Proč může nerv na obličeji bolet

Pokud má člověk v obličeji bolest, nemůže tento okamžik zůstat bez povšimnutí. Tento nepříjemný proces může nastat v každém věku, se stejnou pravděpodobností u muže a ženy. Současně s bolestivými pocity různé lokalizace (tvář, oblast v blízkosti nosu nebo ucha) se mohou objevit další neurologické příznaky: různé poruchy citlivosti nebo pohyblivosti svalů obličeje.

Nejčastěji se tyto symptomy vyvíjejí, pokud je postižen trojklanný nerv nebo tyto změny jsou spojeny s patologií obličejového nervu. Jiné nervové nervy jsou lokalizovány hlavně v oblasti pokožky hlavy nebo krku, tak to není tvář, která bolí, ale jiné zóny.

Návštěvu lékaře byste neměli odkládat na dlouhou dobu, protože je mnohem snazší odstranit příznaky akutní neuritidy než léčit výrazné poruchy citlivosti nebo pohybu po značném časovém období.

Příčiny bolesti

Je důležité si uvědomit, že důvody, pro které obličej bolí, mohou být různé, a proto je třeba léčit podle těchto okamžiků. Bolest podél nervu může být spojena s různými příčinami.

 1. Zánětlivé procesy: často je neuritis spojena s lokálními nebo systémovými virovými infekcemi.
 2. Dystrofické nebo cévní změny po úrazu nebo jiném vážném poškození.
 3. Mechanický tlak na celý nerv nebo jeho ganglia (uzly), nebo na jeho určité části.

Co přesně vyprovokovalo bolest, která vznikla a jak je co nejrychleji odstranit, může lékař po podrobném vyšetření a speciálním vyšetření říct.

Zánětlivé léze

Neuritida obličejového nervu nebo trigeminu se vyvíjí v důsledku pronikání mikrobiálního činidla do lidského těla. Může to být nezávislé onemocnění (samotná neuritida) nebo komplikace po procesu systémové infekce. Nejčastěji člověk věnuje pozornost vztahu mezi nástupem bolesti a následujícími body:

 • pobyt v ponoru nebo pod proudem upraveného vzduchu;
 • mytí (koupání) ve studené vodě nebo nadměrné přetažení na kontrastní sprchu;
 • celkové snížení tělesné rezistence (dlouhodobá ARVI, nachlazení).

Nervový obličej

Zánětlivé změny v obličejovém nervu jsou převládajícími poruchami citlivosti a pohybu. Neuritida obličejového nervu je obvykle jednostranný proces, všechny změny se vyskytují náhle, mohou se mírně zvýšit během 1-2 dnů.

Bolestivé pocity samotné na pozadí neuritidy obličejového nervu se vyskytují velmi vzácně, obvykle se člověk věnuje pozornost následujícím příznakům.

 1. Pocit znecitlivění na postižené straně.
 2. Absence obvyklé pohyblivosti svalů na obličeji (neschopnost zavřít oči, dívat se na stranu, usmívat se nebo mračit se), v těžkých případech může být úplná hladkost záhybů u nosu.
 3. Porušení výtoku slzné tekutiny: její téměř úplná nepřítomnost nebo naopak nekontrolovatelný necitlivý trh.
 4. Snížení slinění a zhoršení polykání.

Takové rozdílné klinické symptomy jsou způsobeny množstvím funkcí nervu obličeje. Převaha určitých příznaků závisí na úrovni léze, tj. Po které jsou zaznamenány změny anatomické zóny (umístění výtoku dalších větví) v nervu.

Trigeminální nerv

Trigeminální nerv se zapálí ze stejných důvodů jako obličej, ale klinický obraz je poněkud odlišný. V první řadě - je to bolest. Obvykle je obličej silně bolí, bolest může být klenba nebo pečení. Ve většině případů je trigeminální nerv ovlivněn pouze na jedné straně.

U většiny lidí je trigeminální neuritida charakterizována velmi silnou bolestí, která doslova nedává člověku příležitost přemýšlet o něčem jiném. Tvář neustále bolí, bez období úlevy.

Při léčbě neuritidy se používají lékařská a fyzioterapeutická činidla. Komplexní léčba obvykle zahrnuje takové skupiny léčiv jako:

 • antimikrobiální (antivirové nebo antibiotické, které závisí na mikrobiálním činidle);
 • nesteroidní protizánětlivé, eliminují bolest a zánět (Diclofenac, Meloxicam);
 • léky, které snižují závažnost svalového spazmu (tizanidin);
 • B vitamíny, které mají pozitivní vliv na stav nervové tkáně.

Po akutních projevech zánětu ustoupí, v léčebném komplexu jsou zahrnuty masáže a různé fyzioterapeutické postupy (elektroforéza, vystavení magnetickému poli nebo elektrickému proudu). Právě tyto metody pomáhají rychle obnovit pohyblivost svalů na obličeji a zcela eliminují bolest.

Cévní a dystrofické léze

Výskyt bolesti podél nervu obličeje nebo trojklaného nervu v tomto případě je způsoben zhoršeným lokálním průtokem krve nebo změnami v samotné nervové tkáni. Takové bolestivé pocity lze pozorovat na pozadí:

 • koronární srdeční onemocnění;
 • diabetes;
 • aneuryzma některých cév hlavy a krku.

Vývoj takových změn je ovládán cévním spazmem, to znamená, že obličej se neublíží neustále, ale s obdobími úplného zdraví a naopak výrazným zhoršením. Často se tento stav nazývá neuralgie.

V tomto případě je bolest náhlá a akutní, vyskytuje se na pozadí úplného zdraví nebo pod vlivem drobného škodlivého faktoru, jako je holení, kontrastní mytí, konzumace příliš horkého nebo studeného jídla. Pocity bolesti jsou tak silné, že člověk doslova zamrzne na jednom místě a sotva otevře ústa, aby vysvětlil situaci.

Když se poprvé objeví neuralgický záchvat, zejména pokud je postižen trojklanný nerv, člověk může spojit svůj stav s onemocněním zubů nebo vedlejších nosních dutin (některé větve inervují tkáň v blízkosti nosu) a konzultovat se zubním lékařem nebo ORL specialistou.

Léčba neuralgie je velmi obtížný úkol, protože skutečné příčiny tohoto stavu nebyly studovány. V kombinované terapii používaly NSAID a léky, které zlepšují průtok krve.

Traumatická zranění

Vyvíjejí se buď po bezprostředním poranění (obličej nebo hlava), nebo v důsledku neoplastického procesu, ve kterém se novotvar zvětšuje a stlačuje okolní tkáně.

Zvláštností této podmínky je, že obličej v určitém místě (např. U ucha nebo nosu) silně bolí, bolestivé pocity jsou během dne konstantní a nemění jejich intenzitu. Bolest je obvykle bolestivá, ne bodnutí. Síla bolestivých pocitů je spojena pouze s velikostí místa nádoru. Někdy je to ten detail, který dělá z tumoru podezřelého a podniká kroky včas.

Mělo by být jasné, že jediná epizoda bolesti v jakékoli oblasti obličeje není katastrofa, ale opakované epizody jsou důvodem k návštěvě neuropatologa.

Neuritida obličejového nervu. Příčiny, příznaky a příznaky, diagnostika, léčba.

Nejčastější dotazy

Stránky poskytují základní informace. Pod dohledem svědomitého lékaře je možná adekvátní diagnostika a léčba onemocnění.

Neuritida lícního nervu nebo Bellova obrna je zánětem 7. páru lebečních nervů nebo spíše jedním z nich. Onemocnění zbavuje člověka možnosti kontrolovat svou tvář a ukázat emoce: zamračit se, usmát se, překvapeně zvednout obočí a dokonce normálně žvýkat jídlo. Tvář vypadá asymetricky a šikmo.

