Ibuprofen předávkování nebezpečí a pomoc oběti

Ibuprofen je jedním z nejprodávanějších nesteroidních analgetik. Masivní užívání ibuprofenu je spojeno s vysokou účinností léku, nízkou cenou (cena tablet začíná od 20 rublů na balení po 10 kusech) a možnost použití u dětí od 3 měsíců. Zvláště často je droga používána mladými rodiči, když je nutné snížit teplotu u dítěte. Navzdory skutečnosti, že léky jsou prodávány bez lékařského předpisu, musí být užívány opatrně z důvodu možných vedlejších účinků. Je také důležité dodržovat doporučený dávkovací režim, protože předávkování ibuprofenem může vést k selhání srdce a dýchacích cest, hypotonické krizi a kómatu.

Popis a vlastnosti léčiva

Ibuprofen (latinský název - Ibuprophenum) svými farmakologickými vlastnostmi patří do skupiny NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky). Aktivní složkou léčiva - ibuprofen - je derivát kyseliny propionové - bezbarvá žíravá kapalina se silným zápachem, která vykazuje vlastnosti mastných kyselin. Hlavním nebezpečím solí a aniontů kyseliny propionové je koroze sliznice gastrointestinálního traktu, proto se doporučuje zvolit jiná antipyretika a analgetika (např. Paracetamol) pro osoby s žaludečními a duodenálními vředy, gastritidou, kolitidou a dalšími patologiemi trávicího systému.

Ibuprofen má poměrně vysokou absorpci (rychlost vstřebávání do systémového oběhu): účinná látka léčiva dosahuje maximální plazmatické koncentrace během 1 hodiny po požití. To je třeba vzít v úvahu při poskytování nouzové péče, protože po tomto období mohou v těle začít nevratné změny. Pokud pacient užíval Ibuprofen po jídle, maximální akumulace v tkáních nastane za 1,5-2,5 hodiny.

Farmakologické vlastnosti ibuprofenu: t

 • snižuje syntézu prostaglandinů (zánětlivých mediátorů);
 • blokuje aktivitu cyklooxygenáz - enzymů zapojených do syntézy prostaglandinů;
 • snižuje propustnost cévních stěn a normalizuje cirkulaci tekutin v mikrovaskulatuře;
 • snižuje tvorbu bradykininu - peptidu, který způsobuje vasodilataci a vysoký krevní tlak;
 • uvolňuje zánětlivé mediátory z buněk;
 • snižuje opuch;
 • obnovuje společnou mobilitu;
 • snižuje frekvenci kontrakce dělohy a přispívá ke snížení nitroděložního tlaku.

Lék má výrazné protizánětlivé, analgetické a antipyretické účinky. Ibuprofen může být použit ke snížení teploty při infekčních onemocněních, zmírnění různých typů bolesti a komplexní léčbě chorob zahrnujících záněty tekutin a tkání, například patologií pohybového aparátu.

Věnujte pozornost! Ibuprofen může být vyráběn pod následujícími obchodními názvy (také zahrnuty v uvedených přípravcích v kombinaci s jinými látkami): Nurofen, Dolgit, Next, Ibuklin, Solpaflex, Brufen, Bonifen.

Kdy dochází k předávkování?

Aby bylo možné včas poskytnout pacientovi potřebnou pomoc, je důležité vědět, kolik tablet potřebujete k pití před tím, než dojde k předávkování. Jedna tableta přípravku Ibuprofen obsahuje 200 mg účinné látky. Standardní terapeutická dávka je 600-800 mg ibuprofenu denně, tj. 3-4 tablety denně. V některých případech může být denní dávka zvýšena na 12 tablet denně. Použití vyšších dávek ibuprofenu je indikováno v patologii muskuloskeletálního systému doprovázené intenzivním syndromem bolesti: artrózou, revmatoidní artritidou, osteoartrózou, spondylitidou.

Maximální přípustná dávka pro syndrom mírné bolesti je 6 tablet denně. S výrony, modřinami, poraněním měkkých tkání s těžkým edematózním syndromem a hematomy lze dávku zvýšit na 8 tablet denně. Užívání léku bez konzultace s lékařem po dobu delší než 5 po sobě jdoucích dnů je zakázáno.

Je to důležité! Při užívání 2,5 g ibuprofenu (přibližně 12-13 tablet) dochází k předávkování ibuprofenem, který může vést k závažným komplikacím nervového systému, srdce a dýchacího systému.

Příznaky a příznaky

Ve většině případů jsou léčiva na bázi ibuprofenu dobře snášena, ale není možné porušit doporučený režim dávkování, protože deriváty kyseliny propionové mohou způsobit závažné nežádoucí účinky a v případě předávkování - komu a úmrtí pacienta na respirační selhání. Nejběžnějšími příznaky předávkování u dospělých jsou kožní reakce (vyrážka, svědění) a funkční dyspepsie. Osoba si může stěžovat na těžkou nevolnost, bolest břicha, naštvanou stolici. Společným znakem předávkování jsou střevní křeče, hojný průjem se silným zápachem, ve kterém se barva výkalů může lišit od světle žluté až tmavě hnědé barvy (zelené stolice se neobjeví, když je dávka překročena Ibuprofen).

Další varovné signály, pro které je pro pacienta vyžadována nouzová péče, jsou:

 • silná bolest hlavy, proměna v závratě a doprovázená zvýšenou nervovou podrážděností;
 • halucinace;
 • snížená ostrost zraku (rozmazané oči, bolest na drahách, rozmazané obrysy);
 • sucho v ústech a bolest v ústní dutině nespecifikovaného původu;
 • časté močení, generalizovaný edém a jiné projevy selhání ledvin;
 • zhoršené respirační funkce, zúžení průdušek průdušek;
 • zvýšené pocení;
 • horečka.

Pokud se tyto příznaky objeví, musíte zavolat záchranný tým a před příjezdem provést sérii činností zaměřených na poskytování primární péče: to pomůže snížit následky pro tělo a vyhnout se možným komplikacím nervového a kardiovaskulárního systému.

První pomoc a léčba

Hlavní metodou nouzové péče o otravu ibuprofenem je hojný výplach žaludku. Může být provedena pouze do 1 hodiny po podání nebezpečné dávky, protože po této době jsou metabolity absorbovány do krve a tato léčebná metoda se stává neúčinnou. Pro praní doma můžete použít teplou vodu nebo slaný roztok soli: 1 lžičku soli na 1 litr vody při pokojové teplotě. Zaměstnanci zdravotnického týmu pro tento účel používají sondu žaludku.

Po výplachu žaludku je zobrazen příjem sorbentů z níže uvedeného seznamu.

 • Aktivní uhlí. 1 tableta na každých 10 kg hmotnosti. Předmletím na prášek. Užívejte 4 krát denně;
 • Neosmektin. 1 sáček 3-4 krát denně (zřeďte prášek v 50-100 ml vody);
 • Enterosgel 1 polévková lžíce těstovin vzat 3 krát denně, pít dostatek vody.

Pro urychlenou eliminaci toxických látek z těla se používá metoda nucené diurézy. Za tímto účelem je pacientovi předepsán bohatý alkalický nápoj (pod dohledem lékařů). Podle indikací se provádí symptomatická léčba, která může zahrnovat léky pro normalizaci krevního tlaku, léky pro obnovení respirační a srdeční funkce, hemostatika.

Je to důležité! Pokud mohou známky gastrointestinálního krvácení vyžadovat operaci.

Předávkování u dětí

Nejzávažnější komplikace předávkování jsou diagnostikovány u dětí mladších 7-10 let. Aby se tomu zabránilo, musí rodiče dodržovat dávkování uvedené v návodu a lék nepoužívat, pokud to není nezbytně nutné. Hlavní indikací pro předepisování ibuprofenu dětem je horečka, při které se tělesná teplota zvýší na 38,3 ° a více. Pokud je teplota dítěte v subfebrilním stavu (ne vyšším než 38 °), nedoporučuje se jej snižovat, protože při vysoké teplotě dochází k aktivní tvorbě protilátek v boji proti virům, bakteriím a dalším patogenům.

Následující režim dávkování se považuje za bezpečný pro děti:

 • od 3 měsíců do 1 roku - 50 mg 3-4krát denně (ale ne více než 5-10 mg / kg);
 • od 1 roku do 3 let - 100 mg 3krát denně;
 • od 4 do 6 let - 150 mg 3krát denně;
 • od 7 do 9 let - 200 mg 3krát denně;
 • od 10 do 12 let - 300 mg 3krát denně.

Adolescentům nad 12 let je předepsán dávkovací režim, který je relevantní pro dospělé pacienty.

Příznaky předávkování u dětí mohou být závratě, těžká nevolnost, úplné odmítnutí jíst, rozšířené žáky, zhoršená koordinace a zaostření zraku. V těžkých případech se u dítěte může objevit plicní edém, který se projevuje udušením, dušností a těžkým mělkým dýcháním.

První pomoc dětem je poskytována podle stejného algoritmu jako u dospělých pacientů. Dát fyziologický roztok pro mytí žaludku by měly být velmi malé porce - asi 1 lžička falešné každých 5-10 minut. Ze sorbentů by měly být upřednostňovány přípravky na bázi oxidu křemičitého nebo dioktahedrálního smektitu (Smecta, Enterosgel).

Předávkování Ibuprofenem

Nesteroidní protizánětlivé léky jsou zařazeny do skupiny léčiv, které jsou v klinické praxi neustále používány. Léky se používají k boji proti zánětu, snížení teploty a snížení bolesti. Tyto příznaky doprovázejí různé nemoci. Léky skupiny neustále podléhají nezbytným kontrolám a testům, aby se zlepšila kvalita a snášenlivost drog.

Popularita užívání nesteroidních léčiv je způsobena analgetickým účinkem a schopností rychle odstranit horečku, což eliminuje příznaky doprovázející zánětlivé procesy. Ibuprofen je populární skupina drog. Magická pilulka, která současně odstraňuje bolest a zánět. Díky své vysoké snášenlivosti se používá při léčbě širokého spektra onemocnění.

Ibuprofen je cenově dostupný lék, ale výrobci mají vysoké ceny. Na trhu jsou levné analogy. Patří mezi ně běloruské "Ibuprofen Belmed", náklady od 40 rublů za balení 10 tablet. Tento nesteroidní lék je k dispozici bez lékařského předpisu. Volný přístup k užívání těchto léků často vede k nesprávné volbě typu a dávky. Jaké nemoci jsou předepsány ibuprofen a jak se vyhnout předávkování, učíme se z článku.

Na co je ibuprofen?

Ibuprofen je nesteroidní léčivo syntetického původu. Lék snižuje teplotu, působí protizánětlivě a odstraňuje příznaky bolesti. Lék je vhodný pro léčbu všech věkových kategorií, s výjimkou dětí do 1 roku. Po vstupu léku do žaludku dochází k nejvyšší koncentraci v krvi za 1,5-2 hodiny a možný účinek snížení tepla trvá 8 hodin. Lék je dobře snášen z důvodu vzácného vývoje negativních reakcí.

V jaké formě

Pro pohodlí užívání léku přichází v různých formách.

