Hlavní příčiny bolesti v krku a jak s nimi zacházet

Bolest v krku nejčastěji signalizuje začátek infekčního onemocnění. Bolest v krku je symptomem, nikoli samostatným onemocněním. S tímto příznakem, mnoho infekčních nemocí může začít, proto k léčbě bolesti v krku by měla začít okamžitě. Těžké a dlouhodobé bolesti v krku, doprovázené jinými příznaky, vyžadují vyšetření.

Bolesti v krku: příčiny a možná onemocnění

Nejčastější příčinou bolesti v krku je bakteriální infekce.

Bolestivé pocity v krku se často vyskytují v důsledku nemocí vznikajících na pozadí oslabené imunity. Když padne imunita osoby, pravděpodobnost virové nebo bakteriální infekce je velmi vysoká, protože patogeny obklopují osobu všude.

Co je příčinou bolesti v krku, jak ji léčit a jak se vyhnout komplikacím - lékař (terapeut nebo ORL) na tyto otázky odpovídá. Lékař bude zkoumat bolest v krku, zda se u ní nevyskytne zarudnutí, zánět, vředy a také anamnéza. Často je bolest v krku doprovázena dalšími příznaky: horečka, kašel, nádcha, otok nosní sliznice, bolesti hlavy atd.

Nejčastější příčiny bolesti v krku jsou:

 • Chřipka nebo zima. S bolestí v krku často začínají virová onemocnění. Při vdechování viry vstupují do sliznice hrdla, což způsobuje, že tělo reaguje ve formě zánětu, zarudnutí, zjizvení a bolesti. Po chvíli se bolest hlavy, rýma, slzení, někdy i zvýšená tělesná teplota spojí s bolestmi v krku.
 • Tonzilitida. S mandlí se zánět mandlí. Toto onemocnění je doprovázeno silnou bolestí v krku, která je zhoršena polykáním, stejně jako podrážděním a podrážděním hrdla. Když hnisavá tonzilitida (bolest v krku) na mandlích, můžete si všimnout malých puchýřků nebo hnisavých plaků. Tonsillitis může způsobit jak viry tak bakterie.
 • Faryngitida Při faryngitidě je zánět sliznice hltanu. Faryngitida může začít bolestmi v krku, suchem a lechtáním, stejně jako suchým kašlem. Slabá imunita, zubní kaz, stejně jako časté nachlazení může vést k faryngitidě.
 • Alergie. Sezónní alergie na pyly, stejně jako alergie na prach, vlnu a další typy alergií na dýchání mohou způsobit bolest v krku a kašel. Alergen, dostat se na sliznici hrdla, způsobuje podráždění, suchost, škrábance a další nepohodlí.
 • Fyziologické příčiny. Bolest v krku může také nastat kvůli suchému vzduchu. To je nejčastěji pozorováno v zimě, kdy jsou vytápěny byty. Ráno se objevuje sucho, lechtání a mírné bolestivé hrdlo a rychle přecházejí.

Léčba onemocnění

Bolest v krku je pouze symptomem, léky jsou předepisovány v závislosti na diagnóze.

V lékárnách najdete obrovské množství nástrojů pro bolest v krku. Mohou však mít nežádoucí účinky, takže před použitím se doporučuje pozorně si přečíst návod. Léky na léky se mohou lišit, takže je vhodné nejprve určit příčinu bolesti v krku.

Všechny přípravky, i pastilky a pastilky z bolavého hrdla, by měly být aplikovány v dávkách. Předávkování může vést k nežádoucím účinkům.

Léky na bolest v krku:

 • Lozenges pro bolest v krku. Výběr pastilek pro bolest v krku je velmi velký: Septolete, Doktor Mom, Angeispept, Faringosept, Grammidin, Hexoral. Tyto léky nelze považovat za neškodné bonbóny, skládají se z aktivních protizánětlivých a anestetických látek. Některé pastilky mají také antiseptické a antibakteriální účinky. Mohou být absorbovány v ústech každé 3-4 hodiny
 • Prášky Prášky pro nachlazení a chřipku obsahují paracetamol, vitamin C, fenylefrin a další látky. Pomáhají zvýšit odolnost těla, zmírnit otoky, bolesti hlavy, horečku, bolesti těla, snížit lechtání a bolest v krku. Maximální denní dávka - 4 sáčky. Mezi takové léky patří Vicks Active, Theraflu, Antigrippin, Rinzasip, Influnet.
 • Spreje a spreje. Spreje a aerosoly mají stejný účinek jako pastilky: zmírňují záněty, zarudnutí, mají anestetický účinek. Mezi takové léky patří Tantum Verde, Strepsils, StopAngin.
 • Antibiotika. Antibakteriální léčiva mohou být použita topicky nebo orálně. Jsou účinné pouze při bakteriální infekci, která je doprovázena prodlouženou horečkou, hnisavým plakem na mandlích, kašlem. Mezi antibiotiky Sumamed, Azithromycin, Ecomed, Amoxicillin, Amoxiclav jsou nejoblíbenější.
 • Přípravky na kloktání. Kloktadla jsou velmi účinná pro nachlazení, chřipku a bolest v krku. Pro opláchnutí použijte antiseptické, protizánětlivé a antibakteriální léky. Tyto léky zahrnují Lugol na bázi jodu, Furacilinu, Chlorophylliptu a Miramistinu. Oplach by měl být prováděn nejméně 4-5 krát denně po dobu 5-7 dnů.

Inhalace rozprašovače: pravidla a léky

Inhalace rozprašovače je účinná léčba, která je bezpečná pro děti i dospělé.

Inhalace je velmi účinná při respiračních onemocněních. Studená pára proniká hluboko do průdušek, ředí a odstraňuje hlen, čímž eliminuje příčinu onemocnění. Inhalační léky nepronikají do krve a žaludku, což významně snižuje pravděpodobnost vedlejších účinků.

Inhalace minerální vody nebo fyziologického roztoku bez přidání léků je nejbezpečnější. Pomáhají zvlhčovat sliznice hrdla, snižují zánět, odstraňují sputum, zmírňují suchý kašel, ale takové inhalace nemají rychlý anestetický účinek.

Způsob inhalace je znám již dlouhou dobu, ale dříve ošetřený horkou párou. Moderní nebulizéry umožňují šetrnou inhalaci bez rizika popálenin a poranění cév.

Přípravky a jejich dávkování pro provádění inhalace předepisuje lékař.

Každý lék musí být nejprve zředěn ve fyziologickém roztoku. Inhalace se provádějí 2-3 krát denně po dobu 5-10 dnů. Maximální délka procedury pro dospělého je 10 minut. Vdechování se smí provádět pouze vsedě.

Inhalační prostředky: t

 • Furacilin. Tento lék je dostupný ve formě tablet a roztoku. Často se používají inhalační pilulky, které musí být ředěny ve fyziologickém roztoku. Furacilin má výrazný protizánětlivý a antimikrobiální účinek. Doporučuje se pro tonzilitidu.
 • Interferon Interferon se prodává v ampulích v práškové formě. Musí být zředěn v kapalině. Interferon zvyšuje lokální imunitu a má antivirový účinek, proto je předepisován pro akutní respirační virové infekce, chřipku, těžkou rýmu, bolest v krku a nos. Interferon je také účinný proti bakteriálním infekcím, protože zvyšuje celkovou odolnost organismu.
 • Tonsilgon. Je protizánětlivým, antibakteriálním a imunostimulačním lékem na rostlinném základě. Doporučuje se při všech onemocněních horních cest dýchacích. Tonzylgon obsahuje marshmallows, dubovou kůru, heřmánek, ořechové listy, přesličky atd. Tonsilgon pomáhá odstranit zánět, odstranit hlen z průdušek a posílit ochranné vlastnosti těla. Vzhledem k bylinné složky, droga nemá prakticky žádné vedlejší účinky.

