Dieta pro chřipku

Správná strava přímo ovlivňuje stav lidského zdraví. Dieta pro chřipku se zahrnutím užitečných produktů zmírňuje symptomy a urychluje proces hojení. Na jaký druh potravin by se měl „opřít“, podívejme se na tuto otázku podrobněji.

Zdravotnické produkty

Po infikování případy chřipky každý z nás pociťuje příznaky, které způsobují nejen nepohodlí, ale bolestivé bolesti hlavy, vysokou horečku, kašel, bolestivé klouby, bolesti svalů atd. Důvodem je intoxikace těla z rozpadu části buněk a virů. Vnější projevy jsou důkazem vnitřních problémů - edému, zánětu, kongesce. K odstranění symptomů a vyhlazení bakterií je nutná komplexní léčba.

Důležité: kategoricky nepřijatelná samoléčba chřipky. Pro objasnění diagnózy je nutné navštívit lékaře a adekvátní léčbu.

K odstranění tohoto onemocnění se provádí symptomatická a etiotropní metoda léčby. Jsou indikována antivirotika, imunomodulátory, imunostimulancia, antipyretika, analgetika, antihistaminika a antispasmodika. Pro stimulaci vykašlávání a odstranění reflexu kašle jsou v závislosti na typu kašle předepsány mukolytika a bronchodilatátory.

Důležité: pro snížení teploty na úroveň 38,5 se nedoporučuje. Teplota indikuje boj těla proti virům.

Výživa pro chřipku a chlad

Správná výživa je důležitá pro zmírnění symptomů a minimalizaci intoxikace. Rovnováha v potravinách umožňuje zdravým buňkám růst, stimuluje jejich regeneraci, vyživuje svaly a strukturu kostí potřebným množstvím užitečných stopových prvků, minerálů, posiluje celkový stav těla hodnotnými vitamíny a enzymy. Za normálních okolností by měl člověk konzumovat každý den 2000 kK a po 50 letech by toto číslo mělo odpovídat 1600, protože metabolické procesy se s věkem snižují. Jedna věc však zůstává hlavní - v každém věku by osoba měla dostávat užitečné vitamíny, stopové prvky, minerály, aby imunitní systém udržovala v dobrém stavu, a proto měla ochranu před viry a bakteriemi. Zvláště důležité je vyvážit výživu s chladem a teplotou.

Dieta pro chřipku a nachlazení

Výběr produktů na pultech obchodů, musíte dát přednost pouze zdravé, což přispívá k čištění a hojení. Pro zjednodušení postupu se musíte spoléhat na pravidla, podle kterých se nikdo neztrácí v nejbohatším sortimentu supermarketů.

Co jíst za nachlazení a chřipky

Kashi. Tělo v důsledku napadení viry je vystaveno velkému stresu, ztrácí energii, proto je nutné jíst snadno stravitelné sacharidy: ovesné vločky, krupice, med, ovoce, džusy.

Maso a vejce. Pro boj proti patogenům je nutná aktivita krevního séra k ochraně před bakteriemi, což je nemožné s nedostatkem proteinu, který stimuluje syntézu enzymů a protilátek v těle. U ARVI by denní dávka proteinů měla být alespoň jeden gram na kilogram tělesné hmotnosti pacienta. Proto je nutné zahrnout kuřecí vejce, drůbeží maso, ryby v případě nachlazení a chřipky.

V tomto případě je nutné častěji pít kuřecí vývar, ve kterém je množství aminokyselin nezbytných pro slabý organismus případů chřipky, které stimulují eliminaci hlenu, zvýšení viskozity sputa a kašle.

Kefír pro nachlazení a chřipku. Unikátní přírodní produkt „pracuje“ v našem těle v různých směrech:

 • snižuje teplo;
 • přispívá k trávení potravin, čímž šetří spotřebu energie;
 • Vytváří v trávicím traktu optimálně destruktivní prostředí pro infekci a stimuluje odstraňování produktů rozkladu bakterií a mrtvých buněk.
 • má vysokou nutriční hodnotu, obsahuje mikroprvky, vitamíny, enzymy a minerály, umožňuje rychle získat dostatek pro slabého pacienta.

Česnek, ořechy, brokolice, cibule, špenát, růžičková kapusta. Každý z výše uvedených typů vitaminů obsahuje glutathion, silný antioxidant a imunostimulant.

Vitaminové komplexy. Zde se musíte zaměřit na kompozice, které posilují imunitní systém.

 • První místo je v tomto smyslu obsazeno vitaminem C - kyselinou askorbovou. Aktivuje makrofágy, má vynikající antioxidační, protizánětlivé, baktericidní a bronchodilatační vlastnosti. U takových produktů, jako je černý rybíz, zelí, divoká růže, je dávka několikanásobně vyšší než denní dávka.
 • Riboflavin - vitamin B2 se aktivně podílí na dýchání tkání, zlepšuje funkce buněčné imunity, je indikován při nachlazení a nachlazení. Obsahuje syrové vejce, tvaroh, mokré droždí, ořechy, mandle.
 • Pyridoxin - vitamin B6 - aktivuje metabolismus proteinů, čímž zvyšuje imunitu. Dodává se tělu prostřednictvím masa, luštěnin, pšenice, rýže, pohanky, brambor a drobů.
 • Vitamin D aktivuje imunitní síly těla, nalezené v rybích játrech, mořských plodech, vejcích, zakysané smetaně.

Co jíst s chřipkou zmírnit příznaky nachlazení

Jednou z hlavních složek výživy k posílení imunitních sil je zinek. Podle vědců nepřetržitá spotřeba pšeničných zrn (naklíčených), hovězího masa, vepřové játra, ořechů, slunečnicových semen a lnu pomáhá snižovat dlouhodobé příznaky onemocnění.

Můžu pít kávu s chřipkou

Lékaři pochybně odkazují na konzumaci kávy pro nachlazení. Vysvětlují to tím, že nápoj nemá žádný užitek, ale existuje riziko zhoršení stavu cév a srdce. Obávají se také vývoje alergických projevů v důsledku oslabeného imunitního systému pacienta. Pro ty, kteří si nedokáží představit své ráno nebo den bez šálku ochuceného nápoje a nemají žádné reakce ve formě svědění, kýchání, otoku, může být učiněna výjimka. Hlavní je kombinovat kávu se zdravým kořením, které stimuluje imunitní systém, posiluje stěny cév.

Káva pro nachlazení a chřipku

 • S kardamomem - látka posiluje srdeční sval, má baktericidní, protizánětlivé a antispasmodické vlastnosti.
 • Se skořicí - dokonale zvládá primární příznaky chřipky, snižuje teplotu, eliminuje celkovou slabost, nápoj je užitečný pro nachlazení a chřipku. Káva by měla být slabá.
 • S badiyan (anýz) - odstraňuje suchý, neproduktivní kašel, aktivuje vazy, uvolňuje dýchací cesty z edému a hlenu.

Co pít pro nachlazení a chřipku

Hlavním nápojem každého člověka na Zemi je voda. Bez ní by neexistovala šance na existenci celého života. Pacient s akutními respiračními virovými infekcemi je prostě nezbytný, stimuluje pocení, je diuretickým a zvlhčujícím činidlem, čímž usnadňuje suché dýchání, hlen je odstraněn z plic, průdušek, tělo je očištěno od toxinů tvořených rozpadem některých buněk a virů.