Pro příjem uvnitř:

 • tablety 200, 400, 600 mg;
 • 200 mg tobolky;
 • suspenze 2%;
 • sirup 2%.

Pro externí použití:

Typ, formu a dávkování léčivého přípravku stanoví lékař v souladu se současným onemocněním a symptomy. Jsou-li podávány samostatně, řídí se pokyny uvedenými na obalu výrobku. Výrobci neustále hledají formy, ve kterých je účinnost léčiva co možná nejvyšší, mezi ně patří například šumivé tablety Ibuprofen-Hemofarm.

Maximální denní sazba

Počet tablet povolených denně pro dospělého je 2400 mg ibuprofenu v několika dávkách. Aby se zabránilo otravě, je počet recepcí 4 až 6 krát. Přestávka před užitím léku je 4-6 hodin.

Při použití ibuprofenu

Lék je předepsán pro úlevu od bolesti, snížení teploty a jako protizánětlivé činidlo. Účinné užívání léčiva při nemocech:

 • Artritida v mírné formě;
 • Osteoartritida;
 • Spondyloartritida;
 • Zranění, protahování;
 • Slabé bolesti;
 • Vakcínová horečka;
 • Zuby u dětí;
 • Bolesti hlavy;
 • Tonsillitis, otitis
 • Bolest v patologii kloubů a páteře.

V souladu s nařízením Světové zdravotnické organizace je ibuprofen považován za lék, který je životně důležitý pro člověka.

Omezení a kontraindikace

Existuje mnoho chorob, pro které je ibuprofen zakázán. Seznam kontraindikací musí být přezkoumán před nákupem léku. Upozornění, pokud je k dispozici:

 • Vřed;
 • Kolitida;
 • Astma;
 • Edema;
 • Hemofilie;
 • Vysoký krevní tlak;
 • Jaterní cirhóza;
 • Těhotenství a kojení;
 • Citlivost;
 • Srdeční selhání.

Také není předepisován v přítomnosti zánětu žaludku a nepohodlí v epigastrické oblasti, aby se zabránilo interferenci s formulací nebezpečných diagnóz, například apendicitidy. Děti do jednoho roku léčby jsou povoleny pouze v případě, že je to předepsáno pediatrem. Je důležité vědět, že lék není užíván v pooperačním období.

Vedlejší účinky

Použití ibuprofenu může způsobit řadu vedlejších účinků. Je nutné pečlivě sledovat zdravotní stav a projevy symptomů:

 • Zvracení;
 • Dušnost;
 • Oslabení očí, otok očí, zánět spojivek;
 • Závratě, úzkost, nespavost;
 • Hypertenze;
 • Edema;
 • Kopřivka

Pokud léčba způsobuje vedlejší účinek, je nutné přestat užívat lék a vyhledat lékařskou pomoc.

Proč dochází k předávkování

Při volbě dávky je nutné pečlivě vypočítat požadovanou dávku látky pro léčbu určitého onemocnění. Samopodání může vést k nesprávnému výpočtu dávky. Je důležité přísně dodržovat dávkování určené ošetřujícím lékařem, přičemž je třeba dodržovat multiplicitu a dobu užívání.

Léčivé přípravky, jejichž účinnou látkou je ibuprofen, produkují mnoho společností. Tablety mohou být stejné formy, ale s různým množstvím léčiva. Na základě velikosti je snadné dávku překročit tak, že se lék vezme se zvýšeným množstvím účinné látky. Je nutné pečlivě zkontrolovat název a složení zdravotnického prostředku a řídit se pokyny lékaře.

V dnešní době se lidé stávají vlastními lékaři, kteří se snaží léčit očima a řídí se pokyny v reklamě v televizi. Často to vede k nepříjemným následkům, protože symptom může být stejný u různých onemocnění.

U dospělých a dětí se vyskytly případy alergií na ibuprofen. V důsledku výše uvedených situací, včetně alergické reakce, dochází k předávkování a intoxikaci léčivem až do anafylaktického šoku, ze kterého můžete zemřít během napadení asfyxie.

Co způsobuje předávkování

Stav intoxikace závisí na množství léků, o tom, kolik času uplynulo od okamžiku přijetí.

 • Bolest v žaludku, nevolnost, zvracení, průjem.
 • Problémy s viděním, rozmazané obrazy, dělené objekty.
 • Zvětšená a / nebo bolestivá játra, žlutá barva skléry a kůže.
 • Známky vnitřního krvácení, krev na jazyku.
 • Nízký puls, méně než 50 úderů za minutu.
 • Cyanóza kůže.
 • Obtížná funkce ledvin.

Intoxikace ibuprofenem u dětí se projevuje formou slabosti, ospalostí, nekontrolovaným poklesem tělesné teploty.

Pokud jsou popsané symptomy pozorovány, je nutné urychleně vyhledat nouzovou léčbu, aby se eliminovaly negativní účinky předávkování lékem. Pokud nezačneme poskytovat pomoc včas, dojde k patologickým poruchám fungování dýchacích a srdečních systémů, což způsobí smrt oběti před intoxikací.

První pomoc

V případě otravy Ibuprofenem musíte okamžitě zavolat záchrannou brigádu a samostatně poskytnout první pomoc. Při správném provedení výplachu žaludku se sníží riziko komplikací intoxikace. Opatření přijatá doma jsou v tipech:

 1. Pijte více vody, abyste vyvolali záchvat zvracení.
 2. Vezměte aktivní uhlí, Enterosgel a další adsorbenty.

Co dělat, pokud se objeví známky předávkování

Vzhledem k tomu, že antidotum pro ibuprofen dosud nebylo nalezeno, je hlavní linie léčby spojena s detoxikací organismu ve formě speciálního výplachu žaludku, zavedení adsorbentů, nucené diurézy. Akce se konají za stálého sledování práce srdce a dýchacího systému. Typ léčby určí lékař na základě současného klinického obrazu vývoje intoxikace. Včasná kvalifikovaná pomoc pomůže předcházet smrti.

Těžké následky

Pokud překročíte dávku ibuprofenu, riziko vzniku selhání ledvin zůstává, stejně jako odchylky v práci srdce a plic, což vede pacienta ke stavu bezvědomí a následné smrti. U mužů vede překročení doporučené dávky léku ke snížení sexuální touhy.

Jak se vyhnout předávkování

Léčba bude účinná, pokud budete postupovat podle jednoduchých pravidel:

 1. Neužívejte s alkoholem.
 2. Dodržujte dávkování doporučené ošetřujícím lékařem.
 3. Při vlastním podání nepřekračujte jednorázovou a denní sazbu.
 4. Skladujte na těžko přístupných místech.
 5. Pokud se objeví kopřivka a jiné alergické příznaky, neužívejte léky a vyhledejte lékaře.

Takže tento lék je schopen vyrovnat se s různými typy bolesti a tepla. Pro uzdravení je nesmírně důležité dodržovat doporučení lékaře a pokyny pro léčivo. Poté se lék stane přítelem, který pomůže vyrovnat se s nepříjemnými příznaky a vyloučí otravu těla.

Důvěřujte zdraví jen profesionálů, jako je Ibuprofen!

Předávkování ibuprofenem

Ibuprofen - lék, který patří do kategorie nestoroidů. Její povaha původu je čistě syntetická. Předepisuje se v případech, kdy je nutné, spolu se syndromem bolesti, odstranit horečku, zastavit zánětlivý proces. Látka ibuprofen je derivát kyseliny fenylpropionové.

Ibuprofen se uvolňuje ve dvou formách - tablety a masti pro vnější použití. Ve formě masti tento lék nepředstavuje nebezpečí pro lidské tělo. Ale s tabletovou formou léku je nutné dodržovat extrémní opatrnost a v žádném případě nepřekračovat dávky předepsané lékařem.

Následky intoxikace ibuprofenem mohou být nejsložitější a nejzávažnější.

Množství léku na předávkování

Vzhledem k tomu, že seznam indikací pro předepisování přípravku Ibuprofen je poměrně rozsáhlý, v každém jednotlivém případě onemocnění lékař vypočítá dávkování léku individuálně.

Například denní dávka pro algodysmenorrhea nebo artritidu, dávka bude 400-600 mg, rozdělená do 3-4 dávek. Pro poranění měkkých tkání je denní dávka léčiva 1600-2400 mg léčiva.

U onemocnění nosohltanu může být ibuprofen předepsán v dávce 200-400 mg denně. Děti, v závislosti na své věkové kategorii, je tento lék předepsán v dávce od 100 do 300 mg denně.

Jakýkoliv přebytek dávky předepsaný lékařem tak může přispět k rozvoji procesu intoxikace těla.

Kdo je náchylný k předávkování

Tendence k předávkování se může objevit u lidí trpících astmatem aspirinem, edémem, leukopenií, vysokým krevním tlakem, přecitlivělostí na látky tohoto léku.

V těchto případech by Ibuprofen neměl být předepisován a aplikován.

Je také nemožné užívat ibuprofen v období po operacích na vnitřních orgánech.

Příznaky předávkování

Všechny projevy intoxikace ibuprofenem jsou přímo závislé na množství užívaného léku (tabletách) a na čase, který uplynul po tomto podání.

Mohou se objevit následující příznaky:

 • Bolestivý abdominální syndrom, intestinální rozrušení, nevolnost, zvracení;
 • Dvojité vidění, rozmazané vidění, rozmazání;
 • Zvýšení velikosti jater, žloutnutí kůže, bolesti v játrech, abnormality ve vzorcích jater (laboratorní testy);
 • Krvácení lingválních papil, krvácení do žaludku nebo střeva;
 • Bradykardie;
 • Acidóza;
 • Renální dysfunkce.

Pokud nepřijmete okamžitá opatření na záchranu osoby, smrt není vyloučena.

Antidote

Pro ibuprofen neexistuje žádné specifické antidotum.

První pomoc

Pokud se objeví první známky intoxikace, je třeba okamžitě pomoci s otravou ibuprofenem.

Prvním stupněm je mechanické uvolnění organismu z jedovaté látky. Je nutné provádět výplach žaludku čistou vodou při pokojové teplotě.

Účelem druhé fáze je zastavit proces absorpce ibuprofenu do krevního oběhu. Adsorbenty se podávají k pití - aktivní uhlí, polysorb, enterosgel.

Dále, když dorazí pohotovostní lékař, pacient dostane nucenou alkalickou diurézu.

U dětí se předávkování ibuprofenem projevuje především trávením. To je způsobeno zvláštními negativními účinky látky gastrointestinálního traktu u dětí.

Možné komplikace

Pokud je pacient nedbalostně vyřízen, může se u pacienta rozvinout selhání ledvin, zástava dechu a kóma se promění v smrt.

Předávkování Ibuprofenem

Ibuprofen se používá pro bolesti různého původu - hlavy, kloubní, menstruační, zubní. Je také předepsán při vysoké teplotě (viz antipyretika v případě otravy) s protizánětlivým účelem. Vysoká zaměstnanost, fronty na klinikách, banální lenost neumožňují mnoha pacientům získat lékařskou pomoc. To vede k tomu, že někteří lidé drogu nepřetržitě pijí a zapomínají na bezpečnostní opatření. Mezitím může dojít k předávkování ibuprofenem nejen při použití vysokých dávek, ale také při chronickém užívání tohoto léčiva.