Lidové recepty a obklady

U závažných bakteriálních infekcí se jako doplňková terapie používají lidové recepty.

Tradiční medicína nabízí velký výběr různých receptů na bolest v krku. V počátečních stadiích onemocnění mohou být velmi účinné.

Nenechte se zapojit do populárních receptů bez vyšetření. Ne všechno může být vyléčeno bylinami a obklady. Některá onemocnění vyžadují závažnou léčbu a léčbu antibiotiky. Ne všechny tradiční medicíny lze považovat za bezpečné, takže při léčbě těhotných žen a dětí je vhodné poradit se s lékařem.

Efektivní lidové metody:

 • Komprimuje. To je populární lidový lék na léčbu bolesti v krku. Jako zahřívaný obklad lze použít vyhřívaný med, alkohol nebo horkou vodu. Cellophane se aplikuje do oblasti hrdla, pak se gáza nasáklá alkoholem, horkou vodou nebo medem, to vše se promění v další vrstvu celofánu a zahřeje se shora šátkem. Pro co největší efektivitu takového obkladu potřebujete alespoň 15 minut.
 • Opláchněte odvarem z bylin. Kloktání může být odvar z heřmánku, šalvěje nebo třezalky tečkované. Oplach pomáhá zmírnit zánět a zmírnit bolest. Musíte kloktat nejméně 4 krát denně.
 • Opláchněte solí a sódou. Známý bezpečný způsob léčby bolesti v krku. Ve sklenici čisté vody dejte 1 lžičku soli nebo sody. Tento roztok by měl být kloktán několikrát denně po dobu 5 dnů. Sůl a soda snižují zánět a zabraňují dalšímu šíření infekce. Pro větší účinnost může být do tohoto roztoku přidána kapka jodu.
 • Mléko s máslem a medem. To je jeden z nejpopulárnějších lidových receptů na bolest v krku. Máslo a lžíce medu se přidávají do vařeného teplého mléka. Mléko nesmí být příliš horké, jinak med ztratí své blahodárné vlastnosti. Nejlepší je pít sklenici takového léku v noci před spaním. Olej a med aktivně změkčují hrdlo, pomáhají zbavit se bodnou bolestí a lechtání, pocit suchosti.
 • Malinový čaj. Můžete vařit pravidelný čaj s malinovými listy nebo přidat čerstvě mleté ​​maliny do teplého čaje. Teplý nápoj se zimou by měl být hojný. Malina má výrazný protizánětlivý a antipyretický účinek.

Bolest v krku během těhotenství: jak se léčit

Správnou a bezpečnou léčbu bolesti krku u těhotných žen může předepsat pouze lékař

Během těhotenství je pro ženu těžké vyhnout se nachlazení. Imunita klesá v důsledku hormonálních změn. Dokonce i nachlazení může mít negativní vliv na plod. Se sníženou imunitou může onemocnění vést k různým komplikacím, takže léčba by měla začít co nejdříve.

Během porodu je rozsah bezpečných léků malý, proto se ženy často uchylují k tradiční medicíně, ale mohou být škodlivé, pokud se používají nesprávně. Nejčastěji doporučujeme kloktání, protože jsou nejbezpečnější.

 • Opláchněte solí a sódou. Takové výplachy jsou pro dítě bezpečné a velmi účinné v počátečních stadiích onemocnění, pokud jsou prováděny pravidelně.
 • Dekorace bylin. Během těhotenství může být užívání bylin uvnitř nebezpečné, protože mohou zvýšit tón dělohy a způsobit potrat. Nejvhodnější je použít odvarů bylin (heřmánek, třezalku) pro kloktání.
 • Lozenges pro bolest v krku. Kašel pilulky a jejich dávkování předepsané lékařem. Ve 2. a 3. trimestru těhotenství je přijatelné užívat Faringosept, Dr. Mom. Při nákupu léků je třeba si přečíst návod. Nepřekračujte přípustné dávkování, protože to může nepříznivě ovlivnit stav plodu a zdraví zažívacího traktu.
 • Spreje Během těhotenství můžete použít Kameton, Ingalipt a Lugol při léčbě krku. Je důležité sledovat dávkování a vyhnout se polykání léku. Miramistin je bezpečný během těhotenství, ale je nežádoucí ho polykat. Tento lék eliminuje viry a bakterie, ale okamžitě nepomáhá zmírnit bolest.
 • Peroxid vodíku. Peroxid je velmi účinný při onemocněních krku. Uvolňuje zánět a ničí původce. Používejte toto řešení s opatrností a snažte se ho nepolykat. Několik kapek peroxidu zředěné ve sklenici vařené vody a kloktejte 2-3 krát denně. Ihned po takovém kloktání opláchněte hrdlo čistou čistou vodou a opláchněte pero z hrdla.

Více informací o léčbě krku doma najdete ve videu:

Než začnete užívat každý lék, měli byste se poradit se svým lékařem. Jakékoli infekční onemocnění nese potenciální hrozbu pro dítě, takže těhotná žena by měla být během nemoci sledována.

Bolest v krku: laryngitida, angína, faryngitida a 6 dalších důvodů

Bolest v krku: příznaky a léčba. Když můžete jíst zmrzlinu a nerozpustí bonbóny

V chladném období, mnoho z nás je více pravděpodobné, že se obtěžuje bolest v krku. Odborníci doporučují především zjistit příčinu onemocnění. Bakteriální infekce, virové infekce a podráždění mohou být pachateli bolesti v krku. K léčbě antibiotiky se doporučuje pouze bakteriální infekce. Doktor Sergej Agapkin poskytuje rady, jak jednat v různých situacích.

Samozřejmě, bolest v krku málokdy vyžaduje volání sanitky, ale existují výjimky:

 • Vaše hrdlo tak bolí, že nemůžete polknout sliny, a teče z úst.
 • Edém hrdla je tak výrazný, že je pro vás těžké dýchat nebo slyšet zvuky dýchání, které se podobají pískání nebo pískání.

Jednoduchý výlet k lékaři je dostačující, pokud:

 • bolest v krku trvá 48 hodin bez příznaků chřipky nebo chřipky;
 • bolest v krku doprovázená prudkým zvýšením teploty;
 • v zadní části hrdla jsou viditelné zátky nebo hnis (nezáleží na tom, zda jsou vaše mandle odstraněny nebo ne);
 • cervikální lymfatické žlázy jsou zvětšeny nebo je bolestivé pohybovat čelistí;
 • lymfatické žlázy jsou rozšířeny nejen na krku, ale také v podpaží nebo tříslech (to může být mononukleóza);
 • laryngitida nebo chrapot bez zjevného důvodu;
 • změna hlasu trvá déle než 2 týdny.