Co pít během chřipky

Nejdříve se opřete o vodu. Objem - nejméně 2 litry denně. s onemocněním je vhodné pít teplé nebo při pokojové teplotě.

 • Teplé mléko by mělo být opilé s chřipkou v nepřítomnosti kontraindikací. Nápoj je skladem vitamínů, mikroprvků, minerálů. Má protizánětlivé, baktericidní, bronchodilatační vlastnosti. Aplikujte pro usnadnění dýchání pacienta, stimulaci vykašlávání.
 • Bylinné čaje - vápno, heřmánek, podběl, divoká růže, měsíček a další rostliny jsou schopny obnovit tělo během několika dnů. Obsahují všechny vitamíny A, B, C, D, E, PP, K atd. Také dávka stopových prvků, minerálů, antioxidantů, léků proti bolesti, enzymů na posílení imunitních sil překračuje denní dávku. Byliny během chřipky snižují teplo, stimulují pocení, odstraňují toxiny a strusky, aktivují metabolismus a metabolické procesy.
 • Pravidelný čaj - může být opilý citronem, malinou, limetkou, zázvorem a dalšími prospěšnými látkami, což pacientovi usnadňuje i při nejsložitějších příznacích. Vzduchové cesty jsou odstraněny, sputum je vyloučeno, průdušky jsou rozšířeny, nosní kanál je odstraněn, bakterie a viry jsou zničeny.

Co nemůžete jíst s chřipkou a chladem

Nejen s chřipkou, ale také s normálním stavem nemohou být zneužity produkty, které způsobují nebezpečné procesy v těle. Pacient musí dbát na svou sílu, šetřit energii a posilovat imunitní systém.

Co nejíst s chřipkou:

 • Uzené výrobky - obsahují mnoho karcinogenů, které stimulují nejen zánětlivé, ale i autoimunitní, onkologické procesy.
 • Tuk - inhibuje trávicí trakt, játra - hlavní filtr těla. V krvi, a tím i hromadění toxinů z rozpadu virů a části buněk, jsou spojeny volnými radikály, těžkými tuky. Játra nemají čas zpracovávat strusky, hladina imunitního systému se snižuje, onemocnění se zhoršuje přidáním bakteriálních infekcí.
 • Sůl - sůl způsobuje otok, který je škodlivý pro pacienta, který trpí otoky dýchacích orgánů při infikování. Je nutné omezit příjem sodíku, ještě lépe, aby se vzdal slaných potravin.

Také, nejíst s nachlazení a chřipky sladkosti, pečivo, konzervace. Kashi, vývar, lehké polévky vařit bez zazharki s přidáním rostlinných olejů.

Důležité: s ohledem na skutečnost, že když je postižena sliznice, vzniká bolest, lechtání, je naprosto nemožné jíst pokrmy s ruddy, tvrdou kůrou, semeny, sušenkami atd.

Co lze užívat s chřipkou

Výživa - jedna z podmínek pro urychlení zotavení. Je důležité, abyste včas provedli adekvátní léčbu předepsanou lékařem, která zahrnuje:

 • přijímání antivirotik - Kagocel, Amantadin, Remantadin, Viferon, Kipferon, Tami-chřipka atd.;
 • bronchodilatátory - Bronholitin, Lasolvan, Bronchosan;
 • antispasmodika - Spazmalgon, Spazgan;
 • antihistaminika - Tavegil, Suprastin, Cetrin, Diazolin;
 • léky proti bolesti - Analgin, Pentalgin, Tempalgin, Solpadein.

Seznam obsahuje protizánětlivé, baktericidní a imunomodulační léčiva, která jsou vysoce účinná při onemocněních ARVI.

Zdravé stravování jako zvyk

Závažné chřipkové podmínky nutí každého z nás, aby se uchýlil k opatřením, která zmírňují symptomy. Je však mnohem snazší pravidelně jíst jen zdravé potraviny, eliminovat alkohol, což bude vynikající prevence virových respiračních onemocnění.

Pokud doplníte správnou stravu aktivním životním stylem, plaváním, joggingem, chůzí a jen chůzí na čerstvém vzduchu - odpověď na viry bude jednoznačná. Patogeny nebudou mít šanci omezit silnou imunitu a vynikající zdraví.

Výživa během zimy: 6 užitečných tipů

Dobrá výživa během nachlazení je důležitá pro odolávání virům a obnovení imunitního systému. Ale dobrá výživa neznamená dostatek a tuk. To znamená, že dieta pro nachlazení by měla být pestrá a plná vitamínů. Zde se dozvíte užitečné tipy, jak jíst během zimy.

Tip č. 1

Pro nachlazení pijte dostatek tekutin, abyste zbavili tělo toxických produktů, a co nejrychleji a nejúčinněji. Ideální kapalina je čištěná voda a čerstvě vymačkaná ovocná šťáva. Vyhněte se nápojům, které mají močopudný účinek, jako je březová míza, zelený čaj a káva.

Rada číslo 2

Vyvarujte se mléka a mléčných výrobků. Alespoň jedna ze studií ukázala, že některé mléčné sloučeniny způsobují uvolňování histaminu, což je chemická látka, která přispívá k rozvoji běžného nachlazení a nazální kongesce.

Tip číslo 3

Se zimou se vyhněte alkoholickým nápojům, protože tělo dehydratují. Vyvolává tělo vitamínu C a vytváří další zátěž na játra, která musí velmi tvrdě pracovat na detoxikaci organismu během nemoci.

Tip č. 4

Pokud je vaše chuť k jídlu snížena a nechcete jíst s chladem, stále pijte dostatek tekutin. Produkty by měly být co nejlehčí a snadno stravitelné. Vyberte si potraviny se silným zaměřením na zeleninové polévky, bujóny, saláty a tepelně ošetřené ryby nebo kuře.

Vyvarujte se potravin, které mají vysoký obsah tuku, protože chladných, nestravitelných potravin, jako jsou sýry, červené maso a pečivo jsou obzvláště nebezpečné.

Tip číslo 5

Se zimou se ujistěte, že se budete držet vyvážené stravy. Užívejte doplňky, včetně vitamínu A, vitamínů skupiny B (vitamíny Bl, B2, B, B6, kyseliny listové) a vitaminu C, jakož i minerálů - zinku a mědi.

Tip číslo 6

Grapefruit je skvělé jídlo k boji za studena. Jedná se o produkt s vysokým obsahem vitamínu C. Pomáhá také detoxikovat játra, která se při nachlazení nese zvýšenou zátěž. Játra jsou vaše první linie obrany imunitního systému, a když je imunitní systém slabý, potřebujete něco, co mu pomůže detoxikovat. Například kyselé nebo alkalické produkty.

Všechny citrusové plody se stávají alkalickými, když jsou metabolizovány v těle. Pomeranče a jiné citrusové plody jsou však příliš sladké na to, aby podporovaly některé látky v játrech, takže budete mít stále mnohem lepší detoxikaci těla pomocí grapefruitu. Odborníci doporučují jíst jeden nebo více grapefruitů denně, aby se zabránilo nachlazení a posílení imunitního systému.

Upozornění: grapefruit může ovlivňovat určité léky na předpis, jako jsou léky snižující hladinu cholesterolu, psychotropní léčiva, antihistaminika atd. Proto se poraďte se svým lékařem, abyste se ujistili, že vám grapefruit nebolí, když máte nachlazení, pokud užíváte nějaké léky.

