Bolest v krku

Bolesti v krku při polykání se vyskytují častěji u dětí a dospívajících. Ale příčiny bolesti v krku nekončí! Často cítíme bolest v krku, takže známe léčbu srdcem a není nutné chodit k lékaři! Hlavní příčinou bolesti v krku je aktivita virů a bakterií.

V budoucnu i prchavý dotek nosu, očí nebo rtů povede k infekci. Chcete-li se objevit bolest v krku a kašel, nejdou daleko. Ale stojí za to začít s infekčními chorobami. Za prvé, je to zima. Velmi podobné chladu pro příznaky je chřipka. Když je také nakažen krkem, bolavý, jen mnohem silnější a malinový čaj s medem zde nepomůže.

Silný bolest v krku může být způsobena infekčním virem mononukleózy. Symptomy zahrnují také zarudnutí hrdla, zvětšení mandlí a lymfatických uzlin. Jeho léčba je obtížná a uzdravení je dlouhé. Plané neštovice a spalničky také nezanechávají jeho krk sám, což způsobuje, že ho to bolí. Bakteriální infekce může způsobit plané neštovice, které se vyvíjejí v bolestech v krku.

Příčiny kómy v krku

Bolest v krku a uchu může být také signálem infekce zubů, uvula, sinusových problémů. Tam může být bolest v krku, jehož příčiny jsou v suché místnosti, přetížení svalů v krku, HIV infekce a onkologie. Může to tak být. Ale pokud bolest nezmizí do pěti dnů, pak je nutné navštívit lékaře, než bude pozdě.

V tomto případě vhodné bylinné odvar, skládající se z heřmánku, měsíčku a tymiánu. Jako preventivní opatření je nutné vzduch co nejrychleji větrat a přijímat potřebné vitamíny s mikroprvky. Z nějakého důvodu se mnozí domnívají, že Grammedeen je slabým lékem v boji proti virovým onemocněním.

I já okamžitě zahájím léčbu, dokud mi nehrozí hrdlo. Bojuji s tímto již osvědčeným prostředkem, každou sezónu chycím chlad, krku bolí, hrdlo je od dětství obzvláště citlivé.

Kteří lékaři se při polykání mohou v případě bolesti v krku spojit:

Díky komplexní terapii jsem díky těmto pilulkám úspěšně vyléčil bolest v krku. Teď, když se hrdlo začne bolet, okamžitě je absorbuji po celý den. Všechno jde docela rychle. A nejjednodušší způsob, jak léčit bolest v krku tabletami Tonzilotren. Nemám rád kloktání a hrdlo spreje. Tonsilotren dokonale pomáhá. Ne, na tyto dražé, cukrovinky a jiné podobné přípravky jsem dlouho nevěřil. Na úkor alergií, nevím, ale tady je můj zachránce s krkem pouze Bioparox.

Ale tento lék se vyrovná s bolestmi v krku pro 3 resorpční pilulky. Hlavní čas začít. Když to poprvé vyzkoušel, když taková bolest v krku byla způsobena angínou, slzy tekly slzy. A tento nástroj mi pomohl rychle a nikdy neuspěl. Jak jsem se nedávno dostal do krku kvůli svému manželovi, přesvědčil mě po koupeli, aby se ponořil do studené vody - to je výsledek.

Specialista na bolesti hlavy

Částečně začal Tonsilotren rozpouštět a všechno šlo. Bioparox mi vždy pomáhá, pokud mi bolí hrdlo. Jedná se o antibiotikum (lokální a bez poškození), takže účinnost je vysoká.

S těžkou bolestí se rychle stává jednodušší a po 2 dnech všechno projde. A teď studuji v ústavu v jiném městě a nemám čas na různé dekorace a oplachování, bydlím v hostelu. Mám stejný problém, v létě jsem se zima častěji než v zimě, a všechno se odráží na krku, dokonce se mi podařilo chytit studené moře. V nedávné době mi v lékárně poradil lékárník s bolestí léků proti loupání, které jsem měl v den, kdy jsem vstřebal 4 kusy, a večer mi bylo hrdlo mnohem méně.

Každý z nás alespoň jednou v životě čelil takovému problému. Bolí to hrdlo, bolí ho polykat, je to bolestné mluvit, nepříjemné bolesti v krku, chrapot - známé známky. Měl bych si domluvit schůzku s lékařem hned, a který z nich bych si měl domluvit s terapeutem, nebo se mohu okamžitě domluvit s otolaryngologem (specialista na onemocnění horních cest dýchacích)? Například v případě bolesti v krku dochází k akutnímu zánětu mandlí (nebo exacerbaci chronického) a patogenní mikroorganismy jsou nejčastěji způsobeny bolestmi v krku.

Pokud je hrdlo nemocné u nastávající matky

S faryngitidou, tam je otravné hrdlo, as laryngitis, hlas může stát se chrapot, a pacient může začít “štěkat” kašel. Svědčí o tom pocit sucha v krku, lechtání, první sucho a později - kašel s výtokem sputa, chrapot, neustálé kašlání.

Suchý vzduch Ráno po probuzení může být nepříjemný pocit sucha a bolest v krku, zejména v zimě, kdy je cítit tolik nedostatku vlhkého vzduchu. Onemocnění gastrointestinálního traktu (tzv. Gastroezofageální reflux, ve kterém žíravá žaludeční šťáva a obsah žaludku vstupuje do dolního jícnu).

Bolest v krku při polykání je jednou z nejčastějších stížností na recepci, nejen otolaryngologa, ale i praktického lékaře. Bolest v krku během těhotenství je nežádoucí.

Na kterého lékaře léčit anginu pectoris?

Který lékař by měl být léčen na anginu pectoris? Angina (angína) je infekční onemocnění, které je charakterizováno zánětem v lymfadenoidních formacích (mandlí) a řasnatým epitelem lemujícím povrch orofarynxu. Pozdní přístup k lékaři může způsobit zobecnění katarálního a hnisavého procesu, který je plný komplikací.

Jaký specialista léčí bolest v krku? Diagnostiku a léčbu ORL onemocnění mohou provádět tři odborníci: otolaryngolog, specialista na infekční onemocnění a terapeut. Volba specialisty přímo závisí na doprovodných příznacích, příčinách vývoje a formě patologie, přítomnosti komplikací a údajích o anamnéze pacienta.

Obsah článku

Kompetence terapeuta

Jaké nemoci terapeut léčí? Terapeut je všeobecný specialista, který se specializuje na studium kauzálních mechanismů vývoje infekčních patologií, včetně angíny. Specialista provádí diferenciální diagnostiku v případě podezření na vývoj těchto onemocnění:

 • katarální bolest v krku;
 • laryngotracheitida;
 • faryngitida;
 • pyelonefritida;
 • otitis media;
 • chřipka;
 • ARVI;
 • onemocnění průdušek a plic;
 • poinfekční komplikace.

