Které antibiotikum je lepší pro bolest v krku?

Bolest v krku nebo angína, je infekční onemocnění lymfatického hltanového prstence v každodenním životě zvaném amygdala.

Tento prvek, který je akumulací lymfoidní tkáně, se nachází v oblasti nosohltanu a dutiny ústní, provádí různé hematopoetické funkce a má také ochranné účinky při inhalaci cizích patogenů. Příčinou původce angíny jsou infekční agens ve formě streptokoků a stafylokoků, které vyžadují speciální lékařskou reakci. Jaký druh antibiotik k léčbě bolesti v krku a jaké typy bakteriálních lézí hltanového prstence existují - to je to, co bude popsáno v tomto článku.

Klasifikace druhů a obecné příznaky angíny

Podle typu vývoje zánětlivého procesu je tonzilitida rozdělena do několika typů:

 • primární nebo banální tonzilitida - klinické příznaky zánětu jsou přítomny pouze u lézí lymfadenoidního nosohltanového kruhu;
 • sekundární nebo symptomatická angina pectoris - tento klinický stav vzniká v důsledku rozsáhlé infekce mandlí, při současném systémovém onemocnění krve;
 • angina specific - etiologie této formy onemocnění hltanových mandlí má speciální diagnostická specifika.

Nejvíce klasický a obyčejný projev anginy je banální, nebo vulgar forma, který, podle pořadí, moci být klasifikován do subtypes infekční léze: t

 • katarální;
 • flegmatický;
 • fibrinózní;
 • folikulární;
 • lakunar a katarální forma.

Celkové příznaky anginy pectoris se mohou projevit následujícími znaky:

 • malátnost a slabost těla, bolestivé klouby;
 • lymfatické uzliny jsou zanícené a výrazně zvětšené;
 • tělesná teplota dosahuje 40 ° C;
 • bolest při polykání a kovové chuti na jazyku;
 • mandle mandle mají jasně červený odstín;
 • u některých forem tonzilitidy se tvoří puchýře nebo celé oblasti tvorby hnisu.

Zpočátku, celé příznaky onemocnění jsou velmi podobné nachlazení, nicméně zánět mandlí má více bolestivý účinek na celé lidské tělo. Je velmi důležité diagnostikovat infekci mandlí v čase a určit, která antibiotika, aby se na angíny. Je třeba poznamenat, že všechna farmakologická léčiva by měla být užívána pouze po předběžném vyšetření praktickým lékařem nebo místním lékařem. Nemusíte se zapojit do samoléčby, i když jste to jednou úspěšně zvládli.

Katarální bolest v krku: léčba antibiotiky

S aktivním parazitismem na sliznici hrdla virových infekcí, které způsobují zánět horních cest dýchacích, existuje katarální forma bolesti v krku, jedna z nejlehčích a v průběhu onemocnění a podle symptomatických příznaků. Než se rozhodnete, která antibiotika pít pro tento typ bolesti v krku, musíte projít určité lékařské postupy. Je velmi důležité, aby farmakologické přípravky obsahovaly správnou informační zátěž, aby se při akutní katarální tonzilitidě eliminoval samotný infekční patogen. To je to, co je nezbytné pro biochemické vyšetření.

Pro katarální formu existuje celá skupina farmakologických kombinací:

 • Penicilinová skupina. Působení těchto zdravotnických prostředků je zaměřeno na blokování metabolismu proteinů vstupujících do buněčné bakteriální membrány. Hlavní tah penicilinu je účinek na streptokoky.
 • Cefalosporiny se používají pro buněčnou destrukci bakteriálních stěn.
 • Pro potlačení syntézy proteinů se používají přípravky tetracyklinových skupin.

Na základě klinických složek a individuálního průběhu onemocnění určí ošetřující lékař, které antibiotikum je lepší v případě anginy pectoris. Katarální forma akutní angíny pectoris je léčena odlišně u dospělých a dětí, nemluvě o zvláštní kategorii občanů - těhotných žen.

Folikulární bolest v krku, jaká antibiotika se berou?

Akutní tonzilitida folikulárního typu je hnisavý zánět mandlí nebo spíše folikulů. Střed hnisavých lézí má bodový charakter a může postihnout jak palatální, tak hltanové oblasti. Antibiotika pro hnisavou tonzilitidu folikulárního typu jsou předepisována po diferencovaném laboratorním vyšetření, jako jsou: odběr šmouh z nosu a krku k určení pravděpodobného infekčního patogenu. Po všech nezbytných studiích a při absenci alergického odmítnutí je stanoveno, které antibiotikum je nejúčinnější v případě anginy pectoris. Při léčbě tonsillitidy tohoto typu se používají farmakologické kombinace (antibiotika) první a druhé řady:

 • V první řadě jsou peniciliny - oba inhibitory-ochranné a polosyntetické. Průběh účinné léčby je nejméně 10 dnů. Amoxicilin, augmentin, ecoclav, amoxiclav atd. Během léčby se používají skupiny penicilinu.
 • II řada - jedná se o makrolidy patřící do antibakteriální skupiny. Nejčastěji se používají azithromycin, josamycin a klaritromycin.

Každá z těchto farmakologických skupin má svůj vlastní přísný účel a ovlivňuje některé buněčné struktury. Proto je jejich arbitrární volba nepřijatelná a rozhodnutí by mělo být ponecháno na zdravotnickém pracovníku.

Lacunární angina: léčba antibiotiky

Jaké léky nejúčinněji léčí tuto formu akutní angíny? Celá falešnost launární tonzilitidy je taková, že na rozdíl od předchozí folikulární, kde se objevují drobné hnisavé útvary, je tento typ anginy pectoris diagnostikován, když je nosohltan zcela naplněn hnisem. Vzhledem k tomu, že hlavním původcem je beta-hemolytický streptokok, který se vyznačuje charakteristickou vyrážkou na mandlích a jazyku, onemocnění se také nazývá šarlatová horečka. Tyto příznaky infekčního zánětu se vyskytují u dětí, nemoc je nakažlivá a je přenášena vzduchovými kapičkami.

Příznaky lakunární tonzilitidy u dětí:

 • Vysoká tělesná teplota dosahuje 39,5-40,5 ° C. Čím mladší je dítě, tím silnější je reakce a vyšší teplota.
 • Ospalost, slabost, slznost, nedostatek chuti k jídlu.
 • Stížnosti na bolest při polykání.
 • Bolest v krku a pocit přítomnosti cizího předmětu.
 • Lymfatické uzliny mají velmi výrazný stav onemocnění.
 • Průjem, zvracení, bolest žaludku (žaludku), poruchy trávení.

