adjuvans zaměřených na zlepšení léčby, zmírnění symptomů, snížení pravděpodobnosti vedlejších účinků a urychlení zotavení.

Antimikrobiální léčiva se používají po provedení podrobné studie biomateriálu pacienta (krev, moč, sputum). Určení typu mikroorganismů, které vyvolaly vývoj onemocnění, vám umožní vybrat nejúčinnější lék.

Nejčastěji je patologie způsobena patogeny, které jsou uvedeny v následujícím seznamu:

 • stafylokoky;
 • streptokoky;
 • pneumokoky;
 • enterobakterie;
 • chlamydie;
 • mykoplazma;
 • hemofilní bacil;
 • moraxsella.

Trvání léčby antibiotiky a množství léčiv přijatých pacientem je určeno ošetřujícím lékařem na základě charakteristik patologického procesu. Kromě různých patogenů, lékař bere v úvahu závažnost onemocnění, povahu fokálních plicních lézí, individuální charakteristiky pacienta.

Antibiotické skupiny předepsané pro pneumonii

Moderní medicína nepoužívá jednoduché peniciliny dříve používané pro zánět plic. Dnes jsou pulmonologové předepisováni účinnější a bezpečnější léky, které mají minimální toxické účinky na tělo.

Začátek léčby pneumonie si lékař vybere účinné léky z:

 • cefalosporiny (cefotaxime, ceftriaxon);
 • makrolidy (azithromycin, klarithromycin);
 • karbapenemy (Meropenem, Imipenem);
 • polosyntetické peniciliny (Amoxicillin, Amoxiclav).

Cefalosporiny pomáhají léčit nekomplikovanou pneumonii vyvolanou aktivací pneumokoků, streptokoků, enterobakterií v lidském těle. Jsou také používány, pokud je pacient alergický na makrolidy a peniciliny. Přípravky tohoto typu jsou neúčinné proti Escherichia coli a Klebsiella.

Makrolidy jsou relevantní v diagnostice atypické pneumonie, pneumonie, která se vyskytuje na pozadí akutních respiračních infekcí, intolerance penicilinu. Chlamydie, mykoplazma, hemofilus bacillus jsou citlivé na tuto skupinu léčiv.

Karbapenemy se používají k léčbě komplikovaných forem onemocnění, stejně jako s nízkou účinností cefalosporinů. Semisyntetické peniciliny jsou předepsány pro mírnou pneumonii virového a bakteriálního původu. Tento typ léků je účinný proti hemofilním bacilům a pneumokokům.

V některých případech se odborníci uchylují ke jmenování fluorochinolonů a monobaktamů. Tato antibiotika pro pneumonii u dospělých se však nestávají léky první volby.

Principy léčby cefalosporiny

Cefalosporin nazývaný Cefotaxime se používá k intramuskulárnímu nebo parenterálnímu podání (do žíly). Antibiotikum lze použít v neonatálním období, v prvním a druhém trimestru těhotenství. Přípravek se nedoporučuje používat během kojení.

U dospělých pacientů se léčivo podává v souladu s následujícím schématem:

 1. Průměrný stupeň zánětu v plicích - 2 g každých 8-12 hodin.
 2. Závažná pneumonie - 2 g po 4-8 hodinách.

Pro intravenózní podání se léčivo zředí fyziologickým roztokem nebo 5% roztokem glukózy. K provedení injekce do svalu se cefotaxim kombinuje s lidokainem (1%).

Vedlejší účinky léčby tímto antibiotikem mohou být změny krevního složení, bolesti hlavy, alergické reakce, anémie, zvracení a abnormální stolice.

Ceftriaxon je komplexní léčivo, které je spojeno se silnými antibiotiky nové generace. Podobně jako cefotaxime se tento lék podává intravenózně nebo intramuskulárně. Před provedením injekcí se prášek rozpustí v lidokainu nebo ve vodě na injekci.

U dospělých pacientů užívajících Ceftriaxon - 2-4 g 1krát nebo dvakrát za 24 hodin je následující režim léčby pneumonie.

Ceftriaxon je ve většině případů tolerován bez komplikací. Někdy lék způsobuje nežádoucí účinky ve formě zvracení, dysfunkce trávicího traktu, zhoršení celkového pohody.

Cefalosporinová antibiotika jsou kontraindikována pro použití v případech, kdy má pacient jaterní nebo renální selhání, alergie na aktivní složku léčiv.

