Jak léčit tracheitidu u dospělých: lidové, lékové a antibakteriální léky

Jedním z běžných onemocnění je tracheitida, která může být diagnostikována jak u dospělých pacientů, tak u dětí. Tracheitida je patologie trachey, která se vyvíjí v důsledku progrese bakteriální nebo virové infekce v nosohltanové dutině.

Při absenci účinné terapie může kašel pacienta několik týdnů rušit a vývoj takové nemoci u dětí může způsobit asfyxii. Z tohoto důvodu je nutné vědět, jak léčit tracheitidu u dospělých a dětí a jak se vyvarovat vzniku takové nemoci.

Příčiny tracheitidy

Tracheitida je zánět tracheální sliznice.

Odborníci říkají, že převážně tracheitida má infekční původ. Ve většině případů se vyvíjí na pozadí takových typů onemocnění, jako jsou:

Jinými slovy, tracheitida se ve většině případů vyvíjí v kombinaci se zimou. Kromě toho může dojít k rozvoji tracheitidy z následujících důvodů:

 • Často se příčinou vzniku onemocnění u dospělých a dětí stává podchlazení. V případě, že dojde ke snížení teploty, způsobuje to křečovitý stav cév dýchací sliznice. Výsledkem takového patologického stavu je snížení ochranných funkcí pacienta, což umožňuje aktivaci podmíněně patogenních mikroorganismů. Ve skutečnosti jsou tyto mikroorganismy neustále na sliznici dýchacího traktu, ale s normální funkcí imunitního systému nezpůsobují rozvoj onemocnění. V případě, že se tělo „vzdá uvolnění“, pak se vyvíjí tracheitida.
 • Alergie může také vyvolat onemocnění, jehož vzhled je doprovázen rozvojem zánětlivého procesu v tracheální sliznici. Nezřídka se alergická reakce vyvíjí s genetickou predispozicí, těsným kontaktem s různými typy chemikálií a vývojem různých typů infekcí v těle pacienta.
 • Často se tracheitida vyvíjí v rozporu s fungováním imunitního systému pacienta. Takový patologický stav se může vyvinout v důsledku dlouhodobých a častých infekcí a nedostatečného příjmu vitamínů a živin v těle. S poklesem imunity může tracheitida proudit do takových nebezpečných onemocnění, jako je pneumonie a bronchitida.
 • V některých případech se může tracheitida vyvinout v důsledku onemocnění orgánů, jako jsou ledviny a srdce. V tomto patologickém procesu dochází k porušení toku krve a kyslíku do dýchacích orgánů a plic.
 • Vyprovokovat rozvoj tracheitidy může zasáhnout cizí předmět v průdušnici, což způsobuje rozvoj zánětlivého procesu. S touto podmínkou se tělo snaží se vší silou zbavit cizího předmětu a přivést ho ven.

Akutní tracheitida se může stát chronickou a to se děje u lidí, kteří trpí alkoholismem a kouřením. Často se onemocnění vyvíjí vdechováním studeného, ​​prašného nebo suchého vzduchu, jakož i vysokých koncentrací chemických látek.

Příznaky onemocnění

Bolesti v krku, horečka a suchý kašel jsou příznaky tracheitidy.

Charakteristickým příznakem tracheitidy je akutní zánět nadložního dýchacího traktu. S rozvojem takové nemoci začne pacient rušit suchý kašel, který se může objevit ráno a v noci. Často se takový obsesivní kašel objeví, když se směje, pláče a zhluboka se nadechne.

S kašlem fit, člověk začne cítit bolest v hrudníku a krku, což způsobuje problémy s dýchacími pohyby. V tomto patologickém stavu se dýchání stává mělkým a rychlým.

Kromě toho je celkový stav pacienta znatelně horší:

 • vzrůstá tělesná teplota
 • je zde zvýšená slabost a ospalost
 • pacient se rychle unaví
 • lymfatické uzliny se mohou zvýšit

Ve většině případů se tracheitida vyvíjí na pozadí respiračních onemocnění, proto se průvodní symptomy objevují ve formě kýchání, kongesce nosu a bolesti v krku.

Diagnostika patologie

Lékař může diagnostikovat „tracheitidu“ během celkového vyšetření pacienta při poslechu plic fonendoskopem a pomocí laryngoskopu. Kromě toho je pečlivě studována historie vývoje onemocnění a stížnosti pacienta na jejich stav.

Probíhá studie o pacientově krvi a získané výsledky mohou být příznaky zánětlivé reakce.

Pro potvrzení diagnózy lze přiřadit následující další studie:

 • rentgen hrudníku eliminuje pravděpodobnost zánětu v plicích
 • provedení testu sputum na přítomnost patogenu v něm a stanovení jeho citlivosti na antibakteriální léčiva
 • spirometrie pomáhá hodnotit dýchací cesty v dýchacích cestách a schopnost plic vyhladit

Při vyšetření pacienta odborníkem okamžitě všimne edém hrtanu, který indikuje vývoj akutní tracheitidy. Při poslechu jsou sípavé, které jsou rozptýleny po plicích.

Léčba léků

Účinná léčba tracheitidy u dospělých s drogami

Eliminace tracheitidy pomocí lékové léčby se provádí v případě, že se onemocnění vyvinulo v důsledku bakteriální infekce. K odstranění příčiny onemocnění je předepsáno širokospektrální antibakteriální léčivo, které je dostupné ve formě tablet a aerosolů.

Lékařská praxe ukazuje, že antibiotika ze skupiny přírodních penicilinů předepisují odborníci k odstranění tracheitidy. V případě, že je průběh patologie doplněn bronchitidou, je léčba léčivem doplněna semisyntetickými antibakteriálními látkami poslední generace.

Pokud je pacientovi diagnostikována akutní virová forma tracheitidy bez jakýchkoliv komplikací, léčba se provádí pomocí:

 • antitusické
 • antivirový
 • imunomodulační
 • antihistaminika

Největšího účinku při provádění lékové léčby lze dosáhnout pomocí léků vyráběných ve formě aerosolů. Tato forma léků umožňuje proniknout do všech oddělení průdušnice a průduškového stromu.

Dobrý výsledek dává inhalaci s použitím antiseptik a ultrazvukových přístrojů.

Nejúčinnější léky na pomoc při odstraňování tracheitidy jsou:

Když se tělesná teplota zvýší nad 38 stupňů, vezmou se antipyretická léčiva. Je důležité si uvědomit, že užívání léků by mělo být prováděno podle indikací a pod dohledem specialisty.

