Dysbakterióza po antibiotikách: symptomy a léčba

Dysbakterióza je nejčastější porucha, která je spojena s mikroflórou. Existuje mnoho faktorů, které vyvolávají vývoj této patologie ve střevní i vaginální mikroflóře. V mnoha případech jsou příčinou dysbiózy antibiotika užívaná k léčbě infekcí bakteriální povahy. Kromě patogenních mikroorganismů antibiotika nepříznivě ovlivňují užitečnou flóru nezbytnou pro plné fungování těla. V důsledku takové expozice dochází k dysbióze.

Vlastnosti mikroflóry a její funkce

Microflora je speciální soubor mikroorganismů, které se aktivně podílejí na vitální činnosti lidského těla. Kombinace těchto mikroorganismů je půl tisíce důležitých bakterií o hmotnosti do 4 kg. Asi 2/3 prospěšné mikroflóry se nachází na vnitřním povrchu střevních stěn, zbývající část pokrývá urogenitální systém a kůži.

Mikroflora plní v lidském těle následující důležité funkce:

 • se zabývá výrobou hormonů, vitamínů;
 • reguluje tvorbu plynu ve střevech;
 • zajišťuje absorpci vápníku, železa, vitamínů;
 • stimuluje imunitní systém v boji proti patogenním virům, bakteriím;
 • čistí lidské tělo, střeva před toxickými látkami;
 • provádí seřízení a řízení rovnováhy vody a elektrolytu.

Pokud jsou však vystaveny antibiotikům, může dojít k závažné poruše funkce mikroflóry, a to dysbakterióze.

Antibiotika zabíjejí škodlivé bakterie, vyvolávají zánětlivé procesy, intoxikaci, a to:

 • pneumokoky;
 • gonokoky;
 • streptokoky;
 • stafylokoky a další.

Vyléčení takových infekcí bez použití antibiotik je nemožné. Důležitou nevýhodou této léčby je to, že antibiotika nepůsobí selektivně, a proto zabíjejí nejen škodlivé, ale také prospěšné mikroorganismy, které žijí v lidském těle. Dysbakterióza vyžaduje poměrně dlouhou léčbu, která je 25-35 dnů. Chcete-li zjistit přítomnost této patologie, musíte vědět, jaké známky se projevuje.

Klinický obraz

K rozvoji dysbiózy dochází nejen ve střevě, ale také v genitáliích, proto je důležité studovat všechny možné symptomy. Střevní dysbakterióza má následující příznaky: zvýšená nadýmání, bolest, těžkost v břiše, střídání zácpy s volnou stolicí a přítomnost svědění v řiti. Příznaky se mohou objevit nejen po užití léků, ale také na začátku léčebného cyklu.

Vaginální dysbakterióza má následující hlavní příznaky: svědění v pochvě, přecitlivělost, časté močení, výtok z pohlavních orgánů, charakteristický zápach, strukturu a barvu, pálení v močové trubici, bolest v břiše. Pokud se takové příznaky objeví, měli byste se poradit s lékařem, abyste zahájili léčbu.

Pokud jde o děti, patologie se projevuje ve formě bolesti břicha, průjmu a špatného zdraví. V zásadě převažuje porucha křesla, stolička se stává tekutou, pěnivou. Onemocnění je doprovázeno horečkou, nevolností, slabostí, podrážděností a ztrátou chuti k jídlu.

Léčba dysbakteriózy vyžaduje kombinaci kompetentní stravy a vysoce kvalitních léků. Normalizace střevní mikroflóry bude vyžadovat dlouhé zotavení, takže onemocnění je snazší předcházet, než léčit po detekci. Aby se zabránilo výskytu dysbiózy, je nutné v průběhu léčby antibiotiky užívat vhodné prebiotika.

Vaginální dysbakterióza

Antibiotika aktivně eliminují škodlivé a prospěšné mikroorganismy, takže ženy mohou brát při užívání takových drog vaginální dysbiózu. V případě porušení přirozené mikroflóry dochází k aktivní reprodukci plísňových bakterií.

Tyto bakterie přispívají k rozvoji zánětu vaginálních stěn, děložního hrdla. V důsledku toho se mohou zobrazit následující příznaky:

 • bolest při pohlavním styku;
 • vypouštění z genitálií;
 • svědění a pálení;
 • zarudnutí;
 • opuch;
 • bolestivé pocity.

Jedním ze symptomů indikujících dysbakteriózu je malé množství přírodního lubrikantu během sexu a vzrušení. Patogeny jsou schopny proniknout do dělohy, což způsobuje zánět vaječníků, endometria a děložních trubic. Dysbakterióza může způsobit cystitidu.

K odstranění příznaků a obnovení prospěšné mikroflóry budou zapotřebí prebiotika a speciální antimykotika.

Terapeutická terapie

Rozpoznat dysbiózu pomůže speciálním studiím, které zahrnují:

 • výsev výkaly;
 • dechová zkouška;
 • coprogram;
 • bakteriologické vyšetření aspirace střeva a biopsie.

Léčba této patologie se provádí v komplexu. Pro tento účel se používá několik hlavních směrů. Účel léčby: normalizovat imunitní systém a aktivitu gastrointestinálního traktu, obnovit střevní mikroflóru nebo vaginu.

V současné době existuje mnoho léků na dysbiózu, určených k obnovení mikroflóry. Patří mezi ně:

Prebiotika

Tyto prostředky nejsou tráveny ve střevech, protože tvoří základ pro rozvoj a růst prospěšné mikroflóry. Prebiotika zahrnují: inulin, galaktózu, izomery fruktózy, laktulózy, oligosacharidy. Tyto složky jsou obsaženy v kukuřici, pšenici, česneku, cikorce, cibuli a mléčných výrobcích. Pokud jde o léky, nejúčinnější jsou: Prebio, Duphalac, Lactusan, Normaz.

Probiotika

Tyto léky mají živé bakteriální kultury. Nemají kolonizovat střeva, aby obnovily užitečnou mikroflóru. Hlavním úkolem probiotik je potlačení aktivní reprodukce škodlivých bakterií. Léky se tak podílejí na obnově střevní rovnováhy. Délka trvání léčby je 30–40 dní. Léky, které poskytují dobrý výsledek: Colibacterin, Lactobacterin, Bifidumbacterin.

Prostředky, které potlačují vývoj patogenní mikroflóry

Složení těchto léčiv zahrnuje speciální bakterie, které mohou neutralizovat aktivitu škodlivých mikroorganismů. Mezi ně patří: Enterol, Baktisubtil, Baktisporin. Délka léčby je 1,5 měsíce.

Symbiotika

V přípravcích existuje komplex důležitých užitečných bakteriálních mikroorganismů. Nejznámější symbiotika: Bifikol, Linex, stejně jako Bifiform. Délka léčby je 2 týdny.

Synbiotika

Léky v této skupině se skládají z důležitých prebiotik a prospěšných bakterií, které jsou nezbytné pro rozvoj správné mikroflóry. Účinné léky: Bifido-bak, Maltodofilyus, Laminolact. Léčebný cyklus je 21 dnů.

