Detaily o fluoroquinolone antibiotikách a jménech drogy

Moderní rytmus života oslabuje lidskou imunitu a původci infekčních onemocnění mutují a stávají se rezistentními vůči hlavním chemickým přípravkům třídy penicilinu.

K tomu dochází z důvodu iracionálního nekontrolovaného využívání a negramotnosti obyvatelstva ve věcech lékařské povahy.

Objev poloviny minulého století - fluorochinolony - vám umožní úspěšně se vyrovnat s mnoha nebezpečnými onemocněními s minimálními negativními důsledky pro tělo. Šest moderních léků je dokonce zařazeno do seznamu nezbytných.

Fluorochinolony antibiotika: názvy léčiv, jejich účinky a analogy

Kompletní obraz o účinnosti antibakteriálních látek pomůže v následující tabulce. Ve sloupcích jsou uvedeny všechny alternativní obchodní názvy pro chinolony.

Vlastnosti chemické struktury účinné látky po dlouhou dobu neumožnily získat kapalné dávkové formy fluorochinolonových řad a byly vyrobeny pouze ve formě tablet. Moderní farmaceutický průmysl nabízí pevný výběr kapek, mastí a dalších typů antimikrobiálních látek.

Fluorochinolonová antibiotika

Jedná se o antimikrobiální léčiva, která jsou vysoce účinná proti gram-pozitivním i gram-negativním mikroorganismům (tzv. Široké spektrum). Antibiotika v přísném slova smyslu nejsou, jak jsou získána chemickou syntézou. Ale navzdory rozdílům ve struktuře, původu a nedostatku přírodních analogů jsou jim přiřazeny díky jejich vlastnostem:

 • Vysoký baktericidní a bakteriostatický výkon díky specifickému mechanismu: enzym DNA gyrázy patogenních mikroorganismů je inhibován, což brání jejich rozvoji.
 • Široká škála antimikrobiálních účinků: působí proti většině gram-negativních a pozitivních (včetně anaerobních) bakterií, mykoplazmat a chlamydií.
 • Vysoká biologická dostupnost. Účinné látky v dostatečných koncentracích pronikají do všech tkání těla a poskytují silný terapeutický účinek.
 • Dlouhý poločas rozpadu, a tedy post-antibiotické účinky. Vzhledem k těmto vlastnostem mohou být fluorochinolony užívány maximálně dvakrát denně.
 • Nepřekonatelná účinnost, jak se zbavit nemocničních a komunitních systémových infekcí jakékoli závažnosti.
 • Dobrá snášenlivost v důsledku nízké závažnosti nežádoucích účinků.

Tyto chemikálie jsou systematizovány na základě rozdílů v chemické struktuře a spektru antimikrobiální aktivity.

Klasifikace: čtyři generace

Neexistuje jednotná přísná systematizace chemických výrobků tohoto typu. Rozdělují se podle polohy a počtu atomů fluoru v molekule na mono-, di- a trifluorochinolony, jakož i na respirační a fluorované druhy.

V procesu výzkumu a zlepšování prvních chinolonových antibiotik byly získány 4 generace lek. prostředky.

Nefluorované chinolony

Mezi ně patří Negram, Nevigremon, Gramurin a Palin, získané na bázi nalidixických, pipimidovoy a oxolinových kyselin. Chinolová antibiotika jsou chemickými přípravky, které se volí při léčbě bakteriálního zánětu močového traktu, kde dosahují maximální koncentrace, protože se vylučují beze změny.

Jsou účinné proti salmonele, shigella, klebsielle a dalším eterobakteriím, ale nepronikají dobře do tkání, což brání použití chinolonů pro systémovou terapii antibiotiky, omezené na určité střevní patologie.

Gram-pozitivní koci, pyo-hnisavý bacil a všechny anaerobní bakterie jsou rezistentní. Kromě toho existuje několik výrazných vedlejších účinků ve formě anémie, dyspepsie, cytopenie a škodlivých účinků na játra a ledviny (chinolon je kontraindikován u pacientů s diagnostikovanými patologiemi těchto orgánů).

Gram-negativní

Téměř dvě desetiletí výzkumných a zlepšovacích experimentů vedly k vytvoření fluorochinolonů druhé generace.

První byl norfloxacin, získaný připojením atomu fluoru k molekule (v poloze 6). Schopnost vstoupit do těla a dosáhnout zvýšených koncentrací v tkáních umožnila jeho použití při léčbě systémových infekcí vyvolaných Staphylococcus aureus, mnoha gram mikroorganismy a několika gram + tyčinek.

Vedlejší účinky jsou málo, což přispívá k dobré toleranci pacienta.

Respirační

Tato třída získala své jméno díky své vysoké účinnosti proti onemocněním dolních a horních cest dýchacích. Baktericidní aktivita proti pneumokokům rezistentním (na penicilin a jeho deriváty) je zárukou úspěšné léčby sinusitidy, pneumonie a bronchitidy v akutním stadiu. V lékařské praxi se používá Levofloxacin (Ofloxacin je levotočivý isomer), Sparfloxacin a Temafloxacin.

Jejich biologická dostupnost je 100%, což vám umožní úspěšně léčit infekční onemocnění jakékoliv závažnosti.

Respirační antiaerobní

Moxifloxacin (Avelox) a Hemifloxacin se vyznačují stejným baktericidním účinkem jako fluorochinolonové chemikálie předchozí skupiny.


Potlačují vitální aktivitu pneumokoků rezistentních na penicilin a makrolidy, anaerobní a atypické bakterie (chlamydie a mykoplazmy). Účinné proti infekci dolních a horních cest dýchacích, zánětu měkkých tkání a kůže.
Patří sem také Grepofloxacin, Clinofloxacin, Trovafloxacin a některé další. Během klinických studií však byla identifikována jejich toxicita a následně velký počet vedlejších účinků. Proto byly tyto názvy staženy z trhu a dnes se nepoužívají v lékařské praxi.

Historie stvoření

Cesta k získání moderních vysoce účinných léků třídy fluorochinolonů byla poměrně dlouhá.

Všechno to začalo v roce 1962, kdy byla kyselina nalidixová náhodně získána z chlorochinu (antimalariální substance).

V důsledku testování tato sloučenina vykazovala střední bioaktivitu proti gram-negativním bakteriím.

Absorpce z trávicího traktu byla také nízká, což neumožňovalo použití kyseliny nalidixové pro léčbu systémových infekcí. Lék však dosáhl vysokých koncentrací ve fázi vylučování z těla, díky čemuž byl léčen urogenitální sféru a některá infekční onemocnění střeva. Kyselina na klinice nebyla široce rozšířena, protože patogenní mikroorganismy se k ní rychle vyvinuly.

