Chronická angína: foto, příznaky a léčba u dospělých

Tonzilitida je infekční alergické onemocnění, ve kterém je zánětlivý proces lokalizován v mandlích. Také se jedná o blízké lymfatické tkáně hltanu - laryngeální, nosohltanové a lingvální mandle.

Chronická tonzilitida je poměrně častá choroba, s níž se možná, že ji mnoho lidí prostě nepovažuje za závažnou nemoc a je snadno ignorovatelná, což je velmi nebezpečné, protože trvalý zdroj infekce v těle bude periodicky mít formu akutní anginy pectoris, redukovat výkonnost, zhorší celkové zdraví.

Vzhledem k tomu, že toto onemocnění může vyvolat vznik nebezpečných komplikací, každý by měl znát symptomy chronické angíny, stejně jako základy léčby u dospělých (viz foto).

Důvody

Co to je? Tonsillitis u dospělých a dětí dochází, když jsou mandle infikovány. Nejběžnější "vina" ve vzhledu této bakterie onemocnění: streptokoky, stafylokoky, enterokoky, pneumokoky.

Některé viry však mohou také způsobit zánět žláz, například adenoviry, herpes virus. Někdy příčinou vzniku zánětu mandlí jsou houby nebo chlamydie.

K rozvoji chronické tonzilitidy může přispět řada faktorů:

 • častá tonzilitida (akutní zánět mandlí);
 • dysfunkce nosního dýchání v důsledku zakřivení nosní přepážky, tvorby polypů v nosní dutině, hypertrofie adenoidních vegetací a jiných onemocnění;
 • výskyt ložisek infekce v okolních orgánech (kaz, hnisavá sinusitida, adenoiditida atd.);
 • snížená imunita;
 • časté alergické reakce, které mohou být příčinou i následkem onemocnění atd.

Nejčastěji chronická angína pectoris začíná po bolestech v krku. Současně akutní zánět v tkáních mandlí nepodléhá úplnému opačnému vývoji, zánětlivý proces pokračuje a stává se chronickým.

Existují dvě nejzákladnější formy tonzilitidy:

 1. Kompenzovaná forma - pokud existují pouze lokální známky zánětu mandlí.
 2. Dekompenzovaná forma - pokud existují jak lokální, tak obecné příznaky chronického zánětu mandlí: abscesy, peritonsilitida.

Chronická kompenzovaná tonzilitida se projevuje formou častého nachlazení a zejména anginy pectoris. Aby tato forma nebyla dekompenzována, je nutné včas uhasit centrum infekce, tj. Nechat studený chod, ale zapojit se do komplexní léčby.

Známky u dospělých

Mezi hlavní příznaky chronické tonzilitidy u dospělých patří:

 • přetrvávající bolest v krku (mírná až velmi závažná);
 • bolest v žlázách;
 • otoky nosohltanu;
 • dopravní zácpy v hrdle;
 • zánětlivé reakce v krku na potravu a studenou kapalinu;
 • tělesná teplota se dlouhodobě nesnižuje;
 • zápach z dechu;
 • slabost a únava.

Příznakem onemocnění může být také výskyt bolestí a bolestí v koleni a zápěstí, v některých případech to může být dušnost.

Příznaky chronické angíny

Jednoduchá forma chronické angíny je charakterizována chudou přítomností symptomů. Dospělý se obává pocitu cizího tělesa nebo nepříjemnosti při polykání, brnění, suchu, špatném dechu, teplota může vzrůst na subfebrilní čísla. Tonzily zapálené a zvětšené. Mimo exacerbace nejsou žádné běžné příznaky.

Vyznačuje se častým bolestem v krku (až 3 krát ročně) s prodlouženou dobou zotavení, doprovázenou únavou, malátností, celkovou slabostí a mírným zvýšením teploty.

U toxické alergické formy chronické tonzilitidy se zánět mandlí vyvíjí častěji 3krát ročně, často komplikovaný zánětem sousedních orgánů a tkání (paratonsilární absces, faryngitida atd.). Pacient neustále cítí slabost, únavu a malátnost. Tělesná teplota po dlouhou dobu zůstává subfebrilní. Symptomy z jiných orgánů závisí na přítomnosti určitých souvisejících onemocnění.

Důsledky

S dlouhým průběhem a absencí specifické léčby chronické tonzilitidy jsou důsledky v těle dospělého člověka. Ztráta schopnosti mandlí odolávat infekci vede k tvorbě paratonsilárních abscesů a infekce v dýchacích cestách, což způsobuje rozvoj faryngitidy a bronchitidy.

Chronická angína pectoris hraje důležitou roli v výskytu onemocnění kolagenu, jako je revmatismus, periarthritis nodosa, polyartritida, dermatomyositida, systémový lupus erythematosus, sklerodermie, hemoragická vaskulitida. Také přetrvávající bolest v krku vede k onemocněním srdce, jako je endokarditida, myokarditida a získané srdeční vady.

Lidský močový systém je nejvíce náchylný k komplikacím při infekčních onemocněních, takže pyelonefritida je závažným důsledkem chronické angíny. Kromě toho vzniká cholecystitis a polyartritida, porucha pohybového ústrojí. U chronických infekcí se vyvíjí glomerulonefritida, malá chorea, paratonsilární absces, septická endokarditida a sepse.

Exacerbace chronické angíny

Nedostatek preventivních opatření a včasná léčba chronické tonzilitidy vede k různým exacerbacím onemocnění u dospělých. Nejčastější exacerbace angíny jsou bolest v krku (akutní tonzilitida) a peritonsilární (okolomindalikovy) abscesy.

Angina je charakterizována horečkou (38–40 ° C a vyšší), těžkým nebo mírným bolestem v krku, bolestmi hlavy a celkovou slabostí. Často je bolest a silná bolest v kloubech a dolní části zad. Většina typů bolesti v krku je charakterizována zvětšenými lymfatickými uzlinami umístěnými pod dolní čelistí. Lymfatické uzliny jsou bolestivé při palpaci. Onemocnění je často doprovázeno zimnicí a horečkou.

Při řádném ošetření trvá akutní období dva až sedm dní. Kompletní rehabilitace vyžaduje dlouhodobý a neustálý lékařský dohled.

Prevence

Aby se předešlo tomuto onemocnění, je nutné zajistit, aby nosní dýchání bylo vždy normální, aby se včas léčily všechny infekční nemoci. Po bolení v krku by mělo být provedeno profylaktické promývání laku a mazání mandlí pomocí přípravků doporučených lékařem. V tomto případě můžete použít 1% jód-glycerin, 0,16% Gramicidin - Glycerin atd.

Důležité je také pravidelné vytvrzování obecně, jakož i vytvrzování sliznice hltanu. Pro toto, ráno a večerní výplachy hltanu jsou ukazovány s vodou, která je u pokojové teploty. Strava by měla obsahovat potraviny a potraviny s vysokým obsahem vitamínů.

