Teplota bez příznaků u dítěte

Na první pohled zbytečný nárůst teploty dítěte se vždy stává důvodem ke znepokojení rodičů. I když horečka není doprovázena typickými projevy nachlazení nebo otravy, stále ukazuje, že ne všechno je v pořádku s tělem dítěte. Zvýšená teplota bez příznaků u dítěte může být spojena s různými onemocněními a patologickými stavy. Pro pochopení příčiny zvýšené teploty je nutné se poradit s lékařem. V každém případě, pokud teploměr stoupne na 38 ° C, nebo se dítě cítí dobře i při malém teple, je důležité zmírnit jeho stav pomocí vhodného věkového produktu. MAXICOLD® pro CHILDREN 1 může být použit jako takové činidlo.

Možné příčiny asymptomatické horečky u dítěte

Virová onemocnění. Příčinou asymptomatického tepla u dětí je často infekce s akutní respirační virovou infekcí, kterou běžně nazýváme běžným nachlazením v každodenním životě. V prvních dnech nemusí být onemocnění doprovázeno chladem, bolestmi v krku a dalšími nepříjemnými projevy. Kromě toho děti často snášejí akutní respirační virové infekce snadněji než dospělí, dále hrají a běžejí jako obvykle, téměř si nevšimnou tepla. Pokud v nepřítomnosti symptomů teplota dítěte trvá 3–4 dny a pak se na těle dítěte objeví malé červené vyrážky, může to znamenat roseolu, onemocnění způsobené virem herpesu.

Skryté bakteriální infekce. Teplota 38 ° С bez příznaků u dítěte může indikovat vývoj pneumonie, akutní pyelonefritidu, infekční onemocnění dolních močových cest. Hodnoty teploměru mohou být vyšší nebo nižší - od 37 do 39 ° C. U některých onemocnění je vyšší teplota. V každém případě budou nutné další testy pro detekci latentní bakteriální infekce. Co testy udělat, řekne doktor.

Přehřátí. V letní sezóně je srdeční mrtvice běžnou příčinou vysoké horečky u dítěte bez příznaků nachlazení. Pokud je dítě již dlouho na slunci bez čelenky, zůstal v horkém počasí v dusném pokoji nebo v uzavřeném autě, může se vyvinout hypertermie. S mírným přehřátím obvykle neexistují žádné další stížnosti. Dítě však může být neobvykle letargické.

Zuby. U malých dětí (v průměru od 4 měsíců do 2 let) je erupce mléčných zubů často způsobena horečkou bez dalších příznaků. Hodnoty teploměru se obvykle pohybují v rozmezí od 37 ° C do 38 ° C, ale někdy se může teplota zvýšit a zvýšit. Ne všechny děti v období kousání kromě tepla nemají žádné výrazné příznaky. Rodiče mohou zaznamenat zvýšenou úzkost dítěte, touhu po poškrábání dásní.

Další důvody. V nepřítomnosti jiných symptomů, teplota 39 ° C u dítěte může být kvůli přítomnosti některých systémových autoimunitních nemocí, infekci vstupovat do krevního oběhu, a hypotalamické patologie (anatomická formace v mozku zodpovědném za thermoregulation). Pokud bylo dítě očkováno den předtím, horečka může být reakcí na podanou vakcínu.

Co dělat, když teplota bez příznaků u dítěte

Zalévejte pacienta častěji. Při vysokých teplotách spolu s potem tělo ztrácí velké množství tekutiny. Její deficit musí být naplněn. Proto při teplotě bez příznaků musí dítě pít dostatek tekutin. Dítě může dostat obyčejnou vodu, kompot, šťávu z bobulí. Je žádoucí, aby nápoje byly teplé, ale ne horké. Pokud je teplota velmi vysoká, musíte každých 10 minut krmit děti v malých porcích (lžící).

Poskytněte pacientovi optimální podmínky. Pokud má dítě horečku bez příznaků, položte ji na lehké oblečení, aby nedošlo k přehřátí. Každou hodinu, vzduch v místnosti, kde je dítě. Dejte mu odpočinek a kompletní odpočinek, zvláště pokud se cítí špatně. Nezakrývejte dítě teplou přikrývkou - může to způsobit přehřátí.

Přiveďte teplo. Pokud jsou indikátory teploměru udržovány na 38–39 ° C, doporučuje se použít antipyretika odpovídající věku. Například u dětí od 3 měsíců můžete použít MAXICOLD® pro DĚTI 1. V přítomnosti febrilních křečí nebo určitých patologických stavů nervového systému v anamnéze onemocnění by měla být snížena i nízká teplota. Při teplotě 37 ° C bez příznaků u dítěte není nutné dávat mu antipyretikum.

Zavolejte lékaře. Při vysokých teplotách bez příznaků u dítěte byste se měli poradit s dětským lékařem. Při vyšetření může specialista zaznamenat počáteční příznaky nemoci, což může být obtížné určit bez odpovídajících znalostí a školení.

V jakých případech při teplotě dítěte je třeba zavolat sanitku

Jakýkoli z následujících příznaků se může objevit náhle, i když teplo nebylo doprovázeno žádnou dříve známou nemocí. Vzhled jednoho nebo více z následujících příznaků je důvodem pro volání sanitky.

Existují známky dehydratace. Dítě je méně pravděpodobné, že jde na toaletu, jeho moč ztmavla, jsou zde příznaky jako slabost, letargie a žádné slzy, když pláče.

Tam je zmatek. Dítě nereaguje na projev adresovaný jemu, nemůže soustředit pozornost, jeho vědomí je narušeno, objevil se nesmysl.

Neexistuje žádný antipyretický účinek. Snížení tepla i na krátkou dobu není možné za pomoci léků.

Pozorované respirační poruchy. Dětský dech se stává velmi častým nebo naopak vzácným, chraptivým, pískavým.

MAKSIKOLD® pro děti při vysokých teplotách

MAXICOLD® pro CHILDREN je moderní antipyretikum, jehož aktivní složkou je ibuprofen. Lék pomáhá dlouhodobě snižovat teplo (až 8 hodin 2,3 *), čímž usnadňuje zdraví nemocného dítěte. MAKSIKOLD® pro DĚTI je jahodová nebo pomerančová kaše, která je vhodná pro dávkování s odměrnou lžící (součástí balení) a jednoduše ji dejte dítěti. Lék neobsahuje cukr, alkohol ani umělá barviva. MAXICOLD® pro DĚTI v doporučené dávce lze použít jako febrifu po dobu 3 dnů. Pokud je to nutné, vezměte si lék na delší dobu, poraďte se s lékařem.