Tvárový nerv je ovlivňován častěji než ostatní. To je způsobeno tím, že na své cestě prochází úzkými kanály obličejových kostí. Proto i mírný zánět vede k jeho upnutí a hladovění kyslíkem, které způsobuje příznaky onemocnění. Většina lidí odmítá obličejové svaly na jedné straně obličeje. Ale u 2% lidí se zánět objevuje na obou stranách.

Neuritida obličejového nervu je poměrně časté onemocnění. Každoročně trpí touto chorobou 25 lidí na 100 tisíc lidí. Stejně tak jsou postiženi muži i ženy. Nárůst nemoci je pozorován v chladném období. Zvláště mnoho pacientů v severních oblastech.

Neuritida obličejového nervu se vyznačuje prodlouženým průběhem. Nemocnice bude muset strávit v průměru 20-30 dní. Úplné uzdravení bude trvat 3-6 měsíců. Bohužel, u 5% lidí není práce svalů obličeje obnovena. K tomu dochází, pokud je neuritida nervu obličeje způsobena nádorem mozku nebo traumatickým poraněním mozku. A v 10% případů po zotavení dochází k relapsu.

Závažnost projevu onemocnění a doba potřebná k zotavení závisí na tom, které oddělení nervu je poškozené, do jaké hloubky a jak rychle byla léčba zahájena.

Anatomie obličejového nervu

Obličejový nerv je především motorický a reguluje svaly obličeje. Skládá se však z vláken mezilehlého nervu. Jsou odpovědné za tvorbu slz a slin u žláz, stejně jako citlivost kůže a jazyka.

Samotný nervový kmen je dlouhý proces nervových neuronových buněk. Tyto procesy jsou pokryty horní skořepinou (perineurium), sestávající ze specifických buněk zvaných neuroglia. Pokud je zánět nervové membrány, příznaky onemocnění jsou mírné a nejsou tak početné, jako když jsou poškozeny neurony.
Co se skládá z nervu obličeje:

 • spiknutí mozkové kůry, která je zodpovědná za výrazy obličeje;
 • jádro nervu obličeje - nachází se na hranici mozkového mostu a medulla oblongata.
  • jádro obličejového nervu je zodpovědné za výrazy obličeje;
  • jádro jediné cesty - zodpovědné za chuťové pohárky jazyka;
  • vynikající slinné jádro - zodpovědné za slzné a slinné žlázy.
 • motorické procesy (vlákna) nervových buněk jsou kmen nervu.
 • síť krevních a lymfatických cév - kapiláry pronikají nervovým pláštěm a jsou umístěny mezi procesy nervových buněk, což jim dodává potravu.
Tvárový nerv se táhne od jádra ke svalům, ohýbá se a tvoří dvě prodloužená kolena na cestě. Prostřednictvím sluchového otvoru spolu s vlákny mezilehlého nervu vstupuje do spánkové kosti. Jeho cesta prochází kamenitou částí, vnitřním zvukovým kanálem a kanálem obličejového nervu. Nerv vychází ze spánkové kosti přes otvor stylo-mastoidu a vstupuje do příušní žlázy, kde je rozdělen na velké a malé větve, které jsou propletené. Větve řídí práci svalů čela, nozder, tváří, kruhových svalů oka a kruhových svalů úst.

Jak vidíte, nervy obličeje tvoří klikatou cestu a procházejí úzkými kanály a otvory. Pokud je zánět a bobtná, pak se nervová vlákna zvětšují. V úzkých oblastech to může vést k vymačkání a zničení nervových buněk.

Příčiny neuritidy obličejového nervu

Vědci nemohli jasně určit příčinu onemocnění. Řada faktorů je spojena se zánětem obličejového nervu.

 1. Herpes virus. Tento virus žije v těle většiny lidí a neodhaluje jeho přítomnost. Když však imunita klesá, virus se aktivně násobí. Jeho oblíbené místo jsou nervová vlákna. Herpes virus způsobuje zánět a otok nervu. Předpokládá se, že onemocnění mohou způsobovat také příušnice, obrna, enterovirus a adenovirus.
 2. Hypotermie Nadměrné vychlazení těla vede k poklesu imunity. V případě neuritidy obličeje je zvláště nebezpečná místní hypotermie. Například jste již dlouho v návrhu. V tomto případě dochází k křeči cév a svalů, což přispívá k narušení výživy nervu a zánětu.
 3. Příjem velkých dávek alkoholu. Ethylalkohol je jed pro nervový systém. Ovlivňuje nejen mozek, ale také způsobuje zánět nervů.
 4. Vysoký krevní tlak Hypertenze může vést ke zvýšení intrakraniálního tlaku. V tomto případě trpí jádra nervů obličeje. Vysoký krevní tlak může navíc způsobit mrtvici. Pokud se krvácení vyskytlo v blízkosti nervu obličeje, pak také trpí.
 5. Těhotenství V tomto ohledu je první trimestr zvláště nebezpečný. Během tohoto období dochází v těle ženy k závažným hormonálním změnám, které ovlivňují nervový systém.
 6. Nádory mozku. To je vzácná příčina neuritidy, ale neměla by být vyloučena. Nádor přemůže nerv a narušuje vedení nervových impulzů.
 7. Otevřená nebo zavřená zranění hlavy, poranění uší. Úder způsobuje poškození nebo prasknutí nervových vláken. Kapalina se v této oblasti hromadí, otok a zánět se šíří po celém nervu.
 8. Neúspěšné ošetření u zubaře. Přenos stresu, infekce z dutiny nebo mechanické trauma nervových zakončení může způsobit zánět.
 9. Odložená otitis a sinusitida. Nemoci orgánů ORL způsobené viry nebo bakteriemi se mohou šířit do okolních tkání nebo způsobit stlačení nervu v kanálu temporální kosti.
 10. Diabetes mellitus Toto onemocnění je doprovázeno metabolickými poruchami, které vedou ke vzniku ložisek zánětu.
 11. Ateroskleróza. Kapiláry, které dodávají krev do nervu, jsou blokovány mastnými plaky. Jako výsledek, nerv je hladověl a jeho buňky umírají.
 12. Stres a deprese. Takové podmínky ohrožují zdraví nervové soustavy a obranyschopnost těla jako celku.
 13. Skleróza multiplex. Toto onemocnění je spojeno s destrukcí myelinové pochvy nervových vláken a vytvořením plaků na jejich místě. Tyto procesy často způsobují zánět očních a obličejových nervů.

Mechanismus vzniku neuritidy obličejového nervu.

Tyto faktory vedou k křeči (zúžení) tepen. Současně krev v kapilárách stagnuje a expanduje. Kapalná složka krve proniká kapilární stěnou a hromadí se v mezibuněčných prostorech. Dochází k otoku tkáně, v důsledku čehož jsou žíly a lymfatické cévy komprimovány - dochází k narušení odtoku lymfy.

To vede k narušení krevního oběhu nervu a jeho výživy. Nervové buňky jsou velmi citlivé na nedostatek kyslíku. Nervový kmen kmene, krvácení se objeví v něm. To vede k tomu, že nervové impulsy jsou špatně přenášeny z mozku do svalů. Příkaz, který mozek dodává, neprochází vlákny, svaly ho neslyší a jsou neaktivní. S tím jsou spojeny všechny příznaky onemocnění.

Symptomy a příznaky neuritidy obličejového nervu

Neuritida obličejového nervu má vždy akutní nástup. Pokud se příznaky objeví pomalu, pak hovoří o jiné patologii nervového systému.