Inhalace s tracheitidou

Inhalace s tracheitidou - nejlepší způsob léčby onemocnění

Často, k odstranění takové patologie, jako je tracheitida, je předepsána inhalace pomocí nebulizéru. Díky tomuto speciálnímu zařízení je možné sprejovat léky koncentrované a přímo na zapálené oblasti sliznice.

Léčba těchto onemocnění dýchacího ústrojí při inhalaci se považuje za nejúčinnější metodu. Když pacient inhaluje ohřáté esenciální oleje a jiné účinné látky, proudí přímo do hrtanu a hltanu.

Léčbu tracheitidy lze doma provádět pomocí následujících léků:

 • Dobrým výsledkem je použití fyziologického roztoku, tj. Běžného hydrochloridu sodného. S tímto roztokem je možné dobře navlhčit sliznici a pomoci tělu se silným kašlem a suchým nosohltanem. Dýchání fyziologickým roztokem je možné před návštěvou specialisty a předepisováním léků, stejně jako častými záchvaty kašle. Kromě toho je fyziologický roztok základem jakékoliv inhalace, protože všechny léky se ředí v nebulizéru s jeho přidáním.
 • Pro léčbu onemocnění dýchacích cest můžete použít roztok sody, který se nalije přímo do nebulizéru. S pomocí těchto vdechnutí je možné navlhčit tracheální sliznici a dobře kašel.
 • Chcete-li provést inhalaci s tracheitidou, můžete použít minerální vodu, ale pouze alkalické. Díky ošetření s jejich pomocí je možné navlhčit sliznici dýchacích cest a rychle odstranit nahromaděné sputum.
 • Dobrý účinek je zajištěn inhalací nebulizátorem s použitím léků, jako je Lasolvan a Mukolvan. Ambroxol je hlavní složkou těchto léčiv a musí být před použitím naředěn fyziologickým roztokem. Taková inhalace má zvlhčující účinek na sliznici a pomáhá uvolňovat sputum.
 • Jedním z nejsilnějších a nejúčinnějších léků, díky kterému se podaří otevřít průdušky, je Berodual. To je obvykle předepsáno pro takové onemocnění jako tracheobronchitis. Pro odstranění patologie odborníci často doporučují kombinovat Berodual s hormonálními léky. Provádění inhalace doma vám umožní zbavit se příznaků akutní tracheitidy během několika dní.

Jmenování antibiotik pro toto onemocnění

Pouze lékař může předepsat antibakteriální léčivo pro léčbu tracheitidy.

V případě tracheitidy jsou předepsány antibakteriální léky v případě, že je pozorován vývoj zánětlivého procesu. Hlavním cílem této léčby je potlačení růstu patogenních mikroorganismů a jejich úplné zničení.

Odborníci předepisují léčbu antibakteriálními léky v následujících případech:

 • podezření na pneumonii
 • delší dobu než 2 týdny
 • vysoká tělesná teplota po několik dní
 • vývoj zánětlivého procesu v mandlích, sinusech a uších

Při léčbě tracheitidy mohou být použity následující skupiny antibakteriálních činidel:

 • Makrolidy: Sumamed, Ormaks a Azithromycin
 • Cefalosporiny: Keflix, Cefalexin a Ceftriaxon
 • Peniciliny: Amoxiclav, Flemoxin a Amoxicilin

Je důležité si uvědomit, že léčba antibakteriálními léky by měla být prováděna pod dohledem specialisty a v souladu s dávkami uvedenými v návodu.

Tradiční medicína proti onemocnění

Nejlepší recepty tradiční medicíny

Pro dosažení nejrychlejšího účinku při eliminaci tracheitidy se doporučuje kombinovat populární léčbu dýchacích orgánů s tradiční medicínou.

Tradiční medicína nabízí následující způsoby boje proti tracheitidě:

 • častý teplý nápoj, ale v žádném případě teplejší
 • dobrý účinek dává použití heřmánkového čaje
 • můžete přidat med do čaje a mléka a pít v malých doušcích

Pro léčbu onemocnění krku můžete použít následující recept:

 • je nutné ohřát sklenici mléka a vložit do ní 5 ml medu
 • do směsi přidejte 1/2 lžičky sody
 • Lék musí být opilý v malých doušcích.

Účinným lékem pro boj proti tracheitidě je kloktání řešením s přidáním:

Tradiční medicína pro léčbu onemocnění dýchacích cest doporučuje, aby obklady, které výrazně urychlují proces hojení. Je důležité si uvědomit, že takový postup je povolen pouze v případě, že pacient nemá žádnou teplotu a kašel se stává produktivním.

Více informací o tracheitidě naleznete ve videu:

Pacientka má stále obavy z kašle v noci, proto se doporučuje, aby se obklady používaly asi 3-4 dny nemoci. Při diagnostice tracheitidy se doporučuje, aby obklady před spaním po dobu 15-20 minut.

Je důležité si uvědomit, že je nutné dát obklady pouze na hrudi, ale ne na krku.

Při léčbě respiračních patologií mohou být použity následující předpisy pro obaly:

 • je nutné vařit dvě brambory, důkladně je omýt, přidat trochu slunečnicového oleje a výslednou hmotu aplikovat na hrudník
 • Oblast prsu můžete otřít směsí připravenou z 10 ml medu a 3 kapky esenciálního oleje eukalyptu

Tradiční medicína nabízí mnoho účinných způsobů, jak bojovat proti onemocněním dýchacího ústrojí, ale dříve, než je začnete používat, doporučujeme poradit se s odborníkem.

Léčba nemocí během těhotenství

Bezpečná léčba tracheitidy během těhotenství

Složitost léčby respiračních onemocnění během těhotenství komplikuje skutečnost, že během tohoto období je zakázáno užívat mnoho léků. Je důležité si uvědomit, že když se objeví první příznaky patologie nastávající matky, je nutné navštívit specialistu. Toto je kvůli skutečnosti, že tracheitida se vyvíjí pod vlivem viru, který může proniknout placentou k vyvíjejícímu se plodu.

Díky úspěchům moderní medicíny dnes existuje dostatek léků, které jsou povoleny během těhotenství. Mezi antibakteriálními léky může být tracheitida léčena cefalosporiny a penicilinovou skupinou.

Aerosol Bioparox je navíc považován za nejúčinnější lék při léčbě tracheitidy u žen během těhotenství a kojení.

Následující postupy jsou kontraindikovány u žen, zatímco čekají na dítě:

Je důležité si uvědomit, že během těhotenství je nutné se vzdát jakékoli vlastní léčby, která zabrání vzniku mnoha komplikací.