Nalidixic, získaný o něco později kyselina pimemidová a oxolinová, jakož i léky na nich založené (Rosoxacin, Tsinoksatsin a další) - chinolonová antibiotika. Jejich nízká efektivita vedla vědce, aby pokračovali ve výzkumu a vytvářeli účinnější možnosti. V důsledku četných experimentů v roce 1978 byl syntetizován norfloxacin připojením atomu fluoru k molekule chinolonu. Jeho vysoká baktericidní aktivita a biologická dostupnost poskytly širší rozsah použití a vědci se vážně zajímali o vyhlídky fluorochinolonů a jejich zlepšení.

Od počátku osmdesátých let bylo získáno mnoho léčiv, z nichž 30 prošlo klinickými zkouškami a 12 je široce používáno v lékařské praxi.

Aplikace v oblasti medicíny

Nízká antimikrobiální aktivita a příliš úzké spektrum účinku léků první generace dlouhodobě omezují použití fluorochinolonů na výlučně urologické a střevní bakteriální infekce.

Následný vývoj však umožnil získat vysoce účinná léčiva, která dnes konkurují penicilinovým antibakteriálním léčivům a makrolidům. Moderní fluorované respirační vzorce se nacházejí v různých oborech medicíny:

Gastroenterologie

Záněty dolního střeva způsobené enterobakteriemi byly docela úspěšně léčeny Nevigramonem.

Vzhledem k tomu, že jsou vytvořeny pokročilejší léky této skupiny, aktivní proti většině bacilů, rozsah aplikace se rozšířil.

Venereologie a gynekologie

Aktivita fluorochinolonových antimikrobiálních tablet v boji proti mnoha patogenům (zejména atypickým) způsobuje úspěšnou chemoterapii pohlavně přenosných infekcí (např. Mykoplazmózy, chlamydie) a kapavky.

Bakteriální vaginóza u žen způsobená kmeny rezistentními na peniciliny také dobře reaguje na systémovou a lokální léčbu.

Dermatologie

Zánět a integrita epidermy, způsobené stafylokoky a mykobakteriemi, se léčí vhodnými léky třídy (Sparfloxacin).

Používají se jak systémově (tablety, injekce), tak pro místní použití.

ORL

Chemické přípravky třetí generace, vysoce účinné proti drtivé většině patogenních bacilů, jsou široce používány pro léčbu ORL orgánů. Levofloxacin a jeho analogy rychle zastaví zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida).

Pokud je onemocnění způsobeno kmeny mikroorganismů rezistentních na většinu fluorochinolonů, doporučuje se použít Moxy nebo Hemifloxacin.

Oftalmologie

Po dlouhou dobu se vědcům nepodařilo získat stabilní chemické sloučeniny vhodné pro tvorbu kapalných dávkových forem. To ztěžovalo použití fluorochinolonů jako lokálních léků. Dalším zlepšením receptur však bylo možné získat masti a oční kapky.

Lomefloxacin, Levofloxacin a Moxifloxacin jsou indikovány k léčbě konjunktivitidy, keratitidy, pooperačních zánětlivých procesů a jejich prevence.

Pulmonologie

Fluorochinolonové tablety a další dávkové formy, zvané respirační, jsou vynikající při zmírnění zánětu dolního a horního dýchacího traktu způsobeného pneumokoky. Při infekci makrolidovými a penicilin-rezistentními kmeny jsou obvykle předepisovány Gemifloxacin a Moxifloxacin. Vyznačují se nízkou toxicitou a jsou dobře snášeny. Při komplexní chemoterapii tuberkulózy se úspěšně používají Lomefloxacin a Sparfloxacin. Ty však častěji způsobují negativní účinky (fotodermatitida).

Urologie a nefrologie

Fluorochinolony jsou léky volby v boji proti infekčním onemocněním močového systému. Efektivně se vyrovnávají s gram-pozitivními i gram-negativními patogeny, včetně těch, které jsou rezistentní na jiné skupiny antibakteriálních látek.

Na rozdíl od antibiotik chinolu jsou léky 2 a pozdější generace pro ledviny netoxické. Vzhledem k tomu, že vedlejší účinky jsou mírné, pacienti dobře snášejí ciprofloxacin, norfloxacin, lamomefloxacin, ofloxacin a levofloxacin. Jmenován ve formě tablet a roztoků pro injekce.

Terapie

Chemické přípravky této skupiny, stejně jako jiné antibakteriální léky, vyžadují pečlivé použití pod lékařským dohledem. Mohou být přiděleny pouze odborníkem, který je schopen správně vypočítat dávku a dobu trvání podávání. Nezávislost na výběru a zrušení není zde povolena.

Indikace

Pozitivní výsledek léčby antibiotiky závisí do značné míry na správné identifikaci patogenu. Fluorochinolony jsou vysoce účinné proti následující patogenní mikroflóře:

 • Gram-negativní - Staphylococcus aureus, Escherichia, Shigella, Chlamydia, patogen antrax, Pseudomonas aeruginosa a další.
 • Gram-pozitivní - streptokoky, klostridie, legionely a další.
 • Mykobakterie, včetně bacilů tuberkul.

Tato různorodá antibakteriální aktivita přispívá k širokému využití v různých oblastech medicíny. Fluorochinolonové léky úspěšně léčí infekce urogenitální oblasti, pohlavně přenosných nemocí, pneumonie (včetně atypických), exacerbací chronické bronchitidy, zánětu vedlejších nosních dutin, očních onemocnění bakteriální geneze, osteomyelitidy, enterokolitis, hlubokého poškození kůže, které je doprovázeno varem.

Seznam onemocnění náchylných k léčbě fluorochinolony je velmi rozsáhlý. Kromě toho jsou tato léčiva optimální v případě neúčinnosti penicilinu a makrolidů, jakož i při silných formách úniku.

Kontraindikace

Aby antibiotická léčba přinesla výlučný prospěch, je nutné vzít v úvahu kontraindikace této skupiny chemických přípravků. Nalidixické a oxolinové kyseliny jsou toxické pro ledviny a jsou proto zakázány pro osoby s renální insuficiencí. Více moderních léků má také několik přísných omezení.

Fluorochinolonová řada antibiotik má teratogenní účinek (způsobuje mutace a defekty intrauterinního vývoje), a proto je během těhotenství zakázána. Během období laktace může být provokován otok fontanel a hydrocefalus u novorozence.

U mladých a středních dětí se růst kostí pod vlivem těchto chemikálií zpomaluje, takže je lze předepisovat pouze jako poslední možnost (pokud terapeutický přínos převyšuje potenciální poškození). U starších osob se zvyšuje riziko prasknutí šlachy. Kromě toho se nedoporučuje používat tuto skupinu antimikrobiálních tablet s diagnostikovaným křečovitým syndromem.

Aby nedošlo k nenapravitelnému poškození vlastního těla, měli byste se striktně řídit lékařskými předpisy a nikdy se sami léčit!

