Jaká je teplota v akutní bronchitidě a jak moc ji drží

Akutní bronchitida je nepředvídatelné a zákeřné onemocnění. Chcete-li se s nemocí úspěšně vypořádat, musíte o něm vědět vše: příčiny, příznaky a možné následky. Jedním z příznaků nemoci je horečka. Jak se mění s touto nemocí?

Teplota při akutní bronchitidě a po uzdravení

Existuje několik druhů zánětů průdušek. A každý typ patologie má své vlastní rozdíly. To platí také pro teplotní křivku:

Akutní obstrukční. Nejzávažnější forma onemocnění, vyskytující se se známkami obstrukce (bronchiální obstrukce se sputem, provokující dušnost). Horečka se zvyšuje na + 37,5-38 ° C. Na této úrovni zůstávají indikátory 4-5 dnů a pak začnou ustupovat.

Infekční forma. Pokud se onemocnění vyvinulo v důsledku infekce, závisí teplotní ukazatele na typu patogenního pachatele:

 1. Chřipkový virus. Horečka trvá 6-7 dní při + 37,3-37,5 ° C. Je těžké ho zastavit.
 2. Infekce adenovirem. 7-10 dnů bude pacient muset trpět horečkou nad + 38 ° C.
 3. ORZ, ARVI. Po odložení respirační infekce se nemoc projevuje intenzivní horečkou až + 37,5-38 ° C. Po 2-3 dnech se indexy snižují.
 4. Bakteriální infekce. Onemocnění, vyskytující se na pozadí bakteriální infekce, má pomalý charakter. Teplotní režim je udržován na subfebrilních značkách (+ 37,2-37,5⁰ С). Menší horečka nemusí klesat ani poté, co se osoba zotaví a zůstane 1-2 měsíce. V tomto případě mohou být symptomy překonány antibiotiky.

Jednoduchá akutní bronchitida. Když nemoc postupuje s nekomplikovanou historií, teplo není pozorováno. Horečka se vyskytuje pouze v některých případech (s oslabenou imunitou) a je udržována na úrovni subfebrilu.

Subfebrilní indikátory jsou charakteristické pro všechny typy zánětů průdušek. Obvykle je takový obraz doprovázen suchým typem kašle.

S rozvojem onemocnění a nástupem lézí sliznice bronchiální tkáně teplota prudce stoupá na + 38-39 ° C a onemocnění je doprovázeno mokrým kašlem.

Jak identifikovat akutní bronchitidu

Ve většině případů s akutní bronchitidou prochází horečka. Zánětlivé procesy se rychle šíří přes dýchací trakt, ve zhoršených případech postihují plicní tkáň.

Kromě „probuzené“ imunity je hypotalamus (určitá část mozku) také spojen s bojem proti zánětu. Signalizuje aktivní produkci interleukinu (bioaktivní látky).

Interleukin pomáhá imunitnímu systému vyrovnat se s viry, brání přenosu tepla a zvyšuje syntézu energie.

Tato tandemová práce šetří tělo a způsobuje horečku. V takových podmínkách se viry stávají obtížnější množit. Na pozadí zrychlení metabolismu (metabolismu) se také zvyšuje úroveň odporu těla. Tepelná patologie navíc prochází následujícími příznaky:

 • slabost, slabost;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • nazální kongesce, rýma;
 • bolestivé svaly a klouby;
 • kašel (suchý, s vývojem nemoci proměněn v mokré).

Horečka by neměla být zaznamenána v „negativních jevech“ a nesnaží se ji snižovat s větší pravděpodobností. Před tím, než teplotní režim dosáhne značky + 38,5-39⁰ С, nedoporučuje se to snižovat. Tak brzy přijde uzdravení.

Pokud však značky překročí přípustnou hranici, pacient by měl brát antipyretikum. Příliš vysoká teplota při akutní bronchitidě může vést k rozvoji křečovitého stavu a ztrátě vědomí.

Jak dlouho trvá teplota při akutní bronchitidě


Jak dlouho trvá teplota v akutní bronchitidě a jak daleko dosahuje, závisí na důvodech, které vedly k rozvoji onemocnění a počátečnímu stavu imunitního systému.

Je nemožné předvídat, jak moc horečka bude mučit člověka. Existuje však několik průměrných údajů charakteristických pro patologii:

 • v případě virové povahy trvá horečka 3-5 dnů;
 • jestliže patologie má bakteriální pozadí, doba trvání febrilního období se zvyšuje, můžeme očekávat pokles výkonu o 7-10 dnů od nástupu onemocnění;
 • když se nemoc vyskytne se známkami bronchiální obstrukce, horečka trvá 10-12 dní.

Jak zjistit akutní bronchitidu bez teploty

Akutní bronchitida se může objevit bez zvýšení teploty. Tento typ onemocnění je nebezpečný vzhledem k častému rozvoji komplikací, exacerbaci existujících chronických patologií a rozvoji onemocnění do chronické formy.

Tato patologie se obtížně diagnostikuje kvůli skrytým příznakům. Někdy teplota dokonce klesá na pozadí onemocnění kvůli silnému oslabení imunitního systému. Když plastová forma v průduškách tvoří tvrdé sraženiny hlenu.

Pevně ​​ucpávají průdušku průdušek a často vedou k smrti. Viníkem této formy onemocnění je existující patologie lymfatického systému.

Chcete-li pochopit, že akutní bronchitida se usadila v těle, musíte věnovat pozornost přítomnosti dalších příznaků:

 • dušnost;
 • zimnice, rýma;
 • bolestivé klouby;
 • syndrom těžkého kašle;
 • zvýšené pocení;
 • závratě a bolesti hlavy;
 • bolest v hrudní kosti;
 • bolest v krku a chrapot;
 • slabost, letargie, únava;
 • dýchání, doprovázené sípáním a pískáním.

Teplota při akutní bronchitidě u dítěte

Teplotní ukazatele nemoci u dětí se neliší od ukazatelů u dospělých. Pokud provádíte kompetentní léčbu akutní bronchitidy doma, po 2 až 3 dnech teplo odejde. A s patologií obstrukčního typu při nástupu nemoci, horečka nemusí být, objeví se po 3-4 dnech a trvá dlouho.

Rodiče musí citlivě detekovat jakoukoli změnu zdraví dítěte, měřit údaje o teplotě každé 2-3 hodiny. Při prudkém zhoršení pohody okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc a nezapomeňte, že existuje prevence akutní bronchitidy.

Ale v každém případě je teplo v akutní bronchitidě dobrým znamením a říká, že tělo má dostatečnou sílu vyrovnat se s nepředvídatelnou nemocí.

Užitečné video

Video vypráví o akutní bronchitidě a jejích příznacích.

Jak se vyrovnat s teplotou u dětí s bronchitidou

Vaše dítě začalo kašlat, úzkostně spát a cítit se unavené - nepozorujte tento příznak. Tyto příznaky mohou být prvními příznaky bronchitidy a pokud nejsou včas podniknuty nezbytné kroky, může se u dítěte vyvinout komplikace.