Vlastnosti léčby nemoci u dětí

Vývoj tracheitidy v dětství naznačuje porušení imunitního systému, takže léčba by měla být co nejšetrnější. Nejčastěji dochází k rozvoji patologů pod vlivem virových infekcí, proto je terapie prováděna s použitím antivirotik.

Hlavním úkolem při léčbě těchto onemocnění dýchacího ústrojí je úleva od kašle, ke které dochází v noci. Kromě toho je důležité aktivovat ochranné funkce těla a provádět detoxikaci, protože uzdravení lze dosáhnout pouze tehdy, když je virus zcela vyloučen z těla dítěte.

Se silným kašlem je dítě předepsáno k užívání antitusických sirupů, které jsou široce zastoupeny v řetězci lékáren. Volba léku je dána povahou kašle, protože může být suchá nebo s výtokem sputa. V případě, že se onemocnění stane protrahovaným, jsou předepsány antivirové léky.

S progresí bakteriální infekce v těle dítěte je patologie léčena antibakteriálními léky, mezi nimiž je Sumamed považován za nejlepší.

Zánětlivý proces v dýchacích cestách je možné zastavit zavlažováním lékem, jako je Bioparox. Tracheitida je považována za komplexní a nepříjemnou nemoc, která vyžaduje povinnou léčbu. Provedení komplexní terapie se zbaví nepříjemných symptomů a urychlí proces zotavení pacienta.

Tracheitida - příčiny, příznaky, příznaky a léčba u dospělých

Tracheitida je klinický syndrom charakterizovaný zánětlivými změnami v tracheální sliznici, která je projevem respiračních infekcí, vyskytujících se jak akutně, tak chronicky. Stejně jako respirační infekce je tracheitida nejčastější v období podzimu, zimy a jara.

Nemoc se zpravidla projevuje jako nezávislé onemocnění, ale vyvíjí se na pozadí jiných virových infekcí. Co je to nemoc, jaké jsou první příznaky a příznaky, stejně jako způsob, jak léčit tracheitidu u dospělých, zvažte další.

Co je tracheitida?

Tracheitida je zánětlivý proces v tracheální sliznici. Tracheitida u dospělých se zřídka odehrává izolovaně, nejčastěji se spojuje s rýmou, faryngitidou, laryngitidou, bronchitidou, tvorbou tracheitidy rhinopharyngitis, laryngotracheitidy, tracheobronchitidy.

Jak dlouho nemoc vydrží? Doba nemoci a doba zotavení vždy závisí na formě zánětlivého procesu, který může být jak akutní, tak chronický, tj. Vleklý. Navíc stav pacientovy imunity ovlivňuje, jak dlouho trvá tracheitida, čím aktivněji tělo bojuje s tracheitidou, tím rychleji dojde k zotavení.

Prognóza pro včasnou léčbu je příznivá, doba trvání onemocnění se pohybuje od 7 do 14 dnů.

V závislosti na etiologickém faktoru tracheitidy je:

 • Infekční:
 • bakteriální;
 • virové;
 • smíšené nebo bakteriální viry.
 • Alergické.
 • Infekční alergie.

V závislosti na kombinaci s jinými chorobami (nejčastější formy):

 • Rinofaringotracheitida - zánět sliznice nosu, krku a průdušnice;
 • laryngotracheitida - zánět hrtanu a průdušnice;
 • tracheobronchitida - zánět sliznice průdušnice a průdušek.

Průběh onemocnění může být:

Akutní tracheitida

Vyskytuje se častěji, s průběhem a symptomy, které se podobají běžnému akutnímu respiračnímu onemocnění. Akutní tracheitida se vyskytuje náhle a má krátké trvání (v průměru 2 týdny). Během přechodu na chronickou formu jsou pozorovány periodické exacerbace, které se střídají s obdobími remise.

Chronická tracheitida

Chronická tracheitida může být důsledkem akutní tracheitidy a dalších chronických zánětlivých procesů (zánět nosních dutin, nosohltanu). Faktory, které přispívají k:

 • kouření a zneužívání alkoholu;
 • silný pokles imunity;
 • pracovní rizika a nepříznivé ekologie;
 • plicní emfyzém;
 • onemocnění srdce a ledvin;
 • chronická rýma, sinusitida (zánět vedlejších nosních dutin, například čelistní dutiny - sinusitida).

Při hypertrofické tracheitidě se cévy rozšiřují a sliznice bobtná. Hlenové sekrece se stávají intenzivními, objevuje se hnisavé sputum.

Atrofická chronická tracheitida způsobuje ztenčení sliznice. Stává se šedou, hladkou a lesklou, může být pokryta malými krustami a způsobit silný kašel. Často dochází k atrofické tracheitidě spolu s atrofií sliznice dýchacího traktu, která se nachází výše.

Důvody

Příčinou tracheitidy je stejná infekce, která způsobuje rýmu, faryngitidu a laryngitidu: stafylokoky, streptokoky atd. V případě nedostatečné léčby (nebo jejího nedostatku) se může zánětlivý proces rozšířit do průdušnice a způsobit tracheitidu.

Některé faktory mohou vyvolat rozvoj tracheitidy:

 • dlouhodobě ve vlhké, špatně vytápěné místnosti;
 • dýchání v chladném, příliš suchém nebo vlhkém vzduchu;
 • podráždění dýchacích cest toxickými výpary nebo plyny;
 • infekční, kontaktní, potravinové a jiné alergeny;
 • hypothermie;
 • kouř při kouření;
 • zvýšená prašnost vzduchu.

Alergická tracheitida je alergická reakce, která se vyvíjí v reakci na inhalaci různých alergenů:

 • domácí, průmyslový nebo knihovní prach,
 • rostlinný pyl,
 • mikročástice zvířecích chlupů,
 • chemických sloučenin
 • obsaženy ve vzduchu průmyslových prostor chemického, farmaceutického a parfémového průmyslu.

Příznaky tracheitidy

Vedoucím znakem akutního zánětu průdušnice je hackující kašel, horší v noci a ráno. Za prvé, on suché "štěkání", v následujícím s uvolněním husté sputum. S kašlem fit, člověk začne cítit bolest v hrudníku a krku, což způsobuje problémy s dýchacími pohyby. V tomto patologickém stavu se dýchání stává mělkým a rychlým.

