Čím lépe kloktat s bolestmi v krku

Streptokoky, stafylokoky, viry a houby - příčina anginy pectoris, jiné jméno, pro které je akutní angína. Z jejich vitální aktivity jsou záněty lymfatických uzlin farynxu a mandlí palatinu.

Při léčbě anginy pectoris úspěšně používaly antiseptické roztoky pro kloktání. Které z nich jsou nejúčinnější? Jsou klokly všelék na nemoc a kloktání pro angínu?

Užitečné vlastnosti oplachování

Kloktadla plní dvě funkce:

 • antibakteriální účinky léků;
 • mechanické čištění hrdla od šedavě žlutých abscesů.

Oplach bude mnohem efektivnější, pokud provedete následující posloupnost akcí:

 1. Během procedury vraťte hlavu zpět.
 2. Pokud je to možné, lepí se jazyk tak, aby užitečný lék pronikl co nejhlouběji do krku.
 3. Použijte teplý oplachový roztok, ne horký, který může dráždit zanícenou sliznici, a ne studenou, což zhorší nemoc.
 4. Opláchněte kapalinou nejméně půl minuty.
 5. V případě akutní formy onemocnění by mělo být opláchnutí prováděno každou hodinu.

Kontraindikace kloktání

Zdá se, jaké zákazy mohou být pro kloktání. Existují však kategorie lidí, kteří nemohou tento postup provést:

 • děti do 3 let, protože stále nevědí, jak kloktat (s výjimečnými výjimkami). Většina léků, které mohou pít.
 • ti, kteří netolerují jednotlivé složky jakéhokoliv léku. Například v žádném případě nesmí být vředy kloktány sódou. Hypertyreóza je stop značka pro použití jódu.

Nikdy nepoužívejte následující recepty, jejichž použití je nejen škodlivé, ale také nebezpečné. Jedná se především o lidové léky:

 • Petrolej: výsledek - těžké popáleniny hltanu, hrdla a úst a žádný přínos;
 • Vodka a alkohol: mohou způsobit vážné podráždění sliznice mandlí;
 • Manganistan draselný: roztok léku s častým užíváním způsobuje vysychání krku, podráždění a dokonce i popáleniny;
 • Med: cukr - příznivé prostředí pro bakterie a houby, ve kterých se budou intenzivně množit;
 • Řepa, česnek a cibule: jejich účinnost nebyla prokázána, ale mohou způsobit podráždění.

Lidové léky

Ale všechny lidové prostředky jsou nebezpečné, mnoho rychle a účinně pomáhá zmírnit bolest a zánět v krku.

Peroxid vodíku

Lék se doporučuje používat v první fázi onemocnění a pouze v případě vředů. Tento dezinfekční prostředek, který se snadno připravuje: musíte zředit 1 lžíci 3% peroxidu vodíku v teplé vodě.

Po jedné minutě opláchněte hrdlo čistou vodou nebo teplým bylinkovým čajem.

Soda je nejúčinnějším lékem.

Vzhledem k účinnosti roztoku sody je na prvním místě v popularitě. Domácí antiseptikum nevyžaduje žádné náklady a je snadné jej připravit: 1 lžičku sody na sklenici vody, můžete přidat několik kapek jódu. Ale nezapomeňte, že výsledný lék schne hrdlo, takže více než 3-5 krát denně to nelze použít.

Při léčbě dětí by měla být dávka sody rozpůlena a pečlivě se ujistěte, že dítě polkne roztok.

Sůl a mořská sůl

Solný roztok úspěšně překoná nemoc a eliminuje lechtání v raných fázích vývoje. Sůl nejen dezinfikuje, ale také čistí žlázy. Polévkovou lžíci rozpusťte ve sklenici vody a opláchněte až 8krát. Opláchněte nejen hrdlo, ale celou ústní dutinu.

Která sůl je lepší - moře nebo vaření? Vedení, samozřejmě, od moře, i když je možné přidat několik kapek jódu do roztoku stolní soli a dosáhnout stejného výsledku.

V lékárně si můžete koupit nejen mořskou sůl, ale i hotový fyziologický roztok.

Bylinné infuze pro hrdlo

Dezinfekční, protizánětlivé, změkčující a léčivé bylinné extrakty jsou nejpříjemnějším lékem na krku. A co je důležité - vhodné pro děti. Heřmánek, šalvěj, dubová kůra, měsíček, eukalyptus, lipa mají dezinfekční vlastnosti.

Aby byla infuze skutečně účinná, musíte vařit alespoň 2 lžíce bylin nebo sbírku na sklo. Nechte ho stát a vychladnout, pak opláchněte až 8 krát denně. A můžete jen pít jako čaj.

Jablečný ocet

Další populární a jednoduchý lék v boji proti angíny. Může sklenku vody a lžíci jablečného octa práce zázraky? Ano, pokud je první den použít hodinově. Druhý den lze snížit počet oplachů - každé 2-3 hodiny. Na třetí - 2-4 krát.

Roztok jablečného octa se doporučuje používat pouze s akutní tonzilitidou s hnisavým květem.

Co lze zakoupit v lékárně

Pokud si „předepíšeme“ domácí léky pro sebe, pak specialista, ORL lékař, bude s největší pravděpodobností zahrnovat léky na předpis. Všechny jsou v prodeji.

Chlorophyllipt

Lék bojuje s patogenními mikroby a snižuje zánět. Uvolnění formy: olej a alkoholické roztoky chlorofylu. Jedná se o komplexní organický přípravek obsahující směs chlorofylů z listů eukalyptu.

Povoleno pro použití v těhotenství a laktaci. Mezi nežádoucí účinky patří alergické reakce.

Miramistin

Miramistin je antiseptikum, které má protizánětlivé účinky. Bojuje s viry, bakteriemi a houbami. K dispozici ve formě řešení pro externí použití. Aktivní složkou je benzyldimethyl. Při oplachování není absorbováno sliznicí, je to bezpečné pro děti, těhotné a kojící matky. Při léčbě dětí je třeba pečlivě zvážit koncentraci roztoku. Analog léčiva - chlorhexidin.

Lugol

Oficiálním názvem léku je roztok Lugol. Jedná se o roztok jodu ve vodném roztoku jodidu draselného. Tento lék maže pustuly v krku a krku vatovým tamponem dvakrát denně.

Roztok má nejen užitečný antimikrobiální účinek, ale také dráždí sliznice. Dobře proniká do tkání, proto je těhotným ženám a dětem do 5 let zakázáno. K dispozici také jako sprej.

