Může být azithromycin užíván k nachlazení a chřipce a jak

Nemoci, jako je běžná nachlazení a chřipka, jsou velmi časté - asi 95% z celkového počtu hlášených onemocnění - a mohou předjet kohokoliv v důsledku základního nedodržování pravidel péče o vlastní zdraví. Jejich hlavní nebezpečí je vyjádřeno tím, že výskyt takových onemocnění je téměř vždy doprovázen zánětlivými procesy dýchacího ústrojí. Zvláště často mladiství do 14 let chodí k lékaři s takovými příznaky. Samotné nachlazení nepředstavuje zvláštní ohrožení zdraví, ale neschopnost ho léčit může vést k oslabení imunitního systému a v důsledku toho k rozvoji závažnějších onemocnění v důsledku přidání bakteriálních patogenů.

Obecné informace o léku

Jedním z léků doporučených odborníky pro rychlou a účinnou léčbu nachlazení a chřipky je azithromycin. Léčivo patří do skupiny makrolidů, proto má velmi výrazný antibakteriální účinek; Ihned po aplikaci působí na postižené oblasti. Azithromycin se používá v přítomnosti silného kašle a rýmy, lechtání a bolesti v krku, jakož i zvýšené tělesné teploty a dalších onemocnění.

Vlastnosti a princip účinku azithromycinu

Charakteristickým znakem léčiva je jeho aktivita proti všem možným původcům nákazy: stafylokoky, pneumokoky, E. coli, streptokoky atd.

Existuje mnoho dalších makrolidových analogů na trhu, ale pouze Azithromycin nejúčinněji zvládá bakteriální kmeny syntetizující beta-laktamázu (látky, proti kterým jsou i antibiotika bezmocná).

Princip působení léku je založen na dočasné inhibici syntézy bílkovin, v důsledku čehož mikroby, které vyvolávají zánět horních dýchacích cest, jednoduše přestanou násobit. Účinnost azithromycinu v boji proti příznakům nachlazení není jen hlasitá prohlášení výrobců: průměrná doba trvání léčby drogovou závislostí není delší než 5 dnů.

Další léčivé vlastnosti

Kromě uvedených výhod má azithromycin extra-antibiotické vlastnosti. Jsou vyjádřeny v protizánětlivých účincích na infikovaných oblastech, regulaci metabolismu v infikovaném organismu a jeho normalizaci, jakož i stimulaci efektivního fungování imunitního systému a produkci protilátek proti škodlivým bakteriím. To vše výrazně urychluje proces obnovy pacienta jako celku a regeneraci stavu ORL orgánů, které byly dříve vystaveny bakteriálnímu napadení.

Doporučené dávkování při použití

Dávkování azithromycinu je určeno výhradně ošetřujícím lékařem v závislosti na symptomech, které byly zjištěny v době vyšetření, a na závažnosti onemocnění diagnostikovaného odborníkem. Rychlost užívání drog je zpravidla:

 • pro děti mladší 14 - 10 mg léčiva na 1 kg tělesné hmotnosti, užívané po dobu tří dnů jednou denně;
 • pro dospělé - až 50 mg léku, užívá se pět dní jednou denně.

Nežádoucí účinky azithromycinu

Azithromycin, stejně jako většina léků ze skupiny antibiotik, má řadu kontraindikací:

 • porušení rytmu kardiovaskulárního systému;
 • silná bolest hlavy a břicha, časté závratě;
 • zánět spojivek;
 • kandidóza;
 • vyrážka na různých částech těla.

Je nutné se seznámit s celým seznamem indikací, v jejichž případě bude mít užívání léčiva důsledky podobné těm, které jsou uvedeny výše, před zahájením léčby. Je vhodné tuto otázku prodiskutovat s terapeutem.

Azithromycin proti nachlazení a chřipce

Myšlenka virových onemocnění spočívá v neočekávané porážce těla s prudkým zhoršením pohody a porušením životních plánů člověka. Dobrým způsobem, jak se vyhnout komplikacím, je užívat azithromycin pro nachlazení a chřipku.

Toto antibiotikum účinně bojuje s účinky nachlazení a většiny infekčních onemocnění a může skutečně pomoci, pokud hrozí bakteriální poškození způsobené chřipkou nebo ARVI.

Popis léčiva

Léčivo zvané Azithromycin je semisyntetické antibakteriální činidlo ze skupiny makrolidů, podtřídy azalidů. Tyto látky se vyznačují přirozeným původem a charakteristickou patnáctičlennou makrocyklickou strukturou.

Vzhledem k modifikaci 14-členných makrolidů, zahrnutím atomu dusíku do laktonového kruhu, se stupeň rezistence vůči kyselinám vůči azithromycinu významně zvýšil a byl několikanásobně vyšší než u přípravků analogů.

Proto se při užívání azithromycinu proti nachlazení můžete spolehnout na účinnější léčbu než při užívání léků s podobnými vlastnostmi.

Léčivo je dostupné ve formě tablet 0,125 g a 0,5 g dihydrátu azithromycinu, stejně jako ve formě kapslí a sirupu.

Farmakologické vlastnosti léčiva

Bakteriostatický účinek azithromycinu je exprimován v inhibici syntézy proteinů a dalších fyziologicky důležitých procesů vitální aktivity mikrobiálních buněk. Výsledkem je zpomalení růstu a reprodukce bakterií, což přispívá k jejich smrti.

Protože azithromycin pochází z erythromycinu, jeho farmakologické vlastnosti jsou velmi podobné.

Vlastnosti azithromycinu jsou však dokonalejší:

 • aktivní složky léčiva nejsou při vystavení žaludeční šťávě zničeny;
 • odolnost vůči kyselinám je 300krát vyšší než u erythromycinu;
 • minimální počet nežádoucích účinků;
 • nízká toxicita
 • šetřící účinek na tělo;
 • extra-antibiotické působení - imunomodulační, protizánětlivé, sekretolytické (expektorační).

Kromě toho je možné pít Azithromycin pro nachlazení s komplikacemi nejen pro dospělé, ale i pro děti, včetně kojenců.

Podle výzkumu jsou účinné látky léčiva schopny nezávisle nalézt infekční ložiska. Úroveň koncentrace složek v postižených tkáních je o 30% vyšší než u zdravých. Zatímco použití podobných léků zajišťuje rovnoměrné rozložení antibakteriálních látek v celém těle.

