Jak léčit faryngitidu v dětské lidové prostředky

Zánět, který se vyvíjí v sliznici av lymfoidních tkáních hltanu, se nazývá faryngitida. Onemocnění nejčastěji nepředstavuje ohrožení života, a proto nevyžaduje hospitalizaci a léčbu lze provádět ambulantně. To je důvod, proč rodiče potřebují vědět, jaké jsou hlavní příznaky nemoci, její charakteristické příznaky, stejně jako pochopit, jak léčit faryngitidu u dětí doma, aby se předešlo komplikacím. Nejčastěji dochází k zánětu sliznice hltanu u dětí v důsledku vystavení patogenních mikroorganismů organismu nebo v důsledku těžké podchlazení.

Obsah článku

Vlastnosti léčby

Protože zánět hrdla může být infekční a neinfekční, je nutné léčit faryngitidu u dětí různými způsoby. Takže s neinfekční povahou nemoci může být faryngitida u dětí doma vyléčena pouze tradičními metodami medicíny. Zatímco u infekční faryngitidy se zpravidla vyžaduje komplexní léčba s použitím léků.

O povaze faryngitidy ukazují příčiny zánětu. Pokud je bolest v krku, škrábanec, suchý kašel, pocit cizího předmětu v hrdle důsledkem silného pachu, konzumace příliš studeného nebo horkého jídla nebo nápojů, znamená to neinfekční povahu onemocnění. Pokud se zánět vyvinul pod vlivem virů nebo bakterií a je doprovázen horečkou, rýmou, nárůstem krčních lymfatických uzlin, pak to nejčastěji indikuje infekční povahu onemocnění.

Je to důležité! Jakákoli forma faryngitidy v nepřítomnosti včasné a účinné léčby je nebezpečná rozvojem závažných komplikací (zánět středního ucha, bronchitida), stejně jako přechod onemocnění na chronickou formu.

Léčba faryngitidy nejčastěji zahrnuje odstranění hlavních symptomů a příčin onemocnění.

 • Pokud je známo, že se virus (chřipka, parainfluenza nebo herpes) stal příčinou onemocnění, doporučuje se použití antivirotik (Laferobion, Arbidol, Remantadine, Anaferon), které urychlí zotavení a sníží riziko komplikací.
 • Za předpokladu, že krevní test a bakteriální očkování výtěru z krku odebrané pacientovi odhalily přítomnost bakteriální infekce, pak se v tomto případě antibakteriální léčiva používají při léčbě onemocnění (Sumamed, Augmentin).
 • Pro snížení bolesti v nosohltanu se antiseptické přípravky používají ve formě sprejů, pastilek, pastilek a pastilek (Septefril, Lizobact, Ingalipt, Chlorophyllipt).

Je to důležité! Při výběru antiseptika pro krk je třeba vzít v úvahu nejen věk dítěte, ale také jeho individuální vlastnosti, protože použití sprejů u některých dětí může způsobit nevolnost nebo křeč hrtanu.

 • Při významné hypertermii (nad 38 stupňů) je nutné používat antipyretika, dětem se ukazuje použití paracetamolu nebo produktů na bázi ibuprofenu (Panadol, Nurofen).

Léčba faryngitidy u dětí v domácnosti by měla být prováděna v souladu s obecnými doporučeními:

 • Aby se zabránilo vysychání nosohltanové sliznice, měly by být v místnosti udržovány optimální klimatické podmínky: teplota by neměla překročit 18–20 stupňů, vlhkost by měla být 50–70%;
 • Pro navlhčení nosohltanové sliznice a snížení míry intoxikace je nutné konzumovat dostatečné množství tekutiny ve formě čisté vařené vody, kompotů, džusů, odvarů z léčivých bylin (šalvěj, heřmánek);
 • aby nedocházelo k dalšímu dráždivému účinku na krk, měla by být vyloučena pevná potrava, která upřednostňuje tekuté a kašovité potraviny (polévky, bujóny, tekuté mléčné kaše, želé)

Je to důležité! Jakékoli jídlo a kapalina spotřebovaná během ošetření by neměla být příliš studená nebo horká. Je také nutné vyloučit kořeněné, slané a uzené potraviny.

Lidové cesty

Při komplexní terapii faryngitidy jakékoli etiologie mají tradiční metody léčby vysokou účinnost. Jak léčit faryngitidu metodami bez léků? Jako metody alternativní medicíny při léčbě onemocnění krku:

 • čaje na bázi bylinných odvarů;
 • oteplování obklady (vlněný šátek svázaný kolem krku);
 • inhalace;
 • terapeutické masti na mazání hrdla;
 • opláchněte.

Bujóny léčivých rostlin snižují zánět, mají imunostimulační účinek. V pediatrii je zobrazeno:

 1. Ovocné nápoje připravené na bázi malin, kalina, černého rybízu, mletého cukrem.
 2. Infuze připravené z výše uvedených bobulí, šípky, anýzu. Všechny součásti nástroje jsou ve stejném poměru, nalijeme horkou vodu a trváme na termostatu po dobu tří až čtyř hodin. Používejte ve formě čaje několik dní až do úplného uzdravení.
 3. Ke snížení závažnosti zánětlivého procesu a odstranění suchého dráždivého kašle se používá kolekce z listů černého rybízu, ostružin, lipových květů a matky a nevlastní matky. Všechny složky jsou rozdrceny, smíchány ve stejném poměru a nality horkou vodou rychlostí lžíce sušiny na šálek vody. Vezměte padesát mililitrů třikrát denně.
 4. Teplé mléko s medem dobře hydratuje krk, změkčuje suchý kašel, zmírňuje záněty (rozpouští lžíci medu ve 200 ml teplého plnotučného mléka). Roztok používejte třikrát denně, dokud příznaky nezmizí.

Inhalace je považována za vysoce účinný prostředek ke změkčení suchého kašle, zkapalňování a odstraňování tlustých sekretů.

Vdechnutí může být prováděno přes konvici nebo misku s horkou vodou, kde se nalije:

 • Odvar z heřmánku, měsíčku a šalvěje (všechny ingredience se berou ve stejném poměru). Lžíce suché směsi nalijte 400 ml vroucí vody a použijte k inhalaci.
 • Pokud není alergie, pak v odvar získané výše, můžete přidat pár kapek tinktury eukalyptu a jednu kapku oleje tea tree nebo použít tyto látky jako samostatný prostředek pro inhalaci, které se nejprve rozpustí ve vodě.
 • Roztok vyrobený z jedlé sody, soli (pět gramů sušiny) a několika kapek jódu zředěného v litru pitné vody. Alkalická minerální voda (Borjomi, Polyana Kvasova, Narzan) může být také použita pro inhalaci.

Je to důležité! Vdechování v počátečních stadiích nemoci by mělo být prováděno s opatrností, protože tento postup může zhoršit stav pacienta a zvýšit otok sliznice hrdla.

