Jak zlepšit imunitu dítěte nebo dospělého

17. prosince 2017

Obecné informace

Skutečnost, že imunitní systém by měl být posílen a udržován, znají téměř všechno. Naštěstí se to v televizní reklamě neustále objevuje v různých prostředcích av lékárnách nabízejí lékárníci takové léky. Často se „imunitní drogy“ snaží „strkat“ pacienty a lékaře. To je důvod, proč mnoho lidí má dojem, že péče o vlastní zdraví a zdraví jejich dětí znamená povinné používání různých prostředků ke zvýšení imunity. Je samozřejmé, že výroba různých modulačních prostředků je vynikajícím příjmem farmy. výrobci.

V tomto případě je rozhodující otázkou, zda imunitní systém skutečně potřebuje nějaké léky?

Imunologie byla založena v devatenáctém století francouzským vědcem Louisem Pasteurem. Byl to on, kdo poprvé poznamenal, že během brutálních epidemií strašných nemocí - epidemie, cholery atd. - někteří lidé zůstali zcela zdraví. Vedení této skutečnosti, vědec navrhl, že tam je jistý mechanismus v lidském těle, který může chránit před infekcí.

Později vznikla obecná teorie imunity, která vznikla v důsledku vážné „bitvy mysli“ - na konci devatenáctého století vědci Paul Erlich a Ilya Mechnikov pokročilé vlastní teorie o imunitě. Podle Ehrlicha, hlavní obranný mechanismus těla je poskytován protilátkami - chemikálie, které blokují všechny cizí agenty v těle, které se tam dostanou.

Podle názoru Mechnikov je organismus chráněn před mikroby speciálními buňkami - fagocyty, které jedí patogenní mikroorganismy. Byl to Mechnikov, který ve své době objevil fagocytózu. Každý z vědců věřil, že ten druhý je hluboce mylný. Brzy však bylo jasné, že oba mají pravdu, jen se stalo, že každý z nich identifikoval jeden z mechanismů imunitního systému. Jako výsledek, oba titáni vědy přijali Nobelovu cenu v biologii, a mechanismus imunity se otevřel k lidstvu.

Jaká je imunita a jak to funguje?

Imunita je kombinací reakcí interakce mezi imunitním systémem a antigeny (biologicky aktivními látkami), jejichž účelem je zachovat stálost prostředí v těle. Když antigen vstoupí do těla, interaguje s imunitními buňkami. V jeho průběhu, tyto buňky určují jaký druh antigenu - “něčí vlastní” nebo “někoho jiného”. Reakcí na zavedení cizích činidel je produkce protilátek, které ničí antigeny. Tato reakce byla objevena vědcem Erlichem, jeho jméno je humorální imunita.

Množství biologických činidel v těle může být přímo eliminováno. To znamená, že rakovinné buňky, bakterie atd. Jsou zničeny fagocyty. Tento proces je definován jako buněčná imunita, kterou objevil Mechnikov.

Tyto dva typy imunity jsou příbuzné. Po absorpci bakterií stimulují fagocyty produkci protilátek proti němu.

Stanovují se tyto typy imunity:

Vrozené a získané

Vrozený (dědičný) - člověk se narodí, již má určitý soubor protilátek, uložený geneticky.

Získané (adaptivní) - je tvořeno v závislosti na prostředí, ve kterém člověk žije. Když organismus napadne určitou infekci, produkuje protilátky, které mohou bojovat s patogenem, pokud znovu vstoupí do těla.

Očkování se označuje jako konkrétní případ získané imunity.

Aktivní a pasivní

Aktivní - jeho podstatou je tvorba protilátek vlivem vnějšího vlivu. Po vakcinaci a poinfekční imunitě je vždy aktivní.

Pasivní - vzniká, když jsou protilátky injikovány zvenčí. K tomu dochází například tehdy, když je sérum injikováno dárcovskými protilátkami, nebo když dítě dostává mateřské mléko, které také obsahuje protilátky, které mohou dítě chránit před infekcemi.

Specifické a nespecifické

Nespecifické - mluvíme o komplexu různých mechanismů, které chrání tělo před jakoukoli invazí zvenčí. Například antibakteriální složky jsou obsaženy v slzách, slinách. V lidské krvi je interferon, který překonává útoky virů.

Specifické - tělo produkuje protilátky namířené proti specifickému patogenu. Aby se chřipka porazila, produkují se některé protilátky, černý kašel - ostatní atd.

Lidská imunita je schopna odolávat nejen virům nebo patogenním mikroorganismům. Chrání také tělo před rakovinnými buňkami. Imunitní systém identifikuje takové buňky jako cizí a eliminuje je pomocí specifických i nespecifických mechanismů. Proto existuje teorie, že onkologické procesy v těle se vyvíjejí na pozadí zhoršené funkce imunitního systému.

Patologie imunitního systému

Autoimunitní onemocnění

Normální fungování imunitního systému je určeno jeho schopností „rozpoznat“ cizí látky v těle. Když tato funkce selže, "jejich" buňky jsou vnímány jako "cizí", což vede k jejich zničení imunitním systémem. Tento proces je podstatou autoimunitních onemocnění. S rozvojem těchto onemocnění imunitní systém začíná zabíjet jednotlivé buňky a tkáně a vnímat je jako cizí.

Imunodeficience

Další porušení je způsobeno tím, že imunitní systém nefunguje správně. Takový stav je definován jako imunodeficience, stává se primárním (vrozeným) i sekundárním (získaným).

 • Primární imunodeficience je důsledkem genetických poruch, v důsledku čehož v organismu nejsou dostatečně funkční specifické a nespecifické obranné mechanismy.
 • Sekundární imunodeficience - důsledek vlivu vnějších faktorů. Může být vyvolána těhotenstvím, silným stresem, špatnou výživou, viry (u pacientů s AIDS), ozářením, užíváním některých léků atd.

Imunita také oslabuje, když je systém nucen fungovat velmi aktivně. Po dlouhotrvajících infekčních onemocněních je tedy zajištěn vývoj stavu imunodeficience.

Imunitní odpověď je velmi důležitým pojmem v oblasti transplantologie. I když se v moderní medicíně transplantologie aktivně vyvíjí a lékaři jsou schopni transplantovat mnoho orgánů, úspěch takové operace přímo závisí na správném pooperačním terapeutickém schématu. Imunitní systém se totiž snaží transplantovaný orgán zničit a vnímat ho jako mimozemský.

Známky oslabené imunity

Mnoho lidí začíná aktivně přijímat imunopreparáty a věří, že jejich imunitní systém nefunguje dobře. Je však téměř nemožné nezávisle pochopit, zda existují problémy. Koneckonců, je to jen lékař, imunolog nebo alergik, který dokáže přesně určit, zda je v systému dysfunkce tohoto systému. Stanovení nebo vyvrácení přítomnosti imunodeficience bude dosaženo pouze po provedení speciální laboratorní imunologické studie.

Takovou podmínku můžete nezávisle podezřívat, pokud jsou tyto znaky určeny:

 • Časté nachlazení, virové onemocnění, projevuje se více než pětkrát ročně. Pro děti předškolního věku je taková četnost nachlazení normou, u starších dětí a dospělých není takový počet nachlazení normální.
 • Velká únava, neustálý pocit slabosti, podlitiny pod očima, bledá kůže, bolesti hlavy. Tyto příznaky však mohou být také důkazem jiných patologických stavů, zejména krevních onemocnění. Proto je lepší okamžitě se poradit s lékařem a být vyšetřen, aby se vyloučila taková onemocnění.
 • Nespavost, těžká ospalost.
 • Zvětšené lymfatické uzliny, krční a axilární, bez bolesti.
 • Zvětšená slezina.
 • Zhoršení vlasů, křehké nehty, loupání a suchá kůže.
 • Alergické projevy - reakce spojené s alergiemi na potraviny nebo za studena, rýmou nebo kašlem alergického původu mohou znamenat selhání imunity.
 • Příznaky střevní dysbiózy - nadýmání, ztráta chuti k jídlu, úbytek hmotnosti.

