Co dělat, pokud se SARS objeví během laktace

Léčba projevů běžného nachlazení nepředstavuje zvláštní problém, pouze pokud nemluvíme o ženě během období kojení. Proces laktace je univerzální a velmi složitý ve svém mechanismu tvorby. Komplexnost léčby akutních respiračních virových infekcí u kojících žen je nutností výběru léků, které nemají nepříznivý vliv na tělo dítěte.

Specifika léčby akutních respiračních virových infekcí během laktace, rysy průběhu onemocnění a metody ochrany dítěte před infekcí budou podrobně popsány níže.

Jak chránit dítě

ARVI je běžný stav charakterizovaný infiltrací patogenů (adenovirů) do lidského těla, což má za následek otok nosní sliznice, bolest v krku, slabost, horečku a malátnost.

Pronikání virové infekce do těla kojící ženy je problémem obzvláště důležitým, který je spojen s vysokým rizikem infekce dítěte vzduchovými kapičkami. V tomto případě neexistuje jediný všelék na ochranu dítěte, ale každá kojící matka může použít řadu opatření ke snížení rizika infekce. Mezi taková opatření patří: t

 1. Nepřestávejte kojení. Tato položka je povinná, protože specifické imunoglobuliny, které tvoří imunitu v těle dítěte a které jsou překážkou pro infekci, spolu s mateřským mlékem vstupují do těla dítěte.
 2. Časté ruční mytí. Šíření virové infekce je nejen vzdušné, ale také kontaktem. Částice mukózního výboje z nosu, tak či onak, padají na ruce ošetřovatelky přes kapesník. Tyto sekrece obsahují velký počet virových patogenů SARS. Důležitou podmínkou pro prevenci infekce je povinné mytí rukou před kontaktem s dítětem.
 3. Použití ochranné masky. Použití ochranné gázy nebo celulózového obvazu nedává 100% šanci na ochranu proti infekci, ale tato metoda může významně snížit koncentraci virů v okolním ovzduší.
 4. Je to důležité! S rozvojem SARS u kojící ženy se může celkový stav výrazně zhoršit. Dochází ke zvýšení tělesné teploty, slabosti a zvýšené ospalosti. V tomto případě musí žena zapojit své příbuzné a příbuzné do procesu péče o dítě, aby se snížilo riziko infekce.

Jak nemoc postupuje

Zvýšené zatížení dýchacího systému kojící ženy způsobuje vysokou zranitelnost vůči všem virovým infekcím přenášeným vzduchovými kapičkami. SARS nepředstavuje žádné zvláštní nebezpečí pro tělo kojící ženy, ale může způsobit značné poškození těla dítěte.

Pro ARVI u kojících žen, rozdělených do 3 hlavních období, mezi kterými jsou:

 1. Doba vstupu viru do těla. Od okamžiku, kdy virus vstoupí do těla a dokud se neobjeví první příznaky, trvá průměrně 2-3 dny. Dalšími příznaky onemocnění jsou horečka, zimnice, bolest v krku a rýma.
 2. Období imunitní reakce. Nástup tohoto období je zaznamenán 72 hodin po nástupu charakteristických příznaků onemocnění. Imunitní odpověď je charakterizována zvýšenou produkcí interferonů zodpovědných za eliminaci virů.
 3. Doba úplného uzdravení. Podmínky vymáhání pro každou osobu jsou individuální. V průměru trvá 7-10 dní od nástupu příznaků. V případě, že nedojde ke zlepšení pohody, můžeme bezpečně hovořit o vývoji komplikací virové infekce.

Jak se léčit

Taktika léčby SARS u žen během kojení je vybrána ošetřujícím lékařem individuálně. Absolutním důvodem pro vyhledání lékařské pomoci je trvalé zvýšení tělesné teploty, které trvá déle než 3 dny, jakož i zhoršení celkové pohody.

K dosažení rychlého uzdravení se doporučuje, aby kojící žena dodržovala následující tipy:

 • Dodržování lůžka. Neustálý odpočinek je předpokladem úspěšné léčby ARVI, bez ohledu na závažnost průběhu onemocnění. Nedodržování lůžka zhoršuje celkový stav a významně prodlužuje dobu nemoci.
 • Režim pití. Příjem tekutin stimuluje proces přirozeného čištění těla od odpadních produktů virů. Dodržování pitného režimu pomáhá snižovat tělesnou teplotu a zlepšovat celkový stav. Nejlepší je použít teplý čaj, ovocný kompot a bobulové šťávy, které obsahují velké množství vitamínu C.
 • Správná strava. Jíst během nemoci by nemělo být nuceno. Je lepší, když to tělo chce. V prvních dnech onemocnění se doporučuje používat lehké potraviny, jako je kuřecí vývar.

Drogová terapie

Dodržování režimu a dalších uvedených pravidel může významně ovlivnit rychlost uzdravení, nicméně k vyléčení ARVI je nutné uchýlit se k užívání léků.

Antivirová léčiva

Rozmanitost antivirových léků, které jsou k dispozici na přepážkách lékáren, může postavit osobu před obtížnou volbu. Během období kojení je přísně zakázáno používat takové prostředky jako rimantadin, Arbidol a Ribovirin.

Užívání léků jako Anaferon a Aflubin nedává žádoucí výsledek, protože tyto prostředky jsou homeopatické a mají zvýšenou alergickou aktivitu.

Nejlepší možností pro léčbu SARS u kojících žen jsou léky, které jsou založeny na rekombinantním lidském alfa interferonu. Tato skupina látek zahrnuje léčiva Viferon a Grippferon. Dávkování a četnost podávání těchto prostředků stanoví ošetřující lékař.

Léčba rýmy

K odstranění edému nosní sliznice a normalizaci nosního dýchání se používají speciální kapky a spreje, které mají ve své kompozici vazokonstrikční složku. Použití těchto kapek je pro dítě neškodné. Mezi nejběžnější způsoby takové akce lze identifikovat:

 • Sanorin, naftyzin. Léčivou látkou je látka nafazolin, která má krátkou dobu účinku.
 • Otrivin, Galazolin, Ksimilin. Účinnou složkou je xylometazolin, který má průměrnou dobu trvání anti-edémového účinku.
 • Nazol, Knoxprey. Účinnou látkou je oxymetazolin. Tato látka má dlouhou dobu aktivního působení a uchovává ji po dobu 10-12 hodin.

Přečtěte si více o tom, jak vyléčit tu studenou kojící matku.

Antipyretika

Použití antipyretik se doporučuje, když tělesná teplota stoupne nad 38 stupňů. Nižší teploty jsou adekvátní reakcí těla na virus a nevyžadují lékařský zásah.

