Imunomodulační léky: popis a klasifikace, princip účinku a indikace pro podávání

Moderní schémata léčby různých nemocí zahrnují použití dostatečně specifických léků s komplexním mechanismem účinku, který je souhrnně nazýván imunomodulačními léky. Takové léky mají na lidský organismus různý vliv. Zpravidla jsou předepisovány pro léčbu patologií doprovázených příznaky imunitní nedostatečnosti. Hlavními příznaky tohoto stavu jsou opakující se virové, bakteriální, plísňové infekce, které nejsou téměř přístupné tradiční léčbě.

Rostoucí prevalence a vědecké zdůvodnění je tvrzení, že imunodeficience je syndrom, který charakterizuje neschopnost imunitního systému adekvátně reagovat při požití cizími látkami. Jedná se především o viry, bakterie a houby.

Tento stav je charakterizován rozvojem četných ohnisek infekce, stejně jako často se opakujících onemocnění.

Současně by však měly být vyloučeny patologie některých orgánů. Například konstantní recidivy bronchitidy nebo pneumonie mohou být způsobeny strukturou dýchacího traktu.

Jakákoli forma imunodeficience je doprovázena určitými klinickými symptomy, proto vyžaduje komplexní diagnózu, s přihlédnutím k historii, laboratorním parametrům a vnějším projevům.

Proto je velmi široký pojem imunomodulátorů. Tyto léky zlepšují funkční aktivitu a imunitní odpověď, takže tyto léky se často nazývají imunostimulanty.

Navzdory tomu, že drogy této skupiny jsou stále více využívány nejen pro léčbu dospělých pacientů, ale i v pediatrické praxi, pozitivní účinek z užívání některých z nich nebyl klinicky prokázán.

Existuje několik hlavních typů imunity:

 • Humorální Jsou reprezentovány B-buňkami, které jsou "odpovědné" za produkci imunoglobulinů, které poskytují antivirovou ochranu. Podílí se na tvorbě zánětlivé reakce.
 • Buněčné. Jsou prezentovány T-lymfocyty a EK-buňkami. Poskytuje také antivirovou ochranu, ale také reguluje procesy buněčné proliferace a zabraňuje jejich transformaci na nádorové formace. Vytvářejí zánětlivou reakci, ničí buňky poškozené bakteriemi a viry. Pro zvýšení schopnosti zabíjení T-lymfocytů můžete použít lék Ipilimumab.
 • Nespecifické. Zahrnuje systém makrofágů, granulocytů, destiček, komplimentů. Tyto struktury jsou první, které „kolidují“ s antigeny, schopnými absorbovat extracelulární bakterie a viry. Poskytuje antiparazitickou ochranu.

Hlavním "cílem" imunomodulačních léčiv je obnovit funkce imunitního systému, stimulovat "práci" lymfocytových buněk, makrofágů a dalších struktur, které ovlivňují tvorbu antivirového, antibakteriálního, antifungálního a antiparazitárního ochrany lidského těla. Hlavní indikací pro použití této skupiny léčiv je tedy sekundární imunodeficience.

Nicméně, tyto léky mají vážný dopad na lidské tělo, takže před jejich použitím byste měli přesně stanovit diagnózu, určit příčinu zhoršené imunity. Navíc v průběhu léčby vyžaduje neustálé laboratorní sledování hlavních imunologických parametrů.

Při správném výběru léku je účinek léčby následující:

 • snížení výskytu symptomů infekcí;
 • zkrácení délky léčby antibiotiky, antivirotiky a jinými léky;
 • obnovení imunity, o čemž svědčí příslušné analýzy.

Existuje několik klasifikací imunomodulátorů. Podle jednoho z nich se rozlišují:

 • Léky exogenního původu (bakteriální a rostlinné).
 • Prostředky endogenního původu. Tato skupina zahrnuje fyziologické a syntetické imunoregulační peptidy, cytokiny (interleukiny, přírodní a rekombinantní interferony, přírodní a syntetické induktory interferonu) a další léčiva.
 • Chemicky syntetizované léky.

Z hlediska praktického lékaře je však následující klasifikace výhodnější:

 • Léčiva bakteriálního původu (lyzáty a makromolekulární látky).
 • Bylinné a homeopatické léky.
 • Cytokiny a mediátory (thymové hormony, peptidy kostní dřeně, induktory interferonu, interferony a interleukiny, faktory stimulující kolonie, monoklonální protilátky).
 • Syntetické imunomodulátory.

Rovněž jsou izolovány imunomodulátory určené pro topické použití (spreje pro postřik do nosní nebo krční dutiny) a systémové použití (ve formě tablet, kapek, roztoků pro injekce).