Jak zlepšit imunitu bez tablet?

Otázka, jak zlepšit imunitu u dospělého nebo dítěte, je akutní v období po nemoci a ne jen. Ve skutečnosti je odpověď na otázku, jak posílit imunitní systém dospělého bez tablet, jednoduchá: musíte dodržovat některá jednoduchá pravidla, která pomohou zlepšit stav.

Posílení imunity u dospělých a dětí začíná správnou výživou. K obnovení normální funkce imunitního systému pomůže vyvážená strava, která musí být denně čerstvé ovoce a zelenina, luštěniny, mléčné výrobky, ryby.

Rychlé občerstvení, škodlivé produkty, jako jsou hranolky nebo sušenky, musí být zcela opuštěny. Snídaně je nejlepší kaše, je vhodné pít odvar bylin, divoká růže, jíst med. Posílení těla tímto způsobem je také nezbytné pro děti, které by měly být od útlého věku vyučovány pravidly vyvážené stravy.

Tváří v tvář otázce, jak zlepšit imunitu dospělého, je třeba věnovat pozornost stavu střeva. Spojení ochranných funkcí těla se střevní dysbiózou již bylo prokázáno.

Co pít k obnovení střevní mikroflóry, řekněte to lékaři. V této situaci jsou probiotika účinná. Lékaři často říkají, že můžete pít jogurt vyrobený z probiotik. K jeho přípravě je třeba přidat jednu vařenou tobolku s probiotikem nebo speciální kvašení do vařeného mléka a vypít tento nápoj po 12hodinové infuzi denně. Pro obnovu mikroflóry a vysoce kvalitní mléčné výrobky jsou účinné.

Někdy je odpověď na otázku, jak posílit imunitní systém dospělého a dítěte na ochranné funkce těla, velmi jednoduchá: stačí odstranit zdroj chronické infekce. To by mělo okamžitě léčit zubní kaz, sinusitida, angína.

Často rodiče, kteří se obávají, jak zvýšit imunitu dítěte, si neuvědomují, že ochranné funkce se snížily v důsledku helmintické invaze. Je důležité si uvědomit, že jakmile je analýza výkalů nesprávná. Proto pokud máte podezření na infekci červy, musíte ji držet nejméně třikrát.

Mnozí rodiče, pro které je otázka relevantní, jak zvýšit imunitu dítěte, nepraktikují velmi důležitý způsob - zpevnění. Ale marně, protože je to velmi důležité. Musíte to začít postupně, nejlépe se to děje v létě. V teplých dnech můžete chodit na trávě naboso, což je mimochodem užitečné i pro dospělé. Později si můžete postupně zvyknout dítě na denní výplachy, koupání v chladné vodě.

Aby vaše tělo bylo zdravé, musíte být nervózní, jak je to jen možné. Je žádoucí, aby se vztahoval na život snadnější, aby se zabránilo stresu, nervové napětí. K uklidnění nervového systému pomůže jóga, meditace a dokonce i cvičení.

V chladném období je vhodné pravidelně konzumovat směs ořechů, rozinek, medu, citronu ve stejném poměru. V dopoledních hodinách a večer by měla jíst na 1-2 lžíce. Já takový lahodný mix.

Je velmi užitečné chodit na čerstvém vzduchu, ještě lépe - pracovat hodně na zahradě nebo v zahradě.

Měl by člověk usilovat o dokonalou čistotu?

Mnoho lidí věří, že mnoho zdravotních problémů souvisí s nesterilní povahou světa a že dítě může „chytit“ infekci tím, že si zahraje v bahně nebo sníst nemyté ovoce přímo ze zahrady. Samozřejmě, v tom je nějaká pravda. Ale obranný systém těla, stejně jako všechny ostatní, musí být účinně vyškolen, aby mohl jednat efektivně. V lékařství, takový “trénink” být volán antigenní stimulace.

V děloze je plod ve sterilních podmínkách. Poté, co se dítě narodilo, je jeho ochrana zajištěna mateřskými protilátkami, které dostávala skrze placentu a stále je přijímá s mateřským mlékem. Pobyt v prostředí, kde je spousta virů a mikrobů, dostává dítě ochranu díky mateřským protilátkám a během tohoto období aktivně rozvíjí vlastní imunitu.

Pokud je médium co nej sterilnější, není antigenní stimulace tak účinná, jak je potřeba, a imunita dítěte se nevyvíjí. Když mateřské protilátky již neposkytují ochranu, tělo dítěte se stává náchylné k infekčním útokům. Sterilní čistota proto není v tomto případě nejlepším spojencem.

Navíc patogenní mikroby ve srovnání s užitečnými mikroby s větší pravděpodobností způsobují rezistenci na antiseptika. Za sterilních podmínek je mnohem snazší nakazit se mikroby rezistentními vůči antibiotikům.

S ohledem na všechny tyto aspekty již v mnoha evropských zemích již neprovádí úplnou sterilitu v porodnicích a nemocnicích pro malé děti.

Musím posílit ochranné funkce?

Takže teď byste měli zjistit otázku o nejdůležitější otázce: potřebujete pít různé léky pro zlepšení imunity?

Podle lékařských statistik jsou lidé z města alergičtí třikrát častěji než obyvatelé venkova. Zároveň lidé ve městě žijí ve sterilnějších podmínkách.

Další zajímavý fakt: lidé žijící ve vyspělých evropských zemích trpí třikrát více než alergické projevy ve srovnání s lidmi v afrických zemích.

Tyto skutečnosti dokazují, že imunita musí být vycvičena. Ale ve skutečnosti, obyvatelé měst pro to nemusí pít imunostimulační léky, a méně pravděpodobné, že použití antiseptické mýdlo, použijte antiseptika.

Ale stále je těžké odolat, pokud všudypřítomná reklama neustále hlásí, že léky, které zvyšují imunitu, musíte brát téměř všechno. V žádném případě by se takové odvolání nemělo domnívat. Ve skutečnosti obranný systém těla nepotřebuje další stimulanty. Je důležité zajistit optimální podmínky pro boj proti imunitnímu systému proti patogenům.

Dítě s kašlem, horečkou, rýmou nevyžaduje imunopreparáty. Koneckonců, tyto příznaky ukazují, že tělo bojuje s patogenním "outsiderem".

Obzvláště důležité je, aby se mladé mumie, v nichž děti často mají nachlazení, chovaly co nejchladněji. Ve skutečnosti, nejmenší může být ohromen chladem poměrně často - 5-6 krát ročně, a to je docela normální.

Je důležité si uvědomit, že takové nemoci jsou druhem výcviku imunitního systému a není třeba zneužívat imunostimulační léčiva.

Je samozřejmé, že imunostimulancia musí být někdy užívána. Někdy tělo potřebuje, aby mu pomohl aktivněji bojovat s nemocí.

Proto se doporučuje užívat imunostimulační látky, například v takových případech:

 • při napadení chřipky H1N1 nebo jiného typu chřipky;
 • během zotavení po operacích;
 • sportovců během zotavení.

Ale i ve stejných situacích mohou být tyto léky užívány až po konzultaci s lékařem. Ve specifické situaci je třeba zvolit specifické prostředky, které jsou účinné.

Přípravky na zlepšení imunity

Léky na imunitu jsou klasifikovány jak podle původu, tak podle mechanismu účinku. Takové léky na posílení obrany jsou k dispozici ve velmi velkém množství. Proto je důležité vědět, co představuje jakýkoli lék, aby se zvýšila imunita, než se začne užívat.

Bylinné přípravky

To znamená zlepšit imunitu u dětí a dospělých na rostlinném základě. Seznam tablet pro děti na bázi bylinných složek je široký.

Echinacea

Echinacea patří do rodiny aster. Nejoblíbenější z deseti druhů rostlin tohoto rodu je Echinacea purpurea.

Složení této rostliny obsahuje velmi velké množství různých vitamínů, esenciálních olejů. Má antivirový a antimikrobiální účinek, aktivně stimuluje buněčnou imunitu, zvyšuje počet leukocytů v krvi.