* pro účinnou látku ibuprofen
1 Pro děti starší 3 měsíců v souladu s pokyny pro lékařské použití přípravku MAXICOLD® pro děti a po konzultaci s lékařem.
2 Ushkalova, E.A. Bezpečnostní profil antipyretických analgetik v pediatrii / Russian Medical Journal. -2014.- T. 22.-c. 21.- P. 1526-1529.
3 Morozova T.E., Rykova S.M., Yudina I.Yu. Ibuprofen u dětí: profil účinnosti a bezpečnosti: Praxe pediatra, září 2014, s. 18-22.

Dítě má teplotu bez příznaků, což znamená příčiny

Když má dítě horečku bez jiných příznaků, rodiče začnou vydávat poplach, aniž by porozuměli příčinám hypertermie. Teplota bez zjevného důvodu se může u dětí jakéhokoliv věku zvýšit a existují k tomu důležité faktory. Teplota dítěte bez příznaků se obvykle vyskytuje v prvních 2 dnech a na třetím místě se objeví odpovídající symptomy. Pokud se teplota dítěte zvýší, alespoň rodiče by se měli o dalším postupu poradit s místním lékařem. Proč děti mají asymptomatický nárůst hypertermie, stejně jako zvláštnosti svépomoci, zjistíme dále.

Příčiny symptomů asymptomatické hypertermie

Důvody pro zvýšení teploty u dítěte mohou být velmi rozdílné. To může být jak banální přehřátí na slunci, tak bakteriální infekce. Významný význam při určování příčiny hypertermie bez známek má věk dítěte. Například dítě mladší než jeden rok může mít hypertermii přizpůsobením organismu prostředí.

Důvody pro zvýšení tělesné teploty u dětí bez viditelných symptomů mohou být způsobeny následujícími faktory:

 1. Bakteriální nebo virová infekce. Bez příznaků se může při tvorbě virů nebo bakterií objevit tělesná teplota dítěte. Typicky, příznaky s takovými příčinami špatného zdraví se vyvíjí po dobu 2-3 dnů, ale někdy, k identifikaci příznaky nemoci nemůže dělat bez zkušeného lékaře.
 2. Odpověď na kousání dítěte. Pokud jsou drobky ve věku 9 měsíců diagnostikovány s příznaky horečky bez příznaků, pak první věcí, kterou je třeba udělat, je odstranit reakci na zuby.
 3. Přehřátí těla. Tělesná teplota může vzrůst nejen díky rozvoji patologických procesů uvnitř těla, ale také díky negativnímu vlivu vnějších faktorů, jako je přehřátí.

Důvody pro zvýšení teploty závisí především na věku dítěte. Čím menší je věk batolete, tím častěji se mohou drobky setkat s vysokoteplotními příznaky bez souvisejících symptomů. Hypertermie je zvýšena u novorozenců a dokonce i u dětí následujícími faktory: t

 1. Proces tepelné regulace je špatně stanoven. Zvýšení teploty u kojenců bez dalších příznaků je způsobeno tím, že se tělo přizpůsobuje prostředí.
 2. Rozdíl mezi průběhem onemocnění u dospělých a dětí. Děti jsou v důsledku slabé imunity mnohem horší než nemoc.
 3. Dítě má často hypertermii v důsledku pronikání infekcí, které zažívají pouze děti do 3 let věku.
 4. Většina infekčních onemocnění je poprvé přenášena na děti, takže pokud teplota dítěte zůstane několik dní, pak důvodem je infekce těla.
 5. Pokud má dítě horečku, rodiče prostě nemohou diagnostikovat pomocné příznaky, protože dítě ještě není schopno hlásit, že má bolesti hlavy, žaludku nebo jiné části těla nebo orgánů.

Teplota dítěte bez příznaků je častým výskytem, ​​že mladí rodiče čelí téměř denně. Obvykle bude množství hypertermie u dítěte záviset na samotném důvodu, takže je budeme podrobněji zvažovat.

Přehřátí těla

Teplota bez příznaků u dítěte může často nastat z takového jednoduchého důvodu, že přehřívání s extrémním teplem. Hypertermie se může zvýšit u kojenců a novorozenců, pokud jsou velmi teple zabalené a zároveň nevetrávají místnost. Obvykle, když se přehřívá, hypertermie netrvá dlouho, a jakmile matka odstraní veškeré oblečení od dítěte, teplo by se mělo během hodiny snížit. Nerozumné známky hypertermie se projevují ve formě příznaků, jako je úzkost, apatie, letargie. Typicky, teplota se zvedne na 38-38,5 stupňů, takže uchýlit k použití antipyretika není nutné. V této situaci je důležité provést následující události:

 1. Pravidelně vzduch v místnosti. A musíte to udělat, abyste zabránili vzniku návrhu.
 2. Pokud dítě hraje na slunci, pak to může být nejčastější přehřátí. Vezměte si dítě do stínu, sundejte si teplé oblečení, po kterém by se jeho stav měl zlepšit a teplota klesne.
 3. Navlhčete houbu a otřete s ní čelo a drobky.
 4. Je nezbytné, aby vaše dítě pravidelnou tekutinu, aby se zabránilo vzniku dehydratace.

Když přehřátí hypertermie nedrží po dlouhou dobu, takže pokud teplo neklesne, důvody by měly být hledány jinde.

Důležité vědět! Ujistěte se, že teplota byla správně změřena.

Zubaté zuby

Zpočátku je třeba poznamenat, že pokud drobky ve věku tří měsíců až 2-3 let, teplota trvá 3 dny, pak příčinou je nejčastěji vzhled dalšího zubu. V tomto případě lze pozorovat jak vysokou teplotu, tak vysokou teplotu v závislosti na fyziologických faktorech těla. Vzhled jiného zubu je stres pro tělo, takže děti mají pokles teploty. Hypertermie obvykle netrvá déle než 5 dnů, poté se prudce snižuje. Mezi hlavní znaky zubů patří:

 1. Dítě má tendenci poškrábat dásně, pro které všechno táhne do úst pod rukojetí.
 2. Nadměrné slinění z úst.
 3. Zánětlivé procesy vyvíjející se v oblasti dásní.

Pokud si rodiče tyto příznaky nevšimnou, znamená to pouze jejich nepozornost. Pokud se teplota pátého dne nesníží, ale naopak roste, pak by mělo být dítěti podáno antipyretikum a jít do nemocnice.

