Febrilní tělesná teplota: jednoduché a účinné způsoby snížení horečky

Jaké jsou typy tělesné teploty, jak ji zastřelit, jak nebezpečná je - každý by to měl znát, zejména rodiče. Ale mnoho článků používá příliš mnoho terminologie, která zaměňuje průměrného čtenáře, a on přestává chápat, o čem to je. Pojďme pochopit teplotu: co znamená febrilní teplota, co říká a co s ní dělat?

Nízká tělesná teplota

Každý ví, že vzestup teploty naznačuje určitý druh poruchy v těle. Je velmi důležité zjistit, jaký typ teploty je pozorován: výška teploměru může naznačovat správný směr k identifikaci onemocnění.

S mírným onemocněním, rozvojem infekčního procesu nebo přehřátím se může objevit subfebrilní teplota, která dosahuje 37-38 ° C. Co mám dělat při této teplotě? Zpravidla se nedoporučuje sestřelit. Pokud však teplota trvá déle než tři dny, je nutné se poradit s lékařem a provést vyšetření moči a kompletní krevní obraz.

Febrilní tělesná teplota: co dělat?

Pokud teplota vzrostla na 38-39 stupňů, pak se nazývá febrile. Co je příčinou vysoké teploty? Typicky febrilní tělesná teplota způsobuje infekci, zánět, výrazné přehřátí, šok. Obvykle se doporučuje užívat antipyretika při dosažení 38,5 stupně. Nicméně, jestliže osoba měla teplotní křeče v minulosti, tam jsou neurologické nemoci, patologie ledvin, jater a srdce, pak v tomto případě, febrile teplota by měla být sestřelena u 37.5.

A pokud je teplota nad 39 stupňů? Pak je to pyretická teplota, která nejčastěji vyplývá z těžkých infekcí. Pokud teplota vzroste na takovou značku a vyšší, okamžitě zavolejte lékaře.

Nejúčinnější způsoby, jak snížit febrilní teplotu:

 • Pokud se u dítěte objevila febrilní teplota, pak si uvědomte, že dětem jsou povoleny pouze léky na bázi paracetamolu a indometacinu.
 • Teplota může být rychle snížena intravenózní nebo intramuskulární injekcí lytické směsi.
 • Nejbezpečnější formou léčiva pro gastrointestinální trakt jsou rektální antipyretické čípky, které účinně snižují tělesnou teplotu bez dráždění žaludeční sliznice.

Jak snížit tělesnou teplotu bez léků?

 • Odizolujte, abyste zvýšili přenos tepla a snížili výrobu tepla.
 • Použijte chladicí ohřívače na místa, kde jsou velké nádoby pulzující.
 • Make kefir komprimovat: otřete kůži kefírem při pokojové teplotě, ne stírání, ale čeká na přirozené sušení.

Poznámka pro rodiče: pokud má vaše dítě febrilní teplotu, svlékněte ho, dejte ho do postele, dejte spoustu sladkého čaje, dejte febrifuge, zavolejte ambulanci, jak teplota stoupá dál.

Febrilní horečka: příčiny a léčba

Febrilní teplota je tělesná teplota, při které jsou hodnoty teploměru v rozmezí 38,1 ° C až 39 ° C. Osoba se stížnostmi na horečku by se měla poradit s lékařem, protože jeho stav může znamenat závažné zdravotní problémy. Příčiny vysoké teploty mohou být mnohé a pouze zkušený odborník může určit, jak vrátit pacientovi dobré zdraví.

Rozdíl febrilní teploty od subfebrilu

Tělesná teplota - důležitý ukazatel pro posouzení stavu lidského zdraví. U zdravých lidí se může během dne měnit od 35,5 ° C do 37 ° C. Normální tělesná teplota je zajištěna prací hypotalamu a štítné žlázy. Termoregulace těla je velmi komplikovaný proces a jakékoli odchylky od normálních indikátorů teploměru by měly osobu upozornit.

Zvýšená tělesná teplota je přirozená obranná reakce těla na infekční agens a nepříznivé fyzikální faktory. V počátečním stádiu zánětlivého procesu, s katarálním onemocněním a mírným přehřátím, má většina lidí horečku nízkého stupně, která se pohybuje od 37-38 ° C. To naznačuje, že tělo nemocného člověka aktivně bojuje s rozvojovým onemocněním. Neodstraňujte takovou teplotu pomocí léků. Obvykle se normalizuje během 2-3 dnů po nástupu onemocnění. V případě, že pacient udržuje teplotu subfebrilu déle než 3 dny, musí kontaktovat ošetřujícího lékaře a absolvovat předepsané laboratorní vyšetření.

Při měření teploty od 38,1 ° C do 39 ° C jsou lidé diagnostikováni s febrilní tělesnou teplotou. Ukazuje vývoj zánětlivého procesu v těle pacienta, který vyžaduje seriózní přístup k léčbě. Když se horečka zdravotního stavu pacienta prudce zhoršuje, má bolesti hlavy, závratě, celkovou slabost, zimnici a další nepříjemné symptomy. Na rozdíl od subfebrilu, febrilní teplota se doporučuje snížit antipyretika. Ti, kdo snášejí horečku dobře, by měli být užíváni, když stupnice teploměru dosáhne 38,5 ° C. Malé děti a lidé, kteří měli křeče v pozadí horečky, nebo mají závažné onemocnění ledvin, jater nebo kardiovaskulárních onemocnění, by se měli uchylovat k užívání léků ihned po dosažení teploty 38 ° C. Aby se snížila intoxikace těla během horečky, lékaři doporučují pacientům pít dostatek tekutin.

