Respirační cvičení po pneumonii

Respirační gymnastika pro pneumonii je zařazena do programu komplexní léčby tohoto onemocnění v období rehabilitace. Komplex dechových cvičení cvičení pro dospělé a děti přispívá k zotavení po mnoha vážných onemocněních: po utrpení pneumonie, během onemocnění bronchiálního astmatu, s chronickou bronchitidou. Respirační gymnastika a fyzioterapie komplex zahrnují období zotavení těla po utrpení plicní onemocnění k posílení imunitního systému.

Obecné informace

Pneumonie je zánět plic infekční nebo neinfekční povahy. V infekční pneumonii se alveoly a plicní tkáň zapálí. Respirační poškození plic je charakteristické pro neinfekční onemocnění. V procesu zánětlivého onemocnění se mohou vyvinout následující formy:

Porážka plic je jednostranná nebo dvoustranná. Někdy je pneumonie samostatným onemocněním nebo se objevila na pozadí chronické bronchitidy. Zánět plic je způsoben patogeny pneumokoků, stafylokoků, streptokoků a dalších virových, plísňových bakterií.

Chcete-li diagnostikovat onemocnění, předepište:

Po přesné diagnóze pneumonie jsou předepsána antibiotika pro léčbu (více o nich zde), antipyretika a expektorační léky. Součástí komplexní terapie je soubor cvičení pro pneumonii s dechovými cvičeními.

Podrobnější seznam vykašlávání na pneumonii pro dospělé lze nalézt zde.

Počáteční cvičení

Dechová cvičení mohou být následující:

 1. Dýchejte přes těsné rty. Vdechněte nosem, pauzu na 3 sekundy, vydechujte malou mezerou v ústech po dobu 6 sekund.
 2. Dýchání, čištění plic. Hluboký dech se zpožděním 3 sekundy, pak výdechem jogy (nenafoukněte tváře).
 3. Je užitečné provádět dechová cvičení, vyslovovat zvuky. Inhalovat stejným způsobem jako cvičení 2, přičemž každý výdech vydává vibrační zvuky. Tyto zvuky zahrnují,, Ж, Ч, Ф, Ш, С. М a Н musí být vyslovovány přes rty, zatímco ústa jsou zavřená.

Dechová cvičení

Cvičení terapie a dechová cvičení jsou prováděny současně.

Zatížení jsou přiřazována individuálně podle zdravotního stavu.

Měla by začínat od polohy na prone. Cvičení jsou následující:

 1. Leží na podlaze nebo v posteli. Dech ovládání rukou. Dýchat se silným prodlužováním výdechu, stiskem rukou na hrudi a břiše. Dělat 6 až 10 krát.
 2. Lehněte si, ruce vzhůru za zády. Pomozte své ruce sedět, aby 5 pružina naklonit. Proveďte 4 až 8 krát.
 3. Posaďte se na židli, položte ruce před hruď. Aby se jaro otočilo v různých směrech, rozšiřuje výdech. 6-8 krát.
 4. Musíte sedět na okraji židle, roztáhnout nohy, paže do stran. Nakloní se střídavě na levou a pravou nohu a prohlubuje výdech. 5-6 opakování na každou nohu.
 5. Postavte se rovně, ruce natáhněte. Utáhnout kolena rukama. Výdech by měl být v hloubce. Do každé nohy 5-6 krát.
 6. Položte ruce na pás, pružně nakloňte doleva a doprava 4-5 krát v každém směru. Hluboký výdech během naklápění.
 7. Během inhalace se zvedly paže, ohnuly se na ohnutých kolenou, paže dozadu na doraz, vydechly ostře. 4-6 krát.
 8. Chůze potichu na jednom místě po dobu 2-3 minut.

Výhodou dechových cvičení je obnova oslabeného těla, které se skládá z:

 • dochází k ventilaci plic;
 • přívod kyslíku se zlepšuje praktikováním diafragmatického dýchání;
 • je obnoven lymfatický systém;
 • riziko komplikací po pneumonii.

Gymnastiku nelze provádět v akutním období as vyčerpaným tělem. Cvičení pro dýchání a fyzioterapeutický komplex přinese pozitivní výsledek pouze v případě systematických cvičení.

Zánět plic ruší dýchání, nemoc snižuje tok kyslíku do oběhového a lymfatického systému. Obecný stav osoby se zhoršuje. Pouze rentgenové vyšetření může přesně určit rozsah onemocnění.

Po objasnění údajů lékař předepíše konzervativní léčbu, která zahrnuje léčbu antibakteriálními antibiotiky, antipyretiky. Aby se zabránilo jmenování zdravotnické gymnastiky. Soubor cvičení LFK pomáhá obnovit zdraví.

Cvičení terapie a dechová cvičení pro pneumonii: soubor cvičení, které vám pomohou zotavit se z nemoci

Pneumonie je závažné onemocnění dýchacího ústrojí, které pro člověka neprochází bez stopy. Léčba léky (zejména antibiotiky) dokonale pomáhá vyrovnat se s patogenem a zastavit onemocnění, ale nezabrání všem jeho následkům.

Obnovení ztracených životních funkcí je možné pouze při komplexní léčbě. Mezi hlavní rehabilitační opatření patří fyzioterapie a dechová cvičení. Doporučuje se postupovat co nejdříve, aby se minimalizovala možná rizika komplikací.

Cvičení po pneumonii u dospělých

Fyzikální terapie je nedílnou součástí léčebných opatření pro mnoho onemocnění, pneumonie není výjimkou. Je však třeba mít na paměti, že nesprávné a předčasné cvičení a námaha může situaci jen zhoršit.

Než začnete cvičit, měli byste se poradit se svým lékařem.

Cvičení terapie, jako způsob léčby, stanoví následující úkoly: t

 • vyhnout se ulpívání pacientů (nejdůležitější cíl);
 • prevence krevních sraženin;
 • prevence progrese a rozvoj komplikací;
 • zvyšování emocionálního stavu pacientů;
 • procesy obnovy rychlosti;
 • vštepování zdravého životního stylu.

