Tip 1: Proč jsou lymfatické uzliny zraněny

Pokud je lymfatická uzlina bolela a zvětšila se, pak důvody pro to mohou být zcela odlišné - od chladných a infekčních nemocí po systémové závažné patologie. Zjistíme, jaké funkce lymfatické uzliny vykonávají, jak rozpoznat jejich zánět, proč a jak se může vyvíjet, možné komplikace, léčebné metody.

Co je lymfatická uzlina

Lymfatická uzlina je orgán lymfatického systému. Lymfatické uzliny filtrují lymfu, tekutinu, která pochází z částí našeho těla a orgánů. V našem těle je mnoho takových nenahraditelných filtrů. Jsou umístěny na krku, tříslech, pod pažemi a jsou oválné nebo kulaté. V průměru mohou být zcela odlišné - od 0,5 mm do 50 mm. Jejich umístění je blízko krve a lymfatických cév. Díky lymfatickým uzlinám vytváří naše tělo spolehlivou bariéru pro všechny druhy infekcí. Lymfatický systém je schopen i v nejranější fázi zničit rakovinné buňky. Prostě jim to nedovolí dále rozvíjet.

Existuje mnoho lymfatických uzlin:

 1. Supraclavikulární.
 2. Krk.
 3. Axillary.
 4. Intrathoracic.
 5. Femorální.
 6. Koleno
 7. Popliteal.
 8. Inguinal.

Ale to nejsou všechny lymfatické uzliny v našem těle. Jsou dokonce v našich plicích (bronchopulmonální), v břišní dutině (para-aortální a mesenterické) a těsně nad tříselnými uzly (iliac).

Příznaky zánětu

Co dělat, když lymfatická uzlina v krku nebo v jiné zóně bolí? Jak se chovat? Odpověď je jednoznačná - je třeba okamžitě se poradit s lékařem. Pokud jsou lymfatické uzliny zapálené, okamžitě ovlivňují celkový stav těla. Tyto přírodní filtry jsou umístěny tak, aby spolehlivě chránily tělo před infekcí nebo rakovinou. Ve skutečnosti, lymfatické uzliny bolí z úplně jiných důvodů. To může být jednoduše důsledek infekčního onemocnění a může signalizovat závažnou systémovou patologii a dokonce rakovinu.

Zánět lymfatických uzlin má vědeckou lékařskou definici. Tento patologický proces se nazývá lymfadenitida. Je velmi těžké si nevšimnout. Prvním signálem lymfadenitidy, která by vás měla vyprovokovat, je to, že jedna nebo několik lymfatických uzlin se zvýšila. Viditelné boule se mohou objevit v krku, hlavě, pánvi, podpaží a dalších oblastech. Tento příznak se brzy spojí s bolestí. Lymfatické uzliny zranily dost. Zejména silná bolest se stává, pokud lehce stisknete zvětšenou lymfatickou uzlinu. V této oblasti je snadné gropovat a lze pozorovat zčervenání. Pak se objeví bolest hlavy, teplota stoupá, člověk cítí výraznou celkovou slabost. To jsou známky globální intoxikace organismu. V některých případech se může objevit hnisavý zánět.

Celková plocha zánětlivého procesu se také může lišit. Může pokrýt pouze jeden uzel, skupinu lymfatických uzlin nebo dokonce všechny najednou. Jak se chovat, pokud k vašemu překvapení najednou zjistíte, že jedna nebo několik lymfatických uzlin se zvětšilo? Co dělat, když lymfatické uzliny v krku bolí? Nejdříve si položte několik otázek a odpovězte na ně upřímně:

 1. Kolik a jak rychle se lymfatické uzliny zvyšovaly?
 2. Jsou uzly mobilní nebo mohou být volány pevné?
 3. Jaká je povaha bolesti v lymfatických uzlinách? Může se objevit pouze v okamžiku, kdy kliknete na uzel, a může mít konstantní charakter. Nebo možná neexistuje vůbec žádná bolest?
 4. Zkuste zjistit, zda jsou lymfatické uzliny těsné nebo měkké.
 5. Ovlivnil zánět pouze jeden uzel nebo se dotkl několika najednou? Pokud si všimnete, že pouze jedna lymfatická uzlina se stala větší než obvykle, a není žádná bolest, možná není důvod pro vážné obavy. Stává se, že lymfatické uzliny začnou pracovat aktivněji, takže se po určitou dobu zvětšují. Jeho hustota se však nemění. To nebolí. To se často děje poté, co osoba měla infekční onemocnění. Jakmile se obnoví oslabené tělo, velikost lymfatické uzliny by se měla vrátit do normálu. Ale pokud si všimnete, že i po vašem zotavení, lymfatické uzliny se nevrátí do svého normálního stavu po dlouhou dobu, je bolest, pak byste měli konzultovat s lékařem o tom.

Diagnostika

Jak lékař stanoví diagnózu "zánětu lymfatických uzlin"? Na čem spočívá? Diagnóza začíná důkladným vyšetřením pacienta. Kromě toho může lékař klást otázky týkající se jeho zdraví atd. Výše uvedené příklady jsme již uvedli výše, na které je třeba odpovědět zcela a pravdivě. Poté lékař pečlivě prozkoumá celou historii pacienta. Pro správné stanovení diagnózy je důležité zjistit, jak byla nemocná dříve, jak se tato onemocnění vyvinula. Další bude přiřazen krevní test. Je to on, kdo může vrhnout světlo na skutečné příčiny lymfadenitidy. Je důležité, aby lékař vyloučil nádor a zjistil skutečné zaměření infekce. Za tímto účelem je pacientovi přiřazen rentgen nebo modernější verze hardwarové diagnostiky - počítačová tomografie. Na rozdíl od rentgenových paprsků je to poměrně drahé. Pomůže to lékaři, aby získal kvalitnější snímky než rentgenové snímky. Nejvíce plně poskytují pravdivý obraz nemoci. To vám umožní přiřadit nejvhodnější a nejúčinnější léčbu.

Stává se také, že navzdory skutečnosti, že lékař použil všechny diagnostické metody, je stále obtížné provést přesnou diagnózu. V tomto případě budete potřebovat biopsii lymfatické uzliny. Tento postup není nejpříjemnější, ale poskytne komplexní informace o stavu lymfatické uzliny a typu infekce, která ji postihla. Tam je biopsie, že lékař bude muset vzít malé kousky tkáně lymfatické uzliny, stejně jako jeho tekutiny. Další vzorky materiálu jsou pečlivě studovány v laboratoři. Právě díky biopsii se v nejobtížnějších případech zjistí přesné příčiny zánětu.