Příčiny otravy

Mechanismus toxického působení Ibuprofenu není dobře znám. Předpokládá se, že negativní vliv je spojen s inhibicí syntézy prostaglandinů. Jedná se o biologicky aktivní látky, které se účastní řady fyziologických reakcí organismu. Snížení produkce prostaglandinů vysvětluje vedlejší účinky: snížení průtoku krve ledvinami, poškození sliznice gastrointestinálního traktu, porušení agregace krevních destiček. V případě předávkování se účinky zhoršují, vyvíjejí se příznaky otravy, které mohou mít za následek apnoe, křeče a smrt.

Případ předávkování ibuprofenem popsali australští lékaři. Nemocnice ve městech Sydney a Perth obdržela několik pacientů se stížnostmi na svalovou slabost, což vedlo k paralýze. Všichni léky užívali mnoho let a snažili se zbavit chronické bolesti.

Předávkování a otrava paracetamolem: symptomy, první pomoc.

V krevních testech pacienti zjistili hypokalemii - pokles koncentrace draslíku. S nedostatkem tohoto prvku dochází k narušení svalové polarizace, která vede k paralýze, paréze, selhání srdečního rytmu, selhání dýchání a trávení.

Jeden z příchozích pacientů denně konzumoval 50 tablet drogy, ostatní muži pil lék v terapeutické dávce, ale každý den po dobu 10 let.

Příčiny předávkování ibuprofenem

Přípravek se vyrábí ve formě tablet, suspenzí, kapek, čípků. Jedna tableta přípravku Ibuprofen obsahuje 200 mg účinné látky. Jak je uvedeno v návodu, maximální denní dávka pro dospělé je 2400 mg, což odpovídá 12 tabletám. Denní dávka je rozdělena do 3-4 dávek, mezi kterými by měla být přestávka 4-6 hodin.

Jelikož byl ibuprofen prodáván ve volně prodejných lékárnách, předávkování a vedlejší účinky vzrostly. Lidé, kteří utíkají o bolesti, pijí lék celé roky, což vede k vážným následkům. Otrava ibuprofenem je možná v následujících situacích:

 1. Příjem omylem. Lék je vyráběn mnoha farmaceutickými společnostmi a v různých formách, což způsobuje zmatek. Pacienti často zapomínají si přečíst návod, zkontrolovat množství aktivní složky. Jednat ze zvyku, člověk může pít více léků, než je přípustné.
 2. Lék se nachází na dostupném místě pro dítě. Tato situace může nastat: dítě našlo výborný sirup a okamžitě vypilo celou láhev. V tomto případě je možné předávkování ibuprofenem u dětí (viz Otrava antipyretiky u dětí).
 3. Se samoléčbou. Někteří pacienti nevěří lékařům, raději bojovat s nemocí na radu přátel. Tyto experimenty končí slzami. Prodloužená a přetrvávající horečka, ke které dochází při závažných infekčních onemocněních, sepse, hnisavé patologii. Snaží se zmírnit horečku, pacienti pijí pilulky v neomezeném množství.

Věnujte pozornost! Je důležité, aby pacienti věděli, kolik tablet přípravku Ibuprofen způsobuje předávkování. Následky jsou možné při užívání léku nad 2400 mg denně, což odpovídá 12 tabletám. U dospělých se při užívání dávek nad 400 mg / kg vyskytují závažné poruchy.

Příznaky otravy ibuprofenem

V lékařské praxi se často vyskytují případy nekontrolovaného příjmu léku, ale důsledky předávkování ibuprofenem závisí nejen na počtu užívaných tablet, ale také na čase, který uplynul po podání.

Pokud překročíte dávku, jsou pozorovány příznaky otravy ibuprofenem:

 • poruchy trávicího systému - bolest břicha, podrážděná stolice, nevolnost a zvracení;
 • rozmazané vidění - rozmazání, rozmazaný obraz, dvojité vidění. Symptomy se vyskytují v důsledku účinků velkých dávek léku na zrakový nerv;
 • toxická hepatitida - žloutenka, zvětšená velikost jater, bolest na straně, změny jaterních testů - zvýšení AST, ALT a někdy alkalické fosfatázy;
 • hemoragický syndrom projevující se žaludečním nebo střevním krvácením, krvácení v bolestech v ústech;
 • změny v nervovém systému - letargie a ospalost, deprese vědomí, křeče;
 • srdeční patologie - bradykardie, zvýšený tlak;
 • alergické reakce: kopřivka, otoky, záchvaty bronchiálního astmatu, respirační selhání;
 • metabolické poruchy - acidóza;
 • renální dysfunkce.

Také popsal vznik nystagmu, ztrátu sluchu, výskyt deprese.

Je to důležité! Při prvním příznaku otravy ibuprofenem okamžitě přestaňte užívat lék a podnikněte kroky k záchraně pacienta.

Pokud není ambulance poskytnuta, je narušena činnost důležitých systémů těla - dýchání a krevní oběh, apnoe, kóma s fatálním koncem.

Je třeba poznamenat, že neexistuje přímá spojitost mezi závažností symptomů a dávkou užívaného léku, výsledek je do značné míry determinován individuální citlivostí organismu. V některých případech nevede užívání velkého množství tablet k smrti. Důsledky závisí na věku pacienta, jeho hmotnosti, přítomnosti chronických onemocnění.

První pomoc

Pro otravu drogami neexistuje žádné specifické antidotum. Ošetření se provádí ve dvou směrech:

 1. Mechanické odstraňování látek z těla. Pacienti provádějí výplach žaludku vodou při pokojové teplotě.
 2. Zpomalení vstřebávání léku do krevního oběhu. Pro tento účel se používají adsorbenty - aktivní uhlí (s mírnými příznaky) v množství 30-40 gramů. Tablety jsou rozdrceny a podány pacientovi po vyprázdnění žaludku. V těžkých případech se doporučuje užívat léky Polysorb, Enterosgel.

Pokud byl užíván ibuprofen, podává se symptomatická léčba otravy. Vzhledem k tomu, že se léčivo vylučuje močí a způsobuje vznik acidózy, u pacientů se projevuje nucená alkalická diuréza.

Je důležité vědět, kolik Ibuprofenu je z těla vyloučeno. Maximální koncentrace v krvi se dosáhne za 1-2 hodiny v závislosti na tom, zda je lék opitý před jídlem nebo po něm. Eliminace se provádí ledvinami, úplné odstranění látek z těla nastává po 24 hodinách.

Předávkování ibuprofenem u dětí

Léky obsahující ibuprofen se často používají k léčbě febrilního syndromu u dětí s akutními respiračními infekcemi a bakteriálními infekcemi. Je třeba mít na paměti, že teplota by měla být snížena o více než 38,5 stupňů. Někdy rodiče tyto instrukce zanedbávají a dávají NSAID dětem s mírnou hypertermií. Předávkování může být určeno následujícími znaky:

 • teplota klesne pod 36 stupňů;
 • dítě se stává letargickým, ospalým;
 • na těle je chladný lepkavý pot.

Poruchy střev a průjmů ne vždy znamenají předávkování ibuprofenem u dětí, obvykle je spojeno s vedlejšími účinky léčiv na gastrointestinální trakt.

Je to důležité! K otravě u dětí dochází při užívání léku v dávkách vyšších než 100 mg / kg tělesné hmotnosti. Pokud dítě opilo hodně léků, musí si umýt žaludek. Když se objeví podezřelý příznak, zavolejte na pohotovost.

Ibuprofen: výhody a škody

Lék poskytne významnou pomoc při:

 • zvýšená tělesná teplota (ARVI, chřipka, bakteriální infekce);
 • syndrom bolesti různého původu;
 • zánět, degenerativní změny v kloubech.

Jaké jsou přínosy a škody Ibuprofenu? Existují důkazy o tom, že ibuprofen je nebezpečný pro pacienty s ischemickou chorobou, protože zvyšuje riziko infarktu myokardu. U srdečních poruch by se užívání léku a dalších NSAIDs (aspirin, paracetamol) mělo provádět s opatrností pod dohledem lékaře.

Proč je Analginum otrava a jak pomoci oběti.

Poškození ibuprofenem ukázalo kalifornské lékaře. Zjistili, že lék vede ke snížení účinnosti u mužů. To se však vztahuje pouze na osoby, které nářadí berou na dlouhou dobu. Epizodické léky na úlevu od bolesti nezpůsobí škodu.

Dobrý nebo škodlivý lék?

Konečně, pojďme shrnout. Ibuprofen je účinný lék, s rozumným použitím nezpůsobuje zdravotní problémy. Je důležité brát v úvahu nežádoucí účinky a kontraindikace, pomůže to vyhnout se následkům. Pokud užíváte Ibuprofen pravidelně, napište do komentářů své pocity.

Důsledky předávkování ibuprofenem

Ibuprofen patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv. Používá se jako analgetikum, antipyretikum a protizánětlivé činidlo pro různá onemocnění u dětí i dospělých. Účinek léku je prodloužený, což umožňuje zapomenout na nepříjemné symptomy po dobu několika hodin. Navzdory výhodám léku je však možné předávkování ibuprofenem, pokud se používá nesprávně.

Obecné vlastnosti léčiva

Ibuprofen (Ibuprofen) je léčivo, které patří do skupiny neselektivních nesteroidních protizánětlivých léčiv, které blokují COX-1 a COX-2, deriváty kyseliny propionové. Léčivo v jeho složení obsahuje stejnou látku ibuprofen. Forma uvolňování léku je multi-gel a mast pro vnější použití, suspenze pro děti, tablety, kapsle a tablety pro přípravu šumivého roztoku.

Indikace pro použití

Ibuprofnoe lék je indikován pro bolest různých etiologií a pro horečku, která je způsobena různými důvody. Indikace pro použití jsou následující:

 • horečka způsobená infekčními chorobami a chřipkou. Stejně jako zvýšená teplota během kousání u dětí nebo po profylaktickém plánovaném očkování;
 • akutní bolest s tonzilitidou, otitis media;
 • migrénu;
 • bolest zubů;
 • artritida;
 • bolest při různých onemocněních páteře a kloubů.

Je přísně zakázáno užívat lék na silnou bolest v břiše. To může vyhladit příznaky apendicitidy a znesnadnit včasnou pomoc.

Kdy je možná otrava ibuprofenem?

Otrava ibuprofenem je možná pouze v několika případech, nejčastěji z nedbalosti:

 • Nesprávně vypočtená dávka čisté látky ve vztahu k tělesné hmotnosti. K tomu dochází, pokud je dávka vypočtena okem, aniž by byla vzata v úvahu přesná hmotnost pacienta.
 • Jestliže užíváte lék, který obsahuje více účinné látky, než je nutné. Farmaceutický průmysl produkuje tablety ibuprofenu s různým obsahem aktivního činidla, proto je možná záměna.
 • Pokud dítě našlo atraktivní sklenici s lahodným ovocným sirupem a vše vypilo. Je to důsledek nezodpovědnosti rodičů, kteří musí léky ukrýt na nepřístupných místech.
 • Se samoléčbou. Někteří lidé dávají přednost stanovení diagnózy a předepisují léčbu sami, což někdy vede ke špatným následkům.
 • Pokud existuje alergická reakce na tento lék.

