Komplexní cvičení při pneumonii

Fyzikální terapie u pneumonie má velkou terapeutickou hodnotu a přispívá k zotavení ne méně než léčba léky. Jmenovaná tělesná výchova, v závislosti na fyziologických a klinických projevech nemoci. Speciální cvičení pomohou minimalizovat riziko respiračního selhání a předcházet všem komplikacím.

Co je to pneumonie

Pneumonie je zánět plicní tkáně, který je způsoben různými bakteriemi. Symptomy pneumonie se projevují různými způsoby:

 • kašel;
 • vyšetření ukáže lokální změny v plicích, zejména sípání, oslabení dýchání;
 • během radiografie, oblast plic bude znatelně tmavší, toto je kvůli skutečnosti, že tekutina se hromadí v tom - exsudát;
 • na celkový stav těla: pacient má slabost, zhoršení chuti k jídlu, bledost, horečku, únavu;
 • nadměrné pocení;
 • potíže s dýcháním: pro pacienta je těžké vdechnout nebo vydechnout kvůli bolesti.

Stejně jako každé zánětlivé onemocnění, pneumonie s rozvojem patogenní mikroflóry v plicích dochází se zvýšením tělesné teploty. Charakterem tohoto onemocnění je, že teplota je neustále na úrovni 37-38 ° a nespadá do 3 dnů.

Kašel může nebo nemusí být přítomen. Produkce sputa pro pneumonii není typická, zpravidla se objeví sputum, pokud zánět postihuje nejen plíce, ale i průdušky.

Typy pneumonie a faktory přispívající k rozvoji onemocnění

Pneumonie je dvou typů: lobar, když jsou postiženy všechny plíce, a fokální, když je ovlivněna pouze jedna oblast. Když se vytvoří lobar a fokální pneumonie v lumen alveolického exsudátu (sputum), který vylučuje postiženou oblast z dechu. Po krupózní pneumonii mohou zůstat adheze, které omezují normální dýchání. Toto onemocnění postihuje celý kardiovaskulární systém člověka.

Primárně se pneumonie vyskytuje u pacientů s oslabeným imunitním systémem, stejně jako u lidí s výraznou hypovitaminózou. Proto byste měli vždy jíst v potravinách bohatých na vitamíny a teplejší v chladném počasí.

Faktory pro rozvoj pneumonie:

 • křivice;
 • srdeční onemocnění;
 • perinatální patologie;
 • aspirační syndrom;
 • časté chlazení.

Příčinci tohoto onemocnění jsou bakterie pneumokokové skupiny a hemofilní bacily. Někdy pneumonie je způsobena Staphylococcus aureus a dokonce E. coli. Proto by měl být pacient nejprve testován na typ mikroorganismu, který nemoc způsobil, aby mohl znát a aplikovat nezbytnou léčbu drogami. V přítomnosti této nemoci pomůže přesné stanovení diagnózy pouze rentgen.

Léčba pneumonie

Proces obnovy je obvykle dlouhý. Se správným přístupem však můžete brzy dosáhnout dobrých výsledků a úplného uzdravení. S legionella pneumonia je indikován rifampicin. Plísňová pneumonie vyžaduje použití přípravků flukonazolu (diflukan) nebo amfotericinu B.

Pro léčbu pneumonie antibiotika použitého: (. Erythromycin, Rovamycinum, azithromycin a kol), penicilin a polosyntetických penicilinů (. Ampicilin, amoxicilin, amoxiclav, atd.), Různé generace cefalosporinů (cefalexin, cefuroxim, ceftriaxonu, cefoperazon), makrolidy. U těžké pneumonie se používají aminoglykosidy, imipenemy (thienes) a kombinace léčiv z různých skupin, včetně sulfonamidů nebo metronidazolu.

Zvláštní roli při léčbě pneumonie hraje terapeutická tělesná kultura. Pomocí cvičení v kombinaci s léky může být zotavení výrazně urychleno.

Cíle a kontraindikace fyzikální terapie pneumonie

Fyzikální terapie provádí následující úkoly:

 1. Zvýšené sputum
 2. Zrychlení eliminace zánětu, zlepšení průchodnosti průdušek a drenážní funkce průdušek.
 3. Obnovte nebo zlepšíte funkci dýchání.
 4. Zrychlení absorpce v zánětlivých procesech.
 5. Výživný účinek na všechny orgány a systémy těla.
 6. Zlepšení ventilačních a perfuzních vztahů (eliminace disociace mezi alveolární ventilací a plicním průtokem krve).
 7. Eliminace svalové nerovnováhy.
 8. Zlepšování aktivity kardiovaskulárního systému a ochranných vlastností organismu.
 9. Obnovení jednotnosti ventilace díky zvládnutí metody řízení dýchání.
 10. Snížení bronchospasmu.
 11. Zvýšení psychického stavu a tolerance k pohybovým aktivitám.
 12. Snížení intoxikace a stimulace imunitních procesů.
 13. Zlepšení aktivity neurohumorálních mechanismů regulace respiračních funkcí.

Kontraindikace pro cvičení:

 1. Dekompenzované selhání oběhu v případě patologií kardiovaskulárního systému (dilatační kardiomyopatie, stavy po infarktu myokardu, život ohrožující arytmie).
 2. Přítomnost plicního abscesu proniknout do průdušek.
 3. Hemoptýza nebo její hrozba.
 4. Zhoršení celkového stavu, výskyt horečky.
 5. Astmatický stav.
 6. Třetí stupeň respiračního selhání.
 7. Závažné duševní nemoci, které brání normální komunikaci mezi pacientem a lékařem pro terapii cvičení.
 8. Kompletní atelektáza plic.
 9. Zvýšení respiračního selhání, výskyt dýchacího dechu v klidu, navzdory použití krátkodobě působících beta-adrenomimetik (salbutamol, fenoterol).
 10. Akumulace velkého množství tekutiny v pleurální dutině.