Žena během kojení se doporučuje užívat antipyretika, mezi něž patří ibuprofen a paracetamol.

Využití těchto prostředků je bezpečné pouze v případě, že jsou čerpány v čisté formě. Přípravky kombinované akce (Flucold, TheraFlu) Mám ve své kompozici další složky, jejichž účinek na tělo dítěte je nepředvídatelný.

Použití antipyretik je přípustné pouze v uvedené dávce.

S bolestí v krku

Pro léčbu příznaků zánětu orofaryngu se doporučuje používat lokální léčiva. Pro kojící ženy jsou nejbezpečnější variantou oplachovací roztoky obsahující antiseptické složky. Roztoky Chlorhexidin, hexorální a jodinol mají výrazný účinek.

Doma si můžete samostatně připravit řešení pro oplach. K tomu je třeba rozpustit 1 lžičku ve 250 ml teplé vařené vody. mořská a stolní sůl a přidejte 2-3 kapky jódu. Výsledný roztok se doporučuje klokovat 3-4 krát denně.

Reliéf speciálních lízátek (Sebedin, Strepsils) pomáhá zmírnit syndrom bolesti. Další bezpečnou léčbou bolesti v krku je zavlažování orofaryngu antiseptickými spreji, jako je Chlorophilipt, Kameton a Camfomen.

Před použitím některé ze skupin léků se doporučuje konzultovat s lékařem. Vlastní léčba vede k rozvoji nepředvídatelných komplikací pro tělo matky a dítěte.

Léčba SARS během kojení

Horečka, hojný výtok z nosu, kašel a kašel - všechny tyto příznaky virové infekce jsou lidé, kteří se snaží vzlétnout s drogami a jednoduše si je koupit na doporučení lékárníka. Tento přístup k léčbě SARS, zejména při kojení, je nepřijatelný. Spotřeba antivirotik, kašel, protizánětlivé léky bez konzultace s lékařem může hrozně poškodit dítě. Zvažte bezpečné možnosti, jak se zbavit infekce, kterou doporučují pediatři a tradiční léčitelé.

GV a ORVI, obecné informace

V procesu porodu dítěte je významná imunitní ochrana nastávající matky významně oslabena, protože po porodu se mnoho žen infikuje virovými chorobami častěji než dříve. ARVI je nebezpečné jak pro maminky, tak pro děti s nepředvídatelnými komplikacemi.

Patogeny se obvykle šíří přes vzduchové kapičky a skrze kontaminované ruce (předměty). Pokud je tedy kojící matka nemocná, aby se dítě chránilo před infekcí a aby se co nejrychleji zotavilo, je důležité dodržovat následující opatření:

 • Okamžitě položte speciální obvaz pokrývající ústa, nos. Vyměňte jej čerstvé každé 2 (3) hodiny.
 • Neustálé větrání obytného prostoru (česnek, který zabíjí viry, může být rozšířen po obvodu na talíře).
 • Je důležité udržovat ruce a prsa v čistotě (mytí často, vždy mýdlem).
 • Po krmení je nutné vyjádřit veškeré mléko z prsu (to ušetří mastitidu).
 • Je nezbytné zvýšit objem spotřebované kapaliny (filtrovaná voda nebo ovocné nápoje z brusinek, malin, brusinek, jiných bobulí, které mají antivirovou bioaktivitu). To je nezbytné k potlačení vitální aktivity virů a očištění těla toxinů.
 • Často je nutné vypláchnout hrtan a ústa roztokem mořské soli nebo infuzí léčivých bylin: echinacea, měsíčku, jitrocelu, heřmánku. Bylinné antioxidanty, hormony a hořkost často ničí mikroby spíše než syntetizované léky.
 • Pokud je místnost příliš horká, baterie by měly být pokryty mokrými tkáněmi, kašel bude méně rušivý.

Všechny výše uvedené, jednoduché provedení opatření přispívají k rychlému ničení patogenních mikroorganismů, ARVI nedostává další nebezpečný vývoj. Nemoc ustupuje.

Pokud viry triumfují, musíte brát léky, žena má hlavní otázku: „Je pro dítě nebezpečné léčit ARVI u matky během kojení?“.

Můžete krmit nebo byste měli okamžitě přestat kojit dítě s ARVI?

Ujistěte se, že budete dodržovat obvyklý plán odběru mléka od mámy. Proč

Negativní příznaky jakékoli infekce se objevují po inkubační době, kdy imunitní orgány těla začnou tvrdý boj proti patogenům.

 • Proto mateřské mléko maminek v době, kdy se objevují příznaky ARVI, již obsahují nezbytné antivirové protilátky, které mohou dítě chránit před nepříznivým vývojem onemocnění.
 • Není nutné ukončit HBV v přítomnosti ARVI, protože mléko posiluje imunitní systém díky přirozenému zvýšení přirozeného interferonu, který začíná neutralizovat viry v těle matky. A zcela zničí patogenní mikroby, působící na dítě, aktivující vlastní imunitní obranu. Virus není přenášen mlékem.
 • Moderní antivirotika pro ženy během laktace jsou netoxická: pronikají do krevního oběhu a mléka v malých množstvích. Neshromažďujte se v těle.

Ošetřovatelská matka, která má nakaženou akutní respirační virovou infekci, kašel, bolest v krku nebo nachlazení, má obvykle inhalační léčbu (pomocí nebulizéru). Místní účinky léků přímo na nidus zánětu u nosohltanu nezpůsobují nejmenší poškození dítěte.

Náhlý přenos dítěte na směs umělých mléčných potravin ohrožuje rozvoj silného stresu, nevyhnutelnou infekci virů létajících kolem bytu. Stejně jako prudký pokles imunity v důsledku nerovného boje proti infekčním agens s tělem dítěte, nedostávající vyvážené a vysoce kalorické potraviny od matky.

Jaká léčba je vhodná během období HB

Pokud máma podezřívá infekci ARVI, nejlepší možností je pozvat lékaře do domu. (V nouzi, zavolejte mu, požádejte o radu, jak má být ošetřovatelka ošetřena, pokud jsou desítky kilometrů od nejbližší kliniky).

A před konzultací s lékařem musíte učinit všechna preventivní opatření, aby se zabránilo infekci dítěte (viz začátek článku).

Lékař určí hlavní opatření léčby SARS během kojení:

 • Způsoby odpočinku a výživy kojenců a matek.
 • Možnost využití lidových léčebných metod.
 • Možnost předepisování antivirotik, imunokorekčních a protizánětlivých léčiv.
 • Rozhoduje o pokračování (ukončení) kojení, když je matka infikována ARVI.

Samoléčba léčivými přípravky a léčivými rostlinami v období krmení dětí je velmi nebezpečná pro jejich zdraví a plný rozvoj.