Na našich stránkách se můžete seznámit s většinou skupin antibiotik, kompletními seznamy jejich léků, klasifikací, historií a dalšími důležitými informacemi. Chcete-li to provést, vytvořte sekci "Klasifikace" v horním menu webu

Fluorochinolonová antibiotika

Fluorochinolony jsou antibiotikum s širokým spektrem antibiotik. Gramnegativní, grampozitivní a atypická mikroflóra vykazuje citlivost na léčiva obsahující antibiotika ze seznamu fluorochinolonů.

Fluorochinolonová skupina

Fluorochinolony jsou skupinou antibakteriálních léčiv, která jsou získána fluorací (přidáním atomů fluoru) molekuly chinolonu - oxolinových, nalidixických, pipemido kyselin. Antibiotika vstoupila do lékařské praxe v 80. letech minulého století.

Fluorochinolony působí baktericidně, inhibují aktivitu několika bakteriálních enzymů nezbytných pro reprodukci infekčních agens.

Antibiotika po dlouhou dobu zůstávají aktivní po zavedení do krve nebo po perorálním podání. To vám umožní užívat lék s frekvencí 1 nebo 2 krát denně.

Široká škála antimikrobiálních aktivit a výrazných baktericidních vlastností umožňuje použití fluorochinolonů jako monoterapie, aniž by byly jmenovány jiné třídy antimikrobiálních činidel.

Biologická dostupnost antibiotik je 80 - 100%. Stravování nesnižuje biologickou dostupnost léků v tabletách, i když zpomaluje vstřebávání léčiv.

Klasifikace

Fluorochinolony jsou deriváty chinolonu. Při klasifikaci antimikrobiálních léčiv jsou chinolony / fluorochinolony chinolony považovány za 1. generaci.

V klasifikaci chinolonů / fluorochinolonů skupiny fondy jako léky:

 • 1generace - chinolony (Palin, Negram, preparáty Nevigremon);
 • 2 generace - ofloxacin, pefloxacin, norfloxacin, lomefloxacin, ciprofloxacin;
 • 3 generace - levofloxacin, sparfloxacin, hemifloxacin;
 • 4 generace - moxifloxacin.

Užívání antibiotik

Fluorochinolony jsou účinné proti patogenům infekčních onemocnění:

 • dýchací orgány - dolní, horní respirační trakt;
 • kůže, pojivové tkáně;
 • genitourinární systém;
 • zažívací orgány;
 • kosti, klouby;
 • oko;
 • nervového systému.

Nejvýraznější baktericidní vlastnosti ve vztahu k:

 • gramnegativní mikroflóru - Salmonella, gonococcus, Shigella, enterobacter, Pseudomonas, hemophilus bacilli;
 • atypická mikroflóra - chlamydie, mykoplazma, mykobakterie.

Proti grampozitivním stafylokokům jsou streptokoky, pneumokoky, aktivita léků druhé generace nižší. Fluorochinolony 2, 3 generace nejsou účinné proti infekcím způsobeným anaerobní mikroflórou.

3. a 4. generace vysoce aktivní na stafylokoky, pneumokoky, streptokoky. Nové fluorochinolony se nazývají respirační fluorochinolony a jsou široce používány proti pneumonii, bronchitidě a onemocněním horních cest dýchacích u dospělých.

Fluorochinolony 2 generace

Nejvíce studovanými a často používanými fluorochinolony jsou ofloxacin, ciprofloxacin, pefloxacin. Brzy fluorochinolony jsou používány hlavně proti střevním infekcím, léčí sexuálně přenosné nemoci, nemoci močového systému.

Ciprofloxacin je předepisován především proti střevním infekcím, hnisavé pyelonefritidě, cystitidě, infekcím způsobeným modrým hnisem. Přečtěte si více o této skupině antibiotik na stránce "Ciprofloxacin".

Ofloxacin

Farmaceutický průmysl vyrábí ofloxaciny ve formě tablet, očních mastí, roztoků pro infuze, což umožňuje jejich široké použití v lékařské praxi proti onemocněním různých orgánových systémů.

Seznam ofloxacinů - antibiotik skupiny fluorochinolonů druhé generace, obsahuje léčiva s názvy:

Léky obsahující ofloxacin léčí infekce způsobené atypickou mikroflórou, tuberkulózou, kapavkou, prostatitidou.

Ofloxaciny se používají ve formě očních mastí a při léčbě očních onemocnění. Ofloxacinová oční mast je předepsána dětem od 1 roku.

Tablety, injekce ofloxacinu jsou však podle instrukcí povoleny až po 18 letech věku.

Pefloxacin

Seznam pefloxacinů zahrnuje léky:

 • Pefloxacin-AKOS - ve formě tablet, koncentrát pro injekce;
 • Perty;
 • Unicpef;
 • Pelox;
 • Abaktal.

Pefloxaciny se používají proti:

 • cholecystitis;
 • adnexitis;
 • peritonitida;
 • prostatitis;
 • ORL onemocnění - otitis, sinusitida, faryngitida, angína.

Pefloxacin-AKOS je předepsán proti infekcím způsobeným gram-negativními aerobními bakteriemi - E. coli, Klebsiella, hemofilní bacil, Helicobacter pylori.

Gram-pozitivní aerobní mikroorganismy - stafylokoky, streptokoky a intracelulární parazity, mezi které patří legionella, mykoplazma, chlamydie, jsou také citlivé na antibiotikum.

Pefloxaciny jsou dostupné ve formě tablet a roztoků pro injekce. Z tohoto důvodu mohou být použity v krokové terapii, počínaje intravenózními injekcemi a poté po užívání tablet.

Lomefloxaciny

Lomefloxaciny zahrnují:

 • Lomefloks;
 • Maksakvin;
 • Lomefloxacin hydrochlorid;
 • Xenaquin;
 • Lomacin.

Lomefloxaciny se doporučují pro použití proti infekcím ledvin, močového měchýře, močovodů a žlučových cest. Jsou účinné proti hnisavým kožním infekcím, popáleninám, otevřeným ranám.

Se špatnou snášenlivostí rifampicinu - hlavního antibiotika, které zabíjí bacil tuberkulózy - se lomefloxaciny používají při léčbě tuberkulózy společně s isoniazidem, ethambutolem, pyrazinamidem, streptomycinem.

Norfloxacin

Skupina norfloxacinů zahrnuje léčiva:

Norfloxaciny léčí hlavně močové a střevní infekce, protože v těchto orgánech se léky hromadí v terapeutických koncentracích.

Antibiotika této skupiny se používají proti prostatitidě, uretritidě, salmonelóze, shigelóze. Ve formě očních kapek je předepsáno antibiotikum pro blefaritidu, keratitidu, zánět spojivek.

Jako Normaks norfloxacin ušní kapky, to je předepsán pro děti s otitis, počínaje ve věku 12 let.

Třetí generace fluorochinolonů

Fluorchinolonová antibiotika patřící do 3. generace zjistila praktickou aplikaci proti:

 • onemocnění způsobená Pseudomonas aeruginosa;
 • onemocnění dýchacích cest.