Kromě toho je celkový stav pacienta znatelně horší:

 • vzrůstá tělesná teplota
 • je zde zvýšená slabost a ospalost
 • pacient se rychle unaví
 • lymfatické uzliny se mohou zvýšit.
 • vysoká tělesná teplota (asi 380 ° C);
 • celková slabost těla;
 • zvýšená únava s minimální fyzickou námahou;
 • bolest na hrudi a mezi lopatkami při kašli;
 • dušnost;
 • bolesti hlavy;
 • nespavost;
 • pálení a bolest v krku;
 • mírné zvýšení krčních lymfatických uzlin;
 • chrapot;
 • sípání v plicích;
 • těžký výtok z nosu;
 • šedavá kůže v důsledku zhoršeného respiračního procesu;
 • pocení;
 • nedostatek chuti k jídlu.
 • Ukázalo se, že hlavní změny v sliznici hrdla. To nabobtná, stane se edematous, cévy jsou rozšířené.
 • Možná, že nahromadění hnisavého nebo slizničního obsahu, který vysychá, způsobuje obtížné oddělení kůry.

Akutní paroxyzmální kašel je charakteristický pro zánět hrtanu, průdušnice, průdušek a plic. Jakýkoliv zánětlivý proces v dýchací trubici je zpočátku charakterizován suchým kašlem. Tento stav je způsoben mírnou sekrecí sputa během podráždění nervových receptorů průdušek, průdušnice, hrtanu. Hleny neodcházejí sami, protože jsou tvořeny v malých množstvích.

S přítomností průvodní tracheitidy faryngitida nebo laryngitida se pacienti stěžují na:

 • pocit pálení
 • lechtat,
 • suchost
 • lechtání a další nepohodlí v krku.

Komplikace

Jednou z komplikací tracheitidy jsou změny a novotvary endotracheální povahy. Mohou být benigní i maligní a mohou se vyskytovat v důsledku stálého vlivu zánětlivého procesu a změn tracheální sliznice.

 • bronchitida;
 • pneumonie;
 • bronchiální astma;
 • emfyzém;
 • tracheobronchitis;
 • bronchiolitis;
 • bronchopneumonie;
 • vývoj endobronchiálních nádorů.

Diagnostika

Pokud se vyskytnou známky zánětu dýchacího traktu, měli byste se obrátit na místního lékaře, který po fyzickém vyšetření jistě doporučí návštěvu otolaryngologa. Diagnóza tracheitidy je stanovena na základě klinických a epidemiologických údajů.

Tracheitida je obvykle diagnostikována rychle, ale v některých případech (např. Pokud pacient požádal o lékařskou pomoc pozdě, když nemoc progreduje aktivně), může být zapotřebí další vyšetření. To zahrnuje postupy:

 • radiografie hrudních orgánů - lékaři tak vylučují pneumonii;
 • spirografie - je hodnocena průchodnost dýchacích cest a je vyloučeno chronické obstrukční plicní onemocnění nebo bronchiální astma;
 • laboratorní vyšetření sputa - tento postup je nezbytný k identifikaci původce onemocnění, pokud se plánuje předepsat antibakteriální léčiva (antibiotika).

Léčba tracheitidy

Střední, mírné formy patologie, které jsou kombinovány s jinými příznaky respirační infekce, jsou léčeny doma (ambulantně).

 • identifikace a eliminace etiologického faktoru - alergenu, virů, bakterií;
 • zastavení symptomů nemoci;
 • prevenci vzniku komplikací nebo přechodu na chronickou formu.

Největšího účinku při léčení drog u dospělých lze dosáhnout pomocí léků vyráběných ve formě aerosolů. Tato forma léků umožňuje proniknout do všech oddělení průdušnice a průduškového stromu.

 • V případě bakteriální tracheitidy se používají antibiotika (amoxicilin, ceftrioxon, azithromycin),
 • virové antivirotika (proteflazid, umifenovir, interferonové přípravky),
 • s alergiemi - antialergické léky (loratadin, dezoloratadin, hifenadin).
 • Používají se expektorantní léky (kořen althea, podběl, teploměr) a mukolytika (acetylcystein, bromhexin).

Antibiotika jsou předepsána pro prokázané bakteriální infekce. Pro dosažení výsledků bakteriálního očkování bude trvat 1-2 týdny. Během tohoto období by měla být léčena tracheitida. Předpokládejme, že bakteriální infekce může být založena na zvýšení počtu leukocytů v krvi a udržení vysoké teploty po dobu delší než 3 dny.

Největšího účinku při provádění lékové léčby lze dosáhnout pomocí léků vyráběných ve formě aerosolů. Tato forma léků umožňuje proniknout do všech oddělení průdušnice a průduškového stromu.

Během celého průběhu léčby se doporučuje jemná chemická, mechanická dieta (tuk, kořeněná, smažená), vyloučeny jsou pouze teplé nápoje a pití velkého množství. K hrudníku je připevněna hořčičná omítka, místnost je pravidelně větrána a provádí se mokré čištění.

Jak léčit chronickou tracheitidu?

Chronická tracheitida u dospělých je léčena mnohem déle než její akutní forma. Důvodem je skutečnost, že léčba chronické tracheitidy je zaměřena nejen na odstranění příznaků kašle, ale také na léčbu komplikací, jako je faryngitida, bronchitida. Chronická forma onemocnění má nejčastěji bakteriální etiologii, resp. Vykazuje antibakteriální terapii.

 • Při přidělování mukopurulentního sputa se používají širokospektrální antibiotika: ampicilin, doxycyklin.
 • Používají se inhalace fytoncidů: cibule, česnek a chlorofyllipt.
 • Z vykašlávacích léků se používá hojný alkalický nápoj, 3% roztok jodidu draselného, ​​odvarů a nálevů Althea a termoplastů.
 • stresové situace;
 • fyzická aktivita;
 • kouření;
 • používání alkoholických nápojů.

Jak léčit lidové léky tracheitidy

Tradiční medicína nabízí mnoho účinných způsobů, jak bojovat proti onemocněním dýchacího ústrojí, ale dříve, než je začnete používat, doporučujeme poradit se s odborníkem.

 1. Kloktání může být infuze cibulí. 2 lžíce lusku nalít dvě sklenice vařící vody, trvat 2-4 hodiny v termosce a několikrát denně kloktat s plnou hrdlo.
 2. Chcete-li provést inhalaci s tracheitidou, můžete použít minerální vodu, ale pouze alkalické. Díky ošetření s jejich pomocí je možné navlhčit sliznici dýchacích cest a rychle odstranit nahromaděné sputum.
 3. Koupelová koupel nohou. K tomu stačí nalít suchou hořčici do ponožek (v prášku) a dát je na nohy.
 4. Alergická tracheitida, tradiční medicína doporučuje léčbu infuzí listů a ovoce ostružin. Pro tuto 2 lžíce. Já smíchejte 500 ml. vařící vodou a nechte stát 1 hodinu. Namísto čaje vypijte namočený roztok.
 5. Vezměte 1 lžíce: med, hořčičný prášek, rostlinný olej. Smíchejte to. Zahřívejte ve vodní lázni. Přidejte 1,5 lžíce vodky. Zabalte do tenká a proveďte komprimaci. Nechte přes noc.
 6. Kořen lékořice pomáhá s tracheitidou. Lék má výraznou vykašlávací a antitusickou vlastnost. Snižuje počet útoků, ale činí je efektivnějšími. Sirup z kořenů lékořice patří k nejúčinnějším prostředkům rostlinného původu.