Jako svépomoc doporučujeme následující opatření:

 • Pokud je to možné, kontrolujte dýchání a dýchejte nosem. V nose se vzduch ohřívá a zvlhčuje, což chrání hrdlo a hlasivky. Krk může bolet, když je nos zablokován a budete muset dýchat ústy. Vyléčit nos a hrdlo zázračně projít sám.
 • Po onemocnění změňte kartáček na zuby, protože na něm může být infekce.
 • Když bolest v krku, lízátka pouze zhoršují situaci: musíte polykat více.
 • Léky proti bolesti vám usnadní, ale nevyléčí!
 • S laryngitidou, šepot může způsobit více podráždění hlasivek než normální řeč. Snažte se mluvit méně, abyste si mohli odpočinout hlasivky, ale pokud potřebujete něco říct, mluvte normálně.
 • Neříkejte. Máte-li mluvit s publikem, vezměte si mikrofon a mluvte normálním hlasem, aby nedošlo k namáhání hlasivek.
 • Pijte více tekutin.
 • Kupodivu, můžete jíst ovoce nebo zmrzlinu a další studené pochoutky. Zima sníží otok a zánět a zmírní bolest. Pomáhají také vyhnout se dehydrataci.
 • Kloktejte s teplou slanou vodou (1 lžička soli na 220 ml vody). Ale nepolykejte vodu - kloktejte a vyplivněte.
 • Navlhčete vzduch v místnosti (tak, aby vlhkost vzduchu byla alespoň 60%), zejména v zimě, když je topení zapnuto.
 • Nekuřte a vyhněte se dráždivým látkám.

Bakteriální infekce

Bakteriální infekce způsobují bolest v krku v méně než polovině případů. Chcete-li diagnostikovat, vezměte tampon z hrdla a proveďte očkování bakteriální flóry a její citlivost na antibiotika. V jádru je bolest v krku výsledkem zánětlivého procesu. Může být lokalizován ve faryngeálních mandlích - je to tonzilitida nebo faryngitida na sliznici hltanu. Tonsillitis (zánět mandlí, jehož příčina může být jak bakteriální, tak virová infekce) u lidí se nazývá "angina".

Příznaky:

 • rychle se vyvíjí bolest v krku;
 • celkový stav se zhoršuje;
 • vysoká horečka

Další příznaky: málo příznaků, často rozšířené submandibulární a krční lymfatické uzliny. Možná jsou i ostatní rodinní příslušníci nemocní.

Co dělat:

 • Navštivte svého lékaře a vezměte si předepsaná antibiotika. Navíc je nutné dokončit celý průběh, i když příznaky projdou.
 • Pravidelně kloktejte. Vědci zjistili, že faktické mechanické čištění je rozhodující pro vítězství nad infekcí. Použijte všechny oplachovací roztoky v rozumném množství - stačí 100 ml (1 lžička. Sůl na 200 ml vody; 1 lžička. Soda na 200 ml vody; 1 lžička. Heřmánek a / nebo tinktura z měsíčku na 100 ml). voda; farmaceutické přípravky - "Tantum Verde", "Octenisent" atd.).
 • Tablety pro resorpci ("Lizobact", "Hexalysis", atd.).
 • Spreje s antiseptickým účinkem ("Hexoral", "Tantum Verde", "Ingalipt"). V případě silné bolesti lze použít anestetický sprej (např. Strepsils-plus).
 • Pijte dostatek vody.
 • Při vysokých teplotách a bolestech v krku jsou povoleny nesteroidní protizánětlivé léky na léky bez lékařského předpisu (Paracetamol, Ibuprofen atd.).

Virové infekce

Bolest v krku se často vyskytuje při akutní respirační virové infekci. Například u adenovirové infekce může být pozorována závažná faryngitida a vzestup cervikálních lymfatických uzlin. Zároveň může být bolest stejně silná jako u bakteriální infekce. U dospělých může krk zranit mononukleózu a tolik, že je těžké polykat. Současně pacienti často nemohou pít a vyvíjejí dehydrataci. Intenzita bolesti však neznamená potřebu antibiotik. Pokud je bolest v krku způsobena virem, léčba musí být antivirová.

Příznaky:

 • zhoršení celkového stavu;
 • postupně se vyvíjí bolest v krku;
 • bolest celého těla a hlavy;
 • únava, únava.

Jiné příznaky: mírná horečka (nebo její nedostatek), často rýma (sliznice a hojný výtok z nosu), jiní členové rodiny také onemocní.

Co dělat:

 • Vyhledejte lékařskou pomoc a vezměte si protivirové léky, které mu předepsal.
 • Zbývající opatření jsou stejná jako u bakteriálních infekcí.

Podráždění hltanu

Často příčinou bolesti v krku je alergická reakce nebo vystavení tabákovému kouři, znečištěnému nebo příliš suchému vzduchu.

Příznaky:

 • bolest a bolest v krku;
 • obecný stav se nemění, teplota se nezvyšuje.

Jiné příznaky: pokud máte alergie, je bolest v krku doprovázena svěděním, vodnatýma očima, kýcháním a výtokem z nosu. Pacient obvykle uvádí, že bolesti v krku předcházela expozice alergenům nebo dráždivým látkám. Někdy je suchý kašel.

Co dělat:

 • Odstraňte dráždivý nebo alergen.
 • Opláchněte solným roztokem nebo opláchněte krkem fyziologickým roztokem (1 lžička mořské soli na 220 ml teplé vody).
 • Zvlhčete vzduch v místnosti (až do 60% vlhkosti).

Laryngitida

Kašle, štěkáš jako pes? Když chceš něco říct, jen pískáš? Tato laryngitida - zánět hrtanu, procházející na hlasivkách. Onemocnění může nastat z různých důvodů. Mezi nimi nejčastější virové infekce nebo přepětí, například hlasitý výkřik při sportovní události nebo hlasitý rozhovor na hlučném místě.

U dětí je obzvláště nebezpečná laryngitida. Mají hrtan úzký a dlouhý. Vzhledem k vysoké reaktivitě dýchacího traktu, častým alergickým reakcím, může dojít k akutnímu záchvatu udušení (dříve nazývanému "záď"). Proto se nezapojujte do samoléčby laryngitidy u dětí, okamžitě kontaktujte svého pediatra!

Příznaky:

 • chrapot;
 • virová infekce - zhoršení celkového stavu a únava;
 • psychického nepohodlí způsobeného neschopností mluvit normálně.

Co dělat:

 • Dejte zbytek hlasivek. Promluvte jen v případě potřeby.
 • Nekuřte nebo nezůstaňte blízko kuřáků.
 • Pijte více tekutin.
 • Nadechněte páru: ohněte se přes pánev horké vody nebo zavřete v koupelně, zapněte horkou vodu a sedněte si na židli, dýchejte vlhkým horkým vzduchem. Buďte opatrní: nepřehánějte s teplotou pro inhalaci. Pára musí být teplá a vlhká, ale ne opaření!
 • Léčbu virové infekce.

Řádně přijímejte finanční prostředky z bolavého hrdla

Bohužel neexistuje žádný magický lék na vyléčení krku. Pokud lékař hodí do krku silné lokální anestetikum, pak nemůžete jíst ani pít, protože nic necítíte a můžete se dusit.

Lokální anestetika. Mezi nejčastější léky na bolest v krku patří:

Tyto složky způsobují necitlivost v krku a snižují citlivost na bolest. Ale nepotlačují veškerou citlivost, takže budete cítit hrdlo.

Mentol. Mentol je často nalezený v pastilkách pro bolest v krku, jak to se ochladí a změkčí hrdlo, zmírnit bolest. Nemá však léčivý účinek.