Tavanic, Avelox předepsán pro chronickou bronchitidu, závažnou pneumonii. Pokud jde o účinnost, tato antibiotika nejsou horší než léčba cefalosporiny třetí generace v kombinaci s makrolidy.

Nové fluorochinolony jsou účinné proti pohlavně přenosným infekcím, jako je kapavka, chlamydie.

Levofloxacin

Léčby obsahující levofloxacin zahrnují:

Přípravky z tohoto seznamu jsou předepsány pro mírnou a střední závažnost respiračních, infekcí močových cest, infekcí prostaty.

Antibiotika se také používají při léčbě žaludečních vředů, pokud se objeví jako výsledek infekce bakterií Helicobacter pylori.

Levofloxacin se předepisuje společně s amoxicilinem a omeprazolem nebo jeho ekvivalentem. Pokud jste alergický / á na peniciliny, amoxicilin je nahrazen tinidazolem.

Sparfloxacin

Seznam sparfloxacinů představuje jeden lék v tabletách Sparflo. Produkce Respara a Sparbact, dříve používaná, byla přerušena.

Sparflo předepsán dospělým po 18 letech s onemocněním:

 • CHOPN;
 • pneumonie;
 • abdominální infekce;
 • otitis, sinusitida způsobená pyocyanickou tyčí, stafylokoky;
 • kožní infekce;
 • osteomyelitidu;
 • malomocenství;
 • tuberkulóza.

Sparfloxacin je nejúčinnější při kožních onemocněních způsobených stafylokokovou infekcí a mykobakteriemi.

Gemifloxacin

Hemifloxaciny zahrnují lék Fitiv. Antibiotikum předepsané pro pneumonii, chronickou bronchitidu, akutní sinusitidu u dospělých.

Dětské prášky Faktiv zakázaly do 18 let. Při užívání tablet jsou kromě běžných vedlejších účinků fluorochinolonů možné i následující:

 • poškození šlach, zejména ve stáří;
 • arytmie, pokud má pacient abnormalitu EKG ve formě prodlouženého QT intervalu.

Spektrum aktivity hemifloxacinu ve srovnání s jinými fluorochinolony je rozšířeno v důsledku aktivity proti streptokokům rezistentním na peniciliny, cefalosporiny, makrolidy.

Lék je předepisován jednou denně, průběh léčby pneumonie trvá 7 až 14 dní. Trvání léčby chronické bronchitidy nebo akutní sinusitidy je 5 dnů

Čtvrtá generace fluorochinolonů

Přípravky obsahující moxifloxacin jako účinnou látku: t

Moxifloxaciny jsou dostupné v tabletách a ve formě roztoků pro intravenózní podání, což je vhodné pro použití při postupném léčení respiračních infekcí.

Antibiotika obsahující moxifloxacin jsou léčena na pneumonii způsobenou typickou a atypickou mikroflórou, včetně hemofilus bacilli, mykoplazmat, chlamydií, klebsiella.

Moxifloxaciny se používají v akutních, závažných stavech, proti sinusitidě, bronchitidě, peritonitidě.

Kontraindikace antibiotik

Zakázané fluorochinolony v pilulkách a injekcích:

 • mladší 18 let;
 • těhotné ženy;
 • během laktace;
 • s epilepsií, hemolytickou anémií, selháním ledvin;
 • v případě alergie na fluorochinolony.

Během léčby nemůžete řídit auto a pracovat s pohyblivými stroji. Antibiotika mohou způsobit snížení schopnosti soustředit se, zpomalit rychlost reakce.

Při léčbě fluorochinolonů se u všech pacientů zvyšuje riziko ruptury šlach. Ve zvláštní rizikové skupině:

 • osoby starší 60 let;
 • ženy;
 • osoby užívající glukokortikosteroidy;
 • pacienti s revmatoidní artritidou;
 • pacientů po transplantaci ledvin, srdce, plic.

Aby se vyloučila možnost prasknutí šlachy, je při užívání antibiotik nutné snížit fyzickou aktivitu.

Vedlejší účinky fluorochinolonů

Nejčastější stížnosti při použití fluorochinolonů jsou spojeny s porušením trávicího systému. Pacient může pociťovat:

 • nevolnost;
 • pálení žáhy;
 • rozrušená stolička;
 • špatná chuť k jídlu;
 • zvracení;
 • bolesti břicha.

Vedlejším účinkem užívání antibiotik může být porážka chrupavky, šlach. Tento vedlejší účinek je častější u starších lidí, ale někdy se vyskytuje v mladém věku.

Možné reakce nervového systému, projevené:

 • závratě;
 • poruchy spánku;
 • bolest hlavy;
 • zřídka - křeče.

Během léčby je nutné omezit vystavení slunci, protože při působení ultrafialového záření se může vyvinout kožní onemocnění fotodermatitidy.

Někdy je zvýšená toxicita fluorochinolonů pro játra. Příznaky poškození jater se projevují:

 • nejčastěji - vysoká aktivita jaterních enzymů transamináz, které jsou asymptomatické;
 • méně často cholestatická žloutenka, hepatitida;
 • vzácně - nekróza jater.

Dlouhodobé užívání fluorochinolonů může vést k plísňovým infekcím (kandidóza) sliznic, membránové kolitidě - akutnímu zánětu tlustého střeva.

Jsou možné změny v celkovém krevním testu. Odchylky jsou následující seznam onemocnění:

 • hemolytickou anémii;
 • snížení počtu leukocytů;
 • snížený počet krevních destiček;
 • agranulocytóza.

Vlastnosti léčby fluorochinolony

Při léčbě onemocnění močového systému se dobře ukázaly ciprofloxaciny, levofloxaciny, ofloxaciny, norfloxaciny.

Zástupci 2. generace fluorochinolonů se úspěšně používají k léčbě chronické prostatitidy. Abaktal, Zanotsin předepisuje 0,4 g dvakrát denně a při jmenování Maksakvinu postačuje jedno podání s 0,4 g účinné látky lomefloxacinu denně.

Fluorochinolony jsou dobře známé v léčbě kapavky. Předepisují se současně s antibiotikem řady makrolidů jako komplexní terapie.

Ciprofloxacin, pefloxacin, ofloxacin, levofloxacin se používají proti bakteriální meningitidě. Fluorochinolony jsou předepsány k prevenci meningitidy v případě těžké otitidy, sinusitidy a dalších ORL onemocnění.

Fluorochinolonové léky jsou předepisovány pro antibiotika rezistentní na penicilin a neúčinnou terapii pomocí makrolidů a cefalosporinů. Způsoby volby, pokud jsou patogenní mikroflóry rezistentní vůči antimikrobiálním látkám jiných tříd, jsou hemifloxacin a moxifloxacin.

Aktuální přípravky

Pro ošetření očí se používají kapalné formy fluorochinolonů ve formě kapek. Přípravky pro vnější použití vyrábí farmaceutický průmysl pro léčbu dětí i dospělých.