Echinacea se nachází v mnoha přípravcích, mezi nimi Immunal, kapky Echinacea, Dr. Theiss Echinacea, Echinacea-Vilar, atd. Mnozí z nich často používají imunopresanty pro děti.

Eleutherococcus

Rostlina patří do čeledi Aralia, která zahrnuje třicet druhů rostlin. Přípravky na imunitu u dětí a dospělých jsou vyrobeny z kořenů a oddenků Eleutherococcus.

Nejběžnějším lékem je extrakt z Eleutherococcus. Kompozice obsahuje mnoho živin. Díky kofeinu, přípravky na bázi Eleutherococcus osvěžují, zlepšují výkon. Často se používá k posílení imunity dítěte a dospělého.

Ženšen

Tento kořen také obsahuje velké množství velmi prospěšných látek pro tělo. Obsahuje také kofein v kompozici, takže pokud dítě bere drogy s ženšenem, je třeba zajistit, aby nedošlo k předávkování, a tudíž nadměrné stimulaci. Opatrnosti je třeba věnovat ženšenům se srdečním onemocněním, hypertenzním pacientům.

Lemongrass čínské

Vytrvalá rostlina, z listů, které vaří čaj, a ovoce se používají v potravinách. Tato rostlina je bohatá na vitamin C, zvyšuje odolnost vůči stresu, zvyšuje účinnost. To je nejlepší způsob, jak rozveselit. Nadměrná konzumace však může způsobit nespavost. Lemongrass by měl být užíván velmi opatrně lidmi s hypertenzí a srdečními chorobami.

Bakteriální činidla

Tyto kapky, svíčky, tablety ke zlepšení imunity, které obsahují složky bakteriální buňky. Když bakterie proteiny v těle, způsobují imunitní reakci na tento mikroorganismus. Když tedy přijde čas na překonání skutečného mikrobu, imunitní systém bude mít již připravenou „zbraň“. To znamená, že injekce, tablety pro imunitu z této skupiny, ve skutečnosti působí jako vakcíny.

Například produkty Imudon, Ribomunil, IRS-19, Likopid obsahují složky bakterií, které jsou běžné u infekcí horních cest dýchacích a horních cest dýchacích.

Přípravky interferonu

Tyto fondy, zaměřené na zvyšování imunity, jsou rozděleny do dvou velkých skupin:

 • Lidský interferon - interferony v lidském těle jsou rozděleny do tří podskupin (alfa, beta a gama). Léčiva mohou zahrnovat jak interferony odděleně, tak jejich směsi: Viferon, Grippferon, Velferon, Laferoni atd. Tyto přípravky jsou vyrobeny z darované krve nebo pomocí metod genetického inženýrství. Pokud je třeba posílit imunitní systém, používají se také injekce pro imunitu interferonem.
 • Interferon endogenní produkční stimulanty - léky, které bojují proti virům, zejména proti chřipce. To znamená Arbidol, Anaferon, Amiksin a další.

Nukleové kyseliny

Tyto léky pro zvýšení imunity u dospělých a dětí stimulují buněčnou a o něco méně humorální imunitu. Používají se v případě bakteriálních infekcí (zejména tuberkulózy), aby se zvýšila účinnost účinků některých vakcín. Tyto léky hojí rány velmi účinně, takže se používají pro vážné popáleniny a hnisavé rány.

Samostatné přípravky se používají jako stimulanty pro produkci interferonu při virových infekcích.

Azoxymere bromid

Jedná se o relativně nový lék pro zvýšení imunity, který se používá jako antioxidant, imunostimulační, detoxikační činidlo, které stabilizuje membránu. Má také vlastnosti hepatoprotektoru. Pro zvýšení biologické dostupnosti tohoto nástroje použijte nástroj Longidase. Ale je nutné aplikovat uvnitř, píchnutí, a také používat svíčky pouze podle jmenování lékaře.

Biogenní stimulanty

Tato skupina zahrnuje léčiva, která zvyšují imunitu u dospělých a dětí, která je založena na živočišné nebo rostlinné tkáni. Jedná se o Actovegin, Aloe Extract, Gumisol, PhiBS, Bioced.

Přestože jsou tyto léky na imunitu u dospělých i dětí předepisovány poměrně často, jejich mechanismus vlivu nebyl plně studován. V mnoha zdrojích existuje důkaz, že účinnost takovýchto léků je sporná.

Přípravky z brzlíku

Tyto léky se také nazývají imunoregulační peptidy. To znamená Timaktid, Timalin, Timogen, Timosin a další Léky v této skupině jsou výtažky z brzlíku zvířat. Takové tablety pro imunitu pro dospělé a děti jsou zpravidla určeny pro chronické infekce - tuberkulózu, trofické vředy atd. Vzhledem k tomu, že pod jejich vlivem jsou stimulovány pouze jednotlivé imunitní vazby, jejich použití je vhodné v imunodeficitních stavech, vyvolaných chronickými infekčními chorobami.

Vitamíny

Kvalitní vitamíny pro zvýšení imunitního systému u dospělých pomáhají normalizovat metabolismus, včetně obnovení normální funkce imunitního systému. Dobrý lékař však nedoporučuje pít vitamíny ani homeopatické léky, ale pravidelně konzumovat přírodní vysoce kvalitní produkty, které zahrnují přírodní vitamíny. V prvé řadě je důležité, aby se do jídelního lístku častěji dostávaly ryby, zelenina, ovoce, ořechy atd. Některé lidové léky na zlepšení imunity u dospělých a dětí obsahují také velké množství vitamínů. To je dogrose vývar a směs medu, citronu a sušeného ovoce, atd.

V současné době se můžete seznámit s výsledky studií potvrzujících, že tělo je schopno přesně rozpoznat, které vitamíny přijímá - syntetické nebo přírodní. Kromě toho bylo v průběhu některých studií prokázáno, že současná konzumace některých vitamínů, zejména E a C, může nepříznivě ovlivnit zdraví.

Lékárny však ve velkých množstvích nabízely drahé a levné vitamíny, které obsahují komplexy látek. Při použití těchto látek mohou lidé často pociťovat alergické reakce. Proto by se nemělo předpokládat, že vitamíny mohou být nekontrolovaně vypity. Je nutné je aplikovat velmi pečlivě a pouze podle pokynů lékaře. Nejlepší je zvolit multivitamin, ale lék s 1 nebo 2 složkami. A samozřejmě, průvodce pro přijímání vitamínů by neměl být někdo zpětnou vazbu: pouze specialista může vyzvednout dobré vitamíny.

Přenosový faktor

V 50. letech 20. století objevili vědci speciální proteiny, které přenášejí informace mezi buněčnou a humorální imunitou.

Kombinace těchto proteinů se nazývá přenosový faktor. Později, v 80. letech, se vědci dozvěděli, jak extrahovat přenosový faktor z vaječných žloutků a kravského mleziva. V průběhu výzkumu vědci zjistili, že faktory přenosu krav jsou stejné jako faktory lidské. To bylo základem pro následnou stimulaci produkce protilátek v lidském těle s jejich použitím.

Přenosový faktor se vyrábí jako doplněk stravy, který je umístěn jako prostředek bez vedlejších účinků a kontraindikací. Společnost, která vyrábí tento doplněk, však po mnoho let nebyla schopna jej registrovat jako lék.

Závěry

Dnes je farma. výrobci nabízejí velmi široký seznam produktů, které stimulují imunitní systém. Ale používat je, poslouchat reklamu nebo něčí radu, by nemělo být. Pokud jste si vědomi svého zdraví, nikdy se nepokoušejte „posílit“ imunitní systém, vedený postojem: „čím více léků, tím lépe.“ K obnovení funkce imunitního systému potřebujete správný léčebný režim. Proto je v případě potřeby lepší ihned konzultovat s dobrým odborníkem a řídit se jeho radami.

