Tuberkulóza plic. Chirurgická léčba

Tuberkulóza plic. Chirurgická léčba.

Co znamená instituce jako „Dispensary TB“ v Ruské federaci?

Lékárna proti tuberkulóze je nejprve diagnostickým centrem, kde jsou pacienti posíláni nejen s podezřením na tuberkulózu, ale také s podezřením na jiné nemoci, včetně onkologických, pro potvrzení diagnózy.

Kromě dříve známých studií, jako je fluorografie, fluoroskopie, rentgenové záření, počítačová tomografie, MTSRU, test sputu na Mycobacterium tuberculosis s použitím luminiscenční mikroskopie a metod očkování, jako jsou:

- PCR Real Time - real-time polymerázová reakce.

Použití polymerázové reakce v reálném čase (PCR Real Time) je zaměřeno na detekci fragmentů molekul DNA Mycobacterium tuberculosis ve sputu. Jedná se o jednu z novinek v diagnostice plicní tuberkulózy -

Reakce polymerázy v reálném čase je vysoce citlivá a vysoce specifická metoda pro diagnostiku tuberkulózy, která může významně zlepšit rozpoznání příčiny patologického procesu v plicích.

Tento test je polymerázová řetězová reakce v reálném čase (PCR) pro detekci sputu patologického procesu.

U dětí a dospívajících byl jako kritérium pro aktivitu lokálních tuberkulózních změn použit Diaskintest (R). Tento lék je rekombinantní alergen tuberkulózy. Ve standardním ředění je vysoce citlivý - všichni pacienti s aktivní tuberkulózou a infikovaní dávají pozitivní reakci. A kromě toho je také vysoce specifická - neposkytuje pozitivní reakce u zdravých a očkovaných BCG.

Pozitivní reakce se projevuje jako hypersenzitivní kožní reakce. Co je to, můžete konkrétně vysvětlit lékaře-TB specialista

Takže tento test lze použít jako metodu sledování účinnosti léčby.

Jinými slovy, pomocí tohoto testu na konci předepsaného období léčby se můžete dozvědět - "Jste již zdravý nebo ještě ne"...

V laboratoři INVITRO
(C) LLC "Nezávislá laboratoř INVITRO", 2009,
číslo licence 77-01-003087,
Certifikát ISO 15189: 2007
http://www.INVITRO.ru

provádět následující testy pro diagnostiku tuberkulózy:

test - Mycobacterium tuberculosis, stanovení DNA (plná krev) (EDTA) - provedení do 3 dnů.

test - Mycobacterium tuberculosis, stanovení DNA (sputum)
výkonu do 5 dnů.

test - Diagnostika urogenitální tuberkulózy (u žen),
Detekce DNA (endometriální buňky dělohy nebo menstruační krve)
provedení do 3 dnů.

test - Diagnostika urogenitální tuberkulózy (u mužů),
Testování DNA (moč, sperma, sekrece prostaty)
výkonu do 4 dnů.

Laboratoř INVITRO v Orelu:
RF, Oryol, st. Vítězný bulvár, 3.


A teprve pak - lékárna tuberkulózy je místem pro léčbu, tj. Místem, kde jsou poskytovány služby léčby tuberkulózy, včetně chirurgické léčby.


klíčová slova:
chirurgická léčba, tuberkulóza rezistentní k tahu, tuberkulóza plic, tuberkulóza rezistentní na vícerygeny, pneumotorax, pneumoperitoneum, kolapsoterapie.

Pro chirurgickou léčbu plicní tuberkulózy, včetně:
- kolapsní terapie, to je, když plíce ustupují (snižuje objem a nepohybuje se), v důsledku čehož může bacil vylučování zastavit (osoba přestane být nakažlivá) a zničení plicní tkáně se hojí (díra v plíce přerůstání).

1. pneumoperitoneum, vzduch se čerpá do žaludku (přesněji do peritoneální dutiny). Vzduchová bublina v peritoneální dutině stlačuje plíce, plíce jsou stlačené, dutina (díra) je zarostlá. Kochovy pruty (tuberkulóza bacilli) nemají kam žít a rozvíjet se, člověk se zotavuje...

2. Umělý pneumotoraxový vzduch se čerpá do hrudníku (do pleurální dutiny).
Princip je stejný.

Oleoperitoneum a oleothorax je, když se místo vzduchu čerpá speciální olej.

Výsledky kolapsu plicní tkáně.

Nejvyšší klinická účinnost byla stanovena v nových případech tuberkulózy.

V oddělení plicní chirurgie Oryol Regional TB Dispensary jsou schopni to udělat velmi dobře!
A nejen to...

Slovník hrudního fthisiosurgeon.

Thoracic phthisiosurgeon je chirurg, který se specializuje na chirurgickou léčbu plicní tuberkulózy.

Resekce plic - odstranění části plic.

Loboreomie - odstranění laloku plic.

Bilobektomie - odstranění dvou laloků plic.

Pulmonektomie - odstranění plic.

Pokud se například operace nazývá bilobektomie s torakoplastikou s dvojitým žebrem, znamená to odstranění dvou laloků plic a odstranění dvou hrudních žeber.

Cavernectomy - odstranění jeskyně.

Vláknito-kavernózní tuberkulóza a plicní tuberkulóza, infiltrativní tuberkulóza, kazeózní pneumonie, kavernózní tuberkulóza, cirhotická tuberkulóza mohou být léčeny okamžitě.

Další ošetření

Na počátku XXI století v Rusku byla vyvinuta a zavedena do praxe nová metoda léčby používaná ve spojení s chemoterapií - blokováním průdušek. Tato metoda je účinná v řadě případů komplikované tuberkulózy, včetně: multirezistence, krvácení atd.

Způsob blokování průdušek je zvláště účinný v případech, kdy má dutina tlusté stěny, v průběhu léčby neklesá, nebo je dynamika poklesu nedostatečná. Dříve byla v takových případech jedinou možností léčby plicní chirurgie. S příchodem bronchiální blokovací metody bylo možné zcela vyléčit tyto dutiny s méně traumatickým lékařským zásahem pro pacienta.

Autorem bloku chlopňového průdušku je vedoucí oddělení plicní chirurgie Dispensary Altai Territorial TB Dispensor prof. A. V. Levin. Metoda je podrobně popsána na webových stránkách výrobce a je používána v řadě předních zdravotnických institucí Ruské federace, včetně Centrálního výzkumného ústavu tuberkulózy.

Metoda blokování chlopňového průdušku ještě není rozšířena vzhledem k poměrně složité metodě provádění a potřebě specializovaného vybavení a materiálů. Kromě toho použití metody významně zvyšuje četnost hnisavých-septických komplikací a ve všech případech nevede k účinné hemostáze. Tato metoda je pomocná, protože nemůže plně nahradit chirurgickou léčbu a je neúčinná v nepřítomnosti chemoterapie.


Úspěch léčby chirurgické léčby v konkrétním zdravotnickém zařízení lze hodnotit pomocí následujících ukazatelů:

- četnost pooperačních komplikací

Tyto údaje mohou být vyžádány na statistickém oddělení, aby se rozhodlo, ve kterém zdravotnickém zařízení je možné získat chirurgickou léčbu s minimálním rizikem.

Úspěch lze navíc hodnotit podle následujících ukazatelů:
počet operací za rok;

Počet lůžek v tubárním výdejně;

Počet lůžek na chirurgickém oddělení;

Kvalifikace chirurgů: charakterizuje to pracovní zkušenost, přítomnost kategorie, pokročilý výcvik a stáže, držení vědeckého titulu.

Kromě plicní tuberkulózy v tubulárních výdejích mohou fytiosurgeoni léčit plicní echinokokózu - pokud jsou osamocené cysty v průměru větší než 30 milimetrů.
V posledních letech se počet případů echinokózy více než ztrojnásobil a existují případy mezi obyvateli měst.

Někdy pacienti s autoimunitním onemocněním zvaným Behcetova choroba se syndromem Hyuja-Stovina, které mohou způsobit rupturu aneuryzmatu plicní tepny, mohou být viděni fytisiourgeonem.