Kombinované fondy

Takové léky se skládají z důležitých imunomodulátorů, bakterií. Nejúčinnější jsou Acipol a Beefilis. Délka léčby je dva týdny.

Antiseptika

V případě komplikací onemocnění budou zapotřebí speciální léky, které mohou potlačit vývoj a reprodukci škodlivých mikroorganismů. Přípravek Ersefuril, Enterofuril během týdne, 200 mg 4krát denně. Přípravek Intetrix trvá 5 dní, 2 tobolky pro 3 dávky denně.

Vitamíny

Ve většině případů dysbakterióza vyvolává hypovitaminózu, proto se doporučuje užívat Dekamevit, Multitabs a další vitamínové komplexy.

Kromě užívání léků na obnovu mikroflóry budete potřebovat speciální dietu. Strava by měla obsahovat obiloviny, otruby, mléčné výrobky, čerstvé ovoce a zeleninu, bobule. Snažte se minimalizovat spotřebu sladkostí, pečiva, silné kávy a čaje, koření, mastných a kořenitých jídel, sody a alkoholu.

Léčba antibiotiky pomáhá eliminovat prospěšnou mikroflóru. Aby se zabránilo rozvoji dysbakteriózy, musíte okamžitě začít užívat léky, které mohou chránit prospěšné mikroorganismy. Aby byla léčba antibiotiky úspěšná a pokračovala bez komplikací, je nutné striktně dodržovat doporučení ošetřujícího lékaře.

Léčba střevní dysbiózy u dospělých po antibiotikách

Dysbakterióza je běžným jevem způsobeným porušením střevní mikroflóry. Existuje mnoho faktorů, které vedou k rozvoji onemocnění. Antibiotika používaná jako léčba bakteriálních infekcí se stávají častou příčinou dysbiózy. Kromě patogenních organismů léky nepříznivě ovlivňují prospěšnou mikroflóru, která je nezbytná pro řádné fungování orgánu. V důsledku toho se tvoří patologie. Léčba střevní dysbiózy u dospělých by měla začít okamžitě prvními projevy, jinak se v případě nečinnosti mohou objevit nežádoucí účinky.

Expozice antibiotik

Výskyt střevní dysbiózy po antibiotikách má charakteristické znaky, symptomatologii, záleží na tom, která skupina léků ovlivnila tělo:

 1. Tetracyklinová řada - nepříznivě ovlivňuje horní vrstvu a střevní stěny. Léky poskytují dobré prostředí pro zavádění patogenních bakterií. Počet stafylokoků, hub, candida, klostridií se výrazně zvyšuje. Tento patologický jev je zdraví škodlivý, zejména pro děti.
 2. Ampicilin - ovlivňuje aerobní, anaerobní flóru. Beta-laktamové léky mohou způsobit průjem, stejně jako pseudomembranózní kolitidu.
 3. Aminoglykosidy - inhibují působení proteinové syntézy požadovaných organismů, proto se zastaví růst normální flóry.
 4. Fungicidní - počet Escherichia, bakterií Proteus se zvyšuje.

Dysbakterióza se vyskytuje stejně u dospělých i dětí, i když byla antibiotika předepsána na základě provedených testů a osoba dodržovala správné dávkování.

Důvody

Příčiny dysbakteriózy jsou způsobeny nekontrolovatelně užívanými léky, se zvýšením dávky nebo jejich příjem byl poměrně dlouhý. Pokud je léčivo špatné, vede k porážce sliznice a nemilosrdně zabíjí prospěšné organismy.

Dysbakterióza se často vyskytuje v době správného a pečlivě zvoleného průběhu terapie.

Porucha může být způsobena:

 • dysfunkce trávicího systému;
 • zneužívání alkoholu;
 • nesprávná strava, brát těžké jídlo;
 • akutní střevní patologie;
 • onkologických onemocnění.

Pro obnovení mikroflóry potřebujete v každém případě alespoň 1 měsíc.

Příznaky

Nejčastěji postihuje dysbióza střeva, genitálie. Ale nejběžnější je první možnost.

Takové známky projevu jsou pro něj zvláštní:

 • nadýmání, intenzivní nadýmání;
 • porušení křesla - průjem nebo zácpa, může to být jejich náhradník;
 • svědění, pálení v řiti;
 • epigastriální diskomfort;
 • bolest hlavy;
 • zabarvení, hustota stolice.

Při dysbióze u dítěte se přidávají nové znaky:

 • kashepodobny kal s páchnoucí vůní;
 • ztráta chuti k jídlu, poruchy spánku;
 • intenzivní bolest břicha;
 • malátnost, slabost;
 • nevolnost, zvýšená tělesná teplota;
 • dítě neklidné;
 • ve výkalech je viditelná pěna;
 • v blízkosti řiti, kůže je červená, podrážděná.

Po určité době po jídle vzrůstá pocit bolesti, slyší se rachot způsobený plynem. Porucha motility u kojenců po antibiotikách se projevuje regurgitací, zvracením a ztrátou hmotnosti dítěte. U novorozenců je možná dehydratace, proto je u těchto příznaků nutná okamžitá lékařská pomoc a vhodná léčba.

Diagnóza a účinky dysbiózy

Pokud čas nevede k léčbě dysbiózy, jsou možné následující následky:

 • řádné fungování střeva, žaludku, které vede k zácpě nebo průjmu, je narušena nadýmání;
 • ¾ imunita je dodávána střevní mikroflórou, když je narušena, tělo se stává bezbranným proti bakteriím, virům;
 • produkce jednotlivých hormonů, vitamin je pozastaven;
 • minerály a vitamíny jsou špatně absorbovány, v důsledku toho se tělo oslabuje, anémie z nedostatku železa je možná.

Abyste se tomu vyhnuli, musíte včas léčit dysbakteriózu.

Pro potvrzení patologie pošle gastroenterolog osobě k vyšetření a některé testy:

 • výsev výkalů pro dysbiózu;
 • bakteriologické vyšetření aspirace přítomnosti střeva, biopsie;
 • provedení dechové zkoušky;
 • koprogram.

Po identifikaci střevní dysbiózy specialista předepisuje léčebné účinky.

Léčba

Léčebný režim pro dysbakteriózu po antibiotikách je komplexní a sestává z několika fází:

 • odstranění nestability mezi prospěšnou a nemocnou střevní mikroflórou;
 • vytvrzování ochranných sil lidského těla;
 • normalizace rovnováhy bakterií;
 • zajištění dopravy strávených složek z dutiny trávicího lumen do lymfy, mezibuněčné zóny;
 • aktivace peristaltiky orgánu.

Léčba dospělých a dětí zahrnuje léčbu drogami, dietní stravu. Neméně efektivní jsou recepty lidí.

Drogová terapie

Pro těžké symptomy se používají léky na dysbakteriózu. V případě závažného stadia onemocnění se léčba provádí v nemocnici pod dohledem lékaře. Základem je použití prospěšných bakterií. Pomohou vytvořit normální mikroflóru v krátkém časovém období.