Průběh zánětlivého procesu

Jak obvykle lymfadenitida postupuje? Co cítí pacient? Viníky lymfadenitidy v naprosté většině případů jsou škodlivé mikroorganismy. Proniknou do těla a vyvolávají zánět. Existují dva typy lymfadenitidy:

 1. Purulentní. Snadno se rozpozná díky silné a znatelně pulzující bolesti v oblasti lymfatických uzlin. Je stálá. Během hnisavé lymfadenitidy se tkáně lymfatických uzlin tají, jak je, tají, slučují se, a to jak navzájem, tak s tkáněmi sousedícími s místem infekce. Dalším jasným znakem hnisavé lymfadenitidy je to, že se uzly stávají zcela nehybnými. V některých případech dochází k hnisavému tání, v důsledku čehož se na měkké tkáni objevuje velký absces. S tímto vývojem onemocnění se kůže nad lymfatickou uzlinou a kolem ní změní na červenou. V důsledku toho se v oblasti uzlu brzy objeví znatelný jasný nádor s výraznými konturami. Jeho hustota v různých zónách nebude stejnoměrná. V některých případech to bude docela měkké a v jiných to ztvrdne. Během pocitu, lékař uslyší jasný zvuk, který se podobá křupavému sněhu. Purulentní lymfadenitida probíhá poměrně tvrdě. Celkový stav pacienta se dramaticky zhoršuje, jeho tep se zrychluje, jeho teplota stoupá, trpí bolestí a celkovou slabostí. Nemoc je nebezpečná. Může se rychle šířit. Zánětlivý proces v krátkém čase pokrývá celé tělo.
 2. Non hnisavý. V této formě trpí pacient trochu méně utrpení, ale stále je toto onemocnění nebezpečné a poněkud závažné. Tato forma zánětu je snazší, protože celkový stav pacienta zůstává prakticky stejný. Současně se uzly stanou rozšířenými, hustými a mobilními. Bolest se objeví pouze po stisknutí tlačítka.

K onemocnění může dojít ve dvou případech:

 • Akutní lymfadenitida (probíhá do dvou týdnů). Začíná velmi náhle, najednou. Člověk si všimne, že bolest je patrná v oblasti uzlů, zatímco oni sami znatelně změnili svou velikost, to znamená, že se zvětšili. Současně dochází k celkové nevolnosti, pacient trpí horečkou.
 • Chronické (trvající měsíc nebo déle). Tato fáze začíná po skončení vývoje akutní lymfadenitidy. V tomto případě zánět trochu ustupuje. Ale to není zastaveno, a nadále zničit tkáň lymfatické uzliny.

Chronická fáze je výsledkem buď úplného nedostatku léčby, nebo léčby abnormálního, neadekvátního. Stává se také, že prakticky nedošlo k akutnímu stadiu a nemoc se brzy změnila v chronickou formu. Současně jsou lymfatické uzliny zvětšeny, ale tento proces není doprovázen absolutně žádným nepohodlím. Tato vlastnost rozlišuje chronickou lymfadenitidu od akutní. Více než samotná choroba nevykazuje žádné příznaky. Pokud má lékař podezření, že se u pacienta vyvinula chronická lymfadenitida, předepisuje histologické a cytologické analýzy. První z nich poskytuje možnost studovat tkáň lymfatických uzlin, dobře a druhou - jejich buňky. Díky těmto jedinečným studiím bude lékař schopen provést co nejpřesnější diagnostiku. To je velmi důležité, protože je velmi snadné zaměnit chronickou lymfadenitidu s řadou dalších onemocnění.

Typy lymfadenitidy (podle typu tekutiny, která se tvoří v ohnisku zánětu)

Lymfadenitida je také klasifikována podle typu tekutiny, která se tvoří v ohnisku zánětu. Existují následující typy:

 1. Hemorrhagic. V tekutině je spousta krve.
 2. Purulentní. Bude tam většina hnisu.
 3. Serous. V centru zánětu se hromadí průsvitná kapalina, ve které se nachází mnoho bílkovin.
 4. Febrozny. Přebytek fibrinu v tekutině. Je to protein, díky němuž se krev dostává do srážlivosti.

Příčiny tohoto zánětu

Proč jsou lymfatické uzliny zapálené? Mohou na to být zcela jiné důvody. Nejčastěji se lymfadenitida stává sekundárním onemocněním. To je vždy výsledek jiné patologie. Existují dvě formy lymfadenitidy:

1. Nespecifické. To je způsobeno řadou zánětů, které začínají od okamžiku, kdy se infekce dostane do těla. Zvláštností těchto mikroorganismů je, že mohou poškodit pouze za zvláštních podmínek. V tomto případě se zapálí především lymfatické uzliny v krku. Na druhém místě je skupina submandibulárních lymfatických uzlin.

2. Specifické. To je důsledkem skutečnosti, že tělo bylo postiženo těžkými infekčními procesy. Patří mezi ně tuberkulóza, sarkoidóza, AIDS atd. Tato forma způsobuje mnohem větší poškození zdraví pacienta a nikdy neprochází bez stopy. Taková onemocnění mohou vyvolat nespecifickou lymfadenitidu:

