Kolik dní užíváte Azithromycin?

Azithromycin je aktivně předepisován pro různé bakteriální infekce. Má široké spektrum účinků, používá se s neúčinností řady léků penicilinu a tetracyklinu. Kolik dní pít azithromycin? V různých patologiích se délka léčby může lišit. Průběh léčby léky nepřekročí 5-7 dnů. Pro větší účinnost lze léčbu lékem opakovat po krátké přestávce. Užívání přípravku Azithromycin po dlouhou dobu se nedoporučuje.

Vlastnosti léčiva, formy, indikace, omezení

Azithromycin zabíjí grampozitivní, gramnegativní bakterie, anaerobní mikroby, urologické a gynekologické patogeny. Maximální množství léků je zaznamenáno v krvi za 2-3 hodiny. Aktivní složka léčiva v jaterní tkáni je metabolizována. K odstranění léčiva dochází při sekreci žluče, stejně jako v moči.

Forma léku:

 • předtvarované tablety (250, 500 mg);
 • zapouzdřený (250, 500 mg);
 • suspenze (100 mg - 5 ml, 200 mg - 5 ml).

Aktivní složkou léčiva je dihydrát azithromycinu. Tablety a zapouzdřené formy léčiva jsou vhodné jak pro dospělé pacienty, tak i pro děti od 12 let. Pozastavení se projeví u dítěte mladšího než 12 let.

Léčivo se používá pro patologické stavy dýchacích cest, gynekologické, urologické infekce, boreliózu, šarlatovou horečku, nemoci trávicího traktu.

Antibiotikum může mít nežádoucí účinky. Mezi ně patří dyspepsie, gastralgie, bolest hlavy, syndrom průjmu, alergická reakce, střevní dysbióza, snížení počtu krevních buněk, syndrom žloutenky. Alergie se mohou projevit jako kopřivka, vyrážky. V těžkých případech se angioedém vyskytuje u pacientů s alergickým stavem. Někdy mají pacienti poruchu rytmu: tachyarytmie, ventrikulární arytmie.

Trvání léčby azithromycinem v různých patologiích

Jak dlouho trvá užívání azithromycinu? Standardní léčba přípravkem Azithromycin je 3 dny. Droga je velmi silná, takže ji nemusíte dlouho pít. Předepsat léky dospělým v dávce 500 mg denně (tobolky nebo tablety) jednou denně. Děti 200-500 mg, v závislosti na věku tablet nebo suspenzí. Má-li dítě hmotnost menší než 45 kg, provádí se ošetření suspenzí. V případě potřeby lze recepci prodloužit na 5 dní.

Podle instrukcí je povoleno užívat až 3 až 5 dní u dospělých dospělých s azithromycinem. U dětí déle než 5 dnů se tento přípravek nepoužívá, protože existuje vysoké riziko dysbiózy. Po léčbě by děti měly probiotika pít, aby obnovily flóru.

Léčba respiračních patologií

Azithromycin lze použít k léčbě sinusitidy, pneumonie, bronchitidy, angíny. Když sinusitis Azithromycin pít 3-5 dnů. Dospělí mohou prodloužit léčbu až na 5 dní. Děti mají sinusitidu 3-4 dny. Děti by neměly užívat lék déle.

Užívání přípravku Azithromycin pro bronchitidu trvá u dospělých 3-5 dnů. Dítě s bronchitidou je lepší podat lék déle než 4 dny. Pokud léčba nevede k účinku, je přípustné pokračovat v léčbě s opakovaným průběhem po 5 dnech. S neúčinností terapie je azithromycin nahrazen jiným lékem. Před léčbou by mělo být provedeno testování citlivosti na antibiotika. Tím se zvýší účinek léčby.

Během pneumonie je azithromycin předepisován také v krátkých kurzech. Terapie trvá 3-5 dnů. Děti mají předepsanou léčbu maximálně 4 dny. Lék je skvělý pro léčbu komunitní pneumonie. Často se používá na ambulantní bázi i v nemocnicích.

Terapie jiných infekcí

Azithromycin může být předepsán pro prostatitidu. To pomáhá snížit závažnost onemocnění, odstranit bolest, nepohodlí. Azithromycin pro léčbu prostaty je prokázán od 3 do 7 dnů. Pokud patogen patří k pohlavně přenosným infekcím, léčba pokračuje. Po skončení prvního cyklu léčby se provede druhý, třetí cyklus s intervalem 5-10 dnů nebo více. Pokud léčba není účinná, předepište jiný lék.

Lék je účinný proti urogenitálním infekcím. U pacientů s genitální infekcí se používá několik cyklů léčby azithromycinem v intervalu 5 dnů. Léčbu sexuálně přenosných nemocí u obou partnerů. Během terapie se používá bariérová metoda antikoncepce.

Závěr

Azithromycin je makrolidové léčivo. Lze jej použít v různých oblastech medicíny. Lék je dětmi dobře snášen, proto se často používá pro ambulantní a lůžkovou léčbu pneumonie, bolestí v krku a dalších respiračních patologií. Lék je účinný proti urogenitálním patologiím. Musíte ho pít 1 krát, což je velmi vhodné pro děti. Účinnost léku je poměrně vysoká. Nepijte lék sami. Před použitím se poraďte s lékařem.

Zdroje:

Vidal: https://www.vidal.ru/drugs/azithromycin__24064
GRLS: https://grls.rosminzdrav.ru/Grls_View_v2.aspx?routingGuid=464b69bc-52b8-420f-a2fd-5160efbe8523t=

Našli jste chybu? Vyberte ji a stiskněte klávesy Ctrl + Enter

Azithromycin: návod k použití

Azithromycin je jednou z nejoblíbenějších antimikrobiálních látek dostupných na současném trhu. Používá se k léčbě různých bakteriálních infekcí, především těch, které jsou spojeny s dýchacími orgány. Lék lze použít k léčbě dospělých i dětí.

Popis

Azithromycin je organická látka ze skupiny makrolidů, podskupiny azalidů. Na počátku 80. let byl syntetizován lékárníky jugoslávské společnosti Pliva. Později byla prodána pod obchodní značkou Sumamed a stala se jedním z nejúčinnějších antibiotik na světovém trhu. V roce 2005 však licence na tuto drogu vypršela. Nyní existuje poměrně málo analogů azithromycinu vyráběných různými farmaceutickými společnostmi po celém světě, včetně ruských výrobců.

Antibiotikum blokuje tvorbu některých životně důležitých proteinů bakteriemi, což umožňuje zastavit jejich růst a reprodukci. Azithromycin má tedy bakteriostatický a ne baktericidní účinek. To však neznamená, že tento lék je slabší než baktericidní antibiotika, protože zastavení růstu bakterií ve většině případů vede ke smrti kolonie. Mimochodem, ve vysokých dávkách je azithromycin baktericidní.

