Střevní dysbióza: Symptomy a léčba dospělých po antibiotikách

Sliznice orgánů trávicího traktu jsou kolonizovány řadou mikroorganismů, které jsou rozděleny na prospěšné a oportunistické. Vědecké společenství je klasifikuje do domorodé a volitelné mikroflóry. Bez domorodé mikroflóry nemůže lidské tělo fungovat normálně. Je důležitou složkou imunitního systému.

Normálně prospěšné mikroorganismy potlačují laktózu-negativní enterobakterie - stafylokoky, citrobacter, Klebsiella, enterobacter, atd. Pokud je narušena citlivá rovnováha, pak se vyvíjí dysbakterióza.

Dysbakterióza nebo dysbióza je stavem mikrobiální nerovnováhy. Nedostatek rovnováhy je často způsoben antibakteriální terapií. Tato skupina léků inhibuje enzymatickou aktivitu flóry GIT a snižuje počet původních mikroorganismů, což vede k nerovnováze různé závažnosti mezi prospěšnou a oportunistickou mikroflórou.

Účinky antibiotik na střeva

 1. Tetracyklinová léčiva mají škodlivý účinek na horní vrstvu a střevní sliznici. Tetracykliny vytvářejí příznivé podmínky pro zavádění patogenů. Počet stafylokoků, kvasinkových hub a klostridií se významně zvyšuje. Tento patologický stav je vážnou hrozbou, zejména pro zdraví malých dětí.
 2. Aminoglykosidy inhibují mechanismus syntézy bílkovin prospěšných mikroorganismů, takže se zastaví růst domácí mikroflóry.
 3. Ampicilin ovlivňuje jak aerobní, tak anaerobní střevní mikroflóru. Beta-laktamové přípravky mohou způsobit průjem a pseudomembranózní kolitidu spojenou s antibiotiky potlačením prospěšné mikroflóry a aktivací C.difficile.
 4. Fungicidní antibiotika vedou ke selektivnímu množení E. coli negativní na laktózu.

Klinické projevy dysbiózy

Klinický obraz závisí na závažnosti patologických procesů ve střevě. Následující příznaky jsou charakteristické pro dysbiózu:

 • nadměrný obsah plynu ve střevě, projevující se abdominální distenzí a abdominálním diskomfortem;
 • rychlá stolice, doprovázená volnou stolicí;
 • obtížnost pohybu střev;
 • nepohodlí při hoření, podráždění řitního otvoru;
 • bolest hlavy;
 • pocit nepohodlí v epigastrické oblasti;
 • změna barvy a konzistence výkalů.

U malých dětí se k těmto příznakům přidává ostrá bolest v břiše, zvýšená tělesná teplota, snížená chuť k jídlu a neklidný spánek. Pokud jde o otázku, jak léčit dysbakteriózu po antibiotikách u dětí, stojí za to přistupovat zvláště odpovědně.

Terapie dysbakteriózou

Léčebný režim je určen příčinami zhoršené funkce střev. Příznivá rehabilitační prognóza je pozorována v případě komplexní terapie, která se skládá z několika fází:

 • odstranění nerovnováhy mezi prospěšnou a oportunistickou mikroflórou;
 • zlepšení transportu strávených látek z dutiny trávicího traktu do lymfy, krve a mezibuněčného prostoru;
 • posílení obranyschopnosti těla;
 • stimulace střevní motility;
 • obnovení rovnováhy mikroorganismů.

Léčba léky může odstranit symptomy, obnovit povinnou střevní mikroflóru a korigovat imunitní stav osoby.

Potlačení fakultativní flóry a normalizace mikrobiální rovnováhy přispívá k:

 • Bakteriofágy nebo fágy jsou léky, které selektivně ničí patogeny. Jsou netoxické, takže mohou být použity při léčbě novorozenců. Bakteriofágy pronikají bakteriální buňkou a množí se uvnitř, což vede k její smrti.
 • Prebiotika jsou složky, které nejsou absorbovány v horním GI traktu, ale vytvářejí příznivé podmínky pro normální mikroflóru, stimulující její životně důležitou aktivitu a růst.
 • Probiotika jsou léky, potravinové doplňky, potravinářské výrobky obsahující užitečné mikrokultury používané pro terapeutické účely k obnovení původní flóry.
 • Enteroseptika (intestinální antiseptika) jsou předepisována pro těžký průběh dysbakteriózy. Tato skupina léků neovlivňuje normální flóru, ale účinně bojuje proti patogenům. Antiprotozoální lék Inttrix se osvědčil.

Užívá se ve dvou kapslích dvakrát denně. Průběh léčby je maximálně pět dnů. Viditelná zlepšení jsou pozorována po třech dnech.

Nitrofurany jsou předepisovány pro léčbu dysbiózy u dospělých. Průběh léčby trvá asi týden. Dávka je 200 mg. Lék se užívá čtyřikrát denně.

Účinný alkohol antiseptický rostlinný původ - Chlorophyllipt, který je předředěný ve vodě.

 • Imunomodulátory syntetického nebo přírodního původu. Regulují a stimulují imunitní systém, který snižuje jeho ochrannou funkci při užívání antibiotik. Přírodní imunomodulátory zahrnují tinktury Eleutherococcus, Echinacea a Schizandra.
 • Vitaminové komplexy jsou ukázány oslabené tělo kompenzovat nedostatek mikro a makro prvků (Complivit).
 • Sorbenty (Enterosgel, Polysorb) mají detoxikační, protiprůjmové a obálkové účinky.

Rozhodnutí o léčbě střevní dysbiózy u dospělých po antibiotikách je lepší po konzultaci s odborníkem.

Probiotika

Moderní probiotika jsou umístěna v inovativní kapsli, která chrání složky před kyselým prostředím žaludeční šťávy. Klasifikace probiotik je následující:

 • 1. generace - klasické mono-probiotika obsahující 1 bakteriální kmen;
 • Generace 2 - bakterie, které jsou nespecifickými obyvateli gastrointestinálního traktu (samovolně se vylučující antagonisté). Jsou okamžitě odstraněny z těla;
 • 3. generace - vícesložkové přípravky složené z několika kmenů bakterií. Ke zvýšení jejich účinku v kompozici byly zahrnuty speciální přísady;
 • 4. generace - živé mikroorganismy, zástupci povinné mikroflóry. Patří mezi ně probiotika obsahující sorbované bifidobakterie.

Prebiotika

Zlepšují stav těla stimulací aktivity některých mikroorganismů zodpovědných za udržování normální mikroflóry.

Laktulóza

Prebiotika je základem mnoha průmyslových výrobků. Tento disacharid se skládá ze zbytků molekul fruktózy a galaktózy.

Laktulóza se dostává do tlustého střeva beze změny. Působí jako mírné projímadlo. Prebiotikum se nachází v mléce a mléčných výrobcích.

Pektin

Přírodní prebiotikum, komplexní sacharid, který není absorbován v horním trávicím systému. Podporuje rychlé nasycení a snižuje hladinu cukru v krvi. Pektin se nachází v dýni, citronu, čekance, hnědé rýži a ananasu.

Inulin

Organická hmota ze skupiny polysacharidů obsažených v česneku a cibuli. Farmaceutický průmysl vyrábí inulin ve formě doplňků stravy. Inulin eliminuje strusku těla a zvyšuje počet bifidobakterií.

Celulóza

Obsahuje obilniny, sušené ovoce a zeleninu. Princip činnosti je podobný předchozímu prebiotiku. Při překročení dávky působí jako projímadlo, proto je celulóza indikována během opožděné evakuace výkalů ze střeva.

Lidová medicína

Lidové recepty dokonale doplňují komplexní terapii a pomáhají rychleji obnovit autologickou flóru.

Česnek

Hodinu před jídlem jedí jeden plátek česneku a omývá se jogurtem. Dvě hodiny před spaním, opakujte postup, ale jíst pár hřebíček česneku. Česnek musí být také opláchnut fermentovaným mléčným výrobkem.

Zdravotní stav se po třech dnech zlepšuje. Doporučuje se používat tento netradiční způsob léčby pouze o víkendech.

Kulgan officinalis nebo Potentilla erect

S dysbiózou, která je doprovázena průjmem, je zobrazen odvar z Kalganu. Rostlina má svíravý účinek a snižuje zánět. Chcete-li připravit odvar jeden lžíce. kalgana se nalije přes 200 ml vroucí vody a vaří se na mírném ohni po dobu dvaceti minut. 100 ml vývaru se vypije dvakrát denně.

Dubová kůra

Jedna polévková lžíce dubová kůra zalijeme 200 ml vroucí vody a dáme na 20 minut do vodní lázně. Výsledný vývar trvá 30 minut.

Syrovátka

Při léčbě dysbiózy účinné sérum, které se získává při přípravě tvarohu z kefíru. Ráno nalačno je třeba vypít 200 ml teplého séra. Léčba pokračuje během půlměsíce.

Tato léčba je přijatelná pro mírné projevy dysbiózy po antibiotikách u dospělých.

Lékařská výživa pro dysbiózu

Dieta hraje důležitou roli v normalizaci střev. Jídla by měla být vyvážená a užitečná. Úprava obvyklé stravy je nutná k odstranění nepříjemných symptomů doprovázejících průběh dysbakteriózy a zavedení dalšího počtu prebiotik. Prebiotika vstupují do těla s jídlem. Oni jsou nalezeni ve velkém množství v mléčných výrobcích, chlebu, cibuli, fazole, chřest a banány.

 • Je nutné zcela odstranit alkoholické nápoje, uzená masa, uzeniny, moučné výrobky, těstoviny, tučné maso, smažená jídla, cukr. Dieta závisí na klinickém obrazu. U poruch stolice (průjem) nelze jíst potraviny, které stimulují motorické funkce střeva.
 • Podle zákazu zeleniny a ovoce, které obsahují dietní vlákniny. Brambory, obiloviny a pečivo inhibují střevní motilitu, což vede k blokované defekaci.
 • Sycené nápoje, hrozny, sladká, krupice a rýžová kaše jsou nežádoucí, protože způsobují nadýmání.

Musíte jíst alespoň pětkrát denně. Části by měly být malé. Dodržování těchto doporučení závisí na tom, jak dlouho trvá dysbióza po antibiotikách.

Preventivní opatření

Prevence vzniku mikrobiální nerovnováhy napomůže individuálnímu výběru antibakteriálních léčiv, správné výživě, správnému odpočinku, včasnému předání gastroenterologovi při prvních příznacích, dodržování hygienických a epidemiologických pravidel atd.

Frakční nutriční systém, který odborníci na výživu aktivně podporují, má příznivý vliv na stav gastrointestinálního traktu. Tento přístup snižuje zátěž gastrointestinálního traktu. Častá jídla nejen normalizují trávení, ale také přispívají k hubnutí. Vzdát se pozdních jídel, poslední jídlo by mělo být 3 hodiny před spaním.

Jak vyléčit dysbakteriózu po léčbě antibiotiky

Léčba antibakteriálními léky používanými při léčbě mnoha onemocnění. Antibiotika bez rozdílu ničí patogenní bakterie a prospěšnou zdravou mikroflóru těla. Jak obnovit tělo po užívání antibakteriálních látek?