Charakteristickým a specifickým znakem je hnisavý plak na mandlí dítěte. V první fázi má centrum zánětu na stěnách nažloutlý bledý nádech.

Kompetentní diagnostika s včasnou léčbou pro lékaře je klíčem ke kvalifikované léčbě a uzdravení dítěte. Takže, launární tonzilitida, jaká antibiotika k léčbě onemocnění? Za prvé, z léků, farmakologických činidel, v léčbě emitují antibakteriální léčiva, která mají široké spektrum účinku. Dávkování a léčbu stanoví lékař na základě závažnosti zánětlivého procesu a věkových kritérií mladého pacienta. Při absenci alergické reakce, účinná léčba tonzilitidy antibiotiky. Jaké metody vlivu na streptokoky a stafylokoky, ošetřující lékař bude řídit, rozhodnou pro něj. Ve zdravotnické praxi se tradičně používají skupiny penicilinu, makrolidy, antipyretika a antihistaminika a probiotika.

Fibrinózní bolest v krku

Tento zánětlivý proces mandlí se vyskytuje rychle a vždy neočekávaně a kombinuje všechny symptomatické příznaky folikulárního a launárního zánětu.

Příznaky fibrózního zánětu:

 • prudký nárůst teploty, s pronikavými zimnicemi;
 • s bolestí v krku si pacienti často stěžují na opakující se bolest v uchu;
 • zvyšuje se intoxikace, vyvolává zvracení, nevolnost, odmítnutí jakékoli potravy, pachy potravin a tak dále.

V klinické praxi však existují případy, kdy příznaky fibrinózního bolestí v krku neovlivňují celkovou pohodu pacienta. V tomto případě má stav sliznice u lidí depresivní, pokud jde o patogenezi, vzhled. Kromě podpůrných opatření, jako je oteplování a kloktání, je nutné podstoupit léčbu drogami. Fibrinózní bolest v krku, antibiotika, která by měla být použita: t

1. Amoxicilin je antibakteriální léčivo skupiny penicilinu, které má specifický účinek na enzymy membrán bakteriálních buněk, což vede k rozpuštění a destrukci buněk poškozených infekcí.


2. Benzylpenicilin - má antibakteriální a baktericidní účinek, zvyšuje krevní hladiny v důsledku snížení renální exkrece.

Předepsáním průběhu nezbytných lékových antibakteriálních terapií přebírá lékař odpovědnost za kvalitu léčby. Nesprávné dávkování nebo nesprávně zvolená farmakologická kombinace nejenže nezabíjí infekci, ale také ji činí životaschopnější. Vysoká dávka je život ohrožující a nízké dávkování dává bakteriím naději na adaptaci na antibiotika.

Phlegmonous bolest v krku

Akutní paratonsillitis nebo flegmonous forma bolavého hrdla, je nejzávažnější druh akutního zánětlivého zánětu tonsil celulózy. Bolestní syndrom s tímto onemocněním způsobuje, že osoba drží hlavu v nucené pozici. Kromě všech symptomatických příznaků charakteristických pro akutní hnisavé projevy v bolestech hrdla se flegmonózní forma projevuje v chrapotu hlasu a / nebo v nosu. Někdy hlas osoby prakticky zmizí, slinění se zvyšuje a zápach z úst způsobuje mezi ostatními nepohodlí. Kromě toho může být pacient přítomen kontraktura dolní čelisti. Léčba léky je v tomto případě prakticky zbytečná. Účinnou léčbou je pouze chirurgický chirurg.

Prevence anginy pectoris u dětí a dospělých

Především je třeba připomenout, že angína je onemocnění způsobené infekční lézí beta-hemolytického streptokoka, která se projevuje slabou obranou těla. Veškeré snahy o prevenci infekčních lézí by proto měly směřovat k posílení vašeho těla.

Co pro to musíte udělat:

 1. Dodržujte pravidla osobní hygieny: zubní kartáček musí být udržován čistý; pravidelné mytí rukou, zejména po použití toalety a před jídlem.
 2. Správná výživa: základem stravy by měly být zdravé potraviny založené na rostlinných a minerálních složkách.
 3. Psychologická stabilita. Stresové situace vymývají všechny živiny z těla a nervový systém se nedokáže vyrovnat s abnormálními situacemi.
 4. Fyzická aktivita Ranní běhání na čerstvém vzduchu a lehké gymnastické cvičení budou skvělým začátkem dne, který bude zárukou vitality a vitality po celý den. Je třeba poznamenat, že fyzicky aktivní lidé jsou nejméně náchylní k infekčním lézím.
 5. Vitaminová podpora. Nedostatek vitamínů oslabuje ochranné funkce těla. Zvláštní pozornost je třeba věnovat jejich zdraví v období podzim-zima, kdy jsou přirozeně oslabeny všechny ochranné funkce těla. Komplex vitaminových složek skupin A, B, C a D během tohoto období významně zlepší vaši vitalitu.

Pro děti bude vytvrzování dobrým preventivním opatřením. Kontrastní sprcha při koupání zvýší odolnost těla dítěte. Důležitou roli hraje stav vašich zubů. Kazivost je živnou půdou pro různé infekce. Vedení zubní profylaxe u zubaře může usnadnit práci okresního lékaře.

Antibiotika pro léčbu folikulární tonzilitidy

Léčba folikulární anginy pectoris se provádí stejnými antibiotiky, která se používají v boji proti jiným formám onemocnění. První volba je z léků založených na penicilinech, pokud nejsou z nějakého důvodu vhodné - jsou vybrána antibiotika jiných skupin:

 • Cefalosporiny - pro bezpečnost a účinnost jsou téměř identické s peniciliny. Tyto léky zahrnují Cefadroxil, Duracef, Suprax, Hazaran, Apo-Cefalex a další;
 • Makrolidy, mezi nimiž patří jedno z nejčastěji používaných antibiotik pro anginu pectoris, erythromycin. Tato skupina zahrnuje azithromycin, josamycin, spiromycin a další, léčiv - Sumamed, Azitro-Sandoz, Hemomitsin.