Měli byste vzít v úvahu individuální charakteristiky (věk, pohlaví, přítomnost komorbidit a dalších) každého pacienta před tím, než mu přiřadíte léčebnou terapii. Lékař pečlivě studuje historii a podle dostupných údajů individuálně vybere cvičení a sestaví program pro každého pacienta.

Kontraindikace pro terapii:

 • akutní fáze onemocnění;
 • komplikovaný kurz;
 • závažná pneumonie;
 • maligní onemocnění;
 • komorbidní onemocnění (akutní a chronická při relapsu);
 • těhotenství

V těchto podmínkách je terapie cvičení kontraindikována z důvodu neschopnosti kontrolovat stav pacienta a rizika vzniku komplikací.

Při správném použití tato terapie vykazuje velmi dobré výsledky:

 • obnovuje se rytmus a frekvence dýchání;
 • zlepšuje se výtok sputa;
 • zvýšená exkurze hrudníku a hloubka dýchání;
 • zvýšený respirační objem plic (zlepšuje okysličování krve);
 • zvyšuje náladu (v důsledku produkce endorfinů);
 • zlepšuje se mikrocirkulace;
 • regenerační procesy jsou stimulovány.

Cvičení můžete provádět po dobu 3 - 4 dnů nemoci, při absenci kontraindikací, febrilních jevů a dalších příznaků akutního stavu.

Sada cvičení doma

Existuje několik zásad terapie:

 • postupný start;
 • práce s instruktorem;
 • zastavení a odmítnutí výkonu při zhoršování stavu.

Fyzikální terapie je rozdělena do dvou fází:

Každý z nich se vyznačuje určitými cvičeními, která jsou za určitých podmínek nejúčinnější.

V terapeutickém (počátečním) stádiu se provádějí lehké opakované pohyby různých částí těla. Hlavní věcí v této fázi není poškození zdraví pacienta a příprava jeho těla na další námahu. K tomu použijte následující cvičení:

0P3.RU

léčba nachlazení

 • Respirační onemocnění
  • Běžné nachlazení
  • SARS a ARI
  • Chřipka
  • Kašel
  • Pneumonie
  • Bronchitida
 • ORL onemocnění
  • Rýma
  • Sinusitida
  • Tonzilitida
  • Bolest v krku
  • Otitis

Respirační cvičení po pneumonii doma

Jak se dýchací gymnastika provádí pro pneumonii?

Respirační gymnastika u pneumonie je jedním ze stupňů léčby a obnovy plic. Používá se jako součást zdravotně-sportovního komplexu (cvičební terapie) jako účinný doplněk léčebné léčby, posilování imunity, masáže. Pneumonie je závažná choroba, jejíž účinné a úplné vyléčení vyžaduje konzistentní aplikaci řady terapeutických opatření.

Je důležité, aby pacient správně a včas provedl cvičení pro pneumonii. To může poskytnout pouze lékařský specialista. Je nepřijatelné používat komplex bez kontroly lékaře, je možné poškodit oslabené tělo.

Kontraindikace: kardiovaskulární selhání, vysoká horečka, vyčerpání těla.

Hlavní charakteristiky onemocnění

Pneumonie je akutní zánět respiračních oblastí plic, doprovázený akumulací tekutiny (exsudátu) v důsledku zvýšené vaskulární permeability. Nejčastější příčinou je infekce.

Postižená místa zhustnou a ztratí schopnost výměny plynu, celkový povrch dýchací tkáně se sníží, pro plné dýchání se stává nedostatečným. Část krve, která prošla zhutněnými alveoly, zůstává žilní a „ředí“ tepny, což zhoršuje nedostatek zásobování těla kyslíkem.

Patologický proces vede k fyzickému oslabení nemocných. Amplituda pohybů hrudníku během dýchání se snižuje a není dostatečná síla pro efektivní kašel. V důsledku toho jsou kongesce v plicích nevyhnutelné, průdušky jsou ucpané hlenem, zánětlivé ložiska se množí a mohou sloučit, dokonce i kolaps (ztráta vzdušnosti), což je velmi nebezpečné.

Správné používání cvičení při akutní pneumonii je nejdůležitějším faktorem při snižování rizika závažných komplikací.

Proč je fyzioterapie s respirační gymnastikou efektivní?

Metodické provedení vede ke zvýšení krevního oběhu a odvodnění lymfatické tekutiny. Výsledkem je, že se exsudát rychle vstřebává, zvyšuje se výtok sputa.

Třídy pomáhají vytvořit dobrý rytmus dýchání pacienta a zvyšují amplitudu pohybů hrudníku a bránice. Kapacita a objem dýchacích cest plic jsou obnoveny, výměna plynu v alveolech je normalizována.

Kombinace s terapeutickou masáží urychlí zlepšení zdraví.

Jak začít dechová cvičení

Začněte cvičení s opatrností, s minimálním úsilím. Postupně přidávejte zatížení. Přetížení může vést k poškození místo úlevy.

Dechová gymnastika předchází fyzikální terapii. Je možné začít cvičení, pokud je tělesná teplota blízko normálu, srdeční frekvence se dostatečně snížila a intoxikace se snížila. Začněte s procedurami pro čištění malých průdušek, trvejte - ne více než 3 minuty každou hodinu v poloze na břiše. Prodloužený náplast provedený pacientem je kombinován s lehkou vibrační masáží.

Pokud je pneumonie jednostranná, pak je lepší provést gymnastiku na postižené straně. To sníží zátěž nemocných plic a bolest během cvičení zvýší účinnost zdravého.

Všechna cvičení by měla být dočasně zastavena, pokud došlo ke zhoršení stavu, zvýšení tělesné teploty.

Počáteční soubor cvičení

Ležící na zádech, paže prodloužené podél těla.