Azithromycin je v mnoha ohledech podobný erythromycinu, jehož derivát je svým farmakologickým účinkem. Azithromycin se však v mnoha ohledech liší od svého předchůdce k lepšímu. Za prvé, není ničena působením žaludeční šťávy - azithromycin je asi 300 krát odolnější vůči kyselinám než erythromycin. Azithromycin navíc způsobuje mnohem menší počet vedlejších účinků spojených s gastrointestinálním traktem než erythromycin. Obecně platí, že makrolidy mají mnohem mírnější, šetřící účinek na tělo a menší toxicitu ve srovnání s široce rozšířenými, ale již spíše zastaralými peniciliny. Ne náhodou, lék může být použit pro léčbu kojenců.

Další užitečnou vlastností léku je jeho dlouhá doba odchodu z těla. Polovina azithromycinu se vylučuje z těla za přibližně 50 hodin. Tento parametr je mnohem více než u jiných antibiotik. To znamená, že azithromycin je uložen v těle po dlouhou dobu a lék může mít často účinek po 5-7 dnech po skončení průběhu podávání, což je velmi důležité při léčbě závažných a dlouhodobých infekcí s vysokou pravděpodobností recidivy. Také tato vlastnost léku může snížit četnost jeho přijetí a trvání léčby. Nízká míra vysazení léčiva je navíc vyjádřena snížením zátěže na játra, což je důležité pro pacienty s různými poruchami v práci tohoto orgánu.

Nicméně, navzdory skutečnosti, že lék je náchylný k dlouhodobému působení v těle, je velmi rychle absorbován do krve - maximální koncentrace azithromycinu je pozorována 2,5 hodiny po podání.

Dalším důležitým znakem léku je jeho schopnost akumulovat se primárně ve tkáních, nikoli v krevní plazmě, a také se hromadit hlavně v centru infekce. Podle studií je koncentrace látky v místě infekce o 30% vyšší než ve zdravých tkáních. Tato schopnost antibiotika najít zdroj infekce je také velmi užitečná a odlišuje ji od mnoha jiných prostředků rovnoměrně rozložených ve všech tkáních a tekutinách. Souvisí to s tím, že látka je schopna proniknout do fagocytů a makrofágů a být s nimi transportována do tkání infikovaných bacily.

Kromě toho je také důležité, aby azithromycin působil nejen mimo tělesné buňky, ale i uvnitř nich. A to znamená, že může ovlivnit také bakterie - intracelulární parazity, jako je mykoplazma a chlamydie.

Antibiotikum má široké spektrum účinku a je účinné proti různým typům bakterií - gramnegativním, grampozitivním, aerobním a anaerobním. Pouze velmi málo bacilů je vůči němu rezistentních - to jsou některé kmeny streptokoků a stafylokoků, salmonel a šigel.

Bakterie citlivé na účinky léku:

 • streptokoky
 • stafylokoky,
 • legionella
 • chlamydie
 • mykoplazmy
 • toxoplazma
 • Clostridiums
 • Borelli,
 • hemofilní tyčinky.

Indikace

Lék se používá k léčbě infekčních onemocnění zahrnujících:

 • horních cest dýchacích (hrdlo, nosohltan, dutiny),
 • dolní dýchací cesty (průdušky a průdušnice),
 • plic
 • močové orgány,
 • kůže

Respirační onemocnění, pro která mohou být předepsány léky:

 • bronchitida
 • pneumonie (včetně atypických),
 • faryngitida,
 • rýma,
 • sinusitida
 • šarlatovou horečku
 • otitis media,
 • sinusitida

Nemoci močových orgánů, ve kterých lze lék použít:

Lék může být také použit v raných stadiích boreliózy (lymská choroba), různých kožních infekcí a infekcí měkkých tkání (erysipel, impetigo, dermatóza, akné střední závažnosti).

Jako součást kombinační terapie může být léčivo použito k usmrcení Helicobacter pylori, což způsobuje různá onemocnění žaludku - gastritida a vřed.

Pacient hodnocení léků z velké části pozitivní. Mnozí říkají, že pod vlivem léku rychle jdou příznaky nachlazení.

Formulář vydání

Léčivo může být vyráběno v různých dávkových formách - tablety s filmovým potahem, vstřebatelné tablety, kapsle, suspenze pro děti, prášek pro přípravu roztoku pro parenterální podávání. Ale nejčastěji používané tablety a kapsle Azithromycinu. Mají dávku 125, 250, 500 mg účinné látky. Balení obvykle obsahuje 3 tablety nebo 3 tobolky.

Prášek pro přípravu perorální suspenze může mít dávku 15, 30 nebo 75 mg azithromycinu na gram prášku.

Kontraindikace

Má azithromycin a některé kontraindikace. Za prvé, s opatrností je nutné předepsat lék ženám během těhotenství. Faktem je, že lék je schopen proniknout placentární bariérou. Je pravda, že zkušenosti s užíváním této drogy ukazují, že ženy, které ji užívaly, nezvyšovaly abnormality ve vývoji plodu. V této situaci je však nejlepší obrátit se na odborníka. Podobně by se mělo postupovat a v případě potřeby užívat lék během kojení.

Lék ve formě intravenózního podání není dětem předepisován. Kontraindikovány jsou také děti mladší 12 let. Suspenze není určena pro děti do 6 měsíců a váží méně než 5 kg.

U těžkých forem renální nebo jaterní insuficience, intolerance na makrolidy, kojení, je léčivo také kontraindikováno.

S opatrností je lék předepsán pro arytmie, prodloužení QT intervalu na kardiogramu, při užívání digoxinu a warfarinu.

Vedlejší účinky

Vedlejší účinky při užívání léku jsou vzácné. Jsou však možné. Nejčastější poruchy spojené s gastrointestinálním traktem - bolest břicha a žaludku, průjem, nevolnost, zácpa a někdy zvracení. Nezapomeňte, že stejně jako každé antibiotikum může azithromycin ovlivnit normální střevní mikroflóru, která může být vyjádřena ve stabilní dysbakterióze. Proto by měla být antibiotická terapie kombinována s obnovou střevní mikroflóry pomocí probiotických přípravků. Také se mohou objevit alergie na kůži, bolesti hlavy, kandidóza, vaginitida u žen, změny chuti a vůně, závratě, nespavost.

Jsou možné změny ve složení krve, ventrikulární tachykardie, změny v QT vlně na kardiogramu. Velmi vzácně dochází k angioedému, anafylaktickému šoku, patologickým změnám v ledvinách a nekróze jater.

Návod k použití

Ve většině případů se při léčbě akutních respiračních infekcí používá následující schéma - jedna dávka léčiva v dávce 500 mg denně. Měli byste se snažit užívat lék ve stejnou dobu, po 24 hodinách, doba léčby je obvykle malá - 3-5 dní.

S infekcí kůže a měkkých tkání, Lyme nemoc první den vzít 1 g drogy, a v příštích 4 dnech - 500 g každý.Recepce v těchto případech je také jednou denně.