Stává se, že vyšel další zub a teplota namísto pádu se naopak zvýšila. Jaký je důkaz těchto příznaků a proč se může hypertermie opakovat? S projevem dalšího zubu se snižuje ochranná funkce těla, takže bakterie a viry žijící v těle mohou začít aktivní parazitismus. Na pozadí zubů zubů se teplota 3 dny může zvyšovat, ale poté se objevují známky vyvíjející se choroby, doprovázející nástup vysoké teploty. Náhlá vysoká hypertermie u jednoletého dítěte vyžaduje podrobný výzkum od specialisty.

Důležité vědět! Bez příznaků není teplota u kojenců jen častým výskytem, ​​ale prakticky konstantní, s čím se denně setkávají pediatři. Čím dříve se objeví příznaky, které zvyšují hypertermii, tím dříve je možné zabránit rozvoji onemocnění.

Infekce horečkou a bez asociovaných symptomů

Zde bychom měli zmínit takové závažné druhy onemocnění, jako je faryngitida, angína a herpangina. S rozvojem těchto onemocnění roste hypertermie na 39 stupňů a výše. Symptomatologie pro nemoci je inherentní, ale projevuje se hlavně formou zarudnutí hrdla, výskytem bublin na mandlích a výskytem puchýřů.

Tyto typy onemocnění se mohou vyskytnout u dítěte ve věku 1 roku au dětí ve věku 5 let a starších. Abyste se zbavili dlouhého průběhu nemoci, musíte okamžitě navštívit lékaře. U nemocí, jako je bolest v krku, by měla být léčena antibiotika. Čím déle má malý pacient anginu, tím vyšší je pravděpodobnost komplikací.

Důležité vědět! Můžete se dozvědět více o tom, co způsobilo, že dítě má horečku v noci a zůstat déle než 6 dní, můžete u svého lékaře.

Co když má vaše dítě hypertermii bez příznaků

Jakmile si rodiče všimnou, že ne všechno je v pořádku s dítětem, je třeba se v té době poradit s lékařem a začít poskytovat pomoc (nikoli však samo-léčbu). Hypertermie je ochrannou funkcí těla, proto byste neměli usilovat o jeho zastřelení, jakmile začne stoupat. Hypertermie není příčinou paniky a ještě více pro použití antipyretik. Pokud během dne teplota byla normální a stoupá v noci, pak je možné, že místnost je prostě horká a měla by být větrána.

Algoritmus působení rodičů, jakmile zjistí příznaky prudkého zvýšení hypertermie:

 1. Nedávejte horečku do bodu, dokud teplo nedosáhne 39 stupňů. Výjimkou jsou děti se známkami kardiovaskulárních onemocnění.
 2. Pokud byla teplota udržována déle než 3 dny při značce nad 38 stupňů, obraťte se na pomoc lékaře.
 3. Během dne zajistěte vašemu dítěti dostatek nápojů. Můžete dát dětské šťávy, ovocné nápoje, ovocné nápoje, želé, ale ne sody a šťávy z obchodů.
 4. Vzduch v místnosti. Obvykle by to mělo být prováděno dvakrát / třikrát denně.
 5. Drobky v noci nebalte
 6. Dávat dětem antibiotika bez lékařského předpisu je nemožné. To platí i pro jiné léky. Nejprve musíte zjistit skutečnou příčinu nemoci, která je pouze odpovědností lékaře.

V závěru stojí za zmínku, že rozlišují teplotu, která stoupá v důsledku pronikání patogenních bakterií do těla, jakož i hypertermii spojenou s vlivem vnějších faktorů: nadměrné teplo na tělo, stres, pocity, zuby. V obou případech je nutné přesné určení příčin vzniku vysoké teploty. Teprve po stanovení diagnózy je vhodná a adekvátní léčba. Pouze po provedení diagnózy může být léčba maximálně účinná a účinná.

Asymptomatická teplota u dětí

Vysoká tělesná teplota u dítěte je druh ochranné reakce, která umožňuje lépe se vyrovnat s viry a různými chorobami. Rodiče, kteří naleznou horečku v dítěti bez jakýchkoli souvisejících příznaků, příznaků nachlazení nebo jiných onemocnění, začínají panikařit. To platí zejména pro děti, které stále nedokáží říct, o co přesně se zajímají, kde a jak to bolí. Horečka bez jakýchkoliv jiných příznaků se může objevit z různých důvodů, ale často ji může stanovit pouze lékař po úplném vyšetření dítěte.

V takové situaci je většina rodičů ve spěchu, aby dítěti poskytla antipyretikum, aniž by se snažila přijít na to, co způsobilo, že teplota vzrostla. Toto chování je špatné, protože reakce obvykle naznačuje, že imunitní systém bojuje s dráždivým prostředkem v těle dítěte.

Dospělí, kteří se snaží snížit teplo u dítěte, často zasahují do práce přirozené ochranné reakce těla dítěte. Proto je důležité správně identifikovat příčiny a faktory, které vedly k výskytu horečky.

Důvody pro zvýšení teploty

U dětí do 5 let je tělesná teplota často mírně zvýšena bez jakéhokoliv důvodu a její index v rozmezí 37-37,2 stupně je považován za normální. To je dáno tím, že u dětí není přirozená termoregulace těla ještě dostatečně formována a odladěna a životní styl v tomto věku je vždy velmi mobilní.

Rodiče často pozorují zvýšení teploty u dítěte po aktivních hrách, které vyžadují značnou fyzickou námahu. Ale stojí to trochu odpočinek, poté, co sedí tiše a všechno se vrátí do normálu.

Zuby u kojence mohou také způsobit horečku, někdy docela silnou, a nemusí existovat žádné jiné příznaky. Pouze s podrobným vyšetřením můžete vidět otok dásní a jejich mírný zánět. Během tohoto období mohou být děti úzkostné a rozmarné, ale pokud nejsou žádné známky nemoci, například, není zima, pak by neměly být podnikány žádné kroky. Větší nárůst teploty během kousání u dětí →

Teploty bez dalších příznaků se mohou vyskytnout i při normálním přehřátí, což je často u kojenců s nadměrným obvazem a obalem, stejně jako při nedostatečném příjmu tekutin, např. Pokud dítě nedostává při krmení mateřského mléka další pití.

Vzhledem k nestabilní přirozené termoregulaci se dítě může snadno přehřát, být v dusném pokoji, na slunci nebo pokud je příliš teplý (ne podle počasí) oblečený. V tomto případě se nevyskytují žádné známky onemocnění a stačí dítěti dát nápoj, odstranit přebytečný oděv a přenést ho do chladné místnosti, aby se stav drobků vrátil do normálu.