Doporučení Dr. Komarovského

Jaké tipy nabízí přední ruská pediatrie Komarovsky pro léčbu akutních respiračních virových infekcí během období kojení:

 • Pokud je matka velmi nemocná, mléko může být dekantováno a péče o dítě a jeho krmení svěřuje babičce, otci. To pomůže vyhnout se úzkému kontaktu a infekci dítěte viry.
 • Všechny osoby žijící v místnosti, a ne jen matka, musíte neustále procházet obvazy po celou dobu SARS.
 • Byt by měl být velmi často větrán. Je žádoucí osvětlit místnost slunečním světlem. Patogenní mikroby okamžitě umírají na čerstvý vzduch nasycený kyslíkem, ozonem a ultrafialovým zářením.
 • Aby bylo možné rychle zničit viry, odstranit toxické prvky jejich vitální aktivity z těla, je důležité pít alespoň 2 litry vody a obohacené kapaliny: ovocné (bobulové) šťávy, ovocné nápoje, kompot, infuze.
 • Nekrmujte svou matku násilně, nadměrné množství jídla oslabuje tělo. Konzistence nádobí by měla být pastovitá a struktura by měla být jemná a snadno stravitelná. Ve stravě dominují zeleninové polévky, pěny, bramborová kaše. Vývar z domácích kuřat, krůt. Výrobky z tvarohu a jogurty.
 • Poctěný lékař doporučuje provést oplach úst a mytí nosních cest dezinfekčními roztoky, které jsou pro tělo bezpečné z vody a mořské soli. Nebo použijte lékárenský fyziologický roztok.
 • Pro zmírnění kašle může matka dýchat nebulizátorem a naplnit přístroj minerální vodou nebo fyziologickým roztokem (objem kapaliny až 4 ml).
 • Lékař kategoricky odmítá samoléčbu kojících žen s léky, stejně jako požití bylinných odvarů připravených podle populárních receptů.

Komarovsky věnuje zvláštní pozornost osobní hygieně každého příbuzného žijícího s matkou a dítětem. Stejně jako komfort v místnosti: teplota a vlhkost v místnosti by měly přispět k regeneraci. Optimální klimatické hodnoty pro akutní respirační virové infekce: teploty - od 18 do 19 stupňů. Vlhkost - od 60 do 70%.

Je zvláště důležité pro kojící matky v léčbě akutních respiračních virových infekcí, aby sledovaly dávkování a časový režim předepsaný lékařem.

Seznam bezpečných léků pro SARS pro matky s kojením

Hlavním pravidlem pro léčbu virových infekcí není použití antibiotik, jsou nejen zbytečné, ale také ničí imunitní systém. Jmenování lékaře se doporučuje pouze na pozadí bakteriální infekce ARVI. Vlastní léčba matek s antibiotiky je pro děti velmi nebezpečná. Co lze léčit kojícími matkami ARVI?

Seznam léčiv doporučených pro léčbu HB

Nejbezpečnější antivirotika:

Musí být používán výhradně individuálním jmenováním lékaře.

Pro usnadnění průběhu ARVI můžete použít následující spolehlivé léky:

Jak léčit SARS při kojení

Běžné nachlazení nepředstavuje takové nebezpečí jako akutní respirační infekce. Aby nedošlo k poškození těla mladé matky a jejího dítěte, musíte vědět, jak léčit akutní respirační virové infekce při kojení.

Léčba SARS během kojení

Každý rok a dokonce i několikrát ročně trpí téměř každý z nás onemocněním dýchacích cest. Tekoucí nos, kašel, kýchání. Existuje však mylný názor, že nachlazení a ARVI, ORZ je totéž onemocnění. Nesprávné srovnání znamená neadekvátní přístup k léčbě onemocnění s následnými komplikacemi. To platí zejména pro rizikové skupiny, které zahrnují malé děti, starší osoby, těhotné. SARS u kojící matky také vyžaduje zvláštní pozornost, protože stav novorozence na něm závisí. Proto má smysl zjistit rozdíly mezi různými stavy, jejich povahou výskytu a hlavními symptomy a zároveň si uvědomit, že je možné, aby byla ošetřující matka ARVI.

Příčiny nachlazení a nachlazení

ARVI je řada onemocnění dýchacích cest, mezi něž patří i chřipka. Infekce se objevuje ve vzduchových kapičkách, ty, kteří nejsou imunizováni, jsou obzvláště citlivé a mají slabou imunitu. Obrany těla zase oslabují v důsledku řady faktorů, mezi které patří chronická onemocnění, operace, špatné návyky, špatná strava atd. Nejoptimálnější teplota vzduchu pro šíření infekce z -5 na 5 stupňů. Je to v takové atmosféře, že se viry rychle množí a pronikají sliznicí, která, pokud je eliminována, vyžaduje adekvátní léčbu akutních respiračních virových infekcí během laktace.

Studená se projevuje hypotermií, nízkou imunitou. Zároveň však patogenní mikroorganismy nepronikají do organismu, ale jsou aktivovány vnitřní, které jsou nezbytně přítomny v těle každé osoby. Tam je kašel, bolest v krku, atd. Onemocnění nepředstavuje hrozbu silné intoxikace, jejímž viníkem je právě získaný virus. Jako léčbu můžete použít lidové prostředky, průběh multivitamínů.

Patogeneze SARS

Po proniknutí patogenních mikroorganismů na sliznici přes respirační trakt, ve vzácných případech přes spojivku, se viry pevně usadí v hrtanu, nosu atd. Proniknou hluboko do epitelu, pak do krevního oběhu a získají přístup k vnitřním orgánům. Hlavní symptomy se projevují:

 • myalgie - bolesti svalů, kloubů;
 • horečka;
 • bolest v krku.

Respirační infekce se často nedetekuje okamžitě, protože viry se na prvním místě množí, po 2-3 dnech se u člověka objeví následující příznaky:

 • vysoká horečka;
 • bolest v krku;
 • rýma, kýchání;
 • bolest hlavy;
 • suchý, bolestivý kašel.

Rozpadné produkty z částí zdravých buněk a virů, které se dostávají do krve, způsobují další nepříjemné symptomy:

Ve vzácných případech napadají patogeny intestinální lumen, což způsobuje závažný zánět. Pacient je doprovázen průjmem, řezáním žaludku, úplnou ztrátou chuti k jídlu.

ARVI u kojící ženy

Kojící maminka je již vystavena stresu, včetně dýchacího ústrojí. Tím, že produkuje mléko, tělo vstřikuje specifické enzymy do toho to pomáhat chránit dítě před nemocemi a přispět k jeho vývoji. Žena je vysoce náchylná k infekci, ale nemoc není s adekvátní léčbou zvlášť nebezpečná. Ale pro dítě, které dostává všechno důležité z těla matky, může kojení s ARVI bez dodržení doporučení způsobit vážné škody.