 • Infekční onemocnění, kdy je fokus lokalizován v kořeni zubu.
 • Absces zub. Jeho vzhled může být výsledkem nedostatečně ošetřeného nebo zanedbávaného zubního kazu, zánětu tkáně dásní nebo jiného zubního problému. Mechanické poškození, při kterém je zub zlomen, může vést k abscesu. Může být také provokován neúspěšnou injekcí, při které do těla vstoupila infekce. To může způsobit zánět lymfatických uzlin pod čelistí. Zřejmé příznaky abscesu: dlouhá a silná bolest zubů, hořkost v ústech, žvýkání způsobuje bolest, nepříjemný zápach je slyšet z úst, bobtnavá tkáň bobtná a zčervenává.
 • Alergie. Jedná se o patologický jev, při kterém se tělo stává zvláště citlivým na určité látky. Obvykle jsou tyto látky bezpečné, ale někdy je tělo příliš agresivně. Příznaky alergie: edém, rýma, kýchání, kašel, bolest v očích.
 • Angina Současně se zapálí mandle. Vývoj anginy pectoris vyvolává bakterie (meningokoky, streptokoky, stafylokoky atd.). Příznaky: silná bolest v krku, suchost, lechtání, horečka, bolest v procesu polykání, bolest na mandlích, polykání, pocit, že v krku je cizí těleso, nepříjemný zápach z úst.
 • SARS. Epiglottis je ovlivněn, stejně jako hltan a nosní dutina. Současně může několik uzlů narůst a zapálit se najednou. U dospělých značně nabobtnává a hmatatelně prohmatá.
 • Kočičí škrábnutí nemoc. Toto infekční onemocnění se může vyvinout po obvyklém poškrábání kočky nebo dokonce po menším kousnutí. Často se vyskytuje u dětí. Hlavní viník - Bartonella - malá tyčinka, která jednou v těle vyvolává rozvoj infekce. To často zapálí lymfatické uzliny v podpaží. Méně často může vyvolat zánět uzlin v tříslech. Toto onemocnění nelze přenášet z nemocného na zdravého člověka. Její příznaky: objevila se malá skvrna s výrazným červeným lemem, brzy se z ní stane malá lahvička, zatímco lymfatické uzliny, které jsou nejblíže k ní, se zvýší, objeví se známky otravy a teplota se zvýší.
 • Lymfangitida. Jedná se o zánět, který postihuje lymfatické cévy. Vede to ke vstupu nebezpečných patogenů do těla. Příznaky: na kůži se objevují červené úzké pruhy, stoupá teplota, objeví se zimnice.
 • Toxoplazmóza. Jeho provokatér, parazit Toxoplasma. Může se dostat do těla prostřednictvím úzkého kontaktu se zvířaty. Parazit může vstoupit do těla potravou. Proto by mělo být vždy vystaveno vejce a maso kvalitnímu tepelnému ošetření. Po práci s nimi důkladně umyjte ruce. Toxoplazmóza je zvláště nebezpečná pro těhotné ženy. Je nutné přijmout neodkladná opatření. Jakmile se objeví první příznaky infekce, okamžitě zavolejte sanitku. Problém je v tom, že toxoplazmóza je extrémně nebezpečná pro plod. Pokud Toxoplasma pronikne do těla těhotné ženy, pak se určitě dostane k dítěti. To vede k úmrtí plodu nebo vážnému poškození nervového systému, stejně jako očí a mnoha dalších důležitých orgánů. Příznaky: horečka, bolestivé zvracení, nevolnost, křeče, prudce snížený výkon. Někdy dochází k toxoplazmóze bez jakýchkoliv příznaků nebo jsou extrémně mírné.
 • Celulitida Všichni víme, že ženy trpí výskytem celulitidy, ale ne každý ví, že může vyvolat zánět lymfatických uzlin. Jsme zvyklí považovat celulitidu především za problém estetické povahy, přičemž zapomínáme, že se jedná o nemoc. Jedná se o speciální formu celulitidy. Jedná se o zánět podkožní tukové tkáně, hnisavý proces, který zahrnuje velké plochy tuku. Příčinou jsou nebezpečné mikroorganismy. Mohou proniknout kůží přes sebemenší poškození. Poté, co se mikroorganismy začnou množit v podkožní tkáni, lymfatické uzliny na hlavě nebo krku se zapálí. Symptomy: v oblasti zánětu, horečky, zimnice a pocení se objevuje poměrně velká oblast kožních rud, edému a bolesti.
 • AIDS nebo HIV. Tento virus infikuje imunitní systém. Je snadné dostat AIDS. Stačí, když dojde k nechráněnému pohlavnímu styku nebo k použití nesterilních lékařských přístrojů. Také virus je přenášen krví. Ale vzduchem nebo hmatovým kontaktem se nepřenáší. HIV je také přenášen na dítě od matky během porodu nebo během kojení. Za prvé, v této nemoci se záněty lymfatických uzlin na zadní straně krku a za ušima zasáhnou, pak jsou postiženy celé skupiny uzlů. Symptomy: imunitní systém je slabý, teplota stoupá, kůže se zapálí (urtikária), atd.
 • Gaucherova choroba. Je to zděděné. To se projevuje ve skutečnosti, že tuk se shromažďuje ve velkých množstvích v orgánech. Zapálený v této patologii a lymfatických uzlinách.
 • Systémový lupus erythematosus. To je patologie pojivové tkáně. Imunita začíná agresivně vnímat zdravé buňky těla jako nepřítele a útočí na ně.
 • Leukémie. Je to rakovina krve. Jeho důvod spočívá v tom, že buňky kostní dřeně začínají mutovat. Když leukémie, především, lymfatické uzliny jsou zapáleny za ušima. Příznaky: modřiny, krvácení, infekce se zdají být bez zjevného důvodu, bolesti kostí a kloubů, slezina roste, člověk ztrácí váhu, ztrácí chuť k jídlu, cítí se velmi slabý.
 • Lymfom. Rakovina útočí na lymfatické uzliny. Jedná se o rakovinovou patologii lymfatických tkání, ve které dochází k masivnímu poškození vnitřních orgánů. U lymfomů jsou lymfatické uzliny pod bradou často zapálené. Brzy budou postiženy celé skupiny uzlů v různých částech těla. Příznaky: člověk ztratí váhu, objeví se vysoká teplota, sníží se chuť k jídlu, objeví se silná slabost.

Tvorba lymfatického systému

Lymfatický systém v době našeho narození je stále nedostatečně formován. U půlročního dítěte jsou však lymfatické uzliny lépe formovány, jejich počet se zvyšuje. Když se dítě otočí za rok, může už cítit všechny potřebné lymfatické uzliny. Již od okamžiku, kdy dítě dosáhne věku tří měsíců, mohou jeho lymfatické uzliny aktivně reagovat na pronikání infekce. Když se však dítě otočí o jeden a půl roku, vývoj jeho lymfatického systému se na určitou dobu zastaví. Proto může v tomto věku jakýkoli zánětlivý proces v těle dítěte způsobit komplikace. Od věku 8 let je tělo již plně schopno se s infekcí vyrovnat.

Vlastnosti zánětu lymfatických uzlin u dítěte

Existuje seznam nemocí, které mohou způsobit zánět lymfatických uzlin:

 1. Infekce nosohltanu, šarlatová horečka, bolest v krku, angína.
 2. Zánět vnějšího, středního ucha, furunkulózy, vši.
 3. Zánět dolní čelisti, rtů, stomatitidy, onemocnění zubů.
 4. Různé infekce trávicího systému.
 5. Infekční procesy v dolních končetinách

Pokud má dítě oteklé lymfatické uzliny

Rodiče by si měli uvědomit, že jakmile má dítě zvětšenou lymfatickou uzlinu nebo skupinu, okamžitě vyhledejte lékaře. To je alarm. Zejména je nutné pospíšit, pokud při stisknutí lymfatické uzliny dítě cítí bolest, pokud je tu pečeť. Když hnisavý zánět nutně reddens kůže kolem lymfatické uzliny, dítě si stěžuje na pulzující bolest, uzly ztratí mobilitu.

Zvýšení lymfatických uzlin často vyvolává virová nebo katarální onemocnění. Jsou způsobeny nebezpečnými mikroorganismy (pneumokoky, streptokoky, stafylokoky, Proteus, E. coli atd.) Nebo viry. V takových případech se příznaky obecné intoxikace spojují s bolestivými pocity v oblasti lymfatických uzlin a jejich zvýšení.

Příčinou lymfadenitidy u dítěte je často dětská infekce: plané neštovice, šarlatová horečka, zarděnka a spalničky. V těchto případech jsou lymfatické uzliny často zapáleny za ušima, za krkem, v zadní části hlavy.

Toto není celý seznam nemocí. Jak vidíte, mezi nimi jsou nesmírně nebezpečné. Proto, jakmile si všimnete, že se v oblasti uzlu objevil otok, bolest, zarudnutí, ztratila mobilitu nebo se stala příliš mobilní, okamžitě se poraďte s lékařem!

Bolest lymfatických uzlin

Bolest lymfatických uzlin nebo akutní lymfadenitida je nespecifickým příznakem určitého patologického procesu. Protože lymfatické uzliny jsou umístěny téměř v celém lidském těle, může se patologie vyskytnout kdekoli. Nejčastěji dochází k zánětu a bolesti v lymfatických uzlinách v oblasti krku, třísla a submandibulární oblasti. S tímto klinickým obrazem by se měla vyhledat lékařská pomoc a ne samo-léčit.