Nejlepší způsob, jak zvýšit imunitu u dítěte

Pro většinu rodičů je v první řadě otázkou, jak posílit imunitní systém dítěte - děti často trpí katarálním a virovým onemocněním. Lékaři doporučují věnovat větší pozornost prevenci nemocí a zlepšení imunity u dětí do 5 let. V tomto období jsou přenášené virové a bakteriální infekce nebezpečné s komplikacemi. Pokud je dítě často nemocné, nejdůležitější součástí ochrany rostoucího těla budou prostředky na zvýšení imunity u dětí.

Při výběru vhodných metod obnovy a posílení imunity dětí je třeba upřednostnit bezpečné a účinné možnosti. V tomto ohledu bude mít mnoho rodičů zájem dozvědět se, jak zvýšit imunitu dítěte lidovými prostředky. Recepty na alternativní medicínu jsou založeny na použití přírodních ingrediencí, které při správném měření nejsou schopny poškodit ani novorozence.

Důvody pro snížení sebeobrany

Doporučuje se zvýšit imunitu od útlého věku. U dětí ve věku od 1 do 3 let je imunitní reakce nestabilní a často slabá. Síla imunitní odpovědi závisí na stavu těla. U kojenců do jednoho roku není zpravidla získána žádná (adaptivní) imunitní odpověď, která je založena na aktivitě receptorů určených k rozpoznání cizích stimulů.

Získaná imunita vzniká po celý život.

Od narození do starých let je v plenkách. Existují faktory, které inhibují normální vývoj imunitního systému u dětí mladších tří let a zvyšují náchylnost k nachlazení virové a bakteriální etiologie. Mezi nimi jsou:

 • vrozené patologie dýchacího ústrojí a gastrointestinálního traktu;
 • oslabení lokální imunitní reakce, která vede k tvorbě lokálních ložisek chronické infekce v nosohltanu a ústní dutině;
 • alergie;
 • dysbakterióza;
 • intoxikace a hypoxie během těhotenství.

Za zmínku stojí i jiné důvody, které přispívají ke zvýšení morbidity u dětí mladší věkové skupiny:

 • kontakt s velkým počtem lidí během návštěv mateřské školy, základní školy, veřejných prostranství (obchody, veřejná doprava, herny, zábavní centra pro děti);
 • nevyhovující podmínky prostředí;
 • nedostatek vitamínů, minerálů a dalších živin;
 • komplikace vyvolané infekčními chorobami v raném dětství;
 • nepřiměřené užívání antibiotik a jiných léčiv;
 • stres, nadměrná psychická zátěž;
 • nedostatek hygieny a hygieny v obývacím pokoji.

Při hledání odpovědi na otázku, jak posílit imunitu dítěte lidovými prostředky, je lepší se nejprve poradit s dětským lékařem. V pokladnici lidových léčitelů existuje mnoho účinných receptů zaměřených na zlepšení imunity často nemocného dítěte, ale jejich jmenování by mělo brát v úvahu možné kontraindikace.

Tradiční způsoby, jak zvýšit odolnost těla dítěte vůči infekcím

První kroky, jak zvýšit imunitu dítěte, které je již 3-4 leté, jsou zaměřeny na odstranění příčin poklesu přirozené obranyschopnosti organismu proti infekcím. Velkou roli hraje správný způsob dne a dobrá výživa. Terapeutický program zahrnuje recepci:

 • komplexních vitaminových přípravků. Během nemoci a po ní se zvyšuje spotřeba vitamínů a minerálních látek, což je obtížné kompenzovat konzumací běžného jídla;
 • biostimulační přísady připravené na bázi přírodních složek (adaptogenů). Adaptogeny aktivně inhibují rozvoj onemocnění nebo přispívají k jeho snadnému toku. Jedná se o tinktury, odvar, výtažky z kořene ženšenu, ze schisandry (čínské a Dálného východu), eleutherococcus, echinacea, propolis. Lékárenské protějšky - Immunal, Immunorm, Immunex (echinacea), Apilicvirit (včelí mléko, lékořice), Politabs (fermentovaný pyl), Cernilton (extrakt získaný ze suchého pylu), Fitit "(Výtažky z léčivých rostlin)," Likol "(olej čínské Schizandry);
 • léky s imunomodulačními účinky. Léky „IRS-19“, „Ribomunil“, „Bronhomunal“ jsou předepisovány od útlého věku - s jejich pomocí je možné zvýšit imunitu iu kojence. Tyto léky obsahují neškodné pro dětské fragmenty bakterií, které jsou nejčastěji původci infekčních onemocnění vyskytujících se v krku, nosohltanu a průduškách. Léky působí podle vakcinační metody. Dostávají se do těla malého pacienta a nutí imunitní systém, aby se nezávisle přizpůsobil patogenům, reagoval na jejich pronikání a produkoval protilátky, které lokalizují aktivitu patogenních bakterií a virů.

Rodiče, kteří přemýšlejí o tom, jak zlepšit imunitu dítěte během 3–4 let, by si měli uvědomit, že léčba adaptogeny a imunomodulátory vyžaduje systematický přístup. K dosažení žádoucího výsledku se tyto léky užívají nepřetržitě po dlouhou dobu. Po průběhu léčby se vytváří imunita, která chrání tělo před infekcemi po určitou dobu (individuální indikátor).

Po 2 - 3měsíční přestávce je obvykle předepsána revakcinace. Dávkování, dobu přijetí a načasování re-kurzu určuje pediatr.

Chcete-li zvýšit imunitu dětí náchylných k alergiím, musíte pečlivě předepsat léky obsahující med a včelí produkty. Pokud byly dříve pozorovány případy alergie na tyto látky, je třeba zlikvidovat léky na bázi medu.

Další způsoby, jak zlepšit zdraví dítěte

Pokud vezmeme v úvahu, jak zlepšit imunitu dítěte ve věku 2 let a mladšího, měli byste věnovat pozornost zpevnění, které pomůže udržet na správné úrovni vlastní obranu těla. Kojení dítěte se doporučuje začít od útlého věku - 1,5-2 měsíce. Pro tyto účely jsou pravidelně prováděny procedury kalení:

 • chůze s bosýma nohama. Dítěti by mělo být umožněno chodit naboso na podlaze a postupně zvyšovat dobu trvání sezení. V létě je lepší chodit po podlaze na procházku naboso. Poté se dítě nosí suché boty a je nuceno aktivně se pohybovat, aby zlepšilo krevní oběh;
 • dolování nohou. Procedura se obvykle provádí večer před spaním. Teplota vody během prvního sezení je 20 ° C. Doba trvání - 30 sekund. Každé 3-4 sezení teplota klesne o 1 ° C. Pokud se malý pacient rychle přizpůsobí výplachu a procedura mu nezpůsobuje nepohodlí, můžete postupně zvýšit dobu vystavení studené vodě až na 2 minuty;
 • koupel nohou. Dejte dítě do lázně naplněné studenou vodou. Během zasedání se musí pohybovat z jedné nohy na druhou;
 • Kontrastní koupele nohou - efektivní metoda zpevnění, která bude užitečná pro rodiče, kteří se chtějí naučit, jak zlepšit imunitu dítěte s lidovými prostředky. Pro tento postup připravte dvě lázně. V jednom z nich je voda ohřátá na 37 ° C, na druhé je teplota vody 20 ° C. Alternativně, snížit nohy dítěte, nejprve v jedné lázni, pak v jiném. Po čtyřech ponorech ve vodě s různými teplotami jsou nohy dítěte otírány do sucha a položeny na teplé ponožky. Teplota studené vody se postupně snižuje na 15 ° C a teplota teplé vody stoupá na 42 ° C;
 • profylaktické kloktání Oplach hrdla má studenou vodu o teplotě 22 ° C. Procedura se provádí ráno a večer při mytí. Každý týdenní den se teplota oplachové vody sníží o 1 ° C;
 • časté procházky na čerstvém vzduchu. Od druhého týdne života musíte chodit s dítětem každý den po dobu 30-40 minut. V létě se doporučuje chodit na procházku několikrát denně.