Bronchitida je skupina nemocí, které potřebují domácí léčbu, ale pod vedením zkušeného lékaře. Symptomy a léčba nemoci jsou velmi příbuzné. Je pozoruhodné, že bronchitida dítěte se může objevit s horečkou nebo bez ní. Abychom pomohli rodičům v léčbě jejich dítěte, pokusíme se zjistit, kolik teploty zůstává s bronchitidou a v jakých případech není hyperémie pozorována. Také budeme věnovat pozornost tomu, jak špatná je teplota při zánětu průdušek.

Formy bronchitidy

Všechny typy bronchitidy lze rozdělit do dvou skupin: akutní a chronické. Pro druhé je typický periodický vývoj ve formě relapsu. Příznaky bronchitidy u dětí závisí na tom, jakou formu onemocnění u pacienta pozorujeme. Na základě formy bronchitidy se stanoví a pořadí léčby onemocnění.

Chronická bronchitida je samostatný typ onemocnění s výraznými a klasickými projevy. Akutní bronchitida může mít následující formy:

 • ostré nebo jednoduché;
 • bronchiolitis;
 • obstrukční;
 • bronchiolitis obliterans

Každý z těchto typů onemocnění je charakterizován vlastními charakteristikami a individuálními symptomy.

Symptomatologie různých forem bronchitidy

Každý z těchto typů může být vyjádřen takto:

 1. Akutní bronchitida se vyznačuje vysokou horečkou, která může být u dětí od dvou dnů do deseti dnů. Někdy může teplota v případě tohoto typu bronchitidy trvat déle. Klasickým příznakem této formy onemocnění je suchý, obsedantní kašel, který se postupně promění v mokrý kašel a je doprovázen uvolněním sputa;
 2. Bronchiolitida je akutní - horečka a horečka může být dítě 2-10 dnů. Existují také známky selhání dýchání, cyanóza nasolabiálního trojúhelníku a dušnost. Někdy se při dýchání objevuje sípání.
 3. Obstrukční akutní bronchitida - teplota u dítěte v tomto případě nemusí být pozorována. Druhý nebo třetí den nemoci má dítě sípání a sípání. Někdy teplota stoupne o 38 nebo 37 stupňů a trvá 3-5 dní. Trvání onemocnění je dáno individuální citlivostí dítěte na alergeny.
 4. Bronchiolitida cirkuluje akutně - tato forma onemocnění má velmi závažné příznaky. Dítě může mít teplotu 39 stupňů, horečku, zánět očí a nosohltanu. Poté začne cyanóza, sípání. Trvání onemocnění je 1-2 týdny. Při takové bronchitidě se teplota může periodicky zvyšovat nebo snižovat. Nebezpečí této nemoci je, že se může stát chronickým.
 5. Recidivující bronchitida - s touto formou dochází k zánětu průdušek a teplota se může okamžitě zvýšit. Po několika dnech teplota klesne a zůstane na 37-38 stupních. Zpočátku, kašel je suchý, ale později sputum a dokonce hnis může začít ustupovat. Pokud je příčinou recidivy ARVI, příznaky onemocnění vymizí mnohem dříve než bronchiální kašel.

Bohužel se relapsy mohou opakovat poměrně často a stav dítěte bude záviset přímo na stavu jeho imunitního systému.

Příčina bronchitidy

Bronchitida se může vyvinout při požití infekce. Klasické druhy virů bronchitidy zahrnují:

 • virus chřipky A, B, C;
 • infekce adenovirem;
 • parainfluenza;
 • infekce rhinovirem;
 • mikroplazma a chlamydie;
 • pneumokoky, stafylokoky nebo streptokoky.

Každý rodič by měl vědět, že všechny tyto viry jsou přenášeny vzduchovými kapičkami. K tomu stačí, aby dítě vstoupilo do kontaktu s nosičem viru. Je pozoruhodné, že každý z těchto virů se může šířit vektorem infekce, stejně jako osobou, která již má bronchitidu.

V případě infekce mnoho rodičů žádá o legitimní otázky: jak léčit a jak léčit nemoc, jak identifikovat nemoc a jak dlouho vydrží. Dalším problémem, který znepokojuje každého z rodičů, je, zda je teplota u dětí s bronchitidou a jak dlouho může být teplota udržována v akutní nebo chronické formě onemocnění.

Jak pomoci vašemu dítěti v případě bronchitidy?

S bronchitidou u dítěte je nezbytné zajistit správnou výživu a náležitou péči. Chcete-li získat potřebné informace o tomto tématu, stojí za to se poradit se svým lékařem a v budoucnu dodržovat všechna tato doporučení.

Faktem je, že pouze správná léčba a přísně vyvážená strava umožní, aby se dítě v co nejkratší době plně zotavilo. V každé formě bronchitidy musí být dítě vybaveno lůžkem. Pacientovo menu by mělo obsahovat spoustu mléčných výrobků, pokrmů z rostlinných surovin, stejně jako hojné pití.

Je nesmírně důležité poskytnout dítěti hojné pití a také vyčistit vzduch v místnosti, kterou nemocné dítě dýchá. Je nezbytné, aby dítě dýchalo nosem a také ho umývalo prostředky obsahujícími mořskou sůl. Pokud má Vaše dítě alergickou reakci na tyto léky, neměli byste je používat.

Pokud teplota stoupne nad 38,5 stupně, je nutné dát dětem antipyretika. Není známo, kolik dní bude horečka trvat, a proto by se souběžně s užíváním speciálních přípravků měly používat jiné prostředky - mléko na čele, mytí dítěte vodou a octem.

Stojí za to připomenout, že další léky, které mohou eliminovat původce onemocnění, může předepsat lékař. To eliminuje příznaky, které má pacient stále.

Zvláště pozorně a pečlivě stojí za to léčit léky, pokud se bronchitida vyvinula u dítěte do jednoho roku věku a ve věku 3 let. U malých dětí se léky předepisují, když je nemoc velmi závažná. Ve třech letech věku a mladší se pacientova imunita ještě nedokáže vyrovnat s virem, takže rodiče by měli tělu poskytnout veškerou nezbytnou podporu, aby se s nemocí dokázali vyrovnat.

Pokud není teplota s bronchitidou - co dělat?

Pro rodiče, je velmi důležité sledovat, kdy bronchitida, kolik teploty udržuje a na jaké úrovni. To je nezbytné pro pochopení formy onemocnění a jaká opatření by měla být přijata k léčbě.

Zvláště často chybí teplota u obstrukční bronchitidy. Mluví o alergické povaze nemoci a ne o infekčním. V takových podmínkách je nepřítomnost hyperémie normálním příznakem. Pokud teplota chybí s jinou formou nemoci, pak to není dobré znamení a mluví o slabém imunitním systému. V tomto případě jsou dětem přiřazeny interferony a imunoglobuliny, aby se s onemocněním vyrovnávaly.

Zvýšená teplota bronchitidy u dětí a dospělých

Zvýšená teplota při bronchitidě je jedním z nejčastějších symptomů, ale není vždy pozorována. Jaká teplota při bronchitidě závisí na příčině a formě onemocnění, jakož i na stavu imunity pacienta. Pro akutní bronchitidu je charakteristická převážně zvýšená tělesná teplota. Jeho nárůst je reakce těla, zaměřená na potlačení šíření infekčního agens.