Je to důležité! Terapeut neléčí sekundární tonzilitidu, vyvolanou vývojem specifických mikroorganismů.

Z výše uvedeného vyplývá, že se lékař specializuje na diagnostiku a léčbu nekomplikované akutní angíny. Pokud je to nutné, terapeut předepíše léčbu léky antibakteriálními a protizánětlivými léky.

Důvodem k terapeutovi

V takovém případě potřebujete pomoc od specialisty? Vývoj akutní tonzilitidy u dospělých je často signalizován subfebrilní a febrilní horečkou, jakož i symptomy obecné intoxikace těla. Vzhledem k tomu, že terapeut léčí nekomplikované formy angíny, měli byste jej kontaktovat, pokud se u Vás vyskytnou následující příznaky:

 • bolest v krku;
 • bolest při polykání;
 • hyperemie sliznice hltanu;
 • zánět mandlí;
 • zvýšení teploty;
 • v regionálních lymfatických uzlinách.

Je to důležité! Rýma, slzení a ucpání uší může znamenat komplikace, pro které byste měli vyhledat pomoc otolaryngologa.

Pokud máte podezření na bolest v krku, terapeut by měl provést řadu jednoduchých klinických a instrumentálních studií. Vizuální kontrola orofaryngu s dodáním povinných testů (kompletní krev a moč) vám umožní určit povahu zánětlivých procesů v sliznici, stupeň poškození tkáně, přítomnost komplikací a formu patologie. Při absenci závažných komplikací terapeut předepíše použití antibakteriálních nebo antivirových farmakoterapeutik.

Kdo je ORL?

ORL - lékař specializující se na léčbu a prevenci onemocnění nosu, uší a krku. Tyto orgány mají úzký vztah, a proto s progresí katarálních procesů v sliznici hltanu není vyloučeno poškození sluchového analyzátoru a nosu. Kdy kontaktovat specialistu na anginu pectoris?

ORL obvykle léčí patologické stavy krku, komplikované zánětem v jiných orgánech dýchacího ústrojí. Pokud jsou nalezeny komplikace, terapeut předepíše pacientovi doporučení k otolaryngologovi. Je třeba poznamenat, že specialista diagnostikuje a léčí nemoci vyvolané onemocněním Miniere a dalšími specifickými patologiemi.

Jsou-li v řasnatém epitelu nalezeny hnisavé procesy, které jsou náchylné k progresi, je předepsána komplexní léčba pomocí fyzioterapie a antibiotik. V případě potřeby provádí ORL rehabilitaci ústní dutiny ve stacionárním a ambulantním prostředí.

Kompetence otolaryngolog

Tonzilitida nepatří mezi závažné infekční patologie, ale pokud není léčena okamžitě, může způsobit závažné komplikace. I s regresí hnisavých a katarálních procesů existuje riziko opakovaného výskytu onemocnění, které může vést k poškození nejen dýchacích cest, ale i dalších životně důležitých orgánů. ORL úspěšně léčí angínu, komplikovanou chorobami jako jsou:

 • sinusitida;
 • sinusitida;
 • otitis media;
 • labyrinthitis;
 • lymfadenitida;
 • laryngotracheitida;
 • ethmoiditis;
 • adenoiditis.

Neodkladné postižení specialisty může způsobit chronický zánět. Následná intoxikace organismu ve většině případů vede k rozvoji sepse mandlí.

Mohu si schůzku s otolaryngologist, pokud dospělý má chronické angíny? Především je vhodné podstoupit předběžné vyšetření terapeutem, který v případě potřeby pacienta pošle specializovanějšímu specialistovi.

Kdy kontaktovat otolaryngologa?

S rozvojem zřejmých komplikací by měla vyhledat pomoc přímo u otolaryngologa. ORL je povinna přijmout pacienta se zjevnými známkami vývoje anginy pectoris, komplikovanou rýmou, zánětem spojivek, zánětem středního ucha, adenoiditidou apod. Přímé údaje pro vyhledání pomoci od specialisty jsou:

 • slzení;
 • ušní výtok;
 • otok sliznice hltanu;
 • zánět spojivek;
 • ororragiya;
 • bolest v oblasti čelistních dutin;
 • hnisavé ložiska v mandlích;
 • bílý štítek na jazyku a hřbetu orofarynxu.

Také ORL léčí sekundární formy tonzilitidy, vyvolané rozvojem jiných patologií, zejména záškrtu, mononukleózy, tyfu atd. Pokud čas nezačne léčit primární a sekundární onemocnění, může to přispět k rozvoji strašných komplikací.

Pro určení typu patologie provede ORL faryngoskopické vyšetření a provede zpětné body na mikroflóře. Pouze po určení typu patogenu bude lékař schopen předepsat adekvátní antibakteriální léčbu. K odstranění zánětu vyvolaného bakteriemi, které produkují beta-laktamázu, jsou předepsána širokospektrá antibiotika. Pomocí penicilinových léků je možné eliminovat patologické procesy v hrdle způsobené stafylokoky a streptokoky.

Co vyléčí infekční onemocnění?

Typický bolest v krku je snadno léčitelná, a proto nevyžaduje odkaz na užšího specialistu. Léčba specifických forem patologií, jako je syfilitická angina pectoris, však musí být prováděna pod dohledem specialisty na infekční onemocnění. Specialista na infekční onemocnění je lékař, který se specializuje na léčbu infekčních onemocnění kůže, krve, gastrointestinálního traktu a dýchacích orgánů. Zabývá se patologií vyvolanou vývojem specifických mikroorganismů.

Spolu s otolaryngologem lékař diagnostikuje adenovir, rhinovirus, syfilitiku a další formy angíny. S rozvojem vážné nemoci dospělého provádí sérologickou diagnózu, během které určuje přítomnost antigenů v krevním séru. Pokud se u Vás objeví příznaky jako: t

 • bolesti hlavy;
 • nevolnost a zvracení;
 • poruchy spánku;
 • myalgie;
 • vyrážka na těle;
 • průjem;
 • oteklé lymfatické uzliny;
 • hnisavý útvar v orofarynxu.

Lékař přijímá pacienty bez specifických přípravků. Nedoporučuje se však užívat alkohol a hormonální léčiva 24 hodin před testem.

Bolest v krku

Přezkum

Proč bolí hrdlo?

Bolest v krku: co léčit?

Kdo zachází?

Kdy mám jít k lékaři, když mi bolí hrdlo?

Jaký typ lékaře mohu kontaktovat pro bolest v krku?

Přezkum

Bolest v krku je obvykle příznakem infekcí způsobených bakteriemi nebo viry, například během zimy. Ale asi ve třetině případů bolí hrdlo bez zjevného důvodu.