Tělesná mikroflóra: co to je?

V moderní vědě je mikroflóra lidského těla tímto komplexem mikroorganismů, které se účastní jeho vitální činnosti. Komplex prospěšných mikroorganismů se skládá z půl tisíce druhů bakterií a váží 3-4 kg. 2/3 prospěšné mikroflóry pokrývá vnitřní povrch střev, zbytek pokrývá kůži a močové orgány.

Funkce střevní mikroflóry

 • Poskytuje imunitní reakci organismu na patogenní bakterie a viry.
 • Čištění střevních toxinů a celého těla.
 • Regulace metabolismu vody a elektrolytů.
 • Regulace tvorby plynu ve střevech.
 • Produkce vitamínů.
 • Produkce hormonů.
 • Zajištění vstřebávání vitaminů, železa a vápníku.

Zničení mikroflóry: následky

Antibakteriální léčiva (antibiotika) jsou schopna zničit patogenní bakterie, které způsobují zánět orgánů a tkání a intoxikaci, pokud je tělo poškozeno stafylokoky, streptokoky, pneumokoky atd. Bakteriální infekce nelze léčit bez antibiotik. Antibiotika však nemají selektivní účinek a zničí všechny mikroorganismy, které obývají tělo, bez analýzy. Po antibiotikách vyžaduje dysbakterióza dlouhou - alespoň měsíční léčbu.

Jaké jsou důsledky dysbiózy pro tělo?

 • Asimilace vitamínů a minerálů se zhoršuje, tělo je oslabeno a může se objevit anémie z nedostatku železa.
 • ¾ imunita poskytovaná střevní mikroflórou. Po jeho zničení tělo zůstává bezbranné proti virům a bakteriím kolem nás.
 • Normální fungování žaludku a střev je narušeno, což se může projevit jako nadýmání, průjem nebo zácpa.
 • Zastavuje se produkce některých vitaminů a hormonů.

Dysbakterióza: symptomy

Po užívání antibiotik vždy vzniká dysbakterióza. Závažnost symptomů závisí na typu antibiotika, délce léčby a vlastnostech těla.

 • Porušení střev: nadýmání, průjem, zácpa, bolest břicha, rachot ve střevech.
 • Slabost, letargie.
 • Snížená chuť k jídlu.
 • Zvýšená tělesná teplota.
 • Kožní vyrážky, stomatitida.

Dysbakterióza: diagnóza

Existuje celá řada lékařských studií, s nimiž můžete diagnostikovat dysbiózu:

 • coprogram;
 • výsev výkalů pro dysbiózu;
 • dechová zkouška;
 • bakteriologické vyšetření aspirace střeva a biopsie.

Dysbakterióza: léčba

Moderní medicína neuznává dysbakteriózu jako samostatnou chorobu - pouze nemocný stav organismu doprovázejícího jakoukoliv chorobu.

Dysbakterióza se vždy vyskytuje po antibiotikách, léčba trvá minimálně měsíc. To je minimální doba pro obnovení normální rovnováhy prospěšných / škodlivých bakterií ve střevech, v některých případech trvá zotavení těla až 6 měsíců.

Léčba Dysbacteriosis je prováděna komplexně v několika směrech, zaměřená na obnovu střevní mikroflóry, normalizaci práce gastrointestinálního traktu a imunitních sil těla.

Léčba dysbiózy

Existuje řada léků, které obsahují látky, které obnovují zdravou rovnováhu střev.

Prebiotika
Prebiotika nestráví střeva - to je nutriční základ pro růst prospěšné mikroflóry. Prebiotika zahrnují laktulózu, galaktózu, oligosacharidy, inulin, isomery fruktózy.

Nacházejí se v mléčných výrobcích, pšenici, kukuřici, čekance, česneku a cibuli.

Prebiotika obsahují lék Duphalac a doplňky stravy s oligosacharidy: Normaz, Lactusan, Prebiot.

Probiotika jsou léky, které obsahují komplexy živých kultur bakterií. Nejsou schopni kolonizovat střeva a obnovit přirozenou mikroflóru. Jejich úkolem je potlačit růst patogenních bakterií a obnovit zdravou střevní rovnováhu.
Jednosložkové přípravky obsahují pouze jednu mikroflóru: Lactobacterin, Colibacterin, Bifidumbacterin. Průběh léčby je 30-40 dnů.

Symbiotika obsahují několik druhů prospěšných bakterií: Linex, Bifiform, Bifikol. Průběh léčby je 14 dní.

Léky, které inhibují růst patogenní mikroflóry. Bakterie, které tvoří lék, nejsou pro tělo přirozené, ale inhibují růst patogenních mikroorganismů ve střevě: Enterol, Baktisporin, Baktisubtil. Průběh léčby je 5-6 dnů.

Kombinované přípravky obsahují bakterie a imunomodulátory nezbytné pro organismus: Beefilis, Acipol. Průběh léčby je až 2 týdny.

Synbiotika obsahují kultury prospěšných bakterií a prebiotik nezbytných pro jejich vývoj: Laminolact, Maltodofilyus, Bifido-bak. Průběh léčby je 3 týdny.

V závažných případech dysbakteriózy jsou nezbytná léčiva, která inhibují reprodukci patogenních mikroorganismů ve střevě.
Intetrix - lék se užívá 3-5 dní, 3-4 dávky 2 kapsle denně.

Enterofuril, Ersefuril (nifuroxazidové přípravky) - průběh léčby je jeden týden, najednou 200 mg, čtyřikrát denně.

Jedná se o viry, které infikují škodlivé bakterie. Jsou přijímány ústně nebo ve formě klystýrů. Dnes se používají následující bakteriofágy: pseudomuskulární, stafylokokové, proteické a koloproteinové.

Předepsat antibiotika pro abnormální vývoj patogenní mikroflóry ve střevě. Předepisuje antibiotikum pouze lékař podle výsledků testů na citlivost na mikroorganismy.

Dysbakterióza vždy vede k hypovitaminóze, proto předepisují multivitaminové komplexy Multitabs, Dekamevit atd.

Dysbakterióza vede k významnému snížení imunitních sil těla, takže příjem imunostimulantů je velmi důležitý. Můžete použít přírodní produkty: propolisový extrakt, tinkturu z citrónové trávy, eleutherococcus nebo echinacea.

Dysbakterióza: dieta

Když se po antibiotikách objeví dysbakterióza, dieta má velký vliv na obnovení zdravé střevní rovnováhy. Lékaři doporučují jíst jídlo pravidelně, nejméně 4 krát denně.

Produkty vhodné pro dysbakteriózu:

 • čerstvá zelenina a ovoce;
 • obiloviny (obiloviny, müsli, výrobky s celými zrny pšenice, rýže, ovsa atd.);
 • otruby (prodávané v lékárnách);
 • fermentované mléčné výrobky: kefír, živý jogurt, tvaroh.

Poškozují tělo pečení a pečení, tučné maso, horké koření, nealkoholické nápoje, silný čaj a kávu.

Dysbakterióza: prevence

Aby tělo odolávalo škodlivým účinkům antibakteriálních léčiv, je nutné ho udržet od prvních dnů užívání antibiotik - užívat si léky spolu s antibiotiky, které pomáhají obnovit zdravou rovnováhu mikroflóry ve střevech.
Během léčby se doporučuje jíst zdravě, s vysokým obsahem vlákniny a vitamínů potraviny: obiloviny, zelenina a ovoce, mléčné výrobky.

Léčba dysbakteriózy je mnohem snazší po užívání antibiotik, pokud jsou preventivní opatření užívána od prvního dne užívání antibiotik.

Jak léčit dysbiózu po antibiotikách

Antibiotika se často používají k léčbě infekčních a zánětlivých onemocnění. Takové léky jsou považovány za velmi silné a mohou nepříznivě ovlivnit zdraví a fungování těla.

Po průběhu léčby mnoho pacientů potřebuje další léčbu k obnovení střevní flóry a dalších problémů.

Zpravidla se objevuje dysbakterióza z antibiotik a prospěšné bakterie umírají. Problém může být ve střevech, vagíně a ústech.

Důvody

Střevní dysbióza po antibiotikách je běžnou příčinou nerovnováhy ve střevní mikroflóře.

Existuje několik důvodů, proč se objeví dysbakterióza po výskytu antibakteriálních léčiv:

 1. Nesprávný lékař léků na předpis.
 2. Použití tablet s nízkou kvalitou.
 3. Neplatný výpočet dávky.
 4. Porušení užívání drog.
 5. Dlouhodobá léčba antibiotiky bez zvláštní potřeby.
 6. Nezávislé užívání drog.

Jakýkoliv z výše uvedených důvodů způsobuje nerovnováhu ve flóře, když se prospěšné bakterie stanou významně menšími než patogenní.

Různé druhy léků však mohou působit na tělo různými způsoby. Při použití tetracyklinů je postiženo horní střevo, jsou vytvořeny dobré podmínky pro vznik klostridií, stafylokoků, kandidóz.

Aminoglykosidy zastaví vývoj prospěšných bakterií a aminopeniciliny mohou způsobit výskyt některých patogenních bakterií.

Dysbakterióza z antibiotik se může objevit i po vhodně zvoleném léku s použitím správného léčebného režimu. V tomto případě bude oživení trvat asi měsíc.

Příznaky

Dysbakterióza po antibiotikách je charakterizována běžnými příznaky.

Často je postiženo tlusté střevo, obsahuje velké množství blahodárných bakterií a po absolvování kurzu postupně umírají a způsobují poruchy v těle.

Střevo, když správně funguje, poskytuje normální vstřebávání vody, živin, produkuje vitamíny B a také tvoří výkaly.

Se smrtí užitečné flóry začnou poruchy v části gastrointestinálního traktu. Existuje několik charakteristických příznaků:

 1. Průjem, to může být vzhled krve v masách, ale velmi vzácně.
 2. Dehydratace.
 3. Anémie
 4. Zbytky potravin ve výkalech, kvůli nedostatku enzymů, které jsou produkovány bakteriemi.

Při popsaných příznacích se doporučuje neprodleně kontaktovat lékaře, který řekne, co pít, pokud je flóra narušena a jak rychle obnovit tělo, gastrointestinální trakt a další oddělení.

Dysbakterióza u dětí

Symptomy a léčba dysbiózy u dětí jsou téměř stejné jako u léčby dospělých. Některé dětské nemoci nemohou být vyléčeny bez antibiotik, ale často vedou k řadě poruch a poruch.

Děti mohou pociťovat bolest břicha, průjem, celkový stav dítěte se stává špatným.

Je možné určit dysbakteriózu u dětí zpěněnou stolicí, fekální hmoty se podobají kaši, mají silný zápach. Kromě toho se objeví kolika, zvýšení teploty, tvorba plynu.

Léčba dysbiózy po užívání antibiotik u dětí vyžaduje komplexní a náležitý přístup.

Pro tento účel se používají léky, které obnovují užitečnou flóru, výživu a denní režim.

Léčba je dlouhá a je lepší okamžitě použít preventivní opatření. Pokud dítě potřebuje pít antibiotika, pak jsou prebiotika okamžitě předepsána.

