Jak zlepšit imunitu. Posílit lidský imunitní systém

Doporučení odborníků jak a co zvyšovat imunitu. Efektivní recepty, odvar a tinktury pro posílení imunity dospělých a dětí. Publikováno na webovém portálu imbf.org

Příznaky snížené imunitní aktivity

 • únava
 • chronická únava
 • ospalost nebo naopak nespavost
 • bolest hlavy
 • bolesti svalů a kloubů.

Další fáze - nekonečné "vředy", ne jediná infekce, ne jediný virus prochází kolem. Herpes na rtech znamená, že dochází k poruše v těle a je třeba přijmout neodkladná opatření. Poslední etapou je celá řada chronických onemocnění a komplikací. Vyvstává otázka, jak a jak zvýšit imunitu a zlepšit své zdraví.

Rizikové skupiny

Je třeba poznamenat, že nejčastěji dochází k prudkému poklesu imunity během stresu a vysokého zatížení. Proto jsou ohroženi lidé, jejichž povolání je nějakým způsobem spojeno. Jsou to astronauti, piloti, podnikatelé, profesionální sportovci, demoliční muži a tak dále. Za zmínku stojí zejména porušení imunity během chirurgických zákroků, které jsou velkým stresem.

Imunita u novorozenců a kojenců je velmi nedokonalá, proto kojení a prevence dysbakteriózy hrají důležitou roli v ochraně dítěte ve věku od 6 do 12 měsíců.

Rizikem jsou také lidé, kteří jsou vzhledem k povaze své práce nuceni ignorovat spánek, příjem potravy a cvičení. Rizikem jsou také starší osoby.

Příčiny snížené imunity

 • Špatná ekologie: voda, vzduch, insekticidy, herbicidy, radionuklidy. Naši prarodiče žili v nejlepších ekologických podmínkách, takže z otevřeného okna nevychladli a nezachytili bolest v krku ze studené vody.
 • Napájení. Chudé, umělé, otrávené, nakládané potraviny, obsahující více než 1000 položek konzervačních látek, stabilizátorů, barviv, kypřicích látek atd. Potraviny s vysokým obsahem cukru oslabují imunitní systém, tzn. schopnost ochranných vlastností bojovat s vnějšími faktory. Nápoje, které ničí naši homeostázu (stálost vnitřního prostředí). Kyselá, sladká, šumivá s náhražkami cukru. Poškozují vodní prostředí buněčných a mezibuněčných prostorů a ničí imunitní systém.
  U žen způsobuje drtivá rána imunitnímu systému hladovění a trvalé stravování. Imunitu negativně ovlivňuje nadváha a podváha. Neměli byste tedy hladovět ani přejídat se. Přečtěte si více tipů na výživu.
 • Nedostatek vitamínů a mikroprvků. Nedostatek stopových prvků, zejména zásaditých, životně důležitých, které se účastní enzymatického metabolismu, jako je zinek a selen. Nedostatek vitaminu A oslabuje imunitní reakci organismu na pronikání cizích proteinů. B vitamíny ve skupinách pomáhají stimulovat imunitní aktivitu během období fyzického stresu a ztráty síly. S prudkým poklesem hladiny vitamínu B je významně snížena schopnost organismu produkovat protilátky proti infekci. Nedostatek vitamínu C může mít různé negativní účinky na imunitní systém: oslabení reakce ochranných vlastností na signál patologického stavu, snížení rychlosti produkce protilátek proti infekci.
 • Antibiotika. Nedávné studie německých lékařů ukázaly, že jakékoliv antibiotikum, i když se používá pro zamýšlený účel, snižuje tělesnou imunitu o 50-75%. Proto je tato rada: v žádném případě neošetřujte léky a nekupujte antibiotika „podle svého vkusu“ v lékárnách, i když jsou prodávány bez lékařského předpisu! Je velmi důležité omezit používání antibiotik předepsaných lékařem, ale je stejně důležité snížit spotřebu masa obsahujícího antibiotika. Prodám bio maso a kuře z obchodů, kterým důvěřujete. Někteří producenti drůbeže krmí kuřata antibiotiky, která stimulují jejich růst. ačkoli to je oficiálně říkal, že antibiotika chrání ptáky před nemocemi. Lékaři se však domnívají, že nadbytek takových antibiotik může vést k poklesu imunity lidského těla a vzniku bakterií rezistentních vůči antibiotikům.
 • Stres. Konstantní napětí. Stresu se nedá vyhnout - musí být schopen odolat. Možná se divíte, že existuje souvislost mezi stresem a rakovinou.
 • Fyzické a duševní přetížení.
 • Virové infekce, bakterie, bakterie. Agresivita bakterií, virů, hub, stejně jako dalších parazitů a prvoků. V poslední době byla pozorována zvýšená agresivita paralelního světa, dokonce i bakterie, které byly dříve považovány za podmíněně patogenní, začaly vykazovat agresivitu. Mikrobiologové odhadují, že v obvyklé kuchyňské houbě obsahuje asi 320 milionů bakterií, z nichž asi 3000 bakterií spadne na ruce a pak do úst. Toto množství mikroorganismů může být dostačující pro rozvoj onemocnění.
 • Chronický nedostatek spánku. Pokud nemáte dostatek spánku, nezapomeňte si přečíst článek, tento tajemný sen léčitel.

7 jak a jak zlepšit imunitu

Chci být zdravý - změnit svůj životní styl. Vaše motto: "ne" ležící na gauči, dávat cvičení a čerstvý vzduch! Stres - hlavní nepřítel imunity, odvádí pocity od sebe a není nervózní. Snažte se získat co nejvíce pozitivních emocí. Musíte však začít posilovat imunitu, samozřejmě, s výživou.

1. Vitamíny a minerály

Nejdůležitější pro imunitní systém jsou vitamíny A, B5, C, D, F, PP;
Téměř všechny rostlinné potraviny, zejména žlutá a červená barva (mrkev, červená paprika, meloun, rajčata, dýně) obsahuje beta-karoten, který je v těle přeměněn na vitamin A. Vitamin A a karoteny jsou zodpovědné za sílu imunitní reakce na invazivní antigen; navíc mohou do určité míry chránit proti rakovině.

Hlavní zdroje vitaminu C znají všichni - černý rybíz, divoká růže, citrus, rakytník, petržel, kyselé zelí, citron. Nedostatek tohoto vitamínu snižuje rychlost tvorby protilátek a jeho odpovídající příjem potravou je zárukou produkce vysoce kvalitních imunitních buněk.

Vitamíny skupiny B jsou obsaženy v semenech, celozrnné mouce, ořechech, pohankách, luštěninách, naklíčených obilovinách, houbách a sýrech. Spousta ořechů, semen a naklíčených zrn vitamínu E - antioxidant, který chrání buňky před poškozením. Dalším zdrojem vitamínu E je nerafinovaný rostlinný olej.

Minerály Selen, zinek, hořčík, vápník, železo, jód, mangan. Lídrem v minerálním obsahu rostlinných produktů jsou ořechy, luštěniny, semena, celá zrna, stejně jako kakao a tmavá čokoláda.

2. Napájení

 • Vysoce kvalitní proteiny: maso, ryby, luštěniny. Maso nebo ryby by měly být konzumovány každý den, ale fazole, hrášek nebo čočka mohou být konzumovány 1-2 krát týdně;
 • Zelenina, ovoce a bobule. Mrkev, řepa, zelí, fazole, ředkvičky, červená paprika, granátová jablka, rozinky, sušené švestky, černoplodá, sušené meruňky, jablka, červené hrozny, brusinky, ořechy, křen, česnek, cibule a víno z červeného hroznů, šťávy s dužninou, řepa, rajče, granátové jablko);
 • Mořské plody. Nenasycené mastné kyseliny obsažené v rybách a mořských plodech výrazně zvyšují obranyschopnost organismu. Dlouhodobé tepelné zpracování však ničí prospěšné látky. Výhodnější jsou chobotnice a mořský kale;
 • Produkty obsahující draslík. Většina z nich je v bramborách pečených v uniformě, v sušených meruněcích, oříšcích, pohankách a ovesných vločkách;
 • Mléčné výrobky: zejména ty, které obsahují živé bakterie. Různé druhy biokefirů a bioogurtů zvyšují produkci interferonu, takže je můžete bez obav vypít a dokonce použít k plnění salátů a studených polévek. Metionin obsažený v nich přispívá k odstraňování radionuklidů z těla;
 • Zelený čaj je nejlepším způsobem, jak odstranit radionuklidy z těla;

Zvláště užitečné. Jak často je to možné, zahrnuje dietní brokolice, mrkev, mléčné výrobky s bio-aditivy, jahody, kiwi, dýně, losos, piniové oříšky, olivový olej, krůtí maso, citrusové plody. Jezte tolik zelených, jak můžete - petržel, kopr, kořeny a listy celeru. Pozoruhodným efektem je neustálé používání dýně, cukety, squashu.