 1. Uvolněte se a dýchejte snadno. Udělej 40-60 dechů.
 2. Položte dlaně na okraj, palce by se měly dívat nahoru, zbytek - dopředu. Otáčejte rukama na ose tak, aby dlaně směřovaly dolů (pronace), pak opačným pohybem - až do polohy dlaní nahoru (supination). Běh 6-8 krát.
 3. Jemně zvedněte obě ruce - vdechněte, dolní - výdech. Proveďte 3-4 krát.
 4. 8-10 krát hladce ohněte a narovnejte nohu.
 5. Pohyb s rameny prodlouženými rovnoběžně s podlahou - inhalovat. Ruce se vrátí - výdech. Běh pomalu, 3-4 krát.
 6. Položte ruce na opasek, pomalu utáhněte jednu nohu, ohněte koleno, neodtrhněte patu. Pak to samé - druhá noha. Neváhejte k dýchání, udělejte 3-4 krát.
 7. Ohněte paže, opřete se o lokty. Vdechněte - pomalu ohněte hrudní páteř, aniž byste zvedli zadní část hlavy. Výdech - jdi dolů. Běh 3-4 krát.
 8. K odpočinku opakujte první cvičení.
 9. Zavřete ruce. Zvedněte ruce nahoru a bez otevření otočte dlaně ven. Návrat - výdech. Běh 3-4 krát.
 10. Alternativně přesuňte nohy do stran rovnoběžně s podlahou. Pomalu, 3-4 krát.
 11. Odpočívej. První cvičení opakujte. 30-40 dechů.
 12. S každou rukou otočte se k objektu mimo postel. Pomalu, 3-4 krát.
 13. Vezměte pravé rameno levou a levou. Zředit na stranu - inhalovat, vrátit - výdech. Pomalu, 3-4 krát.
 14. Odpočívej. Opakované cvičení 11.
 15. Pomalé střídavé stoupání rovných nohou. Nedělejte si dech. Běh 2-3 krát.
 16. Pomalu zvedněte natažené ruce, otočte hlavu, vdechněte, vraťte se - vydechněte.
 17. Na závěr zopakujte první cvičení.

Jak zvýšit zatížení

Během procesu obnovy se zátěž postupně zvyšuje v důsledku opakování. Cvičení se přidávají v sedě, pak stojí na svalech ramenního pletence, trupu a nohou. Cvičení se střídají s respirační gymnastikou pro postupné přizpůsobení těla fyzické námaze. Dechová cvičení by měla být dvakrát silnější. Délka jednoho souboru cvičení je 10 až 15 minut.

V další etapě probíhají kurzy na rehabilitačních odděleních, na stěně a na lavičce jsou přidávány cvičení s váhami.

V přítomnosti atelektázy se provádějí speciální cvičení v poloze na zádech na zdravé straně. Pokud je pacient nepříjemný, můžete použít váleček. Při praktickém cvičení je nutná pomoc praktického lékaře

1. cvičení. V poloze ležení na zdravé straně jsou paže prodlouženy podél těla. Zvednutí paže - vdechnutí, paže klesá a tlačí spolu s metodologem na povrch hrudníku nad nemocným plicním výdechem. Dýchání by mělo být tak hluboké jako pacient.

2. cvičení. Stejná poloha na válečku. Velmi hluboký dech, s výdechem, nohou se ohýbá a tlačí co nejvíce do žaludku, zatímco pacient spolu s metodologem tlačí na hruď nad plícemi pacienta.

Opakujte 5-6 krát. Za den až 9 přístupů během 3 až 4 dnů.

Dechová cvičení ke zmírnění kašle

Kašel je důležitý mechanismus pro tělo očistit průdušky. Když se pneumonie v průduškách hromadí hodně hlenu, a očistný kašel je velmi slabý nebo zcela chybí. Pokud existují i ​​ty nejslabší pohyby kašle, je třeba je posílit a používat s pomocí speciálních cvičení.

Před provedením zákroku musí pacient kašlat, pokud je to možné, a inhalovat co nejhlouběji. Dýchání je zpožděno na několik vteřin, během této doby se vytváří vibrační masáž hrudníku, zatímco výdech tlačí na spodní část.

Hodnota terapeutické gymnastiky

Nedílnou součástí celé léčby by měla být fyzioterapie a dechová cvičení. Správné používání zabraňuje komplikacím, vede k výraznému zrychlení hojení a zkracuje dobu rehabilitace.

Po pneumonii se doporučuje pravidelně opakovat cvičení pro celkové zdraví plic.

Obecné zdravotní přínosy respirační gymnastiky

Dokonce i zdraví lidé často mají mělké mělké dýchání. Je spojena s hypotenzí a stresem. V důsledku toho dochází ke zhoršení krevního oběhu v dolních částech plic a může dojít ke stagnaci procesů.

Dechová cvičení pomáhají vyhnout se problémům se zdravím plic, jsou velmi užitečná pro studené a časté nachlazení.

S jejich pomocí můžete posílit imunitní systém u dětí i dospělých. Metabolické procesy, práce srdce a cév jsou zlepšeny, únava je zmírněna, depresivní stavy se uvolňují. Pokud budete následovat dietu pro hubnutí je skvělý doplněk ke zlepšení výsledku.

Před použitím posilovny by se každý měl poradit s lékařem. Existují kontraindikace.

Jak se děti zotavují z pneumonie?

Rehabilitace po pneumonii u dětí je poměrně komplikovaný a dlouhý proces. Častou chorobou je pneumonie nebo akutní zánět plicní tkáně. Nejenže je kritické stadium této nemoci nebezpečné, ale také jeho důsledky a možné recidivy.

Praxe ukazuje, že s včasným zahájením léčby a správným předpisem lékaře zmizí fokální forma zánětu za 10-12 dnů. Ale je příliš brzy na to mluvit o plném uzdravení. Nedodržená pneumonie je plná závažných komplikací.

Podívejte se na příčinu!

Pneumonie je infekce. Může to být způsobeno:

 • bakterie (skupina pneumokoků, streptokoky, střevní a pseudomonas bacily);
 • viry (herpes, chřipka, adenoviry);
 • plísňové patogeny (Candida a Aspergillus).

Způsob, jakým infekce vstupuje do těla dítěte, je nejčastěji ústa a horní dýchací cesty. V zánětlivých procesech v jiných vnitřních orgánech s krevním oběhem může také vstoupit do plic.