Furacilin

Antiseptikum alkoholového roztoku. Účinná látka je nitrofurální. Může vyvolat alergické reakce. V některých zemích je to považováno za zastaralé.

Použití všech léků reguluje návod k použití. Pečlivě si ji přečtěte a teprve poté ji užívejte.

Je možné vyléčit bolest v krku pouze s výplachem

Oplachování ještě není magickým všelékem na bolest v krku. Pokud jsou v raných stadiích vývoje nemoci účinné, pak jsou v závažných případech zcela zbytečné. V léčbě akutní tonzilitida nemůže dělat bez antibiotik. Opláchnutí je dalším opatřením pro boj s patogenními bakteriemi a viry, ale ne hlavní.

V tomto článku jsou popsány přínosy kašle a jódových sítí.

Video

Závěry

Výběr drogy pro oplachování vybrat nejbezpečnější, protože, jak bylo uvedeno výše, nebude mít zásadní akci. Bohužel málokdo přikládá vážný význam mírné indispozici, v důsledku čehož bolest v krku hladce přechází do těžkého zánětu a pak do hnisavých stadií. S rozvojem akutní tonzilitidy lékař předepíše antibiotika, aby zcela zastavil patologický proces a zničil bakterie bez stopy. Proto, když angina je lepší navštívit kvalifikovaného odborníka.

Jak kloktat? S angínou, bolestmi v krku: recepty

Kloktání je důležitý lokální terapeutický postup. Doporučuje se pro nachlazení jakékoliv etiologie. Oplach lze aplikovat od tří let od okamžiku, kdy je dítě schopno dodržovat pokyny dospělé osoby.

Velkou výhodou postupu je téměř úplná absence kontraindikací, stejně jako lokální účinek léku, který významně snižuje riziko vedlejších účinků a komplikací.

Co dává hrdlo kloktání?

Výsledkem použití této metody je usnadnit odtok sputa a hnisu, pokud je přítomen. Při oplachování vybraný roztok odstraňuje nadměrnou sekreci z povrchu sliznice dýchacího traktu. To výrazně usnadňuje stav pacienta. Kromě toho jsou patogeny, které lze nalézt na mandlích, hrtanu nebo hltanu, odstraněny společně s prouděním tekutiny.

Další terapeutický účinek máchání závisí na zvoleném činidle a může být následující:

 • Potlačení vitální aktivity zástupců patogenní flóry (antiseptické působení).
 • Odstranění hlavních příznaků zánětu - svědění, pálení, bodání, zarudnutí hrdla.
 • Analgetický účinek - zmírňující bolest v krku.
 • Restaurování poškozených tkání v důsledku biologicky aktivních látek, stimulace regenerace sliznice.
 • Vypouštění sputu, vykašlávání. V případě hnisavého hrdla urychluje výplach odstranění akutní fáze zánětu.

Mnoho bylinných přípravků působí komplexním způsobem, vzhledem k velkému počtu sloučenin vícesměrného působení v nich. Farmakologicky syntetizované léky mají zpravidla užší terapeutické spektrum.

Kontraindikace

Tento postup by neměl být prováděn pouze v případě vážného poškození sliznice orofaryngu nebo hrdlových orgánů, například v případě popálenin nebo radioaktivního ozáření. Při onkologických onemocněních horních cest dýchacích nebo dolních dýchacích cest lze aplikovat oplach podle doporučení ošetřujícího lékaře.

Další kontraindikace lze přičíst vybraným prostředkům. Mnoho rostlin způsobuje alergie. Zvláštní pozornost by měla být věnována zástupcům flóry, kteří nejsou charakterističtí pro oblast pobytu pacienta a jeho použití v dětství. Oplach je obvykle označován jako léčebné metody, které mohou být použity nezávisle, doma, před lékařským vyšetřením. Ukončete postup, když:

 1. Zvýšené bolesti v krku;
 2. Vzhled urtikárie (červené skvrny) na kůži;
 3. Výskyt rýmy nebo kašle, doprovázený otoky očních víček, kýcháním, slzením.

Pravidla pro kloktání

Je velmi snadné provést postup sami a následující doporučení vám pomohou co nejefektivněji:

 • Pro vaření je lepší použít destilovanou vodu, v nepřítomnosti vody můžete použít filtrovanou nebo vařenou vodu z vodovodu. Poznámka: V běžné vodovodní vodě existuje mnoho iontů, které určují prostředí kyselé tekutiny. Při těchto hodnotách pH se dobře množí mnohé druhy bakterií. Můžete také kloktat s minerální vodou.
 • Teplota hotového roztoku by měla být blízká 37 ° C. Opláchnutí horkými kapalinami může způsobit popáleniny, protože voda je již dlouho v kontaktu s již infikovanou sliznicí. Studená voda v krku přispěje ke snížení lokální imunity, což je vysoce nežádoucí, zejména během onemocnění.
 • Je to důležité! Řešení je lepší připravit vždy čerstvé. Účinné látky mnoha léčiv mají tendenci oxidovat na čerstvém vzduchu. Výjimkou jsou bujóny, které potřebují čas na vaření a chlazení.
 • Minimální frekvence máchání je dvakrát denně. Podle svědectví lékaře můžete v pravidelných intervalech kloktat až 6-7krát denně.
 • Optimální objem kapaliny při použití rostlinných materiálů je 200 ml, dávkování chemikálií je uvedeno v návodu, ale obvykle je mnohem menší (10-20 ml). Roztok by měl být rozdělen na části odpovídající jednomu popelu. Pokud je dítě těžké použít celý objem, stěžuje si na nevolnost, je lepší dávku snížit.
 • Oplachování by mělo být prováděno na výdechu, vydávání přetrvávajícího zvuku „o“ nebo „s“. Nebuďte velmi horliví a namáhejte svaly, může být škodlivý. Například, kloktání s angínou se doporučuje, naopak, s minimálním úsilím.
 • Jedna doba expirace by měla být 30-60 sekund. Pokud má nápoj nepříjemnou chuť, může být pro dítě doba trvání procedury poněkud zkrácena.

Domácí prostředky

Prakticky každý domov má takové prostředky pro výrobu oplachových roztoků, jako je jód, sůl a sóda. Mohou být použity společně a samostatně. Kloktání sodou a solí by mělo být v koncentraci blízké lžičce na sklo. Jod lze přidávat v množství několika kapek na 200 ml kapaliny. Jaký je terapeutický účinek těchto složek?