Bolest v krku je často doprovázena zvýšením mandlí v ústech (žláz), které lze vidět před zrcadlem. Kromě toho, v krku, stejně jako pod dolní čelist, lymfatické uzliny rostou a jsou bolestivé. Bolí polykat, jsou zde potíže s příjmem potravy, někdy se zvyšuje slinění. Bolest v krku může být bez horečky.

Pokud je bolest v krku způsobena infekcí, můžete také zaznamenat následující příznaky:

 • teplota 38 ° C nebo vyšší;
 • svalová bolest nebo neunavující únava;
 • bolest hlavy;
 • kašel;
 • rýma

Navzdory skutečnosti, že výše popsané příznaky jsou každému známé, pokaždé, když bolest v krku vyvolává otázku: měl bych navštívit lékaře? Správná odpověď do značné míry závisí na příčině onemocnění. Pokud je krk bolí v důsledku virové choroby, která se stává nejčastěji, pak tělo obvykle vyrovnat s onemocněním a po 7-10 dnech bolest zmizí. Ke zmírnění symptomů mohou být použity různé léky na bolest v krku, kloktadlo a nesteroidní protizánětlivé léky. Nicméně, v některých případech, bolest v krku může být příznakem vážné nemoci, a pomoc lékaře je nutná pro řádnou léčbu.

Bolest v krku, co dělat, co doktor kontaktuje

Bolest v krku může mít jinou povahu. Ve většině případů, způsobené virovou infekcí. Ukotvené domácí prostředky jako paracetamol, mincovny, studené nápoje. Pokud do pěti dnů nedojde ke zlepšení, obraťte se na praktického lékaře.

Hlavní příčiny bolesti v krku

Virová faryngitida

Bolest v krku často následuje chlad. Cervikální lymfatické uzliny se mohou zvýšit. Necítíte se s mírnou horečkou. Často je v těle pocit bolesti. Rozlitá zarudnutí hltanu bez edému sliznic.

Vezměte paracetamol, vysajte bonbóny s anestetickým účinkem, pijte studené nápoje. Pokud do pěti dnů nedojde ke zlepšení, kontaktujte svého lékaře ORL.

Streptokoková tonzilitida (tonzilitida)

Příznaky bolesti v krku: cervikální lymfatické uzliny jsou rozšířené, bolestivé s palpací. Velmi špatný zdravotní stav, vysoká horečka. Na těle se může objevit vyrážka. Rozlitá zarudnutí hltanu, otoky sliznic, mandlí - nahromadění hnisu. Někdy je bolest v kloubech.

V případě těžké nevolnosti a přítomnosti hnisu na mandlích okamžitě kontaktujte terapeuta.

Infekční mononukleóza

Symptomy infekční mononukleózy: zvýšení počtu různých skupin lymfatických uzlin (cervikální, tříselná, axilární). Na hltanu tonzily bílý květ. Může se objevit vyrážka. Někdy po zotavení je zachován dlouhodobý pokles síly.

Naléhavě kontaktujte lékaře, abyste potvrdili diagnózu (potřebujete krevní test) a získejte doporučení pro léčbu a rehabilitaci.

Okolomindikový absces

Okolomindikový absces se projevuje velmi silným bolestem v krku. Odpovídající polovina měkkého patra je červená a oteklá. Úvazek přes hrdlo je posunut opačným směrem.

Okamžitě kontaktujte svého ORL lékaře: je nutná operace. Pro zkrácení dechu volejte 03.

Refluxní ezofagitida

Obvykle je bolest při refluxní ezofagitidě v noci horší a ráno je nepříjemná chuť v ústech. Horké pití a sklopení provokují pálení žáhy. Když dochází k šikmému zakřivení.

Vezměte antacida. V případě potřeby zhubněte. Noste volný oděv. Přestat kouřit. Pokud nedojde ke zlepšení, kontaktujte terapeuta.

Časté příčiny bolesti v krku

 • Thrush (kandida úst a krku)
 • Některé typy neuralgie
 • Zranění (cizí těleso, škrábance z tvrdých potravin)
 • Ulcerózní membránová angina pectoris
 • Ulcerace

Vzácné příčiny bolesti v krku

 • Angina pectoris
 • Zhoubné nádory hltanu
 • Zagothy absces

"Bolest v krku, co dělat, co doktor kontaktovat" a další články ze sekce Diagnostika nemocí podle symptomů

Příčiny bolestí v krku a léčebných metod, jak zmírnit stav a na kterého lékaře jít

Běžné je bolest v krku. Typicky tento příznak může indikovat výskyt zánětlivého procesu v lidském těle. Pokud se projeví lechtání, bolest v krku, nemusíte váhat a zanedbávat léčbu. Doporučuje se neprodleně konzultovat s lékařem a zvolit vhodnou léčbu. Tyto příznaky mohou znamenat malou infekci nebo vážné onemocnění.

Příčiny bolesti v krku

Navzdory skutečnosti, že tento příznak je běžný a mnoho lidí tomu nevěnuje pozornost, zanedbávání může být doprovázeno vážnými následky.

Zvažte hlavní příčiny bolesti v krku:

 1. Virové infekce (běžný jev, kdy člověk pociťuje nepohodlí při polykání kapaliny nebo jídla).
 2. Respirační onemocnění (zde může být bolest v krku neustále přítomna a také doprovázena dalšími příznaky).
 3. Bolest v krku nebo léze sliznice plísňového filmu (zpravidla je bolest trvalá).
 4. Následky zneužívání špatných návyků (často z nadbytku tabáku nebo alkoholu na druhý den je nepohodlí).
 5. Zánět plic, stejně jako chřipková onemocnění (takové problémy jsou často doprovázeny vysokou horečkou).
 6. Problémy s trávicím traktem (často doprovázené bolestí v břiše, stejně jako porucha v křesle).

Navíc mohou existovat další patologie. V některých případech, se srdeční infarkt, bolest může také jít dolů do krku.

Nepohodlí v hrtanu může způsobit poškození jícnu, problémy s dýchacími orgány nebo malou kost. V každém případě je před zahájením léčby nutné konzultace a vyšetření odborníkem.

Co dělat s bolestmi v krku

Pokud tento příznak omylem předstihnete, ale není doplněn jinými projevy, doporučujeme provést následující činnosti:

 • vzdát se špatných návyků (tabák nebo alkohol nepříznivě ovlivňují sliznici hrtanu);
 • vybrat bylinné infuze, které se doporučuje kloktat (soda, heřmánek, bylinky);
 • odmítnout kořeněná jídla a jiné produkty, jejichž složení může dráždit sliznici;
 • pít velké množství tekutiny (doporučuje se pít horký čaj s marmeládou nebo bobulemi);
 • vyhněte se průvanu a pokud možno zabalte tuto část těla vlněnou šálu nebo jinou teplou věc.

