Léčba antibiotiky: obecné informace, doba trvání, antibiotika pro děti

V medicíně se antibiotika používají k léčbě různých onemocnění. Některé z nich se prodávají v lékárnách bez lékařského předpisu, takže je lidé často předepisují sobě nebo svým dětem. To je špatný přístup, který nemusí přinést výsledky nebo dokonce zhoršit zdravotní stav.

Aby nedošlo ke škodě sebe nebo své dítě, když si vyberete antibiotikum pro léčbu, zjistit, kolik můžete pít silný lék. Například mnozí dělají časté chyby tím, že nepijí plnou dávku antibiotik, ale okamžitě se zastaví, když se cítí lépe, zatímco jiní pijí stejný lék několikrát za rok.

Obecné informace o užívání léků

Každý antibakteriální lék má řadu indikací a užívání různých léků se liší délkou trvání kurzu, počtem dávek denně a dalšími rysy. Například, některá antibiotika mohou být opilí jen jednou denně, zatímco jiní jsou navrženi být vzat pětkrát.

To vše závisí na době odstranění aktivních složek léku z těla. Například, pokud vám lékař předepsal, abyste tento lék užíval dvakrát denně, musíte ho vypít přesně dvakrát s přestávkou v délce 12 hodin, a ne, kdy chcete.

Kolik dní antibakteriální léčba trvá?

Délka léčby závisí na předepsaném léku a nemoci. V normálních případech se antibiotika pijí od 4 do 6 dnů, ale v těžkých podmínkách se průběh zvyšuje na 10-14 dní.

Silné dlouhodobě působící léky, včetně Sumamed, Azithromycin, Azitsid, Ecomed a někteří jiní užívají jednou denně po dobu 3-5 dnů. Pokud se nemoc dostala do obtížné fáze, lékař změní léčebný režim: 3 dny přijetí, pak 3-denní přestávku, a tak 2-3 cykly.

Pokud se stav pacienta po několika dnech užívání nezlepší, je pití stejného antibiotika opět bezvýznamné. Nahrazuje se novými, silnějšími a dalšími účinnými látkami. To vše by měl provádět ošetřující lékař a sami byste neměli přerušit kurz ani ho předepsat znovu!

Jak často?

Otázky jsou časté, kolikrát můžete brát antibiotika ročně nebo po jaké době opakovat průběh léčby? Někdy lékaři předepisují svým pacientům stejný antibakteriální lék za měsíc, pokud první kurz ukázal dobré výsledky. Když je první léčba neúčinná, druhý kurz je zbytečný po 1, 2 nebo dokonce 3 měsících.

Počet cyklů antibiotik pro dospělé by tedy měl určit lékař, který sleduje stav pacienta a předepisuje diagnostické vyšetření. Tento přístup je nezbytný k zajištění toho, aby antibakteriální léčiva dávala skutečný výsledek, a infekce v těle se nepřizpůsobuje aktivním složkám zvoleného léčiva.

Antibiotika pro léčbu dětí

Samostatně se zaměříme na dobu trvání kurzů antibiotické terapie pro děti a zjistíme, kolik antibiotik lze dětem podávat opakovaně? V případě dětí musí být rodiče velmi opatrní a nepředepisovat účinné léky sami. Před výběrem léku je nutné předběžné vyšetření (alespoň krevní test).

Průběh léčby dětí s antibiotiky je odlišný, stejně jako u dospělých, od tří dnů do dvou týdnů. Tyto termíny jsou vybrány z nějakého důvodu a vědci potvrzují, že nejméně 14 dní před tím, než se tělo stane zvyklým na účinnou látku. Několik dní po zahájení kurzu část bakterií zemře a stav dítěte se zlepší, ale to není důvodem k přerušení léčby, protože určitý podíl mikroorganismů ještě nezemřel, to znamená, že se mohou množit.

Po tom, jak moc opakovat léčbu antibiotiky u dítěte, musí rozhodnout pouze lékař. Obvykle, pokud na čtvrtý den od začátku léčby se zdravotní stav nezlepší nebo dokonce nezhorší, lékař předepíše další diagnózu a vybere vhodný antibakteriální lék.

Jak dlouho můžete znovu užívat různá antibiotika?

Často se lidé zajímají o otázku: po jaké době můžete znovu užívat antibiotika, aby nedošlo k poškození těla. Antibiotika jsou vysoce účinná léčiva. Je lepší je brát pouze podle pokynů. Existují nemoci, které vyžadují dlouhodobé užívání antibakteriálních léčiv. Je třeba chápat, že pravidelný příjem je škodlivý pro zdraví. Pro dosažení maximálních výsledků je nutné pít léky.

Při pití

Antibakteriální látky lze užívat ve dvou případech: pro léčbu nebo pro prevenci. Pokud je zjištěno infekční onemocnění, vypijte potřebné množství antibakteriálních látek. Váš lékař bude diagnostikovat a předepsat příslušný typ léku.

Pokud je člověk zasažen závažným plísňovým nebo virovým onemocněním a existuje vysoká pravděpodobnost vzniku bakteriální infekce, používají se pro profylaxi antibakteriální léčiva. Také jako profylaktické činidlo se používají po chirurgickém zákroku nebo se sníženou imunitou. Předepisování léků v takových případech je čistě individuální.

V žádném případě nelze pít antibiotika sami. Někdy se lidé pokoušejí vyléčit své zima. Mělo by být jasné, že takové léky jsou účinné pouze proti bakteriím.

Proč nelze přerušit aplikaci

Lidé se zajímají o to, zda je možné přerušit průběh užívání antibakteriálních léčiv. O tom, proč antibiotika potřebují pít kurz, varuje lékař. Pokud nejsou žádné vedlejší účinky, nemůžete přerušit průběh léčby. To vede ke skutečnosti, že bakterie jsou vůči drogám rezistentní. Neošetřené mikroby se v budoucnu stanou rezistentními na léky. Léčení onemocnění bude obtížnější, protože účinnost bude mnohem nižší. Neléčené onemocnění se často stává chronickým. Lidé, kteří nepili lék předepsaný lékařem, jsou vystaveni velkému riziku. Vedení přerušení:

 • ztráta léčebného účinku;
 • k rozvoji rezistence u bakterií;
 • k exacerbaci nebo přechodu onemocnění do chronického stavu.