Hemomitsin - jeden z přípravků na bázi azithromycinu

Linkosamidy - klindamycin a lincomycin - jsou zřídka předepisovány. Tato antibiotika pro folikulární bolest v krku mohou způsobit vážné vedlejší účinky, a proto je jejich použití odůvodněné pouze v případech, kdy zbytek léků z jednoho důvodu nebo jiného nelze předepsat.

Proč jsou všechny formy anginy pectoris léčeny stejnými antibiotiky?

Protože všechny bolesti v krku jsou způsobeny patogeny, které jsou citlivé na stejná antibiotika. Při systémové terapii antibiotiky nezáleží na lokalizaci patogenu v tkáních mandlí. Jakákoliv látka po absorpci v žaludku (nebo v místě vpichu injekce) a do krve vstupuje do zanícené tkáně a začíná se vázat na bakteriální buňky, což způsobuje jejich smrt nebo blokuje jejich reprodukci. Pokud jsou katarální bolesti v krku bakterie pouze v sliznici, antibiotika je dostane zde. Pokud je infekce lokalizována ve folikulech mandlí, je v nich, že látka ovlivní bakterie. Dokonce i dávka a četnost antibiotik jsou stejné pro různé formy anginy pectoris. Typ onemocnění závisí pouze na souboru symptomatických léčebných postupů: například u folikulárních bolestí v krku je častěji nutné používat antipyretická a lokální anestetika než katarální.

Aby lékař předepsal skutečně účinné antibiotikum pro bolest v krku, měl by vědět:

 1. Jaké bakterie způsobily anginu pectoris;
 2. Jaká antibiotika pacient užíval dříve, měl nějaké alergické reakce;
 3. Zda má pacient v minulosti bolest v krku.

Lékař obvykle nezná typ patogenu - identifikace vyžaduje nejméně 3-4 dny, během kterých může být angina potlačena širokospektrými antibiotiky. Proto, volba, které antibiotikum by mělo být předepsáno pro folikulární bolest v krku v konkrétním případě, lékař obvykle bere v úvahu pravděpodobnost alergií a předepisuje nejúčinnější lék, který bude účinný proti streptokokům a proti stafylokokům. Je zřejmé, že je nebezpečné předepisovat antibiotika sami, bez lékaře a s přihlédnutím ke své vlastní přecitlivělosti.

Staphylococcus způsobuje bolest v krku méně než streptokoky, ale obvykle je odolnější vůči antibiotikům.

„Jednou jsme měli pro dvě děti bolest v krku. Masha je folikulární, když má čtyři roky. Lékař předepsal Sumamed, takový prášek s lžící a stříkačkou. Všechno je pohodlné, snadné použití, ale výsledek mě překvapil nejvíce. Jen si představte: dítě má bolest v krku, bolest v krku, vředy na mandlích, pláče, horečka. Jsem opravdu vystrašený. Třikrát denně pije roztok prášku, ráno není žádná teplota, chce jíst, všechno uplynulo. Byl jsem opravdu překvapen. I když byly vředy ještě asi týden, ale ten malý se cítil dobře.

Peniciliny pro folikulární tonzilitidu

Peniciliny jsou první volbou pro folikulární bolest v krku. Jsou poměrně bezpečné (většina penicilinů může být používána pod dohledem lékaře během těhotenství a kojení), mají vynikající farmakokinetické parametry (rychle absorbované v žaludku, špatně rozložené enzymy), vzácně způsobují vedlejší účinky z trávicího traktu. Pokud jsou užívány těhotnou ženou nebo kojící matkou, riziko expozice plodu nebo kojence v těchto antibiotikách je minimální.

Nejčastěji jsou léky na bázi amoxicilinu předepisovány pro léčbu folikulární tonzilitidy. Podle všech indikací toto antibiotikum překračuje všechny analogy, zatímco léky na něm založené jsou poměrně levné a cenově dostupné.

Léky na bázi amoxicilinu jsou Flemoxin Solutab, Amosin, Amoxicar, Amoksisar, Apo-Amoxy, Ospamox.

Další antibiotika skupiny penicilinu jsou:

 • Farmakokinetické vlastnosti ampicilinu jsou významně horší než amoxicilin. Často se používá pro injekce, aby se zabránilo štěpení většiny části žaludku. Drogy založené na něm - Ampik, Apo-Ampi, Upsampi;
 • Fenoxymethylpenicilin - léky Vepikombin, Kleatsil, Ospen.

Slabým místem všech penicilinů je vznik velkého počtu kmenů patogenů v bolestech hrdla, které jsou vůči nim rezistentní v důsledku produkce enzymu penicilinázy. Ve většině případů stafylokokové tonzilitidy je patogen rezistentní na peniciliny a dokonce i při streptokokové infekci je terapie penicilinem stále více neúčinná v důsledku přítomnosti bakterií penicilinázy v tonsilových tkáních.

Z tohoto důvodu se v poslední době stále více používají antibiotika na bázi komplexů inhibitorů chráněných penicilinů k léčbě folikulární tonzilitidy. Tyto komplexy zahrnují:

 • Směs amoxicilinu a kyseliny klavulanové, která je součástí prostředků Augmentin, Amoksiklav, Flemoklav-Solyutab;
 • Směs ampicilinu a sulbaktamu (sultamicilinu) - Ampisid, Sultasin.

Taková antibiotika jsou častěji účinná, protože kyselina klavulanová a sulbaktam neutralizují ochranu rezistentních bakterií vůči penicilinům. Dnes Augmentin a Amoxiclav pro folikulární bolest v krku jsou považovány za hlavní léky volby pro léčbu onemocnění doma. Jsou dostupné téměř ve všech dávkových formách a mohou být použity u dospělých a dětí všech věkových kategorií.

3D model molekuly kyseliny klavulanové

Všechna tato antibiotika jsou vysokorychlostní činidla. Umožňují vám zničit hlavní počet bakterií, patogenů angíny v několika hodinách. Podle výzkumných údajů se během 12-24 hodin po zahájení léčby těmito látkami zastaví sekrece streptokokové mikroflóry z tonsilové tkáně. V podstatě jsou tyto léky předávány v perorálních formách - ve formě tablet a tobolek pro dospělé, stejně jako ve formě prášku a granulí pro přípravu suspenzí pro děti. Injekce těchto antibiotik jsou považovány za zastaralý způsob léčby, kterému se ve většině případů lze vyhnout.