Kloktání k léčbě různých onemocnění nosohltanu je účinným postupem pro snížení závažnosti zánětlivého procesu. Jako řešení pro oplach platí:

 • Infuze léčivých bylin (dubová kůra, jitrocel, měsíček, okoun). Polévková lžíce suché látky se nalije sklenicí horké pitné vody, která se několikrát denně natahuje, filtruje se a třikrát denně krystalizuje, dokud příznaky nezmizí.
 • Sodně solný roztok s přídavkem jodu, který se připravuje stejným způsobem jako inhalační prostředek.
 • Nástroj založený na propolisu. Tato látka má antimikrobiální a léčivé účinky, snižuje zánět. V pediatrii se používá 20% vodná propolisová tinktura a požadované množství léku se vypočítá v závislosti na věku pacienta (kapka roztoku pro každý rok života). Pro vyplachovací proceduru se potřebná dávka tinktury zředí ve 100 ml teplé pitné vody a postup se opakuje několikrát denně až do úplného uzdravení.

Je to důležité! Pokud dítě neví, jak postupovat nebo se bojí provést zákrok, doporučuje se zavlažovat hrdlo těmito roztoky pomocí spreje.

Při oplachování je nutné dodržovat jednoduchá doporučení:

 • jedna procedura by měla trvat asi deset minut;
 • najednou musíte použít alespoň sklenici roztoku;
 • musíte naklonit hlavu zpět tak, aby tekutina dobře dopadla na hřbet hltanu a mandlí, a vyslovte zvuk „s“;
 • Nepřežívejte roztok;
 • postup by neměl být prováděn dříve než hodinu a půl po jídle a také po dobu půl hodiny nejíst nebo nepít.

V léčbě nekomplikovaných onemocnění můžete také použít následující nástroje:

 1. Smíchejte jednu část roztoku propolisu a dvě části glycerinu zakoupené v lékárně, stejně jako olej z broskví nebo rakytníku. Výsledná směs třikrát denně promývá hrdlo.
 2. Jako delikatesa mohou být malé děti nabídnuty ke žvýkání na propolisu nebo k jídlu kusu cukru rafinovaného ve vodném roztoku propolisu.
 3. Ve formě kapek v nose a jako řešení pro oplachování, můžete použít čerstvě vymačkané šťávy z řepy (rostlinné prané, loupané, strouhané a vymačkané šťávy).
 4. Jako nosní kapky se pro dlouhodobé zvlhčení nosohltanové sliznice používají esenciální oleje rostlin, jako je eukalypt, čajovníky, rakytník a broskev.
 5. Ginger prostředky. Tato látka snižuje zánět, dezinfikuje, pomáhá očistit lymfatické uzliny, zvlhčuje nosohltanovou sliznici, snižuje závažnost bolesti. Při léčbě faryngitidy se kořen zázvoru nakrájí na malé kousky, nalijeme horkou vodou rychlostí čajové lžičky produktu na 200 ml vody. Směs se smíchá, přefiltruje, přidá se med a pije se 100 ml v malých doušcích dvakrát denně. Pro zlepšení imunity můžete denně používat čaje a dušené nápoje s malým množstvím zázvoru a medu po dobu deseti dnů.

Pro léčbu dítěte by měly být s opatrností používány éterické oleje, včelí produkty a jódové přípravky, protože existuje vysoká pravděpodobnost alergických reakcí a problémů se štítnou žlázou.

Pharyngitis u dětí; domácí léčba, poradenství Komarovsky

Faryngitida je zánětlivé onemocnění postihující hlavně sliznice hrdla a způsobující zvýšení objemu lymfatických uzlin. Onemocnění má akutní, subakutní a chronický průběh. Faryngitida je charakterizována příznaky jako:

 • mokrý kašel;
 • zimnice;
 • bolest v krku;
 • obecná slabost;
 • zvýšená teplota;
 • sucho v ústech atd.

Přítomnost určitých symptomů, stejně jako stupeň jejich závažnosti, závisí na stadiu onemocnění. Pro léčbu faryngitidy předepisují lékaři zpravidla léky a postupy založené na formě onemocnění.

Faryngitida u dětí: domácí léčba

Léčba faryngitidy u dětí doma by měla být přísně se souhlasem otolaryngologa a pediatra. Neměla by být žádná nezávislost v akcích, jinak by dítě mohlo být velmi špatně zraněno. Terapeutické metody zahrnují takové postupy, jako jsou:

 • provádění inhalace;
 • kloktání (pokud má dítě 2 roky nebo více);
 • Poskytování výživy, s výjimkou příjmu mastných, kořeněných, studených, kyselých a slaných potravin;
 • poskytování teplého nápoje dítěti, atd.

Batolata, která nedosáhla dvou let věku, nemohou správně kloktat. V tom případě se nebulizátor dostane na záchranu. Inhalace nemá menší terapeutický účinek než máchání, zejména pokud se používají bylinné dekory.

Kromě výše uvedených postupů, doma, dítě může být dán med s citronem a červenou paprikou, opláchne šťávou z řepy a Kalanchoe rostlinné šťávy, infuze česneku, cibule šťávy, vývar z borůvek a šalvěje, atd.

Komarovsky o léčbě faryngitidy u dětí

Komarovsky je známý pediatr, jehož názory poslouchají tisíce rodičů. Lékař má rozsáhlé zkušenosti s léčbou dětí všech věkových kategorií, takže jeho rada je vždy velmi cenná pro maminky a tatínky dětí. Pokud jde o faryngitidu, Komarovsky má také svůj vlastní názor. Lékař doporučuje zahájit léčbu dítěte následujícími opatřeními: t

 • zajistit, aby dítě bylo hojné, nutně teplý nápoj;
 • časté větrání dětského pokoje;
 • eliminovat účinky na tělo dítěte chladem: klystýr se studenou vodou, otírání studeným ručníkem, led, atd.
 • suchá pokožka dítěte by se neměla otírat, protože mohou okamžitě absorbovat produkty, které se používají k tření (vodka, ocet atd.);
 • Nakonec je nutné vzít dítě do nemocnice na výtěr z hltanu a krve (obecná analýza) k určení původce.

Léčba faryngitidy u dětí Komarovsky zakazuje neustálým přísunem antipyretik u dítěte. Tyto prostředky nevyléčí samotnou nemoc, ale pouze pomáhají překonat jeden z příznaků - horečku.

Také lékař proti vlastní léčbě dítěte. Bez znalosti příčiny onemocnění a jeho specifického patogenu je nemožné předepsat malou, kvalitní a kompletní léčbu. Předepsat terapeutický průběh užívání některých léků by měl pouze otolaryngolog po obdržení všech nezbytných testů dítěte. Faryngitida není zbytečně závažná a nebezpečná choroba - komplikace, které vznikly po onemocnění v důsledku nedostatečné léčby, mohou být nebezpečné a závažné.

Dr. Komarovsky naléhavě vyzývá maminky a tatínky, aby více dbali na lékařské předpisy, dávali dětem pouze ty léky a dávkování, které jim předepsal ošetřující lékař.

Neměli byste snížit nebo přeceňovat dávku léků, předčasně ukončit léčbu dítěte nebo naopak protáhnout ji delší dobu.