Používají se následující léky:

 1. Prebiotika (Normaze, Duphalac, Lactusan) - tyto tablety pro dysbiózu nejsou tráveny střevy, podporují růst a vývoj požadované mikroflóry. Tato skupina léčiv zahrnuje laktulózu, galaktózu, inulin a další. Tyto látky se nacházejí v česneku, cibuli, kukuřici, mléčných výrobcích.
 2. Probiotika (Lactobacterin, Bifidumbacterin, Baktistin) - obsahují živé bakterie, které obývají střeva. Hlavním účelem těchto kapslí je potlačení intenzivního šíření škodlivých mikroorganismů. Tyto prostředky přispívají k normalizaci střevní rovnováhy. Terapeutický kurz - 30-40 dnů.
 3. Synbiotika (Laminolact, Maltodofilyus) - obsahují vitální bakterie, probiotika, která jsou nezbytná pro správné fungování gastrointestinálního traktu.
 4. Symbiotika (Linex, Bifiform) - živé bakterie. Délka léčby je 14 dní.
 5. Antiseptika (Enterofuril, Ersefuril) - jestliže je dysbakterióza po antibiotikách komplikovaná, tyto léky se používají k ničení škůdců. Používá se čtyřikrát denně při 200 mg.
 6. Kombinované léky (Beefilis, Acipol) - obsahují důležité bakterie, imunomodulátory. Délka léčby je 2 týdny.
 7. Vitaminové komplexy (Multi tabs, Dekamevit) - protože dysbakterióza vede k hypovitaminóze, jsou tyto léky předepsány.
 8. Činidla, která inhibují růst patogenní flóry (Backspin, Enterol) - bakterie, které se nacházejí v léčivech, nejsou považovány za přirozené, ale jsou účinné při odstraňování škodlivých organismů.

Probiotika, prebiotika - dobré prostředky, které jsou základem úspěšné léčby dysbiózy.

Kromě toho může být léčba antibiotiky léčena dysbiózou u dětí a dospělých. Specialista na ně se uchýlí v případě nesprávného vývoje patogenní flóry. Průběh terapie antibiotiky a volba medikace se provádí po testování citlivosti na bakterie.

Dieta

Aby se zabránilo dysbióze pomůže dietní potraviny, které upraví práci střeva. Strava by měla být zdravá, chutná, vyvážená. Jezte minimálně 5-6 krát denně, v malých dávkách. Po jídle by mělo trvat nejméně 2 hodiny, pak si můžete lehnout. Změna obvyklého příjmu potravy je nutná pro zmírnění nepříjemných symptomů nemoci.

Dietní doporučení:

 • je nutné vyloučit uzené produkty, alkohol, klobásy, různé těstoviny, moučné výrobky;
 • nejíst smažené, kořeněné jídlo, tučné maso, cukr;
 • Je zakázáno odebírat ovoce, zeleninu a potraviny obsahující dietní vlákninu; výrobky z mouky, obiloviny, brambory potlačují pohyblivost, což způsobuje potíže při vyprazdňování;
 • sladkosti, soda, hrozny, kaše (rýže, krupice) - provokují nadýmání, takže byste se jich měli také zbavit;
 • Nejezte luštěniny, zelí, silný čaj.

Strava bude určena klinickým obrazem. Rozbité křeslo ve formě průjmu vyžaduje vyloučení z stravy diet, které aktivují motorickou funkci orgánu.

Kvašené mléčné výrobky (domácí jogurt, kefír, tvaroh), otruby a obiloviny budou mít příznivý vliv na organismus. Výsledek léků je možné zvýšit užitím borůvek, brusinek, jablek, které vykazují antimikrobiální účinky.

Lidové metody

K léčbě dysbakteriózy a zmírnění jejích příznaků pomůže populární recepty:

 • když je patologie konjugována zvýšenou tvorbou plynu, používá se koprová voda, používá se heřmánkový odvar;
 • v případě nadýmání je zázvor účinný, doplněn o pokrmy nebo připravovat teplé nápoje;
 • heřmánek snižuje bolest, ale pro zácpu je nežádoucí;
 • lněné semínko obnovuje normální funkci střev;
 • Odstranění zácpy pomůže řepné šťávy.

Protože průjem se často vyskytuje, používá se odvar z kalganu. Tato rostlina má svíravý účinek, rychle odstraňuje zánět.

Účelem profylaxe dysbakteriózy při užívání antibiotik je současné užívání léků, které chrání prospěšné organismy. Aby byla antibakteriální terapie úspěšná, bez negativních následků, je nutné striktně dodržovat pravidla ošetřujícího lékaře.

Střevní dysbióza po antibiotikách: symptomy léčené u dospělých

Dysbakterióza po antibiotikách je běžnou příčinou střevních problémů, které mají určité příznaky a vyžadují léčbu. Pochopení mechanismu vývoje biocenózních posunů ve střevě je snadné vyřešit všechny jemné problémy gastrointestinálního traktu. Obnovení normální mikroflóry není tak těžké.

Každá druhá osoba po léčbě infekčního procesu má určité známky porušení střevní biocenózy. Mnoho z nich bude mít otázku - co je střevní dysbióza, proč se vyskytuje u dospělých po užívání antibiotik, jaké jsou jeho příznaky a jak si vybrat účinnou léčbu.

Zácpa, nadýmání, nadýmání - ne všechny projevy střevní dysbiózy. S poměrně dlouhým obdobím existence „delikátního“ problému se mohou objevit trvalé poruchy zažívání, protože prospěšné bakterie, které žijí ve střevech, zintenzívnily práci enzymů, syntetizovaných vitamínů.

Začátek malého problému s dalekosáhlými důsledky, nazývanými střevní dysbióza, se u dospělých začíná po užívání antibiotik, které si často předepisují.

Proč po antibiotikách dochází k dysbakterióze

Při užívání antibiotik je dysbakterióza způsobena skutečností, že žádný ze zástupců této skupiny léčiv, zejména širokého působení, nevidí rozdíl mezi prospěšnými a škodlivými mikroorganismy.

Patogenní flóra byla původně zaměřena na to, co by „přežilo“ a má ve svém arzenálu mnoho způsobů, jak chránit. Blahodárné bakterie jsou prakticky bezbranné proti antibakteriálním lékům. Dlouhá a nekontrolovaná léčba jakýchkoli chladných a zánětlivých onemocnění proto způsobuje trvalou změnu rovnováhy mikroorganismů ve střevě.

Samostatným problémem je dysbakterióza u kojenců po antibiotikách: těsně po porodu jsou střeva u dítěte sterilní. Po zasažení prvních kapek mléka se začíná vyvíjet laktoflora. V procesu štěpení se vytvoří substrát za vzniku zbytku normální flóry. Během tohoto období je střevní flóra dítěte velmi labilní.

Přijetí antibakteriálních léků kojící matkou může vést k jejich výskytu v mléce. Dokonce i malá dávka je dostatečná k ničení střevní biocenózy novorozence. Taková dysbakterióza je velmi obtížná. Průjem se sníženou absorpcí rychle způsobuje dehydrataci. V tomto ohledu vyžaduje tato podmínka okamžitou konzultaci s pediatrem.