Imobilizovaný obličejový nerv: příznaky zánětu s fotografií a léčba léky

Zánět nervu obličeje je velmi bolestivé postižení, které se projevuje v prvních hodinách. Kromě bolesti je příznakem neuritidy - tzv. Nemoci, kdy je nerv ochlazený - nemožnost kontrolovat vlastní tvář. Pacient nemůže dělat běžné pohyby obličeje, a také má potíže se žvýkáním a mluvením, protože obličej bolí. Aby bylo možné poruchu zcela porazit, je nutné okamžitě se přihlásit k léčbě, jakmile máte podezření, že máte onemocnění.

Příčiny zánětu (neuritida) nervu obličeje

Odborníci stále nedokázali přesně pojmenovat faktor, který vede k tomu, že čelistní kost obličejového nervu je chlazená. Odborníci identifikují řadu příčin ovlivňujících rozvoj zánětu obličejového nervu:

 • Hypotermie Často je tento faktor spojen s dlouhým pobytem v chladu nebo průvanu. Lidé v severních částech světa trpí neuritidou častěji než jižané. Obecná hypothermie je plná poklesu imunitní obrany těla a v důsledku vývoje neuritidy. Místní také vede ke křečím krevních cév a jejich edému, což vyvolává hladké kyslíkové uvolnění v obličejovém nervu. Hladina kyslíku je prvním faktorem způsobujícím onemocnění;
 • Herpes Jeho virus žije v těle každého člověka od dětství. S poklesem imunitní ochrany se začíná projevovat. Jedním z nejběžnějších míst viru jsou nervová vlákna;
 • Hypertenze. Zvýšený krevní tlak může způsobit zvýšený intrakraniální tlak, což je důvod, proč je práce obličejových neuronů zmatená. Hypertenze je běžnou příčinou cévní mozkové příhody, výtok krve, který se může objevit v oblasti nervu obličeje;
 • Těhotenství Riziko - ženy v prvních měsících těhotenství, kdy dochází k důkladné restrukturalizaci v těle. Tyto změny mají často devastující účinek na nervový systém;
 • Zneužívání alkoholu. Ve velkých objemech, alkohol, který je nepochybný jed pro lidské tělo, zničí mozkové buňky, a spolu s nimi zapálí nervy;
 • Novotvary v mozku. Nádory jsou obvykle vzácným faktorem nemoci, ale někdy stlačují nervová vlákna a brání správnému přenosu impulzů;
 • Traumatické poranění mozku, poranění ucha. Když udeří, nervová vlákna jsou poškozená nebo zničená. V místě nárazu se vytvoří pytel tekutiny, tato oblast nabobtná, porucha se začíná pohybovat po celém nervu;
 • Nemoci dutiny ústní. Infekce se vyvíjí v dutinách, které mohou být základem zánětu nervu obličeje. Nepřesná práce zubního lékaře, jím způsobená mechanická zranění, může vést ke zničení nervových vláken;
 • Sinusitida a otitis media. Onemocnění ovlivňují časovou oblast průchodu neuronů. Viry a bakterie, které způsobují onemocnění, mohou jít do nervových vláken, což způsobuje jejich otok. Také tato onemocnění mohou způsobit nervovou kompresi a otoky;
 • Diabetes. Diabetes je porucha, při které dochází k poruše metabolických procesů. V důsledku toho existují místa zánětu, která mohou být na přední straně;
 • Skleróza multiplex. Neurony jsou zničeny a nahrazeny typem plaku, který vede ke kompresi a zánětu nervů;
 • Ateroskleróza. V této nemoci, kapiláry, které nesou životodárný kyslík k nervům, mastné plakety, stát se zablokovaný. Jak již bylo zmíněno, hladovění kyslíku v obličejovém nervu je první příčinou jeho zánětu a edému;
 • Stresový faktor. K zánětu nervu obličeje dochází v důsledku všeobecného snížení imunitní obrany, která je ve stresových situacích velmi silná.

Příznaky neuritidy

Většinou je obličejový nerv motorem, je zodpovědný za kontrakci svalů obličeje během výrazů obličeje, žvýkání a mluvení (doporučujeme číst: léčbu neuritidy obličejového nervu pomocí fotografie). Když se objeví zánět, kanály, přes které se pohybují neurony, se zvětšují. V úzkých mezerách může toto zvýšení způsobit kompresi a zničení nervu.

Příznaky zánětu nervu obličeje, jak se objevují u pacienta:

 1. Je tu ostrá bolest, která je lokalizována v uchu a dává zadní části hlavy nebo obličeje. Toto je první znamení, že nerv má chlad a je zapálený;
 2. Tvář se stává asymetrickou, ze strany zánětu tuhne. Pokud neuritida postihuje jednu stranu, zdá se, že jde dolů. Jedno oko se otevírá, část úst jde dolů, vrásky se vyhlazují na rtech a na čele. Rozpor jedné poloviny druhé se stává ještě viditelnější při mluvení, smíchu nebo projevování jiných emocí. Asymetrie je způsobena skutečností, že mozek nemůže správně přenášet informace podél edematózních nervových vláken a ztrácí komunikaci se svaly obličeje. Na fotkách můžete vidět známky ztuhnutí části obličeje;
 3. Oko na boku se zastaví. Pokuste se zavřít obě oči a pokud to není možné, můžete udělat diagnózu neuritidy. Oční bulka se valí a žák je sotva viditelný ve slotu, pouze protein;
 4. Pacient může mluvit a jíst, pracovat čelisti a polykat. Nicméně, jedna část jeho úst zůstane nefunkční, kvůli kterému jídlo a kapaliny mohou vylévat ze sníženého rohu;
 5. Pacient necítí tvář, proto, když mluví nebo žvýká, kouše ji, části jídla se do ní potopí;
 6. Nedostatečný nebo nadměrný tok slin. Signály mozku nedosahují nervových zakončení, vzniká nesprávné množství slin. Z tohoto důvodu není jídlo správně navlhčeno, dochází k pocitu sucha v ústech, žízně. S příznakem přílišného slinění se mohou sliny hromadit v ústech a vytékat z nich přes nepracovní koutek rtů;
 7. Nezřetelná řeč. Zánět nervu obličeje vede ke zkreslení rtů, které se přestávají plně účastnit artikulace zvuků. Zvláště při vyslovování temných zvuků rtu, jako je c, f, n;
 8. Osušte oči z postižené strany. Slzná žláza nefunguje správně kvůli neuritidě, a neustále otevřené oko vysychá, cítí hoří. Pro některé lidi je opak pravdou. Narušení slzných žláz způsobí, že slzy z oka vylévají po nemocné tváři;
 9. Snížený pocit chuti. Receptory na většině jazyka na postižené straně přestávají vysílat chuťové signály do mozku;
 10. Posilování zvuků, které zachytí bolavé ucho. To je způsobeno tím, že nervová vlákna procházejí těsně u ucha a jejich zánět ovlivňuje jádro sluchového nervu.

Léčba

Jakmile si všimnete příznaků neuritidy, ve stejný den jděte na schůzku s odborníkem. Neurolog se zabývá léčbou neuritidy. Lékař zpravidla provádí diagnostiku při vyšetřování pacienta.