Preventivní opatření

Aby bylo dítě vždy zdravé od faryngitidy, Dr. Komarovsky doporučuje provést jednoduchá preventivní opatření. Patří mezi ně:

 • odstranění předmětů, které mohou hromadit velké množství prachu z bytu;
 • kalení dítěte;
 • instalace do zvlhčovačů dětského pokoje nebo jiných zdrojů vlhkosti;
 • zahrnují česnek a cibuli v dietě dítěte - to je jeden z nejúčinnějších produktů, které bojují proti patogenním mikrobům a bakteriím;
 • Často změňte zubní kartáček na své dítě, které v průběhu času může hromadit obrovské množství bakterií (je nutné změnit po utrpení nemoci);
 • poskytovat dítě s pravidelným příjmem kyseliny askorbové nebo častěji krmit dítě produkty obsahujícími vitamin C;
 • poskytnout dítěti pravidelný příjem vitamínů.

Léčba faryngitidy u dětí Komarovsky doporučuje začít hned od okamžiku, kdy drobky ukázaly první příznaky nemoci: dítě si stěžuje na bolest v krku, stagnuje, opouští své oblíbené hračky, horečku atd. Čím dříve se léčba začne, tím rychleji se dítě zotaví a rychleji se zotaví. vyhnout se nepříjemným komplikacím.

Léčba lidových prostředků faryngitidy u dětí: co může nahradit léčiva (část 2)

Faryngitida je akutní zánět sliznice hltanu. Pokud je nemoc ignorována, pak do konce 1-2 týdnů se patologický proces stává chronickým, což je obtížné léčit a často způsobuje recidivy.

Vzhledem k neformované imunitě jsou děti více než dospělí náchylné k onemocněním hrdla a nachlazení obecně, proto, pokud se bolest při polykání nebo vráskování objeví, není možné odložit léčbu v dlouhém boxu. Léčba faryngitidy s lidovými prostředky pro děti může dokonale doplnit lékovou terapii doporučovanou lékařem, stejně jako zmírnit příznaky nemoci, pokud použijete recepty v první den patologie.

Léčba faryngitidy u dětí lidovými metodami

Mezi nejúčinnější a nejčastěji používané typy léčby nemocí krku v tradiční medicíně patří: t

Je to důležité! Tradiční metody léčby faryngitidy u dětí nemohou nahradit komplexní terapii namalovanou lékařem. Pamatujte, že u dětí se komplikace vyvíjejí mnohem častěji než u dospělých, takže nechodte sami, pokud lékař trvá na antibiotikách.

Opláchněte

S bolestmi v krku dítěte a stížnostmi na potíže s polykáním není vůbec nutné okamžitě léčit do lékárny na léky - můžete si připravit oplachovací roztok vlastníma rukama z ingrediencí dostupných v každé domácnosti. Klasický roztok sody je klasifikován jako levný a velmi účinný prostředek pro bolení v krku, a pokud k němu přidáte další komponenty, efektivita procedury se výrazně zvýší.

Lidové léky na faryngitidu: roztok sodovky pro hrdlo:

Je to důležité! Děti trpící chorobami štítné žlázy, před použitím roztoku sodné soli s jodem by se měly vždy poradit se svým lékařem. Účinek jódu na tělo, dokonce i v takovém minimálním množství, může v některých případech způsobit zhoršení štítné žlázy.

Bylinné dekorace

Jak léčit lidové léky faryngitidy? Snažte se opláchnout bolest v krku bujónem léčivých bylin.

Mezi oblíbené s přirozenými protizánětlivými a antiseptickými vlastnostmi patří:

 • léčivé léky z heřmánku;
 • Hypericum tráva;
 • měsíčkové květy;
 • šalvěj bylina.

Recept na vaření vývaru není složitý - na 1 litr vody přidejte asi 1 polévkovou lžíci kopce bylin nebo sušených květin a vařte ve vodní lázni po dobu 15 minut. Poté zakryjeme vývar víčkem a necháme ho vychladnout, až vychladne.

Jakmile je vývar teplý a pohodlný pro hrdlo, je filtrován a opláchnut v bolestech v krku až 6-8 krát denně. Každý den je třeba vařit čerstvou dávku.

Je to důležité! Pokud je dítě náchylné k alergickým reakcím nebo jste měli případy těžkého bronchospasmu a laryngismu, pak je lepší experimentovat - léčivé rostliny často způsobují nepředvídatelnou reakci a čím nižší je věk dítěte, tím vyšší jsou rizika.

Propolis k léčbě krku

V lékárně si můžete koupit připravenou alkoholickou propolisovou tinkturu nebo si ji připravit sami, pomocí samotného propolisu, 96% ethylalkoholu a vody. Propolis je jedním z produktů včelařství, což je studna stopových prvků, aminokyselin, živin, vitamínů. V přírodě je to jeden z mocných antiseptik, který úspěšně bojuje i s nejpokročilejšími případy faryngitidy nebo angíny.

Podrobné pokyny pro výrobu propolis tinktury do-it-yourself na internetu, ale hotové léky by měly být dále ředěny vařené, chlazené vody v poměru 1 lžíce tinktury před opláchnutím hrdla.

Je to důležité! Je lepší nepoužívat takový předpis pro léčbu bolestí v krku pro děti do 6 let, protože propolis je vysoce alergenní produkt a díky alkoholu obsaženému v tinktuře může způsobit pocit pálení a bolest v krku.

Je-li vaše dítě starší 6 let a dobře snáší včelí produkty, měli byste kloktat pouze pod dohledem dospělé osoby. Naučte své dítě, jak postupovat správně a ujistěte se, že roztok náhodně polkne, protože to může způsobit těžké pálení v jícnu a žaludku a dokonce způsobit citlivost u citlivých dětí.

Chcete-li snížit intenzitu bolesti v krku, můžete dát své dítě lžičku medu pro pomalé vstřebávání.

Inhalace faryngitidy

Jak vyléčit lidové léky faryngitis dítě? Inhalační.

Jedná se o jednoduchý, ale velmi účinný postup, během kterého:

 • sliznice orofaryngu a horních dýchacích cest jsou dezinfikovány;
 • výtok z nosu se zastaví a výtok hlenu z nosu se sníží;
 • snížený suchý kašel;
 • sliznice jsou navlhčeny a nahromaděné sputum je odděleno.

Tepelná inhalace vám umožní vyhnout se přechodu onemocnění na chronickou formu nebo šíření infekce níže - do hrtanu a dýchacích cest.

Pro tento postup se obvykle používají odvarů bylin (heřmánek, tymián, šalvěj, třezalka) nebo éterických olejů, které přidávají 1-2 kapky do pánve horké vody. Během procedury dítě dýchá teplou párou, zakryje si hlavu ručníkem. Ve videu můžete vidět, jak je dítěti poskytnuta podobná inhalace a slyšet názor odborníků, jaký to má účinek.

Je to důležité! Před nadýcháním se ujistěte, že stoupání páry není příliš horké, protože to může vést k vážnému tepelnému popálení úst a horních cest dýchacích.