Soubor cvičení pro pneumonii

 1. Výchozí poloha: postavení, ramena uvolněná. Pomalé chůze na oddělení po dobu 2-3 minut, dýchání je libovolné. Pak musíte zvednout ruce a otočit se na stranu (4-6 krát) v kombinaci s hlubokým dýcháním. Pak musíte vylézt na ponožky (7-8 krát), volně dýchat.
 2. Poté musíte ležet na zádech a klidně dýchat 2-3 minuty. Zůstat ve stejné pozici, zvednout ruce a vdechnout, nižší - výdech.
 3. Další cvičení cvičení - vleže, paže do strany - inhalovat, zvednout kolena na hrudi - výdech.
 4. Výchozí poloha: vleže, paže podél těla. Supinace a pronace rukou; dýchání je libovolné. Počet opakování je 6-8. Tempo je průměrné.
 5. Pacient ležící na zádech s náhodným dýcháním by měl střídavě roztahovat nohy.
 6. Pacient ležící na levé straně s náhodným dýcháním provádí kruhovými pohyby pravou rukou.
 7. Pacient s pneumonií, který je vsedě na židli, když vdechuje, rozpřáhne ruce na stranu, když vydechne, objímá se za ramena.
 8. Výchozí poloha: rovně, ruce visí volně. Je nutné ohýbat při pokusu o dosažení levé nohy pravou rukou a naopak (7-8 krát). Hloubka dýchání je libovolná.
 9. Další cvičení cvičení - ze stoje: jedna ruka nahoru, druhá - dolů. Rychle vyměňte ruce.
 10. Výchozí poloha: vleže, ruce na opasku. Při kolenním kloubu se střídavě střídají pravé a levé nohy, pata klouže po posteli; dýchání je libovolné. Počet opakování je 3-4. Tempo je pomalé.

Nabíjení pro obnovení dýchání

Hlavním cvičením techniky je zadržet dech. Pacient po krátkém výdechu zadržuje dech na několik sekund. Tentokrát se nazývá respirační pauza. Pacient musí opakovat cvičení až 12krát denně, přičemž každý den prodlužuje dobu pauzy dýchacích cest o 5-10 sekund. Lékař musí v době cvičení pozorovat pacienta pomocí stopek.

Dechová a drenážní cvičení by měla být střídána s cvičeními na končetinách a relaxací svalů ramenního pletence, krku, obličeje, rukou, nohou a trupu v poměru 2: 1: 1: 1.

Udělejte si lehátko a relaxujte. Rychlost dýchání by měla být 40-60 krát za minutu. S vyšší frekvencí dělat cvičení by neměla být. Proveďte pronaci a supinaci rukou. Opakujte postup 5-8 krát průměrným tempem.

Existuje tedy celý seznam nabíjení dýchacích cest, které lze použít k urychlení vyléčení pneumonie. Lékaři obvykle nedoporučují nápravnou gymnastiku pro pneumonii, ale v praxi je velmi účinná.

Efektivní dechová cvičení pro pneumonii

V poslední době existuje tendence ke zvýšení počtu onemocnění dýchacího ústrojí. Jedná se o onemocnění, jako je chronická bronchitida, bronchiální astma, tracheitida, bronchitida, alergická rýma a další nemoci.

V případě plicních onemocnění je funkce postižené oblasti omezená, dochází k narušení krevního oběhu, dochází k přetížení a v důsledku toho dochází k rozvoji zjizvení po uzdravení a adhezi nedochází.

Při plicních onemocněních dochází k dysfunkci vnějšího dýchání. To je způsobeno tím, že plicní tkáň ztrácí svou původní pružnost v důsledku respiračních poruch.

Anomálie se projevuje změnou rytmu dýchání, stává se povrchním a častějším, hrudník se stává méně pohyblivým.

Všechny výše uvedené změny vedou k tomu, že ventilace plic je narušena, jejich difúzní kapacita je minimalizována. Vzhledem k možným bronchospasmům je průchodnost průdušek omezena a jejich blokování se vyskytuje s velkým množstvím sputa.

Jedním z hlavních faktorů přispívajících ke zvýšení respiračního selhání je oslabený svalový systém. A především svalová skupina, která se přímo podílí na dýchání.

Jedná se o svaly zad, břicha, krku, hrudníku a bránice. Dýchání často brzdí destruktivní změny v plicní tkáni, deformaci hrudníku a atrofii.

Dopad na tělo

Při vývoji respiračního systému a léčbě jeho nemocí hrají důležitou roli speciální tělesná cvičení.

A to je způsobeno tím, že s každou svalovou kontrakcí dochází k chemickým procesům, které na úrovni reflexu stimulují respirační funkci.

Svalová práce vyvolává zvýšenou ventilaci a výměnu plynu v plicní tkáni.

Když provádíme tělesná cvičení, tkáně jsou nasyceny kyslíkem 10krát účinněji než v klidu. Zvyšuje se krevní oběh, roste počet fungujících kapilár.

 1. Terapeutická gymnastika výrazně zlepšuje procesy výměny plynů v plicích. To je způsobeno vytvořením jasného mechanismu a struktury dýchacího procesu. Dýchání se stává rytmickým, správným a dostatečně hlubokým.
 2. S pomocí speciálních cvičení posiluje respirační svaly.
 3. Svaly těla se uvolňují (když jsou v upnutém stavu, přispívá k abnormálnímu dýchání).
 4. Terapeutická gymnastika může poskytnout neocenitelnou pomoc při odstraňování vad hrudníku a páteře.
 5. Cvičení na tvorbu správného dýchání posiluje břišní svaly.

Dobré nebo špatné?

Při zápalu plic se v plicích vytváří zánětlivé ohnisko, které dává člověku spoustu problémů, zejména obtíže s dýcháním. V důsledku zpomalení metabolismu dochází k nedostatku kyslíku v krvi. S pomocí dechových cvičení můžete rychle vrátit dýchání.

 • Různé techniky poskytují nejlepší možnou podporu pro pacienty se světlými plícemi.
 • Mají pozitivní vliv na lymfatický oběh v postižených oblastech.
 • Gymnastika podporuje aktivnější pohyb krve cév.
 • Svaly hrudníku pracují se zvýšeným zatížením.
 • Terapeutická gymnastika má příznivý vliv na zdravou plicní tkáň, speciální cvičení jí pomáhají zapojit se do procesu dýchání.

Všechny tyto ukazatele přispívají k rychlému uzdravení pacienta, u kterého byla diagnostikována pneumonie.

Pokud je pacient také zanícený kuřák, pak nemůžete léčit pneumonii některými léky, v tomto případě nemůžete bez řady speciálních cvičení.

Je velmi důležité vědět! Dechová cvičení pro pneumonii nejsou vždy zobrazena. Měly by být používány s velkou opatrností, protože existují kontraindikace.

Trénink může předepsat pouze odborník po prohlídce pacienta.

 • Nemůžete dělat dechová cvičení, v případě zvýšení tělesné teploty.
 • S horečkou.
 • Intoxikace těla je také kontraindikací pro praxi.
 • Dechová cvičení je možné zahájit až poté, co jsou k dispozici výsledky testů, podle kterých může lékař zjistit, že nemoc přestává postupovat a proces se obrátil opačným směrem. To bude vidět na rentgenovém snímku.
 • Následující nemoci by měly sloužit jako přísné omezení pro třídy: srdeční selhání, těžká malátnost a slabost po nemoci, onkologická onemocnění a imunodeficience.