Doktore, díky za téma! Je tu něco, s čím se můžete poradit, ale.
***

***
Další rady.
Připravte si otázky!
A pak jdi na místo
http://www.consmed.ru
Jedná se o bezplatné lékařské konzultace místě.
Má oprávnění k tomuto typu činnosti a lékaři s ním pracují s platnými diplomy a certifikáty specialistů.

Jurij Kazakov 02/09/2010 15:12
***

Přehled „Plicní tuberkulóza. Chirurgická léčba “(Jurij Kazakov)

Yura, moje střecha odchází z vaší publikace)))
Jste lékař TB? Už mám kamaráda, pulmonologa. Nebo doktor TB? Obecně mi na žádost X-ray vyhovuje.
Obecně se domnívám, že se mi článek líbil))))))

Dá se říci přesněji - jsem fytiofyziolog.
V ambulanci TB jsem začal pracovat a absolvoval primární specializaci na tuberkulózu, pracoval jsem v této pozici místního specialisty na tuberkulózu, poté jako lékař pohotovosti ve stejné lékárně TB a posledních 10 let jako fyzioterapeut. Pro fyzioterapii je k dispozici certifikát a kategorie.
Může to být tak, že nejprve poradím jako fyzioterapeut na webových stránkách bezplatných lékařských konzultací, pokud se takové konzultace ukáže jako nezbytné pro někoho.
A pak plánuji inzerovat služby chirurgické léčby pro cizince, kteří mohou platit za jejich léčbu.
Ty lze nalézt v Číně, v Indii, v Asii.
Lidé se tam stali bohatšími, ale tuberkulóza se tam nenaučila chirurgicky léčit a již v Evropě a Americe zapomněli, neexistují žádné takové opomíjené formy, protože život je s nimi pohodlnější, takže lékaři zapomněli, jak na to, a možná ne. zbytečné).
A pro Čínu je problém více než relevantní.
Objevila se taková tuberkulóza, kterou můžete léčit několika pilulkami fíků, nazvanou "Forma tuberkulózy, s rezistentní rezistencí vůči chemoterapii"!
Tady je.
A v Orelu může.
Yuri Kazakov 05.02.2010 21:02
***
Nechte ho přečíst, co jsem napsal, váš přítel.
Zajímalo by mě jeho stanovisko.

Komplikace plicní tuberkulózy

Infekce tuberkulózy je tak zákeřnou patologií, že se často začíná asymptomaticky a je detekována pouze při pečlivém vyšetření pacienta, kdy již následky mají. Komplikace tuberkulózy jsou plicní a extrapulmonální.

Druhy komplikací

Komplikované následky tuberkulózy se liší klinickými, patologickými důvody, rysy průběhu infekce a také formami, které se skládají ze dvou hlavních skupin:

Komplikace plicní tuberkulózy

Ovlivňují bronchiální tkáň (nacházející se v plicích). Patří mezi ně:

 • plicní selhání a chronické plicní onemocnění srdce;
 • krvácení z plic a krve harkany;
 • spontánní pneumotorax;
 • atelektáza plic;
 • bronchiální stenóza;
 • pleurální empyém;
 • fistuly bronchiálního a hrudního typu (otvory v plicích s tuberkulózou).

Komplikace extrapulmonální tuberkulózy

Patří mezi ně léze mnoha orgánů a systémů v těle. To je:

 • tkáňová amyloidóza;
 • nedostatečnost ledvin nebo nadledvin;
 • neplodnost, adheze, ankylóza atd.

Někteří lidé považují rýmu u tuberkulózy za komplikaci. Je špatné si to myslet, protože příznaky rýmy jsou akutní nebo chronický zánět nosohltanu, který může být úspěšně léčen, a to i při vážné lézi. Proto, odpověď na otázku: je tam rýma s tuberkulózou, můžete odpovědět kladně, že se vyskytuje na individuálním základě (pravidelně), a je dobře léčen populární vazokonstrikční léky na pozadí antibakteriálních léků, ale není to komplikace.

Kromě těch hlavních existují i ​​další typy komplikací: broncholitis, aspergilloma, totální plísňové infekce, specifické alergie, tuberkulóza, reaktivace procesu tuberkulózy, broncholity, bronchiektáza, pneumoskleróza, fibróza, cirhóza.

Charakteristika komplikací

Pacienti s tuberkulózou, kteří nedodržují léčebný režim a neadekvátní léčbu, mohou být vystaveni plicnímu onemocnění srdce, které je způsobeno zhoršenou ventilační kapacitou plicní tkáně, která vznikla na pozadí chronické bronchitidy.

Komplikované reakce těla vždy představují hrozbu pro život pacienta a mohou být fatální, proto vždy vyžadují okamžitá opatření.

Plicní krvácení nebo krevní výrony se mohou vyskytovat u takových forem FA - primárních, kavernózních, cirhotických, rekurentních, fibrózně-kavernózních forem. To je místo, kde aneurysma, anastomózy a řídnutí bronchiální tkáně krevních cév. V důsledku vysokého tlaku dochází k prasknutí krevních cév a krvácení různých délek, které se mohou objevit z různých důvodů: pokles atmosférického tlaku, horké počasí nebo přehřátí v lázních, přidání dalších infekcí, přítomnost kardiovaskulárních patologií.

Komplikace krvácení v plicích je smrt pacienta v důsledku udusení (udušení) v důsledku blokování dýchacích cest krvavými sraženinami, bronchospasmu a spontánního pneumotoraxu (akumulace vzduchu v pohrudnici). Spontánní pneumotorax může být komplikovaný: intrapleurální krvácení, pohrudnice, emfyzém, proto je komplikovaný a není komplikovaný. Pneumothorax se může vyvinout v důsledku destrukce tkání v kazetě kavernózního paliva, kde se ohnisková dutina vnikne do pleurální dutiny a je úplná a částečná.

Broncholitida je kalcifikovaná formace v lumenu průdušky, která může zničit plicní tkáň umístěnou v blízkosti a způsobit masivní obstrukci se silným kašlem.

Aspergilloma se nazývá kulatá tvorba plísní v dutině rozpadu plicní tkáně, což může být komplikováno hemoptýzou.

Amyloidóza vnitřních orgánů je nebezpečný zánět tuberkulózy, který je charakterizován zhoršeným metabolismem proteinů tkání (v játrech, ledvinách, slezině, střevech, myokardu) na pozadí těžké intoxikace, nedostatku vitamínů a hypoxie. S amyloidózou jsou vždy poruchy ledvin a močového měchýře, které mohou vést k selhání ledvin.

Atelektáza je charakterizována úplným kolapsem alveol s úplnou absencí vzduchu v laloku, segmentu a subsegmentu plicní tkáně. Atelektáza může být stlačitelná (když je bronchus stlačený) a obstrukční (když je bronchus blokován), může nastat v důsledku zhoršené průchodnosti centrálního bronchu během infiltračního FA nebo plicního harkánie v krvi.

Díra v plicích v tuberkulóze (fistula) vzniká z dutin a je bronchiální a hrudní. Fistuly jsou patologický kanál, který spojuje několik postižených bodů (například centrální bronchus s pohrudnice), má libovolný průměr a může se vyskytnout po chirurgických operacích na plicní tkáni.

Příznaky komplikací v TVS

Plicní onemocnění srdce je charakterizováno poruchami dýchacího ústrojí a tvorbou plicního srdce. Pacienti s těžkou dyspnoe, přetrvávajícím kašlem, pocitem udušení se mohou objevit, celková kožní cyanóza je zaznamenána.

Mezi příznaky patří následující fyzické příznaky: kašel, pocit udušení, sípání v plicích, závratě, ranní bolest hlavy, projevy agrese. Komplikace nedostatečnosti plic a srdce mohou být krvácení v mozku, jeho otok, výskyt encefalopatie.

V případě plicních krvácení si pacienti stěžují na závažnou celkovou slabost, velký žízeň a závratě. Při externím vyšetření je vidět ostrá bledost pacienta, studený lepkavý pot na kůži, nízký krevní tlak, slabý puls, kašel, výtok krve jasně červené barvy s pěnovými nečistotami, narušený celkový stav (až do kolapsu).

Krvácení může být malé (až 100 ml), střední (až 500), silné (více než 500) a může se objevit s pravidelným kašlem nebo v noci. Je nutná urgentní hospitalizace.