Navíc se doporučuje omezit pobyt na ulici a odpočinout si více. Nicméně, zpravidla ne všichni dodržují tato doporučení, zanedbávají své zdraví, což je důvod, proč je bolest v krku doplněna dalšími příznaky.

Je-li v oblasti hrtanu bolestivé nepohodlí, je nutné obnovit imunitní systém, proto je nutné jíst ovoce nebo zeleninu bohatou na vitamíny a živiny.

Jak zjistit příčinu nepříjemného symptomu

Než se začnete snažit zbavit se bolestivých projevů, musíte se nejprve pokusit pochopit příčinu symptomu. Uvažujme podrobněji, jak zjistit, co způsobilo bolest v krku:

 • je nutné určit celkový zdravotní stav (často se projevuje slabost a pocit únavy);
 • je nutné měřit teplotu (pokud jsou ukazatele normální, je pravděpodobné, že se tělo vyrovná se samotnou nemocí);
 • je nutné přesně určit lokalizaci a povahu bolesti (to umožní rozlišit mechanické poškození od zánětlivého procesu).

Můžete také použít pastilky z krku, které v přítomnosti zánětu rychle zmírní bolestivé pocity, ale s mechanickým poškozením nebo jinými vážnými projevy, jejich působení bude zbytečné.

Přesně určit příčinu projevu nemoci může pouze odborník, který provede komplexní vyšetření a na závěr učiní diagnózu, stejně jako předepíše léčbu.

Který lékař kontaktovat

Máte-li bolest v krku a neexistují žádné jiné příznaky, vyvstává přirozená otázka, na kterou odbornou osobu potřebujete schůzku. Zvažte, koho chcete navštívit:

 • terapeut (především musíte navštívit tohoto lékaře, aby mohl přesně určit směr hledání);
 • ORL (bolest v krku může být příčinou projevů onemocnění dýchacích cest a orgánů sluchu);
 • chirurg (viz tento odborník, za předpokladu, že dojde k mechanickému poškození hrtanu);
 • onkolog (pokud existuje podezření na benigní nebo maligní nádor);
 • endokrinolog (za předpokladu, že existují podezření na projevy hormonálních poruch v těle).

Pacient může být také odkázán na kardiologa nebo traumatologa, pokud jsou bolesti v oblasti krku spojeny s jinými problémy v těle.

Nejprve musíte navštívit terapeuta, který provede první vyšetření, a pak vám dá doporučení ke zkouškám. Dále bude na základě těchto ukazatelů vytvořeno přesměrování na jiného odborníka nebo bude předepsána komplexní léčba.

Léčba

Až poté, co odborník provede diagnózu, můžete zahájit léčbu. Zde se používají následující léky:

 1. Antibiotika.
 2. Protizánětlivé léky.
 3. Vitaminové přípravky.
 4. Prostředky pro oplachování.
 5. Inhalátory.

Pro léčbu se také doporučuje neustále pít teplou tekutinu, která zahřeje hrtan, a také zabránit dalšímu zvýšení zánětlivého procesu.

Neměli byste si vybrat pro sebe komplexní léčbu, protože příčinou projevu tohoto příznaku nemusí být jednoduchý zánět, ale vážné onemocnění.

Když je bolest v krku lepší jít do Laury nebo terapeuta?

Samozřejmě k ORL - terapeut je praktický lékař a on vám může posílat pouze do ORL, proč navíc gesta.

Pokud váš krk bolí špatně i bez horečky, pak je lepší se poradit s lékařem - bolest v krku je jedním z nejzávažnějších onemocnění a nejhorší komplikace může způsobit, a to je ještě horší.

Pokud bolest není moc, můžete začít s výplachem a všechny vstřebatelné pilulky.

Chcete-li se dostat do Laury nebo do jakéhokoli lékaře, musíte se nejprve dostat do okresního terapeuta. Terapeut dává pokyny Lauře, pokud ji máte.

V Lauře nemáme kliniku, která musí jít na placenou, ale kam jít?

Je třeba se léčit, v žádném případě nezačněte nemoc, zdraví je dražší.

Osobně nemáme ve městě možnost volby, protože je téměř nemožné se přihlásit do Laury, takže se nemůžeme bez zbytečných gest vydat, a pokud máme bolest v krku, jdeme k terapeutovi a on, v případě potřeby, dá pokyn ORL lékaři.

Obecně, bolest v krku je často spojena s nachlazení a je doprovázena jinými onemocněními. V tomto případě určitě potřebujete kontaktovat terapeuta. Pokud se však hrdlo prudce zranilo, existuje podezření, že se jedná o neinfekční onemocnění nebo léčba předepsaná terapeutem nepomůže, musíte jít do Laury.

ENT je stále potřeba dostat.

Zpravidla to může být pouze na základě terapeuta.

Ano, a téměř všechny nemoci v krku: angina pectoris, laryngitida, faryngitida je léčena terapeutem, pravděpodobně nebude zatěžovat úzké specialisty a v tom není problém.

LORu přicházejí s komplikacemi, chronickými problémy, obtížnými případy.

Pokud je čas na léčbu, pak na terapeuta. Současně, pokud se objeví bolest v krku se záviděníhodnou pravidelností, pak cesta k ORL je přímá. Ten vám přidělí všechny nezbytné testy a vyšetření, aby odstranil hlavní důvody.

Máte-li bolest v krku, musíte pít nějaké, jako je Lizobact, nebo sát na bonbóny, jako je Strepsils.. Vypláchněte hrdlo fyziologickým roztokem (půl lžičky soda + půl lžičky soli ve sklenici vody) nebo pít horké mléko s kusem másla (můžete dát lžíci medu) a v žádném případě nechodí na tyto kliniky. ))) Potřebujete to, strávit hodiny ve frontách s nemocnými babičkami a chytit další mikroby. )) Další ztráta času, zbytečných nervových buněk... Je lepší strávit tento čas ležet na gauči, pod teplou přikrývkou, číst oblíbenou knihu)) Jsem si jist, že se vám bude líbit vaše nemocné hrdlo) Bůh vám žehnej!