Rodiče, kteří se zajímají o to, jak obnovit imunitu dítěte doma, by měli věnovat pozornost akupresuře. Pravidelné masírování určitých bodů na obličeji a těle dítěte vede ke zvýšené produkci látek, které zvyšují jejich vlastní imunitu. Jedná se o interferon (protein, který je v těle vylučován v reakci na zavedení viru), lysozym (antibakteriální činidlo), komplement (soubor proteinů imunitního systému odpovědných za imunitní reakci). Aktivní body jsou umístěny:

 • ve středu hrudníku na úrovni pátého žebra;
 • v jugulární dutině;
 • na nose nosu;
 • před přední hranou chrupavky ušnice;
 • mírně nad základnou nasolabiální záhyby u křídla nosu;
 • na zadní straně ruky mezi ukazováčkem a palcem.

K obnovení imunitního systému těla je třeba denně masírovat aktivní body v průběhu 10-14 dnů, stejně jako při prvních známkách nachlazení, poté, co dítě přijde do kontaktu s pacientem s ARVI. Tento postup se provádí lehkým stiskem kruhových pohybů palce, ukazováčku nebo prostředního prstu. Rotace se provádí nejdříve ve směru hodinových ručiček a pak v opačném směru. Doba expozice je 4-5 sekund v obou směrech.

Léčivé poplatky a směsi k posílení imunitního systému

Lidové léky na imunitu vůči dětem zahrnují odvar a infuze z léčivých rostlin. Drogové recepty, které udržují vysokou úroveň své vlastní imunitní obrany:

 • bylinné kolekce. Smíchejte sušenou trávu - kořen lékořice a okoun (jeden po druhém), bezinky (2 díly), listy malin (4 díly). Lžička surovin se nalije do vody (150 ml), přivede k varu a vaří se na nízké teplotě po dobu jedné minuty a potom se filtruje. Připravený vývar by měl být podáván dítěti 2-3 krát denně před jídlem. Průběh léčby je jeden měsíc;
 • bylinné kolekce. 4 lžíce suché směsi bylin (2 části oregano a podběl, 1 díl calamus, 4 díly kalina a malina listy) zalijeme 0,5 litru vařící vody, trvají na 5-10 minut, filtr, dát dítě nápoj 2-3 příjem. Délka léčby je jeden měsíc;
 • odvar z bobulí divoké růže. 2 lžíce sušených bobů nalijte 0,5 litru vody, přiveďte do varu a vařte 5-7 minut;
 • vitaminová směs. Mlýnek na maso prochází vlašskými ořechy, rozinkami, datly (vždy 1 sklenice), mandlemi (0,5 šálky), dvěma citrony, čerstvými listy aloe v množství 100 g. V hmotě přidejte 400-500 ml medu, důkladně promíchejte, nechte v lednici tři dny. Dítěti dejte 1 dezertní lžičku dvakrát během dne;
 • vitaminová směs. Jedním citronem a 0,5 kg brusinkových bobulí prochází mlýnek na maso. V hmotě přidejte 2 lžíce medu, důkladně promíchejte. Dvakrát denně dejte dítěti 1 polévkovou lžíci spolu s teplým čajem (nejlépe bylinkovým, z fenyklu, heřmánku, máty, malinových listů, lipových květů).

Pro posílení imunitního systému je vhodné přidat do nabídky malého pacienta šťávy a kompoty z brusinek, černého rybízu, kalina, malin a malin. V denní dietě musí být přítomny mléčné výrobky (tvaroh, ryazhenka, jogurt, kefír), čerstvá, vařená a dušená zelenina a ovoce.

Přípravky na zlepšení imunity dětí

Mnoho rodičů se potýká s častými infekčními onemocněními u dětí, stejně jako s jejich chroničností - například s tonzilitidou, sinusitidou atd. Poté, co trpí akutními respiračními virovými infekcemi, stejně jako během mimosezónního období, se zvýšenou pravděpodobností onemocnění, stejně jako během kontaktu s nemocnými, vyvstává otázka, jak pomoci rychleji zotavit nebo chránit před infekcí, vybrat si účinný lék na zlepšení imunity dítěte. Ne všechno, co je vhodné pro 2 roky, je vhodné pro použití po 3 letech.

I když je v mnoha případech obtížné přeceňovat úlohu imunomodulátorů a adaptogenů, není snadné rozhodnout se s celou škálou těchto produktů na farmaceutickém trhu. Léky, které mají regulační účinek na imunitní systém, nejsou „vitamínovými doplňky“ a užívá je lékař. V některých případech může užívání imunomodulátorů dokonce poškodit zdraví, přispět k rozvoji autoimunitních onemocnění v následujících letech. Proto, bezmyšlenkovitě kupovat drogy pro zvýšení imunity a odolnosti vůči dětem, to znamená, že byste neměli experimentovat s dítětem.

Jak si vybrat způsob, jak posílit imunitní systém, vhodný pro vaše dítě?

Nejlepším prostředkem pro zlepšení imunity zdravých dětí je zpevnění, nicméně jako podpůrný adaptogenní prostředek po nemoci můžete dávat léky (tobolky, tablety) k udržení imunity, aby se zlepšilo zdraví, aktivovala vitalita.

Nejdříve musíte zjistit, které běžné a dobře známé léky by neměly být dítěti podávány. Jedná se o Anaferon, Kagocel, Arbidol, stejně jako Otsillocoktsinkum, Stodal, Viburkol a další, které mnozí dávají dětem při prvních příznacích nemoci.

Mnozí odborníci říkají, že drogy, které jsou umístěny v postsovětských zemích jako imunomodulátory a „léky zvyšující imunitu“, jsou příliš nadhodnocené.

Mezi prostředky ke zlepšení imunity u malých dětí:

 • bylinné přípravky;
 • interferonové přípravky;
 • přípravky z brzlíku;
 • bakteriální přípravky;
 • homeopatie;
 • vitaminové komplexy;
 • činidla na bázi nukleových kyselin.

Ne všechny skupiny fondů by však měly být poskytnuty a mnoho záleží na věku, výskytu chronických onemocnění atd.

Pro kojence je nejúčinnějším lékem Akvadetrim, vitamínový přípravek vyrobený ve formě kapek, který má kromě svých příznivých účinků na metabolismus vápníku a fosforu také tonický účinek. Lék by však měl být podáván pouze po konzultaci s lékařem. Nicméně, stejně jako všechny ostatní, zejména pokud jde o velmi malé děti. Děti starší 2 let, stejně jako děti od 3 let dostávají léky ke zlepšení imunity ve formě prášku, ředěné vodou. Děti starší 5 let pro imunitu mohou být podávány ve formě tablet.

Volba účinného léku pro zvýšení imunity dětí

Mezi léky ke zlepšení a posílení imunitního systému existují ty, které nemají smysl, ale každá skupina látek bude podrobně popsána níže. U ARVI je doba léčby 5 dní nebo o něco déle, ale děti trpící častými a protahujícími se nachlazeními jsou na nemocenské delší dobu.

Bylinné přípravky

Můžete použít tinktury, léčebné poplatky, používané v kombinaci se základními léky.

Dětská léčiva pro rostlinnou imunitu - Imunální, tinktura ženšenu a schisandry, tinktura echinacey, tinktura extraktu z Eleutherococcus. Tinktury mohou být připraveny nezávisle:

 • Immunal. Léčivý prostředek, kterému důvěřuje mnoho matek, založený na Echinacea - léčivé rostlině známé pro své imunomodulační vlastnosti a adaptogenní působení. Často předepisován jako profylaktický prostředek v období mimo sezónu, kdy je incidence vyšší, zejména u dětí, které jsou náchylné k častým akutním respiračním virovým infekcím. Immunal můžete užívat nejvýše dva měsíce.
 • Tinktura kořene ženšenu je nežádoucí dávat dětem mladším 12 let, nicméně, jako každá tinktura. Pro příjem je nutné tinkturu zředit vodou. Nástroj má vysokou účinnost při profylaxi infekčních onemocnění dýchacích cest.
 • Tinktura výtažku z tónů Eleutherococcus má silný povzbuzující účinek, protože se aplikuje pouze ráno a léčba se provádí ne déle než jeden měsíc.