Symptomy spontánního pneumotoraxu jsou intenzivní dušnost, náhlá slabost, bledost kůže, tachykardie, slabý pulz, otok krčních žil, suchý kašel, rychlé mělké dýchání, bicí tympanitida, silná bolest na hrudi s ozářením krku, paže nebo epigastrické oblasti. Komplikace neléčeného pneumotoraxu v čase může být hnisavý zánět - empyém.

Dyspnoe u tuberkulózy je vysoce rozvinutá v pneumotoraxu. Je to takový silný příznak, že se pacient, vzhledem k akutnímu pocitu nedostatku vzduchu, jeví jako strach ze smrti, je rozrušený, neklidný. K pomoci je nutná neodkladná hospitalizace v oddělení hrudníku.

Atelektáza se vyznačuje výskytem bezdůvodného pocitu nedostatku vzduchu, bolestí na hrudi na postižené straně, nízkým krevním tlakem, kožní cyanózou.

Tuberkulóza s otvorem v plicích v případě bronchopleurálních píštěl se nejprve vyskytuje bez příznaků nebo je doprovázena suchým kašlem. Nejčastěji se píštělí vyskytují v infiltrativních formách FA. Mnohonásobná ložiska v plicích po utrpení tuberkulózy mohou přispět ke vzniku píštěle, která může být kombinována s empyémem, a pak bude mít pacient dušnost, hnisavý sputum s pachem plodu, horečkou, slabostí, pocením. Proces může být komplikován krvácením plic.

Amyloidóza orgánů se vyskytuje u nefrotického syndromu, který je charakterizován proteinurií a dysproteinemií, a může se také vyvinout selhání ledvin vyplývající ze vstupu tuberkulózních mykobakterií do ledvinové oblasti. Pacient může být narušen malátností, horečkou s nízkým stupněm, příznakem bolesti a nepohodlí v bederní oblasti, hrubou hematurií a dysurií.

Symptomy atelektázy jsou charakterizovány poruchou celkového stavu, horečkou, zvýšenými a oslabenými dýchacími pohyby, krátkým dechem a tupým bicích. Porucha plicní ventilace, kolaps dýchacích orgánů, dochází k pneumonii, pneumokokové a bronchiektázii. Tento stav vyžaduje okamžitou chirurgickou léčbu.

Fistuly se mohou objevit v místě pleurální drenáže. Způsobují intoxikaci, zhoršenou ventilaci, vyvolávají výskyt pneumonie, bronchitidu, hypoxii.

Při cirhóze, dušnosti, mokrém kašli, cyanóze kůže, vysoké tělesné teplotě, tachykardii, tupém bicím zvuku se objevují suché a vlhké ralesky.

Diagnostika a léčba účinků tuberkulózy

Komplikace tuberkulózy lze vždy předcházet léčbou základního onemocnění a včasným odhalením pomocí funkčních, laboratorních a instrumentálních diagnostických metod. Použijte následující metody:

 1. Změřte krevní tlak a vyhodnoťte celkový stav pacienta.
 2. Proveďte pneumotachografii nebo spirografii, abyste zjistili ventilační kapacitu plic.
 3. Ujistěte se, že děláte testy pro stanovení krevní skupiny, obecné studium moči a krevního oběhu.
 4. Přiřazení diagnózy tuberkulinu.
 5. Doporučují radiografii, ultrazvuk všech orgánů, bronchoskopii, kultivaci sputa.
 6. Sledují práci ledvin pomocí takových vyšetření, jako je urografie, retrográdní urethropyelografie a nefroscintigrafie.
 7. Ujistěte se, že jste provedli CT vyšetření plic a rentgenového záření.
 8. S pneumotoraxem proveďte pleurální punkci.

Lékařská pomoc při plicním onemocnění srdce je inhalace bronchodilatátorem Atrovent (analog - Ipratropium bromid) ve 2 dávkách 3krát denně. Možná jmenování denního příjmu Bronholitinu nebo Ambroxolu, Acetylcysteinu, Volmaxu, Ingakortu, Fliksotidy, Fliumitsilu, Libeksiny.

Dyspnoe s tuberkulózou, co dělat? Je možné zastavit expirační dušnost pomocí nebulizéru nebo inhalátorů: Salbutamol (Ventolin), Berotek (Fenoterol), Berodual (Duovent), Dotec, Intal-Plus, Salmeterol (Sevent).

Pro úlevu plicního krvácení platí metody přednemocniční péče a nemocnice. Při přednemocniční terapii se pacient musí uklidnit, pohodlně sedět, zakazovat mluvení, kouřit, jíst, provádět náhlé pohyby. Musíte zavolat brigádu SP. Tým společného podniku snižuje nebo zvyšuje krevní tlak (v závislosti na stavu pacienta), aplikuje intravenózní hemostatické látky - chlorid vápenatý, kyselinu aminokapronovou, vitamín C a intramuskulárně - Ditsinon nebo Etamzilat. Přepravte pacienta v polosedě.

Nemocniční fáze zahrnuje sledování krevního tlaku, krevní transfúze, zavedení poliglyukinu, gelatinolu, fibrinogenova. Může vyžadovat chirurgickou léčbu ve formě resekce plicní tkáně s odstraněním léze, která je zdrojem krvácení. Co se týče pacienta s identifikovaným pneumotoraxem, měl by být hospitalizován ve volném oděvu a polo polohově s kyslíkem. V přednemocenském stádiu jsou bolesti odstraněny analgetiky.

Amyloidóza je léčena vitamíny C a B, vaskulárními přípravky, Metioninem, Unithiolem, plnohodnotnou dietou, kyslíkem a jaterními "redukčními činidly" - Karsil, Gepabene nebo Essentiale.

Při operaci píštěle. Atelektáza je léčena prednisolonem, antibiotiky, expektoračními léky, chymotrypsinem. Zde je žádoucí použít intratracheální injekce antimikrobiálních roztoků.

Komplikace tuberkulózy je snazší zabránit včasné léčbě infekce tuberkulózy a prevenci onemocnění. Pacienti s TVS by měli sledovat zhoršení stavu a včas vyhledat pomoc, aby se chránili před negativními následky.

Díra v plicích: příčiny

Plicní patologie je rozšířená mezi všemi kategoriemi populace. Podle statistik je to téměř třetina celkového výskytu. A zdaleka ne vždy, nemoc postupuje příznivě - komplikace v podobě destruktivních procesů a tvorby dutin jsou často pozorovány. Někteří pacienti po zkoumání jejich patologie slyšeli o děrách v plicích. Co to je, proč se vyvíjí a jak se projevuje - odpovědi na tyto otázky jsou v kompetenci lékařů.

Příčiny a mechanismy

Tkáň plic se skládá z alveolů - malých bublin naplněných vzduchem. Spolu s malými průduškami a cévami zabírají celý objem těla. A neměly by být žádné díry. Za určitých podmínek se však v plicích mohou stále tvořit dutiny. A hlavním úkolem lékaře je zjistit důvody jejich vzhledu.

Otvor je vytvořen v místě, kde došlo k destrukci (destrukci) tkáně. Nekrotické a roztavené alveoly a bronchioly a místo poškození je ohraničeno zánětlivou stěnou. Tato situace samozřejmě naznačuje patologii. Jeho původ však může být odlišný. Při léčbě abdominálního plicního syndromu by měl lékař zvážit pravděpodobnost těchto stavů:

 • Hnisavé zánětlivé (absces a gangréna, tuberkulóza, bronchiektáza).
 • Nádor (rakovina ve stádiu rozpadu).
 • Systémová (sarkoidóza).
 • Houba (aspergilóza a histoplazmóza).
 • Parazitární (echinokokóza a paragonimiasis).
 • Jiní (bulózní emfyzém).

To jsou nejpravděpodobnější důvody, proč je třeba mít na paměti. V každém konkrétním případě je nutné provést důkladnou diferenciální diagnózu, zaměřenou na vymezení podobných symptomů a identifikaci rozdílů v klinickém obraze a laboratorních a instrumentálních ukazatelích.

Příznaky

Vzhled dutiny v plicích je sekundární proces, který se vyvíjí, když je poškozena plicní tkáň. Pro vytvoření díry je potřeba čas. Proto klinický obraz nemůže začít akutně - zpravidla budou existovat předchozí příznaky, které indikují primární patologii.