Léčba chronické angíny

Dosud v lékařské praxi není příliš mnoho způsobů léčby chronické angíny u dospělých. Použitá léková terapie, chirurgická léčba a fyzioterapie. Metody jsou zpravidla kombinovány v různých variantách nebo střídavě střídavě.

Při léčbě chronické tonzilitidy se aplikuje lokálně, bez ohledu na fázi procesu, zahrnuje následující složky:

 1. Mytí mezer mandlí, aby se odstranil hnisavý obsah, a opláchnutí hrdla a ústní dutiny roztokem mědi-stříbra nebo fyziologickými roztoky s přidáním antiseptik (Miramistin, chlorgesxidin, furatsilin). Průběh léčby je nejméně 10-15 sezení.
 2. Antibiotika;
 3. Probiotika: Hilak forte, Linex, Bifidumbacterin pro prevenci dysbiózy, která se může vyvinout při užívání antibiotik.
 4. Léky, které mají zmírňující účinek a odstraňují příznaky jako suchost, bolest v krku, bolest v krku. Nejúčinnějším nástrojem je 3% roztok peroxidu vodíku, který potřebuje kloktat 1–2krát denně. Kromě toho může být léčivo použito na bázi propolisu ve formě spreje (Proposol).
 5. Aby se napravila celková imunita, Irc-19, Bronhomunal, Ribomunyl může být používán na předpis imunologa.
 6. Fyzioterapie (UHF, tubos);
 7. Sanace úst, nosu a nosních dutin.

Pro zvýšení obranyschopnosti těla se používají vitamíny, aloe, sklovec, FIBS. Léčit chronickou tonzilitidu jednou provždy, měli byste se řídit integrovaným přístupem a poslouchat doporučení lékaře.

Fyzioterapie

Fyzioterapeutické procedury jsou vždy předepisovány na pozadí konzervativní léčby a několik dní po operaci. Před několika desítkami let se tyto metody zaměřily na: pokusili se léčit chronickou angínu angíny ultrazvukem nebo ultrafialovým zářením.

Fyzikální terapie vykazuje dobré výsledky, ale nemůže to být základní léčba. Jako adjuvantní terapie je její účinek nepopiratelný, a proto se na celém světě používají fyzioterapeutické metody léčby chronické angíny angíny, které se aktivně používají.

Za nejúčinnější jsou považovány tři metody: ultrazvuk, UHF a ultrafialové záření. Většinou se používají. Tyto procedury jsou předepsány téměř vždy v pooperačním období, kdy je pacient již propuštěn z nemocničního domu a převeden na ambulantní léčbu.

Odstranění mandlí u chronické tonzilitidy: recenze

Někdy lékaři provádějí chirurgický zákrok a odstraňují nemocné mandle. Takový postup však vyžaduje důkazy. Odstranění mandlí se tedy provádí v případech recidivy paratonsilárního abscesu a v některých asociovaných onemocněních. Není však vždy možné léčit chronickou léčbu angíny, v takových případech stojí za to přemýšlet o operaci.

Během 10-15 minut v lokální anestezii se mandle odstraní speciální smyčkou. Po operaci musí pacient několik dní pozorovat odpočinek na lůžku, užívat pouze studené tekuté nebo pastovité nedráždivé potraviny. Po 1-2 týdnech se pooperační hojení ran hojí.

Zaznamenali jsme několik recenzí o odstranění mandlí při chronické tonzilitidě, kterou uživatelé nechali na internetu.

 1. Odstranil jsem mandle před 3 lety, není to tak líto! Hrdlo může být bolavé (faryngitida), ale velmi vzácně a vůbec ne jako dříve! Bronchitida často jde jako komplikace studené (ale to vůbec není ve srovnání s tím, co mi tonsily přinesly anginy! Angina byla jednou za měsíc, věčná bolest, hnis v krku, horečka, slzy! Došlo k komplikacím v srdci a ledvinách. Pokud nejste tak zanedbaní, pak to může dávat smysl, prostě chodit několikrát za rok umýt na lauru a to je to...
 2. Smazat a nemyslet. V dětství byla každý měsíc nemocná, s vysokou horečkou, srdečními problémy, její imunita oslabena. Odstraněn po 4 letech. Přestala bolet, někdy jen bez horečky, ale její srdce bylo slabé. Ta dívka, která také neustále měla bolest v krku a která nikdy neměla operaci, začala mít revmatismus. Teď je jí 23, pohybuje se s berlemi. Můj dědeček vymazán za 45 let, těžší než v dětství, ale zapálené mandle dávají těžké komplikace, takže najít dobrého lékaře a odstranit.
 3. Operaci jsem provedl v prosinci a nikdy jsem toho nelitoval. Zapomněl jsem, jaká je stálá teplota, konstantní přetížení hrdla a mnoho dalšího. Samozřejmě je nutné bojovat o mandle do posledního, ale pokud se již staly zdrojem infekce, musíme se s nimi jednoznačně podílet.
 4. Byl jsem odstraněn ve věku 16 let. V lokální anestezii se stále vázali na křeslo staromódním způsobem, zakrývali si oči tak, že nic neviděli a odřezávali. Bolest je hrozná. Její hrdlo a pak divoce zraněná, nemohla mluvit, nemohla jíst dobře a krvácení se také otevřelo. Teď asi ne tak bolestně a profesionálně. Ale zapomněl jsem na bolení v krku, teprve nedávno jsem začal trochu onemocnět. Ale tohle je moje vlastní chyba. Musíme se o sebe starat.
 5. Ve věku 35 let jsem si nechala vyjmout mandle, po letech nepřetržitých bolestivých bolestí v krku, výplachech a antibiotikách. Dosáhla bodu, požádala o operaci otolaryngologa. Bylo to nemocné, ale ne dlouho a - voila! Ani bolest v krku, ani bolest v krku, pouze v prvním roce po operaci se nepokoušejte pít studené a pít imunostimulancia. Jsem rád.

Lidé mají tendenci se obávat, že odstranění mandlí může oslabit imunitní systém. Konec konců, mandle jsou jedním z hlavních ochranných bran u vchodu do těla. Tyto obavy jsou oprávněné a odůvodněné. Mělo by však být chápáno, že ve stavu chronického zánětu mandlí nejsou schopni vykonávat svou práci a stávají se pouze zaměřením na infekci v těle.

Jak léčit chronickou tonzilitidu doma

Při léčbě tonzilitidy doma je důležité být první, kdo zvyšuje imunitu. Čím dříve nebude infekce možná, kde se bude vyvíjet, tím rychleji se vaše zdraví vrátí do normálu.