Pokud dítě trpí bronchospasmem, astmatem nebo častou laryngitózou s laryngostenózou, je třeba tuto inhalaci konzultovat s dětským lékařem. Pod vlivem tepla na tkáně krku a nosu se zvyšuje průtok krve do orgánů, což může vyvolat křeč dýchacích cest a edém hrtanu, takže buďte opatrní.

Navíc, pokud je dítě malého věku (do 3 let) zlobivé a není jasně naladěno na postup, pak by tento závazek měl být opuštěn - neustálé výkřiky a pláč dětí během inhalace významně zvýší riziko vzniku stejné laryngostenózy v důsledku ostrého průtoku krve na hrdlo.

Pokud má dítě chronickou faryngitidu a léčba lidovými léky nepomůže zmírnit zhoršení v počáteční fázi, pak podle doporučení lékaře v kombinaci s kloktadlami a tepelnými inhalacemi pomůže zkrátit dobu trvání akutní formy. Také další léčba chronické faryngitidy s lidovými prostředky pomáhá významně snížit riziko vynechání zánětlivého procesu v hrtanu, průduškách a plicích, které je často pozorováno u malých dětí.

Pitný režim pro faryngitidu

Často mohli rodiče pozorovat, že když je zima, virová infekce a bolest v krku, dítě odmítá jíst. V žádném případě by ho člověk neměl nutit k jídlu silou - odmítnutí jíst je taková obranná reakce organismu, kdy všechny síly směřují k boji proti infekci a ne k trávení potravy.

Léčba faryngitidy u dětských lidových prostředků zahrnuje hojný a zvýšený pitný režim. Tekutina napomáhá dostatečně zvlhčit sliznice nosohltanu, odstraňuje toxické látky z těla, podporuje vykašlávání sputa a zabraňuje pádu patologického procesu z hrdla do průdušek.

Pro děti si obvykle vybírají alkalické nápoje - čaje, kompoty, minerální vodu bez plynu, dogrose vývar, teplé mléko s medem a máslo. Mimochodem, medové máslo mléko nejen zmírňuje bolest při polykání, ale také pomáhá s chraplavým hlasem (obnovit funkci hrtanu), a pokud přidáte špetku jedlé sody do takového nápoje, dítě bude schopno dobře vykašlávat sputum.

Mnoho lidí omylem dává dětský čaj s citronem a během akutního stádia faryngitidy se nedoporučuje. Navzdory užitečnosti nápoje, vitamín C velmi dráždí zanícenou a zarudlou sliznici hrdla, čímž způsobuje dítěti ještě větší bolest.

Citronový čaj, brusinkové ovocné nápoje a další okyselené nápoje jsou dobré k pití asi 3-4 dny od nástupu nemoci, když bolest v krku ustoupí a pacient je na opravě.

Je to důležité! Pití během faryngitidy by mělo být dáno dětem v teple, nejlépe v posteli, zabaleno dítě dekou, aby ho správně zahřálo - tato jednoduchá doporučení pomáhají urychlit uzdravení.

Léčba lidové faryngitidy u dětí dává dobré výsledky a nepříznivě neovlivňuje vnitřní orgány dítěte, tolik léků (zejména antibiotik). Cena takové domácí léčby je levná, ale mnoho receptů může často nahradit drahé farmaceutické roztoky pro oplach nebo inhalaci.

Při rozhodování o léčbě Vašeho dítěte tradičním lékem nezapomeňte, že jste zodpovědný za zdraví a život dítěte, takže pokud si všimnete, že se stav pacienta nezlepšuje a jen se zhoršuje, neváhejte navštívit lékaře. Děti prvního roku života musí být okamžitě vyšetřeny lékařem - tradiční léčebné postupy pro tyto děti nemohou nahradit tradiční léčbu a často jsou ztráta času a rizik pro dítě.

Jak léčit faryngitidu u dětí doma s lékárnami nebo lidovými prostředky?

U dětí je imunitní systém stále slabý, takže častěji onemocní. Zvláště často se to děje, když dítě navštěvuje mateřskou školu.

Dospělí faryngitida čelí mnohem méně často než batolata. To může jít jako nezávislé virové onemocnění, a někdy to je komplikace SARS.

Léčba faryngitidy doma

Zánětlivý proces sliznic a lymfatických tkání hltanu se nazývá faryngitida. Onemocnění je nesmírně nepříjemné, protože v prvních dnech není tak snadné diagnostikovat a pokud začnete, je zde vysoké riziko chronické formy.

 1. Suchost a bolest v krku.
 2. Chrapot
 3. Mírné zvýšení teploty.
 4. Onemocnění je u dětí velmi obtížné. Mají vysokou horečku, konjunktivitidu, rýmu, poruchy spánku, vyrážky, ztrátu chuti k jídlu.

Mezi důvody patří:

 • Vydechování studeného vzduchu.
 • Chemické dráždivé látky, jako je tabákový kouř, prací prášek.
 • Současná onemocnění.
 • Dědičnost.
 • Sklon k alergiím.
 • Nesprávná práce endokrinního systému.
 • Suchý vnitřní vzduch.
 • Problémy s trávicím traktem, ledvinami, játry.

Nemoc má dvě fáze:

 • Pikantní Začíná to náhle. Pokud je včas stanovena diagnóza a podává se léčba, ustupuje faryngitida.
 • Chronické. Když předchozí formulář jde na drift, nemoc se „přesune na novou úroveň“. Pokud nebudete jednat, můžete brzy potřebovat operaci.

Pharyngitis a domácí léčba u dětí

Nejdříve musíte navštívit lékaře. Musí dítě prozkoumat a provést diagnózu. Pak předepsané léky a lidové prostředky. Lze použít:

 1. Opláchněte.
 2. Spreje
 3. Inhalace.
 4. Lízátka a prášky na krku.
 5. Antibiotika.
 6. Mazání nosohltanu.
 7. Vývary a tinktury bylin.

Je nezbytné, aby byla faryngitida u dětí komplexně léčena několika způsoby najednou. Pak bude výsledek mnohem rychlejší.

 • Použití antipyretik podle potřeby.
 • Je-li dítě slabé, pak je nutný odpočinek.
 • Pijte dostatek vody.
 • Hltan rtů, zavlažování, užívání protizánětlivých bonbónů a tablet.
 • Opláchnutí, instilace a opláchnutí nosu.
 • Užívání antibiotika, pokud je faryngitida způsobena bakteriální infekcí.

Všechny léky jsou vybírány podle věku dítěte. To dělá doktora.

Přípravy

Pokud mluvíme o mazání krku, pak se používají Lugol a Chlorophyllipt. Jsou dobře odstraněny zánětlivým procesem, podporují hojení. U malých dětí je Lugol užíván s opatrností, protože často trpí alergií na jód, který je hlavní složkou.

Tablety, pastilky, spreje pro hrdlo jsou vybírány ošetřujícím lékařem. Nejčastěji se používají aerosoly Orasept, Ingalipt, Geksoral. Hltan můžete zavlažovat 3-4krát denně.

Použití cukrovinek a pastilek je povoleno od pěti let. Ve většině případů jsou předepsány Faringosept, Septolete, Dekatilen, Strepsils, Doctor Mom, Stop Angin. Dávku zvolí lékař.