U novorozenců může být problém způsoben nesprávným krmením matky nebo užíváním antibiotické léčby ženou bez následné obnovy flóry.

Pediatrický průjem rychle způsobuje dehydrataci, proto byste měli okamžitě kontaktovat lékaře.

Je možné určit narušení a špatný stav dětí narušeným spánkem, kolikou a neklidným chováním.

Nejčastěji se problém objeví několik hodin po krmení. Aktivita střeva dítěte se zhoršuje, dochází k plynům a nadýmání a po jídle může dojít k regurgitaci nebo zvracení.

Ve vážném stavu nezískají kojenci dostatečné množství užitečných a živin, které jsou absorbovány ve střevě, není dostatečný přírůstek hmotnosti. V důsledku snížené pohyblivosti se může místo průjmu objevit zácpa.

Diagnostika

Dysbakterióza po užívání antibiotik by měla být diagnostikována gastroenterologem. Hlavní výzkumnou metodou je analýza výkalů.

V případě potřeby lékař předepíše další diagnostická opatření, mezi která patří:

 1. Rentgenové vyšetření pomocí kontrastních látek.
 2. Rektoroskopie.
 3. Kolonoskopie.

Kromě analýzy výkalů byla použita také PCR, analýza střevní flóry. Pro pochopení toho, jak léčit dysbiózu, je důležité určit nejen příčiny problému, ale také typy bakterií, které způsobují poruchu.

Pro tento účel jsou využívány 2 typy výzkumu:

 1. Bakteriologické - umožňuje určit 10 bakterií, které jsou ve střevě. Data lze získat pouze týden po sběru biologického materiálu. Během této doby bakterie rostou na požadovanou velikost, což nám umožňuje vyhodnotit jejich druh.
 2. Metabolické - umožňuje identifikovat látky, které jsou vylučovány bakteriemi během jejich vývoje. Metoda je jednoduchá, ale velmi účinná. Lékaři mají výsledky za pár hodin a na jejich pozadí můžete určit typ parazitických organismů.

Mělo by být zřejmé, že výsledky testů pro každou osobu se mohou lišit a samotná flóra závisí na ročním období, výživě, věku a dalších faktorech.

V tomto ohledu mohou být k objasnění diagnózy použita další diagnostická opatření, a nikoli pouze testy.

Léčba

S rozvojem dysbakteriózy po užívání antibiotik u dospělých se často používají léky, které mají ve své kompozici užitečnou flóru a rychle ji obnovují.

Častěji doporučujeme použít:

 1. Prebiotika - vstupují do těla s jídlem a nemohou být tráveny ve střevech. Tyto produkty jsou považovány za dobré médium pro prospěšnou flóru. Mezi přírodní prebiotika lze rozlišit česnek a cibuli, kukuřici, mléčné výrobky. Také používaly tablety pro dysbiózu po antibiotikách, které jsou součástí prebiotik, mezi které patří Norm, Prebi.
 2. Probiotika - jako součást prostředků jsou prospěšné bakterie, které mohou zastavit růst a vývoj patogenních bakterií a rychle obnovit normální rovnováhu. Pokud se dysbakterióza vyskytuje v těžké formě, pak tyto prostředky nebudou mít požadovaný výsledek a je nutné dodatečně použít tablety z mikrobů.

Dysbakterióza po antibiotikách může být léčena pomocí antiseptik pro střeva.

Taková činidla zabíjejí patogenní flóru, ale nemají téměř žádný vliv na prospěšné bakterie. Pro léčbu můžete použít Intrix, který se používá do 5 dnů nebo Nifurokszid, který se užívá 1 týden 4 krát denně, 200 mg.

Léky

V případě, že onemocnění prochází těžkou formou, je nutné po léčbě antibiotiky použít k léčbě dysbakteriózy.

Nelze dělat bez léků, protože střevní flóra se nemůže sama zotavit.

Volba léků je stanovena až po povaze problému a analýze citlivosti bakterií. Mezi možné způsoby léčby patří:

 1. Přípravky ze skupiny makrolidů, například léků na bázi oleandomycinu nebo penicilinu, jmenovitě Amoxicilinu. Tyto nástroje jsou účinné pro stafylokoky a enterokoky.
 2. Dysbakterióza způsobená Escherichia coli je léčena kyselinou nalidixovou, antiseptiky a lékem zvaným Phthalazole.
 3. Porážka střeva pyocyanickou tyčí je ošetřena polymyxinem, kanamycinem.
 4. Kandidomykóza může být léčena Lamisilem.

Při léčbě dysbiózy lze použít některé viry, které působí na určité typy bakterií.

Taková léčiva by měla být užívána během léčby antibiotiky a co je třeba vzít v úvahu při užívání antibiotik pro dysbiózu, by měl být indikován ošetřujícím lékařem.

Dysbakterióza sama o sobě může způsobit hypovitaminózu, takže je třeba použít další vitamíny, mezi nimiž se doporučuje Multitabs.

Imunomodulátory se používají k podpoře imunitního systému, který navíc přispívá k normalizaci flóry.

Často jsou lékaři jmenováni finančními prostředky na bázi bylinných složek, můžete si vzít tinkturu echinacea a propolis.

Dietní jídlo

Dysbakterióza po antibiotikách je léčena komplexními metodami, proto je důležité používat nejen léčiva, ale i správnou výživu.

Užitečné pro normalizaci používání flóry následujících produktů:

 1. Obiloviny.
 2. Kyselé mléčné výrobky.
 3. Bylinné produkty s vlákny.

Během léčby je nutné používat obecná pravidla výživy:

 1. Vždy se snažte jíst najednou.
 2. Menu pro každý den by mělo zahrnovat mléčné a rostlinné produkty.
 3. Výživa je určena osobně pro každého člověka, pokud je alergie, nesnášenlivost na určité jídlo, musí být opuštěna.

Je důležité, aby tělo dostalo během léčby oligosacharidy, které jsou obsaženy v:

Novorozenci dostávají oligosacharidy z mateřského mléka, takže není nutné omezovat děti na takové potraviny.

Matka sama by měla používat správnou výživu, aby rychle obnovila střevní flóru u kojence.

Aby se zabránilo účinkům antibiotické léčby, je nutné používat správné výživy a dalších léků od prvních dnů, které podporují mikroflóru a imunitní systém.

Velmi často mají děti po léčbě antibiotiky dysbakteriózu. Základní principy terapie jsou téměř stejné, proto platí stejná opatření jako pro dospělé.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat rovnováze vody a elektrolytu, protože průjem u dětí je rychlá dehydratace těla.

Minerální voda se používá k obnově vodní rovnováhy. Mělo by se zakoupit v lékárně nebo použít tam, kde je dostatečné množství iontů a dalších užitečných látek.

Nedoporučuje se používat symptomatickou léčbu, i když je účinná, ale postupem času může způsobit závažné poruchy a onemocnění, která jsou mnohem nebezpečnější a závažnější než dysbakterióza.

Tyto léky lze podle doporučení lékaře použít pouze ve vzácných případech.

Prevence

Podobně jako mnoho střevních onemocnění způsobuje dysbakterióza narušení trávicího systému.

Podstatou prevence je správný způsob dne, životní styl a výživa. Problémům během léčby antibiotiky se můžete vyhnout přidáním takových produktů do nabídky:

 1. Fermentované mléčné výrobky.
 2. Zelenina, bylinky a zeleninové potraviny bohaté na vlákninu.
 3. Čerstvé ovoce pro vitamíny a minerály.
 4. Dietní druhy ryb a masa, musí být vařené, dušené, dělat vývary, dušené maso.
 5. Obilniny na bázi cereálií, je nejlepší vařit ve vodě bez použití přísad.
 6. Užitečné Uzvara.

Strava by neměla být:

 1. Plnotučné mléko.
 2. Mastná masa a jiné tučné potraviny.
 3. Muffin.
 4. Sladkosti
 5. Luskoviny a houby.
 6. Soda.
 7. Konzervy a uzeniny.

Fyzická aktivita bude stejně prospěšná pro střeva.

Chcete-li zlepšit pohyblivost a střevní práci, můžete pumpovat tisk, chodit venku každý den, což zlepší krevní oběh, zvýší chuť k jídlu, a strávit více času venku, zejména při dlouhé sedavé kanceláři práci.

Pokud se objevil problém, odmítnutí mocných léků nedává pozitivní výsledek, je nezbytné pomoci tělu, normalizovat střevní flóru.

Linex je považován za účinný prostředek pro prevenci a léčbu, lék může být podáván i dětem mladším 2 let.

Příznaky střevní dysbiózy z antibiotik: jak dlouho trvá a jak nebezpečné

Dysbakterióza je charakterizována zhoršenou mikrobiální rovnováhou ve střevě. Komplex symptomů může způsobit různé faktory. Ve většině případů se vyvíjí dysbióza z antibiotik. Jak se projevuje nemoc a je možné se jí vyhnout s antimikrobiální terapií?

V jakých případech se objeví

Antibiotická terapie vždy způsobuje porušení střevní mikroflóry. Antimikrobiální látky nepůsobí selektivně, ale eliminují všechny typy mikroorganismů. Patogenní a prospěšné bakterie v tenkém a tlustém střevě, které jsou nezbytné pro normální fungování orgánů gastrointestinálního traktu, umírají.

Dysbióza po užívání antibiotik může být pozorována u dospělých au dětí. Antibiotická léčba infekčních onemocnění postihuje ženské tělo zvláštním způsobem. U žen a dívek jakéhokoliv věku se může rozvinout vaginální dysbióza, u které dochází k selhání mikrobiálního složení genitální mikroflóry. Léčba následků zneužití antibiotik je obtížnější než prevence výskytu poruch mikroflóry.

Změny v kvantitativním a kvalitativním mikrobiálním složení pochvy po průběhu antibakteriálních léků u mladých dívek se projevují výskytem plaku, svědění a zarudnutí v oblasti genitálií. Dítě se stává náladovým, spánek je narušen, chuť k jídlu klesá.

U žen jsou příznaky mikrobiální nerovnováhy hojným výtokem z pochvy s charakteristickým zápachem a šedavým nebo nažloutlým nádechem. Tam jsou pálení, svědění, nepohodlí v dolní části břicha a v perineu.

Často je vaginální dysbióza kombinována se střevní dysbiózou. Lékaři říkají, že ve většině případů se drozd (kandidóza) vyvíjí na pozadí vaginální dysbiózy, jejíž výskyt vyvolává porušování střevní mikrobiální flóry.

Aby se předešlo příznakům nemoci po užívání antibiotik, je nutné užívat probiotika souběžně s antimikrobiálními léky. Jedná se o léčiva obsahující kmeny živých prospěšných mikroorganismů, které pomohou obnovit kvantitativní a kvalitativní rovnováhu mikroflóry.

Vlastnosti dysbiózy při užívání antibiotik

Nerovnováha mikroflóry může být vyvolána různými faktory, mezi nimiž je dlouhodobé léčení jedním z prvních míst. Symptomy dysbiózy po léčbě antibiotiky jsou podobné příznakům způsobeným jinými příčinami. Příznaky se však mohou lišit v závislosti na závažnosti poruch mikroflóry.