Nejčastější příčinou vysoké horečky je virová infekce, jako je běžné nachlazení, chřipka, akutní respirační infekce nebo ARVI. Pokud se objeví horečka, nemusí být pozorovány jiné příznaky. Obvykle se vyskytují později, obvykle po několika hodinách.

Po akutních respiračních virových infekcích u některých dětí přetrvává v organismu bakteriální infekce, v tomto případě může být dlouhodobě pozorována nízká horečka, někdy i déle než jeden měsíc. K normalizaci stavu kojence je nutné absolvovat kurz vitamínových přípravků obohacujících činnost.

Stresové situace, doprovázené intenzivní úzkostí a pocity, často vedou ke vzniku vysoké teploty na pozadí úplné nepřítomnosti jakýchkoli příznaků nachlazení nebo jiné nemoci.

Tento stav má neurologické pozadí a může se často vyskytovat u dětí s vrozenými nebo získanými neurologickými poruchami v raném věku. Tak děti potřebují neustálý monitoring nejen od neurologa, ale také od svých rodičů, stejně jako realizace všech doporučení odborníků.

Často, horečka bez jakýchkoli jiných příznaků může znamenat závažné poškození ledvin. Obvykle se pozoruje mírný vzestup teploty v průměru až na 37,5 stupně, ale po dlouhou dobu zůstává nezměněn, po čemž začnou prudké skoky na 39 stupňů.

Pokud tento indikátor přetrvává několik dní, není tam žádný náznak nemoci nebo nachlazení, měli byste se poradit s lékařem a být vyšetřeni pomocí ultrazvukové diagnostiky, která eliminuje riziko pro zdraví dítěte nebo určí jeho stupeň, pokud existuje vážný problém a předepíše odpovídající léčbu. Dítě v tomto stavu musí být chráněno před jakýmikoliv zkušenostmi a obavami.

Teplota se také může objevit v důsledku alergické reakce a během několika hodin se mohou objevit další příznaky, jako je zarudnutí kůže, vyrážka a otok tkáně. Děti s alergiemi, bez ohledu na typ alergenů, které způsobují reakci, vyžadují neustálé sledování alergikem a systematickou léčbu s povinnou eliminací látek vedoucích k záchvatům.

Další příčinou horečky u dětí bez asociovaných symptomů může být přítomnost střevní infekce. V tomto případě se stav dítěte rychle zhorší a během několika hodin bude doplněn letargií, apatií, celkovou malátností a poruchami v gastrointestinálním traktu (průjem nebo zvracení). Přečtěte si více o příčinách zvracení a horečky u dětí →

Podmínky vyžadující neodkladnou lékařskou péči

Pokud má dítě vrozené srdeční vady, může být výskyt horečky bez dalších příznaků důkazem vzniku bakteriální formy endokarditidy. V počátečním stadiu vývoje onemocnění jsou zpravidla vysoké teplotní ukazatele, po kterých začíná postupně klesat a je fixován na 37 °, ale dítě má tachykardii a dušnost.

S tímto stavem je důležité včas diagnostikovat a zahájit léčbu včas, což znamená, že návštěvu lékaře byste neměli odložit.

Teplo může být také způsobeno vstupem cizích látek do těla, které mohou způsobit pyrogenní reakci. To může zahrnovat zavedení určitých typů vakcín, jejichž použití jako vedlejší účinek se může projevit horečkou.

Pokud se stav dítěte nevrátí do normálu do 24 hodin po očkování a použití jednorázové dávky antipyretika, okamžitě vyhledejte lékaře. Přečtěte si více o očkování, která způsobují horečku →

Užívání vypršených léků jakéhokoliv směru může způsobit horečku u dítěte, která je postupně doplňována dalšími příznaky. V případě těžké otravy bude dítě muset být hospitalizováno, takže je lepší zavolat sanitku, když se objeví první příznaky.

Je důležité vždy zkontrolovat datum exspirace jakéhokoli léčivého přípravku před jeho podáním dítěti a vyhnout se lékům, které nejsou vyráběny ve farmacii.

Jak pomoci dítěti? Musím porazit teplo?

Samozřejmě, že horečka, která se objevila bez dalších příznaků, může být zmírněna doma tím, že dítěti poskytne dávku antipyretika, ale taková opatření by měla být uchována pouze v případě, že je to naprosto nezbytné. Je důležité sledovat stav drobků a jejich chování, aby se určila příčina.

Správná diagnóza může být často prováděna pouze kvalifikovaným odborníkem po vyšetření. Neměli byste riskovat zdraví dítěte a pokusit se stanovit vlastní diagnózu, stejně jako předepsat léčbu sami.

Výskyt horečky je především ochranným mechanismem těla dítěte, protože při tělesné teplotě rovné 38 stupňům se zpomaluje reprodukce většiny typů patogenů. Když je práh dosažen na 40 stupních, reprodukce všech bakterií a virů se zcela zastaví.

Je to vysoká teplota, která umožňuje tělu dítěte vyrovnat se s infekcí. Pokud jsou mezi léky předepsanými lékařem antibiotika, pak je nejlepší je podat dítěti během horečky, protože v tomto stavu se účinek léku znásobuje.

Teplo aktivuje imunitní systém dítěte, stimuluje urychlenou produkci protilátek, aby zničil zdroj problému. Současně se v těle zvyšuje produkce interferonu, která je nezbytná pro potírání mnoha typů virů, včetně původců různých kmenů chřipky.

V tomto stavu dítě obvykle sníží chuť k jídlu, začne se pohybovat méně, což umožňuje tělu ušetřit značné množství sil a nasměrovat je k boji s nemocí.

Dáte-li dítěti febrifuge v přirozené ochranné funkci těla, dojde k určitému selhání, které povede k prudkému zpomalení imunitního systému a vytvoří podmínky pro reprodukci patogenů.

Samozřejmě, že snížení horečky, rodiče na krátkou dobu zmírnit stav dítěte, ale všechny léky mají pouze dočasný účinek a po konci dítěte se stává ostře horší. To je z tohoto důvodu, odborníci důrazně doporučujeme, aby se snížila teplota u dětí, pokud jeho míra nepřekročí 38-38,5 stupňů.

Vysoká horečka může způsobit febrilní záchvaty. Dlouho to bylo věřil, že takový stav je nebezpečný pro mnoho z vnitřních orgánů dítěte, obzvláště pro mozek.

V důsledku opakovaných studií však odborníci zjistili, že nebezpečí pro plné fungování mozku a jiných orgánů v tomto případě není a křeče vznikají v důsledku náhlého výskytu silné horečky a reflexního křeče periferních cév v horní a dolní končetině.