Nemoc maminky postupuje ve třech fázích:

 1. Virus vstupuje do těla. První příznaky se objevují po 2-3 dnech, je horečka, horečka, bolest v krku, trhání, rýma.
 2. Asi 2-3 dny po prvních příznacích onemocnění vyvolává imunitní systém odpověď - interferon, který ničí kolonie bakterií.
 3. Po 7-10 dnech začíná doba zotavení. Vůně se vrací, dochází k nárůstu energie, bolest zmizí, teplota se vrátí do normálu. Pokud takové příznaky neexistují, jsou v těle komplikace v důsledku virové infekce.

Důležité: s ohledem na děti dosud netvořily imunitu. Děti do 6 měsíců dostávají cenné složky, které posilují ochranné mechanismy prostřednictvím mateřského mléka, což nelze říci o umělých krmivech. Proto je důležité, abyste dítě co nejdéle odstavili z mateřského prsu.

Léčba SARS během kojení

Léčba kojící matky by měla být individuální. Existuje však pravidlo železa: když by první příznaky nemoci měly okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Jak léčit kojící matku ARVI doma, jaká opatření přijmout:

 1. Pijte alespoň 2 litry teplého nápoje - mléko, vodu, bylinné čaje, ovocné nápoje, džusy. Při intoxikaci a napadení viry tělo ztrácí velké množství tekutiny, takže je důležité normalizovat vodní bilanci. Horečka, vysoká teplota způsobuje suchost sliznice, v důsledku příjmu tekutin, dýchacího ústrojí je zvlhčeno, sputum je zkapalněné. Toxiny z těla jsou eliminovány různými způsoby, včetně potu.
 2. Léčba chřipky a SARS během kojení zajišťuje odpočinek a odpočinek. Nezanedbávejte doporučení lékařů, měli byste omezit činnost. Lidské tělo při akutní respirační infekci ztrácí sílu, ale aby bylo možné pokračovat v boji proti virům, musí být nahromaděny. Mír, ticho, být v teplém loži šetří a hromadí energii.
 3. Při vysokých teplotách, intoxikaci, ztrátě chuti k jídlu. Je nemožné donutit pacienta k jídlu, zejména proto, že bolest v krku zasahuje do polykání, čich, ztrácí chuť. Jídlo nahrazuje teplé nápoje kompoty, ovocné nápoje, šťávy, ve kterých ne méně než užitečné látky. Teplá kuřecí vývar, který obsahuje cenné složky pro obnovu, bude vhodný jako dobrá výživa. Ne nadbytečné budou tekuté obiloviny, bramborová kaše.
 4. Čistý pokoj. Místnost, ve které je nemocný umístěn, musí být pravidelně větrána a navlhčena. V suchém, stojatém vzduchu se viry „cítí výborně“ a množí se a infikovaná osoba znovu vdechuje patogeny.

Léčba kojících matek s SARS

Výše uvedená opatření jsou součástí komplexní terapie. Při léčbě akutních respiračních virových infekcí HB se objevují antivirotika. Léky na předpis poskytuje seznam, ve kterém jsou jen ty názvy, které nepoškozují zdraví matky a jejího dítěte.

Důležité: velkou chybou je použití antibiotik při léčbě virových infekcí. Složky takových látek nejsou schopny ovlivnit agresivní a silné síly patogenních mikroorganismů. Antibiotika pro kojící matky s ARVI jsou předepsána ošetřujícím lékařem individuálně k odstranění komplikací - pneumonie, bronchitida, tracheitida atd.

Důležitým bodem je ochrana těla dítěte před napadením virem. Pokud je matka dítěte nemocná přípravkem ARVI, musí být přijata řada opatření:

 • Je možné kojit s ARVI - ano, toto je povinný úkol, užitečné mléčné složky budou udržovat imunitu dítěte na správné úrovni.
 • Neustále si umyjte ruce, protože infekce prochází nejen vzduchem, ale i špinavýma rukama. S ARVI každý používá kapesníky, kterých se v každém případě dotýkají.
 • Noste bavlněný gázový obvaz nebo masku, abyste eliminovali riziko infikování kojence při dýchání, kašlání, kýchání. Nosit předmět nejen v kontaktu s dítětem, ale i v jiných časech, tak bude koncentrace virů ve vzduchu udržována na minimu.

Důležité: se silným zhoršením stavu ženy, pocitem těžkosti, slabostí, vysokou horečkou, horečkou, je těžké se o dítě starat. V takových případech je důležité pomoci příbuzným, kteří se musí o dítě starat.

Léčba SARS při kojení: léky

Dodržování doporučení lékařů - to je jen část terapie, při které se tělo posiluje, imunita se zvyšuje. Kromě toho je nutné konzumovat léky na SARS během kojení určitého typu, zaměřené na odstranění symptomů a vyhlazení virů.

SARS u kojící matky: antivirová léčba

Na policích lékáren je spousta léků, jejichž rozmanitost je snadno ztracená a zmatená. Mladá matka by měla být obzvláště vybíravá, léčba ARVI při krmení dítěte poskytuje určité názvy léků, nesprávný výběr může poškodit dítě.

Mezi zakázané prostředky patří rimantadin, ribovirin, arbidol. Homeopatické léky jako Aflubin, Anaferon nejsou příliš účinné, mohou způsobit alergické reakce těla. Mezi nejlepší léčiva patří ty, které obsahují rekombinantní lidský interferon alfa. Léčbu akutních respiračních virových infekcí během kojení s uvedenými jmény předepisuje pouze ošetřující lékař, protože harmonogram a dávky poskytují individuální přístup.

Léčba akutních respiračních virových infekcí během laktace: boj s nachlazením

Při intoxikaci dochází k otoku sliznice, z tohoto důvodu je to rýma, bolest v krku, těžké dýchání. Pro uvolnění dýchacího ústrojí, přiřazené vazokonstrikční léky - spreje, kapky.

Existuje spousta položek, které lze bezpečně aplikovat na kojící maminky i malé děti:

 • na základě nafazolinu: naftyzinum, Sanorin - krátké období působení;
 • na bázi xylometazolinu: Xmilan, Otrivin - střednědobé období působení.
 • na bázi oxymetazolinu: Noksprey, Nazol, působící 12 hodin.
Jak léčit ARVI u kojící matky: snižte teplotu

Jakékoliv respirační onemocnění způsobuje zvýšení teploty. Pokud se značka nezvýší, jsou imunitní síly tak slabé, že nejsou schopny bojovat s viry. Přinést ukazatele na 38,5 nestojí za to. Tudíž tělo svou imunitou napadá patogeny, zaměřuje se na boj proti symptomům. V případech, kdy jsou hodnoty nad 38,5, je zapotřebí antipyretická léčba. Pro kojící maminky snižují předepsané teploty: ibuprofen, paracetamol. Ale drogy musí být čisté. Zředěný, tj. Kombinace antipyretika s jinými složkami: Theraflu, Flucald může způsobit alergické reakce a nebezpečné vedlejší účinky v těle kojence.