Aby se zabránilo opakování onemocnění a urychlil proces hojení, je důležité zjistit, proč je dítě nemocné. To může být snížená imunita, ohniska infekce ve školkách a školách, chronická onemocnění horních cest dýchacích (bronchitida, faryngitida, sinusitida, angína).

Viníkem může být nepříznivé prostředí: plynná průmyslová oblast, ve které dítě žije nebo tráví většinu času. Je nutné nestranně posoudit četnost a kvalitu čištění v bytě. Elementární přemýšlet o potřebě častějšího větrání místnosti.

Rok pozorování

Zánětlivá onemocnění plic u dětí jsou dnes léčena v nemocnicích. Zpravidla je dítě propuštěno jeden měsíc po kontrolním rentgenovém vyšetření.

V každém případě musí být pacient registrován u pediatra nebo pulmonologa do jednoho roku. Přibližně stejný čas bude vyžadován pro úplnou rehabilitaci těla.

V prvním měsíci po propuštění dokončí průběh užívání antibiotik a vezmou bronchodilatační a vykašlávací léky, stejně jako přípravky na obnovu střevní mikroflóry. Váš lékař vám poradí, jak nejlépe vyhovět dietě pro dítě. V post-zánětlivém období je zvláště nutný vitamin A, který napomáhá při obnově sliznic dýchacích cest. Proto by menu mělo být: meruňky, mrkev, vaječný žloutek, játra, brokolice.

Obiloviny (rýže, pšenice, ovesné vločky), ořechy, čokoláda, krůta, jehněčí a kachní maso obsahují poměrně velké množství zinku. Je prokázáno, že je schopen zajistit integritu buněk dýchacího traktu během zánětu nebo poškození plic.

Ujistěte se, že dítě pije dostatek vody. Voda pomáhá hubnout hlen, který se nahromadil v plicích. To usnadňuje vykašlávání.

Úkoly období obnovy

Rodiče by měli znát a pochopit účel, pro který se koná soubor různých akcí, což vyžaduje mnoho času a úsilí. Komplex zahrnuje následující úkoly:

 • aby se zabránilo komplikacím a recidivám, je nutné urychlit resorpci zánětlivého výpotku, pro který stimulují krevní zásobení a lymfatický oběh v plicích;
 • ujistěte se, že sledujete sputum, které je měřítkem k prevenci vzniku bronchiektází;
 • musíte trénovat dýchací svaly, obnovit dýchací rytmus;
 • vyžaduje se posílení a podpora všech systémů těla;
 • Je důležité provádět fyzioterapeutickou léčbu.

Pokud má pacient normální teplotu, můžete začít s fyzioterapií. Tento způsob léčby prokázal svou protizánětlivou, bakteriostatickou imunostimulační účinnost.
Během rehabilitace po pneumonii u dětí je fyzioterapie povinná. Ale někteří rodiče jsou na ni spíše opatrní. Podívejme se, jaké jsou hlavní typy fyzioterapie:

 1. UHF - metoda ultrafrekvenčního elektrického pole. Používá se dlouhou dobu a velmi úspěšně. Maminky dnešních dětí si pamatují své dětství a takzvané zahřívání: dvě desky v látkových pytlích. UHF má protizánětlivý účinek, zlepšuje výtok sputa, zlepšuje imunitu. Pro použití UHF terapie u dětí a dospívajících prakticky neexistují žádné kontraindikace.
 2. UV - ultrafialové záření. Po celá desetiletí se používá k boji proti virům, bakteriím a zánětlivým procesům různých patologií. V rozumných dávkách je UV neškodné.
 3. Induktotermie. Princip působení je založen na střídavém magnetickém poli. Když je tento postup proveden, dítě se cítí v teple.
 4. Laserová terapie Zlepšuje mikrocirkulaci v plicní tkáni, snižuje křeč hladkých svalů průdušek, zvyšuje účinek antibiotik v důsledku zesílení průtoku krve v plicích.
 5. Elektroforéza kombinuje účinky stejnosměrného proudu a léčiva (ribonukleázy, streptomycinu, trypsinu) na tělo. Kontraindikace: akutní forma onemocnění, dermatitida.
 6. Inhalace. V závislosti na fyzickém stavu inhalovaných látek mohou být inhalace: suché, mokré, mastné. Tento postup je obzvláště výhodný, protože po obdržení nezbytných doporučení lékaře může být proveden doma.

Nyní jsou domácí inhalátory - nebulizéry. Rozprašují lék na dispergované částice. Ty jsou schopny dosáhnout hlubokých částí dýchacích orgánů (průdušek a průdušek). Vdechnutí je kontraindikováno u alergických reakcí.

Speleoterapii a haloterapii, která je založena na rekonstrukci umělé mikroklima jeskyní, lze připsat moderním, ale dosud vzácným typům rehabilitačních opatření.

Terapeutická a dechová cvičení

Při pneumonii jsou průdušky naplněny tajemstvím, které vede k hypostatickým (městnavým) jevům, což má za následek selhání dýchacích cest a následné komplikace. S tímto problémem se vyrovná speciální cvičení. Nyní existují autorské metody léčebně-profylaktických komplexů, včetně pro děti. Třídy ve skupinách fyzikální terapie jsou prováděny lékaři v nemocnicích a klinikách. V každém případě můžete získat konkrétní doporučení od lékaře, který sleduje vaše dítě.

Třídy tělesné výchovy začínají, jakmile se teplota pacienta normalizuje.

Nejjednodušší cvičení je otáčení z jedné strany na druhou, z břicha na záda. Zánětlivý proces způsobuje nepříjemné, dokonce bolestivé pocity. Dítě se instinktivně otočí na druhou méně bolestivou stranu. Máma musí zajistit, aby nespal na jedné straně, jinak to může vést k vývoji adhezivních procesů.