V některých případech je angina předepsána biciliny, které jsou založeny na benzylpenicilinových solích. Jejich hlavním rysem je dlouhodobé působení po zavedení do těla. U většiny pacientů jsou léky uchovávány v krvi po 2-3 týdnech po injekci. To vám umožní účinně se vypořádat s anginou pectoris, a to i v situacích, kdy je možná pouze jedna injekce medikace.

Mínus bicilinů, který značně omezuje jejich použití, je nemožnost orálního požití: v žaludku jsou tyto léky úplně rozděleny. Můžete je zadávat pouze intramuskulárně, a proto je užívání těchto antibiotik pro bolesti v krku folikulů omezeno na situace, kdy není možné organizovanou metodickou léčbu perorálně podávanými léky. Kromě toho se biciliny často užívají po hlavní léčbě jinými antibiotiky k prevenci komplikací bolesti v krku - trvale zabraňují účinkům reziduální streptokokové mikroflóry na organismus.

Přípravky této skupiny jsou Bicilin-1, Bicillin-3, Bicillin-5, Retarpen, Extensillin.

Retarpen - lék ze skupiny bicilinů, který má dlouhodobý účinek

Cefalosporiny: kdy se tato antibiotika používají?

Antibiotika skupiny cefalosporinů se používají k léčbě folikulární anginy pectoris v takových situacích:

 1. Kauzativní agens je rezistentní na peniciliny, ale nemá vůbec žádnou rezistenci vůči β-laktamům;
 2. Pacient je alergický na peniciliny.

Cefadroxil, antibiotikum této skupiny, je nejčastěji používaným antibiotikem pro bolest v krku. V poslední době se však na trhu objevilo mnoho léčiv založených na jiných cefalosporinech - Suprax na bázi cefiximu, Ecotsephron na bázi cefalexinu, Mefoxinu na bázi cefoxitinu. Vysoká účinnost přípravku Suprax při léčbě folikulární anginy byla prokázána v mnoha případech účinné léčby. Ve většině případů je Supraks účinný v případech boje s patogeny rezistentními na peniciliny. Léčivo však není účinné proti angině pectoris způsobené stafylokokovou infekcí.

Suprax - lék na bázi cefiximu

Makrolidy pro folikulární bolest v krku

Z makrolidů pro folikulární angínu jsou nejčastěji předepisována dvě antibiotika:

 1. Erythromycin, včetně léků Adimitsin, Eric, Gryunamitsin;
 2. Azithromycin. Účinné, včetně proti bakteriím rezistentním vůči erythromycinu.

Nevýhodou těchto fondů je, že často způsobují, že peniciliny a cefalosporiny způsobují vedlejší účinky z trávicího traktu. Navíc v některých případech mohou být tyto nežádoucí účinky závažnější než samotná folikulární angina. Sumamed a Azitro Sandoz jsou také předepisovány pro děti od 1 roku a jsou k dispozici ve formě prášků pro přípravu suspenzí, což způsobuje jejich široké použití v pediatrii.

Azitro Sandoz v práškové formě, vhodný pro děti ve věku 1-2 let.

„Poslední diagnózou je folikulární tonzilitida, pravděpodobně streptokoková. Doktor jmenoval Sumameda. Požádal jsem o něco z penicilinů, ale řekl, že ve městě je příliš mnoho případů rezistence anginy pectoris na peniciliny, a proto je moudřejší pít makrolidy. Viděl se strachem, bál se zasadit žaludek. Ale nic, nesené. Spíše to nepřineslo. Obecně to bylo, jako by se tento Sumamed necítil, ani chuť k jídlu se nezhoršila. A tak léčba byla, jak je nyní - na druhý den, kdy jsem se cítila dobře, zbytek týdne dokončila mou práci, protože doktor řekl. Takže obecně můžete pít, bezpečné léky. "

Tanya, z komentářů

Jaká antibiotika léčí folikulární tonzilitidu u dětí?

U dětí s folikulárními bolestmi v krku jsou předepsána stejná antibiotika jako u dospělých. Téměř všechny populární produkty mohou přijímat od prvních šesti měsíců života. Bereme-li v úvahu skutečnost, že se v minulosti téměř nikdy nevyskytlo bolest v krku (mandle se začínají vyvíjet teprve za tři měsíce, v prvním roce života mají vzácný jev, mohou použít všechny prostředky, které jsou vyráběny ve vhodné formě). Mezi tyto léky patří:

 • Sumamed;
 • Zetamax Retard;
 • Azitro Sandoz;
 • Amoxiclav;
 • Augmentin...

... a další. Antibiotika ve formě prášku a granulí pro přípravu suspenzí jsou vhodná pro děti.

Na druhé straně děti často dostávají injekce bitsillinů, aby se zabránilo poškození srdečního svalu a vzniku dalších komplikací.

Video: Jak si lékař zvolí antibiotika pro bolest v krku?

Kdy jsou antibiotika stále předepisována pro bolest v krku?

V takových případech mohou být nezbytné injekce antibiotik pro bolest v krku folikulů:

 1. Ukazuje se, že pacient dodržuje pokyny lékaře - to se může stát v nápravných zařízeních, v psychiatrických léčebnách;
 2. Pacient je v bezvědomí;
 3. Projevy anginy pectoris jsou tak silné, že pacient nemůže polykat pilulku nebo roztok;
 4. V nepřítomnosti šikovných prostředků v jiných formách.

Zpravidla v téměř všech ostatních případech s folikulárními bolestmi hrdla mohou být antibiotika užívána perorálně. Pokud lékař předepíše injekce bez selhání, má smysl se ho zeptat, co je s ní spojeno - nemají dnes žádné výhody oproti perorálnímu podání dnes, ale s tím mohou způsobit přetrvávající strach z léčby u dětí.

Pouze ve vzácných případech by měla být antibiotika podávána intramuskulárně

Postup léčby folikulární anginy pectoris antibiotiky

Léčba folikulární anginy pectoris se zpravidla provádí doma. Pouze ve velmi závažných případech je nutná hospitalizace. Lékař předepíše specifický lék a udává četnost jeho použití a množství pro každou dávku a pacient nebo jeho příbuzní již upravují léčbu doma.