Léčba pneumonie u dospělých s makrolidovými antibiotiky

Azithromycin je na vrcholu seznamu makrolidů, které jsou nejvíce žádané při léčbě pneumonie. Pacienti starší 6 let a dospělí mají předepsané tobolky.

Minimální doba trvání léčby přípravkem Azithromycin je 3 dny. Pacienti starší 12 let užívají lék jednou denně (1 kapsle po 500 mg).

Azithromycin patří k lékům s prodlouženým účinkem, a proto je zakázáno provádět změny v dávkovacím režimu. Také se nedoporučuje užívat lék více než dvakrát denně.

Vedlejší účinky antibiotik se často nevyvíjejí. V seznamu možných negativních účinků užívání tobolek se objeví:

 • zánět spojivek;
 • neurózy;
 • ospalost;
 • bronchospasmus;
 • kožní vyrážka;
 • poruchy trávicího traktu;
 • kandidomykóza.

Klaritromycin je hodným zástupcem makrolidů, který zaujímá druhou pozici z hlediska frekvence podávání po podání azithromycinu. Schéma užívání obou léků je velmi podobné. Při léčbě pneumonie dostávají dospělí 250 až 500 mg léčiva jednou denně. Terapie se provádí po dobu 6-14 dnů.

Oba makrolidy mají široké spektrum účinku a podobný seznam kontraindikací. Azithromycin a klarithomycin nejsou předepsány pro závažná onemocnění jater a ledvin, nesnášenlivost na složení těchto léků. Použití obou přípravků při léčbě pneumonie u kojících pacientů a žen během těhotenství se nedoporučuje.

Karbapenemy jsou léky druhé volby pro pneumonii.

Meropenem, podobně jako cefalosporiny, je k dispozici ve formě prášku pro přípravu injekčního roztoku. Tento nástroj se používá k provádění monoterapie nebo kombinované léčby pneumonie v případech, kdy není žádný výrazný účinek použití antibiotik první volby.

Existují věková omezení týkající se místa určení této drogy. Meropenem tak není vhodný pro léčbu pneumonie u pacientů mladších 3 měsíců. Lék je omezeně používán v období porodu a laktace. Pokud je nutné provádět léčbu antibiotiky u kojících pacientů, je nutný přechodný přechod dítěte na umělou výživu.

Parenterální režim léku: dospělí a pacienti starší 12 let - 500 mg v 8hodinových intervalech. Délka léčebného kurzu je stanovena individuálně.

Závažné vedlejší účinky užívání drog jsou jen zřídka vyvinuty. U některých pacientů může antibiotikum způsobit tachykardii, svědění a kožní vyrážku, nespavost, bolest břicha, nevolnost a průjem. Aby se vyloučil výskyt negativních reakcí organismu na léčivo, není předepisován pro akutní a chronická onemocnění gastrointestinálního traktu, v prvních 90 dnech života novorozenců, s individuální intolerancí na léčivou látku.

Vlastnosti použití polosyntetických penicilinů

I přes různorodost moderních antibiotik zůstávají přípravky penicilinu jednou z možností léčby pneumonie. V pulmonologii je důležité použití semisyntetických činidel s účinným účinkem na tělo pacienta.

Amoxicilin je přípustný pro léčbu různých kategorií pacientů, kromě žen, které kojí. Lék pomáhá účinně řešit pneumonii v různých fázích jejího vývoje. V závislosti na předpisu lékaře se přípravek užívá perorálně nebo intravenózně.

Antibiotické pilulky jsou konzumovány v době nezávislé na příjmu potravy. Pro dospělé je léčba předepsána na 500 mg-0, 75 g třikrát denně.

Trvání terapie je určeno závažností onemocnění. Může se měnit do 5 dnů - 2 týdny.

Pokud existují indikace pro intravenózní nebo intramuskulární podání, je amoxicilin předepsán 500-1000 mg pro dospělé pacienty 2x za 24 hodin. Průběh injekce může trvat 1 týden až 10 dnů. Po vymizení klinických příznaků onemocnění se léčivo podává další 2-3 dny.

Amoxiclav - dvousložkové antibiotikum, které se skládá z kombinace amoxicilinu a kyseliny klavulanové. Léčivo je dostupné ve formě tablet a prášku, s nimiž je připravena injekční formulace.

Dospělí užívají přípravek Amoxiclav pro pneumonii v souladu se standardním denním dávkovacím režimem:

 • s mírným onemocněním - 250 mg (+125 mg) třikrát denně;
 • mírná pneumonie - 500 mg (+125 mg) dvakrát během dne;
 • komplikovaná forma onemocnění - 875 mg (+125 mg), 2x denně.