Pokud máte bolest v krku, který lékař

Sekundární bolest hlavy - závislé onemocnění, ale pouze symptom jednoho z nich. Nejčastěji je způsobena následujícími chorobami:

  Cévní onemocnění mozku (aneuryzma, vaskulární okluze) - rozlitá bolest, která se vyskytuje náhle a může být doprovázena zvracením a ztrátou vědomí. Pro objasnění diagnózy může být vaskulární zobrazování prováděno neinvazivními metodami nebo intraarteriální aplikací kontrastní látky (angiografie). Intrakraniální krvácení nebo hemoragická mrtvice - náhlá ostrá bolest, pocit „rány do hlavy“, ztráta vědomí, dezorientace v prostoru a čase, křeče jsou možné. Tento stav může mít za následek přetrvávající poruchy pohybu a citlivosti, nebo dokonce smrt. Prognóza závisí na včasné a kvalifikované pomoci odborníků. Arteriální hypertenze - na pozadí zvýšené hladiny arteriálního tlaku dochází k pulzujícím bolestem, nejčastěji v oblasti týlního hrbolu, které jsou neustále narušovány. Je kombinován s pocitem tepla po celém těle, ohromujícím při chůzi, hlukem v hlavě a pocitem pálení v oblasti srdce. K odstranění stížností je nutné normalizovat úroveň tlaku s pravidelnou korekcí lékových přípravků a pravidelným monitorováním kardiologem. Hypotenze - bolestivá bolest v spáncích, slabá intenzita. Doprovází je bledost, slabost, závratě, ospalost, blikání před očima a mdloby. Oftalmologická onemocnění (glaukom) - pulzující bolest očí, pocit těžkosti, zarudnutí a zrakové postižení. Je nezbytné pravidelné poradenství s oftalmologem. Nemoci horních cest dýchacích (sinusitida, sinusitida, zánět středního ucha) - bolestivé pocity se chopí nosu, frontálního a příušného prostoru. Mohou být velmi silné a ostré, doprovázené horečkou, kongescí nosu, ztrátou sluchu, tinnitem. Symptomy se zvyšují po spaní ve vodorovné poloze. Cervikální osteochondróza - časté bolesti hlavy v týlní oblasti, zhoršené ohýbáním hlavy, prodlouženou nehybností a palpací krku. Mají protáhlý, chronický charakter, doprovázený ztuhlostí v krku a zádech, poklesem rozsahu pohybu. Čím starší je věk, tím více zhoršuje stav, proto je při prvních známkách nemoci nutná výzva k neurologovi. Dystonie - projevuje se nepravidelným krevním tlakem, bolestí hlavy, srdce, neurologických poruch. Exacerbace se objevují při změnách počasí a emocionálním přetížení. Poranění hlavy - bolest může doprovázet osobu až několik let po úrazu. Tam bude také ztráta paměti, poruchy spánku, závratě, nevolnost a únava. Zánětlivá onemocnění hlavy (meningitida, meningoencefalitida) - velmi silné přetrvávající bolesti hlavy současně s vysokou horečkou. Možné jsou záchvaty, dvojité vidění, porucha chůze a řeči, strach ze světla. Tyto podmínky vyžadují naléhavou hospitalizaci a intenzivní péči. Extracerebrální infekční onemocnění - doprovázená horečkou, pocity bolesti jiné než hlava ve svalech, kloubech, obecné únavě. Bolest je součástí celkového syndromu intoxikace s bakteriálními nebo virovými infekcemi. Objemové formace mozku (nádory, cysty). Bolest hlavy se projevila v dopoledních hodinách spolu se zvracením. Začnou bez příčiny, rychle se stanou pravidelnými a intenzivními. Současně se může objevit úbytek hmotnosti a příznaky fokálních symptomů. Neměli byste odložit návštěvu na neurologa, protože následky mohou být velmi závažné. Intoxikace (otrava nebo vedlejší účinky léků) je tupá bolest, doprovázená závratě, zvracením, nevolností, pocením a průjmem. V tomto případě je naléhavá potřeba vyhledat lékařskou pomoc.

Bohužel, bolest hlavy stížnost je často ponechána bez povšimnutí kvůli vzácné odvolání k ošetřujícímu lékaři, protože pacienti považují tento problém za bezvýznamný a tolerovatelný. Snaží se zbavit bolesti lidovými metodami a analgetiky, které mohou pouze vymazat obraz a dočasně odstranit symptomy. Je třeba mít na paměti, že bez vyléčení příčiny není možné dosáhnout vyléčení. Chcete-li zjistit, co mohlo způsobit nemoc a co vyvolává stížnosti, je možné po konzultaci a vyšetření u lékaře.

Jaký lékař léčí bolesti hlavy

Který lékař bych měl jít, pokud mi bolí žaludek

Pokud jsou bolesti kolem pupku doprovázeny retencí plynu a stolice, je nutné pít laxativum nebo lék, který čistí střeva, a bolest bude postupně ustupovat. Pokud léky nepomáhají, měli byste se určitě poradit s lékařem. Ostrá bolest kolem pupku může být překvapena, pacient může pociťovat nevolnost, zvracení, zimnici, nedostatek chuti k jídlu.

Neočekávaná bolest na pravé straně dna a zvracení způsobují podezření na apendicitidu. V takové situaci je nejprve nutné zavolat sanitku a vyšetřit v nemocnici. Operace apendicitidy by měla být provedena naléhavě, jinak mohou být různé komplikace. Zánětlivý proces v žlučníku nebo kameny v něm mohou vyvolat neočekávanou bolest, která se také vrátí do zadní oblasti. Pokud bolest po nějakou dobu nezmizí nebo se ještě zhorší, okamžitě se poraďte s chirurgem. Neočekávaná bolest pod pupkem, rozbíhající se v obou směrech, může znamenat narušení procesů ve tlustém střevě, infekci močového traktu nebo zánětlivé procesy. Po vyšetření lékař diagnostikuje a předepisuje průběh léčby.

Často není možné určit zdroj bolesti na vlastní pěst a je obtížnější pochopit, co to způsobuje. Přesnou diagnózu může provést pouze úzce specializovaný lékař po důkladném vyšetření. Nemusíte stanovit diagnózu sami, natož začněte léčbu sami. Existuje mnoho příčin vzniku bolesti břicha, která se projevuje v blízkosti pupku a je téměř nemožné porozumět bez lékaře a pochopit příčinu jeho výskytu. Užívání léků proti bolesti a antispasmodik, onemocnění nevyléčí. V tomto případě se může objevit pouze krátkodobá úleva, ale po chvíli se vrátí všechny pocity.

Jaký lékař by měl kontaktovat, pokud by bolel žaludku

  1 Co by mohlo být bolestí 2 Možné příčiny3 Lokalizace bolesti4 Epigastrická oblast5 Levá hypochondrium6 Pravá hypochondrium7 Oblast blízko pupku8 Pravé a levé laterální oblasti9 Pravá iliakální oblast10 Levá iliakální oblast11 Suprapubická oblast12 Kdy mám navštívit lékaře? doktor jít na recepci?

Bolest břicha je velmi častá stížnost, která se vyskytuje ještě častěji než bolest hlavy. V tomto případě může být lokalizace bolesti odlišná a každý z nich může mít svůj vlastní důvod. Co dělat, když žaludek bolí, a který lékař kontaktovat tento problém?

Jaká by mohla být bolest?