Respirační (respirační) gymnastika. Jednoduché, ale účinné cvičení: položte ruce na žaludek a zhluboka se nadechněte alespoň 15krát. Je důležité, aby tyto a další cvičení předepsané lékařem byly nutně prováděny v přítomnosti dospělého! Někdy šílenství a šílenství vede k nevolnosti, závratě a dokonce i omdlení.

Pokud je proces regenerace normální, je třeba pravidelně chodit na čerstvý vzduch. Borovice lesní, pláž, eukalyptový háj - ideální pro procházky.

O výhodách masáže

Zánět plic je spojen s záchvaty kašle. Současně je svalstvo hrudníku monstrózně napjaté. Obzvláště často se objevují stížnosti, že všechno v bolestech a břiše bolí, u dětí ve věku mateřské školy. Jedním z hlavních cílů masáže je tedy uvolnění svalů uvolněním svalů.

Ale dětská masáž nutně ukázala, protože vám umožní obnovit drenážní systém plic: usnadnit kašel a vykašlávání.

Je lepší svěřit masážní drobky specialista.

Všechny výše uvedené - pouze hlavní opatření pro rehabilitaci dítěte po pneumonii. Rodiče musí pečlivě poslouchat doporučení pediatra, neváhejte se ho zeptat znovu na to, co nechápou.

Získejte notebook, ve kterém zaznamenávejte denní dohled nad dítětem (teplota, sen, chuť k jídlu), zapište si, co užíval léky. Vezměte si tento zápisník k lékaři. Podrobné informace o stavu pacienta budou užitečné.

Jak probíhá regenerace po pneumonii?

Zotavení z pneumonie vyžaduje seriózní přístup. Pokud si vzpomínáme na případy z dějin lidstva, lze poznamenat, že pneumonie byla vždy považována za smrtelnou chorobu. V současné době nám podmínky moderní medicíny umožňují stahovat pneumonii ze seznamu zvýšeného nebezpečí. Záludnost spočívá v tom, že nevhodné chování v období částečného uzdravení má katastrofální důsledky pro celý organismus.

Stojí za to přemýšlet o změně životního stylu po utrpení nemoci.

Hlavními oblastmi využití mohou být:

 • fyzioterapie;
 • léky;
 • dieta;
 • terapeutická cvičení se souborem dechových cvičení;
 • rehabilitace v areálu sanatoria.

Pohody v první fázi v několika dnech se promění v únavu, ospalost, slabost. To opět mluví o nedokončeném procesu zpracování. Zotavení těla po pneumonii trvá dlouho. Přísná rehabilitace po pneumonii by měla být sledována nejméně 10 až 15 dnů v souladu se všemi pokyny ošetřujícího lékaře.

Vdechování dýchacích cest

Prvním krokem je inhalace dýchacího traktu. Hlavním orgánem postiženým onemocněním jsou plíce. Toxiny v nahromaděném sputu vyžadují povinnou eliminaci. Alveoly (malý vak, který se nachází na konci bronchiolu ve struktuře průdušek) se podílejí na provádění funkce výměny plynů, které jsou hlavní strukturou, která přenáší kyslík do krve a přijímá oxid uhličitý. Akumulace sputa narušuje práci alveol a podporuje růst pojivových tkání (analogii jizev na kůži).

Pro inhalaci se používají různé druhy éterických olejů (kadidlo, jedle nebo tymián). Doma, rozšířené použití získala jedlá soda. Při použití éterických olejů, které mají dvojí účinek, dostáváme jak vykašlávání, tak redukci zánětlivého procesu.

V důsledku použití přístroje UHF v procesu regenerace postiženého orgánu byla zaznamenána vysoká úroveň regenerace.

Cvičení a saturace kyslíkem

Druhou fází je saturace arteriální krve kyslíkem. Při obnově dýchacího přístroje pomůže fyzická terapie (fyzikální terapie) dokončit fyzickou aktivitu. V komplexu cvičení jsou kombinovaná dechová cvičení a snadné cvičení. Univerzální ohyby a zatáčky zabraňují vzniku pleurálních adhezí. Fyzická cvičení dynamické povahy zahrnují několik skupin malých a středních svalů.

Když kašel nastane v době tréninku, specialista na fyzioterapeutická cvičení stiskne hrudník, tak vytvořit zvýšení tlaku v hrudní oblasti a tak významně zvětšit možnost odstranění sputa. V tomto případě se pacientovi doporučuje provést hluboký výdech. Dýchací trénink zahrnuje izometrické, izotonické a lokalizované dýchání.

Po cvičení a wellness dýchání se doporučuje masáž hrudníku a končetin, zejména u starších osob. Pravidelné terapeutické cvičení s řádným rozložením zátěže má příznivý vliv na bronchopulmonální oddělení. Chůze na čerstvém vzduchu by měla být také zahrnuta do každodenního režimu.

Obnovení mikroflóry

Třetí etapou je obnovení mikroflóry. Po velkém počtu odebraných antibiotik dochází k zánětu sliznice vnitřních orgánů, což znamená: dysbakteriózu různých stupňů, třes rukou, možnost přerušení srdečního tepu, křeče, svalovou slabost končetin, výskyt drozdu u žen. Rehabilitace zahrnuje obnovu rovnováhy mikroflóry, lékař předepisuje řadu probiotických léčivých přípravků.

Diety

Čtvrtá etapa může být nazývána hlavním stadiem uzdravení po pneumonii. Rehabilitace po pneumonii se správnou dietou a dietou zvýší šance na snížení účinků dalšího poškození jiných orgánů.

Nevyvážené menu eliminuje možnost obnovení v kratším čase. Základem správné výživy by měly být potraviny, které zvyšují úroveň imunodeficience, a komplex vitaminových přípravků kategorií A, C a skupiny B. Je nutné vyloučit ze stravy konzervované potraviny, uzené potraviny, kořeněná a slaná jídla, silný čaj, kávu a alkohol, které budou přísně zakázány. Výrobky s vysokým obsahem bílkovin, tuků, vápníku, fosforu, železa, hořčíku, nikotinu a kyseliny askorbové napomáhají urychlit regeneraci. Je nutné zvýšit množství tekutiny použité k účinnějšímu odstranění mikrobiálních toxinů nahromaděných během období onemocnění. Bylinné infuze tymiánu, máty peprné, meduňky, heřmánku mají dobré vlastnosti - pomáhají odstraňovat patogenní bakterie a rozpadové prvky postižených tkání. Pomohou plicím regenerovat s dalším zlepšením celkového stavu těla.