 1. Sůl působí "vysychání" na živé buňky. Začíná opouštět kapalinu, protože koncentrace soli ve vnějším prostředí je vyšší než ve vnitřním prostředí. Pro lidské buňky je prakticky bezpečný, ale rychlost reprodukce bakterií se významně zpomaluje.
 2. Soda vytváří na povrchu sliznice hrdla alkalické prostředí, které je nepříznivé pro růst a vývoj mnoha mikroorganismů. Kloktání se sódou dá dobrý účinek v případě onemocnění bakteriální povahy, v případě akutních respiračních virových infekcí a angíny typu virové etiologie toto opatření zabrání sekundární infekci.
 3. Jod má schopnost vysrážet proteiny bakteriálních buněk. Na sliznici působí prizhigayusche. Je třeba mít na paměti, že jód je toxický při perorálním podání. Letální dávka je 3 gramy.

Někteří zástupci tradiční i alternativní medicíny radí peroxidu vodíku k opláchnutí. Sloučenina oxiduje membrány bakteriálních buněk. Je to důležité! Pro oplachování musíte použít 0,25% roztok peroxidu.

Dalším tradičním domácím lékem je medový roztok. Obsahuje produkty živočišného a rostlinného původu, zejména fytoncidy s antimikrobiálním účinkem. Použít jednu lžičku míchat ve sklenici vody. Jako alternativu si můžete vzít propolis, ale musíte si uvědomit, že často způsobuje alergie. Receptem pro oplachový roztok je rozpuštění 10-15 kapek tinktury ve 200 ml vody.

Syntetické léky pro kloktání

Mnoho oplachových produktů je levné, snadno dostupné a obvykle přítomné v každé skříni domácí medicíny. Mezi nejčastější léky patří:

 • Furacilin. Lék poškozuje proteiny bakteriální buňky, čímž porušuje její integritu. Je účinný proti velkému počtu patogenů, rezistence vůči němu je jen zřídka vyvinutá. Kromě toho aktivuje určité části imunitního systému, pomáhá odstraňovat původce nemoci z těla.Použití furatsilinu pro kloktání je kontraindikováno v přítomnosti alergického kašle, protože léčivo může zhoršit průběh onemocnění.Dávka léčiva je 4 tablety na 200 ml kapaliny.
 • Chlorhexidin. V léčivé látce obsahuje účinná látka antimikrobiální aktivitu proti bakteriím, virům a houbám podobným kvasinkám. Účinek léku trvá 4 hodiny. Chlorhexidin není kompatibilní s alkalickými roztoky, to znamená, že pro jeho ředění je vhodná pouze čistá (ne-minerální) voda. Při aplikaci by se také neměly používat roztoky sody a fyziologického roztoku, není třeba ředit chlorhexidin pro postup vodou, prodává se ve formě připravené k oplachování. Jeho koncentrace ve vodném roztoku by měla být 0,5-1%.
 • Šestiúhelník. Lék ovlivňuje metabolismus (metabolismus) většiny bakterií a některých hub. Také mírně snižuje bolest v krku. V průběhu výzkumu nebyl pozorován vývoj rezistence na hexorel. Lék lze použít během těhotenství a kojení po konzultaci s odborníkem, protože se prakticky neabsorbuje. Ve věku 3 let je jeho použití kontraindikováno z důvodu rizika požití (v tomto případě může být toxické). Roztok Geskorala pro máchání obsahuje další látky rostlinného původu, které mají protizánětlivý a antiseptický účinek.
 • Miramistin. Lék je účinný proti bakteriím, virům a plísním. Navíc má imunostimulační a léčebný účinek, přispívá k abdukci hnisavého exsudátu. Pro děti se roztok zředí vodou v poměru 1: 1. Léčivo lze použít během těhotenství, jeho účinek na dítě během laktace nebyl studován.

Přípravky na bázi rostlinných surovin

Mnohé byliny aktivně studují botanici, lékaři a fyziologové. Často se ukazuje, že jsou lepší než farmakologická činidla z hlediska jejich účinku. Léčivé přípravky na bázi bylin obsahují koncentrované extrakty a jsou vhodné k použití. Pro nachlazení mohou být doporučeny následující léky:

 1. Chlorafillipt. Je to lihovinový extrakt z listů eukalyptu nebo olejové emulze. Má zvláštní význam, protože je účinný proti stafylokokům, u kterých se vyvinula rezistence na antibiotika. Jedinou kontraindikací k podávání chloraphylliptu je individuální intolerance na jeho složky. Aby bylo možné vaši reakci otestovat, doporučuje se před zahájením léčby vypít lžíci infuze a počkat 8 hodin. Při absenci alergie můžete bezpečně začít oplach.
 2. Rotokan. Lék je směs výtažků z heřmánku, měsíčku, řebříčku. Před opláchnutím musí být zředěn vodou: jedna čajová lžička rotocanu na šálek. V dospělosti a dobrou snášenlivost dávky léku lze zvýšit na 2-3 lžičky na 200 ml vody. Rotokan urychluje hojení tkání a zabraňuje růstu bakterií. Během těhotenství a kojení se jeho použití nedoporučuje.
 3. Tinktura měsíčku. Lék je k dispozici v roztocích připravených k opláchnutí. Tinktura měsíčku má změkčující účinek, snižuje zánět a inhibuje vitální aktivitu patogenních bakterií. Netoxický při požití. Po užití se mohou vyvinout alergické reakce. Tinktura je během těhotenství kontraindikována.

Bylinné dekorace pro oplachování

Při nachlazení se používá mnoho léčivých rostlin. Obsahují ve svém složení látky těkavé, které jim pomáhají bojovat s infekcemi. Poznámka Jejich léčivé vlastnosti souvisí se skutečností, že rostliny nemají imunitní systém, proto jsou jejich chemická činidla jedinou ochranou před ranami. Proto se využití dřevních surovin zaměřuje na pryskyřici, ve které je obsažena těkavá produkce v maximální koncentraci. Také v některých případech (například s aloe) se doporučuje nechat roztrhaný list lehnout tak, aby se v něm hromadily užitečné sloučeniny. Bujón se obvykle nechá několik hodin vyluhovat, i když s poněkud odlišným účelem. Je nezbytné, aby všechny užitečné látky byly z bylin extrahovány co nejvíce.