Bolest v břiše může být chronická nebo akutní a projevuje se paroxyzmální. Mohou se postupně zvyšovat a mohou se objevit náhle. Zpravidla není chronická bolest výrazná, s časovým odstupem, ale má tendenci se vrátit.

V některých případech má bolest určitou lokalizaci a pacient může přesně ukázat, kde to bolí. Ale také se stává, že se vztahuje na celé břicho, a pouze odborník může určit zdroj.

Možné příčiny

  Bolesti křeče (kolika) mohou být způsobeny podrážděnými nervovými receptory, které jsou umístěny uvnitř dutých orgánů. Výsledkem je křeč hladkých svalů příslušných orgánů. Gastralgie může být silná a bolestivá, ale netrvá dlouho. Po několika minutách to projde. Tam může být několik útoků v řadě, s rostoucí a klesající nepohodlí. Velmi častou příčinou koliky je dietní chyby (přejídání, mastné potraviny, kořeněná nebo vysoce slaná jídla). Mohou se vyskytnout bolestivé ataky s horečkou, těžkou zimnicí, zabarvením moči a stolicí. Pokud došlo k traumatu na břiše, pak se může objevit kolika v důsledku natažení vazů orgánů nebo jejich opomenutí. Poruchy oběhu mohou také vyvolat gastralgii. Při stagnaci v cévách peritoneum dochází k bolesti, když jsou trávicí orgány nejaktivnější, například po jídle. Akutní artralgie se může vyskytnout během ataku zápalu slepého střeva, v případě vředu nebo jeho perforace, ve vyvíjejícím se nádoru a dalších příčinách. Výskyt astralgie může způsobit patologii jiných orgánů, které nejsou umístěny v břišní dutině. Například v případě srdečního infarktu, pohrudnice nebo onemocnění jícnu, často nepříjemné pocity vyzařující do břišní oblasti. Stres nebo strach - může být také impulsem pro vznik gastralgie, v některých případech i akutní.

Lokalizace bolesti

Lidský žaludek může být rozdělen do několika oblastí. Pro přehlednost je možné tyto oblasti vidět na obrázku níže.

Epigastrická oblast

Nachází se ve středu epigastria, v horní části břicha, těsně pod žebry. Zpravidla se bolesti v této oblasti objevují s onemocněním žaludku. Může to být jednoduše zánět sliznice (gastritida) nebo rozvinutý vřed tohoto orgánu. Stejné pocity mohou způsobit zánět v duodenu (doudenit). Symptomy se obvykle vyskytují po užití slaných, kořeněných nebo smažených potravin.

Pocity jsou nudné, bolavé povahy a velmi zřídka mohou být akutní. Výjimku lze nazvat perforací (perforací) vředu, kdy dochází k útoku velmi těžké bolesti, ze kterého se „břišní svaly“ mění na kámen. Při těchto příznacích je nutná okamžitá chirurgická péče.

Levá hypochondrium

Vzhledem k tomu, že umístění žaludku zachycuje nejen střed těla, ale i levou, horní část břicha, může být gastralgie způsobena také onemocněním tohoto orgánu. Kromě žaludku se však v této zóně nachází také slinivka břišní. S jeho zánětem (pankreatitida) dochází k ostré bolesti, herpesu obklopujícímu charakter. V této oblasti může být astralgie způsobena také slezinou. Ozařování srdeční bolesti v této oblasti bylo diskutováno výše.

Správná hypochondrium

Protože játra nemají nervová zakončení, nemůže to ublížit. Bolestivý záchvat může způsobit křeč žlučníku s cholelitiázou nebo cholecystitidou. Bolest, slabé bolesti se mohou objevit při natahování orgánových kapslí, obezity jater nebo hepatitidy.

Prostor v blízkosti pupku

V této zóně se cítí tenké střevo, v přítomnosti infekce, zánětu, nedostatku enzymů, ulcerózní kolitidy.

Pravé a levé boční plochy

Bolest v těchto částech těla může být vyvolána velkým hromaděním plynů (nadýmání), jakož i přítomností střevního zánětu (kolitida) nebo divertikulózy (vyčnívání střevní stěny). Zácpa - nejsou výjimkou a mohou způsobit nepohodlí po stranách břicha.

Pravá iliakální oblast

V této zóně je dodatek, proces na slepici. Při zánětu dochází k prudkým řezným bolestem, ke kterým dochází náhle. Ve vzácných případech se bolest může postupně zvyšovat. Na začátku to může být lokalizováno blízko pupku, a pak posunul doprava. Vyskytly se případy, kdy ozáření bylo v dolní části zad nebo v oblasti ledvin. Jedná se o nebezpečnou nemoc vyžadující neodkladnou operaci.

U žen může v této oblasti dávat bolest polycystickému pravému vaječníku. Je důležité nezaměňovat symptomy a správně diagnostikovat. Od zpoždění - je plný vážných následků, život ohrožujících.

Levá iliakální oblast

V této oblasti se nachází sigmoidní dvojtečka. Když se objeví zánět, může se v této oblasti objevit bolest.

U žen mohou bolest způsobovat různá gynekologická onemocnění dělohy, vaječníků a přívěsků.

U mužů, břicho (vlevo) může bolet, když semenné váčky umístěné vpravo a vlevo od prostaty jsou zanícené.

Suprapubická oblast

Nejčastěji je bolest břicha způsobena abnormalitami v močovém měchýři a močovém traktu. Akutní útoky mohou způsobit kameny močového měchýře.

U žen je lokalizovaná bolest v suprapubické části různých gynekologických onemocnění: zánět přívěsku (akutní a chronický), přítomnost srůstů ve vejcovodech, cyst a nádorů vaječníků, mimoděložní těhotenství. Příčinou může být také vynechání ureteru nebo křečových žil pánevních cév (to se děje pouze u žen). V takových případech může být bolest zvýšena po koordinaci nebo po fyzické práci.

U mužů může přítomnost bolesti v suprapubické oblasti, kromě problémů s močovým měchýřem, signalizovat problémy s prostatou. Se zánětem žlázy, jejím chronickým průběhem, jsou bolestivé, otravné bolesti v břiše. S akutní prostatitidou se objevují ostré a ostré bolesti, zasahující do hrází. Také syndrom bolesti může být pozorován se zánětem a cystami semenných váčků.

Zácpa, kolitida a nadýmání jsou další příčinou gastralgie vlastní oběma pohlavím.

Kdy jít k lékaři?

Máte-li podezření, že příčina bolesti spočívá v přejídání nebo v jiných cukrářských nadbytcích, pak dejte tělu čas, aby se očistil, aby se mohl obnovit přirozeným způsobem. Je vhodné pít vývar z léčivých bylin: heřmánek, měsíčku a další.