Výživa pro nachlazení vyžaduje nejpřísnější přístup. Správně organizované jídlo vám pomůže rychle se zotavit a potěšit ty, kteří jsou kolem vás v dobré náladě.

Výživa pro nachlazení: co může a nemůže být požíváno během nemoci

My všichni víceméně víme, jak vyléčit na nachlazení, jaký lék na pití a proč musíme zůstat v posteli. Jen málo lidí si však myslí, že během nemoci existují určité potraviny - neméně důležité pro proces hojení. Co by mělo být jídlo pro nachlazení, akutní respirační infekce a chřipku?

Doplňte tekutinu: co potřebujete k pití s ​​chladem?

Při nachlazení a chřipce je velmi důležité dodržovat určitý pitný režim. Pití velkého množství tekutiny během nemoci stojí za to z následujících důvodů:

 • při chřipce a nachlazení se teplota často zvyšuje, což zase přispívá ke zvýšenému pocení a proto vyvolává dehydrataci. Nedostatek tekutiny nepříznivě ovlivňuje vnitřní orgány a brání regeneraci;
 • V akutním období nemoci se viry a bakterie v těle intenzivně rozmnožují a produkty jejich vitální aktivity způsobují intoxikaci, která je doprovázena bolestmi hlavy, zimnicí, slabostí a slabostí v celém těle. Většina toxinů se vylučuje ledvinami, a proto je nutné stimulovat práci těchto orgánů pitím více tekutin;
 • zdravé nápoje jsou dobrým způsobem, jak rychle a snadno dostat část vitamínů, které tak oslabené tělo nemají. Kapalné produkty okamžitě vstupují do žaludku a jsou dobře vstřebávány a všechny potřebné látky okamžitě vstupují do krevního oběhu.

Dieta pro nachlazení a respirační infekce zahrnuje pití 1,5-2 litrů tekutiny denně, ale ne každý nápoj může být opilý během nemoci. Nejdostupnějším nápojem k doplnění tělesné vlhkosti je bylinný odvar. Je žádoucí, aby cukr nebyl. Sladká přísada je lepší nahradit med. Nezapomeňte, že med může být vložen pouze do teplé tekutiny, jinak nektar ztratí své léčivé vlastnosti. Mimochodem, příliš horký nápoj, který mnozí mylně považují za užitečné pro bolest v krku a zimnici, během chřipky a chladného období je obecně kontraindikován:

 1. Za prvé dráždí již zapálenou sliznici hrtanu.
 2. Za druhé, může ještě více zvýšit teplotu.

Každý nápoj během respiračních onemocnění může být proto konzumován pouze teple. Můžete také přidat citron, zázvor a různé bylinky s protizánětlivými a imunomodulačními účinky na nápoj.

Lékaři také doporučují pít minerální vodu s alkalickým složením (například Borjomi). Tento nápoj je známý tím, že je schopen „vyplavit“ bakterie, které v něm přetrvávaly.

Kromě toho, minerální voda dokonale uhasí žízeň, dobře vyplňuje vodní bilance a má blahodárný vliv na zažívací trakt.

V případě katarálních onemocnění se doporučuje používat neslazené bobulové ovocné nápoje, například brusinky a bylinné výtažky s heřmánkem, lípou, mátou a rostlinnými odvarmi. Nejúčinnější odvar pro léčbu nachlazení je rozpoznán jako prostředek založený na divoké růži - obsahuje obrovské množství kyseliny askorbové, známé pro své tonické a antioxidační vlastnosti.

Produkty, které mohou a měly by být konzumovány během období nemoci

Výživa v případě chřipkových a katarálních onemocnění předpokládá jedno důležité pravidlo: nemocný organismus by měl být „vyložen“ co nejvíce, aby veškerá energie nesnažila trávit potravu, ale bojovat proti nemoci. Z tohoto důvodu by měla být potrava pro nachlazení lehká, ale vyvážená, aby nedocházelo k nedostatku hodnotných mikroživin - je to zcela zbytečné pro oslabenou imunitu.

Takže, jaké potraviny jíst za studena?

 1. Zelenina a ovoce - opravdový sklad vitamínů. Můžete jíst jak čerstvé a vařené nebo pečené. Ale v době, kdy tělo bojuje s horečkou, je lepší dát přednost tepelně zpracované zelenině a ovoci: to sníží množství vlákniny a sníží zátěž na zažívací orgány. Zvláště užitečné jsou ty přirozené dary, které mají pozitivní vliv na imunitní systém. Jedná se o mrkev, dýně, fazole, řepu, chřest, česnek, cibuli, brokolici, špenát, rajčata, okurky, citrusové plody, jablka, melouny a melouny, broskve. Lékaři však nedoporučují zneužívání brambor: tato kořenová plodina obsahuje hodně škrobu a škrob je známý tím, že je schopen zhutnit sputum a hlen, čímž zpomaluje eliminaci kašle a rýmy.
 2. Potraviny obsahující rostlinné bílkoviny. Proteinová výživa při nachlazení je pro lidské tělo velmi důležitá, protože bílkoviny jsou velmi důležité pro práci bílých krvinek - červených krvinek, které bojují s bakteriemi a viry. V průběhu výzkumu bylo prokázáno, že člověk, který jedl proteinové jídlo, se zotavil mnohem rychleji než ten, kdo takové potraviny zanedbával. S nepochybným úspěchem bude léčena, když je tělo nasyceno rostlinnými bílkovinami - pomocí cizrny, čočky, červených fazolí, ovesných otrub a ořechů. Co se týče posledního bodu, poznají lékaři: ořechy mohou být konzumovány během chladného období, ale v omezeném množství, protože se jedná o potraviny s vysokým obsahem kalorií.
 3. Kashi. Jídla z obilovin je nutná k nasycení těla snadno vstřebatelnými sacharidy. To vám umožní rychle získat potřebnou energii a dosáhnout pocitu plnosti bez přejídání. Zvláště doporučeno při vývoji nachlazení nebo respiračních infekcí jsou ovesné vločky, rýže a pohanková kaše. Ten, mimochodem, je dalším zdrojem proteinu.
 4. Užitečné koření. Je to o koriandru, skořici a zázvoru. Jíst je hodně nefunguje, ale není to nutné. Tyto produkty se nejčastěji používají ve složení nápojů jako chutný léčivý doplněk. Takové koření účinně bojuje proti příznakům chladu - horečka, rýma, kašel a bolest v krku.

Při nachlazení je nutné jíst malé frakce - 4-5 krát denně. Malá množství jídla jsou strávena mnohem snadněji, a díky krátkým přestávkám není žádný pocit hladu.

Co se nedoporučuje?

Správná strava během období nemoci znamená nejen to, co můžete jíst s nachlazení, ale také potraviny, které by měly být z vašeho menu alespoň dočasně vyloučeny.

Jak již bylo zmíněno dříve, u chřipkových a katarálních nemocí by mělo být jídlo lehké a zdravé, jak je to jen možné, takže je logické, že těžká jídla budou muset být opuštěna. Patří mezi ně mastné, kořeněné, uzené produkty, potraviny připravené smažením. Nezneužívejte ani slaná jídla: sůl přetrvává v těle a zvyšuje zátěž na ledvinách, které již pracují v kritickém režimu, odstraňují toxiny z těla.