3. Probiotika

Je užitečné jíst více potravin, které zvyšují růst prospěšných bakterií v těle. Jsou známy jako „probiotické“ produkty a zahrnují cibuli a pór, česnek, artyčoky a banány.

4. Dary přírody

Přírodní přírodní imunita zlepšující prostředky zahrnují: Echinacea, ženšen, lékořice, Eleutherococcus, Schizandra. Pro léčebné i profylaktické účely můžete užívat bylinné infuze a odvary.

5. Kalení

Plavání, sprcha a sprcha vám pomohou posílit. Střídání vysokých a nízkých teplot je úžasný trénink imunitního systému. Vynikající temperační akce ve vaně a v sauně. Pokud nemůžete jít do vany nebo sauny, vhodné běžné kontrastní sprcha. Po sprše nezapomeňte důkladně otřít tělo mokrou žínkou nebo hrubým ručníkem.

6. Aktivní životní styl

Tělesná cvičení jsou užitečná: gymnastika, aerobik, fitness, jogging, plavání, dlouhé procházky, tvarování, cvičební pomůcky: Z této odrůdy si určitě vyberete něco, co chutná, náladu a kapsu. Ale nemůžete se zapojit! Je prokázáno, že nadměrné zatížení na úkor imunity.

7. Relaxace

Když se vrátíte z práce, lehněte si na pohovku, zavřete oči a pokuste se přemýšlet o něčem příjemném, hluboce a rovnoměrně dýchat. Můžete zapnout měkkou hudbu. To dokonale odstraňuje únavu nahromaděnou během dne a neumožňuje porazit imunitu.

Pokud neustále žijete v zóně vysokého záření

Budete muset dodržovat poměrně přísná pravidla při výběru potravin a jejich přípravě. Odstranění: vařená vejce (při vaření, stroncium obsažené ve skořápce se promění v bílkoviny), hovězí maso, káva, kamenné ovoce - meruňky, švestky, třešně.

Pokud vaříte maso nebo rybu, nalijte vývar dvakrát po varu. Po třetí, přidejte zeleninu do vývaru, vařte, dokud není maso připravené, a pak vypusťte vývar. Maso na druhý chod, nakrájíme na kousky a namočíme po dobu 8-12 hodin v smaltované nebo skleněné misce v roztoku soli a octa (na 1 litr vody, 2 lžíce soli a 1 lžíci octové esence). Roztok změňte třikrát. Voda by měla být dvakrát více než maso. Kvalita masa se nemění a radioaktivní cesium jde do roztoku.

Brambory a zeleninu namočte 3-4 hodiny v osolené vodě. 5-10 minut po startu vařící brambory nebo zeleniny, vypusťte vývar, zalijeme vařící vodou a vaříme, dokud není připraven. Houby se vaří dvakrát po dobu 10 minut ve vroucí vodě, pokaždé vylévají vývar.

Může být užitečné přečíst si, jak se chránit před slunečním zářením.

Vitamínové čaje k posílení imunitního systému

 • Nakrájíme 3 středně velká neloupaná jablka na plátky, zalijeme 1 litrem vařené vody, vaříme 10 minut na mírném ohni, necháme 30 minut, přidáme med, který ochutnává a pije jako čaj.
 • Oranžový čaj: 1 díl pomerančové kůry, 1 díl černý čaj s dlouhými listy, 1/2 díl citrónové kůry. Všechny složky zalijeme vroucí vodou: 60 g suché směsi 1 litr vroucí vody, přidáme pomerančový sirup podle chuti a trváme 5 minut.
 • 6 lžičky. vařit černý čaj s 500 ml vroucí vody, vyluhovat po dobu 5 minut, zatěžovat, chladit, kombinovat se stejným množstvím šťávy z černého rybízu, zalijeme do šálků a zředíme 1/3 nebo 1/2 minerální vody. Přidejte cukr podle chuti.
 • Vývar z boků a horkého čaje ve stejných částech, cukr a med podle chuti. Odvar z šípků, vařený po dobu 3-4 minut, kmen a mix s horkým čajem. Přidejte cukr a med. Podávejte studené.
 • Dejte brusinky do sklenice, natáhněte bobule lžící, přidejte cukr a nalijte horký čaj.
 • Vezměte 50 ml jablečné šťávy, nalijte 150 ml horkého silného čaje, vypijte.
 • Plody hloh a šípků ve 2 částech, plody maliny 1 díl, zelený čaj 1 díl. Uvařit ve výši 1 lžičky. směs na 2 šálky vařící vody, trvat 30 minut. Pijte s medem nebo marmeládou.
 • 1 polévková lžíce. Já přeslička vaří sklenici vařící vody, trvají na 1 hodině, napětí, pití během dne.
 • 2 lžíce. Já suché trávy série nalít 2 šálky vařící vody, trvat na 1 hodinu, kmen. Jedná se o denní dávku.
 • Čaj, který čistí krev - listy jahod, travní série, berou květy heřmánku ve stejných částech. Na 1 šálek vroucí vody - 1 polévková lžíce. Já sběr. Pijte místo čaje čaj.

Posílení imunity během nachlazení

 • Pro posílení (posílení) imunity lze použít malinové větve a lze je odříznout jak v létě, tak iv zimě. Jemně nakrájené větve (1-2 lžíce) se ponoří do sklenice vroucí vody, vaří se 7-10 minut, pak se nechají 2 hodiny. Užívejte 1-2 hodiny každou hodinu během dne.
 • 1 st. lžíce rozinek, pálené, vlašské ořechy a sušené meruňky jemně sekané, mix. Přidejte 1 polévkovou lžíci. lžíce medu a šťávy z půl citronu. Důkladně promíchejte. Když se cítíte nemocní nebo první známky nachlazení, vezměte si směs 1 lžíce. lžíce třikrát denně.
 • 1 polévková lžíce. lžíce otruby (pšenice nebo žito), nalijte dva šálky vody, vařte 30 minut, pak přidejte 1 polévková lžíce. lžíce medu. Vezměte teplý vývar 50 g 3krát denně.
 • Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C je divoká růže považována za jeden z nejlepších prostředků k udržení imunity. Rozdrtíme dvě polévkové lžíce sušených šípků, nalijeme půl litru vody, vaříme 15 minut při nízkém teple. Trvejte na noci. Pijte jako čaj, můžete přidat med nebo Cahors.

Mýtus studeného kalení a pravdy o lázni

Je plavání v chladném jezeře kalení nebo naopak? Kalení je posílení imunity. A zvyknout si na chlad je stres, který vede ke ztrátě imunity. Imunita - schopnost těla odolávat bakteriím a bakteriím, zachytit je a zničit. K tomu má člověk krev v krvi imunitních buněk (leukocyty a lymfocyty). Čím rychleji se tyto buňky pohybují, tím účinněji se vyrovnávají s bakteriemi. To znamená, že imunita nezávisí na schopnosti ležet ve studené lázni, ale na rychlosti pohybu imunitních buněk.

Mobilita těchto buněk zase závisí na tělesné teplotě. Když ochlazený, oni ztratí rychlost, stát se těžkopádný, ale baktérie, oni pokračují násobit s neuvěřitelnou rychlostí - rychlejší než imunitní buňky mohou zničit je. Když matka, v hrůze, řekne dítěti, že má ledové ruce, a on teď chytí chlad, má pravdu. Aby nedošlo k zranění, je nutné, aby tělo vychladnout, ale zahřát.

To přispívá k rozvoji imunity. Ale mnozí to odmítají pochopit. Teorie vznikají dnes: říkají, že k posílení imunity musíme postupně (den po dni nebo týdnu po týdnu) snižovat teplotu chladicí vody o jeden stupeň. Není to tak dávno, kdy byla tato technika schválena Ministerstvem zdravotnictví a stala se povinnou pro mateřské školy. V důsledku toho se tělo ochladí a dítě neztvrdne, ale onemocní. Když se s tím setkali v mateřských školách, rychle zhodnotili „účinnost“ navrhované metodiky a pokud možno se ji snažili nepoužívat. Tradiční techniky kalení jsou již dlouho známé. Jejich podstatou není snížení imunity ochlazením, ale zvýšení imunity prostřednictvím ohřevu.

Zvýšit imunitu na dospělé lidové prostředky velmi rychle

Aby bylo vaše tělo udržováno v dobrém stavu, je nutné sledovat úroveň své imunity, zlepšovat ji v každém směru.

Kdy potřebujete rychlé posílení imunity

Existuje několik způsobů, jak zvýšit imunitu dospělého velmi rychle:

 • lidové prostředky;
 • léky;
 • kalení;
 • správný životní styl.