Dysbakterióza je běžně rozdělena do 4 fází, kde 1 a 2 jsou považovány za mírné formy a 3-4 jsou závažné. Se silnou imunitou trvá 1. etapa komplexu symptomů déle než 3 dny a může se léčit samostatně bez medikace. Příznaky nejsou výrazné, nezdá se, že by se zlepšily.

V akutním nástupu dysbiózy, závažných známkách zhoršené mikroflóry, patologický proces patří k posledním fázím. Projevy mohou pacienta rušit 3-5 týdnů.

Funkce mají prevenci dysbiózy při užívání antibiotik. Dysbióza je komplex symptomů, který může vést k závažným komplikacím v nepřítomnosti terapie.

S rozvojem dysbiózy v důsledku toho, že pacient má infekční onemocnění nebo onemocnění orgánů trávicího traktu, je obtížné předvídat výskyt nepříjemných symptomů. V průběhu léčby antibiotiky je možné se vyhnout narušení mikrobiálního složení, dodržovat určitá pravidla:

 1. Antimikrobiální léčba by měla být prováděna výhradně na lékařský předpis. Zvláště pokud jde o děti, ženy během těhotenství, kojení.
 2. Nepoužívejte antibiotika pro snadno tekoucí infekční onemocnění, nachlazení.
 3. Léky mají různé stupně expozice. Drogy musí být v souladu se závažností onemocnění, nemůžete používat nepřiměřeně silná antibiotika v mírnějších formách patologie.
 4. Pro terapii antibiotiky je důležité užívat současně probiotika a prebiotika nebo symbiotika - kombinovaná léčiva obsahující několik kmenů prospěšných bakterií, které slouží jako potrava.
 5. Trvání léčby by mělo výrazně překročit dobu léčby antibiotiky. Minimální doba užívání probiotik by měla být 1 měsíc.
 6. Důležitou úlohou při léčbě nebo prevenci je dieta. Potraviny zahrnují fermentované mléčné výrobky, ovoce, zeleninu, obiloviny, otruby.

Příznaky střevní dysbiózy po antibiotikách

Střevní dysbióza po antibiotikách má stejné příznaky jako dysbióza způsobená jinými faktory:

 • průjem nebo zácpa (mohou se střídat typy poruch defekace a průjem se může měnit zácpou);
 • nadýmání;
 • střevní kolika;
 • rachot v žaludku;
 • bolest po jídle;
 • obecná slabost;
 • snížení ochranné funkce těla;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • zvýšení tělesné teploty na 37-38 ° C;
 • nevolnost;
 • zvracení;
 • alergické projevy (kožní vyrážka a svědění, rozvoj bronchospasmu, angioedém).

Lidé, jejichž žaludeční šťáva má vysokou kyselost nebo individuální nesnášenlivost vůči složce tabletové formy léků, jsou předepsány pro rektální čípky, aby se obnovila flóra. Lze s ním zacházet jako s dětmi, dospělými. Čípky mají lokální pozitivní účinek ve tlustém střevě.

Existují vaginální čípky, které eliminují problém v pochvě žen v rozporu s mikroflórou genitálií v užívání antibiotik.

Jak dlouho trvá dysbióza po antibiotikách

Je těžké říci, jak dlouho symptomy komplexu symptomů pokračují. Trvání dysbiózy bude záviset na faktorech:

 • závažnost onemocnění;
 • dobu trvání léčby antimikrobiálními látkami;
 • typy antibiotik;
 • podmínky imunitního systému;
 • věku a individuálních charakteristik pacienta.

Dysbióza se může vyskytnout na začátku léčby antibiotiky nebo po jejím ukončení, v akutní formě nebo pomalém. Pokračujte 2-3 dny a nevyžadujte léčbu, nebo trvat déle než měsíc a skončete s nepohodlím bez léčby. Existují informace o vývoji pseudomembranózní enterokolitidy na pozadí střevní dysbiózy a v akutním průběhu nemoci je fatální.

Je důležité, aby nedošlo k medikaci, ale abych vyhledal pomoc specialisty. Léčba selhání ve střevním mikrobiálním složení začíná diagnózou, která pomůže identifikovat chybějící bakteriální kmeny, stanovit druhy, které překračují podmínku jejich obsahu, předepsat nezbytné léky k normalizaci flóry.

U novorozenců je pozorována dočasná nerovnováha střevní mikroflóry, která nesouvisí s užíváním léků. Fyziologická dysbakterióza může trvat 1 až 6 měsíců, ve většině případů nevyžaduje speciální léčbu. Pokud však došlo k medikaci, jakýkoliv lék schopný inhibovat ochrannou funkci těla je schopen způsobit nerovnováhu v mikroflóře dítěte. Doba zotavení může trvat několik dní až několik týdnů.

Kojené děti jsou méně náchylné k dysbióze než umělá miminka.

Možné komplikace

Dlouhý průběh antibiotické terapie bez použití probiotik a prebiotik může způsobit závažné poruchy ve stavu, funkci tenkého a tlustého střeva.

Nebezpečným důsledkem střevní dysbiózy je rozvoj pseudomembranózní enterokolitidy, v důsledku čehož je ve 30% případů pozorována mortalita pacienta.

Možné komplikace zahrnují úplné zastavení syntézy vitaminů B a K bifidobakterií ve střevě, poruchy v procesech:

 • metabolismus (tuk, protein, stopové prvky);
 • absorpce živin v tenkém střevě;
 • fungování enzymů.

Při absenci procesu štěpení látek obsahujících železo se může vyvinout anémie z nedostatku železa.

Vaginální dysbióza u žen, dívek, dívek v nepřítomnosti terapie je nebezpečná pro výskyt zánětlivého procesu vnitřních pohlavních orgánů.

Léčba střevní dysbiózy u dospělých po antibiotikách

Dysbakterióza je běžným jevem způsobeným porušením střevní mikroflóry. Existuje mnoho faktorů, které vedou k rozvoji onemocnění. Antibiotika používaná jako léčba bakteriálních infekcí se stávají častou příčinou dysbiózy. Kromě patogenních organismů léky nepříznivě ovlivňují prospěšnou mikroflóru, která je nezbytná pro řádné fungování orgánu. V důsledku toho se tvoří patologie. Léčba střevní dysbiózy u dospělých by měla začít okamžitě prvními projevy, jinak se v případě nečinnosti mohou objevit nežádoucí účinky.

Expozice antibiotik

Výskyt střevní dysbiózy po antibiotikách má charakteristické znaky, symptomatologii, záleží na tom, která skupina léků ovlivnila tělo:

 1. Tetracyklinová řada - nepříznivě ovlivňuje horní vrstvu a střevní stěny. Léky poskytují dobré prostředí pro zavádění patogenních bakterií. Počet stafylokoků, hub, candida, klostridií se výrazně zvyšuje. Tento patologický jev je zdraví škodlivý, zejména pro děti.
 2. Ampicilin - ovlivňuje aerobní, anaerobní flóru. Beta-laktamové léky mohou způsobit průjem, stejně jako pseudomembranózní kolitidu.
 3. Aminoglykosidy - inhibují působení proteinové syntézy požadovaných organismů, proto se zastaví růst normální flóry.
 4. Fungicidní - počet Escherichia, bakterií Proteus se zvyšuje.

Dysbakterióza se vyskytuje stejně u dospělých i dětí, i když byla antibiotika předepsána na základě provedených testů a osoba dodržovala správné dávkování.

Důvody

Příčiny dysbakteriózy jsou způsobeny nekontrolovatelně užívanými léky, se zvýšením dávky nebo jejich příjem byl poměrně dlouhý. Pokud je léčivo špatné, vede k porážce sliznice a nemilosrdně zabíjí prospěšné organismy.

Dysbakterióza se často vyskytuje v době správného a pečlivě zvoleného průběhu terapie.

Porucha může být způsobena:

 • dysfunkce trávicího systému;
 • zneužívání alkoholu;
 • nesprávná strava, brát těžké jídlo;
 • akutní střevní patologie;
 • onkologických onemocnění.

Pro obnovení mikroflóry potřebujete v každém případě alespoň 1 měsíc.

Příznaky

Nejčastěji postihuje dysbióza střeva, genitálie. Ale nejběžnější je první možnost.

Takové známky projevu jsou pro něj zvláštní:

 • nadýmání, intenzivní nadýmání;
 • porušení křesla - průjem nebo zácpa, může to být jejich náhradník;
 • svědění, pálení v řiti;
 • epigastriální diskomfort;
 • bolest hlavy;
 • zabarvení, hustota stolice.

Při dysbióze u dítěte se přidávají nové znaky:

 • kashepodobny kal s páchnoucí vůní;
 • ztráta chuti k jídlu, poruchy spánku;
 • intenzivní bolest břicha;
 • malátnost, slabost;
 • nevolnost, zvýšená tělesná teplota;
 • dítě neklidné;
 • ve výkalech je viditelná pěna;
 • v blízkosti řiti, kůže je červená, podrážděná.

Po určité době po jídle vzrůstá pocit bolesti, slyší se rachot způsobený plynem. Porucha motility u kojenců po antibiotikách se projevuje regurgitací, zvracením a ztrátou hmotnosti dítěte. U novorozenců je možná dehydratace, proto je u těchto příznaků nutná okamžitá lékařská pomoc a vhodná léčba.

Diagnóza a účinky dysbiózy

Pokud čas nevede k léčbě dysbiózy, jsou možné následující následky:

 • řádné fungování střeva, žaludku, které vede k zácpě nebo průjmu, je narušena nadýmání;
 • ¾ imunita je dodávána střevní mikroflórou, když je narušena, tělo se stává bezbranným proti bakteriím, virům;
 • produkce jednotlivých hormonů, vitamin je pozastaven;
 • minerály a vitamíny jsou špatně absorbovány, v důsledku toho se tělo oslabuje, anémie z nedostatku železa je možná.

Abyste se tomu vyhnuli, musíte včas léčit dysbakteriózu.

Pro potvrzení patologie pošle gastroenterolog osobě k vyšetření a některé testy:

 • výsev výkalů pro dysbiózu;
 • bakteriologické vyšetření aspirace přítomnosti střeva, biopsie;
 • provedení dechové zkoušky;
 • koprogram.

Po identifikaci střevní dysbiózy specialista předepisuje léčebné účinky.

Léčba

Léčebný režim pro dysbakteriózu po antibiotikách je komplexní a sestává z několika fází:

 • odstranění nestability mezi prospěšnou a nemocnou střevní mikroflórou;
 • vytvrzování ochranných sil lidského těla;
 • normalizace rovnováhy bakterií;
 • zajištění dopravy strávených složek z dutiny trávicího lumen do lymfy, mezibuněčné zóny;
 • aktivace peristaltiky orgánu.

Léčba dospělých a dětí zahrnuje léčbu drogami, dietní stravu. Neméně efektivní jsou recepty lidí.

Drogová terapie

Pro těžké symptomy se používají léky na dysbakteriózu. V případě závažného stadia onemocnění se léčba provádí v nemocnici pod dohledem lékaře. Základem je použití prospěšných bakterií. Pomohou vytvořit normální mikroflóru v krátkém časovém období.