Jak a co léčit nemoc doma? Zvažte běžné recepty:

 1. Při chronickém zánětu mandlí si vezměte čerstvé listy matky a nevlastní matky, omyjte, nakrájejte, třepejte šťávu třikrát, přidejte stejná množství cibulového džusu a červeného vína (nebo zředěné brandy: 1 lžíce na 0,5-1 sklenici vody). Směs se smíchá v chladničce, před použitím protřepe. Užívejte 3krát denně a 1 lžíci, zředěnou 3 lžicemi vody.
 2. Dva velké stroužky česneku, které ještě nebyly naklíčené, rozdrcené, vařily sklenici mléka a nalijeli na něj česnekovou dužinu. Po chvíli, kdy infuze trvá, musí být roztok vypuštěn a krystalován výsledným teplým roztokem.
 3. Propolisová tinktura na alkohol. Připraví se takto: 20 g produktu se rozdrtí a nalije 100 ml čistého lékařského alkoholu. Je nutné trvat na léku na tmavém místě. Užívejte třikrát denně po dobu 20 kapek. Tinkturu lze míchat s teplým mlékem nebo vodou.
 4. Vše, co potřebujete, je denně 10 plodů rakytníku. Budou muset být přijata 3-4 krát, pokaždé, než důkladně opláchnout hrdlo. Pomalu žvýkat a jíst ovoce - a tonzilitida začne projít. Měla by se léčit po dobu 3 měsíců a tato metoda může být použita jak pro děti, tak pro dospělé.
 5. Řez 250 g řepy, přidejte 1 polévková lžíce. ocet, data vaří asi 1-2 dny. Kal může být odstraněn. Výsledná tinktura kloktá ústa a hrdlo. Jedna nebo dvě polévkové lžíce. doporučuji drink.
 6. Yarrow Ve sklenici vroucí vody je nutné vařit 2 lžíce bylinných surovin. Zakryjte a nechte vyluhovat hodinu. Po filtrování. Infuze se používá při léčbě lidových prostředků pro chronickou tonzilitidu během období jejího zhoršení. Kloktejte 4-6krát denně.
 7. Smíchejte jednu polévkovou lžíci citrónové šťávy s jednou polévkovou lžící cukru a třikrát denně. Tento nástroj pomůže zlepšit zdraví a také pomáhá zbavit se angíny. Kromě toho, pro kloktání s tonzilitidou se doporučuje používat brusinkovou šťávu s medem, teplou mrkvovou šťávou, 7–9denní infuzí kombuchy, odvar z hyperiku.

Jak by měla být léčena chronická angína? Posílit imunitu, jíst správně, pít velké množství vody, opláchnout a namazat hrdlo, pokud to stav dovolí, nespěchejte s antibiotiky a zejména nespěchejte na řez mandlí. Mohou být pro vás stále ještě užitečné.

Jak jsem doma vyléčil chronickou angínu

Přátelé, všichni mají dobrý den! Dnešní příspěvek je věnován léčbě chronické angíny u dětí. Olga z Arkhangelska se podělila o své zkušenosti s léčbou této nemoci. Napsala tento příspěvek v reakci na článek: Jak jsem vyléčila sinusitidu doma za 7 dní. Možná, že někdo bude mít prospěch z její zkušenosti jako celku, nebo některých konkrétních bodů.

Chronická angína je dlouhodobý zánět mandlí palatinu a hltanu. Může se rozvinout po utrpení v krku a dalších infekčních onemocněních, doprovázených zánětem sliznice hltanu nebo bez předchozího akutního onemocnění.

Více informací o onemocnění (klasifikace, etiologie, patogeneze, symptomy) naleznete zde.

A tak, Olgaův příběh o léčbě (osobní zkušenost)

Vyléčila jsem chronickou angínu

Vyléčila jsem chronickou angínu. Slíbila si, že o tom budu určitě psát, možná by mohla někomu pomoct. Až do věku 25 let jsem se prakticky nedostal nemocný, pak se moje trápení začalo kvůli špatně léčené bolení v krku, většinou jsem pil amoxicilinové antibiotikum, ale pak mi přestal pomáhat. Trochu studené nohy a okamžitě bolest v krku.

V létě bylo vše v pořádku. Ale ve 25 letech jsem onemocněl. Náhle jsem onemocněla, zpočátku jsem měla nachlazení, bronchitidu, hlen se objevil v nosohltanu, který běžel po zadní stěně, musel jsem neustále polykat, nos mi ležel, hrdlo mi trhalo, prostě jsem nepil antibiotika, vše od amoxiclavu až po shrnutí atd. Ten se trochu hltal, ale neopustil. Všichni ORL lékaři tvrdili, že nosní přepážka je zakřivená, to je příčina všech ran, ale já jsem s tímto oddílem žila. Četl jsem všechny recepty tradiční medicíny, vyzkoušel téměř všechno. Pak se připojil divoký tlukot srdce, bolest v žaludku po každém jídle, zdálo se, že všechno praskne, nemůže chodit kvůli bolesti, ukazuje, že banální gastritida, lékaři nemohli udělat diagnózu. V důsledku toho došlo k hypertyreóze (tyreotoxikóza), protože s ním rok přežil, pohyboval jsem se od jednoho lékaře k jinému, nevím, ztratil jsem 10 kg, na konci byla hmotnost 37 let. Ale chtěl jsem žít takhle, každý den jsem viděl různé byliny, odvar, šťávu z jitrocelu kvůli bolesti v žaludku, kvůli tomu vřed nefungoval, protože endokrinolog říkal, že s takovou diagnózou obvykle k němu přicházejí s vředem.

Hormony spalují všechny sliznice, zřejmě z toho hrdlo tolik trápí, dokonce ho neustále spalují od rána do večera, stejně jako menstruace, divoké bolesti atd. Po ošetření se zdálo, že se všechno vrátí do normálu, ale ty vředy, které byly v této nemoci, se staly chronickou formou.

Bolelo jí hrdlo, tam byly dopravní zácpy, které vycházely každý druhý den a strašně voněly. Po přečtení článků na internetu jsem si uvědomil, že žlázy ztratily svou funkci a přestaly se čistit, všechny slizy stékaly po zadní stěně. Nechtěl jsem řezat mandle a rozhodl se hledat nějakou cestu ven.

Jak vyléčit tonzilitidu navždy

První věc, kterou jsem udělal, jsem prošel analýzou tamponu z hrdla, který ukázal staphylococcus aureus, z internetu jsem si uvědomil, že tento odpad je téměř zabit, a antibiotika jsou jen na chvíli zablokována, kromě stafylokoků, na které si zvykne a pak antibiotikum přestane fungovat.

První věc, kterou chápu, je, že moje hrdlo začne bolet víc, když chytím nohy. Proto jsem začal tvrdnout. Umyl jsem se v lázni a pokaždé, když jsem dokončil mytí nalitím studené vody na nohy. Postupně jsem vyléval nohy výš a výš, takže jsem nalil celou ledovou vodu, ale po horké lázni, abych nezchladl, a pak si mé tělo zvyklo na tento postup.

Teď můžu stát hodinu v zimě, zmrazit, ale nemám nemoc. Kalení je první cestou k uzdravení, pokud se chcete zotavit, musíte být trpěliví. Pak jsem četl, že Staphylococcus aureus se bojí chlorofylliptu, extraktu z listů eukalyptu, prodává se v lékárně. Začal jsem klopýtat každý den, ráno, odpoledne, večer. Lžička ve sklenici vody, ale může být alergenní. Takže test na alergenicitu.