Důvody pro rozvoj sekundární imunodeficience mohou být různé faktory:

 • ozáření;
 • užívání některých léků (steroidy, cytostatika);
 • zranění;
 • přetrvávající nedostatek vitamínů a minerálů;
 • chirurgický zákrok;
 • některá onemocnění (diabetes, játra, ledviny, zhoubné nádory).

Pokud dojde k imunodeficienci v důsledku jednoho z těchto důvodů, imunita je obvykle kompletně obnovena po odstranění hlavního etiologického faktoru a použití určitých imunomodulátorů.

Imunodeficience se často vyskytuje u dospělých mužů a žen, ale ve větším rozsahu tento problém postihuje děti. Je spojena s návštěvami mateřských škol, škol, skupin a nezralosti imunitního systému.

Hlavní údaje pro jejich jmenování jsou:

 • prevence vzniku onemocnění v nepříznivé epidemiologické situaci (v takové situaci se zpravidla podávají dětem imunostimulanty, aby se zabránilo nachlazení, ARVI);
 • prevence sekundárních komplikací před operací;
 • onkologická onemocnění;
 • HIV a AIDS;
 • recidivující herpes (bez ohledu na podtyp, jeho lokalizaci), lidský papilomavir, atd.

V převážné většině případů se však imunomodulátory používají pro příliš časté nachlazení, virové infekce, které se vyskytují s četnými a obtížně léčitelnými bakteriálními komplikacemi.

Byla vyvinuta kritéria pro stanovení četnosti onemocnění (v průběhu roku) a pokud je tento počet překročen, můžeme hovořit o imunodeficienci:

 • děti do 1 roku - 4krát nebo více;
 • děti od 1 do 3 let - 6x a více;
 • děti od 4 do 5 let - 5krát a více;
 • děti starší 5 let - 4krát nebo více;
 • děti starší 6 let - více než 3x.

V souladu s farmakologickou klasifikací jsou imunosupresiva označována také jako skupina imunomodulačních léčiv - léčiv, která inhibují aktivitu lidského imunitního systému. Zpravidla se používají k léčbě autoimunitních onemocnění, kdy imunitní systém „působí“ proti svému vlastnímu organismu a způsobuje zánětlivou reakci.

Správně zvolené léky této skupiny mají silný imunostimulační účinek. Nicméně i nejlepší lék této třídy přinese požadovaný výsledek bez léčby základního onemocnění. Například při bakteriální infekci je nezbytné pít antibiotikum a obnovit imunitu a předcházet opakující se epizodě patologie, dále se užívají imunomodulátory.

Imunoterapie: podrobný popis zástupců různých typů podobných léků

Použití imunologických přípravků, a to i v odborných kruzích, je kontroverzní. Při správném používání těchto léků však stimulujte vlastní obranyschopnost těla, zvyšujte odolnost vůči infekcím. Tyto prostředky zkracují dobu trvání nemoci, zabraňují vzniku komplikací, pomáhají se rychle přizpůsobit týmu (což je důležité zejména při častých onemocněních dítěte ve školce nebo ve škole).

Endogenní

Jedná se o poměrně rozsáhlou skupinu léků, z nichž nejznámější jsou interferon α a β a induktory (stimulanty) produkce interferonu. V současné době se tyto nástroje často používají k léčbě chřipky a SARS u dospělých i dětí.

Nejúčinnější a nejoblíbenější drogy této třídy jsou:

 • Cykloferon (povoleno pro děti od 4 let);
 • Kagocel (ukázáno u dětí starších 3 let);
 • Viferon (povoleno pro děti od narození).

Přípravky na bázi interferonu také vyrábí domácí farmaceutická společnost Microgen, Ufa. Tyto léky se prodávají bez lékařského předpisu, stačí je vložit do „koše“ v internetové lékárně a zajistit doručení.

Syntetický

Obsahují uměle syntetizované látky, které jsou chemickou strukturou co nejblíže peptidovým sloučeninám produkovaným v lidském těle. Patří mezi ně:

Imunorix

Přesný mechanismus účinku léku nebyl stanoven, ale věří, že léčivo aktivuje interleukinový systém, který nepřímo ovlivňuje produkci T a B lymfocytů. Používá se jako součást komplexní terapie bakteriálních, plísňových a virových infekcí dýchacích cest a močových cest. Je známo o účinnosti přípravku Imunorix při léčbě alergických lézí dýchacího ústrojí. Schváleno pro použití u dětí od 3 let 1 až 2 lahve (400 mg) dvakrát denně.

Polyoxidonium

K dispozici ve formě tablet, prášku pro přípravu injekčního roztoku a čípků. Lék je tedy účinný při léčbě a prevenci jak lokálních, tak generalizovaných infekcí. Nástroj stimuluje fagocytární aktivitu a produkci protilátek.