Febrilní teplota se může vyskytovat u lidí z různých důvodů. Mezi nejčastější patří:

 • onemocnění virové etiologie;
 • alergické reakce;
 • těžké přehřátí těla (tepelné popáleniny, úpal, atd.);
 • poranění kloubů a měkkých tkání;
 • zánětlivé procesy různého původu;
 • endokrinní, oběhové nebo kardiovaskulární onemocnění;
 • kousání mléčných zubů (u malých dětí).

Aby bylo možné pochopit, proč se objevila horečka, musí pacient konzultovat odborníka. Samodiagnostika a vlastní léčba mohou vést k exacerbaci onemocnění a závažným zdravotním následkům.

Pomozte pacientovi s horečnatým stavem

Aby se snížila febrilní teplota, odborníci dávají pacientům antipyretická léčiva na bázi paracetamolu, indometacinu nebo ibuprofenu. Lze je zakoupit v lékárnách ve formě tablet, suspenzí a rektálních čípků. Tyto léky mohou užívat dospělé i mladé pacienty.

Dávkování antipyretik závisí na věku a tělesné hmotnosti pacienta.

Lékař by si ji měl vybrat, a proto musí před tím, než teplota začne, konzultovat s ním. Kromě antipyretických léků Vám lékař předepíše léky pro odstranění příčiny onemocnění.

Pro ty, kteří dávají přednost boji s teplem s tradičními metodami medicíny, odborníci doporučují pití čaje s malinovou marmeládou, nálevů vápno květu a vrbové kůry. Tyto přírodní produkty mají mírný antipyretický účinek na tělo a přispívají k normalizaci tělesné teploty.

Někteří lidé se vyrovnávají s horečkou tím, že si třesou těla směsí vody, alkoholu a octa (všechny složky musí být odebírány ve stejném poměru). Také v případě tepla se doporučuje aplikovat led nebo studené obklady na místa pulzace velkých tepen.

Co dělat, když je teplo?

Při absenci včasné a kvalifikované léčby se může u osoby se zánětlivým procesem a hypertermií vyvinout pyretická teplota (od 39,1 ° C do 41 ° C). Indikuje závažný patologický proces v těle a vyžaduje pohotovostní lékařskou péči. Při této teplotě pacient zvyšuje riziko záchvatů, takže ho nenechávejte bez dozoru ani na krátkou dobu. Horečka v tomto případě je doprovázena těžkou zimnicí, celkovou slabostí, zvýšeným pocením, arytmií a bolestmi těla.

Osoba, která má teplotu horečky, může být hospitalizována pro vyšetření a správnou diagnózu. Pobyt v tomto stavu doma a snaha zbavit se tepla improvizovanými prostředky je kontraindikován, v důsledku těchto akcí může pacient pociťovat hyper-hyperthyroidní teplotu, při které se teploměr pohybuje nad značkou 41 ° C. Tato podmínka je považována za mimořádně nebezpečnou pro život a v nepřítomnosti kvalifikované lékařské péče může být smrtelná.

Febrilní teplota

Lékařské termíny jsou tak složité a matoucí, že jim ne všichni pacienti rozumí. To je důvod, proč mnoho lidí je zvyklých na volání jakékoli zvýšení teploty tělesné teploty. A termín „febrilní teplota“ je činí vážně přemýšlením a obavami - existuje opravdu nějaký důvod, proč se to může zdát a jaké důsledky to má.

Febrilní teplota - kolik je v číslech?

Od dětství každý ví, že horečka je do jisté míry dobrá. Je to reakce imunitního systému na invazi patogenů. To znamená, že to znamená, že tělo bojuje na vlastní pěst a může být zpožděno s příjmem různých léků.

Febrile je tělesná teplota 38-39 stupňů. Když teploměr ukazuje tato čísla, musíte dostat lék. To znamená, že tělo je těžké bojovat a potřebuje pomoc. Zdravotní stav pacientů se v tomto případě ve většině případů výrazně zhoršuje. Je zde slabost, silná bolest hlavy, chuť k jídlu se zhoršuje.

Příčiny febrilní teploty?

Rozhodně mohou způsobit jakékoli faktory vedoucí k rozvoji zánětlivých procesů. Nejčastěji se na pozadí vyskytuje febrilní teplota:

 • infekční léze;
 • přehřátí;
 • alergie;
 • poškození kloubů, tkání nebo orgánů;
 • onemocnění endokrinního systému;
 • oslabení imunitního systému;
 • patologií oběhového systému;
 • kardiovaskulární onemocnění.

Předpokládá se, že když se teplota zubů může zvýšit pouze u dětí. Děti opravdu musí trpět mnohem častěji. Jak však ukazují mnohaleté lékařské zkušenosti, někdy teplo mučení také vzrušuje dospělé, když zubají zuby moudrosti.

Jak snížit febrilní teplotu?

Chcete-li vyléčit dlouhou febrilní teplotu u dospělých, musíte zjistit důvod jejího výskytu. Jinak antipyretika prostě nebude fungovat.

Nejlepší je snížit teplotu léků, mezi které patří indometacin nebo paracetamol. Léky v pilulkách jsou poměrně účinné. Ve zvlášť obtížných případech však nemusí jednat. Pak je nutné injikovat léky.

Rektální čípky pomáhají rychle snížit horečku. Předepisují se hlavně dětem. I když léčba některých dospělých pacientů není bez nich. Velkou výhodou tohoto typu léčby je, že čípky nejsou žádným způsobem v kontaktu s gastrointestinálním traktem a nedráždí jeho jemnou sliznici.

Chcete-li se vyrovnat s febrilní teplotou, můžete použít nesteroidní protizánětlivé léky. V případě potřeby použijte antibiotika, cévní nebo hormonální léčiva. Tyto léky jsou potřebné k potírání základního onemocnění.

Počkejte, až se teplo ustane, to je nemožné. Pokud tělo zůstává příliš dlouho, může dojít ke komplikacím: nevratné procesy v mozkové kůře, zástava dýchání, křeče.