Více informací o léčbě pneumonie si můžete přečíst v tomto článku.

Jak rychle vyléčit drozd u žen? Přečtěte si v tomto článku.

Obecná pravidla

Pokud pacient začne vyučovat během odpočinku, je mu zobrazeno dynamické cvičení pro střední a malé svaly. Mohou provádět pouze 4 až 5 dní odpočinku. Cvičení se provádějí z výchozí pozice, leží nebo sedí na posteli a mají snížené nohy na podlaze.

Každé cvičení se opakuje nejméně 8 - 10 krát. Procedury by měly trvat nejméně 10 - 15 minut 3krát denně.

Pokud je pacient v nemocnici a má polopenzi, měl by cvičení provádět stejným způsobem, postupně zvyšovat dávkování, včetně cvičení pro velké svaly a malé předměty ve třídách.

Výchozí pozice - stojící nebo sedí na židli. Soubor cvičení může být součástí chůze. Třídy trvají 20 - 30 minut, celková délka každého dne - 1,5 - 2 hodiny.

Od 7. dne se pacient přesunul do všeobecného režimu. V tomto případě se zátěž zvyšuje, lekce trvá až 40 minut, navíc se používá školení na simulátorech, hrách a chůzi.

Jak vystupovat?

Zvažte jednu z mnoha možností správného dechového cvičení - gymnastiku Strelnikova.

 • Je nutné se plně soustředit na dýchání pouze nosem. Vše, co musíte udělat, je vdechnout, mělo by to být tleskání jako tleskání - hlasité, ostré, silné a co nejkratší.
 • Výdech - po každém dechu musí být proveden ústy. Pokud by měl být dech co nejaktivnější, je výdech zcela pasivní. V žádném případě byste neměli hlasitě vydechovat.
 • Inhalace musí být prováděna současně s aktivním pohybem. V gymnastice by tento způsob inhalace bez pohybu neměl být.
 • Při provádění cvičení je třeba striktně dodržovat doporučení - dýchat pouze ústy.

Základní gymnastická cvičení dechová cvičení:

 • Čistící dech Zhluboka se nadechneme, několik vteřin ho přidržíme a pak uvolníme vzduch krátkými rány ústy (ne nafouknout tváře).
 • Dech s pevně stlačenými rty. Toto cvičení by mělo být prováděno pouze ve zcela uvolněném stavu. Inhalovat nosem, vydechovat ústy po 3 - 4 sekundách, rty by měly být pevně stlačeny.
 • Dech s výslovností zvuků. Toto cvičení je podobné v jeho provedení na první. Jediný rozdíl je v tom, že když je vzduch vytlačován ven, je nutné provést pulzující zvuky. Toto cvičení pomůže odstranit křeč z vnitřních stěn průdušek.

Je možné léčit bradykardii lidovými prostředky? Užitečné rady pro pacienty.

Jak vyléčit chronickou cystitidu pomocí lidových prostředků? Přečtěte si v tomto článku.

Recenze pacientů

 • Není to tak dávno, měl zápal plic. Byl jsem velmi nemocný. Proces rehabilitace trval velmi dlouho. Po nějakou dobu byla v nemocnici, ošetřující lékař předepisoval léčebné cvičení pro dýchání. Zpočátku jsem byl k tomu skeptický a snažil jsem se volno ze tříd, pak jsem se rozhodl pracovat s každým, kdo byl na oddělení. Zotavení začalo jít mnohem rychleji.
 • Moje babička dostala pneumonii. Už není mladá žena a utrpení ji úplně srazilo. Moje matka a já jsme se báli, že klid na lůžku a sedavý způsob života ovlivní její zdraví ještě více. Lékař jí důrazně doporučil, aby dělala dechová cvičení, jinak se mohou objevit recidivy. Babička se nejprve bránila a pak souhlasila s tím, že splní všechny pokyny lékaře. Díky němu za dobrý náznak, jak se dostat z krize po pneumonii na starší osobu.
 • Můj otec měl těžkou formu pneumonie. Po propuštění jsme si mysleli, že by se rychle zlepšil, ale proces obnovy byl zpožděn. O týden později šel na druhou schůzku s terapeutem a poradil mému otci, aby dělal dechová cvičení. Lékař říkal, že recenze jeho pacientů na komplexní dechová cvičení jsou jen nejlepší. Táta se rozhodl nepokoušet osud a začal studovat - dýchat podle pravidel Dr. Strelnikova. Po několika měsících pravidelných tříd můj otec přestal přemýšlet o jeho bolestech. To je zázrak, který mu dechová cvičení udělala.

Obecně řečeno, respirační gymnastika je účinnou léčbou mnoha nemocí, zejména je účinným léčebným postupem pro pneumonii. Musí být zahrnut do komplexní léčby pacientů bezprostředně po vymizení příznaků akutního procesu onemocnění.

Video cvičení, která mohou být prováděna také s pneumonií:

Úloha fyzikální terapie a gymnastiky v pneumonii

Pneumonie je akutní infekční onemocnění plic, při němž infekce postihuje dýchací cesty a alveoly a způsobuje hromadění zánětlivého exsudátu.

DŮLEŽITÉ! Věštkyně Nina: "Peníze budou vždy v hojnosti, pokud budou pod polštářem."

Jedná se o velmi závažné onemocnění, během něhož tělo neprojde bez povšimnutí. Zbytkové účinky ve formě respiračního selhání nebo dlouhodobého kašle si na dlouhou dobu stále připomínají.

Léčba pneumonie je proto nutně zvažována komplexně a zahrnuje jak lékovou, tak neléčivou terapii (léčebný tělesný trénink (fyzioterapie), masáž, dechová cvičení).

Cvičení pro pneumonii

Fyzikální terapie je soubor metod prevence, léčby a rehabilitace pacientů na základě určitých fyzických cvičení, vybraných v souladu s patologií pacienta.

Základem terapeutického účinku je zátěž, přísně dávkovaná pro pacienty s pneumonií a oslabená po utrpení pacienta.

Při použití této metody u pneumonie existuje všeobecný a speciální výcvik. Obecná cvičení jsou zaměřena na obnovení vitality celého těla. Speciální trénink podporuje regeneraci anatomické struktury a funkce plic.