Indikace pro použití

Charakteristickým rysem azithromycinu je to, že vysoké koncentrace léčiva mají baktericidní účinek a jsou účinné při eliminaci komplikací nachlazení a chřipky způsobených grampozitivními kokci a gramnegativními bakteriemi - stafylokoky, streptokoky, mykoplazmy, treponémy, chlamydie, pneumokoky, E. coli atd.

Výjimkou jsou grampozitivní mikroorganismy rezistentní na erythromycin.

Na otázku, zda lze azitromycin užívat při nachlazení, odpoví lékaři: ano, ale pouze v případě rizika komplikací. Tento lék má široké spektrum účinku a je účinný pro různé infekční léze, ale není schopen ovlivnit aktivitu virů.

Seznam indikací k užívání přípravku Azithromycin zahrnuje infekce:

 • respirační trakt - pneumonie, bronchitida;
 • ORL orgány - bolest v krku, angína, zánět šarlat, otitis media;
 • genitourinární systém, včetně pohlavně přenosných nemocí - uretritida, cervicitida;
 • kožní erysipy, dermatóza, pustulární léze;
 • GIT oddělení, včetně vředů, spojených s Helicobacter pylori.

Kromě toho lék dobře pomáhá při akutních formách patologií, jejichž původce není instalován.

Kdy užívat léky

Prohlášení, že azithromycin nepomáhá při nachlazení, je považováno za pravdivé, protože lék není schopen odstranit příznaky chřipky nebo ARVI. Přesto tento nástroj zabraňuje rozvoji komplikací a na rozdíl od jiných antibakteriálních léků nejenže nesnižuje, ale také podporuje činnost imunitního systému.

Azithromycin pro chřipku se tedy užívá v případech, kdy onemocnění vedlo ke zhoršení zdravotního stavu se známkami sekundární infekce:

 • nazální kongesce;
 • zvýšení teploty;
 • zvětšené krční lymfatické uzliny;
 • bolest na hrudi;
 • dušnost;
 • zvýšení počtu ESR a počtu leukocytů v celkovém krevním obraze.

Užívání přípravku Azithromycin je považováno za vhodné v případech, kdy tělo potřebuje podporu v boji proti progresivnímu onemocnění - nejčastěji zánětlivým procesům způsobeným chřipkou nebo nachlazení.

Způsob použití

Aplikace Azithromycin je jednoduchý a pohodlný. Při léčbě komplikací po nachlazení a chřipce se doporučuje užívat pilulku jednou denně - jednu hodinu před jídlem nebo dvě hodiny po jídle. Jíst potraviny, alkohol nebo antacida snižuje nejen intenzitu vstřebávání léku, ale také účinnost jeho dopadu.

Pokud se azithromycin opije spolu s tetracykliny nebo chloramfenikolem, jeho účinek se zvýší.

Velikost jedné dávky pro dospělého závisí na typu patologické léze a závažnosti onemocnění. Při léčbě dospělých chřipkami nebo ARVI se azithromycin užívá 500 mg každých 24 hodin po dobu tří dnů.

V případě potřeby lze délku léčby prodloužit o 2 dny.

Objem jednorázové dávky pro děti závisí na věku a tělesné hmotnosti dítěte. Pokud je nachlazení nebo chřipka doprovázena infekcí dýchacího ústrojí nebo bakteriální lézí horních cest dýchacích, dětem mladším 12 let se předepisuje stejný průběh léčby jako u dospělých - 500 mg jednou denně.

U dětí, jejichž hmotnost nepřesahuje 45 kg, se vypočte jedna dávka následujícím způsobem - 10 mg léku se užívá na 1 kg tělesné hmotnosti dítěte. Průběh léčby je tři dny.

Antibiotický účinek azithromycinu přetrvává několik dní i po vysazení léčiva.

Kontraindikace

V některých případech je léčba azithromycinem nejen nežádoucí, ale také kontraindikovaná.

Lék se nedoporučuje:

 • v přítomnosti individuální intolerance aktivních složek nástroje;
 • lidé náchylní k alergickým reakcím;
 • s jaterním a renálním selháním;
 • pacienti s arytmií;
 • během těhotenství;
 • během kojení;
 • novorozence.

Užívání přípravku Azithromycin může navíc vyvolat nežádoucí účinky. Vývoj nežádoucích reakcí je indikován zhoršeným zažíváním, nevolností a zvracením, nechutenstvím, výskytem žloutnutí na kůži, bušením srdce, bolestmi hlavy, ospalostí, depresí a úzkostí, svěděnými vyrážkami, edémem.

U dětí je vývoj nežádoucích účinků doprovázen změnou chuti, bolestivým stavem, výskytem konjunktivitidy a fotofobií. Podobné příznaky jsou pozorovány v případě předávkování.

Zhoršení zdraví po užití přípravku Azithromycin - signál, že další léčba přípravkem by měla být zastavena a vyhledat lékařskou pomoc. Nejčastěji je v přítomnosti nežádoucích účinků léčivo nahrazeno analogem nebo činidlem s podobným způsobem účinku.

Zdroje:

Vidal: https://www.vidal.ru/drugs/azithromycin__24064
GRLS: https://grls.rosminzdrav.ru/Grls_View_v2.aspx?routingGuid=464b69bc-52b8-420f-a2fd-5160efbe8523t=

Našli jste chybu? Vyberte ji a stiskněte klávesy Ctrl + Enter

Azithromycin pro nachlazení

Obsah článku

Kdy použít?

"Azithromycin" je antibakteriální léčivo patřící do skupiny makrolidů. Má výrazný antimikrobiální účinek, proto se používá k léčbě SARS a chřipky pouze za přítomnosti závažných komplikací.

Patří mezi ně:

 1. Angina a sinusitida;
 2. Faryngitida a chronická bronchitida;
 3. Bakteriální pneumonie a angína;
 4. Lymská choroba a uretritida;
 5. Otitis media a šarlatová horečka.

Pomocí "azithromycinu" na zimu můžete zastavit následující příznaky onemocnění:

 • rýma a silný kašel;
 • bolest v krku a bolest v krku;
 • vysoká horečka a malátnost.