Antibakteriální a antiseptické spreje. Obsahuje složky, které zastavují reprodukci infekčních agens a / nebo je poškozují. Je důležité vědět, že je lepší používat jednosložkové produkty, protože je možná alergická reakce. Použití přípravků s obsahem sloučenin zvyšuje riziko komplikací.

Tablety pro sání. Existuje několik skupin:

 • Obsahující enzymy, které poškozují bakterie a viry ("Lizobact", "Hexalysis", atd.), Jsou nutně součástí komplexní léčby.
 • Přípravky obsahující nesteroidní protizánětlivé léky (Strepfen atd.) Jsou pomocnými léky pro těžké bolesti v krku.
 • Obsahující lyzáty („fragmenty“) patogenů, které nejčastěji způsobují faryngitidu a angínu („Imudon“). Tváří v tvář tělu aktivuje místní imunitu. Používá se pro pomalá a chronická onemocnění.
 • Obsahuje různé rostlinné složky. Zlepšují průtok krve a tvorbu slizu, díky čemuž příznaky mírně zmírňují.

Je také důležité si uvědomit, že když bolí bolest v krku, stává se obtížným polykat, takže se může vyvinout dehydratace. Pokud máte horečku, zvyšuje se riziko dehydratace. Mějte to na paměti a pijte více tekutin.

Jak léčit bolest v krku pro dospělé doma

V zánětlivých procesech v ústní dutině je nezbytné léčit, pokud je bolest v krku - to může být známkou virové, bakteriální nebo plísňové infekce, alergické reakce na pronikání dráždivých látek na povrch sliznice.

Také nepohodlí (lechtání, bolestivost, výskyt suchého kašle) může být spojeno s podrážděním hrtanu cigaretovým kouřem, domácími chemikáliemi nebo provokovaným nedostatečně navlhčeným vzduchem v místnosti.

Pacient by měl nejprve vyhledat lékaře ORL, aby zjistil příčinu bolesti, protože úspěch a účinnost léčby závisí na tomto faktoru.

Proč se v oblasti hypofaryngu mohou objevit nepříjemné pocity, jak zmírnit napadení akutní bolestí a provést léčbu v závislosti na příčině symptomu - bude diskutováno dnes.

Hlavní příčiny bolesti

Chcete-li začít léčit bolest v krku pod dohledem lékaře, je nutné zjistit jeho příčinu. Existuje mnoho faktorů, které způsobují nepohodlí, zarudnutí sliznice, problémy s polykáním.

Tento seznam zahrnuje onemocnění gastrointestinálního traktu, nervového systému, nádorových procesů a dokonce osteochondrózy krční oblasti.

Je možné určit nezávisle, co způsobuje bolest v hrtanu pouze v případě, že je bolest v krku (pro zvětšené mandle a charakteristickou bílou patinu na nich).

Je nutné popsat hlavní důvody, proč si pacienti nejčastěji stěžují na ORL lékaře. Viz také: všechna onemocnění hrdla s fotografiemi a popisy.

Virové infekce

Mezi virová onemocnění, která mohou způsobit bolest v krku, patří:

 • chřipky a ARVI;
 • spalničky;
 • plané neštovice;
 • infekční mononukleóza;
 • laryngitida;
 • faryngitida;
 • tonzilitida (angína).

Všechny tyto nemoci jsou doprovázeny podobnými symptomy, zatímco výskyt bolesti a bolest v krku mezi nimi není na posledním místě.

Kromě nepohodlí při polykání se virové infekce vyskytují na pozadí mírného zvýšení teploty (s výjimkou chřipky a akutních respiračních virových infekcí, zde známky na teploměru mohou dosáhnout 38-40 ° C), celkové slabosti, rychlé únavy.

Objeví se suchý, dráždivý kašel, který způsobuje těžké lechtání a zarudnutí sliznice.

Plané neštovice a spalničky jsou obvykle diagnostikovány okamžitě, protože tyto patologie se vyznačují výskytem vyrážky na kůži.

Infekce infekční mononukleózou je nebezpečná tím, že játra se podílejí na zánětlivém procesu a objem lymfatických uzlin se dramaticky zvyšuje.

Symptomy vlastní virovým lézím mohou být různé:

 • ARVI - vyskytuje se na pozadí chrapotu, lechtání a bolesti v krku, rýma, kýchání a suchého kašle. Teplota vzroste na 38 ° C, krátkodobě se srazí. Užívání antibiotik pro virovou etiologii onemocnění nepřinese pozitivní výsledky, protože tyto léky jsou určeny k boji proti bakteriálním patogenům;
 • tonzilitida - s touto chorobou se teplota pacienta prudce zvedne, sliznice hrtanu je červená a zanícená a mandle jsou pokryty bílošedou patinou. Bolest v krku může dosáhnout takové intenzity, že je pro člověka těžké i polykat sliny, objeví se nepříjemný zápach z úst, zvyšují se tonzily a v dutinách se hromadí hnisavý obsah;
 • faryngitida - suchý kašel, bodavá bolest v hrtanu, zarudnutí sliznice, zvláště patrné na zadní straně krku. Teplota je nízká, celkový zdravotní stav netrpí;
 • laryngitida - v této patologii ovlivňuje zánětlivý proces hlasivky a hrdlo. Charakteristickým příznakem je štěkavý suchý kašel, na jehož pozadí se často vyvíjí slizniční edém, nebezpečné asfyxie.

Pokud se zdravotní stav zhorší nebo pokud nejsou žádné pozitivní výsledky terapie, neměli byste sami předepisovat antibiotika nebo měnit léčebný režim, změny stavu pacienta by měly být hlášeny lékaři.

Bakteriální onemocnění

Patologie bakteriální povahy zahrnují stejná onemocnění jako onemocnění s virovou etiologií, ale mělo by být objasněno, že počáteční porážka mikrobů je pozorována mnohem méně často než viry.

Nejčastěji se virová forma stává bakteriální v nepřítomnosti správné terapie, ignorování symptomů nebo při připojení sekundární infekce.

Nejčastěji pacienti chodí k lékařům se známkami bakteriální angíny - je to způsobeno streptokoky a stafylokoky, méně často mykoplazmy, chlamydií nebo tuberkulózními bacily.

Symptomy charakteristické pro bakteriální tonzilitidu jsou vysoká teplota (až 40 ° C), slabost, otok a zarudnutí sliznice.

Mandle jsou zvětšeny, 1-2 dny po nástupu onemocnění, jsou pokryty hustou bílou patinou skládající se z odpadních produktů patogenních mikroorganismů a hnisu.

Plísňové infekce

Léze hrdla kvasinkové houby Candida je výsledkem aktivní proliferace spór plísní na povrchu sliznice.

Nejčastěji se projevuje formou faryngitidy, laryngitidy nebo bolesti v krku - nazývají se mykóza. V případě jakéhokoliv plísňového onemocnění hrtanu se na povrchu epitelu sliznice vytvoří sýrový bílý plak, který je obtížné samostatně odstranit.

Pokud je to možné, pod vrstvou je viditelná červená podrážděná tkáň, která se po chvíli opět změní na bílou.

V důsledku snížené imunity, dlouhodobé léčby antibakteriálními a hormonálními léky se vyskytují mykotické léze.

Patologie gastrointestinálního traktu také někdy vede k proliferaci spór plísní v hrtanu.