Teplota bronchitidy u dětí stoupá více než u dospělých, což je dáno zvláštnostmi imunitního systému těla dítěte. Akutní bronchitida bez zvýšení teploty těla u dospělých pacientů je však poměrně vzácná, může indikovat alergickou povahu onemocnění nebo sníženou imunitu.

S prodlouženým zvýšením tělesné teploty na 39 ° C a vyšším může pacient pociťovat abnormality kardiovaskulárního systému, centrálního nervového systému a ledvin. Pokud horečka trvá déle než 7 dní, může to znamenat vznik komplikací.

Antipyretika předepsaná dětem s bronchitidou, aby se snížila teplota nad 38 ° C. Teplota v bronchitidě u dospělých se srazí, když dosáhne 38,5 ° C nebo více.

Jaká je teplota v různých formách bronchitidy

Kolik dní se teplota udržuje v případě bronchitidy závisí na infekčním agens, formě onemocnění, věku pacienta, stavu jeho imunitního systému, stejně jako na adekvátnosti léčby.

Nejčastěji jsou původci infekční bronchitidy viry, méně často - bakterie. Bronchitida způsobená mikroskopickými houbami je vzácná, obvykle u imunokompromitovaných pacientů.

Zpravidla se bronchitida vyvíjí jako komplikace akutních respiračních virových infekcí. Tělesná teplota u bronchitidy virová etiologie je zřídka vysoká, obvykle nepřesahuje 37,5 ° C (stupně Celsia). Při bronchitidě způsobené virem chřipky může teplota dosáhnout 38 ° C. To je doprovázeno obvyklými příznaky tohoto stavu - slabost, bolavé svaly a klouby, bolesti hlavy, a netrvá déle než 2-3 dny. Pokud je infekční agens adenovirus, horečka může trvat asi týden. V případě vzniku komplikací je dlouhodobě zvýšena, o dva týdny nebo déle.

S bakteriální etiologií bronchitidy zůstává tělesná teplota pacienta také v subfebrilních hodnotách, reziduum (asi 37 ° C) může trvat několik týdnů. Při užívání antibiotik se stav pacienta obvykle vrátí do normálu během 3 až 4 dnů. Co to znamená, pokud se to nestane? To může znamenat nesprávnou definici patogenu (ne-bakteriální patogen), nesprávnou volbu léku, rozvoj komplikací.

Bronchitida může být akutní nebo chronická. Při akutní bronchitidě se horečka vyskytuje od prvních dnů onemocnění. V chronické formě onemocnění teplota stoupá v období exacerbace, obvykle mírně, na subfebrilní hodnoty. Uložený tento stav není delší než 5 dnů.

Jakékoli metody snižování tělesné teploty v případě bronchitidy by měly být použity pouze po konzultaci se svým lékařem.

Bronchitida může být jednoduchá nebo obstrukční. Při obstrukční bronchitidě dochází ke zvýšení tělesné teploty ve 2. až 3. den po nástupu záchvatů suchého kašle, může dosáhnout febrilních hodnot (38 ° C a vyšších) a posledních 3-7 dnů.

U alergické bronchitidy se tělesná teplota nezvyšuje, ve vzácných případech se mírně zvyšuje (až na 37 ° C).

S plastickou bronchitidou (vzácnou patologií, při které jsou dýchací cesty blokovány velkými odlitky průdušek) se teplota někdy nezvyšuje, ale naopak klesá na 36 ° C a nižší.

Léčba bronchitidy horečkou

Antipyretika předepsaná dětem s bronchitidou, aby se snížila teplota nad 38 ° C. Teplota v bronchitidě u dospělých se srazí, když dosáhne 38,5 ° C nebo více.

Při použití stejných antipyretických léků je nutné dodržet 6-8hodinové intervaly mezi dávkami. Pokud se během těchto intervalů zvýší tělesná teplota na vysoké hodnoty, může být nutná další diagnostika nebo náhrada léčiva.

Kromě antipyretik mohou být v případě potřeby předepsány nesteroidní protizánětlivé léky, mukolytické, expektorační léky. Antiinfekční léčiva jsou vybírána v závislosti na původci onemocnění. Jsou-li viry původcem, mohou být použita antivirová léčiva a pro bakteriální bakteriální etiologii se používají antibiotika. V případě potíží s dýcháním může být aplikována kyslíková terapie, která pomáhá v boji proti nedostatku kyslíku v tkáních.

Jak dlouho trvá užívat léky proti bronchitidě, rozhodne lékař, jejichž doporučení musí být přísně dodržována. Nemůžete měnit dávkování, nezastavujte léčbu, i když se stav pacienta zlepší, musíte podstoupit celý průběh léčby.

Teplota bronchitidy u dětí stoupá více než u dospělých, což je dáno zvláštnostmi imunitního systému těla dítěte.

Hlavní léčba bronchitidy může být doplněna tradičními léčebnými metodami. Při zvýšené tělesné teplotě můžete použít čaj se sušenými malinami, brusinkami, infuzí heřmánkových květů, květy vápna. Doporučuje se pít minerální vodu, ředěné šťávy, ovocné nápoje, zelený čaj, zejména proto, že se doporučuje posílit pitný režim.

Ke snížení tepla lze použít utírání nebo obklady.

Jakékoli metody snižování tělesné teploty v případě bronchitidy by měly být použity pouze po konzultaci se svým lékařem.

Nekomplikovaná akutní bronchitida může být vyléčena za 10-14 dnů, chronická vyžaduje delší léčbu, někdy několik cyklů.

Obecné informace o bronchitidě

Hlavním příznakem bronchitidy je kašel, který je zpočátku suchý, a když člověk začne oddělovat sputum, stává se vlhkým. Při poslechu dýchání se obvykle vyskytuje sípání. Sputum může být průhledné, nebo, v závislosti na příměsi krve nebo hlenu, získat nahnědlý, nazelenalý, žlutý odstín. Pacienti v počáteční fázi onemocnění mají bolest v krku, nepohodlí podél průdušnice, výtok z nosní dutiny, kongesci nosu. Pacienti si stěžují na zhoršení celkového stavu, slabost, letargii, chrapot, zimnici, horečku, bolest na hrudi, potíže s dýcháním.

Existuje mnoho důvodů, proč se může objevit zánět průdušek. Onemocnění může mít infekční a neinfekční etiologii. Nejčastěji je bronchitida způsobena viry chřipky A a B, parainfluenzou, adenoviry, koronaviry, rhinoviry. Stafylokoky, streptokoky, pneumokoky, hemofilní bacily jsou izolovány z bakterií, které mohou být infekčními agens pro bronchitidu. Atypická bronchitida je způsobena mykoplazmami, chlamydií.

Tělesná teplota v případě bronchitidy virové etiologie je vzácně vysoká, obvykle nepřesahuje 37,5 ° C. Při bronchitidě způsobené virem chřipky může teplota dosáhnout 38 ° C.