Je možné přerušit průběh užívání antibiotik pouze v jednom případě - pokud se vyskytly závažné nežádoucí účinky. Pokud se necítíte dobře, budete muset jednat v souladu s doporučeními lékaře. Vedlejší účinky jsou léčeny symptomaticky. Vyžadují také nižší dávky nebo úplné přerušení léčby.

Stojí za zmínku, že užívání antibiotik nemůže být dlouhé. Kurz se obvykle skládá z 1-8 týdnů. Pokud není možné úplné uzdravení, dojde k přerušení. Komplexní a chronická onemocnění jsou léčena komplexně. V době odpočinku z léků pomocí jiných metod terapie. Lidé se často zajímají o to, kolik dní pijí antibakteriální léčiva. Minimální doba přijetí - 7 dní. Maximální doba závisí na typu drogy a individuálních charakteristik osoby. Vyvstává téměř vždy otázka, kolik léku lze opít. Je třeba chápat, že vše závisí na mnoha faktorech. Pokud je účinek léčby větší než možné poškození, může být doba léčby prodloužena na 2 měsíce. V tomto případě je však výhodné použít injekce. Vzhledem k nedostatečné přípravě jsou vytvořeny obtížné léčitelné nemoci.

Kdy můžu kurz opakovat

O tom, jak dlouho můžete znovu užívat pilulky a injekce antibiotik, si mnoho lidí myslí. Každý druh léků má své vlastní charakteristiky. Zpravidla musíte před opětovným použitím odpočívat alespoň měsíc. Odpočinek je vyžadován vnitřními orgány a gastrointestinálním traktem. Antibakteriální látky mají negativní vliv na játra, střeva a další důležité systémy těla. Po rekonvalescenci je můžete znovu použít, což je nejdůležitější, nezpůsobí rozvoj rezistence u bakterií.

Pokud byla nemoc zcela vyléčena a po několika měsících znovu narušila osobu, pak můžete bezpečně aplikovat lék po návštěvě u lékaře. Stačí několikaměsíční přestávka.

Opakovaný příjem se provádí pouze podle indikací. Důvodem obnovení - návrat příznaků nemoci. Po dlouhodobém užívání lze vyléčit i velmi složitá onemocnění. Na kurzu by měl člověk udělat vše pro zlepšení účinnosti léku. Budete muset provést následující:

 • pozorovat čas přijetí a vzít léky v dávkách předepsaných lékařem;
 • řídit se pokyny léku (pokud se doporučuje pít před jídlem, je lepší dodržovat doporučení);
 • používat jiné léky ke zvýšení účinnosti.

O tom, jaká antibiotika by měla být použita k léčbě, řekne lékař po testech a výzkumu. Opakovaný průběh antibiotik je ukončen až po zjištění specifického patogenu. Opakované užívání širokospektrých antibiotik, které nepomohlo poprvé, je nepraktické. Je nutné pokusit se zjistit specifický patogen, aby bylo možné vybrat specializovaný lék. Název léku, který vám lékař řekne po obdržení výsledků diagnózy.

Jak používat

Průběh užívání antibiotik by měl být prováděn správně, jinak se účinnost výrazně sníží. Mnoho lidí chápe, že je nemožné přestat užívat léky, ale ne každý ví, jak je správně používat. Dávkování mnoha léků - jedna tableta denně. Ale mohou se velmi lišit. Někdy se zvýší na tři denně.

Pokud jde o pilulky, často způsobují vedlejší účinky, kterým lze zabránit. Tableta se užívá podle návodu. Některé druhy léků jsou špatně vstřebávány potravou. To je třeba vzít v úvahu při užívání. Počet tablet denně je uveden v návodu. Někdy budete muset vzít 3 pilulky během dne.

Existují následující podmínky použití:

 1. Lék by měl být používán každý den.
 2. Na kurzu nelze použít více antibakteriálních látek.
 3. Nepřerušujte léčbu předem.
 4. Tablety se opíjejí dlouho před jídlem. Výjimkou jsou případy, kdy užívání bez jídla způsobuje nevolnost. Schéma použití indikuje lékař.
 5. Antibakteriální látky nejsou kombinovány s průběhem steroidů v důsledku vysoké toxicity.
 6. Domácí injekce se provádějí intramuskulárně.
 7. Při užívání léků musíte zcela odstranit alkohol.

Můžete pít antibiotika doma, dodržování těchto jednoduchých pravidel, a pak maximální výsledek bude dosaženo. Krátkodobé užívání léku je možné pouze s mírným onemocněním.

Co dělat po použití

Pokud pijete antibakteriální pilulky, pak po vyléčení nemoci musíte provést řadu preventivních opatření. Nejprve musí být rovnováha prospěšných střevních bakterií obnovena užitím probiotik. Za druhé, musíte pít vitaminový komplex.

Doporučuje se dodržovat obecnou prevenci, a to:

 • odstranit špatné návyky;
 • sportovat;
 • začít jíst správně.

To znamená, že všechna doporučení se snižují na potřebu vést zdravý životní styl. Málokdo pochopí, proč to všechno udělat. Opakovaná infekce často naznačuje, že se osoba vyhla správným preventivním opatřením. Při odstraňování jakýchkoli bakteriálních onemocnění hraje důležitou roli léčba různými antibiotiky, ale stejně důležité je dodržovat správný způsob života po léčbě.