Při léčbě akné během prvních 3 dnů se užívá 0,5 g léčiva, tj. 1 kapsle nebo tableta 500 mg denně nebo 2 tablety azithromycinu 250 denně. Poté se provede 4denní přestávka a každý týden se užívá dalších 0,5 g. Celkem musíte užívat 12 tablet po 500 mg, to znamená, že léčba trvá 10 týdnů.

S nekomplikovanou uretritidou nebo cervicitidou způsobenou chlamydií stačí jedna dávka 1 g.

V kombinované terapii Helicobacter Pylori je nutné užívat Azithromycin v dávce 1 g po dobu 3 dnů po dobu 3 krát.

Děti od 12 let s tělesnou hmotností vyšší než 45 kg s infekcemi dýchacích cest kůže a měkkých tkání jsou předepisovány tři tablety po 500 mg po dobu 3 dnů.

Dávka pro děti do 45 kg se vypočítá na základě jejich hmotnosti - 10 mg / kg denně. Průběh léčby je také 3 dny.

Podle návodu k použití, s mírným porušením ledvin, není nutná úprava dávky.

Měli byste věnovat pozornost skutečnosti, že příjem potravy významně ovlivňuje stravitelnost léku. Proto se musí užívat 1-2 hodiny před jídlem nebo 2 hodiny po jídle.

Antacida a alkohol také snižují koncentraci léku v krvi. Při užívání antacid a azithromycinu je tedy nutné dodržet interval mezi užíváním těchto léků 2 hodiny. Současné užívání léku a alkoholu se také nedoporučuje.

Tetracykliny a chloramfenikol spolu s lékem zvyšují jeho účinek. Lék zvyšuje koncentraci digoxinu, je neslučitelný s heparinem.

Antibiotikum Azithromycin od A do Z: kompletní návod k použití pro anginu pectoris, sinusitidu a další ORL onemocnění

Antibiotikum Azithromycin patří do skupiny makrolidů, podtřídy azalidů, které jsou považovány za relativně bezpečné. Má široké spektrum účinku, ničí jak mimobuněčné, tak intracelulární parazity.

Princip činnosti

Chemická struktura látky "azithromycin" se liší od klasických makrolidů tím, že nemá 14členný, ale 15členný kruh. Jeden další atom dusíku ve struktuře laktonového kruhu významně mění vlastnosti sloučeniny a činí ji 300 krát odolnější vůči kyselinám. To je nesmírně důležité, když užíváte lék orálně, to znamená v případech, kdy spadá do kyselého prostředí žaludku.

Mechanismus účinku azithromycinu je stejný jako u jiných antibakteriálních léčiv makrolidové skupiny. Přerušuje syntézu proteinů bakteriemi.

Protein v buňkách je syntetizován na speciálních organelách - ribozomech, které se skládají z několika podjednotek. Pro bakteriální ribozomy se jedná o podjednotky 30S a 50S.

Molekula antibiotika se váže na podjednotku 50S ribozomu. A nemůže se již podílet na biosyntéze proteinů.

Nelze syntetizovat proteiny, bakteriální buňky ztrácejí svou schopnost reprodukce. Infekce mizí.

Výhody léku

Nízká toxicita

Mírná toxicita léku v důsledku neschopnosti nepříznivě ovlivnit buňky těla. Mnoho antibiotik má mnoho vedlejších účinků, protože narušují práci nejen bakteriálních buněk, ale i lidských. Makrolidy blokují práci ribozomální podjednotky 50S bakterií. V lidských buňkách neexistuje žádná taková podjednotka. A protože tato třída antibiotik nemůže mít negativní dopad na ně.

Chemická struktura azithromycinu, mírně změněná ve srovnání s jinými makrolidy, ho činí nejen odolnějším vůči žaludeční kyselině, ale také méně škodlivému pro trávicí systém.

Dlouhý poločas rozpadu

Další výhodou léku je dlouhý poločas rozpadu.

50 hodin - to je to, kolik těla odstraní 50% drogy.

To je více než mnoho jiných antibiotik.

Dlouhý poločas rozpadu poskytuje trvalý účinek. A umožňuje:

 • užívat azithromycin, stejně jako u anginy pectoris, as mnohem závažnějšími chorobami, které jsou spojeny se závažnými relapsy;
 • snížit negativní dopad léku na játra - orgán zodpovědný za odstranění léčiva z těla;
 • snížit frekvenci přijímání;
 • minimalizovat dobu trvání léčby.

Rychlá absorpce

I když je antibiotikum v těle dlouhodobě, rychle se vstřebává. Maximální koncentrace v krevní plazmě je pozorována již po 2,5 hodině po podání.

Akumulace v místě infekce

To je chytré antibiotikum. Z těla je po dlouhou dobu odvozen. Ale nehromadí se v krvi, ale ve tkáních. A v postižených.

Takové přesné zacílení účinku léku na zánětlivý cíl je vysvětleno jeho schopností proniknout do buněk imunitního systému - makrofágů a fagocytů, které se šíří do místa infekce.

Široké spektrum působení

Infekce způsobené grampozitivními a gramnegativními bakteriemi, aerobními a anaerobními bakteriemi - to pomáhá Azithromycin.

Pokud užíváte Azithromycin k léčbě otolaryngologických onemocnění, jako je angina pectoris, pak tato funkce není příliš důležitá. Protože intracelulární paraziti infikují hrdlo velmi vzácně. Ale pro léčbu infekcí močových cest, při kterých se rozmnožují mykoplazmy a chlamydie, je tato vlastnost léku nesmírně cenná.

Antibiotikum aktivní proti:

 • streptokoky a stafylokoky (tyto bakterie nejčastěji způsobují bolest v krku, sinusitidu a další zánětlivá onemocnění horních cest dýchacích);
 • chlamydie a mykoplazma;
 • legionella;
 • Toxoplasma;
 • klostridie;
 • hemofilní bacily;
 • borellias.

Formulář vydání

Antibiotikum Azithromycin se vyrábí ve formě:

 • tablety a tobolky po 125, 250 a 500 mg v balení po 3 kusech;
 • suspenze pro děti;
 • prášek pro přípravu roztoku.

Indikace

Návod k použití Azithromycin uvádí, že léčivo je indikováno pro:

 • onemocnění horních cest dýchacích (angína, sinusitida, čelní sinusitida, tracheitida);
 • pneumonie a bronchitida;
 • otitis;
 • močové infekce (cystitis, prostatitis, adnexitis, urethritis);
 • dermatologických zánětlivých onemocnění (erysiplas, dermatózy, akné).

Jako další antibakteriální činidlo se používá k léčbě žaludečních a duodenálních vředů způsobených Helicobacter pylori.

Mohu používat během těhotenství?

Azithromycin během těhotenství je povolen, ale pouze v případě nouze a se svolením lékaře.

Ve zanedbatelném množství ale antibiotikum stále proniká placentární bariérou. To znamená, že může ovlivnit plod.