Rizikovými faktory pro rozvoj bronchitidy jsou genetická predispozice, kouření, inhalace chemikálií, nadměrné vychlazování organismu, nepříznivé podmínky prostředí, nepříznivé pracovní podmínky a snížená imunita v důsledku chronických onemocnění.

Diagnóza vyžaduje fyzikální diagnostiku, laboratorní vyšetření krve a sputa, v některých případech rentgenové vyšetření, bronchoskopii. Diferenciální diagnostika se provádí s pneumonií, aspirací cizích těles a tuberkulózou.

Při absenci léčby nebo při nevhodném léčení bronchitidy se zvyšuje riziko komplikací - pneumonie, chronické obstrukční plicní onemocnění, plicní emfyzém, bronchiální astma, plicní hypertenze atd.

Video

Nabízíme k nahrání videa na téma článku.

JMedic.ru

Bronchitida je zánětlivé onemocnění průduškového stromu, které je doprovázeno příznaky intoxikace (horečka, bolest hlavy, nevolnost), kašel se separací sputa a ve vzácných případech dušnost.

Nejčasnějším projevem projevu onemocnění je zvýšená tělesná teplota, protože se jedná o druh reakce těla na účinek virové nebo bakteriální infekce, která vyvolala nástup bronchitidy.

Různé druhy infekcí různými způsoby vyvolávají horečku. Během virové infekce v prvních hodinách infekce se teplota zvýší na 40,0 - 40,5 ° C a je nezávislým projevem onemocnění první den. Při bakteriální infekci teplota mírně stoupá (až na 38,0 ° C) a je doprovázena výskytem kašle, sputa nebo dýchavičnosti.

Mechanismus výskytu horečky

Horečka v těle dítěte je způsobena pyrogeny (látkami, které mohou způsobit horečku) ovlivňující mozek.

V reakci na požití cizích látek začne imunitní systém aktivně produkovat protilátky proti infekčním agens a posílat je do krevního oběhu. Protilátky, kombinující s mikrobiálními buňkami, tvoří komplex antigen-protilátka, který spouští řadu zánětlivých mechanismů. Tělo začíná aktivně produkovat látky, které se pak účastní zánětlivé reakce - interleukiny, leukotrieny, kininy a pyrogeny.

Pyrogeny, které se dostávají do krevního oběhu, jsou posílány do mozku a působí na jedné ze svých částí - hypotalamu, který je centrem termoregulace těla. Tento mechanismus je zaměřen na rychlý nárůst tělesné teploty, protože přítomnost velkého počtu pyrogenů v krvi naznačuje, že tělo je ve stavu hypothermie (nízká teplota). Taková zvrácená reakce na pyrogeny a zvýšení tělesné teploty spolu s rozvojem horečky.

Hyperthermia na 38,0 0 C není nutná k sestřelení, protože tato teplotní reakce umožňuje stimulovat imunitní systém dítěte a přispívá k smrti patologických mikroorganismů, které způsobily bronchitidu. Také v podmínkách zvýšené tělesné teploty, antibakteriální léky, které jsou předepsány pro léčbu onemocnění, začnou působit aktivněji a terapeutický účinek přichází rychleji a je výraznější.

Hypertermie, která vzrostla nad 38,0 ° C a roste, se nazývá maligní, nejenže nepomáhá dětskému tělu v boji s infekcí, ale také výrazně odčerpává.

Projev horečky s nemocí

Teplota u dětí s bronchitidou je nejčasnější známkou onemocnění.

Příznaky horečky:

 • obecná slabost;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • nevolnost;
 • bolest svalů;
 • bolesti těla;
 • úbytek hmotnosti (typický pro novorozence a děti v prvním roce života);
 • bolest hlavy;
 • porušení paměti, pozornost.

Při významně zvýšené teplotě se mohou objevit halucinace, ztráta vědomí, křeče a nekontrolovatelné zvracení. Taková teplotní reakce těla je ošetřena v resuscitaci.

Při virové infekci trvá horečka dítěte asi 3 dny a pak klesá na normální nebo nízké hodnoty. S rozvojem komplikací, ke kterým často dochází při virové infekci, může po 5 až 7 dnech teplota opět stoupnout a udržet až týden.

S bakteriální infekcí, horečka u dítěte trvá 5-7 dnů. Pokud je od prvního dne onemocnění předepsán širokospektrální antibakteriální lék, teplota po 3 dnech klesá a již se nezvyšuje. Komplikace, zpravidla bakteriální infekce ne.

Metody léčby horečky u dětí

 1. Pijte dostatek vody. V důsledku hypertermie v těle je normální hladina elektrolytů v krvi narušena, což vede k dehydrataci. Dehydratace zase stimuluje další zvýšení teploty. Také pít velké množství chřipky rychle eliminuje příznaky intoxikace v důsledku vylučování metabolických produktů patologických mikroorganismů.

Když subfebrile (až 38.0 0 C), dítě může být nabídnuto non-horký čaj, džusy, kompoty, vývar šípky, heřmánek, kalina, nebo obyčejná vařená voda.

Při febrilní teplotě (nad 38 0 С), která trvá 3 - 4 dny, je nutné odkapávat zavedení přizpůsobených řešení:

 • fyziologický roztok 0,9% při 200,0 za den;
 • Roztok Ringer-Locke při 200,0 - 400,0 za den;
 • reosorbilakt 200,0 denně (tento lék je sorbent a navíc čistí krev dítěte od toxinů);
 • 5% roztok glukózy při 200,0 denně.

Kolik bych měl používat kapátka na horečku?

Infuze roztoků se doporučuje pouze při vysokých teplotách, které trvají několik dní, a dehydrataci. Pokud tyto příznaky zmizí, není nutná žádná další léčba.

Kapátka s těmito léky přispívá k normalizaci tělesné teploty, odstraňuje příznaky intoxikace a normalizuje rovnováhu vody a elektrolytů v krvi.

 1. Přijměte antipyretická léčiva.

Paracetamol - má výrazný antipyretický a analgetický účinek. Terapeutický účinek se začíná objevovat po 10 - 15 minutách po požití a po 2 - 3 minutách při použití rektálních čípků. Nevýhodou tohoto léku je krátká akce a po 3 - 4 hodinách začne teplota opět stoupat.

Lék pro novorozence a děti do 2 let je předepisován v kapkách, které mohou být přidány do mateřského mléka nebo upravených mléčných receptur, vody, džusů a čaje. Po 2 letech se paracetamol předepisuje v sirupu nebo žvýkacích tabletách.

Svíčky s paracetamolem mohou být použity v jakémkoliv věku, protože tato forma uvolňování léčiva má různé dávky účinné látky.

Kolik lze paracetamol použít?

Přípravky obsahující paracetamol mohou být v průběhu týdne použity 3-4krát denně.

Ibuprofen je lék s výrazným protizánětlivým, antipyretickým a analgetickým účinkem. Terapeutický účinek po perorálním podání je pozorován po 30 - 50 minutách, což vylučuje možnost použití léčiva k nouzovému snížení tělesné teploty. A plus je doba trvání akce, která trvá 8 až 12 hodin. Lék je dostupný v kapkách, sirupu, čípcích a tabletách.