Je možné snížit vysokou tělesnou teplotu bez léků?

Existují takové metody, které vám umožní překonat horečku bez medikace. Je pravda, že vůbec nejednají. Samozřejmě je můžete vyzkoušet:

 1. S pomocí vzduchových lázní přiveďte tělo zpět do normálu.
 2. Někdy stačí jen svléknout, zvýšit přenos tepla a snížit produkci tepla.
 3. Oční obklady nebo zábaly pomáhají mnoha pacientům.
 4. Namísto antipyretika je možné aplikovat studená topení a led na místa pulzace velkých cév.
 5. Dobrá metoda - třením kůže kefírem. Nápoj by měl být při pokojové teplotě. Od epidermis k setření to není nutné. Účinek bude pouze v případě, že počkáte, až uschne.

Medicína v Rusku

online zdravotní časopis

Febrilní teplota: jak nebezpečné a jak klepat

Zvýšení teploty, zejména u dítěte, vždy vyvolává obavy a vzniká přirozená otázka - jaký je důvod? Chcete-li v této situaci rozebrat, musíte nejprve určit typ teploty a sledovat, jak se mění.

Co je febrilní teplota

Z lékařského hlediska, když dojde ke zvýšení tělesné teploty, jedná se o přirozenou ochrannou reakci těla. Lidské tělo se potýká s různými infekcemi nebo faktory fyzického dopadu na něj a teplota mu v tom pomáhá.

Febrilní teplota je tělesná teplota, která dosáhla 38-39 stupňů. Je třeba mít na paměti, že dospělá horečka je méně nebezpečná než dítě. Důvodem je skutečnost, že imunitní systém dítěte dosud nebyl vytvořen, a proto nemůže adekvátně reagovat na negativní dopad zvenčí.

Febrilní teplota: příčiny

Febrilní tělesná teplota může být příčinou řady onemocnění, ve kterých se vyskytují zánětlivé procesy. Je tedy zřejmé, že ne samotná teplota, a to důvod jejího zvýšení, nemůže být nebezpečím pro lidské zdraví.

Existuje mnoho důvodů pro zvýšení teploty u dospělých, ale nejčastější jsou následující:

 • virové infekce. Pronikají do těla a způsobují zánětlivé procesy, a proto teplota stoupá;
 • alergie;
 • poškození tkání a kloubů;
 • různé typy zánětlivých procesů;
 • patologie oběhového systému;
 • endokrinní onemocnění;
 • kardiovaskulárních onemocnění.

U dětí je nejčastější příčinou febrilní teploty:

 • infekční onemocnění;
 • katarální onemocnění;
 • přehřátí;
 • oslabená imunita;
 • kousání.

Není vždy možné stanovit přesnou příčinu zvýšení teploty, aby se snížila. Lékař vám pomůže nejlépe.

Nebezpečí horečky pro děti i dospělé

Zvýšení teploty nad 38 stupňů nelze ignorovat, protože s dlouhou dobou uchování mohou nastat komplikace. To může být příčinou nevratných účinků v mozkové kůře, vedou k zástavě dýchacích cest, u malých dětí způsobují horečku se ztrátou vědomí. Některá onemocnění, jako je pneumonie, tuberkulóza, plané neštovice, začínají horečkou, která nemusí klesat až na 2 týdny. V takových případech byste se neměli angažovat v samoléčbě, aniž byste znali důvody, ale měli byste se poradit s lékařem.

Způsoby snížení teploty

Dlouhodobé vystavení febrilní teplotě může vést ke komplikacím a ohrožení zdraví. Proto musí být teplo sníženo, aby se zmírnil stav pacienta. Způsoby, jak snížit teplotu, mohou být: pomocí léků a nikoli léků.

Snížení febrilní teploty u dítěte pomocí následujících typů léků:

 • Farmaceutické přípravky na bázi indometacinu a paracetamolu;
 • Antipyretická léčiva podávaná jako intramuskulární nebo intravenózní injekce;
 • Rektální antipyretické čípky.

Pro snížení teploty u dospělých se jako léky používají:

 • Léky ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv;
 • Antibiotika, cévní a hormonální přípravky, pomocí kterých je léčena hlavní choroba.

Snížení febrilní teploty je možné bez léčivých účinků na tělo. Takové procedury nejsou vždy příjemné pro pacienty, ale jsou více neškodné a lze je mnohokrát opakovat. Patří mezi ně:

 • Vzduchové lázně a studené vodní lázně;
 • lití, tření, chladicích obkladů;
 • balení nebo obklady s octem.

Kromě těchto procedur lze využít antipyretických lidových prostředků, jako je malinový čaj, odvar z limetkového květu, odvar z vrby a další léčivé byliny.

tělesná teplota febrilní

Velký lékařský slovník. 2000

Podívejte se, co je febrilní tělesná teplota v jiných slovnících:

TEPLOTA TĚLA - osoba je výsledkem funkce svého zařízení pro regulaci tepla a závisí na rovnováze mezi výrobou a uvolňováním tepla podporovaným regulační aktivitou centrální nervové soustavy (viz Termoregulace). Protože ne všechny orgány...... velká lékařská encyklopedie

Febrilní neutropenie - ICD 10 D... Wikipedia

Subfebrilní teplota - (subfebrilní horečka) zvyšuje tělesnou teplotu po dlouhou dobu v rozmezí 37, 5 - 38 ° C. To je pozorováno u mnoha nemocí, zvláště, smět ukazovat pomalý zánětlivý proces. Nízká...... Wikipedia

ALEIKIA ALIMENTARY TOXIC - med. Nutričně toxická mykotoxie potravy aleukie vyplývající z použití plodin z prezimovaných plodin (proso, pohanka, pšenice, žito, ječmen, atd.) Infikovaných houbou Fusarium sporotrichioides;