Princip činnosti

Antibakteriální léčivo je účinné proti většině patogenů, které vyvolávají post-chřipkové komplikace. Mezi hlavní typy bakterií, které způsobují zánět a hnisání patří:

 1. Staphylococcus a pneumokoky;
 2. Treponema a Streptococcus;
 3. E. coli a mykoplazma;
 4. Legionella a Chlamydia.

Na rozdíl od jiných typů léků souvisejících s makrolidy se Azithromycin úspěšně zabývá kmeny bakterií syntetizujících beta-laktamázu. Tato látka blokuje působení antibiotik, což je činí neúčinnými v boji proti patogenům. Jak se lék na bakterie způsobující onemocnění?

Aktivní složky antimikrobiálního činidla se váží na patogenní ribozomy, což přispívá k inhibici syntézy proteinů. V důsledku toho je ukončen proces reprodukce mikrobů, které vyvolávají zánět v sliznici horní části dýchacích cest. Podle praktického výzkumu, tři nebo pětidenní průběh léčby komplikované chřipky nebo chřipky s azithromycinem je dostačující k usmrcení infekce.

Další vlastnosti léčiva

Široké užívání "azithromycinu" pro chřipku a nachlazení je způsobeno jeho extra-antibiotickými vlastnostmi:

 • protizánětlivé;
 • imunostimulační;
 • muko-regulační.

V průběhu lékařského výzkumu se ukázalo, že lék ovlivňuje fagocytózu, zabíjení a chemotaxi neutrofilů. Jinými slovy, aktivní složky antibiotika snižují tvorbu prozánětlivých látek, aktivují proces tvorby protizánětlivých cytokinů. Díky tomu dochází k výraznému urychlení procesu regenerace sliznic ENT orgánů postižených bakteriemi.

Množství použitého léku, jakož i schéma samotné antibakteriální terapie, určuje pouze ošetřující lékař. V případě mikrobiálních lézí horních a dolních dýchacích cest se "azithromycin" používá zpravidla v následujících dávkách:

 • Pro děti do 14 let: ne více než 10 mg antibiotika na každý kilogram hmotnosti 1 krát denně po dobu tří dnů;
 • Pro dospělé: až 50 mg antibiotika 1krát denně po dobu tří nebo pěti dnů.

Možné nežádoucí účinky

Odborníci doporučují použití antibiotik proti chřipce nebo nachlazení pouze v případě závažných komplikací. To je způsobeno jejich schopností vyvolat vedlejší účinky, mezi které patří:

 • Zácpa a nevolnost;
 • Neuróza a palpitace;
 • Urtikárie a bolest břicha;
 • Konjunktivitida a závratě;
 • Bolesti hlavy a kandidóza.

Azithromycin je silný bakteriostatický prostředek, který pomáhá vyrovnat se s většinou post-chřipkových komplikací.

Aktivní složky léčiva eliminují zánět v dýchacích orgánech, zastavují symptomy onemocnění a bojují proti bakteriální infekci.

0P3.RU

léčba nachlazení

 • Respirační onemocnění
  • Běžné nachlazení
  • SARS a ARI
  • Chřipka
  • Kašel
  • Pneumonie
  • Bronchitida
 • ORL onemocnění
  • Rýma
  • Sinusitida
  • Tonzilitida
  • Bolest v krku
  • Otitis

Azithromycin pro nachlazení

Stojí za to pít azithromycin pro chřipku?

Odpovědi:

Katarina

Antibiotika v špetce. Chřipka byla vždy léčena antivirotiky a symptomatickou léčbou. Antipyretika, desinsebiliziruyuschie + Kalinka-maliny. Přesměrování, pokud není teplota dlaně a nohy v horké vodě. Více pití ovocných nápojů, bylinné čaje bsmorodinovye.

Diano

smysl se probudí, pokud je spojena bakteriální flóra.

Ilmira

nápoj tetracyklin, čaj s citronem a všechno bude pryč za 2 dny, azithromycin je velmi toxický, je lepší, aby

madame

ne. pouze v případě komplikací nebo dlouhodobého onemocnění

Anya Alekseeva

Vždycky jsem pít, když jsem nemocný - azithromycin je velmi dobré antibiotikum. A s tím, pít Bifidumbacterin.

Light @@@

můj manžel také pije azithromycin je dobrý lék! jen s ním pít hilak forte, že dysbakterióza nebyla! Hodně štěstí

Deeck groog

Smysl nepije paracetamol, arbidol a více vody.

antibiotika nepomáhají s chřipkou, pouze s komplikacemi

Ellen

Antibiotika proti virům jsou zbytečná, již léčí komplikace, které jsou způsobeny bakteriemi citlivými na antibiotika. Mám Derinat kapající chřipkou a chladem, to jsou kapky v nose. Posilují imunitní systém a pomáhají tak rychle se vyrovnat s onemocněním. Ano, a mohou odkapat i malé děti a těhotné. Během sezóny, vždy kurz pro prevenci odkapávání, který by podporoval imunitní systém a ne onemocní.

maminka dvojčata

s chřipkou, je lepší pít antivirotika, jako je arbidol, lavomax, rimantadin, atd. a antibiotika pro komplikace jsou přijímány nebo pro nachlazení doprovázené kašlem.

xenia vetkina

antibiotika nevyléčí viry a jsou skutečně nebezpečná. Tyto eko-antibiotika budou brzy, ne tak škodlivé, ale nejsou z chřipky nebo orvi

lomar2006 Charkin

Když to předepsali, pak pili, já jsem také hledal informace o tomto antibiotiku v nete, když jsem byl nemocný, nepil jsem to, měl jsem chřipku, ale po týdnu jsem byl v nemocnici s pneumonií. Nehledejte radu na internetu, ale poslouchejte svého lékaře

Michail Bebeshko

Vždy mi pomáhá s chřipkou. pili a po 3 dnech jako nový

Je možné užívat azithromycin v časných stadiích studené... nepříjemná bolest v krku, atd.

Odpovědi:

Gerain Samara

v raných fázích studeného nápoje vařící vody s citronem, maliny, medu, horkého mléka, namočte nohy do hořčice, dýchejte brambory, pijte dostatek vody. NEVYSTAVUJTE ORGANIZMUS JAKÉHOKOLIV DOBRÉHO

Alexander Pirogov

je jen nutné použít azithromycin - pak vám pomůže evoluci zbavit se vás. Azithromycin je velmi silné antibiotikum s hlubokou rezervou, je používán v těžkých podmínkách, kdy bylo vyzkoušeno vše ostatní. pokud užíváte azithromycin stejně jako lízátka - pokud vy, Bože, zakázejte, jste opravdu vážně nemocní, žádná antibiotická léčba vám nemůže pomoci. jíst, jíst, co jsi?