Pro snížení teploty u dětí při dosažení úrovně 38,5 stupňů je nezbytné správně. Nepodávejte ihned antipyretikum. V tomto stavu dítě potřebuje hojný teplý nápoj, po kterém je nutné otřít čistou vodou a aplikovat chladné obklady na plochu velkých nádob.

Pokud je to možné, musíte dítě přenést do chladné místnosti, ale neumožnit aktivní nebo náhlé pohyby na jeho straně. Použití léků ke snížení horečky by mělo být pouze v případech, kdy indikátory na teploměru projdou značkou 38,8 stupňů. V tomto případě by mělo být dítěti podáno antipyretické činidlo a zavolat sanitku.

V případě, že:

 • závažné zhoršení stavu dítěte;
 • pokračování ve zvyšování teploty i po užití antipyretika;
 • existují známky selhání dýchání a blanšírování kůže.

Je důležité mít kompletní sadu základních léků v domácí lékárničce, aby bylo možné poskytnout dětem okamžitou pomoc (v případě potřeby) při čekání na ambulanci.

Autor: Vaganova Irina Stanislavovna, lékař

LiveInternetLiveInternet

-Rubriky

 • matka se směje (16)
 • péče o matku (4)

-Vyhledávání podle deníku

-Přihlásit se e-mailem

-Statistiky

Subfebrilní teplota u dětí.

Pro mnoho dětí na první pohled dochází k nepřiměřenému zvýšení teploty na 37,5-38: neexistují žádné zjevné známky zimy a žádné stížnosti a jediná věc, která rodiče znepokojuje, je svědectví teploměru. K vyléčení horečky je nutné zjistit a odstranit její příčinu, pak se teplota sníží bez použití antipyretik.

Nepřiměřená horečka.


Asi jeden z pěti dětí v prvních třech letech života, subfebrilní stav někdy zůstává po dlouhou dobu bez jakýchkoli dalších příznaků jakékoliv nemoci, které se v průběhu dne mění nebo zůstávají na neustále zvýšené úrovni z několika týdnů na několik měsíců. Je to doba trvání a vnější asymptomatičnost, která odlišuje takovou horečku od horečky v různých akutních onemocněních.

Zvýšení teploty je samo o sobě ochrannou reakcí těla na uvolňování speciálních látek - pyrogenů do krve. Termoregulační centrum je přestavováno tak, aby udržovalo novou tělesnou teplotu vyšší než je obvyklé. V důsledku toho se urychluje metabolismus, rozpad tuků a tvorba přebytečného tepla, což může vést k úbytku hmotnosti, zejména v podmínkách špatné chuti k jídlu. Taková horečka může nastat v důsledku narušení nervových center termoregulace, kdy je střed horečky podrážděn působením alergenů, toxinů, infekčních agens nebo chemických látek. V důsledku toho se metabolismus zvyšuje, čímž se zvyšuje rychlost dýchání a krevní oběh, srdce bije silněji v poměru ke zvýšení teploty. Tyto příznaky jsou doprovázeny febrilními projevy - letargií a slabostí, sníženou chutí a rozmarností dítěte.

Nejčastější příčiny horečky.


Existuje několik skupin příčin, které mohou způsobit prodlouženou horečku. Jedná se především o infekce - skryté nachlazení, infekce tuberkulózy nebo herpes, brucelóza, infekce cytomegalovirem a mykoplazmóza, chlamydie.

Ohniska infekcí uvnitř orgánů jsou pravděpodobně například pomalá otitis, karentní léze zubů s pulpitidou a parodontitidou, s poškozením srdce endokarditidou - zánětem vnitřní sliznice srdce, adenoiditidou, angíny, sinusitidy s hnisavým zaměřením. Velmi často jsou takové ataky horečky způsobeny poškozením ledvin a zánětem oblasti genitálií.

Často intoxikace různými látkami, parasitózou (červy), imunitními poruchami, alergiemi na různé látky, včetně léků, poruchami metabolických procesů u diabetiků, problémy se štítnou žlázou a hypotalamem.

Navíc se může vyskytnout horečka s anémií, revmatickými orgány, hypovitaminózou, syndromem autonomní dysfunkce. Horečka neznámého původu je často první příznak nádorových procesů, poranění mozku, hematomů mozku.

A mnoho dětí se vzpírá z viny svých rodičů - kvůli neustálému přehřívání a příliš teplému oblečení.

Jak zjistit důvod?


Správné vyšetření dítěte je hlavním krokem v procesu léčby takové horečky. Je nutné odstranit příčinu - a teplota se vrátí do normálu. Ale zjistit, co přesně způsobilo horečku, není snadné. Pro začátek budete muset kontaktovat pediatra, který naplánuje vyšetření a odborné konzultace.

Rozsah a zaměření výzkumu se liší v závislosti na počátečních problémech. Rodiče a děti navštíví Lauru, neurologa, endokrinologa, imunologa a gastroenterologa. V případě potřeby přiláká další lékaře.

Lékaři budou brát v úvahu údaje o anamnéze: zda dítě nebo jeho prostředí bylo v poslední době nemocné, zda byly kontakty s možnými nositeli tuberkulózy, výlety mimo město, kontakty se zvířaty. Pokud máte podezření na adenoidy, onemocnění zubů a alergie, je nutné podrobnější vyšetření.

Pokud bylo dítě v poslední době nemocné, lékaři zjistí, zda se infekce dostala do chronické formy, pokud se vyvinuly komplikace. Nedávno přenesená angina pectoris může způsobit revmatismus, poškození cév, ledvin a srdce.

Závažná nachlazení nebo nemoci mohou jako reziduální reakce způsobit prodlouženou horečku v důsledku poškození termoregulačního centra toxiny nebo metabolickými produkty.

Pokud by nebylo možné navázat spojení s nedávno přenesenými chorobami a teplota by se udržovala se záviděníhodnou stálostí, je nutné prověřit latentní infekce - darovat krev na protilátky proti herpesovým virům, cytomegalii, viru Epstein-Barrovi, mykoplazmě, chlamydii. S alergenním pozadím je nezbytné krevní testy na alergeny a imunitní stav. Pokud máte podezření na tuberkulózu, budete potřebovat manta test, ftaliatickou konzultaci a rentgen.

Kolísání teploty nad jeden stupeň mluví ve prospěch infekce, zatímco fluktuace kolem jednoho stupně hovoří o alergickém a autoimunním pozadí. V druhém případě je nutné vyšetřit imunitu za porušení.