Etiologie

Téměř každá patologie může vyvolat bolest v lymfatických uzlinách. Docela často, takový patologický proces může být způsoben silným stresem nebo nervovým napětím. Obecně lze rozlišit následující etiologické faktory:

 • infekční procesy fungální, parazitární, bakteriální povahy;
 • onkologické procesy;
 • patologie v oblasti štítné žlázy (bolest a zánět v lymfatických uzlinách na krku);
 • HIV;
 • ARVI;
 • tuberkulóza;
 • zánětlivé procesy v ústní dutině, v horních dýchacích cestách;
 • zneužívání alkoholu;
 • autoimunitní onemocnění.

Je třeba poznamenat, a skutečnost, že zánět a bolest v lymfatických uzlinách je pravděpodobnější v případech, kdy má člověk oslabený imunitní systém. V každém případě by takový příznak neměl být ignorován, protože to může být známkou patologického procesu nebezpečného pro život. O vlastní diagnóze a léčbě nelze uvažovat.

Symptomatologie

Při pozorování zánětu lymfatických uzlin takový obecný klinický obraz:

 • lokální zvýšení teploty;
 • nízká tělesná teplota;
 • jestliže jsou lymfatické uzliny na krku bolavé, může být cítit bolest v krku;
 • palpace pociťuje nepohodlí nebo bolest;
 • lymfatická uzlina se zvětší;
 • bolest hlavy;
 • slabost, únava bez zjevného důvodu;
 • horší nebo žádná chuť k jídlu;
 • podrážděnost, výkyvy nálady.

Pokud jsou lymfatické uzliny v tříslech zraněny, celkový klinický obraz může být doplněn následujícími příznaky:

 • svědění a pálení v oblasti genitálií;
 • snížení sexuální touhy nebo nedostatku;
 • nepohodlí při pohlavním styku;
 • časté močení, které nepřinese úlevu.

Přítomnost takového dalšího klinického obrazu v zánětu lymfatických uzlin může naznačovat vývoj infekčního procesu v urogenitálním systému nebo STD. Vyžaduje se konzultace s odborným lékařem. Vlastní léčba je nepřijatelná, protože je možné jen zhoršit vývoj patologického procesu.

Pokud jsou lymfatické uzliny pod rameny zraněny, celkový klinický obraz může být doplněn následujícími příznaky:

 • zvýšená bolest při zvedání rukou;
 • slabost a únava při práci s rukama;
 • při palpaci zvětšených lymfatických uzlin se může projevit bolest v mezikloubních prostorech.

Zvětšená lymfatická uzlina v podpaží může indikovat specifický nebo nespecifický infekční proces v těle. Stejně jako v ostatních případech je nutný neodkladný lékařský zákrok.

Diagnostika

Proč jsou lymfatické uzliny zraněny, lze říci pouze lékař, po přesné diagnóze a identifikaci etiologie onemocnění. Prvním z nich je detailní fyzikální vyšetření pacienta s palpací zanícených lymfatických uzlin. Pro přesnou diagnózu jsou předepsány následující laboratorní a přístrojové vyšetřovací metody:

 • obecný a biochemický krevní test;
 • STD test pro inguinální lymfatické uzliny;
 • analýza moči;
 • imunologické studie;
 • Ultrazvuk vnitřních orgánů;
 • rentgen hrudníku, pokud jsou submandibulární lymfatické uzliny bolestivé;
 • biopsie zanícené lymfatické uzliny.

Přesný diagnostický program bude záviset na klinickém obrazu, anamnéze a stavu pacienta.

Léčba

Po přesném stanovení diagnózy může léčbu předepsat pouze kompetentní lékař. Je nepřiměřené odstranit bolest a zánět na vlastní pěst, protože to může vést pouze ke zhoršení patologického procesu.

Je třeba také poznamenat, že léčba bude záviset na lokalizaci patologického procesu. Obecně se používá konzervativní terapie, avšak pokud se v lymfatických uzlinách začal hnisavý proces, provádí se chirurgická léčba s vyloučením postižené lymfatické uzliny a následným odvodněním.

Pokud je příčinou patologie virové onemocnění, je předepsána imunomodulační terapie, která může zahrnovat následující:

 • antivirotika;
 • léky na posílení imunitního systému;
 • tinktura echinacea.

K odstranění zarudnutí lze předepsat lokální přípravky. Pouze ošetřující lékař může předepsat dávkování, dobu trvání léčby a režim. Nezávislé zavedení úprav v průběhu léčby může vyvolat komplikace.

Kromě lékařského ošetření může lékař předepsat fyzioterapeutický postup:

 • ultrazvuk;
 • elektroforéza;
 • léčba bahenní koupele.

Antibiotika se používají, pokud je příčinou tohoto procesu bakteriální infekce.

K odstranění bolesti v lymfatických uzlinách můžete použít i lidové prostředky, ale pouze jako doplněk k hlavnímu průběhu léčby a po konzultaci s lékařem. Tradiční medicína v tomto případě doporučuje následující:

 • vitamín C ve formě šťáv, čaje a čerstvého ovoce;
 • tinktura Echinacea, protože tento nástroj je dobrý antiseptický a snižuje zánět;
 • Echinacea sirup. Pro jeho přípravu, musíte udělat odvar z kořene této rostliny, trvat na tom po dobu 5 minut a vzít ji podle receptu.

Co dělat, když lymfatické uzliny ublíží, může říci pouze lékař, po úplném vyšetření a konečné diagnóze. Proto, když první příznaky by měly okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, a ne se snaží odstranit příznaky na vlastní pěst. I když takové akce uspějí v odstranění bolesti, nezaručuje to, že hlavní příčina patologického procesu byla odstraněna.

Prevence

Neexistují žádné specifické metody prevence bolesti v lymfatických uzlinách, protože se nejedná o samostatné onemocnění. Obecně lze tomu zabránit, pokud jsou dodržena následující preventivní opatření:

 • včas a správně léčit všechna onemocnění;
 • dodržovat pravidla zdravého životního stylu;
 • být během pohlavního styku chráněn kondomem;
 • systematicky podstoupit lékařskou prohlídku;
 • nejsou samoléčivé.

Praktická aplikace takových jednoduchých doporučení pomůže minimalizovat riziko vzniku onemocnění, v klinickém obraze, který tento příznak existuje.

"Bolest v lymfatických uzlinách" je pozorována u onemocnění:

Ascariasis u dětí je patologie související s parazitární nemocí, která je nejčastěji diagnostikována u dětí. V naprosté většině případů se toto onemocnění vyskytuje u dětí mladších 5 let. Agentem provocateur nemoci je helminth, jmenovitě lidský škrkavka (lat. Ascaris lumbricoides). Parazit může proniknout do dětského organismu několika způsoby, ale nejčastějším mechanismem přenosu je kontaktní.

Atopická stomatitida je typ normálního zánětu sliznice dutiny ústní, doprovázený výskytem zadních, tj. Malých bílých vředů s červeným okrajem, které jsou kruhového nebo oválného tvaru (mohou se vyskytovat samostatně nebo se mohou vyskytovat ve velkém počtu). Hlavní příznaky nemoci jsou - nepohodlí ve formě bolesti a pálení, zhoršené během jídla. Novotvary se hojí asi za deset dní, nezanechávají za nimi žádnou stopu, pouze některé typy onemocnění mohou vyvolat jizvy.