Oční kapky mají jinou koncentraci účinné látky, kterou mohou být:

 • levofloxacini - Sinnicef ​​kapky, Oftakviks, L-Optik;
 • Moxifloxacin - Vigamoks, Maxifloks;
 • Lomefloxacin - Lofox.

Otitis se léčí použitím ušních kapek obsahujících ofloxacin - Uniflox, Danzil - kapky na uši a oči.

Kožní infekční onemocnění jsou léčena použitím mastí obsahujících ofloxacin - masti Floxal, Ofloxacin, kombinovaného léku Oflomelide.

Oflomelid, vedle antibiotika, obsahuje lidokain anestetikum a prostředek pro urychlení regenerace tkání. To umožňuje účinné použití Oflomelidu v hlubokých popáleninách, trofických vředech, proleženinách, píštělích u dospělých.

Jak užívat antibiotika v tabletkách

Příjem fluorochinolonových tablet nelze kombinovat s přípravky ze železa, vizmutu, zinku.

Během dne musíte vzít dostatečné množství kapaliny, ne méně než 1, 2 litry. Tabletu s antibiotikem omývejte celou sklenicí vody.

Léčebný režim musí být přísně dodržován, ale pokud omylem vynecháte léčbu, nemůžete dávku zdvojnásobit.

Během celé léčby a 3 dny po poslední dávce léku není možné opalovat se. Vzhled příznaků indikujících možnost nežádoucích účinků slouží jako základ pro vysazení léku a návštěvu u lékaře.

Léčba dětí

Léčivé přípravky obsahující fluorochinolony jsou pro léčbu dětí zakázány z důvodu rizika:

 • konvulzivní syndrom;
 • zpomalení růstu kostí;
 • negativní účinky léků na chrupavku, vazy, šlachy.

Pro zvláště obtížné infekce způsobené Pusillary Pylori, pro cystickou fibrózu, může lékař předepsat dítě s fluorochinolony pod stálým lékařským dohledem.

Fluorochinolony během těhotenství a laktace

Fluorochinolony mají teratogenní účinek, tj. Mají negativní vliv na tvorbu plodu, což je důvod, proč je během těhotenství zakázán. Jestliže žena vezme antibiotika této skupiny během laktace, pak dítě může mít jaro, hydrocephalus vyboulený.

V průběhu těhotenství nebyly prokázány teratogenní účinky na moxifloxaciny. Léky obsahující moxifloxacin mohou být použity během těhotenství pod dohledem lékaře a s ohledem na možné riziko pro plod a přínosy pro matku.

Moxifloxacin však proniká do mateřského mléka, protože při užívání antibiotik je kojení dočasně přerušeno.

Fluorochinolonová antibiotika: názvy léčiv, použití

Fluorochinolony - léčiva patří do skupiny chinolonů a mají antibakteriální vlastnosti. Používá se v klinické praxi pulmonologie, otolaryngologie, urologie, nefrologie, dermatologie, oftalmologie. Šířka použití vzhledem ke spektru účinku, účinnosti těchto léků. Zároveň mají řadu negativních vlivů. Včasné předepisování antibiotik striktně podle indikací, ve vhodných dávkách, s přihlédnutím ke kontraindikacím, zajišťuje účinnost i bezpečnost léčby.

Přístupy k systematizaci

Seznam léků různých fluorochinolonů a chinolonů má asi 4 tucty prostředků. Jsou odděleny přítomností nebo nepřítomností atomu fluoru, jeho množstvím v molekule (monofluorochinolony, diflutochinolony), preferenčním spektrem účinku (gramnegativní, anaerobní), oblasti použití (respirační).

Nejúplnější obraz je obsažen v klasifikaci chinolonů do jednotlivých generací. Tento přístup je v praxi běžný.

Obecná klasifikace chinolonů:

 • 1. generace (nefluorovaná): kyselina nalidixová, kyselina oxolinová;
 • 2. generace (gram-negativní): ciprofloxacin, norfloxacin, ofloxacin, lomefloxacin;
 • 3. generace (respirační): levofloxacin, sparfloxacin, gatifloxacin;
 • 4. generace (respirační a antiaerobní): moxifloxacin, hemifloxacin.

Rozdíly v chemických vlastnostech, spektrum patogenů v interakci s tělem pacienta určuje místo každého léku v terapii.

Farmakologické znaky

Mechanismus účinku léčiv v důsledku účinku na bakteriální enzymy podílející se na tvorbě DNA a RNA. Výsledkem je nevratné narušení syntézy proteinových molekul mikrobiální buňky. Snižuje se jeho životaschopnost, snižuje se aktivita toxických a enzymových struktur, zvyšuje se pravděpodobnost zachycení bakteriální buňky fagocytem (prvek systému lidské obrany).

Fluorochinolony inhibují dělení bakteriálních buněk

Zástupci všech skupin fluorochinolonů mají vliv na aktivní bakteriální buňku a mohou také narušit jakoukoli fázi životního cyklu. Působí na rostoucí mikroorganismy, na buňky v klidu, kdy je většina léků neúčinná.

Terapeutický účinek fluorochinolonů je způsoben: t

 • baktericidní účinek;
 • pronikání do bakteriální buňky;
 • pokračování antimikrobiálního účinku po ukončení kontaktu s molekulou léčiva;
 • vytváření vysokých koncentrací v tkáních a orgánech pacienta;
 • prodloužení odstraňování léčiva z těla.

Kyselina nalidixová je prvním chinolonem. Druhou drogou byla kyselina oxolinová, která měla aktivitu 3krát větší než její předchůdce. Po vytvoření fluorochinolonů druhé generace (ciprofloxacin, norfloxacin) se však tento nástroj prakticky nepoužívá.

Z chinolonů se v současné době používá pouze kyselina nalidixová (nevigramon). Je indikován pro infekce močových cest (pyelitida, cystitida, prostatitida, uretritida), pro prevenci intraoperačních komplikací v ledvinách, ureteru, močovém měchýři. Užívá se až čtyřikrát denně (pilulky).

Fluorochinolony, stejně jako další generace chinolonů, mají změny ve spektru citlivých mikrobů, stejně jako farmakokinetické vlastnosti (absorpce, distribuce a eliminace z těla).

Obecné výhody fluorochinolonů ve srovnání s chinolony:

 • široká antimikrobiální aktivita;
 • účinné koncentrace ve vnitřních orgánech při použití tabletové formy, které nejsou závislé na příjmu potravy;
 • dobrý průnik do dýchacího ústrojí, ledvin, močového systému, ORL orgánů;
 • pro udržení terapeutických koncentrací v postižených tkáních stačí podat 1-2krát denně;
 • vedlejší účinky ve formě poruch trávicích orgánů, nervový systém se vyskytuje méně často;
 • pro poruchu funkce ledvin, i když se jejich vylučování v této patologii zpomaluje.

Dosud existují čtyři generace zástupců této skupiny.