Jak léčit ARVI během laktace: odstranění bolesti v krku

Pro minimalizaci rizika užívání těžkých léků pro tělo dítěte je lepší použít prostředky lokálních metod expozice. Nejbezpečnější léky pro akutní respirační virové infekce během tekuté laktace se zahrnutím antiseptických složek: Iodinol, Lugol, Hexoral.

Velký efekt se dosahuje opláchnutím doma. Ve sklenici téměř horké vody, kapat 3 kapky jódu, zalijeme 1 lžičku soli a jedlá soda. Opláchněte 5krát denně.

Abychom se zbavili bolesti v krku, používají se lízátka, ve které jsou antiseptické a anestetické složky: Strepsils, Falymint, ve formě sprejů: Kameton, Chlorophilipt.

Je důležité: před zahájením léčby SARS během kojení by mělo být jasné, že jakýkoli lék by měl být užíván pouze tak, jak je předepsáno lékařem, po dohodnutí dávky a schématu.

Prevence SARS u kojící matky

Navzdory tomu, že mladá maminka nemá spoustu volného času, musí se stále starat o preventivní opatření. Je nutné dodržovat základní pravidla, která jsou součástí komplexu pro prevenci SARS během kojení, která posiluje imunitní systém a minimalizuje šance na infekci akutními respiračními chorobami.

 1. Vést zdravý životní styl, hrát sportovní kojící matky, nikdo nezakazuje. Můžete si vybrat půl hodiny, hodinu denně na běhání, plavání, jógu, gymnastiku.
 2. Pijte dostatek vody. Nejen, že voda má přímý vztah k tvorbě mléka ve žlázách, ale také posiluje tělo očištěním. S tekutinou, ať už je to džus, ovocný nápoj, kompot, bylinný čaj, toxiny, strusky jsou odstraněny, metabolismus a metabolismus se zlepšuje. Vědci již dlouho prokázali, že imunitní systém je tvořen v gastrointestinálním traktu a tekutina reguluje optimální mikroflóru, což znamená, že obrana bude v perfektním pořádku.
 3. Čerstvý vzduch. Příroda sama předepisuje mladou ženu, aby chodila s kočárkem venku, užitečné pro ni i její dítě. Za prvé, tento pohyb, aktivita, která již příznivě ovlivňuje tělo matky, posiluje tón. Za druhé, snadné procházky pozitivně, povzbuzují, dodávají energii.
 4. Zdravé jídlo. Ano, když kojíte, musíte si vybrat potraviny tak, aby dítě nemělo koliku, alergie nebo diatézu. Nesmíme však upustit od dušené zeleniny, zdravé bramborové kaše a obilovin.
 5. Prevence chřipky a SARS během kojení zahrnuje vytvrzování. Posílení imunity by mělo začít teplými obdobími, nejlépe v létě. Začněte vytvrzovat kontrastní sprchou a poté každé ráno nalijte studenou vodu. Pro zvýšení energie, vitalitu, zvýšení tonusu, zvýšení krevního oběhu.
 6. Vzdejte se špatných návyků. Každý chápe, že kouření, pití matky nemá právo kojit své dítě. Ale stále jsou chvíle, kdy se žena necítí správně. Nikotin, alkohol přímo zhoršuje činnost vnitřních orgánů, trpí játry, ledvinami, plícemi, přímo se podílí na čištění a tvorbě krve. Toxiny matky vstupují do mateřského mléka, pak do těla dítěte.

Je důležité chránit a pečovat o mladou matku, nemluvě o jejím dítěti. Po porodu, žena podstoupí hormonální úpravu, ona je trápena deprese, zmatenost, strach, obzvláště jestliže to je pervorozhenitsa. Příbuzní by měli sledovat svůj psychologický stav, pomáhat ve všem, obklopovat láskou. Sebemenší porucha nebo porucha může způsobit ztrátu mléka, stres a stav maminky okamžitě odráží na zdraví svého potomka.

Studená léčba během laktace

Uprostřed sezónních infekcí je snadné zachytit virovou nebo bakteriální infekci. Pro příznaky nemoci, lidé jdou do lékárny, koupit léky se syntetickými vzorci. Ale jak léčit nachlazení kojících matek, aby rychle odstranily příznaky a nepoškodily dítě?

Konec konců, kromě pití spousty vitamínů a inhalací, terapeuti často předepisují farmakologická léčiva. Přehled trhu s lékárnami, metodami domácí léčby vám pomohou vybrat bezpečný režim léčby.

Očkování přírodou

Pediatři se domnívají, že mateřská malátnost během laktace není důvodem k převedení dítěte na umělé krmení. Když je nemoc dostatečně slabá, aby se spoléhala na biologické obranné mechanismy poskytované přírodou.

Pro nachlazení mohou být děti kojeny, protože protilátky produkované mateřským tělem vstupují spolu s infekčním agens do krevního oběhu. Tento proces je srovnatelný se zavedením antigenních látek, které tvoří silnou imunitu vůči infekci.

Jak se vypořádat s antibiotiky

Vazokonstriktor, protivirová léčiva se syntetickými formami, pokud je kojení kontraindikováno. Výjimkou je těžká forma nachlazení u kojící matky. Je nepřiměřené odmítat léky, když se vynoří vyhlídka na komplikace. Lékař předepisuje povolená antibiotika, která vstupují do mléka v malých množstvích:

 • léky penicilinové skupiny - ampicilin, amoxicilin;
 • cefalosporiny - zinnat, fortum;
 • makrolidy - sumamed, vilprafen.

Ten ve velkém množství vstupuje do těla dítěte, ale nemá negativní vliv na zdraví.

Zakázané léčiva

Při rezistenci kmenů k výše uvedeným antibiotikům jsou předepisovány toxičtější analogy. V tomto případě je zřejmá odpověď na otázku, zda je možné krmit dítě mateřským mlékem se zimou.