Aby se zabránilo předávkování lékem, musíte jej užívat pouze podle pokynů lékaře a přesně v určené dávce!

Kontraindikace pro použití ibuprofenu

Ve vzácných případech můžete lék otrávit, pokud ho užíváte proti uvedeným kontraindikacím v návodu. Tyto nemoci a stavy zahrnují:

 1. Chronické srdeční selhání.
 2. Nemoci zrakového nervu.
 3. Nemoci gastrointestinálního traktu v akutním stadiu.
 4. Výrazná diatéza.
 5. Stabilní vysoký krevní tlak.
 6. Rány na kůži (pro mast a gel).
 7. Kojení.
 8. Poslední trimestr těhotenství.
 9. Děti do tří měsíců na pozastavení.
 10. Děti do šesti let, na prášky.
 11. Alergické reakce v anamnéze.

Pokud má pacient některé z těchto onemocnění nebo stavů v anamnéze onemocnění, pak je dávka léku upravena lékařem nebo je lék nahrazen.

Jak škodlivý je ibuprofen

Je ibuprofen škodlivý? Ptají se lidí různých věkových skupin. Ukazuje se, že lidé, kteří neustále užívají vyšší dávky ibuprofenu, jsou vystaveni riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Účinek na srdce a krevní cévy začíná, pokud pacient bere lék ve stabilní dávce vyšší než 2400 mg denně. Lékaři by měli tento lék předepisovat opatrně pacientům s diagnózou srdečního onemocnění. Ale stále výhody léků více než škoda. Kolik tablet denně může být konzumováno s určitou chorobou, počítá lékař. Pro dospělého však dávka nesmí překročit 1200 mg denně.

Vedlejší účinky

Ibuprofen, stejně jako jiné léky, má mnoho vedlejších účinků:

 • Změny v zažívacím traktu - nevolnost, zvracení, pálení žáhy. Možná výskyt vředů v ústní dutině, který je doprovázen bolestí.
 • Na straně jater - hepatitida, která je doprovázena zežloutnutím kůže a sliznic.
 • Poruchy dýchacího ústrojí - dušnost a dýchací potíže.
 • Sluch a zrak jsou zlomené, konjunktivitida je možná.
 • Nervový systém - bolest hlavy, zmatenost, poruchy spánku.
 • Na straně kardiovaskulárního systému je možná tachykardie a zvýšený tlak.
 • Močový systém - změny se projevují akutním selháním ledvin.
 • Kožní vyrážka a svědění.
 • Anémie

Pokud se objeví nežádoucí účinky, je nutné léčbu ukončit a vyhledat lékaře. Obvykle se s rychlým odnětím drog nevyskytují závažné zdravotní účinky.

Příznaky předávkování ibuprofenem

Pokud člověk vzal velké množství drogy, pak má následující příznaky předávkování:

 • pohyby zpomalují;
 • akutní bolest břicha;
 • nevolnost a zvracení;
 • zvuky v uších;
 • poruchy spánku;
 • migréna a tlak na lebku;
 • poruchy funkce srdce;
 • pokles tlaku;
 • selhání dýchacího systému;
 • kóma.

Protizánětlivé léčivo pro nadměrné přijetí způsobuje těžké stavy, které vyžadují lékařskou péči.

První pomoc při předávkování

Při předávkování ibuprofenem je první pomoc účinná pouze první hodinu, dokud se lék plně neabsorbuje do krevního oběhu:

 1. Oběť je umyt žaludek. Použijte čistou, nesycenou nebo slaně slanou vodu. Postup je prováděn, dokud odpadní voda není zcela čistá.
 2. Podávají se adsorbenty - polysorb, atoxyl, aktivní uhlí. Všechny přípravky musí být nejprve rozpuštěny ve vodě.
 3. Dejte pacientovi hodně pití, nejlépe čistou vodu při pokojové teplotě.

Nemůžete otpaivat pacienty s otravy šťávy nebo sycené nápoje!

 1. Provádí se symptomatická terapie, jejímž cílem je zlepšení práce srdce a eliminace krvácení do žaludku.

Pokud je otrava ibuprofomem diagnostikována u těhotné ženy, dítěte jakéhokoli věku nebo starší osoby, pak je to důvod pro tísňové volání.

Vlastnosti příjmu ibuprofenu

Léčba ibuprofenem je prováděna v minimální dávce, která pomáhá dosáhnout účinnosti a v krátké době. Stojí za to připomenout, že téměř úplné stažení léčiva z těla nastane po 6-8 hodinách, takže příští dávka by neměla být dříve než tato doba. Během léčby je zakázáno pít alkohol a zabývat se činností, která vyžaduje zvýšenou pozornost.

Jak zabránit otravě

Každý může zabránit intoxikaci ibuprofenem, proto musíte být pozorní vůči sobě a svým příbuzným:

 1. Nenechávejte febrifuge sirupy na dostupném místě pro děti. I když jsou láhve uzavřeny tajemstvím, mohou být stále rozbité náhodou.
 2. Je zakázáno držet se v lékárnách s uplynutým datem, mohou způsobit zvláště těžké otravy.
 3. Nemůžete se medikovat.
 4. Pokud je chronické onemocnění, pak informujte lékaře před předepsáním léků.

V případě alergických reakcí je nutné brát léky v sirupy s opatrností. Obsahuje barviva, konzervační látky a příchutě, které mohou onemocnění zhoršit.

Srovnáním přínosu a možné škody z ibuprofenu dospějí lékaři k závěru, že tento lék je velmi účinný při mnoha onemocněních, ale pouze při správném použití.

Ibuprofen Intoxikace

Předávkování ibuprofenem je možné jak při léčbě dospělých pacientů, tak dětí. Nekontrolované užívání léku ohrožuje otravu a někdy i smrt, protože je nutné přesně vypočítat objem, s přihlédnutím k věkové kategorii, hmotnosti, přítomnosti chronických patologií.

Kód na ICD 10 T36-T50.

Charakteristika léčiva

Léčivo je syntetický neselektivní nesteroid. Používá se k blokování derivátů kyseliny fenylpropionové. Léčivou látkou je ibuprofen. Nurofen je považován za téměř kompletní analog.

K dispozici v různých formách. V prodeji najdete:

V závislosti na doporučení lékaře se užívá perorálně nebo aplikuje externě. V případě interního použití se zobrazí po 6–8 hodinách, což se stává optimálním intervalem.

Otrava ibuprofenem je možná pouze při použití kapalné a tabletové formy. Více obyčejně diagnostikovaná intoxikace v důsledku porážky pevné prostředky.

Lékárna nabízela bikonvexní přípravky, potažené. Barva se liší od světlého až výrazného růžového odstínu.

Složení obsahuje také další složky:

 • bramborový škrob;
 • koloidní oxid křemičitý;
 • stearát hořečnatý a hydroxykarbonát;
 • potravinová želatina;
 • včelí vosk;
 • mouka;
 • vanilin;
 • barvivo.

V závislosti na výrobci balení obsahuje 10-100 tablet.

Ibuprofen je absorbován sliznicemi gastrointestinálního traktu. Po 1-2 hodinách je nejvyšší koncentrace zaznamenána v krvi. Vylučuje se ledvinami a v malých množstvích spolu se žlučí. Pouze 1% látky je však přítomno v moči beze změny.

Poskytuje následující akce:

V souladu s rozhodnutím WHO je Ibuprofen zařazen do seznamu léků pro záchranu života pro člověka.

Indikace

Lék se doporučuje pro tyto problémy:

 1. Vysoká horečka vyvolaná infekcemi, zuby u dítěte, po očkování.
 2. Migréna
 3. Tonsillitis, otitis media.
 4. Artritida.
 5. Bolestivé pocity v patologii kloubů a páteře.

Pro epigastriální diskomfort by neměl být ibuprofen používán, protože účinek přípravku je zaměřen na odstranění charakteristických symptomů. To zabrání diagnóze nebezpečného stavu, jako je apendicitida.

Kontraindikace

Nemůžete užívat lék v přítomnosti následujících problémů:

 1. Patologie zrakového nervu.
 2. Chronické srdeční selhání.
 3. Exacerbace gastrointestinálních onemocnění.
 4. Diathesis.
 5. Hypertenze.
 6. Mechanické poškození pokožky při předpokládané mastice.
 7. Přecitlivělost na složky.

Zakázáno Ibuprofen ve třetím trimestru těhotenství a kojení.

Nelze také použít:

 1. Suspenze pro děti do 3 měsíců.
 2. Tablety do 6 let.

V přítomnosti chronické patologie je dávka upravena lékařem.

Někdy je terapie doprovázena vedlejšími účinky. Tyto příznaky jsou pravděpodobné:

 1. Nevolnost a zvracení, pálení žáhy.
 2. Tvorba vředů na ústní sliznici.
 3. Mechanická žloutenka způsobená rozvojem hepatitidy.
 4. Dušnost.
 5. Problémy se sluchem a zrakem.
 6. Konjunktivitida.
 7. Migréna, poruchy spánku, zmatenost.
 8. Zvýšená tepová frekvence, zvýšený krevní tlak.
 9. Akutní selhání ledvin.
 10. Svědění a vyrážka.
 11. Anémie

V případě těchto příznaků se poraďte se svým lékařem o možnosti náhrady léku.

Příčiny otravy

V důsledku takových faktorů se vyvíjí intoxikace ibuprofenem:

 1. Předávkování To může být chyba lékaře při výpočtu výše prostředků nebo nezávislého použití.
 2. Přes frekvenční recepce. Nedodržení intervalů vyvolává akumulaci aktivní složky.
 3. Je snadné zaměnit tablety od různých výrobců obsahujících jiné množství ibuprofenu.
 4. Existují rizika otravy dítěte, které prostřednictvím nedbalosti rodičů pil lék v tekuté formě, která má příjemnou chuť a vůni.
 5. Někdy je příčinou alergická reakce na jednu ze složek.

Poškození je způsobeno inhibicí produkce prostaglandinů.

Klinický obraz předávkování

Ibuprofen s otravou způsobuje následující příznaky:

 1. Inhibice pohybu.
 2. Akutní bolest v epigastriu.
 3. Nevolnost.
 4. Emetické nutkání.
 5. V ušních kanálech je hluk.
 6. Problémy spát
 7. Migréna, která je doprovázena pocitem stlačení lebky.
 8. Arytmie.
 9. Pokles krevního tlaku.
 10. Porucha dýchání
 11. Coma.

Nedostatek pomoci vede k acidóze, prudkému skoku krevního tlaku.

Předávkování je často zjištěno u dětí léčených bez lékařského dohledu. V tomto případě jsou charakteristické následující vlastnosti:

 1. Letargie a ospalost.
 2. Snížená teplota.
 3. Studený a lepkavý pot.

Pokud se objeví příznaky intoxikace, okamžitě volají po nouzové péči, protože jsou pravděpodobné těžké komplikace a oběť může zemřít.