Pokud je to začátek chřipky - pak absolutně nemožné! Je-li bolest v krku - pak můžete! Ale co vám lékař pomůže poznat!

Antibiotika pro nachlazení: indikace a rysy použití

Termín "studený" označuje celou skupinu onemocnění horních cest dýchacích, které mohou být charakterizovány jak virovým, tak bakteriálním původem. Zpravidla mají všechny nemoci podobné příznaky, které se ve většině případů poměrně snadno léčí. Nevylučuje to však situace, kdy se vyvíjejí komplikace běžného nachlazení a není možné se jich zbavit bez antibakteriálních léčiv. Téměř všichni lidé berou antibiotika pro nachlazení s obavami, protože mohou také způsobit vedlejší účinky.

K tomu, aby léčba přinesla nemocnému pouze prospěch, odstraněním doprovodných příznaků je důležité zvolit a aplikovat léčivý antibakteriální lék.

Kdy jsou potřebné antibakteriální léky na nachlazení?

Pokud léčba nachlazení 5. den po zahájení léčby nezlepšila stav pacienta, stojí za to zvážit, že bakteriální infekce se mohla připojit k běžnému nachlazení. V takových situacích je užívání antibiotik povinné. Takovéto terapeutické akce s akutními respiračními virovými infekcemi a běžným nachlazením jsou velmi důležité, protože jejich průběh může být často komplikován rozvojem dalších onemocnění, jako je bronchitida, angína, pneumonie.

Také indikace pro použití antibiotik jsou takové choroby, jako je hnisavá angína, zánět středního ucha, hnisavá sinusitida - sinusitida a frontální sinusitida, pneumonie, zánět lymfatických uzlin s tvorbou hnisu, laryngotracheitidy.

Antibiotika pro nachlazení by měla být vybrána pečlivě, navíc musí být přijata na základě těchto doporučení:

 1. Doporučuje se užívat léky uvnitř. Pokud se léčivo podává intramuskulárně nebo intravenózně, je možné infikovat krev. Tyto postupy jsou navíc pro dítě velmi traumatické.
 2. Je nutné dodržovat monoterapii s použitím jednoho antibiotika ze zvolené skupiny léčiv.
 3. Měli byste užívat pouze lék, který je účinný. Pokud se stav pacienta během jeho užívání do 48 hodin nezlepší a tělesná teplota se nesníží, může být nutné antibiotikum změnit.
 4. Je zakázáno užívat antipyretika paralelně, protože skrývají účinek antibiotika.
 5. Délka léčby by měla být nejméně 5 dní a v případě potřeby více. Během této doby bude kauzální agens potlačován. Odborníci také doporučují nepřerušit léčbu ani po nástupu očekávaného účinku, v léčbě pokračují další 2 dny.
 6. Při těžkém nachlazení a výskytu komplikací by měl být pacient hospitalizován a léčba antibiotiky by měla být prováděna pod vedením a dohledem specialisty.

Jak si vybrat lék?

Mnoho pacientů často čelí problému způsobenému skutečností, že nevědí, která antibiotika pít pro nachlazení. Je důležité vědět, že všechna existující antibiotika jsou rozdělena do skupin, z nichž každá je určena k léčbě některých bakterií. Proto je velmi důležité přesně stanovit diagnózu a pak vybrat vhodný lék.

Druhy studené medicíny

Všechna antibiotika používaná pro nachlazení jsou rozdělena do následujících skupin:

 1. Peniciliny.
 2. Cefalosporiny.
 3. Makrolidy.
 4. Fluorochinolony.

Peniciliny svou povahou mohou být přírodní - benzylpenicilin, nebo syntetický - oxacilin, ampicilin. Takové léky jsou účinné v boji proti bakteriím, ničí jejich stěny, což nevyhnutelně vede ke smrti patogenu. Prakticky nikdy v léčbě léků této skupiny nejsou žádné vedlejší účinky ve formě alergií nebo horečky. Hlavním rysem penicilinů je jejich nízká toxicita, díky které mohou být použity ve vysokých dávkách a léčba je často prováděna poměrně dlouhou dobu. Z tohoto důvodu se v pediatrii často využívají antibiotika pro nachlazení dětí.

Cefalosporiny - skupina antibakteriálních léčiv s vysokou aktivitou. Když vstoupí do místa infekce, bakteriální membrána se zničí. Tyto prostředky jsou používány pouze intramuskulárně nebo intravenózně, nejsou užívány perorálně, s výjimkou cefalexinu. Příležitostně se mohou objevit drobné alergické reakce a porucha funkce ledvin.

Makrolidy se často používaly při léčbě pacientů s alergií na penicilin. Takové léky jsou netoxické a nezpůsobují alergie.

Fluorochinolony mají vysokou účinnost proti gram-negativním bakteriím. V krátké době proniknou do buňky a infikují intracelulární mikroby. Jedná se o jedno z nejbezpečnějších a netoxických antibiotik, jejichž léčba nenarušuje ani činnost gastrointestinálního traktu.

Respirační léčba

Mezi onemocnění dýchacího ústrojí patří tracheitida, bronchitida, pohrudnice, pneumonie. Ve většině případů kombinují dva běžné symptomy - horečku a kašel. Jakmile se objeví, měli byste okamžitě konzultovat lékaře s lékařem, abyste si vybrali správnou léčbu. Takové akce zabrání mnoha komplikacím.

Mezi léky, které jsou účinné v boji proti bakteriím, které ovlivňují dýchací cesty, stojí za to zdůraznit Amoxiclav, Amoxicillin, Augmentin. Všechna tato antibiotika pro nachlazení patří do skupiny penicilinů. Některé bakterie, které způsobují respirační onemocnění, mohou být rezistentní vůči penicilinu. V takových případech jmenoval Aveloks, Levofloxacin - trifluorchinolon a fluorochinolon.

Cefalosporiny jsou účinné při onemocněních, jako je pneumonie, pohrudnice a bronchitida. Pro tyto účely, široce použitý Zinatsef, Zinnat, Supraks. Atypickou pneumonii, jejíž patogeny jsou mykoplazmy a chlamydie, může léčit Chemocin a Sumamed. Každý z těchto léků - nejsilnější antibiotikum pro nachlazení.