Encefalitida - Encefalitida... Wikipedie

Lymfadenopatie - ICD 10 I88.88., L04.04., R59.159.1 ICD 9... Wikipedia

Encefalitida - encefalitida Virus viru encefalitidy: uvnitř virových genů, mimo hřbety k přilnutí k buňkám obětí. ICD 10 A83. A... Wikipedia

LARRHYNTHIA ACUTE FLEGMONOSIC - med. Akutní flegmonózní laryngitida je akutní zánětlivé onemocnění hrtanu, ve kterém se hnisavý proces šíří nejen do submukózy, ale také do svalů, vazů hrtanu a někdy do suprahraxu a chrupavky. Převládající věk...... Průvodce nemocí

Rány - (renes) je párovaný exkreční a endretorický orgán, který prostřednictvím funkce tvorby moči provádí regulaci chemické homeostázy organismu. ANATOMO FYZIOLOGICKÉ ESSAY Ledviny se nacházejí v retroperitoneálním prostoru (retroperitoneální prostor) na...... Lékařské encyklopedie

Petrosit - I Petrosit (petrositida: anat. [Pars] petrosa [ossis temporalis] pyramida temporální kosti + itis; synonymum apicite) hnisavý zánět částí pyramidy temporální kosti, která není obsazena labyrintem kosti. Poměrně vzácné. Příčina P., jako...... Lékařská encyklopedie

Tělesná teplota

Tělesná teplota - indikátor tepelného stavu těla, který charakterizuje produkci tepla vnitřních orgánů a tělesných systémů, jakož i procesy výměny tepla mezi povrchem těla a vnějším prostředím.

V závislosti na údajích teploměru vynikněte:

 • Nízká tělesná teplota - méně než 35 ° C.
 • Normální tělesná teplota - od 35 ° C do 37 ° C (v závislosti na individuálních vlastnostech organismu, věku, pohlaví, době měření a dalších faktorech).
 • Nízká tělesná teplota - od 37 ° C do 38 ° C.
 • Febrilní tělesná teplota - od 38 ° C do 39 ° C.
 • Pyretická tělesná teplota - od 39 ° C do 41 ° C.
 • Hyperpyretická tělesná teplota - nad 41 ° C

Podle jiné klasifikace se rozlišují následující typy tělesné teploty:

 • Hypotermie - když tělesná teplota klesne pod 35 ° C;
 • Norma - když je tělesná teplota v rozmezí od 35 ° C do 37 ° C (v závislosti na individuálních vlastnostech organismu, věku, pohlaví, době měření a dalších faktorech);
 • Hypertermie - když se tělesná teplota zvýší nad 37 ° C;
 • Horečka je zvýšení tělesné teploty, která se na rozdíl od hypotermie vyskytuje, když jsou udržovány termoregulační mechanismy těla (viz horečka).

Pro měření tělesné teploty lze použít:

 • Rtuťový teploměr;
 • Elektronický teploměr;
 • Infračervený teploměr.

Měří se tělesná teplota:

 • V podpaží (obvykle vlevo);
 • Groin;
 • V ústech;
 • V konečníku;
 • V pochvě;
 • V uličce.

Při měření tělesné teploty v různých oblastech se mohou měřicí přístroje lišit o +/- 0,5 ° C. Například data měření teploty pomocí rtuťového teploměru v konečníku budou o 0,5 ° C vyšší než po měření tělesné teploty v podpaží a data měření teploty v ústní dutině se budou lišit o 0,5 ° C v menším směru.

Je třeba vzít v úvahu i další faktory:

 • Denní fluktuační faktor tělesné teploty je ranní teplota pod večerní teplotou přibližně o 0,5 ° C.
 • Věkový faktor - u starších lidí se metabolismus zpomaluje a tělesná teplota stoupá. U dětí se naopak kolísání údajů z teploměru může během dne měnit nahoru i dolů.
 • Faktor fyzické aktivity - po intenzivní fyzické námaze se zvyšuje tělesná teplota.
 • Environmentální faktor - Měření tělesné teploty by mělo brát v úvahu teplotu a vlhkost prostředí.
 • Jednotlivé faktory - tělesná teplota je dána povahou a intenzitou metabolických procesů organismu. Metabolismus každé osoby má individuální vlastnosti, které musí být vzaty v úvahu. Má-li člověk teplotu „celého života“ 36,2 ° C (za předpokladu, že se nevyskytují nemoci a normální pohoda), měla by být tato teplota považována za normální.

Zvýšení nebo snížení tělesné teploty může nastat v důsledku různých faktorů. To může být účinek virů, bakterií nebo plísní, mohou existovat různá zánětlivá onemocnění, může to být „úpal“ nebo hypotermie, může to být porušení termoregulačního centra v mozku (hypotalamu), může to být účinek nádorů a možná i reakce. o drogách.

Febrilní tělesná teplota: co to je?

Lidské tělo je systém, ve kterém jsou všechny biochemické procesy úzce propojeny. V reakci na vystavení patogenním mikroorganismům (virům, bakteriím atd.) Se v těle produkují pyrogeny. Tyto látky stimulují růst teplotních ukazatelů. Čím nebezpečnější je provokující agent, tím rychleji se teploměr plazí nahoru.

Febrilní teplota nebo febrilní horečka (od 38 do 39 stupňů) není samostatným onemocněním, ale zpravidla znakem toho, že tělo aktivovalo ochranné mechanismy k odstranění infekčního ohniska. Většina patogenních bakterií a virů umírá, když teplota stoupne nad 38 stupňů. Ale ignorovat vysokou teplotu, doufat, že imunita na to přijde sama, je nemožné: febrilní horečka by měla být důvodem k návštěvě u lékaře. Včasná identifikace příčin malátnosti a léčby pomůže zabránit tomu, aby se pacient zhoršil.