Všechny tyto nástroje mají kontraindikace, a proto by si měly pečlivě přečíst návod k lékům.

Bakteriální léky

Seznam tablet pro imunitu:

Jedná se o imuno-podpůrná léčiva pro děti bakteriálního původu, jejichž působení se částečně podobá procesu očkování. Jde o to, že když se fragmenty dostanou do těla, různé patogeny jsou striktně v určité koncentraci a v přísně definovaném stupni aktivity dítě nedochází, protože v nízkých koncentracích a neaktivním stavu nejsou schopny poškodit děti. Tělo však produkuje nezbytné protilátky, které jsou následně chráněny před těmito patogeny.

Aplikujte tyto léky v případech, kdy děti trpí akutními respiračními viry extrémně často, trpí chronickými onemocněními - angíny, rýmy, sinusitidy, sinusitidy, otitis media.
Existují také informace, že užívání takových léků zvyšuje účinnost očkování, ale takový lék by měl být podáván přesně podle předpisu lékaře.

Přípravky interferonu

Přijetí takových léků by mělo být velmi opatrné. Patří mezi ně:

 • Grippferon;
 • Altevir;
 • Algeron;
 • Ingaron;
 • Betaferon;
 • Avonex;
 • Interal;
 • Roferon a mnoho dalších.

Syntetické léky

Syntetické léky pro imunitu u dětí:

Taková léčiva jsou prokázána v sekundárních imunodeficienci, s rozvojem komplikací onemocnění jak bakteriální, tak virové etiologie.
Pokud jste přecitlivělý / á na léčivou látku, nesmí se užívat. Mezi možnými vedlejšími účinky jsou častější kožní reakce.

Přípravky z brzlíku

Imunostimulační léky pro děti - přípravky pro brzlík. Thymus se nazývá brzlík, který je orgánem lymfopoézy. To znamená, že brzlík je zodpovědný za tvorbu lymfocytů, nejdůležitějších buněk imunitního systému. Jsou odvozeny z brzlíku skotu. Tato skupina léků zahrnuje:

 • Vilozen;
 • Timoptin;
 • Taktivin;
 • Tymostimulin;
 • Timogen a mnoho dalších.

Léky na bázi nukleových kyselin zahrnují Derinat, Kavezan, Ridostin. Získali důvěru maminek a lékařů za nápravu stavů imunodeficience.

Takové léky jsou účinné pro stimulaci imunity, celkové posílení. Přípravky brzlíku netrpí déle než jeden a půl měsíce, a pokud nedojde ke zlepšení, je kurz znovu předepsán.

Homeopatické léky

Takové prostředky pro imunitu malých dětí nemají smysl používat, protože jsou zcela neúčinné. „Léčba“ takovým způsobem zdravě neohrožuje nic kromě zbytečných výdajů rozpočtu. Pokud je však dítě nemocné, předepisují se antibakteriální látky a matka ignoruje doporučení lékaře a dává přednost „přirozené a neškodné homeopatii“, pravděpodobnost komplikací, včetně systémových, je vysoká. Například purulentní tonzilitida vždy vyžaduje antibiotika a následky neošetřování takových nemocí jsou náchylné - komplikace na kloubech, na srdci a podobně.

Je třeba mít na paměti, že doplňky stravy nejsou léky. To znamená, že nemají léčivý účinek, a proto nemocným nepomohou. Mohou být použity pro účely prevence, ale i tuto možnost zpochybňují někteří odborníci.

Zároveň se nedoporučuje brát zlehka užívání doplňků stravy a dávat dětem první věc, která se dostane do rukou. Takové léky jsou často vitamínové a minerální komplexy, ovlivňují rovnováhu látek, metabolické procesy, a proto nadměrný příjem přinese nejen výhody, ale také může poškodit.

To je obzvláště důležité pro ty matky, jejichž děti jsou náchylné k alergiím a mají také hypervitaminózu. Při výběru prostředků je nutné zvážit pouze komplexy pro malé - nebudou vhodné pro dospělé.

Doplňky stravy lze rozdělit do dvou typů:

Jak bylo uvedeno výše, potravinové doplňky nejsou léky. Důležité: Léky probíhají v klinických studiích a odborníci mají skutečné informace o tom, jak tento lék funguje. Totéž nelze říci o doplňcích stravy - neprocházejí žádnými klinickými studiemi a bohužel je to na rukou nečestných podnikatelů, kteří prodávají bezohledné, neefektivní a někdy i nebezpečné výrobky pro důvěřivé lidi. V posledních letech se tyto doplňky stále častěji prodávají na barevných jednostránkových stránkách a reklama slibuje rychlou úlevu od nepříjemných onemocnění. Takové finanční prostředky by v žádném případě neměly být objednány, děti - ještě více.

Za žádných okolností nesmí být potravinové doplňky získávány „ručně“ nebo přes internet (s výjimkou online lékáren, ke kterým má každý důvěru).

Také neposlouchejte rady přátel - vhodnost použití nástroje určuje pouze lékař.

Jaké vitamínové komplexy si vybrat, srovnání

Ačkoli vitamínové přípravky nemají imunostimulační vlastnosti, hrají důležitou roli a v některých případech jsou jednoduše nezbytné k obnovení celkového tónu, zlepšení pohody a předepisují se nejen po SARS a jiných infekčních onemocněních, ale jsou také aktivně používány během období zotavení, například neurologických onemocnění. a také při zotavování se ze zranění.

Vitamíny se podílejí na všech metabolických procesech a nedostatek alespoň jednoho vážně ovlivňuje postavení nejen rostoucího těla dítěte, ale i dospělých. Existuje mnoho multivitaminových komplexů na farmaceutickém trhu a výběr nejvhodnějšího může vést k slepé uličce. Je však důležité vědět, že špatný, nadměrný příjem vitamínů pro děti může vést k vážným změnám, rozvoji onemocnění, a proto by tyto komplexy měly být užívány striktně podle pokynů a po konzultaci s lékařem. Multitabs immuno plus jsou velmi populární, například, který obsahuje mnoho z nezbytných elementů.

Jak si vybrat? Je třeba vzít v úvahu věk, přítomnost chronických onemocnění, hypo-, hypervitaminózu a spolehlivost výrobce.

Komplexy Multitabs v následujících verzích:

 • Multitabbs dítě. Multivitaminový komplex, včetně vitamínů A, C, D. Vynikající nástroj pro prevenci hypovitaminózy, prevenci křivice, anémie. Umožňuje rychle obnovit činnost po nemoci. K dispozici ve formě kapek. Přiřazte děti k posílení imunitního systému.
 • Mnohostranné Immuno Kids. K dispozici ve formě tablet a umožňuje přijímat děti od 4 let.

Pikovit Děti různých věkových kategorií předepisují různé léky, a to:

Jak zvýšit imunitu dítěte? Užitečný článek.

Imunita je schopnost těla odolávat různým infekcím. Imunita je výsledkem imunitního systému a vzniká v procesu jeho interakce v různých mikrobech nebo jejich fragmentech. U dětí má imunita řadu vlastností a nevýhod, které dělají děti náchylnější k mnoha infekcím. Zvýšená imunita je nutná ve všech případech imunodeficience (snížené hladiny imunitního systému). Příčiny imunodeficience u dětí mohou být: podvýživa, stres, nedostatek vitamínů, chronická onemocnění vnitřních orgánů. Pro stimulaci imunity u dětí se provádí nutriční korekce, zpevnění, léčba multivitaminem a imunostimulačními přípravky.