Léčba onemocnění ORL orgánů

Nejběžnějšími chorobami ORL orgánů jsou sinusitida, otitis, bolest v krku, faryngitida a laryngitida. Mohou způsobit streptokoky, hemophilus bacillus, stafylokoky. Při léčbě těchto onemocnění jsou předepsány následující prostředky:

 1. Augmentin, Ampicillin, Amoxicilin - užívá se pro bolest v krku, čelní sinusitidu, faryngitidu.
 2. Azithromycin, klarithromycin - nejúčinnější antibiotika pro nachlazení, jmenovitě sinus, faryngitida, otitis.
 3. Ceftriaxon, Cefatoxime - se používá v případech, kdy léčba jinými antibakteriálními léky nepřinesla zlepšení.
 4. Morsifloxacin, Lefofloxacin - používá se k odstranění zánětlivých procesů v ORL orgánech.

Účinky antibiotik

Pokud jsou předepsány nesprávně nebo léčeny antibakteriálními léky, může dojít k mnoha nepříjemným následkům. Nejčastěji pozorované takové vedlejší účinky:

 1. Dysbakterióza. Na sliznicích a na kůži lidského těla jsou vždy přítomny bakterie, které vykonávají ochranné funkce. S množením patogenních mikroorganismů neprožívají prospěšné bakterie. V tomto případě je nerovnováha zlomena, což obvykle projevuje kandidózu a průjem.
 2. Rezistence patogenních mikroorganismů. S nesprávným ošetřením, výběr více odolných bakterií, které se rychle rozmnožují v těle.
 3. Alergické projevy. Některé léky u pacientů mohou pociťovat alergie, které není vždy snadné se zbavit.

Antibiotika pro nachlazení by měla být předepsána výhradně ošetřujícím lékařem na základě zkoumání pacienta, s ohledem na historii a další studie. V žádném případě by pacienti neměli používat antibakteriální látky
jmenování specialisty.

Pijí antibiotika na nachlazení u dětí nebo dospělých?

Každý, kdo získal diplom z jakéhokoliv zdravotnického ústavu, ví a pamatuje si, že antibiotika pro nachlazení, SARS a chřipku nepomáhají. Lékaři na klinikách, praktičtí lékaři v nemocnicích si to pamatují. Nicméně, antibiotika jsou předepsána a ne zřídka jen profylakticky. Protože když se jedná o pacienta, když je pacient pacientem, vyžaduje léčbu.

A v případech studené, akutní respirační virové infekce, kromě dobře známých pravidel - hojné pití, odpočinek na lůžku, vitaminizované, omezené (dietní) jídlo, léky a lidové metody kloktání, mytí nosu, inhalace, tření teplými masti - nic víc Není to nutné, veškerá léčba nachlazení je omezena na toto. Ale ne, člověk očekává, že lék od lékaře, často prostě žádá o antibiotikum.

Horší je, že pacient může nezávisle na svých zkušenostech nebo něčí radě začít užívat jakékoli antibiotikum. Vidět dneska lékaře zabere spoustu času a léky jsou velmi snadno dostupné. V žádné civilizované zemi neexistuje takový otevřený přístup k lékům jako v Rusku. Naštěstí dnes většina lékáren užívá antibiotika na lékařský předpis, ale vždy existuje možnost získat lék bez lékařského předpisu (změkčením lékárníka nebo výběrem lékárny, která nejvíce hodnotí její obrat).

Co se týče léčby nachlazení u dítěte, situace je často zastíněna skutečností, že pediatr je jednoduše zajištěn, předepisuje účinné, dobré, „dětské“ antibiotikum pro nachlazení pro prevenci, aby se zabránilo možným komplikacím. Pokud se dítě začne pít hojně, zvlhčovat, větrat místnost, dávat dětem léky proti horečce, při vysokých teplotách používat známé prostředky pro nachlazení a tradiční metody, tělo se musí vyrovnat s většinou virových infekcí dýchacích cest.

Proč tedy pediatr předepisoval antibiotika? Protože komplikace jsou možné. Ano, riziko vzniku komplikací u dětí předškolního věku je velmi vysoké. Dnes ne každá matka se může chlubit silnou imunitou a celkovým dobrým zdravím svého dítěte. A lékař v tomto případě je vinen, nevšiml, nekontroloval, nestanovil. Strach z obvinění z nekompetentnosti, nepozornosti, nebezpečí stíhání tlačí pediatrů na předepisování antibiotik dětem s nachlazení jako prevenci.

Je třeba mít na paměti, že zima v 90% případů je virového původu a viry nevyléčí antibiotiky.

Pouze v případech, kdy se tělo nedokázalo vyrovnat s virem a vznikly komplikace, spojila se bakteriální infekce, byla lokalizována v ústech, nosu, průduškách nebo plicích - pouze v tomto případě jsou uvedena antibiotika.

Je možné, aby analýza pochopila, že antibiotika jsou potřebná?

Laboratorní testy potvrzující bakteriální povahu infekce nejsou vždy prováděny:

 • Vzhledem k tomu, sputum kultury, moč dnes je poměrně drahé pro kliniky a snaží se zachránit.
 • Výjimkou jsou hltanové a nosní výtěry na bolavém krku na Leflerově hůlce (původce záškrtu) a selektivní setí odnímatelných mandlí při chronické angíny nebo moču v patologii močových cest.
 • Je pravděpodobnější bakteriologické potvrzení mikrobiální infekce u nemocničních pacientů.
 • Nepřímé známky bakteriálního zánětu jsou změny v klinickém krevním testu. Zde se může lékař orientovat na vzestup ESR, zvýšení počtu leukocytů a posun vzorce leukocytů doleva (zvýšení počtu leukocytů v bodech a segmentech).

Jak porozumět pohody, že se objevily komplikace?

Oko může být přidáním bakterií určeno:

 • Změňte barvu výboje nosu, hltanu, ucha, očí, průdušek - z průhledného se stává zakalený, žlutý nebo zelený.
 • Na pozadí bakteriální infekce se zpravidla opakuje nárůst teploty (například v případě pneumonie komplikované ARVI).
 • S bakteriálním zánětem v močovém systému je pravděpodobné, že se moč stane zakaleným a v oku bude viditelný sediment.
 • S porážkou střevních mikrobů ve výkalech se objeví hlen, hnis nebo krev.