Aplikace v klinické praxi

Léky mají velmi široký rozsah, působí na většinu mikroorganismů. Přípravky druhé generace se týkají především aerobních gramnegativních bakterií (salmonel, shigella, campylobacter, patogen patogenu), grampozitivních (zlatý staf, patogen tuberkulózy).

Zároveň na ně nejsou citlivé pneumokoky, oportunní patogeny (chlamydie, legionella, mykoplazma) a anaerobi. Protože pneumokoky jsou hlavním původcem pneumonie a často ovlivňují ORL orgány, použití těchto léků v otolaryngologii a pulmonologii má omezení.

Norfloxacin (2. generace) má široké spektrum účinků, nicméně vytváří vysoké terapeutické koncentrace pouze v močovém systému. Proto je jeho rozsah omezen na nefrologickou, urologickou patologii.

Respirační fluorochinolony (3. generace) mají stejný rozsah účinku jako léky z předchozí skupiny a mají také vliv na pneumokoky, včetně stabilních forem, na atypických mikrobech (chlamydia, mykoplazmata). To umožnilo široké využití této skupiny při léčbě dýchacího ústrojí (respiračních orgánů), stejně jako v obecné terapeutické praxi.

Fluorochinolony 3 generace se používají k léčbě infekcí:

 • dýchací systém;
 • renální tkáň;
 • močový systém;
 • oko;
 • vedlejší nosní dutiny;
 • kůže a tukové tkáně.

Fluorochinolony 4. generace, poslední generace doposud, mají vliv na gram-pozitivní, gram-negativní flóru a jsou také účinné proti anaerobům, které nejsou schopny sporulace. To rozšiřuje rozsah jejich použití, umožňuje využití hlubokých kožních lézí s rozvojem anaerobních infekcí, aspirační pneumonie, intraabdominálních, pánevních infekcí.

Výhodou moderních fluorochinolonů je schopnost používat pouze tento lék (monoterapie).

Jsou indikovány pro stejná onemocnění jako respirační fluorochinolony. Současně moskifloksatsin ovlivňuje rezistentní kmeny stafylokoků, takže může být použit v léčbě nejvážnější pneumonie získané v nemocnici.

Velkou výhodou řady těchto léků (levofloxacin, pefloxacin) je možnost jejich použití nejen pro perorální podání, ale také pro intravenózní podání. To zajišťuje rychlé dodání léčiva do postižených tkání, což může být rozhodující pro těžké pacienty. Je také možné použít tzv. Krokovou terapii. Když se po obdržení pozitivního výsledku z infuzního způsobu podávání léčiva převedou do tabletových forem. Vysoká dostupnost fluorochinolonů s tímto způsobem podávání zajišťuje účinnost a pomáhá vyhnout se negativním účinkům zavedení velkých množství léků intravenózně.

Nežádoucí účinky a kontraindikace

Fluorochinolonová antibiotika mají stejně jako všechny léky řadu vedlejších účinků. Musí být odlišeny od změn stavu pacienta, které jsou způsobeny základním onemocněním (například dočasným zvýšením tělesné teploty) a indikují terapeutický účinek léčiv.

Seznam vedlejších účinků:

 • nepohodlí, bolest žaludku, ztráta chuti k jídlu, pálení žáhy, nevolnost, zvracení, poruchy průjmu podobné průjmu;
 • poruchy spánku, bolesti hlavy, závratě, rozmazané vidění a sluch, změna citlivosti, trhavé záškuby;
 • zánět chrupavky, prasknutí šlachy;
 • bolest svalů;
 • přechodný zánět ledvinové tkáně, zejména intersticium (nefritida);
 • změny v elektrokardiogramu, které mohou vést k arytmiím;
 • kožní vyrážka, která může být doprovázena svěděním, alergickým otokem;
 • rozvoj zvýšené citlivosti na sluneční světlo;
 • porušení struktury mikrobiální flóry těla, vývoj plísňových infekcí ústní sliznice, pohlavních orgánů.

Také u pseudomembranózní kolitidy je extrémně vzácné vyvinout střevní klostridii u pacientů s výraznou dysbakterií a střevními lézemi. Jedná se o vážné a nebezpečné onemocnění střev. Proto, pokud dojde ke změnám ve stolici, krvavosti nebo jiných nečistotách ve výkalech, teplotní vlny, které nelze vysvětlit základním onemocněním, je nutné neprodleně konzultovat lékaře.

 • těhotenství kdykoli;
 • období kojení;
 • mladší než 18 let;
 • alergie nebo reakce na chinolon a fluorochinolon v minulosti.

Fluorochinolony pro léčbu dětí se nepoužívají z důvodu výrazného negativního účinku na tkáň chrupavky rostoucího organismu.

V případě potřeby jsou tyto léky nahrazeny léky s podobným spektrem vlivu na patogeny.

V případě onemocnění srdce s rizikem komorových arytmií, u pacientů s patologií jater a ledvin je nutné pečlivě sledovat stav těchto orgánů.

Různé léky mají řadu možných negativních účinků. Použití těchto nástrojů by proto mělo být pod přísným dohledem lékaře.

Použití fluorochinolonů pro onemocnění horních cest dýchacích

Při zánětlivých onemocněních nosních průchodů, orofarynxu, mandlí, paranazálních dutin, infekčního charakteru ucha, penicilinových přípravků, makrolidů, cefalosporinů a fluorochinolonů. Použité léky 3 a 4 generace: levofloxacin, moxifloxacin, sparfloxacin. Většinou prostředky těchto generací ovlivňují pneumokoky. Právě tyto streptokoky jsou ve většině případů příčinnými činidly buď samotnými nebo ve spojení s jinými mikroby zánětlivých onemocnění horních cest dýchacích, respiračního systému.

Aplikujte s akutními a chronickými zánětlivými procesy způsobenými antibiotiky citlivými na fluorochinolony.

Nejčastěji používané v terapii:

 • onemocnění vedlejších nosních dutin;
 • rýma;
 • rinosinusitida.

Fluorochinolony se používají v nepřítomnosti léčby beta-laktamy (peniciliny a cefalosporiny) a makrolidy.

Fluorochinolonové léky tak patří mezi nejrozšířenější v moderní antibakteriální terapii u dospělých. Pečlivé vyšetření pacienta, identifikace rizik negativního dopadu, nejpřesnější selekce léčiva v mikrobiálním spektru patogenů určitého onemocnění, stanovení způsobu a způsobu podání zajišťuje pozitivní účinek terapie a její bezpečnost.

Fluorochinolony - ATC klasifikace léčiv

Tato sekce obsahuje informace o léčivech skupiny - J01MA fluorochinolony. Každý lék je podrobně popsán odborníky portálu EUROLAB.

Anatomická a terapeuticko-chemická klasifikace (ATC) je mezinárodní systém klasifikace léčiv. Latinský název je Anatomical Therapeutic Chemical (ATC). Na základě tohoto systému jsou všechny léky rozděleny do skupin podle jejich hlavního terapeutického využití. Klasifikace ATC má jasnou hierarchickou strukturu, která usnadňuje hledání požadovaných léků.