Nebyly však provedeny žádné klinické studie z důvodu morálních a etických úvah s účastí těhotných dobrovolnic.

Azithromycin je proto předepisován během těhotenství, ale pouze v případech, kdy není možné bez antibakteriální léčby. Lékaři se snaží dělat všechno možné, aby předepisovali, vezmeme léky v prvním trimestru.

Je lék kompatibilní s alkoholem?

Dosud nebyl proveden žádný vědecký výzkum, který by naznačoval, zda je azithromycin kompatibilní s alkoholem. To je důvod, proč oficiální instrukce o lécích tento okamžik vůbec nepokrývají.

Na základě obecného principu interakce antibakteriálních léčiv a alkoholu lze říci, že tato kombinace je nežádoucí ze dvou hlavních důvodů.

 1. Alkohol má negativní vliv na játra. Antibiotikum také působí na tento orgán. Jejich souběžné účinky proto mohou být katastrofální.
 2. Alkohol ovlivňuje vstřebávání různých léčiv, včetně antibiotik. Proto se může snížit účinnost léčby na pozadí alkoholických nápojů.

Kromě toho se během akutní infekce užívají antibiotika. Chcete-li zavést alkohol v akutní zánětlivé onemocnění je vystavit ji další stres, dát nejen játra, ale srdce.

Proto, kombinovat Azithromycin a alkohol nestojí za to. Neexistuje však jednoznačný zákaz takové kombinace s ohledem na její smrtelné nebezpečí.

Co lze vyměnit?

Plné analogy: Sumamed, Azitroks a další.

Účinná látka v obou přípravcích je stejná.

Sumamed je značka vlastněná chorvatskou společností Pliva, která v roce 1980 poprvé uvedla antibiotikum na farmaceutický trh. Lék "Azithromycin" vyrábí mnoho domácích i zahraničních výrobců.

Někteří odborníci se domnívají, že je vždy lepší koupit originální nástroj. To je v tomto případě Sumamed. Neexistují však žádné zdokumentované skutečnosti, že Sumamed je lepší.

Existuje několik dalších léků, účinná látka, ve které je makrolidový azithromycin. To je:

Princip biologického vlivu všech těchto léků a účinnosti je stejný. Pouze výrobci jsou různé společnosti, které mají registrované ochranné známky. Takže můžete snadno nahradit Azithromycin některým z těchto léků.

Další makrolidy

Analogy makrolidu azithromycinu jsou léky Clarithromycin a Erythromycin.

Rozdíl mezi erythromycinem je ten, že se jedná o první otevřený makrolid. A stejně jako každý starý lék, má více vedlejších účinků a menší účinnost. Proto je dnes zřídka předepisováno.

Clarithromycin je moderní makrolid, který má výhody i nevýhody. Obecně jsou však léky podobné. U ORL onemocnění je klarithromycin předepisován méně často.

Přípravky na bázi amoxicilinu

Není možné říci, co je nejlepší.

Podle pravidel musí lékař provést bakteriologickou analýzu, aby určil, k jakému typu léků patří nejcitlivější mikroorganismy, které způsobily rozvoj infekce u daného pacienta. A teprve pak předepište léčbu.

Toto pravidlo je však zřídka pozorováno. A lékař, který přišel na výzvu, například „na bolest v krku“, jednoduše předepíše lék. Pokud to nefunguje, bude jmenovat jiného.

V této situaci se amoxicilin a další peniciliny stávají léky první volby pro ORL onemocnění dospělých a starších dětí. Nicméně, makrolidy jsou předepsány pro malé děti a těhotné ženy, protože mají méně vedlejších účinků a horší pronikají placentární bariérou.

V případech, kdy je pacient alergický na peniciliny, což je poměrně běžné, je také vždy předepisován azithromycin pro bolest v krku, otitis a antritis.

Amoxicilin má několik výhod:

 • není metabolizován v játrech, ale vylučuje se v nezměněné formě ledvinami;
 • méně závislé na užívání jiných drog;
 • má převážně baktericidní, spíše než bakteriostatický účinek (tj. zabíjí bakterie a nepozastavuje jejich růst);
 • má méně výrazný negativní vliv na střevní mikroflóru.
Azithromycin:
 • aktivní proti více mikroorganismům;
 • vzácně způsobuje alergie;
 • má měkčí účinek.

Cefalosporinová antibiotika

Srovnání makrolidů a cefalosporinových antibiotik obvykle zjistí, že Azithromycin nebo Suprax je lepší.

Všechny cefalosporiny, včetně Supraků, jsou silnými antibakteriálními léky, často se závažnými vedlejšími účinky.

Proto se u ORL onemocnění (akutní a chronická angína, zánět vedlejších nosních dutin, tracheitida, zánět středního ucha, atd.) Předepisují pouze v případě, že ani peniciliny, ani makrolidy nepůsobily nebo nemohly být použity z důvodu nesnášenlivosti pacienta.

Fluorochinolony

Často se objevuje otázka, co je lepší Tsiprolet nebo Azithromycin. Ciprolet je fluorochinolonové antibiotikum, které má podobně jako makrolidy několik vedlejších účinků.

Není však zvláště účinný pro angínu, chronický zánět mandlí a tracheitidu. Ale dokonale pomáhá při sinusitidě. Je to s touto nemocí je lék první volby.

Jak se přípravek Azithromycin užívá?

Obecné doporučení říká, že u ORL onemocnění (bolesti v krku, angíny, otitis, sinus atd.):

 • dospělí a děti od 12 let užívají lék v množství 500 mg jednou denně po dobu tří dnů;
 • Dávka pro děti do 12 let je 10 mg léčiva na 1 kg těla.

Obecná doporučení však ne vždy fungují. Zvláště pokud jde o děti. Přesné dávkování a režim antibiotika prima proto může předepsat pouze lékař.

Následující režim dávkování suspenze azithromycinu pro děti je nejběžnější. U dětí do 3 let aplikujte suspenzi v množství 100 mg účinné látky. Uveďte z výpočtu:

 • s hmotností dítěte 5 kg - 2,5 ml;
 • 6 kg - 3 ml;
 • 7 kg - 3,5 ml;
 • za 2 roky - 5 ml.

Po třech letech se provede suspenze s koncentrací 200 mg. Měřeno následovně:

 • 3 roky - 3,5 ml;
 • 6-8 let - 5 ml;
 • 9-10 - 7,5 ml;
 • 11-12 - 10 ml.

Děti po 5 letech však již mohou dostávat antibiotikum ve formě tablet nebo tobolek po 125 a 250 mg.

Také při užívání léku je třeba mít na paměti, že:

 • antibiotikum by nemělo být užíváno současně s jídlem a antacidy, protože to významně snižuje jeho účinnost - azithromycin je opilý buď hodinu před jídlem, nebo 2 hodiny po jídle;
 • nepraskněte tablety nebo je nerozbijte (což také snižuje účinnost léku);
 • při přípravě dětské suspenze se prášek ředí pouze studenou převařenou vodou;
 • při užívání suspenze se lahvička opatrně protřepe a teprve pak se odměří dávka;
 • užívat každý den ve stejnou dobu.