Po tom jsem si uvědomil, že tento lék mi hodně pomohl, stejně jako po užívání antibiotika, ale tady jsem nemusel otrávit sám sebe. Pomáhá také z obyčejné brilantní zelené stafylokoky, je na to citlivý. Použil jsem vatový tampon, abych ho ponořil do brilantní zelené, posypal trochu vody, abych umyl trochu alkoholu a ušpinil mandle, ale moje mandle neodcházely a propolisová tinktura na alkohol a různé spreje, takže to už nebylo děsivé, poté, co to bylo snazší koupil v lékárně tinktura aloe šťávy. A tak jsem jí půl roku rozmazala mandle, ráno večer, půl roku, každý den a o zázraku, který se krk zastavil, dopravní zácpy vlevo, mandle dvakrát poklesly.

Teď, jakmile se krk začne bolet, ale velmi zřídka, ne z důvodu nachlazení, a když chytím virus, když pracuji s dětmi, a to se často děje, mým krkem se zabarví zelený den 2 3 a všechno projde. Když mi bolel krk, můj hlen běžel po zadní stěně, několikrát jsem hledal na internetu, ale všichni psali, že lékaři pokrčili a poukazovali na střevní dysbiózu, protože mohou dávat podobné příznaky.. Samozřejmě jsem ho měl, po pití hor antibiotik, neustálé bolestivé bolesti na pupku, nadýmání a distenze po jídle. A odhazoval internet, našel jsem další recept.

Co pomáhá při angína

Léčí se ve třech fázích. Nejprve zabijte špatnou flóru, pak vyčistěte střeva a pak obývejte novou mikroflóru. Píšu bez lékařských termínů, aby byl rychlejší a srozumitelnější. Stručně řečeno, už jsem vypil spoustu probiotik a Linex a bifiform a Bifidobacterin, ale kvas evitalia mi pomohl, prodává se v lékárně.

Přípravy:

Nejprve jsem pila enterol po dobu 7 dní, pak polysorb vyčistil střeva a pak kvas, jeho tři měsíce, nyní piju také občas, když nejsem příliš líný vařit, ale nemusím být lazyJ Mám nosohltanový hlen, stejně jako já chápu stejnou dysbiózu v nose. Špatné bakterie se množí, ale málokdo je dobrý.

Z tohoto důvodu se začala objevovat sinusitida, ale i zde jsem se dostal ze situace, měl jsem přístroj na delfíny (na mytí nosu), zředil jsem teplou vodu mořskou solí a tónoval ji trochu zelenou, namočil bavlněný tampon do Zelenky a pak do sklenice s slaná voda. Ukázalo se, že je to nazelenalý odstín. Zelení šli na tři mytí. Hlavní věc, kterou nebylo příliš slané řešení, nebylo spalovat sliz.

A hlavní věc je, že sinusitida neběží, bylo to umyt to bylo možné, to znamená, že nedošlo k otoku, ale jak se umýt. Pokud jen kapka vazokonstriktoru kapání, a pak opláchněte. A pak, jak prošel zelený snot, pohřbte aloe tiger šťávu. Tiger aloe není tak hořký jako ostatní druhy, omylem jsem ho koupil od souseda. Nyní je můj asistent ve všem, od zranění až po sinusitidu.

Ale vždy mi to zázraky, ale ne v žádném případě moc silné řešení. A kapka sklenice, takže trochu zelené. (Sinusitida trvá několik dní, ale já už vím, kdy začíná, zelený snot po virové infekci obvykle, takže nemám začít.) Nepotřeboval jsem znovu pít antibiotikum, ale hlen v nosohltanu stále neprošel, pak ještě perelopat Internet, rozhodl jsem se koupit polyvalentní pyobakteriofág z několika druhů bakterií, protože nátěr nedal dlouho, ale uvědomil jsem si, že tento hlen kvůli nějakému odpadu.

A pomohl mi, hlen byl pryč o 80 procent. Pro mě je to jen zázrak, protože ten, kdo z toho trpí, mi porozumí. Prakticky jsem si ji nevšiml, ale na pozadí těchto antritid a hlenů jsem si vyvinul alergickou rýmu, ráno kýchal, ale také se to děje během dne, takže mě vymatal, spal jsem s kapesníkem. Ale zkusíme všechno v našich rukou, něco jiného. A tak ztvrdneme, nejezdíme žádné odpadky, smažené a uzené. Více ovoce, zeleniny. Pozitivní postoj.

Byl bych rád, že by to někomu pomohlo, protože ona sama se nedostala z internetu při hledání potřebných informací. Také jsem praktikoval hirudoterapii, na obličej položil pijavice. Pomohlo to z ucpání nosu, ale hlen nevypadl úplně, až po bakteriofágu.

Pokud vám moje rada pomůže, budu rád! Napište mi mail.

Přátelé, pokud někdo chce napsat Olze, nezapomeňte napsat komentáře a já vám pošlu svou e-mailovou adresu na váš e-mail. Můžete také sdílet své zkušenosti s léčbou chronických onemocnění. Pište, rádi Vám uveřejníme vaše léčebné dopisy.

Přátelé nezastírají svou životní tonzilitidu, sinusitidu, bronchitidu a další nemoci.

Jak vyléčit angínu

Tonzilitida je velmi časté onemocnění, které postihuje dospělé i děti starší 5 let. Maximální počet případů tohoto onemocnění je zaznamenán v období podzim-zima a akutní formy angíny a exacerbace chronických onemocnění nejsou neobvyklé. V tomto článku budeme hovořit o tonzilitidě a o tom, jak léčit tonzilitidu. Takže...

Co je tonzilitida a její příčiny

Termín "tonzilitida" znamená akutní nebo chronické onemocnění infekční alergické povahy, které postihuje tkáně mandlí. Jak je zřejmé z definice, příčinou tohoto onemocnění je infekce: původcem akutní angíny mandlí v drtivé většině případů je β-hemolytický streptokok a v chronické formě onemocnění je na povrchu mandlí zaseto několik typů patogenní mikroflóry, mezi nimiž mohou být zelenění a hemolytické streptokoky, stafylokoky, stafylokoky, stafylokoky, enterokoky, adenoviry, jakož i podmíněné a nepatogenní flóry ústní dutiny.

V případě akutní tonzilitidy je hlavním precipitačním faktorem přehřívání (jak obecné, tak lokální - krční oblasti). Ve své chronické formě není imunitní stav organismu jako celku nedůležité: často se vyskytuje, když se infekce šíří do mandlí z řady chronických ohnisek infekce (zubní kaz, sinusitida) a také díky aktivaci podmíněně patogenní flóry - tyto příčiny jsou možné se snížením stav lidského imunitního systému. Jedním z hlavních příčin chronické angíny jsou časté akutní formy tohoto onemocnění. Další faktory přispívající k rozvoji tonzilitidy jsou:

 • náhlé změny teploty okolí (během přechodu, například z mrazu na velmi horké kancelářské prostory);
 • špatné návyky, zejména kouření;
 • nízká vlhkost vzduchu;
 • dlouhodobá častá přítomnost v prašných, znečištěných oblastech.