Pro oplach lze použít následující zařízení:

 • Kopřiva kopřivy. Rostlina má komplexní účinek. V diplomové práci, která je věnována detailnímu studiu chemického složení tohoto a dalších druhů kopřivy, se uvádí, že mohou být použity, „jako vitamín, protizánětlivé činidlo“ (V. V. Kiryakova, 2013). Ve stejné práci je zaznamenána nízká toxicita surovin a schopnost rostlin prakticky akumulovat těžké kovy, což má v městském prostředí zvláštní význam.
 • Salvia officinalis Rostlina je známá v lékařské praxi od doby Hippokrata. Šalvěj je schopen působit jako sekretolytikum, zvyšuje množství vylučovaného sputa, což ho činí více tekutým a kašelem - produktivnějším. Kromě toho inhibuje aktivitu mikroorganismů, urychluje regeneraci.
 • Podběl Odvar rostliny byl již dlouho používán jako vykašlávání, ale výzkum v posledních letech ukázal, že má také imunomodulační aktivitu.
 • Hypericum perforatum. Základem terapeutického působení jsou fytoncidy, vitamíny (včetně kyseliny askorbové), které tvoří rostlinný esenciální olej, taniny. To určuje jeho baktericidní a hojivé vlastnosti.

Nedoporučuje se kloktat s bylinkami během těhotenství, není konečně známo, jak to nebo ta součást rostliny může ovlivnit ženu v pozici.

Anginu léčíme opláchnutím furatilinomem, sódou a solí

Jak by měla být léčba anginy pectoris s furatsilinou, sódou a solí?

Kloktání sodou a solí v bolestech v krku je jedním z nejúčinnějších a nejjednodušších způsobů ničení bakterií a patogenů.

Výhody oplachu, léčebného účinku

S touto metodou můžete dosáhnout významných výsledků, ale je důležité si uvědomit, že oplachování by mělo být prováděno pravidelně - čím častěji, tím lépe.

Hlavní výhody této metody léčby:

 • pokud máte bolest v krku, opláchnutí sody snižuje zánět sliznice hrtanu;
 • silný symptomatický účinek - eliminuje bolest v krku, bolestivost;
 • aby se zabránilo intoxikaci - všechny škodlivé látky jsou vyplaveny;
 • opláchnutí furatsilinomem při bolavém hrdle omývá plaky z mandlí;
 • při pravidelném oplachování se můžete spolehnout na dlouhodobý terapeutický účinek;
 • změkčuje korek;
 • ničí patogenní houby.

Pokud se pacient obává anginy pectoris, opláchnutí furatsilinomem pomůže také rychle se zbavit ran a trhlin v sliznici. Vzhledem k tomu, že se patogenní mikroby nemohou množit, projdou nejprve hlavní symptomy (bolest v krku, horečka) a pak samotná choroba.

K redukci intoxikace těla dochází v důsledku snížení koncentrace patogenů. V důsledku toho se uvolňuje méně toxinů. Opláchnutí sódou v bolestech v krku je mechanické vymývání virů z mandlí (to je místo, kde jsou během nemoci koncentrovány), pokud je praní kombinováno s lékařskou terapií, onemocnění v krátké době ustoupí.

V případě hnisavé tonzilitidy je oplach jednoduše nutný - umožní vám zbavit se nepříjemné chuti v ústech, vymýt krev a hnis. K hojení eroze přispívá také opláchnutí furatilinomem při bolestech v krku.

Herpes bolest v krku u dospělých, příznaky a léčba tohoto onemocnění. Přečtěte si zde o průběhu nemoci a jejích způsobech léčby.

Příprava roztoků

Je důležité mít na paměti, že oplachovací roztok by měl být střední teploty - ne příliš horký nebo studený. K přípravě roztoku se vaří voda, přidá se sůl a soda (rychlostí 15 g na 200 g skla) a vyčkává se, až se výsledný roztok ochladí. Kloktání se sodou a solí v bolestech v krku je povoleno pro dospělé i děti - pokud dítě omylem polkne směs, neovlivní to její zdraví.

Je velmi důležité provádět postup systematicky - opláchněte furatilinomem při angině pectoris (nebo sodě, soli) nejméně 1 krát za hodinu. Stojí za zmínku - kromě opláchnutí sódového roztoku lze také vdechnout do nosu - pokud je bolest v krku doprovázena chladem, takové akce umožní vymýt všechny hleny z nosohltanu.

Bolest v krku, opláchnutí sody a soli. Důležitá doporučení

Tak, jak jsme se již podařilo zjistit, sůl, sóda, Furacilin a bolest v krku jsou vzájemně propojené pojmy. Abyste však mohli vypláchnout maximální terapeutický výsledek, musíte dodržovat následující pravidla stanovená lékaři:

 • teplota roztoku by měla být v rozmezí 30-40 ° C;
 • kloktání s sodou v případě bolesti v krku bude nést ovoce pouze v případě, že pacient kloktá po dobu nejméně 10-15 minut každou hodinu - akce musí být prováděny pravidelně;
 • roztok musí projít vnitřkem hrdla, ale zároveň byste ho neměli polykat
 • během oplachování, zkuste házet hlavou, vyslovit písmeno „Y“ - díky těmto činům léčivý roztok dosáhne svého cíle a umyje sliznici;
 • jestliže Furacilin je používán pro oplachování, bolest v krku ustoupí rychleji - můžete střídavě opláchnout sódou, solí, Furacilinem.

Je důležité si uvědomit, že pokud máte bolest v krku, opláchnutí sody by nemělo být jediným léčebným opatřením. Je nutné se poradit s lékařem, který Vám předepíše léky na léky (spreje, pilulky, dokonce i injekce v obtížných případech). Samoléčba se nedoporučuje, protože v některých případech může být zdraví škodlivá. Pokud pacient nemá bolesti v krku, opláchnutí furatsilinomem a solným roztokem je perfektní jako adjuvantní terapie.

Podíl "Léčíme anginu páchnoucí furatsilinom, sodou a solí"

Čím lépe kloktat s bolestmi v krku: s drogami nebo lidovými prostředky?

Bolest v krku je jedním z prvních a nejvíce hmatatelných symptomů onemocnění horních cest dýchacích.

Takový syndrom bolesti může být eliminován použitím lokálních léků, zejména kloktání.

Existuje několik typů takových látek, které se liší svým mechanismem účinku a účinnosti, a v různých případech je vhodné použít určitá řešení. Níže je podrobný seznam toho, jak opláchnout a jak aplikovat různé populární prostředky pro bolestivé příznaky v krku.