Samostatně o neurologické povaze teploty.


Někdy se stává, že vyšetřování neodhalí žádné problémy na vnitřních orgánech a systémech, ale stále se objevuje horečka. Lékaři pak přemýšlejí o poruše mechanismů termoregulace v důsledku tzv. Termoneurózy. Tento stav v kombinaci s jinými projevy se nazývá hypotalamický syndrom - funkční porucha v hypotalamu. Podezření vzniká, pokud:
- došlo k onemocněním nervové soustavy nebo poranění hlavy, jsou zde vegetativní poruchy hypotalamu - pocení, zarudnutí kůže, tlakové skoky a tak dále.
- závislost mezi horečkou a jídlem, zátěží - fyzickou nebo duševní.
- v různých podpaží se teplota mění o více než 0,3-0,5.
- teplota klesá po užití trankvilizérů (sibazonový test).
- dítě neztrácí váhu.
- žádné abnormality ve štítné žláze, srdce, žádné známky zánětu.
- když teplota stoupá, frekvence dýchání a pulsu se nemění.
- žádná antibiotika a jiná léčiva nesnižují teplotu, antipyretika působí také slabě.

Tato diagnóza je vzácná a je stanovena, když jsou vyloučeny všechny ostatní příčiny onemocnění. Rodiče mohou nepřímo podezřívat termoneurózu v nepřítomnosti infekčních problémů a indikaci hypoxie během porodu, poranění nervového systému nebo například otřes mozku. Dítě je zároveň velmi emocionální, jeho dlaně a chodidla se potí, dobře nespí, stěžuje si na časté závratě a bolesti v hlavě, jsou zácpa a v raném dětství byla silná regurgitace, tlakové skoky, paracetamol a jeho analogy nefungují dobře, teplota normalizuje sen.

Léčba těchto horeček.


Je nutné léčit nebo přijímat antipyretika? S největší pravděpodobností se nepokoušejte ovlivňovat samotnou horečku, zejména když vezmeme v úvahu, že teplota neklesá dobře a že se nezvýší nad kritickou hodnotu 38,5, což vyžaduje kroky k jejímu snížení. Ale jak se tedy vypořádat s tímto stavem? Nejsprávnější je identifikovat a eliminovat původní faktor.

Je-li objasněna povaha infekce nebo je podezření na latentní infekční proces, jsou antibiotika předepsána - širokospektrální nebo úzce zaměřená, jako je tomu u mykoplazmat. Při identifikaci virové povahy horečky je nutné předepsat antivirotika a imunostimulanty typu cykloferonu nebo viferonu (průběh).

Kromě toho je nutné eliminovat ložiska chronické infekce nosu, krku nebo vnitřních orgánů, jakož i příznaky alergií, endokrinních poruch a anémie, aby se parazité z těla odstranili. Děti mají předepsané vitamíny a adaptogeny, imunostimulanty v kursech 2-3 krát ročně, doma potřebují vytvořit psychologicky pohodlnou situaci tak, aby horečka nebyla důvodem k simulaci nemoci. Pomáhá dětem dokonale nastavit termoregulační systém pro kalení vodou a vzduchem, fyzioterapii a bylinky.

Pár tipů pro rodiče.


Dítě s podfebrilem potřebuje hodně chůze a být ve vzduchu, protože nemoc je zvláštní hlavně pro děti doma, sedět hodiny u počítače nebo sledování televize. Dítě potřebuje fyzické cvičení, svalový trénink a kalení. Pro tyto děti (a mají počáteční tendenci k problémům nervové soustavy) je důležitý denní a nutriční režim, měli by navštěvovat školu a mateřskou školu, stejně jako všechny děti, a nepředstavovat se jako majitelé smrtelných nemocí. Tento stav není těžký, rodiče nemusí vytvářet „kult nemoci“. Když změníte postoj k dítěti, všechno často prochází rychle a bez stopy.

Nesmyslná horečka u dítěte

Nejvíce vědomé matky začnou bát, pokud teplota dítěte bez příznaků náhle vzroste nad 37 stupňů. A pokud teploměr bez jakýchkoliv příznaků nemoci překoná známku 38 stupňů, pak matka může panikařit a znepokojovat zdraví svého milovaného dítěte.

Jediný nárůst teploty u dítěte může být zcela normální, což je způsobeno reakcí rostoucího organismu na vnější podněty. Například, dítě aktivně běželo, a on byl hozen do horečky z dynamických her. Ale také se stává, že zvýšení teploty není tak neškodné jako ve výše uvedeném příkladu, a proto musí mít rodiče představu o tom, jaké možné příčiny mohou přispět ke zvýšení teploty bez symptomů. Je důležité učinit správné rozhodnutí pro vyřešení problému.

Hlavní důvody pro zvýšení teploty bez zřejmých důvodů

Přehřátí jako příčina horečky

Prvních pět let termoregulace u dětí nedosáhlo svého maxima, takže pokud teploměr na teploměru byl trochu „mimo měřítko“, mohly by k tomu přispět tyto důvody:

 • Spalující letní slunce;
 • Dlouhý pobyt dítěte v horké místnosti;
 • Ten kluk hraje dlouho aktivní hry: běh, skákání;
 • Máma oblékla dítě v příliš horkém, nepohodlném a stísněném oblečení, ne podle počasí;
 • Mnoho podezřelých matek se snaží zabalit novorozence tepleji, proto není vyloučeno přehřátí. Některé matky daly na slunce kočárek, aby dítě nemrzlo, ale neměli byste tak učinit.

Výše uvedené důvody mohou vést k tomu, že teplota dítěte vyskočí. Na teploměru si matka může všimnout teploty v rozmezí od 37 do 38,5 stupňů - tak může tělo reagovat na přehřátí! Pokud je dítě podle Vašeho názoru horké a má podezření, že má teplotu bez viditelných příznaků nachlazení, pak se ho po aktivních hrách snaží uklidnit, dát ho do stínu, dát mu drink, sundat si další oblečení. Místnost by měla být dobře větraná, pokud je plná a horká. Dítě může být otřeno studenou vodou, a pokud je zvýšení teploty způsobeno přehřátím, bar teploměru klesne na normální hodnotu během jedné hodiny.

Reakce na očkování ve formě vysoké teploty

Přinejmenším jednou v životě po očkování matka pozorovala ve svém potomstvu horečku a horečný stav. Dítě se cítí naprosto normální, nic ho nevadí, kromě toho, že tělesná teplota vzrostla na 38-38,5 stupně. A může to trvat několik dní.