Existuje však řada běžných příznaků, že byste měli při léčbě syndromu dutin v plicích určitě věnovat pozornost. Pacienti se začnou stěžovat na lokalizaci poškození:

 • Kašel
 • Vylučování sputa (hnisavé, "rezavé", s pruhy krve, plodné).
 • Dušnost.
 • Bolest na hrudi.
 • Zvýšení teploty.
 • Obecná slabost, malátnost.

Jedná se o subjektivní symptomy, které se navíc ne vždy vyskytují v plném rozsahu. Objektivní kritéria pro díry v plicích jsou výsledky fyzického vyšetření. Patří mezi ně:

 • Dýchání postižené poloviny hrudníku při dýchání.
 • Posilování hlasového chvění nad krbem.
 • Zvuk bicí s tympanickým stínem.
 • Během auskultace se určují bronchiální (amforaické) dýchání, vlhké (velké nebo střední bublinky).

Je však třeba připomenout, že uvedené znaky se objevují pouze tehdy, když velikost dutiny přesahuje 4 mm, komunikuje s průduškou (obsahuje vzduch) a nachází se v blízkosti hrudní stěny. Kvůli tomu je mnoho děr diagnostikováno pouze s dodatečným vyšetřením.

Syndrom plicní dutiny v plicích má řadu typických příznaků, ale nejsou přítomny u každého pacienta.

Absces

Purulentní destrukce plicní tkáně se často vyskytuje jako absces. Nejčastěji se tvoří na pozadí pneumonie, traumatických úrazů nebo aspirací cizích těles. Klinický obraz se skládá ze dvou období: vzniku abscesu a jeho otevření. Zaprvé dochází k zánětlivé infiltraci plicní tkáně, pak k nekróze s roztavením z periferie do středu a nakonec k obložení stěn dutin granulací. Stupeň zrání abscesu je akutní:

 • Suchý kašel.
 • Bolest na hrudi.
 • Dušnost.
 • Hektická horečka.

Vyjadřeny jsou i jiné příznaky intoxikace (ztráta chuti k jídlu, nevolnost, bolesti hlavy, malátnost, bolesti těla). První období zpravidla trvá až 10 dnů. Poté se dutina vlévá do nedalekého průdušky, což je doprovázeno zlepšením celkového stavu. Pacienti si všimnou, že velké množství hnisavého sputa („ústa“) začíná vydávat při kašli. Poté teplota klesá, příznaky intoxikace ustupují a infekční zánět se odstraňuje. Dutina v plicích s příznivým průběhem je uzavřena pojivovou tkání s tvorbou lokální pneumosklerózy.

Gangrene

Plicní gangréna může být důsledkem těžké pneumonie, abscesu, bronchiektázy, hematogenní infekce. Vyznačuje se hnilobnou nekrózou poměrně rozsáhlého území (segmentu, podílu) bez tendence omezovat se. Je zde výrazná intoxikace s hektickou teplotou, zimnicí a přívalovými poty, vyčerpaností, bledostí. Někdy jsou to bludy a halucinace.

Místní příznaky jsou bolestivý kašel, fetální sputum a respirační selhání. Oni nastanou pár dnů po obecných znameních. Špinavé šedé sputum má při usazování charakteristický třívrstvý vzhled:

 • Shora: pěnivý (mukopurulentní).
 • Ve středu: smíšené s krví (serózní hemoragie).
 • Dno: sediment ze sekvestrované tkáně a purulentní detritus.

Symptomy respiračního selhání se stávají těžkou dušností, bledostí kůže, akrocyanózou. Pokud se spojí infekční šok, pak poklesy tlaku, zrychlení tepu, snížení diurézy a potlačení vědomí. Gangréna může být také komplikována plicním krvácením, pneumotoraxem, pleurální empyémem nebo septickým stavem.

Hnisavý a hnilobný účinek plicní tkáně v abscesu a gangréně má mnoho společného, ​​proto je nutné pečlivě rozlišovat mezi těmito dvěma stavy.

Tuberkulóza

Díra v plicích s fibro-cavernous tuberkulózou je velmi běžná situace, vzhledem k negativnímu trendu šíření patologie. Pacienti mají obvykle dlouhou historii onemocnění. Začíná postupně, první příznaky jsou velmi vzácné:

 • Obecná slabost.
 • Kašel
 • Subfebrilní stav
 • Pocení

Tvorba dutiny nebo dutiny v plicích trvá hodně času. Zpravidla se vytváří na místě kazuistické pneumonie nebo zánětlivé infiltrace do horního nebo středního laloku. To je doprovázeno zvýšeným kašlem, výtokem hnisavého krvavého sputa, dušností, zvýšenou intoxikací.

Bronchiektáza

Stěna průdušek může být vystavena lokálním deformacím s tvorbou prodloužení, které mohou být v důsledku buněčného vzoru zaměněny za dutiny v plicích. Bronchiektáza se vyvíjí v důsledku vrozené inferiority pojivové tkáně, po prodloužených zánětlivých procesech nebo vdechování cizích těles. Onemocnění má dlouhodobý průběh s neustálým kašlem a vypouštěním velkého množství hnisavého sputa (obvykle ráno). Patologie vyvolává chronickou intoxikaci těla:

Respirační selhání se projevuje přetrvávající dušností, akrocyanózou, deformací hrudníku, ztluštěním prstů prstů („paličky“) a změnou nehtů („brýle na hodinky“). Často se při intenzivním kašli dochází k plicnímu krvácení v důsledku prasknutí malých cév.

Rakovina plic je nejčastěji zjištěna u lidí starších 50 let s dlouholetou zkušeností s kouřením. Onkologický proces se v raných fázích prakticky neprojevuje, což ztěžuje diagnostiku. Další vývoj nádoru způsobuje vznik kašle s proudy krve, celkovou slabost, vykašlávání. Vznik centra rozpadu je doprovázen zvýšenou intoxikací, výskytem dušnosti. Zvýšené intrathorakální, axilární, subklavické lymfatické uzliny na straně patologického procesu. V těchto případech je zpravidla možné uvažovat o metastatické lézi průdušek, jícnu, jater a kostí.

Rozpad plicní tkáně při rakovině plic je pozorován hlavně v pozdějších stadiích onemocnění, kdy je pozorováno šíření nádorových buněk.

Sarkoidóza

Sarkoidóza je systémový granulomatózní proces s primární lézí dýchacího traktu, jehož důvody jsou dodnes nejasné. Nejčastěji postihuje mladé a střední ženy. Specifické granulomy se nacházejí v plicích, bronchopulmonálních lymfatických uzlinách i v jiných orgánech. Nejprve je v plicích pozorována infiltrace lymfocytární makrofágy s vaskulitidou a alveolitidou. Pak se tvoří specifické granulomy epitelových buněk (uzlíky). Dále, destrukce elastických vláken tvorbou cyst a dutin, difuzní fibróza plicní tkáně.

Sarkoidóza se vyskytuje v subakutních nebo chronických formách. První se vyznačuje následujícími klinickými rysy:

 • Subfebrilní stav
 • Bilaterální zvětšení lymfatických uzlin.
 • Bolest v různých kloubech.
 • Erythema nodosum.
 • Uveitida, iridocyklitida.
 • Sucho v ústech (sialadenitida).
 • Paralýza nervu obličeje.

Chronická forma postupuje asymptomaticky. Za prvé, obecná slabost a únava, pocení, bolesti svalů se obávají. Ale pak existují bronchopulmonální projevy: kašel se špatným sputem, bolest na hrudi, dušnost. Progresí sarkoidózy vede k poruchám ventilace. A přestože obraz v plicích je velmi podobný tuberkulóznímu procesu, polyorganismus léze naznačuje správnou diagnózu.

Aspergilóza

Za původce onemocnění se považuje plísně plísní, která vyvolává alergizaci těla a destruktivní změny v plicní tkáni. V normálních obranných mechanismech je aspergilóza asymptomatická, ale v případě imunodeficience se vyvíjejí akutní nebo chronické formy patologie. Nejčastěji se houby vyvíjejí na pozadí jiných onemocnění, dostávají se do dutin nebo bronchiektází. Aspergilloma je konglomerát filamentů houby, pokrytý hlenem a fibrinem. Z kapsle je oddělena malou vrstvou vzduchu.