Jakékoliv antibiotikum pro folikulární bolest v krku by mělo být užíváno nejméně 7 dní v řadě, jinak se dramaticky zvýší pravděpodobnost závažných komplikací. Obvykle je nemoc předepsána léčba po dobu 10-12 dnů, pokud je příliš závažná, až 21 dní. Omezení této doby při normalizaci pacientova stavu je přísně zakázáno - je to v situacích, kdy se pacientovi zdá, že je již zdravý, můžete přestat pít antibiotikum a přestane ho brzo užívat a dojde k poškození srdce a ledvin.

Každé antibiotikum v určité formě v souladu s pokyny je užíváno v určitém čase s vazbou na potravu nebo bez ní.

Během akutní fáze průběhu onemocnění je pacientovi poskytován lůžkový odpočinek s povinným nepřetržitým větráním místnosti. Zároveň mu je přidělena šetřící strava bez kořeněných, slaných a smažených jídel. Je žádoucí rozdrtit všechny produkty a dát pacientovi ve formě bramborové kaše, aby nedošlo k poranění zapálených mandlí.

Bramborová kaše - hlavní jídlo v akutním období anginy pectoris

Pacient s anginou pectoris spolu s užíváním antibiotik musí hodně pít. Je lepší dělat s čistou čistou vodou, pokud je to nutné (zejména u dětí), může být nahrazena kompotem, uzvarami, čajem - cokoliv, jen pokud pacient dostane maximální tekutinu.

Jako prostředek symptomatické léčby se používá:

 1. Antipyretika - Nurofen, Paracetamol, Panadol - když teplota stoupne nad 38 ° C;
 2. Prostředky pro kloktání - odvar z bylin, fyziologický roztok, roztok sody, různé specializované směsi. Zajišťují očištění povrchu mandlí a některé uvolnění syndromu bolesti, ale nemají terapeutický účinek;
 3. Různé pastilky a pastilky s analgetiky. Používají se především ke snížení bolesti.

Také při léčbě folikulární anginy je užitečný příjem různých multivitaminových komplexů. Imunomodulátory, včetně přípravků na bázi interferonu, nejsou jasně indikovány pro anginu pectoris. O jejich přijetí rozhoduje lékař na základě analýzy stavu pacienta.

Při zlepšení stavu pacienta může být lůžko zrušeno. Pokud má dítě nebo dospělý s anginou pectoris dostatečnou sílu a touhu chodit, je užitečné jít s ním ven.

V případě folikulárního bolestí hrdla není možné zabalit a zahřát hrdlo. To pouze zvýší infekci a zhorší symptomy. Nedoporučuje se také při oplachování přílišné poruchy zapálené tkáně, aby nedošlo k poranění a nezvyšování bolesti.

Jaká antibiotika nemohou být léčena folikulární tonzilitidou?

Určitě kontraindikován pro léčbu folikulární anginy pectoris, jako jsou antibiotika:

 • Aminolikosida - jejich toxický účinek může být silnější než projevy a účinky anginy pectoris;
 • Chloramfenikol - ze stejných důvodů;
 • Tetracykliny a sulfonamidy - vzhledem k vysoké četnosti rezistence vůči nim u patogenů anginy pectoris a v důsledku toho i nízké účinnosti léčiv;
 • Místní antibiotika jako součást cukroví nebo spreje. Taková antibiotika zahrnují Gramicidin C, Grammidin Neo, Bioparox a další. Jsou neúčinné proti patogenům anginy pectoris a neumožňují účinně bojovat s infekcí.

Grammidin - pastilky s thyrothricinovou antibiotickou skupinou

Navíc v každém případě mohou mít kontraindikace pro každého jednotlivého pacienta obvyklé, používané ve většině situací, prostředky. Proto by měl pouze lékař zvolit, která antibiotika mají brát v případě bolavého hrdla, a téměř vždy bude možné léčit nemoc doma.

 1. Jednoduchá, cenově dostupná a bezpečná antibiotika používaná v jiných formách onemocnění - peniciliny, erythromycin, cefalosporiny mohou být použity k léčbě folikulární anginy.
 2. Léčba folikulární anginy pectoris antibiotiky se liší od léčby v léčbě katarální nebo lakunární tonzilitidy;
 3. Účel antibiotika by měl být založen na možné rezistenci patogenu na různé léky a přecitlivělosti pacienta. Předepsat prostředky by měl pouze lékař!

Symptomy a léčba folikulární tonzilitidy u dětí s antibiotiky

Angina je infekční onemocnění doprovázené zánětem mandlí. V závislosti na příznakech bolení v krku existují 4 typy:

 • folikulární;
 • nekrotické;
 • katarální;
 • lacunar

Folikulární tonzilitida může předjet osobu v každém věku. Nejčastěji se onemocnění vyskytuje u dětí ve věku od 5 do 12 let. K tomu dochází hlavně v zimě nebo mimo sezónu, kdy je oslaben imunitní systém dítěte. Co je nebezpečné pro děti a jak s ním zacházet? Zvažte níže.

To je, jak zapálené mandle vypadají jako folikulární tonzilitida.

Co je folikulární bolest v krku a jak je pro dítě nebezpečné?

Folikulární angina pectoris je onemocnění, které je charakterizováno zánětem lymfatických uzlin a výskytem hnisavých plaků nebo bílých abscesů na mandlích (viz foto). Doba trvání onemocnění závisí na barvě hnisavých folikulů v zapálených oblastech tkáně. Mohou být bílé nebo světle žluté. Puchýře v některých případech dosahují velikosti hlavy.

Pokud léčbu folikulární tonzilitidy nezačnete včas u dítěte, mohou se vyskytnout komplikace, včetně poškození vnitřních orgánů. Děti trpí tímto onemocněním mnohem těžší - teplota se může zvýšit na 40 ° C a může se objevit bolest hlavy, pozoruje se horečka.

Nezapomeňte, že léčba anginy pectoris u dítěte by měla být včasná a správná, jinak hrozí riziko vzniku chronické angíny, která způsobuje výskyt takových onemocnění jako jsou alergie, poruchy srdce, ledvin, kloubů, cév, revmatoidní artritidy. Proto byste měli věnovat zvláštní pozornost léčbě folikulární anginy u dětí.

Příčiny onemocnění u dětí

Příčinou původce folikulární anginy u dětí v 90% případů je beta-hemolytický streptokok. Tyto patogenní bakterie vstupují do mandlí následujícími způsoby:

 • exogenní (z vnějšího prostředí);
 • endogenní (mikroby jsou již v těle dítěte).

