Obě uši bolely

Silnou bolest v uchu lze přirovnat k bolesti zubů - náhle se projeví a je velmi těžké ji snášet. Všechny myšlenky pacienta jsou jen o tom, jak se zbavit bolestivých pocitů. Ale před provedením terapeutických zákroků byste měli zjistit, proč vaše ucho bolí. Na tom bude záviset léčebný program a jeho účinnost.

Obsah článku

Kromě nedostatku nezbytného výsledku může nesprávná léčba vést k závažným komplikacím až do úplné ztráty sluchu. Efektivní léčebné metody předepsané specialistou pomohou vyhnout se nežádoucím následkům a rychle se zbavit earache.

Hlavní příčiny porušení

Nejčastějším onemocněním, se kterým se téměř každý člověk setkal v životě, je otitis media. Porušení je zánětlivý proces v orgánu sluchu, ve kterém je ostrá bolest v uchu.

Otitis může nastat nezávisle, ale častěji je toto porušení komplikací nachlazení. Otitis v akutní formě postupuje těžce - silná bolest v uchu natáčení charakter se vyvíjí, hnis je tvořen, teplotní ukazatele se zvyšují, celkový stav organismu se zhoršuje.

Další běžnou příčinou bolesti v uších je mechanické poranění zvukovodu. Mnozí lidé se s problémem svědí v dutině uší a snaží se s tímto problémem vyrovnat pomocí dostupných nástrojů - čepů, párátek, zápalek. Použitím takových předmětů je možné nejen porušit integritu vnitřní výstelky zvukovodu, ale také infikovat infekci.

V důsledku pronikání cizích předmětů do ucha se může vyvinout vnější otitis. S takovou poruchou se v oblasti vnějšího ucha vytváří furuncle, který způsobuje nepohodlí a bolest.

Pokud je bolest v uchu bez horečky, příčinou může být zubní kaz. Bolestivé pocity s zuřivými zuby mohou vyzařovat na krk, chrámy a ucho. V tomto případě samozřejmě musíte navštívit zubaře a vyléčit špatné zuby.

Také, pokud vaše uši bolí, mohou být příčinou následující podmínky:

 • svírání lícního nervu, v němž je v uchu tahová bolest;
 • záchvat migrény po zmírnění ataku bolesti v dutině ucha zmizí;
 • Síťové zátky, v nepřítomnosti adekvátní hygieny ucha, velké množství síry se hromadí v zvukovodu, který může způsobit bolest ucha u dospělých a dětí.

Zásady léčby

Pokud je uši samozřejmě zraněno, musíte zjistit příčinu bolesti. Bez jmenování specialisty je nebezpečné užívat jakékoliv léky. To může situaci ještě zhoršit.

V situacích, kdy je ucho velmi bolestivé, lze poskytnout první pomoc nezávisle.

Je důležité mít na paměti, že pokud ucho bolí a tělesná teplota je zvýšená, ohřívání ucha je přísně zakázáno.

Účinek tepla na oblast ucha je také kontraindikován, pokud příčinou bolestivých pocitů jsou zhoubné zuby.

Pokud naměřené hodnoty nepřesahují normální hodnoty, můžete připravit suchý teplý obklad - zahřát sůl nebo písek, nalijte do sáčku a připojte jej k nemocnému uchu.

Dobrý terapeutický účinek dává mazání pokožky kolem ucha teplým gáforovým olejem. Můžete také namočit do bavlny turunds s olejem a vložte ji do zvukovodu. Tento postup se doporučuje před spaním.

Po úlevě od akutní bolesti byste měli kontaktovat zdravotnické zařízení, abyste objasnili diagnózu a přiřadili nezbytnou léčbu.

Je-li ucho venku a tam je var, specialista odstraní absces, ošetřit postiženou oblast antiseptikem a předepsat Sofradex. Tento lék je nutné aplikovat lokálně - aby se kapky podávaly 2 kapky do ucha 3x denně během týdne.

Pokud ucho zraní dospělého nebo dítě, jsou předepsány léky s přihlédnutím k základnímu onemocnění, jeho tvaru a intenzitě bolesti.

Je-li v uchu ostrá bolest, aby se snížily bolestivé pocity, použijte Paracetmol (4krát denně, 1 mg) a ušní kapky Otypaks (instilované 2x denně).

Pokud je bolest v levém uchu nebo vpravo a je zde edém zvukovodu, použijte vasokonstrikční nosní kapky (Tizin, Naphthyzin). To zlepší odtok hnisavých hmot z dutiny středního ucha. K odstranění otoků může lékař předepsat antihistaminika.

Pokud jsou vyjádřené bolestivé pocity doprovázeny hnisáním, ošetřující lékař předepíše antibakteriální léčiva. Protože v tomto případě je bolest výsledkem vystavení infekčním agens.

Chirurgický zákrok může být vyžadován k vyčištění ušní dutiny od hnisavých hmot. Po operaci se do ušního kanálu vloží kapky, které urychlí proces hojení tkáně a zničí patogenní mikroflóru.

Je důležité mít na paměti, že lék není možné pohřbít přímo na ušní bubínek. Přípravek se aplikuje na turundu z vaty a vloží se do zvukovodu.

Před použitím antibiotika, musíte otestovat citlivost na to. I když nejčastěji realizace takových manipulací nemá čas. Při výběru antibakteriálního činidla je třeba mít na paměti, že některé léky mohou způsobit poškození sluchu. To se týká převážně léčiv aminoglykosidové skupiny. Dokonce i jedno použití takových prostředků s otitis media může způsobit hluchotu.

Pokud je silná bolest v pravém uchu nebo vlevo a je nutné použít antibiotika, je lepší zvolit si léčivo Amoxiccycline. Aplikujte lék 3x denně po dobu 10 dnů. Pokud požadovaný terapeutický účinek chybí po třech dnech léčby, namísto tohoto léčiva by měl být použit Augmentin nebo Cefuroxim.

K úplnému odstranění zánětlivého procesu musí být průběh léčby antibakteriálními léky nejméně 8-10 dnů.

I když se stav pacienta vrátí do normálu, léčebný cyklus by neměl být přerušen. V opačném případě je možné opakování onemocnění a rozvoj ztráty sluchu.

Pokud je léčba lékem neúčinná, provádí se chirurgický zákrok. V závislosti na místě zánětu může lékař předepsat:

 • myringotomie (během operace je ušní buben propíchnut a hnis je odstraněn);
 • antrotomie (v tomto případě je hnis odstraněn ze zanícené oblasti ušního kanálu).


Operace se provádějí v anestezii, proto se jich nebojte. Období rehabilitace je také krátké - po 2 týdnech se člověk bude moci vrátit k obvyklému způsobu života.