Někdy trvá řada opatření a prostředků, aby se tělo cítilo chráněno.

Imunita je velmi důležitá pro rozvoj a udržení zdravého těla.

Posilování imunitního systému je nezbytné neustále, v každém ročním období, zejména při prvních známkách špatného zdraví.

Nedostatek nálady, rychlá únava a další příznaky mohou znamenat nízkou a oslabenou imunitu.

Několik důvodů, pro které se může imunita snížit:

 • stres a přepracování;
 • nedostatek spánku a nespavost;
 • chirurgie a chemoterapie;
 • léčba antibiotiky a jinými léky;
 • nezdravý životní styl: alkohol, kouření, přejídání, nadměrné množství tuku a nekvalitní potraviny, sedavý způsob života;
 • těhotenství

Pokud se objeví příznaky oslabené imunity (ospalost, podráždění, časté nachlazení hlavy, žaludeční nevolnost atd.) A také profylaxe po operacích a průběhu léků, je nutné přijmout opatření k posílení imunitního systému.

Nejlepší způsob, jak zvýšit imunitu dospělého velmi rychle - lidové prostředky. Nejbezpečnější jsou přírodní produkty: zelenina, ovoce, koření, ořechy atd.

Nejúčinnější produkty pro imunitní systém, jejich prospěšné vlastnosti

Mezi nejúčinnější prostředky posilování imunitního systému patří:

 • medu
 • ořech;
 • mléčné výrobky;
 • černá ashberry;
 • hrozny a rozinky.

Dále - více o každém z nich.

Mnozí vědí o léčivých vlastnostech medu. To je první lék na nachlazení a chřipku.

Med obsahuje kyselinu listovou, vitamíny A, B, C, E, K a flavonoidy - rostlinné látky, které mohou ovlivnit aktivitu enzymů v lidském těle.

Med obsahuje všechny potřebné složky pro boj s viry a infekcemi. To je často používáno s jinými produkty zlepšit jejich účinek na lidskou imunitu.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy obsahují éterické oleje a tuky, stejně jako vitamíny (C, B), železo, jód, hořčík a další stopové prvky.

Ořechy mají tonizující účinek, posilují, zlepšují fungování cév a srdce a podporují trávení. Mohou být použity s medem, sušenými meruňkami, citronem nebo v čisté formě.

Věnujte pozornost! Vlašské ořechy se nedoporučují drcení kovovými předměty (nožem nebo mlýnek na kávu), protože ztrácejí své vlastnosti. Ořechy jsou rozbité rukama nebo rozdrceny dřevěnou paličkou.

Mléčné výrobky

Mléčné výrobky jsou bohaté na vitamíny, mikroprvky a prospěšné bakterie.

Kyselé mléčné výrobky jako kefír, přírodní jogurty a ryazhenka jsou nejvhodnější pro posílení imunity. Probiotika obsažená v nich podporují správné trávení - rozkládají škodlivé látky a šetří vitamíny.

Doporučuje se pít mléčné výrobky na lačný žaludek ráno nebo večer.

Chokeberry

Pro lékařské účely používají listy i plody chokeberry nebo mountain ash. Aronia obsahuje mnoho vitamínů (C, P, E, K, B-skupiny) a stopové prvky (fluor, měď, železo, mangan a další).

Jeho hlavní užitečnou vlastností je příznivý vliv na oběhový systém: zvyšuje pružnost stěn cév, rozšiřuje kapiláry, snižuje cholesterol.

Šťáva nebo infuze chokeberry také zvyšuje obranyschopnost organismu a pozitivně ovlivňuje endokrinní systém.

Aronia tinktury (včetně vodky) se nedoporučují pro osoby s nízkým krevním tlakem!

Hrozny a rozinky

Hrozny a rozinky posilují imunitní a nervový systém. Rozinky přispívají k léčbě rýmy, bronchitidy, kašle. Tento produkt obsahuje vitamíny (C, A, B2, B1, B5, B6), stopové prvky (železo, draslík, vápník a další) a mastné kyseliny. Doporučuje se, aby dospělí konzumovali denně 200 g rozinek.

Léčivé byliny pro rychlé posílení imunity

Existuje celá řada dalších přírodních produktů, které mohou velmi rychle zvýšit imunitu dospělého. Lidové léky nabízejí recepty na bázi léčivých bylin obsahujících mnoho vitamínů, stopových prvků a fytoncidů.

Mezi těmito bylinami můžete vybrat nejúčinnější:

 1. Echinacea purpurea - hlavní obránce imunitního systému mezi bylinkami. Má obecný protizánětlivý účinek, podporuje a posiluje imunitní systém. Pro prevenci se obvykle používá několik kapek denně ve formě tinktury.
 2. Šalvěj má tonizující a regenerační účinek. Můžete použít suché listí, jako přísadu do čaje, nebo esenciální olej pro aromaterapii.
 3. Lemongrass zmírňuje stres a přepracování, pomáhá zlepšovat krevní oběh, zvyšuje efektivitu.
 4. Heřmánek má antimikrobiální účinek a chrání před infekční nachlazení. Užívá se jako horká infuze.
 5. Ženšen je dobrý způsob, jak předcházet infekčním onemocněním, zejména během epidemie. Zlepšuje imunitu, tóny a zlepšuje paměť.

Vhodné pro posílení těla bylinných sbírek malin, černého rybízu, jahod, brusinek, ostružin.

Chcete-li zvýšit imunitu dospělého velmi rychle, lidové prostředky by měly být vybrány individuálně, v závislosti na vlastnostech vašeho těla.

Listy těchto rostlin, jako jsou bobule, obsahují mnoho vitamínů, zejména vitamín C, mají tonizující a regenerační účinek a zabraňují zánětlivým procesům. Sušené listy mohou být přidány k vaření čaje, stejně jako dělat infusions a decoctions.

Je důležité si pamatovat! Byliny musí být vybrány s ohledem na vlastnosti organismu, chronická onemocnění a alergické reakce. Například ženšen je kontraindikován pro hypertenzi a citronovou trávu - pro nespavost a vzrušení.

Použití klíčících semen k posílení imunitního systému

Naklíčená zrna obsažená v denní dávce zvyšují imunitu dospělého organismu. To je vynikající lidový lék na stimulaci obrany těla, zlepšení metabolismu, snížení škodlivých látek ve střevech a saturaci buněk kyslíkem.

Zrna pšenice, hrachu, fazolí a pohanky jsou obvykle klíčící. Zrna klíčí velmi rychle a snadno doma. Stačí připravit desku a dva gázy navlhčené vodou.

Vybraná a umytá zrna se položí na talíř lemovaný gázou a semena se nahoře pokryjí gázou. Deska se položí na teplé místo. Když se objeví malé výhonky, můžete jíst zrna.

Existuje několik možností použití naklíčených semen pro potraviny:

 • jako samostatné nádobí;
 • v salátech a jiné zelenině;
 • s jogurtem a tvarohem;
 • se sušeným ovocem.

Pro snadnější promíchání zrna s jinými produkty se doporučuje mlít v mixéru nebo mlýnku na maso.

Užitečné vlastnosti aloe a divoké růže pro rychlé posílení imunity

Aloe - známé v lékařství a kosmetologii. Její šťáva podporuje hojení ran, tónů, bojuje s bakteriemi a viry, působí jako vykašlávání při kašli. Šťáva může být aplikována v čisté formě, jako kapky na nos. Také, aloe tinktura je používána s medem.

Složení ovoce šípky obsahuje mnoho vitamínů a prvků, včetně vitamínu C, draslíku a železa.

Boční bujóny mají dobrý vliv na oběhový systém, podporují a posilují imunitní systém, bojují proti nachlazení, snižují hladinu cholesterolu v krvi. Šípkové růže mohou být přidány do čajové varny nebo z nich udělat kompoty a tinktury.

Rakytník řešetlákový a jeho účinek na imunitu

Velmi rychle pomáhá zlepšit odolnost rakytníku. Tato bobule je užitečná pro vitamíny C, E, skupinu B a fytoncidy. Marmeláda nebo odvar je dobrý lidový lék na prevenci nachlazení a chřipky.

Dospělí se doporučuje používat až 2 hodiny lžíce rakytníkového oleje denně.

Rakytník řešetlákový pomáhá zlepšit imunitu, posiluje stěny cév a snižuje možnost vzniku krevních sraženin, má omlazující účinek, normalizuje metabolismus.

Koření ke zvýšení imunity

Takové známé koření jako bobkový list, skořice, zázvor a česnek mohou také posílit a posílit imunitu dospělého. Koření je obvykle konzumováno spolu s hlavním jídlem. Zvyšují chuť, dávají chuť a zároveň jsou užitečné lidové prostředky.