Kvašené mléčné výrobky jako kefír, ryazhenka, tvaroh a jogurt by měly být zahrnuty do denní dávky po pneumonii. V lékárně si musíte zakoupit bifidobakterie a laktobakteriální startéry. Vařená jídla by neměla dráždit gastrointestinální trakt, proto je kulinářské upřednostňováno při vaření s párou nebo při vaření ve vodě.

V troubě je zakázáno smažit, vařit a dokonce i péct jakékoli maso a rybí výrobky, s výjimkou pouze knedlíku z tvarohu bez kůry.

Nezapomeňte na metody tradiční medicíny. Díky oblíbeným receptům je zotavení z pneumonie mnohem jednodušší.

Hlavním produktem pro dospělé a dokonce i děti je med. To je přidáno k decoctions, užitý na obklady, použitý v jeho čisté formě zlepšit imunitu. Hlavním pomocníkem medu při podpoře těla je Echinacea - jeden z nejlepších stimulantů při obnově imunodeficience. Neviditelný banán vám dává možnost zotavit se, známý česnek ve formě tinktury zabíjí mnoho mikrobů. Mléko s jedlou sodou ve formě tepla pomůže zmírnit kašel, který vám dá možnost dobře se vyspat. Pro další prevenci, zejména v zimě, použijte odvar z černých rozinek.

Lidové léky na mnoho let přinesly mnoho výhod, ale pouze kvalifikovaný lékař si může vybrat vhodnou metodu pro každého pacienta. Dobrý homeopat v kombinaci s léky zvolí individuální metodu prevence pro udržení těla v období rehabilitace po pneumonii.

Návštěva sanatoria

Pátá etapa zahrnuje lázeňskou léčbu. Rehabilitace pro pneumonii v sanatoriu je doporučena pro dospělé a děti. Pro plodné uzdravení, aby nedošlo k ohrožení zdraví, jsou stále ještě nezralí pacienti po pneumonii předáni komisí místním lékárnám. V případě změny klimatických podmínek trvá adaptace slabého organismu přibližně týden a může způsobit další problémy.

Jedním z problémů dospělých pacientů s pneumonií je kardiovaskulární onemocnění. Pro ně je vybráno konkrétní sanatorium, které kombinuje několik možných typů léčby.

Pro dospělé existuje celá řada podmínek pro doporučení k profylaktickým klinikám pro rehabilitaci po pneumonii. Chronická onemocnění jiných orgánů, onemocnění krve v akutním stadiu, těhotenství, zhoubné nádory a pohlavní nemoci mohou být závažným důvodem pro neposkytnutí poukázky.

Plodná léčba v lázních poskytuje vynikající výsledky, rehabilitace po úspěšném zápalu plic. S řádným uzdravením a průchodem celého komplexu léčby se můžete vrátit do normálního rytmu a užívat si každý den a nezapomeňte na zdravý životní styl.

Respirační gymnastika v pneumonii: výhody gymnastiky

Normální respirační gymnastika může pomoci zlepšit stav pneumonie. Koneckonců, při provádění jednoduchých cvičení, plíce začnou usilovně jasné. Zlepšují tok lymfy a do krevního oběhu vstupuje zvýšené množství kyslíku.

Možné přínosy cvičení

Respirační gymnastika s pneumonií přispívá k rychlejšímu zotavení. Také s jeho pomocí můžete minimalizovat pravděpodobnost komplikací. Cvičení lze využít k zánětu plic, bronchitidě nebo běžnému nachlazení. Koneckonců, respirační zátěž plní následující funkce:

 1. Přispívá k obnově plicních funkcí, které byly postiženy onemocněním.
 2. Zlepšuje schopnost těla přizpůsobit se stresu.
 3. Stimuluje práci ochranných sil.
 4. Snižuje pravděpodobnost deformace hrudníku, vývoje atelektázy, tvorby adhezí, emfyzému.

Pravidelně by měla být prováděna dechová cvičení pro bronchitidu a pneumonii. To pomáhá tělu zvyknout si na správné dýchání s účastí bránice. To vám umožní saturovat všechny tkáně a orgány kyslíkem. Po ukončení tělesné teploty je možné začít provádět cvičení. Udělejte to lépe v dobře větraném prostoru nebo venku.

Kontraindikace

Než přijdete na to, jak provádět dechová cvičení v pneumonii, měli byste být obeznámeni se seznamem situací, v nichž to není žádoucí. Mezi tyto faktory patří:

 • vyčerpaný stav pacienta;
 • kardiovaskulární selhání;
 • výskyt horečky;
 • přítomnost dušnosti v klidu, progrese respiračního selhání;
 • duševní onemocnění, které neumožňuje pacientovi řádně provádět cvičení.

Během akutního stadia nemůžete zahájit gymnastiku. Je lepší začít dělat to, když se stav vrátí do normálu.

Pro co je gymnastika určena?

Mnoho lidí podceňuje důležitost dechových cvičení, protože věří, že nemohou být vykonány. Jen několik minut denně však sníží pravděpodobnost komplikací s různou závažností o 80%. Lidé, kteří přišli na to, jak dělat dechová cvičení pro pneumonii, byli ušetřeni takových problémů, jako je plicní emfyzém, adheze. Stručně řečeno, správné cvičení vám umožní:

 1. Zvyšte pracovní objem plic.
 2. Normalizujte přirozené větrání v těle.
 3. Obnovte správný rytmus dýchání.
 4. Zajistěte odvodnění dýchacích cest.
 5. Zlepšete prohlídku membrány (její pohyb).

To vše aktivuje výměnu plynu v tkáních plic.

Začněte cvičení

Jakmile má pacient horečku, může začít provádět speciální komplexy. Nejjednodušší dechová cvičení v pneumonii jsou hotová. Provádí se sedí na okraji postele nebo leží.