Kolik lze ibuprofen použít?

Bez ohledu na hodnoty teploty, léky jsou předepsány 2 krát denně po dobu 5 dnů.

Rubdown Při teplotách nad 40,0 ° C, aby se rychle snížila horečka a umožnil vstřikovaný lék působit, se doporučuje, aby se dítě stáhlo a otřelo tělo tekutinou. Můžete použít obvyklou vařenou studenou vodu, zředěnou na polovinu octem nebo vodkou. Tyto komponenty stimulují odpařování vlhkosti na povrchu kůže a tím snižují tělesnou teplotu uvnitř těla.

Kolik rubdowns můžete strávit za den?

Tření není vyléčení příznaků, ale metoda rychlé nápovědy na několik minut (10-20). Po otření nebo během ní se doporučuje uvést dítě s antipyretickými léky.

Intravenózní nebo intramuskulární injekce

Analgin s papaverinem se obvykle používá v poměru 1: 1, aby se snížila tělesná teplota a současně se s těmito léky používá i pro starší děti.

Kolikrát denně se můžete uchýlit k injekcím teploty?

Je lepší se vypořádat s teplotami s odpady, speciálními přípravky nebo zavedením odkapávacích roztoků. Léky (analgin, difenhydramin, papaverin) mají velmi negativní vliv na rostoucí tělo a jejich zavedení je nutné pouze v naléhavých případech.

Informace v článku jsou uvedeny pouze pro informační účely. Pokud má vaše dítě hypertermii v případě bronchitidy - obraťte se na místního pediatra, máte-li s touto nemocí nekontrolovatelnou horečku, musíte zavolat záchranný tým.

Teplota u dětí s bronchitidou

Teplota u dětí s bronchitidou způsobuje mnoho úzkosti. Rodiče si často nemyslí, že je nutné sestřelit jen na velmi vysoké sazby. O tom, jaké léky by se měly použít, se poraďte s lékařem. Je důležité pochopit, které ukazatele jsou abnormální a vyžadují léčbu.

Hlavní důvody

Bronchitida se vyskytuje v důsledku infekce těla viry nebo bakteriemi. Pokud tělesná teplota dítěte přesáhne 37,5 stupně, musí být sestřelena. Až do této hodnoty, to je norma v nemoci a ukazuje normální fungování imunitního systému. Pokud jej srazíte, indikátor se může velmi snížit.

U dětí se teplota může objevit v důsledku chronických infekcí v ústech, které se vyvíjejí po dlouhou dobu.

Tendence k bronchitidě u dítěte je také vysvětlena anatomickými rysy struktury dýchacích orgánů. Příčinou onemocnění je často proliferace adenoidů.

Rodiče by si měli uvědomit, že bronchitida v dětství a vysoká horečka se objevují v důsledku těchto faktorů:

 • hypotermické tělo;
 • náhlé změny teploty;
 • pasivní kouření;
 • nedostatek vitamínů ve stravě;
 • inhalace suchého vzduchu.
Bronchitida

Bronchitida u dětí se také vyvíjí se zakřivením nosní přepážky, což vede ke zvýšení teploty.

Doba, po kterou má dítě vysokou teplotu, závisí na původci onemocnění. Pokud příčinou byl virus chřipky, teplota trvá asi sedm dní, zřídka překračuje značku 37,5 stupně.

Pokud se bronchitida vyvinula jako komplikace ARVI, teplota dítěte zůstává po dobu 3 dnů na 38 stupních, poté se začíná snižovat a dochází ke zlepšení. Adenovirus je charakterizován horečkou, která nezmizí několik týdnů.

Při bronchitidě bakteriální povahy je teplota dítěte fixována na přibližně 37 stupňů a trvá dlouho. V tomto stavu zůstává asi dva měsíce.

S obstrukční bronchitidou, horečka je jediný symptom nemoci. To drží u kolem 38 mír pro 5 dnů.

Vysoká horečka může být také známkou bronchiolitidy.

Související příznaky

Kromě zvýšené teploty má bronchitida u dítěte mnoho příznaků. Nástup onemocnění je indikován suchým kašlem, zhoršeným v poloze lhaní Děti si všimnou silné bolesti prsních svalů.

Kromě toho jsou příznaky bronchitidy:

Bolesti hlavy

 • slabost;
 • bolest hlavy;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • zvýšené trhání;
 • suchý kašel;
 • bolest v krku;
 • dýchá dech.

Několik dní po nástupu onemocnění dítě začne vykašlávat sputum.

Pokud má pacient dušnost a má potíže s dýcháním vzduchu, znamená to existenci obstrukční bronchitidy. Když jsou kromě častých dechů patrné i projevy tachykardie, je možná bronchiolitida.

Jak vyléčit dítě

Chcete-li vyléčit dítě bronchitidy, musíte se nejprve postarat o normální vlhkost, pro kterou je v místnosti instalován zvlhčovač. Takové opatření zabraňuje nadměrnému hromadění hlenu v průduškách a může vyléčit kašel.

Dítě s teplotou by mělo pít hodně tekutin, jak se vyvíjí dehydratace, což se zvyšuje s prodlouženou nemocí a bronchiální obstrukcí. Voda navíc odstraňuje odpadní produkty patogenních mikroorganismů.

Terapie začíná po kompletní diagnóze a vzniku patogenu, pro který provádí analýzu sputa. Pacientovi je podán rentgen a v případě potřeby CT.

Když má dítě vysokou teplotu, je nutné, aby lékaři okamžitě a přesně popsali všechny doprovodné příznaky nemoci. To vám pomůže najít správnou léčbu. Pokud teplota po 4 dnech léčby neklesne, je nutné kontaktovat pediatra s žádostí o změnu léků.

Komprese a tření pro snížení teploty u dětí jsou nepřijatelné.

U dětí mladších než jeden rok, teplota často skoky, protože jejich teplotní podmínky ještě nejsou upraveny. Pokud nepřekročí 37,4 stupňů, neměly by být provedeny žádné kroky.

Akutní bronchitida u dětí je léčena v nemocnici.

Příjem léků

V závislosti na patogenu jsou dětem s bronchitidou předepsána antibiotika, antivirotika nebo antimykotika. Bez nich, snížení teploty nebude fungovat. Předepsat je pediatrovi.

Pro snížení teploty je dítěti podáno antipyretikum. Pokud to dítě normálně snáší, léky se používají v množství vyšším než 38 stupňů. V případě těžké nevolnosti je prostředek pro odstranění teploty uveden, když hladina dosáhne 37,5 stupně. Toto doporučení je také poskytováno v situacích, kdy děti mají jakékoliv neurologické poruchy, srdeční problémy. Snížení teploty před tím, než je nutné, aby dítě mělo křeče.

Léčba dětí zohledňuje následující nuance:

 • teplotu nelze prudce sestřelit;
 • dost, aby se snížila o 0,5 stupně.

Teplota kojenců je poražena, pokud překročila 38 stupňů a stále stoupá, stejně jako když má zvracení a průjem. Musíte se ujistit, že sazba po užívání léků není příliš nízká.