Prevence

Prevence akutní i chronické tracheitidy je zaměřena na včasné odstranění příčin tracheitidy, posílení těla, zejména těch, které jsou náchylné k akutním onemocněním horních cest dýchacích.

 • Vyhněte se podchlazení, velké setkání lidí v období podzim-zima-jaro.
 • Zdravý životní styl (dobrá výživa, procházky na čerstvém vzduchu, sport, vitamíny), boj proti špatným návykům.
 • Kalení těla během zdravotního období (otírání, doutání studenou vodou).
 • Včasná léčba akutními respiračními infekcemi a akutními respiračními virovými infekcemi může v některých případech zabránit vzniku tracheitidy.
 • Včasná léčba chronických ložisek infekcí a souvisejících onemocnění.

Správná výživa, zdravý životní styl, pozorný přístup ke svému zdraví pomůže vyhnout se výskytu takových onemocnění, jako je tracheitida. Symptomy a léčbu tohoto onemocnění může stanovit pouze odborník.

Co dělat s tracheitidou u dospělých

Obsah článku

Jak léčit tracheitidu u dospělých? Léčbu nemoci lze provádět samostatně doma, ale pečlivě sledovat teplotu a sílu kašle. Někdy není možné vyrovnat se s nemocí, takže je důležité to včas pochopit a poradit se s lékařem.

Chcete-li vědět, které léky použít, musíte zjistit příčinu onemocnění. Připomeňme si, co předešlého zranilo, byla tam podchlazení a s kým jsi komunikoval. V 80% případů je tracheitida způsobena infekcí organismu viry nebo bakteriemi. Může se objevit nezávisle nebo se vyvíjet v důsledku šíření zánětu z orofaryngu.

Kromě toho lze mezi důvody také identifikovat:

 • závažná hypotermie, kdy dochází k reflexnímu vazospazmu dýchacího traktu a snižuje se síla lokální imunitní obrany. Podmíněně patogenní mikroby se začnou množit a způsobují zánět.

Normálně mohou být přítomni, dobře spolunažívají s prospěšnými mikroorganismy. Ale jakmile se objeví podmínky pro aktivaci, okamžitě využijí moment, kdy předurčují výskyt onemocnění;

 • alergická reakce. Pro každou osobu existují určité alergeny, jejichž působení tělo reaguje násilnou imunitní reakcí. Mohou to být potraviny, vlna, léky nebo parfémové vůně;
 • imunodeficience, která se obvykle vyvíjí v důsledku častých exacerbací chronických infekčních a zánětlivých onemocnění, jako je pyelonefritida, sinusitida nebo cholecystitis. Jako výsledek, všechny síly těla jsou poslány do léze, zatímco infekce neztrácí čas a vstupuje do těla;
 • chronická faryngitida, angína nebo bronchitida. Současná infekce v dýchacích orgánech významně zvyšuje riziko tracheitidy;
 • hypovitaminóza, kdy tělo nedostává dostatek vitamínů kvůli špatné výživě; pooperační období, pokud byl operován dýchací systém;
 • mechanické poškození, např. když malé cizí předměty zasáhnou průdušnici, grgání během jídla. Může to být kousky potravin nebo cukroví. Kromě toho je tracheální poškození možné při diagnostických manipulacích (bronchoskopie);
 • kouření, alkoholismus přispívají k chronice zánětlivého procesu;
 • dlouhodobé vdechování studeného, ​​prašného nebo suchého vzduchu.

Typy a příznaky onemocnění

Pokud se patologie rychle vyvíjí, ovlivňuje tracheální sliznici se zánětem, je obvyklé hovořit o akutní tracheitidě. Často je diagnostikována na pozadí již přítomného zánětu nosohltanu nebo hltanu.

Se špatnou léčbou nebo dokonce její nepřítomností se nemoc může změnit na chronickou formu, kterou je obtížnější léčit. Mezi osoby ohrožené chronickou tracheitidou by měli patřit tvrdí kuřáci, milovníci silných nápojů a pracovníci se škodlivými pracovními podmínkami (frézování, chemický průmysl). A kolik případů tracheitidy je zaznamenáno u chronické laryngitidy u zpěváků, učitelů, stejně jako u anginy pectoris.

Aby bylo možné podezřelé tracheitidy u dospělého v čase, musíte být pozorní na vaše zdraví. Onemocnění začíná kašlem, bolestivým polykáním a subfebrilní hypertermií. Nyní v pořadí:

 1. kašel obvykle suchý, ustaraný v noci a ráno. Často se objevuje smích nebo hluboké dýchání. Během útoku se cítí tupá bolest za hrudní kostí, což ztěžuje dýchání. Člověk se nemůže zhluboka nadechnout, proto dýchá často a povrchně;
 2. výskyt intoxikace je doprovázen horečkou, bolestmi těla, malátností, ospalostí, únavou a sníženou chutí k jídlu. To vše brání tomu, aby se člověk plně zapojil do každodenních činností, práce nebo studia;
 3. zvětšené lymfatické uzliny. Při snímání a mírném zvýšení objemu se stávají citlivými;
 4. kýchání, rinorea, nazální kongesce a orofaryngeální bolest mohou nebo nemusí být. Vše záleží na závažnosti infekce a na prevalenci zánětu.

Kýchání může být prvním příznakem infekce těla, takže musíte pít dostatek teplých tekutin a brát vitamíny.

Diagnostika tracheitidy

Pouze po úplném vyšetření může lékař s jistotou potvrdit diagnózu. Diagnostický proces začíná průzkumem stížností. Osobě musí být podrobně řečeno, co je znepokojující, když se objevily příznaky a jaká léčebná opatření přijal.

Dále je provedeno počáteční vyšetření, během kterého lékař palpuje lymfatické uzliny, poslouchá dýchání a provádí laryngoskopii. Může si všimnout zarudnutí a otok sliznice orofaryngu, hrtanu, tvrdého dýchání a suchých rales. Může být také jmenován:

 • radiografie plic k vyloučení pneumonie;
 • krevní test pro detekci zánětlivé reakce v těle;
 • sputum bakposev nebo materiál odebraný ve formě nátěru z orofaryngu.