První cvičení mohou být taková. Pacient v uvolněném stavu vdechuje vzduch nosem. 3 sekundy po ukončení inhalace začne výdech. Je vyroben z těsných rtů. Je důležité, aby člověk mohl bránit oddělení kyslíku. Pomáhá také očistná dechová cvičení pro pneumonii. Cvičení s ním jsou prováděna následovně. Pacient klidně inhaluje a zastaví se na 3 sekundy. Poté uvolní vzduch malými tlaky ústy. Cvičení čisticího typu zahrnují také dýchání, při kterém člověk současně zpívá samohlásky. Zvuk musí být při každém výdechu vydechován. To může odstranit křeč, který se vyvinul v průduškách.

Strelnikova metoda

Ve zdravotnických zařízeních používáte speciální komplex, který vám umožní kombinovat cvičení a dechová cvičení. Byl vyvinut profesorem A. Strelnikovou. urychlit dobu zotavení. Pokud používáte jeho komplex, je možné v krátké době aktivovat lymfatické zásobování plicních tkání, výrazně zlepšit průtok krve. Současně se v centru zánětu zlepšuje odvodnění. To pomáhá zabránit stagnaci. Dechová cvičení Strelnikova s ​​pneumonií umožňuje normalizovat ventilační ukazatele plic a zajistit normální činnost membrány. V podmínkách léčby v nemocnici se tato gymnastika doporučuje kombinovat s lékařskou masáží hrudníku. To umožňuje výrazně zvýšit účinnost restorativní terapie.

Cvičení Strelnikova

Každý se může pokusit dělat dechová cvičení ve spojení s fyzikální terapií doma. Ale je lepší udělat první trénink pod dohledem specialisty. Koneckonců je nutné, aby někdo sledoval respirační funkci. Gymnastika by neměla začínat, pokud pacient v uvolněné poloze trvá více než 60 dechů za minutu. Normálně by tento indikátor měl být v rozsahu 40-60.

Komplex zahrnuje následující cvičení. Musí být provedeny vleže, každý z nich se opakuje 3-4 krát.

 1. Ramena jsou umístěna podél těla: při výdechu stoupají, zatímco vdechují - padají.
 2. V průměru, s dobrovolným dýcháním, pacient se ohne a rozšíří nohy.
 3. Na výdechu se paže rozvedou do stran, na vdechnutí se přiblíží k tělu.
 4. Při libovolném dýchání pacient střídavě přitáhne levou a pravou nohu k sobě, ohýbá je na kolenou, posouvá se po povrchu lůžka nebo koberce. Ruce jsou na opasku.
 5. Pacient spočívá s ohnutými lokty a hřbetem hlavy na posteli a ohýbá horní část páteře, aby se nadechla. Na výdechu musíte jít dolů.
 6. Kartáče jsou stlačeny do zámku a zvedají se s dlaněmi vzhůru, když vydechnete, vrátí se dolů.
 7. Ramena jsou ohnutá u loktů a dlaně jsou přitlačeny k ramenům. Ruce jsou chovány do strany a zpět.
 8. Pacient by měl zvednout ruce a dostat se na čelo u vchodu, když vydechnete, vrátí se do své obvyklé polohy.
 9. Pacient střídavě zvedne levou a pravou nohu a pozoruje dech.

Zvýšení zatížení

I přes zdánlivou jednoduchost cvičení, v době akutního průběhu nemoci, je pacientovi dovoleno, aby jim neudělal více než 15 minut denně. Respirační gymnastika s pneumonií musí být v některých případech zvolena individuálně. Pokud má pacient patologické změny pouze na jedné straně plic, pak je na něm podána hlavní zátěž.

Můžete takhle udělat. Musíte ležet na zdravé straně na válečku. Zpočátku se pacient zhluboka nadechne a když vydechnete, stáhne stehno do žaludku. V tomto případě by měl instruktor cvičební terapie stisknout hrudník. Další cvičení se provádí ve stejné pozici. Pacient se nadechne a zvedne ruku. Když vydechujete, instruktor stiskne anterolaterální povrch hrudní kosti. Tato cvičení se opakují desetkrát. Potřebují asi 5 dní. Respirační gymnastika s pneumonií u dětí se provádí stejným způsobem.

Obecná cvičení vytvořená Strelnikovou

Výsledek lehké verze gymnastiky můžete opravit během období všeobecného zotavení. Pro tyto účely mohou dospělí a děti dělat speciální cvičení, která zlepšují funkci vnějšího dýchání. Při provádění každého z nich musí aktivně dýchat nosem.

 1. "Ruka". Ve stoje se pacienti aktivně ohýbají prsty a vytvářejí pěst, zatímco paže jsou ohnuté v loktech.
 2. "Chasers". Dlaně jsou zaťaté do pěstmi, ruce jsou zvednuty na úroveň pásu. Ruce jdou dolů, dlaně jsou neohnuté, prsty se šíří.
 3. "Čerpadlo". Pacient se mírně nakloní dopředu a rukou se pohne.
 4. "Kočka". Pacient se střídavě otáčí na levé a pravé straně, mírně se krčí.
 5. "Rameno objetí". Pacient drží paže ohnuté u loktů, úroveň ramen. U vchodu se objímá rukama, zatímco se neprotínají, ale jsou navzájem paralelní.
 6. "Kyvadlo". Opřete se o nádech vpřed a přitáhněte ruce k podlaze, pak se vraťte do výchozí pozice, objměte ramena.
 7. "Kolotoč". Při vdechování vlevo a vpravo se hlava otáčí, výstup se provádí mezi otáčkami.
 8. "Uši". Hlava se střídavě opírá o levé a pravé rameno a dýchá jako při cvičení č. 8.
 9. "Hlava kyvadla." Ona se nakloní dopředu a dozadu, dýchá jako v cvičení číslo 8.
 10. "Rolls". Levá noha je nastavena dopředu, pravá noha je ohnutá v koleně a umístěna na špičce. Mělké squatting na levé noze u vchodu. Pak se hmotnost převede na pravou nohu a provede se další dřep.
 11. "Kroky". Ohnutá noha se zvedne na úroveň břicha, na pravé noze je třeba lehce posadit a zaujmout výchozí pozici. Pak se nohy změní.