Co je imunita?
Imunita je přirozená odolnost organismu vůči infekci. Imunita je výsledkem imunitního systému, který produkuje řadu faktorů, které odolávají infekci a zabraňují jejímu vývoji v době jejího pronikání do těla.
Existují dva typy imunity. Imunita může být specifická a nespecifická. Specifická imunita je přísně individuální pro každou osobu a závisí na nemocech, které člověk utrpěl v minulosti nebo na očkování, která mu byla poskytnuta. Specifická imunita nastává po onemocnění (imunita proti planým neštovicím) nebo po očkování (imunita po očkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli atd.). Specifická imunita funguje pouze proti jedné specifické infekci, která způsobila rozvoj imunity, a nemůže ochránit osobu před jinými infekcemi (například dítě očkované proti záškrtu se s největší pravděpodobností nikdy nedostane záškrtu, ale má šanci na rozvoj černého kašle).
Naopak nespecifická imunita je téměř stejná pro všechny lidi. Nespecifická imunita chrání organismus před mnoha nespecifickými infekcemi (většina bakteriálních infekcí způsobených podmíněně patogenními mikroby - bronchitida, otitis, bolest v krku, pyelonefritida atd.).
U dětí není imunitní systém tak rozvinutý jako u dospělých, což zase vysvětluje větší citlivost dětí na mnoho infekcí.

Jaké jsou vlastnosti imunity u dětí?
Imunita dětí má řadu vlastností, které je činí náchylnější k většině infekcí.
Novorozenci a děti do 6 měsíců jsou chráněni před mnoha infekcemi imunoglobuliny třídy G (IgG), které vstupují do jejich krve během intrauterinního vývoje z mateřské krve. Po 6 měsících je zásoba mateřských imunoglobulinů v krvi dítěte suchá, což ho činí náchylnějším k mnoha infekcím. Normální produkce vlastních imunoglobulinů v těle dětí začíná pouze ve věku 6-7 let a buněčná imunita (buňky imunitního systému) se tvoří až do puberty.
Když dítě roste a vyvíjí se (hlavně díky vakcínám), dítě se setkává s různými mikroby a získává pro ně specifickou imunitu.
Nespecifická imunita u dětí poskytuje ochranu před mnoha infekcemi, kterým dítě čelí každý den. Citlivost dítěte na různé nemoci závisí na stavu nespecifické imunity. Děti s oslabeným imunitním systémem trpí častěji u dětí s oslabeným imunitním systémem.

Co určuje sílu imunity dítěte?
Síla (účinnost) dětské imunity závisí na mnoha faktorech. Stav specifické imunity je tedy určen především očkováním dítěte. Díky očkování (očkování) dnes miliony dětí po celé planetě získávají přirozenou imunitu vůči mnoha vážným onemocněním. Stav nespecifické imunity (tj. Celková odolnost těla dítěte) je téměř nezávislý na očkování. Například dítě, které dostalo celou sadu očkování, může často dostat bolest v krku, zánět průdušek, zápal plic, otitis a další nemoci, které jsou způsobeny běžnými mikroby, které nejsou imunizovány. Stav nespecifické imunity dítěte odráží celkový stav jeho těla a závisí především na:

Kvalita výživy dítěte - výživa dítěte by mu měla poskytnout všechny živiny, vitamíny a minerální látky nezbytné pro růst a vývoj. Nedostatek jedné nebo více živin narušuje imunitní systém a oslabuje imunitní obranu dítěte. Je třeba zdůraznit, že kvalita potravin přímo závisí na její rozmanitosti. Pouze pestrá strava (produkty rostlinného a živočišného původu) může dát dítěti celou škálu živin, které potřebuje.

Životní podmínky dítěte, psycho-emocionální atmosféra v rodině, ve školce a ve škole, pohodlí a pohoda života určují kvalitu života dítěte a tím i úroveň rozvoje jeho imunitního systému. Zdravé může být pouze dítě, které kromě všech potřebných potravin přijímá rodičovskou lásku, náklonnost a péči.

Stav vnitřních orgánů těla dítěte určuje účinnost jeho imunitního systému. Imunitní systém nemůže fungovat normálně, pokud alespoň jeden z vnitřních orgánů dítěte nepracuje tak, jak by měl nebo je postižen chorobou. Trvalý pokles imunity je pozorován u dětí trpících chronickým onemocněním vnitřních orgánů (gastritida, pyelonefritida, enterokolitida, střevní dysbakterióza apod.).

Jak pochopit, zda imunita dítěte funguje správně a zda potřebuje léky stimulující imunitu?
Použití imunostimulačních látek je oprávněné pouze v případech imunodeficience (skutečné a dlouhodobé snížení aktivity imunitního systému). Příznaky imunodeficience mohou být následující jevy:

  Dítě je nemocné často (nachlazení častěji 6krát ročně)

Běžné nachlazení u dítěte je těžké, s mnoha komplikacemi (otitis, angina)

Dítě reaguje špatně na léčbu, onemocnění trvá déle než obvykle.

Pokud má dítě známky imunodeficience, měl by být předveden lékaři. Skutečné hodnocení imunitního systému dítěte je obtížný úkol, který může vyřešit pouze specializovaný imunolog - lékař zabývající se problematikou imunity.
Podle současných pokynů je použití imunostimulačních látek (viz níže) zobrazeno pouze u dětí s prokázanou laboratorní zkouškou imunodeficience. Současně se pro všechny děti doporučují nespecifické metody zlepšování imunity (multivitaminové přípravky, korekce výživy, kalení).

Jak zvýšit imunitu dítěte?
Obecná (nespecifická) opatření na zvýšení imunity. Lidský imunitní systém je jedním z nejvíce stabilních a uzavřených před vnějšími vlivy systémů lidského těla. Pokud jsou vytvořeny všechny podmínky pro rozvoj a fungování imunitního systému, imunita bude automaticky udržována na správné úrovni. Hlavním principem stimulace imunity u dítěte je zajištění normálních podmínek pro rozvoj a fungování imunitního systému (viz výše). První věc, kterou je třeba učinit v případě určení příznaků imunodeficience u dítěte, je proto ověřit, zda životní podmínky dítěte, stejně jako styl a kvalita potravin, odpovídají potřebným normám? Pokud ano, pak by mělo být dítě předvedeno pediatrovi a podrobeno základnímu vyšetření:

  Obecný krevní test

Analýza moči

Biochemický krevní test

Konzultace ORL lékaře

Analýza výkalů pro dysbiózu a vajíčka hlísty

V některých případech ultrazvuk břišních orgánů

Tato vyšetření nejsou drahá a často postačují ke zjištění skutečné příčiny poruchy imunitního systému (chronická onemocnění ORL orgánů (chronická sinusitida, adenoidy, chronická angína), střevní dysbióza, chronická pyelonefritida), jejichž odstranění umožní návrat dítěte do normálu.

Kalení jako prostředek ke zlepšení imunity
Kalení je považováno za účinný prostředek pro zlepšení imunity u dětí a dospělých. Kalení dětí by mělo být prováděno formou hry, která začíná ve věku 3-4 let. V žádném případě nesmí nutit dítě, aby zpevnilo nebo vedlo řízení proti své vůli. Kalení začíná ranními cvičeními. Je velmi důležité, aby v době třídy bylo dítě energické a ospalé. Současně s dítětem by měli rodiče také cvičit (dítě se učí od rodičů). Po 10-15 minutách lehkých výplňových cvičení, můžete jít na vodní procedury: třením trupu, paží a krku vodou po dobu 3-4 minut (zpočátku můžete a méně). Nejprve se použije voda při teplotě místnosti (22-25 ° C). Teplota vody se postupně snižuje (na 18-16 ° C a nižší). Po otírání vodou osušte kůži ručníkem a otřete ji, dokud se neobjeví pocit tepla. Během léčby vodou je třeba sledovat, zda dítě nezmrzne. Po vodních procedurách oblékněte dítě do teplého oblečení (nejlepší je vlněný vlněný svetr).
Použití multivitaminových přípravků ke zvýšení imunity. Četné studie ukázaly, že stav imunitního systému a odolnost organismu vůči infekcím závisí do značné míry na příjmu dostatečného množství vitamínů a minerálů. Je známo, že děti potřebují větší množství vitamínů a minerálních látek než dospělí (tyto látky jsou intenzivně tráveny růstovým procesem), a proto s větší pravděpodobností vyvolávají hypovitaminózu s následnou imunodeficiencí. Proto jsou multivitaminové přípravky upravené pro děti doporučeny pro nespecifickou stimulaci imunity u dětí. Multivitaminy by se měly užívat v obdobích s největším rizikem hypovitaminózy (zimní jaro). Je lepší diskutovat o výběru konkrétního multivitaminového přípravku s dětským lékařem, který pozoruje dítě.