Opláchnutí může být provedeno pomocí Miramistinu, chlorhexidinu. Další dobrý antiseptický účinek má obyčejnou sodu. Zředí se teplou vodou, tato směs třikrát denně kloktá. Nepoužívejte tento nástroj příliš často, protože může vyschnout sliznici, která zpomalí regeneraci.

U faryngitidy dochází někdy k suchému neproduktivnímu kašli. Může být eliminován pomocí antitusických léků. Použijte Sinekoda, Stoptussina, Libeksina. Není možné takové léky předepsat sami. Pokud je kašel mokrý, pak je aplikujte přísně zakázáno. Proto je důležité, aby dítě vyšetřil lékař, pouze ví, jak léčit faryngitidu. Pokud má dítě sputum, pak začne aplikovat mukolytikum, které přispívá k jeho výtoku. Mezi tyto léky patří: ACC, Lasolvan, Ambroxol, Flavamed, Ambrobene. Vdechování může být provedeno.

Předpokládá se, že až čtyři roky není vhodné, aby děti předepisovaly vykašlávací léky. Nejlepší léčbou je bohatý teplý nápoj. Mukolytika jsou kontraindikována u kojenců, protože děti se nemohou vyrovnat s velkým průtokem hlenu.

K odstranění edému hltanu předepište antihistaminika. Může to být Eden, Erius.

Pokud je nemoc infekční v přírodě, pak jsou předepsány antivirové a antibakteriální léky. V takových případech se provádějí další testy k určení patogenu.

Léčba faryngitidy u dětí doma je možná pomocí lidových prostředků. Existuje mnoho receptů, které byly použity po celá desetiletí a dávají pozitivní výsledek. Pouze ošetřující lékař musí schválit všechny metody.

Lidové cesty

Hlavním nástrojem je mléko s medem. Dobře změkčuje bolest v krku, snižuje teplotu, ředí sputum. Také příjemné chuti. Děti milují tento lék.

Opláchněte hrdlo může být šťáva z brambor. Rychle odstraňuje zánětlivý proces. Použijte metodu již dospělé děti, někde od pěti let. Koneckonců, děti stále nemohou správně a účinně kloktat. Někdy používají zelné šťávy z červené řepy.

Propolisová tinktura se ředí broskvovým olejem a tento lék maže mandle 2-3 krát denně.

Inhalace bylin je také velmi užitečná a rychle eliminuje faryngitidu. Použijte šalvěj, měsíček, eukalyptus. Můžete dýchat přes vařené brambory. Je důležité, aby pára nebyla příliš horká, opatrovnictví dětí rozhodně nestojí za to.

Způsoby léčby jsou opravdu hodně. Je pouze nutné zvolit správnou metodu. A nezapomeňte se poradit s lékařem.

Prevence

Je snazší předcházet nemoci než léčit dlouho. Základní opatření:

 1. V místnosti použijte zvlhčovač.
 2. Pravidelné větrání dvakrát denně.
 3. Chůze na čerstvém vzduchu.
 4. Kempování.
 5. Diety. Nejezte pikantní, slané.
 6. Příjem vitamínu.
 7. Je nemožné, aby dítě přehřívalo nebo přehřálo.
 8. Hygiena.
 9. Během epidemií se nezúčastněte mateřských škol a jiných přeplněných míst.
 10. Při prvních příznacích se musíte poradit s lékařem. Samoléčba pro malé děti je nepřijatelná.

Tato jednoduchá pravidla pomohou vyhnout se většině infekčních nemocí a nachlazení. Přispívají k tomu, že dítě díky zdravé imunitě roste zdravě.

Faryngitida je nepříjemné onemocnění, které způsobuje zánět sliznice a lymfoidní tkáně v krku. Malé děti mladší 2 let jsou velmi nemocné. Mezi příznaky patří lechtání, bolest v krku, suchý kašel, nízká horečka, chrapot. Pokud léčbu nezačnete včas, faryngitida se může stát chronickou. A to je mnohem nepříjemnější než akutní.

Léky obvykle předepsané oplachování Miramistin, přijetí takových bonbónů a tablet, jako Faringosept, Dekatilen, Septolete. Lze použít spreje Orasept, Ingalipt. Další praxí je mazání hrdla Lugolem a Chlorophylliptem. Při suchém kašli může být předepsán Sinekod nebo Stoptussin.

Faryngitida je také léčena lidovými prostředky: byliny, mléko s medem, kloktání bramborovou šťávou, zelí, řepa.

V každém případě je léčba předepsána lékařem, který je zodpovědný za zdraví dítěte. Užívání léků bez konzultace s lékařem může mít závažné důsledky pro dítě.

Pharyngitis domácí léčba u dětí

 • Důvody
 • Příznaky a příznaky
 • Léčba drogami
 • Léčba lidových prostředků
 • Prevence

Faryngitida je zánět lymfoidní tkáně a sliznice hltanu. Lze diagnostikovat u dítěte jakéhokoliv věku. Vyžaduje lékařské ošetření, stejně jako z akutního kurzu může jít do chronické fáze. Prevence zahrnuje odstranění faktorů, které mohou způsobit nemoc. Symptomatologie závisí na individuálních vlastnostech malého organismu a stavu imunitního systému. Vzhledem k tomu, že děti mají dost často faryngitidu, je užitečné, aby rodiče o tomto onemocnění věděli co nejvíce informací.

Důvody

Faryngitida nezačne sama o sobě. Existuje řada faktorů, které vyvolávají zánět hltanu. Potřebují vědět, co přesně způsobuje nemoc, aby se jim mohli příště vyhnout. Mohou to být:

 • inhalace studeného, ​​horkého nebo znečištěného vzduchu je hlavní příčinou faryngitidy;
 • vliv různých chemických podráždění: pokud je například dýchací systém dítěte v neustálém kontaktu s plyny, tabákovým kouřem, kořeněným jídlem, prachem;
 • působení škodlivých mikroorganismů (stafylo, strepto, diplo, pneumokoky, hemophilus bacilli, moracsells, difteria corynebacterium);
 • viry (chřipka, adeno-, enterovirus, herpes) - v tomto případě je diagnostikována virová faryngitida u dětí, která je léčena hlavně antibiotiky;
 • houby rodu Candida;
 • intracelulární činidla (mikroplazma, chlamydie);
 • šíření infekce mimo ohnisko zánětu, které je příliš blízko hltanu (nemoci jako rýma, sinusitida, angína, zánět zubů, adenoiditida, stomatitida, angina pectoris), zejména herpes faryngitida se často vyskytuje u dětí, když infekce z rtů ovlivňuje sliznici úst a hltanu ;
 • SARS, infekční mononukleóza, spalničky, šarlatová horečka.
 • genetická predispozice;
 • tendence k alergickým reakcím;
 • chronická onemocnění nosních dutin;
 • hypovitaminóza (nejčastěji nedostatek retinolu);
 • endokrinní poruchy (diabetes mellitus, hypotyreóza);
 • abnormální vývoj nebo poranění (mechanické poškození) nosní přepážky;
 • tepelné a chemické popáleniny sliznice hltanu;
 • neustálý pobyt dítěte v místnosti s nízkou vlhkostí;
 • problémy s činností gastrointestinálního traktu, srdce, ledvin.