Všechny polotovary jsou také zakázány, stejně jako produkty z kategorie rychlého občerstvení. Ztěžují práci gastrointestinálního traktu a síly těla začnou obnovovat funkce trávení a ne bojovat s viry a bakteriemi.

Seznam toho, co je třeba vyloučit ze stravy pro nachlazení, zahrnuje všechny druhy cukráren. Vědci prokázali, že sladkosti negativně ovlivňují práci bílých krvinek - červených krvinek, které odolávají patogenům během onemocnění.

Zdravá strava pro chřipku a katarální onemocnění může vyžadovat opuštění některých nápojů. Prvním krokem je samozřejmě zcela eliminovat užívání alkoholu: snižuje imunitní systém a zhoršuje fungování jater, které je v této chvíli zaneprázdněno odstraněním intoxikace. Káva a silný čaj vedou k dehydrataci těla, což je naprosto nepřijatelné pro nachlazení, SARS a chřipku.

K rychlému zvládání chřipky, chřipky nebo chřipky je důležité nejen dodržovat režim předepsaný lékařem, ale také dodržovat určitou dietu. Správná výživa pro onemocnění dýchacích cest pomáhá posilovat obranyschopnost těla, zlepšuje pohodu a urychluje zotavení.

5 pravidel výživy pro nachlazení

Známý odborník na výživu Margarita Koroleva (Centrum estetické medicíny) speciálně pro čtenáře 7 Days.ru mi řekl, jak jíst lépe během zimy.

Každý podzim je mnoho lidí náchylných k nachlazení. Patří mezi ně celá skupina akutních infekčních procesů, zejména horních dýchacích cest. Hlavní roli v jejich vývoji hrají různé viry, včetně virů chřipky. A navzdory aktivní očkovací kampani, která se koná všude na podzim, není ani zdaleka možné dosáhnout požadovaných výsledků. A moderní medicína se dosud nenaučila, jak účinně léčit virová onemocnění. Léčba se proto nazývá symptomatická, protože léky pouze usnadňují průběh onemocnění. Lidé říkají: „Pokud je chřipka léčena, bude to trvat týden, a pokud zůstane bez léčby, sedm dní“. Ačkoliv je samozřejmě nutné léčit se všemi dostupnými prostředky. Konec konců, virová onemocnění nejsou zdaleka neškodná, často vedou k komplikacím, které mohou významně poškodit zdraví po mnoho let.

Pravidlo číslo 1: pít vitamíny

Pro nachlazení je velmi důležité věnovat zvláštní pozornost tomu, co jíte. Jídlo během období nemoci by mělo stimulovat imunitní systém a zvýšit obranyschopnost organismu. V tomto ohledu také roste potřeba přírodních vitaminů, které jsou primárně obsaženy v sezónní zelenině a ovoci. Nejlepší ze všech je, že vitamíny jsou uloženy v tvrdém ovoci. Nejužitečnějším zimním ovocem jsou pomeranče, mandarinky a citrony. Jsou bohaté na vitamíny C, A, E, B3, B6, R. Většina ze všech vitamín C v pomerančích. Jako součást citronů jsou látky, které stimulují imunitní systém, o něco méně, ale nejcennější z nich je kumarin citronové šťávy, který se používá při léčbě anginy pectoris.

Pokud však dříve v zimě lékaři často doporučují používat citrusové plody k doplnění vitamínových zásob, nyní vědci změnili svůj názor na to. Faktem je, že citrony, mandarinky a pomeranče dráždí sliznici hrdla a zvyšují jeho otok. Navíc, mnoho lidí je alergických na tyto plody. Takže by se s nimi mělo zacházet velmi opatrně, vše je v pořádku. Situace není lepší s banány a hrozny. Banány jsou tráveny po velmi dlouhou dobu, což vytváří další zátěž na tělo, a hrozny obsahují pouze jednu glukózu, což je prospěšná půda pro reprodukci patogenů. Takže je lepší dát přednost jablkům a hruškám a více - kiwi. Toto exotické ovoce jistě bije všechny záznamy o obsahu vitamínu C. Neměli bychom zapomenout na mrkev, zelí, řepu a další zeleninu - mají mnoho různých vitamínů.

Pravidlo číslo 2: použijte antimikrobiální produkty

Chci vám připomenout přírodní antimikrobiální látky. To je především česnek. I ve velmi malých dávkách může být prospěšné. Česnek obsahuje látku allocin, která má antimikrobiální vlastnosti. Proto, když nachlazení, česnek je doporučeno zahrnout do stravy.

Pravidlo číslo 3: opuštění smažené, slané a kořeněné

V době nemoci byste měli odmítnout smažená, slaná a kořeněná jídla, protože může dráždit již zapálenou sliznici horních cest dýchacích a zvýšit její otoky. A aby nedošlo k přetížení gastrointestinálního traktu proteiny a tukovými jídly, zastavte svou pozornost na dušené zelenině, chudých vývarech, vařených a dušených rybách, krůtích nebo kuřecích masech, stejně jako na různých obilovinách a želé. Jíst stejnou potřebu v malých porcích, tj. Zlomcích.

15 produktů, které je nejvhodnější jíst během zimy

Vřele jste se oblékli, dobře jedli, chodili na čerstvém vzduchu a vedli aktivní život, ale stále ještě zchladli. Není třeba se rozčílit! Léčba předepsaná lékařem, stejně jako dieta proti nachlazení, vás v krátké době dovede na nohy. Co potřebujete vědět o výživě během nemoci? A jaké produkty jsou důležité pro vyloučení z vašeho menu, aby se stali zdravými a aktivními?

Dieta pro nachlazení: důležitá pravidla

Anglická lidová moudrost předepisuje "vyhladovět horečku", ale vědci jsou kategoricky proti snížení množství jídla v menu nemocné osoby. Studie ukazují, že když onemocníme, tělo potřebuje více kalorií, aby správně fungovalo a odolávalo nemocem.

Jednou z nejhorších věcí, které můžete udělat, když chytíte nachlazení, je přestat jíst vyváženou stravu, omezovat se v kaloriích. Vaše tělo potřebuje živiny, které jsou nezbytné, včetně posílení imunitního systému. Proto je výživa důležitou podmínkou pro rychlý návrat ke zdravému životu.

Ale není žádným tajemstvím, že vysoká horečka, bolesti břicha, bolest v krku a jiné symptomy nachlazení negativně ovlivňují chuť k jídlu. Někdy je těžké přinutit se jíst alespoň kus libového masa nebo vypít sklenici vývaru. V tomto případě musíte naplánovat dietu, naslouchat svému tělu.

Bohatý teplý nápoj a středně vysokokalorické potraviny dodávají tělu další energii, bez které není uzdravení možné. Vstupem do těla do režimu „hladovění“ nemocný člověk zhoršuje symptomy a prodlužuje nemoc.

Pro pohodlné obnovení postupujte podle následujících pravidel:

 • Jezte, když máte hlad, ne jen při jídle.
 • Jezte zlomkové. Naplánujte 5-6 malých jídel místo 3 hlavních jídel.
 • Uchovávejte zdravé potraviny po ruce.
 • Omezte příjem tekutin během jídla.

Jaké produkty je nejlepší jíst, když máte nachlazení nebo kašel?