Co je febrilní teplota

Febrilní teplota je stav, ve kterém jsou indikátory v rozsahu od 38 do 39 stupňů.

Lidé tento stav snášejí jinak. Pro někoho mírná horečka, charakterizovaná teplotou až 38,5 stupně, způsobuje mírnou indispozici, bolesti těla. V tomto případě lékaři doporučují užívat antipyretika pouze tehdy, když rtuťový sloupec na teploměru překročí 38,5.

Ale mnoho pacientů reaguje velmi těžce na horečku. Ti, kteří trpí patologií ledvin, kardiovaskulárními poruchami, jsou náchylní k záchvatům, je třeba být k jejich stavu velmi pozorní. Takoví lidé by měli užívat antipyretika (febrifugy), která by měla být febrilní horečka s teplotou 38 stupňů.

Příčiny febrilu

Teplo se ve většině případů spouští zánětlivými procesy, které se vyvíjejí zavedením patogenů do lidského těla. Tudíž teploměr stoupá na úroveň 38-39 stupňů s chřipkou, pneumonií, infekčními chorobami v dětství, angínou, mandlí atd.

Důvodem pro zvýšení tělesné teploty může být i úpal po dlouhém pobytu v horké místnosti nebo na slunci.

Existují i ​​další, vzácnější patologie, které přispívají k výskytu hypertermie, tj. Přehřátí těla. Tak u žen s astenickou postavou (jinými slovy ve vysokých a tenkých) může být febrilní stav způsoben zvláštnostmi struktury těla. Takový stav je spojen s narušením autonomního nervového systému během stresových situací nebo silného emocionálního stresu.

Hormonální poruchy způsobené nedostatečnou ovariální aktivitou mohou vyvolat zvýšení tělesné teploty u žen na febrilní ukazatele.

Lidská hypofyzární onemocnění - hyperprolaktinemie (zvýšení hladiny hormonu prolaktinu v krvi), hypogonadismus (pokles hladiny pohlavních hormonů) a další - také způsobují teplotní skoky.

Teplotní poruchy se také vyskytují na pozadí těchto patologií:

 • onkologické procesy v pozdních stádiích (specifické rysy teploty u rakoviny, viz náš samostatný článek);
 • revmatoidní artritidu;
 • Pomůcky;
 • hypertyreóza.

Při těchto patologiích dochází k mírné horečce. Vyznačuje se teplotou v rozmezí 38-38,5 stupně.

Febrilní symptomy

S nárůstem teplotních indexů o více než 38 stupňů dochází k celkové malátnosti a bolesti těla. Mnoho lidí si stěžuje na pocit, jako by točili zuby a velké klouby. Téměř vždy je horečná tělesná teplota doprovázena dalšími příznaky:

 • rezmy v očích;
 • nepříjemné pocity ve svalech;
 • bolest při dotyku s pokožkou;
 • zvýšená tepová frekvence a dýchání;
 • bolest hlavy, závratě;
 • pocit obecné intoxikace a slabosti.

Febrile je doprovázena zimnicí. Nemocný člověk se chvěje, zima uvnitř. S mrazem, periferní krevní cévy úzké, a povrch těla je pokryta husími hrboly. Svalnatý třes je tak silný, že je pro člověka těžké mluvit, jeho zuby se chvějí. Často jsou ruce a nohy studené. Závažnost zimnice závisí na tom, jak rychle stoupá teplota: čím rychleji stoupá, tím silnější je chlad.

Další febrilní satelit je suchý a ve většině případů horká kůže. Když teplota začne klesat, stává se mokrou. Intenzivní pocení podporuje odvod tepla.

Představuje febrileet v dětech

Febrilní teplota u dítěte je nejčastějším důvodem pro zavolání okresního pediatra do domu. Hypertermie se vyvíjí u dětí na pozadí akutních respiračních onemocnění, chřipky nebo jiných onemocnění.

Kojení u kojenců může být doprovázeno zvýšením výkonu na teploměru na 38,5 stupně.

V nejmenším hrozí hypertermie nástup febrilních záchvatů. Proto, pokud se dítě nezměnilo na 3 měsíce, není možné zabránit zvýšení teploty nad 38 stupňů. Stejné pravidlo platí i pro děti v ohrožení způsobené patologií nervového systému, srdce a cév, ledvin a jater.

Pro starší děti, horečka, ve které teploměr ukazuje 38-38,5 stupňů, není nebezpečný. Je nutné snížit teplotu, pokud teploměr přejel přes značku 38,5, nebo pokud dítě trpí hypertermií a dříve měl křeče. V tomto případě musíte sestřelit i malé teplo.

Nemusí nutně usilovat o snížení sazby na 36,6. Stačí snížit teplotu v rozsahu od 1 do 1,5 stupně, aby se zlepšila pohoda dítěte a skončilo nebezpečí křečí.

Někdy febrilní teplota trvá déle než tři týdny, ale žádné známky nemoci nejsou. V tomto případě hovoříme o febrilní nejasné etiologii u dětí. Chcete-li zjistit příčinu horečky, pediatrové doporučují pečlivě prozkoumat dítě. Primární diagnostické postupy naznačují:

 • klinické a biochemické krevní testy;
 • analýza moči;
 • termometrie s intervalem 3 hodin;
 • Mantouxova reakce;
 • rentgenové snímky hrudníku;
 • elektrokardiografie;
 • ultrazvukové vyšetření ledvin, břišních orgánů.

Možná budete potřebovat počítač nebo magnetickou rezonanci zobrazující mozek. A také musí projít konzultací s neurologem, dětským gynekologem, otolaryngologem.

Zpravidla se v této fázi zjistí patologie, která by mohla vyvolat horečku.