Polyoxidonium pomáhá vyrovnat se s virovými, plísňovými a bakteriálními chorobami (bez ohledu na umístění), které nejsou přístupné standardní terapii. Léčivo je také účinné pro různé projevy alergické reakce, zotavení po dlouhodobém užívání cytostatik, pro urychlení regenerace tkání po popáleninách, zranění. Způsob aplikace a schéma léčby závisí na diagnóze, závažnosti onemocnění, věku.

Zelenina

Typicky tato skupina zahrnuje řadu nástrojů (včetně homeopatických) založených na Echinacea purpurea. Rostlina obsahuje deriváty kyseliny kávové, polysacharidy, lipofilní látky.

Tyto léky mají výrazný imunostimulační a protizánětlivý účinek, ale:

 • ethanol ničí složky echinacey a zbavuje je jejich farmakologické aktivity, jinými slovy, pro dosažení výrazného terapeutického výsledku je nutné pít přípravky obsahující suchý extrakt z echinacea (například Immunal, Estifan, Immunorm);
 • při perorálním podání je biologická dostupnost takových léčiv menší než 1%, protože polysacharidy obsažené v rostlině jsou zničeny působením trávicích enzymů a pro terapeutické účely je často předepisována homeopatická injekce Echinacea Compositum.

Proto se přípravky na bázi této rostliny obvykle používají pouze k prevenci a zmírnění příznaků chladu a ARVI. Přípravky se užívají v dávkách specifikovaných v návodu pro konkrétní léčivo.

Co jsou imunomodulátory: seznam nejlepších imunomodulačních léků

Ochrana těla

Imunita je způsob, jak tělo chrání a neutralizuje cizí látky. Moderní medicína dlouho a úspěšně vyrábí léky, které mohou ovlivnit lidský imunitní systém. Uvažujme podrobněji, proč je nutné zasahovat do jeho práce, které jsou imunomodulátory považovány za nejlepší, jejich hodnocení, vlastnosti aplikace.

Ochranné funkce osoby jsou rozděleny na vrozené a získané. V prvním případě je to schopnost rozpoznat patogeny standardními znaky a zničit. Ty se objevují jako výsledek očkování nebo nemoci.

Podle další klasifikace se rozlišuje přirozená a umělá imunita. Jedna se podává při narození, druhá po očkování nebo séru.

Když tělo není schopno se vyrovnat s vnějším rušením, tělo musí být udržováno alternativním způsobem. Existuje speciální analýza - imunogram, který dokáže zjistit stav a potřebnou pomoc.

Výhody imunomodulátorů

 • Pomoci odolávat virům v období epidemií, nepříznivých povětrnostních podmínek.
 • Usnadnit průběh závažných chronických onemocnění.
 • V kombinaci s předepsanými léky může urychlit zotavení.
 • Podepřete tělo při zotavení po úrazu, v pooperačním období.

Klasifikace

Podle zásady jednání

Chcete-li navigovat, ve kterých případech je vhodné tyto léky používat, musíte pochopit, jak fungují imunomodulátory.

Mohou zlepšit nebo oslabit imunitní systém.

Imunostimulancia je předepisována především za účelem zvýšení ochranných funkcí organismu během období nemoci:

 • během exacerbací;
 • v počáteční fázi;
 • jako preventivní opatření.

Existují však takové druhy nemocí, kdy imunitní buňky začnou bojovat ne s cizími mikroorganismy, ale s vlastními. Jedná se o tzv. Autoimunitní onemocnění. Pro tyto případy byly vyvinuty speciální látky pro snížení a potlačení imunity - imunosupresiv.

Seznam imunomodulačních léčiv je rozdělen do skupin:

 • Endogenní. Účinná látka vzniká přímo do lidského těla. Příkladem mohou být interferony, sérum.
 • Syntetický. Mají 100% umělý původ. To zahrnuje moderní drahé léky, jejichž výroba je založena na vědeckém výzkumu.
 • Exogenní. Potřebné složky se dostanou z přírodních zdrojů: rostlin (polysacharidy, extrakty), bakterií.

Každý druh, podle pořadí, zahrnuje komplexní gradaci subspecies.

Imunomodulátory jsou vyráběny ve formě tablet, čípků, kapslí, roztoků pro vnitřní a vnější použití, pro injekce. Modulátory nové generace pro pohodlné balení prášku. To rozšiřuje možnosti použití, v závislosti na důkazech, že pacient bude schopen ředit injekci, rozpouštět pro perorální podání.

V době vzhledu

V závislosti na období vývoje produkují drogy 1., 2. a 3. generace, první se týká přibližně padesátých let XX. Století.
Gradace je spíše podmíněná, je vhodné zjistit, které techniky byly použity při výrobě.