Používají se následující léky:

 1. Prebiotika (Normaze, Duphalac, Lactusan) - tyto tablety pro dysbiózu nejsou tráveny střevy, podporují růst a vývoj požadované mikroflóry. Tato skupina léčiv zahrnuje laktulózu, galaktózu, inulin a další. Tyto látky se nacházejí v česneku, cibuli, kukuřici, mléčných výrobcích.
 2. Probiotika (Lactobacterin, Bifidumbacterin, Baktistin) - obsahují živé bakterie, které obývají střeva. Hlavním účelem těchto kapslí je potlačení intenzivního šíření škodlivých mikroorganismů. Tyto prostředky přispívají k normalizaci střevní rovnováhy. Terapeutický kurz - 30-40 dnů.
 3. Synbiotika (Laminolact, Maltodofilyus) - obsahují vitální bakterie, probiotika, která jsou nezbytná pro správné fungování gastrointestinálního traktu.
 4. Symbiotika (Linex, Bifiform) - živé bakterie. Délka léčby je 14 dní.
 5. Antiseptika (Enterofuril, Ersefuril) - jestliže je dysbakterióza po antibiotikách komplikovaná, tyto léky se používají k ničení škůdců. Používá se čtyřikrát denně při 200 mg.
 6. Kombinované léky (Beefilis, Acipol) - obsahují důležité bakterie, imunomodulátory. Délka léčby je 2 týdny.
 7. Vitaminové komplexy (Multi tabs, Dekamevit) - protože dysbakterióza vede k hypovitaminóze, jsou tyto léky předepsány.
 8. Činidla, která inhibují růst patogenní flóry (Backspin, Enterol) - bakterie, které se nacházejí v léčivech, nejsou považovány za přirozené, ale jsou účinné při odstraňování škodlivých organismů.

Probiotika, prebiotika - dobré prostředky, které jsou základem úspěšné léčby dysbiózy.

Kromě toho může být léčba antibiotiky léčena dysbiózou u dětí a dospělých. Specialista na ně se uchýlí v případě nesprávného vývoje patogenní flóry. Průběh terapie antibiotiky a volba medikace se provádí po testování citlivosti na bakterie.

Dieta

Aby se zabránilo dysbióze pomůže dietní potraviny, které upraví práci střeva. Strava by měla být zdravá, chutná, vyvážená. Jezte minimálně 5-6 krát denně, v malých dávkách. Po jídle by mělo trvat nejméně 2 hodiny, pak si můžete lehnout. Změna obvyklého příjmu potravy je nutná pro zmírnění nepříjemných symptomů nemoci.

Dietní doporučení:

 • je nutné vyloučit uzené produkty, alkohol, klobásy, různé těstoviny, moučné výrobky;
 • nejíst smažené, kořeněné jídlo, tučné maso, cukr;
 • Je zakázáno odebírat ovoce, zeleninu a potraviny obsahující dietní vlákninu; výrobky z mouky, obiloviny, brambory potlačují pohyblivost, což způsobuje potíže při vyprazdňování;
 • sladkosti, soda, hrozny, kaše (rýže, krupice) - provokují nadýmání, takže byste se jich měli také zbavit;
 • Nejezte luštěniny, zelí, silný čaj.

Strava bude určena klinickým obrazem. Rozbité křeslo ve formě průjmu vyžaduje vyloučení z stravy diet, které aktivují motorickou funkci orgánu.

Kvašené mléčné výrobky (domácí jogurt, kefír, tvaroh), otruby a obiloviny budou mít příznivý vliv na organismus. Výsledek léků je možné zvýšit užitím borůvek, brusinek, jablek, které vykazují antimikrobiální účinky.

Lidové metody

K léčbě dysbakteriózy a zmírnění jejích příznaků pomůže populární recepty:

 • když je patologie konjugována zvýšenou tvorbou plynu, používá se koprová voda, používá se heřmánkový odvar;
 • v případě nadýmání je zázvor účinný, doplněn o pokrmy nebo připravovat teplé nápoje;
 • heřmánek snižuje bolest, ale pro zácpu je nežádoucí;
 • lněné semínko obnovuje normální funkci střev;
 • Odstranění zácpy pomůže řepné šťávy.

Protože průjem se často vyskytuje, používá se odvar z kalganu. Tato rostlina má svíravý účinek, rychle odstraňuje zánět.

Účelem profylaxe dysbakteriózy při užívání antibiotik je současné užívání léků, které chrání prospěšné organismy. Aby byla antibakteriální terapie úspěšná, bez negativních následků, je nutné striktně dodržovat pravidla ošetřujícího lékaře.

Jak léčit střevní dysbiózu u dospělých po antibiotikách

Pro těžké bakteriální infekce jsou antibiotika jednoduše nepostradatelná. Pouze oni sami mohou udeřit do těla. Proto je nezbytné obnovit tělo po antibiotické terapii.

Dysbakterióza po antibiotikách je poměrně běžným jevem, který se může vyskytovat v mírné i těžké formě. Tento vzor je vysvětlen tím, že antibakteriální léčiva ničí nejen škodlivé mikroorganismy, ale také prospěšné bakterie.

Základem pro vývoj tohoto porušení je změna kvalitativního a kvantitativního složení střevní mikroflóry. Bakterie jsou prospěšné, oportunistické a patogenní. První dva typy mikroorganismů obvykle žijí ve střevech. Podmíněné patogeny, za podmínky jejich mírného množství, nezpůsobují žádné porušení.

Imunita je zodpovědná za kontrolu růstu a reprodukce podmíněně patogenních mikroorganismů, což jim brání stát se aktivními. Pokud je obrana oslabena, tělo prostě nemůže držet krok s podmíněnými patogeny a začnou se aktivně šířit, což způsobuje dysbiózu.

Normální střevní mikroflóra ovlivňuje stav celého organismu. Blahodárné bakterie stimulují imunitní systém, neutralizují cizí mikroorganismy, eliminují toxiny a také se podílejí na zažívacích procesech. Toto není úplný seznam funkcí mikroflóry.

Hlavním důvodem vzniku dysbiózy je antibiotická léčba, která však není jediným provokujícím faktorem. Podvýživa a mono-diety mohou způsobit narušení mikroflóry, se kterou se ženy jednoduše vyčerpají ve snaze o harmonii. Střevní infekce, hormonální léky, zneužívání laxativ, klystýr, endokrinní poruchy - to vše a mnohem více může způsobit dysbiózu.

Proč se po antibiotikách objevuje dysbakterióza?

Pravděpodobnost dysbiózy po léčbě antibiotiky se zvyšuje v následujících případech: t

 • dlouhé a nekontrolované použití;
 • pilulky s nízkou kvalitou;
 • jejich nesprávné používání;
 • ignorování lékařských doporučení, zejména užívání antibiotik spolu s probiotiky;
 • nepřiměřené přijetí bez lékařského předpisu;
 • během virových onemocnění.

Jaká antibiotika způsobují dysbakteriózu?

 • Jakékoliv antibiotikum, bez ohledu na to, kolik dní se aplikuje, může způsobit dysbiózu. Existují však některé skupiny léků, které mají vyšší riziko:
 • tetracykliny;
 • aminoglykosidy;
 • fungicidy;
 • aminopeniciliny.

Není náhoda, že tetracyklinová antibiotika patří na prvním místě v seznamu nejnebezpečnějších z hlediska dysbiózy. Tyto léky agresivně ovlivňují střevní sliznici a poškozují ji. Stejně jako aminoglykosidy, na rozdíl od tetracyklinů, nepoškozují sliznici. Ale proč jsou nebezpečné? Tato antibiotika zastavují a někdy dokonce zastavují růst a reprodukci prospěšných bakterií.

I malé dávky fungicidních činidel způsobují prudký nárůst počtu proteasních bakterií a Escherichia negativních na laktózu. Aminopeniciliny vytvářejí ideální podmínky pro aktivní reprodukci stafylokokových a streptokokových infekcí. Jejich použití může dokonce vést k dysbióze s horečkou a krvácením.

Charakteristické projevy u dospělých

Pro první a druhé stadium patologického procesu není charakteristický výskyt některých znaků. Příznaky dysbiózy se objevují pouze ve třetím stupni. Zvažte charakteristické klinické příznaky dysbiózy:

 • přetrvávající průjem nebo zácpa;
 • bolestivé nadýmání;
 • anorektální svědění;
 • ve vzácných případech je ve výkalech krev a hlen;
 • horečka;
 • dehydratace;
 • páchnoucí pach z úst;
 • vyrážka na obličeji a rukou;
 • nevolnost a zvracení;
 • falešné nutkání vyprázdnit;
 • říhání;
 • střevní křeče;
 • alergická reakce;
 • intoxikace těla ve formě bolestí hlavy, poruch spánku, únavy, horečky;
 • suchá kůže, křehké nehty, vypadávání vlasů, rohy úst, stomatitida - to vše ukazuje na nedostatek živin v těle.

Jak dlouho trvá dysbióza po antibiotické terapii? Pokud je akutní nástup onemocnění doprovázen silnou bolestí, horečkou a krví ve stolici, pak to obvykle znamená třetí nebo dokonce čtvrtou fázi dysbiózy. V tomto případě může být onemocnění bez adekvátní lékařské terapie opožděno o měsíc nebo ještě více. Ve vzácných případech trvá první a druhé stadium asi dva týdny a může mít za následek zotavení bez léčby.

Odděleně stojí za zmínku některé důsledky, které mohou vyplývat z průběhu léčby antibiotiky. Často se u pacientů vyvine stomatitida - infekční zánětlivé onemocnění ústní dutiny, které způsobuje otok a zarudnutí ústní sliznice, stejně jako tvorbu ran. K odstranění zánětu jsou pacientům předepsány antiseptické výplachy a probiotika.

Během období léčby je nesmírně důležité dodržovat dietní dietu, která zahrnuje odmítnutí kořeněného, ​​slaného, ​​sladkého. Podle studií se v 50% případů střevní dysbiózy u pacientů s drozdem objevuje u 50% případů.

U žen se projevuje formou vaginální kandidózy, která se vyznačuje výskytem syrového výtoku z pochvy s nepříjemným zápachem, svědění a spalování genitálií. Další komplikací je prudké oslabení imunitního systému. Alergie ovlivňují vlastní buňky těla. V důsledku toho prudce roste počet nachlazení a ARVI.

Disbióza u dětí

Nutným měřítkem je použití antibiotik při léčbě dětí. Ale uchýlit se k jejich použití by mělo být až po jmenování lékaře. Při dysbióze z antibiotik u dětí dochází k nepříjemným pocitům v žaludku, nadýmání a nadýmání. Jídlo není zcela stravitelné, takže zbývající kousky se začnou hnit.

Pak se buď rychle vylučují, a to se projevuje ve formě průjmu nebo kondenzace, což způsobuje zácpu. Jakýkoliv vývoj událostí je pro dítě nebezpečný. V prvním případě hrozí dehydratace a v druhé otravě těla, protože toxiny ze střev jsou absorbovány do krve.

Vzhledem k nedostatku prospěšných bakterií, které jsou zodpovědné za rozpad potravin, se bílkoviny vstřebávají do krevního oběhu téměř beze změny. To vyvolává vznik alergické reakce, protože tělo dítěte je vnímá jako mimozemský objekt a začíná se s ním aktivně zabývat. Klinicky se může projevit jako vyrážka.