Příznaky plicní aspergilózy nejsou specifické. Při invazi houby do alveol je pozorována hemoptýza. Pokud se proces šíří s tvorbou destruktivní infiltrace, pak je pozorován mokrý kašel, bolest na hrudi, dušnost, horečka a intoxikace. V akutním průběhu je pravděpodobné, že dojde k ovlivnění vedlejších nosních dutin (sinusitida), kůže (malá vyrážka s nekrózou).

Histioplasmóza

Histioplazma je houba, která žije v prostředí. V těle jeho spór vstupuje do dráhy vzduchu a prachu, čímž se iniciuje proces primárního granulace v plicní tkáni, která končí nekrózou, tvorbou abscesů a kalcifikací. To připomíná primární tuberkulózu. Antigeny patogenu pronikají do lymfatických uzlin a krevního oběhu, což vede k alergizaci organismu.

Při chronické progresivní histioplasmóze vznikají dutiny. Pacienti si stěžují na horečku, vykašlávají sputum. Průběh onemocnění je dlouhý s obdobími exacerbací a remisí. Při šíření plísně, kůže a sliznic (vyrážka, vředy jazyka), oči (chorioretinitida), zvětšená játra a slezina.

Histioplasmóza je charakterizována hlavně plicními formami, ale onemocnění může být rozšířené a závažné.

Echinokokóza

Když se infikují echinokoky, parazitární cysty se mohou vyvinout téměř v každém orgánu, ale nejčastěji postihují játra a plíce. Vzdělávání pomalu roste, takže po dlouhodobém nakažení osoby se nic neobtěžuje. Klinický obraz je tvořen, když cysta získá významnou velikost, mačkání mediastinálních orgánů: průdušek, jícnu, cév a nervů. Následující projevy pak mohou rušit:

 • Dušnost.
 • Silný kašel.
 • Bolest na hrudi a její deformace.
 • Poruchy polykání (dysfagie).
 • Paralýza frenického nervu.

Nad oblastí cysty je určována otupělost zvuku bicích. Když se prorazí, dochází k prudkému nárůstu kašle při vypouštění tekutého sputa ze slané chuti a obsahujících fragmenty kapslí. Charakteristické jsou hemoptýza, udušení a alergické reakce až po anafylaktický šok. Dutina může být také hnisavá.

Paragonimiasis

Další parazitickou patologií, při které se v parenchymu orgánu může vytvořit díra, je paragonimiasis. Onemocnění se vyvíjí, když je infikováno helmintem, zvaným pulmonální fluke. Akutní proces je doprovázen zvýšením tělesné teploty až o 39 stupňů a vyšší, kašle s výtokem sputa (hnis s krví), dušností a bolestí na hrudi. Chronizace patologie je doprovázena tvorbou infiltrátů s dutinami, fokální fibrózou. Možný rozvoj plicních onemocnění srdce, difuzní pneumoskleróza. Pokud se parazitová vajíčka šíří v těle, pak se tvoří polyseróza, meningoencefalitida. S porážkou mozku na pozadí plicních příznaků dochází k neurologickým symptomům.

Bulózní emfyzém

Konečně příčinou syndromu břišní dutiny v plicích může být bulózní emfyzém, stav charakterizovaný destrukcí alveolární septy a tvorbou vzduchových bublin nebo cyst. Strukturální abnormality mohou být vrozené nebo získané. V prvním případě hovoříme o nedostatku alfa-1-antitrypsinu, při kterém dochází k lokální lýze plicního parenchymu nebo dysplazii pojivové tkáně. Sekundární emfyzém se často vyvíjí na pozadí chronických onemocnění s pneumosklerózou.

Pacienti s bulózními dutinami v plicích mají často astenickou postavu, zakřivení páteře a deformaci hrudníku. Mají vegetativní poruchy a slabost svalového rámce. Pokud se u bilaterálních a vícečetných cyst projeví známky respiračního selhání. Nejjasnější klinika je charakteristická pro bulózní onemocnění komplikované pneumotoraxem. Pak se vzduchová dutina spontánně roztrhne, což způsobí zhroucení plic. Charakteristické jsou následující znaky:

 • Ostrá bolest sahající až k paži, krku.
 • Obtížné dýchání.
 • Častý suchý kašel.
 • Mělké dýchání.
 • Rychlý puls.

Pacient je v nucené poloze, na jeho dýchání se podílejí pomocné svaly, což je patrné díky mezikrstovému prostoru a krčnímu zářezu. Pod kůží se může hromadit vzduch, šířící se na krk, obličej, spodní část těla. Palpace těchto oblastí je charakterizována crepitus (podobný zvuku malých bublin prasknutí).

Při bulózním emfyzému v plicích se tvoří dutiny různých velikostí a lokalizace. Mohou být asymptomatičtí nebo mohou způsobit nebezpečné komplikace.

Další diagnostika

Vzhledem k velmi širokému spektru patologií, v nichž lze pozorovat abdominální syndrom v plicích, bude vyšetření také rozsáhlé. Koneckonců, klinický obraz je pouze začátkem diagnostického vyhledávání. Většina onemocnění je doprovázena podobnými projevy, které vyžadují jasná kritéria diferenciace. Lze je získat pouze z výsledků laboratorních a instrumentálních testů. Mezi nezbytné studie, které stojí za zmínku:

 • Kompletní krevní obraz: leukocyty, erytro- a trombocyty, hemoglobin, ESR.
 • Biochemie krve: indikátory akutní fáze, protilátky proti infekcím, houby a parazity, nádorové markery, imunogram, proteinové frakce, elektrolyty atd.
 • Analýza sputa a promývací vody z průdušek: mikroskopie (bakterie, spory hub, vajíčka a fragmenty parazitů, leukocyty, epitel), kultura kultivačního média, PCR, stanovení citlivosti patogenu na léčiva.
 • Alergické testy: s tuberkulinem (Mantoux, Koch), histoplasminem, echinokokem (Katstsoni) a sarkoidem (Kveyna) antigenem, aspergillus diagnostum.
 • Sérologické reakce: RSK, RIF, RP, ELISA.
 • Histologická analýza materiálu.
 • X-ray hrudníku.
 • Bronchoskopie s biopsií.
 • Tomografie (vypočtená a magnetická rezonance).
 • Bronchografie

Dutina v plicích je jasně viditelná během rentgenového nebo tomografického vyšetření. Jeskyně mají často kulatý nebo oválný tvar. Ale s každou z těchto nemocí existují specifické rysy obrazu, které je třeba také projednat. Absces je charakterizován výskytem osvícení s horizontální hladinou tekutiny na pozadí infiltrace. Během gangrény lze vytvořit více jeskyní, které se spojí do jednoho. Bronchiektáza je charakterizována buněčným vzorem, často v dolních částech plic. U pacientů s tuberkulózou se na pozadí specifické infiltrace tvoří dutiny, mnohonásobná ložiska v horních lalocích nebo kazuistika s další fibrózou.

Rakovinová dutina je charakterizována zesílenými stěnami s jasnými a polycyklickými konturami a malým množstvím tekutiny. Aspergilloma se vyznačuje intenzivním stínem ve středu a okrajem osvícení kolem okrajů (akumulace vzduchu). Echinokokový močový měchýř má podobný obraz a paragonimiasis se projevuje množstvím malých jeskyní s tlustými stěnami. Bulózní emfyzém je diagnostikován relativně velkými tenkostěnnými dutinami s rovnoměrnými a jasnými konturami.

Aby bylo možné provést konečnou diagnózu, musí lékař vyhodnotit řadu informací získaných z výsledků dalšího výzkumu. Po obdržení spolehlivých údajů můžete naplánovat další terapeutická opatření. Budou také záviset na povaze patologie, která způsobila vznik díry nebo dutiny v plicích.

Příčiny a léčba děr v plicích

Nemoci dolních dýchacích orgánů jsou poměrně běžné u všech věkových skupin. Plicní nemoci jsou každoročně diagnostikovány u mnoha lidí. Pacienti často procházejí zkouškou a slyší o děrách v plicích. Málokdo však ví, co je to za patologii a proč k ní dochází. Díra v plicích je patologická změna v plicní tkáni, která se vyskytuje s tuberkulózou, abscesem, gangrénou a mnoha dalšími patologiemi dýchacích orgánů. Takové porušení může vést k řadě vážných komplikací.