Bronchoadenitida je zánětlivý proces, který postihuje bronchiální lymfatické uzliny. Onemocnění je ve většině případů způsobeno infekcí tuberkulózy, proto se tento patologický proces nazývá tuberkulóza bronchoadenitida.

HIV je zákeřná infekce, která se dlouhodobě neprojevuje. Proto je nesmírně obtížné určit symptomy HIV u žen, zejména v rané fázi, protože jsou obecné povahy, což neznamená přítomnost viru v těle. Současně, pokud nespustíte antivirovou terapii včas, snižuje se průměrná délka života pacienta jako symptomy postupu onemocnění a nakonec vede k rozvoji AIDS. První symptomy nemoci neposkytují představu o důvodech jejich vzhledu, proto je léčba onemocnění omezena klinickou povahou těchto projevů a neschopností učinit diagnózu během inkubační doby.

HIV u mužů je nebezpečné virové onemocnění, které dnes nelze zcela vyléčit. Má několik způsobů infekce. Většinou jsou nemocní muži v reprodukčním věku. Možný přenos z matky na plod. V tomto případě se příznaky onemocnění projeví v dětství.

Zadní rýma je jinak nazývána rhinopharyngitis a je zánětlivé onemocnění, které může být snadno zaměňováno s běžným nachlazení. Onemocnění se vyskytuje v horních dýchacích cestách, a to v nosohltanu, mandlích nebo lymfatickém kruhu. Zpravidla je často možné potkat zadní rýmu u dítěte, nicméně u dospělých je často pozorována.

Karcinom se vyvíjí z epitelu - to je jeden z typů zhoubných novotvarů. Epiteliální tkáň je lemována sliznicí vnitřních orgánů, povrchem těla, svalstvem, močovým traktem, gastrointestinálním traktem, žlázami, respiračním systémem, takže se nádor může objevit v jakémkoli orgánu, kde jsou epiteliální buňky a mají jakoukoliv lokalizaci.

Lacunární angina pectoris je akutní onemocnění infekční povahy, charakterizované lokálním zánětem jednoho nebo několika prvků lymfadenoidního prstence hltanu. Typicky, zánět zahrnuje mandle, ale také poškození hrtanu a hltanu je také možné. Patogenní mikroorganismy mohou vyvolat takové onemocnění, včetně meningokoků, streptokoků, hemophilus bacillus a tak dále. Nemoc nemá žádná omezení týkající se pohlaví a věku.

Lymfadenitida je zánětlivý proces lokalizovaný v lymfatických uzlinách. Ve vzácných případech se jedná o nezávislou patologii, nejčastěji její přítomnost je druhem příznaku, který signalizuje, že se v lidském těle vyskytují jakékoli patologické reakce. Stojí za zmínku, že symptomy lymfadenitidy mohou být různé - záleží na tom, jaký typ patologie postupuje u lidí.

Lymfadenitida u dětí je onemocnění, při němž dochází k zánětlivé lézi lymfatických uzlin, bez ohledu na to, kde se nacházejí. Patologie vždy působí jako sekundární malátnost, což znamená, že je to reakce těla na jiné procesy, které se v něm vyskytují.

Mastopatie je benigní (v drtivé většině případů) onemocnění prsu, které se vyskytuje na pozadí hormonální nerovnováhy v ženském těle. Mastopatie, jejíž symptomy se vyskytují u žen v reprodukční věkové skupině (ve věku 18-45 let), je charakterizována vývojem patologických procesů ve tkáních žláz ve formě růstu.

Zánětlivé procesy, které se vyskytují v kostní dřeni, indikují onemocnění osteomyelitidy čelisti. Vývoj malátnosti je důsledkem pronikání infekčních organismů do kostní tkáně. Tato choroba je komplexní a je jednou z nejnebezpečnějších onemocnění. Kromě toho se v důsledku osteomyelitidy čelisti objevuje zobecnění, tj. Stav, při kterém není ovlivněna pouze určitá část kosti, ale celý systém lidské kosti. Onemocnění se šíří do všech kostních tkání a je způsobeno rozvojem zánětu a infekce těla.

Papilární karcinom je běžným typem neagresivního zhoubného novotvaru. Je lokalizován v jakémkoliv orgánu, nejčastěji v krčních lymfatických uzlinách, štítné žláze, močovém měchýři, ledvinách. Ze všech typů rakoviny štítné žlázy je 80–85% papilární.

Rakovina prsu je onemocnění, které je doprovázeno tvorbou hmoty epiteliálního tumoru v prsu, ve které dochází k jeho růstu z kanálků žlázy nebo z jejích segmentů. Rakovina prsu, jejíž symptomy mohou být založeny na porážce jedné nebo obou žláz současně, je jednou z nejběžnějších patologií nádoru (rakoviny), které se vyskytují u žen.

Chronický únavový syndrom (abbr. SHU) je stav, ve kterém je duševní a tělesná slabost způsobená neznámými faktory a trvající šest měsíců nebo déle. Chronický únavový syndrom, jehož příznaky jsou do jisté míry spojeny s infekčními chorobami, je také úzce spojen se zrychleným tempem života obyvatelstva a zvýšeným informačním tokem, doslova padajícím na osobu za jejich následné vnímání.

Streptokokové bolest v krku - akutní infekční onemocnění, často postihující mandle. Kauzální agens onemocnění podle názvu jsou streptokoky (skupina A). Infekce se vyskytuje prostřednictvím vzduchových kapiček - když mluvíte s nositelem viru, stejně jako při kašli nebo kýchání. Od okamžiku infekce až k nástupu prvních příznaků průměrně tři dny projdou. Onemocnění se vyskytuje u každé osoby individuálně. Často se může zaměňovat s akutními respiračními infekcemi, které často diagnostikují chronickou streptokokovou tonzilitidu, což může vést k rozvoji pozdních komplikací.

Tonsillitis je zánětlivý proces, který se vyskytuje v oblasti mandlí a je charakterizován trváním vlastního průběhu. Tonsillitis, jejíž symptomy jsou také definovány jako běžnější název pro "anginu" onemocnění, je v patologických změnách orofarynxu, které jsou podobné, ale liší se svou vlastní etiologií a průběhem.

Kočičí škrábnutí nemoc (felinoz) je onemocnění infekční povahy, která začíná postupovat v důsledku kousnutí nebo škrábance kočky. Vyskytuje se při tvorbě specifických hnisavých papuly, které způsobují regionální lymfadenitidu. Následky takové patologie mohou být velmi nebezpečné.

Fibrocystická mastopatie je patologií, která je v přírodě fibrocystická, charakterizovaná rychlou proliferací buněk v tkáních prsních žláz, jakož i abnormálním poměrem složek epitelu a pojivové tkáně. Toto onemocnění v medicíně patří do skupiny dysplastických procesů benigního průběhu onemocnění mléčné žlázy.

Folikulární tonzilitida - onemocnění charakterizované hnisavým zánětem folikulů mandlí. V případě progrese tohoto onemocnění se hnis nachází na povrchu lymfoidních útvarů hltanu ve formě jednotlivých bodových lézí. Patologický proces může postihnout mandlí hltanu, palatalu, tubalů a lingválů. Progresi folikulární anginy je doprovázena regionální lymfadenitidou a těžkou hypertermií.