Pochopte, že komplikace ARVI vznikly následujícími rysy:

 • Pokud se po nástupu akutních respiračních virových infekcí nebo nachlazení po zlepšení 5-6 dnů teplota zvýší na 38-39 ° C, zhorší se zdravotní stav, dojde ke zvýšení kašle, dušnosti nebo bolesti na hrudi při dýchání a kašli - riziko pneumonie je vysoké.
 • Bolest v krku se zvyšuje při vysokých teplotách nebo dochází k náletům na mandle a cervikální lymfatické uzliny se zvyšují, je nutné vyloučit bolest v krku nebo záškrt.
 • V uchu je bolest, která se zvyšuje s tlakem na kozlíku, nebo z ucha tekla - pravděpodobně otitis media.
 • Na pozadí rýmy se objevily výrazné nosní hlasy, bolesti hlavy v čele nebo tváři, které se zhoršují ohýbáním dopředu nebo lháním, vůně je úplně pryč - existují známky zánětu vedlejších nosních dutin.

Mnoho lidí se ptá, která antibiotika pít na nachlazení, která antibiotika je lepší pro nachlazení? Pokud se objeví komplikace, volba antibiotika závisí na:

 • lokalizace komplikací
 • věku dítěte nebo dospělého
 • pacienta
 • tolerance
 • a samozřejmě rezistence vůči antibiotikům v zemi, kde se nemoc vyskytla.

Jmenování by měl provádět pouze ošetřující lékař.

Pokud antibiotika nejsou indikována pro nachlazení nebo nekomplikované ARVI

 • Muko-hnisavá rýma (rýma) trvající méně než 10-14 dnů
 • Nasofaryngitida
 • Virová konjunktivitida
 • Virová tonzilitida
 • Tracheitida, bronchitida (v některých případech jsou při vysokých teplotách a akutní bronchitidě nutná antibakteriální léčiva)
 • Připojení infekce herpes (herpes na rtech)
 • Laryngitida u dětí (léčba)

Pokud je možné použít antibiotika pro nekomplikované ORZ

 • S výraznými příznaky snížené imunity - konstantní horečka s nízkým stupněm onemocnění, více než 5 p / rok nachlazení a virová onemocnění, chronická houbová a zánětlivá onemocnění, HIV, jakékoliv onkologické choroby nebo vrozené poruchy imunity
 • Dítě do 6 měsíců - křivice u kojenců (symptomy, léčba), různé malformace, s nedostatkem hmotnosti
 • Na pozadí některých krevních onemocnění (agranulocytóza, aplastická anémie).

Indikace antibiotik jsou

 • Bakteriální bolest v krku (při současném vyloučení záškrtu při výtěrech z hltanu a nosu) vyžaduje léčbu peniciliny nebo makrolidy.
 • Purkuentní lymfadenitida vyžaduje širokospektrální antibiotika, konzultujte chirurga, někdy hematologa.
 • Laryngotracheitida nebo akutní bronchitida nebo exacerbace chronické bronchitidy nebo bronchiektázy budou vyžadovat makrolidy (Macropenes), v některých případech rentgen hrudníku k vyloučení pneumonie.
 • Akutní zánět středního ucha - volba mezi makrolidy a cefalosporiny provádí ORL lékař po otoskopii.
 • Pneumonie (viz první známky pneumonie, léčba pneumonie u dítěte) - léčba semisyntetickými peniciliny po radiologickém potvrzení diagnózy s povinným sledováním účinnosti léku a rentgenové kontroly.
 • Zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida, sinusitida, etmoiditida) - diagnóza je stanovena rentgenovým vyšetřením a charakteristickými klinickými příznaky. Léčbu provádí otolaryngolog (viz známky sinusitidy u dospělých).

Uveďme příklad studie provedené na základě údajů z kliniky pro děti, při analýze údajů z anamnézy a ambulantních karet 420 dětí ve věku 1-3 let. V 89% případů měly děti ARVI a ARD, 16% akutní bronchitidu, 3% otitis a pouze 1% pneumonie a dalších infekcí.

A v 80% případů, pouze pro zánět horních cest dýchacích při akutních respiračních onemocněních a arvi, byla předepsána antibiotika a pro pneumonii a bronchitidu ve 100% případů. Podle této teorie si většina lékařů uvědomuje nepřípustnost použití antibakteriálních látek pro nachlazení nebo virové infekce, ale z řady důvodů:

 • administrativní instalace
 • věku dětí
 • preventivních opatření ke snížení komplikací
 • neochota jít do aktiv

jsou stále předepsány, někdy krátkými 5denními cykly a se snížením dávky, což je velmi nežádoucí. Rovněž se nebere v úvahu spektrum patogenů u dětí. V 85 - 90% případů se jedná o viry a mezi bakteriálními činidly je ve 40% pneumokoků, v 15% hemofilus bacillus, 10% hub a stafylokoků, méně často atypických patogenů - chlamydií a mykoplazmatech.

S rozvojem komplikací na pozadí viru, pouze na lékařský předpis, v závislosti na závažnosti onemocnění, věku, anamnéze pacienta, jsou předepsána následující antibiotika:

 • Penicilinová řada - při absenci alergických reakcí na peniciliny lze použít polosyntetické peniciliny (Flemoxin Solutab, Amoxicilin). Pro těžké rezistentní infekce mezi penicilinovými přípravky lékaři preferují "chráněné peniciliny" (amoxicilin + kyselina klavulanová), Amoxiclav, Ecoclav, Augmentin, Flemoklav Solyutab. Jedná se o léky první linie pro anginu pectoris.
 • Cefalosporinová řada - Cefixime (Supraks, Pancef, Iksim Lupin), Cefuroxime axetil (Zinatsef, Supero, Axetin, Zinnat) atd.
 • Makrolidy jsou obvykle předepisovány pro chlamydie, mykoplazmatickou pneumonii nebo infekce ORL orgánů - azithromycin (Sumamed, Zetamax, Zitrolid, hemomycin, Z-faktor, Azitrox), Macropen je lékem volby pro bronchitidu.
 • Fluorochinolony - jsou předepisovány v případech nesnášenlivosti s jinými antibiotiky, stejně jako v případech, kdy jsou bakterie rezistentní na přípravky penicilinu - Levofloxacin (Tavanic, Floracid, Hyflox, Glevo, Flexide), Moxifloxacin (Avelox, Plevenox, Moximac). Fluorochinolony jsou zcela zakázány pro použití u dětí, protože kostra dosud nebyla vytvořena, a také proto, že se jedná o "rezervní" léky, které mohou být užitečné pro člověka, když vyrůstá v léčbě infekcí rezistentních na léky.