Smrtelná dávka

Příčiny tragédie jsou zástava dýchání a oběhové poruchy. Ibuprofen by proto měl být léčen s opatrností.

Neexistují žádné údaje o přesném množství léku, který může být smrtelný - indikátor je individuální. Ale vážné následky vyvolávají jednorázovou dávku 400 mg / kg u dospělých. Během dne nemůžete používat více než 1200 mg / kg.

První pomoc

Pokud je podezření na předávkování, zavolejte lékaře a pokuste se zmírnit stav oběti:

 1. Když od okamžiku otravy uplynulo méně než hodinu, žaludek se promyje čistou nebo slabě osolenou vodou.
 2. Sorbenty jsou podávány pacientovi - aktivní uhlí, Atoxyl, Polysorb. Léky je vhodné předběžně rozpustit.
 3. Zajistěte odpočinek a bohatý nápoj.

Se silným předávkováním je pacient transportován do nemocnice.

Antidote

Nebylo dosud nalezeno žádné specifické antidotum.

Diagnostika

Při vstupu na lůžkovou jednotku nebo na jednotku intenzivní péče se vyšetření provádí současně s léčbou. Studium v ​​laboratoři, vzorky moči a krve, v případě potřeby použijte EKG, ultrazvuk a další metody pro posouzení stavu vnitřních orgánů. Výsledky umožňují upravit program.

Metody zpracování

 1. Proveďte nucenou diurézu, abyste rychle odstranili toxiny.
 2. Sledujte práci srdečního svalu.
 3. Gastroskopické krvácení se odstraní, když se objeví podobný příznak.

Jednotný systém není poskytován, protože předávkování ovlivňuje většinu vnitřních orgánů. Terapie závisí zcela na klinickém obrazu.

Možné následky

Pokud byl ibuprofen otráven, pak existuje riziko selhání ledvin a srdce, kómy a smrti.

Bylo také zjištěno, že prodloužené překročení doporučené rychlosti vyvolává impotenci.

Prevence

Aby se zabránilo intoxikaci, postupujte podle několika pravidel:

 1. Ibuprofen nekombinujte s alkoholem.
 2. Užívejte pouze podle pokynů lékaře.
 3. Pečlivě počítat rychlost.
 4. Nenechávejte v dohledu.
 5. Nepoužívejte léky po uplynutí doby použitelnosti.
 6. Nerušte frekvenci přijímání.
 7. Zpráva pro lékaře o všech současných onemocněních s chronickým průběhem.
 8. Pokud jsou alergie přijímány s opatrností.

Ibuprofen účinně zmírňuje bolest, je užitečný při zánětlivých reakcích infekční povahy. Vlastní léčba je však nepřijatelná - rizika předávkování jsou příliš vysoká.

Účinky předávkování ibuprofenem

■ Farmakologický účinek

Nesteroidní protizánětlivé léčivo má také výrazný analgetický a mírný antipyretický účinek. Zmírňuje bolest, zmírňuje otoky kloubů. Interferuje s trombózou. Ibuprofen stimuluje tvorbu endogenního interferonu, je schopen vykazovat imunomodulační účinek a zvyšovat nespecifickou rezistenci organismu.

■ Indikace pro použití

Zánětlivá a degenerativní onemocnění kloubů. Traumatické léze pohybového aparátu. Bolest nízké a střední intenzity různého původu: bolest hlavy, bolest zubů, bolestivá menstruace, bolest v dolní části zad, bolest svalů, bolest v revmatických lézích kostí a kloubů). Horečka.

■ Dávkování a podávání

Ibuprofen tablety předepsané dětem a dospělým uvnitř 0,2 g 3-4 krát denně. Pro rychlejší účinek může být dávka zvýšena na 0,4 g 3krát denně. Jednorázová dávka pro děti nad 12 let a dospělé - 1-2 tablety. (200-400 mg ibuprofenu) každých 4-6 hodin (nepoužívejte více než 6 tablet. Denně). Denní dávka léčiva je 0,8-1,2 g. Po dosažení terapeutického účinku je denní dávka snížena na 0,6 - 0,8 g. Dospělí s osteoartritidou, psoriatickou artritidou a ankylozující spondylitidou - 300 - 600 mg 4krát denně. U revmatoidní artritidy - 800 mg 3krát denně; s poraněním měkkých tkání, výrony - 1,6-2,4 g / den. v několika tricích. Když algomenorea - 300 mg 4-5 krát denně; se syndromem střední bolesti - 1,2 g / den. Maximální denní dávka ibuprofenu je 2,4 g ve 3 - 4 dávkách. U dětí ve věku 6-12 let je denní dávka 20 mg / kg1 ve 3-4 dávkách. U juvenilní revmatoidní artritidy - 30-40 mg / kg / den. v několika tricích. Starší pacienti nepotřebují zvláštní výběr dávky, s výjimkou případů závažného selhání ledvin nebo jater. Doporučuje se užívat první denní dávku ráno před jídlem (pro rychlou absorpci léku), následující dávky se užívají během jednoho dne po jídle (postupná absorpce). Pacientům s přecitlivělostí žaludku se doporučuje užívat lék během jídla. Trvání léčby se určuje v závislosti na průběhu onemocnění a stavu pacienta. Gel a krém se třel do kůže postižené oblasti 2-3 krát denně. Lehká masáž podporuje vstřebávání účinné látky.

■ Vedlejší účinky

Na straně zažívacího traktu: někdy - pálení žáhy, bolest břicha, nevolnost; vzácně - průjem, nadýmání, zácpa, zvracení; velmi vzácně - peptický vřed žaludku a / nebo dvanáctníku, gastrointestinální krvácení, hepatitida, pankreatitida. Na straně nervového systému: někdy - bolest hlavy a závratě. Jiné: velmi vzácně - snížení močení a otoků; exacerbace astmatu, svědění, kopřivky, diatézy; zvýšený krevní tlak, ztráta chuti; zvýšená aktivita jaterních enzymů ALAT a ASAT; poškození renální tkáně (nekróza papily), zejména při dlouhodobé léčbě; poruchy tvorby krve (anémie, leukopenie, trombocytopenie, pancytopenie, agranulocytóza), kožní vyrážky s tvorbou vezikulů mg / kg = mg na 1 kg tělesné hmotnosti (například erythema multiforme). Závažné hypersenzitivní reakce se mohou objevit s otokem obličeje, jazyka a hrtanu, což má za následek zhoršení průchodnosti dýchacích cest, dušnost, tachykardii, pokles krevního tlaku a šoku a pokles sluchu. Kožní alergické reakce. Nevolnost, zvracení, sucho v ústech, únava, bolest hlavy, bolest v peritoneální oblasti, abnormální funkce jater, ztráta sluchu, tinnitus, rozmazané vidění.

■ Kontraindikace

Individuální přecitlivělost na ibuprofen nebo na jiné složky léčiva; anamnéza záchvatů astmatu, přecitlivělost na kyselinu acetylsalicylovou (rýma, záchvaty astmatu, kopřivka) nebo jiná NSAID; peptický vřed a / nebo dvanáctníkový vřed nebo gastrointestinální krvácení v anamnéze; těžké abnormální funkce jater a / nebo ledvin, syndrom nedostatečné absorpce glukózy-galaktosy nebo nedostatek isomaltózy sacharózy. III. Trimestr těhotenství. Dětský věk do 12 let.

■ Zvláštní pokyny

Nepoužívejte lék ve spojení s jinými NSAID. Ibuprofen by měl být užíván se zvýšenou opatrností u pacientů s astmatem, protože může způsobit záchvat astmatu. U pacientů s anamnézou nebo podezřelým peptickým vředem žaludku a / nebo dvanáctníku, užívání léku zvyšuje pravděpodobnost gastrointestinálního krvácení. Pokud je to nutné, dlouhodobá léčba vyžaduje pravidelné sledování ukazatelů funkce jater, ledvin a hemogramu. Je nutné kontrolovat krevní tlak a měnit dávkování léků snižujících krevní tlak u pacientů s arteriální hypertenzí. Při delším užívání léků proti bolesti ve velkých dávkách se může objevit bolest hlavy, která nemůže být zmírněna zvýšením dávky léku. Pokud dojde k poškození zraku, snižte dávku nebo zrušte léčbu. Lék by neměl být používán během III. Trimestru těhotenství. Během těhotenství se lék používá, pokud přínos pro matku výrazně převyšuje riziko pro plod. Ibuprofen a jeho produkty rozpadu v malém množství pronikají do mateřského mléka. Při krátkodobém užívání v doporučených dávkách pro bolest a horečku není třeba přerušit kojení, protože škodlivé účinky na dítě nejsou známy. Pokud potřebujete delší léčbu nebo použití maximálních dávek (více než 1200 mg ibuprofenu denně), měli byste rozhodnout o ukončení kojení. Dopad na schopnost řídit vozidla a udržovat komplexní mechanismy. Při krátkodobém užívání této drogy není nutné tyto typy činností omezovat.

■ Interakce s jinými léky

Ibuprofen by měl být používán s opatrností v kombinaci s následujícími léky: t
• s kyselinou acetylsalicylovou nebo jinými NSAID, léky proti bolesti a GCS (zvýšené riziko žaludečních a střevních vředů, stejně jako gastrointestinální krvácení), s výjimkou jejich lokálního použití;
• s antihypertenzivy a diuretiky - ibuprofen může oslabovat jejich účinek;
• s nepřímými antikoagulancii - ibuprofen může zvýšit účinek těchto léčiv, inhibovat agregaci krevních destiček a prodloužit dobu krvácení;
• lithium - kontrola lithia v krvi z důvodu možnosti jeho zvýšení;
• s metotrexátem - zvýšení jeho toxicity a nežádoucích účinků;
• se zidovudinem - zvýšené riziko hemartrózy a hematomů u HIV pozitivních pacientů.

■ Předávkování

Nežádoucí účinky způsobené předávkováním ibuprofenem zpravidla závisí na přijaté dávce a době, která uplynula od doby podání. Mezi nejčastější příznaky předávkování patří: bolest v oblasti epigastria, nevolnost, zvracení, ospalost, bolest hlavy, hypotenze, bradykardie nebo tachykardie. V případě významného předávkování (více než 400 mg / kg): hypotenze, hyperkalemie, tachykardie, metabolická acidóza, horečka, potíže s dýcháním, akutní selhání ledvin a kóma. Vzhledem k dlouhodobému užívání se velmi vzácně může vyskytnout hemolytická anémie a granulocytopenie.
Léčba: výplach žaludku, adsorpce a laxativa, symptomatická léčba. Neexistuje žádné antidotum.

■ Podmínky a trvanlivost

Na chladném a suchém místě, chráněném před světlem, nepřístupné dětem, při teplotě 15-25 ° C. Doba použitelnosti - 3 roky.

■ Prázdninové podmínky: bez předpisu.