Fyzioterapie

Fyzioterapie je dnes používána u mnoha nemocí. Pokud pravé ucho (nebo levé) bolí, tato léčba také pomůže zbavit se nepříjemných pocitů.

Mikrovlná nebo ultrafrekvenční terapie (UHF), ultra-vysokofrekvenční indukometriya (UHF), lampa Solux, inhalace a obaly z poloviny alkoholu v oblasti ucha pacienta dávají dobrý efekt.

Fyzioterapeutické metody léčby účinně eliminují edém, zastavují vývoj zánětlivého procesu, aktivují regeneraci tkání, mají bakteriostatický a vazodilatační účinek.

Fyzikální terapie významně urychluje proces hojení. Při použití této techniky je však třeba mít na paměti, že fyzioterapie nevyhovuje každému. Výše uvedené postupy jsou prováděny s opatrností pro osoby starší 60 let, pacienty s chronickými patologickými stavy zažívacího a kardiovaskulárního systému a také v případě, že v anamnéze je mrtvice, srdeční infarkt, duševní poruchy a chirurgické zákroky.

Kromě toho je fyzioterapeutická léčba zakázána při zvýšených teplotách, exacerbaci chronických patologií.

Alternativní medicína

Pokud se bolest v uchu objevila v noci a potřebné léky nebyly k dispozici, můžete použít osvědčené metody alternativní medicíny.

Zvažte nejúčinnější recepty:

 • 2-3 kapky slunečnicového oleje (nutně teplý) kape do ucha. Olej lze aplikovat na vatový tampon, vložit do ušní dutiny a zabalit hlavu teplým šátkem. Takový nástroj je vynikající při odstraňování střelby.
 • kombinovat ve stejném množství (3 lžičky.) z lesní angeliky a levandule, přidejte ke směsi 2 lžíce. Já léčivý přítok a 1 polévková lžíce. Já pupeny břečťanu ve tvaru. Je důležité striktně dodržovat stanovený počet složek, protože druhá složka patří k nejsilnějším jedům. Složení nalijte 0, 5 litrů alkoholu nebo vařící vody, nechte vyluhovat. Ve výsledném léčivém přípravku navlhčete malý kousek vaty a připojte jej k nemocnému uchu (bez vložení samotného zvukovodu).
 • 1 lžička. suché květy heřmánku nalít 0,2 l vařící vody, trvejte na tom, odtok. Výsledná infuze jemně opláchne ušní dutinu stříkačkou (samozřejmě bez jehly).
 • vyčistěte řepu, nalijte do medu, nasaďte na nízké teplo a vařte, dokud nebudete připraveni. Naneste malý kousek vařené řepy ve formě obkladu na bolavé ucho.
 • jestliže levé ucho nebo pravé ucho bolí, je nutné odříznout malý kousek cibule, zabalit vatou a vložit do ušní dutiny. Po několika dnech bude bolest méně intenzivní.
 • kombinovat ve stejném poměru medu a propolisové tinktury. Výsledný lék by měl být aplikován 2-3 kapky do každého ucha před spaním.
 • bobkové listy nalijte 100 ml vody, přiveďte k varu nad nízkým teplem, pak zabalte a vyluhujte 2-3 hodiny. 10 kapek infuze kapat do ušní dutiny a vzít uvnitř 3 lžíce. Já Proveďte postup třikrát denně.
 • smíchejte olivový nebo kukuřičný olej s propolisovým extraktem v poměru 2: 1. Kompozice je dobře promíchaná. Vlněnou vatu navlhčete v přijímaném zařízení, vložte do ušní dutiny a ponechte po dobu 4-5 hodin. Tento postup se doporučuje provádět denně po dobu 20 dnů.
 • naplňte 100 ml nádobu s 1/3 jalovcovým ovocem, doplňte olivovým olejem. Nádobu vložte do hrnce s vodou, alespoň 4 hodiny vařte na mírném ohni. Proveďte postup 3 dny v řadě. V noci střídají 3 kapky léku v každém uchu.
 • 300 g loupaného česneku, vložte do nádoby a nalijte 0,5 litru alkoholu. Směs se vyluhuje po dobu 3 týdnů. Denně vypijte 100 ml mléka s přidáním 20 kapek výsledného léku. V případě onemocnění ledvin je tento prostředek kontraindikován.

Aromaterapie

Máte-li ostré nebo matné bolesti v uchu, k odstranění nepohodlí, kromě výše uvedených doporučení, bude také pomáhat esenciální oleje. Můžete je použít následujícím způsobem:

 • v 0, 5 l vařící vody přidejte 5 kapek heřmánku nebo levandulového esenciálního oleje. Nadechněte páru asi 10 minut.
 • v 2 lžičky. olivový olej, přidejte 3 kapky levandulového oleje a směs může být doplněna jaterním olejem nebo mullein. V zvukovodu odkapejte lék a zavřete jej kusem vaty.
 • 2 lžičky. mandlový olej smíchaný s olivami. Nástroj, který se má otírat do kůže v uchu.

Pokud dojde k hnisání nebo krvácení z ušní dutiny, je nemožné ho pohltit kapkami (jak medikamentózní, tak i samo-připravenou) - to může vést k porušení integrity ušního bubínku.

Bolesti hlavy

Proč bolest v krku a uchu a jak léčit symptom

Příčiny a léčba svědění v uších

Proč to bolí uši a krk

Proč to bolí ucho na jedné straně?

Proč střílí do ucha a jak léčit earache

Článek říká, proč ucho bolí, jaké podmínky a nemoci způsobují bolestivé a ostré bolesti. Dozvíte se, jak jsou příznaky spojeny s záchvaty cephalgie - proč bolesti hlavy často bolestí ucha, a co dělat doma, a zda potřebujete navštívit lékaře.

Proč bolest ucha

U zdravých lidí dochází při tvorbě pupínku k bolesti uší, sluchadlo je citlivější na chlad, v důsledku pronikání vody nebo cizího tělesa do ušní dutiny.

Bolesti uší ukazují vývoj lokálních nebo vnitřních patologií. Otitida je nejčastější příčinou. Tento zánětlivý proces, který je primární nebo se vyskytuje jako komplikace chřipky a ARVI. Ovlivňuje vnější nebo střední ucho.

Při zánětu vnějšího ucha je zánětlivý proces omezen. Silné a ostré bolesti se podávají na hlavu a zhoršují žvýkacími jídly. Ucho je červené a oteklé. Protože otitis, spánek je narušen a sluch je snížen.