Alergické reakce

Kupodivu, bolestivé pocity v hrtanu mohou být vyvolány alergickou reakcí (specifickou imunitní odpovědí) - to je nosohltanová sliznice, která je nejcitlivější k pronikání dráždivých látek.

Jsou to prach, domácí chemikálie, zvířecí lupy, pyl rostlin, potraviny a léky.

Symptomy alergického bolesti v krku jsou stejné jako u senzibilizace samotné - lechtání sliznice hrtanu, kýchání, suchý kašel, kongesce nosu a slzení.

Na pozadí alergických reakcí se vyvine faryngitida, laryngitida, tracheitida.

Komplikace těchto patologií může být anafylaktický šok nebo angioedém, proto pokud máte podezření na tuto povahu onemocnění, měli byste se poradit s alergikem.

Způsoby eliminace akutní bolesti

Pro rychlé vyléčení bolestí v krku nestačí stanovit příčinu nepříjemného symptomu. Pacient musí vytvořit podmínky, ve kterých se zotavuje dříve a nepohodlí se sníží na minimum.

Tyto podmínky zahrnují následující opatření: t

 • Pro snížení koncentrace mikroorganismů a alergenů ve vzduchu, což vyvolává bolest v krku, je nutné větrání prostor a mokré čištění. Pokud se jedná o viry a bakterie, zvyšuje se riziko infekce jiných členů rodiny. Doporučuje se použít pro ošetření místnosti slabé antiseptické roztoky, které nemají silný zápach;
 • dodržení teploty a optimální úrovně vlhkosti vzduchu - normální teplota je 20-22 ° C a vlhkost je minimálně 50%. Se silným teplem a suchým vzduchem vysychá sliznice hrdla a symptomy onemocnění se zhoršují;
 • dostatek teplého nápoje - je nutné omezit příznaky intoxikace, zejména u akutních respiračních virových infekcí, chřipky a bolesti v krku. Pacient potřebuje čistou vodu, čaj s medem, kompoty, ovocné šťávy z bobulí, odvar z heřmánku, šalvěje a máty;
 • omezení kontaktu s dráždivými látkami - v případě alergické povahy nemoci, pacient by neměl být dovolen domácím mazlíčkům, zkontrolujte prostory pro výskyt spór plísní, zavřete okna v létě, aby se pyl nedostal do místnosti.

Inhalace

Provádění inhalací během onemocnění krku pomáhá snižovat otoky sliznic, urychluje obnovu poškozených tkání, odstraňuje hrtan z nekrotického plaku a zvyšuje lokální imunitu.

Vdechování páry se neprovádí při zvýšené tělesné teplotě, proto jsou postupy doporučeny ve fázi regenerace.

Za účelem vyléčení bolesti v krku doma můžete provádět následující typy inhalace:

 • S éterickými oleji. Voda se nalije do smaltovaného nádobí a přidá se k ní několik kapek oleje jedle, borovice, šípky, čajovníku nebo eukalyptu. Teplota páry by neměla být vyšší než 60 ° C, aby nevyvolala popálení sliznice. Je nutné dýchat éter po dobu 10-15 minut, pokrytý teplým ručníkem.
 • S odvarem bylin. Chcete-li se připravit na postup, vezměte suché syrové heřmánek, šalvěj, oregano nebo levandule ve výši 1 lžíce na šálek vody. Výsledná směs se zahřeje k varu a potom se ochladí na 60 ° C. Lze použít také eukalyptus, máta peprnou, třezalku tečkovanou nebo dubovou kůru.
 • Soda a sůl. Jedna lžička přísad se přidává do litru horké vody a míchá se. Kompozice uvolňuje bolest v krku, čistí sliznici z plaku a obnovuje poškozený epitel.
 • Zlato Metoda je ukázána pacientům, kteří nejsou náchylní k alergiím na včelí produkty. Jedna polévková lžíce medu se rozpustí ve 250 ml horké vody, po které dýchá 15-20 minut v řadě nad párou.
 • Jód Pro 1000 ml vody budete potřebovat 4-5 kapek jódové tinktury. Voda se přivede k varu, potom se ochladí na 60 ° C a přidá se jod. Trvání samotného zákroku je 15 minut, doporučuje se to dvakrát denně.

Po inhalaci nemůže jíst a pít za půl hodiny, stejně jako jít ven. Je lepší ležet pod přikrývkou a lehnout si, aby se zlepšil účinek procedury.

Také v této době byste neměli kouřit a mluvit hlasitě. Pokud se v pozadí nachlazení objevilo bolest v krku, měli byste vdechnout teplou páru střídavě nosem a ústy.

Kloktá

S pomocí kloktání, můžete vyčistit z plaku, zmírnit podráždění, obnovit strukturu poškozených tkání a snížit bolest s jeho výrazné projevy.

Zde jsou některé recepty řešení, které používají 3-4krát denně k dosažení anestetického a čistícího účinku:

 • Antiseptika - Chlorophyllipt, Miramistin, Chlorhexidin. Pomáhá odstraňovat mezery mandlí z hnisavého obsahu, aby se snížila úroveň zánětu. Léky jsou účinné ve všech etiologiích onemocnění.
 • Bylinné dekorace - šalvěj, podběl, heřmánek, měsíček, eukalyptus, levandule, máta. Hotový odvar se filtruje a používá k úlevě od zánětlivých procesů, hojení poškozených tkání, čištění sliznice a zvýšení lokální imunity.
 • Furacilin je dobře známý antiseptický lék ve formě tablet, které se rozpouštějí ve vařené vodě. Přípravek se používá pro všechny typy zánětlivých procesů v krku.
 • Manganistan draselný - pro přípravu roztoku se do sklenice vařené vody přidá několik krystalů manganistanu draselného, ​​přičemž je nutné sledovat jeho pečlivé rozpouštění, aby se zabránilo popálení sliznice.
 • Soda-solný roztok. Pro sklenici vody vyžaduje půl lžičky každé složky, která musí být důkladně promíchána. Pro dosažení baktericidního účinku se také přidají 2-3 kapky jódové tinktury.

Úspěch úlevy od akutní bolesti závisí na pravidelnosti procedur. Léky, které se aplikují topicky (spreje a gely), se lépe absorbují do povrchu vyčištěné sliznice, což výrazně urychluje proces hojení.

Místní zpracování

Prostředky určené k ošetření sliznice hrdla mohou zničit mikrobiální flóru, snížit zánětlivý proces a odstranit akutní bolest.

Doporučuje se aplikovat na dříve očištěný epitel, zejména po kloktání.

Co lze léčit bolestivý hrtan:

 • Spreje s analgetickým, protizánětlivým a antimikrobiálním účinkem. Hexetidinové přípravky na bázi hexeratinu (používané pro virové, bakteriální a plísňové infekce), Cameton (léčivo se silnými analgetickými vlastnostmi) a jodinol, které mají výrazné antimikrobiální účinky, fungují dobře.
 • Lugolovo řešení - vytváří na povrchu sliznice tenkou vrstvu, která obnovuje epitel a zabraňuje opětovnému zavedení infekčních agens. Chcete-li se zbavit mikroorganismů, stačí hrtan 1-2krát denně zpracovat.
 • Pastilky pro sání - umožňují efektivněji než spreje, snižují bolest a zastavují růst mikrobiální flóry v hrtanové dutině. Pomalá absorpce léků s antiseptickými vlastnostmi také pomáhá čistit epitel z nekrotického plaku. Adzhisept, Strepsils, Gorpils, Tantum Verde, Koldakt Lorpils jsou účinné.