Komplexní cvičení pro plíce

Gymnastika s pneumonií (přibližný komplex):

 1. Výchozí pozice: sedí na židli. Střídání hlubokých dechů s mělkou - 8-10 krát. Pak zvedněte ruce na stranu, v kombinaci s klidným dechem a výdechem (5-6 krát). Po chůzi na místě (12-16 krát) je dýchání libovolné.
 2. Výchozí poloha: postavení, ramena uvolněná. Pomalé chůze na oddělení po dobu 2-3 minut, dýchání je libovolné. Pak zvedneme ruce nahoru a otočíme se na stranu (4-6 krát) v kombinaci s hlubokým dýcháním. Pak vstáváme na našich prstech (7-8 krát), volně dýcháme.
 3. Výchozí poloha: rovně, ruce visí volně. Opíráme se a snažíme se dostat pravou ruku levou nohou a naopak (7-8 krát). Hloubka dýchání je libovolná.
 4. Výchozí pozice: sedí na židli. Střídavě zvedá ruce, pak je spouští s relaxací (6-8 krát) v kombinaci s mělkým dýcháním. Po stlačení rukou do pěsti a současném stlačení prstů na nohou (8-10 krát) je nutné postupně zpomalit dýchání.

Cvičení po pneumonii (přibližný komplex):

 1. Výchozí pozice: sedí na židli, volná pozice. Hluboké dýchání (5-6 krát), postupně snižující hloubku dýchání.
 2. Výchozí pozice: sedí na židli, zadní strana je plochá. Kombinace cvičení "imitace cyklistiky" s hlubokým dýcháním (8-10 krát).
 3. Výchozí poloha: stojící, nohy od sebe vzdálené, ramena uvolněná. Klidná chůze na místě (2-3 minuty), pak komplikovat cvičení - chůze v kombinaci se zvednutím obou rukou dopředu, nahoru a na stranu (2 minuty), volně dýchat, hluboko.
 4. Výchozí poloha: stojí bokem k gymnastickému žebříku (zeď). Jedna ruka drží zeď. Naklápěním těla na žebřík provádíme současné zvedání volné ruky nahoru.

Ranní cvičení (cvičení) je jednou ze složek cvičení. Jsou prováděny ráno před jídlem v místnosti nebo pod širým nebem. Nabíjení stimuluje imunitní síly těla a zlepšuje tón pacientů.

Cvičení v období remise pneumonie lze kombinovat s pomalým během, cyklistikou a sportovní chůzí.

Práce s plicním objemem u pneumonie

Tato metoda zahrnuje kombinaci snížení hloubky inhalace a výdechu, zadržení dechu při vdechování a výdechu, aby se změnil objem ventilace plic. Tento komplex léčebné gymnastiky pomáhá eliminovat bronchiální obstrukční syndrom, ke kterému dochází při pneumonii a zlepšuje výtok sputu z dýchacích cest.

Kontraindikace pro cvičení:

 • zhoršení celkového stavu, výskyt horečky;
 • zvýšení respiračního selhání, vzniku dyspnoe a dormance navzdory použití krátkodobě působících beta-adrenomimetik (salbutamol, fenoterol);
 • dekompenzované selhání oběhu v patologiích kardiovaskulárního systému (dilatační kardiomyopatie, stavy po infarktu myokardu, život ohrožující arytmie);
 • těžké duševní nemoci, které brání normální komunikaci mezi pacientem a lékařem pro terapii cvičení.

Dechová cvičení

Hlavním cvičením techniky je zadržet dech. Pacient po krátkém výdechu zadržuje dech na několik sekund. Tentokrát se nazývá respirační pauza. Pacient musí cvičení opakovat až 12krát denně, přičemž každý den se prodlužuje doba pauzy dýchacích cest o 5-10 sekund. Léčebná terapie pro lékaře nutně pozoruje pacienta v době cvičení pomocí stopek.

Dalším stupněm respirační gymnastiky je trénovat pacienta k obnovení klidného dýchání po cvičení nebo v klidu. Počet tréninků do značné míry závisí na stavu bronchopulmonálního systému před nástupem onemocnění: sportovci budou mít snazší výuku, ale kuřáci budou muset projít obtížnou cestou k obnovení funkce plic.

Podstatou těchto cvičení je zvýšení exkurze plic zvýšením objemu inhalace a výdechu. To znamená, že se pacient musí zhluboka nadechnout, zadržet dech (pauza v dýchání) a následuje hluboký výdech. Jedna lekce zahrnuje sérii dechů a dechů (až 10-15), cvičení se opakují až 8x denně.

Tento soubor cvičení rozvíjí odolnost těla v podmínkách hypoxie a hyperkapnie, učí pacienta zastavit broncho-obstrukční syndrom non-drogovým způsobem a stimuluje dýchací a kardiovaskulární systémy.

Cvičení pro pneumonii: soubor cvičení pro domácí podmínky

Nemoci dýchacího ústrojí jsou poměrně běžné. Patří mezi ně pneumonie, která je velmi nebezpečná a může vyvolat nepříjemné symptomy. Jedním z opatření léčby může být respirační gymnastika pro pneumonii. Zvažte, co to je a co je užitečné.

Gymnastika s pneumonií: účinky na tělo

Nemoci plic omezují funkci postižené oblasti, v níž dochází k narušení krevního oběhu, dochází k přetížení, a proto je po hojení možný proces zjizvení a výskyt adhezí.

Plicní onemocnění vyvolávají dysfunkci vnějšího dýchání. Důvodem je to, že plicní tkáň ztrácí svou původní pružnost díky rozpadu mechaniky dýchání. Anomálie se projevuje změnou rytmu dýchání, která se stává častější a povrchnější, hrudníková buňka může být méně mobilní.

Všechny tyto změny vyvolávají porušení ventilace plic, jejich difúzní kapacita je snížena. Vzhledem k možným bronchospasmům se průchodnost průdušek zhoršuje a jsou blokovány velkým množstvím sputa.

Jedním z faktorů, kvůli kterým se zvyšuje nedostatečnost respirační funkce, je oslabený svalový systém. A to platí zejména pro svalovou skupinu, která se přímo podílí na dýchacím procesu. Jedná se o svaly krku, zad, břicha, hrudníku, bránice. Dýchání může být také obtížné kvůli destruktivním změnám v plicní tkáni, deformaci hrudníku a atrofii.

Speciální cvičení hrají významnou roli ve vývoji respiračního systému a v boji proti nemocem. Vyvolávají kontrakce svalů, ve kterých dochází k chemickým procesům, které stimulují respirační funkci na úrovni reflexu. Když svalová práce zlepšuje ventilaci a výměnu plynu v tkáních plic. Při provádění cvičení jsou tkáně desetkrát účinněji nasyceny kyslíkem než v klidu. Zlepšuje se krevní oběh, zvyšuje se počet normálně fungujících kapilár.