Pokud budete dodržovat všechna pravidla během a po použití antibakteriálních látek, budete moci získat výhody a úroveň minusů. Jakákoli choroba bude vyléčena co nejdříve, pokud osoba okamžitě navštíví lékaře, poté, co ukončila minimální průběh léčby. Bez testů, nemůžete předepsat vhodný lék pro léčbu bakteriálního onemocnění. Moderní antibiotika jsou vysoce účinná, s řádným příjmem nezpůsobují poškození.

Antibiotická léčba dětí: 6 rodičovských chyb

1. Samoléčba

Důvodem je arogance a nezodpovědnost specifických maminek a tatínků, kteří se nejen léčí sami, ale také se jim daří léčit děti.

Přispívajícím faktorem je politika trestního státu, která vytváří podmínky a umožňuje volný oběh antibakteriálních léčiv.

Podívejte se na video "Jak si lékař vybere antibiotikum pro dítě":

2. Profylaktické použití antibiotik pro virové infekce

Hlavní problém spočívá v tom, že tento jev se odehrává nejen při samoléčbě. Mnozí lékaři jsou přesvědčeni o profylaktické účinnosti antibiotické terapie a tato krutá praxe je rozšířená s plným souhlasem řídících orgánů systému zdravotní péče.

3. Iracionální lokální užívání systémových léků

Antibiotika aplikovaná systémově (ústy, intramuskulárně, intramuskulárně / intracelulárně) by neměla být používána topicky (kapky do nosu, masti atd.).

4. Předčasné vysazení antibiotik

Argumenty jsou následující: je to snazší, teplota klesla, dobře, proč polknout přebytečnou chemii... Délka léčby závisí na mnoha faktorech v každém konkrétním případě. Například z mechanismu účinku antimikrobiálního léčiva, z jeho schopnosti hromadit se v určitých orgánech a tkáních. Pro každou infekci byla stanovena optimální léčebná období, která minimalizují pravděpodobnost relapsu.

Podívejte se na video "Trvání léčby antibiotiky":

5. Opakované použití stejného antibiotika pro podobnou diagnózu nebo relaps.

Každé opakované užívání léku zvyšuje riziko alergických reakcí. To je obzvláště důležité při léčbě dětí antibiotiky.

Pokud se stejná nemoc po krátké době opakuje, pak je logické předpokládat, že když se znovu objeví, je (nemoc) již spojena s mikroby, které „přežily“ po prvním průběhu léčby, a proto bude léčivo neúčinné.

6. Nesoulad s pravidly léčby a dávkování

Neexistují žádná univerzální pravidla pro antibiotika. Frekvence příjmu se pohybuje od jednoho do čtyřikrát denně, vztah s příjmem potravin je odlišný, některé léky nemohou být s mlékem, stejně jako mnoho dalších nuancí. Studium instrukcí a výslech lékaře je často neplaceno a výsledek je přirozený: léčba je velmi vzdálená od racionálních a relevantních výsledků.

Chyby způsobené rodiči v terapii antibiotiky - to není vše! Existují mylné představy, které zase vedou k chybám!

Podrobnosti o použití antibakteriálních látek pro rozumné a zvídavé - v knihách Dr. Komarovského:

Tento článek je k dispozici také v angličtině.

Dokázali jste se těmto chybám vyhnout, když používáte antibiotika? Čekáme na odpověď v komentářích!

Jak často můžete dát své dítě antibiotika?

Antibiotika jsou účinnými léky, které mohou zničit různé typy bakterií, některé typy hub a podmíněně patogenní mikroflóru.

Jejich účinky na tělo nelze přeceňovat: tyto léky zachraňují miliony životů, ale musí být připuštěno, že působí velmi agresivně a důsledky jsou závažné. Ve stejné době, jako patogenní bakterie a pruty, antibiotika zničí velkou část prospěšných a nezbytných bakterií, které žijí ve střevech, na sliznicích.

Téměř všechny antibakteriální látky mají působivý seznam kontraindikací a vedlejších účinků. Proto, když se rodiče ptají sami sebe, jak často mohou být antibiotika podávána dítěti, je třeba mít na paměti, že lékař předepisuje antibiotika. Proto je možné je podat dítěti pouze tehdy, když to lékař považuje za nutné.

Kontrolovat dítě s antibiotiky nekontrolovatelně je zločin proti jeho zdraví a pohodě.

Kdy děti potřebují antibiotika?

 • S bakteriálními infekcemi. Nemoci způsobené požitím patogenních bakterií.
 • U virových infekcí - chřipky a ARVI, pokud se bakteriální komplikace (sinusitida, angína, angína, zánět mandlí, bronchitida, meningitida atd.) Začaly vyvíjet na pozadí virového onemocnění.

Je důležité si uvědomit, že všechny nemoci způsobené viry nelze léčit antibiotiky. Antibakteriální látky, bez ohledu na to, jak moderní a drahé jsou, nejsou schopny zničit viry.

Pediatričtí lékaři se snaží předepsat antibiotika pro mírné, dokonce bakteriální, infekce. Pokud jde o použití takové závažné a někdy i rizikové terapie, jsou zapotřebí určité ukazatele. Antibiotika například předepisují drobky až do 6 měsíců, po třech dnech nesnížení teploty nad 38 stupňů. Ale dítě do 2-3 let při podobné teplotě, může lékař doporučit pouze antipyretika a vitamíny.

Pokusme se zjistit, jak dlouho můžete brát antibiotika a jak často můžete opakovat léčebné cykly s nimi.

Trvání léčby antibiotiky

Obvyklý průměrný průběh léčby antibiotiky je v průměru od 3 do 14 dnů. V některých situacích je lékař nucen rozšířit příjem léků, ale toto je výjimečné, extrémní opatření.

Není to otázka rozmaru výrobců, kteří deklarovali takové maximální doby léčby antibiotiky, a nikoli formální přístup lékařů. Je to jen to, že jakýkoliv „škodlivý“ mikroorganismus, s nímž je antibiotikum vysíláno, bojuje s „účinky“. A to podle zjištění vědců trvá asi 14 dní. Některé bakterie umírají v prvních dnech po zahájení léčby, ale vždy existují některé z nejtrvalejších a mazaných mikroorganismů, které toto antibiotikum nezničí.