Než použijete jeden z těchto prostředků, měli byste si opláchnout hrdlo vařenou vodou.

Po nanesení spreje nebo sání bonbónu se musíte zdržet jídla, pití a kouření.

Systémová léčba

Terapie zánětlivých procesů v krku se bude lišit v závislosti na patogenu, který ji vyvolal.

Takže mikrobiální infekce vyžaduje antibiotika, virová onemocnění jsou léčena antivirotiky a imunomodulátory a plísňové infekce jsou eliminovány antimykotiky.

Nemoci bakteriální a virové etiologie

Léčba bolestivého hrdla postižená bakteriálními patogeny by měla být užívána systémovými antibiotiky pro perorální podání:

 • polosyntetické peniciliny - "Amoxicilin", "Augmentin", "Amoxiclav", "Amosin";
 • makrolidy - "Macropen", "Azithromycin", "Sumamed", "Zitroks";
 • cefalosporiny - Cefixime, Ceftriaxon, Cefalexin.

Konkrétní názvy, vhodné léky vybírají pouze lékaře, po držení nádrže. a stanovení typu patogenu.

Antivirová terapie zahrnuje:

 • imunomodulátory - Immunal, Tsitovir, Echinacea tincture, Bronhomunal;
 • Antivirotika - Genferon, Viferon, Cycloferon, Interferon, Anaferon.

Také k posílení imunitního systému a zvýšení odolnosti vůči virům jsou předepsány vitamínové komplexy - Complivit, Abeceda, Multitabs, Centrum.

Průběh přijímání je stanoven lékařem, ale není kratší než jeden měsíc.

Když teplota stoupá, doporučuje se použití nesteroidních protizánětlivých léčiv - Ibuprofen, Nimesil, Nurofen, Paracetamol.

Metody, jak se zbavit hub

Houbové léze hrdla se léčí systémovými antifungálními činidly, jako je Nystatin, Levorin, Flukonazol.

Tablety přípravku Nystatin mohou být absorbovány, aby se dosáhlo většího lokálního účinku na sliznici.

Chcete-li se zbavit kvasnicového plaku na povrchu epitelu hrtanu, opláchněte Furacilinem, Miramistinem a roztokem sody.

Pomáhá vyrovnat se s plísňovou infekcí kloktáním roztokem jablečného octa (budete potřebovat lžičku zředěnou ve 250 ml vody). Vzhledem k tomu, že houba infikuje tělo se sníženou imunitou, je nutné přijmout opatření k jeho stimulaci.

Příjem vitamínových komplexů a imunomodulátorů popsaných výše musí být doplněn procedurami vytvrzování, procházkami na čerstvém vzduchu a správnou výživou.

Ve stravě by mělo být hodně zeleniny a ovoce (zejména bohaté na vitamin C), stejně jako bílkovin a vlákniny.

Léčíme alergie

Při přiřazení alergické povahy onemocnění:

 • antihistaminika - Zyrtec, Loratadin, Claritin, Suprastin;
 • hormonální léčiva - prednizolon a hydrokortison (se zatíženou senzibilizací);
 • stabilizátory membrán žírných buněk - kyselina kromoglyková a Nedocromil.

Ujistěte se, že jste omezili kontakt s podnětem, abyste nevyvolali druhou senzibilizační reakci. Po vyjetí ven se doporučuje prát prádlo a opláchnout nos, pokud jsou alergie způsobeny pylem.

Pojďme to shrnout

Jak je vidět, léčba bolesti v krku přímo závisí na původci, který způsobil zánět.

Je lepší okamžitě kontaktovat ORL lékaře, aby se zjistila příčina onemocnění a zabránilo se možným nebezpečným komplikacím (u alergií se jedná o Quinckeho edém, bakteriální infekci, tvorbu hltanového abscesu).

Léčba musí být složitá, neměli byste ji zastavit poté, co první příznaky zánětu zmizí, zejména pokud pacient užívá antibiotika - infekce může ustoupit, ale po čase se opakovat s komplikacemi.

Zlato i

Místo zábavy pro ženy

 • Domů
 • Různé otevřít dětské menu
  • Citáty
  • Humor
  • Přísloví a přísloví
  • Dům
  • Rekreace
  • Práce
  • Celebrity
 • Krása otevřené dítě menu
  • Kosmetika
  • Péče o tělo
  • Recepty na masku
  • Péče o vlasy
  • Make-up tajemství
  • Plastická chirurgie
 • Módní otevřené dětské menu
  • Boty
  • Oblečení
  • Příslušenství
 • Zdraví otevřené dítě menu
  • Nemoci
  • Hubnutí
  • Pro masáž
  • Gynekologie
  • Léčba celulitidy
  • Lidová medicína
 • Láska a vztahy otevřené dítě menu
  • Manželství
  • Svatba
  • Vztah
 • Nabídka Power open child
  • Diety
  • Jezte správně
  • Recepty otevřete dětské menu
   • Snídaně
   • Polévky
   • Druhé kurzy
   • Saláty
   • Omáčky
   • Občerstvení
   • Dezerty
   • Pečení
   • Nápoje
   • Rolls
 • Děti otevřené dětské menu
  • Tipy pro maminky
  • Těhotenství a porod
  • Vzdělávání a rozvoj
 • Vyšívání otevřené dětské menu
  • Dárky
  • Řemesla
 • Horoskop
 • Výklad snů
 • Zkoušky
 • Novinky

Ovládací panel

Nedávné komentáře

 • iztemnoti psát Co se stalo s tváří a postavou Anny Khilkevich: fotografie před a po plastu
 • Ksenia252525 psát Oh, to bolí: 8 nepříjemné, ale velmi účinné kosmetické procedury
 • Adelina zaznamenává 11 důvodů, proč je rozvod lepší než neúspěšné manželství
 • ntchezhidova k záznamu Jak odstranit vrásky na čele rychle a efektivně. Nejlepší způsoby, jak bojovat proti vráskám na čele doma
 • Dáma v menu den vykládky na banány s mlékem, kefír. Ženský časopis

O ženských stránkách Sweetheart I

Tento zdroj je vytvořen pro dívky a ženy. Zde naleznete zajímavé a informativní články o různých tématech. Každá publikace obsahuje fotografie a video materiály.

Stránky pro ženy "Moje drahé Já" je portál skládající se z takových populárních sekcí jako: novinky, horoskop, kniha snů, testy, krása, zdraví, láska a vztahy, děti, jídlo, móda, řemesla a další.

Náš ženský portál přináší návštěvníkům optimismus a krásu, která potěší chutě každé ženy. Recepty kulinářských pokrmů vás nenechají pustit a udržet si dobrý, jasný vztah.

Časopis pro ženy, online vydání časopisu "My Sweetheart", je denně aktualizován o relevantní články o různých tématech. S námi se můžete dozvědět o mnoha nemocech a tradičních lécích, které je mohou léčit. Všechny druhy receptů masky, které mohou dlouhodobě podporovat mládež.

Bolest v krku: jak se chovat doma? Stanovisko lékaře o účinnosti lidových prostředků v léčbě bolesti v krku

Nejčastější příčinou bolesti v krku je nachlazení.V léčbě virové infekce je léčba zaměřena na odstranění bolesti, zánětu a zvýšení tělesné teploty. Je důležité vyloučit bakteriální onemocnění, které vyžaduje použití antibiotik. Mezi vzácnější příčiny patří glandulární horečka, pohlavní choroby, zhoubné novotvary nebo hypertyreóza.