Otitis media je zánět dutiny mezi ušním bubínkem a vnitřním uchem. Vyvolává intenzivní bolesti při střelbě, přetížení a ztrátu sluchu, hnisání. Pokud je neléčený, zánětlivý proces jde do vnitřního ucha, může ovlivnit mozkovou tkáň.

K bolestivému syndromu dochází také při poranění a nádorech ucha.

Jiné nemoci způsobující bolest ucha:

 • Mastoiditida je infekční zánět temporální kosti. Vyskytuje se jako primární onemocnění nebo komplikace otitis media. Intenzivní orlíky doplňují záchvaty cephalgie, poruchy spánku, hnisavý výtok z ucha a pulzace v chrámech. Sluch se zhoršuje a dochází k přetížení.
 • Osteochondróza krční páteře - dystrofické poruchy chrupavky krku, díky které je vertebrální tepna sevřena. Nedostatečný průtok krve do mozku vyvolává bolesti hlavy, které mohou způsobit ucho, zvýšený tlak, slabost rukou a nohou, poruchy zraku. Hlavními příznaky jsou bolest v krku a zádech.
 • Bolest v krku a faryngitida - zánětlivá onemocnění hrdla také vyvolávají orla během přechodu patologického procesu. V tomto případě dochází k bolesti v uších a krku, vzrůstá tělesná teplota. Vidíte slabost, zimu.
 • Sinusitida a sinusitida - zánětlivé procesy v dutinách přecházejí do uší a způsobují otitis. Takže tam jsou bolesti uší. Můžete určit příčinu nachlazení, kongesci nosu, bolesti hlavy a horečku.
 • Příušnice jsou infekční zánět slinných žláz. Při běhu může zánětlivý proces jít do uší a způsobit otitis. Když parotitis zvýší tělesnou teplotu, tam je horečka, sucho v ústech, bolesti hlavy, otok v žlázách.
 • Neuralgie obličejového nervu - když se nemoc vyskytuje, intenzivní střelné bolesti, které procházejí po celé straně hlavy, ovlivňují čelist, chrám, ucho, oko. Bolesti se zhoršují žvýkáním, mluvením, polykáním. Samotný útok netrvá déle než 2 minuty.
 • Onemocnění zubů - bolesti uší vznikají, když je nerv ovlivněn nebo když zánětlivý proces jde do uší.
 • Intrakraniální nádory - novotvary mozku stlačují zdravou tkáň a způsobují bolest v uších a hlavě. Přítomnost nádoru je indikována častými závratěmi, zhoršenými po probuzení, nevolností a zvracením, mentálním postižením, zhoršenou pamětí a koncentrací.

Jak se projevuje earache

Bolest hlavy se může projevit různými způsoby. Podle povahy příznaků může určit nemoc. Nedělejte to však sami. Po analýze stížností se poraďte se svým lékařem, který vám předepíše diagnostické vyšetření, jehož výsledky určí příčinu a předepíše léčbu.

Střílí do ucha

Pokud se střílí do ucha, příčinou může být stejná otitis media - vnější nebo střední. Mezi nemoci, které způsobují bolest při střelbě, patří také ekzémy, furunkulóza, mastoiditida a zánětlivé procesy labyrintu ucha.

Pro prodlouženou bolest při střelbě v uších zajistěte lékařskou pomoc. Proces může vést k chronickému otitis media, snížení a dokonce ztrátě sluchu, hnisavé meningitidě.

Zvonění v uších

Tinnitus se také nazývá tinnitus. Příčiny zahrnují poškození ušního bubínku, poranění hlavy, změny související s věkem a užívání některých antibakteriálních léčiv.

Pokud zvonění v uších, příznak může znamenat přítomnost arteriální hypertenze a aterosklerózy mozkových cév. Příčiny příznaků otitis a jiných onemocnění uší. Nejzávažnější příčinou jsou mozkové nádory.

Bolest v krku a ucho

Vývoj bolesti v krku a uších způsobuje bolest v krku, faryngitidu, ARVI, chřipku a další zánětlivá onemocnění horních cest dýchacích.

Nepříjemné příznaky se mohou vyskytnout iu herpesu, který postihuje hrdlo, nádory nosohltanu.

Bolest čelisti u ucha

Bolest čelisti u ucha, vyzařující do samotného sluchadla, způsobuje neuralgii obličejového nervu, temporální arteritidu a zubní onemocnění.

Bolest v čelisti a uších se vyskytuje v patologii mandibulárních a maxilárních kloubů.

Uvnitř bolí ucho

Vnitřní earaches jsou způsobeny vnější, střední a vnitřní otitis. Příznaky vyvolávají sinusitidu, angínu, zánět lymfatických uzlin. Bolí ucho ušními tumory a novotvarem mozku.

Je pravděpodobné, že earaches mohou být způsobeny tvorbou pupínku, bodnutí hmyzem nebo cizím předmětem.

Bolí jedno ucho

Bolest v uchu se na jedné straně projevuje při dlouhodobém pobytu v nepohodlné poloze, rozvoji lokálního zánětlivého procesu a požití cizího tělesa.

Pouze jedno ucho bude postiženo neuralgií obličejového nervu, unilaterální temporální arteritidou, mozkovým nádorem, který je lokalizován blíže k nemocnému uchu, unilaterálními zánětlivými procesy mozku.

Bolest zubů a ucha

Bolest zubů a uší se objevuje současně s hlubokým zubním kazem, kdy zánětlivý proces ovlivňuje nerv nebo jde do ucha. Pulpitis, stejně jako zánět dásní může způsobit nepříjemné příznaky.

Bolest v zubu a uchu může nastat s neuralgií trigeminu. V tomto případě se nejčastěji vyskytuje cephalgie.

Ucho a teplota

Bolest a horečka jsou příznaky zánětlivého procesu. Symptomy způsobují otitis, labyrintitidu a další infekční onemocnění horních cest dýchacích.

Příčinou horečky a bolesti může být meningitida a encefalitida.

Při stisknutí se za uchem

Bolest za uchem při stisknutí může hovořit o lymfadenitidě - zánětu lymfatických uzlin, parotitidě nebo mastoiditidě.

Pokud stisknete syndrom bolesti, je možné, pokud se dostanete do varu nebo jiného omezeného zánětu.

Uchopte za ucho

Rána za uchem je omezený zánětlivý proces. Nejčastěji dochází k lymfadenitidě. Může se jednat o furunkulózu, zánět slinných žláz, lipom (benigní tvorbu ve formě hypodermické pelety).

Vzhled tvrdé rány bere ušní píštěl. Mastoiditida - zánět procesu spánkové kosti, vypadá jako oteklá kůže nebo rána.