Každý lék má svůj vlastní farmakologický účinek. Správné stanovení potřebných léků je hlavním krokem pro úspěšnou léčbu onemocnění. Abyste se vyhnuli nežádoucím účinkům, poraďte se se svým lékařem a přečtěte si návod k použití před použitím těchto nebo jiných léků. Zvláštní pozornost věnujte interakci s jinými léky a také podmínkám užívání během těhotenství.

Seznam fluorochinolonových léčiv s popisem

Co by měl udělat lékař, pokud je jeho pacient alergický na antibiotika? Až donedávna tato otázka zmátla téměř každého terapeuta. Od 60. let minulého století byla nalezena odpověď na tyto otázky: chinolony. V moderní medicíně, drogy založené na jejich derivátech, fluorquinolones, být používán. Jak se chovají a jak se liší od antibiotik, bude diskutováno v článku níže.

Co jsou fluorochinolony

Jedná se o skupinu léků s výrazným antimikrobiálním účinkem. Léky v této kategorii se používají jako antibiotika s širokým spektrem aplikací. Tyto látky navíc nejsou antibiotiky v plném slova smyslu. Nemají žádný přírodní analog a liší se od nich ve své struktuře.

Podstatou fluorochinolonů je přítomnost atomu fluoru ve struktuře. Odtud název skupiny. Druhým charakteristickým znakem struktury je přítomnost piperazinového kruhu.

Fluorochinolony se nazývají chinolony druhé generace. Ve srovnání s prekurzory mají fluorochinolony vysoký stupeň účinnosti.

Klasifikace

Fluorochinolony jsou klasifikovány podle generací:

 • I generace: nalidixické a oxolinové kyseliny. Viz nefluorované chinolony.
 • II generace: ofloxacin, norfloxacin, lomefloxacin, ciprofloxacin. Gram-negativní látky.
 • III generace: sparfloxacin, levofloxacin a gatifloxacin. Respirační fluorochinolony.
 • IV generace: hemifloxacin a moxifloxacin. Patří do kategorie antiaerobních a respiračních látek.
do obsahu ^

Seznam léků

Gatifloxacin

Podle seznamu fluorochinolonových léků po celé generace patří tato látka do 4. generace. Forma výrobku: tablety a roztok. Hlavní látka: gatifloxacin. Indikace pro použití: akutní otitis a sinusitida, kapavka, pneumonie, infekce kloubů, kůže a kostí, bronchitida, cystická fibróza.

Kontraindikace: malé děti, těhotenství, alergie na lék.

Vedlejší účinky: horečka, pocení, tachykardie, gastrointestinální poruchy, arytmie, hematurie, poruchy zraku.

Gemifloxacin

Farmakologický lék se stejným názvem není oficiálně registrován. Hemifloxacin je název účinné látky v mnoha léčivých přípravcích. Indikace pro použití: infekční onemocnění, exacerbace chronické bronchitidy, sinusitida v akutním stadiu.

Kontraindikace: přecitlivělost na látku, těhotenství a kojení, zvýšení QT intervalu na elektrokardiogramu, věk do 18 let.

Nežádoucí účinky: alergické reakce, poruchy centrálního nervového systému (závratě, třes končetin, strach), změna v činnosti smyslů, selhání ledvin.

Grepafloxacin

Tato účinná látka se vyrábí ve složení léčiv pod různými obchodními názvy. Indikace pro použití: pneumonie (včetně atypických), kapavka, exacerbace bronchitidy, cervicitida a uretritida.

Kontraindikace: epilepsie, stavy, které mají poruchu srdečního rytmu, těhotenství a kojení, alergie, věk mladší 18 let.

Nežádoucí účinky: alergie, závratě, stav paniky a strachu, narušení orgánů zraku, sluchu a chuti, zvracení, ztráta chuti k jídlu, zácpa.

Levofloxacin

Antibakteriální léčivo ze skupiny fluorochinolonů patřící do 3. generace. Léčivá látka: levofloxacin. Forma uvolnění: pilulky, oční kapky, injekce.

Indikace pro použití: tablety se používají k léčbě infekčních onemocnění horních a dolních dýchacích cest, prostatitidy, infekcí kůže a močových cest, bakteriémie. Oční kapky se používají k léčbě očních infekcí. Roztok se používá k léčbě infekcí horních a dolních dýchacích cest, ORL orgánů.

Kontraindikace: těhotenství a kojení, selhání ledvin, věk do 18 let, epilepsie.

Vedlejší účinky: průjem, zvýšené jaterní enzymy, nevolnost.

Analogy:

 • pro kapky - Tsipromed, Oftalmol;
 • pro tablety - Xenaquin, Sparflo, Levofloks, Remedy, Hyleflox, Tanflomed, Maklevo, Lefoktsin, Glevo;
 • pro roztok - Basigen, Cipronate, Leflobact.
do obsahu ^

Lomefloxacin

Ruská droga založená na účinné látce - lomefloxacinu. Forma uvolnění: tablety. Indikace: osteomyelitida, infekce gastrointestinálního traktu, dýchacích orgánů, kůže, močových a žlučových cest, stejně jako kapavka a chlamydióza.

Kontraindikace: věk do 18 let, těhotenství a kojení, alergie na léčivo.

Vedlejší účinky: kašel, bronchospasmus, gastrointestinální poruchy, vaskulitida, bolesti zad a kloubů, poruchy centrálního nervového systému, kardiovaskulární a urogenitální systémy, alergické reakce.

Moxifloxacin

Účinná látka: moxifloxacin. Forma uvolnění: tablety. Indikace pro použití: urogenitální infekce, infekce horních nebo dolních dýchacích cest, kožní infekce. Komplex se používá k léčbě tuberkulózy.

Kontraindikace: sklon ke křečím, selhání jater, alergie, pseudomembranózní kolitida, věk do 18 let, těhotenství.

Vedlejší účinky: anémie, gastrointestinální poruchy, hyperglykémie, tachykardie, dušnost, halucinace, křeče.

Kyselina nalidixová

Účinná látka - kyselina nalidixová - je součástí mnoha léčiv. Indikace pro použití: cystitida, pyelitida, pyelonefritida, cholecystitida, zánět středního ucha.

Kontraindikace: deprese dýchacího centra, abnormální funkce jater, první trimestr těhotenství, věk do 2 let.

Vedlejší účinky: zvracení, nevolnost, průjem, alergické reakce.

Norfloxacin

Forma uvolnění: oční a ušní kapky, tablety. Účinná látka: norfloxacin. Indikace: Používá se pro infekce bakteriálního původu močového ústrojí, reprodukčního systému, gastrointestinálního traktu, kapavky a průjmů cestujících.

Kontraindikace: věk do 18 let, těhotenství a kojení, nesnášenlivost složek.