Klasifikace

Jak bylo uvedeno výše, angína může být rozdělena do dvou forem - akutní a chronické. Akutní tonzilitida (nebo angína) může také nastat v různých formách. Hlavní jsou:

Hlavní klinické formy chronické tonzilitidy jsou:

 • kompenzováno (ve skutečnosti - spící chronické zaměření infekce mandlí; exacerbace jen příležitostně, reakce z těla chybí);
 • subkompenzované (celková reaktivita organismu jako celku je snížena, jsou zaznamenány časté ne-těžké exacerbace);
 • dekompenzované (časté těžké exacerbace, lokální a obecné komplikace (paratonsillitis, tonzilární sepse, kardiotonický syndrom), tonsilogenní infekční alergická onemocnění (revmatické poškození srdce, kloubů, ledvin).

Podle jiné klasifikace má chronická tonzilitida dvě formy:

 • jednoduché (případy onemocnění vyskytující se pouze s lokálními symptomy, subjektivní stížnosti pacienta a objektivní příznaky nemoci; s častými exacerbacemi nebo bez nich);
 • toxické-alergické (souběžně s místními změnami dochází k porušování obecné povahy (subfebrilní stav, příznaky tonsillogenní intoxikace, angína-srdeční syndrom, protože tyto projevy mohou být vyjádřeny odlišně, je obvyklé rozlišovat 2 stupně).

Příznaky angíny

Akutní tonzilitida je charakterizována akutním nástupem s výrazným syndromem všeobecné intoxikace těla: pacient se zvedne na 39–40 ° C tělesnou teplotu, je zde prudká celková slabost, zimnice, pocení, bolest nebo bolesti v kloubech a svalech, chuť k jídlu klesá nebo zcela mizí. Současně nebo brzy po nástupu prvních příznaků si pacient všimne, že se objevil bolest v krku, jehož intenzita se postupně zvyšuje. Na vrcholu nemoci, je bolest výrazná, zasahují do polykání a nedovolují spát, jsou narušeny jak během dne, tak v noci. Lymfatický systém reaguje na zánět v krku se zvýšením a bolestivostí regionálních (předních a submandibulárních) lymfatických uzlin.

Chronická angína se vyznačuje neustálým střídáním období remise a exacerbace. Během remise kompenzované a subkompenzované formy nemoci je stav pacientů uspokojivý, nevydávají téměř žádné stížnosti. Nejčastěji se zajímají o konstantní subfebrilní stav (mírný nárůst teploty - obvykle až o 37,1–37,3 ºС), pocit nepohodlí v hrdle při polykání, kašlání. V této fázi onemocnění se diagnóza provádí primárně na základě údajů z vizuálního vyšetření krku - zejména mandlí. S dekompenzovanou tonzilitidou trpí stav pacientů i v období mezi exacerbacemi - závažnost je obvykle způsobena tonzillogenními komplikacemi. Na pozadí akutních respiračních virových infekcí nebo jiných onemocnění způsobených poklesem imunity je stadium remise chronické tonzilitidy nahrazeno stadiem exacerbace:

 • tělesná teplota stoupá v průměru na 38 ºС;
 • existují známky intoxikace těla - slabost, letargie, únava, palpitace, pocení;
 • pocit cizího tělesa, nepohodlí, bolest v krku, obvykle mírné intenzity;
 • Vylučované z zapálených mandlí způsobuje neustálé kašlání pacienta.

Je třeba říci, že symptomy exacerbace chronické angíny jsou podobné projevům její akutní formy, ale klinický obraz první zpravidla není tak výrazný a stav pacienta není ostře narušen, ale mírně.

Komplikace

Časté jsou následující komplikace tonsilitidy:

 • akutní revmatická horečka;
 • post-streptokoková endokarditida;
 • poststreptokokkovy glomerulonefritida.

Nemoci spojené s chronickou tonzilitidou jsou také:

 • kolagenózy (systémový lupus erythematosus (SLE), dermatomyositida, sklerodermie, periarteritis nodosa);
 • thyrotoxikóza;
 • kožní onemocnění (polymorfní exsudativní erytém, ekzém, lupénka);
 • onemocnění periferních nervů (ischias, plexitis);
 • trombocytopenická purpura;
 • hemoragická vaskulitida.

Diagnostika

Diagnóza akutní tonzilitidy není obtížná. Lékař bude mít podezření na nemoc na základě stížností pacienta, historie nemoci a života. Pro potvrzení diagnózy provede faryngoskopie specialista (vyšetření orofaryngu) a v případě potřeby budou předepsány některé další metody vyšetření. Během faryngoskopie se jedna nebo obě palatinové mandle zvětší, ostře nabobtnají, jsou jasně hyperemické. V závislosti na formě akutní tonzilitidy, hnisu vyplněných hnisem, četných hnisavých folikulů, špinavě zelených nebo dokonce šedých skvrn, mohou být na sliznici vizualizovány krvácení. V obecné analýze krve existují známky bakteriální infekce, a to zvýšení počtu leukocytů (leukocytóza) s posunem leukocytů doleva, zvýšení ESR (v některých případech až na 40–50 mm / h). Pro stanovení typu patogenu je pacientovi předepsán výtěr z krku, následovaný bakteriologickým vyšetřením. Faryngoskopický obraz akutních a akutních exacerbací chronické tonzilitidy je velmi podobný, proto je vhodné diagnostikovat chronickou formu tohoto onemocnění v období remise. Přítomnost 2 nebo více níže uvedených příznaků potvrzuje diagnózu chronické angíny:

 • okraje palatinových oblouků jsou hyperemické a zahuštěné valiformy;
 • mezi palatinovými oblouky a mandlemi palatinu se vyskytují jizevnaté usazeniny;
 • mandle palatinu se zvětšily, uvolňovaly, zhutňovaly, na nich se třásly;
 • v mezerách mandlí - tekutý hnis nebo hnisavé masy;
 • zvětšené přední cervikální a / nebo submandibulární lymfatické uzliny.

Úplný krevní obraz je méně důležitý pro diagnózu chronické angíny (příznaky zánětu bakteriální povahy se vyskytují během exacerbace, změny mohou chybět úplně během remise) a bakteriologické vyšetření stěrů odebraných z orofaryngu.