Léčba dětí antibiotiky může mít takové následky, jako jsou:

 • stomatitida To je zánět úst. Dítě začne jednat nahoru, špatně jí;
 • drozd V dětství postihuje kandidóza dutinu ústní. U dospívajících dívek se drozd může projevit ve formě cheesy vaginálního výtoku a vulválního svědění;
 • alergická reakce, ke které dochází v důsledku nestráveného proteinu;
 • oslabení imunity, což je důvod, proč dítě často začíná nachlazení;
 • avitaminóza, která ohrožuje růst a vývoj dítěte.

Jak obnovit střevní mikroflóru? K normalizaci kvalitativního a kvantitativního složení bakterií ve střevech by děti měly dostávat mateřské mléko a starší děti by měly dostat kvašené mléčné výrobky. Probiotika pomohou obnovit populaci prospěšných bakterií. Mateřské mléko podporuje kolonizaci střev prospěšnými bakteriemi.

Pro posílení imunity rodičů je třeba zajistit příznivé prostředí doma. To zahrnuje udržování teploty a vlhkosti. Místnost, ve které se dítě nachází, musíte pravidelně vzduchovat a provádět mokré čištění. Důležitou roli v procesu hojení hraje harmonická atmosféra v domě. Proto se snažte chránit své dítě před stresovými a konfliktními situacemi.

Děti do jednoho roku

Střevo novorozence je naprosto sterilní. Při průchodu porodním kanálem je kolonizován bakteriemi. Během kojení, asi týden po narození, se bifidobakterie objevují ve střevech kojence.

Následující znaky naznačují vývoj nerovnováhy:

 • ústní drozd;
 • dermatitida;
 • nedostatek hmotnosti;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • regurgitace;
 • nadýmání;
 • zvracení;
 • těžké slinění;
 • špatný dech.

Jak se léčit?

Za účelem snížení projevu vedlejších účinků antibiotik by měl být odpovědný přístup k jejich zdraví. Pokud se necítíte dobře, neošetřujte sami, měli byste vyhledat odbornou pomoc odborníka a řídit se jeho doporučeními. Lékař bude schopen diagnostikovat a provést správný léčebný režim.

Antibakteriální činidla jsou rozdělena do specifických skupin, z nichž každá působí na specifický typ patogenu infekčního procesu. Nejjednodušší způsob je samozřejmě pít širokospektrální antibiotikum, ale takové léky jsou škodlivé pro mikroflóru a jsou používány ve výjimečných případech.

Kromě toho dávka a doba trvání procesu léčby jsou čistě individuální a instrukce, které jsou připojeny výrobcem, jsou obecná doporučení. Nelze zastavit léčbu a nezávisle snížit průběh léčby, což je spojeno s rozvojem komplikací a mutací patogenů.

Léky

Obnovení střevní mikroflóry po antibiotikách zahrnuje správnou výživu a odmítnutí špatných návyků. Gastroenterolog vám pomůže vytvořit individuální zotavovací program. Správně vybrané potraviny pomáhají zlepšit metabolismus.

Pro lidi, kteří podstoupili léčbu antibiotiky, je důležité dodržovat následující pravidla:

 • odmítnutí mastných, smažených potravin, uzeného masa, marinád atd.;
 • v případě zácpy obohatit krmivo o produkty s laxativním účinkem: řepa, švestky, ovoce, ovesné vločky;
 • dočasně vyloučit luštěniny, chléb, bílé zelí;
 • jíst zeleninu vařenou;
 • k obnovení funkční činnosti jater pomůže vývar připravený na kosti;
 • Fermentované mléčné výrobky pomohou zvýšit počet prospěšných bakterií ve střevech.

Léčba dysbiózy po užívání antibiotik probíhá v několika fázích. Prvním krokem je odstranění intestinální kontaminace patogeny. Pokud příčinou dysbiózy bylo určité antibakteriální činidlo, pak musí být nahrazeno. Antiseptická činidla pomáhají neutralizovat patogenní mikroflóru a stimulují růst prospěšných bakterií.

Důležitou roli v procesu léčby představuje obnova trávicích procesů. S tím mohou pomáhat trávicí enzymy. A samozřejmě není možné zvládnout léčbu dysbiózy po antibiotikách bez probiotik a prebiotik. Jaký je rozdíl mezi těmito dvěma skupinami léků?

Zaprvé, pojďme mluvit o probiotikách. Složení těchto léčiv zahrnuje živé organismy, které normálně obývají lidská střeva. Probiotika - to je nejlepší nástroj v boji proti dysbióze, mohou začít užívat během léčby antibiotiky i po ní. V závažných případech, kdy dysbióza má protrahovanou formu, mohou být pacientům přiřazena probiotika, která zahrnují E. coli.

Léky s bifidobakteriemi jsou široce populární. Jsou dokonce předepsány při léčbě dětí. Probiotika s laktobacily se obvykle předepisují v případě, že není možné zrušit léčbu antibiotiky. To je dáno tím, že jsou vysoce rezistentní vůči antibiotikům.

Velmi často lékaři předepisují pacienta s dysxiózou Linex. Skládá se z mikroorganismů, které jsou normálně přítomny v různých částech střeva. Další známé probiotikum je rioflora. Lék inhibuje aktivní reprodukci patogenů, aktivuje imunitní systém a zároveň udržuje rovnováhu zdravé mikroflóry.

U prebiotik je mechanismus účinku poněkud odlišný. Zahrnují složky potravin, jejichž kvašení probíhá ve střevě. To stimuluje reprodukci a životně důležitou aktivitu prospěšných bakterií. Reprezentativní prebiotika je Hilak-forte. Je koncentrátem metabolických produktů prospěšné mikroflóry. Průběh léčby je jeden měsíc.

Lidové léky

S pomocí alternativní medicíny se můžete zbavit dysbiózy. Bylinné přípravky pomohou obnovit střeva. Zvažte některé recepty. Chcete-li připravit léčivou směs, vezměte následující složky:

Suché suroviny se nalijí vařící vodou a nechají se 24 hodin vyluhovat. Je nutné použít filtrované prostředky uvnitř. Pro zvýšení účinku by byl bylinný příjem nejlépe kombinován s použitím fermentovaných mléčných výrobků. Zpočátku můžete vypít sklenku kefíru a ve dvou hodinách sklenici tinktury.

Dysbakterióza po užívání antibiotik je tedy běžným jevem, protože tyto látky potlačují jak patogenní mikroflóru, tak prospěšné bakterie. Aby se snížila pravděpodobnost dysbiózy, je nutné během léčby dodržovat doporučení lékaře. Dávkování antibiotika, množství jeho použití a trvání procesu léčby stanoví kvalifikovaný odborník.

Během léčby jsou spolu s antibakteriálními látkami předepsány probiotika, která stimulují životně důležitou aktivitu prospěšné mikroflóry a zároveň potlačují patogeny. Léky, dietní strava a také národní recepty pomohou obnovit práci střeva. Integrovaný přístup brzy pomůže tělu vrátit se k normálu.

Dysbakterióza je porušením prospěšné střevní mikroflóry, ve které se snižuje počet prospěšných mléčných a bifidobakterií a zvyšuje se počet škodlivých mikroorganismů. Tato choroba je u dospělých běžná, ale u novorozenců je častější.

V důsledku sociologického průzkumu bylo také zjištěno, že střevní dysbióza, jejíž symptomy mohou být odlišné, byla alespoň jednou diagnostikována u 90% dospělé populace Ruska. Někteří lékaři se domnívají, že toto onemocnění může být nezávislé i průvodní, například doprovázet duodenální vřed nebo chronickou gastritidu.

V tomto článku se dozvíme vše o střevní dysbióze u dospělých: vezměte v úvahu její příčiny, první příznaky a moderní metody léčby dysbakteriózy pomocí léků.

Co to je? Příčiny střevní dysbiózy u dospělých je mnoho. V některých případech se projevuje určitými patologiemi ve střevě (vrozené nebo získané), v jiných je dysbakterióza způsobena komplikacemi po předchozím onemocnění. V takových situacích se zvyšuje počet bakterií žijících v těle. Celková rovnováha se mění a mikroorganismy nacházejí všechny podmínky pro přežití a další prosperitu.

Mezi nejčastější příčiny střevní dysbiózy patří:

 • nevyvážená výživa;
 • střevní infekce;
 • dlouhodobá léčba hormonálními nebo nesteroidními léky;
 • antibiotika;
 • imunodeficience;
 • záření a chemoterapie;
 • zneužívání alkoholu;
 • přítomnost parazitů ve střevě;
 • abnormální jaterní funkce;
 • častý stres nebo deprese;
 • chronickým onemocněním trávicího traktu.

Nicméně, dysbacteriosis po antibiotikách nejvíce se vyvíjí. Při užívání léků dochází k poškození střevního epitelu a ke změně složení mikroflóry. Důsledkem nekontrolované spotřeby antibiotik může být vznik kmenů bakterií, které jsou odolné vůči léčbě.

Symptomy střevní dysbiózy u dospělých

Klinický obraz závisí na závažnosti patologických procesů ve střevě. Mezi hlavní symptomy střevní dysbiózy u dospělých patří:

 • nadýmání;
 • nepříjemný pocit plného střeva;
 • neustálý pocit nevolnosti a bolesti hlavy;
 • změněné složení konzistence výkalů, které se stává polotekuté s nazelenalé barvy.

Všechny tyto příznaky mohou být také doprovázeny horečkou, což není vždy případ, ale přesto se vyskytují poměrně často. Při dysbakterióze trpí nejvíce trávení. Vzhledem k tomu, že potrava ve střevě je zpočátku rozdělena bakteriemi a pak absorbována do krve. Bez pomoci mikroorganismů tělo prostě nemůže absorbovat mnoho živin, vnímá je jako mimozemšťany, odmítá. Proto se objeví nevolnost, zvracení a uvolněná stolice.

Pokud lze střevní dysbiózu rozdělit do čtyř fází porušování složení střevní bakterie:

 1. Mírné zvýšení koncentrace patogenní flóry a snížení počtu povinných bakterií. Symptomatologie obvykle chybí.
 2. Kritický pokles koncentrace prospěšné mikroflóry, rychlý růst patogenní flóry. Tato fáze se často projevuje příznaky jako průjem, zácpa a nadýmání.
 3. Aktivní reprodukce patogenů, zánět sliznic střev.
 4. Obecná deplece těla, nedostatek vitaminu, povinná mikroflóra je téměř kompletně nahrazena patogenními a podmíněně patogenními houbami / bakteriemi.

Dále lze rozlišit následující formy dysbakteriózy:

 1. Latentní (kompenzovaný) - skrytý tok, který nevede ke změnám v lidském stavu.
 2. Subkompenzace - výskyt prvních příznaků dysfunkce střev v důsledku lokálního zánětu.
 3. Decompensated - pád odporu těla, obklopující patologické procesy tenkého a tlustého střeva.