Vedlejší účinky: nevolnost, bolest břicha, průjem, zvracení, krvácení do uretry, závratě, bolest hlavy, tachykardie, třes, artralgie.

Kyselina oxolinová

Kyselina je součástí antimikrobiálních látek. Účinná látka: kyselina oxolinová. Indikace pro použití fluorochinolonu: prostatitida, pyelonefritida, pyelitida, prevence infekcí během instrumentálních studií (například katetrizace).

Kontraindikace: těhotenství, kojení, selhání ledvin nebo jater, epilepsie, alergie, věk do 2 let, stáří.

Vedlejší účinky: poruchy gastrointestinálního traktu, alergické reakce, celková slabost, závratě, rozmazané vidění, fotosenzitivita.

Ofloxacin

Jeden z respiračních léků, fluorochinolonů. Forma uvolnění: mast, tablety, infuzní roztoky (kapky). Léčivá látka: ofloxacin. Indikace pro použití: nemoci ORL orgánů, infekce močových cest a infekce ledvin, pneumonie, chlamydie, prostatitida, kapavka, konjunktivitida, blefaritida a další.

Kontraindikace: těhotenství, kojení, věk do 18 let, epilepsie, alergie.

Vedlejší účinky: nevolnost, zvracení, plynatost, ztráta chuti k jídlu, průjem.

Analogy:

 • tablety - Zanocin, Ofloksin, Oflotsid, Glaufos, Zofloks;
 • řešení - Tarivid, Oflo;
 • mast - Floksal (oko);
 • kapky na oči a uši - Dancil a Uniflox.
do obsahu ^

Pefloxacin

Domácí antimikrobiální léčiva. Účinná látka: pefloksatsin. Forma uvolnění: roztok, tablety. Indikace: horečka břišní, sepse, prostatitis, kapavka, cholecystitis, oční infekce, léze středního ucha, infekce hltanu a hrtanu.

Kontraindikace: hemolytická anémie, epilepsie, těhotenství a kojení, alergie, věk do 18 let.

Vedlejší účinky: bolesti hlavy, únava, průjem, nadýmání, dysurie, otok (alergický, včetně angioedému), tachykardie a další.

Pipemidovy kyseliny

Uvolnění formy: tobolky, tablety, vaginální čípky, suspenze (pro děti). Účinná látka: kyselina pipimidová. Indikace pro použití: infekce močových cest (onemocnění v akutní nebo chronické formě).

Kontraindikace: těhotenství, selhání ledvin.

Vedlejší účinky: alergické reakce na kůži, nevolnost, fotosenzitivita, bolest břicha.

Sparflo

Účinná látka: Sparfloxacin je špatně rozpustná látka fluorochinolonové skupiny, která má antibakteriální orientaci. Uvolnění formy: tableta. Indikace: prostatitida, onemocnění pohlavních orgánů, infekce horních cest dýchacích, infekce břišní dutiny, sepse, kožní infekce, malomocenství, kapavka.

Kontraindikace: epilepsie, sklon ke změně srdeční frekvence, těhotenství a kojení, selhání ledvin, věk do 18 let, alergie.

Vedlejší účinky: bolesti hlavy, třes, křeče, strach, dušnost, zvracení, horečka, hyperglykémie, návaly horka, hepatitida a další.

Ciprofloxacin

Účinná látka: ciprofloxacin. Uvolnění: kapky (pro oči a uši), tablety. Indikace pro použití: blefaritida, keratitida, ječmen, infekce vnesené do očí cizími tělesy, konjunktivitida, otitis media - pro kapky. Tablety jsou předepisovány pro onemocnění otolaryngologických orgánů a pro infekce dýchacích cest, prostatitidy, pyelonefritidy, cystitidy, peritonitidy, sepse.

Kontraindikace: virová keratitida, alergie. Oční kapky nelze aplikovat na děti do jednoho roku. Pro tablety: těhotenství a kojení, selhání ledvin, epilepsie, věk do 18 let.

Vedlejší účinky: svědění, mírné pálení, slzení, ztráta zraku nebo sluchu, výskyt bílých skvrn u pacientů s ulcerózními lézemi očí, alergické reakce. Pro tablety - poruchy gastrointestinálního traktu, alergické reakce, poruchy funkce centrálního nervového systému.

Indikace

Léčiva fluorochinolonových skupin se používají v případech, kdy konvenční antibiotika nesouhlasí:

 • antrax;
 • břišní tyfus;
 • pneumonie a bronchitida;
 • kapavka;
 • salmonelóza;
 • pyelonefritida;
 • chlamydie;
 • úplavice;
 • cystitida

Fluorochinolony jsou široce používány v gynekologii, urologii (například prostatitis), oftalmologii, otolaryngologii a dalších oblastech medicíny.

Mechanismus působení

Během klinických studií bylo zjištěno, že fluorochinolony, na rozdíl od běžných antibiotik, neoslabují škodlivé bakterie, ale zabíjejí je. K tomu dochází pronikáním účinné látky do struktury škodlivého mikroorganismu a zastavením procesu reprodukce buněk.

Aplikační metody

Při užívání této skupiny léků je důležité pochopit, že často způsobují nežádoucí účinky, pokud jsou užívány nesprávně než antibiotika.

Frekvence, dávka a doba trvání léčby je stanovena lékařem. Je nutné striktně dodržovat jeho doporučení a udržovat stejné intervaly mezi dávkami. V případě, že je dávka vynechána, je třeba užít co nejdříve jednu dávku. Ale nedělejte to, když se blížíte k příští recepci. Zdvojení dávky je přísně zakázáno. Tablety se promyjí dostatečným množstvím vody.

Je nutné upravit průběh užívání fluorochinolonů, pokud jsou v komplexu předepsány jiné léky. To se nejlépe provádí v případě, že další léky negativně interagují s fluorochinolony.

Kontraindikace

Léky fluorochinolonové třídy jsou obecně bezpečné, ale mají své vlastní kontraindikace:

 • pediatrické nemoci (všechny léky se nepoužívají u dětí mladších 2 let, některé mají limit 18 let);
 • těhotenství a kojení;
 • alergické na chinolonové látky.

Vedlejší účinky

Negativní účinky se objevují méně často než antibiotika, ale pokud nejsou podávány správně, objevují se mnohem častěji:

 • gastrointestinální poruchy (nevolnost, průjem, zvracení);
 • tachykardie, arytmie;
 • narušení smyslových orgánů (zrak, vůně, chuť);
 • nestabilní práce centrálního nervového systému (závratě, bolesti hlavy, třes, křeče);
 • houba na slizničních pohlavních orgánech a ústech;
 • ruptura šlach, zánět tkáně chrupavky;
 • poruchy spánku;
 • recidivující bolest ve svalech;
 • nefritida;
 • bolestivá fotosenzitivita;
 • alergické reakce (svědění, kopřivka, edém);
 • pseudomembranózní kolitida (objevuje se vzácně, pouze na pozadí výrazné dysbiózy nebo klostridiových lézí střeva).