Ucho nebolí, ale neslyší

Pokud ucho neslyší, ale neublíží dítěti, je možné, že ztrátu sluchu způsobily vrozené faktory - asfyxie plodu, nízká porodní hmotnost, poranění ucha při porodu a zneužití cytostatik těhotné ženy.

Z patologických příčin hluchoty se rozlišují mozkové krvácení, změny v těle spojené s věkem, akumulace síry v uších a ateroskleróza mozkových cév.

Bolest v uchu při polykání

Bolest v uchu při polykání s anginou pectoris, laryngitidou, faryngitidou. Vyvolávat nepříjemné pocity a zánět středního ucha, stejně jako mastoiditidu.

Bolest při polykání je možná se zánětem těsně umístěných lymfatických uzlin.

Ušní lalůček bolí

Ušní lalůček bolí v ateromu (subkutánní), alergické kožní reakci, například na materiál náušnic, zhoubných nádorech.

Způsobuje bolest v ušním lalůčku - absces. Když se absces hromadí hnis. Infekce je způsobena ranami a škrábanci ušního lalůčku.

Bolest ucha a chrámu

Časová oblast hlavy a ucha může být zraněna zraněním, poškozeným průtokem krve a různými chorobami.

Bolest způsobuje hypertenze, aterosklerózu mozku, temporální arteritidu. Bolesti uší mohou vyzařovat do chrámu během otitis.

Oteklé ucho a bolest

Edém ucha a bolest se mohou objevit při alergické reakci a angioedému, poranění. Difuzní zánět středního ucha může způsobit otok.

K rozvoji edému dochází také v perichondritidě - zánětlivém procesu tkáně chrupavky. Další příčinou tohoto symptomu je hematom. Když dojde k hemoragickému krvácení, krev se hromadí mezi pochvou chrupavky a chrupavkou.

Tekoucí ucho

Ušní výtok je možný s otitis media a vnitřní otitis. Tento příznak způsobuje cystiformní cholesteatom. Vylučování exsudátu nastává, když se hnisavý var roztrhne.

Pokud vaše ucho teče, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Při absenci včasné léčby může hnisavý proces jít do mozkové tkáně.

Bolest ucha a nevolnost

Pokud vaše ucho bolí a cítíte se špatně, arteriální hypertenze může být příčinou příznaků. V tomto případě bude mít pacient také vysoký krevní tlak, bolest hlavy a rychlejší tepovou frekvenci.

Na mozkových nádorech se objevují nevolnost a earache doprovázené bolestmi hlavy. Často nevolno a bolavé ucho s otřesem mozku a traumatickým poraněním mozku.

Bolí bolest hlavy a uši

Nejnebezpečnější příčinou bolesti v zadní části hlavy a uší je mozková mrtvice. Když mrtvice zvyšuje krevní tlak, je sucho v ústech, poruchy řeči a koordinace pohybů, paréza na jedné straně těla.

Příčiny bolesti v krku a uších mohou být také arteriální hypertenze, přepětí svalů hlavy, zánětlivá onemocnění mozku.

Ušní chrupavka bolí

Bolestivé pocity v chrupavce ucha vyplývají z traumatu, alergické reakce, neuralgie obličejového nervu, zánětu temporomandibulárního kloubu.

Lokální záněty, například perichondritis, vyvolávají bolest v chrupavce.

Svědění uší

Svědění v uších způsobuje hromadění síry, dermatitidy, ekzémů, cizích těles, bodnutí hmyzem, plísňových lézí. Ucho může svědit, pokud se objeví alergická reakce na šampon, sprchový gel, krém nebo jiné prostředky.

Nejnebezpečnější příčiny svědění jsou akutní a chronická otitis, erysipel, diabetes.

Uši bolí - co dělat

Pokud máte bolest ucha po delší dobu a vyskytnou se jiné příznaky, okamžitě vyhledejte lékaře. Nesnažte se zjistit příčinu bolesti a neošetřujte sami.

Hlavní léčba závisí na onemocnění, které vyvolalo vývoj ucha a bolestí hlavy.

K odstranění bolesti použijte ušní kapky. V léčbě infekčních onemocnění předepsané kapky s protizánětlivým a antibakteriálním účinkem.

Pokud důvod spočívá v sírovém uzávěru nebo vniknutí cizího tělesa, jsou odstraněny ambulantně. Nedotýkejte se cizích předmětů z ušního boltce sami, protože můžete poškodit ušní části.

Jak léčit bolesti hlavy s bolestí v uších? Ke zmírnění ataků cefalgie doma používejte léky proti bolesti, jako jsou analgetika, antispasmodika a NSAID.

Symptomatická léčba také zahrnuje léky pro svůj zamýšlený účel - od vysokého krevního tlaku, ke zmírnění otoků, k odtoku hnisavého exsudátu, ke zlepšení celkové pohody a dalších.

Další informace o bolesti uší se dozvíte v následujícím videu:

Co si pamatovat

 1. Bolest ucha může být způsobena domácími příčinami - cizím tělesem v uchu, akumulací síry, pohmožděním a dalšími.
 2. Bolest ucha se vyskytuje při otitis a jiných onemocněních sluchadla. K rozvoji syndromu bolesti dochází u infekcí horních cest dýchacích, neuralgie, arteritidy, hypertenze.
 3. V případě bolesti v uších okamžitě vyhledejte lékaře.

Co číst

Prosím, podpořte projekt - řekněte o nás

Co dělat, když bolesti uší, jak a co léčit doma

Mnoho lidí pociťuje silnou bolest v uších, což nejenže způsobuje nepohodlí, ale také způsobuje, že se cítí horší. Existuje mnoho různých důvodů, proč může ucho ublížit. Často se tato patologie objevuje po hromadění velkého množství síry v ušní dutině nebo v důsledku podchlazení.

Před zahájením léčby patologie je nutné se více seznámit s jeho vlastnostmi a metodami léčby.

Hlavní příčiny bolesti

Bolest ucha je poměrně častým příznakem, který se objevuje nejen u dospělých, ale také u dětí. Často dochází k bolesti, když se bludiště, ve kterém se zapálí tkáně vnějšího ucha. Existují však i jiné důvody pro vznik nepohodlí v ušní dutině.

Vnější otitis

Často dochází k brnění v uších s vnějším otitis. Tato patologie je doprovázena zánětem a poškozením sliznice ušního kanálu. Mezi rysy vnějšího otitis patří:

 • Intenzita bolesti se neustále mění. Nějakou dobu jsou téměř neviditelné, ale pak se syndrom bolesti významně zvyšuje.
 • Brnění v uších trvá 2-4 dny, po kterých se jejich intenzita snižuje.
 • Během exacerbace bolesti může pacient částečně ztratit sluch.
 • Bolest je doprovázena doprovodnými příznaky, mezi které patří zvonění, svědění a hluk.
 • Všechny příznaky se zhoršují účinkem na ucho.