 1. Aminoglykosidy - gentamicin, netromycin, kanamycin snižují funkci sluchu a ledvin.
 2. Tetracykliny mají negativní vliv na tvrdou tkáň.
 3. Sulfanilamidy způsobené zvýšeným bilirubinem způsobují jadernou žloutenku.
 4. Fluorochinolony uvolňují strukturu chrupavky.
 5. Lincomycin narušuje funkci střev.
 6. Clindamycin vyvolává pseudomembranózní kolitidu.
 7. Levomitsetin s chloramfenikolem ovlivňuje kardiovaskulární systém a kostní dřeň.

Pro období ošetření kojící matky, nahradit přirozené krmení směsí, přidejte probiotika. Pro tento účel použijte vsuvku s malým otvorem srovnatelným s průměrem vsuvky. K udržení laktace je třeba každé 4 hodiny, včetně noci, mléko vyjádřit. To stimuluje produkci prolaktinu zodpovědného za laktaci.

Vlastnosti léčby

Prostředky širokého spektra aktivity nemají selektivní selektivitu a ničí prospěšnou mikroflóru. Po průběhu je tělo bez jakýchkoliv infekcí bezbranné. Následky antibakteriální terapie se projevují jako dysbakterióza - mikrobiální nerovnováha. Správná léčba kojící matky chladem a minimalizace účinků léčby:

 1. Nepředepisujte svůj vlastní lék. Vhodnou léčbu a dávkování může zvolit pouze lékař.
 2. Nesnižujte dávku. Tím nedojde k požadovanému efektu a zpoždění zotavení.
 3. Pít antibiotikum, když dítě saje nebo ihned po procesu.

Léčbu provádějte pod lékařským dohledem, zejména pokud jsou SARS v prvních 2 měsících po porodu nemocní. V této době je oslabené tělo nejzranitelnější. Vzhledem k tomu, že při užívání antibiotik jsou protilátky syntetizovány pouze po 4 dnech, během této doby, podporují tělo fyzioterapií, vitamíny a hojným pitím.

Léčba nachlazení u kojící matky vyžaduje dodržování určitých podmínek. Zrychlují regeneraci a chrání před komplikacemi. Nejdříve pozorujte odpočinek. Snížení otoků sliznic nosních průchodů spí na vysokém polštáři. Udržujte okna v režimu větrání a sledujte vlhkost vzduchu. V zimě suchý vzduch silně vysušuje sliznice, což komplikuje dýchání.

Pokud není v baterii v široké misce žádný zvlhčovač, vložte vodu. Chcete-li zlepšit nosní dýchání, použijte falangy z ukazováčků, abyste stlačili akupunkturní body na dně nosních dírek. Předem namažte polštářky maskou Doctor Mom nebo Menzol balsam Zvezdochka. Rozdělte cibuli a česnek po celém domě. Dezinfikují vzduch a snižují riziko infekce.

Jaké léky mohou kojit máma s nachlazením

Výsledky klinických studií týkajících se účinku klasických léků na tělo dítěte jsou málo. Ve většině případů nebyly vůbec provedeny. Existují však prostředky s prokázanou bezpečností. Tyto léky pro kojící matky pro nachlazení potlačují známky infekce a zvyšují bariérové ​​síly.

Ale i bezpečná bioformula může vyvolat alergii, takže začněte s minimální dávkou. Pro snížení prahu ohrožení zvolte jednokomponentní formulace. Je prokázáno, že negativní imunitní reakce se vyskytuje častěji po užití kombinovaných léků. Nejlepší studené léky pro kojící matku:

 1. Lizobak - přírodní antiseptikum ničí membrány patogenních mikroorganismů. Absorbovatelné tablety mají terapeutický účinek při akutních akutních respiračních virových infekcích, posilují imunitní systém. Pro efekt vezměte s pyridoxinem.
 2. Imunomodulační a antivirové vlastnosti chřipkového viru jsou všem známy. Za předpokladu, že není alergie, jsou povoleny pro těhotné ženy a děti.
 3. Svíčkový efekt "Viferon" je způsoben antibakteriální aktivitou, inhibicí syntézy RNA a virů obsahujících DNA, výraznými imunomodulačními vlastnostmi.

Co jiného můžete pít kojící mámu s protivirovým nachlazením? Do tohoto seznamu se přidává Laferobion ve formě roztoku pro inhalaci, aerosoly, čípky a kapky. Aflubin a ocillococcinum se objevily na trhu lékáren poměrně nedávno a odborné názory se liší. Aby nedošlo k ohrožení zdraví dítěte, dělejte bez nich během laktace. V černé listině - rimantadin, arbidol, groprinosin.

Jak snížit teplotu kojící maminky se zimou

Teplo je výsledkem boje těla s infekcí a intoxikací a nepředstavuje ohrožení zdraví. Některé kmeny umírají, když se teplota zvýší na pár divizí. Pokud jsou údaje na teploměru nad 38,50, je vhodné užívat lék. V klasických případech pijí Coldrex a Theraflu. Tablety se syntetickými formami jsou však nebezpečné pro kojence.

Na radu televizního lékaře Komarovského vyberte paracetamol a ibuprofen pro léčbu nachlazení u kojící matky. Odstraňují teplotu, anestetizují, poskytují protizánětlivý účinek, jsou zcela vylučovány z těla ledvinami. Pokud je to nezbytně nutné, vezměte aspirin v minimálních dávkách. Vzorec způsobuje metabolické poruchy u dítěte.

Pití

Jak snížit teplotu pro chladnou matku, pokud nepřekročí 38 stupňů? Pro subfebrile hodnoty, zkuste třením s octem nebo vodkou, pít více čaje:

 • s citronem;
 • maliny;
 • lípa a máta:
 • brusinky;
 • černý rybíz.

Bobule - přírodní antibiotika. Obsahují velké množství vitamínu C a mají patogenní účinek. Teplé pití zvyšuje odolnost těla, chrání před dehydratací a čistí krev. Med, citron, malina však může vyvolat alergie. Ovocné nápoje z brusinek a rybízu, sušené ovocné kompoty bez cukru, limetkový čaj, šípková infuze přinese výjimečné výhody. Pokud je dítě náchylné k diathesis, pít slabě vařené čaje nebo horké mléko pro zlepšení laktace.

 1. K přípravě infuze lipových listů nebo máty, ve 4 šálcích vařící vody, umístěte 2 lžíce s kopcem surovin, nechte 30 minut pod uzavřeným víkem.
 2. Přidejte strouhané bobule pouze do teplého čaje, abyste uchovali vitamíny na maximum.
 3. Rozdrcená divoká růže zaparete do termosky a namočte pár hodin.

Jaké léky můžete pít pro kojící matku se zimou a kašlem?

Souběžná reakce při zánětu zahrnuje čištění sliznic dýchacích cest z prvků cizí mikroflóry průdušek. Tradičně, proces začíná suchým, drsným hrdlem kašle, který se po 2-4 dnech promění v mokrý. Je-li kojící matka nemocná zimou a déle než 2 týdny nezmizí, vezměte si sirupy. Specialista předepisuje 1-2 léky z povoleného seznamu.