Sladký dezert: sladkosti, dorty, bonbóny

Svěží pečivo, sušenky s čokoládovými kousky, sladkosti a další sladkosti, s nimiž se v průběhu chladného období hojně potkávají cukrárny, by měly být z Vašeho menu vyloučeny. Faktem je, že snižují aktivitu leukocytů, krevních buněk, které úspěšně odolávají virům a bakteriím. Opírá se o sladkosti, vystavuje své tělo dalšímu riziku, brání mu v aktivním boji proti běžnému nachlazení.

Kromě toho, moučné výrobky s různými prášky - práškový cukr, kokosové vločky nebo mák, mohou dráždit bolest v krku, což vyvolává další záchvaty kašle.

Co nahradit?

Upřednostňujte solené sušenky, galetní játra a jednoduché toasty. Toto lehké jídlo nepoškodí zdraví, ale naopak, gastrointestinální trakt bude dobře vnímán, pokud máte zažívací potíže nebo zažívací potíže. V seznamu zdravých produktů pro nachlazení také patří sušené ovoce - švestky, fíky, sušené meruňky.

Mléčné výrobky: kefír, ryazhenka, jogurt

Zda jsou mléčné výrobky užitečné během ARVI a ARI, je naléhavou otázkou pro výzkumné pracovníky. Mnozí odborníci naléhají na to, aby při prvních podezřeních na nemoc opustili mléčné výrobky, protože mohou přispět k tvorbě hlenu, což zvyšuje příznaky „mokrého“ kašle a rýmy. Jiní říkají, že ze sklenice horkého mléka s medem nebude škoda, ale je tu určitá výhoda.

Nesouhlasem je názor Dr. Jamese Stekelberga, profesora medicíny, konzultanta v oddělení infekčních onemocnění na Lékařské fakultě Mayo Clinic. "I když používání mléčných výrobků může přispět k tvorbě hlenu, mléko nezhutňuje sputum a nezhoršuje stav pacienta."

Co nahradit?

Pokud si nemyslíte svůj život bez mléčných výrobků, nahraďte tučné „kyselé mléko“ mlékem 1% –2,5% tuku. Líbí se vám oteplování nápojů? Pít teplý mátový čaj, má vysoké analgetické vlastnosti a v kombinaci s medem změkčuje hrdlo a léčí kašel. Další skvělá volba - brusinkový džus - přírodní zdroj vitamínu C, posiluje imunitní systém.

Polotovary, rychlé občerstvení, klobásy

Čím silnější je váš studený a těžký stav, tím snadnější by mělo být jídlo pro žaludek. Zahrnout do dietní pokrmy, které vytvářejí zvýšené zatížení gastrointestinálního traktu, je plná zdraví. Proto v době nemoci, odmítnout jíst polotovary a rychlé občerstvení - jsou těžko stravitelné, což vytváří těžkost v žaludku. Je také žádoucí snížit množství slaných potravin a bohaté na koření, protože může dráždit střevní stěnu.

Pokud jde o smažené potraviny, mělo by být zcela vyloučeno. Kategorie „tabu“ zahrnuje polotovary - palačinky, koláče atd. A „zdravé“ produkty - konstantní maso, kuřecí šunka. Kromě vysokého obsahu tuku ve smažených potravinách také často obsahuje karcinogenní látky. Nutí játra a srdce, aby bojovali se vším tím, znovu naložíte tělo, které má nyní jiné úkoly.

Co nahradit?

Masné výrobky během běžného nachlazení úspěšně nahrazují kuřecí nudlovou polévku. Výzkumníci na University of Nebraska Medical Center (Nebraska Medical Center) prokázali, že toto jednoduché jídlo dává žádoucí úlevu nemocnému člověku. Protože aminokyselina cysteinu obsažená v kuře přispívá k ředění sputa a jeho úspěšnému vykašlávání a horký vývar chrání tělo před dehydratací, pomáhá v boji proti zánětu v krku. Několik dalších možností pro chutný horký oběd - dušená zelenina s plátkem masa, obilovinami a kouskem dušených ryb, zeleninovým gulášem.

Pikantní a kořeněné jídlo, konzervace

Korejské předkrmy, pikantní saláty, domácí konzervy a „pepřová“ jídla zvyšují vylučování žaludeční šťávy a mohou způsobit pálení žáhy. Pokud má pacient v minulosti gastritidu, je přísně zakázáno používat všechny výše uvedené. Podráždění stěn žaludku může způsobit recidivu onemocnění a poté může být k nachlazení přidána gastritida. Pikantní potraviny jsou častým viníkem v bolesti břicha a nevolnosti.

Populární rada - jíst více cibule, křen a česnek během nemoci není také pro každého. Ačkoli šťáva z těchto druhů zeleniny a přispívá k úlevě z nosního dýchání, ostré a bohaté chuti dráždí již bolest v krku, což způsobuje nepohodlí. Proto je nutné uvedené produkty používat striktně s mírou, nejlepší je přidávat šťávu do jiných pokrmů.

Co nahradit?

Alternativou k pikantnímu menu budou jemné chutě rýže, pohanky a ovesných vloček, vařené brambory. Můžete použít sami, nebo můžete přidat pečené kuře nebo krůtí bez kůže, lehké saláty. Vezměte prosím na vědomí, že se jedná o syrové brokolice a jiné druhy zelí, stejně jako byste se neměli opírat o fazole a houby. Způsobují nadýmání, mohou způsobit zvýšené nadýmání a způsobit průjem.

Černý čaj, káva, energie

Během zimy možná budete chtít povzbudit pít šálek silné kávy nebo láhev energie. Tyto nápoje jsou opravdu schopny dát požadovanou intenzitu a přinést tělo na tón. Účinek však bude krátkodobý - nahradí ho letargie, úzkost, únava a ztráta nálady. Kromě toho, káva a silný černý čaj může zvýšit bolest v krku, zejména pokud je zánět těžký. Lékaři radit proti nápojům kofeinu během nemoci.

Co nahradit?

Podávejte na bylinném uklidňujícím a uklidňujícím krku, pijte sladkou vodu s citronem a zázvorem. Ale pít balené džusy a džusy nápoje se nedoporučuje. Díky vysokému obsahu cukru a konzervačním látkám mohou zvýšit zánět a působit proti imunitnímu systému. Výhodné jsou pouze přírodní koncentrované šťávy, mírně zředěné čistou vodou.

A nezapomeňte se opřít o čerstvé ovoce a bobule, jsou nejlepším zdrojem veselí a dobré nálady. Jedinou výjimkou z tohoto pravidla jsou citrusové plody, které by měly být používány s opatrností. Vzhledem k přítomnosti vitaminu C, jsou skvělé pro urychlení procesu zotavení a posílení imunitního systému, ale může způsobit alergickou reakci.

Předpokládá se, že chladné období je období podzimu (září - listopad) a jaro (březen - duben), kdy lidské tělo, zejména obyvatel města, je oslabeno absencí slunce a intenzivním rytmem života. Prevence je nejlepším způsobem ochrany těla. A jak víte, je lepší to udělat několik měsíců před nástupem chladného období.

Vystavení se slunci (přirozeně v „bezpečném“ čase), koupání v moři, procházky na čerstvém vzduchu, aktivní využívání zeleniny a ovoce, zejména žluté a červené barvy, ve kterých je mnoho užitečných vitamínů a stopových prvků, posílí tělo před zvýšením rizika katarální onemocnění.

Když přijde sezóna nachlazení, musíte i nadále jíst zeleninu a ovoce, ale přidat do menu kiwi a citrusové plody, které obsahují hodně vitamínu C, stejně jako pití šípkové infuze s medem - jak chutné a zdravé. V tomto období budou také nezbytné potraviny, které obsahují bílkoviny, jako jsou ryby, kuře a mořské plody.