V závislosti na příčinách onemocnění existují dva stupně jeho průběhu. Pokud je sliznice hltanu přímo ovlivněna některým z faktorů uvedených výše, u dětí se vyvíjí akutní faryngitida, která je úspěšně léčena léky. Pokud bylo onemocnění zjištěno příliš pozdě nebo nebylo plně léčeno, může se u dítěte vyvinout chronická faryngitida způsobená příliš dlouhým podrážděním sliznice hltanu. To může mít za následek vážné následky - atrofickou a granulovanou faryngitidu, která může vyžadovat operaci. Aby se tomu zabránilo, je vhodné tuto chorobu co nejrychleji identifikovat a včas ji rozpoznat příznaky.

Příznaky a příznaky

V závislosti na stadiu onemocnění a povaze onemocnění mohou být příznaky faryngitidy u dětí odlišné. Rodiče si je mohou všimnout a předpokládat, že dítě má dýchací potíže. Přesnou diagnózu provádí výhradně lékař po důkladném vyšetření a analýze. Svými příznaky je nemoc velmi podobná angína a bolest v krku. Mezi hlavní příznaky faryngitidy patří:

Příznaky chronického onemocnění jsou obvykle méně výrazné, ale v akutní fázi jsou horší. V některých případech jsou příznaky faryngitidy u dětí velmi podobné klinickému obrazu toku anginy pectoris nebo angíny. Poté, co se dopustili chyby v diagnostice nemoci, rodiče často začínají nevhodně léčit děti doma, což vede ke komplikacím a nežádoucím následkům. Proto je důležité včas se poradit s lékařem a řídit se všemi jeho doporučeními, pokud bylo dítě diagnostikováno s faryngitidou.

Léčba drogami

Po diagnóze (vyšetření hltanu a stěr z ní) lékař předepíše dětem léčbu faryngitidy, která obvykle závisí na stadiu a typu onemocnění. Všechny předpisy a doporučení specialisty by měly být přísně dodržovány, aby se zánět léčil co nejdříve. Každá iniciativa je plná dalších komplikací pro zdraví dětí, takže se ujistěte, že je třeba dokončit celý průběh léčby od začátku do konce. Lékařské léky, jako jsou léky, se obvykle používají k léčbě faryngitidy u dítěte:

Kloktadla s různými antiseptickými roztoky: furatsilina a jod (2 kapky na sklenici vody), soda, sůl (1 lžička), mangan (přinášejí do mírně růžové barvy), peroxid vodíku (1 polévková lžíce), Validol (1 tableta), jablečný ocet (1 polévková lžíce l.), Měsíček na alkoholu (1 lžička), Rotokana (1 lžička), Romazulan (½ lžičky);

Antibiotika pro faryngitidu u dětí jsou předepisována pouze v případě, že její povaha je virová, bakteriální, infekční: obvykle se předepisují lokální přípravky (Bioparox, Hexoral, Biseptol), méně často pro perorální podání (ampicilin);

 • Expozice laserem

Někdy dochází k laserovému působení na sliznici hltanu, hašení metodou rádiových vln, kryodestrukci postranních válců a granulí, kauterizace dusičnanem stříbrným - tato léčba je předepsána při postupném onemocnění;

Lékaři aktivně předepisují takové léky na faryngitidu u dětí, jako antiseptické spreje pro postřik hrdla - Yoks, Givalex, Ingalipt, Hexasprey, Kameton, Propasol;

Léčba hnisavých granulí hltanu Lugolem, Protargolem, propolisem;

Lozengy, pastilky, pilulky s antibakteriálními, analgetickými, změkčujícími účinky: Falimint, Laripront, Strepsils, Faringosept, Angisept, Septolete, Neo-Angin, Faringopils, Imudon, Dr. Theis, Imudon - podle mnoha z nich, kteří jsou z nich milovníci, mohou být jejich oblíbenci. u dětí, protože jsou příjemné chuti a jsou přijímány s potěšením i nejmenším pacientům;

Při atrofickém zánětu, inhalaci oleje, klimatoterapii, instilaci nosních kapek se používá;

 • Antimykotika

Faryngomykóza je léčena antimykotiky (amfotericin, diflucan, Nizoral, itrakonazol), mazáním a zavlažováním hltanu antifungálními roztoky, terapií CUVF (krátkovlnné ultrafialové záření);

Miramistin se dokonale doporučuje pro faryngitidu u dětí: minimální kontraindikace a vedlejší účinky, antiseptický účinek, přichází ve formě pohodlného spreje, mohou být používány ve věku od 3 let, a co je nejdůležitější - tento lék zvyšuje antibiotickou léčbu, i když samotný Miramistin není antibiotikum;

 • Endofaryngeální instilace

Endofaryngeální instilace antiseptik se provádí u kojenců;

 • Operativní terapie

Někdy je léčba granulované faryngitidy u dítěte prováděna okamžitě: oblasti zarostlého hlenu hltanu a hnisavých granulí jsou ošetřeny laserem, zatímco okolní zdravý povrch není poškozen;

 • Antimikrobiální terapie

Pokud existuje hrozba bakteriálních komplikací, je předepsána systémová antimikrobiální terapie.

Nejkontroverznějším bodem v této problematice je léčba faryngitidy u dětí s antibiotiky, protože neprochází bez stopy: imunita je snížena, práce některých vnitřních orgánů je narušena. Systémová antibiotika jsou však v tomto případě jmenována velmi zřídka, kdy hrozí vážné ohrožení zdraví dítěte. Ve většině případů je lékař omezen na spreje s antibakteriálními vlastnostmi, jejichž poškození je minimální. Za účelem pomoci hlavní terapii nemoci může lékař někdy doporučit, jak léčit faryngitidu u dítěte doma pomocí populárních receptů.

Léčba lidových prostředků

Rodiče musí pochopit, že léčba faryngitidy u dětských lidových léků může být prováděna pouze se souhlasem lékaře jako doplňková léčba na hlavní chod. Nezávislé užívání bylin, včelích produktů a jiných prostředků tradiční medicíny může vést k nežádoucím důsledkům pro zdraví dítěte. Provádění léčby doma je možné pouze po konzultaci s odborníkem. Může doporučit následující recepty, které při správném použití urychlí zotavení.

 1. Med zabalte na nohy

Přiveďte přírodní včelí med do tekutého, teplého stavu pomocí parní lázně. Liberálně promažte nohy dítěte a zabalte je do několika vrstev gázy nebo obvazu. Na vrcholu by bylo hezké nosit vlněné ponožky. Doba akce je půl hodiny. Dělat denně. Průběh léčby je až do úplného uzdravení.