Nemoci, které mohou způsobit bolest v krku

Tento příznak je charakteristický pro následující patologie:

 1. Jakákoli onemocnění hrdla bakteriálního nebo virového původu.
  Taková onemocnění jsou způsobena patogenní mikroflórou, jejíž aktivita je narušena na povrchu sliznic dýchacích cest.
  V důsledku toho jsou postiženy tkáně hrtanu a hltanu a tyto procesy jsou doprovázeny bolestí.
 2. Neuralgie ovlivňující nervy hrtanu.
  V takových případech dochází k křeči nervů a bolest se projevuje najednou a náhle ve formě záchvatů a může dát hlavu.
 3. Tuberkulóza v krku.
  Tato patologie je spojena s plicní tuberkulózou, jejíž sekundární ložiska zasahují do horních cest dýchacích.
  Pacient trpí neustálou bolestivou bolestí, která se dá poměrně snadno snášet.
 4. Lymfadenopatie.
  Jedná se o vedlejší účinek, který je dalším příznakem infekčních nebo zánětlivých onemocnění krku.
  S takovým porušením dochází k nárůstu lymfatických uzlin, které zranily.
  Na rozdíl od jiných onemocnění se syndrom bolesti neobjevuje v tkáních dýchacích cest.
 5. Vývoj nádorů hrtanu.
  V takových případech jsou ohniska bolesti velmi dobře vyjádřena a lokalizována přesně v místě těchto útvarů.
 6. Jakýkoliv proces eroze na povrchu hrtanu, vedoucí ke vzniku ran a ulcerací.
  Příčinou těchto patologií může být buď specifické onemocnění nebo nedostatek vitamínů a stopových prvků v tkáních, což vede k rozvoji dystrofických změn.

To je vysvětleno skutečností, že patogeny těchto patologií se rozšířily do různých orgánů, včetně hrtanu a hltanu.

Účinnost máchání s bolestmi v krku

Použitá řešení s bolestmi v krku mají především anestetický a antiseptický účinek.

Taková léčiva, když jsou v kontaktu s poškozenými a podrážděnými tkáněmi, zmírňují bolest a odplavují patogenní mikroflóru, urychlují regeneraci slizničních a hrtanových tkání.

Tyto nástroje také snižují otok tkání krku, což umožňuje nejen odstranit nepohodlí, ale také minimalizovat riziko dýchacích potíží.

Zánět po opláchnutí klesá a pravidelné opakování těchto procedur po několika dnech zcela zmizí.

Navíc jsou stimulovány regenerační procesy, což vede ke zkrácení trvání léčby.

Jaké nemoci je třeba efektivně opláchnout?

Můžete kloktat pro všechny nemoci krku způsobené patogeny. Mezi tyto patologie patří:

 • faryngitida;
 • laryngitida;
 • tonzilitida;
 • ARI a ARVI;
 • chřipka;
 • zubní onemocnění způsobená patogenní mikroflórou, která, pokud není ošetřena, se může rozšířit do dýchacích cest.

Oplachování je metoda, která je součástí komplexu terapeutických opatření, a jako samostatná terapie může být taková léčba neúčinná (zejména v obtížných stadiích vývoje onemocnění).

Je třeba také připomenout, že opláchnutí se nejlépe provádí s použitím jednoho léku, protože kombinace různých přípravků nepřispívá k celkovému zlepšení terapeutického účinku.

Doporučené léky: lépe opláchnout?

 1. Soda a sůl.
  Tyto prvky společně tvoří roztok, který má protizánětlivý a baktericidní účinek.
  Pro přípravu takového roztoku smíchejte polovinu lžíce soli a sody a rozpusťte směs ve sklenici teplé vody.
  Důkladně promíchaný roztok se spotřebuje najednou.
  Jednoho dne můžete tyto výplachy provádět dvakrát až čtyřikrát v závislosti na závažnosti symptomů.
 2. Furacilin.
  Toto antiseptické činidlo se vyrábí ve formě připraveného roztoku nebo ve formě tablet.
  Pokud není možné koupit přesně řešení - můžete ho připravit z tablet.
  Jedna tableta se rozpustí ve sto gramech teplé vařené vody.
  Oplach lze provést třikrát nebo čtyřikrát denně.
 3. Chlorophyllipt.
  Pro oplachování se používá roztok na alkohol, který postihuje většinu patogenů onemocnění hrdla a přispívá k lepšímu fungování mechanismů regenerace tkání.
  Lžíce produktu se zředí ve sklenici vody a použije se čtyřikrát denně po dobu jednoho týdne.
 4. Miramistin.
  Toto běžné antimikrobiální činidlo mohou používat dospělí i děti.
  Pokud se roztok používá pro děti, stačí pět gramů peněz na sklenici vody (pro dospělé se množství miramistiny zdvojnásobí).
  Oplach lze provádět 2-3 krát denně.
 5. Jodol.
  Lék na máchání, který se v množství jedné lžíce přidá do sklenice vody.
  Pokud je nemoc v mírné formě, stačí tři postupy denně.
  Ale v prvních dnech, kdy se patologie vyvíjí v akutní formě, lze opláchnutí provádět každé čtyři hodiny.
 6. Peroxid vodíku.
  Je to dobrý čistící prostředek, který odstraňuje škodlivé bakterie a viry, které se šíří na povrch postižených tkání.
  Ve sklenici vařené vody přidejte několik kapek tohoto nástroje.
  Opláchnutí se provádí až čtyřikrát denně a po každém postupu můžete opláchnout hrdlo a ústní dutinu vodou, aby se odstranily zbytky peroxidu.
 7. Malavite
  Léčivo je založeno na přírodních rostlinných složkách, které se ředí v množství několika kapek na šálek vody.
  Výplach může být prováděn čtyřikrát nebo vícekrát denně, dokud nejsou zcela odstraněny symptomy onemocnění.
  Malavit lze použít v každém věku.
 8. Kyselina boritá.
  Tento nástroj se ředí v množství jedné čajové lžičky na sklenici vody.
  Současně k posílení příznivý účinek může být přidán do hotového výrobku trochu sody.
  Opláchněte dvakrát denně.