Důvody

Plicní tkáň sestává výhradně ze zvláštních bublin, které jsou naplněny vzduchem. Takové bubliny se nazývají alveoly. Složení plic také zahrnuje malé krevní cévy a průdušky. A v normálním stavu děr v plicní tkáni by neměly být.

S určitými patologiemi v plicích jsou dutiny různých velikostí. Určit jejich příčiny může být pouze kvalifikovaný lékař, po průzkumu.

Díra v plicích se objeví v místě, kde začalo zničení tkáně. V tomto případě se alveoly a malé průduchy roztaví a na jejich místě se vytvoří zánětlivý hřeben. To naznačuje patologický proces v těle. Příčiny tohoto stavu mohou být různé nemoci. Nejčastěji se v těchto plicích vyskytují dutiny v plicích:

 • U onemocnění hnisavého zánětlivého charakteru. Mezi ně patří gangréna, abscesy, tuberkulóza a bronchiektáza.
 • S rakovinou. Zvláště v případě patologických stavů rakoviny ve stádiu rozpadu.
 • Se sarkoidózou.
 • S některými patologickými patologiemi.
 • S porážkou těla některými druhy parazitů.
 • Když bulózní emfyzém.

To jsou nejčastější příčiny této patologie, které by si měly být vědomy. V každém případě je nutné provést řadu vyšetření, aby bylo možné přesně odlišit, což vedlo k porážce plicní tkáně.

Při stanovení diagnózy lékař upozorňuje na klinické symptomy a laboratorní data.

Příznaky

Vzhled díry v plicích je sekundární proces, který začíná pouze s významným poškozením plicní tkáně. Pro vytvoření díry v plicích to nějakou dobu trvá. Proto se zpočátku takový stav neprojevuje úplně, ale vždy existují specifické symptomy, které hovoří o primární nemoci.

Existuje celá řada charakteristických vlastností, které je třeba věnovat pozornost, pokud existuje podezření na dutinu. Pacienti se na takové zdravotní poruchy vždy stěžují:

 • Kašel s hojným sputem. Hlen může být hnisavý, plodný a také pruhovaný krví.
 • Je zde těžké dýchání, které je doprovázeno bolestí hrudní kosti.
 • Tělesná teplota je zvýšena na kritické hodnoty.
 • Je zde všeobecná slabost a apatie.

Lékaři považují tyto příznaky subjektivní. Nejsou vždy u pacientů v plném rozsahu. Objektivní příznaky, které naznačují, že v plicích je díra, zahrnují:

 • Ta část hrudníku, kde se nachází patologické zaměření, vždy zaostává v dýchacím procesu.
 • Pokud posloucháte plíce, je slyšet třes chvění přes postižený orgán.
 • Zvuk perkuse dostane tympanický odstín.
 • Při poslechu je amforační dýchání a vlhké rales.

Klinický obraz se projevuje pouze v případě, že velikost dutiny je větší než 4 mm, má spojení s průduškou a nachází se velmi blízko hrudníku. Velmi často je díra v plicích detekována pouze s dalším výzkumem.

Syndrom plicní dutiny v plicích je charakterizován charakteristickými znaky, ale u všech pacientů není plně pozorován.

Absces

Patologické změny v plicní tkáni jsou často pozorovány během abscesu. Díra v plicích může znamenat, že pacient měl pneumonii, traumatu dýchacího orgánu nebo cizí těleso náhodně vstoupilo do plic. Příznaky se stávají výraznějšími, jak se vyvíjí patologický proces. Nejprve se vždy vytvoří absces, který se pak otevře. Zpočátku se objeví všechny příznaky zánětlivého procesu a již po tání tkáně hnisem je pozorován charakteristický klinický obraz.

Stádium zrání abscesu je pro pacienta vždy velmi obtížné. V tomto případě se vyskytují takové zdravotní poruchy:

 • Pacient trpí suchým kašlem.
 • Dýchání je velmi obtížné.
 • Často dochází k dyspnoe.
 • V hrudníku je naléhavá bolest.
 • Pacient je neustále v horečce.

Může být také apatie a anomální slabost. Tento stav trvá déle než týden, poté co se vřed zlomí do nejbližšího průdušky, stav pacienta se výrazně zlepší. Ale tady, když kašle, začíná vystupovat spousta hnisavého sputa.

Pokud je léčba zahájena včas, pak je otvor v plicích velmi rychle dotažen pojivovou tkání a vzniká lokální pneumoskleróza.

Gangrene

Gangréna plic je často komplikována těžkou pneumonií, abscesem a bronchiektázií. Když gangréna začíná hnijící nekrózu poměrně velké oblasti plicní tkáně, zatímco proces není omezen.

S touto nemocí, tam je vysoká teplota, intoxikace, zimnice a abnormální pocení, pacient vypadá bledý a ztrácí váhu dramaticky. Patologie se často vyskytuje s bludy a halucinacemi.

Klinický obraz plicní gangrény se projevuje intenzivním kašlem, při kterém se vylučuje fetální sputum. Gangrene je vždy doprovázena závažným respiračním selháním. Všechny tyto příznaky se vyvíjejí po několika dnech od nástupu onemocnění. Kašel do sputa má specifický vzhled. Při obraně se dělí na vrstvy:

 1. Pěna.
 2. Mucus smíchaný s krví.
 3. Sediment z produktu rozkladu hnisu a tkáně.

Pokud má pacient dušnost a kůže získá bledý odstín, můžeme hovořit o respiračním selhání. Pokud je onemocnění komplikováno infekčním šokem, srdce je narušeno, tlak se snižuje a vědomí je zakaleno. Důsledkem plicní gangrény může být rozsáhlé plicní krvácení, pneumotorax a sepse.

Gangrene je život ohrožující stav, zejména pokud je doprovázen plicním krvácením. Pacient potřebuje neodkladnou lékařskou péči.

Tuberkulóza

Díra v plicích s tuberkulózou není neobvyklá. Tato patologie je pozorována v pokročilých případech, kdy je onemocnění diagnostikováno v posledním stadiu. Nemoc začíná postupně, počáteční příznaky jsou následující:

 • Pozorovaná anomální letargie a apatie.
 • Pacient neustále kašle.
 • Dlouhodobě je pozorována subfebrilní teplota.
 • Pacient se silně potí, zejména v noci.

Aby se dutina vytvořila v plicích, je zapotřebí hodně času. Obvykle se vytvoří otvor v plicích v horní a střední části dýchacího orgánu.

Tvorba díry v plicích s tuberkulózou je doprovázena silným kašlem, zatímco hnisavý-krvavý sputum je propuštěn. Symptomy intoxikace se každým dnem zvyšují.

Rakovina plic

Nejčastěji je rakovina plic diagnostikována u lidí starších 50 let s dlouhou historií kouření. V nejranější fázi se nemoc vůbec neprojevuje, což činí diagnózu mnohem obtížnější. S postupujícím onemocněním se u pacienta začnou objevovat následující příznaky:

 • Silný kašel, který je doprovázen hemoptýzou.
 • Abnormální slabost.
 • Ostré hubnutí.

Když se v plicích vytvoří díra, symptomy intoxikace se zintenzívní a objeví se krátkost dechu. Na straně patologického procesu se lymfatické uzliny zapálí a zvětší se velikost.

Díry v plicích v onkologických patologiích se tvoří, pokud je stadium onemocnění vážně zanedbáno. V tomto případě již dochází k šíření rakovinných buněk.

Díra v plicích je sekundární patologie, která se stává komplikací abscesu, tuberkulózy, gangrény a rakoviny. Někdy se plicní tkáň začíná chátrat v těžké pneumonii.

Otvor v plicích s tuberkulózou

Tuberkulóza je specifický infekční proces patogenu, kterým je tuberkulární bacil (Kochova hůlka). Formy tuberkulózy (typy projevů onemocnění) mohou být velmi odlišné. Prognóza onemocnění, typ léčby, riziko pro život pacienta a další závisí na formě tuberkulózy. Zároveň znalost čtenářů různých forem tuberkulózy pomůže čtenáři lépe se orientovat v mechanismech vývoje nemoci a uvědomit si komplexnost specifik tuberkulózy jako onemocnění.