Drogová terapie

Jak rychle vyléčit tracheitidu - tento problém znepokojuje každého, kdo se potýká s nemocí. Abyste léčili tracheitidu, musíte nejprve rozpoznat patogen, na kterém závisí léčebná taktika. Nejprve analyzujeme typy léků používaných při léčbě:

 • antibakteriální léky jsou předepisovány pouze po získání výsledků bacposev potvrzující přítomnost bakterií. Ve většině případů se peniciliny používají s velkým spektrem účinnosti proti bakteriálním mikrobům. Jejich činnost je zaměřena na potlačení reprodukčního procesu a smrt parazitů. Mezi léky je poskytovat Amoxiclav a Flemoksin, které jsou povoleny i pro děti. Mohou být také použity makrolidy - Klacid, Sumamed nebo cefalosporiny - Cefalexin nebo Cefuroxime;

Klinicky, bakteriální zánět může být podezřelý z vysoké prodloužené horečky, silného kašle na více než dva týdny a těžké slabosti.

 • antihistaminika (Loratadin, Tsetrilev, Zodak), jejichž činností je snížení otoků tkání, tvorba sputa a usnadnění dýchání;
 • antipyretika, jako je Nimesil, Nimid pomůže překonat vysokou horečku. Přípravky ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků nejen snižují hypertermii, ale také zmírňují bolesti hlavy a bojují proti zánětu; Prostředky pro mokrý kašel se používají k usnadnění výtoku sputa expanzí průdušek a snížení jeho viskozity. Mezi účinné léky by měly být přiděleny Flawamed, Bromhexin, Lasolvan, Erespal a ACC. Pokud je podezření na obstrukční bronchitidu, doporučuje se Ascoril, který rozšiřuje průdušky a odstraňuje sputum;
 • léky na suchý kašel. Účinek léčiv v této skupině je založen na inhibici reflexu kašle, takže nemohou být užívány současně s léky vykašlávání. S bolestivým neproduktivním kašlem můžete použít Codelac nebo Sinekod.

Inhalace

Tracheitida během progrese může být komplikována pneumonií, takže onemocnění je léčeno komplexně, což zabraňuje šíření zánětu. Nepodceňujte účinnost inhalace, protože tento typ léčby působí přímo na dýchací orgány.

S příchodem rozprašovače je postup mnohem jednodušší a nevyžaduje velké přípravky. Rozdíl a výhoda zařízení spočívá ve schopnosti nastavit průměr částic, což je mletý léčivý roztok. Můžeme tedy nezávisle kontrolovat hloubku jejich pronikání.

Kromě toho zařízení neumožňuje popáleniny sliznice v důsledku regulace teploty a také poskytuje příležitost přesně dávkovat léky. Všimněte si, že všechna léčiva k inhalaci nebulizátorem se zředí výhradně fyziologickým roztokem.

Chcete-li mít prospěch z inhalace, musíte znát přesné dávkování a kolikrát můžete provést postup. Dále by měla být dodržena následující doporučení:

 • je zakázán postup pro horečku nad 38 stupňů;
 • Po vdechnutí byste neměli kouřit, jít ven do chladu, pít kapalinu a jíst půl hodiny;
 • Při léčbě tracheitidy je nutné vdechovat páry ústy;
 • Po zákroku je nutné přístroj vyčistit, aby nedošlo ke kontaminaci.

Fyzioterapie

Léčba tracheitidy u dospělých bude mnohem účinnější, pokud je léčba léčivem doplněna o fyzioterapeutické postupy. Nejenže zvyšují účinek léků, ale mají také svůj léčivý účinek:

 1. UHF-terapie umožňuje urychlit zotavení vlivem elektromagnetického pole na tělo. Postup začíná po upevnění elektrod na povrchu kůže tak, že mezi nimi a vzduchovými mezerami je vzduchová mezera. Působení UHF proudů je zaměřeno na ohřev tkání, snížení bronchospasmu a závažnosti zánětu. Doba trvání zasedání a jejich počet stanoví lékař. Postup může být opakován 4-12 krát;
 2. indukční terapie zahrnuje použití magnetického pole pro zahřátí tkáně a snížení produkce sputa. Délka zasedání je 10-20 minut a kurz může vyžadovat 15 opakování;
 3. Díky vysoké účinnosti je elektroforéza používána téměř všude. Tato technika umožňuje, aby léčivo přes kůži přímo do ohniska zánětu. To se provádí pomocí elektrod a proudu. Jodid vápenatý nebo chlorid draselný se používá při léčbě tracheitidy. Délka zasedání trvá 15 minut a jejich počet je až 10krát.

Domácí léčba

Ne každý v domě může najít nebulizér, takže existuje jiný způsob inhalace. K tomu stačí vzít kontejner (hrnec, mísa), horký roztok a ručník. Postup, který můžete použít:

 1. olejové roztoky. K přípravě přidejte 5 kapek eukalyptu, mentolu nebo oleje z jedle do 450 ml vroucí vody. Po mírném ochlazení léku (až na 55 stupňů) byste se měli opřít o nádrž na roztok, zakrýt hlavu ručníkem a vdechnout páru. Teplota páry by měla být regulována tak, aby nedošlo ke spálení. Doba trvání relace 7-10 minut;
 2. odvar z brambor. Pro vaření stačí vařit několik brambor (5-7 kusů), vypustit vodu a vdechnout výpary, zakryjící hlavu ručníkem;
 3. Při léčbě kašle je vhodné používat bylinky, například tymián, heřmánek, máta a borovice. Chcete-li připravit vývar, musíte rozemlet 15-20 g trávy, nalijte 460 ml vroucí vody a nechte vyluhovat po dobu 5 minut. Pak můžete začít inhalaci.

Při tracheitidě může být léčba doplněna procedurami oteplování. K tomu můžete použít komprese:

 • husí tuk. Musí se tavit při nízkém teple, dokud se nedosáhne kapalné konzistence. Potom je třeba namazat horní část hrudníku roztaveným tukem, přikryjeme plastovým sáčkem a nahoře teplým šátkem. To umožní hluboké oteplování;
 • alkohol komprimovat. Pro tento postup můžete použít vodku nebo alkohol zředěný vodou (1: 1). Ohřátá vodka trochu, můžete ji namazat záda (na spodní okraj lopatky) a přední hrudník, a pak si na tričko a teplý svetr. Toto oteplování můžete doplnit obalené přikrývkou;
 • Acetický obklad se provádí s horečkou. Dostatek octa, aby se dvakrát rozpustil ve vodě, navlhčete gázový hadřík a připevněte k lýtkové, zápěstí a čelní oblasti. Jak gáza schne, je opět zvlhčena. Doporučuje se také otírání octu na nohou a rukou, což umožňuje tělu uvolnit teplo, když se ocet odpařuje. Tyto postupy se provádějí při teplotě nad 39 ° C.