S takovými mutovanými bakteriemi postupně narůstá imunita. Ale tělo "vzpomíná". A až se do ní dostanou podobné mikroby, budou se moci rychle přizpůsobit již známému antibiotiku.

Z tohoto důvodu je lepší psát do samostatného notebooku, do jakých antibiotik a kdy léčíte vaše dítě. Pro další onemocnění, kdy vám lékař hodlá předepsat recept na antibakteriální léčiva, můžete odborníkovi přesně říct, které léky jsou již „známé“ bakteriím v těle vašeho dítěte.

Na základě těchto informací bude lékař schopen vybrat nástroj, který se účinně vyrovná s původci nové choroby. Stejný lék není obvykle předepisován pro malé intervaly mezi nemocemi.

Určený kurz není možné přerušit. Pokud pediatr předepsal dětem antibiotika v suspenzi po dobu 7 dnů a druhý den se cítíte lépe, nepřestávejte užívat antibiotika.

Pamatujte si - dítě je snazší, protože většina bakterií v jeho těle byla zničena. Ale ne všechny. A zbytek se těší, až přestanete útočit na jejich léky. Pak klidně, když si vytvořili svou vlastní obranu proti antibiotikům, převedou nemoc na chronickou úroveň.

Je nutné přerušit užívání antibiotik předem a informovat lékaře, pokud:

 • U dítěte, 72 hodin po zahájení léčby antibiotiky, nedošlo k žádnému výraznému zlepšení nebo se zhoršil jeho stav. Důvodem je pravděpodobně to, že mikroby jsou vůči tomuto antibiotiku rezistentní (používají se), nebo je lék vybírán chybně a bakterie k němu nejsou citlivé. V tomto případě pediatr předepíše dětem jiný lék.
 • Pokud se u dítěte objevila závažná alergická reakce po prvním antibiotiku. Obvykle se projevuje svědění kůže, vyrážka, otok, poruchy zažívacího systému, teplota může i nadále držet, ale situace bude mnohem složitější.

Sekvence léčby dětí s antibiotiky

Pokud je znám konkrétní patogen, lékař vybere specifické antibiotikum, které dokáže zvládnout příčinu onemocnění. Častěji se však lékaři ocitají v situaci, kdy název „škodlivých“ bakterií není znám a čas nečeká. Pak jsou předepsána širokospektrální antibiotika. Jak víte, jsou rozděleny do skupin.

První skupinou je penicilin (Amoxicilin, Augmentin, Ampicillin, Ampioks, Mezlocillin, atd.). Je to s takovými léky, ne nejvíce agresivní, ale ne nejefektivnější, bohužel, lékař obvykle začíná léčbu.

Následují antibiotika - zástupci skupiny Macrolides (erythromycin, roxithromycin, klarithromycin, azithromycin, sumamed, midekamycin, zenerit, Josamycin atd.). Vzhledem k prevalenci těchto léků je nyní poměrně velký počet bakteriálních kmenů, které jsou rezistentní vůči makrolidům.

Pouze pokud léky prvních dvou skupin nemají požadovaný účinek, lékař se obrátí na třetí skupinu antibiotik - „cefalosporiny“. Nejoblíbenější v praxi dětských lékařů jsou Cetriaxon, Cefix, Cefazolin, Cefalexin, Cefurotoxime, Claforan, Cefobid, atd. Tato antibiotika rozšiřují své účinky na většinu bakterií a hub známých vědě. Děti mohou užívat cefalosporiny 1-3 generace. Antibiotika 4 generace v pediatrii se snaží nepoužívat. Cefalosporinová antibiotika vám mohou být předepsána ihned na začátku léčby, pokud je nemoc závažné, je ohrožen stav dítěte a lékař nemá čas projít antibiotiky jiných skupin.

Aktuální antibiotika ve formě kapek, sprejů, mastí, krémů se z těla vylučují mnohem rychleji než jejich protějšky ve formě tablet, suspenzí, injekcí.

Bohužel, dnešní realita je taková, že lékaři v poliklinikách se příliš neobtěžují volbou léků a poměrně často předepisují antibiotika nepřiměřeně. Například s ARVI. Nemyslete si, že lékaři studovali na lékařských fakultách dobře, je to jen všeobecně uznávaný přístup, který byl zcela schválen Ministerstvem zdravotnictví - v jakékoli zvláštní situaci předepsat antibiotika! Proto naše děti s vámi již dostávají dostatečné množství zbytečných léků, není nutné je pokaždé používat s těžkými antibiotiky.

Kdy mohu opakovat léčbu antibiotiky?

Známý dětský lékař Jevgenij Komarovsky si je jistý, že čím více dítě pije antibiotika nebo si je vezme do injekcí, tím častěji mu onemocní.

Sledujte převod Dr. Komarovského zde:

Bakterie se stávají necitlivými na drogy a pokaždé, když se stává těžší vyléčit takové dítě.

Není ovlivněn konvenčními prostředky, a proto musí lékař v případě potřeby znovu předepsat léčbu antibiotiky, bude muset hledat a předepisovat vzácně užívané léky, které jsou zpravidla velmi drahé. Ano, a jejich dopad je často v klinickém prostředí není plně testován. A téměř žádný rozumný rodič není připraven pomoci farmaceutickým společnostem experimentovat s vlastním dítětem!

Léčba stejným antibiotikem se proto nedoporučuje více než dvakrát za sebou s přestávkou trvající déle než tři měsíce. V opačném případě budete muset předepsat dítě nové antibiotikum.

Kolikrát denně dáte dětem antibiotika?

Stejně jako návod k použití tohoto konkrétního léku. Rodiče by si měli uvědomit, že každý prostředek má svou vlastní dobu platnosti. Jedno antibiotikum je aktivní po dobu 4 hodin, druhé je 12 hodin. To je důvod, proč, aby byla zajištěna kontinuita účinku léčiva na patogeny onemocnění, je třeba striktně dodržovat denní režim jednotlivých dávek.