Mor je akutní nemoc infekční povahy, která je zvláště nebezpečnou infekcí a je charakterizována endemicitou. Jak patologie postupuje, je zde léze lymfatických uzlin, kůže, stejně jako syndrom těžké intoxikace. Kapsy moru jsou přítomny na všech kontinentech kromě Antarktidy a Austrálie. Nosnou infekcí jsou černé krysy.

S cvičením a střídmostí, většina lidí může dělat bez medicíny.

Co dělat, když jsou vaše lymfatické uzliny zraněny

Lymfatické uzliny - součást lymfatického systému našeho těla. Hlavní funkcí těchto anatomických struktur je poskytnout rychlou imunitní reakci na cizí částice. Lymfatické uzliny hrají roli filtru - oddálují a eliminují patogeny. Když je tělo oslabeno, je normální fungování systému přerušeno. Pokud je lymfatická uzlina bolestivá, roste ve velikosti, mění se její konzistence - to naznačuje zánět této formace. Tento stav je velmi nebezpečný. Způsobuje řadu komplikací. Proto je důležité, abyste při identifikaci těchto příznaků neprodloužili návštěvu u lékaře.

Celý lymfatický systém se skládá z centrálních a periferních orgánů. Druhá skupina zahrnuje lymfatické uzliny a slezinu. Lymfatické uzliny - kolekce lymfoidní tkáně. U lidí je jim přiděleno více než 50 skupin. Jsou umístěny po celém těle podél cév a sbírají lymfy z kterékoliv části těla. Když je člověk zdravý, tyto anatomické struktury se neprojevují a nepřinášejí nepohodlí.

Lymfatické uzliny mohou měnit jejich charakteristiky v patologických procesech v lidském těle. Když lymfatická uzlina bolí, znamená to, že je zánět. Tento stav se nazývá lymfadenitida. Často je doprovázena lymfangitidou (zánět lymfatických cév).

Lymfatická uzlina se zánětem vypadá takto:

 • větší velikost;
 • bolestivé;
 • kůže nad uzlem červená, horká;
 • konzistence není hustá, heterogenní;
 • vzrůstá tělesná teplota;
 • uzly mohou být propojeny, tvořící konglomeráty;
 • s hnisavou formou se v kapsli hromadí hnis - pozitivní příznak fluktuace.

Lymfadenitida může být samostatným onemocněním. Ale častěji - je to komplikace, ke které dochází při zánětu jiného orgánu.

Lymfadenitida je klasifikována takto:

 • akutní - serózní a hnisavé;
 • chronický - hyperplastický, hnisavý, akutní chronický;
 • odontogenní - v důsledku onemocnění zubů;
 • neodontogenní - v důsledku virových nebo bakteriálních infekcí;
 • povrchní;
 • hluboko.

U odontogenní lymfadenitidy se lymfatické uzliny na jedné straně zvyšují častěji, například vpravo. Léze může být také symetrická a bilaterální.

Bolest v lymfatických uzlinách je často doprovázena dalšími zánětlivými onemocněními. Jsou způsobeny jak specifickými patogeny (Mycobacterium tuberculosis), tak nespecifickými (Staphylococcus).

Proto lymfatické uzliny v mnoha případech ublížily:

 • virová onemocnění - chřipka, parainfluenza, herpes, infekční mononukleóza,
 • infekční onemocnění - spalničky, plané neštovice, rubeola, parotitida, ekzémy, pyodermie, diatéza;
 • metastázy maligních nádorů;
 • krevní nemoci - leukémie, lymfogranulomatóza;
 • specifické patogeny - tuberkulóza, syfilis, kapavka, mor, antrax, aktinomykóza tularémie;
 • ORL onemocnění - otitis, tonzilitida, chronická tonzilitida, antritida;
 • imunodeficience - syndrom získané imunodeficience, infekce HIV;
 • přítomnost ložisek chronické infekce - zubaté zuby, prodloužená sinusitida.

Je třeba také poznamenat, že uzel zvyšuje jeho velikost a bolí, když nekontrolovaný příjem alkoholu ve velkém množství. Například po pití alkoholu zvyšuje riziko narušení jaterních lymfatických uzlin. Jsou rozšířeny, což vede ke zhoršení odlivu žluči, což negativně ovlivňuje celkový stav člověka.

Hlavním rizikem hnisavé lymfadenitidy je, že má řadu komplikací. Patří mezi ně:

 • absces - dutina naplněná hnisem v tkáni, která je omezena na kapsli;
 • Adenoflegmon - komplikace abscesu, lokalizovaná v submandibulární, mentální a příušní oblasti;
 • periadenitis - zánět tkání, které se nacházejí v blízkosti lymfatické uzliny;
 • tromboflebitida - zánět žilní stěny s obstrukcí žíly krevní sraženinou, nejčastěji na dolních končetinách;
 • bakterémie - šíření infekce v krevním řečišti;
 • sepse - šíření infekce v celém těle, které způsobuje porušení základních funkcí těla.

Je to důležité! Pokud lymfatické uzliny začínají bolet - není třeba odložit návštěvu u lékaře, protože tento stav je nebezpečný

Pokud se neléčí, povede k infekci celého organismu, který může být příčinou smrti.

Když lymfatická uzlina bolí, ne všichni lidé jdou k lékaři pro odbornou pomoc. Některé z nich se uchylují k lidovým a netradičním metodám. Pokud lymfatické uzliny bolí, je doporučeno uchýlit se k odvarů a infuzí léčivých bylin. K přípravě vývaru si vezměte lžičku levandulových květů, měsíčku, rybízových listů a šalvěje. Tyto rostliny jsou rozdrceny a nality litr vařící vody. Bujón je uzavřen v termosce na jeden den, takže je dobře naplněn. Take odvar na dva měsíce sklenici denně.

Pokud vaše lymfatické uzliny ublíží, můžete si vytvořit svůj vlastní echinacea sirup. Tato léčivá rostlina nepřináší žádné vedlejší účinky, ale má pouze pozitivní vliv na tělo. Je nutné nalít půl šálku drceného kořene Echinacea se dvěma sklenkami vody. Směs musí být uvařena na malém ohni, pak odstraněna a dána tam půl šálku čerstvých lístků máty. Když je vše v pohodě, musíte odčerpat a přidat tři lžíce medu. Dvakrát denně vezměte dvě až tři lžíce.

Každá osoba se sama rozhodne, jak léčit určité onemocnění. Je však nepravděpodobné, že by taková rada mohla eliminovat komplikovanou hnisavou lymfadenitidu. Netradiční způsoby léčby by měly být používány pouze v kombinaci s léčbou. Pak budou nejen přinášet újmu, ale také budou schopni zmírnit stav pacienta.

Je známo, že bolest v lymfatických uzlinách se objevuje v důsledku přítomnosti jiných patologií v těle. Proto je v boji proti tomuto onemocnění nutné odstranit zdroj primární infekce. Léčbu bolestivých lymfatických uzlin provádí v závislosti na příčině následující odborníci:

Pokud jde o otolaryngology, léčí patologii lymfoidního kruhu hltanu, uší a nosní dutiny. Zvětšené mandle vyvolávají bolest při polykání a nepohodlí při požití. Při léčbě ORL patologie se stav lymfatických uzlin postupně vrací do normálu.