Respirační gymnastika pro bronchitidu, pneumonii a další nemoci dýchacího ústrojí má pozitivní účinek následovně:

 • Pomáhá významně zlepšit procesy výměny plynů v plicích v důsledku tvorby správného mechanismu dýchacího procesu a jeho struktury. Dýchání se stává správným, rytmickým a hlubokým.
 • Cvičení pomáhá posilovat dýchací svaly.
 • Pomáhají uvolnit svaly těla - pokud jsou sevřeny, dýchání bude špatné.
 • Cvičení může také pomoci odstranit vady na hrudi a páteři.
 • Dechová cvičení pomáhají posilovat svaly tisku.

Dechová cvičení v pneumonii: přínosy nebo škody

S onemocněním, jako je pneumonie, se v plicích vytváří zánětlivé zaměření, které způsobuje člověku velké množství potíží, včetně potíží s dýcháním. V důsledku zpomalení metabolických procesů v krvi dochází k nedostatku kyslíku. Pomocí dechových cvičení můžete rychle normalizovat respirační funkci.

 • Recepce pomáhají podpořit nemocné plíce;
 • Dobrý účinek na lymfatický oběh v postižených oblastech.
 • Gymnastika zlepšuje aktivní pohyb krve cév.
 • Svaly hrudníku začnou tvrdě pracovat.
 • Cvičení cvičení terapie pneumonie dobře ovlivňují zdravé plicní tkáně a zapojit je do procesů dýchání.

To vše pomáhá pacientovi s pneumonií obnovit mnohem rychleji.

Respirační gymnastika je kontraindikována při zvýšené tělesné teplotě, během horečky, intoxikaci těla.

Cvičení je možné začít provádět až po obdržení výsledků testu, kdy lékař zjistil, že onemocnění přestalo postupovat.

Omezení výkonu při dýchání je také srdeční selhání, imunodeficience, rakovina, slabost a těžká malátnost po onemocnění.

Obecná pravidla

Po pneumonii je důležité pečlivě zvážit své vlastní zdraví. Zpočátku by mělo být zatížení minimální. Teprve poté, co si na ně tělo zvykne, můžete začít intenzivní trénink.

Komplex fyzikální terapie by měl začít povinnými dechovými cvičeními, která pomohou obnovit dýchání a vyčistit horní průdušky.

Gymnastika pro pneumonii u dospělých by měla být prováděna podle následujících doporučení:

 • V případě jednostranného zánětu je lepší provést respirační trénink v poloze na břiše na postižené straně. To pomůže zlepšit efektivitu lekce.
 • Pokud pacient musí dodržet lůžko, může být výuka zahájena až v pátý den léčby.
 • Ovládejte svůj puls. Pokud se zvedne o více než 10 úderů za minutu, přestaňte cvičit.
 • Musíte složit komplex třikrát denně. Zaměstnání by mělo trvat 15 minut.
 • Lékařský komplex může být doplněn chůzí. Snažte se chodit na čerstvý vzduch každý den minimálně půl hodiny.
 • Zatížení může být zvýšeno nejdříve po týdnu tříd.

Pokud se necítíte dobře, přestaňte cvičit a poraďte se se svým lékařem.

Cvičení pro začátečníky

Po utrpení pneumonie nebo bronchitidy by měl být trénink co nejšetrnější. Tělo je stále velmi slabé a není nutné ho přetěžovat. Základní gymnastický komplex pro pneumonii u dospělých a dětí je následující:

 • Inhalovat nosem a přitom sevřít rty. V plicích držte vzduch tři vteřiny, pak vydechněte lehce otevřenými ústy. Doba expirace by neměla být kratší než šest sekund.
 • Zadejte do plic maximální množství vzduchu. Ostře vydechněte a snažte se nafouknout tváře.
 • Cvičení jsou užitečná, při kterých je při slabých vibracích nutné vyslovit takové zvuky jako F, ​​M, W, C, R. Současně by měla být vaše ústa zavřená.
 • Při vdechování zvedněte dvě ruce, zatímco vydechujte, vraťte se do výchozí polohy. Udělej to alespoň desetkrát.
 • Připojte ruce dvou rukou. Při inhalaci zvedněte ruce nahoru. Bez otevření kartáče otočte dlaň. Jemně se vraťte do výchozí polohy. Opakujte nejméně pětkrát.
 • Zhluboka se nadechněte, zvedněte ruce a pohněte je za záda. Spodní zpět na výdech.

Tento komplex lze dokončit opakováním prvního cvičení. Tato dechová cvičení jsou užitečná pro pneumonii a bronchitidu u dospělých i dětí. Pravidelně je provádějte doma. Po týdnu se zpravidla doporučuje přejít na komplexnější komplex.

Respirační cvičení po pneumonii doma: efektivní cvičení

Nejúčinnější cvičení po pneumonii a bronchitidě jsou následující. Jsou vhodné jak pro dospělé, tak pro děti.

 • Musíte ležet na podlaze nebo na posteli. Položte ruce na žaludek a kontrolujte dýchání. Výdech zkuste co nejdéle.
 • Poté, co jste se postavili na zem, otočte ruce za zády. Pak se rukama, zvedněte tělo a udělejte pružné svahy.
 • Položte ruce na opasek. Proveďte pružné svahy vpravo a vlevo. Zhluboka se nadechněte pokaždé, když se nakloníte.
 • Při vdechování zvedněte ruce nahoru, ohněte se k mírně ohnutým kolenům, pak posuňte ruce dozadu a prudce vydechněte. Opakujte šestkrát.

Tato cvičení mohou být použita jako dechová cvičení pro děti po pneumonii. Mohou být také použity pro profylaktické účely.

Fyzikální terapie Strelnikova s ​​pneumonií: soubor cvičení

Účinná respirační gymnastika pro plíce po pneumonii byla vyvinuta profesorem A. N. Strelnikovou. Komplex pomáhá řešit mnoho problémů, které jsou důležité pro zotavení, podporuje výtok sputa a obnovuje dýchání. Kombinuje dechová cvičení a mírné cvičení. Může být použit pro dospělé a děti se závažným onemocněním.

Následující cvičení na Strelnikové jsou považována za nejúčinnější:

 • Vezměte horizontální polohu. Svaly se snaží úplně uvolnit. Musíte dýchat s frekvencí 40 dechů a dechů za minutu.
 • Otáčejte kartáči v obou směrech.
 • Ohněte a narovnejte nohy, zatímco se snažíte dýchat co nejpomaleji.
 • Natáhněte ruce podél těla. Opatrně je zvedněte. Zhluboka se nadechněte, spusťte ruce a ohněte se dopředu.