Otitis media

S rozvojem této patologie ve středním uchu se objevuje výrazná bolest a vyvíjí se zánět. Médium otitis je považováno za poměrně vážné ušní onemocnění, které bez rychlé léčby vyvolává vznik komplikací.

Hlavním příznakem onemocnění je silná bolest, která téměř nikdy nezmizí. Mnoho pacientů trpících otitis media, odmítá jíst, protože při polykání nebo žvýkání potravy nepohodlí v zvukovodu se několikrát zvyšuje. Také bolest se zvyšuje, pokud mírně zatáhnete za ucho nebo jej stisknete prstem.

Vnitřní otitis

Takový zánět ušního boltce je považován za nejnebezpečnější, protože časem vede k úplné ztrátě sluchu. S rozvojem patologie je postiženo kostní bludiště, což je důvod, proč mnozí lékaři tuto chorobu nazývají labyrintitidou.

Mezi hlavní příznaky vzniku a vývoje vnitřní otitidy patří bolest v bolestech, závratě, porucha sluchu a nevolnost. Tyto příznaky se neobjeví okamžitě, ale pouze 5-7 dnů po proniknutí patogenu do těla.

Za účelem včasné identifikace labyrintitidy a určení příčin jejího vzniku je třeba vyhledat pomoc ORL specialisty.

Při zánětlivých onemocněních

V důsledku hypothermie, nachlazení často vyvine zánětlivá onemocnění ucha, které jsou doprovázeny zvýšenou bolestí v ušním kanálu. Tato onemocnění zahrnují epitimpanitidu. Onemocnění je doprovázeno akrecí mukózních tkání vnějšího ucha ušním bubínkem, díky čemuž se stěny sluchového orgánu v průběhu času postupně rozpadají.

Další zánětlivé onemocnění, které způsobuje bolest v ušním boltci, je mesotympanitida. S rozvojem této patologie v tympanické dutině se objeví zánět, doprovázený uvolněním hnisu. Bez včasné léčby vzrůstá tělesná teplota pacienta.

V případě poranění

Bolest v uchu je považována za hlavní příznak poranění. Někdy to bolí po poškození ušních boltců v důsledku pádu. V tomto případě začne ze sluchového orgánu proudit čistá kapalina nebo krev. Také u syndromu barotrauma dochází k syndromu bolesti, který je doprovázen velmi vysokým tlakem v dutině ucha. Patologie se může objevit, když letíte v letadle nebo když se náhle objeví hlasité zvuky.

Často příznaky barotrauma zmizí samy o sobě, ale pokud neodejdou do týdne, je lepší se poradit s lékařem.

Druhotné příčiny bolesti ucha

Existuje řada druhotných příčin, které přispívají k vzniku nepohodlí v uchu. Mezi ně patří časté pronikání vody do zvukovodu nebo onemocnění způsobená streptokoky a doprovázená sníženým průtokem krve.

Jaké patologické choroby mohou způsobit bolest ucha

Existuje spousta patologických onemocnění, které jsou doprovázeny bolestí. Nicméně, několik z nejběžnějších onemocnění, které nejčastěji postihují sluchový orgán, je zvýrazněn.

Menierova choroba

Vyzvánění, hluk a jiné nepohodlí se někdy objevují pouze v jednom uchu. To naznačuje, že člověk aktivně vyvíjí Menierovu chorobu, která je doprovázena zhoršeným krevním oběhem v tepnách a vysokým krevním tlakem. Nejčastěji je patologie diagnostikována u lidí starších než třicet let.

Když se objeví první příznaky Menierovy choroby, měli byste se poradit s odborníkem, aby předepsal fyzioterapii a léky k odstranění symptomů. Pokud se tak nestane, osoba může zcela ztratit sluch.

Eustachyit

V ušní dutině je Eustachova trubice, což je malý kanál spojující střední ucho s hltanem. S výskytem nachlazení v ní často dostává infekci, což přispívá k rozvoji eustachitidy. První známkou takového zánětu zvukovodu je zvýšená bolest. Intenzita bolesti závisí na stupni onemocnění. V počátečních stádiích pacient nepociťuje nepohodlí, ale časem dochází k zesílení nepříjemného brnění.

Při absenci terapie se eustachitida stává chronickou, což přispívá k rozvoji hnisavého zánětu středního ucha a dalších nebezpečných komplikací.

Lymfadenitida

Pod kůží, daleko od ucha jsou lymfatické uzliny. S rozvojem zánětlivého procesu u pacientů se jeví nepříjemné brnění. Tento zánět lymfatických uzlin se vyvíjí v důsledku neošetřené zubní infekce, která proniká lymfatickým systémem. Pacienti s lymfadenitidou si stěžují na horečku, celkovou slabost a problémy se sluchem.

Aby bylo možné diagnostikovat lymfadenitidu v čase, je nutné pravidelně navštívit ORL lékaře, aby se vyšetřily lymfatické uzliny.

Lokalizace bolesti

Bolest ucha se může lišit ve své poloze. U některých lidí se vyskytuje pouze na jedné straně, zatímco v jiných se vyskytuje v obou uších najednou. Doporučuje se seznámit se předem s příčinami bolesti v různých uších.

Pravé ucho

Někteří si stěžují na silnou bolest lokalizovanou v pravém uchu. Nejčastěji se takový problém vyskytuje v důsledku hromadění emisí síry, kvůli kterým se ucho stává nemocným.

Síťová čepice se objevuje u lidí, kteří ignorují pravidla osobní hygieny a nesledují je. Pokud ušní dutinu dlouho nevyčistíte, kvalita sluchu se výrazně zhorší. Také v průběhu času se u pacientů zvyšuje bolest a objeví se pocit přetížení.

Aby se zabránilo vzniku sírového korku, doporučuje se čistit zvukovod pomocí vatových tyčinek nejméně dvakrát týdně.

Vlevo

Bolest v levém uchu se jeví tak často jako na pravé straně. Mohou také vzniknout v důsledku akumulace síry v sluchovém orgánu. Existují však i jiné příčiny nepohodlí, které zahrnují sinusitidu. Toto onemocnění je doprovázeno zánětem v dutinách. Pokud není včas vyléčen, infekce se začne šířit a proniknout do ušní dutiny.

Také brnění v levém uchu může způsobit ne zcela vyléčené bolesti v krku, kvůli kterému pronikne zánětlivý proces do Eustachovy trubice. V tomto případě mají pacienti pocit kongesce a sluchového postižení.