Pokud máte bolesti v krku, než lékař doma bude léčit vás. Identifikace hlavní příčiny je hlavním úkolem kvalifikovaného odborníka.

Antipyretika, analgetika a protizánětlivá léčiva mohou být užívána ne více než 3-4 dny bez konzultace s lékařem.

Příčiny bolesti v krku

Nejčastější příčinou bolesti v krku je virová infekce. Možné virové patogeny: rhinoviry, parainfluenza viry, koronaviry, adenoviry a enteroviry. Virová onemocnění zmizí bez léčby během 5-10 dnů.

Další viry, které způsobují vážné onemocnění, jsou také považovány za způsobující bolest v krku. Patří mezi ně herpes virus, Epstein-Barr (Pfeifferova žlázová horečka), spalničky a cytomegalovirus. Bolest v krku a další příznaky se mohou objevit několik dní nebo týdnů po infikování HIV. Možné související symptomy: tvorba hlenu, kašel, chrapot, horečka, bolest hlavy, rýma a pocit únavy.

U dětí jsou beta-hemolytické streptokoky skupiny A rizikovým faktorem pro rozvoj bakteriálních komplikací. Streptokoková infekce se projevuje mimo jiné v oteklých mandlích, horečce a nedostatku kašle.

Alergická onemocnění, kouření, cizí tělesa (rybí kosti), svalový stres a nádory mohou způsobit bolest v krku. Další možnou spouští je suchý vítr a zánět nosní sliznice.

Bolest v krku: jak se léčit doma - metody bez drog

Opláchněte slanou vodou.

Komentář lékaře: kloktání slanou vodou může zklidnit bolest v krku a snížit počet patogenů. Doporučuje se rozpustit půl sklenice lžičky soli ve sklenici teplé vody a kloktat každé tři hodiny. Levné domácí lék na bolest v krku hydratuje sliznice a má antibakteriální účinek.

Sůl je dobře známá konzervační látka, která zabraňuje šíření bakterií. Lokální podávání může pomoci snížit bolest, ale sůl není náhradou antibiotik. Známky bakteriální infekce by měl být objasněn lékařem.

Teplé a studené obklady.

Komentář lékaře: mokré, teplé obklady na krku mohou zmírnit bolest v krku. K tomu je třeba ponořit utěrku do teplého čaje, zmáčknout ji a dát na krk. Můžete také vařit brambory, dát do ručníku a dát na krk. Brambory se mohou udržet v teple déle, než jen oblékat, a zmírnit bolest v krku.

Horké obaly pro bakteriální onemocnění mohou přispět k šíření infekce. Pokud je vyloučena bakteriální infekce, obklady mohou být aplikovány po dobu nejvýše 4-5 dnů. S virovými chorobami jsou horké obaly bezpečné.

Opláchněte octem.

Komentář lékaře: ocet se používá hlavně s oplachovým olejem. Je také přidáván do potravin jako konzervační látka, protože zpomaluje procesy rozpadu. Ocet se často používá s různými bylinami. Oplach nepřinese významné výhody, protože kyselina octová je neúčinná proti většině grampozitivních a gramnegativních bakterií. Doporučuje se zcela odmítnout radu z důvodu nedostatečné účinnosti. Pokud máte bolest v krku, místní terapeut vám řekne, jak se léčit doma.

Kloktání s teplým pivem.

Komentář doktor: pivo obsahuje od 2 do 10% ethylalkoholu. I když je ethanol účinným antiseptikem, je prakticky nepoužitelný v takové koncentraci u všech nemocí. Kloktání může zvýšit bolest v krku v důsledku chmele. Doporučuje se opustit teplé pivo, protože účinnost není ani částečně prokázána.

Bolest v krku: jak léčit doma - bylinné léky

Čajové směsi.

Komentář lékaře: bylinné čaje mají příznivý vliv na bolest v krku. Tymián pomáhá při kašli stimulací řas v dýchacích cestách. Lipové květy mají hnačkový a proto antipyretický účinek. Horký zázvorový nápoj má příznivý vliv na bolest v krku. V klinických studiích byly zjištěny protizánětlivé účinky rostlin.

Čajové směsi pomáhají eliminovat bolest, zánět, vysokou tělesnou teplotu a další příznaky. Neodstraňují hlavní příčiny, a proto by neměly být používány jako dlouhodobá aktiva.

Komprimuje s heřmánkovým lékem.

Komentář lékaře: heřmánkový roztok se používá v bylinné medicíně ke snížení zánětu a bolesti. Podle studií může heřmánek snížit lokální zánět a má analgetický účinek. U citlivých osob může rostlina způsobit kontaktní dermatitidu, anafylaxi nebo svědění. Před použitím je nutné vyloučit alergii na rostlinu.

Bolest v krku: jak zacházet doma - nebezpečné metody

Parní inhalace

Komentář lékaře: inhalace je další populární domácí lék na bolest v krku. Šalvějový čaj může pomoci zvlhčit hrdlo a snížit obtíže při polykání. Esenciální oleje používané k inhalaci čistí dýchací cesty. U kojenců a malých dětí může být inhalace s esenciálními oleji fatální v důsledku těžké alergické reakce.

Bolest v krku je často doprovázena dalšími příznaky - těžkým kašlem, trávením nebo bolestí hlavy. Vdechnutí aloe, jak věří naturopatové, pomůže snížit zánět a kašel. Dlouhodobé užívání však může vést k otravě dítěte. Je nutné odmítnout takové způsoby léčby bolesti v krku.

Opláchněte peroxidem vodíku.

Komentář lékaře: dlouhodobé oplachování peroxidem vodíku může způsobit chemické popáleniny, které komplikují průběh bakteriálního onemocnění. Peroxid vodíku ničí jak patogenní, tak zdravé buňky, jak bylo prokázáno ve studiích.

Pokud máte bolest v krku, než otorinolaryngolog vám řekne, jak se léčit doma. Samoléčba je zakázána déle než 4-5 dnů. Lidové léky pomohou zmírnit bolest a zánět, ale příčina (v případě bakteriální nemoci) nebude vyléčena.

Léky pro léčbu bolesti v krku

Jak léčit hrdlo, pokud to bolí špatně? K tomu existuje mnoho zdravotnických prostředků a metod lidové terapie.

Důležitým krokem v léčbě krku je mytí mandlí, protože se hromadí plaky s mikroorganismy.

Mytí mandlí s léky z lékárny

Jak rychle vyléčit vaše hrdlo? To lze provést opláchnutím. Pro tento postup je vhodných mnoho nástrojů. Pro léčbu onemocnění se doporučuje použít Furatsilin.

5 tablet léku by měla být rozdrcena na práškovou hmotu, pak zalijeme 1 litr vody (teplota maximálně + 50 ° C) a promícháme.

Po 10-12 minutách roztok protřepejte a aplikujte na oplachované podráždění v hrdle. Děti umývají mandle 2-3 krát denně a dospělí až 5krát denně.

Chcete-li vyléčit bolest v krku, můžete použít roztok chlorhexidinu. Lék je dobře očištěn od bakterií a virů. Mělo by trvat 1 polévková lžíce. Já a důkladně opláchněte ústní dutinou.

Manipulace je třeba provádět až 5x denně. Dětem by neměl být podáván koncentrovaný přípravek, ředí se vodou (1: 2).