Střevní mikroflóra

Asi 50,000,000,000,000 (50 bilionů) mikroorganismy žijí ve střevní dutině. Všechny bakterie jsou rozděleny na prospěšnou a podmíněně patogenní flóru. Vhodné jsou bifidobakterie a laktobacily, ve střevech asi 95-97%.

I když podmíněně patogenní flóra vylučuje toxiny, plní několik důležitých funkcí v tandemu s normální flórou. E. coli interferuje s růstem opravdu nebezpečných mikroorganismů, stimuluje imunitní systém střev, podílí se na procesech trávení.

Fáze dysbiózy

Bez ohledu na důvody, které vedly k narušení rovnováhy mikroorganismů ve střevě, rozlišujeme čtyři stupně hloubky mikrobiální poruchy.

 • První etapa. V počátečním stadiu se snižuje počet bifidobakterií a laktobacilů, které jsou nahrazeny podmíněně patogenní flórou. Příznaky: V této době nejsou pozorovány známky špatného trávení. Změna rovnováhy je určena pouze náhodně během očkování bakterií. Často se zjistí pouze obecné snížení počtu mikroorganismů bez nerovnováhy.
 • Druhá etapa Na pozadí dalšího poklesu normální flóry se množí podmíněně patogenní a patogenní bakterie. Příznaky: První známky nerovnováhy zažívacího systému. To je nadýmání, epizodické narušení konzistence stolice, bolest v břiše, zejména v dolních částech.
 • Třetí etapa. V této fázi již není normální mikroflóra schopna omezit růst patogenů. Příznaky: dochází k zánětu střevní stěny, změnám stolice a bolesti břicha se stává trvalým.
 • Poslední fáze. Počet patogenních rostlin se dramaticky zvyšuje. Rozvíjí se příznaky akutní střevní infekce. Symptomy: Pacienti vykazují výrazné změny ve stolici, nevolnost, horečku, bolesti hlavy.
 • Predispoziční faktory. rozvoj dysbakteriózy při užívání antibiotik. Antibiotická rezistence může být vytvořena v celé patogenní a podmíněně patogenní flóře střeva.

Příčiny antibiotické rezistence

Při krátkém průběhu užívání širokospektrých antibakteriálních léků proti respiračním infekcím se dysbakterióza po antibiotikách jeví jako zanedbatelná. Ale "škodlivé" bakterie ve střevech se jí dostanou do určité odolnosti.

S opakovanými případy nachlazení v průběhu roku pokračujte v léčbě stejnými tabletami jako v prvních případech, což zvyšuje rozvoj necitlivosti v patogenní flóře.

Důsledky

Po antibiotikách se může zhoršit dysbakterióza. Každý průběh léčby ničí část populace prospěšné mikroflóry, ovlivňuje méně mikroorganismů. Čím širší spektrum léčiva, tím více rezistentních bakteriálních kolonií se může tvořit, a čím obtížnější je tato dysbakterióza po léčbě antibiotiky.

Prevence antibiotické rezistence

V případě potřeby lékař předepíše léčbu antibiotiky. Při jmenování lékaře je vhodné sdělit, která antibiotika jste užíval / a v poslední době. Při výběru léku by měly být upřednostňovány nejnovější generace s úzce zaměřeným zásahem.

Spektrum účinku antibakteriálních léčiv

Antibiotika s úzkým spektrem

 • Makrolidy
 • Glykopeptidy
 • Polymyxin
 • Monobaktam

Antibiotika rozšířeného spektra

 • Všechna léčiva první generace (polosyntetické peniciliny, cefalosporiny, tetracykliny)

Léčba po antibiotikách

Účinnou léčbu dysbakteriózy po antibiotikách lze zvolit pouze po kultivaci na střevní mikroflóře.

Léčiva pro léčbu dysbiózy

Probiotika - sada léků, potravinářských výrobků, potravinářských přídatných látek, které obsahují živou normální mikroflóru v dostatečně vysokých dávkách pro vznik terapeutického účinku.

Prebiotika jsou produkty, které nejsou absorbovány tělem během trávení, ale jsou živným substrátem pro mikroflóru.

Vlastnosti léků pro léčbu dysbiózy

Nejběžnější prebiotika jsou oligofruktóza, laktulóza, pektiny. Přecházejí gastrointestinálním traktem, procházejí enzymovým trávením bakterií, které se nacházejí ve střevním lumenu. Nejoblíbenější jsou Hilak, Dufalak.

Probiotika se liší složením a poměrem mikroflóry v nich. Indikace pro jejich použití závisí na tom. Porovnejte některé z nejznámějších léků.

 • Linie: laktobacily nejméně 4,5 · 106; bifidobakterie nejméně 3,0 · 106; E. coli ne méně než 4,5 · 106.
 • LactoNarine: laktobacily nejméně 7,5 · 108; bifidobakterie ne menší než 3,2 · 108; sakaromitsety ne menší než 3,2 · 108.
 • Bifidumbacterin: lactobacillus ne méně než 1,5 · 109; bifidobakterie nejméně 1 107.

Objem střevní mikroflóry tvoří bifidobakterie. Laktobacily se nacházejí převážně v horním zažívacím traktu. Bakterie mléčného kvašení jsou větší než bifidobakterie pouze v dětském věku v prvních dnech života, dokud dítě nevytváří podmínky ve střevech pro vývoj zbytku mikroflóry.

Léčebné taktiky

Pro účinnou léčbu dysbiózy po antibiotikách je nutné zjistit hloubku potlačení mikroflóry a přítomnost nerovnováhy v jejím složení. Spolehlivé informace mohou poskytnout bakteriální kulturu výkalů na mikroflóře.

 • První statia: pokud výsev na mikroflóře neodhalil žádné změny, léčba se provádí kurzem: probiotika + prebiotika.
 • Druhá etapa: ve druhé fázi, pro léčbu dysbakteriózy po antibiotikách, se k probiotikám přidává symptomatická terapie.
 • Třetí etapa: vzhledem k vysoké koncentraci patogenní flóry nedochází při léčbě přípravkem s normální mikroflórou k požadovanému účinku. Po identifikaci patogenu nebo patogenů, které hrají hlavní úlohu při udržování patologického procesu, jsou předepsány detoxikační terapie a antibakteriální léčba. Pro odstranění toxinů ze střev jsou široce používány enterosorbenty - polysorb, smecta, enterosgel.

Pro potlačení patogenní flóry jsou nutná léčiva, která jsou aktivní zejména pro specifický typ patogenu.

Po potvrzení klinického účinku léčby je předepsán dlouhodobý průběh probiotik s pravidelnou kontrolou střevní mikroflóry.

Dietní terapie pro dysbakteriózu

Dietní korekce může významně zmírnit stav s dysbakteriózou po užití antibiotik. Při prvních příznacích zažívacích poruch stojí za to co nejvíce omezit příjem hrubých potravin bohatých na vlákninu, jakož i potraviny s vysokým obsahem sacharidů.

Doporučuje se nepoužívat potraviny, které mohou dráždit střevní stěnu: mastná, kořeněná, slaná, kořeněná jídla; těžké potraviny - houby, pearl ječmen a ječmen krupice, nápoje, které mohou ovlivnit peristaltiku - káva, alkohol, sycené nápoje.