Kontraindikace

Přísné kontraindikace pro použití azithromycinu jsou:

 • věk do 6 měsíců;
 • individuální intolerance léku;
 • závažné poruchy ledvin a jater.

Dávejte pozor, abyste jmenovali:

 • těhotné ženy;
 • kojící matky (doporučeno přerušit krmení);
 • osoby trpící arytmiemi.

Azithromycin má navíc komplexní vztah s jinými léky. S velkou péčí a pouze pod dohledem lékaře je toto antibiotikum předepsáno těm, kteří užívají:

 • antikoagulancia (warfarin) a nepřímé antikoagulancia;
 • digoxin;
 • ergotamin a dihydroergotamin;
 • triazolam;
 • cykloserin;
 • methylprednisolon;
 • felodipin;
 • všechny léky, které podléhají mikrosomální oxidaci (cyklosporin, karbamazepin, terfenadin, atd.).

Vedlejší účinky

Tento lék patří do třídy antibiotik s nízkou toxicitou. A protože vážné vedlejší účinky po jeho užívání se zřídka vyvíjejí. Pokud však vezmete riziko čtení seznamu nejzávažnějších vedlejších účinků hlášených oficiálními pokyny, je nepravděpodobné, že byste si chtěli tento lék vzít.

Nebojte se. Anotace k moderní medicíně jsou obvykle skutečnou lékařskou encyklopedií, která uvádí téměř polovinu všech nemocí na světě. Výrobci se tak pojistí proti jakémukoli soudnímu řízení.

Mezi stejné vedlejší účinky užívání přípravku Azithromycin, které jsou ve skutečnosti poměrně běžné, patří:

 • nevolnost;
 • bolest břicha a průjem;
 • slabost;
 • kožní alergie;
 • bolest hlavy, závratě a nespavost;
 • kandidóza.

Návod k použití Tobolky, tablety a čípky azithromycinu

Tablety azithromycinu jsou předepsány pro velký seznam onemocnění způsobených bakteriemi, parazity a nejjednoduššími mikroorganismy. Působí rychle, ale má kontraindikace, takže je třeba striktně dodržovat pokyny lékaře o dávkování a délce podávání. Anotace pomůže prozkoumat hlavní rysy medikace.

Charakteristika léčiva

Důležité vědět! Lékaři v šoku: "Účinný a cenově dostupný prostředek pro parazity existuje."

Azithromycin je širokospektrální antibiotikum. Můžete si vybrat vhodný formulář. Výrobci vyrábějí lék v tabletách, kapslích, ve formě prášku pro ředění suspenze a injekčního roztoku. Patří do třídy makrolidů. Vede k úplné destrukci patogenů v akumulaci v zánětlivých oblastech.

Tablety mají prodloužený oválný tvar, pokrytý bílou nebo modrou skořápkou. V centru je riziko. V lékárně najdete balení 3 tablet po 0,5 g nebo 6 kusů 0, 125 g s aktivní účinnou látkou.

Tobolky jsou pokryty želatinovým obalem, uvnitř prášku je šedobílý odstín. Tobolky s obsahem azithromycinu 500 mg jsou baleny výrobci po 3 nebo 6 kusech, obal je modrý. Dávkování tobolek 0,25 g je potaženo červenou skořápkou. Léky se v kapslích liší pouze pomocnými složkami, které pomáhají vyvíjet maximální škodlivý účinek na patogeny.

Dávka prášku pro suspenzi je 100 mg nebo 200 mg v 5 ml. Lék má označení na balení Forte. Souprava obsahuje odměrnou lžičku a stříkačku pro správné ředění prášku.

Činnost uvnitř těla

Antibiotikum Azithromycin inhibuje rozvoj bakterií, zastavuje jejich živobytí. Aktivita se týká streptokoků, chlamydií, mykoplazmat, ureaplasmy, bacil pertusis, hemofilního bacillu a dalších mikroorganismů.

Popis léku umožňuje zaznamenat pozitivní aspekty, které se odlišují od jiných antibiotik.

Lék se rychle vstřebává z trávicího traktu a pomalu se vylučuje z těla. Po dvou hodinách v krvi je maximální koncentrace účinné látky.

V krátkém čase snadno proniká do tkání a nemocných buněk. Lék Azithromycin má zvláštnost akumulace v místech patogenů, což vede k jejich rychlé smrti. Výsledkem je snížení negativních účinků antibiotika na játra, slezinu a srdce.

Použitý lék má imunomodulační účinek, takže je často předepisován pro opakované formy různých infekcí. Po užití poslední dávky zůstává vysoká koncentrace účinné látky asi týden. Vylučuje se spolu se žlučem a močí.

GELMITON od parazitů!

Mezi mnoha léky na červy (anthelmintika) vyniká Gelmiton. Vzhledem ke svému složení nejenže úspěšně vylučuje červy, ale také obnovuje tělo, odstraňuje z nich produkty své vitální aktivity a také dává do pořádku střevní mikroflóru.

V parfémech Gelmiton obsahuje více než 40 přírodních surovin. Byliny jsou reprezentovány nativními extrakty.

Kromě toho se včelí produkty zavádějí do kompozice - extrakt z včelího plamene (voskový mol), propolis a mateří kašička. Tyto složky mají následující vlastnosti:

 • zvýšení imunity;
 • zpomalit zánětlivé procesy;
 • urychlit hojení ran;
 • tón těla;
 • urychlit metabolismus;
 • normalizovat hepatobiliární systém (játra, žlučník);
 • zničit viry a bakterie;
 • zlepšit trávení;
 • stimulovat chuť k jídlu;
 • zlepšit kvantitativní a kvalitativní složení krve;
 • obnovit stav kůže, stejně jako nehty a vlasy.

Maltodextrin je také přítomen v přípravku gelminot. Látka má příznivý vliv na střeva, podporuje reprodukci dobrých bakterií, snižuje hladinu špatného cholesterolu.

Lék Gelminot je určen k ničení červů všeho druhu. Účinné proti dospělým, stejně jako jejich larvy a vejce.

Oblasti použití léčiva

Azithromycin má indikace pro použití při infekčních a zánětlivých onemocněních různých orgánů:

 • onemocnění vedlejších nosních dutin: sinusitida, sinusitida, etmoiditida;
 • onemocnění mandlí: angína, angína;
 • onemocnění sliznice hltanu: faryngitida;
 • zánět středního ucha: otitis.
 • různé stadium bronchitidy;
 • zánět plicní tkáně: pneumonie.
 • dermatitida;
 • erysipel;
 • vaří.

Nemoci urogenitálního traktu, nejčastěji způsobené chlamydií, ureaplasmou nebo mykoplazmou: uretritida, cervicitida, cystitida.