Rozdělení do fází je velmi podmíněné, onemocnění je posuzováno podle jeho skutečných projevů. Nejcharakterističtějšími symptomy dysbakteriózy jsou dnes metabolická porucha, zásobování teplem, nízký přívod energie epitelu tlustého střeva, snížená syntéza vitamínů B12, kyselina pantothenová, stejně jako snížení antivirové, protinádorové ochrany a lokální imunity.

Diagnostika

Abychom pochopili, jak léčit střevní dysbiózu, je nutné nejen diagnostikovat symptom, ale také určit příčinu jeho vývoje u dospělých. Po odebrání anamnézy a zjištění možných příčin dysfunkce střevní mikroflóry gastroenterolog předepisuje kompletní vyšetření gastrointestinálního systému a v případě chronického průběhu dysbakteriózy - a imunitního systému.

Využití laboratorních diagnostických metod:

 • bakteriologické výsev výkaly, výsev pro dysbiózu;
 • mikroskopické vyšetření výkalů;
 • coprogram;
 • výzkum škrábání ze střevní stěny.

Stanovení poměru mikroorganismů se provádí výsadbou výkalů na speciální živné médium, které je vhodné pro reprodukci bakterií. O několik dní později se mikroskopická flóra podrobně zkoumá pod mikroskopem, načež se spočítá počet bakterií v jednom gramu materiálu.

Na rozdíl od bakteriologického výzkumu je biochemická analýza dysbakteriózy prováděna rychleji a jednoduše. Metoda je založena na identifikaci spektra mastných kyselin, které slouží jako odpadní produkt mikroorganismů. Biochemický výzkum umožňuje určit nejen nerovnováhu střevní mikroflóry, ale také specifickou část gastrointestinálního traktu, kde se projevily porušování, jakož i stadium onemocnění.

Léčba střevní dysbiózy u dospělých

Léčebný režim do značné míry závisí na příčině střevní dysbiózy. Léčba u dospělých by však měla být vždy komplexní a měla by zahrnovat všechny specifické aktivity:

 • boj proti nadměrnému bakteriálnímu zasazení tenkého střeva;
 • zlepšení absorpce a trávení střev;
 • stimulace obecné reaktivity těla (zvýšená imunita);
 • obnovení normální střevní motility;
 • odstranění nerovnováhy mikroorganismů v tlustém střevě.

Také se doporučuje dodržovat přísnou dietu, která vylučuje potraviny, které zvyšují tvorbu plynu a obsahují hrubá vlákna. Nejméně 4 krát týdně, a lépe denně, by měly být konzumovány mléčné výrobky. Měly by být upřednostňovány ty z nich, které jsou navíc obohaceny o užitečné bakterie mléčného kvašení.

Drogová terapie

Léčba dysbakteriózy u dospělých je zaměřena na odstranění jejích symptomů, obnovení normální střevní mikroflóry a korekci imunitního stavu. Léky pro léčbu dysbiózy v každém případě by měl předepisovat lékař.

Symptomatická léčba zahrnuje užívání antispasmodik (papaverin, drotaverin), proti průjmu a laxativ (loperamid, laktulóza, forlax). Podle indikací mohou být užívány choleretické (legalon, choleretické poplatky) a enzymy (pankreatin, festal, mezim).

Při použití komplexní terapie k potlačení patogenní mikroflóry se používají následující skupiny léčiv:

 1. Antibakteriální léčiva. Ve střevní dysbióze jsou předepisovány výhradně pro zavedenou formu onemocnění. Zároveň je velmi důležité vzít v úvahu spektrum citlivosti mikroorganismu na antibiotika.
 2. Přípravky ze skupiny bakteriofágů jsou viry, které mohou vstoupit do bakteriální buňky a postupně ji rozpustit.
 3. Přípravky ze skupiny střevních antiseptik. Mohou být použity fluorochinolony (ciprofloxacin, ofloxacin), nitrofurany (furazolidon, nifuroxazid).
 4. Použití probiotik, které zahrnují živé bakterie.
 5. Prebiotika - látky, které stimulují vývoj normální mikroflóry a potlačují reprodukci patogenních (laktulóza, galaktóza);
 6. Rostlinná antiseptika jsou účinná proti stafylokokům. Použije se alkoholický roztok Chlorophylliptu, který se předem zředí vodou.
 7. Imunomodulátory - ke zvýšení lokální a celkové imunity a urychlení procesu obnovy normální střevní mikroflóry (Dibazol, tinktura Echinacea).
 8. Multivitaminové komplexy pro kompenzaci nedostatku vitamínů A, D, E (dekamevit, multitab).

Hlavní terapeutická opatření pro střevní dysbiózu by měla být samozřejmě zaměřena na základní onemocnění, které bylo příčinou změn mikrobiální krajiny. Jinak bude veškeré úsilí neúčinné a krátkodobé zlepšení bude nahrazeno obnovením symptomů.

Probiotika

Probiotika jsou léky pro účinnou léčbu střevní dysbiózy, obsahují mikroorganismy, které mají pozitivní vliv na střevní mikroflóru. Aby mikroorganismus prošel horními částmi trávicího traktu s minimálními ztrátami, je umístěn v kapsli citlivé na kyselinu.

Všechna probiotika mohou být rozdělena do několika skupin:

 1. Jednokomponentní. Skládají se z jednoho typu bakterií - bifidobakterií, laktobakterií, colibacteria - Bifidumbacterin, Lactobacterin, Colibacterin.
 2. Vícekomponentní. Obsahuje několik druhů bakterií, colibacteria, bifidumbacteria, lactobacilli - to je Linex, Bifiform, Bifikol.
 3. Kombinované. Obsahují symbiotická společenství velkých bakterií a kmenů, které jsou imunní vůči většině antibiotik v kombinaci s živným médiem a imunoglobulinovými komplexy. Linex, Rioflora imuno, Bifikol.
 4. Synbiotika. Tyto léky jsou vyráběny s příslušnou kombinací pre- a probiotik, tvořících hotová komplexní léčiva, například Bifidobak, Maltodofilyus, Laminolact.
 5. Antagonisté. Probiotika mohou podmíněně zahrnovat antagonisty, to jsou mikroorganismy, které mohou také inhibovat vývoj podmíněně patogenní flóry, jako jsou průjmová léčiva, jako je Enterol, Baktisporin, Baktisubtil.

Mělo by být zřejmé, že u těžkých forem dysbaketriozu nestačí samotné použití probiotik a prebiotik, je také nutné další použití antibakteriálních látek a střevních antiseptik.

Prebiotika

Prebiotika jsou nestravitelné složky potravin, které přispívají ke zlepšení zdraví stimulací aktivity nebo růstu určitých skupin bakterií, které obývají tlustý střevo. Prebiotika jsou zpracována trávicími enzymy a nejsou absorbována v horních částech trávicího traktu. Prebiotika nejen přispívají ke zlepšení metabolické aktivity přirozené mikroflóry, ale také inhibují reprodukci patogenních bakterií, tělo je neodmítá.

Efektivní prebiotika zahrnují:

 • Nestrávitelnými disacharidy jsou laktulóza (Normaze, Duphalac, Goodluck, Prelax, Lactusan), Lactitol (vyvážený), průchod gastrointestinálního traktu prebiotický (frutooligosacharidy, výtažky z artyčoku, citron a zelený čaj), kyseliny mléčné - Hilak forte.

Prebiotika se nacházejí také v mléčných výrobcích, kukuřičných lupíncích, cereáliích, chlebu, cibuli, čekance, česneku, fazole, hrášku, artyčoku, chřestu, banánech a mnoha dalších produktech. Jejich vlastnosti jsou nejvýraznější u oligosacharidů fruktózy (FOS), inulinu, galakto-oligosacharidů (GOS), laktulózy a laktitolu.

Antibakteriální léčiva

Širokospektrá antibiotika jsou předepisována v případech, kdy nadbytek patogenní mikroflóry ve střevě způsobil porušení absorpce a vedl k poruchám trávení, stejně jako k rozvoji infekčních zánětlivých onemocnění gastrointestinálního traktu.

V nejzávažnějších případech se upřednostňují tetracyklinová antibiotika, peniciliny, cefalosporiny a fluorochinolony. V mírnějších situacích může specialista předepsat antimikrobiální látky, které mají baktericidní účinek ve střevním lumenu (Furazolidon).

Standardní průběh takové terapie nepřekročí 7-10 dní. Po doplnění antibiotik nebo antimikrobiálních látek se dospělým doporučuje užívat sorbenty (Enterosgel, Polifepan) k čištění střev od mrtvých bakterií a jejich metabolických produktů.

Při léčbě dysbakteriózy způsobené užíváním antibiotik je hlavním principem prevence dysbakteriózy - racionálního užívání antibiotik: v žádném případě by je nemělo nepřiměřeně pít.

Doma existuje několik účinných způsobů, jak léčit střevní dysbiózu u dospělých se stravou. Jídlo by mělo být vyvážené, s maximálním množstvím potřebných mikroživin. Zdravější a výživnější potraviny, méně zakázané potraviny, potraviny, cukrářské výrobky a výrobky rychlého občerstvení.

V nabídce musíte vyloučit:

 • alkohol;
 • kouření;
 • Nakládané a konzervované potraviny;
 • tukové maso;
 • Smažené potraviny;
 • tukové a koncentrované vývary a polévky na nich založené;
 • výrobky z pískového těsta;
 • brambory;
 • těstoviny;
 • rafinovaný cukr;
 • houby

Kromě toho je nutné odstranit nápoje a potraviny, které přispívají k tvorbě plynu:

 • bílé kaše (z krupice, rýže);
 • pečení;
 • bílý chléb;
 • plnotučné mléko;
 • cukrovinky;
 • hrozny;
 • tuřín;
 • banány;
 • sladká jablka;
 • nápoje obsahující plyn (včetně minerálních vod, šumivých vín) atd.

Pomocí dobře zvolené stravy se normalizuje střevní motilita. A samozřejmě musíme mít na paměti, že lékařská strava bude vyžadovat mnoho omezení a bude připravena na to, že je mnohem „nemožné“ než „moci“.

Prevence

Preventivní opatření jsou obvykle zaměřena na odstranění příčin dysbiózy. Proto jsou:

 • racionální antibiotická léčba (mnoho lékařů doporučuje užívat antibiotika s prebiotiky);
 • zdravé stravování;
 • normalizace klidového režimu, psycho-emocionální stres a práce;
 • včasná detekce a léčba zažívacích onemocnění;
 • epidemiologická opatření v infekčních ohniskách.

Také si pamatujte, že léčba dysbakteriózy byla účinná a nepřetáhla se po mnoho měsíců, musíte ji začít, když se objeví první příznaky. Nepřehlížejte varovné příznaky: pokud máte nepříjemné gastrointestinální projevy a změna povahy stravy ve směru zdravějšího opravdu nepomáhá, je lepší navštívit gastroenterologa.

Sliznice orgánů trávicího traktu jsou kolonizovány řadou mikroorganismů, které jsou rozděleny na prospěšné a oportunistické. Vědecké společenství je klasifikuje do domorodé a volitelné mikroflóry. Bez domorodé mikroflóry nemůže lidské tělo fungovat normálně. Je důležitou složkou imunitního systému.