Otevřená a uzavřená tuberkulóza
Jak víme, tuberkulóza je infekční onemocnění a stejně jako v případě mnoha jiných infekčních onemocnění mohou být pacienti s tuberkulózou infekční nebo ne. Na rozdíl od jiných infekčních onemocnění (například hepatitida B nebo C), u nichž je infekčnost pacienta udržována prakticky v průběhu onemocnění, v případě tuberkulózy se stav pacienta (infekční / nakažlivý) může lišit v závislosti na stadiu onemocnění a účinnosti provedené léčby. Termín otevřená tuberkulóza ukazuje, že pacient vylučuje patogeny tuberkulózy do bakterií. Tento termín se používá hlavně pro plicní tuberkulózu, při které dochází k uvolňování mikrobů při kašlání, vykašlávání sputa. Otevřená tuberkulóza je také označována jako BK + (nebo TeraByt +) - to znamená, že mikroskopické vyšetření stárnutí pacienta odhalilo bakterie, které způsobují tuberkulózu (BK - Koch bacillus, TeraBite - bacil tuberkulózy). Na rozdíl od formy tuberkulózy BK + existuje forma BK- (nebo TeraByte -), která indikuje, že pacient nevylučuje mikroby do ovzduší a není nakažlivý. Termín uzavřená tuberkulóza je zřídka používán, jeho ekvivalenty BK- (nebo Terabyte -) být více často použitý.
Pacient s uzavřenou formou tuberkulózy není schopen infikovat jiné lidi.

Primární a sekundární tuberkulóza
O primární tuberkulóze je obvykle řečeno v případě, kdy se onemocnění vyvinulo při prvním kontaktu pacienta s mikroby. V případě primární tuberkulózy není tělo pacienta s infekcí dosud obeznámeno. Primární tuberkulóza končí tvorbou zkamenělých ložisek zánětu, ve kterých spící mikroby zůstávají po dlouhou dobu. V některých případech (například s poklesem imunity) lze infekci znovu aktivovat a vést k nové epizodě onemocnění. Za těchto podmínek se obvykle říká o sekundární tuberkulóze. V případě sekundární tuberkulózy je tělo pacienta již s infekcí obeznámeno, a proto nemoc postupuje jinak než u lidí, kteří poprvé onemocní tuberkulózou.
Plicní tuberkulóza může mít různé formy:

- primární tuberkulózní komplex (centrum tuberkulózní pneumonie + lymfangitida + mediastinální lymfadenitida)
- izolované lymfatické uzliny lymfadenitidy.

Na základě stupně prevalence plicní tuberkulózy existují:

Diseminovaná plicní tuberkulóza

Diseminovaná plicní tuberkulóza je charakterizována přítomností mnohonásobných specifických ložisek v plicích, na počátku onemocnění dochází k exsudativní-nekrotické reakci, po které následuje rozvoj produktivního zánětu. Varianty disertační tuberkulózy se odlišují patogenezí a klinickým obrazem. V závislosti na cestě mycobacterium tuberculosis se rozlišuje hematogenní a lymfobronchogenní diseminovaná tuberkulóza. Obě možnosti budou mít subakutní a chronický nástup onemocnění.
Subakutní diseminovaná tuberkulóza začíná pomalu, je však charakterizována závažnými příznaky intoxikace. U hematogenní geneze subakutní diseminované tuberkulózy je stejný typ fokální diseminace lokalizován v horních a kortikálních částech plic, zatímco lymfogenní geneze, léze jsou umístěny v kořenech a dolních částech plic na pozadí výrazné lymfangitidy zahrnující jak hluboké, tak periferní lymfatické plicní sítě. Na pozadí ložisek s subakutní diseminovanou tuberkulózou lze identifikovat tenkostěnné jeskyně s mírným perifokálním zánětem. Častěji jsou umístěny na symetrických částech plic, tyto dutiny se nazývají „vyražené“ dutiny.

Miliary tuberkulóza plic
Miliary tuberkulóza plic je charakterizována generalizovanou tvorbou ložisek, zejména produktivní povahy, v plicích, játrech, slezině, střevech a meningech. Méně často je miliační tuberkulóza pozorována pouze jako plicní léze. Miliary tuberkulóza se mnohem častěji projevuje jako akutní diseminovaná hematogenní tuberkulóza. Podle klinického průběhu existuje varianta tyfusu charakterizovaná horečkou a výraznou intoxikací; plicní, u něhož klinický obraz onemocnění dominují symptomy respiračního selhání v důsledku intoxikace; meningitida (meningitida, meningoencefalitida), jako projevy generalizované tuberkulózy. Pokud je rentgenové vyšetření určeno hustým homogenním typem šíření ve formě malých ohnisek, často symetricky umístěných a lépe viditelných na rentgenových snímcích a tomogramech.

Fokální (omezená) plicní tuberkulóza
Fokální plicní tuberkulóza je charakterizována přítomností několika ložisek, převážně produktivní povahy, lokalizovaných v omezené oblasti jednoho nebo obou plic a obsazujících 1–2 segmenty a méně symptomatického klinického průběhu. Fokální formy zahrnují jak relativně nedávno objevené čerstvé (soft-fokální) procesy s ohniskovou velikostí menší než 10 mm, a starší (vláknité ohniskové) formace s jasně vyjádřenými indikátory procesní aktivity. Čerstvou fokální tuberkulózu charakterizuje přítomnost nízko konturovaných (měkkých) ohniskových stínů se snadno rozmazanými hranami. S významně výraznými perifokálními transformacemi, které se vyvíjely podél periferie léze ve formě broncholobulárních fúzních foci; aby je identifikovali jako infiltrativní plicní tuberkulózu. Vláknitá fokální tuberkulóza se projevuje přítomností hustých ložisek, čas od času se zahrnutím vápna, vláknitých transformací ve formě kordů a úseků hypernematózy. V období exacerbace mohou být také detekována čerstvá, měkká ložiska. V případě fokální tuberkulózy, intoxikace a „hrudní“ symptomy jsou ve většině případů pozorovány u pacientů během exacerbace, ve fázi infiltrace nebo dezintegrace.
Při detekci vláknitých fokálních transformací rentgenovou fluorografií je nutné provést důkladné vyšetření pacientů, aby se vyloučila aktivita procesu. Za nepřítomnosti výrazných ukazatelů aktivity je třeba považovat fibro-fokální transformace za vyléčenou tuberkulózu.

Infiltrativní plicní tuberkulóza
Infiltrativní plicní tuberkulóza je charakterizována přítomností zánětlivých změn v plicích, většinou exsudativní s případovou nekrózou ve středu a relativně rychlou dynamikou procesu (resorpce nebo dezintegrace). Klinické projevy infiltrativní tuberkulózy závisí na prevalenci a závažnosti infiltrativních zánětlivých (perifokálních a kazuisticko-nekrotických) transformací v plicích. Rozlišují se následující klinické a radiologické varianty infiltrativní plicní tuberkulózy: lobulární, kulaté, mračnaté, periokissuritida, lobitida. Kromě toho se kazuistická pneumonie, která je charakterizována výraznějšími případovými transformacemi v oblasti lézí, označuje jako infiltrativní tuberkulóza. Pro všechny klinické a radiologické varianty infiltrativní tuberkulózy je charakteristická nejen přítomnost infiltrujícího stínu, často s rozpadem, ale pravděpodobně také bronchogenní diseminace. Influtrativní plicní tuberkulóza se může objevit v perceptu a je rozpoznána pouze rentgenovým vyšetřením. Často je tento proces klinicky prováděn v množství dalších nemocí (pneumonie, prodloužená chřipka, bronchitida, katar horních cest dýchacích atd.), U mnoha pacientů dochází k akutnímu a subakutnímu nástupu onemocnění. Jedním ze známek infiltrativní tuberkulózy je možná hemoptýza s uspokojivým stavem nespecializovaného pacienta.

Kazuistika pneumonie
Kaseózní pneumonie je charakterizována přítomností zánětlivé reakce typu akutního případového kolapsu v plicní tkáni. Klinický obraz je charakterizován závažným stavem pacienta, závažnými příznaky intoxikace, hojnými katarálními jevy v plicích, ostrým posunem levého vzorce leukocytů, leukocytózou a masivní sekrecí bakterií. S rychlým ředěním kaseinových hmot se vytvoří velká dutina nebo více malých dutin. Kazeózní pneumonie je možná jako nezávislý projev nemoci nebo jako komplikovaný průběh infiltrativní, diseminované a fibrózní plicní tuberkulózy.