Pokud je to nutné, užívání antibiotik v injekcích dospělí pacienti dostávají lék v jedné dávce 1,2 g. Mezi příjmem léku v těle je striktně sledováno 6-8hodinové intervaly. Průběh antibiotické léčby mírné pneumonie trvá 7-10 dní. Ve vážnějších případech je léčba prodloužena na 2-3 týdny.

Vedlejší účinky použití polosyntetických penicilinů - vzácný jev. Někdy se u pacientů užívajících Amoxicilin nebo Amoxiclav vyskytnou alergické reakce ve formě svědění, kopřivky nebo vyrážky, velmi vzácně - anafylaktického šoku.

Aby se minimalizovalo riziko nežádoucích účinků, doporučuje se před zahájením léčby vyšetřit přítomnost přecitlivělosti na peniciliny.

Obecná doporučení pro pacienty užívající antibiotika

Při užívání antibiotik při pneumonii je důležité dodržovat některé pokyny:

 1. V akutním stadiu nemoci se držet lůžka.
 2. Pijte dostatečné množství čisté vody, čerstvé zeleniny a ovoce.
 3. V místnosti, kde pacient zůstane, dvakrát denně provádět mokré čištění, co nejčastěji organizovat větrání.
 4. Po pádu v teple provádějte dechová cvičení, masáž hrudníku a zad (pod dohledem odborníka).

Většina lékařů radí současně s léčbou antibiotiky provádět kurzy s multivitaminovými přípravky. Pomáhá posilovat imunitní systém a rychleji se zotavuje.

Antibiotika pro pneumonii u dospělých - režimy léků pro různé formy onemocnění

Zánět plic nebo pneumonie je nejnebezpečnější onemocnění, při kterém dochází k zánětu plicní tkáně. Tento proces vede k nerovnováze metabolismu kyslíku v těle, který ve své pokročilé formě dramaticky zvyšuje riziko vzniku otravy krví a dalších život ohrožujících stavů. Příčinou pneumonie jsou patogenní mikroby. Tento důvod vyžaduje lékovou terapii, která může infekci zabít.

Co jsou antibiotika pro pneumonii u dospělých

Zásadní součástí boje proti pneumonii jsou antibiotika, která mohou zničit patogen a potlačit jeho schopnost reprodukce. Jinak může nemoc způsobit nenapravitelné poškození těla ve formě komplikací a dokonce způsobit smrtelný výsledek. Délka léčby závisí na stupni zanedbávání pneumonie a imunitě pacienta. Extracelulární forma patogenu může být zabita během 7 dnů, intracelulární během 14 dnů, a léčba plicního abscesu může trvat 50 dnů.

Obecné zásady jmenování

Antibiotika jsou hlavním prostředkem léčby zaměřené na odstranění příčiny onemocnění, kterým je přítomnost patogenní mikroflóry. Hlavním principem léčby je správný výběr formy, která určuje metodu a faktor kontinuity léčiva v krvi a sputu. Injekce jsou považovány za dobrý způsob, protože antibiotikum je dodáváno přímo do místa lokalizace patogenu, což minimalizuje dopad na gastrointestinální trakt.

V tomto případě je perorální příjem přístupnější. Pravidla pro používání antibakteriálních látek:

 • po diagnóze musíte okamžitě začít užívat léky;
 • antibiotika první linie jsou ta, která patří do skupiny penicilinu;
 • pokud je nemoc závažná, pak se k existujícímu léku přidá účinnější prostředek (pokud je detekován patogen);
 • v počátečních těžkých případech okamžitě začíná léčba dvěma léky - doporučuje se použít penicilin s erythromycinem, monomitsinem nebo streptomycinem, stejně jako tetracyklin s oleandomycinem a monomitsinem;
 • více než dvě drogy v ambulantním prostředí se nedoporučuje;
 • malé dávky se nedoporučují, aby se bakterie nerozvinuly;
 • dlouhodobé užívání antibiotik (více než 6-10 dnů) vede k rozvoji dysbiózy, což vyžaduje použití probiotik;
 • jestliže léčba vyžaduje léčbu déle než tři týdny, pak je nezbytné poskytnout 7denní přestávku a další použití nitrofuranových přípravků nebo sulfonamidů;
 • průběh je důležitý i při vymizení negativních symptomů.