Jedná se o účinné dechové cvičení po pneumonii. Je však nutné dělat taková cvičení, ne během akutní fáze onemocnění, ale během zotavení.

Další možnosti cvičení

Pochopení toho, jak se dechová cvičení provádějí po pneumonii doma, se můžete soustředit nejen na komplex vyvinutý Strelnikovou, ale také na další možnosti cvičení. V poloze sezení můžete provést následující nastavení. Opakujte každý pohyb by měl být 8-10 krát:

 • Dýchací membrána: musíte sedět na okraji židle, opřít se o záda a natáhnout nohy. Dlaně by měly být položeny na žaludek: při vdechování se při výdechu vznáší.
 • U vchodu je ruka zasunuta do strany a umístěna na protějším rameni, na výstupu v této poloze je nakloněn.
 • Sedět na okraji židle, musíte si vzít na záda a ohnout tak, aby se lopatky při vdechování přiblížily k sobě a zároveň vydechujte, co potřebujete k relaxaci.
 • Vdechování, paže jít nahoru k ramenům, zatímco vydechnout, oni klesnou na kolena.
 • Ruce jsou otočené hlavou, lokty - rozvedené. V této poloze se vydechuje dech, při naklonění dopředu se výstup a lokty spojí.

Cvičení pro děti

Rodiče karapuzov, kteří trpí častými akutními respiračními infekcemi a jejich komplikacemi, vedoucí k rozvoji bronchitidy a pneumonie, by měli věnovat zvláštní pozornost respirační gymnastice. Nejmenší mohou být požádáni, aby jednoduše postavili ohyby. Při kašli mohou rodiče masírovat hrudník. Starší děti již mohou vysvětlit, jak vypadají dechová cvičení pro děti po pneumonii. Musí dělat stejná cvičení jako dospělí. Pokud dítě nemá sílu provádět komplexní terapii, pak může být účinek dechu zvýšen pomocí jednoduchých jazykových twisterů. Čím déle jsou, tím výraznější bude jejich výslovnost.

Jak obnovit dýchání po pneumonii?

Odpovědi:

Sergej Filchenko

Analyzujeme v pořadí.

1. Plicní tkáň není obnovena.
To znamená, že mrtvá plicní tkáň nebude nikdy obnovena.
Je to tak politováníhodné. Žijete s ním po zbytek života.

2. Dušnost po pneumonii je výsledkem dvou faktorů.
První z nich je poškození části plic. Tělo nemělo čas přizpůsobit se nižší spotřebě kyslíku ve stejném rytmu dýchání.
Druhou z nich je hypodynamie (absence nebo omezení mobility) v důsledku dlouhodobého lesnictví.
Srdce atrofovalo trochu bez stresu.

3. Chcete-li pěstovat nové plíce, nebudete úspěšní. Ale!
A teď nejzajímavější.
Můžete je rozvíjet zvýšením jejich hlasitosti.
Mnozí plavci, běžci, lyžaři mají kapacitu plic 2,5. 3násobek objemu plic netrénované osoby.
Toho může dosáhnout každá osoba. To je tajemství dlouhověkosti mnoha pacientů, jejichž plíce jsou téměř „konzumovány“ tuberkulózou, pneumonií.

4. Zvýšte objem plic v každém věku.
Jediným dechem budete kreslit tolik vzduchu, kolik budete vdechovat.
Dyspnea úplně zmizí.

5. K dosažení tohoto cíle lékař doporučil denní cvičení.
Nejúčinnější:
a) chůze (nejméně hodinu);
b) běhání (ne méně než půl hodiny);
c) nafukování kuliček z tvrdé gumy (to je nejúčinnější a nejjednodušší metoda uznávaná lékařskou praxí rehabilitace účinků pneumonie jakékoliv závažnosti).

6. Dyspnea projde sám i bez tréninku.
Ale pokud chcete zlepšit své zdraví a cítit zdravou a plnohodnotnou osobu - cvičení a každý den po dobu šesti měsíců.
Výsledek bude splněn.

7. Tuk pomáhá nejúčinněji obnovit poškozené oblasti plic. Kromě toho, žáruvzdorný tuk savců (především) a rybí olej (mastné ryby).
Pijte tučné jezevce, kozí (loi), medvěda, jehněčí lžíce denně. Rozdělte odpor. Přidejte ji do čaje, jako v Tibetu, stěr na chléb, přidejte do dne, kaši. Co nejvíce a pravidelně.
Plíce milují tuk!

Zde jsou všechna dnes známá doporučení pro vědu.
Přeji vám hodně štěstí a rychlé uzdravení.
(V té době sám trpěl).

Nafoukněte balóny!

levandule78

pravděpodobně nejste fibroma. a plicní fibróza - podobně jako účinky zánětu - vzniká pojivová tkáň. pomáhá při dechových cvičeních - přečtěte si o Strelníkově gymnastice, zpívejte, foukejte kuličky, chodte častěji

SAMOPOSEBE

Respirační gymnastika je velmi užitečná a účinná, pokud s ní budete mít pobyt v solných jeskyních. Přírodní mořské podnebí má regenerační účinek, což dává pozitivní dynamiku v případě problémů s ORL orgány. Tak, nejprve posílení celkového imunitního systému a rozšíření broncho-plicní části v těle. Za druhé, tělo přijímá kyslík, který je zcela nasycen mikroprvky, což činí neviditelnou bariéru v případě různých onemocnění dýchacích cest, a to jak u dětí, tak u dospělých.

Jak se zotavit z pneumonie

Pokud jste měli vážné onemocnění jako pneumonie, vaše tělo se bude dlouho zotavovat. Stále můžete cítit slabost a závratě, kašel, rychle se unavit. Aby toto období proběhlo co nejrychleji, vytvořte soubor opatření na podporu zdraví.