Řezání jako příčina teploty

Docela často, děti nutí své rodiče k panice, protože kousání, když tento nepříjemný proces je doprovázen abnormální nárůst teploty. Lékaři se o této otázce stále dohadují. Navzdory tomu, pokud rodiče uvidí, že se dítě stalo náladovým, neklidným, jeho dásněm se zvětšily a začervenaly, jeho chuť k jídlu je pryč, pak důvod může spočívat právě ve skutečnosti, že se děje. Teploměr může mít teplotu 38, ale mnoho rodičů zažilo vyšší teplotu, což dítě obtěžovalo dva nebo tři dny.

Chcete-li pomoci své dítě, měli byste koupit speciální léky proti bolesti v lékárně, porazit teplotu, dát více teplých nápojů, neumožňují nadměrné aktivitě. Matky během tohoto období by měly věnovat zvýšenou pozornost dítěti, dávat náklonnost a teplo.

Teplota dítěte s virovou infekcí

První den nemoci virové infekce může být poznamenán pouze vysokou horečkou, takže matka prochází a začíná zjistit důvody tohoto jevu. Po několika dnech má dítě příznaky jako rýma, kašel, dušnost, červené hrdlo, bolest na hrudi - všechny tyto faktory potvrzují přítomnost virové infekce v těle. Pokud je teplota v rozmezí 38 stupňů, neměli byste dítě „zabít“ antipyretickými tabletami, ale musíte nechat tělo bojovat s viry. Rodiče jsou povinni pomáhat dítěti v tomto boji: ne zabalit ho, aby se zabránilo přehřátí, dávat dostatek teplých nápojů, neustále větrat místnost a dělat mokré čištění, aby byl zajištěn klid a pohodlný pobyt. V místnosti musíte udržovat teplotu 20-22 stupňů. Pokud si všimnete, že oblečení vašeho dítěte je nasáklé potem, ihned si vyměňte oblečení, poté co se pokožka otře teplou vodou. Poskytněte dítěti vše potřebné k udržení odpočinku: nechte ho kreslit, sledovat karikatury a sestavovat návrháře. Hlavní věc je, že on není unavený nebo naštvaný s ničím, a pečující rodiče by mu s tím měli pomoci. Nezapomeňte, že byste neměli dávat žádné dítě dětem, aniž byste doma zavolali lékaře.

Existují nezodpovědné maminky, které při vysokých teplotách dávají dětem antibiotika. Je to obrovská chyba, protože antibiotika nepůsobí na viry. Začíná „pracovat“ pouze s komplikacemi po virové infekci, které mají destruktivní účinek na bakterie, které způsobují bronchitidu, bolest v krku, pneumonii atd.

Bakteriální infekce jako příčina vysoké teploty

Každý může čelit takovému problému, a to nejen po virové infekci. Bakteriální infekce se může vyskytovat nezávisle a charakterizuje její řadu příznaků, které může v počáteční fázi prokázat pouze lékař. Mezi onemocnění bakteriální etiologie patří:

 • Stomatitida Dítě, které začíná stomatitidu, odmítá jíst, protože se objevují bolestivé vředy a vezikuly na sliznici ústní dutiny. Dítě má zvýšené slinění, horečku;
 • Bolest v krku - onemocnění, které je doprovázeno bělavým květem patogenních bakterií a pustulí na mandlích a v ústech. Bolest v krku je doprovázena horečkou, bolestmi v krku při polykání, horečkou a malátností. Děti, které se již staly jedním rokem, mohou onemocnět, ale ve většině případů nemoc překonává děti po dvou letech věku;
 • Faryngitida je onemocnění hrdla. Máma si všimne horečky, vředů a vyrážky v krku. Pokud otevřete ústa dítěte pomocí lžičky, můžete okamžitě vidět jeho zarudnutí. To je signál k volání lékaře a dítě má bakteriální infekci;
 • Onemocnění sluchových orgánů je otitis. V otitis, dítě ztratí chuť k jídlu, je zlobivý, a trpí těžkou earache. Onemocnění se projevuje horečkou a zároveň dítě s plačícími spárami na bolavém uchu;
 • Infekce urogenitálního systému se často vyskytuje u dětí, které se ani nestaly ve věku tří let. Kromě prudkého skoku teploty se dítě obává bolesti při močení a častých návštěvách toalety „malým způsobem“. Aby bylo možné provést správnou diagnózu a předepsat kompetentní léčbu, musíte okamžitě zavolat lékaře, který dá pokyn k absolvování testů v laboratoři.

Náhlá vyrážka a horečka

Tam je nemoc, která lpí na děti ve věku od 9 měsíců do 2 let, který je také označován jako infekce virové etiologie. Provocateur onemocnění je herpes virus. Dětská horečka, teplota stoupá na 38,5-40 stupňů, bez dalších příznaků. Ale po čase se na těle objeví makulopapulární vyrážka, která indikuje infekci. V některých případech matka najde rozšířené lymfatické uzliny - týlní, krční nebo submandibulární. Po 5-6 dnech zmizí všechny projevy onemocnění.

Tam jsou jiné důvody, které mohou přispět ke zvýšené tělesné teplotě, když jiné symptomy nejsou pozorovány. Například alergické reakce, zanícené rány na sliznici nebo kůži, vrozené srdeční vady.

Co když má dítě bez příznaků horečku

Mělo by být jasné, že teplota dítěte bez příznaků ukazuje, že tělo dítěte bojuje s nepříznivými vnějšími vlivy a jinými infekcemi. Není důvod k panice. Také by nemělo okamžitě "věci" dítě se škodlivými léky na zmírnění horečky. Nejdříve důvěřujte teploměru, ne hmatovým pocitům a jasně zjistěte, kolik teploty překročilo normu.

Pokud je dítě zdravé, nemá chronické nemoci a patologie, matka by měla udělat následující:

 1. Pokud teploměr vzrostl na úroveň 37-37,5 stupně, pak není nutné snižovat teplotu antipyretiky, protože tělo by mělo mít možnost se s touto situací samostatně vyrovnat a rozvinout imunitu;
 2. Pokud je tělesná teplota v rozmezí 37,5-38,5, matka by také neměla zasahovat do lékárničky a dávat léky. Je nutné otřít tělo dítěte vodou, dát hodně teplého nápoje, dobře větrat místnost.
 3. V případě zvýšení teploty na 38,5 stupňů a více je již nutné dávat léky, které snižují horečku. Lékař může předepsat nurofen, panadol, paracetamol a další léky. Matka by měla mít vždy k dispozici antipyretikum v lékárničce, ale až poté, co ošetřující lékař tuto léčbu předepsal.