Jaká antibiotika užívat pro pneumonii

Lékaři častěji předepisují antibiotika pro pneumonii u dospělých z následujících účinných skupin:

 1. Peniciliny: karbenicilin, augmentin, amoxiclav, ampicilin, piperacilin.
 2. Cefalosporiny: Ceftriaxon, Cefalexin, Cefuroxime.
 3. Makrolidy: klarithromycin, erythromycin, azithromycin.
 4. Aminoglykosidy: Streptomycin, Gentamicin, Tobramycin.
 5. Fluorochinolony: Ciprofloxacin, Ofloxacin.

Každá z těchto skupin se liší od ostatních v šíři spektra aplikace, trvání a síly nárazu, vedlejších účinků. Pro porovnání léků se podívejte na tabulku:

Léčí nekomplikovanou pneumonii způsobenou strepto a pneumokoky, enterobakteriemi, ale jsou proti Klebsiella a E. coli bezmocní. Účel této skupiny nastává, když je prokázána citlivost mikrobů na léčivo, s kontraindikací makrolidů.

Erytromycin, azithromycin, klarithromycin, Midecamycin

Léky první linie v přítomnosti kontraindikací skupiny penicilinu. Úspěšně léčí atypickou pneumonii, pneumonii na pozadí akutních respiračních infekcí. Léky ovlivňují mykoplazmy, chlamydii, legionelu, hemophilus bacillus, ale prakticky nezabíjejí stafylokoky a streptokoky.

Oxacillin, Amoxiclav, Ampicillin, Flemoklav

Určeno s prokázanou citlivostí na mikroorganismy - hemofilní bacily, pneumokoky. Léky se používají k léčbě mírné pneumonie způsobené viry a bakteriemi.

Působí na bakterie rezistentní na cefalosporiny, eliminují komplexní formy onemocnění a sepse.

Fluorochinolony (chinolony, fluorochinoly)

Levofloxacin, moxifloxacin, sparfloxacin

Ovlivňují pneumokoky.

Prostředky jsou podobné účinkům na peniciliny a cefalosporiny, mají velký vliv na gramnegativní mikroorganismy.

Při předepisování antibiotik pro léčbu pneumonie u dospělých by lékaři měli věnovat pozornost kompatibilitě léčiv. Například nemůžete současně užívat léky stejné skupiny nebo kombinovat neomycin s monomitsinem a streptomycinem. V počáteční fázi, za účelem získání výsledků bakteriologických studií, se používá široké spektrum léčiv, které se užívají ve formě kontinuální terapie po dobu tří dnů. Pak se může pulmonolog rozhodnout, že léčivo nahradí.

U těžkých dospělých se doporučuje kombinace Levofloxacinu a Tavanic, Ceftriaxonu a Fortum, Sumamed a Fortum. Pokud jsou pacienti mladší 60 let a mají mírný stupeň pneumonie, užívají přípravek Tavanic nebo Avelox po dobu pěti dnů, Doxycycline po dobu dvou týdnů, Amoxiclav, Augmentin po dobu 14 dnů. Nezávisle jmenovat antibakteriální prostředky, zejména starší osoby.

Forma získaná Společenstvím

Léčba pneumonie získané v komunitě u dospělých se provádí pomocí makrolidů. Někdy předepsané finanční prostředky na bázi kyseliny klavulanové, sulbaktamu, penicilinů, cefalosporinů 2-3 generací v kombinaci s makrolidy. V závažných případech jsou uvedeny karbapenemy. Popis několika léků:

 1. Amoxicilin - tobolky a suspenze na bázi složky se stejným názvem ze skupiny polosyntetických penicilinů. Princip účinku: inhibice syntézy buněčné stěny. Přijetí je kontraindikováno v případě nesnášenlivosti složek a infekční mononukleózy vysoké závažnosti. Dávkování: 500 mg třikrát denně.
 2. Levofloxacin je pilulka založená na hemihydrátu levofloxacinu, která blokuje syntézu mikrobiálních buněk a porušuje jejich cytoplazmatické a buněčné membránové bariéry. Jsou kontraindikovány pro léze šlach ve věku do 18 let během těhotenství a kojení. Dávkování: 500 mg 1-2 krát denně po dobu 7-14 dnů.
 3. Imipenem - beta-laktamový karbapenem, vyrobený ve formě injekčního roztoku. Používá se ve formě kapiček nebo intramuskulárních injekcí. Dávkování: 1-1,5 g denně ve dvou dávkách. Délka kapátka je 20-40 minut. Kontraindikace: těhotenství, až tři měsíce pro intravenózní aplikaci a až 12 let pro intramuskulární injekci, závažné selhání ledvin.