Plicní tuberkulóza
Tuberkulma plic kombinuje různé geneze enkapsulovaných kazuistických ohnisek o průměru větším než 1 cm. Tam jsou infiltrative-pneumonic typ tuberkulomu, homogenní, vrstvený, konglomerát a bez toho volal “pseudotuberculomas” - naplněné jeskyně. Na roentgenogramu jsou tuberkulomy detekovány jako zaoblený stín s jasnými konturami. Pozornost může být určena srpkovitým osvícením v důsledku rozpadu, čas od času, perifokálního zánětu a malého počtu bronchogenních ložisek a míst kalcifikace. Tuberkulomy jsou jednoduché a násobné. Tam jsou malé tuberkulomata (až 2 cm v průměru), střední (2-4 cm) a velký (více než 4 cm v průměru). Byly rozlišeny tři klinické varianty průběhu tuberkulomu: progresivní, charakterizované výskytem dezintegračního onemocnění v určitém stadiu, perifokální zánět kolem tuberkulomu, bronchogenní kontaminace okolní plicní tkáně, stabilní - žádné radiologické transformace během pozorování pacienta nebo vzácné exacerbace bez ukazatelů progrese tuberkulózy; regresivní, charakterizované pomalým poklesem tuberkulomu následovaným tvorbou v místě ohniska nebo skupiny lézí, induračním polem nebo kombinací těchto transformací.

Kavernozální plicní tuberkulóza
Kavernoze plicní tuberkulóza je charakterizována přítomností vytvořené jeskyně, kolem které může být malá neperfocalní reakce, nepřítomností výrazných fibrózních transformací v okolní kavernózní plicní tkáni a pravděpodobnou přítomností několika fokálních transformací jak v jeskyni, tak v opačném plicním systému. Kavernoza tuberkulóza začíná u pacientů s infiltrativní, diseminovanou fokální tuberkulózou, s rozpadem tuberkulózy, s pozdní detekcí onemocnění, v době, kdy je fáze rozpadu dokončena tvorbou kaverny, a ukazatele původní formy zmizí. Radiologicky je dutina v plicích definována jako prstencový stín s úzkými nebo širšími stěnami. Cavernous tuberculosis je charakterizována přítomností elastické, tuhé, vzácněji vláknité jeskyně v pacientovi.

Fibro-kavernózní plicní tuberkulóza
Vláknitá kavernózní plicní tuberkulóza je charakterizována přítomností vláknité jeskyně, rozvojem fibrózních transformací v okolní jeskyni plicní tkáně. Lokality bronchogenního screeningu různých receptur jsou charakteristické jak v blízkosti dutiny, tak i v opačném plicním systému. Ve většině případů je postižena drenážní dutina průdušek. Také se vyvíjejí další morfologické transformace v plicích: pneumoskleróza, emfyzém, bronchiektáza. Vláknito-kavernózní tuberkulóza je tvořena infiltračním, složitým nebo diseminovaným procesem v progresivním průběhu onemocnění. Délka transformací v plicích může být různá, tento proces není neobvyklý jednostranný a oboustranný s přítomností jedné nebo více dutin.
Klinické projevy fibro-cavernous tuberculosis jsou rozmanité, jsou způsobeny nejen samotnou tuberkulózou, ale také transformací plicní tkáně v blízkosti jeskyně a rozvinutými komplikacemi. Existují tři klinické varianty průběhu fibro-kavernózní plicní tuberkulózy: omezená a relativně stabilní fibrocavernous tuberculosis, zatímco v důsledku chemoterapie dochází k určité stabilizaci procesu a exacerbace může chybět několik let; progresivní fibro-cavernous tuberkulóza, charakterizovaná změnou exacerbací a remisí, a periody mezi nimi mohou být různé - malé a dlouhé, v období exacerbace se objevují nové oblasti zánětu s tvorbou "dceřiných" dutin, čas od času se může plicní plicní systém kompletně zhroutit, u některých pacientů s onemocněním. neefektivní léčba progresivního průběhu procesu končí vývojem kazeózní pneumonie; fibro-cavernous tuberkulóza s přítomností různých komplikací - tato varianta je mnohem častěji charakterizována progresivním průběhem. Mnohem častěji se u těchto pacientů objevují plicní onemocnění srdce, amyloidóza, častá recidivující hemoptýza a plicní krvácení, exacerbuje nespecifická infekce (bakteriální a plísňové).

Cirhotická plicní tuberkulóza
Cirhotická plicní tuberkulóza je charakterizována růstem nespojené pojivové tkáně v plicích v pohrudnici v důsledku involuce fibrokapnozu, chronické diseminované, masivní infiltrativní plicní tuberkulózy, lézí pohrudnice, tuberkulózy hilarských lymfatických uzlin, komplikovaných broncho-plicními lézemi. Cirhotická tuberkulóza by měla zahrnovat procesy, při nichž plicní transformace v plicích přetrvávají s klinickými ukazateli aktivity procesu, tendencí k periodickým exacerbacím, periodicky ne méně častým vylučováním bakterií. Cirhotická tuberkulóza není neobvyklá segmentální a lobarová, omezená a rozšířená, jednostranná a bilaterální, je charakterizována rozvojem bronchiektází, plicního emfyzému, symptomů plicní a kardiovaskulární insuficience.
Cirhotické transformace, při kterých je přítomnost vláknité kaverny stanovena screeningem s broncho-ždímáním a opakovaným dlouhým tokem, by měly být označeny jako tuberkulóza fibro-tricky. Od cirhózy tuberkulózy rozlišovat cirhózu plic, které jsou post-tuberkulózní transformace bez aktivity ukazatele. V klasifikaci cirhózy plic jsou klasifikovány jako zbytkové transformace na konci klinického hojení.

Tuberkulózní pohrudnice
Tuberkulózní pohrudnice často doprovází plicní a extrapulmonální tuberkulózu. Je pozorován hlavně v primárním komplexu tuberkulózy, tuberkulóze intrathorakálních lymfatických uzlin, diseminované plicní tuberkulóze, vláknitá kavernózní plicní tuberkulóza je charakterizována přítomností vláknité dutiny, rozvojem fibrózních transformací v okolní jeskyni plicní tkáně. Lokality bronchogenního screeningu různých receptur jsou charakteristické jak v blízkosti dutiny, tak i v opačném plicním systému. Ve většině případů je postižena drenážní dutina průdušek. Také se vyvíjejí další morfologické transformace v plicích: pneumoskleróza, emfyzém, bronchiektáza. Vláknito-kavernózní tuberkulóza je tvořena infiltračním, složitým nebo diseminovaným procesem v progresivním průběhu onemocnění. Délka transformací v plicích může být různá, tento proces není neobvyklý jednostranný a oboustranný s přítomností jedné nebo více dutin. Tuberkulózní pohrudnice jsou serózní serofibrinózní, hnisavý, méně často - hemoragický. Diagnóza pleuritidy je určena kombinací klinických a radiologických indikátorů a temperamentem pleuritidy - během vpichu pleurální dutiny nebo pleurální biopsie. Pneumopleuritida (přítomnost vzduchu a tekutiny v pleurální dutině) se objevuje během spontánního pneumotoraxu nebo jako komplikace terapeutického pneumotoraxu. Pleurální tuberkulóza, doprovázená nahromaděním hnisavého exsudátu, je speciální formou exsudativní pleuritidy - empyému. Začíná se rozšířenou kavenární lézí pohrudnice, stejně jako v důsledku perforace dutiny nebo subpleurálně lokalizovaných ložisek, může být komplikována tvorbou bronchiální nebo hrudní píštěle a chronickým průběhem. Chronická empyema se vyznačuje vlnitým tokem. Morfologické transformace v pohrudnici se projevují reinkarnací jizev, vývojem specifické granulační tkáně uvnitř pohrudnice, která ztratila svou funkci. V diagnóze by měl být indikován empyém.

Informace jsou pouze referenčním temperamentem, nejsou samoléčivé, poraďte se se svým lékařem.
Copyright Tuberculosis-net.rf 2016