Pravidla výživy pro nachlazení: co můžete jíst a co ne

Správná výživa s nachlazením pomáhá odolávat virům a pomáhá obnovit imunitní systém. Strava by měla být co nejrůznější a potrava by měla obsahovat dostatek vitamínů.

Během zimy by se mělo zvýšit množství spotřebované vody. V první fázi onemocnění se přes kůži odpařuje přibližně 1 litr tekutiny denně. Je nutné kompenzovat její ztrátu, aby se zabránilo dehydrataci. V další fázi je voda potřebná pro rychlejší zotavení. Podporuje vylučování rozpadlých mikrobů. Při nachlazení může být rychlost konzumace u člověka nemocného chřipkou nebo u ženy s onemocněním dýchacích cest zvýšena na přibližně tři litry.

Dieta na zimu

Pacient potřebuje bílkoviny, tuky a sacharidy k obnově postižených tkání těla. Při nízkém obsahu těchto látek ve stravě se mohou vyskytnout nežádoucí příznaky:

 • únava;
 • letargie;
 • oslabení imunity;
 • apatie.

Potraviny bohaté na bílkoviny

Dospělí si mohou vybrat nízkotučné zdroje bílkovin - krůta, hovězí maso, sójové výrobky a fazole.

Je dobré jíst kuřecí polévku během vaší nemoci. Je stimulantem pro produkci hlenu, který usnadňuje vykašlávání při kašli. Cibule může být přidána do polévky, je obdařena protizánětlivým účinkem, který usnadňuje příznaky zimy.

Aby se snížila malátnost, je moudré držet se proteinové stravy.

Na snídani, můžete jíst některé low-tuk jogurt nebo vaječný koňak: porazit 2 vejce s jednou polévkovou lžíci cukru. Do směsi přidejte dva předloupané vlašské ořechy. Jídlo omývané černým čajem s medem.

Na oběd se zimou si můžete připravit vitaminový zeleninový salát z zelí, mrkve, zelené cibule. Do misky přidejte trochu cukru a soli. Zeleninu na salát lze jemně nasekat nebo strouhat.

Na večeři připravte polévku z kuřete s krutony a dušeným hovězím masem s předvařeným zelím. K obědu se můžete najíst a cuketa, která je plná mletého hovězího masa, smíchaná s rýží, mrkví a cibulí. Z nápojů užitečné šťávy, vyrobené z brusinek nebo brusinek, čaj, šťávu z granátového jablka.

Na večeři s nachlazení můžete jíst hovězí entrecote s přílohou z brokolice vařené zelí. Připravte a salát z čerstvé zeleniny: rajčata, cibule, okurky, koriandr, česnek. Pro moučník, můžete jíst několik plátků melounu nebo jiného ovoce, pak vypít sklenici černého čaje s citronem a medem.

Aplikace sacharidů

Jsou nezbytné pro těžké nachlazení a chřipku, protože jsou zdrojem další energie. Chcete-li se rychleji dostat, doporučuje se jíst při zvýšených teplotách následující potraviny:

 • obiloviny vyrobené z obilovin nebo zrn: rýže nebo pohanka;
 • sladké ovoce s mírou;
 • pokrmy založené na léčivé bylinkové stevii.

V případě virových infekcí by měly být ze stravy vyloučeny následující potraviny:

 • čerstvý bílý chléb;
 • pečení;
 • cukrovinky;
 • těstoviny.

Jejich počet u virových infekcí by měl být omezen. Vytvářejí další zátěž pro práci žaludku, střev, jater a slinivky břišní. To zvyšuje riziko alergické reakce na léky používané při onemocnění.

Za den se doporučuje konzumovat asi 60 g tuku. Získávají se z ryb, rostlinného oleje, kuřecího vývaru, mléčných výrobků.

Celulóza

Vláknina obsažená v čerstvé zelenině je těžko stravitelná, takže z nich můžete připravit guláš nebo bramborovou kaší. Jablka jsou vyrobena z džemu nebo džemu.

Potraviny bohaté na vlákno čistí tělo škodlivých látek a pomáhají odolávat virům. Mají tonizující účinek: pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi, pomáhají kardiovaskulárnímu systému.

Potraviny bohaté na vlákninu se nedoporučují pro osoby s vysokou srážlivostí krve a závažnými patologiemi trávicího systému.

Se zimou si můžete vzít speciální komplexy obsahující vlákno. Při užívání těchto léků se doporučuje používat více tekutin. Přednost dávat nápoje z kyselého mléka.

Pokud neexistují žádné kontraindikace, můžete si vzít komplex "sibiřského vlákna". Obsahuje rostlinná vlákna, která jsou přítomna v bobulích, obilovinách, ovoci a bylinkách.

Alkohol s chladem

Na alkohol s kávou se vztahuje dočasný zákaz. Tyto nápoje mohou způsobit dehydrataci, která nemůže být povolena při léčbě virových onemocnění.

Nemocný musí brát léky. Alkohol je schopen neutralizovat účinek léků, takže ani silný farmaceutický produkt nebude mít požadovaný účinek.

Nápoje

Ovocné šťávy obsahují velké množství cukru a konzervačních látek. V sodové vodě jsou náhražky cukru a kofein. Osobě, která se chytila ​​nachlazení, se doporučuje připravit nápoje z pomerančů nebo čerstvých jablek, které byly nedávno sklizeny z ovocných stromů, v odšťavňovači nebo odšťavňovači. Můžete je ředit malým množstvím vody.

Jíst chléb

Pro nachlazení by měl být z menu vyloučen bílý chléb a čerstvé pečivo. Přípravek se používá k léčebným účelům. Můžete jen namočit malý kousek bílého chleba do horkého mléka. Když je nasáklá tekutým a chladným jídlem. Postup se opakuje dvakrát denně až do zotavení.

Pro nachlazení je žitný chléb dobrý. Přípravek pomáhá kompenzovat nedostatek vitamínů. Obsahuje aminokyseliny, minerály, vlákninu, velký počet stopových prvků. Přípravek je bohatý na vitamíny B a železo.

Můžete jednoduše třít česnekovou krustu žitným chlebem a pít bylinný čaj. Tento nástroj se provádí krátce před spaním.

Aplikace pro koření

Hřebíček má příjemnou vůni a výrazný analgetický účinek. Když máte anginu pectoris, můžete míchat 5 květů rostliny a 200 ml horkého mléka. Znamená to trvat 10 minut, odtok. Výsledná kompozice kloktá. Do nosu můžete vložit několik kapek.

Pro prevenci chřipky a chřipky používají skořici. Koření má výrazný antibakteriální účinek. Aktivně se používá při výrobě kosmetických masek.

Pro nachlazení, můžete jednoduše nalít ½ lžičky skořice s 0,2 l vařící vody a přidejte trochu černého pepře. Výsledná kapalina se odebírá každé 4 hodiny.

Jaké vitamíny jsou dobré pro pacienta?

Pokud je člověk nemocný, jeho strava by měla obsahovat potraviny bohaté na retinol. Tato látka podporuje regeneraci tkání, v důsledku zánětlivého procesu je poškozen velký počet epiteliálních buněk. Vitamin A pomáhá obnovit poškozené tkáně.