Další případy předepisování antibiotika zahrnují:

 • onemocnění způsobené streptokoky - šarlatovou horečkou;
 • zánět způsobený boreliózou;
 • onemocnění trávicího traktu (ulcerace, gastritida) vyvolaná bakteriemi Helicobacter.

Volba léku během léčby onemocnění způsobených parazity je odůvodněna několika body:

 • rychlý čas vstřebávání z trávicího traktu, který se pomalu vylučuje z těla, se nezhroutí pod vlivem kyselého prostředí;
 • v závažných případech se azithromycin může dostat do žíly, což zvyšuje účinnost léčby o 65-75%;
 • Vysoká dávka účinné látky není pozorována v krevní plazmě, ale v samotné postižené buňce. Výsledkem je, že zátěž je odstraněna z jater, sleziny, srdečního a cévního systému;
 • doba trvání látky v krevní plazmě je asi tři dny a v infikované buňce asi 5-6 dnů. Žádná jiná antibiotická skupina nemá tuto vlastnost;
 • Azithromycin neinhibuje aktivitu buněk, které čistí krev chemických sloučenin.

Kontraindikace jsou závažné patologické procesy v ledvinách a játrech, stejně jako přítomnost vysoké citlivosti na celou skupinu makrolidů.

Lék lze použít během těhotenství. O otázce jmenování systému by se však mělo rozhodnout společně s terapeutem a gynekologem.

Léčba azithromycinem je velmi často doprovázena změnami ve fungování střeva. Hrozí průjem, strach z nepohodlí, rachot v žaludku. Může se spojit s nevolností a závratí. Ve vzácných případech může způsobit poruchu srdce a cév. Možný projev alergické reakce ve formě vyrážky, svědění.

Podmínky používání

Aby tablety Azithromycin 500 mg mohly fungovat v plné síle, musí být užívány nalačno, nejlépe jednu hodinu před jídlem nebo několik hodin po jídle. Lék je jednou opilý. Jak se přípravek Azithromycin užívá, závisí na diagnóze, stupni symptomů a přítomnosti průvodních onemocnění. Ne poslední roli hraje váha a věk pacienta.

Tam je jednoduchý nástroj, který vám ušetří od parazitů, způsobené jejich zápach z úst, a také zastavit jejich vzhled.

Norma pro návod k použití přípravku Azithromycin 500, kterou jmenují odborníci, může být následující.

Pokud se v orgánech dýchacího ústrojí, ORL orgánech nebo na kůži vyskytnou infekční zánětlivé procesy, je předepsána denní dávka 500 mg. Doporučuje se pít před snídaní po dobu tří dnů.

Když sinusitida může být použita schéma, za předpokladu, že první den užívání pilulky 500 mg. Pak se dávka sníží a v budoucnu můžete aplikovat 250 mg. Celková léčba bude trvat 5 dní.

Pouze tři 500 mg tobolky (jedna tobolka denně) mohou pomoci zmírnit anginu pectoris. Po první tabletce, po několika hodinách, nepohodlí začíná mizet a stav se zlepšuje i při hnisavé angíny.

V akutním závažném stadiu pneumonie se doporučuje, aby užívání léčiva začalo zavedením žíly 0,5 g po dobu dvou dnů. Pak během 7-10 dnů byste měli pít lék v pilulkách. Dávka by měla být rovna 500 mg.

V případě onemocnění způsobených protozoem (chlamydií, ureaplasmózou) se používá jiné schéma, které závisí na formě onemocnění.

Léčba ureaplasmózy musí být komplexní. Několik dní před zahájením léčby antibiotiky začnou užívat imunomodulátory a pokračují v pití až do konce celého průběhu. Poté pět dní v řadě vezměte 1 g přípravku Azithromycin. Přednostně před snídaní. Po uplynutí této doby se interval udržuje na pět dní a odebere se další 1 g. Opět si vezmou pauzu po dobu pěti dnů a vypijí poslední dávku 1 g.

Na konci léčby antibiotiky je nezbytné, abyste užívali léky, které obnovují střevní mikroflóru po dobu dvou týdnů. Často se vyvíjí superinfekce způsobená houbami. Proto jsou předepsány antifungální léky.

U chlamydií v azithromycinu bude návod k použití vypadat trochu jinak. Pokud je onemocnění neměnné a pozorované v raných stadiích, vezměte 1 g azithromycinu jednou za tři dny.

Sluggish forma nemoci vyžaduje jiné schéma. První den se doporučuje užívat dvě tablety Azithromycinu 500 mg. Následující dva dny pijí azitromycin 0,5 g (jedna tableta). V následujících dnech užívejte 0,25 g účinné látky. Celý průběh léčby trvá týden.

U komplikovaných forem chlamydií se azithromycin počítá po třech dávkách po 1000 mg. Po užití dávky si vezmou přestávku a sedmý den vezmou lék znovu. O týden později, další - naposledy.

U urogenitálních onemocnění (uretritida, cervicitida) stačí užít 1 g léku jednou.

Borelióza je fokální zánět infekční povahy způsobený klíšťaty. Léčba zahrnuje užívání velké dávky antibiotika. Azithromycin se používá jednou nebo dvakrát denně v dávce 0,5 g. Léčba se může pohybovat od 7 do 10 dnů. Někdy předepsáno v kombinaci s metronidazolem. Aby se zabránilo rozvoji nemoci, pomůže gelový gel na bázi azithromycinu, který se aplikuje na oblast bodnutí hmyzem.

Někdy je lék předepisován ve formě injekcí. Prášek v dávce 500 miligramů se zředí rozpouštědlem. Po dobu tří dnů se do žíly nebo svalu injikuje jednou denně terapeutický roztok. Po tomto přenesení do tabletové formy. Nejčastěji je pro léčbu urogenitálního systému nebo při léčbě pneumonie předepsán podobný léčebný režim.

Interakce s jinými léky

Azithromycin někdy nelze předepisovat současně s některými jinými léky:

 • zvyšuje účinek antikoagulancií, jako je warfarin;
 • během současného podávání s digoxinem se může objevit glykosidová intoxikace;
 • během podávání disopyramidu se mohou vyvinout závažné patologické procesy v srdci;
 • léčba v kombinaci s lékem Rifabutin vede k leukopenii;
 • riziko vedlejších účinků se zvyšuje při užívání cyklosporinu;
 • není kompatibilní s heparinem.

Užívání přípravku Azithromycin s protizánětlivými a imunostimulačními léky. Účinnost je zvýšena v kombinaci s tetracyklinovými léky.

Možnosti náhrady

Analogové signály nelze vybrat nezávisle. Nezapomeňte se poradit s odborníkem.

Antibiotikum Erytromycin se používá k léčbě infekcí a zánětů způsobených bakteriemi. Zabraňuje streptokokové infekci. S účinnou látkou erythromycin jsou tablety, mast a roztok.