Velmi rychle zpevňuje tělo zázvoru. Naši předkové věděli o hojení a úžasných vlastnostech zázvoru. Zázvor je obohacen o vitamíny A, C, B1, B2 a mikroprvky - hořčík, fosfor, sodík, zinek a draslík.

Zázvor má téměř stejný účinek jako česnek, ale vyzařuje pikantnější a příjemnější vůni. Kořen zázvoru může být přidán do čaje, horké šťávy, z toho vyrobit tinktury. Zahřívá, bojuje s viry, zabraňuje zánětlivým procesům.

„Lavrushka“ (bobkový list), známá všem ženám v domácnosti, dává nejen pikantní chuť bujónu, ale také pomáhá v boji proti virovým infekcím, bakteriím a plísním. Také bobkový olej má příznivý vliv na povrch plic a zabraňuje suchému kašli (třením zad a hrudníku).

Bohatý na selen, vitamíny A a C, esenciální oleje. Odstraňuje toxiny z těla, stabilizuje nervový systém a obecně má ochranný účinek na tělo.

Česnek a cibule - nejoblíbenější lidový lék na boj proti nachlazení a jejich prevenci. Tyto produkty jsou schopny rychle zlepšit imunitu dospělého těla.

Ve velmi velkém množství česneku a cibule obsahují éterické oleje a těkavou produkci, které chrání nosohltan před pronikáním patogenních bakterií a virů do těla.

Skořice je koření k pečení, které zlepšuje náladu, snižuje stres a zvyšuje efektivitu. Skořice také přispívá k normálnímu krevnímu oběhu a stimuluje střeva. Dobře se hodí k medu a bojuje proti virům a zvyšuje imunitu.

Užitečné směsi ovoce a sušeného ovoce

Jako lidový lék, k posílení imunity dospělého, se doporučuje používat směsi ovoce a ořechů. Sušené ovoce, ve kterém zůstávají všechny potřebné prvky a látky, je velmi rychle ovlivněno imunitním systémem.

Směsi lze připravit z:

 • rozinky, vlašské ořechy, sušené meruňky, citron a med - stejné množství sušeného ovoce, ořechy (1 polévková lžíce) a rozdrcíme 1 citrón s mixérem, přidáme med (5-6 lžiček lžíce);
 • sušené meruňky, rozinky, vlašské ořechy, citron, med - asi 200 g sušeného ovoce, ořechů a 1 citronu, nakrájíme na hladké a přidáme 6 lžíce. lžíce medu;
 • brusinky, jablka, vlašské ořechy a cukr - nakrájejte všechny ovoce a ořechy v mixéru v poměru 2: 2, přidejte vodu, přidejte cukr 1: 1; dát na malý oheň, přinést do varu, se směsí, můžete pít čaj (1 lžíce. lžíce denně);
 • řepa, mrkev, citron, granátové jablko - nakrájejte 1,5 kg zeleniny, přidejte 1 kg ovoce, smíchejte s 1 kg medu.

Doporučuje se použít jakékoliv bobulové nebo zeleninové směsi podle 1 polévkové lžíce. lžíce ne více než 2x denně. Doporučuje se jíst směs ráno na lačný žaludek nebo s čajem.

Zeleninové a ovocné šťávy pro imunitu

Na podzim a na jaře se doporučuje používat čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny.

Mezi šťávami, které posilují a podporují imunitní systém, lze identifikovat:

 • řepná šťáva - zvyšuje hemoglobin a obnovuje krev, pomáhá zlepšovat krevní oběh;
 • Mrkvová šťáva je obohacena o vitamín A, hořčík, sodík, vápník, železo, draslík, což přispívá ke zlepšení tonusu a trávení;
 • Rajčatová šťáva - obsahuje velké množství vitamínu C, stejně jako kyselinu citrónovou, která pomáhá metabolismu a rekuperaci;
 • jablečná šťáva je skladiště železa, které zvyšuje tvorbu krve a snižuje cholesterol;
 • šťáva z černého rybízu - obsahuje vitamin C (vůdce mezi plody a plody) a pomáhá bojovat proti virům chřipky;
 • citrusová šťáva (pomeranč, grapefruit, citron, atd.) - podporuje a posiluje imunitní systém, působí protizánětlivě, stimuluje metabolismus.

Můžete míchat několik džusů nebo je ředit vodou. Je však třeba mít na paměti, že nadměrná konzumace šťáv může vést k hypervitaminóze, což je velmi špatné pro práci celého organismu.

Denní spotřeba šťáv - půl šálku ne více než 3 krát.

Nápoje založené na bobulích a léčivých bylinách na zvýšení imunity

Z čerstvých a sušených bobulí, stejně jako bylin, se doporučuje připravovat vitamínové nápoje. Pro tento účel se dobře hodí černé a obyčejné bobulí jeřábů, brusinek, šípků, meduňky, čaje ivan, máty peprné atd.

Rowan infuze sušeného ovoce:

 • 2 lžíce. lžíce bobulí;
 • 2 šálky vařící vody.

Nalijte vařící vodu a vyluhujte bobule po dobu 20 minut. Pijte půl šálku před jídlem 3-4 krát denně.

Kompakt ze sušených šípků:

 • 8 lžíce. lžíce bobulí;
 • 4 lžíce. lžíce cukru;
 • 4 šálky vařící vody.

Složky promíchejte, vařte 10 minut a nechte 4 hodiny. Pijte půl šálku denně.

Berry a bylinná infuze:

 • 5 lžíce. lžíce suchých bylin (Ivan-čaj, máta, rybíz, atd.) do 1 litru vody;
 • 1/2 kg bobulí (brusinky, brusinky, třešně atd.) Na 2 litry vody.

Byliny trvají 2 hodiny a bobule se vaří 10 minut. Smíchejte infuzi a kompot a přiveďte k varu. Pijte půl šálku medu denně.

Medová infuze kalina a brusinek:

 • 1/2 kg bobulí;
 • 1 litr vroucí vody;
 • med podle chuti.

Smíchejte strouhané bobule s medem, přidejte vařící vodu a trvejte na tom. Pijte půl šálku 3x denně.

Mezi mnoha způsoby, jak zlepšit imunitu dospělého velmi rychle, lidové prostředky - nejlepší a cenově dostupné možnosti. Směsi a nápoje z přírodních produktů mohou být nejen zdravé, ale také chutné.

V tomto videu vám představíme materiál, jak zvýšit imunitu dospělého s pomocí lidových prostředků a velmi rychle.

Z tohoto videa se naučíte, jak zlepšit imunitu a výkon pomocí tradiční medicíny.

35 receptů na zlepšení imunity

Ekologie spotřeby. V těchto receptech byly použity pouze přírodní produkty, abych tak řekl, lidové prostředky. Studie, vyberte si nejvhodnější recept pro vás. V případě pochybností se poraďte s odborníkem.

V těchto receptech byly použity pouze přírodní produkty, abych tak řekl, lidové prostředky. Studie, vyberte si nejvhodnější recept pro vás. V případě pochybností se poraďte s odborníkem. Zvedněte, zvedněte, posilujte imunitní systém a... Bůh vám žehnej.

1. 300 g oloupaných vlašských ořechů, 300 g sušených meruněk, 300 g rozinek a 3 citrony s mletou kůrou a přidejte 1 polévkovou lžíci. lžíce medu. Take 1 jídelna (dospělí) a 1 lžička (děti) lžíce denně. Lepší ráno na lačný žaludek nebo před obědem, hodinu před jídlem. Můžete si vzít v noci. Uchovávejte v chladničce.

Tam je taková možnost: Take 1 šálek vlašských ořechů, rozinek a sušených meruněk a 1 citron (může být bez slupky). Vše zkrouťte v mlýně na maso a přidejte 1 šálek medu, promíchejte. Někdo přidává další fíky podle chuti.

2. Smíchejte 100 g oloupaných vlašských ořechů, 100 g strouhaných jablek, šťávu ze 2 citronů, 1 polévkovou lžíci. lžíce medu. Vezměte si složení lžíce (čaj pro děti) 2-3 krát denně před jídlem. Uchovávejte v chladničce.

3. Na jaře po dobu 3 týdnů, vezměte si čerstvě vymačkané červené šťávy: červená řepa, třešně, ostružiny, jahody, hroznové víno, granátové jablko, brusinky. V prvním týdnu se doporučuje užívat 1/2 šálku 3x denně, druhý - 2x, třetí - 1 čas a intervaly mezi jídly.
Po 10 dnech lze kurz opakovat.