Pro léčbu malých dětí se doporučuje používat antipyretikum ve formě rektálních čípků. Starší děti mohou dostat sirup.

Pokud má dítě vysokou horečku, může lékař předepsat protizánětlivé léky. Jsou účinné při rychlosti nad 38,5 stupně.

Aspirin je přísně zakázán v dětství, protože může způsobit Rayův syndrom.

Lidová medicína

Prostředky tradiční medicíny pro děti se používají pouze na lékařský předpis. Tyto léky při teplotě, stejně jako v případě, že onemocnění trvá dlouho, nepomohou bez použití tradiční medicíny.

Pokud jde o tradiční medicínu, která pomáhá snížit teplo v případě bronchitidy u dítěte, existuje několik omezení:

 • děti nedávají peníze s alkoholem, a to ani pro vnější použití;
 • Nepoužívejte med, když teplota stoupne, dokud dítě nedosáhne věku 2 let.

Jedním z nejbezpečnějších způsobů, jak pro děti snížit teplotu, je připevnit listy zelí na křivky hlavy a loktů. Je třeba je měnit každých 10–15 minut.

Brusinkový odvar

S vysokou teplotou v dětství se dokáže vyrovnat odvar nebo čaj z brusinek, černého rybízu, kořene lopuchu, starších květů. Dítěti by mělo být dáno, aby je pije po kousku, v žádném případě nenutí.

Prevence

Aby dítě nemělo teplotu, nemělo by být povoleno podchlazení. Je nutné se starat o jeho imunitu, pro kterou má zdravá strava mimořádný význam.

Pokud zjistíte zdravotní problémy u dětí, měli byste se včas poradit s lékařem, abyste zabránili bronchitidě a pneumonii.

Závěr

Vysoká teplota pomáhá chránit dítě před rozšířením infekce v těle. Léky a tradiční medicína se používají pouze v situacích, kdy tato hodnota přesahuje 38 stupňů. Hlavním úkolem rodičů je včas léčit dítě na infekce a přijmout preventivní opatření k prevenci infekce.

Jak nebezpečná je teplota u dětí s bronchitidou?

Teplota během zánětu průdušek u dětí je zcela normální obranná reakce. Ukazuje nejen přítomnost patogenu v těle, ale také reakci imunitního systému.

Příčiny a příznaky bronchitidy u dítěte

Příčiny bronchitidy, tj. Zánět průdušek, v dětství mohou být viry chřipky, infekce rhinovirů a adenovirů, parainfluenza, mykoplazma, chlamydie. Také původci onemocnění jsou streptokoky, stafylokoky, pneumokoky.

U kojenců může být vývoj onemocnění doprovázený zvýšením teplotních parametrů (z 38 stupňů) způsoben bovirem, členem skupiny parvovirů. Bocavirus je nejaktivnější v chladném období. Onemocnění způsobené ním je poměrně obtížné a je doprovázeno průjmem, zvracením a křečovitým syndromem.


Mezi faktory, které mohou vyvolat zánět průdušek u dětí, patří:

 • bakteriální infekce - v tomto případě škodlivé mikroby vstupují do dýchacího systému dítěte prostřednictvím infikovaných hraček nebo předmětů pro domácnost;
 • fyzické, chemické faktory - dítě může onemocnět po dlouhodobém vdechování škodlivých par a chemikálií;
 • Alergie - hypersenzitivita na různé látky (pyly, potraviny, prach atd.) Přispívá k podráždění bronchiálních sliznic.

Kromě toho mohou parazitární infekce a vrozené patologické stavy respiračního systému, které způsobují zánětlivý hnisavý proces v plicních tkáních, vést k onemocnění.

Závažnost onemocnění závisí na typu infekce a stavu imunitního systému dítěte. Počáteční stadium se zpravidla podobá nachlazení s hysterickým suchým kašlem a rýmou. Po několika dnech se suchý kašel zvlhčí a je doprovázen sputem. Hnisavý hlen může indikovat chronickou formu bronchitidy a jasné sputum signalizuje akutní formu onemocnění. Dítě je oslabeno, tělesná teplota je zvýšena (z 37 na 39 stupňů), jsou přítomny bolesti na hrudi, při dýchání je slyšet sípání.

Jaká je teplota u dětí s bronchitidou?

Subfebrilní teplotní indikátory (37-38 stupňů) s bronchitidou u dětí jsou nestabilní a mohou být přítomny 3-7 dnů. Dlouhodobější udržování teploty může znamenat komplikace.

Pyretický (od 39 do 40 stupňů) nárůst teploty je poměrně vzácný a vyžaduje zvláštní pozornost, protože existuje nebezpečí vzniku záchvatů.

Doba trvání tepla závisí na formě bronchitidy. V akutním období nemoci může značka 37,5-38 obsahovat 5 až 10 dní, s chronickou formou (až 37 stupňů) - 4 dny. Obstrukční bronchitida (forma nemoci, při které sputum neopustí kvůli bronchospasmu) se může vzácně vyskytnout na pozadí zvýšených hodnot teploměru (37 až 39,5) po dobu 7 dnů.

Porazíte teplotu dítěte s bronchitidou?

Neexistuje žádná konkrétní odpověď na otázku, které teplotní ukazatele pro děti jsou normální. Z velké části závisí na stavu imunitního systému dítěte a povaze patogenu.

Ve většině případů horečka až do 38,5 stupně nepředstavuje vážné zdravotní riziko, proto bez zhoršení celkového stavu pacienta není nutné užívat pilulky.

Antipyretika jsou předepsána, pokud má dítě bronchitidu s teplotou 39 stupňů, která je způsobena možnými poruchami jater, ledvin, srdce, nervového systému.

Při 38 stupních těla tělo intenzivně produkuje interferon (protein, který chrání buňky před viry), čímž zvyšuje imunitu.

Bronchitida u dětí bez horečky

V některých případech může dojít k zánětu průdušek v nepřítomnosti tepla, což činí diagnózu mnohem obtížnější. Hlavní příčinou tohoto onemocnění je snížení obranyschopnosti těla.

V případě alergické formy onemocnění často nejsou na teploměru žádné zvýšené známky, které jsou doprovázeny paroxyzmálním kašlem po kontaktu s alergeny, rýmou, slzením.

U novorozenců bez horečky dochází k bronchitidě, jejíž původci jsou chlamydie, přenášení z matky během těhotenství nebo porodu. Jeho charakteristickým rysem je kalení a citlivost krčních lymfatických uzlin.

Léčba

Zvýšení teplotních indexů samo o sobě nevyžaduje specifickou léčbu, pokud se celkový stav pacienta nezhorší. V případě potřeby může lékař předepsat antipyretika:

 • Kojenci do 3 let by měli mít přednostně antipyretické rektální čípky (Panadol, Cefecon D, Nurofen, Dafalgan, Efferalgan, Viburcol, Mexalen atd.). Pokles teploty je zaznamenán 30–40 minut po aplikaci;
 • od 3 do 12 let se doporučuje užívat sirupy a suspenze (Ibufen, Nurofen, Panadol, Calpol, Paracetamol, Efferalgan atd.) v souladu s pokyny pro léčbu. Léky v této skupině začnou působit 20 minut po podání;
 • pokud je dítě schopno polykat pilulky a neodmítá je užívat, lze použít Paracetamol, Ibuprofen a pokud jsou neúčinné, doporučuje se Nimesulid (Nimulid, Nise).