Lidové léky

Nejbezpečnější a nejjednodušší jsou následující nástroje:

 1. Měsíček a sušená farmacie heřmánek (lžíce každé byliny).
  Nalijeme sklenicí vroucí vody a dáme na pět minut na pomalý oheň, a pak se látka podá půl hodiny infuzi.
  Opláchněte infuzi chlazenou na přijatelnou teplotu, nejlépe nejlépe třikrát denně.
 2. Propolis v množství 10-15 gramů se rozpustí v teplé vodě, pak se kapalina důkladně promíchá.
  Můžete kloktat několikrát denně a nejméně týden, abyste dosáhli pozitivního výsledku.
 3. Calendula tinktura je rozpuštěna ve sklenici vody (musíte přidat deset kapek léku).
  Roztok se důkladně promíchá a použije se k opláchnutí až čtyřikrát denně.
  Před každým postupem je připravena nová dávka léků.
 4. Polévková lžíce žraloka a stejného množství listů kopřivy (sušené rostliny) se nalijí 200 g vroucí vody a vloží se do hrnce na deset minut při ohni.
  Pak se během jedné hodiny infuzní prostředek naplní.
  Hotovou infuzi můžete použít až čtyřikrát denně nebo více během akutního průběhu onemocnění.

Finanční prostředky pro děti

Jednou ze schválených lékáren je kyselina askorbová v ampulích. Tento nástroj má uklidňující a protizánětlivý účinek na sliznici postiženého hrtanu.

Pro přípravu roztoku ve sklenici vody rozpusťte dvě lahvičky s kyselinou. Stačí provést zákrok dvakrát denně.

Můžete také použít lékárnu sušené heřmánku, lžičku, která se nalije sklenici vroucí vody.

Roztok můžete použít po ochlazení na příjemnou teplotu (trvá až 30 minut).

Účinné při zánětlivých onemocněních krku bude lék rotokan. Tento nástroj se rozpustí ve sklenici vody v množství jedné čajové lžičky.

Je možné použít prostředky podle potřeby, když se bolestivý syndrom zhorší.

Po ochlazení činidlem můžete dvakrát denně kloktat.

Další infuze je vyrobena z echinacea alkoholické tinktury. I přes obsah ve složení léku v malých množství alkoholu (lžička ve sklenici vody), nebude mít škodlivý účinek.

Aplikace tohoto roztoku může být maximálně třikrát denně.

Pro zmírnění podráždění zapáleného hlenu hlenu sliznice a odstranění opuchu pomůže šalvějový vývar.

Při přípravě, při které se lžička trávy nalije sklenicí vroucí vody, se během několika minut prostředek převede do varu a nechá se vychladnout. Kloktání tímto nástrojem by mělo být nejméně čtyřikrát denně.

Jak správně kloktat?

Dosáhnete toho lepšího výsledku v krátkém čase:

 1. V ústech musíte mít malé množství tekutiny (asi jeden doušek).
 2. Při vyplachování hlavy musíte vracet co nejvíce, zatímco jazyk by se měl snažit držet se co nejvíce.
 3. Jakýkoliv zvuk samohlásky je vyslovován po dobu 8-10 sekund.
 4. Během procedury musíte zadržet dech, aby nedošlo k náhodnému spolknutí roztoku.
 5. Před použitím se přípravek optimálně zahřeje na tělesnou teplotu.

Po zákroku se vyplatí zdržet se příjmu dalších třiceti minut.

Důvodem je skutečnost, že některé produkty mají prodloužený účinek a mají terapeutický účinek, po určitou dobu zůstávají na povrchu sliznice a potraviny a nápoje jednoduše omyjí produkt z povrchu.

Prevence

Abyste měli menší bolest v krku, měli byste být odmítnuti k léčbě kouření, požití dráždivých potravin (kořeněných, příliš slaných, smažených) a alkoholických nápojů.

Ve stravě je třeba přidat ovoce a zeleninu, navíc během nemoci by měla brát vitamínové komplexy.

To může vést k přidání dalších infekcí, jejichž aktivita pouze zvýší bolest.

Užitečné video

Toto video ukazuje, jak správně vyklonit:

Kloktání v počátečních stadiích vývoje patologií může být jediným nezbytným opatřením k odstranění syndromu bolesti, ale neměli byste používat pouze tuto metodu (zejména s použitím pouze anestetik).

Uvolnění bolesti při onemocněních dýchacích cest nestačí: je nutné překonat patogeny patologie, pak bolest a další související symptomy zmizí samy.

Než kloktá bolest v krku

Angina je zánětlivý proces virového nebo bakteriálního původu, který ovlivňuje mandle palatinu. Následující text popisuje, jak kloktat s bolestmi v krku, které jsou nejúčinnější z drog a lidových metod.

Úloha kloktání při léčbě anginy pectoris

Kloktání v případě bolesti v krku je nezbytnou součástí léčby všech typů onemocnění. To vám umožní efektivně vyčistit orofarynx od sliznic a hnisavých hmot. Významná část prostředků, zejména rostlinného původu, snižuje závažnost zánětu a snižuje intenzitu lokálních symptomů. Některé léky, jejich roztoky a bylinky mají svou vlastní antibakteriální aktivitu, která doplňuje účinek antibiotik. Pro účinné kloktání musíte dodržovat následující pravidla:

Před použitím je nutné se poradit s kvalifikovaným lékařem.

Promývací roztok musí být zahříván (38-45 ° C).

Je lepší připravit čerstvý roztok pokaždé před opláchnutím.

Trvání odděleného máchání by mělo trvat nejméně 30 sekund.

Nepřežívejte roztok.

V případě hnisavé tonzilitidy je oplach nutně doplněn přísunem antibakteriálních léčiv.

Pro oplachování můžete použít několik léků najednou, ale používají se samostatně.

Seznam účinných léků pro kloktání s bolestmi v krku

Roztok sodovky

Jedlá soda je nejběžnější lidovou metodou kloktání, kterou lze použít pro tonzilitidu jakékoliv etiologie. On je předepsán lékaři během ambulantní léčby anginy pectoris.

Činnost roztoku sody je založena na několika věcech:

Účinně čistí mandle a zadní stěnu orofarynxu od hnisavých "dopravních zácp" a hlenu.

Rychle neutralizuje kyseliny a mediátory zánětlivého procesu, který mikroorganismy produkují.

Roztok vykazuje určitou bakteriostatickou aktivitu a snižuje aktivitu zánětlivého procesu. Výsledkem je nejen hygienické čištění ústní dutiny, ale také snížení klinických symptomů.

Pro vaření, musíte rozpustit lžíci obyčejné jedlé sody ve sklenici vody. Někdy se doporučuje přidat několik kapek jódu. Pacienti používají roztok s mořskou solí. Soda může kloktat každé 2-3 hodiny, dokud se celkový stav nezlepší. Poté se doporučuje použít jiná antiseptika ve formě aerosolů, tablet a roztoků.