Specialista na infekční onemocnění se specializuje na léčbu virových a bakteriálních patologií. Obvykle diagnóza těchto nemocí nepřináší potíže. Koneckonců, mají výrazný klinický obraz. Ošetření probíhá ve specializovaných jednotkách v karanténě.

Zubař léčí odontogenní lymfadenitidu. Někdy jsou submandibulární uzliny bolestivé, ale ne zvětšené. V tomto případě je ústní dutina dezinfikována a provádí se lokální léčba zaníceného místa.

Je to důležité! Proces léčby má za cíl odstranit příčinu lymfadenitidy.

Onkolog se specializuje na léčbu nádorových onemocnění a jejich následků - metastáz. Pro léčbu rakoviny pomocí několika metod:

 • chirurgický zákrok;
 • expozice;
 • polychemoterapie.

Objem a trvání léčby se volí individuálně. Záleží na stadiu rakoviny, přítomnosti metastáz a věku pacienta.

Chirurg léčí hnisavou lymfadenitidu a její komplikace. Co dělá tento lékař?

 1. Odhaluje absces.
 2. Odstraňuje hnisavý obsah.
 3. Dezinfikuje a vypouští ránu.
 4. Vadí.
 5. Představuje aseptický obvaz.

Je mnohem snazší předcházet lymfadenitidě než léčit. Proto je důležité, aby se při prvních příznacích okamžitě poradil s lékařem.

Pro diagnostiku použijte několik metod:

 • vyšetření pacienta;
 • ultrazvuk (ultrazvuk);
 • počítačová tomografie (CT);
 • místo biopsie.

Při zkoumání pacienta je důležité se ho podrobně ptát na nástup onemocnění. Takže můžete zjistit příčinu. Vyhodnocuje se velikost lymfatických uzlin, přítomnost bolesti, stupeň soudržnosti s okolními tkáněmi, ve kterých jsou regionální skupiny uzlů zapálené, zda je nemoc symetrická, léze na pravé nebo levé straně.

Ultrazvuk detekuje hustotu uzlu, přítomnost tekutiny v něm. Můžete zkontrolovat jeho strukturu, posoudit velikost. Tato metoda je poměrně běžná, protože je informativní a není drahá.

Pomocí CT je možné podrobně posoudit stav všech lidských orgánů a systémů. Pokud jde o lymfatické uzliny, vyšetřuje se:

 • velikost;
 • hustota;
 • obrysy;
 • jednotnost;
 • přítomnost tekutiny nebo hnisu;
 • stupeň soudržnosti s podkožní tkání;
 • šíření zánětu.

Můžete také vidět přítomnost metastáz.

Biopsie se používá k potvrzení nebo popření etiologie rakoviny lymfadenitidy. Tato metoda je uchvácena v případě, kdy léková terapie nepřináší požadovaný účinek. Patogen se vyseje na živné médium a stanoví jeho citlivost na léky. Následně jsou vybrány nejúčinnější taktiky léčby.

Zhoršují se vždy lymfatické uzliny. Lymfatické uzliny rostou, co mají dělat

Hlavním příznakem lymfadenitidy je zánět a citlivost kůže v oblasti lymfatických uzlin. Zvětšená lymfatická uzlina se nazývá lymfadenopatie.

Další příznaky lymfadenitidy mohou být svědění kůže, uzlíky, které mohou být pociťovány kůží, vyrážka, zarudnutí, otok.

V relativně vzácných případech, kdy je lymfadenitida spojena s nebezpečnými nemocemi, může způsobit následující příznaky: potíže s dýcháním, vysoká teplota (nad 38,5 ° C), zvýšená tepová frekvence (tachykardie), silná bolest a / nebo zánět.

Infekční příčiny lymfadenitidy

Bakteriální a virové infekce patří mezi nejčastější příčiny lymfadenitidy. Mezi tyto infekce patří:

Neinfekční příčiny lymfadenitidy

Mezi neinfekční příčiny lymfadenitidy patří:

 • Zánětlivé procesy způsobené reakcí na cizí těleso;
 • Lymfom (rakovina lymfatických uzlin);
 • Sekundární (metastatické) rakoviny.

Léčba lymfadenitidy závisí na onemocnění, které ji způsobilo. Pro léčbu se nejčastěji používají následující léky:

 • Léky proti bolesti - pokud lymfadenitida způsobuje silnou bolest;
 • Antibiotika - je-li příčinou lymfadenitidy bakteriální infekce;
 • Protizánětlivé léky.

Zánět může být také snížen studenými obklady. Někdy zánět lymfatické uzliny způsobuje tvorbu abscesu - v tomto případě může být nezbytné vypustit absces chirurgickými metodami. Tento postup je minimálně invazivní a zpravidla není spojen s rizikem pro zdraví pacienta.

V mnoha případech, lymfadenitida po nějakou dobu prochází sám. V závislosti na příčině však symptomy lymfadenitidy mohou přetrvávat po určitou dobu. Kromě toho, někdy, jestliže neléčený, lymfadenitida může vést k velmi vážným a dokonce život ohrožujícím stavům. Například následky lymfadenitidy mohou být šíření rakoviny nebo infekce. Pokud jde o rakovinu, způsobují zánět lymfatických uzlin, zánět lymfatických uzlin - při infekci

Lymfatické uzliny jsou součástí lymfatického systému a působí jako filtr. Po jejich průchodu se lymfa uvolňuje z mikroorganismů a dalších škodlivých složek vstupujících do lidského těla. Jako součást těchto struktur existují různé typy buněk, ale jejich hlavní výhodou je přítomnost lymfocytů, které bojují s infekcemi. Oteklé lymfatické uzliny nebo lymfadenitida mohou znamenat závažné onemocnění. Koneckonců je to orgán imunity, který pro tělo vykonává strategickou práci. Správná léčba je možná až po stanovení příčin.

Lymfatické uzliny - mírné zaoblené vzdělání velikosti hrachu, obsahující bílé krvinky. Přicházejí do styku s cévami a lymfatickými cévami. Existují lymfatické uzliny:

 • na loktech;
 • na krku;
 • intrathoracic;
 • nad klíční kostí;
 • pod pažemi;
 • femorální
 • v tříslech (iliac);
 • popliteal;
 • mezenterické a paraaortální lymfatické uzliny břišní dutiny;
 • bronchopulmonální (nacházející se v blízkosti plic).

Proveďte dvě hlavní funkce:

 1. Bariéra - chrání před různými patogenními buňkami, které jsou pro tělo nepřijatelné. Oteklé lymfatické uzliny se stávají reakcí těla na takové průniky.
 2. Filtrace - tělo koncentruje zbytečné látky, mikroby a části tkání těla.
Jakékoliv zvýšení lymfatických uzlin je reakcí imunitního systému. Existuje mnoho důvodů pro zvýšení těchto orgánů:
 • Infekce jsou nejčastější příčinou oteklých lymfatických uzlin. Tento stav vydrží každý člověk alespoň jednou za život. Konstantní recidiva zánětu - výsledek chronických infekcí.
 • Maligní nádory - rakovinová degenerace buněk. Obvykle, zejména v raných fázích, nezpůsobují bolest.
 • Snížená imunita znamená zvýšení počtu uzlů. Někdy se procesy stávají chronickými. Imunita hlavně klesá v důsledku anémie, beri-beri, psychických šoků, dlouhodobého stresu. Systémová léze může indikovat přítomnost imunodeficience u pacienta, který je charakteristický pro AIDS.
 • Onemocnění štítné žlázy, poruchy metabolismu, onemocnění pojivových tkání, alergií a chronického alkoholismu jsou méně časté, ale mohou způsobit bolest v lymfatických uzlinách.