Tato technika může být použita pro děti i dospělé. Pravidelná cvičení pomáhají urychlit proces hojení, zlepšují krevní oběh, pomáhají eliminovat přetížení, zlepšují ventilaci. Pro zlepšení výsledku se doporučuje kombinovat cvičení s masážemi.

Existují i ​​další účinná cvičení na Strelnikové, která jsou skvělá pro děti, protože jsou prováděna hravým způsobem:

 • "Ruka". Provádí se na začátku a připravuje tělo na gymnastiku. Pointa je, že musíte provést čtyři ostré a hlučné dechy nosem, držet ruce ohnuté k loktům dopředu, a když se nadechnete, zmáčkněte pěsti. Výdech během tohoto cvičení je pasivní, svaly hrudníku a břicha jsou uvolněné.
 • "Chasers". 8 krátkých, ostrých dechů se odehrává v řadě, aniž by se zastavilo, pak si musíte vzít pauzu na pět vteřin a cvičení opakovat znovu. Proveďte cvičení 12 krát.
 • "Čerpadlo". To se provádí jako předchozí cvičení, ale počet dechů je osm. Ohýbejte se, dotýkejte se prstů dlaněmi.
 • "Kočka". Udržujte své nohy pohromadě, posaďte se při vdechování a otočte své tělo doprava nebo doleva. Použijte své ruce k tomu, abyste chytili pohyby. Při cvičení mohou děti používat hudbu.
 • "Kyvadlo". Vdechněte a vydechněte, musíte se houpat tam a zpět, rukama svírat ramena.
 • "Obejměte ramena." Trvá 8 krát, aby se objal s rukama, které jsou paralelní a ne příliš daleko od sebe.
 • "Uši". Provádí se otáčení hlavy, kývání a naklápění na stranu a nahoru a dolů.
 • "Kroky". Při provádění cvičení musíte zvednout ohnutou nohu vysoko a lehce sedět na podpěrné noze. Jak budete vydechovat, jemně spusťte nohu.
 • Roll. Pointa je, že musíte být odčerpáni z jedné nohy na druhou, dýchat dovnitř a ven.

Nejprve jsou prováděna pouze první tři cvičení a jak se stát stabilizuje, doplňují je ostatní.

Existuje velké množství dechových cvičení, které pomáhají při zotavení z pneumonie. Některé z nich jsou prezentovány ve videu. Pamatujte, že všechna cvičení musí být předepsána individuálně lékařem.

pneumonie

Terapeutická fyzikální kultura při akutní pneumonii

Cvičení pro akutní pneumonii

Pneumonie je onemocnění charakterizované zánětem všech struktur plicní tkáně. Závažnost a trvání pneumonie do značné míry závisí na typu patogenu a odezvě organismu. Zánět plicního parenchymu pokrývá distální část koncové bronchioly, respirační bronchioly, alveolární pasáže, alveolární vaky a alveoly, což vede k omezení dýchacího povrchu plic. Zánětlivý proces se často neomezuje pouze na plicní parenchymu a vztahuje se na blízké průdušky, cévy a pohrudnici - pak můžete mluvit o průvodní bronchitidě, vaskulitidě, pohrudnici.

Základem moderní klasifikace pneumonie je etiologický faktor. Zjištění etiologie pneumonie je důležité nejen pro správnou volbu lékové léčby, zejména antibiotik, ale také pro včasné jmenování cvičení, fyzioterapii. Znalost morfologických změn v tkáních plic a průdušek při pneumonii způsobených jedním nebo druhým patogenem, formou a stadiem onemocnění přispívá ke správnému a včasnému jmenování fyzioterapeutických cvičení a výběru vhodných prostředků.

Cvičení terapie hraje důležitou roli v komplexní léčbě pneumonie. Včasné použití speciálních dechových cvičení s ohledem na indikace a kontraindikace významně urychluje zotavení pacientů.

Terapeutický účinek tělesných cvičení na onemocnění dýchacího ústrojí je založen především na možnosti libovolné regulace hloubky a frekvence dýchání, jeho zpoždění a nucení. Pomocí speciálních statistických a dynamických dechových cvičení je možné přenést mělké dýchání do hloubky, prodloužit nebo zkrátit inhalační a výdechové fáze, zlepšit rytmus dýchání a zvýšit ventilaci plic. Lékařská gymnastika s racionální kombinací všeobecných tělesných cvičení se speciálními dechovými cvičeními a různými fázemi dýchání posiluje lymfy a krevní oběh v plicích, což přispívá k rychlejší a úplnější resorpci infiltrátů a exsudátů v plicích a v pleurální dutině, zabraňuje tvorbě adhezí v ní a dalších. zahrnutí terapeutické gymnastiky do komplexní léčby akutních onemocnění dýchacích orgánů výrazně zvyšuje jeho účinnost a dále šetří pacienty botosposobnost. U chronických plicních onemocnění s pomocí cvičení lze dosáhnout normalizace poruch dýchacích funkcí.

obnovení nebo zlepšení respiračních funkcí;

posílení dýchacích svalů;

zvýšená exkurze hrudníku a bránice;

podporují protahování pleurálních adhezí a čištění dýchacích cest od patologických sekrecí.

obnovení jednotnosti ventilace;

odstranění svalové nerovnováhy;

zlepšení neurohumorálních mechanismů regulace respiračních funkcí;

zlepšení ventilačních a perfuzních vztahů (eliminace disociace mezi alveolární ventilací a plicním průtokem krve);

zlepšení kardiovaskulárního systému a ochranných vlastností organismu;

zvýšení psychického stavu a tolerance k pohybovým aktivitám.

Cvičení pomáhá zvýšit ventilaci plic, což je dosaženo zvýšením pohyblivosti dolní plicní oblasti a exkurzí plic, eliminací marginální atelektázy, urychlením resorpce v zánětlivém zaměření v důsledku aktivace průtoku lymfy a průtoku krve systémem bronchiálních tepen, drenáží průdušek. Využití: statické (lokalizované dýchání), dynamické dýchání, odvodnění a protahování. Zlepšení trofických procesů v plicní tkáni pomáhá předcházet pneumovirům.

Dechová cvičení a pohyby pro svaly krku, ramenního pletence, paží a nohou ovlivňují činnost kardiovaskulárního systému, zvyšují funkční rezervy myokardu, zvyšují průtok svalové krve, snižují celkovou periferní vaskulární rezistenci, zvyšují okysličování krve a využití kyslíku.

Kontraindikace při jmenování terapeutických cvičení:

akutní stadium onemocnění (horečka, záchvat astmatu);

zhoubné novotvary plic;

akutní hnisavý zánět;

riziko krvácení.

těžkou srdeční a plicní insuficiencí.