Povinné návštěvy u lékaře jsou nezbytné, pokud:

  bolesti se objevily poprvé; pociťujete nepohodlí (ne bolest) v břiše několik dní. Pokud je bolest, nečekejte více než 1 den a jděte do nemocnice; mučení nadýmání více než 2 dny; při močení cítíte pocit pálení nebo křeče a stává se častým; podrážděnou stolici déle než 1 den; cítíte bolest, a tam je skutečnost, že teplota stoupá; ozáření bolesti v krku, ramena v hrudi; během těhotenství, jakékoli bolesti v břiše, vyžadují okamžitou léčbu u lékaře.

Kdy je nutný pohotovostní lékař?

Existují podmínky, kdy je nutná neodkladná lékařská péče:

  náhlou akutní bolest; člověk změnil chování (najednou se stal pomalý, vypadal apaticky); náhlé zvracení s bolestí; žádná stolička po několik dní; osoba odmítá jíst; slabost doprovázená studeným potem, bledostí kůže, rychlým pulsem; horečka (vysoká teplota); břišní stěna je velmi napjatá, jako by ztuhla.

Pokud se objeví některý z těchto příznaků, je nutné neprodleně zavolat sanitku.

Na kterého lékaře jít na recepci?

Pokud bolest není akutní, pak je třeba pro ambulantní léčbu kontaktovat tyto lékaře:

  pokud si všimnete epigastrické bolesti po jídle nebo nalačno, nebo na jiných výše uvedených příznakech, indikujete onemocnění gastrointestinálního traktu, pak byste se měli obrátit na gastroenterologa s žádostí o pomoc; pokud jsou příznaky podobné problémům s močovým měchýřem, jděte na urologa; pro ženy se zjevnými známkami gynekologických onemocnění - gynekologa; v případě bolesti v tříslech - proktologovi nebo urologovi (pro muže); v ostatních případech - k terapeutovi, který může za účelem objasnění diagnózy určit konzultace s jinými odborníky; u všech onemocnění u dětí, včetně těch, které jsou doprovázeny bolestí, je nutná návštěva pediatra.

Měli byste vědět, že lidské tělo předem signalizuje bolest z přítomnosti problému. Je velmi důležité, aby nedošlo ke zpoždění návštěvy u lékaře při prvním projevu nepohodlí, ke kterému může dojít v jakékoli části těla. Včasná léčba vás může chránit před rozvojem vážné nemoci.

Pokud zranění vaječníků a dolní části břicha Jaký to léčí lékař? Bolest v levém prsu u žen

Bolest v krku, co dělat, co doktor kontaktuje

Bolest v krku může mít jinou povahu. Ve většině případů, způsobené virovou infekcí. Ukotvené domácí prostředky jako paracetamol, mincovny, studené nápoje. Pokud do pěti dnů nedojde ke zlepšení, obraťte se na praktického lékaře.

Hlavní příčiny bolesti v krku

Virová faryngitida

Bolest v krku často následuje chlad. Cervikální lymfatické uzliny se mohou zvýšit. Necítíte se s mírnou horečkou. Často je v těle pocit bolesti. Rozlitá zarudnutí hltanu bez edému sliznic.

Vezměte paracetamol, vysajte bonbóny s anestetickým účinkem, pijte studené nápoje. Pokud do pěti dnů nedojde ke zlepšení, kontaktujte svého lékaře ORL.

Streptokoková tonzilitida (tonzilitida)

Příznaky bolesti v krku: cervikální lymfatické uzliny jsou rozšířené, bolestivé s palpací. Velmi špatný zdravotní stav, vysoká horečka. Na těle se může objevit vyrážka. Rozlitá zarudnutí hltanu, otoky sliznic, mandlí - nahromadění hnisu. Někdy je bolest v kloubech.

V případě těžké nevolnosti a přítomnosti hnisu na mandlích okamžitě kontaktujte terapeuta.

Infekční mononukleóza

Symptomy infekční mononukleózy: zvýšení počtu různých skupin lymfatických uzlin (cervikální, tříselná, axilární). Na hltanu tonzily bílý květ. Může se objevit vyrážka. Někdy po zotavení je zachován dlouhodobý pokles síly.

Naléhavě kontaktujte lékaře, abyste potvrdili diagnózu (potřebujete krevní test) a získejte doporučení pro léčbu a rehabilitaci.

Okolomindikový absces

Okolomindikový absces se projevuje velmi silným bolestem v krku. Odpovídající polovina měkkého patra je červená a oteklá. Úvazek přes hrdlo je posunut opačným směrem.

Okamžitě kontaktujte svého ORL lékaře: je nutná operace. Pro zkrácení dechu volejte 03.

Refluxní ezofagitida

Obvykle je bolest při refluxní ezofagitidě v noci horší a ráno je nepříjemná chuť v ústech. Horké pití a sklopení provokují pálení žáhy. Když dochází k šikmému zakřivení.

Vezměte antacida. V případě potřeby zhubněte. Noste volný oděv. Přestat kouřit. Pokud nedojde ke zlepšení, kontaktujte terapeuta.

Časté příčiny bolesti v krku

  Thrush (candida z úst a hltanu) Některé typy neuralgií Poranění (cizí těleso, škrábance z tvrdé potravy) Ulcerózní membránová angina Ulcerace

Vzácné příčiny bolesti v krku

  Angina Maligní faryngeální tumory Zagokochny absces

„Bolest v krku, co dělat, co má kontakt s lékařem“ a další články ze sekce Diagnostika nemocí podle symptomů

  Obtížnost Polykání Tinnitus (Tinnitus) Všechny informace k tomuto tématu

Který lékař kontaktovat? Bolest v krku.

[odrážka = 1] Devvvvvvvonki. Pokusím se popsat můj problém. Který lékař konzultovat?

Problémy s krkem, hrtanem, průduškou (vrh, nejsem s anatomií přáteli). Začalo to před rokem. Když jím (špatný zvyk - jíst rychle, nehryzte a nemluvte v čase, snažím se vymýtit), neustále se řítím (směšné slovo), chlébem, alespoň vodou, mohu dusit alespoň vodou. Začnu vykašlávat, jako by někdo stál v krku, po dlouhou dobu bude více nepohodlí. Po několika hodinách projde. A tak periodicky - jednou za dva týdny si všichni začali všimnout, že jsem drcení. Někdy normální, ale to se opakuje. Někdy ani sliny nemohou polykat, něco v krku zasahuje. Dneska byla poslední sláma, s mým manželem blbl, sklonil mě zezadu a lehce mě popadl za krk, hlavu dolů (jako intimní hry, co je to škoda říct), měl jsem něco, co mi píchlo na krk, to bolí natolik, že jsem začal neúmyslně plakat Nemohu říct nic o bolesti, zvedla jsem hlavu, vzlykala a udusila, nebylo dost vzduchu. Manžel se vážně bál. Uplynula hodina a hrdlo, kde bolí hrtan, bolí bolestivě.