Nemáš ponětí, co jsou paraziti, kteří žijí uvnitř člověka, schopni. Infekce parazity vede k neuróze, únavě, náhlým výkyvům nálady a dalším závažnějším onemocněním. Moderní medicína naštěstí přišla s mnoha způsoby, jak se zbavit parazitů. Nejoblíbenější je.
Čtěte více »

Sumamed opakuje všechny vlastnosti patřící k azithromycinu. K dispozici ve formě tablet 125 mg nebo 500 mg, tobolek a práškové formy pro přípravu suspenzí. Prášek má příjemnou aromatizovanou vůni a připraví se z ní 50 ml suspenze.

Antibiotikum Azitrox pomáhá u většiny onemocnění způsobených bakteriemi. Dodává se ve formě 500 mg tobolek nebo 250 mg dihydrátu azithromycinu a jako sladký sirup.

Léčivo v dávce 250 mg se používá při léčbě nekomplikovaných forem infekce. Dospělí nejčastěji předepisují 3 tobolky, z nichž každá je 500 mg. Užívejte jednou po dobu tří dnů.

Varování vedlejších účinků

Pokud pacient pije azithromycin a jeho analogy, je nutné provést souběžnou léčbu, aby se zabránilo výskytu vedlejších účinků:

 • Účinná látka způsobuje střevní problémy. Ujistěte se, že užíváte prebiotika a probiotika (Linex, Atsipol, Hilak Forte, Bifidumbakterin);
 • hepatoprotektory (Essentiale, Karsil) pomohou snížit aktivitu jaterních enzymů;
 • antihistaminika (Suprastin, Cetrin) pomohou předcházet alergickým reakcím;
 • Pokud se objeví známky kandidózy, musíte užívat antimykotika (Nystatin, Levorin). Pro prevenci můžete užívat Diflucan;
 • s vyššími dávkami léku bude vyžadovat pomoc léků, které zlepšují a podporují práci srdečního systému;
 • Interferonové čípky pomáhají aktivovat vlastní obranu těla.

Antibiotika by měla být užívána pouze na lékařský předpis. Nemůžete provádět vlastní úpravy nebo měnit jeden lék na jiný. Tento stav se nejen nezlepšuje, ale také se mohou vyvinout komplikace.

Návod k použití přípravku AZITROMYCIN (AZITHROMYCIN)

Držitel certifikátu registrace:

Formy dávkování

Forma uvolňování, balení a složení azithromycinu

3 ks - Balení obalů (1) - lepenkové obaly.
3 ks - Obaly buněčných obalů (2) - kartonové obaly.

3 ks - Balení obalů (1) - lepenkové obaly.
3 ks - Obaly buněčných obalů (2) - kartonové obaly.

Farmakologický účinek

Širokospektrální antibakteriální léčivo ze skupiny makrolidových azalidů, bakteriostatické. Vazbou na 50S podjednotku ribozomů inhibuje translokaci peptidů v translačním stadiu, inhibuje syntézu proteinů, zpomaluje růst a reprodukci bakterií, má baktericidní účinek ve vysokých koncentracích. Ovlivňuje extra a intracelulárně lokalizované patogeny.

Mikroorganismy mohou být zpočátku rezistentní vůči antibiotiku nebo se vůči němu mohou stát rezistentními.

Rozsah citlivosti mikroorganismů na azithromycin (minimální inhibiční koncentrace (MIC), mg / l):

aerobní grampozitivní mikroorganismy: Staphylococcus aureus (citlivý na methylcyllin), Streptococcus pneumoniae (citlivý na penicilin), Streptococcus pyogenes;

aerobní gramnegativní mikroorganismy: Haemophilus influenzae, Haemophilus parainfluenzae, Legionella pneumophila, Moraxella catarrhalis, Pasteurella multocida, Neisseria gonorrhoeae;

anaerobních bakterií: Clostridium perfringens, Fusobacterium spp, Prevotella spp, Porphyromonas spp...

Ostatní: Chlamydia trachomatis, Chlamydia pneumoniae, Chlamydia psittaci, Mycoplasma pneumoniae, Mycoplasma hominis, Borrelia burgdoferi.

Středně citlivá nebo necitlivá:

aerobní grampozitivní mikroorganismy: Streptococcus pneumoniae (středně citlivý nebo rezistentní na penicilin).

aerobní grampozitivní mikroorganismy: Enterococcus faecalis, Staphylococci spp. (rezistentní vůči methicilinu), Staphylococus aureus (včetně kmenů citlivých na methicilin), Staphylococus pneumoniae, Staphylococcus spp. skupina A (beta-hemolytická). Azithromycin není účinný proti kmenům grampozitivních bakterií, které jsou rezistentní na erythromycin.

skupina Bacteroides fragilis.

Farmakokinetika

Po perorálním podání se azithromycin dobře vstřebává a rychle distribuuje do těla. Biologická dostupnost po jednorázové dávce 0,5 g - 37% (účinek "prvního průchodu" játry), Cmax po perorálním podání 0,5 g - 0,4 mg / l, doba do dosažení maximální koncentrace (TCmax) - 2-3 hodiny

Koncentrace ve tkáních a buňkách je 10-50 krát vyšší než v séru. Vd - 31,1 l / kg, vazba na plazmatické proteiny je nepřímo úměrná koncentraci v krvi a ponechává 7-50%.

Azithromycin je odolný vůči kyselinám, lipofilní. Snadno prochází histohematogenními bariérami, dobře proniká do dýchacích cest, močových orgánů a tkání, včetně v prostatě, kůži a měkkých tkáních. Fagocyty (polymorfonukleární leukocyty a makrofágy) jsou také transportovány na místo infekce, kde jsou uvolňovány v přítomnosti bakterií. Proniká do buněčných membrán a vytváří v nich vysoké koncentrace, což je důležité zejména pro eradikaci intracelulárně lokalizovaných patogenů. Ve fokusech infekce jsou koncentrace o 24–34% vyšší než ve zdravých tkáních a korelují se závažností zánětlivého procesu. Skladuje se v účinných koncentracích po dobu 5-7 dnů po poslední dávce.

V játrech je demethylovaný, výsledné metabolity jsou neaktivní. CYP3A4, CYP3A5, izoenzymy CYP3A7 se podílejí na metabolismu azithromycinu, jehož je inhibitorem. Plazmatická clearance - 630 ml / min: T1/2 mezi 8 a 24 h po požití - 14-20 h, T1/2 v rozsahu 24 až 72 hodin - 41 hodin

Více než 50% azithromycinu se vylučuje střevem beze změny, 6% ledvinami. Příjem potravy významně mění farmakokinetiku Cmax (o 31%), AUC se nemění.

U starších mužů (65-85 let) se farmakokinetické parametry nemění, u žen se zvyšuje Cmax (30-50%).