Jaké léky bude předepsán neurolog pro léčbu nervu obličeje, který je zmrazen? Je nepravděpodobné, že Vám poradí homeopatii, protože účinnost léčby těmito léky nebyla prokázána. S kvalifikovaným homeopatem se můžete poradit sami. Lékař vám vybere léky z následujících skupin léků:

 1. Diuretika: Furosemide, Furon. Takové prostředky jsou vyloučeny z těla přebytečné tekutiny, což snižuje otok nervových vláken. Lék se užívá jednou denně, 1 tableta, s výhodou ráno, jako diuretika trvají přibližně 6 hodin;
 2. Nesteroidní protizánětlivé léky: Nise, Nurofen. Léky zmírňují bolest a otok nervu. Užívejte 1 tabletu dvakrát denně;
 3. Glukokortikoidy - steroidní protizánětlivé léky: Dexamethason, Prednison. Léky zmírňují bolest a odstraňují přebytečnou tekutinu bez dotažení kontury obličeje. Užívejte 3 mg denně s jídlem. Po opuchu a bolesti ustupuje, dávka klesá;
 4. Antivirotika: Zovirax, Acyclovir. Předepsáno v případě, že se jeden z faktorů nemoci stane jednoduchým herpetickým virem prvního typu. Užívejte 1 tabletu 5krát denně s jídlem, pijte dostatek tekutin;
 5. Antispasmodika: No-Spa, Spasmol. Léky eliminují bolest a křeče v cévách, což je činí průchodnějšími, a tím i zlepšuje krevní oběh. Užívejte 2 tablety třikrát denně;
 6. Neurotropní léčiva: fenytoin, karbamazepin, levomepromazin. Léky mají příznivý vliv na nervový systém obecně, zlepšují fungování nervových buněk. Užívejte 0,5-1 tabletu dvakrát denně;
 7. Vitamíny skupiny B. Vitamíny skupiny B jsou součástí nervových vláken, odstraňují z nich toxické látky;
 8. Anticholinesterázová léčiva: Prozerin, Galantamin. Prostředky normalizují práci slzných a slinných žláz, zlepšují vodivost impulzů podél nervových buněk.

Recenze lidových prostředků

Doma si můžete vyzkoušet lidové léky jako pomocné, pokud léčíte léčbu nervu, který byl chlazen:

 1. Zářivá místa s 200 g horké soli nebo písku. K tomu zahřejte látku na pánvi bez oleje, vložte ji do látkového sáčku a přidržte ji na postižených místech po dobu nejméně půl hodiny;
 2. Pít čaj z lékárny heřmánku a dělat obklady ze zbývající čajové sáčky;
 3. Pijte čaj z růží. 3 lžíce. suchá hmota nalijte sklenici vroucí vody, nechte čaj vařit a skleničku si vezměte třikrát denně po dobu jednoho měsíce;
 4. Připravte si léčivou mast z černých topolů. Budete potřebovat 2 lžíce. suché nebo čerstvé látky a stejné množství másla. Složky promíchejte a výslednou mast naneste jednou po dni na zahřátí solí. Termín terapie je měsíc.

Masáž a gymnastika pro zánět nervu obličeje

Masáž můžete začít 7-9 dnů po nástupu počátečních projevů onemocnění. Před začátkem rozdrcení krku. Chcete-li to udělat, aby se pomalu otočí a nakloní hlavu v různých směrech.

Jako tělocvična 5 krát se snaží zapískat, zvednout obočí překvapením, zamračit se, mžourat, úsměv, aniž by odhalil zuby, nafouknout a zatáhnout tváře, nafouknout nozdry, rána, protáhnout rty do slámy. Všechny tyto akce nebudou snadné díky ztuhnutí jedné strany obličeje, ale musíte vynaložit úsilí.

Co dělat, když bolí obličejový nerv

Zánět je charakterizován akutním nástupem, doprovázeným ochrnutím obličejových svalů poloviny obličeje. Když dojde k neuritidě, dojde ke zkreslení, nasolabiální záhyb se vyhladí, víčko se neuzavře na postižené straně, koutek úst může poklesnout, oko se neustále roztrhne, pozoruje se zkreslení řeči, člověk se může při jídle udusit. V prvních hodinách zánětu obličejového nervu dochází k mírné bolesti, obvykle v příušní oblasti.

Zánět obličejového nervu se může vyskytnout u každého člověka, ale u lidí mladších patnácti let a starších šedesáti let je velmi vzácně diagnostikován. Přibližně deset procent nemocných recidivuje a může ovlivnit druhou stranu obličeje. Malý počet pacientů se vyznačuje tím, že příznaky zánětu nervu obličeje v různých stupních přetrvávají po celý život.

Těžká slabost nebo úplná paralýza svalů umístěných na jedné straně obličeje.

Zdá se, že tato polovina obličeje s ochablým obličejovým nervem je ochablá, je velmi obtížné používat výrazy obličeje.

Vysoká citlivost na zvuky.

Na straně postižené zánětem je pozorována bolest v čelisti nebo v uchu.

Se zánětem obličejového nervu se zhoršuje schopnost chuti chutnat.

Je tu bolest hlavy.

Změny ve slinách a slzách (obvykle se zvyšuje).

Někdy zánět nervu obličeje ovlivňuje obě strany obličeje.

Diagnostické příznaky zánětu obličejového nervu

Obvykle se symptomy neuritidy vyskytují akutně ve formě paralýzy nebo parézy obličejových svalů. Častěji je postižena pouze jedna strana, pouze ve 2% případů se vyskytnou bilaterální symptomy. Zpočátku výskyt mírné bolesti a parestézie v procesu mastoidu a ušního boltce. Předcházejí rozvoji pohybových poruch po dobu 1-2 dnů, nebo se vyskytují současně s nimi. Porážka kolenního uzlu způsobuje nejintenzivnější bolest. Jiné klinické symptomy neuritidy jsou závislé na úrovni poškození nervu obličeje.

Porážka jádra nervu obličeje vyvolává výskyt izolované paralýzy (paréza) svalů obličeje. Kombinace se symptomy léze pre-kochleárního nervu indikuje poškození kořene obličejového nervu na výstupu z mozkového kmene. Tam je porážka nervu uvnitř pyramidy temporální kosti k místu propuštění velkého kamenitého nervu. V tomto případě se spojí ochrnutí obličejových svalů:

Xeroftalmie (suché oko),

Poškozené slinění, chuť,

V případě zánětu obličejového nervu pod místem výboje velkého kamenitého nervu je pozorováno roztržení nad oddělením systolického nervu místo xeroftalmie.

Přítomnost pohybových poruch je příznakem neuritidy obličejového nervu v místě výstupu ze stylomastoidního otvoru.

Pro zjištění zánětu obličejového nervu stačí zpravidla lékařské vyšetření. Včasně předepsaná léčba zaručuje pacientovi úplné uzdravení.

Máte-li jakékoli příznaky paralýzy obličeje, okamžitě vyhledejte lékaře, protože to může být způsobeno mrtvicí. Skutečný zánět obličejového nervu nemá nic společného s mrtvicí. Pokud pociťujete slabost svalů obličeje, musíte se poradit s lékařem, abyste vyloučili závažnější nemoci doprovázené podobnými příznaky.

Příznaky komplikací obličejové neuritidy

Pokud je zánět mírný, příznaky brzy zmizí bez stopy. Ve složitějších případech jsou možné některé komplikace.

Při neuritidě lze pozorovat nevratné poškození nervu.

Během zánětu mohou nervová vlákna růst nesprávně, což způsobuje nedobrovolný pohyb jiných svalů.

Částečná nebo úplná ztráta zraku může nastat v důsledku neschopnosti snížit oční víčka a tím i nadměrné suchosti očí.

Jak léčit zánět obličejového nervu

Zpočátku je nutné zjistit příčinu zánětu obličejového nervu a odstranit jej pomocí komplexu léčebných opatření, která ovlivňují nejen etiologický faktor, ale i veškerou patogenezi onemocnění.

Léčba zánětu obličejového nervu je zaměřena na zmírnění otoků a obnovení mikrocirkulace krve v nervovém trupu. Pozitivního účinku lze dosáhnout pouze tehdy, pokud je léčba zahájena v prvních dnech. Je třeba poznamenat, že za sedm dní bude zcela neúčinné.

Léčba neuritidy

Je nutné předepsat protizánětlivé léky, antispasmodika, vazodilatátory. V případě silné bolesti při léčbě zánětu obličejového nervu se používají analgetika. K odstranění zánětlivé složky se používají glukokortikoidní léky, například prednison.