Kompozice obsahují extrakty rostlinných složek bez chemických inkluzí. Je třeba mít na paměti, že mnozí nemají bezpečnostní certifikáty. Skutečnost, že klinické studie nebyly provedeny, výrobci zapisují do návodu.

Co může kojící maminka s chladným sirupem:

 1. Herbion s jitrocelem a sléz.
 2. Gedelix s výtažkem z břečťanu.
 3. Hrudník elixír, tussamag, Dr. Mom pro čištění průdušek.
 4. Z homeopatických léků: Stodal, Avenged, Bronhikum, Sinekod.

Silně zakázáno: bromhexin, kodak, codeterpin, bronholitin. Vzhledem k nedostatku správných informací je velmi vzácné předepisovat: falimint, coldrex nite, libexin. Kapky kašle by měly být zlikvidovány - obsahují mnoho syntetických inkluzí.

Jaké léky může užívat kojící matka s nachlazení na prášky proti kašli

Ambroxol, Lasolvan, Ambrobene obsahuje ve vzorcích účinnou látku - Ambroxol, v mikro dávkách, spadající do mléka. Bezpečnost je prokázána mezinárodním výzkumem. Skupina léků vyráběných v tabletkách a kapalných formách. Fluimucil nebo ACC s aminokyselinou acetylcystein nejsou méně účinné.

Jak léčit nachlazení farmakologickými nosními léky

Rhinoviry vždy napadají sliznice nosních dutin. Proces je doprovázen otokem, nazální kongescí, silným svěděním. Lékaři nepovažují rýmu během laktace za subjektivní symptom a zahrnují komplexní kapky a spreje. Pokud neléčíme rýmu, může způsobit zánět dutin čelisti, otitis.

Před odkapáním nosu očistěte dutiny od tajemství a navlhčete sliznici. K tomuto účelu používejte mořské roztoky jako aqua maris, fyziologický roztok, nosol. Alternativně může být doma připraveno čistící činidlo smícháním 1 lžičky. sůl a kapka jódu ve sklenici filtrované vody. Roztok se odkapává pipetou nebo pomocí lahvičky se síťovou tryskou. Douching s injekční stříkačkou je nepřijatelný: pod tlakem proud vstupuje do sluchové trubice, pak do středního ucha. V důsledku toho se k infekci přidá otitis media.

Zkombinujte postup s kloktáním. Furacilin nebo hexorální odstraňuje lechtání, Lizobact a Strepsils lízátka zjemňují hrdlo. Ekologické roztoky Lugolu a jeho derivátů inhibují patogenní mikroby, dezinfikují nosohltan.

Kapky dělají

Co dělat, když má kojící matka chlad, jak rychle odstranit rýmu a výpotek? Na záchranu přijdou kapky vazokonstriktoru.

 • Vitanol, Pinosol s výtažky z eukalyptu, máty peprné a jehličnatého etheru uvolňují otoky, výplach nosních sliznic. V případě přecitlivělosti na některou z jejich složek jsou zakázány prostředky.
 • Nazivin, Noksprey má první úroveň nebezpečí. I přes minimální pronikání do mléka někdy způsobují nárůst tlaku a tepové frekvence. Podle doporučení výrobce používejte až 3 dny.
 • Fenylefrin (nazol) má kombinovaný vzorec s anti-edémem, nezpůsobuje negativní reakce. Zobrazeny matky a děti.
 • Alergodil a azelastin druhé generace s nízkým procentem koncentrace v mléce s alergickou rýmou zmírňují ucpání nosních cest během 10 minut.

Kojící matky s nachlazením mohou být užívány: galazolin, tezin, fluticason, mometason, azelastin. Ve srovnání s moderními léky je tradiční naftyzin a farmazolin mnohem nebezpečnější.

Aerosoly

Nazarelský sprej nové generace s minimální absorpcí v mléce má anti-edematózní a antimikrobiální účinky a je naprosto bezpečný. Pro snížení koncentrace účinné látky ji používejte po krmení.

1. Geksoral potlačuje patogenní mikroflóru o 12 hodin v důsledku obsahu hexatidinu
2. Tantum Verde protizánětlivého účinku mohou být užívány každé 2-3 hodiny matkami k dětem bez strachu z následků.
3. Nazaval eliminuje svědění, alergické příznaky, otok.
4. Chlorofyllipt rozlišuje antibakteriální formu a protizánětlivou aktivitu. Pro odstranění suchosti promažte sinusy roztokem oleje.

Inhalační terapie

Léčba nachlazení kojící maminka může být léčebnými páry. Inhalace je jedním z topických způsobů, jak zředit sputum, eliminovat přetížení nosu a krku. Pomocí nebulizátoru generujícího aerosolové páry se účinné látky ukládají na sliznicích dýchacích cest. Mají terapeutický efekt, téměř bez pádu do krve.

V nepřítomnosti přístroje proveďte postup starým způsobem, sedí nad pánví a zakryjte ručníkem. Další možností je skládání nálevky ze silného papíru, vkládání do výpusti konvice.

Jak správně dýchat

Vdechujte páry po dobu 1–2 minut, abyste vyloučili potenciální rizika. Chcete-li doručit léčivé výpary do cíle, zhluboka se nadechněte nosem a vydechněte ústy.V nepřítomnosti imunitní reakce proveďte 10minutové sezení, přidejte 3 až 5 kapek na 3 litry vody.

 • při teplotách nad 37,2 ° C;
 • problémy s dýcháním;
 • časté krvácení z nosu.

Vhodné pro inhalace s HB:

 • alkalická minerální voda;
 • roztoky vykašlávání s mukolytickým účinkem: laszolvan, ambrobene, ACC, fluimucil;
 • se silným kašlem - bronchodilatátory: troventní, beroluální, 1% lidokain;
 • bakteriální infekce - ceftriaxon s fyziologickým roztokem a fluimucilem s rozpouštědlem;
 • nachlazení, zatížené broncho-plicními chorobami - Miramistin a decasan bez chovu;
 • pro prevenci SARS - imunomodulátorů: interferonový prášek pro míchání s vodou, čistý Derinat.

V případě lidokainu, který zastaví ostrý kašel, zvolí lékař správnou dávku.

Rostliny a étery

Pro inhalaci použijte infuze sušených bylin ze šalvěje, levandule, eukalyptu, heřmánku, máty. Vícesložkové antiseptické poplatky, které mají synergický efekt. Byliny jsou dezinfikovány, mají hojivý účinek na rány, v důsledku čehož dochází k vymizení pocení v krku, opuch nosních průchodů ustupuje, dutiny jsou zbaveny hlenu. Recept na přípravu fyto-roztoků pro inhalaci je jednoduchý: nalijte 2 lžíce bylin a nechte působit 20 minut.