Účinná léčba tracheitidy zahrnuje dodržování specifického režimu:

 • odpočinek v prvních dnech nemoci;
 • pít hodně vody. Může to být kompot, čaj, alkalická minerální voda bez plynu, odvar bylin a teplého mléka. Samostatně je třeba říci o účinnosti divoké růže, jejíž odvar poskytuje diuretický účinek a naplňuje tělo vitamíny. Tímto způsobem je oběhový systém očištěn od toxinů, snižuje se horečka a zánět;
 • vitaminové potraviny (ovoce, čerstvá zelenina, kuřecí polévka);
 • mokré čištění v místnosti;
 • pravidelné větrání a zvlhčování;
 • snížení stresu a návštěva přeplněných míst během epidemie.

Díky komplexní léčbě může být tracheitida vyléčena za 10-12 dnů.

Pokud kašel trvá déle, měli byste mít podezření na progresi onemocnění a rozvoj bronchitidy. Pokud se neléčí, tracheitida může vést k pneumonii, když nelze zvládnout sirup proti kašli a inhalaci.

Akutní a chronická tracheitida: jak léčit a předcházet komplikacím?

Kašel, bolest v krku, bolest na hrudi - to vše jsou příznaky nemoci, jako je tracheitida. Lékaři ji nejčastěji léčí antibiotiky. Tato metoda funguje, ale existují i ​​další, benignější metody řešení tohoto onemocnění.

Jak a co léčit tracheitidu, pokud dáte tuto diagnózu? Jaké jsou důsledky nemoci?

Definice onemocnění

Tracheitida je zánět tracheální sliznice. Tento dýchací orgán je trubice, která začíná od hrtanu, a pak se větví do dvou centrálních průdušek. Celková délka u dospělého se pohybuje od 10 do 15 cm, průdušnice se skládá ze 16 až 20 chrupavek ve formě otevřených prstenců, které jsou postupně propojeny vazy a svaly. Pravý bronchus je kratší a širší než levý, pohybuje se od průdušnice ve vertikálním směru.

Tracheitida se může vyvíjet ve dvou formách: akutní a chronická. Při akutní tracheitidě probíhá zánětlivý proces rychle, dobře reaguje na léčbu, dobře zvolená léčba nevede ke komplikacím. Absolutní zotavení je do 3 týdnů. Chronická forma se vyvíjí v důsledku nedostatečně léčené akutní tracheitidy. Léčba v tomto případě může trvat roky (někdy celý život) s obdobími remise a exacerbace.

Chronická tracheitida je rozdělena do dvou poddruhů:

 • Atrofická (tracheální sliznice se stává tenčí, na povrchu se leskne a hladká a na povrchu se tvoří suché kůry, které způsobují bolestivý suchý kašel).
 • Hypertrofická tracheitida, při které sliznice naopak zesiluje a tvoří velké množství hlenu a sputa.

Tracheitida může onemocnět lidmi jakéhokoliv věku. Nejprve jsou postiženy hrtan a nosohltan, pak samotná průdušnice.

Příčiny tracheitidy

Tracheitida je převážně infekční. Toto onemocnění se vyvíjí na pozadí bronchitidy, rýmy, faryngitidy, laryngitidy. Často se tracheitida připojí k nachlazení.

Další příčiny tracheitidy:

 • Hypotermie Při nízkých teplotách dochází k vazospazmu sliznice dýchacích cest. V důsledku toho se na pozadí poklesu obranyschopnosti těla aktivují podmíněně patogenní mikroorganismy. Jsou neustále na sliznici av normálním stavu osoby nemohou způsobit onemocnění. Ale to stojí naše tělo "dát uvolněný", tyto mikroorganismy jsou aktivovány a stávají se patogenními.
 • Imunitní oslabení. K tomu dochází, když je tělo vyčerpáno častými a dlouhodobými infekcemi, vážnými onemocněními, hladověním, nedostatkem vitamínů nebo jinými příčinami.
 • Alergické reakce. Alergie mohou také vyvolat zánětlivý proces v tracheální sliznici.
 • Zahraniční subjekty. Když cizí předmět vstupuje do průdušnice na sliznici, vyvíjí se lokální zánět. Tělo se snaží všemi prostředky přinést cizí tělo.
 • Kouření Tabákový kouř je silně dráždivý pro dýchací cesty. Kouření zvyšuje náchylnost k infekcím dýchacích cest.
 • Užívání alkoholu. Alkohol potlačuje imunitní systém, zejména pokud je konzumován ve velkém množství. Během zvracení vstupuje do žaludku obsah žaludku a způsobuje zánět sliznice.
 • Znečištění ovzduší. Prach, výpary, mikročástice různých chemikálií mají negativní vliv na dýchací cesty, což způsobuje podráždění průdušnice a průduškové sliznice. Zvláště často se nemoc projevuje u lidí pracujících v nebezpečných podnicích v laboratořích.
 • Nemoci jiných orgánů. Tracheitida se může objevit na pozadí onemocnění srdce a ledvin (je narušena dodávka krve a kyslíku do plic a dýchacích cest), plicního emfyzému (dochází k porušení ventilace).

Příznaky

Příznaky tracheitidy nejsou vždy rozpoznatelné. Mají tendenci rozvíjet se „postupně“. Za prvé, vždy se objeví specifický kašel, který je charakteristický pro tento konkrétní zánětlivý proces:

 • Suché;
 • Pristupoobrazny (v noci a brzy ráno);
 • Stává se intenzivnějším smíchem, pláčem nebo hlasitým rozhovorem, ostrým vdechováním studeného nebo horkého vzduchu;
 • V doprovodu bolavé a bolavé hrudi a hrtanu.

Po kašli se zvyšuje tělesná teplota, která je často udržována na subfebrilní úrovni (37-38º С).

Přibližně třetí den se v průdušnici začíná tvořit sputum a po každém záchvatu kašle si pacient všimne svého vzhledu.

Jakmile se objeví sputum, syndrom bolesti se snižuje s kašlem a tělesná teplota se stabilizuje.

Tracheitida může být doprovázena chrapotem, pokud se zánětlivý proces hrtanu spojí s onemocněním. Pokud se zánět šíří přes dýchací cesty, pak můžeme očekávat vývoj tracheobronchitidy, což je mnohem obtížnější než prostá tracheitida. Pro tracheobronchitidu je charakteristický prudký nárůst tělesné teploty na vysoké hodnoty a kašel se stává trvalým.