Jak snížit teplotu febrilu

Chcete-li se zbavit onemocnění při vysokých teplotách, lékaři doporučují užívat antipyretika. Nejlepší volbou je léčba založená na paracetamolu nebo ibuprofenu. Tyto léky jsou vhodné jak pro dospělé, tak pro děti.

Dospělým pacientům jsou nabízeny antipyretické tablety nebo prášky. Je však třeba mít na paměti, že při teplotách nad 38 stupňů, které trvá déle než 3 dny, byste měli v každém případě vyhledat radu terapeuta. Specialista určí příčinu hypertermie a předepíše léčbu.

Když patogenní mikroby vstoupí do těla, stejně jako v průběhu jejich vitální aktivity, velké množství toxických látek vstupuje do krve - a pacientova pohoda se zhoršuje. Chcete-li snížit intoxikaci během horečky, musíte pít dostatek tekutin - minerální voda bez plynu, kompot ze sušeného ovoce, bylinné čaje a čistou vodu. Pacientovi lze nabídnout limetkový čaj, odvar z vrbové kůry, nápoj malinových výhonků, malinový džem. Omezeno na 1-2 šálky léčivého nápoje nemůže. Aby se urychlila normalizace teploty, musí do těla proudit dostatek tekutin.

Febrilní horečka u dětí přechází po užití paracetamolu nebo sirupů ibuprofenu. Pokud je dítě těžké pít sladké léky, můžete použít rektální svíčky. Jaký druh léku je vhodný ve vašem případě, stejně jako dávkování, pediatr by měl vyzvat, se zaměřením na věk a hmotnost dítěte. Pokud antipyretika nefunguje, může to znamenat, že jste si koupili falešný materiál z lékárny.

Trochu nižší teplota může otřít. Pro dospělé použijte směs teplé vody a octa nebo vodky. Děti otřete teplou vodou bez přídavku alkoholu nebo kyseliny. Zmírnění stavu febrilie pomáhá připevnit zvlhčenou tkáň k vnitřku kolenních ohybů, pod koleny, na krk - to znamená na místa, kde se nacházejí velké lymfatické uzliny.

Komplikace a důsledky febrilní teploty

Febrilní tělesná teplota může způsobit nepříznivé účinky. Obzvláště často se vyskytují u malých dětí. Mezi komplikace febrilu patří:

 • poruchy kardiovaskulárního systému;
 • křeče;
 • otok mozku;
 • zhoršené respirační funkce.

Pokud dítě nespotřebuje dostatek tekutin, pak hypertermie vede k dehydrataci. Tento stav je mimořádně nebezpečný pro děti do 5 let. V případě, že dítě nemůže pít vůbec, můžete injikovat vodu z injekční stříkačky do úst v malých dávkách. V těžkých případech lékaři odkapávali.

Pokud je febrilie vysoké, je riziko zhoršení u lidí s patologií srdce a cév, ledvin a jater, centrálního nervového systému. Prodloužená hypertermie je nebezpečná pro těhotné ženy: hrozí riziko potratu v důsledku úmrtí plodu. Proto je nutné co nejdříve konzultovat lékaře, aby bylo možné rychle zjistit příčinu teploty a předepsat kompetentní etiotropní léčbu (zaměřenou na eradikaci příčiny patologie) a symptomatickou léčbu.

Teplota febrilu

Teplota febrilu
Febril teplota - bagato vědět, tcho vzít? Stojí to za to, přehlídka, tituly ve výsledcích speciálních akcí. Ale naspravdі všechny vyavlyavatsya nagagato jednoduché. O těch, kteří jsou febrilní horečkou, a rozpovimo na statti.

Medichnі termіni nastіlki foldnі і zaplutanі, scho rozbirayutsya v nich daleko od všech patsієnti. K tomu lidé z Bagato a zvuk, zda byli temperování nebo popouštění. A termín „febrilní teplota“ atmosféry je vážně znepokojen a prožíván - je málo, co lze odhalit a silné stránky slov.

Je febrilní teplota trochu v číslech?

Krátké statistiky stat

Děti jsou důležité, protože je horké v yakis mіrі dobré. Vіn є reaktivní Іmunno ї systémy pro invazi bolestivé mykroorganizm. Tobto, vіn svіdchit o těch, tělo je vědomě bojovat s příjmem jiných léků, můžete obnovit.

Febrilní teplota se nazývá 38-39 stupňů. Pokud teploměr ukazuje údaje, je nutné je ozdobit. To znamená, že se organicky hodí jako ruka a budete potřebovat pomoc. Samopochuttya patsіntnyv at tsomu v bіlshostі vipadkіv pomіtno pogіrshutsya. Chcete-li se zdát slabý, silný v hlavě, aby se chuť k jídlu.

Způsobuje febrilní teplotu?

Viklikati її mozhut absolutně být-yakі faktori, jen aby do rozvitku zapálit procesy. Teplota horečky je při nízké teplotě:

 • Infekční urazhen;
 • přehřátí;
 • varování;
 • poskodzhen suglobiv, tkáň chi organov;
 • onemocnění endokrinního systému;
 • oslabený imunitní systém;
 • patologický krevní systém;
 • serot-sudnikh zahvoruvan.

Vvazha щtsya, scho, když propіzuvannі zubіv teplota může pіdvischuvatsya tіlki děti de_tey. Malyukam dіysno stratum je přiveden do nagagato části. Ale yak ukazuje bagagіntny lékařské dosvіd, іноі s propіzuvannі zuby moudrosti tepla k trápení a růst.

Yak zbiti febrylnu teplota?

Schobe vilikuvati trival febrylnuyu teplota bіlya doroslich, protože z důvodu. V případě tepelného čerpání prostě nebudou praggy.

Naikryshche zbiwa teplota stoupá léky, ve skladech, paradetamol. Užívejte účinné tablety v tabletách. Ale zejména ve skládacích zápachech zápachu nemůže být diyat. To je nezbytné k zavedení léků „“ ц ц ц і но.