Jak vyléčit dysbakteriózu po léčbě antibiotiky

Léčba antibakteriálními léky používanými při léčbě mnoha onemocnění. Antibiotika bez rozdílu ničí patogenní bakterie a prospěšnou zdravou mikroflóru těla. Jak obnovit tělo po užívání antibakteriálních látek?

Tělesná mikroflóra: co to je?

V moderní vědě je mikroflóra lidského těla tímto komplexem mikroorganismů, které se účastní jeho vitální činnosti. Komplex prospěšných mikroorganismů se skládá z půl tisíce druhů bakterií a váží 3-4 kg. 2/3 prospěšné mikroflóry pokrývá vnitřní povrch střev, zbytek pokrývá kůži a močové orgány.

Funkce střevní mikroflóry

 • Poskytuje imunitní reakci organismu na patogenní bakterie a viry.
 • Čištění střevních toxinů a celého těla.
 • Regulace metabolismu vody a elektrolytů.
 • Regulace tvorby plynu ve střevech.
 • Produkce vitamínů.
 • Produkce hormonů.
 • Zajištění vstřebávání vitaminů, železa a vápníku.

Zničení mikroflóry: následky

Antibakteriální léčiva (antibiotika) jsou schopna zničit patogenní bakterie, které způsobují zánět orgánů a tkání a intoxikaci, pokud je tělo poškozeno stafylokoky, streptokoky, pneumokoky atd. Bakteriální infekce nelze léčit bez antibiotik. Antibiotika však nemají selektivní účinek a zničí všechny mikroorganismy, které obývají tělo, bez analýzy. Po antibiotikách vyžaduje dysbakterióza dlouhou - alespoň měsíční léčbu.

Jaké jsou důsledky dysbiózy pro tělo?

 • Asimilace vitamínů a minerálů se zhoršuje, tělo je oslabeno a může se objevit anémie z nedostatku železa.
 • ¾ imunita poskytovaná střevní mikroflórou. Po jeho zničení tělo zůstává bezbranné proti virům a bakteriím kolem nás.
 • Normální fungování žaludku a střev je narušeno, což se může projevit jako nadýmání, průjem nebo zácpa.
 • Zastavuje se produkce některých vitaminů a hormonů.

Dysbakterióza: symptomy

Po užívání antibiotik vždy vzniká dysbakterióza. Závažnost symptomů závisí na typu antibiotika, délce léčby a vlastnostech těla.

 • Porušení střev: nadýmání, průjem, zácpa, bolest břicha, rachot ve střevech.
 • Slabost, letargie.
 • Snížená chuť k jídlu.
 • Zvýšená tělesná teplota.
 • Kožní vyrážky, stomatitida.

Dysbakterióza: diagnóza

Existuje celá řada lékařských studií, s nimiž můžete diagnostikovat dysbiózu:

 • coprogram;
 • výsev výkalů pro dysbiózu;
 • dechová zkouška;
 • bakteriologické vyšetření aspirace střeva a biopsie.

Dysbakterióza: léčba

Moderní medicína neuznává dysbakteriózu jako samostatnou chorobu - pouze nemocný stav organismu doprovázejícího jakoukoliv chorobu.

Dysbakterióza se vždy vyskytuje po antibiotikách, léčba trvá minimálně měsíc. To je minimální doba pro obnovení normální rovnováhy prospěšných / škodlivých bakterií ve střevech, v některých případech trvá zotavení těla až 6 měsíců.

Léčba Dysbacteriosis je prováděna komplexně v několika směrech, zaměřená na obnovu střevní mikroflóry, normalizaci práce gastrointestinálního traktu a imunitních sil těla.

Léčba dysbiózy

Existuje řada léků, které obsahují látky, které obnovují zdravou rovnováhu střev.

Prebiotika
Prebiotika nestráví střeva - to je nutriční základ pro růst prospěšné mikroflóry. Prebiotika zahrnují laktulózu, galaktózu, oligosacharidy, inulin, isomery fruktózy.

Nacházejí se v mléčných výrobcích, pšenici, kukuřici, čekance, česneku a cibuli.

Prebiotika obsahují lék Duphalac a doplňky stravy s oligosacharidy: Normaz, Lactusan, Prebiot.

Probiotika jsou léky, které obsahují komplexy živých kultur bakterií. Nejsou schopni kolonizovat střeva a obnovit přirozenou mikroflóru. Jejich úkolem je potlačit růst patogenních bakterií a obnovit zdravou střevní rovnováhu.
Jednosložkové přípravky obsahují pouze jednu mikroflóru: Lactobacterin, Colibacterin, Bifidumbacterin. Průběh léčby je 30-40 dnů.

Symbiotika obsahují několik druhů prospěšných bakterií: Linex, Bifiform, Bifikol. Průběh léčby je 14 dní.

Léky, které inhibují růst patogenní mikroflóry. Bakterie, které tvoří lék, nejsou pro tělo přirozené, ale inhibují růst patogenních mikroorganismů ve střevě: Enterol, Baktisporin, Baktisubtil. Průběh léčby je 5-6 dnů.

Kombinované přípravky obsahují bakterie a imunomodulátory nezbytné pro organismus: Beefilis, Acipol. Průběh léčby je až 2 týdny.

Synbiotika obsahují kultury prospěšných bakterií a prebiotik nezbytných pro jejich vývoj: Laminolact, Maltodofilyus, Bifido-bak. Průběh léčby je 3 týdny.

V závažných případech dysbakteriózy jsou nezbytná léčiva, která inhibují reprodukci patogenních mikroorganismů ve střevě.
Intetrix - lék se užívá 3-5 dní, 3-4 dávky 2 kapsle denně.

Enterofuril, Ersefuril (nifuroxazidové přípravky) - průběh léčby je jeden týden, najednou 200 mg, čtyřikrát denně.

Jedná se o viry, které infikují škodlivé bakterie. Jsou přijímány ústně nebo ve formě klystýrů. Dnes se používají následující bakteriofágy: pseudomuskulární, stafylokokové, proteické a koloproteinové.

Předepsat antibiotika pro abnormální vývoj patogenní mikroflóry ve střevě. Předepisuje antibiotikum pouze lékař podle výsledků testů na citlivost na mikroorganismy.

Dysbakterióza vždy vede k hypovitaminóze, proto předepisují multivitaminové komplexy Multitabs, Dekamevit atd.

Dysbakterióza vede k významnému snížení imunitních sil těla, takže příjem imunostimulantů je velmi důležitý. Můžete použít přírodní produkty: propolisový extrakt, tinkturu z citrónové trávy, eleutherococcus nebo echinacea.

Dysbakterióza: dieta

Když se po antibiotikách objeví dysbakterióza, dieta má velký vliv na obnovení zdravé střevní rovnováhy. Lékaři doporučují jíst jídlo pravidelně, nejméně 4 krát denně.

Produkty vhodné pro dysbakteriózu:

 • čerstvá zelenina a ovoce;
 • obiloviny (obiloviny, müsli, výrobky s celými zrny pšenice, rýže, ovsa atd.);
 • otruby (prodávané v lékárnách);
 • fermentované mléčné výrobky: kefír, živý jogurt, tvaroh.