Dalším cílem léčby zánětu nervu obličeje je urychlit regeneraci nervových vláken, obnovit jejich vodivost. Prevence atrofie svalů obličeje a vývoj kontraktur.

Jako další způsoby léčby se používají fyzioterapeutické metody, jako je UHF terapie, ultrazvuk s hydrokortisonem postižené poloviny obličeje a proces mastoidu, bahenní masky na obou polovinách obličeje.

Podle indikací se zánět léčí léky, které zlepšují metabolismus tkání (Nerobol, Nerobolil, fenobolin), metabolismus.

Při léčbě neuritidy obličejového nervu je široce používán za účelem zvýšení metabolismu v nervové tkáni, stejně jako v cévních stěnách, vitamínech B, PP, C a kyselině listové, anticholinesterasových léčivech (Proserin).

Čím rychleji je léčba předepsána, tím lepší bude výsledek. Antivirová léčiva se navíc používají v rané fázi. Pro zlepšení prokrvení nervů, stejně jako pro dosažení protizánětlivých výsledků, se doporučuje provádět kapátka.

Obecná doporučení pro léčbu neuritidy

Chcete-li urychlit léčbu zánětu, neměli byste převálcovat hlavu, obličej, krk.

Před zotavením ze zánětu obličejového nervu je nezbytné nosit šátek, klobouk nebo šátek za každého počasí.

Během prvních týdnů by měla být bolavá strana podepřena obvazem.

Pro vyloučení asymetrie obličeje v případě neuritidy obličejového nervu je nutné na postiženou stranu aplikovat adhezivní napětí zdravým.

Pokud je zánět nervu, domácí léčba během prvního týdne zahrnuje odpočinek. Nicméně, s druhým, některé biostimulancia jsou již předepsána, například přípravky typu aloe. Během zánětu obličejového nervu je navíc předepsána masáž, výkonová terapie, parafínové koupele, výroba lepicích náplastí.

Prognóza při léčbě zánětu nervu obličeje

Nejčastěji je příznivá prognóza neuritidy obličejového nervu. Pokud dojde k paralýze déle než tři měsíce, významně se sníží pravděpodobnost úplného uzdravení. Zánět obličejového nervu po opuštění stylo-mastoidu foramenu v nepřítomnosti ložisek chronického zánětu v příušní slinné žláze, lymfatických uzlinách dané oblasti a různých otogenních faktorech je stav s nejpříznivější prognózou zotavení.

Prognóza v léčbě se stává nepříznivou v případě neuritidy otogenní nebo traumatické geneze. V tomto případě nemusí dojít k obnovení. Relativně příznivá prognóza je v případě relapsu onemocnění. Současně je obnovení ztracených funkcí neúplné a při každém novém relapsu je pozorováno vážení průběhu onemocnění. Při nesprávné anestezii dolního alveolárního nervu dochází k rychlému léčení výsledného poškození obličejového nervu.

Lidové léky na boj s neuritidou obličejového nervu

Tvář osoby kombinuje mnoho svalů a nervů. Jedním z nejdůležitějších nervů je nervový obličej. Je zodpovědný za téměř všechny funkce naší tváře. Takže, pokud máte zanícený obličejový nerv, lidové léky mohou zcela odstranit bolest a přinést zdraví do normálního stavu.

Existuje osvědčený způsob léčby. Pro něj můžeme použít lidový lék starší. Přesněji řečeno, bezinky. Musíte se sebrat nebo koupit starší na trhu svého města a učinit z něj pyré. Puree je velmi snadné připravit: je třeba páru bobule, a pak brousit. Léčba zánětu obličejového nervu pomocí bramborové kaše jako obkladu. Mělo by být připojeno k zanícenému obličejovému nervu ráno a večer.

Jak léčit zánět obličejového nervu pomocí masáže?

Následující recept na léčbu k nám přišel ze země vycházejícího slunce. Jak víte, Japonci jsou velmi kompetentní v oblasti medicíny. Proto k léčbě zánětu obličejového nervu nabízejí masáž. Nemusíte se obracet na profesionály, tuto masáž můžete dělat sami doma. Na obličeji je několik bodů, přesněji osm, které jsou zodpovědné za fungování nervu obličeje.

Vpravo od křídla nosu;

Vzdálenost od spodního rtu k bradě;

Na zadní straně krku.

K léčbě zánětu nervu obličeje, dělat rotační pohyby s ledem, masáž krku z obou stran, pád podél páteře. V posledním bodě stojí za to zůstat osm sekund. Pro každý bod však potřebujete stejný čas. Nezapomeňte, že jsme provedli masáž pomocí rukavic, takže na konci masáže je odstraníme a dotkneme se rukou chlazených míst teplými rukama. Poté znovu naneste rukavice a každý bod masírujte ledem asi deset sekund. Pak body znovu zahřejte. Tento lidový lék na léčbu neuritidy musí být aplikován třikrát. Je to ostrý přechod z tepla na chlad, který zmírní bolest na správném místě.

Příčiny neuritidy

Hypothermia, herpes virus, parotitida, otitis mohou způsobit toto onemocnění.

Různá traumatická zranění také způsobí zánět obličejového nervu.

Nejčastěji je neuritida obličejového nervu způsobena řadou infekčních agens na pozadí chlazení, hypertenze, traumatu, aterosklerózy mozkových cév atd.

V případě poruch oběhového systému na vertebrální tepně je pozorována izolovaná léze na obličejovém nervu.

Neuritida může být také komplikací takových onemocnění, jako je zánět středního ucha, příušnice, patologické procesy základny mozku, zejména přítomnost zánětu zánětu.

Existuje také možnost náhlého vývoje nervové obrny během anestezie dolního alveolárního nervu.

Když bolí obličejový nerv

Neuritida a neuropatie nervu obličeje jsou jednou z nejčastějších forem poškození periferního nervového systému. Příčiny poškození obličejového nervu se mohou lišit. Termín "neuritida" se nyní používá pouze pro označení skutečného zánětu nervu.

Ve většině případů je proces onemocnění obličejového nervu nezánětlivý, takže se často používá termín „neuropatie“. Úrazy také hrají roli v lézi nervu obličeje. Poškození obličejového nervu je pozorováno během operace na příušní žláze, temporální kosti, kloubní hlavě čelisti.

Někdy po odstranění zubu v anestezii je na zubech čelisti pozorováno poškození obličejového nervu. Existují primární a sekundární neuritis nervu obličeje. Primární infekční neuritida je obvykle způsobena herpetickými viry, příušnicemi, enteroviry. Při výskytu tzv. Katarální neuritidy, alergických účinků, hraje určitou roli hypotermii obličeje. Sekundární neuritida obličejového nervu je převážně otogenní (z ucha) a je pozorována u otitis, mastoiditidy a eustacheitidy.

Porážka obličejového nervu může nastat při tuberkulózní meningitidě, akutní leukémii, infekční mononukleóze, toxoplazmóze a dalších infekčních onemocněních. Neuropatie nervu obličeje vyplývají z fraktur základny lebky, procházející pyramidou temporální kosti. Při výskytu parézy (paralýzy) mimických svalů hrají určitou roli dědičné faktory a vrozené poruchy.

Neuritida a neuropatie nervu obličeje se nejčastěji projevují jednostrannou paralýzou svalů obličeje. Tvář na postižené straně se stává maskou, asymetrickou s úsměvem a pláčem. Není možné vrásčit čelo, zavřít oči na straně léze. Když se to pokusíte, horní víčko nespadne. Na počátku vývoje neuritidy se bolest často vyskytuje za lalůčkem ucha a někdy v oblasti ucha a obličeje. S patologií nervu obličeje v některých případech dochází k suchému oku nebo slzám. Někdy se neuritida projevuje silnou bolestí v uchu a oparem v oblasti ušního kanálu, ušním boltcem a mandlemi palatinu.