4. Očistěte 1 kg černého černoplodého s 1, 5 kg cukru. Můžete použít 3 týdny až 1 polévková lžíce. lžíce, ráno a večer.

Můžete udělat infuzi: 1 polévková lžíce. lžíce bobulí v 1 šálku vařící vody trvat v termosce 4-5 hodin. Po naplnění obsahu po dobu 20 minut uzavřete zátku termosky.

5. Mash 0,5 kg brusinek, přidejte sklenici ořechových jader a 2-3 zelené (lepší než zimní odrůdy) jablka s kůrou, nakrájenou na kostičky. Přidejte 0,5 šálků vody a 0,5 kg cukru, vařte na mírném ohni až do varu, vložte do sklenic. Take 1 polévková lžíce. lžíce ráno a večer, vymačkaný čaj.

6. 2 lžíce. lžíce sušených bobulí jeřabin, zalijeme 2 šálky vařící vody, necháme 20 minut, odtok. Pijte 0,5 šálky 3-4 krát denně před jídlem. Vezměte lépe s medem, který zvyšuje léčivé vlastnosti horského popela.

7. Obrany těla mohou být posíleny vitamínovým kompotem, který se doporučuje vypít nejméně 0,5 litru denně.

Vezměte bylinky: meduňka, máta, kaštanové květy, vrba čaj, vařit 5 lžíce. lžíci v 1 litru vody a nechte vyluhovat po dobu 2 hodin.

Vezměte brusinky, černý rybíz, kalina, třešně, jahody, jiné místní ovoce (suché nebo mražené), vaříme z nich ve 2 litrech vody po dobu 10 minut.

Přidejte kompot na namočené bylinky, přiveďte k varu, přidejte med podle chuti.

8. Mleté plody Kalina, brusinky, přidejte med podle chuti, dobře promíchejte, přidejte trochu horké vody, počkejte, až se směs vyluhuje. Pijte směs 1/2 šálku 3x denně během období sezónních onemocnění.

9. Velkým pomocníkem pro imunitní systém je šípky. Její plody se používají jako vitaminový lék pro nedostatek vitamínů, pro prevenci infekčních onemocnění, jako diuretikum, choleretikum, protizánětlivé, hojící činidlo.

Pijte recept: nalijte 8 lžíce. lžíce suchého ovoce 4 šálky vařící vody, přidejte 4 lžíce. lžíce cukru a vařit po dobu 10 minut. Infuze po dobu 4 hodin, pak kmen a láhev.

10. 2-3 středně velké cibulové hlavy jemně nasekané a smíchané s 200 g cukru, přidejte 0,5 litru vody a vařte na mírném ohni nejméně jednu a půl hodiny. Když je hmota ochlazena, přidejte 2 lžíce. Ledu. Napětí a roztavení ve skleněné misce. Take 1 polévková lžíce. lžíce 3-5 krát denně.

Používá se nejen k posílení imunitního systému, ale také k prevenci nachlazení.

11. Zvyšuje imunitu a je výbornou profylaktickou látkou proti sezónním virovým onemocněním, infuzi této kompozice: šípky, kalina, odebírané přibližně stejně, v poměru k přidávání bylin - meduňky a meduňky. 2.5 Čl. lžíce směs zalijeme 0,5 litru vroucí vody, necháme 2 hodiny v termosce, v pohodě. Před použitím přidejte 2 kapky oleje z rakytníku.

12. Jednou denně, 30 minut před jídlem, vezměte 1 polévkovou lžíci. lžící preventivní směs připravená z průměrné velikosti hláv česneku. Česnek by měl být mletý, přidejte na něj polovinu jemně nasekaného citronu, spolu s kůrou. Směs se nalije studenou převařenou vodou (0,5 l) a nechá se 4 až 5 dní vyluhovat na tmavém místě. Jako profylaktický lze použít až do jara.

Můžete jednoduše jíst stroužky česneku denně nebo každý druhý den. Externí lék: 2-3 hřebíčky jemně nasekaného česneku nalijte sklenici vroucí vody, poté, co je přípravek podán infuzí po dobu jedné hodiny, můžete kapat 4-5 kapek do nosu, stejně jako kloktat.

13. 1 polévková lžíce. lžíce přeslička nalít sklenici vařící vody po dobu 30 minut a kmen.
Take 1 polévková lžíce. lžíce 3-4 krát denně.

14. Ořech je absolutním mistrem v obsahu kyseliny askorbové. Je to 8krát více než u černého rybízu a 50krát více než u citrusů.
2 lžíce. lžíce vlašské ořechy listy nalít 0,5 litru vroucí vody, držte vodní lázně po dobu 2 hodin, vypít 1/4 šálku denně. Do jednoho měsíce můžete jíst pouze 5-6 jader vlašských ořechů.

15. 1 polévková lžíce. lžíce bílých březových listů s pupeny nalít 1,5 šálky vařící vody. Trvat 15-20 minut, pít 1/4 šálku 3-4 krát denně před jídlem.

16. 1 polévková lžíce. lžíce chmelových hlávek nalít sklenici vroucí vody, vyluhovat po dobu 15-20 minut, kmen. Pijte 1/4 šálku 3-4 krát denně před jídlem.

17. Lžička suchého bylinného žampiona nalijte sklenici vroucí vody, vychladněte. Take ve formě tepla 1/3 šálek 3 krát denně.

18. Fennel semen čaj je velmi užitečné, můžete také použít semena, která se prodávají v lékárnách. Nádherný efekt je pravidelné používání dýně, cukety, squash, cuketa, petržel, celer a všechny zelené.

19. Melissa, valeriánský kořen, chmelové hlávky, lipové květy, oreganové trávy, mateřídoušky a semena koriandru se odebírají v přibližně stejných částech. Sbírka se vaří ve výši 1 polévkové lžíce. lžíce sbírající 0,5 litru vroucí vody. Kolekce trvala na noci, ráno je připravena. Objem infuze se vypočítá za den, aplikuje se ve 2-3 dávkách.

20. V zeleném čaji přidejte šípky, červený jeřáb, meduňku, vrbový čaj, jahodový list, třezalku, list černého rybízu, okvětní lístky růží. Tento čaj bude silným posilujícím činidlem, které stimuluje imunitní systém.

21. Echinacea purpurea obsahuje biologicky aktivní látky, používá se ve formě odvarů nebo tinktur.

Broth recept: 2 lžíce. lžíce bylinky vložené do smaltované mísy, zalijeme 200 ml horké vařené vody, zavřete víko. Vařte 30 minut ve vodní lázni s častým mícháním. Ochlazený, kmenový, přidejte vychlazenou vařenou vodu do 200 ml.
Vezměte dovnitř 1 polévková lžíce. lžíce 3 krát denně po dobu 20-30 minut před jídlem. Odvar se považuje za použitelný ne déle než dva dny, pokud je skladován na chladném místě.

Tinktura recept: 50 g surovin zalijeme 0,5 litru vodky, trváme na 6 dnech na tmavém chladném místě, odtok. Vezměte 20 kapek 3x denně po dobu 20-30 minut před jídlem, ředění malým množstvím vody. Kompletní léčba po dobu 2-3 týdnů. Po přestávce 5-7 dnů může být opakován.

22. Hemlock skvrnitý - silný imunostimulant, který aktivuje obranyschopnost těla.

Hemlock se nepoužívá jako profylaktický prostředek, pomáhá v případech, kdy již došlo k onemocnění a imunitní systém je významně oslaben. Tato rostlina by měla být používána pouze tak, jak je předepsáno lékařem a přesně dodržovat dávkování.

23. Sabelnik marsh - silný imunostimulant.

Receptury tinktury: Nalijte 60 g sabelníku do půllitrové misky, přikryjte vodkou, zavřete víko a nechte 7-8 dní na tmavém místě. Tinktura pít 1 polévková lžíce. lžíce 3 krát denně před jídlem. Pro profylaktické účely postačuje 1 litr tinktury.

24. Dokonale zlepšují odolnost křepelčích vajec. Měly by být opilé ráno na prázdný žaludek, od 2 do 7-8 kusů.

25. Jehličky z borovic vytvářejí vynikající vitamínové infuze a nápoje, které mají tonizující účinek na tělo. Snadno se připravují.

Cut 3-4 sklenice jehličí co nejmenší, zalijeme 4 šálky studené vody, přidáme trochu kyseliny citrónové, necháme stát po dobu 3 dnů na chladném místě. Kmen, přidejte citrónovou šťávu, vezměte půl sklenice 2x denně.

26. Můžete si tento nápoj: vzít 2 lžíce. lžíce jehly, opláchněte je ve studené vodě, nalijte sklenici vroucí vody, vařte 20 minut, trvejte 30 minut a namáhejte. Před použitím přidejte med a kyselinu citrónovou, abyste ochutnali a vypili sklenku denně ve 2-3 dávkách.