 • Kyselina askorbová aktivuje humorální imunitu
 • Kurz recepce -
  pouze 4 dny
 • Osvědčený klinický účinek
 • Jedinečný vzorec Tsitovir-3® zahrnuje bendazol hydrochlorid (Dibazol)

Kdy je použití imunomodulátorů

Hlavní věc, kterou je důležité zvážit, je to, že není třeba se léčit. Tyto léky mají specifický účinek a přísně individuální dávky v závislosti na indikacích a souvisejících faktorech. Účast lékaře na výběru způsobu léčby je nezbytná, zejména pokud jde o děti.

Přípravky obsahující účinné účinné látky jsou zpravidla v případě závažných onemocnění předepsány:

 • chronické infekce;
 • alergie;
 • onkologické formace;
 • onemocnění imunodeficience (HIV).

Méně agresivní léky jsou vhodné pro prevenci a pomoc při léčbě nachlazení. Mohou začít brát sami, protože to neublíží.

K onemocnění dochází nejčastěji v důsledku virů na pozadí hypotermie. Patří do kategorie respiračních onemocnění. Antivirové a přirozené modulátory mají pozitivní účinek.

V offseason, kdy je riziko infekce vyšší, se doporučuje pít kurzy pro profylaxi spolu s vitaminem C.

Příjem léků je žádoucí, pokud teplota neklesne a celkový stav se zhorší.

Pokud nemoc postupuje s mírnou intenzitou, je optimální zcela opustit velké množství léků a aplikovat místní opatření: propláchnutí nosu speciálními roztoky, například solí nebo mořskou vodou. Užívejte dostatek tekutin (bylinné čaje, ovocné nápoje, čaj). Během onemocnění dochází k boji proti škodlivým mikroorganismům, v jejichž průběhu dochází k intoxikaci organismu. Pijte dostatek tekutin, abyste se zbavili toxinů rychleji.

Tyto viry mají pozitivní účinky na antivirotika specificky určená pro boj s různými kmeny. Obvykle předepsán v kombinaci s imunomodulátory, například Tsitovir-3.

Stejně jako v případě nachlazení, můžete použít přírodní prostředky: echinacea, aloe, propolis, dogrose, brusinky.

Před použitím musíte zajistit, aby nedošlo k alergickým reakcím. Bobule s vysokým obsahem kyseliny mohou být kontraindikovány při onemocněních gastrointestinálního traktu.

I v případě použití bylinných složek nebo jejich kombinací s imunomodulačními tabletami je nutné se poradit s lékařem. To pomůže vyhnout se komplikacím.

Inaktivní forma tohoto viru je přítomna u většiny lidí. V akutní fázi, která se vyskytuje na pozadí oslabení obranyschopnosti těla, se začíná projevovat ve formě nepříjemné vyrážky a zánětu. Jako preventivní opatření jsou imunostimulanty předepisovány poměrně často. Mohou to být nespecifické modulátory, interferony, přírodní stimulanty.

S infekcí HIV

V tomto případě používejte nejúčinnější léky, které mohou ovlivnit imunitní systém a usnadnit průběh nevyléčitelného onemocnění.

Bylinné nebo homeopatické imunomodulátory

Patří mezi ně drogy přírodního původu. Echinacea purpurea je na prvním místě. Na jeho základě se vyrábí mnoho posilujících léčiv.

Můžete také přidat do tohoto seznamu: ženšen, Eleutherococcus, lemongrass, růžový radiogram, česnek, ořech a cedrový ořech, elecampane, fíky, aralia.

Koncentrace stimulujících látek v nich je nízká, proto, pokud neexistují jiné kontraindikace, mohou být aplikovány po celý život. Je však nutné odborné poradenství. Například lékořice a jmelí mohou mít depresivní účinek s nesprávným dávkováním.

Když mluví o jmenování modulátorů, je správnější použít termín aplikace než léčbu. Jejich princip jednání je nepřímý - ovlivňují systém lidské obrany a pomáhají vyrovnat se s nemocemi.

Hodnocení imunostimulačních činidel

Podívejme se na možnosti imunomodulátorů, seznamu účinných léků na nachlazení, jejichž ceny závisí na regionu.