■ Formulář vydání:

ADVIL (ADVIL)
WYETH LEDERLE S.P.A., Itálie Tabl. 200 mg, № 20

DIP RILIF (DEEP RELIEF)
MENTHOLATUM COMPANY LIMITED, Velká Británie Gel 5% v 50 g zkumavkách

DOLGITOVÝ KRÉM (DOLGIT CREAM)
"DOLORGIET GMBH Soo KG ", Německo Krém ve zkumavkách po 20 g, 50 g, 100 g

IBUPROM
„US PHARMACIA INTERNATIONAL INC.“, Tabulka Polsko / USA. p / přibližně 200 mg sáčku, číslo 2; kartu. p / přibližně 200 mg blistru, № 10; kartu. p / o 200 mg banky, № 50

IBUPROM MAKS (IBUPROM MAX)
„US PHARMACIA INTERNATIONAL INC.“, Tabulka Polsko / USA. p / sah. shell 400 mg blistr, № 6, № 12, № 24; kartu. p / sah. shell 400 mg fl., № 24

IBUPROM SPRINT KAPS (IBUPROM SPRINT CAPS)
„US PHARMACIA INTERNATIONAL INC.“, Polsko / USA Cape. 200 mg № 6, № 10, № 12, № 24, № 30

IBUTARD 300 (IBUTARD 300)
BPCSchAGOVSKY HFZ Vědecko-výrobní centrum CJSC, Kyjev, Ukrajina Cape, prodloužená činnost. 300 mg kontury. buňky Balení „№ 10, № 20 Obsahuje ibuprofen ve formě pelet s pomalým uvolňováním.

IBUFEN (IBUFEN)
«POLPHARMA» PHARMACEUTICAL WORKS S.A., Polsko Pozastaveno. d / perorálně cca. 100 mg / 5 ml fl. 100 g, č. 1

IMET
BERLIN-CHEMIE AG (MENARINI GROUP), Německo Tabulka. p / o 400 mg číslo 10, číslo 20

IRFEN-200 QUIKTAB (IRFEN-200 QUICKTAB)
MERNA LTD, Švýcarsko Tabulka. n / zajetí, potaženo 200 mg číslo 10, číslo 20

NUROFEN (NUROFEN)
RECKITT BENCKISER HEALTHCARE INTERNATIONAL, Spojené království Tabulka. p / o 200 mg № 6, № 12, № 24

NUROFEN PRO DĚTI (NUROFEN PRO DĚTI)
RECKITT BENCKISER HEALTHCARE INTERNATIONAL, Spojené království Pozastaveno. d / perorálně cca. 100 mg / 5 ml fl. 100 ml, pomerančová příchuť

PEDEA (PEDEA)
«NYCOMED», Dánsko / Rakousko Rr d / in. 5 mg / ml amp. 2 ml, č. 4

Příčiny otravy

Mechanismus toxického působení Ibuprofenu není dobře znám. Předpokládá se, že negativní vliv je spojen s inhibicí syntézy prostaglandinů. Jedná se o biologicky aktivní látky, které se účastní řady fyziologických reakcí organismu. Snížení produkce prostaglandinů vysvětluje vedlejší účinky: snížení průtoku krve ledvinami, poškození sliznice gastrointestinálního traktu, porušení agregace krevních destiček. V případě předávkování se účinky zhoršují, vyvíjejí se příznaky otravy, které mohou mít za následek apnoe, křeče a smrt.

Případ předávkování ibuprofenem popsali australští lékaři. Nemocnice ve městech Sydney a Perth obdržela několik pacientů se stížnostmi na svalovou slabost, což vedlo k paralýze. Všichni léky užívali mnoho let a snažili se zbavit chronické bolesti.

Informace o předávkování kyselinou acetylsalicylovou: příčiny, příznaky, první pomoc.

Předávkování a otrava paracetamolem: symptomy, první pomoc.

V krevních testech pacienti zjistili hypokalemii - pokles koncentrace draslíku. S nedostatkem tohoto prvku dochází k narušení svalové polarizace, která vede k paralýze, paréze, selhání srdečního rytmu, selhání dýchání a trávení.

Jeden z příchozích pacientů denně konzumoval 50 tablet drogy, ostatní muži pil lék v terapeutické dávce, ale každý den po dobu 10 let.

Příčiny předávkování ibuprofenem

Přípravek se vyrábí ve formě tablet, suspenzí, kapek, čípků. Jedna tableta přípravku Ibuprofen obsahuje 200 mg účinné látky. Jak je uvedeno v návodu, maximální denní dávka pro dospělé je 2400 mg, což odpovídá 12 tabletám. Denní dávka je rozdělena do 3-4 dávek, mezi kterými by měla být přestávka 4-6 hodin.

Jelikož byl ibuprofen prodáván ve volně prodejných lékárnách, předávkování a vedlejší účinky vzrostly. Lidé, kteří utíkají o bolesti, pijí lék celé roky, což vede k vážným následkům. Otrava ibuprofenem je možná v následujících situacích:

 1. Příjem omylem. Lék je vyráběn mnoha farmaceutickými společnostmi a v různých formách, což způsobuje zmatek. Pacienti často zapomínají si přečíst návod, zkontrolovat množství aktivní složky. Jednat ze zvyku, člověk může pít více léků, než je přípustné.
 2. Lék se nachází na dostupném místě pro dítě. Tato situace může nastat: dítě našlo výborný sirup a okamžitě vypilo celou láhev. V tomto případě je možné předávkování ibuprofenem u dětí (viz Otrava antipyretiky u dětí).
 3. Se samoléčbou. Někteří pacienti nevěří lékařům, raději bojovat s nemocí na radu přátel. Tyto experimenty končí slzami. Prodloužená a přetrvávající horečka, ke které dochází při závažných infekčních onemocněních, sepse, hnisavé patologii. Snaží se zmírnit horečku, pacienti pijí pilulky v neomezeném množství.

Věnujte pozornost! Je důležité, aby pacienti věděli, kolik tablet přípravku Ibuprofen způsobuje předávkování. Následky jsou možné při užívání léku nad 2400 mg denně, což odpovídá 12 tabletám. U dospělých se při užívání dávek nad 400 mg / kg vyskytují závažné poruchy.

Příznaky otravy ibuprofenem

V lékařské praxi se často vyskytují případy nekontrolovaného příjmu léku, ale důsledky předávkování ibuprofenem závisí nejen na počtu užívaných tablet, ale také na čase, který uplynul po podání.

Pokud překročíte dávku, jsou pozorovány příznaky otravy ibuprofenem:

 • poruchy trávicího systému - bolest břicha, podrážděná stolice, nevolnost a zvracení;
 • rozmazané vidění - rozmazání, rozmazaný obraz, dvojité vidění. Symptomy se vyskytují v důsledku účinků velkých dávek léku na zrakový nerv;
 • toxická hepatitida - žloutenka, zvětšená velikost jater, bolest na straně, změny jaterních testů - zvýšení AST, ALT a někdy alkalické fosfatázy;
 • hemoragický syndrom projevující se žaludečním nebo střevním krvácením, krvácení v bolestech v ústech;
 • změny v nervovém systému - letargie a ospalost, deprese vědomí, křeče;
 • srdeční patologie - bradykardie, zvýšený tlak;
 • alergické reakce: kopřivka, otoky, záchvaty bronchiálního astmatu, respirační selhání;
 • metabolické poruchy - acidóza;
 • renální dysfunkce.

Také popsal vznik nystagmu, ztrátu sluchu, výskyt deprese.

Je to důležité! Při prvním příznaku otravy ibuprofenem okamžitě přestaňte užívat lék a podnikněte kroky k záchraně pacienta.

Pokud není ambulance poskytnuta, je narušena činnost důležitých systémů těla - dýchání a krevní oběh, apnoe, kóma s fatálním koncem.

Je třeba poznamenat, že neexistuje přímá spojitost mezi závažností symptomů a dávkou užívaného léku, výsledek je do značné míry determinován individuální citlivostí organismu. V některých případech nevede užívání velkého množství tablet k smrti. Důsledky závisí na věku pacienta, jeho hmotnosti, přítomnosti chronických onemocnění.

První pomoc

Pro otravu drogami neexistuje žádné specifické antidotum. Ošetření se provádí ve dvou směrech:

 1. Mechanické odstraňování látek z těla. Pacienti provádějí výplach žaludku vodou při pokojové teplotě.
 2. Zpomalení vstřebávání léku do krevního oběhu. Pro tento účel se používají adsorbenty - aktivní uhlí (s mírnými příznaky) v množství 30-40 gramů. Tablety jsou rozdrceny a podány pacientovi po vyprázdnění žaludku. V těžkých případech se doporučuje užívat léky Polysorb, Enterosgel.

Pokud byl užíván ibuprofen, podává se symptomatická léčba otravy. Vzhledem k tomu, že se léčivo vylučuje močí a způsobuje vznik acidózy, u pacientů se projevuje nucená alkalická diuréza.

Je důležité vědět, kolik Ibuprofenu je z těla vyloučeno. Maximální koncentrace v krvi se dosáhne za 1-2 hodiny v závislosti na tom, zda je lék opitý před jídlem nebo po něm. Eliminace se provádí ledvinami, úplné odstranění látek z těla nastává po 24 hodinách.

Předávkování ibuprofenem u dětí

Léky obsahující ibuprofen se často používají k léčbě febrilního syndromu u dětí s akutními respiračními infekcemi a bakteriálními infekcemi. Je třeba mít na paměti, že teplota by měla být snížena o více než 38,5 stupňů. Někdy rodiče tyto instrukce zanedbávají a dávají NSAID dětem s mírnou hypertermií. Předávkování může být určeno následujícími znaky:

 • teplota klesne pod 36 stupňů;
 • dítě se stává letargickým, ospalým;
 • na těle je chladný lepkavý pot.

Poruchy střev a průjmů ne vždy znamenají předávkování ibuprofenem u dětí, obvykle je spojeno s vedlejšími účinky léčiv na gastrointestinální trakt.

Je to důležité! K otravě u dětí dochází při užívání léku v dávkách vyšších než 100 mg / kg tělesné hmotnosti. Pokud dítě opilo hodně léků, musí si umýt žaludek. Když se objeví podezřelý příznak, zavolejte na pohotovost.

Ibuprofen: výhody a škody

Lék poskytne významnou pomoc při:

 • zvýšená tělesná teplota (ARVI, chřipka, bakteriální infekce);
 • syndrom bolesti různého původu;
 • zánět, degenerativní změny v kloubech.

Jaké jsou přínosy a škody Ibuprofenu? Existují důkazy o tom, že ibuprofen je nebezpečný pro pacienty s ischemickou chorobou, protože zvyšuje riziko infarktu myokardu. U srdečních poruch by se užívání léku a dalších NSAIDs (aspirin, paracetamol) mělo provádět s opatrností pod dohledem lékaře.

Přečtěte si, jak předávkování v dětství Anaferon: příznaky, léčba.

Proč je Analginum otrava a jak pomoci oběti.

Hlavní projevy předávkování kyselinou askorbovou a pomoc.

Poškození ibuprofenem ukázalo kalifornské lékaře. Zjistili, že lék vede ke snížení účinnosti u mužů. To se však vztahuje pouze na osoby, které nářadí berou na dlouhou dobu. Epizodické léky na úlevu od bolesti nezpůsobí škodu.

Dobrý nebo škodlivý lék?