Obecná kritéria pro jmenování cvičební terapie: zlepšení celkového stavu, snížení teploty na subfebrilní nebo normální počet, snížení leukocytózy, vymizení reakcí akutní fáze periferní krve. Stanovení termínu jmenování cvičební terapie v konkrétním případě pomáhá poznat patogeny nemoci, morfologické a patofyziologické poruchy, které způsobují v těle.

Komplexní číslo 1. Cvičení pro pacienty s akutní pneumonií (odpočinek na lůžku)

PI - vleže

1. Diafragmatické dýchání, ruce pro kontrolu leží na hrudi a břiše.

2. Při inhalaci zvedněte ruce nahoru, zatímco vydechujte - snižte ji. Výdech dvakrát, tak dlouho, jak dýchá.

3. Při vdechování vezměte rovnou nohu na stranu a zároveň vydechujte.

4. Ramena ohnutá v loktech. Při vdechování zřeďte ruce do stran, spusťte paže a zároveň vydechujte.

5. Při vdechování roztáhněte ruce do stran, jak budete vydechovat, rukama natáhněte kolena až k žaludku.

IP - ležící na boku

6. Při vdechování vezměte svou ruku zpět otočením těla dozadu, jak budete vydechovat, vraťte se k PI, položte ruku na oblast epigastria.

7. Položte ruku na spodní žebra, vdechněte, zatlačte dlaní na spodní žebra, vytvořte odpor.

8. Palm zakrývá krk zezadu, vytváří statické napětí svalů ramenního pletence. Při provádění hlubokého dýchání „přízvuk“ dopadá na nižší podíl. Ukončete komplex v poloze na zádech s diafragmatickým dýcháním.

Komplexní číslo 2. Cvičení pro pacienty s akutní pneumonií (režim oddělení)

PI - sedí na židli

1. Diafragmatické dýchání, ruce pro kontrolu leží na hrudi a břiše.

2. Zvedněte ruku nahoru, nakloňte ji v opačném směru a zároveň vydechněte.

3. Vytáhněte lokty dozadu, vdechněte, jak budete vydechovat, vraťte se k PI.

4. Ruce opakovat pohyby plavce prsa. Vdechněte - v PI, vydechněte - ruce od sebe.

5. Při vdechování rozprostřete ruce do stran, na výdech, „objměte se“ rameny.

6. V rukou gymnastické tyče. Když vdechujete, zvedněte ruce nahoru, ohněte se, vezměte si nohu zpět, položte ji na špičku.

7. Kruhové pohyby paží - „veslování“.

8. V rukou palcát. Při vdechování paží do strany jsou palice rovnoběžné s podlahou.

Na výdechu, naklonění, mace na podlaze.

9. Při vdechování zvedněte ruce, vydechněte squat, paže v důrazu na podlahu.

10. Hůl za sebou je navinuta kolenními ohyby, při vdechnutí se ohýbá dozadu, při výdechu se ohýbá dopředu.

Dokončete komplex v PI sezení. Celkový počet cvičení v proceduře terapeutické gymnastiky je 20-25.

Komplexní číslo 3. Cvičení pro pacienty s akutní pneumonií (obecný režim)

Procházka gymnastickým sálem, chůze po prstech, patách, vnější a vnitřní straně chodidel (3-5 minut).

1. Vystoupat na prsty, zvednout ramena, prsty do pěst, na výdech se vrátit do And P.

2. Když se ruce nadechnou nahoru, zvedněte hlavu, ohněte, na výdech - squat, ruce na kolenou.

3. "Čerpadlo". Při vdechování, střídavě ohýbané do stran, ruka sklouzne po stehně. Při výdechu se vraťte k PI.

4. V rukou lékařských rukou před hrudníkem. Při vdechování se otáčí do stran, zatímco vydechuje, vraťte se k PI.

5. Chůze s vysokou výškou stehna a aktivní ruční práce (3-5 minut).

6. PI - stojící, hůl ležící na židli. Vdechněte - zvedněte ruce na výdechovém výboji, vezměte hůl. Další dech s hůlkou v rukou. Při výdechu položte na sedadlo hůlku.

7. Postavení bokem k gymnastické stěně. Ruka drží příčku na úrovni hrudníku. Při vdechování se při výdechu odkloňte od stěny a vraťte se k PI.

8. Tváří v tvář gymnastické zdi. Při vdechování, zvedněte ruce nahoru, natáhněte ruce k hornímu kroku a zároveň vydechujte, držte příčku v úrovni pasu rukama, lehce dřepte.

9. V rukou gymnastické tyčinky, ruce dolů. Při vdechování, ruce nahoru, jak budete vydechovat, stiskněte koleno k žaludku s holí.

10. Ruce před hrudník, vdechování paže do strany, otáčení těla na stranu, na výdechový návrat do PI.

Dokončete postup LH chůze průměrným tempem s přechodem na pomalé.

Cvičení pro léčbu lobarové pneumonie

Když lobar pneumonie (v nepřítomnosti kontraindikací) cvičení terapie je předepsán pro 3-7th den nemoci. Délka kurzu je minimálně 4-6 týdnů. Při akutní pneumonii způsobené jinými bakteriálními a virovými bakteriálními patogeny je terapeutická terapie předepisována později - přibližně 7. - 10. den av případě dlouhodobé pneumonie - 14. den a později; Průběh léčby je 5-8 týdnů nebo více.

Stupeň I - šetřící motorový režim (2-4 dny): nemocnice, klinika. Celý soubor cvičení musí být opakován 2-3 krát denně. Třídy jsou drženy v původní poloze na zádech, zahrnují obecná vývojová cvičení, která podporují pohyby hrudníku v různých směrech, pro břišní svaly a dechová cvičení.

Fáze II - režim šetrného koučování (6-9 dnů): ambulance, rehabilitační centrum. V případě těžkého průběhu nemoci se v ip provádějí cvičební terapie ležet a sedět, v jiných případech ležet, sedět, sto. Třídy zahrnují cvičení s předměty (gumový míč a gymnastickou tyč).

Lokalizované dýchání se provádí nejen za účelem zlepšení ventilace v nepostižených částech plic (během prvních dnů léčby), ale také přímo v místě zánětu.

Statická a dynamická dechová cvičení jsou prováděna s prodlouženým výdechem a postupným prohlubováním vdechování.

Zvyšte počet odvodňovacích cvičení.

Provádíme cvičení pro malé, střední a velké svalové skupiny končetin, které příznivě ovlivňují mimokardiální a srdeční oběhové faktory.