Je přísně zakázáno používat kyselinu acetylsalicylovou (aspirin) ke snížení horečky u dětí, protože tento lék může způsobit toxické poškození jater.

Kromě toho může lékař předepsat:

 • antivirotika (Interferon, Arbidol, Anferon, atd.), i když lékaři argumentují o jejich účinnosti;
 • antihistaminika (Zyrtec - děti od 6 měsíců, Claritin - od 2 let a Erius - od roku) s alergickou povahou bronchitidy;
 • antibiotika (Sumamed, Azithromycin, Supraks, atd.) jsou doporučena pro použití pouze v případě, že bakteriální povaha onemocnění a hrozba pneumonie. Zvažte, že pokud je virus příčinou zánětu a ne bakterií, pak jsou antibiotika k ničemu;
 • vykašlávání (sirup Althea, perertinín, kořen lékořice atd.);
 • mukolytika pro zkapalnění sputa (Libexin, Bromhexin, Lasolvan, Ambroxol).

Děti do dvou let se nedoporučují užívat vykašlávání, aby se zabránilo sputu v plicích a dýchacích cestách.

Během zeslabení akutní fáze onemocnění může být přínosná fyzikální terapie, masáže, fyzioterapie (UV, elektroforéza atd.), Jakož i inhalace pomocí nebulizéru.

Komplikace bronchitidy u dítěte

Bez ohledu na formu nemoci, v případě pozdní diagnózy a absence adekvátní léčby, množství komplikací je možné: t

 • bronchitida může být chronická a bronchopneumonie;
 • bronchiolitida u dětí je nebezpečná asfyxie (udušení) a apnoe (krátké zastavení dýchání během spánku);
 • alergická forma může být komplikována atopickou dermatitidou, konjunktivitidou, rýmou a astmatem;
 • u těžké obstrukční bronchitidy je možný rozvoj „plicního srdce“ (zvýšení pravé síně a komory) a respiračního selhání.

Pokud subfebrilní teplota u dítěte po akutní bronchitidě po dlouhou dobu neklesne, je nutná pečlivá diagnóza a revize taktiky léčby.

Prevence

Mezi preventivní opatření patří posilování imunity, omezení kontaktu s možnými alergeny, procedury temperování. Je nutné dodržovat teplotní režim, provádět povinné očkování proti pneumokokovým infekcím a chřipce.

Neměla by umožňovat dlouhý výtok z nosu, protože může vést k patologickým stavům dolních cest dýchacích a léčba nachlazení by měla být včasná. Pro posílení imunity by měl být zajištěn příjem vitamínů a minerálních látek, především prostřednictvím dobré výživy, která zahrnuje spoustu čerstvé zeleniny a ovoce.

Je třeba mít na paměti, že na vývoj žádné nemoci, včetně bronchitidy, neexistuje jediná reakce. U některých dětí se onemocnění vyskytuje na pozadí zvýšené tělesné teploty, zatímco u jiných chybí, takže je zapotřebí individuální přístup ke každému pacientovi. Rozhodnutí o užívání léků ke snížení teploty by mělo být užíváno výhradně lékařem, protože vlastní léčba vede ke komplikacím.

Bronchitida u dítěte - je možné zajistit dítě v období podzim-zima?

Bronchitida je onemocnění horních cest dýchacích, charakterizované zánětem sliznice průdušek a zhoršenou cirkulací vzduchu v nich. Zpravidla se bronchitida vyvíjí na pozadí sezónních akutních respiračních onemocnění, virových a bakteriálních infekcí. Na rozdíl od dospělých s diagnózou bronchitidy jsou symptomy u dětí výraznější a doba vývoje onemocnění se vyskytuje mnohem rychleji.

To je důvod, proč je tak důležité rozpoznat bronchitidu u dítěte včas a zahájit léčbu dříve, než se nemoc stane akutní nebo chronickou.

Mechanismus vzniku bronchitidy

Průdušky jsou tvarovány jako rozvětvené trubky různých průměrů, skrz které cirkuluje vzduch a prochází do plic během dýchání. Různé alergeny, viry, bakterie, které se dostanou do průdušek, porušují strukturu řasnatého epitelu, který je zodpovědný za odstranění nahromaděného sputa. Odpadní produkty mikroorganismů způsobují otok bronchiální membrány a dochází k narušení cirkulace vzduchu v nich. Snížení průchodnosti průdušek vede k rozvoji velkého množství sputa, které je špatně vylučováno v důsledku porušení řasnatého epitelu. Viskózní sputum, dráždí sliznice a způsobuje hlavní příznaky bronchitidy u dítěte - kašel a dýchací potíže.

Masáž pro dítě s bronchitidou je indikována ke zlepšení výtoku sputa, který v důsledku slabého reflexu kašle a nedostatečného objemu plic u dětí zpomaluje proces hojení.

Příčiny bronchitidy

K dnešnímu dni existuje více než 300 různých virů a bakterií, stejně jako jejich kombinace, které mohou způsobit otok průdušek. Přítomnost dobré imunity zabraňuje pronikání mikroorganismů do průdušek, ale když je redukována na pozadí vývoje nachlazení, infekce prochází nosohltanem do plic a usazením na sliznici průdušek způsobuje zánět tkáně a zúžení jejich lumenů.

Vzhledem k výskytu dětské bronchitidy je:

 • Virová
 • Bakteriální
 • Alergické
 • Toxický

Nejčastěji má bronchitida u dětí virovou etiologii, což je způsobeno vysokou citlivostí těla dítěte na onemocnění dýchacích cest, jako je například chřipka, ARVI. Když je však imunita oslabena na pozadí velkého množství antibiotik nebo u předčasně narozených dětí, bakterie se často spojují s viry. Nebezpečí bakteriální bronchitidy spočívá v tom, že kromě bronchiální sliznice postihuje tkáně dýchacích cest a způsobuje pneumonii. Bronchitida u dětí do jednoho roku zpravidla prochází s komplikacemi a přidáním bakteriální infekce.

Alergická bronchitida

V posledních desetiletích se případy alergické bronchitidy u dětí způsobené reakcí organismu na různé alergeny, které spolu s inhalovaným vzduchem staly častějšími. Negativní environmentální situace, znečištěný vzduch, používání velkých množství chemických látek v domácnostech, antibiotik, potravin obsahujících umělá barviva, to vše vede ke skutečnosti, že děti, zejména první rok života, jsou náchylné k alergickým reakcím, které mohou být způsobeny prachem, vlasy a epitelem zvířat, čisticí prostředky a kosmetika se silnou vůní. Při výběru léčby alergické bronchitidy nejsou vhodné lidové prostředky, protože ve většině případů obsahují aktivní bylinné složky, které mohou alergii zhoršit.