Za prvé, vyřešte symptomy, a to, že lymfatická uzlina bolí nebo je jednoduše zvětšena:

 1. Pokud uzel bolí, a tím více zčervenalé, to znamená, že je ve stadiu zánětu. Zpočátku dochází k zánětlivému procesu v oblasti přímého kontaktu se zánětem.
 2. V případě zčervenání kůže v oblasti uzlu a bolesti - to znamená hnisavé fúze lymfatické uzliny s následným přechodem na adenoflegmon, vyžadující chirurgický zákrok.
 3. Stalo se zvýšení v jednom bodě nebo všude? Lokální nárůst indikuje regionální lymfadenitidu. Jeden zvětšený uzel může indikovat nádor. Globální nárůst lymfatických uzlin v těle je známkou generalizované bakteriální nebo virové léze nebo krevního tumoru.

Pokud dojde k nárůstu lymfatických uzlin, okamžitě vyhledejte lékaře. Po úvodní prohlídce Vám bude zaslána konzultace s potřebným odborníkem a určit některá diagnostická opatření:

 • močové a krevní testy;
 • biochemický krevní test;
 • sérologická analýza krve pro detekci protilátek;
 • manta test;
 • krevní test na syfilis a HIV;
 • X-ray hrudníku a lymfatických uzlin se nachází tam;
 • Břišní ultrazvuk;
 • s nejasnou diagnózou může chirurg provést punkci nebo biopsii lymfatické uzliny.

Léčba probíhá za účelem boje proti hlavní chorobě a zároveň se zvyšuje imunita. V této době je žádoucí zastavit jakékoli zatížení a držet se na lůžku. Lékařské metody eliminují procesy zánětu. Medron, Deltason, Prednisolon a antibiotický komplex jsou obvykle předepsány. S hnisem se chirurg otevře a vymaže zraněnou oblast. Dobrý účinek z UHF terapie. Součástí komplexní léčby je také multivitamin, léky na posilování těla, vitamin C. Je nutné, aby nedošlo k jeho přehřátí a vyvarování se průvanu. A v léčbě lymfadenitidy vyžaduje teplý a hojný nápoj.

Je přísně kontraindikován k léčbě rozšířených lymfatických uzlin doma, bez předchozí konzultace s lékařem. Pouze stanovením přesných příčin tohoto stavu můžete zahájit léčbu.

Dobrý den! Mám 25 let a mé lymfatické uzliny byly zvětšeny o 9 let, všechno začalo chladem, z hrče, který zranil, vyšlo pár hrbole, pak bolest prošla hrboly vlevo, teplota začala stoupat až na 37, což jsem necítil špatně, začal jsem ji sledovat. před rokem, neschopný vydržet psychologicky (strach z onco) šel do nemocnice, ultrazvuk se mé uzliny (cervikální, supraclavikulární pravice, axilární, inguinal) ukázal nezměněnou strukturu s hypoechoic centrum, 10 * 3 a 1,5 * 6 nebo méně, poslal onkolog a hematolog, držel ultrazvuk břišních pásů x, rentgen plic, celkem. krev a moč, biochemická analýza krve, vše je v normálním rozmezí, řekli mi, že to není onkolog, který testoval všechny mé uzliny, říkal, že to nebyl jejich případ, a také sama určila ultrazvukové vyšetření v onkologické ambulanci, kde mě ultrazvukové lékaři také ujistili, že to není onkologie. Infekční byl předepsán testy na pozici EBV. a CMV-pos. Poslední krevní test od června 2013, všechny ukazatele jsou normální ESR6, leukoty. 7, hemoglobin 131 mírně zvýšené lymfocyty 37.1. Ve večerních hodinách nebo v období vysoké aktivity je pravidelně teplota 37,1 ° C, zatímco během půl hodiny se může okamžitě snížit na normální, necítím to jen teploměr, který mám vždy po ruce. Po celou dobu jejich zvětšování velikosti se nemění, krční, s nachlazeními, mírným nárůstem a bolestí a pak opět klesají na svou dřívější velikost. V poslední době se bolest zvyšuje, zvyšuje se v dolní části čelisti a u ucha vlevo, je to špatně, ale po uzdravení prochází bez stopy a první zůstane beze změny. V poslední době se opět stala strašně zmatená o tom, neustále se jich dotýkají.Já špatně spím, po celou dobu s myšlenkou "najednou je to onco," začali záchvaty paniky, nervy nejsou do pekla, jsem neustále číst o lymfomy a och.byusya.Pressure, tachykardie, pocit strachu, strach ze smrti Dokonce i jeden okamžik roku 4 před výskytem mých uzlin, uzlů, babičkou, která se dostala do nemocnice, deaftirovannoe tuberkulózy lymfatických uzlin, měla otevřené píštěle, byla ošetřena teď všechno je v pořádku, ale myslím, že moje situace není jako tuberkulóza. Obecně, chci se zeptat, jaké testy mohu přijmout, abych situaci objasnil?

Dobrý den. Omlouváme se za pozdní odpověď. Opravdu, tam jsou některé nemoci, které jsou doprovázeny nárůstem lymfatických uzlin. Jedná se o infekční infekční onemocnění (zejména proto, že jste testovali na CMV, EBV a jsou pozitivní výsledky. Je velmi trapné neustále zvyšovat tělesnou teplotu na 37 C. Tento klinický obraz je možný při infekci HIV. (Musíte darovat krev na HIV a HEPATITIS.) lymfomy se vyznačují nalitím potu (příznakem „mokrého polštáře“), dochází k silnému zánětu v těle (zvýšení počtu lymfocytů) a je možné provést propíchnutí jemných jehel lymfatické uzliny následované cytologickým vyšetřením. Proveďte světlo MSCT a dutinu břišní (aby se vyloučily retroperitoneální uzliny).

Konzultace onkologa na téma „Lymfatické uzliny byly dlouhodobě rozšířeny“ je uvedena pouze pro referenční účely. Podle výsledků konzultace se poraďte se svým lékařem, včetně zjištění možných kontraindikací.

Břišní chirurg 2. kvalifikační kategorie. Člen Asociace chirurgů Irkutské oblasti.

Poskytování vysoce specializované lékařské péče z hlediska diagnostiky a léčby onkologických onemocnění. Provádíme chirurgickou manipulaci různých kategorií složitosti. Rehabilitace pacientů s rakovinou po chirurgické léčbě.

Se specializuje na chirurgickou léčbu nádorů jícnu, žaludku, tlustého střeva a konečníku, jater, slinivky břišní, extraorganických nádorů.