Většina antibiotik penicilinu se předepisuje 3-4krát denně. Většina makrolidů se užívá 2-3krát denně. Antibiotika jsou velmi výhodná, která musí být užívána pouze jednou denně (například ve skupinách cefalosporinů a nitrofurátů).

Pečlivě si přečtěte návod a nezapomeňte, že počet recepcí závisí na věku. Kolik let, který lék by měl být užíván, je aritmetický úkol ne pro rodiče. Správnou odpověď poskytne pouze kvalifikovaný lékař.

Rodiče potřebují vědět o době odstranění antibiotika z těla. Z nějakého důvodu se domníváme, že lék, který je rychlejší, je sám o sobě lepší a vhodnější pro dítě. To není úplně pravda. Ve skutečnosti, rychle se rozmnožující antibiotika dokážou zabít méně patogenů. Léky, které jsou déle zobrazeny, způsobují výraznější poškození mikrobů. Peniciliny jsou zcela vyloučeny z těla během půl hodiny - hodiny. Makrolidy - za 6 - 12 hodin.

Po několika hodinách se začnou vylučovat cefalosporiny, zbytek léčiva se postupně vylučuje střevy během 24 hodin a pak přes kůži. Tetracyklinová antibiotika se většinou vylučují po asi 12 hodinách. Nejsou předepisovány dětem mladším 8 let, protože látka může být „uložena“ v zubní sklovině a kostní kostře.

Aminoglykosidy jsou nejtěžší antibiotika pro dětská těla. Jsou odstraněny téměř 110 hodin, bakterie jsou zničeny efektivněji, ale riziko intoxikace se zvyšuje. Pediatři proto ve výjimečných případech předepisují aminoglykosidy.

 • Přijetí antibiotik by mělo být doprovázeno „ochrannou“ léčbou. Tak, že po skončení léčby antibiotiky, po dobu dalších šesti měsíců, aby nezhojily následky, které tyto léky mohou způsobit, současně s užíváním antibakteriálních látek, musíte začít užívat léky, které chrání tělo dítěte před ničivými účinky. Pro prevenci dysbiózy mohou být podávány drobky "Linex", bakteriofágy "Bifidumbakterin", "Bifiform", atd. Kolik dní užívají tyto léky, vám lékař řekne, že obvykle pokračují v podávání dětem ještě několik dní po ukončení léčby antibiotiky.
 • Antibiotika nemohou být nahrazena jinými léky! Na světě jsou rodiče, kteří naprosto odmítají dát svým dětem antibiotika. Současně však bez pochyby dávají svým dětem imunomodulátory v případě nemocí a pak píšou o úspěšné léčbě na internetu. Neopakujte jejich "feat"!

Imunomodulátory nemohou porazit bakterie, zvyšují obranyschopnost těla. Pro vlastní imunitu dítěte je nekontrolované užívání těchto léků velmi škodlivé, protože imunita se postupně stává „línou“ a ztrácí schopnost odolávat vnějším hrozbám bez chemické podpory.

Antibiotika nemohou být nahrazena. Můžeme si jen uvědomit princip jejich jednání a potřebu dítěte, pokud je lékař důrazně doporučuje. Kromě toho existují nemoci, které nelze vyléčit bez antibiotik, jako je antritida, hnisavá angína, pneumonie, meningitida, sepse atd.

Pediatr - online konzultace

Opakovaný průběh antibiotik po 2 dnech

№ 12 476 Pediatr 03/24/2014

Můj syn měl před 2,5 týdnem horečku, její teplota byla 39,8, hrdlo bylo bolestivé, mandle byly velmi oteklé. Plíce bez sípání. Lékař předepsal Amoxiclav, Kagocel a hrdlo 2krát s Lugolem. O dva dny později se hrdlo stalo růžovým a ne oteklým. Teplota se vrátila k normálu 4. den po podání antibiotik. Pili amoxiclav 5 dnů. Šestého dne teplota vzrostla na 37,5. Na sedmý večer 38.5, v noci 39.5. Přišli na recepci, lékař nařídil dalších pět dní, aby pili Flemoxin Salyub. Zeptala se, jestli je možné mít tolik antibiotik najednou.

Dmitrienko Elena, Omsk

Dobrý den, Elena! Ano, antibakteriální léčivo je nezbytné pro tento průběh onemocnění, stejně jako rozmazání z nosu a farynx citlivosti na antibiotika a flóru a snímky dutin nebo sinuskopie a CBC. Nemyslím si, co přesně flemoxin udělá, ale bez výsledků vyšetření a vyšetření nemůžu nic víc poradit

REFINING QUESTION 01/19/2015 Alla Alsarraj, Odessa

Zdravstvyite, doktor. Y menina angina. Skajite, pojayista, mojno li polnostjy povtorit kyrs le4enija flemoksinom solutab 4erez 3 dnya? Ja propila antibiotik tolko 3 dny, pomoglo, no 4 erez pary dney gorlo snova stalo Bolet. Mojno povtorit?

Ahoj Alla! Ne, nemůžeš. Za prvé, neměla by se opakovat se stejným lékem a ještě více s přerušovaným průběhem léčby a za druhé, pro adekvátní léčbu je nutné studovat flóru, která způsobila bolest v krku pro citlivost na antibiotika a dobré pro fágy. Ve 3, zpočátku podle standardů WHO, není Flemoxin předepisován pro anginu pectoris, ale Amoxiclav, protože obvykle angína způsobuje Streptococcus nebo Staphylococcus aureus.

Po jaké době můžete opakovat průběh antibiotik a jaká je míra poškození zdraví při opakovaném podávání?