Léčba angíny

Akutní tonzilitida ve většině případů vyžaduje hospitalizaci pacienta v infekční nemocnici. Lékař by měl léčit toto onemocnění - samo léčba je nepřijatelná! Pacient s akutní tonzilitidou nebo bolestmi v krku je zobrazen:

 • vzhledem k tomu, že nemoc je velmi nakažlivá - izolace od nemocných v okolí nemocničního boxu infekčních nemocí nebo, pokud je léčba prováděna doma, v oddělené místnosti;
 • odpočinek na lůžku pro akutní období onemocnění;
 • šetřící strava, spousta teplých nápojů;
 • antibiotická terapie (léčba tonzilitidy antibiotiky je nutně prováděna s kurzem - léčivo se zruší 3-5 dnů po normalizaci tělesné teploty; obvykle se používají širokospektrální antibiotika ze skupin cefalosporinů (Cefodox, Cefix) chráněných peniciliny (Flemoklav, Amoxiclav), makrolidy (Erythro, Azithromycin) ));
 • lokální léčba antibiotiky - lék Bioparox je v tomto případě nejúčinnější;
 • analgetika (léky proti bolesti) a protizánětlivé pastilky (Neo-Angin, Dekatilen, Trakhisan) a spreje (Tantum Verde, Tera-flu, Givalex, Ingalipt a další);
 • opláchnutí antiseptickými roztoky (alkohol chlorofyllipt, furatsilin, chlorhexidin);
 • ošetření oblasti mandlí antiseptiky (roztok Lugol, roztok chlorofyliptového oleje);
 • antihistaminika (Loratadin, Cetrin, atd.) s výrazným otokem mandlí;
 • antipyretika (Ibuprofen, Paracetamol), když teplota stoupne nad 38,5–39 ºС;
 • komprimujte s Dimexidumem a protizánětlivými složkami v oblasti lymfatických uzlin s lymfadenitidou.

Vdechnutí s mandlí není dostatečně účinné, takže je lékař zřídka předepisuje. Taktika léčby chronické tonzilitidy je určena její formou - léčba může být konzervativní i chirurgická. Jednoduchá forma onemocnění je předmětem konzervativní léčby, včetně medikace a fyzioterapie. Provádí se v kurzech po dobu 10 dnů, opakovaných 2-3 krát v průběhu roku. Pokud je účinek trojité léčby chybí, tráví tonzilektomii - odstranění mandlí. Léčba toxické alergické formy chronické tonzilitidy 1. stupně je také léčena nejprve konzervativně - léčebný režim je podobný režimu pro jednoduchou formu nemoci, ale tonsillektomie se doporučuje v případě, že nedochází k očekávanému účinku 2 cyklů konzervativní léčby. Ve 2. stádiu toxicko-alergické formy onemocnění konzervativní léčba nedává smysl - okamžitě se doporučuje okamžitá chirurgická léčba. Při léčbě chronického zánětu mandlí je klíčovým bodem adekvátní léčba chronických ložisek infekce a dalších onemocnění, proti kterým je exacerbována. Nejčastěji užívanými léky na chronickou tonzilitidu jsou:

 • přírodní "drogy", které zvyšují obranyschopnost těla: denní režim, vyvážená výživa, zdravý spánek, pravidelná tělesná aktivita, klimaticko-klimatické faktory;
 • imunoreaktivy a vakcíny (IRS-19, Ribomunil, Bronhomunal, Levamizol) - po konzultaci s imunologem;
 • vitamíny B, C, E, K;
 • hyposenzibilizační činidla (antihistaminika, přípravky vápníku, nízké dávky alergenů).

Pro dezinfekci mandlí se lakuna promyje antiseptickými roztoky (dioxidin, furatsilin), antibiotiky (ceftriaxon), enzymy (Lidaza), antihistaminiky a imunostimulačními léky. Při léčbě chronické tonzilitidy je důležitá role fyzioterapie:

 • UHF, laser na submaxilární oblasti;
 • UV ozáření mandlí a regionálních lymfatických uzlin;
 • ultrazvukové spreje s použitím suspenze hydrokortizonu, roztoku dioxidinu, lysozymu;
 • ozokerit a léčivé bahno ve formě aplikací v oblasti lymfatické uzliny.

Každý z těchto postupů by měl být v ideálním případě prováděn v průběhu 10–12–15 zasedání. Jak bylo uvedeno výše, s neúčinností konzervativních metod léčby nebo v případě těžké formy onemocnění se provádí chirurgický zákrok k odstranění mandlí palatinu - tonzilektomie. Operace se provádí pouze ve stádiu stabilní remise onemocnění a při absenci kontraindikací. Absolutní kontraindikace jsou:

 • těžký diabetes s příznaky ketonurie;
 • plicní tuberkulóza - otevřená forma;
 • onemocnění srdce se symptomy chronického srdečního selhání II - III stupeň;
 • vysoké selhání ledvin;
 • onemocnění hematopoetického systému doprovázená hemoragickou diatézou (hemofilie).
 • zubní kaz;
 • akutní zánětlivá onemocnění;
 • pozdní těhotenství;
 • menstruace.

Po chirurgickém zákroku je pacient léčen v nemocnici po dobu 4–5 dnů, navíc jsou v následujících 3 týdnech kontraindikována tělesná cvičení.

Předpověď

Prognóza akutní tonzilitidy je poměrně příznivá: v některých případech onemocnění končí zotavením, ale často se stává chronickou formou. Chronická angína je prakticky nevyléčitelná - cílem léčby není zotavení, ale zavedení onemocnění do stadia stabilní remise. Prognóza jednoduchých forem tohoto onemocnění je také poměrně příznivá, pokud jde o jeho dekompenzovanou formu, je nepříznivá, protože i v období mezi exacerbacemi může být stav pacienta ostře narušen.

Rychlá a účinná léčba angíny u dospělých

Infekční onemocnění postihující měkké tkáně mandlí. K tomuto problému může dojít v každém věku. Pokud léčbu nezačnete včas, mohou se vyskytnout komplikace, jako jsou problémy se srdcem, klouby nebo cévy. Proto by první příznaky měly okamžitě kontaktovat odborníka, který předepíše správnou a účinnou léčbu.

Symptomatologie

Zánětlivý proces může být chronický nebo akutní. Každý typ má však vlastní doprovodné znaky. Zejména akutní forma onemocnění se vyvíjí s následujícími příznaky:

 • Obecná slabost v těle.
 • Rostoucí teploty, někdy až kritický bod.
 • Chlazení
 • Oteklé lymfatické uzliny.
 • Pocit polykání.
 • Obecná intoxikace těla, ale mírná.
 • Zánět měkkých tkání dutiny ústní.

Související příznaky chronické formy onemocnění:

 1. Bolest při polykání, nestálá, přerušovaná.
 2. Lechtání v krku.
 3. Bolest v submandibulárních lymfatických uzlinách.
 4. Se silným kašlem vyšly hnisavé zástrčky.
 5. Bolest v srdci a kloubech.
 6. Mírné zvýšení tělesné teploty - ne více než 38 stupňů.

Pokud tento proces není poražen, pak chronická forma bude doplněna jizvami na tonsilové tkáni, stejně jako uzavřenými hnisavými ložisky. Tím se vytvoří příznivé prostředí pro vývoj a reprodukci patogenních bakterií. V důsledku toho bude zánětlivý proces pokračovat a situace se ještě zhorší.

Navíc je možné určit příznaky angíny mandlí stavem mandlí. Tento důležitý orgán je primární obranou jakéhokoliv organismu. Žlázy jsou první, kdo vezme nápor patogenu. Díky své struktuře zadržují různé viry a mikroby: stafylokoky, streptokoky, houby, viry a mnoho dalšího.

Během chronické formy nemoci, mandle mírně zvětší velikost, ale hrdlo neobtěžuje. Nekomfort může někdy narušit a bolestivé pocity se objevují při polykání, ale zřídka.