 • Tsitovir-3. Komplexní imunitní modulátor nové generace. Úspěšně se používá pro preventivní účely a pro léčbu chřipky a SARS. Pozitivní výsledky jsou díky dokonalejšímu mechanismu účinku než jeho analogy. Princip je založen na vývoji přirozených bílkovin těla a schopnosti je trvale udržovat v množství dostatečném k tomu, aby odolával virovým infekcím. Během epidemií se doporučuje dávka pro děti, exacerbace onemocnění dýchacích cest. Tsitovir-3 je jedním z nejsilnějších imunomodulátorů. Formy uvolňování: prášek (pro roztok, ústně), sirup (pro děti), tobolky.
 • Interferon. Další z populárních endogenních modulátorů. Vlastnosti: ovlivňují viry a nádory. Aplikace - pro prevenci chřipky, nachlazení. V rehabilitačním období po nemoci. K dispozici ve formě prášku, svíček, injekcí.
 • "Licopid". Moderní aktivátor imunity, je účinný, je důležité dodržovat dávkování. Předepsán v kombinaci s antibiotiky, dobrou výkonností při zánětech tkáně, lupénce, hepatitidě, konjunktivitidě, tuberkulóze. Mohou děti. Vyrábí se ve formě tablet.
 • "Přenosový faktor". Není prokázáno, že se jedná o imunomodulátory pro dospělé. Navrženo na bázi krav.
 • "Arbidol". Antivirová, pro prevenci chřipky a ARVI. Nedoporučuje se během těhotenství au dětí do 3 let.
 • "Amixin". Nástroj pomáhá při léčbě respiračních, plicních, hepatitidových infekcí.
 • "Limfomiozot". Používá se pro dermatitidu, nachlazení.
 • "Dekaris". Známý především jako asistent v boji proti červům. Ničí parazitové komplexy a tím posiluje imunitní systém. Aplikováno se syndromem imunodeficience. Existují omezení pro děti a těhotné ženy.
 • "Dibazol" - lék předchozí generace. Přiřazení v přítomnosti hypertenze v roztocích, tablety.

Imunomodulátory injekce

Roztoky pro injekce: "Neovir", "Altevir", "Reaferon EU", "Ridostin", "Ingaron", "Cycloferon", "Timogen", "Erbisol", "Timalin".

Prášek: "IF reonon".

Imunita dítěte je v procesu utváření, jakékoli neoprávněné zásahy do krajní nutnosti mohou jen poškodit. Do jednoho roku je lepší vědět, co to je - imunomodulační léky, jsou předepisovány pouze v případě závažného onemocnění. K procesu tvorby ochranných mechanismů dochází jako reakce na pronikání virů a bakterií. Proto byste neměli pilulky užívat okamžitě, je důležité jít touto přirozenou cestou.

Je lepší posílit tělo a zotavit se s přírodními produkty, po ujistěte se, že neexistuje žádná alergická reakce. Pro děti po 1 roce vyvíjejí výrobci vhodné formy a přípustné dávky, například Tsitovir-3 ve formě sirupu nebo prášek pro přípravu suspenze je předepisován často nemocným dětem během období SARS.

Jmenování by měl provádět pouze lékař. Z tohoto důvodu neposkytujeme podrobný popis a hodnocení dětských imunomodulátorů, názvů léčiv. Vlastní léčba je zde nepřijatelná, prolomení jemné linie je velmi jednoduché a zotavení může trvat roky.

Naše zdraví závisí na mnoha faktorech. Navzdory tomu, že vlastnosti imunity nejsou plně pochopeny, je mu přiřazena jedna z hlavních rolí.

Velký vliv na imunitní systém má nekontrolované léky, stres, nedostatek spánku. Jeho tvorba, údržba, restaurování je dlouhá tvrdá práce přírody, medicíny a samozřejmě i člověka samotného. Po mnoho desetiletí věda studuje imunomodulátory a jejich účinky na tělo, vytváří stále více pokročilých léků. Hlavním úkolem je udělat vše, co je v našich silách, abychom zachovali přirozené obranné mechanismy stanovené od narození, abychom je posílili.

Sledujte pohodu a zdraví svých blízkých s Tsitovir-3.

Imunomodulátory: seznam léků pro děti a dospělé

Imunomodulátory - skupina farmakologických léčiv, která aktivují imunitní obranu těla na buněčné nebo humorální úrovni. Tyto léky stimulují imunitní systém a zvyšují nespecifickou rezistenci organismu.

hlavních orgánů lidského imunitního systému

Imunita je jedinečný systém lidského těla, který může zničit cizí látky a potřebuje správnou korekci. Normálně jsou imunokompetentní buňky produkovány jako odpověď na zavedení patogenních biologických činidel - virů, mikrobů a jiných infekčních agens do těla. Stavy imunodeficience jsou charakterizovány nízkou produkcí těchto buněk a projevují se častou morbiditou. Imunomodulátory jsou speciální léky kombinované běžným názvem a podobným mechanismem účinku, který se používá k prevenci různých onemocnění a posílení imunitního systému.