Konzultace s gynekologem

Po nechráněné P / A s novým partnerem, hojné výboje a přetrvávající drozd začal poplachovat, šel do gynekologa a zjistil, že příčina přetrvávajícího drozdu spočívá ve STI, aniž by přišel na to, jaký typ infekce se rozhodl zahájit léčbu (když zažila hrozné nepohodlí a nechtěla chvilku čekat) lékař mi předepsal léčbu antibiotiky (klaritromycin a ofloxacin po dobu 5 dnů (2 tablety denně), antifungální futsy, tarzhinan vaginální čípky a propýzu pro obnovení mikroflóry. ala ke všem doporučením, ale poté, co vidíme znatelné zlepšení, jsme se rozhodli, že od té doby, co jsme byli léčeni ve stejnou dobu, hrozba opětovné infekce tam už nebyla a šla na nechráněnou, poté, co dokončila běh antibiotik, musela přijít na druhý nátěr, ale doslova o tři dny později se cítila stejně. Také jsem si všiml nepohodlí a při vyšetření jsem si všiml výboje stejného typu, pochopil jsem, že jsem udělal chybu, aniž bych se zotavil (rozhodl jsem se, že to opakuji, ale už jsem dodržoval VŠECHNY doporučení. Můžete mi prosím říct, jestli to můžete udělat? Potřebuji přestávku? možná stojí za to nahradit jeden lék jiným nebo vyloučením antimykotik? Nevím, co mám dělat, je škoda jít k lékaři. Odpověz prosím, počkám. Věk pacientů: 20 let

kolik času by mělo mezi jednotlivými cykly antibiotik projít?

Poznámky

Ano, i jeden po druhém jste právě jmenován z jiné skupiny. Hrozný strašný strach v tom není nic, proč se tak bojí antibiotik? Jsou takové období v životě člověka, když jste nemocný v kruhu. Stačí se řídit pokyny lékaře, odpočinout a být méně nervózní.
Pokud jde o to, co se s vámi stane, tato imunita, pokud můžete použít bylinky, pak si vezměte sbírku po koupeli, tajgy a pít bylinky tam jen dobré pro imunitu, ne-li, pak brusinkový džus, rakytník, zázvor s medem jsou vaši skuteční přátelé) )

Byl jsem předepsán amoxiclav po amoxicilinu. jsou ze stejné skupiny?

takže je to stejný amoxicilin pouze s kyselinou klavulanovou. A vy jste lékaři varovali, že jste drogu nedávno pil? Sledujte své zdraví, pokud je účinek slabý, pak okamžitě kontaktujte lékaře.

řekl mu 10 krát. On odpověděl, že Amoxiclav je lepší a dávkování bylo předepsáno velkým (500 mg každý). Děkuji! Cítím se lépe

s vámi, stejně jako se všemi (nebo spíše s mnoha). Myslíte si, že pilulky a antibiotika jsou našimi magickými prostředky 21. století. Nechcete litovat svého těla a zacházet s ním opatrně, dát mu nutnou výživu, zejména po nemoci. Antibiotika jsou pro tělo velkým stresem a neúspěchem. Ano, jsou životně důležité a občas zachraňují životy, ale nesmíme zapomenout na dobu obnovy a prevenci - či spíše na správný a plnohodnotný životní styl. Správná výživa, cvičení (strie a kardio zátěže), péče o psycho-emocionální stav (duševní rovnováha), péče o životní prostředí (alespoň vidět, co si umýváte a co umýváte dům, kolik chemie používáte, což oslabuje imunitní systém?)

Bez doktora bych nic nepil. A je lepší mít krevní test.

Četl jsem, že stejný a / b může být opilý ne více než jednou za šest měsíců. Je lepší, samozřejmě, vyjasnit si s lékařem.

Jak často můžete brát antibiotika?

Antibiotika jsou látky přírodního nebo polosyntetického původu, které jsou schopny inhibovat růst bakteriálních buněk. Podobný účinek je charakteristický pro plně syntetická činidla - antibakteriální chemoterapeutika (zejména sulfonamidy). Pokud jde o viry, antibiotika jsou zcela neúčinná.

Objev antibiotik se stal skutečnou revolucí v medicíně. Penicilin získaný A. Flemingem v roce 1928 se stal prvním lékem této skupiny. Masová výroba penicilinu začala v roce 1943.

Klasifikace

Podle moderní klasifikace se rozlišují následující skupiny antibiotik:

 • beta-laktam (peniciliny a cefalosporiny);
 • tetracykliny;
 • chloramfenikol;
 • makrolidy:
 • aminoglykosidy;
 • linkosamidy;
 • glykopeptid;
 • tuberkulóza;
 • antifungální;
 • Protivní malomocenství.

Pro každou skupinu existuje jasný seznam indikací. Většina léků nemá žádné vedlejší účinky, ale v mnoha případech jsou jediným účinným prostředkem boje proti chorobám infekčního původu. Některá antibiotika jsou předepsána pro léčbu nádorových nádorů.

Kolik můžete pít antibiotika

Pouze lékař může určit, zda jsou antibiotika vyžadována, a jaký režim (a trvání léčby) je v každé specifické situaci odůvodněn.

Důležité: v některých případech jsou léky této kategorie předepisovány k profylaktickým účelům - zejména k prevenci vzniku pooperačních komplikací.

Mnoho léků s antibakteriálním účinkem se prodává v lékárnách bez lékařského předpisu, takže se lidé často cítí dobře a začínají se léčit. To může způsobit komplikace. Než začnete užívat antibiotika, musíte být vyšetřeni na klinice a testováni.

Vezměte prosím na vědomí: horečka a respirační účinky nejsou vždy základem pro zahájení léčby antibiotiky. Hypertermie je často způsobena virovou infekcí, která vyžaduje použití speciálních léků, které mají antivirovou aktivitu.

Jednotlivé dávky, četnost léčby a trvání léčby jsou určeny typem patogenu, jakož i dynamikou onemocnění, věku a celkového stavu pacienta. V případě generalizovaného infekčního procesu (septický stav) v nemocnici se provádí masivní antibiotická léčba, která naznačuje intravenózní infuzi šokových dávek antimikrobiálních roztoků.