Poškozují tělo pečení a pečení, tučné maso, horké koření, nealkoholické nápoje, silný čaj a kávu.

Dysbakterióza: prevence

Aby tělo odolávalo škodlivým účinkům antibakteriálních léčiv, je nutné ho udržet od prvních dnů užívání antibiotik - užívat si léky spolu s antibiotiky, které pomáhají obnovit zdravou rovnováhu mikroflóry ve střevech.
Během léčby se doporučuje jíst zdravě, s vysokým obsahem vlákniny a vitamínů potraviny: obiloviny, zelenina a ovoce, mléčné výrobky.

Léčba dysbakteriózy je mnohem snazší po užívání antibiotik, pokud jsou preventivní opatření užívána od prvního dne užívání antibiotik.

Jak léčit dysbiózu po antibiotikách

Antibiotika se často používají k léčbě infekčních a zánětlivých onemocnění. Takové léky jsou považovány za velmi silné a mohou nepříznivě ovlivnit zdraví a fungování těla.

Po průběhu léčby mnoho pacientů potřebuje další léčbu k obnovení střevní flóry a dalších problémů.

Zpravidla se objevuje dysbakterióza z antibiotik a prospěšné bakterie umírají. Problém může být ve střevech, vagíně a ústech.

Důvody

Střevní dysbióza po antibiotikách je běžnou příčinou nerovnováhy ve střevní mikroflóře.

Existuje několik důvodů, proč se objeví dysbakterióza po výskytu antibakteriálních léčiv:

 1. Nesprávný lékař léků na předpis.
 2. Použití tablet s nízkou kvalitou.
 3. Neplatný výpočet dávky.
 4. Porušení užívání drog.
 5. Dlouhodobá léčba antibiotiky bez zvláštní potřeby.
 6. Nezávislé užívání drog.

Jakýkoliv z výše uvedených důvodů způsobuje nerovnováhu ve flóře, když se prospěšné bakterie stanou významně menšími než patogenní.

Různé druhy léků však mohou působit na tělo různými způsoby. Při použití tetracyklinů je postiženo horní střevo, jsou vytvořeny dobré podmínky pro vznik klostridií, stafylokoků, kandidóz.

Aminoglykosidy zastaví vývoj prospěšných bakterií a aminopeniciliny mohou způsobit výskyt některých patogenních bakterií.

Dysbakterióza z antibiotik se může objevit i po vhodně zvoleném léku s použitím správného léčebného režimu. V tomto případě bude oživení trvat asi měsíc.

Příznaky

Dysbakterióza po antibiotikách je charakterizována běžnými příznaky.

Často je postiženo tlusté střevo, obsahuje velké množství blahodárných bakterií a po absolvování kurzu postupně umírají a způsobují poruchy v těle.

Střevo, když správně funguje, poskytuje normální vstřebávání vody, živin, produkuje vitamíny B a také tvoří výkaly.

Se smrtí užitečné flóry začnou poruchy v části gastrointestinálního traktu. Existuje několik charakteristických příznaků:

 1. Průjem, to může být vzhled krve v masách, ale velmi vzácně.
 2. Dehydratace.
 3. Anémie
 4. Zbytky potravin ve výkalech, kvůli nedostatku enzymů, které jsou produkovány bakteriemi.

Při popsaných příznacích se doporučuje neprodleně kontaktovat lékaře, který řekne, co pít, pokud je flóra narušena a jak rychle obnovit tělo, gastrointestinální trakt a další oddělení.

Dysbakterióza u dětí

Symptomy a léčba dysbiózy u dětí jsou téměř stejné jako u léčby dospělých. Některé dětské nemoci nemohou být vyléčeny bez antibiotik, ale často vedou k řadě poruch a poruch.

Děti mohou pociťovat bolest břicha, průjem, celkový stav dítěte se stává špatným.

Je možné určit dysbakteriózu u dětí zpěněnou stolicí, fekální hmoty se podobají kaši, mají silný zápach. Kromě toho se objeví kolika, zvýšení teploty, tvorba plynu.

Léčba dysbiózy po užívání antibiotik u dětí vyžaduje komplexní a náležitý přístup.

Pro tento účel se používají léky, které obnovují užitečnou flóru, výživu a denní režim.

Léčba je dlouhá a je lepší okamžitě použít preventivní opatření. Pokud dítě potřebuje pít antibiotika, pak jsou prebiotika okamžitě předepsána.

U novorozenců může být problém způsoben nesprávným krmením matky nebo užíváním antibiotické léčby ženou bez následné obnovy flóry.

Pediatrický průjem rychle způsobuje dehydrataci, proto byste měli okamžitě kontaktovat lékaře.

Je možné určit narušení a špatný stav dětí narušeným spánkem, kolikou a neklidným chováním.

Nejčastěji se problém objeví několik hodin po krmení. Aktivita střeva dítěte se zhoršuje, dochází k plynům a nadýmání a po jídle může dojít k regurgitaci nebo zvracení.

Ve vážném stavu nezískají kojenci dostatečné množství užitečných a živin, které jsou absorbovány ve střevě, není dostatečný přírůstek hmotnosti. V důsledku snížené pohyblivosti se může místo průjmu objevit zácpa.

Diagnostika

Dysbakterióza po užívání antibiotik by měla být diagnostikována gastroenterologem. Hlavní výzkumnou metodou je analýza výkalů.

V případě potřeby lékař předepíše další diagnostická opatření, mezi která patří:

 1. Rentgenové vyšetření pomocí kontrastních látek.
 2. Rektoroskopie.
 3. Kolonoskopie.

Kromě analýzy výkalů byla použita také PCR, analýza střevní flóry. Pro pochopení toho, jak léčit dysbiózu, je důležité určit nejen příčiny problému, ale také typy bakterií, které způsobují poruchu.

Pro tento účel jsou využívány 2 typy výzkumu:

 1. Bakteriologické - umožňuje určit 10 bakterií, které jsou ve střevě. Data lze získat pouze týden po sběru biologického materiálu. Během této doby bakterie rostou na požadovanou velikost, což nám umožňuje vyhodnotit jejich druh.
 2. Metabolické - umožňuje identifikovat látky, které jsou vylučovány bakteriemi během jejich vývoje. Metoda je jednoduchá, ale velmi účinná. Lékaři mají výsledky za pár hodin a na jejich pozadí můžete určit typ parazitických organismů.

Mělo by být zřejmé, že výsledky testů pro každou osobu se mohou lišit a samotná flóra závisí na ročním období, výživě, věku a dalších faktorech.

V tomto ohledu mohou být k objasnění diagnózy použita další diagnostická opatření, a nikoli pouze testy.

Léčba

S rozvojem dysbakteriózy po užívání antibiotik u dospělých se často používají léky, které mají ve své kompozici užitečnou flóru a rychle ji obnovují.