Peroxid vodíku

Peroxid vodíku se používá k oplachování v zánětlivých procesech v ústech.

Antimikrobiální působení látky je založeno na skutečnosti, že se jedná o silné oxidační činidlo. Při kontaktu s biologickými membránami peroxid vodíku mění strukturu lipidových molekul, což narušuje jejich integritu a vede ke smrti mikroorganismů. Současně odstraňuje zbytky hnisu, krve, hlenu a mikroorganismů z povrchu sliznice mandlí mandlí.

Je kontraindikováno opláchnutím peroxidem vodíku za následujících podmínek:

těžký průběh hnisavé angíny;

vývoj flegmonu orofarynxu;

atrofické změny mandlí;

individuální intolerance na peroxid.

Nejčastějším vedlejším účinkem při použití přípravku je chemické popálení sliznice orofaryngu nebo trávicího systému.

Pro přípravu roztoku pro kloktání je třeba rozpustit jednu lžíci 3% peroxidu vodíku ve 100-200 ml vody. Vysoká koncentrace účinné látky může způsobit chemické poškození sliznice. Pro účinnou činnost stačí, aby se kloktal 3-5krát denně.

Givalex

V otolaryngologické praxi, mnoho lékařů používá Givalex. Lék je nejúčinnější v bakteriální etiologii angíny.

Hexidin, který je obsažen v léčivu, má bakteriostatický účinek a je strukturním analogem thiaminu, který je nezbytný pro normální reprodukci a vývoj patogenní flóry. Druhá složka cholin salicylátu má protizánětlivý účinek. Jeho molekula je fyziologický antagonista zánětlivých mediátorů. Cholinový salicylát může snížit závažnost syndromu edému u angíny. Chlorbutanol má analgetický účinek a je aktivně používán v otolaryngologii.

Možné nežádoucí účinky při užívání přípravku Givalex:

zlepšit broncho-obstrukční syndrom při bronchiálním astmatu;

zvýšení závažnosti otoků orofaryngu a mandlí;

změna chuti;

suché sliznice;

dyspeptické poruchy (při polykání léku);

kašel bez sputa.

Použití přípravku Givalex s následujícími patologiemi je kontraindikováno:

alergické reakce na složky léčiva.

Pro opláchnutí je třeba vzít 10 ml léku do speciálního skla a poté přidat 40 ml běžné teplé vody. V den kloktání až 4-5 krát. Děti aplikují Givalex doporučený pod dohledem dospělých.

Furacilin

Furacilin je antiseptikum pro vnější použití. Aktivní složkou léčiva je nitrofurazon - antiseptikum s výraznou aktivitou proti streptokokům a stafylokokům, které jsou nejčastějšími bakteriálními patogeny mandlí. K dispozici ve formě tablet 10 a 20 mg.

Mechanismus účinku léčiva v angíně je založen na schopnosti nahradit jednotlivé aminoskupiny v molekule DNA, což vede k smrti patogenních mikroorganismů. Nitrofurazon se mírně absorbuje, pokud se používá lokálně a nemá žádný systémový účinek.

Při oplachování hrdla, podráždění ústní sliznice, výskytu vyrážky se někdy pozoruje vývoj alergických reakcí. V ojedinělých případech bylo pozorováno předávkování lékem.

Pro přípravu oplachového roztoku je nutné rozpustit 1 tabletu 20 mg ve 200 ml teplé vody. Můžete kloktat Furacilin 5-6 krát denně. Lékaři doporučují používat jej po roztoku sody, který odplavuje hlen z povrchu mandlí. Skladovatelnost je krátká, proto je vhodné použít čerstvý roztok.

Chlorhexidin

Chlorhexidin je antiseptická látka, která je široce používána pro léčbu hnisavých procesů v otolaryngologii a chirurgii. Léčivo má vliv na širokou škálu bakterií, virů a hub. Je však třeba poznamenat, že jeho účinnost klesá v přítomnosti hnisu nebo krve v mandlích.

Chlorhexidin je kontraindikován za následujících podmínek: t

virové léze dutiny ústní;

chronické zánětlivé patologické stavy orofaryngu;

aktivní alergické procesy orofaryngu;

individuální intoleranci k léku.

Při opláchnutí chlorhexidinem byly pozorovány následující nežádoucí účinky:

zvýšená bolest a pálení mandlí;

Opatrně se vyhněte polknutí léku. Pokud k tomu dojde, musíte okamžitě dát pacientovi pít aktivní uhlí a velké množství tekutiny. Nelze použít lék současně s látkami obsahujícími jod, zároveň ethylalkohol zvyšuje účinek léku. Nástroj může být předepsán během těhotenství, protože jeho částice nejsou absorbovány do sliznice orofarynxu, a proto nepůsobí na plod.

Pro opláchnutí orofaryngu pomocí 0,05% roztoku. Pokud má pacient vyšší koncentraci léku, měl by být zředěn stolní vodou. Chlorhexidin má charakteristickou hořkou chuť, na kterou je pacient před prvním použitím upozorněn. Jak často ho používat? Kloktejte ho 2-3 krát denně.

Jodol

Jodinol je kombinovaný prostředek, který obsahuje jód a polyvinylalkohol. Antiseptikum bylo nejrozšířenější v posledním století, ale i dnes je někdy předepisováno pro kloktající mandlí.

Molekulární jod má baktericidní účinek. Studie ukázaly, že její molekuly působí účinněji na streptokokové kmeny s angínou angíny a stafylokoky mají často rezistenci. Polyvinylalkohol zpomaluje uvolňování a pronikání do sliznice jódu, což snižuje stupeň podráždění tkání těla. Léčivo navíc působí na některé houby, ale je zcela neúčinné proti virovým patogenům.

Jodinol nelze použít v následujících situacích:

období těhotenství a kojení u žen;

onemocnění štítné žlázy doprovázená thyrotoxikózou;

přecitlivělost na jód.

Při dlouhodobém užívání jodolu se někdy pozoruje specifická vyrážka. Lék se vyrábí ve formě lahviček po 100 ml.

Pro oplachování je nutné doma rozpustit 1 polévkovou lžíci léku ve sklenici vody (nebo v poměru 1 až 15). V den, můžete opakovat postup 3-4 krát.