Neméně časté příčiny bronchitidy u dětí, které trpí závažným onemocněním, je dlouhodobý pobyt v prostorách, kde používají dezinfekční prostředky, například v odděleních chirurgie, oddělení infekčních onemocnění. Děti, které jsou ošetřovány v nemocnici a nejsou schopny opustit místnost během mokrého čištění, se spálí chlórovými výpary, což vede k toxické bronchitidě. To je případ, kdy nejlepší je nepřítelem dobra.

Někdy se toxická a alergická bronchitida nevyskytuje okamžitě, ale v průběhu času, například, když je dítě pasivním kuřákem, vdechuje cigaretový kouř produkovaný rodiči. Vzhledem k tomu, že se bronchitida projevuje u dětí toxické a alergické etiologie bez horečky, s nesprávnou diagnózou a dlouhodobou absencí léčby, může se stát chronickou, s komplikacemi astmatické povahy. Odrůdy bronchitidy ve formě onemocnění.

Příznaky onemocnění

Podle formy onemocnění je bronchitida rozdělena:

 • Akutní bronchitida
 • Obstrukční bronchitida
 • Bronchiolitida.

Příznaky akutní bronchitidy u dítěte

Akutní bronchitida u dětí ve věku 3 let je častější. Tato forma onemocnění je charakterizována zánětem horních cest dýchacích, aniž by se rozšířila do plicní tkáně. Zanícená bronchiální sliznice vede ke krátkému dechu, dušnosti, suchému, dusivému kašli, což způsobuje zvracení, které se po krátké době vyvíjí v mokrém kašli s výtokem sputa. Přechod k mokrému kašli zpravidla přináší dětem úlevu a mluví o rychlém uzdravení. Když jsou bakterie přidány k virové infekci, sputum má žlutozelený odstín a silnější konzistenci.

První známky bronchitidy u dětí:

 • Surová bolest na hrudi
 • Sipot
 • Pocit slabosti
 • Nejprve suchý kašel
 • Zvýšená tělesná teplota
 • Rýma
 • Zvracení způsobené kašlem
 • Dehydratace spojená s intoxikací těla.

V prvních dnech vývoje onemocnění, kdy dochází k zánětu v průduškách, se zvýší teplota u dětí s bronchitidou, během tohoto období není možné při ošetření použít postupy zahřívání, jako jsou například hořčičná omítka a obklady. Inhalace bronchitidy u dětí usnadňují výtok sputa a přispívají k přechodu od suchého k mokrému kašli, ale v době, kdy má dítě vysokou teplotu, by měly být tyto postupy na chvíli opuštěny.

Prognóza akutní formy může být provedena na základě toho, jak je teplota udržována u dětí s bronchitidou. Nízká horečka v prvních dnech indikuje slabou imunitu dítěte, zatímco po krátkém období nad 38 stupňů dochází k úlevě. Průměrná doba trvání onemocnění je 1-3 týdny v závislosti na příčině onemocnění, věku dítěte a jeho imunitě.

Obstrukční, chronická bronchitida u dětí, její příznaky

Symptomy bronchitidy u dětí vyskytujících se v obstrukční formě jsou poněkud odlišné a jsou charakterizovány přítomností sípání a silných rales způsobených těžkým zúžením průdušek průdušek. Suchý kašel, náhle štěkání a nedává úlevu. Těžký kašel s obstrukční bronchitidou u dítěte ve věku 2 let může být doprovázen slzením a zvracením, stejně jako modrými nasolabiálními záhyby.

Příčinou obstrukční formy bronchitidy jsou adenoviry, parainfluenza virus, cetamegalovirus, stejně jako plísňové houby ve vlhké místnosti. Obstrukční bronchitida u kojence se často vyskytuje na pozadí předčasného porodu a nedostatečného rozvoje plicní tkáně, různých forem alergie.

Rizikovou skupinou jsou děti s alergickými reakcemi, které žijí v silně znečištěné oblasti, pasivní kuřáci. Současnými podmínkami pro rozvoj onemocnění je přítomnost genetické predispozice k plicním onemocněním, vlhkost v místnosti, kde dítě žije, špatný zdravotní stav.

Příznaky bronchitidy u dítěte s touto formou úniku se mohou objevit 2-3 týdny po přenosu virové choroby a jsou komplikací. Při obstrukční bronchitidě, která se vyvíjí na pozadí alergie nebo toxické reakce, se teplota nezvyšuje, a protože není okamžitě možné rozpoznat dětskou bronchitidu, často se mění v chronickou formu nebo astma.

Příznaky bronchiolitidy

Bronchiolitida u dětí se nejčastěji vyvíjí v raném věku jednoho roku. Charakteristickým rysem této formy onemocnění je porážka malých průdušek a průdušek, které mohou vést k křečím u dítěte a asfyxii.

Příčinou onemocnění mohou být jak viry, tak pneumokokové bakterie, které vstoupily do těla v důsledku snížené ochranné reakce, hypothermie a souvisejících onemocnění virové etiologie.

Příznaky bronchitidy u dětí:

 • Charakteristickým znakem dýchání píšťalkou jsou vnější znaky - otok křídel nosu při výdechu a dutina mezikrstných prostorů hrudníku při vdechování. Dítě dýchá obtížně a silně vtahuje vzduch do plic.
 • Bledost kůže.
 • Dehydratace těla se všemi jeho projevy - suchá kůže, žádné sliny, prohnutí jara.
 • Agonizující kašel s malým množstvím sputa. Masáž pro bronchitidu u dítěte do jednoho roku přispívá k snadnému vypuštění hlenu z průdušek.
 • Zvýšená tělesná teplota až o 38 stupňů.

V případě bronchiolitidy se dýchání dítěte stává obtížným, když je sputum uvolněno, protože děti ho ještě nemohou odstranit nezávisle na sobě. Bronchitida u dítěte ve věku 7 měsíců nebo méně může mít komplikaci ve formě syndromu bronchiální obstrukce a dokonce způsobit nedostatečnost plic v důsledku nedostatečného vývoje plicní tkáně.

Péče o dítě s bronchitidou

Předpokladem pro uzdravení dítěte je včasná léčba bronchitidy, jak ji předepsal lékař. Kromě toho musíte dodržovat podmínky řádné péče o pacienta.

Je možné chodit s dítětem s bronchitidou? - v nepřítomnosti zvýšené tělesné teploty a špatného počasí, procházky na čerstvém vzduchu přispívají k rychlému uzdravení. Kromě toho místnost, ve které je dítě, je nutné větrat několikrát denně a zvlhčovat vzduch.

Mohu se koupat dítě s bronchitidou? - toxické látky vylučované viry se odstraňují také kůží, proto by mělo být koupání dítěte každodenním zákrokem, je také nutné změnit ložní prádlo pacienta a otřít při vysoké teplotě.

Prevence bronchitidy u dětí je prevence virových akutních respiračních onemocnění posilováním imunitního systému dítěte, očkováním proti sezónní chřipce, užíváním multivitaminových přípravků, vytvrzování a zdravého, aktivního životního stylu.