Častěji doporučujeme použít:

 1. Prebiotika - vstupují do těla s jídlem a nemohou být tráveny ve střevech. Tyto produkty jsou považovány za dobré médium pro prospěšnou flóru. Mezi přírodní prebiotika lze rozlišit česnek a cibuli, kukuřici, mléčné výrobky. Také používaly tablety pro dysbiózu po antibiotikách, které jsou součástí prebiotik, mezi které patří Norm, Prebi.
 2. Probiotika - jako součást prostředků jsou prospěšné bakterie, které mohou zastavit růst a vývoj patogenních bakterií a rychle obnovit normální rovnováhu. Pokud se dysbakterióza vyskytuje v těžké formě, pak tyto prostředky nebudou mít požadovaný výsledek a je nutné dodatečně použít tablety z mikrobů.

Dysbakterióza po antibiotikách může být léčena pomocí antiseptik pro střeva.

Taková činidla zabíjejí patogenní flóru, ale nemají téměř žádný vliv na prospěšné bakterie. Pro léčbu můžete použít Intrix, který se používá do 5 dnů nebo Nifurokszid, který se užívá 1 týden 4 krát denně, 200 mg.

Léky

V případě, že onemocnění prochází těžkou formou, je nutné po léčbě antibiotiky použít k léčbě dysbakteriózy.

Nelze dělat bez léků, protože střevní flóra se nemůže sama zotavit.

Volba léků je stanovena až po povaze problému a analýze citlivosti bakterií. Mezi možné způsoby léčby patří:

 1. Přípravky ze skupiny makrolidů, například léků na bázi oleandomycinu nebo penicilinu, jmenovitě Amoxicilinu. Tyto nástroje jsou účinné pro stafylokoky a enterokoky.
 2. Dysbakterióza způsobená Escherichia coli je léčena kyselinou nalidixovou, antiseptiky a lékem zvaným Phthalazole.
 3. Porážka střeva pyocyanickou tyčí je ošetřena polymyxinem, kanamycinem.
 4. Kandidomykóza může být léčena Lamisilem.

Při léčbě dysbiózy lze použít některé viry, které působí na určité typy bakterií.

Taková léčiva by měla být užívána během léčby antibiotiky a co je třeba vzít v úvahu při užívání antibiotik pro dysbiózu, by měl být indikován ošetřujícím lékařem.

Dysbakterióza sama o sobě může způsobit hypovitaminózu, takže je třeba použít další vitamíny, mezi nimiž se doporučuje Multitabs.

Imunomodulátory se používají k podpoře imunitního systému, který navíc přispívá k normalizaci flóry.

Často jsou lékaři jmenováni finančními prostředky na bázi bylinných složek, můžete si vzít tinkturu echinacea a propolis.

Dietní jídlo

Dysbakterióza po antibiotikách je léčena komplexními metodami, proto je důležité používat nejen léčiva, ale i správnou výživu.

Užitečné pro normalizaci používání flóry následujících produktů:

 1. Obiloviny.
 2. Kyselé mléčné výrobky.
 3. Bylinné produkty s vlákny.

Během léčby je nutné používat obecná pravidla výživy:

 1. Vždy se snažte jíst najednou.
 2. Menu pro každý den by mělo zahrnovat mléčné a rostlinné produkty.
 3. Výživa je určena osobně pro každého člověka, pokud je alergie, nesnášenlivost na určité jídlo, musí být opuštěna.

Je důležité, aby tělo dostalo během léčby oligosacharidy, které jsou obsaženy v:

Novorozenci dostávají oligosacharidy z mateřského mléka, takže není nutné omezovat děti na takové potraviny.

Matka sama by měla používat správnou výživu, aby rychle obnovila střevní flóru u kojence.

Aby se zabránilo účinkům antibiotické léčby, je nutné používat správné výživy a dalších léků od prvních dnů, které podporují mikroflóru a imunitní systém.

Velmi často mají děti po léčbě antibiotiky dysbakteriózu. Základní principy terapie jsou téměř stejné, proto platí stejná opatření jako pro dospělé.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat rovnováze vody a elektrolytu, protože průjem u dětí je rychlá dehydratace těla.

Minerální voda se používá k obnově vodní rovnováhy. Mělo by se zakoupit v lékárně nebo použít tam, kde je dostatečné množství iontů a dalších užitečných látek.

Nedoporučuje se používat symptomatickou léčbu, i když je účinná, ale postupem času může způsobit závažné poruchy a onemocnění, která jsou mnohem nebezpečnější a závažnější než dysbakterióza.

Tyto léky lze podle doporučení lékaře použít pouze ve vzácných případech.

Prevence

Podobně jako mnoho střevních onemocnění způsobuje dysbakterióza narušení trávicího systému.

Podstatou prevence je správný způsob dne, životní styl a výživa. Problémům během léčby antibiotiky se můžete vyhnout přidáním takových produktů do nabídky:

 1. Fermentované mléčné výrobky.
 2. Zelenina, bylinky a zeleninové potraviny bohaté na vlákninu.
 3. Čerstvé ovoce pro vitamíny a minerály.
 4. Dietní druhy ryb a masa, musí být vařené, dušené, dělat vývary, dušené maso.
 5. Obilniny na bázi cereálií, je nejlepší vařit ve vodě bez použití přísad.
 6. Užitečné Uzvara.

Strava by neměla být:

 1. Plnotučné mléko.
 2. Mastná masa a jiné tučné potraviny.
 3. Muffin.
 4. Sladkosti
 5. Luskoviny a houby.
 6. Soda.
 7. Konzervy a uzeniny.

Fyzická aktivita bude stejně prospěšná pro střeva.

Chcete-li zlepšit pohyblivost a střevní práci, můžete pumpovat tisk, chodit venku každý den, což zlepší krevní oběh, zvýší chuť k jídlu, a strávit více času venku, zejména při dlouhé sedavé kanceláři práci.

Pokud se objevil problém, odmítnutí mocných léků nedává pozitivní výsledek, je nezbytné pomoci tělu, normalizovat střevní flóru.

Linex je považován za účinný prostředek pro prevenci a léčbu, lék může být podáván i dětem mladším 2 let.

Příznaky střevní dysbiózy z antibiotik: jak dlouho trvá a jak nebezpečné

Dysbakterióza je charakterizována zhoršenou mikrobiální rovnováhou ve střevě. Komplex symptomů může způsobit různé faktory. Ve většině případů se vyvíjí dysbióza z antibiotik. Jak se projevuje nemoc a je možné se jí vyhnout s antimikrobiální terapií?

V jakých případech se objeví

Antibiotická terapie vždy způsobuje porušení střevní mikroflóry. Antimikrobiální látky nepůsobí selektivně, ale eliminují všechny typy mikroorganismů. Patogenní a prospěšné bakterie v tenkém a tlustém střevě, které jsou nezbytné pro normální fungování orgánů gastrointestinálního traktu, umírají.

Dysbióza po užívání antibiotik může být pozorována u dospělých au dětí. Antibiotická léčba infekčních onemocnění postihuje ženské tělo zvláštním způsobem. U žen a dívek jakéhokoliv věku se může rozvinout vaginální dysbióza, u které dochází k selhání mikrobiálního složení genitální mikroflóry. Léčba následků zneužití antibiotik je obtížnější než prevence výskytu poruch mikroflóry.