Po dokončení praní je zakázáno jíst a čistit si zuby po dobu 2 hodin. Lék se nedoporučuje pro těhotné a kojící ženy.

Často může být bolest v krku příznakem bolestí v krku.

Chcete-li takové onemocnění rychle vyléčit, měli byste kloktat takovými prostředky, jako jsou:

 1. Malavite Lék s přírodním složením. Musíme si vzít 250 ml vody, přidat 4-5 kapek prostředků a použít k mytí mandlí. Nedoporučuje se zvyšovat dávkování, protože to může vést k silnému lechtání v ústní dutině.
 2. Peroxid vodíku. 0,5 tbsp. Já látky ředěné v 250 ml teplé vařené vody. Vypláchněte mandle až 3x denně.
 3. Jód Nejběžnější nástroj, který je vždy po ruce. V 1 šálku chlazené vroucí vody přidejte 4-6 kapek látky, promíchejte a kloktejte až 5x denně.

Odstraňte bolest v mandlích s tonzilitidou by měla být s použitím probiotik.

Nejčastěji jsou léky doporučovány ošetřujícím lékařem.

Znamená to Naromoflorin a Narine.

Vedou k normální mikroflóře a vytvoří dobré podmínky pro eliminaci patogenních mikroorganismů.

Oplach s medem

Pokud bolí bolest v krku velmi dlouhou dobu a nezmizí, je lepší okamžitě kontaktovat svého lékaře. Příčinou tohoto fenoménu se někdy stávají různé závažné choroby.

Ale upokojit mandle, můžete použít med oplachy.

Med dobře přispívá k resorpci abscesů a odstranění zánětlivého procesu. Nejdostupnějším nástrojem je voda s medem.

250 ml by mělo rozpustit 0,5 tbsp. Já Včelařský produkt a výsledný nápoj musíte opláchnout ústa a krk až 5-8 krát denně. Průběh terapie je 2 dny.

Pokud máte bolesti v krku, je vhodné mytí brusinek. 0,5 šálků bobulí ovocné šťávy smíchané s 4 lžičky. medu Postup se provádí až čtyřikrát denně.

Efektivita je odlišná:

 • 100 g lipových květů;
 • z 200 g dubové kůry;
 • z 1-2 lžíce. Já medu

Suroviny nalijte 250 ml vroucí vody, trvejte na tom, pak přidejte produkt včelařství a použijte k oplachu hrtanu pro dospělé i děti. Měly by být prováděny až 4 takové postupy denně.

Dobrý účinek je prokázán přípravou cibulových slupek. Nástroj eliminuje dráždivost a eliminuje bakterie v ústech. Zeleninu je třeba brousit, nalijte 500 ml vroucí vody, dejte na pomalý oheň 6-7 minut.

Lék by měl být podán infuzí po dobu asi 2 hodin, po které by měl být použit pro výplach krku, ředění je 2 lžičky. medu

Metody lidového oplachování

Pokud víte, proč bolí bolest v krku po dlouhou dobu, pak můžete velmi rychle vyléčit mandle. Alternativní medicína nabízí mnoho prostředků k odstranění bolesti v ústech.

Pomáhá šalvěji, protože rostlina má baktericidní a protizánětlivý účinek, stejně jako dezinfikuje a změkčuje stěny hrdla.

Mělo by trvat 2-3 lžíce. Já suché suroviny a nalijte 250 ml vroucí vody. Přípravek se podává infuzí po dobu 20-30 minut a potom se použije pro opláchnutí. Postup se provádí každé 2 hodiny.

A můžete také mazat bolavé zbytky krve ze šalvějových listů, které se mísí s medem. Manipulace nejsou příliš příjemné, ale účinné.

Chcete-li odstranit příčinu, která dráždí mandle, měli byste se poradit s lékařem. Ale doma se můžete pokusit odstranit alespoň příznaky nemoci.

Pro nachlazení, eukalyptové výplachy hodně pomáhají.

Procedura poskytuje dezinfekční, expektorační a analgetické účinky. Chcete-li řešení, měli byste vzít 4 lžíce. Já suché suroviny a vařit 200 ml vařené vody. Lék by měl být podáván infuzí po dobu 2 hodin, po které musí být filtrován a použit pro mytí mandlí až 5x denně.

Léčbu krku nachlazení pomocí kořene křenu. Suroviny potřebné k broušení strouhané získat 3 lžíce. l., po které musí být filtrován přes kus gázy, smíchán s vodou a použit k opláchnutí až čtyřikrát denně.

Odstraňte zánět a otok pomůže mrkvové šťávy. 75 ml nápoje musí být zředěno vodou (1: 1), pak přidejte sp tsp. jedlá soda a několik kapek jódu. Opláchnutí se doporučuje použít až 6krát denně.

Co smazat hrdlo, takže bolest prošla rychleji? Pro tento účel se efektivně používá česnekový kaše. Na česneku se musí přeskočit 2 až 3 stroužky zeleniny, pak smíchat s rostlinným olejem a aplikovat na mandle. Hmotu přidržujte 20 minut, poté opláchněte vodou nebo heřmánkovým vývarem.

Použití pastilek v krku

Jedním z důvodů, proč bolest v krku může být plicní ARVI. V tomto případě jsou pastilky vhodné pro odstranění nepříjemných pocitů. Velmi populární jsou Septoleta.

Vycházejí z thymolu, eukalyptového oleje, máty peprné a levomentolu. Candy by měly být rassasyvat každé 4 hodiny (žádné další). Často se používají tablety Faringosept.

Účinně bojují proti streptokokům a dalším bakteriím.

Lék snižuje hladinu lechtání a eliminuje nepříjemné pocity, ke kterým došlo při polykání.

Pastilky Strepsils pomáhají rychle a efektivně léčit hrdla. Jsou založeny na amylmetakrezolu a dichlorbenzylalkoholu.

Léčivo má výrazné baktericidní a bakteriostatické účinky.

Pokud trpíte bolestmi v krku, následující Strepsils lozenges udělají:

 1. Klasika. Sestává z esenciálních olejů z anýzu a máty. Složky mají mírný účinek na ústní dutinu a sliznici. Tablety podporují mikrocirkulaci a urychlují regeneraci.
 2. Na základě vitaminu C. Lízátka obsahují velké množství kyseliny askorbové, která přispívá k posílení imunitního systému člověka. Pokud bolí hrdlo velmi, pak takové prášky rychle odstraní jeho otok a zmírní nepříjemné pocity.
 3. S přídavkem mentolu a eukalyptu. Kombinace složek zmírňuje bolest a má expektorační účinek. Pastilky odstraňují opuch a bojují s bakteriemi v ústech.
 4. S citronem bez cukru. Vhodné pro děti a diabetiky. Zajistěte vykašlávání a změkčete stěny hrtanu.

Jak léčit bolest v krku s angínou? V tomto případě jsou vhodné tablety Chlorophyllipt.

Léčivo účinně odstraňuje zánět pouze tehdy, když se cukr pomalu vstřebává.

Aplikujte pastilky lépe po jídle.

V boji proti bolesti v hrtanu také:

 • GeksoralTabs Classic;
 • Dr. Mami;
 • Lizobact;
 • Faringosept.

S těžkým bolestem v krku, musíte vědět, jak to usnadnit. Existuje mnoho léčivých a lidových léků k odstranění nepříjemných pocitů a plné uzdravení.