Farmakologický průmysl v současné době produkuje velké množství látek, které mají imunostimulační, imunomodulační, imuno-korektivní a imunosupresivní účinek. Jsou volně prodávány v lékárenském řetězci. Většina z nich má vedlejší účinky a má negativní vliv na tělo. Před zakoupením těchto léků se poraďte se svým lékařem.

 • Imunostimulancia posiluje lidskou imunitu, poskytuje účinnější fungování imunitního systému a vyvolává produkci ochranných buněčných vazeb. Imunostimulancia je neškodná pro osoby, které nemají poruchy imunitního systému a exacerbace chronických patologií.
 • Imunomodulátory korigují rovnováhu imunokompetentních buněk v autoimunitních onemocněních a vyvažují všechny složky imunitního systému, potlačují nebo zvyšují jejich aktivitu.
 • Imunokorektoři ovlivňují pouze určité struktury imunitního systému a normalizují jejich aktivitu.
 • Imunosupresiva inhibují tvorbu imunitních vazeb v případech, kdy hyperaktivita poškozuje lidské tělo.

Samoléčba a nedostatečný příjem léků může vést k rozvoji autoimunitní patologie, zatímco tělo začne vnímat své vlastní buňky jako cizince a bojovat proti nim. Imunostimulancia by měla být užívána podle přísných indikací a podle pokynů ošetřujícího lékaře. To platí zejména pro děti, protože jejich imunitní systém je plně tvořen pouze ve věku 14 let.

V některých případech je však prostě nemožné bez této drogy užívat. U těžkých onemocnění s vysokým rizikem závažných komplikací je užívání imunostimulancií oprávněné iu dětí a těhotných žen. Většina imunomodulátorů je nízko toxická a poměrně účinná.

Použití imunostimulantů

Předběžná imunokorekce je zaměřena na odstranění základní patologie bez použití léků základní terapie. Předepisuje se osobám s ledvinami, zažívacím systémem, revmatismem, při přípravě na chirurgické zákroky.

Nemoci, pro které se používají imunostimulancia:

 1. Vrozená imunodeficience
 2. Zhoubné novotvary,
 3. Záněty virové a bakteriální etiologie,
 4. Mykózy a prvoky,
 5. Helminthiasis,
 6. Patologie ledvin a jater,
 7. Endokrinopatologie - diabetes a další metabolické poruchy,
 8. Imunosuprese při užívání některých léků - cytostatik, glukokortikosteroidů, NSAID, antibiotik, antidepresiv, antikoagulancií,
 9. Imunodeficience způsobená ionizujícím zářením, nadměrným příjmem alkoholu, silným stresem,
 10. Alergie,
 11. Podmínky po transplantaci,
 12. Sekundární stavy posttraumatické a postotoxické imunodeficience.

Přítomnost příznaků imunitní nedostatečnosti je absolutní indikací pro použití imunostimulantů u dětí. Pouze dětský lékař si může vybrat nejlepší imunomodulátor pro děti.

Nejčastěji předepisovanými imunomodulátory jsou:

 • Děti s nezralou imunitou,
 • Starší lidé s oslabeným imunitním systémem
 • Lidé s napjatým rytmem života.

Léčba imunomodulátory by měla probíhat pod dohledem lékaře a imunologických krevních testů.

Klasifikace

Seznam moderních imunomodulátorů je dnes velmi dlouhý. V závislosti na původu se uvolňují imunostimulancia:

 • Syntetický - Levamisol, Isoprinosin, Amixin, Polyoxidonium.
 • Endogenní - "Timalin", "Timogen", imunoglobuliny.
 • Interferony - "Viferon", "Anaferon".
 • Interleukiny - Proleukit.
 • Mikrobiální původ - "Pyrogenal", "Imudon", "Likopid", "Bronkhomunal", "IRS-19". Obsahují fragmenty infekčních agens, nejsou nebezpečné a mají imunostimulační účinek.
 • Adaptogeny a bylinné přípravky - tinktura a extrakt z Eleutherococcus, Schisandra, Echinacea, Aralia. Jsou účinné a prakticky bez kontraindikací.
 • Vitamíny, stopové prvky, anabolika, antioxidanty, enzymy.

Nezávislé použití imunostimulantů je zřídka odůvodněné. Obvykle se používají jako doplněk k hlavní léčbě patologie. Volba léku je dána vlastnostmi imunologických poruch v těle pacienta. Účinnost léků je považována za maximální během exacerbace patologie. Délka léčby se obvykle pohybuje od 1 do 9 měsíců. Použití adekvátních dávek léků a řádné dodržování léčebného režimu umožňuje imunostimulačním látkám plně realizovat jejich terapeutické účinky.

Imunomodulační účinek mají také některé probiotika, cytostatika, hormony, vitamíny, antibakteriální léčiva a imunoglobuliny.