27. Anýz obyčejný. Odvar z anýzu ovoce: 4 g ovoce nalijte sklenici vroucí vody, vařte 6-7 minut, kmen, vezměte 2 lžíce. lžíce denně.

28. Hora Arnica. 1 díl jemně nasekané květiny nalít 10 dílů 70-% alkoholu, trvat 7 dní, kmen, vzít orálně 30-40 kapek 3 krát denně, aby se zabránilo chřipce, posílit imunitní systém.

Nebo: 1 hodinu lžíce květin nalít 1 šálek vroucí vody, trvat 1-2 hodiny, odtok. Vezměte infuzi do 1 lžíce. lžíce 3-4 krát denně po jídle.

29. Astragalus. 10 g drcených suchých kořenů zalijeme 200 ml vroucí vody, vaříme 6-7 minut při nízkém teple, trváme na 3 hodinách, namočíme, přidáme převařenou vodu do původního množství. Vezměte 1/4 šálek 3x denně.

30. Bříza. 4 hodiny lžíce sušených březových listů zalijeme 2 šálky vařící vody, necháme 2 hodiny, kmen. Pijte 1/2 šálku 3-4 krát denně.

Nebo: 2 hodiny lžíce břízy pupeny nalít 2 šálky vařící vody, vařit na nízké teplo po dobu 10-12 minut, trvat na 25 minut, kanalizace. Pijte 1/2 šálku 3-4 krát denně.

31. Sledujte. 2 hodiny lžíce nasekané listy nalít 1 šálek vařící vody po dobu 20 minut, kmen. Vypijte 1/4 šálku půl hodiny před jídlem.

Hypericum. 10 g trávy vaří ve sklenici vroucí vody, trvejte na tom. Take 1 polévková lžíce. lžíce 3-4 krát denně po jídle.

Nebo: 15-20 g suché trávy trvá na 200 ml alkoholu nebo vodky. Užívejte 25 kapek vody třikrát denně po jídle.

33. Zlatá tyč (zlatá). 2 čajové lžičky trávy trvají 4 hodiny ve sklenici vařené vody, kmen. Užívejte 1/4 šálek 4krát denně před jídlem.

34. Kopřiva. 2 lžíce. lžíce kopřivy listy nalít 0,5 litru vroucí vody, trvají na 2 hodiny, kmen. Pijte 1/3 šálku 3x denně.

Jak zlepšit imunitu dítěte nebo dospělého

17. prosince 2017

Obecné informace

Skutečnost, že imunitní systém by měl být posílen a udržován, znají téměř všechno. Naštěstí se to v televizní reklamě neustále objevuje v různých prostředcích av lékárnách nabízejí lékárníci takové léky. Často se „imunitní drogy“ snaží „strkat“ pacienty a lékaře. To je důvod, proč mnoho lidí má dojem, že péče o vlastní zdraví a zdraví jejich dětí znamená povinné používání různých prostředků ke zvýšení imunity. Je samozřejmé, že výroba různých modulačních prostředků je vynikajícím příjmem farmy. výrobci.

V tomto případě je rozhodující otázkou, zda imunitní systém skutečně potřebuje nějaké léky?

Imunologie byla založena v devatenáctém století francouzským vědcem Louisem Pasteurem. Byl to on, kdo poprvé poznamenal, že během brutálních epidemií strašných nemocí - epidemie, cholery atd. - někteří lidé zůstali zcela zdraví. Vedení této skutečnosti, vědec navrhl, že tam je jistý mechanismus v lidském těle, který může chránit před infekcí.

Později vznikla obecná teorie imunity, která vznikla v důsledku vážné „bitvy mysli“ - na konci devatenáctého století vědci Paul Erlich a Ilya Mechnikov pokročilé vlastní teorie o imunitě. Podle Ehrlicha, hlavní obranný mechanismus těla je poskytován protilátkami - chemikálie, které blokují všechny cizí agenty v těle, které se tam dostanou.

Podle názoru Mechnikov je organismus chráněn před mikroby speciálními buňkami - fagocyty, které jedí patogenní mikroorganismy. Byl to Mechnikov, který ve své době objevil fagocytózu. Každý z vědců věřil, že ten druhý je hluboce mylný. Brzy však bylo jasné, že oba mají pravdu, jen se stalo, že každý z nich identifikoval jeden z mechanismů imunitního systému. Jako výsledek, oba titáni vědy přijali Nobelovu cenu v biologii, a mechanismus imunity se otevřel k lidstvu.

Jaká je imunita a jak to funguje?

Imunita je kombinací reakcí interakce mezi imunitním systémem a antigeny (biologicky aktivními látkami), jejichž účelem je zachovat stálost prostředí v těle. Když antigen vstoupí do těla, interaguje s imunitními buňkami. V jeho průběhu, tyto buňky určují jaký druh antigenu - “něčí vlastní” nebo “někoho jiného”. Reakcí na zavedení cizích činidel je produkce protilátek, které ničí antigeny. Tato reakce byla objevena vědcem Erlichem, jeho jméno je humorální imunita.

Množství biologických činidel v těle může být přímo eliminováno. To znamená, že rakovinné buňky, bakterie atd. Jsou zničeny fagocyty. Tento proces je definován jako buněčná imunita, kterou objevil Mechnikov.

Tyto dva typy imunity jsou příbuzné. Po absorpci bakterií stimulují fagocyty produkci protilátek proti němu.

Stanovují se tyto typy imunity:

Vrozené a získané

Vrozený (dědičný) - člověk se narodí, již má určitý soubor protilátek, uložený geneticky.

Získané (adaptivní) - je tvořeno v závislosti na prostředí, ve kterém člověk žije. Když organismus napadne určitou infekci, produkuje protilátky, které mohou bojovat s patogenem, pokud znovu vstoupí do těla.

Očkování se označuje jako konkrétní případ získané imunity.

Aktivní a pasivní

Aktivní - jeho podstatou je tvorba protilátek vlivem vnějšího vlivu. Po vakcinaci a poinfekční imunitě je vždy aktivní.

Pasivní - vzniká, když jsou protilátky injikovány zvenčí. K tomu dochází například tehdy, když je sérum injikováno dárcovskými protilátkami, nebo když dítě dostává mateřské mléko, které také obsahuje protilátky, které mohou dítě chránit před infekcemi.

Specifické a nespecifické

Nespecifické - mluvíme o komplexu různých mechanismů, které chrání tělo před jakoukoli invazí zvenčí. Například antibakteriální složky jsou obsaženy v slzách, slinách. V lidské krvi je interferon, který překonává útoky virů.

Specifické - tělo produkuje protilátky namířené proti specifickému patogenu. Aby se chřipka porazila, produkují se některé protilátky, černý kašel - ostatní atd.

Lidská imunita je schopna odolávat nejen virům nebo patogenním mikroorganismům. Chrání také tělo před rakovinnými buňkami. Imunitní systém identifikuje takové buňky jako cizí a eliminuje je pomocí specifických i nespecifických mechanismů. Proto existuje teorie, že onkologické procesy v těle se vyvíjejí na pozadí zhoršené funkce imunitního systému.

Patologie imunitního systému

Autoimunitní onemocnění

Normální fungování imunitního systému je určeno jeho schopností „rozpoznat“ cizí látky v těle. Když tato funkce selže, "jejich" buňky jsou vnímány jako "cizí", což vede k jejich zničení imunitním systémem. Tento proces je podstatou autoimunitních onemocnění. S rozvojem těchto onemocnění imunitní systém začíná zabíjet jednotlivé buňky a tkáně a vnímat je jako cizí.

Imunodeficience

Další porušení je způsobeno tím, že imunitní systém nefunguje správně. Takový stav je definován jako imunodeficience, stává se primárním (vrozeným) i sekundárním (získaným).

 • Primární imunodeficience je důsledkem genetických poruch, v důsledku čehož v organismu nejsou dostatečně funkční specifické a nespecifické obranné mechanismy.
 • Sekundární imunodeficience - důsledek vlivu vnějších faktorů. Může být vyvolána těhotenstvím, silným stresem, špatnou výživou, viry (u pacientů s AIDS), ozářením, užíváním některých léků atd.

Imunita také oslabuje, když je systém nucen fungovat velmi aktivně. Po dlouhotrvajících infekčních onemocněních je tedy zajištěn vývoj stavu imunodeficience.

Imunitní odpověď je velmi důležitým pojmem v oblasti transplantologie. I když se v moderní medicíně transplantologie aktivně vyvíjí a lékaři jsou schopni transplantovat mnoho orgánů, úspěch takové operace přímo závisí na správném pooperačním terapeutickém schématu. Imunitní systém se totiž snaží transplantovaný orgán zničit a vnímat ho jako mimozemský.