Aspirace

Antibakteriální činidla pro léčbu pneumonie typu aspirace by měla zahrnovat kyselinu klavulanovou, amoxicilin, aminoglykosidy na bázi vankomycinu. V těžkých případech jsou cefalosporiny třetí generace uvedeny v kombinaci s aminoglykosidy, metronidazolem. Popis léku:

 1. Augmentin - tablety na bázi trihydrátu amoxicilinu a kyseliny klavulanové ve formě draselné soli. Ve skupině penicilinů inhibuje beta-laktamázu. Příjem: na 1 tabletu 875 +125 mg dvakrát / den nebo na tabletu 500 + 125 mg třikrát denně. U dětí se uvádí formát suspenze (tableta se rozpouští ve vodě). Kontraindikace: žloutenka.
 2. Moxifloxacin - antimikrobiální roztok a tablety ze skupiny fluorochinolonů. Obsahuje moxifloxacin hydrochlorid, kontraindikován v těhotenství, kojení, do 18 let. Dávkování: jednou denně, 250 ml intravenózně po dobu jedné hodiny nebo orálně 400 mg / den v průběhu 10 dnů.
 3. Metronidazol - roztok pro infuze nebo tablety na bázi složky se stejným názvem. Derivát 5-nitroimidazolu inhibuje syntézu bakteriálních nukleových kyselin. Kontraindikace: leukopenie, porucha koordinace, epilepsie, selhání jater. Dávkování: 1,5 g / den ve třech dávkách týdně ve formě tablet.

Nosocomial

Pneumonie nozomálního typu se léčí pomocí 3 až 4 generace cefalosporinů, Augmentina. V závažném případě je znázorněno použití karboxypenicilinů v kombinaci s aminoglykosidy, cefalosporiny třetí generace nebo 4 generacemi v kombinaci s aminoglykosidy. Populární drogy:

 1. Ampicilin - tablety a tobolky obsahují ampicilin trihydrát, který inhibuje syntézu bakteriální buněčné stěny. Kontraindikován u mononukleózy, lymfocytární leukémie, abnormální funkce jater. Bylo prokázáno, že se aplikuje 250-500 mg 4krát denně perorálně nebo 250-500 mg každé 4-6 hodin intramuskulárně nebo intravenózně.
 2. Ceftriaxon - injekční prášek obsahuje dvojsodnou sůl ceftriaxonu. Inhibuje syntézu buněčné membrány mikroorganismů. Kontraindikováno v prvních třech měsících těhotenství. Průměrná denní dávka: 1-2 g / den nebo 0,5-1 g každých 12 hodin. Používá se intramuskulárně a intravenózně v nemocnici.
 3. Tavanic - tablety a roztok pro infuzi na bázi levofloxacinu. Ve skupině fluorochinolonů mají široký antimikrobiální účinek. Kontraindikován při epilepsii, porušení šlach, kojení, nesení dítěte do 18 let, s onemocněním srdce. Způsob aplikace: 250-500 mg tablety 1-2 krát denně nebo v časných stádiích intravenózních 250-500 mg 1-2 krát denně.

Mykoplazma

Tato forma onemocnění je atypická, projevuje se nazální kongescí, myalgií, bolestmi v krku, bolestmi hlavy, paroxyzmálním kašlem a celkovou slabostí. Onemocnění se léčí nejméně 14 dní, během prvních 48 až 72 hodin se používají intravenózní roztoky. Aplikujte léky ze skupiny makrolidů:

 1. Clarithromycin je polosyntetický makrolid ve formě tablet na bázi klarithromycinu. Inhibuje syntézu bakteriálního ribozomového proteinu, což vede k smrti patogenu. Kontraindikováno v těhotenství, kojení, do 12 let, v kombinaci s lékem námeř. Dávkování: 250 mg dvakrát denně po dobu jednoho týdne.
 2. Sumamed - roztok pro infuze, tablety, kapsle a prášek pro orální podání ze skupiny makrolidů azalidů. Inhibujte syntézu proteinů bakteriemi, mají baktericidní účinek. Kontraindikace: poruchy jater a ledvin. Způsob použití: jednou denně, 500 mg jednou denně po dobu tří dnů.
 3. Rovamycin je tableta na bázi spiramycinu, člen makrolidové skupiny. Působí bakteriostaticky a narušují syntézu proteinů uvnitř buňky. Kontraindikován při laktaci. Dávkování: 2-3 tablety ve 2-3 dávkách denně