Syntetické imunostimulancia

Syntetické adaptogeny mají imunostimulační účinek na tělo a zvyšují jeho odolnost vůči nepříznivým faktorům. Hlavními zástupci této skupiny jsou "Dibazol" a "Bemitil". Vzhledem k výrazné imunostimulační aktivitě mají léčiva antiastenický účinek a pomáhají tělu rychle se zotavit po dlouhém pobytu v extrémních podmínkách.

S častými a protrahovanými infekcemi s profylaktickými a terapeutickými účely kombinujte příjem "Dibazolu" s "Levamisolem" nebo "Decamevitis".

 1. "Levamisol" je účinný imunostimulant a antihelmintikum. Zvyšuje aktivitu T-lymfocytů a makrofágů. Lék je předepisován pacientům s recidivující herpetickou infekcí, chronickou hepatitidou, některými autoimunitními onemocněními.
 2. "Izoprinozin" je antivirotikum s imunomodulační aktivitou. Posiluje imunitní systém a koriguje poruchy imunitního stavu ve virové patologii. "Izoprinozin" potlačuje množení virů a ničí je, stejně jako postižené buňky. Lék snižuje klinické příznaky onemocnění, urychluje zotavení a zvyšuje odolnost organismu vůči různým infekcím. Předepsat lék těm, kteří utrpěli vážné nemoci a stresové situace. Lék se uvolňuje pouze ve formě tablet. Pomáhá tělu rychle se zotavit a odolávat virům a bakteriím.
 3. "Bemitil" má hepatoprotektivní, imunostimulační, antioxidační a adaptogenní účinky. Aktivuje biosyntézu RNA a enzymových proteinů, které přímo souvisejí s imunitním systémem. Lék je předepisován pacientům s virovou hepatitidou a ARVI.
 4. "Methyluracil" - lék, který urychluje regenerační procesy, stimuluje vrozenou a získanou imunitu a má anabolický a antikatabolický účinek. Jedná se o komplexní imunostimulační látku s výrazným antibakteriálním účinkem. "Methyluracil" zlepšuje trofismus tkání, bojuje proti patogenním mikrobům, snižuje známky zánětu. Podobné účinky mají "Pentoxyl". Aktivuje leukopoézu, produkci protilátek, reparační procesy, fagocytózu. "Methyluracil" aplikujte externě ve formě masti, orálně ve formě tablet, rektálně ve formě čípků.
 5. "Dibazol" má mírný imunomodulační účinek, který je realizován díky schopnosti léčiva zvýšit produkci interferonu. Zvyšuje nespecifickou odolnost těla vůči různým škodlivým účinkům. Příjem malých dávek "Dibazolu" vám umožní vyhnout se vývoji virových onemocnění během epidemií, podporuje produkci endorfinů, interleukinů a fagocytů. "Dibazol" pomáhá rychle obnovit a snižuje závažnost příznaků patologie.

Endogenní imunostimulancia

Tato skupina zahrnuje přípravky z brzlíku, červené kostní dřeně a placenty.

Thymické peptidy jsou produkovány buňkami thymu a regulují fungování imunitního systému. Mění funkci T-lymfocytů a obnovují rovnováhu jejich subpopulací. Po použití endogenních imunostimulantů je počet buněk v krvi normalizován, což naznačuje jejich výrazný imunomodulační účinek. Endogenní imunostimulanty zvyšují produkci interferonů a zvyšují aktivitu imunokompetentních buněk.

 • "Timalin" má imunomodulační účinek, aktivuje regenerační a regenerační procesy. Stimuluje buněčnou imunitu a fagocytózu, normalizuje počet lymfocytů, zvyšuje vylučování interferonů, obnovuje imunologickou reaktivitu. Tento lék se používá k léčbě stavů imunodeficience, které se vyvíjely na pozadí akutních a chronických infekcí, destruktivních procesů.
 • „Imunofan“ je lék široce používaný v případech, kdy lidský imunitní systém nemůže snášet nemoc sám a vyžaduje farmakologickou podporu. Stimuluje imunitní systém, odstraňuje toxiny a volné radikály z těla, má hepatoprotektivní účinek.

Interferony

Interferony zvyšují nespecifickou rezistenci lidského těla a chrání jej před virovými, bakteriálními nebo jinými antigenními útoky. Nejúčinnější léky, které mají takový vliv, jsou Cycloferon, Viferon, Anaferon, Arbidol. Obsahují syntetizované proteiny, které tlačí tělo na produkci vlastních interferonů.

Léčiva přírodního původu zahrnují lidský interferon leukocytů.