Normálně prospěšné mikroorganismy potlačují laktózu-negativní enterobakterie - stafylokoky, citrobacter, Klebsiella, enterobacter, atd. Pokud je narušena citlivá rovnováha, pak se vyvíjí dysbakterióza.

Dysbakterióza nebo dysbióza je stavem mikrobiální nerovnováhy. Nedostatek rovnováhy je často způsoben antibakteriální terapií. Tato skupina léků inhibuje enzymatickou aktivitu flóry GIT a snižuje počet původních mikroorganismů, což vede k nerovnováze různé závažnosti mezi prospěšnou a oportunistickou mikroflórou.

Účinky antibiotik na střeva

 1. Tetracyklinová léčiva mají škodlivý účinek na horní vrstvu a střevní sliznici. Tetracykliny vytvářejí příznivé podmínky pro zavádění patogenů. Počet stafylokoků, kvasinkových hub a klostridií se významně zvyšuje. Tento patologický stav je vážnou hrozbou, zejména pro zdraví malých dětí.
 2. Aminoglykosidy inhibují mechanismus syntézy bílkovin prospěšných mikroorganismů, takže se zastaví růst domácí mikroflóry.
 3. Ampicilin ovlivňuje jak aerobní, tak anaerobní střevní mikroflóru. Beta-laktamové přípravky mohou způsobit průjem a pseudomembranózní kolitidu spojenou s antibiotiky potlačením prospěšné mikroflóry a aktivací C.difficile.
 4. Fungicidní antibiotika vedou ke selektivnímu množení E. coli negativní na laktózu.

Klinické projevy dysbiózy

Klinický obraz závisí na závažnosti patologických procesů ve střevě. Následující příznaky jsou charakteristické pro dysbiózu:

 • nadměrný obsah plynu ve střevě, projevující se abdominální distenzí a abdominálním diskomfortem;
 • rychlá stolice, doprovázená volnou stolicí;
 • obtížnost pohybu střev;
 • nepohodlí při hoření, podráždění řitního otvoru;
 • bolest hlavy;
 • pocit nepohodlí v epigastrické oblasti;
 • změna barvy a konzistence výkalů.

U malých dětí se k těmto příznakům přidává ostrá bolest v břiše, zvýšená tělesná teplota, snížená chuť k jídlu a neklidný spánek. Pokud jde o otázku, jak léčit dysbakteriózu po antibiotikách u dětí, stojí za to přistupovat zvláště odpovědně.

Terapie dysbakteriózou

Léčebný režim je určen příčinami zhoršené funkce střev. Příznivá rehabilitační prognóza je pozorována v případě komplexní terapie, která se skládá z několika fází:

 • odstranění nerovnováhy mezi prospěšnou a oportunistickou mikroflórou;
 • zlepšení transportu strávených látek z dutiny trávicího traktu do lymfy, krve a mezibuněčného prostoru;
 • posílení obranyschopnosti těla;
 • stimulace střevní motility;
 • obnovení rovnováhy mikroorganismů.

Léčba léky může odstranit symptomy, obnovit povinnou střevní mikroflóru a korigovat imunitní stav osoby.

Potlačení fakultativní flóry a normalizace mikrobiální rovnováhy přispívá k:

 • Bakteriofágy nebo fágy jsou léky, které selektivně ničí patogeny. Jsou netoxické, takže mohou být použity při léčbě novorozenců. Bakteriofágy pronikají bakteriální buňkou a množí se uvnitř, což vede k její smrti.
 • Prebiotika jsou složky, které nejsou absorbovány v horním GI traktu, ale vytvářejí příznivé podmínky pro normální mikroflóru, stimulující její životně důležitou aktivitu a růst.
 • Probiotika jsou léky, potravinové doplňky, potravinářské výrobky obsahující užitečné mikrokultury používané pro terapeutické účely k obnovení původní flóry.
 • Enteroseptika (intestinální antiseptika) jsou předepisována pro těžký průběh dysbakteriózy. Tato skupina léků neovlivňuje normální flóru, ale účinně bojuje proti patogenům. Antiprotozoální lék Inttrix se osvědčil.

Užívá se ve dvou kapslích dvakrát denně. Průběh léčby je maximálně pět dnů. Viditelná zlepšení jsou pozorována po třech dnech.

Nitrofurany jsou předepisovány pro léčbu dysbiózy u dospělých. Průběh léčby trvá asi týden. Dávka je 200 mg. Lék se užívá čtyřikrát denně.

Účinný alkohol antiseptický rostlinný původ - Chlorophyllipt, který je předředěný ve vodě.

 • Imunomodulátory syntetického nebo přírodního původu. Regulují a stimulují imunitní systém, který snižuje jeho ochrannou funkci při užívání antibiotik. Přírodní imunomodulátory zahrnují tinktury Eleutherococcus, Echinacea a Schizandra.
 • Vitaminové komplexy jsou ukázány oslabené tělo kompenzovat nedostatek mikro a makro prvků (Complivit).
 • Sorbenty (Enterosgel, Polysorb) mají detoxikační, protiprůjmové a obálkové účinky.

Rozhodnutí o léčbě střevní dysbiózy u dospělých po antibiotikách je lepší po konzultaci s odborníkem.

Probiotika

Moderní probiotika jsou umístěna v inovativní kapsli, která chrání složky před kyselým prostředím žaludeční šťávy. Klasifikace probiotik je následující:

 • 1. generace - klasické mono-probiotika obsahující 1 bakteriální kmen;
 • Generace 2 - bakterie, které jsou nespecifickými obyvateli gastrointestinálního traktu (samovolně se vylučující antagonisté). Jsou okamžitě odstraněny z těla;
 • 3. generace - vícesložkové přípravky složené z několika kmenů bakterií. Ke zvýšení jejich účinku v kompozici byly zahrnuty speciální přísady;
 • 4. generace - živé mikroorganismy, zástupci povinné mikroflóry. Patří mezi ně probiotika obsahující sorbované bifidobakterie.

Prebiotika

Zlepšují stav těla stimulací aktivity některých mikroorganismů zodpovědných za udržování normální mikroflóry.

Prebiotika je základem mnoha průmyslových výrobků. Tento disacharid se skládá ze zbytků molekul fruktózy a galaktózy.

Laktulóza se dostává do tlustého střeva beze změny. Působí jako mírné projímadlo. Prebiotikum se nachází v mléce a mléčných výrobcích.

Přírodní prebiotikum, komplexní sacharid, který není absorbován v horním trávicím systému. Podporuje rychlé nasycení a snižuje hladinu cukru v krvi. Pektin se nachází v dýni, citronu, čekance, hnědé rýži a ananasu.

Organická hmota ze skupiny polysacharidů obsažených v česneku a cibuli. Farmaceutický průmysl vyrábí inulin ve formě doplňků stravy. Inulin eliminuje strusku těla a zvyšuje počet bifidobakterií.

Obsahuje obilniny, sušené ovoce a zeleninu. Princip činnosti je podobný předchozímu prebiotiku. Při překročení dávky působí jako projímadlo, proto je celulóza indikována během opožděné evakuace výkalů ze střeva.

Lidová medicína

Lidové recepty dokonale doplňují komplexní terapii a pomáhají rychleji obnovit autologickou flóru.

Hodinu před jídlem jedí jeden plátek česneku a omývá se jogurtem. Dvě hodiny před spaním, opakujte postup, ale jíst pár hřebíček česneku. Česnek musí být také opláchnut fermentovaným mléčným výrobkem.

Zdravotní stav se po třech dnech zlepšuje. Doporučuje se používat tento netradiční způsob léčby pouze o víkendech.

Kulgan officinalis nebo Potentilla erect

S dysbiózou, která je doprovázena průjmem, je zobrazen odvar z Kalganu. Rostlina má svíravý účinek a snižuje zánět. Chcete-li připravit odvar jeden lžíce. kalgana se nalije přes 200 ml vroucí vody a vaří se na mírném ohni po dobu dvaceti minut. 100 ml vývaru se vypije dvakrát denně.

Jedna polévková lžíce dubová kůra zalijeme 200 ml vroucí vody a dáme na 20 minut do vodní lázně. Výsledný vývar trvá 30 minut.

Syrovátka

Při léčbě dysbiózy účinné sérum, které se získává při přípravě tvarohu z kefíru. Ráno nalačno je třeba vypít 200 ml teplého séra. Léčba pokračuje během půlměsíce.

Tato léčba je přijatelná pro mírné projevy dysbiózy po antibiotikách u dospělých.

Lékařská výživa pro dysbiózu

Dieta hraje důležitou roli v normalizaci střev. Jídla by měla být vyvážená a užitečná. Úprava obvyklé stravy je nutná k odstranění nepříjemných symptomů doprovázejících průběh dysbakteriózy a zavedení dalšího počtu prebiotik. Prebiotika vstupují do těla s jídlem. Oni jsou nalezeni ve velkém množství v mléčných výrobcích, chlebu, cibuli, fazole, chřest a banány.

 • Je nutné zcela odstranit alkoholické nápoje, uzená masa, uzeniny, moučné výrobky, těstoviny, tučné maso, smažená jídla, cukr. Dieta závisí na klinickém obrazu. U poruch stolice (průjem) nelze jíst potraviny, které stimulují motorické funkce střeva.
 • Podle zákazu zeleniny a ovoce, které obsahují dietní vlákniny. Brambory, obiloviny a pečivo inhibují střevní motilitu, což vede k blokované defekaci.
 • Sycené nápoje, hrozny, sladká, krupice a rýžová kaše jsou nežádoucí, protože způsobují nadýmání.

Musíte jíst alespoň pětkrát denně. Části by měly být malé. Dodržování těchto doporučení závisí na tom, jak dlouho trvá dysbióza po antibiotikách.

Preventivní opatření

Prevence vzniku mikrobiální nerovnováhy napomůže individuálnímu výběru antibakteriálních léčiv, správné výživě, správnému odpočinku, včasnému předání gastroenterologovi při prvních příznacích, dodržování hygienických a epidemiologických pravidel atd.

Frakční nutriční systém, který odborníci na výživu aktivně podporují, má příznivý vliv na stav gastrointestinálního traktu. Tento přístup snižuje zátěž gastrointestinálního traktu. Častá jídla nejen normalizují trávení, ale také přispívají k hubnutí. Vzdát se pozdních jídel, poslední jídlo by mělo být 3 hodiny před spaním.

Svěřte své zdravotníky! Udělejte si schůzku a navštivte nejlepšího lékaře ve vašem městě právě teď!

Dobrý lékař je všeobecný specialista, který na základě vašich příznaků provede správnou diagnózu a předepíše účinnou léčbu. Na našem portálu si můžete vybrat lékaře z nejlepších klinik v Moskvě, Petrohradu, Kazani a dalších městech Ruska a získat slevu až 65% na recepci.

* Stisknutím tlačítka se dostanete na speciální stránku webu s vyhledávacím formulářem a záznamy do odborného profilu, který vás zajímá.

Dostupné města: Moskva a oblast, St. Petersburg, Jekatěrinburg, Novosibirsk, Kazan, Samara, Perm, Nižnij Novgorod, Ufa, Krasnodar, Rostov na Donu, Čeljabinsk, Voroněž, Izhevsk t