Léčba pneumonie způsobená Klebsiellou

Onemocnění způsobené Klebsiella (mikroorganismy v lidském střevě) se vyvíjí na pozadí imunity a vede k rozvoji plicní infekce. V počátečním stadiu u dospělých se používají aminoglykosidy a cefalosporiny 3. generace po dobu 14-21 dnů. Používejte léky:

 1. Amikacin - prášek pro výrobu roztoku podávaného intravenózně a intramuskulárně, obsahuje amikacin sulfát. Semisyntetický antibiotický aminoglykosidový baktericidní účinek, který ničí cytoplazmatickou bariéru buňky. Kontraindikován u těžké renální chronické insuficience, neuritidy sluchového nervu, těhotenství. Dávkování: 5 mg / kg tělesné hmotnosti každých 8 hodin. U nekomplikovaných infekcí je indikováno podávání 250 mg každých 12 hodin.
 2. Gentamicin je aminoglykosid ve formě injekčního roztoku obsahujícího gentamicin sulfát. Porušuje syntézu bílkovin buněčné membrány mikroorganismů. Kontraindikován při přecitlivělosti na složky. Způsob aplikace: 1-1,7 mg / kg tělesné hmotnosti 2-4 krát / den intravenózně nebo intramuskulárně. Průběh léčby trvá 7-10 dní.
 3. Cefalotin je antibiotikum cefalosporinu první generace, které působí s destrukcí bakteriálních buněk. Roztok pro parenterální podání na bázi cefalotinu. Kontraindikace: přecitlivělost na složky, beta-laktamová antibiotika. Dávkování: intravenózně nebo intramuskulárně při 0,5-2 g každých 6 hodin. Pro komplikace jsou indikovány 2 g každé 4 hodiny.

S městnavou pneumonií

Antibiotika pro pneumonii městnavého typu jsou předepisována ze skupiny cefalosporinů, někdy jsou předepsány makrolidy. Kongestivní pneumonie u dospělých je sekundární zánět plic v důsledku stagnace v plicním oběhu. Pacienti s aterosklerózou, hypertenzí, ischemií, plicním emfyzémem a somatickými onemocněními jsou ohroženi jeho rozvojem. Léky se používají 14 až 21 dní:

 1. Digran - antimikrobiální tablety ze skupiny fluorochinolonů na bázi monohydrátu ciprofloxacinu a hydrochloridu tinidazolu. Proniká bakteriální stěnou, působí baktericidně. Kontraindikace: těhotenství, kojení, věk do 12 let. Dávkování: 500-750 mg každých 12 hodin před jídlem.
 2. Cefazolin - prášek pro přípravu parenterálního roztoku. Obsahuje sodnou sůl cefazolin - polosyntetické cefalosporinové antibiotikum první generace. Lék je baktericidní, kontraindikován v těhotenství ve věku 1 měsíce. Způsob použití: intramuskulárně nebo intravenózně 0,25-1 g každých 8-12 hodin. V těžkých případech, zavedení 0,5-1 g každých 6-8 hodin.
 3. Targocid, lyofilizovaný prášek pro přípravu injekcí, obsahuje teikoplanin, který má antimikrobiální a baktericidní účinky. Blokuje syntézu buněčné stěny a brání růstu bakterií a jejich reprodukci. Kontraindikace: přecitlivělost na beta-laktamová antibiotika. Dávkování: intramuskulárně nebo intravenózně první den, 400 mg, poté 200 mg jednou denně / den.

Antibiotika pilulky

Nejoblíbenější formát léků jsou tablety. Je třeba je užívat během jídla nebo po jídle, pít vodu. Populární drogy:

 1. Erytromycin je antibiotikum makrolid obsahující erythromycin. Porušuje tvorbu peptidových vazeb mezi aminokyselinami bakterií, což způsobuje jejich smrt. Kontraindikován při redukci sluchu, laktace, až 14 let. Dávkování: 0,25-0,5 g každých 4-6 hodin.
 2. Moxifloxacin - baktericidní tablety ze skupiny fluorochinolonů na bázi moxifloxacin hydrochloridu. Blokovat enzymy zodpovědné za reprodukci DNA bakterií. Kontraindikace: věk do 18 let, těhotenství, kojení. Způsob použití: 400 mg / den po dobu 10 dnů.