V případě přecitlivělosti na některé složky před těhotenstvím nepoužívejte anýz, kmín, hřebíček, ethery stromů. Pokud alergie chybí, hledejte ve dvojicích santalové dřevo, eukalypt, cedr, jedle nebo bergamot.

Pro potlačení patogenní flóry a antivirové profylaxe připravte cibuli a česnek. Pak hodně vymačkejte, přidejte šťávu do vody v poměru 1:10. Mějte na paměti, že suší, takže střídajte s jinými roztoky, například minerální vodou. Borjomi změkne, provokuje výtok sputa, je bezpečný pro alergiky. Mnozí dýchají sodou, ale když kašel zásaditě silně sliznice suché. V boji proti suchému kašli, účinné složení 2 kapky máty, cedr, levandule v 0, 5 vody.

Co jiného může ošetřující matka ošetřovat na nachlazení

S ARVI, bolest v krku, rýma pomáhají horké nohy lázně. Pod vlivem tepla expandují periferní nádoby. To vede k:

 • urychlit průtok krve;
 • pokles edému v katarálních ložiscích;
 • zvýšená laktace.

Reflexní efekt na nohou usnadňuje nosní dýchání, odstraňuje další subjektivní znaky. K fyzioterapeutickému postupu, který je prospěšný, netráví se při zvýšených teplotách. Pokud máte problémy se srdcem, tepelný stres může způsobit tachykardii.

Co může léčit nachlazení s HB v lázních s teplou nohou:

 1. Suchá hořčice, přidaná do misky s vodou, zvyšuje efekt oteplování.
 2. Bobkový list a roztok manganové dezinfikovat vodu.
 3. Mořská sůl odstraňuje otok a únavu.

Po fyzioterapii otřete hřbet a nohy pomocí jehněčího tuku přes noc. Kromě toho pít na prázdný žaludek na lžíci před jídlem, pití horkého mléka nebo vitamínový čaj.

Domácí terapie: populární recepty

Jak zacházet s kojící matkou se zimou, pokud je nos naplněn? Vrátit volný dech česnek-cibule masť vlastní vaření. Recept: Zahřívejte ve vodní lázni ½ šálku rostlinného oleje, smíchejte s lžící nakrájené zeleniny. Po 2 hodinách filtrujte a promažte sliznice nosu.

Ošetření krku

Použijte zbývající slupky pro kloktání. 2 lžíce. Já Zapary 450 ml vařící vody a ponořte 4 hodiny pod víko. Proveďte postup 6-7 krát denně. K umytí použití krku:

 • heřmánkový čaj - lžíce sušených květin na sklo;
 • šťávy z černého rybízu, brusinky, brusinky zředěné vodou 1: 1;
 • roztok jódu;
 • kombucha

Účinně opláchněte řepnou šťávu. Rozetřete kořenovou zeleninu na struhadle, nalijte 1 lžíci octa jablečného octa, nechte pár hodin. Hmotnost filtru a opláchněte hrdlo infuzí.

Pokud je obtížné polykat, proveďte obklady. Namočte plátěný ručník do horké vody, omotejte kolem krku a fixujte ho lepící fólií po dobu 20 minut. Na suchý hadřík je možné pokládat tenkou vrstvu tvarohu a postupovat analogicky. Náš stánek je několik hodin.

Kašel

Tradiční lék na léčbu infekcí dýchacích cest je šťáva černého ředkve:

 • zeleninu oloupeme a nakrájíme na kostky;
 • přidejte do nádoby pár lžiček medu;
 • zakryjte nádobu gázou;
 • nechte ho vařit.

Při kojení apiloprodukt nahradit cukr. Alternativa: odřízněte horní část, vyřízněte část jádra, nalijte písek a počkejte, až se šťáva objeví v díře. Pijte čajovou lžičku ano 5 krát.

 1. Během dne, kojící maminka na nachlazení může pít fík koktejl. 7 minut sušeného ovoce vařte 5 minut ve 200 ml mléka a použijte ve 3 dávkách.
 2. Libra otrubů vařená vroucí vodou, namočená pod víkem, dokud nevychladne, nenapadne. Během dne si vezměte tekutinu.
 3. Polovina sklenice rozinek nalijte do termosky vařící vodu, namočte 30 minut. V kompótu přidejte pár lžiček cibulové šťávy, pijte v noci v jednom kroku. Léčivý nápoj užívejte každý druhý den.

Zima

Číslo receptu 1. Rozdrtit bříza pupeny pohodlným způsobem. Naberte 3 lžíce. Já fytomass, kombinujte se 100 g másla, pak na sporáku 50 minut. Zmáčkněte směs, nechte dort pro obklady. Použijte lék 4krát denně. Podle receptu se do tekutiny vsype 200 g medu, ale aby se nevyvolala diatéza v dítěti, jděte bez ní.

Číslo receptu 2. Borovice pupeny (60 g), vařené po dobu 2 minut v půl litru mléka, posílit imunitní systém a urychlit uzdravení.

3. Ve vroucím mléku přidejte 30 g másla a 1/3 lžičky sody, šlehacího žloutku. Bez čekání na var, odstraňte hmotu. Doporučený denní příjem je 4krát.

Tvrdý kašel

Kojící maminka s chladem trpícím záchvaty suchého kašle, užitečnou směsí póru. Bílé části rozdrtíme, zakryjeme opalovacím mlékem, necháme působit nejméně 3 hodiny. Pijte dezertní lžičku 6 krát.

 1. Smíchejte 70 g lipových květů a 50 g tymiánu. Trvat 20 minut, v noci.
 2. Nalijte lžíci borovice pupeny do termosky a nalijte 200 ml vroucí vody. Na začátku útoku vypijte 2 doušky.
 3. Místo čaje, vařit květiny jetel luční - 2 lžíce na konvici.
 4. Řez 5 cm od kořene zázvoru, kotlety, vařit v termosce. Pro pot, dost 3 šálky. Vitaminizujte nápoj citronem.
 5. Nalijte 1 vodu do hrnce, vyhoďte 2 neloupané cibule, nalijte sklenici cukru a vařte 60 minut. Použijte vždy 100 g.

Tyto recepty vám pomohou vybrat možnosti léčby, a neublíží vaše dítě. Během masové infekce se snažte být na přeplněných místech. Vždy udržujte svou imunitu v dobrém stavu. Chcete-li to provést, postupujte podle diety, pít více vitamínových nápojů, zkuste dostat dostatek spánku.