Shvidko zbiti teplo pomoci rektální svichki. V podstatě předepisují dětem. Chceš i lіkuvannya deyakih doroslih patsієntiv_v nemůže bez nich. Velká část tohoto druhu lіkuvannya є těch, kteří nepodporují nyak, není v kontaktu se slumem a střevem a já se s yogonnogo slizovo nehýbám.

Dostáváme se do febrilní teploty pro další nonstop přípravky proti křečím. Pokud se neobh_dnostі vikoristovuyutsya antibiotika, sudnі abo hormonální léky. Tsi medicamenty potrіbnі bojovat s hlavním mistrovství

Chekati, pokles levého tepla není možný. Yakshche organizm zadadto doggo perebuvaє ve stani febrilo teplotě, můžete cítit zrychlení: světské procesy v mozku, zupinka dikhannya, sudomi.

Je možné nastavit teplotu teleskopické teploty bez lіkіv?

I taki metoki, yaki umožňují léčit horečku bez léků. Pravda, zápach dětí není všechno. No, vyzkoušejte to, dobře, můžete:

Pro další koupání lze přidat organizmus zpět do normálu.

 • Іnodі dosit jen rozdagnuchitsya, schob usadil teplov_ddacha jsem nahradil výrobu tepla.
 • Bagatom patsіntam další pomoc otstovі kompressi abo obgortannya.
 • Zamіst zharoznizuyuyuyu lze aplikovat na pulzaci velkého sudinového chladu.
 • Nepokaniy metoda - třením shkіri přestrojení kefіrom. Naplnění je vinné, ale teplota v místnosti. Z epіdermіsu yogo vitirati není nutné. Efekt bude, tilki yakscho chekati, nechte se.

  tělesná teplota febrilní

  Velký lékařský slovník. 2000

  Podívejte se, co je febrilní tělesná teplota v jiných slovnících:

  TEPLOTA TĚLA - osoba je výsledkem funkce svého zařízení pro regulaci tepla a závisí na rovnováze mezi výrobou a uvolňováním tepla podporovaným regulační aktivitou centrální nervové soustavy (viz Termoregulace). Protože ne všechny orgány...... velká lékařská encyklopedie

  Febrilní neutropenie - ICD 10 D... Wikipedia

  Subfebrilní teplota - (subfebrilní horečka) zvyšuje tělesnou teplotu po dlouhou dobu v rozmezí 37, 5 - 38 ° C. To je pozorováno u mnoha nemocí, zvláště, smět ukazovat pomalý zánětlivý proces. Nízká...... Wikipedia

  ALEIKIA ALIMENTARY TOXIC - med. Nutričně toxická mykotoxie potravy aleukie vyplývající z použití plodin z prezimovaných plodin (proso, pohanka, pšenice, žito, ječmen, atd.) Infikovaných houbou Fusarium sporotrichioides;

  Encefalitida - Encefalitida... Wikipedie

  Lymfadenopatie - ICD 10 I88.88., L04.04., R59.159.1 ICD 9... Wikipedia

  Encefalitida - encefalitida Virus viru encefalitidy: uvnitř virových genů, mimo hřbety k přilnutí k buňkám obětí. ICD 10 A83. A... Wikipedia

  LARRHYNTHIA ACUTE FLEGMONOSIC - med. Akutní flegmonózní laryngitida je akutní zánětlivé onemocnění hrtanu, ve kterém se hnisavý proces šíří nejen do submukózy, ale také do svalů, vazů hrtanu a někdy do suprahraxu a chrupavky. Převládající věk...... Průvodce nemocí

  Rány - (renes) je párovaný exkreční a endretorický orgán, který prostřednictvím funkce tvorby moči provádí regulaci chemické homeostázy organismu. ANATOMO FYZIOLOGICKÉ ESSAY Ledviny se nacházejí v retroperitoneálním prostoru (retroperitoneální prostor) na...... Lékařské encyklopedie

  Petrosit - I Petrosit (petrositida: anat. [Pars] petrosa [ossis temporalis] pyramida temporální kosti + itis; synonymum apicite) hnisavý zánět částí pyramidy temporální kosti, která není obsazena labyrintem kosti. Poměrně vzácné. Příčina P., jako...... Lékařská encyklopedie

  Tělesná teplota: nízká, normální a vysoká

  Tělesná teplota je indikátorem tepelného stavu lidského nebo jiného živého organismu, který odráží vztah mezi produkcí tepla různých orgánů a tkání a výměnou tepla mezi nimi a vnějším prostředím.

  Tělesná teplota závisí na:

  - věk;
  - denní doba;
  - dopad na životní prostředí;
  - zdravotní stav;
  - těhotenství;
  - vlastnosti těla;
  - další faktory, které dosud nebyly vyjasněny.

  Typy tělesné teploty

  V závislosti na údajích teploměru se rozlišují následující typy tělesné teploty:

  - Nízká a nízká tělesná teplota: méně než 35 ° C;
  - Normální tělesná teplota: 35 ° C - 37 ° C;
  - Nízká tělesná teplota: 37 ° С - 38 ° С;
  - Febrilní tělesná teplota: 38 ° С - 39 ° С;
  - Pyretická tělesná teplota: 39 ° С - 41 ° С;
  - Hyperpyretická tělesná teplota: nad 41 ° C.

  Podle jiné klasifikace se rozlišují následující typy tělesné teploty (tělesný stav):

  - Hypotermie. Teplota těla klesne pod 35 ° C;
  - Normální teplota. Tělesná teplota je v rozmezí od 35 ° C do 37 ° C (ve stavu těla, věku, pohlaví, době měření a dalších faktorech);
  - Hypertermie. Tělesná teplota se zvyšuje nad 37 ° C;
  - Horečka. Zvýšení tělesné teploty, které na rozdíl od hypotermie nastává, když jsou zachovány termoregulační mechanismy těla.