Obecně platí, že problém výběru antibiotik pro dnešek je úkolem lékaře, který musí řešit tak, aby pacientovi pomohl co nejvíce v současnosti a aby v budoucnu nepoškodil. Problém je komplikován skutečností, že farmaceutické společnosti ve snaze o dnešní zisky absolutně neberou v úvahu závažnost zvyšující se rezistence patogenů vůči antibiotikům a házejí tyto antibakteriální novinky do široké sítě, která může být zatím v rezervě.

Pokud lékař předepíše antibakteriální léčivo, měli byste se seznámit s pravidly 11. Jak pít antibiotika.

Azithromycin pro chřipku

Azithromycin je širokospektrální lék, který má výrazný antibakteriální terapeutický účinek. S ním můžete rychle potlačit aktivitu patogenních bakterií a normalizovat lidský stav. Tento článek vám řekne, zda azithromycin může být použit pro chřipku a jak efektivní je pro tento účel.

Popis léčiva

Před zvažováním jak používat azithromycin pro chřipku a nachlazení, to je důležité si všimnout toho tato droga patří do skupiny širokoprofilových antibiotik, který pro relativně rychlé období může účinně potlačit produkci patogenních baktérií a mikrobů.

Porovnáme-li takový lék s jinými antibiotiky, pak to přímo ovlivní buněčnou membránu, čímž zničí její ribozom. Výrazný terapeutický účinek léčiva se tak projeví během několika hodin po počátečním příjmu.

Stejně jako všechna makrolidová antibiotika, azithromycin pro chřipku, jejichž přehled bude uveden níže, je nejvíce koncentrován v plicích, ušní dutině a dutinách. Proto je velmi účinný při léčbě různých typů komplikací chřipky a nachlazení, které se obvykle vyskytují při absenci včasné terapie.

V medicíně je účinek takového léku často srovnáván s „účinkem trojského koně“, protože po asimilaci začíná rychlý příjem neutrofilů a zvýšení jejich dalšího uvolňování v tkáních.

Při perorálním podání se takové antibiotikum ve střevě velmi rychle vstřebává. Maximální koncentrace léčiva v těle dosahuje dvě hodiny po přijetí.
Je důležité poznamenat, že azithromycin patří k prostředkům s kumulativním terapeutickým účinkem. Při každém následujícím příjmu tedy léčivo dále zvyšuje svůj terapeutický účinek, který přetrvává několik dní po ukončení terapie.

Díky pohodlné formě uvolňování (léky proti chřipce, 3 kusy na balení) a jednoduchému podávání je tento přípravek velmi vhodný pro ambulantní léčbu pacientů.

Měli byste vědět, že azitromycin pro chřipku s komplikacemi je nejen účinný, ale také relativně bezpečný, protože ve srovnání s jinými antibiotiky je tento lék pro lidi mnohokrát snazší snášet a vzácně způsobuje nežádoucí vedlejší účinky. To značně rozšiřuje nabídku léků na předpis.

Azithromycin pro chřipku pomáhá nejen díky tomu, že má antibakteriální účinek na nidus nemoci, ale také tím, že přispívá k normalizaci imunitního systému a zmírňuje zánětlivé procesy, které jsou vždy pozorovány pro jakékoli nachlazení.

Kdy si vzít lék

Bezprostředně by se mělo říci, že není možné použít antibiotika pro běžný studený virus, protože viry to způsobují a tyto léky mají zcela jiný terapeutický směr - potlačují aktivitu patogenních bakterií.

Symptomy, pro které je toto antibiotikum doporučeno k léčbě chřipky, jsou:

 1. Vzhled vysoké tělesné teploty, která se během několika dní neodezní a ukazuje na výskyt hnisavého zánětlivého ohniska v těle.
 2. Silný nárůst v krčních lymfatických uzlinách.
 3. Vývoj hnisavé sinusitidy nebo sinusitidy, které jsou doprovázeny nazální kongescí.
 4. Bolest na hrudi, která se zvyšuje s inspirací.
 5. Fotofobie a trhání.
 6. Hnisavý plak na žlázách a silná bolest při polykání.

Azithromycin pro nachlazení tak může být použit pouze tehdy, když tělo již nemá dostatečnou sílu vyrovnat se s infekcí na vlastní pěst a zastavit její progresi.

Indikace pro podávání azithromycinu proti chřipce jsou:

 1. Vývoj pneumonie způsobené pneumokokovou bakterií.
 2. Hnisavý otitis.
 3. Zánět dutin s hnisavou lézí.
 4. Purulentní tonzilitida.

Způsob použití

Při léčbě bakteriálních komplikací z chřipky užívejte jednu tabletu jednou denně. Tradiční doba trvání takové léčby je tři dny. V případě potřeby Vám může lékař prodloužit na pět dní.

U pacientů se závažným onemocněním jater a ledvin, stejně jako u starších pacientů, by mělo být dávkování upraveno individuálně.

Je důležité vědět, že bezprostředně před jmenováním tohoto nástroje musí pacient nutně určit citlivost na léčivo.

Doporučuje se pít tablety azithromycinu dvě hodiny po požití.

Bezprostředně po ukončení léčby musí být stav pacienta pod dozorem ještě několik dní.

Kontraindikace

Použití azithromycinu k léčbě nachlazení je zakázáno v následujících případech:

 1. Individuální nesnášenlivost pacienta léčivou látkou, která mu způsobuje alergickou reakci. V tomto případě musí lékař předepsat pacientovi antibiotikum jiné skupiny léčiv (s jinou účinnou látkou).
 2. Přítomnost akutních alergických reakcí u lidí, jakož i zvýšená tendence k nim.
 3. Dětský věk do dvanácti let.

S opatrností a pouze na lékařský předpis by měl být azithromycin užíván k léčbě onemocnění jater, srdce a ledvin. Pacienti trpící cukrovkou by měli být léčeni výhradně v nemocnici.

Příjem během těhotenství

Je nežádoucí předepisovat toto antibiotikum během těhotenství, protože jeho účinná látka může negativně ovlivnit růst a vývoj plodu. Je nutné ji používat pouze jako poslední možnost, kdy zamýšlené přínosy pro matku budou vyšší než rizika pro plod.

Pokud je to nutné, jmenování Azithromycinu během kojení, žena musí opustit kojení dítěte, aby dítě nedostalo „dávku“ antibiotika mateřským mlékem.