Stává se tak, že matka dala pilulku, teplota rychle klesla, ale po krátké době znovu vstala. To může být signál, že tělo je postiženo virovou infekcí - planými neštovicemi, spalničkami, zarděnkami. Samozřejmě, musíte okamžitě zavolat lékaře doma.

Teplota vzrostla bezdůvodně - v těchto případech vyhledejte radu lékaře

Je to důležité! Pokud má dítě horečku bez jakýchkoliv příznaků a tato situace přetrvává čtyři nebo pět dnů, pak je nutné zavolat lékaře. Tato situace může být v případě bakteriální infekce nebo nidus bakteriálního zánětu. Matky musí projít močovým a krevním testem, aby lékař mohl objasnit obraz a předepsat správnou léčbu.

Existují situace, kdy matka musí všechno odhodit a okamžitě zavolat sanitku. Pokud dítě:

 1. Křeče.
 2. Ostrá bolest břicha.
 3. Dítě dostalo antipyretika, ale horečka nikdy nezmizela.
 4. Ostrá bledost a slabost.

V tomto stavu nemůže dítě zůstat bez pozorování. Matka je povinna pomoci dítěti vyrovnat se s neobvyklým stavem, jakož i zjistit příčinu, která k němu přispěla.

Co znamená subfebrilní teplota?

Existují situace, kdy dítě nevykazuje nespokojenost a nestěžuje si na nepříjemné pocity, ale matka si všimla, že je horký a náhodně změří teplotu, která vykazuje hodnoty 37-38 stupňů. A nejrozumitelnější pro rodiče, které může vydržet měsíc. V tomto případě lékař tuto podmínku definuje jako subfebrilní teplotu. Vnější blahobyt může být klamný, protože takový jev a dlouhý jev říká jen jednu věc - v dětském těle jsou problémy a jsou stále skryty před očima lékařů a rodičů. Seznam nemocí, které jsou doprovázeny nízkým stupněm horečky, je významný. To může být anémie, alergie, invaze helminthic, diabetes, onemocnění mozku, všechny druhy skrytých infekcí. Pro vytvoření skutečného obrazu je třeba absolvovat nezbytné testy a podstoupit diagnostiku a vyšetření.

Křehké a křehké tělo dítěte, které se potýká s vysokou horečkou, je pod neustálým stresem, takže neříkejte volání lékaře doma. A je zde vysoká pravděpodobnost, že lékař předepíše konzultaci s dalšími odborníky: imunologem, endokrinologem, otolaryngologem, neuropatologem a dalšími. Správná diagnóza může být provedena po podrobném vyšetření a pak můžete přistoupit k léčbě předepsané lékařem. Snížení imunity, zánětlivých a infekčních procesů, zhoršení termoregulace může také způsobit subfebrilní teplotu.

Pokud se po diagnostických opatřeních v těle vyskytnou skryté infekce, matka bude muset vynaložit veškeré úsilí k posílení těla dítěte a zvýšení jeho imunity. Mezi důležité aktivity patří zdravý spánek, kalení, dobré a pestré jídlo, dlouhé procházky na čerstvém vzduchu. Tato opatření pomohou vrátit teplotu zpět do normálu a zvýšit imunitu dítěte.

Pokud má novorozenec horečku bez příznaků

Kojence nemají dobře zavedený systém termoregulace, takže pokud si matka všimla, že teplota je mezi 37-37,5 stupně, pak by neměla být zvýšena předčasná panika. Není třeba se bát, i když se dítě chová, jako předtím, není ničím rušeno, není bez rozmýšlení, není dobře, je mu dobře a jeho spánek není narušen. Pokud se teplota z žádného důvodu nezvýší, nemusíte dávat prášky, dokud lékař dítě nezkoumá. Aby se zabránilo přehřátí, nenosí dítě příliš teplé, koupit pouze bavlněné prodyšné oblečení, ve kterém dítě nebude stísněné. Místnost musí být neustále větrána a udržována na teplotě 22-33 ° C. Když dítě chodí na procházku, nosí ho podle počasí a nezabaluje ho.

Co říká Dr. Komarovsky o zvýšené teplotě bez příznaků?

Mnoho mladých matek bezpodmínečně věří Dr. Komarovskému ve věcech zdraví dětí a dbá na jeho radu. Lékař tvrdí, že v letních měsících je hlavním důvodem zvýšení teploty bez viditelných příznaků normální přehřátí. V zimních měsících jsou virové infekce první. A pokud některé podezřelé maminky běhají k lékařům při sebemenším nárůstu teploty, tím více si vědomí vezmou pauzu a sledují novorozence. Samozřejmě, když lékař pozoruje dítě se svou matkou, vyvolá to spolehlivost a důvěru.

Pokud matka čeká na specifické známky zvýšení teploty, je důležité nezapomenout na důvody, proč by měla okamžitě navštívit nemocnici:

 1. Teplota se drží tři dny a nedochází k žádnému vylepšení a bar nespadl na teploměr ani pár divizí.
 2. Po 4 dnech, teplota stále drží, ačkoli to by mělo být již normální.

Matka by se neměla okamžitě dostat na sirup snižující horečku, ale raději odstranit přebytečné oblečení od dítěte, pravidelně větrat místnost a provádět mokré čištění. Jinými slovy, rodiče by měli dbát na to, aby vytvořili co nejpohodlnější podmínky, které pomohou dítěti vyrovnat se s nemocí.

Komarovsky rozděluje příčiny přehřátí těla na:

 • Virové infekce, procházející na vlastní pěst. Jsou doprovázeny fenoménem zarudnutí kůže do jasně růžové barvy;
 • Infekce bakteriální etiologie, které doprovázejí určité symptomy, ale nemusí se okamžitě projevit. Může to být například orel, vyrážka na těle, průjem, bolest v krku. V takových případech se dítě stává letargickým, nic ho nezajímá. Kůže se stává bledou. Pro tyto příznaky můžete provést správnou diagnózu, že tělo dítěte je postiženo bakteriální infekcí a je pozorována intoxikace. Lékař může předepsat antibiotika, která aktivně inhibují bakterie a okamžitě problém vyřeší.
 • Zvýšení teploty neinfekční etiologie je banální přehřátí.

Navzdory tomu, že Dr. Komarovsky věří, že obvyklý teplotní skok by neměl vyvolat paniku, ale každý případ je striktně individuální, proto bude lékařská konzultace, která zkoumá vaše dítě, velmi užitečná. Takže v budoucnu se matka nevyplácí za ztracený čas a pomalost.