U převážné většiny (80-95%) vede neuritida a neuropatie obličejového nervu k úplné obnově funkcí svalů obličeje. Tichoidní záškuby na postižené straně obličeje jsou někdy pozorovány jako reziduální účinky. Někteří lidé mají, a někdy navždy, trhání, což naznačuje neúplnou obnovu kruhových svalů oka. Někdy se chuť zcela neobnoví.

Léčba primární neuritidy obličejového nervu infekční povahy spočívá ve jmenování protizánětlivé terapie, vitamínů B, kyseliny nikotinové. Přiřaďte masážní plochu obličeje, krku a límce, nejprve povrchovou, a pak střední sílu, UHF a další fyzioterapii, akupunkturu. Fyzikální terapie také přispívá k rychlé obnově narušených funkcí svalů obličeje (existuje speciální sada cvičení předepsaná lékařem). Jednou z komplikací neuritidy obličejového nervu je konjunktivitida nebo keratitida způsobená podrážděním špatně se zavírajících a neodpojitelných očí prachem. Jako preventivní opatření se doporučuje používat tmavé brýle, pohřbít methylcelulózový roztok, vitamínové kapky do očí.

Obnova svalů obličeje

Neuritida obličejového nervu může předcházet každému po chřipce, traumatu, hypotermii. To narušuje normální fungování obličejových svalů obličeje. Pokuste se obnovit poškozený obličejový nerv sami, dodržujte nezbytná pravidla a trpělivě děláte masáž a gymnastiku. Za prvé, nepropouštějte.

V chladném období si nezapomeňte nosit šátek, klobouk, šátek. Postarej se o svou tvář. Mluvte velmi pomalu, zatímco se snažíte jasně a správně vyslovit všechna písmena slovy a následovat artikulaci při pohledu do zrcadla. Jezte malé pokrmy, snažte se žvýkat na pacientovi a na zdravé straně.

Poloha hlavy během spánku nezáleží. Spát na zádech, na boku, na břiše - jak chcete. Vlastní masáž obličeje je užitečná. Udělej to 2-3 krát denně, stojící před zrcadlem. - Na zdravou stranu obličeje položte ruku prsty nahoru, blíže k ušku. Na ochrnutý - zadní strana, prsty dolů, blíž k bradě.

Snadno protáhněte zdravé svaly dolů a směrem k postižené části obličeje a zvedněte ochrnuté svaly z brady nahoru. - Zavřete oči a přidržte víčka prostředními prsty. Na minutu lehkými prsty pohněte oběma očima oběma očima. Zdravý - ve směru shora-dolů, ochrnutý - zdola nahoru, od nosu k obočí. - Špičky ukazováčků položte na křídla nosu. Jemně pohladit zdravou stranu dolů, ochrnutý.

- Položte střední prsty na zdravou stranu nasolabiální drážky, na ochrnuté straně - pod spodní ret. Utáhněte zdravé svaly až k bradě, ochrnuté - od brady až po nasolabiální drážku. - Kruhové pohyby ukazováčku a prostředních prstů, umístěné nad středem obočí, pohyb zdravého svalu směrem dolů na střední linii, snížení obočí, ochrnutí - nahoru, na střední linii, zvednutí obočí. Terapeutická gymnastika se provádí 2x denně po dobu 15-20 minut, sedí v přední části zrcadla a soustředí veškerou pozornost na bolavou stranu obličeje. Svaly zdravé strany zatlačte dlaní ruky - svaly budou vždy přitahovány ke zdraví svalů. Každé cvičení opakujte 6krát. Přiblížit co nejvíce po dobu 10 sekund.

Pomalu, ale s velkým úsilím, mračte obočí. Maximalizujte oční víčka a obočí nahoru. Nafoukněte křídla nosu a pomalu je zvedejte. Položte prsty na křídla nosu. Během inhalace odolávejte pohybu vzduchu. Usmívejte se co nejširší, snažte se otevřít boční zuby. Zavřete rty a natáhněte je co nejvíce, vyslovte zvuk "a". Inhalovat, nafouknout tváře, zadržet dech po dobu 10 sekund.

Vdechujte a vydechujte otevřenými ústy, kroutte jazykem, provádějte kruhové pohyby s jazykem mezi zuby a lícními svaly. Pokud do šesti měsíců nejsou žádné výsledky, už nemá smysl čekat, jinak ztratíte nejen nerv, ale i sval. Atrofovaný sval nemůže být obnoven. S největší pravděpodobností vám ošetřující lékař poradí, zda máte operaci, která je velmi účinná.

Jaké jsou způsoby léčby zánětu trigeminu?

Léčba zánětu trojklanného nervu (neuralgie) se provádí různými metodami, ale je možné to udělat doma? Budeme se snažit podrobně odpovědět v dnešním materiálu.

Tato choroba je zákeřná - bolestivé symptomy předběhnou oběť a musejí jít daleko, aby se jich zbavily.

Popis

Co je tedy neuralgie a jaké jsou problémy nemoci? Trigeminální nerv je tři rozvětvené nervy, které procházejí po obou stranách obličeje: jedna z větví je nad obočím, druhá dvě jsou na obou stranách nosu a ve spodní čelisti.

Zánět tohoto nervu je nesmírně bolestivý a má specifický charakter, jehož důsledky lze vidět doslova „na obličeji“. S porážkou je bolest v oblasti čela, nosu, obočí, čelisti, krku a brady. Tam mohou být silné útoky zubů. Paralelně dochází k nervovému záškubu, blanšírování nebo zčervenání kůže, atrofii svalů obličeje.

Onemocnění se vyskytuje z různých důvodů - je to samostatný nebo důsledek různých infekcí, přepracování a stresu. Když si člověk všiml příznaků neuralgie, neměl by odložit jmenování na lékaře a zahájit léčbu co nejdříve.

Druhy zánětů

Vzhledem k tomu, že každá část trojklanného nervu je rozdělena na menší větve, které vedou do všech oblastí na obličeji, pokrývá nerv jako celek. Tyto oblasti jsou zodpovědné za citlivost obličeje.

První větev je zodpovědná za obočí, oko, horní víčko a čelo. Druhá - pro nos, tvář, dolní víčko a horní čelist, třetí - pro některé žvýkací svaly a dolní čelist.

Existují dva typy onemocnění:

 • první typ (pravdivý): nejběžnější, pochází z narušení krevního zásobování nebo mačkání nervu, je nezávislý. Tento typ bolesti je závažný, přerušovaný a pronikavý;
 • druh druhého (sekundárního): symptom, často komplikace onemocnění, způsobené komplikacemi jiných onemocnění. Při tomto typu neuralgie je bolest pálivá a konstantní, je to možné v jakékoliv části obličeje.

Důvody

K určení přesného faktoru, proč se neuralgie vyskytuje, lékaři stále selhávají, ale existuje řada důvodů, které přispívají k rozvoji a rozvoji onemocnění:

 • mačkání trojklaného nervu - je vnitřní a vnější. To je obyčejné odkazovat se na vnitřní tumory a srůsty vytvořené po zraněních, stejně jako posun umístění tepen a žil blízko trojklanného nervu. Záněty v dutině ústní a dutinách jsou vnějšími faktory;
 • hypothermie tváře - se nachází mezi těmi, kteří v zimě raději nosí klobouk. Pokud je nerv ochlazený, záchvat neuralgie může dokonce vyvolat praní studenou vodou;
 • příznaky imunitního postižení těla, proti kterému je herpes aktivován - v tomto případě pomáhají léky na herpes;
 • onemocnění ústní oblasti - další podnět pro neuralgii: periodontitida, pulpitis, gingivitida, absces dásní, periodontitida a další typy komplikací zubního kazu včetně velmi nebezpečných. Pokud je náplň nesprávná (materiál přesahuje špičku zubu) nebo je pacient při procesu extrakce zubu zraněn, může to také způsobit;
 • pásový opar - nemoc, která je virové povahy a je aktivována, pokud je tělo oslabeno v důsledku reprodukce, rozvíjí zánětlivý proces trojklanného nervu;
 • "Hlad" nerv - akumulace na stěnách cév cholesterolových plaků.