Známky oslabené imunity

Mnoho lidí začíná aktivně přijímat imunopreparáty a věří, že jejich imunitní systém nefunguje dobře. Je však téměř nemožné nezávisle pochopit, zda existují problémy. Koneckonců, je to jen lékař, imunolog nebo alergik, který dokáže přesně určit, zda je v systému dysfunkce tohoto systému. Stanovení nebo vyvrácení přítomnosti imunodeficience bude dosaženo pouze po provedení speciální laboratorní imunologické studie.

Takovou podmínku můžete nezávisle podezřívat, pokud jsou tyto znaky určeny:

 • Časté nachlazení, virové onemocnění, projevuje se více než pětkrát ročně. Pro děti předškolního věku je taková četnost nachlazení normou, u starších dětí a dospělých není takový počet nachlazení normální.
 • Velká únava, neustálý pocit slabosti, podlitiny pod očima, bledá kůže, bolesti hlavy. Tyto příznaky však mohou být také důkazem jiných patologických stavů, zejména krevních onemocnění. Proto je lepší okamžitě se poradit s lékařem a být vyšetřen, aby se vyloučila taková onemocnění.
 • Nespavost, těžká ospalost.
 • Zvětšené lymfatické uzliny, krční a axilární, bez bolesti.
 • Zvětšená slezina.
 • Zhoršení vlasů, křehké nehty, loupání a suchá kůže.
 • Alergické projevy - reakce spojené s alergiemi na potraviny nebo za studena, rýmou nebo kašlem alergického původu mohou znamenat selhání imunity.
 • Příznaky střevní dysbiózy - nadýmání, ztráta chuti k jídlu, úbytek hmotnosti.

Jak zlepšit imunitu bez tablet?

Otázka, jak zlepšit imunitu u dospělého nebo dítěte, je akutní v období po nemoci a ne jen. Ve skutečnosti je odpověď na otázku, jak posílit imunitní systém dospělého bez tablet, jednoduchá: musíte dodržovat některá jednoduchá pravidla, která pomohou zlepšit stav.

Posílení imunity u dospělých a dětí začíná správnou výživou. K obnovení normální funkce imunitního systému pomůže vyvážená strava, která musí být denně čerstvé ovoce a zelenina, luštěniny, mléčné výrobky, ryby.

Rychlé občerstvení, škodlivé produkty, jako jsou hranolky nebo sušenky, musí být zcela opuštěny. Snídaně je nejlepší kaše, je vhodné pít odvar bylin, divoká růže, jíst med. Posílení těla tímto způsobem je také nezbytné pro děti, které by měly být od útlého věku vyučovány pravidly vyvážené stravy.

Tváří v tvář otázce, jak zlepšit imunitu dospělého, je třeba věnovat pozornost stavu střeva. Spojení ochranných funkcí těla se střevní dysbiózou již bylo prokázáno.

Co pít k obnovení střevní mikroflóry, řekněte to lékaři. V této situaci jsou probiotika účinná. Lékaři často říkají, že můžete pít jogurt vyrobený z probiotik. K jeho přípravě je třeba přidat jednu vařenou tobolku s probiotikem nebo speciální kvašení do vařeného mléka a vypít tento nápoj po 12hodinové infuzi denně. Pro obnovu mikroflóry a vysoce kvalitní mléčné výrobky jsou účinné.

Někdy je odpověď na otázku, jak posílit imunitní systém dospělého a dítěte na ochranné funkce těla, velmi jednoduchá: stačí odstranit zdroj chronické infekce. To by mělo okamžitě léčit zubní kaz, sinusitida, angína.

Často rodiče, kteří se obávají, jak zvýšit imunitu dítěte, si neuvědomují, že ochranné funkce se snížily v důsledku helmintické invaze. Je důležité si uvědomit, že jakmile je analýza výkalů nesprávná. Proto pokud máte podezření na infekci červy, musíte ji držet nejméně třikrát.

Mnozí rodiče, pro které je otázka relevantní, jak zvýšit imunitu dítěte, nepraktikují velmi důležitý způsob - zpevnění. Ale marně, protože je to velmi důležité. Musíte to začít postupně, nejlépe se to děje v létě. V teplých dnech můžete chodit na trávě naboso, což je mimochodem užitečné i pro dospělé. Později si můžete postupně zvyknout dítě na denní výplachy, koupání v chladné vodě.

Aby vaše tělo bylo zdravé, musíte být nervózní, jak je to jen možné. Je žádoucí, aby se vztahoval na život snadnější, aby se zabránilo stresu, nervové napětí. K uklidnění nervového systému pomůže jóga, meditace a dokonce i cvičení.

V chladném období je vhodné pravidelně konzumovat směs ořechů, rozinek, medu, citronu ve stejném poměru. V dopoledních hodinách a večer by měla jíst na 1-2 lžíce. Já takový lahodný mix.

Je velmi užitečné chodit na čerstvém vzduchu, ještě lépe - pracovat hodně na zahradě nebo v zahradě.

Měl by člověk usilovat o dokonalou čistotu?

Mnoho lidí věří, že mnoho zdravotních problémů souvisí s nesterilní povahou světa a že dítě může „chytit“ infekci tím, že si zahraje v bahně nebo sníst nemyté ovoce přímo ze zahrady. Samozřejmě, v tom je nějaká pravda. Ale obranný systém těla, stejně jako všechny ostatní, musí být účinně vyškolen, aby mohl jednat efektivně. V lékařství, takový “trénink” být volán antigenní stimulace.

V děloze je plod ve sterilních podmínkách. Poté, co se dítě narodilo, je jeho ochrana zajištěna mateřskými protilátkami, které dostávala skrze placentu a stále je přijímá s mateřským mlékem. Pobyt v prostředí, kde je spousta virů a mikrobů, dostává dítě ochranu díky mateřským protilátkám a během tohoto období aktivně rozvíjí vlastní imunitu.

Pokud je médium co nej sterilnější, není antigenní stimulace tak účinná, jak je potřeba, a imunita dítěte se nevyvíjí. Když mateřské protilátky již neposkytují ochranu, tělo dítěte se stává náchylné k infekčním útokům. Sterilní čistota proto není v tomto případě nejlepším spojencem.

Navíc patogenní mikroby ve srovnání s užitečnými mikroby s větší pravděpodobností způsobují rezistenci na antiseptika. Za sterilních podmínek je mnohem snazší nakazit se mikroby rezistentními vůči antibiotikům.

S ohledem na všechny tyto aspekty již v mnoha evropských zemích již neprovádí úplnou sterilitu v porodnicích a nemocnicích pro malé děti.

Musím posílit ochranné funkce?

Takže teď byste měli zjistit otázku o nejdůležitější otázce: potřebujete pít různé léky pro zlepšení imunity?

Podle lékařských statistik jsou lidé z města alergičtí třikrát častěji než obyvatelé venkova. Zároveň lidé ve městě žijí ve sterilnějších podmínkách.

Další zajímavý fakt: lidé žijící ve vyspělých evropských zemích trpí třikrát více než alergické projevy ve srovnání s lidmi v afrických zemích.

Tyto skutečnosti dokazují, že imunita musí být vycvičena. Ale ve skutečnosti, obyvatelé měst pro to nemusí pít imunostimulační léky, a méně pravděpodobné, že použití antiseptické mýdlo, použijte antiseptika.

Ale stále je těžké odolat, pokud všudypřítomná reklama neustále hlásí, že léky, které zvyšují imunitu, musíte brát téměř všechno. V žádném případě by se takové odvolání nemělo domnívat. Ve skutečnosti obranný systém těla nepotřebuje další stimulanty. Je důležité zajistit optimální podmínky pro boj proti imunitnímu systému proti patogenům.

Dítě s kašlem, horečkou, rýmou nevyžaduje imunopreparáty. Koneckonců, tyto příznaky ukazují, že tělo bojuje s patogenním "outsiderem".

Obzvláště důležité je, aby se mladé mumie, v nichž děti často mají nachlazení, chovaly co nejchladněji. Ve skutečnosti, nejmenší může být ohromen chladem poměrně často - 5-6 krát ročně, a to je docela normální.

Je důležité si uvědomit, že takové nemoci jsou druhem výcviku imunitního systému a není třeba zneužívat imunostimulační léčiva.

Je samozřejmé, že imunostimulancia musí být někdy užívána. Někdy tělo potřebuje, aby mu pomohl aktivněji bojovat s nemocí.

Proto se doporučuje užívat imunostimulační látky, například v takových případech:

 • při napadení chřipky H1N1 nebo jiného typu chřipky;
 • během zotavení po operacích;
 • sportovců během zotavení.

Ale i ve stejných situacích mohou být tyto léky užívány až po konzultaci s lékařem. Ve specifické situaci je třeba zvolit specifické prostředky, které jsou účinné.