Chlorophyllipt

Čím lepší kloktání přírodními léky? Chlorophyllipt je antibakteriální činidlo, které je vyrobeno z listů eukalyptu. Lék existuje ve formě tablet, spreje. Pro opláchnutí použitý alkoholický roztok, který je k dispozici v lahvičkách po 100 ml.

Léčivo má nejvyšší účinnost proti streptokokové flóře, která je nejčastější příčinou bakteriální angíny. Lék má mírný protizánětlivý a obálkový účinek, který snižuje závažnost symptomů a bolest v krku. Důležitou roli v tomto mají éterické oleje, které jsou součástí eukalyptu.

Kontraindikace užívání chlorofylliptu je přítomnost přecitlivělosti. Nedoporučujeme jmenovat tento lék dětem do 12 let. Jedinými vedlejšími účinky z užívání léčiva jsou alergické reakce, které se projevují lokálním edémem, pálením, zarudnutím sliznice.

K přípravě roztoku pro opláchnutí je třeba vzít 5 ml 1% alkoholu chlorofyllipt a přidat do 30 ml vody.

Heřmánek

Jeden z nejpopulárnějších lidových metod kloktání je použití heřmánkové infuze. Tato rostlina je široce používána ve stomatologii a otolaryngologii pro lokální zánětlivé procesy.

Heřmánek obsahuje velké množství biologicky aktivních látek a éterických olejů, mezi kterými je nutné rozlišovat chamazulen. Jedná se o přírodní látku ze skupiny azulenu s aromatickou strukturou molekuly, která má následující účinky:

aktivní protizánětlivý účinek;

snižuje závažnost edému mandlí;

snižuje intenzitu bolesti;

pomáhá očistit orofarynx z bakterií, hnisu a hlenu.

Pro opatrnost je nutné použít infuzi heřmánku pro následující onemocnění:

atopické bronchiální astma;

alergický na květiny a rostliny;

exacerbace žaludečního vředu nebo nekompenzované gastritidy (zvýšená produkce sliznic a zvýšená kyselost).

Vhodné pro tento postup se rostlina prodává v lékárnách v sušené formě. Pro vaření, musíte dát jednu polévkovou lžíci heřmánku do sklenice vařící vody a zavřete ji víkem po dobu 30-60 minut. Po této infuzi je připraven k použití. Doporučuje se skladovat ve smaltu nebo ve skle. Je lepší použít čerstvý heřmánkový extrakt, protože časem jeho terapeutická hodnota klesá. Můžete kloktat děti až 6-7 krát denně.

Jak kloktat s bolestmi v krku? Furacilin, heřmánek, soda, vodka - což je lepší?

Jak kloktat s bolestmi v krku?

Bolest v krku je nepříjemné katarální onemocnění, které je doprovázeno, kromě horečky a malátnosti, bolestmi v krku, stejně jako edémem. Pro rychlé uzdravení potřebujete kloktání, které odstraní mikroorganismy a viry, které se nahromadily na mandlích. V tomto ohledu se mnoho starostí o to, jak kloktat s bolestmi v krku.

Před zahájením léčby by však měla být diagnóza přesně definována, protože u různých typů onemocnění jsou účinná různá doporučení. Pokud máte bolest v krku, pak je možná jen zima. Tak co kloktat chladem? Účinná léčba pro nachlazení a bolest v krku je kloktání s hrdlem hrdla.

Kloktání s tinkturou furatsiliny

Furacilin má antibakteriální vlastnosti. Jedna pilulka obsahující 0,02 g. drogy, je nutné mlet a rozpouštět v jedné sklenici teplé vody. Výsledný roztok kloktá 2 - 3 minuty 4 - 5 krát denně. Protizánětlivý a dezinfekční účinek furatsilinu se zvyšuje, pokud se do roztoku přidá několik kapek eukalyptu a tinktury.

Kloktání s heřmánkem

Když angina může pomoci kloktat s heřmánkem. Pro tento 1.l. Heřmánek by se měl vařit v termosce s jednou sklenicí horkého mořského solného roztoku (1,5%). Pak trvat 1 hodinu. Musíte kloktat 4 až 5 krát denně. Chcete-li ušetřit čas, místo termosky, můžete použít vodní lázeň, pak to bude trvat 20 minut.

Kloktání chlorhexidinem

Velmi účinný pro bolest v krku pomáhá unikátní baktericidní lék chlorhexidin. Tento lék je odlišný v tom, že nedráždí kůži, tkáň a nezpůsobuje alergie. Před zákrokem je lepší opláchnout hrdlo teplou vodou. Poté opláchněte hrdlo jednou lžičkou chlorhexidinu po dobu 30 sekund. Po zákroku se nedoporučuje jíst a pít po dobu tří hodin. Léčba by měla být prováděna 2x denně. Při kloktání chlorhexidinu v žádném případě nemůže polykat, ale pokud se to stalo, musíte si umýt žaludek a vzít dvacet tablet aktivního uhlí.

Kloktání sody

Kloktání s vodou sody je univerzální způsob, jak léčit bolest v krku s bolestmi v krku a nachlazení. Aby bylo možné připravit řešení, musíte vzít 1 lžičku. soda a rozpusťte v 0,5 litru teplé vody. Je nutné každou hodinu kloktat, vyhnout se polykání tohoto roztoku. Ve vodě se sódou můžete přidat několik kapek jódu. Výsledný roztok je velmi účinný při ošetření hrdla.

Propolis pro bolest v krku

Pro léčbu krku s bolestmi v krku můžete použít propolis. Ale rychle jen kvalitní propolis, který způsobuje pocit pálení v ústech a mírnou necitlivost jazyka, pomůže. Na noc by měl být položen kus propolisu.

Kloktání s vodkou

Domácí léčba anginy pectoris zahrnuje použití alkoholu. Můžete použít jednu starou metodu kloktání s vodkou. Před opláchnutím vodky musí být soleno, za to, polovina lžíce soli se bere v půl sklenice. Za prvé, je třeba opláchnout hrdlo a vyplivnout to, a podruhé - polykat nějakou vodku, která pomůže dezinfikovat hrtanu. Tento postup se nejlépe provádí několikrát denně.

Kloktání s hnisavou mandlí

A jestli hnisavá angína, pak kloktat? Pro hnisavý bolest v krku může pomoci slabý roztok manganu. Musíte si vzít několik gramů nebo granulí suchého manganistanu draselného a nalijte je 0,5 litru vody při pokojové teplotě, pak promíchejte. Ve výsledném roztoku je nutné vložit 11 kapek jódu a znovu promíchat. Musíte kloktat 4 krát denně.