Léčba

Abychom se zbavili nemoci, je nutné nejen odstranit zdroj jejího výskytu. Spolu s léčbou by měl být imunitní systém udržován, a co je nejdůležitější, mandle by měly být očištěny od bakterií a virů.

V některých situacích je těžké se s touto nemocí vyrovnat. To vyplývá ze skutečnosti, že mikroby neustále umývají v mezerách. Proto se v této oblasti shromažďuje velké množství hnisu. Žlázy nejsou schopny pracovat tak účinně jako dříve a člověk onemocní hypotermií, průvanem. Purulentní prostředí vytváří vhodné podmínky pro rozvoj patogenních mikroorganismů. V důsledku toho:

 • Z úst se objeví nepříjemný zápach.
 • V důsledku infekce v těle se vyvíjejí další zánětlivé procesy. Objeví se například cystitida obojí nebo akné. Muži trpí prostatitidou.
 • Teplota se udržuje, ale je nízká, takže se pacient cítí slabý, má špatnou náladu a apatii ke všemu.
 • Účinnost a fyzická aktivita jsou také sníženy, protože tyto bakterie a viry zanechávají ztrátu své životní aktivity, v důsledku čehož se zánětlivý proces rychle vyvíjí.
 • V důsledku chronické tonzilitidy se mohou vyskytnout problémy s klouby, nejčastěji k revmatismu. Kromě toho jsou ledviny také zanícené, objevují se problémy s jinými orgány, jako je srdce, respirační systém.
 • Na pozadí chronického onemocnění se imunitní systém snižuje, takže pacient je často narušen různými alergickými reakcemi.

Léčba angíny u dospělých v domácnosti je povolena, ale bude to trvat dlouho. Kromě toho, aby se urychlil proces hojení, je nezbytné posílit imunitní systém a nezapomenout se zbavit mikrobů shromážděných v mandlích.

Mezi hlavními metodami léčby tonzilitidy rozlišují odborníci následující:

 • oplachování;
 • mytí;
 • spreje;
 • fyzioterapie;
 • chirurgický zákrok;
 • kryoterapie.

Opláchněte

Existuje mnoho receptů, které se používají jako terapie proti onemocnění. Jedná se o léčivé bylinné výplachy, z nichž nejúčinnější jsou následující:

 1. Tinktura řebříčku. Chcete-li připravit řešení, budete potřebovat 2 lžíce. Já Byliny vařit a trvat několik hodin. Kmen, pak několikrát denně kloktejte.
 2. Bylinný roztok. Heřmánek, dubové kůry a lipové květy se mísí ve stejných částech, nalijeme vroucí vodou a dáme na pomalý oheň. Duste 5 minut a namáhejte. Pro oplachování ve formě tepla, můžete přidat trochu medu.
 3. Očkování tinktury. 2 lžíce. Já Hypericum se míchá s vodkou (200 ml). Nechte 2 týdny na tmavém chladném místě. Kdy bude čas, výsledný tinkturní kmen. Přidejte 20 kapek do sklenice teplé vody. Opláchněte několikrát denně.

Oplachování a spreje

Bez těchto metod je nemožné plně se zbavit nemoci. Poškozené zóny je nutné vyčistit a postříkat, kolik instrukcí dovoluje. Pro čištění mandlí a měkkých tkání pomocí speciálního antiseptika. Takový boj s tonzilitidou u dospělých pomáhá odstranit film a hnisavé zástrčky, pokud je situace značně zhoršena.

Oplach vám umožní vyčistit povrch mandlí z hnisu a poskytnout přístup k léku na hlubší místa infekce: kde se množí patogenní mikroby. Kromě toho lékař předepíše spreje pro zavlažování krku. Obsahují účinné látky, které:

 • Uvolňují bolest kvůli skutečnosti, že obsahují anestetikum.
 • Zklidnit zánět a podráždění.

Fyzioterapie

Specialisté předepisují nejen konzervativní léčbu. Svoboda pacienta před zánětem se provádí pomocí fyzioterapie. Existuje několik metod léčby:

 • S pomocí elektrických nebo světelných vln. Tak dochází k účinku na povrchové bakterie.
 • Ultrazvukové postupy vám umožní zbavit se filmu a hnisavých zátek, které jsou vytvořeny na povrchu žláz. Kromě toho tato léčba také odstraňuje nekrotické masy.
 • Teplý vlhký vzduch spolu s antiseptickými přípravky pomáhá v boji proti příznakům angíny. Zánětlivý proces je redukován, hustý hlen je zředěn.

Operativní zásah

Mnozí odborníci se domnívají, že pokud odstraníte mandle, můžete se zbavit tonzilitidy navždy. Než učiníme takové závažné rozhodnutí, je třeba si uvědomit, že mandle jsou součástí obranného mechanismu těla. Jsou to právě ti, kdo drží infekci a zabraňují jejímu šíření dále do dýchacího systému. Proto před operací byste měli pečlivě zvážit, zda poražená nemoc stojí za takovou oběť.

Postup se provádí v anestezii. Po ní musí pacient strávit nějaký čas v nemocnici pod dohledem lékaře, aby se zabránilo krvácení.

Pokud je onemocnění ve stadiu exacerbace, pak se operace nedoporučuje.

Kryoterapie

Toto je možnost léčby, která může operaci přesunout na poslední místo. Postup zahrnuje pouze částečné odstranění žláz, konkrétně horní vrstvu postižených buněk. Budou obnoveny v budoucnu a budou fungovat správně. To je podstata kryoterapie. Ve většině případů tento postup zahrnuje expozici dusíku. Nízké teploty tkáň zmrazí a postupně vymizí.

Jak vyléčit chronickou tonzilitidu navždy

Neexistuje jednoznačná odpověď na otázku, jak navždy vyléčit chronickou angínu. Lék nashromáždil bohaté zkušenosti v léčbě nemocí způsobených oslabenou imunitou.

Existují léky, různé přístroje a zařízení pro fyzioterapeutické účinky, účinné lidové prostředky. Video ukazuje rozmanitost možností medicíny.

Tonzilitida jako imunitní reakce

Tonzilitida se vyskytuje hlavně u dětí a dospívajících, protože se dále rozvíjejí imunitní systém, jehož cílem je chránit tělo před účinky cizích látek, které do něj pronikly.

Patogenní bakterie, viry a houby, další mikroorganismy jsou nositeli cizího proteinu, který je rozpoznáván imunitním systémem. Když je oslabena imunita tonzilitidy, projevuje se nemoc.

Co je imunita

Lidské tělo je symbiont. Nemůžeme existovat bez interakce s mikroorganismy. Bakterie žijí ve střevech, na sliznicích nosohltanu, jsou v průdušnici a průduškách na kůži.

To není patogenní mikroflóra, například, bez bakterií mléčného kvašení ve střevě není možné strávit potravu, produkci některých vitamínů. Lidský imunitní systém „umožňuje“, aby taková mikroflóra existovala, aniž by to považovalo za někoho jiného.