Pro ambulantní léčbu předepsané léky v kapslích nebo tabletách, poněkud méně často ve formě roztoků pro intramuskulární injekce. Nekontrolovaný příjem může nepříznivě ovlivnit funkční činnost ledvin a jater, jakož i způsobit snížení celkové imunity.

Většina antibiotik se předepisuje v průběhu 7–10 dnů (zejména při léčbě stafylokokových a streptokokových infekcí). V závislosti na dávce a délce působení léků (rychlost vylučování z těla) se užívají 1 až 4 až 5krát denně. Je důležité dodržovat předepsané časové intervaly mezi užitím tablet nebo tobolek.

Snížení závažnosti symptomů nebo jejich úplné vymizení není důvodem k přerušení průběhu.. Úleva od klinických příznaků ještě nenaznačuje úplné potlačení růstu patogenní mikroflóry. Přerušení léčby předčasně se často stává příčinou vzniku rezistence (rezistence) patogenů na konkrétní léčivo. V takových případech je opakovaná léčba stejným antibiotikem neúčinná. Snížení dávky je přípustné pouze na doporučení ošetřujícího lékaře (v některých situacích je přenesení pacienta na „podpůrnou“ léčbu oprávněné).

Vezměte prosím na vědomí: použití některých antibiotik (zejména ve velkých dávkách) často způsobuje nerovnováhu střevní mikrobiocenózy, tj. dysbakterióza. Projevuje se zažívacími poruchami a může být doprovázen zhoršením celkového stavu. V boji proti této komplikaci jsou potřeba probiotika a prebiotika (Narine, Linex, Atsipol, Bifiform, atd.).

U většiny antibiotik je minimální doba trvání léčby 1 týden, ale existují výjimky. Například silný lék s prodlouženým účinkem Azithromycin (Sumamed, Ecomed, Azitsid) je předepisován po dobu 3 až 5 dnů. Někdy je předepsáno schéma, které předpokládá jeho příjem do 3 dnů s opakováním po 3denní přestávce.

Průběh může být prodloužen pro indikace do 2-3 týdnů (například pokud zánět pomalu ustupuje). Pokud není možné dosáhnout očekávaného terapeutického účinku v relativně krátkém čase (3 dny), antibiotikum se otáčí, tj. Předepisuje se další lék (častěji široké spektrum účinku).

Jídlo s dlouhodobými antibiotiky

Pokud lékař doporučil užívat lék pouze před jídlem nebo po jídle, neměli byste tuto radu zanedbávat. Absorpce některých léčivých látek významně zpomaluje po jídle a řada antibiotik může nepříznivě ovlivnit sliznici žaludku, pokud je pijete na lačný žaludek. Kdykoliv (ale striktně dodržujte dávku a frekvenci), můžete užívat léky cefalosporinové řady, amoxicilin a jednotlivé makrolidy.

Důležité: pokud Vám bylo předepsáno Furazolidon, měli byste se zdržet konzumace sýrů, luštěnin a různých uzenin po celou dobu léčby.

Nejezte tučné potraviny a potraviny obsahující umělá konzervační činidla. Naopak by měla být zvýšena spotřeba čerstvé zeleniny a bílého chleba.

Doporučuje se dočasně přejít na zlomková jídla - 5-6krát denně v relativně malých porcích.

Tablety a tobolky by měly být omyty velkým množstvím vody.

Konzumace alkoholu (včetně léčivých tinktur) během léčby antibiotiky je zcela vyloučena! Zvláště nebezpečná je kombinace ethanolu s erythromycinem, metronidazolem (Trichopol), furazolidonem a isoniazidem.

Vezměte prosím na vědomí: pozorně si přečtěte anotaci. Uvádí seznam farmakologických látek, které se nedoporučují používat souběžně s některými antibiotiky. Aktivita některých léčiv v této kategorii je významně snížena při užívání enterosorbentů (aktivního uhlí) a antacid (způsob snížení kyselosti žaludku).

Pokud v důsledku zapomnění nebo z jiných důvodů je další pilulka vynechána, neměli byste užívat příští dávku dvakrát. Jakékoli změny stavu musí být oznámeny lékaři.

Chumachenko Olga, lékařský recenzent

Celkový počet zobrazení, 2 dnes

Základní pravidla pro užívání antibiotik

Antibiotika jsou často léky volby při léčbě velkého množství různých onemocnění. Je obtížné přeceňovat výhody penicilinu a jiných antimikrobiálních látek při léčbě bakteriálních infekcí, v prevenci šíření nemocí a minimalizaci závažných komplikací onemocnění.

Vzhledem k rozsáhlému používání antibiotických léků vyvstává otázka: jak často mohou dospělí brát antibiotika a dávat je dětem?

Doporučení pro užívání léků

Jedinou správnou odpovědí na otázku, jak často mohou děti a dospělí užívat antibiotika, je poučení o drogách a předpis lékaře. Lékař Vám přesně předepíše, kolik tablet se má užít a jak často to má být provedeno.

Je lákavé přestat užívat léky při prvním příznaku úlevy, ale projít léčbou až do konce je naprosto nezbytné pro úplné usmrcení bakterií. Nedodržení tohoto pravidla může vést k nutnosti pokračovat v léčbě později a přispěje k rozvoji kmenů bakterií rezistentních vůči antibiotikům.

Nejzávažnějším porušením řádného užívání antimikrobiálních látek je opakované dlouhodobé užívání léků stejné třídy nebo jejich častá náhrada silnějšími antimikrobiálními látkami. Korekční terapie může být provedena pouze na základě výsledků bakteriálních studií a stanovení citlivosti patogenů na antibiotika.