V obou uších

Nejčastěji si lidé stěžují, že mají oba uši současně. K tomuto problému dochází v důsledku vývoje infekčních patologií v těle, které jsou způsobeny bakteriemi nebo viry. To může také vyplývat z barotrauma orgánu, který je způsoben rýmou, hlasitým hlukem nebo pohmožděním.

Co je to earache?

Než se zbavíte těžké bolesti v obou uších, musíte se seznámit s jeho odrůdami. Existuje několik typů bolesti, které se liší v místě výskytu:

 • V uličce. Nejčastěji se uvnitř uší objevují nepohodlí. Jejich výskyt naznačuje, že v dutině ucha je přítomna omrzlina nebo těžké popáleniny. Také pulzující brnění může být způsobeno infekcí kůže, která je zodpovědná za ochranu chrupavky skořápky v pravém nebo levém uchu.
 • V sluchových kůstkách. Výskyt nepohodlí v této části sluchového orgánu indikuje přítomnost infekce a vývoj zánětlivého procesu. V tomto případě si pacienti stěžují na bolest při střelbě, která se zvyšuje s náhlými pohyby hlavy. Infekce proniká různými sluchovými kostkami. Nejčastěji se však do nich dostává středním uchem.
 • Ve vnější části sluchového kanálu. Tomuto problému čelí děti mladší šesti let, které do uší vkládají cizí předměty. Z tohoto důvodu je poškozena sliznice orgánu a je zde velmi silná bolest kňučícího charakteru.
 • V ušním bubínku. Tupá a znecitlivující bolest v této části orgánu ukazuje poškození tkáně. Při exacerbaci syndromu bolesti by se měl poradit s lékařem, aby se zabránilo traumatické ruptuře ušního bubínku.
 • V ušních kanálech. Akutní bolest v ušních kanálech se často vyskytuje v důsledku hromadění velkého množství síry.

Související příznaky

Bolest způsobená infekcí nebo jinými chorobami je nutně doprovázena doprovodnými příznaky. Před odstraněním patologie se doporučuje seznámit se s nimi předem.

Mezi nejčastější symptomy doprovázející nepohodlí v ušních dutinách patří:

 • zhoršené vnímání zvuku;
 • bolesti hlavy a závratě;
 • pocit těžkosti v oblasti hlavy nebo hlavy;
 • tinnitus;
 • hnisavý výtok z zvukovodu;
 • řeči.

Intenzita příznaků patologie je přímo závislá na stupni jejího vývoje. Pokud je nemoc v poslední fázi, pak se vyznačuje rozsáhlejšími symptomy. U pacientů s těžkou ztrátou sluchu s komplikacemi se objevují další příznaky:

 • vysoká tělesná teplota, která může vzrůst v noci;
 • nevolnost se zvracením;
 • nestabilní krevní tlak;
 • narušení koordinace pohybů;
 • obecná slabost;
 • oslabení imunitního systému.

Všechny výše uvedené příznaky pro každou osobu se projevují odlišně. Závažnost symptomů závisí na prahu citlivosti pacienta. Pokud je vysoký, pak bude bolest silnější a symptomy - výrazné. U některých lidí se příznaky patologie nezačnou objevovat po dlouhou dobu, a proto o nich lidé nevědí. Proto odborníci radí, aby se pravidelně poradili s lékařem o preventivních prohlídkách.

Který lékař by měl být konzultován

Než začnete léčit patologii, musíte zjistit, který lékař požádat o pomoc.

Nepohodlí v orgánech sluchu se ne vždy objeví v důsledku nemocí spojených s ušima. Někdy bolest může způsobit cizí onemocnění, a proto se doporučuje navštívit odborníka, který určí příčiny jejich výskytu a terapie.

Jestliže patologie vznikla v důsledku vývoje Eustachitis nebo otitis, bolest v dutině ucha je neustále zhoršována interakcí s uchem. To může také zvýšit s jídlem při žvýkání nebo polykání potravin. Někteří pacienti s tímto problémem si stěžují na přetížení sluchového kanálu, zimnici a sluchové postižení. V tomto případě je lepší obrátit se na otolaryngologa, aby se seznámil se symptomy a diagnostikoval je. ORL lékař bude také potřebovat pomoc u pacientů s dočasnou bolestí ve vnější části ucha, která je způsobena mastoiditidou.

Není však vždy nutné jít do ORL lékaře, protože v některých případech je zapotřebí pomoci jiných specialistů. Například pacienti, jejichž bolest nastala v důsledku varu v dutině ucha, budou muset navštívit chirurga. Lékař provede vizuální kontrolu a předepíše operaci k odstranění nádoru.

Pokud je nepohodlí způsobeno spáleným ušním bubínkem, budete nejprve muset navštívit bojovníka, který se specializuje na omrzliny a popáleniny kůže.

Diagnostika

Je známo, že bolestivé pocity v uších se objevují v důsledku nejrůznějších nemocí, a proto se k jejich určení používají různé typy testů a vyšetření. Lékaři se zároveň snaží vybrat pouze ty testy, které pomohou potvrdit údajnou diagnózu, která způsobila problémy se sluchem. Při výběru testů, které budou použity v diagnostice, věnujte pozornost příznakům patologie. S jejich pomocí předběžná diagnóza nemoci.

Při diagnostice onemocnění u pacientů s podezřením na eustachitidu nebo zánět středního ucha se provádí vizuální vyšetření, při kterém se aplikuje tlak na uši. Pokud se tato bolest zvyšuje, budete muset provést další vyšetření, abyste potvrdili diagnózu. Patří mezi ně:

 • bakteriologické očkování pro podrobnější studii patogenu patologie;
 • počítačová tomografie pro stanovení stavu ušní dutiny;
 • krevní test;
 • manometrie;
 • X-ray pro kontrolu temporální kosti.

Také během diagnostiky pomocí audiometrické metody pro studium ušních dutin. Tento test se používá k určení stupně sluchového postižení. Před použitím audiometrie byste se měli poradit se svým lékařem, protože ne všichni pacienti takové vyšetření potřebují.

U lidí s omrzlinami nebo popáleninami se v době diagnózy provádí pouze kompletní krevní obraz bez dalších vyšetření. Tento postup se také provádí v průběhu terapie, aby se kontrolovaly všechny změny v těle, které se objevily po užití léku.

První pomoc při silném suchu

V případě těžké bolesti v zvukovodu by jste měli rychle zavolat sanitku nebo jít do nemocnice. Není to však vždy možné, a proto se musí samostatně zabývat první pomocí, jak se zbavit bolesti.