Úrovně imunitního systému

Tabulka Systém lidské imunity:

Imunita je také komplikovaná, protože tělo musí zničit své vlastní proteiny, které ztratily svou funkčnost. Aby nedošlo k „konzumaci“ zdravých buněk a proteinů, byl v těle vytvořen komplexní systém rozpoznávání chemických látek „přítel-nepřítel“.

To je také funkce imunity. Když někdo řekne, jak jsem vyléčil chronickou angínu, musíte pochopit, že člověk prostě posílil svou imunitu.

Jak posílit imunitu

Jak léčit chronickou tonzilitidu jednou provždy posílením imunitního systému? To je velmi obtížný úkol. Jak posílit jednotlivé buňky, fagocyty a lymfocyty, aby byly jejich funkce efektivnější?

Imunita není samostatný orgán, který lze léčit, jako pacient s plicemi nebo mandlemi. Jak dlouho léčit chronickou tonzilitidu závisí na celkovém zdravotním stavu.

Nicméně existují prostředky, které je možné zvýšit schopnost těla rozpoznat a zničit patogenní bakterie a viry.

Metody, které zvyšují obranyschopnost těla:

 • organizace racionálního denního rytmu kombinujícího práci a odpočinek, řádný spánek;
 • využití výživných a zdravých potravin bohatých na vlákninu a vitamíny;
 • využití léčebných postupů: kalení a kontrastní duše;
 • opatření k prevenci stresových situací;
 • užívání interferonu a imunoglobulinů;
 • použití probiotik, biologicky aktivních potravinářských přídatných látek;
 • imunomodulační léčiva: Licopid, Amiksin, Immunorix, Ribomunil, Imudon, IRS-19, Levamizol, Cycloferon;
 • použití antioxidantů a vitaminových komplexů;
 • použití medu, propolis (viz Kdo může používat propolis z krku, a kdo by se měl zdržet takové léčby), šípkové infuze.

Jakmile opatření na posílení imunitního systému v důsledku celkového zlepšení těla prokázaly svou účinnost, můžete začít odpovědět na otázku, jak vyléčit chronickou angínu.

Metody léčby angíny

Bolest v krku, a to děje hlavně kvůli chronické angíny, je léčen podle dobře zavedených metod. Předepisuje léčbu lékaře tonzilitidy na základě zdravotního stavu pacienta, věku a pohlaví. To je důležité zvážit, protože ne všechny léky jsou univerzální v dávkování a indikacích.

Lékařské normy pro léčbu kánonů

Jak je léčena chronická angína angíny v souladu s normami přijatými v moderní medicíně? Normy jsou nezbytné, protože typická onemocnění, jako je chronická angína, se léčí na základě lékařských zkušeností. Standardy zahrnují použití léků, kloktání, pití bylinných odvarů, fyzioterapii, tak to je znáno jak chronická tonsillitis je léčena.

Tabulka Léčiva pro chronickou tonzilitidu:

Léčba chronické tonzilitidy se provádí v komplexu, protože se všemi vnějšími jednoduchostmi, angína je komplexní a nezvládnutelné onemocnění. Zvláštní místo v léčbě chronické tonzilitidy patří antibiotika.

Jaký druh antibiotik pro léčbu chronické tonzilitidy, lékař rozhodne, ale musíte mít na paměti, že se doporučuje používat pouze během exacerbací.

Co by se nemělo brát

Je důležité, aby každý věděl, jaké léky by neměly být používány k léčbě pacienta s angínou mandlí s chronickým průběhem:

Fyzioterapie pro angínu

Jak léčit angíny pomocí metod chronické fyzioterapie, kdy expozice léčiva nevede k zotavení? Faktem je, že takové ošetření se provádí souběžně.

Fyzioterapeutické procedury předepisuje lékař na základě charakteristik průběhu onemocnění předepsanými postupy, které jsou v současné době relevantní. Jak lze chronickou tonzilitidu léčit fyzioterapií?

Způsoby léčby jsou následující:

 1. Vystavení teplu pomocí světelných paprsků, elektrického proudu.
 2. Dopad fyzikálních polí a vln.
 3. Inhalace léky v krku.

V souladu se zvoleným způsobem léčby:

 • účinky na sliznici obklopující mandle UHF proudy pro snížení otoků;
 • ultrazvukový efekt se zařízeními s tryskami má anestetický, protizánětlivý, imunostimulační účinek;
 • ultrafialové ozáření pomocí přístroje Tubus křemen má silný terapeutický účinek na zánětlivé mandle;
 • Laserová expozice je účinným protizánětlivým způsobem léčby záření přímo na mandle.

To jsou hlavní metody používané při léčbě chronické angíny. Jak k léčbě chronické tonzilitidy s fyzioterapií je dobře známo, že otolaryngologists. Jak používat zařízení, existuje instrukce.

Prevence nebo léčba angíny

Nepozornost nebo zanedbání jejich zdraví jsou hlavní příčinou chronické angíny. Léčba tohoto onemocnění trvá dlouhou dobu, je nutné uchýlit se k celé řadě léčebných opatření. Proto náklady na prevenci nemocí nelze samozřejmě srovnávat s drahou léčbou.

Podstata prevence angíny

Prevence chronické tonzilitidy je následující:

 • je nutné zabránit dehydrataci a pít více tekutin;
 • vyhnout se situacím vedoucím k podchlazení a průvanu;
 • naprosto nezbytný je zdravý spánek;
 • přepracování a stres jsou rizikové faktory;
 • je nutné dodržovat hygienická pravidla na pracovišti;
 • jednoduchý postup pro utírání krku ráno mokrým, studeným ručníkem, nástrahami;
 • vytvrzovací účinek dává střídání studených a teplých koupelí na nohy;
 • je nezbytné zlepšit dutinu ústní a nosní dutiny;
 • pravidelné mytí nosu a krku fyziologickým roztokem;
 • šaty, když jde ven, by měly být přísně na sezónu;
 • vždy dávejte čas správnému odpočinku;
 • při práci v prašném prostředí vždy používejte respirátor;
 • vyloučit kořeněné koření ze stravy;
 • pokusit se přestat kouřit;
 • vždy mít doma šalvěj a heřmánkový bylinky a občas je vařit, aby se kloktaly;
 • v případě chronické angíny nebo tendence časté anginy pectoris je vhodné navštívit přímořské letovisko.

Při prevenci chronické tonzilitidy, stejně jako chronických onemocnění, je nejdůležitější udržet pozitivní postoj, snažit se kontrolovat negativní myšlenky.

Co je důležitější: léčba nebo prevence

Osoba je schopna budovat vlastní zdraví vlastníma rukama. Léčba již nastávajícího onemocnění vyžaduje mnohem více úsilí, energii nervů a časové náklady než udržení zdravého životního stylu a dodržování preventivních opatření.

Je možné se jednou provždy zotavit z chronické angíny, ale musíte být připraveni na to, že to bude vyžadovat úsilí, vůli. Když je chronická tonzilitida krutou realitou, člověk by se jí neměl vzdát a začít ji léčit celým odhodláním.