V případě nachlazení je také uvedeno použití přípravků a přípravků obsahujících kyselinu askorbovou. Farmaceutický vitamin C má sladkou a kyselou chuť. Askorbic zlepšuje imunitu, pomáhá posilovat stěny cév, snižuje riziko krvácení.

Mikro a makro prvky

Pokud máte bolest v krku, měli byste ve stravě zahrnout potraviny bohaté na železo, měď a jód. Železo poskytuje orgány a tkáně kyslíkem. Jód je nezbytný pro normální fungování imunitního systému a štítné žlázy. Měď má pozitivní vliv na cévy a má výrazné protizánětlivé vlastnosti.

Při mírném kašli by mělo být tělo vybaveno selenem, chromem, molybdenem a manganem.

Užitečné recepty

Granátové jablko pomáhá kompenzovat nedostatek vitamínu C, který je často pozorován při nachlazení. Zralé ovoce obsahuje těkavé látky, posiluje imunitní systém, takže je zvláště užitečné pro starší osoby.

Osoba, která pravidelně používá granátové jablko, onemocní méně často. Přípravek zvyšuje odolnost vůči nachlazení způsobenému hypotermií, má antipyretický účinek. Složky přítomné v ní pomáhají snižovat tělesnou teplotu.

Granátové jablko se používá při laryngitidě a bolestech v krku. Šťáva z plodu může kloktat s jinými nemocemi ORL. Granátové jablko snižuje pravděpodobnost komplikací.

Recept na studený lék založený na zdravém plodu:

 1. 20 g předem vysušené kůry z granátového jablka nalijte 200 ml vody.
 2. Vařte na středním ohni po dobu 7 minut a ochlaďte na asi 30 stupňů.
 3. Filtrujte a spotřebujte 0,1 l dvakrát denně. Vývar je zvláště užitečný pro bolest v krku v akutním období onemocnění.

Vynikající lék na nachlazení je malinový džem. Pro jeho přípravu můžete použít nejen čerstvé, ale i mražené bobule. Recept na dárky je jednoduchý:

 • Maliny se rozmrazí, paralelně vařený sirup z vody a cukru.
 • Po ochlazení kapaliny na něj nalejte rozmrazené maliny.
 • Výsledná směs se infunduje po dobu 5 hodin.
 • Vařte na mírném ohni po dobu 5 minut.
 • Hotový džem se nalije do plechovek a hermeticky uzavře.

Léčiva jsou konzumována v období masivního vypuknutí chřipky, kdy je pozorován vrchol výskytu.

Co se nedoporučuje jíst a pít?

V případě onemocnění dýchacích cest je akutní otázkou, jaké potraviny by měly být ze stravy vyloučeny. Se zimou, nemůžete jíst smažené potraviny, které obsahují hodně tuku a karcinogenů. Takové jídlo je těžké strávit, takže je obtížné, aby srdce a játra fungovaly správně. Mastné potraviny mohou vyvolat zvracení nebo střevní rozrušení chladem.

Mléčné výrobky by měly být používány s opatrností. Aktivují tvorbu hlenu, což komplikuje léčbu kašle nebo rýmy. Můžete jednoduše přidat malý plátek zázvoru nebo špetku kurkumy do mléka nebo jogurtu. Tyto koření snižují slizotvorné účinky mléčných výrobků při kašli nebo rýmě, stimulují chuť k jídlu.

V případě chřipky a akutních respiračních infekcí se nedoporučuje zapojovat se do pokrmů s horkým kořením, uzenými produkty. Takové jídlo má negativní vliv na močový měchýř.

Se zimou, neměli byste dát dětem tvrdé jídlo: obiloviny s hrubou konzistencí, sušenky, výrobky z křehkého pečiva s přidáním kakaového prášku nebo moučkového cukru. Dráždí sliznici, takže dítě bude kašlat mnohem silněji. Doporučuje se vyloučit ze stravy a sladkostí, které mohou vyvolat alergie.

Med by neměl být zahříván. Pokud se rozpustí v horké vodě nebo roztaví cukrový produkt ve vodní lázni, výhody se znatelně sníží.

Výživa podle Pevznera

Tabulka č. 13 pomáhá snížit intoxikaci, zvyšuje odolnost těla. V tabulce je uveden přibližný seznam nežádoucích a povolených pokrmů.

Dieta pro chřipku, ARVI, nachlazení

Popis k 11.8.2017

 • Účinnost: terapeutický účinek po 4-7 dnech
 • Termíny: 5-12 dní
 • Náklady na produkty: 1500-1600 rublů týdně

Obecná pravidla

Z celé skupiny infekčních onemocnění představuje ARVI přibližně 90%. Vysoký výskyt onemocnění je vysvětlen velkým spektrem patogenů (adenoviry, rhinoviry, viry chřipky / parainfluenza, koronaviry, ECHO a viry Coxsackie), jejich vysokou variabilitou a způsobem přenosu (vzdušná cesta). Chřipka je nejzávažnější, s vysokým rizikem závažných komplikací. Každý z infekčních patogenů ovlivňuje selektivně definované oblasti dýchacích cest.

Infekce Rhinovirus - epiteliální buňky nosní sliznice. Při infekci adenovirem se vyvine tonzilitida, faryngitida s exsudativní složkou. S parainfluenza infekcí trpí sliznice hrtanu (laryngitida). S chřipkou postihuje dýchací ústrojí horní a střední části (tracheitida).

Společné skupině akutních respiračních virových infekcí je přítomnost různých stupňů intoxikace organismu s produkty vitální aktivity virů a toxinů způsobujících rozklad bílkovin, poškození dýchacích cest na různých úrovních (respirační symptomy) a je doprovázena horečkou a dehydratací těla. V každodenní slovní zásobě a populárních článcích je takový termín jako „studený“, který vysvětlující slovník vysvětluje jako onemocnění spojené s hypotermií. Nejčastěji jsou takzvané „nachlazení“ exacerbací chronické adenoiditidy, angíny, méně často ARVI, vyskytující se na pozadí hypotermie a snížení lokální imunity dýchacích cest.

Strava pro akutní respirační virové infekce, včetně chřipkové a studené stravy, je součástí souboru povinných opatření a jejím cílem je poskytnout tělu všechny potřebné nutriční živiny, snížit toxicitu, zvýšit celkovou odolnost těla a snížit symptomatické projevy. Zvláštní pozornost vyžaduje potraviny pro děti s SARS.

Strava je založena na celkovém stavu dítěte / dospělého, teplotě, dehydrataci. Na pozadí stabilní subfebrilní teploty (37,1-38,0 ° C) u lůžka pacienta je tedy předepsána snížená kalorická dieta (2100-2200 Kcal), zejména v důsledku snížení tuků, sacharidů ve fyziologické normě bílkovin a zvýšeného obsahu makroorganismu. stopové prvky, vitamíny a volná tekutina.

Ve stravě by měly převažovat snadno stravitelné potraviny s vysokým obsahem kalorií. Obsah proteinu se vypočítá z poměru 1 g / kg hmotnosti, zatímco základem proteinové složky (až 70%) jsou snadno stravitelné živočišné proteiny (dietní maso, protein z kuřecích vajec, mléčné proteiny).