Sakra, jsem v kontaktu, myslím, že všechny druhy raků, co by to mohlo být? Zaměstnanec doporučil provést ultrazvukové vyšetření štítné žlázy, jsem s ní v pořádku.

Vytvořte účet nebo se přihlaste, abyste mohli komentovat

Musíte být členem, abyste mohli zanechat komentář.

Vytvořit účet

Zaregistrujte se k účtu. To je snadné!

Bolest v krku

Bolest v krku může být popsána slovy: „Mám bolest v krku“, „bolest v krku“, „slzy“, „popáleniny“ nebo dokonce „bolavé hrdlo“. Ve většině případů hovoříme o nepohodlí v krku způsobeném zánětlivým procesem.

Bolest v krku je jednou z nejčastějších. Málokdo z nás se může chlubit, že nikdy neměli bolest v krku. Bolest v krku může být těžká, ostrá, střelba, a může se projevit jako mírný pocit pálení nebo nepohodlí, které je pozorováno neustále nebo jen při polykání nebo mluvení. Když si stěžoval na bolest v krku při vyšetření, obvykle odhalil zarudnutí hrdla a jeho otok.

Proč bolí hrdlo?

Bakterie a viry neustále útočí na naše těla. Vstoupí do nás vzduchem a jídlem. Jakákoli infekce, která pronikla tímto způsobem, může být původcem bolesti v krku.

S infekční povahou nemoci, bolavé hrdlo, zpravidla je pouze jedním z příznaků. Spolu s bolestmi v krku lze pozorovat:

Nejčastější příčinou bolesti v krku je virová infekce. V tomto případě se postupně vyvíjí zánět a odpovídajícím způsobem se zvyšuje závažnost symptomů.

Bolest v krku může být způsobena následujícími virovými onemocněními:

Pokud je zánět způsoben bakteriemi, bolest v krku začíná náhle a okamžitě v silné formě. Nejčastější bakteriální infekcí hrdla je streptokoková infekce.

Pokud má člověk z nějakého důvodu nosní dýchání a je nucen dýchat ústy, může být nepříjemný pocit v hrdle způsoben přímým vystavením atmosféře. Vzduch může být příliš suchý nebo studený, obsahuje kouř, prachové částice, škodlivé chemické sloučeniny. Výsledkem je vysychání sliznice, podráždění, pocit nepohodlí, bolest, kašel. Mnoho látek, které se někdy nacházejí ve vzduchu, jsou alergeny. A v případě tendence k alergickým onemocněním může přítomnost takových látek (například pylu rostlin, nejmenších částic zvířecích chlupů atd.) V inhalovaném vzduchu způsobit zánět hrdla.

Když je bolest v krku jedním z hlavních příznaků

(zpravidla v těchto případech je bolest v krku doprovázena horečkou)

Nemoci, při nichž je hlavním nebo typickým příznakem bolest v krku:

 • faryngitida - zánět hltanu. Tam je sucho a lechtání v krku, to stane se bolestivé polykat, teplota se zvedne (až 37.5-38 ° C). Často se vyvíjí proti chladu;
 • tonzilitida (angína) - zánět mandlí. Vyznačuje se silnou bolestí v krku, nejvýraznější při polykání, prudkým vzestupem teploty na 38 ° C a vyšší, otokem a zarudnutím mandlí. Submandibulární lymfatické uzliny se zvyšují, dochází k obecné slabosti;
 • paratonsilární absces - zánět tkání přilehlých k mandlí. Obvykle se vyvíjí jako komplikace anginy pectoris nebo streptokokové faryngitidy. Vyznačuje se obnovením bolestí v krku, silnou a "střelbou", vysokou teplotou - až 39 ° C, zvýšením tonzily na jedné straně;
 • laryngitida - zánět hrtanu. Laryngitida je charakterizována bolestmi v krku, kašlem a bolestí při polykání.

Další možné příčiny bolesti v krku

Proč může bolest v krku, když není teplota

Existují i ​​jiné možné příčiny bolesti v krku:

 • mechanické poranění;
 • přepětí svalů hrtanu a hltanu;
 • glazofaryngeální neuralgie;
 • vniknutí obsahu žaludku do dutiny jícnu;
 • nádorové procesy;
 • při onemocněních štítné žlázy se může při polykání cítit;
 • bolest v krku může být pociťována v případě stenokardie a infarktu myokardu, stejně jako při osteochondróze krční páteře (v tomto případě nedochází ke zvýšení bolesti při polykání).

V těchto případech není bolest v krku obvykle doprovázena horečkou a dalšími charakteristickými příznaky ARI (pacienti si stěžují na bolest v krku bez horečky).

Bolest v krku: kdy mám navštívit lékaře?

Pokud vás vaše hrdlo náhle začalo obtěžovat, ale teplota se nezvýšila a neexistují žádné jiné děsivé příznaky, má smysl se snažit vyrovnat se s domácími prostředky (teplé pití, oplach). Ale pokud za dva dny bolest v krku nemohla být poražena, je nutné se poradit s lékařem. Neměli byste se snažit nahradit profesionální medicínu a zvolit si vlastní lék.

Je kategoricky nepřijatelné uchýlit se k antibiotikům bez příslušného předpisu lékaře. Pokud je vaše nemoc způsobena virem (a běžné nachlazení, často doprovázené faryngitidou, je obvykle virové onemocnění), pak antibiotika nepomohou, ale naopak, pouze oslabí tělo, ničí dobré bakterie.

Současně mohou být na pozadí virového poškození také aktivovány patogenní bakterie. A v tomto případě lze prokázat použití antibakteriálních léků. Pouze lékař může správně určit příčinu onemocnění, stanovit diagnózu a vybrat si účinný průběh léčby. Je to také skutečnost, že hrdlo je zdravé - v případech, kdy bolest v krku je způsobena onemocněním jiných orgánů, může to udělat pouze ORL specialista.

Kontaktujte svého lékaře, pokud:

 • bolest v krku nezmizí během dvou dnů s domácí léčbou;
 • bolest je velmi těžká, těžko polykatelná nebo otevřená ústa;
 • bolest spojená s prudkým nárůstem teploty;
 • bolest v krku doprovázená vyrážkou na kůži;
 • nepohodlí v krku a bolest se snadno vrátila. V tomto případě si pacienti obvykle stěžují, že hrdlo neustále bolí. Tyto stížnosti zpravidla poukazují na přítomnost chronické formy onemocnění - chronické angíny nebo chronické faryngitidy.

Na kterého lékaře léčit bolest v krku?

V případě akutní bolesti na pozadí teploty, zavolejte lékaře doma (jděte na terapeuta nebo pediatra, pokud je dítě nemocné). Se stížností na bolest v krku, můžete si také domluvit schůzku s ORL lékařem na klinice Family Doctor.