Během exogenní infekce se mikroorganismy přenášejí následujícími způsoby:

 • s jídlem;
 • vzdušnými kapičkami (kontakt s osobou, která je nemocná nebo je nositelem infekce);
 • kontakt a domácnost (prostřednictvím špinavých rukou, oděvů, předmětů obecného použití);
 • fekálně-orální (kontaminované potraviny nebo voda);
 • traumatický (s poraněním sliznice nosohltanu).
Exogenní infekce může nastat i při základní hygieně.

Endogenní cesta infekce je spojena s oslabeným imunitním systémem, který patogenní mikroby nemohou potlačit, rychle rostou a množí se, v důsledku čehož hnisavý zánětlivý proces začíná na folikulech. Příznivé podmínky pro endogenní infekci folikulární anginou jsou:

 • přenášené napětí;
 • hypothermie;
 • nedostatek vitamínů;
 • pasivní kouření;
 • nevyvážená výživa;
 • zima

Symptomy dětské folikulární tonzilitidy

Folikulární bolest v krku u dětí má následující příznaky:

 • nemoc náhle začíná;
 • blahobyt dítěte se neustále zhoršuje;
 • teplota dosáhne 40 ° С, udržuje po dlouhou dobu a nevystupuje;
 • akutní bolest v krku, která se zvyšuje s polykáním a dává do ucha;
 • suchý kašel;
S folikulovým bolestí v krku se zhoršuje pohoda dítěte
 • sucho a lechtání se objevují v hrdle;
 • ospalost;
 • slabost v těle;
 • bolest hlavy;
 • žaludeční nevolnost (průjem, nevolnost, zvracení, bolest břicha);
 • zimnice a horečka;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • bolest svalů a kloubů;
 • zvětšené krční lymfatické uzliny.

Folikulární bolest v krku u dítěte se může projevit kongescí nosu, konjunktivitidou, kožními vyrážkami. Pro přesnou diagnózu dítěte je třeba ukázat lékaři. Během prohlídky ústní dutiny a hltanu může zjistit:

 • otok a zarudnutí hrtanu;
 • zvýšení mandlí, a to jak jednotlivě, tak současně;
 • pupínky na zadní straně hrtanu;
 • hnisavé hrboly žluté nebo bílé na povrchu mandlí.
Aby bylo možné správně diagnostikovat, musí být dítě předvedeno lékaři.

Diagnostické metody

Pokud se objeví příznaky folikulárního bolestí v krku, musí být dítě okamžitě předvedeno pediatrovi. Správnou diagnózu může provést pouze lékař, který si prohlédne hrdlo malého pacienta a nos.

Po vizuální prohlídce by měl specialista vyloučit přítomnost onemocnění charakterizovaných příznaky podobnými folikulární angíně:

 • záškrt;
 • exacerbace chronické angíny;
 • šarlatová horečka (doporučujeme číst: co vypadá jako hrdlo pro šarlatovou horečku u dětí - příznaky s fotografií);
 • infekční mononukleóza (více v článku: příznaky infekční mononukleózy u dětí a fotografií).

Pokud má lékař nějaké pochybnosti, upozorní pacienta na další laboratorní testy. Nejvýznamnější z nich jsou:

 • kompletní krevní obraz (pokud je nemoc, takové indikátory jako ESR a bílé krvinky budou nadhodnoceny a leukogram bude posunut vlevo);
 • faryngoskopie (lékařské vyšetření pomocí speciálního zrcadla);
 • bakteriální analýza tampónů nosohltanu;
 • analýza hlenových nátěrů z povrchu mandlí;
 • moču (k identifikaci exacerbací patologických stavů ledvin).
Faryngoskopie pomocí video endoskopu

Nejen přesná diagnóza, ale také účinnost léčby folikulární anginy závisí na kvalitě diagnózy. Proto by měl lékař pečlivě vyšetřit dítě.

Vlastnosti léčby

Je důležité nezapomínat, že je nutné léčit hnisavou angínu plíce v dětství přesně podle pokynů lékaře. Rodiče by neměli vykazovat žádnou „iniciativu“, protože folikulární angína s nesprávnou léčbou může vést k vzniku závažných komplikací.

Zpravidla onemocnění trvá nejméně sedm dní. Léčebná terapie se obvykle provádí doma. Pokud je věk malého pacienta mladší než 3 roky a také v případě komplikací, léčba se provádí v nemocnici.

Antibiotika

Antibiotika mohou přinést nejen užitek pro tělo, ale i velkou škodu. Z tohoto důvodu se mnoho rodičů bojí dát své děti.

Antibiotická terapie se provádí po omezenou dobu - počet dnů přijetí stanoví lékař. V žádném případě nelze přerušit příjem léku, i když se dítě začalo cítit mnohem lépe. Přerušení léčby antibiotiky může vést k exacerbaci onemocnění, endokarditidě, glomerulonefritidě.

Bakteriální kauzální původci folikulární anginy pectoris jsou velmi citliví na antibiotika skupiny penicilinu. Pro léčbu dětí jsou schváleny následující léky:

Děti mladší 3 let mají nejčastěji Flemoxine Soluteb, který je dostupný ve formě tablet nebo suspenzí. Injekční antibiotikum se dětem podává ve velmi vzácných případech.

Po třídenní medikaci lékař vyhodnotí účinnost léčby. Pokud je to nutné, upraví délku terapie nebo nahradí antibiotikum jiným.

Symptomatická léčba

Nepodceňujte symptomatickou terapii, protože přispívá k rychlému zotavení.

Antipyretický Nurofen pro děti

Používají se následující typy léků:

 • antipyretika - pro boj s vysokými teplotami (Ibuprofen, Nurofen, Panadol);
 • antialergikum (antihistaminikum) - ke zmírnění otoků mandlí (Zorak, L-tset, Fenistil);
 • komplexy vitamínů a minerálů - k posílení organismu;
 • pro imunokorekci - Taktivin, Dekaris (doporučujeme číst: návod k použití přípravku Dekaris 50 mg pro děti);
 • neutralizovat škodlivé účinky antibiotik na tělo - Linex;
 • vazokonstriktor - k potírání edému;
 • anestetika - pro bolest v krku (obvykle ve formě bonbónu, takže nejsou vhodné pro mladší děti).

Forma uvolňování léčiva závisí na věku pacienta. Pro děti je lepší použít sirupy nebo svíčky. Ty působí rychleji díky okamžité absorpci do krve.