Obecně platí, že praktickým lékařům se v těchto podmínkách nedoporučuje používat silná antibakteriální léčiva. Aby se zabránilo komplikacím z chřipky, lékaři doporučují, aby byla léčena, když se objeví první známky onemocnění.

Vedlejší účinky

Nežádoucí účinky azithromycinu (tři tablety chřipky obsahují antibiotikum v samostatném balení) jsou poměrně vzácné. Mohou nastat při užívání vysoké dávky léku, v kombinaci s účinnými léky nebo léčbou v přítomnosti důležitých kontraindikací.

Nejčastěji toto antibiotikum pro chřipku (3 tablety) způsobuje u pacienta takovéto vedlejší účinky:

 1. Poruchy v lidském zažívacím systému, které se projevují jako nevolnost, zvracení, ztráta chuti k jídlu, bolest břicha a nadýmání. Méně často může lék způsobit žloutenku, zhoršení funkce ledvin a jater.
 2. V centrálním nervovém systému může člověk pociťovat bolest hlavy, závratě a poruchy spánku. Další nežádoucí účinky mohou zahrnovat ospalost, slabost, podrážděnost a depresivní stavy. Ve více pokročilých případech dochází k třesu končetin, apatii a křečím.
 3. V práci myokardu mohou být poruchy ve formě bolesti na hrudi, dušnosti, srdečních arytmií a tachykardii.
 4. U urogenitálního systému se může rozvinout kandidóza a nefritida (zánět ledvin).
 5. Alergické reakce, projevující se formou vyrážky, svědění kůže, edému a různých typů erytému.

Interakce s léky

Azithromycin pro chřipku a nachlazení, jejichž recenze lze přečíst na mnoha fórech o léku, má následující vlastnosti lékových interakcí:

 1. Tetracyklinová léčiva zvyšují terapeutický účinek takového antibiotika. To je třeba zvážit, aby nedošlo k předávkování.
 2. V kombinaci s triazolovým lékem se zvyšuje jeho terapeutický účinek.
 3. Současně s tímto antibiotikem a warfarinem člověk potřebuje pečlivé sledování stavu krve a její srážlivosti.
 4. Zvyšuje toxické účinky antikoagulancií.
 5. Ethanol zpomaluje vstřebávání antibiotika.

Doporučení pro léčbu

Aby Azithromycin proti chřipce skutečně pomohl vyléčit toto onemocnění a jeho komplikace, měli byste při jeho užívání pamatovat následující:

 1. Je povoleno používat takové antibiotikum pouze tak, jak je předepsáno lékařem, protože někdy může samo léčba způsobit pacientovi více škody než užitek (pokud se užívá ve špatné dávce léku nebo se léčí v případě zjevných kontraindikací).
 2. Je přísně zakázáno nezávisle zvyšovat dávkování léku za účelem zvýšení jeho terapeutického účinku. To platí zejména pro terapii u dětí.
 3. Terapeutická účinnost azithromycinu se odhaduje na tři dny. Pokud během této doby lék nezpůsobil žádné zlepšení stavu pacienta, měl by ošetřující lékař zrušit příjem a nahradit antibiotikum analogem nebo lékem jiné antibakteriální skupiny.
 4. Stejně jako u jiných antibakteriálních látek může tento lék zhoršit trávení a celkovou mikroflóru v lidském těle. Proto je pacientovi při jeho užívání důrazně doporučeno pít bifidobakterie (Linex, Hilak Forte atd.). Také pro normalizaci práce střeva je užitečné jíst nízkotučné fermentované mléčné výrobky.
 5. Vzhledem k tomu, že lék je schopen negativně působit na práci jater a ledvin, musí být sledován jejich stav během léčby. Měli byste také pravidelně podstoupit klinické vyšetření krve.
 6. Užívání přípravku Azithromycin za účelem prevence vzniku virové chřipky a akutního respiračního onemocnění není přípustné, protože tento léčivý přípravek má zcela jiný terapeutický směr. Aby se zabránilo chřipce, měly by být použity pouze antivirotika, která budou působit na přímý zdroj onemocnění.
 7. Bez předpisu pro pacienta není možné kombinovat příjem tohoto antibiotika s jinými léky.
 8. Pokud dojde během léčby Azithromycinem k prvnímu zhoršení stavu, je nutné léčbu přerušit a okamžitě vyhledat lékaře, dokud se stav pacienta nestane kritickým.
 9. Hlavním ukazatelem účinnosti takového léku je snížení vysoké tělesné teploty, jakož i odstranění zánětlivého (hnisavého) ohniska v krku, nosu, uších nebo pneumonii.
 10. Je žádoucí, aby toto antibiotikum bylo užíváno ve stejnou dobu, aby jeho účinná látka neměla čas na odstranění z těla.

Recenze

Abychom lépe pochopili, zda je možné pít azithromycin s chřipkou, a zda to pomůže vyrovnat se s touto nemocí, dáváme následující recenze pacientů, kteří již tento lék na sebe sami vyzkoušeli:

 1. Ludmila „Není to poprvé, co používám azithromycin pro chřipkové a akutní respirační virové infekce, a v každém případě mi tento lék hodně pomáhá. Podařilo se mi vyléčit těžkou formu hnisavé sinusitidy, kterou jsem měl po zchlazení. Za pouhé tři dny léčby Azithromycin s chřipkou normalizoval můj stav a přispěl k eliminaci hnisu. Dosud jsem z této skupiny drog nic lepšího nepoužil. “
 2. Daniel „Opravdu jsem pochyboval o tom, zda by mohl být azithromycin užíván proti chřipce, ale po konzultaci s lékařem jsem si uvědomil, že takové antibiotikum lze použít pouze v extrémních případech, kdy tělo již není schopno bojovat s nemocí samotnou. S azithromycinem jsem vyléčil bakteriální bolest v krku, která byla doprovázena vysokou horečkou. Léčivý prostředek měl s jeho úkolem vynikající práci, i když ve mně později způsobil dysbakteriózu.

Svetlana „Azithromycin pro ARVI byl podán jejímu dítěti na lékařský předpis. I přes rychlý a pozitivní terapeutický účinek, tento lék způsobil bolesti hlavy u mého dítěte. Myslím si, že takové antibiotikum by mělo být používáno s opatrností a pouze podle pokynů lékaře. “