Konečně, pojďme shrnout. Ibuprofen je účinný lék, s rozumným použitím nezpůsobuje zdravotní problémy. Je důležité brát v úvahu nežádoucí účinky a kontraindikace, pomůže to vyhnout se následkům. Pokud užíváte Ibuprofen pravidelně, napište do komentářů své pocity.

Množství léku na předávkování

Vzhledem k tomu, že seznam indikací pro předepisování přípravku Ibuprofen je poměrně rozsáhlý, v každém jednotlivém případě onemocnění lékař vypočítá dávkování léku individuálně.

Například denní dávka pro algodysmenorrhea nebo artritidu, dávka bude 400-600 mg, rozdělená do 3-4 dávek. Pro poranění měkkých tkání je denní dávka léčiva 1600-2400 mg léčiva.

U onemocnění nosohltanu může být ibuprofen předepsán v dávce 200-400 mg denně. Děti, v závislosti na své věkové kategorii, je tento lék předepsán v dávce od 100 do 300 mg denně.

Jakýkoliv přebytek dávky předepsaný lékařem tak může přispět k rozvoji procesu intoxikace těla.

Kdo je náchylný k předávkování

Tendence k předávkování se může objevit u lidí trpících astmatem aspirinem, edémem, leukopenií, vysokým krevním tlakem, přecitlivělostí na látky tohoto léku.

V těchto případech by Ibuprofen neměl být předepisován a aplikován.

Je také nemožné užívat ibuprofen v období po operacích na vnitřních orgánech.

Příznaky předávkování

Všechny projevy intoxikace ibuprofenem jsou přímo závislé na množství užívaného léku (tabletách) a na čase, který uplynul po tomto podání.

Mohou se objevit následující příznaky:

Pokud nepřijmete okamžitá opatření na záchranu osoby, smrt není vyloučena.

Antidote

Pro ibuprofen neexistuje žádné specifické antidotum.

První pomoc

Pokud se objeví první známky intoxikace, je třeba okamžitě pomoci s otravou ibuprofenem.

Prvním stupněm je mechanické uvolnění organismu z jedovaté látky. Je nutné provádět výplach žaludku čistou vodou při pokojové teplotě.

Účelem druhé fáze je zastavit proces absorpce ibuprofenu do krevního oběhu. Adsorbenty se podávají k pití - aktivní uhlí, polysorb, enterosgel.

Dále, když dorazí pohotovostní lékař, pacient dostane nucenou alkalickou diurézu.

U dětí se předávkování ibuprofenem projevuje především trávením. To je způsobeno zvláštními negativními účinky látky gastrointestinálního traktu u dětí.

1. Ibuprofen zvyšuje riziko infarktu o 30% t

V roce 2013 časopis Lancet publikoval devastující článek, že některé populární léky proti bolesti (včetně ibuprofenu a diklofenaku) mohou zvýšit riziko středně vaskulárních onemocnění.

Britští experti odvedli skvělou práci: analyzovali 639 klinických studií, lékařská data 353 tisíc pacientů a prokázali, že vysoké dávky ibuprofenu (2400 mg denně) zvyšují riziko infarktu až o 30%. Lidé se slabým srdcem se nedoporučují užívat tento volně prodejný lék bez konzultace s lékařem.

Obavy britských kolegů v červenci 2016 potvrdili odborníci American Heart Association: vědci zjistili, že ibuprofen zadržuje sůl a tekutinu v těle, což způsobuje, že diuretická léčiva snižují tlak, aby přestaly pracovat, a u pacientů se rozvine srdeční selhání.

Těžký vztah Ibuprofenu se srdcem byl odhadnut dříve: v roce 2011 vědci z Kodaňské univerzity (Dánsko) uvedli, že ti, kteří přežili infarkt, jsou o 45% častěji vystaveni druhému infarktu během prvního týdne léčby, pokud jsou jim předepsány nesteroidní protizánětlivé léky.

Bude to zajímavé: Jak grapefruit mění léky na jed

2. Ibuprofen ohrožuje impotenci

Muži užívající ibuprofen 3krát denně po dobu 3 měsíců zvyšují riziko impotence o 38%. To bylo oznámeno v roce 2011 odborníky z neziskové organizace Kaiser Permanente (USA) v The Journal of Urology.

Vědci provedli rozsáhlou observační studii 80 tisíc kalifornských mužů ve věku 45 až 69 let. Ukázalo se, že spolu s kouřením, diabetem a obezitou může pravidelné užívání ibuprofenu způsobit erektilní dysfunkci. Nehádejte však pilulky v panice: většina pacientů užívá ibuprofen symptomaticky a chroničtí pacienti mohou vždy s lékařem diskutovat o potenciálních rizicích.

3. Ibuprofen během těhotenství způsobuje kryptorchidismus u novorozenců

Bohužel, to se týká nejen ibuprofenu, ale i jiných narkotických léků proti bolesti - aspirinu a paracetamolu. Užívání těchto léků během těhotenství zvyšuje riziko kryptorchismu u chlapců 16krát. O tom v roce 2010 dánští vědci z Kodaňské univerzity sdělili v časopise Human Reproduction.

Pod dohledem výzkumných pracovníků bylo ve Finsku 1,58 těhotných žen a 834 dánských žen. Lékaři sledovali, jak často užívali analgetika a o několik měsíců později zkontrolovali své syny na kryptorchidismus (nenechávali varlata do šourku).

Ukázalo se, že současné užívání dvou typů léků zvyšuje riziko kryptorchismu 16krát. Druhý trimestr těhotenství byl nazýván nejnepříznivějším obdobím pro užívání ibuprofenu, paracetamolu a aspirinu: snižují produkci testosteronu a v plodech je narušena tvorba pohlavních orgánů. Pokud není kryptorchidismus léčen, může to v budoucnu vést k neplodnosti.

Budete se zajímat o: Léky proti bolesti. Hlavní třídy a mechanismy působení

Obecné vlastnosti léčiva

Ibuprofen (Ibuprofen) je léčivo, které patří do skupiny neselektivních nesteroidních protizánětlivých léčiv, které blokují COX-1 a COX-2, deriváty kyseliny propionové. Léčivo v jeho složení obsahuje stejnou látku ibuprofen. Forma uvolňování léku je multi-gel a mast pro vnější použití, suspenze pro děti, tablety, kapsle a tablety pro přípravu šumivého roztoku.

Indikace pro použití

Ibuprofnoe lék je indikován pro bolest různých etiologií a pro horečku, která je způsobena různými důvody. Indikace pro použití jsou následující:

 • horečka způsobená infekčními chorobami a chřipkou. Stejně jako zvýšená teplota během kousání u dětí nebo po profylaktickém plánovaném očkování;
 • akutní bolest s tonzilitidou, otitis media;
 • migrénu;
 • bolest zubů;
 • artritida;
 • bolest při různých onemocněních páteře a kloubů.

Je přísně zakázáno užívat lék na silnou bolest v břiše. To může vyhladit příznaky apendicitidy a znesnadnit včasnou pomoc.

Kdy je možná otrava ibuprofenem?

Otrava ibuprofenem je možná pouze v několika případech, nejčastěji z nedbalosti:

 • Nesprávně vypočtená dávka čisté látky ve vztahu k tělesné hmotnosti. K tomu dochází, pokud je dávka vypočtena okem, aniž by byla vzata v úvahu přesná hmotnost pacienta.
 • Jestliže užíváte lék, který obsahuje více účinné látky, než je nutné. Farmaceutický průmysl produkuje tablety ibuprofenu s různým obsahem aktivního činidla, proto je možná záměna.
 • Pokud dítě našlo atraktivní sklenici s lahodným ovocným sirupem a vše vypilo. Je to důsledek nezodpovědnosti rodičů, kteří musí léky ukrýt na nepřístupných místech.
 • Se samoléčbou. Někteří lidé dávají přednost stanovení diagnózy a předepisují léčbu sami, což někdy vede ke špatným následkům.
 • Pokud existuje alergická reakce na tento lék.

Aby se zabránilo předávkování lékem, musíte jej užívat pouze podle pokynů lékaře a přesně v určené dávce!

Kontraindikace pro použití ibuprofenu

Ve vzácných případech můžete lék otrávit, pokud ho užíváte proti uvedeným kontraindikacím v návodu. Tyto nemoci a stavy zahrnují:

 1. Chronické srdeční selhání.
 2. Nemoci zrakového nervu.
 3. Nemoci gastrointestinálního traktu v akutním stadiu.
 4. Výrazná diatéza.
 5. Stabilní vysoký krevní tlak.
 6. Rány na kůži (pro mast a gel).
 7. Kojení.
 8. Poslední trimestr těhotenství.
 9. Děti do tří měsíců na pozastavení.
 10. Děti do šesti let, na prášky.
 11. Alergické reakce v anamnéze.

Pokud má pacient některé z těchto onemocnění nebo stavů v anamnéze onemocnění, pak je dávka léku upravena lékařem nebo je lék nahrazen.

Jak škodlivý je ibuprofen

Je ibuprofen škodlivý? Ptají se lidí různých věkových skupin. Ukazuje se, že lidé, kteří neustále užívají vyšší dávky ibuprofenu, jsou vystaveni riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Účinek na srdce a krevní cévy začíná, pokud pacient bere lék ve stabilní dávce vyšší než 2400 mg denně. Lékaři by měli tento lék předepisovat opatrně pacientům s diagnózou srdečního onemocnění. Ale stále výhody léků více než škoda. Kolik tablet denně může být konzumováno s určitou chorobou, počítá lékař. Pro dospělého však dávka nesmí překročit 1200 mg denně.

Vedlejší účinky

Ibuprofen, stejně jako jiné léky, má mnoho vedlejších účinků:

 • Změny v zažívacím traktu - nevolnost, zvracení, pálení žáhy. Možná výskyt vředů v ústní dutině, který je doprovázen bolestí.
 • Na straně jater - hepatitida, která je doprovázena zežloutnutím kůže a sliznic.
 • Poruchy dýchacího ústrojí - dušnost a dýchací potíže.
 • Sluch a zrak jsou zlomené, konjunktivitida je možná.
 • Nervový systém - bolest hlavy, zmatenost, poruchy spánku.
 • Na straně kardiovaskulárního systému je možná tachykardie a zvýšený tlak.
 • Močový systém - změny se projevují akutním selháním ledvin.
 • Kožní vyrážka a svědění.
 • Anémie

Pokud se objeví nežádoucí účinky, je nutné léčbu ukončit a vyhledat lékaře. Obvykle se s rychlým odnětím drog nevyskytují závažné zdravotní účinky.

Příznaky předávkování ibuprofenem

Pokud člověk vzal velké množství drogy, pak má následující příznaky předávkování:

 • pohyby zpomalují;
 • akutní bolest břicha;
 • nevolnost a zvracení;
 • zvuky v uších;
 • poruchy spánku;
 • migréna a tlak na lebku;
 • poruchy funkce srdce;
 • pokles tlaku;
 • selhání dýchacího systému;
 • kóma.

Protizánětlivé léčivo pro nadměrné přijetí způsobuje těžké stavy, které vyžadují lékařskou péči.