  Nízká a nízká tělesná teplota

  Nízká tělesná teplota je méně častá než vysoká nebo vysoká, nicméně je to také velmi nebezpečné pro lidský život. Pokud tělesná teplota klesne na 27 ° C a nižší, existuje možnost, že osoba spadne do kómatu, i když existují případy, kdy lidé přežili s podchlazením těla na 16 ° C.

  Teplota dospělého zdravého člověka pod 36,0 ° C se považuje za sníženou. V ostatních případech by se snížená teplota měla považovat za teplotu o 0,5 ° C - 1,5 ° C pod normální teplotou.

  Nízká tělesná teplota je považována za nižší než 1,5 ° C od normální teploty vašeho těla, nebo pokud teplota klesla pod 35 ° C (hypothermie). V tomto případě je naléhavá potřeba zavolat lékaře.

  Příčiny nízké teploty:

  - slabá imunita;
  - těžká podchlazení;
  - následkem nemoci;
  - onemocnění štítné žlázy;
  - léky;
  - snížený hemoglobin;
  - hormonální nerovnováha
  - vnitřní krvácení;
  - otrava
  - únava atd.

  Hlavními a nejčastějšími příznaky nízké teploty jsou únava a závratě.

  Normální tělesná teplota

  Normální tělesná teplota, jak poznamenává mnoho odborníků, závisí především na věku a denní době.

  Zvažte hodnoty horního limitu normální tělesné teploty u lidí různého věku, pokud jej měříte pod paží:

  - normální teplota u novorozenců: 36,8 ° C;
  - normální teplota u dětí ve věku 6 měsíců: 37,4 ° С;
  - normální teplota u 1letých dětí: 37,4 ° C;
  - normální teplota u 3letých dětí: 37,4 ° C;
  - normální teplota u dětí ve věku 6 let: 37,0 ° С;
  - normální teplota u dospělých: 36,8 ° C;
  - normální teplota u dospělých nad 65 let: 36,3 ° C;

  Pokud změříte teplotu, která není pod rukama, pak se údaje teploměru (teploměr) budou lišit:

  - v ústech - více o 0,3-0,6 ° C;
  - v ušní dutině - více o 0,6-1,2 ° C;
  - v konečníku - více o 0,6-1,2 ° C.

  Stojí za zmínku, že výše uvedená data jsou založena na studii 90% pacientů, ale zároveň 10% má tělesnou teplotu, která se liší nahoru nebo dolů, a zároveň jsou zcela zdravé. V takových případech je to pro ně také normou.

  Obecně platí, že kolísání teploty nahoru nebo dolů od normy, více než 0,5-1,5 ° C je reakcí na jakékoli narušení v těle. Jinými slovy, je to znamení, že tělo uznalo nemoc a začalo s ní bojovat.

  Pokud chcete znát přesný ukazatel teploty, kontaktujte svého lékaře. Pokud to není možné, udělejte to sami. K tomu je nutné po několik dní, kdy se cítíte dobře, provádět měření teploty ráno, odpoledne a večer. Teploměr odečítá zápis do poznámkového bloku. Poté samostatně přidejte všechny ukazatele ranních, odpoledních a večerních měření a vydělte množství počtem měření. Průměrné hodnoty budou vaše normální teplota.

  Vysoká a vysoká tělesná teplota

  Vysoká a vysoká tělesná teplota je rozdělena do 4 typů:

  - Subfebrile: 37 ° С - 38 ° С.
  - Febrile: 38 ° С - 39 ° С.
  - Pyretické: 39 ° С - 41 ° С.
  - Hyperpyretic: nad 41 ° C.

  Maximální tělesná teplota, která je považována za kritickou, tzn. když člověk zemře - 42 ° C Je to nebezpečné, protože metabolismus je narušen v mozkové tkáni, která prakticky zabíjí celé tělo.

  Důvody vysoké teploty mohou specifikovat pouze lékaře. Nejčastějšími příčinami jsou viry, bakterie a jiné cizí mikroorganismy, které vstupují do organismu popáleninami, omrzlinami, hygienou, vzduchovými kapičkami apod.

  Příznaky vysoké a vysoké teploty

  únava, slabost;
  - všeobecný bolestivý stav;
  - suchá kůže a rty;
  - snadné chlazení a při vysokých teplotách prudké zimnice;
  - bolest hlavy;
  - bolesti svalů, bolesti končetin;
  arytmie;
  - snížení a ztráta chuti k jídlu;
  - zvýšené pocení atd.

  Je-li teplota vyšší než 38,5 ° C, je naléhavě nutné vyhledat lékaře, ale doporučuje se to provést i při mírné odchylce teploty od normy, protože je-li příčinou zvýšení teploty onemocnění, je snazší mu zabránit v počátečních fázích vývoje, než v budoucnu léčit.

  Zajímavostí je subfebrilní teplota, protože Normální tělesná teplota mnoha lidí, jak je uvedeno výše, se může mírně lišit, proto byste měli vždy vědět, kde se protíná hranice mezi normou (zdraví těla) a nástupem onemocnění.

  Zajímavosti

  - Poprvé byla lidská tělesná teplota (orální teplota) měřena v Německu v roce 1851 s použitím jedné z prvních vzorků rtuťových teploměrů, které se objevily.

  - Nejnižší tělesná teplota ve světě 14,2 ° C byla zaznamenána 23. února 1994 u dvouleté kanadské dívky, která strávila 6 hodin v zimě.

  - Nejvyšší tělesná teplota byla zaznamenána 10. července 1980 v nemocnici ve městě Atlanta, USA, u 52letého Willieho Jonesa, který dostal úpal. Jeho teplota byla 46,5 ° C. Z nemocnice byl pacient po 24 dnech propuštěn.