Přípravky na zlepšení imunity

Léky na imunitu jsou klasifikovány jak podle původu, tak podle mechanismu účinku. Takové léky na posílení obrany jsou k dispozici ve velmi velkém množství. Proto je důležité vědět, co představuje jakýkoli lék, aby se zvýšila imunita, než se začne užívat.

Bylinné přípravky

To znamená zlepšit imunitu u dětí a dospělých na rostlinném základě. Seznam tablet pro děti na bázi bylinných složek je široký.

Echinacea

Echinacea patří do rodiny aster. Nejoblíbenější z deseti druhů rostlin tohoto rodu je Echinacea purpurea.

Složení této rostliny obsahuje velmi velké množství různých vitamínů, esenciálních olejů. Má antivirový a antimikrobiální účinek, aktivně stimuluje buněčnou imunitu, zvyšuje počet leukocytů v krvi.

Echinacea se nachází v mnoha přípravcích, mezi nimi Immunal, kapky Echinacea, Dr. Theiss Echinacea, Echinacea-Vilar, atd. Mnozí z nich často používají imunopresanty pro děti.

Eleutherococcus

Rostlina patří do čeledi Aralia, která zahrnuje třicet druhů rostlin. Přípravky na imunitu u dětí a dospělých jsou vyrobeny z kořenů a oddenků Eleutherococcus.

Nejběžnějším lékem je extrakt z Eleutherococcus. Kompozice obsahuje mnoho živin. Díky kofeinu, přípravky na bázi Eleutherococcus osvěžují, zlepšují výkon. Často se používá k posílení imunity dítěte a dospělého.

Ženšen

Tento kořen také obsahuje velké množství velmi prospěšných látek pro tělo. Obsahuje také kofein v kompozici, takže pokud dítě bere drogy s ženšenem, je třeba zajistit, aby nedošlo k předávkování, a tudíž nadměrné stimulaci. Opatrnosti je třeba věnovat ženšenům se srdečním onemocněním, hypertenzním pacientům.

Lemongrass čínské

Vytrvalá rostlina, z listů, které vaří čaj, a ovoce se používají v potravinách. Tato rostlina je bohatá na vitamin C, zvyšuje odolnost vůči stresu, zvyšuje účinnost. To je nejlepší způsob, jak rozveselit. Nadměrná konzumace však může způsobit nespavost. Lemongrass by měl být užíván velmi opatrně lidmi s hypertenzí a srdečními chorobami.

Bakteriální činidla

Tyto kapky, svíčky, tablety ke zlepšení imunity, které obsahují složky bakteriální buňky. Když bakterie proteiny v těle, způsobují imunitní reakci na tento mikroorganismus. Když tedy přijde čas na překonání skutečného mikrobu, imunitní systém bude mít již připravenou „zbraň“. To znamená, že injekce, tablety pro imunitu z této skupiny, ve skutečnosti působí jako vakcíny.

Například produkty Imudon, Ribomunil, IRS-19, Likopid obsahují složky bakterií, které jsou běžné u infekcí horních cest dýchacích a horních cest dýchacích.

Přípravky interferonu

Tyto fondy, zaměřené na zvyšování imunity, jsou rozděleny do dvou velkých skupin:

 • Lidský interferon - interferony v lidském těle jsou rozděleny do tří podskupin (alfa, beta a gama). Léčiva mohou zahrnovat jak interferony odděleně, tak jejich směsi: Viferon, Grippferon, Velferon, Laferoni atd. Tyto přípravky jsou vyrobeny z darované krve nebo pomocí metod genetického inženýrství. Pokud je třeba posílit imunitní systém, používají se také injekce pro imunitu interferonem.
 • Interferon endogenní produkční stimulanty - léky, které bojují proti virům, zejména proti chřipce. To znamená Arbidol, Anaferon, Amiksin a další.

Nukleové kyseliny

Tyto léky pro zvýšení imunity u dospělých a dětí stimulují buněčnou a o něco méně humorální imunitu. Používají se v případě bakteriálních infekcí (zejména tuberkulózy), aby se zvýšila účinnost účinků některých vakcín. Tyto léky hojí rány velmi účinně, takže se používají pro vážné popáleniny a hnisavé rány.

Samostatné přípravky se používají jako stimulanty pro produkci interferonu při virových infekcích.

Azoxymere bromid

Jedná se o relativně nový lék pro zvýšení imunity, který se používá jako antioxidant, imunostimulační, detoxikační činidlo, které stabilizuje membránu. Má také vlastnosti hepatoprotektoru. Pro zvýšení biologické dostupnosti tohoto nástroje použijte nástroj Longidase. Ale je nutné aplikovat uvnitř, píchnutí, a také používat svíčky pouze podle jmenování lékaře.

Biogenní stimulanty

Tato skupina zahrnuje léčiva, která zvyšují imunitu u dospělých a dětí, která je založena na živočišné nebo rostlinné tkáni. Jedná se o Actovegin, Aloe Extract, Gumisol, PhiBS, Bioced.

Přestože jsou tyto léky na imunitu u dospělých i dětí předepisovány poměrně často, jejich mechanismus vlivu nebyl plně studován. V mnoha zdrojích existuje důkaz, že účinnost takovýchto léků je sporná.

Přípravky z brzlíku

Tyto léky se také nazývají imunoregulační peptidy. To znamená Timaktid, Timalin, Timogen, Timosin a další Léky v této skupině jsou výtažky z brzlíku zvířat. Takové tablety pro imunitu pro dospělé a děti jsou zpravidla určeny pro chronické infekce - tuberkulózu, trofické vředy atd. Vzhledem k tomu, že pod jejich vlivem jsou stimulovány pouze jednotlivé imunitní vazby, jejich použití je vhodné v imunodeficitních stavech, vyvolaných chronickými infekčními chorobami.

Vitamíny

Kvalitní vitamíny pro zvýšení imunitního systému u dospělých pomáhají normalizovat metabolismus, včetně obnovení normální funkce imunitního systému. Dobrý lékař však nedoporučuje pít vitamíny ani homeopatické léky, ale pravidelně konzumovat přírodní vysoce kvalitní produkty, které zahrnují přírodní vitamíny. V prvé řadě je důležité, aby se do jídelního lístku častěji dostávaly ryby, zelenina, ovoce, ořechy atd. Některé lidové léky na zlepšení imunity u dospělých a dětí obsahují také velké množství vitamínů. To je dogrose vývar a směs medu, citronu a sušeného ovoce, atd.

V současné době se můžete seznámit s výsledky studií potvrzujících, že tělo je schopno přesně rozpoznat, které vitamíny přijímá - syntetické nebo přírodní. Kromě toho bylo v průběhu některých studií prokázáno, že současná konzumace některých vitamínů, zejména E a C, může nepříznivě ovlivnit zdraví.

Lékárny však ve velkých množstvích nabízely drahé a levné vitamíny, které obsahují komplexy látek. Při použití těchto látek mohou lidé často pociťovat alergické reakce. Proto by se nemělo předpokládat, že vitamíny mohou být nekontrolovaně vypity. Je nutné je aplikovat velmi pečlivě a pouze podle pokynů lékaře. Nejlepší je zvolit multivitamin, ale lék s 1 nebo 2 složkami. A samozřejmě, průvodce pro přijímání vitamínů by neměl být někdo zpětnou vazbu: pouze specialista může vyzvednout dobré vitamíny.

Přenosový faktor

V 50. letech 20. století objevili vědci speciální proteiny, které přenášejí informace mezi buněčnou a humorální imunitou.

Kombinace těchto proteinů se nazývá přenosový faktor. Později, v 80. letech, se vědci dozvěděli, jak extrahovat přenosový faktor z vaječných žloutků a kravského mleziva. V průběhu výzkumu vědci zjistili, že faktory přenosu krav jsou stejné jako faktory lidské. To bylo základem pro následnou stimulaci produkce protilátek v lidském těle s jejich použitím.

Přenosový faktor se vyrábí jako doplněk stravy, který je umístěn jako prostředek bez vedlejších účinků a kontraindikací. Společnost, která vyrábí tento doplněk, však po mnoho let nebyla schopna jej registrovat jako lék.

Závěry

Dnes je farma. výrobci nabízejí velmi široký seznam produktů, které stimulují imunitní systém. Ale používat je, poslouchat reklamu nebo něčí radu, by nemělo být. Pokud jste si vědomi svého zdraví, nikdy se nepokoušejte „posílit“ imunitní systém, vedený postojem: „čím více léků, tím lépe.“ K obnovení funkce imunitního systému potřebujete správný léčebný režim. Proto je v případě potřeby lepší ihned konzultovat s dobrým odborníkem a řídit se jeho radami.