Příjem tuků je snížen na 65-70 g / den, protože jsou těžké a dlouho strávené v těle a přispívají k rozvoji různých dyspeptických poruch. Ve stravě by měly převažovat rostlinné tuky. Při volbě živočišných tuků by měly být upřednostňovány tuky mléčných výrobků a másla, které mají výrazný lipotropní účinek. Současně se doporučuje přidávat do již připravených pokrmů tuky, které neumožňují pacientům používat je v čisté formě, zejména v nepřítomnosti chuti k jídlu.

Obsah sacharidů se mírně snižuje (až na 300 g) díky omezení jednoduchých i komplexních sacharidů (zelí, luštěniny, žitný chléb), protože způsobují fermentaci ve střevě a snadno stravitelné sacharidy v přítomnosti horečky mohou způsobit hyperglykemickou reakci.

Dieta poskytuje vyloučení mastných, kořeněných, uzených a smažených potravin, stejně jako potravin, které dráždí sliznice - okurky, kyselé potraviny, alkoholické nápoje, potraviny, které stimulují centrální nervový systém a obsahují éterické oleje a vlákninu (koření, silné vývary, cibuli, ředkvičky, ředkvičky, káva, čokoláda).

Pro aktivní rehydrataci těla a normalizaci reologických vlastností krve a sputa je předepsáno hojné pití (až 2,5 l / den), pro které používáme alkalickou minerální vodu nesycenou vodou, teplou vodu s medem, bylinné čaje na bázi vápna, heřmánek, šalvěj, tymián, malinový / rybízový čaj, šípkový odvar, brusinkový / brusinkový džus, zázvor a medová infuze, kompot a při vyjádření dehydratace vyvážené solné roztoky. Denní objem volné tekutiny pro děti do 3 let by měl být 150 ml / kg tělesné hmotnosti během febrilního období a po 3 letech - 80 ml / kg.

Pro rychlou absorpci tekutiny by měla být její teplota blízká tělesné teplotě. Účinnost rehydratace je určena standardními kritérii - vlhkostí kůže / sliznic, tepem a diurézou. Obsah soli ve stravě je regulován v závislosti na úrovni ztráty tekutin v těle s potem a zvracením. S mírnou ztrátou příjmu soli může být mírně omezena (až na 8-10 g / den) a při výrazné ztrátě tekutin a přítomnosti dehydratace se příjem soli zvýší na 15-20 g / den.

Je nesmírně důležité saturovat dietu s vysokým obsahem vitamínů, zejména vitamíny A, C a B.

Mezi hlavní potraviny bohaté na vitamin A patří tvrdé sýry, rybí olej, vaječný žloutek, červený kaviár, játra, máslo.

Vitamin B6 se nachází ve velkém množství v rýži, různých drobech, tvarohu, fazole, masu.

Příjem dostatečného množství vitamínu C je zajištěn použitím dogrose infuzí, citrusových plodů, černého rybízu, rakytníku. Vzhledem ke značné ztrátě makro / mikroprvků z potu a moči ve stravě by měly být v dostatečném množství produkty obsahující draslík, sodík a hořčík. K tomu by měla dieta zahrnovat ořechy, slunečnicová semena, mandle, červené ryby, tvrdé sýry.

Vzhledem k tomu, že většina pacientů, a zejména dětí, má sníženou chuť k jídlu nebo žádnou chuť k jídlu, je ukázáno použití nízkotučného teplého kuřecího vývaru, kyselých mléčných výrobků a šťávy z kyselých plodů, zředěné vodou. Je zakázáno krmit děti násilím. Jídlo pro nachlazení by mělo být zlomkové, 5-6 krát denně, aby se zabránilo přejídání. Hlavní část stravy, kterou by měl pacient užívat v období klesající teploty. V tomto případě by jídlo mělo být horké nebo studené.

Dieta pro chřipku není zásadně odlišná, ale je třeba mít na paměti, že chřipka se obvykle vyskytuje s vyšší tělesnou teplotou (38-40 ° C), což vede k prudkému zvýšení intenzity metabolických procesů (se zvýšením tělesné teploty o 1 ° C se hlavní metabolismus zvyšuje). v průměru o 10-13% a při výpočtu kalorického příjmu pro každou tělesnou teplotu 0,5 ° C po 37 ° C by se denní příjem kalorií měl zvýšit o 100-120 kcal). V přítomnosti dlouhodobé vysoké horečky existuje riziko vzniku nedostatku proteinové energie a ve stravě těchto pacientů je obsah proteinů založen na 1,5 g / kg hmotnosti.

Po chřipce nebo ARVI by člověk neměl výrazně rozšiřovat dietu dětí i dospělých (i když má dobrou chuť k jídlu), protože funkce gastrointestinálního traktu jsou stále narušeny (enzymatický nedostatek), který může přispět k dyspeptickým poruchám (svědění, nevolnost, těžkost a křeče při žaludku, nadýmání / nadýmání). Je užitečné praktikovat dny půstu u pečených jablek / vařené zeleniny bez přidání oleje a soli během období zotavení. Někdy je možné se setkat s nespravedlivými informacemi, že půst je dobrý pro chřipku, což je v zásadě nepřijatelné.

Léčba chřipky s půstem a někteří autoři dokonce doporučují suchý půst, mohou vést k nedostatku proteinové energie a rychlé dehydrataci těla. V případech, kdy pacient kategoricky odmítá jíst, je-li silná horečka a potlačuje chuť k jídlu, neměl by být nucen přijímat jídlo, ale za předpokladu, že konzumuje dostatečné množství tekutiny a tato doba by neměla trvat déle než jeden den, maximálně 2 dny.

Pokud se stav pacienta zhorší a on odmítne, a pak už pacient není krmen, je převezen do enterální výživy (přes zkumavku) se specializovanými nutričními směsmi. Někdy pacienti v horečném období odmítají používat dietní maso. V tomto případě doporučujeme mléčnou a zeleninovou dietu, obohacenou minerály a vitamíny.

Indikace

Influenza, SARS.

Povolené produkty

Potravinová dávka pro chřipku, ARVI zahrnuje slaný kuřecí vývar nebo polévky založené na něm s přidáním vařených obilovin (rýže, ovesné vločky, pohanka) a zeleniny ve formě polévek nebo šťávy sliznice, které mohou být použity s bílým chlebem nebo sušenky. Pro hlavní jídla se doporučují různé druhy vařeného dietního masa (kuře, telecí maso, krůta, králík), vařené ve formě mletého masa, karbanátky, vařených kousků, karbanátky. Všechny odrůdy chudé bílé a červené ryby jsou užitečné.

Ve stravě můžete zahrnout měkká kuřecí vejce nebo parní omeletu, mléčné výrobky (jogurt, jogurt, kefír), strouhaný měkký sýr, tvaroh, mléko. Jako ozdoba se doporučují obiloviny (ovesné vločky, rýže, pohanka), které by měly být dobře vařené, stejně jako různé druhy zeleniny (květák, mrkev, brambory, dýně, řepa), zahradní greeny, které se dobře vaří a vaří z nich kaviár, dušená masa, pudinky, bramborová kaše, soufflés.

Čerstvá zelenina se po použití smí používat. Strava může obsahovat med, marmeládu, džem, marmeládu. Nápoje lze použít alkalickou minerální nesycenou vodou, vývarové boky a brusinkovou / brusinkovou šťávu, slabý čaj s citronem, ovocné nápoje, ředěné čerstvé šťávy, bylinné čaje na bázi limetky, heřmánek, šalvěj, tymián, malinový / rybízový čaj, kompoty, kissels, teplá voda s medem.