Pokud je pneumonie komplikována pleurózou, je nutné do LH komplexně zavést cvičení pro protahování adhezí, přičemž je možná jejich eliminace nebo protažení.

Respirační a drenážní cvičení by měla být střídána s cvičeními na končetinách a při uvolnění svalů ramenního pletence, krku, obličeje, paží, nohou a trupu v poměru 2: 1: 1: 1.

Při cvičení můžete použít různé předměty a pro snadný průtok a dobrou fyzickou přípravu pacienta - lehké skořápky (např. 1-3 kg činek) a cvičební pomůcky (rotopedu). Skupinové lekce. Soubor cvičení se opakuje 2-3 krát denně (jednou s instruktorem, ostatní - sami). Kromě toho se pacientovi doporučuje chodit na čerstvém vzduchu (v teplém období) po dobu 30-40 minut denně, vzduchových lázní a teplých rubů.

Fáze III - tréninkové období (15-20 nebo více tříd) - rehabilitační centrum - klinika - sanatorium. Cvičení jsou prováděna jednou denně, ale pacient je povinen opakovaně provádět dechová cvičení doporučovaná v průběhu dne.

Cvičení se provádí ve všech výchozích pozicích:

statické a dynamické dechové cvičení s hlubokým dechem;

cvičení, protahování pleurální adheze;

má-li pacient známky zhoršené průchodnosti průdušek, doporučuje se použít dechová cvičení s dlouhým výdechem;

Cvičení pro svaly končetin a trupu lze provádět pomocí závaží a na simulátorech.

Doba trvání zaměstnání - 30-40 minut; hustota - od 60-70 do 70-80%; HR - od 55 do 75% maximálního věku pulsu. Doporučené dávkování chůze (od 1500 do 3000 m nebo více za den), postupné snižování teploty vody během rubů, pak přechod k aktivnějším temperačním procedurám, s přihlédnutím k roční době a reaktivitě těla (nalití, koupání, koupání).

Ve třetím období (trénink) jsou cviky prováděny na různých výchozích pozicích, s objekty i bez nich, na gymnastické stěně při chůzi. Doporučené procházky, hry - volejbal, tenis, stolní tenis, veslování.

I.p. - sezení, nohy od sebe vzdálené, nohy na podlaze, snížené paže. Zvedněte ruce, položte ruce na kolena a posuňte je do ponožek. Opakujte 2-4 krát. Tempo je pomalé. Dýchání je zdarma.

I.p. - stejné, ruce na opasku. Otočte trup doprava a nezastavujte doleva. Opakujte 2-4 krát v každém směru. Tempo je pomalé. Dýchání je zdarma.

I.p. - totéž. Zvedněte ramena nahoru - vdechněte, nižší - výdech. Opakujte 3 krát. Tempo je pomalé.

I.p. - sezení, nohy od sebe vzdálené, paže po stranách. Zvedněte pravou nohu ohnutou v koleni a rukou ji přitiskněte k hrudníku, pak se vraťte do SP Totéž s levou nohou. Opakujte 2-4 krát s každou nohou. Tempo je průměrné. Dýchání je zdarma.

I.p. - stejné, ruce dolů. Ohněte co nejvíce dopředu, ohněte se na kyčelních kloubech a současně zvedněte ruce nahoru

zpět, pak se vraťte do ip Opakujte 2-6 krát. Tempo je průměrné. Dýchání je zdarma.

I.p. - sezení, nohy od sebe vzdálené. Zvedněte ruce po stranách nahoru, dejte dohromady dlaně na zadních stranách - vdechněte, nižší - výdech. Opakujte 3 krát. Tempo je pomalé.

I.p. - stojící, nohy od sebe vzdálené, v rukou gumového míčku. Zvedněte míč nad hlavu, ohněte a spusťte dolů k prstům. Opakujte 2-4 krát. Tempo je pomalé. Dýchání je zdarma.

I.p. - stojící, ruce s míčem zvednutým nad hlavou. Kruhové pohyby těla ve směru hodinových ručiček a proti směru hodinových ručiček. Opakujte 4-6 krát v každém směru. Tempo je průměrné. Dýchání je zdarma.

I.p. - totéž. Spusťte zbraně s míčem na pravé koleno, nakloňte trup doprava - vydechněte, vraťte se do SP - Vdechněte. Stejně vlevo. Opakujte dvakrát v každém směru. Tempo je pomalé.

I.p. - stojící, paže podél těla. Ohněte doprava, posuňte pravou ruku po těle dolů a levou - až k axile. Také v opačném směru. Opakujte 2-4 krát. Tempo je průměrné. Dýchání je zdarma.

I.p. - stojící, v položených rukou. Posaďte se, zvedněte hůlku před hrudník - vydechněte, vstaňte - nadechněte se. Opakujte 2-4 krát. Tempo je pomalé.

I.p. - stojící, hůl je upnuta za lokty. Naklonil se doprava, doleva. Opakujte 4-6 krát. Tempo je průměrné. Dýchání je zdarma.

Chůze po dobu 1-2 minut, zcela uvolněte svaly paží a těla.

Masáž hrudníku (klasická léčba, segmentová, hardwarová - vibrační) s využitím všech technik předepsaných na konci 2. - začátku 3. léčebného období (s výraznými obstrukčními projevy nepoužívejte přerušované vibrace až do úlevy od tohoto stavu).

Při masáži je věnována zvláštní pozornost eliminaci patologických změn v kůži a pojivové tkáni technikami tření v oblastech nad a pod klíční kostí, nad hrudní kostí a lopatkou, v paravertebrálních oblastech, nad dolním klenbovým obloukem a v místech, kde se žebra připojují k hrudní kosti. Zvláště pečlivě je nutné provádět techniky půlkruhového hnětení a protahování při masírování svalů paravertebrální oblasti na straně zánětu plicní tkáně.

Cíle příznaků zlepšení po komplexní léčbě: vymizení klinických, radiologických, laboratorních projevů pneumonie; zlepšení plicní ventilace; snížení nebo vymizení bronchiální obstrukce; snížení změn v kůži a myofasciálních strukturách; zvýšit toleranci cvičení

pneumonie plicní terapeutická cvičení

Epifanov V. A. // Lékařská tělesná kultura a sportovní lékařství // - V. A. Epifanov M. Medicína 1999 139, 140 ss

Kalashnikova A. // Kniha o fyzickém cvičení a pohodě. // А.Калашникова 1996 г.-156-159 сс

Populární lékařská encyklopedie.

Tolkachev B.S. / »Fyzická bariéra» ORZ / B.S. Tolkachev 1992 - 45,46ss

Tranquilitaty A.N. / „Obnovit zdraví“ / А.N. 1992 Tranquilitati p 66