Léčba akutní faryngitidy u dětí s bylinkami se ukázala jako vynikající. S jejich pomocí se provádí kloktání, které snižuje bolest, snižuje zánět a zmírňuje celkový stav dítěte. K tomuto účelu můžete použít odvarů a nálevů květů heřmánku, levandule, černého bezu, šalvěje, eukalyptu, máty, oregana, dubové kůry, lopuchu, maliny, sléz, podběl, althea, jetele, lněného semene, kalamového kořene bažiny které mají protizánětlivé a analgetické účinky. Opláchněte denně 3-4 krát až do zotavení.

 1. Vodka se stlačuje na krku

Navlhčete gázu (lze ji nahradit jakýmkoliv bavlněným hadříkem) ve vodce, připevnit ji na krk dítěte, přikrýt celofánem, pak tlustou vrstvou vaty, zpevnit obklad vázáním šálu nebo šálu. Doba působení - 2 hodiny. Dělat denně. Průběh léčby je 3-4 dny.

Přidejte dvě nakrájené stroužky česneku do sklenice rajčatové šťávy (měla by být při pokojové teplotě). Pijte denně po obědě za týden. Buďte opatrní: pro takovou národní léčbu faryngitidy existují kontraindikace - jakékoliv problémy se žaludkem.

 1. Inhalace na pár brambor

Vaříme čerstvé, oloupané brambory. Musíte se ohnout přes pánev, jen odstranit z tepla, bez víka (ale ne velmi nízká, aby se zabránilo dýchacího traktu z hoření). Zakryjte si hlavu ručníkem nebo kapesníkem. Doba akce - 5-7 minut. Dělat denně. Průběh léčby je 3-4 dny.

 1. Horčičná koupel

V 5 litrech teplé (téměř horké) vody rozpusťte 100–200 g čerstvého hořčičného prášku. Je nezbytné snížit nohy do umyvadla s takovou vodou a zahřívat je na 15–20 minut. Během procedury můžete neustále přidávat horkou vodu. Doporučuje se provádět denně před spaním. Tento postup je však kontraindikován, pokud faryngitida u dítěte postupuje se zvýšenou teplotou.

Nyní víte, jak léčit faryngitidu u dítěte: podle předpisu lékaře, s léky, a také jako pomocná terapie - s lidovými prostředky. Pokud se používá správně, zotavení bude rychlé a nemoc nezanechá žádné stopy. A pamatujte: prevence je vždy mnohem jednodušší než léčba. Proto udělejte vše, aby vaše dítě už nikdy nemělo faryngitidu. To je možné díky efektivním a pravidelným preventivním opatřením.

Prevence

Aby se zabránilo faryngitidě, je nutná pravidelná systematická prevence, která se skládá z následujících preventivních opatření:

 • neumožňují podchlazení nebo přehřátí malého těla;
 • zkuste, aby dítě nedýchalo znečištěný vzduch;
 • vyloučit trvalý kontakt dýchacích orgánů s plyny, tabákovým kouřem, prachem, kořeněnými potravinami;
 • posílit imunitní systém všemi možnými způsoby (poskytnout mu čerstvý vzduch, správnou výživu, dobrý spánek, příznivou psychologickou atmosféru atd.), aby se oslabil vliv mikroorganismů, virů, plísňových infekcí, intracelulárních činidel na organismus;
 • včasné léčení všech nemocí;
 • pravidelně provádět vitaminovou terapii;
 • pokuste se vyhnout zranění (mechanickému poškození) nosní přepážky;
 • zajistit normální úroveň vlhkosti v místnosti;
 • Aby se zabránilo exacerbacím chronické faryngitidy, jsou prováděna preventivní opatření k rehabilitaci infekčních ložisek (léčba rýmy, sinusitidy, resekce nosní přepážky, adenotomie), navrácení nosního dýchání, léčba gastrointestinálních onemocnění a odstranění zubního kazu.

Aby vaše dítě bylo zdravé a nikdy neví, co je faryngitida, postupujte podle těchto tipů, okamžitě vyhledejte pomoc lékařů, přesně dodržujte jejich odborná doporučení. To není nemoc, kterou lze léčit, spoléhající pouze na recepty babičky. Pravidelnými preventivními opatřeními pokud možno eliminujte výskyt komplikací a závažných následků pro zdraví dětí.

Jsme v sociálních sítích

Zánět, který se vyvíjí v sliznici av lymfoidních tkáních hltanu, se nazývá faryngitida. Onemocnění nejčastěji nepředstavuje ohrožení života, a proto nevyžaduje hospitalizaci a léčbu lze provádět ambulantně. To je důvod, proč rodiče potřebují vědět, jaké jsou hlavní příznaky nemoci, její charakteristické příznaky, stejně jako pochopit, jak léčit faryngitidu u dětí doma, aby se předešlo komplikacím. Nejčastěji dochází k zánětu sliznice hltanu u dětí v důsledku vystavení patogenních mikroorganismů organismu nebo v důsledku těžké podchlazení.

Vlastnosti léčby

Protože zánět hrdla může být infekční a neinfekční, je nutné léčit faryngitidu u dětí různými způsoby. Takže s neinfekční povahou nemoci může být faryngitida u dětí doma vyléčena pouze tradičními metodami medicíny. Zatímco u infekční faryngitidy se zpravidla vyžaduje komplexní léčba s použitím léků.

O povaze faryngitidy ukazují příčiny zánětu. Pokud je bolest v krku, škrábanec, suchý kašel, pocit cizího předmětu v hrdle důsledkem silného pachu, konzumace příliš studeného nebo horkého jídla nebo nápojů, znamená to neinfekční povahu onemocnění. Pokud se zánět vyvinul pod vlivem virů nebo bakterií a je doprovázen horečkou, rýmou, nárůstem krčních lymfatických uzlin, pak to nejčastěji indikuje infekční povahu onemocnění.

Je to důležité! Jakákoli forma faryngitidy v nepřítomnosti včasné a účinné léčby je nebezpečná rozvojem závažných komplikací (zánět středního ucha, bronchitida), stejně jako přechod onemocnění na chronickou formu.

Léčba faryngitidy nejčastěji zahrnuje odstranění hlavních symptomů a příčin onemocnění.

 • Pokud je známo, že se virus (chřipka, parainfluenza nebo herpes) stal příčinou onemocnění, doporučuje se použití antivirotik (Laferobion, Arbidol, Remantadine, Anaferon), které urychlí zotavení a sníží riziko komplikací.
 • Za předpokladu, že krevní test a bakteriální očkování výtěru z krku odebrané pacientovi odhalily přítomnost bakteriální infekce, pak se v tomto případě antibakteriální léčiva používají při léčbě onemocnění (Sumamed, Augmentin).
 • Pro snížení bolesti v nosohltanu se antiseptické přípravky používají ve formě sprejů, pastilek, pastilek a pastilek (Septefril, Lizobact, Ingalipt, Chlorophyllipt).

Je to důležité! Při výběru antiseptika pro krk je třeba vzít v úvahu nejen věk dítěte, ale také jeho individuální vlastnosti, protože použití sprejů u některých dětí může způsobit nevolnost nebo křeč hrtanu.

 • Při významné hypertermii (nad 38 stupňů) je nutné používat antipyretika, dětem se ukazuje použití paracetamolu nebo produktů na bázi ibuprofenu (Panadol, Nurofen).