Aerosoly (hexoral, Chlorophyllipt, Ingalipt) mohou používat nejen dospělí, ale i děti, které již dosáhly věku 3 let.

Pacient musí dokončit celý průběh antibiotik a jiných léků až do konce a nesmí ho přerušit ani v případě dramatického zlepšení stavu po několika dnech podávání. Během léčby musí pacient dodržovat lůžkový odpočinek a nesmí se zabývat duševní a fyzickou prací.

Fyzioterapeutické metody

Po vymizení akutních příznaků nemoci se lékař obrátí na fyzioterapeutickou léčbu. Zahrnuje:

 • laserová terapie;
 • magnetická terapie;
 • elektroforéza;
 • Světelné ošetření;
 • ozáření povrchu mandlí ultrafialovým světlem;
 • krátkovlnné ultrafialové záření.

Průběh fyzioterapie je týden nebo více. Tento typ léčby je kontraindikován, pokud má pacient vysokou teplotu, nebo je na jeho mandlích příliš mnoho hnisu.

Elektroléčba pro folikulární tonzilitidu

Chirurgický zákrok

Pokud se folikulární tonzilitida vyskytne s komplikacemi nebo konzervativní léčebné metody jsou neúčinné, lékař předepíše tonzilektomii. Při tomto typu operace jsou mandle odstraněny. Používá se v následujících případech:

 • folikulární angina se stala chronickou;
 • léčba drogami nefungovala;
 • mandle jsou tak rozšířené, že pacientovi brání v dýchání a polykání volně;
 • objevily se patologické akumulace hnisu;
 • pokud je angina sedmá za rok.

Před operací je pacientovi podána lokální anestézie. Plné hojení nastává za 1-2 týdny. Tonzilektomie má řadu kontraindikací. Patří mezi ně problémy s kardiovaskulárním systémem a ledvinami, hemofilií, těhotenstvím atd.

Lidové léky

S pomocí tradiční medicíny může výrazně "zlepšit" zdraví pacienta během folikulární anginy. Nejčastěji používané inhalace, obklady a výplachy.

Domácí inhalace s vařenými brambory jsou velmi účinné.

Inhalace se provádí pomocí vařených brambor. Do roztoku můžete přidat trochu strouhaný křen. Pro přípravu efektivního máchání potřebujete:

 • strouhejte jednu sklenici čerstvé řepy;
 • přidat 1 polévková lžíce. lžíce octu jablečného octa;
 • po hodině zmáčkněte řepu;
 • kloktat s výsledným roztokem hrdla.

Můžete také kloktat s tím znamená: mix 0,5 l vařené vody s 2 lžičky. soli a 5-8 kapek jodu. Postup se opakuje každé 2-3 hodiny.

Pro přípravu obkladu je třeba míchat 2 lžíce. med, 50 g vodky a 1 polévková lžíce. aloe šťáva Udržujte kompresi na krku alespoň hodinu před spaním.

Aby pomohl vašemu dítěti vyrovnat se s některými symptomy nemoci, on potřebuje dát bylinné čaje s citronem a medem.

Při folikulárním bolení v krku je důležité pít mnohem více tekutiny.

Nicméně, s použitím tradičních metod pro hnisavé angíny, je třeba mít na paměti, že s jejich pomocí není možné léčit nemoc. Jsou pouze součástí komplexní léčby.

Možné komplikace u dítěte

Pozdní nebo nesprávná léčba může způsobit komplikace, jako jsou:

 • revmatismus, artritida;
 • otrava krví;
 • glomerulonefritida;
 • vaskulitida;
 • onemocnění ledvin a srdce.

Folikulární bolest v krku je již komplikací, protože folikuly naplněné hnisem se mohou dostat do mandlí a způsobit paratonsilární absces. Pokud od zahájení léčby uplynulo 5 dní a zlepšení nepřichází, je to mnohem nebezpečnější: infekční šok, sepse, streptokoková meningitida, syndrom Lemiere.

Zkušený specialista bude schopen adekvátně posoudit situaci, provést správnou diagnózu a předepsat účinnou léčbu.

Preventivní opatření

Aby se snížilo riziko infekce a dalšího vývoje folikulární anginy, musí být dodržena následující pravidla: t

 • posiluje imunitní systém pomocí vitamínů a kalení;
 • včasná léčba infekčních onemocnění (zubní kaz, rýma, adenoidy), které vyvolávají rozvoj folikulární anginy;
 • pozorovat spánek a bdělost, spát alespoň 6 hodin denně;
 • jíst více čerstvého ovoce, zeleniny a mléčných výrobků.

Aby se zabránilo infekci, měli byste omezit kontakt dítěte s nezdravými lidmi. Uprostřed epidemie je důležité navštěvovat veřejná místa co nejméně a nezapomínat na pravidla osobní hygieny.

Má-li některý člen rodiny bolest v krku, po jeho uzdravení je nutné dezinfikovat všechny věci a předměty, které použil. Taková opatření neumožní šíření infekce na další členy rodiny.

Antibiotika pro bolavé hrdlo - rysy použití, indikace a kontraindikace

Folikulární bolest v krku - infekce měkkých tkání hrdla. Kauzální agens onemocnění jsou dva typy bakterií: streptokoky a stafylokoky. Onemocnění se projevuje výrazným zvýšením tělesné teploty a tvorbou více folikulů s hnisavým obsahem.

V tomto případě si pacient stěžuje na potíže s polykáním a bolestí. Antibiotika pro bolest v krku jsou považována za povinnou léčbu, protože pouze oni přímo ovlivňují příčinu zánětu.

Zbývající způsoby léčby ve formě oplachů, sprejů a pastilek jsou považovány za další způsoby léčby. Lokální vliv léků na sliznici je zaměřen na odstranění jednotlivých symptomů onemocnění (bolest, potíže s polykáním, otok). Podle většiny lékařů dochází ke stabilizaci teploty a celkové pohodě pacienta na druhý den užívání antibakteriálního přípravku.

Indikace pro léčbu antibiotiky

Folikulární bolest v krku a antibiotikum jsou považovány za zcela kompatibilní koncepty. V takových případech mají lékaři tendenci předepisovat širokospektrální antibakteriální léčiva. Navíc, pokud pacient po 3 dnech není pozorován zlepšení zdraví a snížení tělesné teploty, pak odborníci doporučují změnu léků.