Za prvé, měli byste provést mytí uší, aby se vyčistili od nahromaděné síry. K tomu je třeba připravit malou injekční stříkačku a naplnit ji "Furacilinem" nebo fyziologickým roztokem. Pak se injekční stříkačka přivede na okraj zvukovodu a do ní se opatrně zavede léčivá tekutina. Během půl hodiny bude lék fungovat a síra bude postupně opouštět dutinu. Po skončení praní je pacient kontraindikován, aby vycházel po dobu 1-3 hodin.

Někdy dochází k bolesti způsobené cizími předměty v uších. Ke zklidnění bolesti je nutné pomocí pinzety dostat z ucha všechny cizí předměty. Po odstranění cizích prvků se na sluchový orgán aplikuje obklad. Chcete-li to provést, proveďte následující kroky:

 • Gázová tkanina je nasáklá alkoholem a vyždímána.
 • Aby se zabránilo popáleninám, měla by být kůže na uších pečlivě promazána vazelínou.
 • Na orgán se aplikuje obklad a přikryje se plastovým sáčkem.
 • K upevnění kompresní hlavy zabalené šátkem nebo obvazem.

Pokud je neodstraníte včas, bude porušena integrita ušního bubínku a osoba již nebude rozlišovat zvuky.

Léčba drogami

Je-li v uších u dospělých nebo dětí bolest, je nutné okamžitě zahájit léčbu, abyste se zbavili symptomů a vyléčili patologii. Během lékové terapie se používají různé léky proti bolesti, analgetika, protizánětlivé léky a další pilulky, které pomáhají zmírnit bolest a zlepšit pohodu.

Před léčbou patologie se doporučuje seznámit se se seznamem kapek a tablet, které je třeba užívat během lékařské terapie.

Kapky

Ne každý ví, které léky s anestetickým účinkem se používají k odstranění brnění v uchu. Je velmi těžké najít vysoce kvalitní nástroje pro instilaci, protože mnoho takových léků se prodává v lékárnách.

Existuje několik léků, které je třeba použít během léčby:

 • "Dioxidin". Toto sedativum se používá k odstranění zánětlivých procesů v sliznicích dýchacích orgánů nebo sluchových orgánů. Doporučuje se používat tyto kapky dvakrát denně.
 • "Sofradex". Odborníci doporučují pohřbít takové řešení v ušní dutině, pokud je bolest způsobena otitis externa. Léčebný kurz "Sofradex" trvá 5-7 dní.

Co dělat s bolestí ucha: příčiny nepohodlí a první pomoc

Bolest ucha je běžný syndrom, který může indikovat vývoj různých onemocnění. Obvykle je tento syndrom rozdělen do tří typů: bolest v uších na pozadí onemocnění uší; bolest u u zdravého člověka; bolest v uších na pozadí patologií jiných orgánů a systémů. V závislosti na tom, co vyvolalo syndrom bolesti, se změní jeho povaha - bolest může být pulzující a bolestivá, ostrá / akutní as postupným zvyšováním. Kromě toho, v mnoha případech, bolest ucha je doprovázena jinými nepohodlí - některé kombinace mohou usnadnit proces diagnózy, takže je důležité, aby lékař plně popsat jejich stav, charakterizovat všechny nepříjemné pocity.

Možné příčiny bolesti ucha

Často se bolest na uších vyskytuje náhle, na pozadí celkového zdraví. V tomto případě může být příčinou tohoto jevu:

 1. Žádné vyrovnání tlaku přes zvukovou trubku. Toto dlouhé jméno znamená jednoduchý mechanismus pro tlak v tympanické dutině - milovníci potápění a létání na obloze často čelí tomuto jevu. U velmi citlivých osob se může vyskytnout bolest ucha i při prudkém poklesu atmosférického tlaku. Můžete si pomoci v tomto případě - během letu budete muset žvýkat nebo polykat něco (kyselé lízátka bude vynikající volbou), když se ponoří pod vodou - vydechovat s nosem a držet ho prsty.
 2. Vysoká citlivost na chlad. V tomto případě receptory ušního kanálu jednoduše neodpovídají na vnější podnět (v tomto případě na nízkou teplotu vzduchu). Bohužel neexistují metody léčby takové přecitlivělosti a jediná věc, kterou mohou lékaři doporučit, je vyhnout se působení nízkých teplot na uši (nosit pokrývku hlavy v chladném období, dávat pozor na průvan a vítr směřující k uším).

Nejčastěji dotčený syndrom vadí osobě za předpokladu, že ušní onemocnění jsou již přítomna:

 1. Vnější otitis. Jedná se o zánětlivý proces, ke kterému dochází na kůži zvukovodu. Nejčastěji se vyvíjí poté, co se voda dostane do ucha - například při koupání v rybníku. S vnější otitis, kůže ušního kanálku bobtná a reddens.
 2. Otitis media. Tento zánět, který je lokalizován v tympanické dutině. Bolest je způsobena pouze neuvěřitelným množstvím nervových zakončení na sliznici tympanické dutiny - sebemenším podrážděním a provokujícím daným syndromem. Podle statistik je otitis media často diagnostikována u dětí a bolest bude přítomna pouze v případě akutní fáze onemocnění.

Vezměte prosím na vědomí: Pokud má osoba v anamnéze chronickou zánět středního ucha a stěžuje si na bolest ucha, okamžitě vyhledejte kvalifikovanou lékařskou pomoc! S největší pravděpodobností se vyvíjí nebezpečná komplikace onemocnění, která může vést k úplné ztrátě sluchu.

 1. Mastoiditis. Toto je název zánětlivého procesu, který postupuje v mastoidálním procesu temporální kosti - je považován za jednu ze složek středního ucha. Toto onemocnění je vždy doprovázeno intenzivní bolestí ucha, ale měli byste vědět, že mastoiditida je zřídka nalezena jako nezávislá patologie - to je jedna z komplikací otitis media.
 2. Poškození ucha. Přirozeně, když člověk udeří do ucha, zažije bolest. Nezapomeňte ale, že zranění ucha může být spojeno s vniknutím cizího tělesa do něj nebo perforací ušního bubínku.
 3. Nádory v uchu. Obecně, maligní a benigní tumory ucha jsou velmi zřídka diagnostikovány, ale pokud k nim dojde, syndrom bolesti bude nutně přítomen a bude se lišit v intenzitě.

Často se stává, že si pacient stěžuje na lékaře, že se jedná o těžkou earache, ale během vyšetření specialista nezjistí žádné patologické změny. V tomto případě hovoříme o bolesti v uších, která je vyvolána chorobami jiných orgánů a systémů.