Změny v kvantitativním a kvalitativním mikrobiálním složení pochvy po průběhu antibakteriálních léků u mladých dívek se projevují výskytem plaku, svědění a zarudnutí v oblasti genitálií. Dítě se stává náladovým, spánek je narušen, chuť k jídlu klesá.

U žen jsou příznaky mikrobiální nerovnováhy hojným výtokem z pochvy s charakteristickým zápachem a šedavým nebo nažloutlým nádechem. Tam jsou pálení, svědění, nepohodlí v dolní části břicha a v perineu.

Často je vaginální dysbióza kombinována se střevní dysbiózou. Lékaři říkají, že ve většině případů se drozd (kandidóza) vyvíjí na pozadí vaginální dysbiózy, jejíž výskyt vyvolává porušování střevní mikrobiální flóry.

Aby se předešlo příznakům nemoci po užívání antibiotik, je nutné užívat probiotika souběžně s antimikrobiálními léky. Jedná se o léčiva obsahující kmeny živých prospěšných mikroorganismů, které pomohou obnovit kvantitativní a kvalitativní rovnováhu mikroflóry.

Vlastnosti dysbiózy při užívání antibiotik

Nerovnováha mikroflóry může být vyvolána různými faktory, mezi nimiž je dlouhodobé léčení jedním z prvních míst. Symptomy dysbiózy po léčbě antibiotiky jsou podobné příznakům způsobeným jinými příčinami. Příznaky se však mohou lišit v závislosti na závažnosti poruch mikroflóry.

Dysbakterióza je běžně rozdělena do 4 fází, kde 1 a 2 jsou považovány za mírné formy a 3-4 jsou závažné. Se silnou imunitou trvá 1. etapa komplexu symptomů déle než 3 dny a může se léčit samostatně bez medikace. Příznaky nejsou výrazné, nezdá se, že by se zlepšily.

V akutním nástupu dysbiózy, závažných známkách zhoršené mikroflóry, patologický proces patří k posledním fázím. Projevy mohou pacienta rušit 3-5 týdnů.

Funkce mají prevenci dysbiózy při užívání antibiotik. Dysbióza je komplex symptomů, který může vést k závažným komplikacím v nepřítomnosti terapie.

S rozvojem dysbiózy v důsledku toho, že pacient má infekční onemocnění nebo onemocnění orgánů trávicího traktu, je obtížné předvídat výskyt nepříjemných symptomů. V průběhu léčby antibiotiky je možné se vyhnout narušení mikrobiálního složení, dodržovat určitá pravidla:

 1. Antimikrobiální léčba by měla být prováděna výhradně na lékařský předpis. Zvláště pokud jde o děti, ženy během těhotenství, kojení.
 2. Nepoužívejte antibiotika pro snadno tekoucí infekční onemocnění, nachlazení.
 3. Léky mají různé stupně expozice. Drogy musí být v souladu se závažností onemocnění, nemůžete používat nepřiměřeně silná antibiotika v mírnějších formách patologie.
 4. Pro terapii antibiotiky je důležité užívat současně probiotika a prebiotika nebo symbiotika - kombinovaná léčiva obsahující několik kmenů prospěšných bakterií, které slouží jako potrava.
 5. Trvání léčby by mělo výrazně překročit dobu léčby antibiotiky. Minimální doba užívání probiotik by měla být 1 měsíc.
 6. Důležitou úlohou při léčbě nebo prevenci je dieta. Potraviny zahrnují fermentované mléčné výrobky, ovoce, zeleninu, obiloviny, otruby.

Příznaky střevní dysbiózy po antibiotikách

Střevní dysbióza po antibiotikách má stejné příznaky jako dysbióza způsobená jinými faktory:

 • průjem nebo zácpa (mohou se střídat typy poruch defekace a průjem se může měnit zácpou);
 • nadýmání;
 • střevní kolika;
 • rachot v žaludku;
 • bolest po jídle;
 • obecná slabost;
 • snížení ochranné funkce těla;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • zvýšení tělesné teploty na 37-38 ° C;
 • nevolnost;
 • zvracení;
 • alergické projevy (kožní vyrážka a svědění, rozvoj bronchospasmu, angioedém).

Lidé, jejichž žaludeční šťáva má vysokou kyselost nebo individuální nesnášenlivost vůči složce tabletové formy léků, jsou předepsány pro rektální čípky, aby se obnovila flóra. Lze s ním zacházet jako s dětmi, dospělými. Čípky mají lokální pozitivní účinek ve tlustém střevě.

Existují vaginální čípky, které eliminují problém v pochvě žen v rozporu s mikroflórou genitálií v užívání antibiotik.

Jak dlouho trvá dysbióza po antibiotikách

Je těžké říci, jak dlouho symptomy komplexu symptomů pokračují. Trvání dysbiózy bude záviset na faktorech:

 • závažnost onemocnění;
 • dobu trvání léčby antimikrobiálními látkami;
 • typy antibiotik;
 • podmínky imunitního systému;
 • věku a individuálních charakteristik pacienta.

Dysbióza se může vyskytnout na začátku léčby antibiotiky nebo po jejím ukončení, v akutní formě nebo pomalém. Pokračujte 2-3 dny a nevyžadujte léčbu, nebo trvat déle než měsíc a skončete s nepohodlím bez léčby. Existují informace o vývoji pseudomembranózní enterokolitidy na pozadí střevní dysbiózy a v akutním průběhu nemoci je fatální.

Je důležité, aby nedošlo k medikaci, ale abych vyhledal pomoc specialisty. Léčba selhání ve střevním mikrobiálním složení začíná diagnózou, která pomůže identifikovat chybějící bakteriální kmeny, stanovit druhy, které překračují podmínku jejich obsahu, předepsat nezbytné léky k normalizaci flóry.

U novorozenců je pozorována dočasná nerovnováha střevní mikroflóry, která nesouvisí s užíváním léků. Fyziologická dysbakterióza může trvat 1 až 6 měsíců, ve většině případů nevyžaduje speciální léčbu. Pokud však došlo k medikaci, jakýkoliv lék schopný inhibovat ochrannou funkci těla je schopen způsobit nerovnováhu v mikroflóře dítěte. Doba zotavení může trvat několik dní až několik týdnů.

Kojené děti jsou méně náchylné k dysbióze než umělá miminka.

Možné komplikace

Dlouhý průběh antibiotické terapie bez použití probiotik a prebiotik může způsobit závažné poruchy ve stavu, funkci tenkého a tlustého střeva.

Nebezpečným důsledkem střevní dysbiózy je rozvoj pseudomembranózní enterokolitidy, v důsledku čehož je ve 30% případů pozorována mortalita pacienta.

Možné komplikace zahrnují úplné zastavení syntézy vitaminů B a K bifidobakterií ve střevě, poruchy v procesech:

 • metabolismus (tuk, protein, stopové prvky);
 • absorpce živin v tenkém střevě;
 • fungování enzymů.

Při absenci procesu štěpení látek obsahujících železo se může vyvinout anémie z nedostatku železa.

Vaginální dysbióza u žen, dívek, dívek v nepřítomnosti terapie je nebezpečná pro výskyt zánětlivého procesu vnitřních pohlavních orgánů.