Indikace lék Azithromycin

Infekční a zánětlivá onemocnění způsobená mikroorganismy citlivými na léčivo:

 • infekce horních cest dýchacích a horních cest dýchacích: faryngitida, angína, sinusitida, otitis media;
 • infekce dolních dýchacích cest: akutní bronchitida, exacerbace chronické bronchitidy, pneumonie, vč. způsobené atypickými patogeny;
 • infekce kůže a měkkých tkání: běžné akné střední závažnosti, erysipely, impetigo, sekundárně infikovaná dermatóza;
 • počáteční stadium lymské nemoci (borelióza) - erythema migrans (erythema migrans);
 • infekce močových cest způsobené Chlamydia trachomatis (uretritida, cervicitida).

Dávkovací režim

Azithromycin se užívá perorálně 1krát denně 500 mg bez ohledu na jídlo.

Dospělí (včetně starších osob) a děti starší 12 let s hmotností nad 45 kg

Pro infekce horních a dolních dýchacích cest, ORL orgánů, kůže a měkkých tkání: 500 mg 1krát denně po dobu 3 dnů (dávka dávky - 1,5 g).

Při akné obyčejná střední závažnost: 2 čepice. 250 mg 1krát denně po dobu 3 dnů, poté 250 mg 2x týdně po dobu 9 dnů. Dávka dávky - 6,0 g.

Když erythema migrans: první den ve stejnou dobu 2 čepice. 500 mg, poté od 2. do 5. dne 500 mg denně. Dávka dávky 3,0 g.

U infekcí močových cest způsobených Chlamydia trachomatis (uretritida, cervicitida): 2 kapsle současně. na 500 mg.

Jmenování pacientů s poruchou funkce ledvin: u pacientů se středně těžkou poruchou funkce ledvin (CC> 40 ml / min) není nutná korekce.

Vedlejší účinky

Na straně zažívacího ústrojí: nevolnost, zvracení, průjem, bolest břicha, průjem, nadýmání, zažívací potíže, anorexie, zácpa, změna barvy jazyka, pseudomembranózní kolitida, cholestatická žloutenka, hepatitida, změny v laboratorních ukazatelích jaterních funkcí, selhání jater, nekróza jater (možná fatální).

Alergické reakce: svědění, kožní vyrážky, angioedém, kopřivka, fotosenzitivita, anafylaktická reakce (ve vzácných případech s fatálním koncem), erythema multiforme, Stevens-Johnsonův syndrom, toxická epidermální scrolýza.

Protože kardiovaskulární systém: palpitace, arytmie, ventrikulární tachykardie, zvýšení intervalu QT, obousměrná komorová tachykardie.

Poruchy nervového systému: závratě / závratě, bolesti hlavy, křeče, ospalost, parestézie, astenie, nespavost, hyperaktivita, agrese, úzkost, nervozita.

Na straně smyslů: tinnitus, reverzibilní sluchové postižení až po hluchotu (při dlouhodobém užívání vysokých dávek), zhoršenou chuť a vůni.

Z oběhového a lymfatického systému: trombocytopenie, neutropenie, eosinofilie.

Z pohybového aparátu: artralgie.

Na straně urogenitálního systému: intersticiální nefritida, akutní selhání ledvin.

Jiné: vaginitida, kandidóza.

Kontraindikace

 • mírné problémy s játry a ledvinami;
 • s arytmiemi nebo náchylností k arytmiím a prodloužením QT intervalu;
 • kombinovaným užíváním terfenadinu, warfarinu, digoxinu.

Použití v průběhu březosti a laktace

Azithromycin v těhotenství se doporučuje pouze v případech, kdy očekávaný přínos jeho příjmu pro matku převažuje nad potenciálním rizikem pro plod.

Během léčby azithromycinem je kojení přerušeno.

Žádost o porušení jater

Žádost o porušení funkce ledvin

Kontraindikován při těžkém selhání ledvin.

U pacientů se středně závažným poškozením ledvin (CC> 40 ml / min) není nutná korekce.

Použití u dětí

Použití u starších pacientů

Zvláštní pokyny

V případě vynechání antibiotika je třeba vynechanou dávku užít co nejdříve a následné dávky užívat v intervalech 24 hodin.

Po přerušení léčby azithromycinem mohou reakce přecitlivělosti u některých pacientů přetrvávat dlouhou dobu a mohou vyžadovat specifickou léčbu pod dohledem lékaře.

Vliv na schopnost řídit motorové dopravní a kontrolní mechanismy

Vzhledem k pravděpodobnosti vedlejších účinků centrálního nervového systému je třeba při řízení a obsluze strojů dbát zvýšené opatrnosti.

Předávkování

Příznaky: dočasná ztráta sluchu, nevolnost, zvracení, průjem.

Interakce s léky

Antacida neovlivňují biologickou dostupnost azithromycinu, ale snižují maximální koncentraci v krvi o 30%, takže lék by měl být užíván nejméně 1 hodinu před nebo 2 hodiny po užití těchto léků a potravin.

Při použití parenterálně neovlivňuje azithromycin koncentraci cimetidinu, efavirenzu, flukonazolu, indinaviru, midazolamu, triazolamu, ko-trimoxazolu (sulfamethoxazolu + trimethoprimu) při společném užívání, ale možnost takových interakcí při předepisování azithromycinu pro perorální podání by neměla být vyloučena.

Pokud je to nutné, doporučuje se použití cyklosporinu pro kontrolu obsahu cyklosporinu v krvi.

V kombinaci s digoxinem a azithromycinem je nutné kontrolovat koncentraci digoxinu v krvi již od té doby Mnoho makrolidů zvyšuje absorpci digoxinu ve střevě, čímž zvyšuje jeho plazmatickou koncentraci.

V případě potřeby se doporučuje společný příjem s warfarinem, aby se pečlivě sledoval protrombinový čas.

Současné užívání terfenadinu a antibiotik třídy makrolidů způsobuje arytmii a prodloužení QT intervalu. Na základě toho nelze vyloučit výše uvedené komplikace při současném podávání terfenadinu a azithromycinu. Vzhledem k tomu, že existuje možnost inhibice izoenzymu CYP3A4 azithromycinu v parenterální formě, pokud se používá ve spojení s cyklosporinem, terfenadinem, námelovými alkaloidy, cisapridem, pimozidem, chinidinem, astemizolem a dalšími léky, jejichž metabolismus se s tímto isoenzymem vyskytuje, je třeba je vzít v úvahu při podávání této terapie. uvnitř.

Při kombinovaném podávání azithromycinu a zidovudinu neovlivňuje azithromycin farmakokinetické parametry zidovudinu v krevní plazmě ani vylučování zidovudinu ledvinami a jeho metabolitem glukuronu. Koncentrace aktivního metabolitu, fosforylovaného zidovudinu v mononukleárních buňkách periferních cév se však zvyšuje. Klinický význam této skutečnosti je nejasný.

Při současném užívání makrolidů s ergotaminy a dihydroergotaminem je možný jejich toxický účinek.

Podmínky skladování Azithromycin

Skladujte v suchu, chráněn před světlem, mimo dosah dětí při teplotě do 25 ° C.