Použití imunostimulačních činidel
Podle definice imunostimulační látky zvyšují aktivitu imunitního systému těla a pomáhají mu v boji s onemocněním. V současné době existuje velké množství širokého spektra imunostimulačních činidel, nicméně, bohužel, to neřeší problém jejich použití. Hlavní otázkou související s léčbou dítěte s imunomodulátory je: opravdu dítě potřebuje tento lék? Jak jsme uvedli výše, jmenování prostředků ke zvýšení imunity je oprávněné pouze v případech skutečně prokázané imunodeficience dítěte. Vzhledem k tomu, že stav imunodeficience může určit pouze odborník, spadá do jeho kompetence také podávání léků ke stimulaci imunity.

Imunostimulancia (imunostimulancia)
Pro zlepšení imunity existují tyto skupiny výrobků:

Interferonová skupina (interferon lidského leukocytu, Viferon, Grippferon, atd.). Interferony jsou biologicky aktivní látky, které mají schopnost inhibovat a blokovat rozvoj infekcí (hlavně virových). Imunostimulační účinek interferonu je zvláště užitečný při léčbě akutních respiračních virových infekcí u dětí. Četná klinická pozorování ukázala, že užívání takových léků, jako je například Viferon v prvních dnech onemocnění, může významně zkrátit dobu trvání nemoci a významně zabránit výskytu komplikací. Léky ze skupiny interferonů by měly být užívány v prvních hodinách onemocnění (v době prvních příznaků nachlazení).

Endogenní induktory interferonu (Amiksin, Cycloferon, Anaferon, Arbidol) jsou skupinou léků, které stimulují tvorbu vlastního interferonu, který má výrazný antiinfekční a imunostimulační účinek. Interferonové induktory se doporučují pro akutní respirační virové infekce (stejně jako interferonové přípravky od prvních hodin onemocnění), stejně jako pro mnoho dalších virových onemocnění (virová hepatitida atd.).
Interferonové přípravky a induktory syntézy endogenních interferonů nemohou být užívány současně. Obvykle, děti v prvních hodinách nástupu příznaků nachlazení nebo chřipky, děti jsou předepsány pouze jeden z léků. Léčba zvoleným lékem pokračuje několik dní. Léčba interferonovými léky nebo induktory syntézy endogenních interferonů během doby zotavení (v případě ARVI) nebo pro profylaktické účely je neúčinná - s výjimkou domácího léčiva-imunostimulantu Derinat, který se ukázal nejen jako účinný léčivý prostředek, ale také jako spolehlivý profylaktik. Mezi rysy tohoto léčiva patří: pohodlná forma podávání (Derinat je instilován do nosních pasáží), téměř úplná absence vedlejších účinků a možnost použití v pediatrii od okamžiku narození dítěte. Imunostimulátor Derinat kromě zvýšení produkce vlastních interferonů v lidském těle zvyšuje účinek antivirotik užívaných s ním, v mnoha případech zkracuje dobu trvání ARVI a chřipky a chrání dítě před možným rozvojem komplikací.

Prostředky ke zvýšení imunity bakteriálního původu (Broncho-munal, Broncho-Vaskom, IRS 19, Imudon, Biostim, Likopid, Ribomunil) - obsahují fragmenty bakterií infekčních agens (stafylokoky, hemofilní bacily, pneumokoky, streptokoky), které nenesou žádné infekční nebezpečí, ale mají významný imunostimulační účinek. Tyto prostředky zvyšují jak lokální, tak celkovou imunitu a jsou doporučovány pro léčbu akutních respiračních infekcí (po celou dobu onemocnění), jakož i pro léčbu chronických onemocnění ORL orgánů (faryngitida, angína, sinusitida atd.). Kromě toho bylo prokázáno, že bakteriální imunomodulátory zvyšují účinnost očkování, a proto se doporučují během rutinního očkování.

Prostředky pro zvýšení imunity rostlinného původu (přípravky Echinacea purpurea - Immunal, přípravky z ženšenu, čínské magnolie, atd.) - jsou vyrobeny z léčivých rostlin s imunostimulačními a adaptogenními účinky. Echinacea purpurea přípravky (Echinacea Dr. Tais, Immunal, atd.) Mají nejlepší studovaný a účinný účinek, Immunal (a další přípravky echinacea) jsou podávány dětem k léčbě akutních respiračních virových infekcí a k prevenci nachlazení. Průběh preventivní léčby imunitním lékem se obvykle provádí na začátku podzimu nebo v zimě, před začátkem epidemie viroz, nebo před tím, než své dítě pošlete do mateřské školy nebo školy. Délka trvání preventivní léčby imunitním systémem by neměla překročit 2 měsíce.
V Rusku je Immunal nejoblíbenější imunostimulant. Účinnost přípravku Immunal v léčbě SARS u dětí byla prokázána několika klinickými studiemi.

Léčba imunitním lékem

Indikace

Věkové skupiny

Dávkování

Léčba akutních respiračních infekcí (chřipka, nachlazení, bronchitida)

Děti od 12 let

1 tableta 3-4 krát denně nebo

2,5 ml sirupu 3x denně

Děti od 6 do 12 let

1 tableta 1-3 krát denně nebo

1,5 ml sirupu 3x denně

Děti od 1 do 6 let

1 ml sirupu 3x denně

Prevence onemocnění horních cest dýchacích

Kurz 1-1,5 měsíce před začátkem epidemie ARVI

Pro preventivní účely se Immunal doporučuje užívat 3krát ročně v intervalech 1–1,5 měsíce (maximálně 8 týdnů). Vzhledem k tomu, že maximální účinek přípravku Immunal se vyvíjí přibližně po 1 týdnu, léčba před sezónním nebo epidemickým vzestupem výskytu ARVI by měla být zahájena předem.

Prostředky na zvýšení imunity z brzlíku (thymus žlázy) (thymalin, taktivin, timaktid, timostimulin, Vilosen atd.) Se v současné době používají v omezeném množství. Důvodem je především skutečnost, že použití imunomodulátorů na bázi brzlíku vyžaduje zvláštní předběžná vyšetření. Tyto léky mohou být použity pouze pod dohledem imunologa.

Jak si vybrat lék na zlepšení imunity?
Volba léku na zvýšení imunity u dítěte a začátek jeho užívání by měla být založena na následujících zásadách:

  Dítě má známky imunodeficience

Všechny možné příčiny imunodeficience byly vyloučeny.

Byly provedeny nespecifické míry stimulace imunitního systému (vytvrzování, korekce multivitamínové výživy), ale nepřinesly výsledky

Imunostimulační lék je schválen pro použití u dětí tohoto věku (viz věkové omezení užívání léků).

Léčba imunomodulátorem se provádí podle schématu (dávkování a frekvence podávání) podle věku dítěte.

Váš lékař souhlasí s použitím tohoto léku, nebo alespoň informoval o svém záměru podat dítě tomuto přípravku.

Vždy je lepší diskutovat o volbě imunomodulátoru pro dítě s lékařem.
Typ imunomodulátoru by měl odpovídat onemocnění. (Viz léky, které stimulují imunitu.) Například, když lze ARVI použít interferonové přípravky a rostlinné imunomodulátory. Interferonové přípravky (Viferon) nebo interferonové induktory (Amiksin) jsou účinné pouze na začátku ARVI. Bylinné přípravky (Immunal) mohou být použity jak pro léčbu, tak pro prevenci SARS.

Video přípravky pro zlepšení imunity u dětí