Chcete-li se zbavit zánětu, stojí za to zacházet s léčbou:

 • některé formy alergií;
 • endokrinní poruchy;
 • metabolické selhání;
 • deprese a nespavost;
 • neurózy;
 • cévní onemocnění mozku;
 • psychogenní poruchy;
 • roztroušená skleróza;
 • infekci hepatitidy;
 • snížený imunitní systém.

Etiologie neuralgie je opravdu široká, ale obvykle se předpokládá, že obvykle chytí ženy mezi 45 a 70 lety. S věkem klesá imunita a každá fyzická aktivita může způsobit napadení nemocí.

Video: trigeminální neuralgie v programu „Žít zdravě“ s Elenou Malyshevovou.

Příznaky zánětu trigeminu

Mnoho pacientů si stěžuje na náhlou a nepřiměřenou bolest, ale také si všimne výskytu neuralgie po stresových situacích. Lékaři mají sklon věřit, že zánět se vyvinul dříve - stresující situace spustila spouštěcí mechanismus pro vznik bolesti.

Větve trigeminálního nervu ovlivňují motorická a senzorická vlákna, je zde akutní bolest, křeče v oblasti žvýkacích svalů, všechny tyto příznaky naznačují zánět.

Příznaky léze nervu obličeje jsou:

 • akutní propichující bolest v jedné z polovin obličeje, mající průchozí charakter;
 • zkreslený výraz obličeje kvůli šikmosti jednotlivých úseků nebo v oblasti jedné z polovin obličeje
 • bolesti hlavy, zimnice, celková slabost, bolest svalů po celém těle;
 • zvýšení tělesné teploty (hypertermická reakce těla);
 • se syndromem těžké bolesti - nespavostí, únavou a podrážděností;
 • svalové záškuby kolem postiženého nervu;
 • malá vyrážka v místě léze určité části obličeje.

S pokračující existencí onemocnění, bledosti nebo zarudnutí kůže, jsou možné změny v sekreci žláz, mastnotě nebo suchosti kůže, otok obličeje a dokonce i ztráta řas.

Bolest Neuralgia je rozdělena do dvou typů:

 1. Typická bolest - ostrá a intenzivní, přerušovaná, může vyblednout a znovu se objevit. Když natáčení neuritidy, jako zub, jako elektrický šok a trvá asi 2-3 minuty. Ovlivňuje pouze jednu část obličeje a je lokalizována podle toho, která část trojitého nervu je poškozena. Po paroxyzmální bolesti na oplátku přicházejí bolestivá bolest.
  Typická bolest může vyvolat mytí, čištění zubů, holení, použití make-upu - akce, které ovlivňují jednu část obličeje. Bolest se vyskytuje během smíchu, úsměvu a rozhovoru, nejčastěji po vystavení nízkým teplotám na jedné z polovin oblasti obličeje a ucha.
 2. Atypická bolest - konstantní s krátkými přestávkami, zachycuje většinu obličeje, proto je obtížné určit jeho zdroj. Stává se, že bolestivý záchvat je doprovázen křečem svalů, pak se na postižené straně obličeje objeví bolestivý tic. Jejich náhlá kontrakce vypadá jako abnormální asymetrie tváře a je doprovázena bolestí a oběť nemůže otevřít ústa až do konce útoku. Je mnohem těžší léčit, jak bolest trpí pacienta každou hodinu, předjíždí jeho vrchol za 20 sekund, po kterém pokračuje po určitou dobu.

Diagram anatomie, fotografie

Trojklanný nerv se nachází v časové zóně, kde jsou jeho tři větve a procházejí:

 1. Horní - přední a oční část.
 2. Dolní čelist.
 3. Horní čelist

V prvních dvou větvích jsou vlákna citlivá, v druhém případě jsou citlivá a žvýkací, což zajišťuje aktivní svalové pohyby čelisti.

Diagnostika

V diagnostice patologie je důležité včas se poradit s lékařem pro posouzení bolesti a provedení neurologického vyšetření. Diagnóza je založena na stížnostech pacienta, specialista určuje typ syndromu bolesti, jeho spouštění, lokalizaci a možná místa poranění, která způsobují atak bolesti.

K určení oblasti léze a zjištění, která z větví trojklanného nervu je poškozena, lékař palpuje tvář pacienta. Dále se provádí průzkum přítomnosti zánětlivých procesů v oblasti obličeje - sinusitidy, sinusitidy, frontitidy.

Používají se tyto metody instrumentálního výzkumu:

 1. Zobrazování magnetickou rezonancí - informativní, pokud příčinou byla skleróza nebo nádor.
 2. Angiografie - identifikuje rozšířené cévy nebo aneuryzmy mozkových cév, stlačení nervu.

Léčebné metody pro trigeminální neuralgii

Onemocnění je obtížné léčit a pokud bolestivé záchvaty trvají déle než jeden den, pacienti jsou umístěni v neurologickém oddělení nemocnice. Zde je předepsána komplexní léčba, která zabrání rozvoji chronické formy a zmírní akutní symptomy.

K úlevě od bolesti lékaři doporučují užívání hormonálních léků a anti-neurotických léků, ale důležité jsou také postupy fyzioterapie:

 • elektroforéza a fonoforéza;
 • ultrazvukové ošetření;
 • diadynamická terapie;
 • akupunktura;
 • zpracování impulsními nízkofrekvenčními proudy;
 • laserové ošetření;
 • vystavení elektromagnetu;
 • infračervené a ultrafialové ošetření.

Pokud je diagnóza potvrzena, léčba zánětu nervů začíná eliminací hlavních symptomů bolesti. V budoucnu určete příčiny nemoci (tak, aby léčba nebyla zbytečná), jsou stanoveny testy a provádí se komplexní vyšetření pacienta.

 • zánětlivé procesy v dutinách jsou eliminovány, pokud existují;
 • při detekci zánětlivých procesů v dásních je jejich úlevě věnována velká pozornost;
 • pokud má pacient pulpitidu, odstraní se nerv poškozeného zubu a vyplní kořenové kanály výplňovým materiálem;
 • jestliže rentgenový paprsek potvrdil, že jeden z zubů má nesprávně nainstalované těsnění, je ošetřen.

Ulehčit bolest, pacient je předepsán nezbytný komplex léků a poslal na recepci endokrinolog, imunolog, infekční onemocnění specialista a alergik. Pokud jeden z odborníků zjistí problém, předepíše vhodné léky.

Video: Zanícený trojklanný nerv - jak rozpoznat symptomy a vyléčit?

Léky

Neměli byste se uchýlit k vlastní léčbě neuralgie, aniž byste se poradili s lékařem, který zvolí potřebný lék a jeho dávku.