Extrahepatická onemocnění, která způsobují danou bolest:

 1. Nemoci zubů. Dokonce i banální kaz může vyvolat vznik intenzivního syndromu bolesti v uších. Stejný stav může vzniknout v důsledku použití nesprávně vyrobených / instalovaných protéz.
 2. Patologie temporomandibulárního kloubu. Tento kloub, stejně jako všichni ostatní v těle, může podstoupit artrózu, artritidu a dislokace. A takové podmínky způsobují silnou bolest v uších - pacienti jdou na otolaryngologa na schůzku, ale pouze zubař jim pomůže.
 3. Nemoci krční páteře. Mezi ušima a krkem je obecná nervová „zpráva“, což je důvod, proč se nemoci jako osteochondróza, poranění krku a myofasciální syndrom často projevují bolestí ucha.
 4. Faryngeální patologie. Jedná se o zánětlivá onemocnění tohoto orgánu - faryngitida, angína, angina pectoris různých typů, vřed hrdla. Charakteristickým znakem bolesti v uších na pozadí onemocnění hltanu bude zvýšené nepohodlí při polykání.
 5. Novotvary hrtanu a hltanu. Bolest ucha v tomto případě může být jediným příznakem vůbec, jiné abnormality chybí. Na pozadí progresivního nádoru hrtanu nebo hltanu se bolest projeví pouze u jednoho ucha a při vyšetření bude otorinolaryngolog označovat absolutní zdraví ušního bubínku.
 6. Neuralgie. Vzácně, ale případy mají místo, kde mají být - earache se objeví na pozadí neuralgie. Jedná se o zánět trojklaného nervu nebo gothicopharyngeal.
 7. Sinusitida. Konstantní ucpání nosu vede k tomu, že se sliznice vylučují v zvukovodu - vyvíjejí tlak, který vyvolává bolest. V tomto případě bude bolest v uších doprovázena dalšími příznaky sinusitidy - bolesti hlavy, potíže s dýcháním a celková slabost.
 8. Parotitida. Jedná se o zánětlivý proces, který se vyskytuje ve slinné žláze. Bolesti uší v tomto případě budou přítomny neintenzivní, je snadné je rozlišit a identifikovat příčinu vzhledu - symptomy příušnic jsou vždy vyslovovány.
 9. Akustický neurom. Jedná se o benigní nádor nervového nervu v mozku (klasifikuje se jako intrakraniální neoplazma). Bolest hlavy na pozadí takového patologického procesu se objevuje v pozdějších stadiích vývoje.
 10. Nádory příušní žlázy. Vyvolávají periodický vzhled bolesti uší s nízkou intenzitou.

Vezměte prosím na vědomí: Chcete-li přesně určit příčinu bolesti v uších a podstoupit řádnou léčbu, musíte vyhledat lékařskou pomoc od otolaryngologist.

Co dělat s bolestí uší: první pomoc

Nejsprávnější rozhodnutí je jít na schůzku s otolaryngologist, podstoupit vyšetření a přijímat schůzky / doporučení. Není však vždy možné se okamžitě dostat do nemocnice, takže by nebylo zbytečné znát pravidla první pomoci.

Vezměte léky proti bolesti

To je nejjednodušší způsob, jak vyřešit problém, ale z nějakého důvodu na něj lidé zapomínají a okamžitě používají ušní kapky. Mezitím může paracetamol nebo tableta Ibuprofenu zmírnit bolest ucha (nebo výrazně snížit její intenzitu). Navíc je tento lék výhodnější - Ibuprofen má výrazný protizánětlivý účinek, který zajistí rychlou úlevu od bolesti.

Kapky nosu kapky

Vynikající možností pro první pomoc pro bolest ucha je aplikovat lék s vazokonstrikčním účinkem na nos. Tento postup téměř okamžitě zmírní bolest v uších, pokud se objevila na pozadí zimy. Pro vasokonstrikční nosní kapky patří Naphthyzinum, Galazolin.

Kapky kapky do bolavého ucha

Toto rozhodnutí je nejednoznačné! V žádném případě nelze použít ušní kapky v případě perforace (ruptury) ušního bubínku, proto není možné použít i nejefektivnější ušní kapky v případě bolesti bez znalosti příčiny.

Je třeba být pozorný a například, pokud si dítě stěžuje na earache na pozadí zimy, pak Otipaků, Otinum mu může být vštěpováno. Ale pokud v předvečer dítěte koupal v rybníku, pak nemůžete použít ušní kapky bez předchozí konzultace s otolaryngologist. Také ušní kapky nepoškozujte pro úlevu od bolesti v případě poranění ucha nebo hlavy.

Suché teplo

Lokální aplikace suchého tepla by byla vhodná pro akutní bolest ucha. Můžete zahřát ucho v prvních 2-3 hodinách bolesti, pak stejný postup se stává nevhodným a dokonce nebezpečným v některých případech. Pokud například dojde k hnisavému zánětu zvukovodu, pak tepelné postupy situaci pouze zhorší.

Termín „suché teplo“ označuje sůl nebo písek zahřátý v pánvi, lampu modrého světla.

Pokud zkombinujete všechna výše uvedená doporučení, můžete vybrat algoritmus akcí osoby s bolestí v uších:

 • pokud se bolest objevila pouze tehdy a nebyla 2-3 hodiny od jejího vzniku, pak se na ucho pacienta aplikuje zahřívací podložka nebo jakékoli suché teplo;
 • Ihned musíte vzít lék proti bolesti, ale Ibuprofen je prioritou;
 • je-li výtok z nosu, je nutné kapat do nosních kapek;
 • pokud jste si jisti v diagnóze (například v anamnéze chronického zánětu středního ucha a jen v době, kdy přišla exacerbace), můžete do ucha aplikovat anestetika / protizánětlivé kapky.

Vezměte prosím na vědomí: v každém případě, i když bolest v uších po provedených opatřeních zmizí, je nezbytné, abyste vyhledali kvalifikovanou lékařskou pomoc! Bolest není patologie, je to jen příznak její přítomnosti - musíte diagnostikovat nemoc a provádět kompetentní průběh léčby.

Bolest hlavy je vždy příznakem poruchy / patologie (se vzácnými výjimkami). Proto, doufat, že všechno projde sám, to bude přinejmenším nerozumné kapat rostlinný olej nebo nějaké bylinné tinktury do ucha, a jako maximum to je nebezpečné. Ano, první pomoc může a měla by být poskytnuta - bolest ucha je velmi intenzivní, vyčerpávající a vyžaduje okamžitý zásah. Ale konečný verdikt o příčině vzniku syndromu a metodách řešení problému by měl být proveden otolaryngologem.

Tsygankova Yana Alexandrovna, lékařský komentátor, terapeut nejvyšší kvalifikační kategorie

13,448 celkový počet zobrazení, 9 zobrazení dnes