Principy antibiotické léčby u dospělých a dětí jsou podobné. U dospělých s dobře vytvořeným imunitním systémem je potřeba antimikrobiálních látek méně častá. Dítě má dlouhou dobu práce na vytváření imunity. U dětí se proto infekce způsobená patogenními bakteriemi překrývá s virovou infekcí po dobu 3-5 dnů onemocnění, což ohrožuje rozvoj komplikací. Na základě laboratorních testů by měl dětský antibiotik rozhodnout o pediatrovi nebo ne.

Nemůžete dát stejné finanční prostředky na tři nebo více kurzů v řadě, pokud je rozdíl mezi relapsy nemoci menší než 3 měsíce.

Můžete užívat antibiotika pro dospělého a dávat je dítěti podle těchto pravidel:

 1. Léčbu antibiotiky nelze přerušit, a to ani v případě, že příznaky nemoci zmizely.
 2. Nepoužívejte léky delší než doporučená doba.
 3. Pokud se stav nezlepšil ve třetí den po užití léků, je naléhavě nutné informovat ošetřujícího lékaře.
 4. Interval mezi užitím stejného léku by měl být nejméně 3 měsíce.
 5. Můžete také užívat antihistaminika souběžně, aby se zabránilo alergickým reakcím.

Je nutné striktně dodržovat dobu medikace a způsob podání.

Léky, které se musí po jídle opít, mohou poškodit sliznici gastrointestinálního traktu, proto by neměly být užívány nalačno.

 • Tabletu je nutné omýt sklenicí čisté vody.
 • Léky, které nelze kombinovat s antibakteriálními léky, jsou obvykle uvedeny v návodu.
 • Uvedená pravidla pro užívání drog platí také pro lokální antibakteriální léčiva.

  Odolnost patogenní flóry vůči lékům

  Existuje závažný problém s použitím antibiotik. Léky, které se používají jako standardní léčba bakteriálních infekcí, jsou v současné době méně účinné nebo vůbec nefungují. Když antibiotikum již neovlivňuje určitý kmen bakterií, tyto bakterie se nazývají rezistentní vůči této skupině léčiv.

  Nedodržování základních principů užívání drog a zneužívání antibiotik je klíčovým faktorem, který přispívá k rozvoji rezistence patogenních mikroorganismů.

  Bakterie se stává rezistentní vůči léčivu, když se nějakým způsobem změnila, když získala ochranu před působením antibiotika nebo jej zcela neutralizovala. Bakterie, které nezemřely v důsledku působení antibiotika, jsou odolné vůči použité látce a mohou přenášet rezistenci na jiné typy bakterií.

  Skutečnost, že bakterie produkují rezistenci vůči léku, je normální a očekává se. Nicméně způsob použití léků přímo ovlivňuje, jak rychle a do jaké míry se vyvíjí rezistence patologických mikroorganismů vůči antibiotikům.

  Zavádění nových antimikrobiálních činidel před mnoha lety předstihlo rozvoj odolnosti vůči nim. Přes 2 miliony lidí ročně trpí závažnými infekcemi, jejichž patogeny jsou rezistentní na jedno nebo více antibiotik určených k léčbě těchto onemocnění. Každý rok na tyto infekce zemře asi 23 000 lidí.

  Zvýšení počtu infekcí rezistentních na léky vede k:

  1. Chronické těžké onemocnění nebo postižení.
  2. Více úmrtí na dříve léčitelné nemoci.
  3. Delší doba zotavení.
  4. Časté opakování onemocnění.
  5. Dražší léčba.

  Pokud pijete antibiotika správně, můžete zachovat účinnost stávajících antimikrobiálních látek a prodloužit jejich životnost.

  Vývoj rezistence na léčiva můžete snížit následujícím způsobem: t

  1. Pijte antibiotika pouze podle pokynů lékaře.
  2. Podstupujte kompletní léčbu.
  3. Nepoužívejte zbývající antibiotika po léčbě.
  4. Neošetřujte sami.
  5. Umyjte si ruce často mýdlem, udržujte pracovní plochy čisté.
  6. Proveďte všechny doporučené očkování.

  Zvažovali jsme tedy základní pravidla pro užívání antibiotik, důsledky nevhodného užívání a také koncept odolnosti vůči patogenům vůči lékům.

  Opakované použití stejného antibiotika

  Související a doporučené otázky

  3 odpovědi

  Hledat místo

  Co když mám podobnou, ale jinou otázku?

  Pokud jste mezi odpověďmi na tuto otázku nenalezli potřebné informace nebo se váš problém poněkud liší od předloženého problému, zkuste si položit další otázku na stejné stránce, pokud se jedná o hlavní otázku. Můžete také položit novou otázku a po chvíli na to naši lékaři odpoví. Je to zdarma. Potřebné informace můžete také vyhledat v podobných otázkách na této stránce nebo na stránce vyhledávání na webu. Budeme velmi vděční, pokud nás doporučíte svým přátelům na sociálních sítích.

  Medportal 03online.com provádí lékařské konzultace v režimu korespondence s lékaři na místě. Zde získáte odpovědi od skutečných lékařů ve vašem oboru. V současné době poskytuje místo poradenství ve 45 oblastech: alergik, venereolog, gastroenterolog, hematolog, genetik, gynekolog, homeopat, dermatolog, dětský gynekolog, dětský neurolog, dětský neurolog, dětský endokrinolog, odborník na výživu, imunolog, infektolog, dětský neurolog, dětský chirurg, dětský endokrinolog, dietolog, imunolog, dětský lékař, dětský endokrinolog, dietolog, imunolog, dětský gynekolog logoped, Laura, mamolog, lékařský právník, narkolog, neuropatolog, neurochirurg, nefrolog, onkolog, onkolog, ortopedický chirurg, oftalmolog, pediatr, plastický chirurg, proktolog, psychiatr, psycholog, pulmonolog, revmatolog, sexuolog-androlog, zubař, urolog, lékárník, fytoterapeut, flebolog, chirurg, endokrinolog.

  Odpovídáme 95,26% otázek.