Kontraindikace antibiotické léčby

Antibiotika pro folikulární anginu pectoris nejsou v těchto případech předepsána:

 1. Pacient má alergickou reakci. Takoví lidé si musí individuálně vybrat antibiotikum na základě alergických testů.
 2. Virová bolest v krku. Tato diagnóza je stanovena otolaryngologem podle výsledků vyšetření pacienta. Vědět, co je folikulární tonzilitida, je odborník schopen přesně určit příčinu onemocnění.

Relativní kontraindikace jsou považovány za chronické renální a kardiovaskulární selhání.

Obecná pravidla pro léčbu antibiotiky

Antibiotikum předepisuje pouze lékař, který pacienta vyšetřil a stanovil konečnou diagnózu. Léčba začíná po stanovení individuální tolerance antibakteriálního činidla. V závislosti na klinickém obrazu onemocnění a věku pacienta může specialista předepsat farmaceutický prostředek ve formě injekcí, tablet nebo sirupu.

Antibiotika a folikulární bolest v krku u dětí mají své vlastní charakteristiky. Lékaři dávají přednost předepisování léků v sirupu nebo suspenzi. V tomto případě je dávkování léčiva určeno v závislosti na hmotnosti dítěte nebo závažnosti zánětlivě-hnisavého procesu, který je velmi rychlý.

Podle mnoha otolaryngologů je nejúčinnějším typem antibiotické léčby antibiotická injekce. v takových případech je maximální koncentrace léčiva v krevním řečišti pozorována 20-40 minut po injekci. Průměrná doba trvání terapeutického účinku po jedné injekci je 4-6 hodin.

Příjem antibakteriálních látek trvá nejméně sedm dní. V opačném případě, s časným ukončením příjmu léku, osoba znovu vyvíjí anginu folikulární a antibiotika jsou rezistentní vůči infekci. U těchto pacientů je patologická mikroflóra zcela necitlivá na účinky určitého typu antibakteriálního léčiva.

Jaká antibakteriální léčiva se používají pro folikulární bolest v krku

V 90-95% případů jsou léze bakteriálního hrdla způsobeny stafylokoky a streptokoky. V tomto ohledu by antibiotikum předepsané odborníkem v případě folikulárního bolestí hrdla mělo aktivně zničit právě tyto typy bakterií.

Mezi hlavní antibakteriální léčiva patří:

 1. Peniciliny (amoxicilin, ampicilin, augmentin, ampioky). Tato skupina léků byla poprvé objevena mezi antibiotiky a používá se od 40. let 20. století. K tomuto dni jsou peniciliny považovány za nejbezpečnější antibakteriální prostředek pro lidské tělo. Po vnitřní aplikaci nebo injekci blokují růst a reprodukci patologických mikroorganismů v dýchacím systému.
 2. Cefalosporiny (cefasporin, cyfran, ceftriaxon). Mechanismus účinku cefalosporinových antibiotik je identický s peniciliny. Jediný rozdíl mezi těmito léky je ve skutečnosti širší rozsah účinků na nosohltanovou patologickou mikroflóru.
 3. Makrolidy (azithromycin, summamed a rulid). Zvláštnost léků spočívá v jejich schopnosti intracelulární akumulace v oblasti zánětlivého a hnisavého procesu. Terapeutický účinek antibiotika je tedy značně zvýšen a rozšířen. Tato antibiotika pro folikulární bolest v krku mají také protizánětlivé účinky, které nejsou spojeny s destrukcí patogenních bakterií.
 4. Tetracykliny (makropen, tetracyklin, doxycyklin). Tyto farmaceutické látky mají širokou škálu aktivit, ale v poslední době je jejich použití omezené. Podle statistik je mnoho mikroorganizmů rezistentních vůči tetracyklinům.
 5. Fluorochinolony (pefloxacin, ofloxacin, sparfloxacin). Terapie těmito látkami je primárně zaměřena na boj s plicními komplikacemi bakteriální infekce. To je dáno tím, že fluorochinolony jsou aktivně absorbovány v plicní tkáni, cena těchto léků je obvykle nejvyšší.

Příčiny recidivující anginy pectoris po absolvování léčby antibiotiky

Nedostatek pozitivního výsledku po léčbě antibiotiky je spojen s následujícími faktory:

 1. Chybná diagnóza bakteriální anginy pectoris. Co je angina folikulární a otolaryngologist by měla určit příznaky onemocnění.
 2. Odolnost lidského těla. Patologická mikroflóra nosohltanu je naprosto necitlivá na působení určitého typu antibiotika.
 3. Akutní virové poškození tkání hltanu a mandlí.

Hlavní komplikace léčby antibiotiky

Standardní antibiotická příručka popisuje různé vedlejší účinky léčiva.

Negativní účinky užívání antibakteriálních léků jsou pozorovány v těchto formách:

 1. Alergické reakce, které mohou být fulminantní nebo opožděné. Nejnebezpečnějším typem alergie je anafylaktický šok, často fatální.
 2. Toxický účinek na pacienta. Otrava člověka v procesu antibiotické terapie je způsobena překročením přípustného dávkování nebo obtíží při odstraňování léčiva. Takoví pacienti často trpí patologickými změnami funkce nervového systému.
 3. Poškození ledvin. Tato komplikace se vyskytuje hlavně u lidí se současným selháním ledvin. V takových případech je v moči detekován protein a krev.
 4. Hepatotoxický účinek. Tetracyklinová a chlortetracyklinová antibiotika mohou často způsobit poškození jaterních buněk, což se klinicky projevuje žloutenkou. Při absenci specifické léčby se u pacientů rozvine selhání jater, které je fatální.
 5. Teratogenní účinek. Těhotné ženy užívají mnoho antibakteriálních léčiv. Nejnebezpečnější je zároveň tetracyklin, který prochází placentou k plodu a může způsobit závažné zhoršení vývoje dítěte.
 6. Poruchy gastrointestinálního traktu. Většina antibiotik vyvolává zánět sliznice gastrointestinálního traktu. Tito pacienti si stěžují na nevolnost, bolest břicha, průjem nebo zácpu.

Antibiotika pro folikulární bolest v krku jsou povinným způsobem léčby, ale vyžadují přísné dodržování dávkování a trvání podávání. Rovněž je třeba mít na paměti, že jejich použití reguluje pouze ošetřující lékař.