Léčba faryngitidy u dětí v domácnosti by měla být prováděna v souladu s obecnými doporučeními:

 • Aby se zabránilo vysychání nosohltanové sliznice, měly by být v místnosti udržovány optimální klimatické podmínky: teplota by neměla překročit 18–20 stupňů, vlhkost by měla být 50–70%;
 • Pro navlhčení nosohltanové sliznice a snížení míry intoxikace je nutné konzumovat dostatečné množství tekutiny ve formě čisté vařené vody, kompotů, džusů, odvarů z léčivých bylin (šalvěj, heřmánek);
 • aby nedocházelo k dalšímu dráždivému účinku na krk, měla by být vyloučena pevná potrava, která upřednostňuje tekuté a kašovité potraviny (polévky, bujóny, tekuté mléčné kaše, želé)

Je to důležité! Jakékoli jídlo a kapalina spotřebovaná během ošetření by neměla být příliš studená nebo horká. Je také nutné vyloučit kořeněné, slané a uzené potraviny.

Lidové cesty

Při komplexní terapii faryngitidy jakékoli etiologie mají tradiční metody léčby vysokou účinnost. Jak léčit faryngitidu metodami bez léků? Jako metody alternativní medicíny při léčbě onemocnění krku:

 • čaje na bázi bylinných odvarů;
 • oteplování obklady (vlněný šátek svázaný kolem krku);
 • inhalace;
 • terapeutické masti na mazání hrdla;
 • opláchněte.

Bujóny léčivých rostlin snižují zánět, mají imunostimulační účinek. V pediatrii je zobrazeno:

 1. Ovocné nápoje připravené na bázi malin, kalina, černého rybízu, mletého cukrem.
 2. Infuze připravené z výše uvedených bobulí, šípky, anýzu. Všechny součásti nástroje jsou ve stejném poměru, nalijeme horkou vodu a trváme na termostatu po dobu tří až čtyř hodin. Používejte ve formě čaje několik dní až do úplného uzdravení.
 3. Ke snížení závažnosti zánětlivého procesu a odstranění suchého dráždivého kašle se používá kolekce z listů černého rybízu, ostružin, lipových květů a matky a nevlastní matky. Všechny složky jsou rozdrceny, smíchány ve stejném poměru a nality horkou vodou rychlostí lžíce sušiny na šálek vody. Vezměte padesát mililitrů třikrát denně.
 4. Teplé mléko s medem dobře hydratuje krk, změkčuje suchý kašel, zmírňuje záněty (rozpouští lžíci medu ve 200 ml teplého plnotučného mléka). Roztok používejte třikrát denně, dokud příznaky nezmizí.

Inhalace je považována za vysoce účinný prostředek ke změkčení suchého kašle, zkapalňování a odstraňování tlustých sekretů.

Vdechnutí může být prováděno přes konvici nebo misku s horkou vodou, kde se nalije:

 • Odvar z heřmánku, měsíčku a šalvěje (všechny ingredience se berou ve stejném poměru). Lžíce suché směsi nalijte 400 ml vroucí vody a použijte k inhalaci.
 • Pokud není alergie, pak v odvar získané výše, můžete přidat pár kapek tinktury eukalyptu a jednu kapku oleje tea tree nebo použít tyto látky jako samostatný prostředek pro inhalaci, které se nejprve rozpustí ve vodě.
 • Roztok vyrobený z jedlé sody, soli (pět gramů sušiny) a několika kapek jódu zředěného v litru pitné vody. Alkalická minerální voda (Borjomi, Polyana Kvasova, Narzan) může být také použita pro inhalaci.

Je to důležité! Vdechování v počátečních stadiích nemoci by mělo být prováděno s opatrností, protože tento postup může zhoršit stav pacienta a zvýšit otok sliznice hrdla.

Kloktání k léčbě různých onemocnění nosohltanu je účinným postupem pro snížení závažnosti zánětlivého procesu. Jako řešení pro oplach platí:

 • Infuze léčivých bylin (dubová kůra, jitrocel, měsíček, okoun). Polévková lžíce suché látky se nalije sklenicí horké pitné vody, která se několikrát denně natahuje, filtruje se a třikrát denně krystalizuje, dokud příznaky nezmizí.
 • Sodně solný roztok s přídavkem jodu, který se připravuje stejným způsobem jako inhalační prostředek.
 • Nástroj založený na propolisu. Tato látka má antimikrobiální a léčivé účinky, snižuje zánět. V pediatrii se používá 20% vodná propolisová tinktura a požadované množství léku se vypočítá v závislosti na věku pacienta (kapka roztoku pro každý rok života). Pro vyplachovací proceduru se potřebná dávka tinktury zředí ve 100 ml teplé pitné vody a postup se opakuje několikrát denně až do úplného uzdravení.

Je to důležité! Pokud dítě neví, jak postupovat nebo se bojí provést zákrok, doporučuje se zavlažovat hrdlo těmito roztoky pomocí spreje.

Při oplachování je nutné dodržovat jednoduchá doporučení:

 • jedna procedura by měla trvat asi deset minut;
 • najednou musíte použít alespoň sklenici roztoku;
 • musíte naklonit hlavu zpět tak, aby tekutina dobře dopadla na hřbet hltanu a mandlí, a vyslovte zvuk „s“;
 • Nepřežívejte roztok;
 • postup by neměl být prováděn dříve než hodinu a půl po jídle a také po dobu půl hodiny nejíst nebo nepít.

V léčbě nekomplikovaných onemocnění můžete také použít následující nástroje:

 1. Smíchejte jednu část roztoku propolisu a dvě části glycerinu zakoupené v lékárně, stejně jako olej z broskví nebo rakytníku. Výsledná směs třikrát denně promývá hrdlo.
 2. Jako delikatesa mohou být malé děti nabídnuty ke žvýkání na propolisu nebo k jídlu kusu cukru rafinovaného ve vodném roztoku propolisu.
 3. Ve formě kapek v nose a jako řešení pro oplachování, můžete použít čerstvě vymačkané šťávy z řepy (rostlinné prané, loupané, strouhané a vymačkané šťávy).
 4. Jako nosní kapky se pro dlouhodobé zvlhčení nosohltanové sliznice používají esenciální oleje rostlin, jako je eukalypt, čajovníky, rakytník a broskev.
 5. Ginger prostředky. Tato látka snižuje zánět, dezinfikuje, pomáhá očistit lymfatické uzliny, zvlhčuje nosohltanovou sliznici, snižuje závažnost bolesti. Při léčbě faryngitidy se kořen zázvoru nakrájí na malé kousky, nalijeme horkou vodou rychlostí čajové lžičky produktu na 200 ml vody. Směs se smíchá, přefiltruje, přidá se med a pije se 100 ml v malých doušcích dvakrát denně. Pro zlepšení imunity můžete denně používat čaje a dušené nápoje s malým množstvím zázvoru a medu po dobu deseti dnů.

Pro léčbu dítěte by měly být s opatrností používány éterické oleje, včelí produkty a jódové přípravky, protože existuje vysoká pravděpodobnost alergických reakcí a problémů se štítnou žlázou.