Možné komplikace

Při infekční etiologii zánětlivého procesu může být tracheitida komplikována bronchitidou a pneumonií. Častější jsou tracheobronchitida a bronchopneumonie. S rozvojem pneumonie dochází ke zhoršení celkového stavu pacienta s tracheitidou a zhoršení příznaků intoxikace, při kašli a dýchání se může objevit bolest na hrudi. Konstantní zánětlivý proces může způsobit výskyt endotracheálních novotvarů, jak benigních, tak maligních.

Při dlouhodobém vystavení alergenům může být tracheitida komplikována rozvojem alergické bronchitidy a jejím přechodem na bronchiální astma, doprovázená krátkým dechem a astmatickými záchvaty.

Léčba

Aby se zmírnil stav pacienta a zbavil ho příznaků tracheitidy rychleji, je důležité dodržovat některá doporučení lékařů:

 • Pacient musí pít dostatek teplé tekutiny. Může to být čaj s malinami, meduňkou nebo oreganem, mátovým odvarem nebo jiným uklidňujícím čajem.
 • Jídla během období nemoci by měla být kompletní, s vitamíny. Ovoce a zelenina musí být přítomny v denní stravě.
 • Je nutné eliminovat faktory vyvolávající kašel (prach nebo kouř).
 • Odmítnutí kouření (alespoň po dobu léčby tracheitidy) je povinné.
 • Léčba musí být doprovázena fyzioterapeutickými postupy.

Terapie zaměřená na odstranění tracheitidy zahrnuje komplexní aktivity. V průběhu léčby se používají léky předepsané lékařem, provádí se fyzioterapie. Léčba může být doplněna prostředky doporučovanými tradiční medicínou.

Metoda medikace

Při diagnostice tracheitidy jsou obvykle předepisovány následující léky:

 • Antivirová činidla: Interferon, Grippferon, Remantadin, Arbidol.
 • Mukolytické léky, které přispívají k ředění sputa a zajišťují jeho jednoduché vypuštění.
 • Antitusika.
 • Vdechování alkalickými roztoky, které pomohou snížit projevy zánětlivého procesu a usnadnit výtok sputa.
 • Antibakteriální léčiva (v závažných případech).

Léčba by měla být předepsána pouze lékařem, protože při tracheitidě je nutné striktně dodržovat pravidla kombinace a užívání léků. Například antitusická a mukolytická činidla by neměla být nikdy užívána ve stejnou dobu: první zmírní epizody kašle, druhá zajistí ředění sputa.

Pokud je léčena chronická tracheitida, jsou předepsány všechny výše uvedené léky a imunomodulátory (během remise), které posílí a posílí imunitu pacienta.

Při léčbě tracheitidy se doporučuje provádět inhalační procedury s antibiotiky. Je lepší, když se inhalace provádí nebulizátorem. V tomto případě bude dopad léků prováděn přesně v oblasti slizničních lézí.

Lidové léky

Tracheitida může být úspěšně léčena, pokud jsou lékařské metody doplněny o populární recepty. Nejúčinnější jsou:

 • Horčičná koupel. Na ponožky položte suchou hořčici (v prášku) a položte je na nohy.
 • Infuze Blackberry. Pro přípravu infuze se používá jako bobule a listy této rostliny: 2 lžíce. lžíce blackberry zalijeme 200 ml vroucí vody, trváme na 15 minut a pijeme místo čaje nejméně 4 krát denně.
 • Propolis. Používá se pro domácí inhalace: vložte 40 g vosku a 60 g propolisu do hliníkových nádob. Nádobu vložte do vodní lázně a dobře ji ohřejte. Pak nadechněte nad hrnkem se směsí propolisu a vosku, pokryté přikrývkou nebo ručníkem. Doba procedury je 10 minut, množství: 2 krát denně, dokud příznaky nezmizí.
 • Bylinná kolekce. Sbírejte sbírku tymiánu, máta, koprová semínka (10 g každý), jitrocel, kořen lékořice (15 g každý), jetel (5 g) a podběl (20 g). Suchá směs se nalije vroucí vodou (800 ml) a nechá se stát 60 minut. Užívejte infuzi 200 ml najednou (doporučuje se přidávat med) 3-4krát denně.

Chronická tracheitida může být vyléčena nebo zahájena dlouhodobá remise po lidových lécích:

 • Vařte 500 ml mléka, přidejte 1 polévkovou lžíci. lžíce borovice pupeny, pak se ochladí a kmen. Take odvar po celý den v malých porcích. Trvání léčby - dokud symptomy nezmizí.
 • Inhalace s odvarem bylin. Smíchejte listy eukalyptu, šalvěje, květů heřmánku, máty a borovice. Výsledná hmota se nalije 1 šálkem vroucí vody a vloží se do vodní lázně na 30 minut, pak se nalije do inhalátoru. Vdechujte výpary déle než 15 minut.
 • Smíchejte 1 polévkovou lžíci. lžíce medu, suché hořčice, mouky a slunečnicového oleje. Přidat do hmotnosti 1 lžíce. lžíce vodky. Vše zahřejte ve vodní lázni a na horní část hrudníku aplikujte obklad. Takové obklady provádějte každý den v noci, dokud se intenzita příznaků nesníží.
 • Brambory "vařte v uniformách", rozmačkejte je přímo do kůže a na horní části prsou proveďte obklad.

Je zakázáno provádět tepelné obklady a zahřívání při vysoké tělesné teplotě. Je nutné čekat na jeho stabilizaci.

Pokud je pacient alergický, je nutné se poradit se svým lékařem o použití léčivých bylin a propolisu k léčbě tracheitidy.

Jak vařit svařené víno z nachlazení je popsáno v tomto článku.

Prevence tracheitidy

Opatření pro prevenci tracheitidy jsou poměrně běžná:

 • Posilněte své tělo zpevněním a přijetím vitaminových komplexů.
 • Vyhněte se podchlazení.
 • Nenechávejte dlouho na plynných a prašných místech.

Mnoho lidí se mylně domnívá, že tracheitida je nakažlivá. To není. Vzduchové kapičky mohou přenášet pouze virus, a to pouze v případě, že to způsobil virus.

Video

Závěry

Tracheitida není život ohrožující onemocnění, ale její nepříjemné symptomy mohou trvale narušit rytmus života. Například neustálý noční kašel trápí pacienta a vede k nespavosti, chronické únavě, podráždění a nervovým poruchám, depresi. Proto je důležité zahájit léčbu zánětlivého procesu v tracheální sliznici v čase. V tomto případě je prognóza léčby onemocnění vždy příznivá.