První pomoc při předávkování

Při předávkování ibuprofenem je první pomoc účinná pouze první hodinu, dokud se lék plně neabsorbuje do krevního oběhu:

 1. Oběť je umyt žaludek. Použijte čistou, nesycenou nebo slaně slanou vodu. Postup je prováděn, dokud odpadní voda není zcela čistá.
 2. Podávají se adsorbenty - polysorb, atoxyl, aktivní uhlí. Všechny přípravky musí být nejprve rozpuštěny ve vodě.
 3. Dejte pacientovi hodně pití, nejlépe čistou vodu při pokojové teplotě.

Nemůžete otpaivat pacienty s otravy šťávy nebo sycené nápoje!

 1. Provádí se symptomatická terapie, jejímž cílem je zlepšení práce srdce a eliminace krvácení do žaludku.

Pokud je otrava ibuprofomem diagnostikována u těhotné ženy, dítěte jakéhokoli věku nebo starší osoby, pak je to důvod pro tísňové volání.

Vlastnosti příjmu ibuprofenu

Léčba ibuprofenem je prováděna v minimální dávce, která pomáhá dosáhnout účinnosti a v krátké době. Stojí za to připomenout, že téměř úplné stažení léčiva z těla nastane po 6-8 hodinách, takže příští dávka by neměla být dříve než tato doba. Během léčby je zakázáno pít alkohol a zabývat se činností, která vyžaduje zvýšenou pozornost.

Jak zabránit otravě

Každý může zabránit intoxikaci ibuprofenem, proto musíte být pozorní vůči sobě a svým příbuzným:

 1. Nenechávejte febrifuge sirupy na dostupném místě pro děti. I když jsou láhve uzavřeny tajemstvím, mohou být stále rozbité náhodou.
 2. Je zakázáno držet se v lékárnách s uplynutým datem, mohou způsobit zvláště těžké otravy.
 3. Nemůžete se medikovat.
 4. Pokud je chronické onemocnění, pak informujte lékaře před předepsáním léků.

V případě alergických reakcí je nutné brát léky v sirupy s opatrností. Obsahuje barviva, konzervační látky a příchutě, které mohou onemocnění zhoršit.

Srovnáním přínosu a možné škody z ibuprofenu dospějí lékaři k závěru, že tento lék je velmi účinný při mnoha onemocněních, ale pouze při správném použití.

Kdy se lék používá?

Použití přípravku "Ibuprofen" se doporučuje pro bolest, která má odlišný původ: kloubní, bolest hlavy, zubní, menstruační. Je také předepsán při vysoké teplotě jako antipyretikum. Mnozí pacienti kvůli svému zaměstnání, neochotě stát na linkách na klinice nebo jen líní nehledají radu lékaře. Jako výsledek, někteří lidé používají tento lék po celou dobu a zapomenout na opatření. Faktem je, že předávkování "Ibuprofen" může nastat nejen kvůli jeho použití ve zvýšeném množství, ale také s jeho neustálým použitím.

Příčiny otravy ibuprofenem

Zvláštnosti toxického účinku Ibuprofenu nejsou dostatečně studovány. Předpokládá se, že jeho negativní dopad je spojen se zpomalením syntézy prostaglandinů, tedy biologicky aktivních látek, které se účastní určitých fyziologických reakcí v těle. Vedlejší účinky jsou přisuzovány poklesu produkce prostaglandinů.

Patří mezi ně:

 • snížení průtoku krve v ledvinách;
 • defekty gastrointestinální sliznice;
 • porušení agregace krevních destiček.

Tyto účinky jsou dále posíleny, existují známky otravy a v důsledku toho jsou možné křeče, zástava dýchání, tj. Apnoe a smrt. Předávkování Ibuprofenem je velmi nebezpečné.

Co se stane s dlouhou recepcí?

Jeden z těchto případů byl popsán australskými lékaři, když byli pacienti přijímáni do nemocnic, kteří si stěžovali na vývoj ochrnutí a svalové slabosti. Všichni z nich užívali tento lék po dlouhou dobu a chtěli odstranit chronickou bolest.

Krevní testy byly odebrány pacientům a zjistili, že hypokalemie, to znamená pokles koncentrace draslíku. Nedostatek tohoto prvku způsobuje defekty ve svalové polarizaci a v důsledku toho dochází k paréze, paralýze, poruchám srdečního rytmu, zažívacím a respiračním defektům.

Proč dochází k předávkování ibuprofenem?

Ibuprofen je dostupný v různých formách. Jedna tableta obsahuje dvě stě miligramů účinné látky. Podle instrukcí je maximální přípustná denní dávka pro dospělé 2400 mg, tj. Dvanáct tablet. Tato částka je rozdělena na tři nebo čtyři recepce s přestávkou mezi čtyřmi a šesti hodinami.

Po prodeji Ibuprofenu přes přepážku v lékárnách bez lékařského předpisu se vyskytly častější vedlejší účinky. Aby lidé unikli bolesti, pijí ji léta a následky jsou velmi závažné.

Předávkování přípravkem Ibuprofen je možné v následujících případech:

 1. Nesprávný příjem. Vzhledem k tomu, že lék vyrábí mnoho farmaceutických společností v různých formách, existuje zmatek. Pacienti často zapomínají si přečíst návod a zjistit, kolik obsahuje účinnou látku. Podle svých zvyklostí je člověk schopen pít více léků, než je dovoleno.
 2. Skladování léku na místě otevřeném dítěti. Je také možné, že dítě najde lahodný sirup a vypije celou láhev. V tomto případě mluvíme o předávkování tohoto léku u dětí.
 3. Během vlastní léčby. Pacienti někdy nevěří lékařům a snaží se bojovat s nemocí sami, na základě doporučení lidí kolem nich. Typicky takové experimenty mají žalostný výsledek. Prodloužené a konstantní zvýšení teploty doprovázející závažná infekční onemocnění, hnisavé záněty a sepse je ztraceno nadměrným množstvím Ibuprofenu.

Stojí za to věnovat pozornost tomu, že pacienti jsou povinni vědět, kolik může užívání tablet způsobit předávkování. Pokud vezmete lék nad stanovenou rychlost, pak mohou nastat vážné následky. Závažné poruchy u dospělých se nejčastěji projevují při dávkách převyšujících čtyři sta miligramů na kilogram.

Předávkování ibuprofenem u dětí je popsáno níže.

Známky otravy

V praxi lékařů, tam jsou často případy, kdy pacient bere lék nekontrolovatelně. Ale důsledky předávkování této drogy jsou určeny nejen počtem pilulek, ale také dobou, která uplynula po jeho užití.

Pokud byla dávka přípravku Ibuprofen překročena, jsou pozorovány následující známky otravy:

 • Vady trávicího systému, jmenovitě poruchy židle, bolesti břicha, zvracení, nevolnost.
 • Porušení orgánů zraku vlivem vysokých dávek prostředků na zrakový nerv: rozmazaný a rozmazaný obraz, pocit zdvojení objektů v očích. Příznaky předávkování "Ibuprofen" potřebují znát každého.
 • Toxicita hepatitidy - bolest na boku, zvětšení velikosti jater, žloutenka, transformace vzorků jater: zvýšení ALT, AST, v některých případech alkalické fosfatázy.
 • Změny v nervovém systému: ospalost, křeče, letargie, deprese vědomí.
 • Hemoragický syndrom, který se projevuje jako střevní nebo žaludeční krvácení, může také krvácet vředy v ústech.
 • Patologie srdce: zvýšený tlak, bradykardie.
 • Různé alergické reakce, jako je edém, respirační vady, záchvaty astmatu, kopřivka.
 • Poruchy metabolismu: acidóza.
 • Poruchy funkce ledvin.
 • Vznik nystagmu.
 • Deprese
 • Porucha sluchu. Následky předávkování Ibuprofenem mohou být velmi závažné.

Co dělat?

Pokud existují nějaké známky otravy drogami, měli byste okamžitě přestat užívat a podniknout kroky k záchraně pacienta. Při neposkytnutí první pomoci se objevují vady v nejdůležitějších systémech těla - začíná se vyvíjet krevní oběh, dýchání, apnoe, kóma, která končí smrtí.

Je třeba poznamenat, že neexistuje přímá souvislost mezi závažností symptomů a množstvím užívaného léku, ale výsledek je do značné míry určen tím, jaká je individuální citlivost organismu. V určitých situacích, kvůli použití pilulek ve velkém množství, smrt nemusí být. Důsledky jsou způsobeny věkem pacienta, přítomností chronických onemocnění v něm, jeho hmotností atd.

Funkce první pomoci

Při předávkování Ibuprofenem neexistuje žádné zvláštní antidotum. Terapeutický kurz má dva směry:

 • Eliminace látek z těla mechanickými prostředky, tj. Mytím žaludku vodou.
 • Snížení absorpce léčiva do krevního oběhu: pro tento účel se používají například adsorbenty s mírnými příznaky aktivního uhlí (od třiceti do čtyřiceti gramů). Tablety musí být rozdrceny a podány pacientovi po vyprázdnění žaludku. Pokud je stupeň otravy závažný, používají se léky jako Enterosgel a Polysorb. Co jiného s předávkováním Ibuprofenem?

Symptomatická léčba

V případě nesprávného příjmu je léčba symptomatická. Vzhledem k tomu, že se tento lék vylučuje močí a vyvolává acidózu, potřebují pacienti alkalickou formu diurézy. Potřebujete znát načasování odstranění léku. Jeho maximální obsah v krvi je pozorován po jedné nebo dvou hodinách, což závisí na době užívání přípravku - před jídlem nebo po něm. Eliminace se provádí ledvinami, po jednom dni se látka z těla zcela odstraní.

Musíte vědět, kolik tablet přípravku Ibuprofen (účinky předávkování jsou nyní známy) lze užít. U dětí lze jednorázovou dávku užívat každých 6-8 hodin, pohybuje se od 30-40 mg / kg denně. U dospělých a dospívajících se doporučuje užívat lék v dávce 400 mg každých 4-6 hodin.

Předávkování u dětí

Léky obsahující ibuprofen se často používají k léčbě febrilního syndromu u dětí s bakteriálními infekcemi a akutními respiračními infekcemi. Nesmíme zapomenout na to, že teplota vystoupí, jen když překročí třicet osm a půl stupně. Někdy to rodiče zanedbávají a dávají dětem NSAIDs s mírnou hypertermií.

Předávkování je určeno následujícími vlastnostmi:

 • pokles teploty pod třicet šest stupňů;
 • letargie dítěte a tendence ke spánku;
 • lepkavý studený pot na těle.

Pokud jsou pozorovány průjmy a poruchy funkce střev, nemusí to vždy znamenat předávkování u dětí, protože se projevuje vedlejší účinek léčiva na gastrointestinální trakt.

K otravě v dětském věku dochází, když se léčivo používá v dávkách vyšších než sto miligramů na kilogram hmotnosti. Když dítě vezme velké množství peněz, potřebuje si umýt žaludek. Jakmile se objeví podezřelé příznaky, měli byste okamžitě zavolat sanitku.

Nyní víme, jak se projevuje předávkování a kolik tablet Ibuprofenu je bezpečné užívat.