 1. Antikonvulziva: ve formě karbamazepinových tablet (jinými slovy, Finlepsin, Tegretol) - zaujímá vedoucí postavení v této kategorii, poskytuje analgetický a antikonvulzivní účinek, inhibuje aktivitu neuronů, čímž eliminuje bolest. Vzhledem k jeho toxicitě se nedoporučuje pro použití těhotnými ženami, může také vést k duševním poruchám, toxickému poškození jater a ledvin, ospalost, nevolnost, včetně pancytopenie. Při užívání není doporučeno pít grapefruitový džus, může zhoršit negativní účinky léku na tělo. Přípravky kyseliny valproové jsou navíc předepisovány: konvulex, depakin, lamotrigin, difenin (fenytoin), oxkarbazepin.
 2. Léky proti bolesti a nesteroidní léky: nise, analgin, movalis nebo baralgin - užívané po jídle třikrát denně. Průběh léčby je krátký, protože dlouhodobé užívání může způsobit problémy s gastrointestinálním traktem. Pomoc pouze na začátku útoku. Mezi ně patří: diklober, rhemoxib, movalis, indomethacin, celebrex.
 3. Léky proti bolesti ve formě narkotických analgetik - v případě syndromu těžké bolesti jsou předepisovány dexalgin, ketany, ketalgin a omamné látky: promedol, morfin, tramadol, nalbufin.
 4. Antivirotika - předepsáno, pokud je neuritis virové povahy. Antibiotika jsou opilá v bakteriální povaze nemoci. Standardy jsou acyklovir, herpevir, lavomax.
 5. Neuroprotektory a vitamínové přípravky: neurorubin, thiogam, milgam, prozerin, nervehel a neurobion zmírňují nervozitu a snižují riziko napadení.
 6. Glukokortikoidy: snižují zánět otoků nervů, mají silný účinek v krátkém čase. Methylprednisolon, hydrokortison, dexamethason je považován za nejlepší.

Musíte také absolvovat povinnou fyzioterapeutickou léčbu: parafín-ozokerit, UHF, elektroforézu, magnetoterapii.

Chirurgický zákrok

Chirurgická eliminace příčiny neuralgie se používá v případě neúčinnosti lékové terapie nebo s trváním bolesti.

Existují dvě chirurgické metody:

 • mikrovaskulární dekomprese;
 • ničení radiofrekvencí;

První metoda je trepanace zadní části lebeční fossy. Odděluje kořen trojklaného nervu, mačká cévy. Mezi páteř a cévy umístěte speciální těsnění, které zabrání kompresi, aby se zabránilo recidivám.

Metoda radiofrekvenční destrukce není tak traumatická a provádí se v lokální anestezii, proudové výboje směřují do postižené oblasti, ničí také kořeny trojklaného nervu, které jsou předmětem patologických procesů.

Někdy stačí jedna operace, jinak se efekt několikrát opakuje.

Masáže

Masáž s trigeminální neuritidou zvyšuje tón a uvolňuje nadměrné svalové napětí v určitých svalových skupinách. Zlepšuje se zásobování krve a mikrocirkulace v zapáleném nervu a v postižených povrchových tkáních.

Dopad na reflexní zóny v místech, kde jsou větve výstupu trojklanného nervu na obličejové, sluchové a krční oblasti, je v první řadě při masáži, po které pracují se svaly a kůží.

Masáž se provádí při sezení, naklonění hlavy na opěrce hlavy a uvolnění svalů krku. Pozornost je zaměřena na sternocleidomastoidní sval díky lehkým masážním pohybům. Poté, s hlazení a tření pohyby, oni se zvednou do příušních oblastí, a pak masírovat zdravé a postižené strany obličeje.

► Procedura trvá asi 15 minut, v průměru je 10-14 sezení na léčebný cyklus.

Jak léčit doma?

Nejúčinnější lidové prostředky a recepty:

 • heřmánek - nalijte 1 lžičku s vroucí vodou květiny. Nápoj se odebírá do úst a drží se tam, dokud bolest nevrátila trochu;
 • jedle olej - by měl být po celý den otírán do poškozených oblastí. Zčervenání se může objevit na kůži, ale bolest ustoupí. Dostačující tři dny těchto postupů;
 • Altea - 4 lžičky. kořeny rostliny se naplní chlazenou vařenou vodou na jeden den. Ve večerních hodinách se infuze navlhčí kusem látky, naneseným na obličej. Kompakt se zahřeje shora kapesníkem nebo pergamenovým papírem, odstraní se po jedné a půl hodině a v noci se nasadí kapesník;
 • černá ředkev - kůže se několikrát denně třese šťávou;
 • pohanka - sklenice obilovin je dobře smažená na pánvi, pak umístěna do sáčku z přírodní tkaniny, který je uchovává v nemocných oblastech, dokud pohanka nevychladne. Ošetření se opakuje 2-3krát denně;
 • vejce - nakrájíme vařené vejce na polovinu, aplikujeme jeho části na postižené oblasti;
 • malina - z ní připravují tinkturu na bázi vodky, nalévají listy rostliny (1 díl) vodkou (3 díly), pak trvají 9 dní, pak se tato infuze konzumuje 90 dní v řadě v malých dávkách před jídlem;
 • hlína - je hnětena octem, a pak vytesané tenké desky, které jsou aplikovány každý večer do postižené oblasti;
 • data - několik zralých výrobků se rozemele v mlýnku na maso, tato hmota se spotřebuje třikrát denně po dobu 3 lžiček. Pro zlepšení chuti se zředí vodou nebo mlékem;
 • led - otírají pokožku obličeje, zachycují oblast krku, pak zahřívají obličej a masírují ho teplými prsty. Postup se opakuje pro tři přístupy.

► Důležité! I lidové metody musí být používány pouze tehdy, jsou-li pod dohledem lékaře. Vysvětlí vám předpis a navíc vám sdělí, zda bude léčba těmito prostředky účinná ve vašem případě.

Důsledky

Zánět trojklaného nervu nenese smrtelné nebezpečí, ale důsledky jsou velmi nebezpečné.

 1. Deprese se intenzivně vyvíjí.
 2. Trvalá bolest způsobuje duševní poruchy, může být potřeba vyhnout se společnosti, sociální vazby jsou roztrhané.
 3. Pacient ztrácí váhu, protože nemůže plně jíst.
 4. Imunita pacienta se snižuje.

Video: Fayad Ahmadovič Farhat (lékař medicíny, neurochirurg nejvyšší kvalifikační kategorie) na onemocnění nervu obličeje.

Prevence

Vzhledem k tomu, že běžnou příčinou zánětu trojklanného nervu je jakákoliv choroba vedlejších nosních dutin (čelní sinusitida, sinusitida) nebo onemocnění zubů, včasná léčba výrazně sníží riziko vzniku problému.

 • minimalizace psycho-emocionálního stresu;
 • odstranění možné hypotermie;
 • předcházení infekčním onemocněním.

Pro virová a infekční onemocnění by antikonvulziva měla být užívána souběžně s antipyretiky a antivirotiky.

Další otázky

► Co dělat, když bolí trojklanný nerv?

Pokud náhle udeřila bolest, měli byste okamžitě kontaktovat neurologa, který určí bolestivé zaměření a metody řešení syndromů bolesti, předepíše nezbytnou lékařskou péči nebo vás upozorní na neurochirurga. Než půjdete k lékaři, můžete se pokusit dočasně zklidnit bolest pomocí tradičních léčebných metod.

► Který lékař léčí?

Léčba neuralgie trojklanného nervu je řešena neurologem a chirurgický zákrok na tomto základě je neurochirurg.

V ICD-10 nese onemocnění kód (G50.0).

► Vzniká dvojité vidění?

Zdvojnásobení v očích s neuralgií je poměrně reálné, často doprovázené poruchou sluchu a hluku v jednom z uší.

► Je možné zahřát zánět trojklaného nervu?

Zapálená oblast by neměla být zahřívána, i když po ní dojde k úlevě. Teplo vyvolává progresi zánětu, který se může rozšířit do dalších částí obličeje.

► Je akupunktura účinná?

Předpokládá se, že akupunktura pro toto onemocnění je skutečně účinná. Ovlivňuje určité body obličeje podle speciálních pravidel a technik.

Co by měla těhotná žena s tímto problémem dělat?

Je nutné se poradit s lékařem, přijme příslušná opatření. Perkutánní elektrostimulace, elektroforéza sanalgetikem, akupunktura během těhotenství je povolena.