Dlouhodobé užívání léků v této skupině minimalizuje jejich účinnost, inhibuje vlastní imunitu osoby, která přestává aktivně fungovat. Nedostatečná a příliš dlouhá doba jejich užívání má negativní vliv na imunitu dospělých a dětí.

V kombinaci s jinými léky jsou interferony předávány pacientům s virovými infekcemi, laryngeální papilomatózou a onkologickými onemocněními. Používají se intranasálně, orálně, intramuskulárně a intravenózně.

Přípravky mikrobiálního původu

Léky v této skupině mají přímý vliv na systém monocytů a makrofágů. Aktivované krevní buňky začínají produkovat cytokiny, které spouštějí reakce vrozené a získané imunity. Hlavním cílem těchto léčiv je odstranění patogenních mikrobů z těla.

 1. "Licopid" - lék získaný synteticky z buněčné stěny bakterií. Má výrazný baktericidní a cytotoxický účinek, stimuluje tvorbu imunoglobulinů a cytokinů. Je aktivátorem humorální a buněčné imunity, což zvyšuje ochranu organismu proti patogenním biologickým činitelům. "Licopid" zvyšuje aktivitu antimikrobiálních látek: antibiotik, antivirotik a antimykotik. Nástroj je schopen stimulovat protinádorovou imunitu v těle.
 2. "Pyrogenní" byl syntetizován z buněčné stěny Pseudomonas aeruginosa - Рseudomonas aeruginosa. Po jeho zavedení se vyvine hypertermie a krátkodobá leukopenie, která je brzy nahrazena leukocytózou. Lék zvyšuje fagocytózu, zvyšuje vaskulární permeabilitu, inhibuje tvorbu jizevní tkáně, obnovuje nervový systém. Terapeutický účinek se vyvíjí po jedné injekci "Pyrogenalu" a trvá 10 dnů. "Pyrogenal" je kontraindikován v případě onemocnění doprovázených horečkou, hypertenzí, hyperglykemií a také během těhotenství.
 3. „Imudon“ je imunostimulační látka používaná k léčbě ORL onemocnění a zubních patologií. "Imudon" je široce používán pro léčbu bolesti v krku, stomatitidy u dětí a dospělých, a je v neustálé poptávce, navzdory solidní ceně. Zvyšuje obranyschopnost ústní sliznice, zvyšuje obsah lysozymu ve slinách, stimuluje aktivitu leukocytů.
 4. Pod vlivem "Prodigiosan" se zvyšuje počet imunitních buněk v krvi, aktivuje se fagocytóza, zvyšuje se produkce protilátek a zvyšuje se biosyntéza glukokortikoidů nadledvinek. Lék je předepsán pro infekce s nízkou intenzitou, v přítomnosti ran a popálenin, po radioterapii. Hlavní cesty podávání jsou intramuskulární a inhalační.

Rostlinné adaptogeny

Rostlinné adaptogeny zahrnují výtažky z echinacea, eleutherococcus, ženšen, lemongrass. Jedná se o „měkké“ imunostimulanty široce používané v klinické praxi. Přípravky z této skupiny jsou předepisovány pacientům s imunodeficiencí bez předběžného imunologického vyšetření. Adaptogeny spouštějí práci enzymových systémů a biosyntetických procesů, aktivují nespecifickou rezistenci organismu.

Použití rostlinných adaptagenů pro profylaktické účely snižuje výskyt akutních respiračních virových infekcí a chřipky, odolává rozvoji radiační nemoci, oslabuje toxický účinek cytostatik.

 • Echinacea je silný přírodní imunitní stimulátor, který podporuje tvorbu červených krvinek a obohacuje tělo mikroprvky a vitamíny. Nejběžnější léky na bázi echinacey jsou Immunal a Immunorm. Mají mírný a blahodárný účinek na lidskou imunitu, aniž by poškodili celé tělo. Tyto léky jsou předepsány i dětem ve věku jednoho roku. Měly by být užívány třikrát ročně s dlouhými kurzy v délce jednoho měsíce.
 • Tinktura Eleutherococcus je populární přírodní imunostimulant vyráběný ve formě perorálních kapek. Jedná se o jedinečný bylinný přípravek, který zvyšuje nespecifickou odolnost organismu, stimuluje činnost nervového a imunitního systému a přispívá k obnově tělesné a duševní výkonnosti. Tinktura Eleutherococcus má imunomodulační účinek, urychluje metabolismus, zlepšuje chuť k jídlu, snižuje riziko vzniku rakoviny.
 • Některé koření mají výrazný imunostimulační účinek. Patří mezi ně zázvor, kurkuma, kardamom, skořice, máta, muškátový oříšek, fenykl. Posilují imunitní systém a pomáhají tělu bojovat s virovými infekcemi.

Pro prevenci řady onemocnění, jakož i pro rychlé uzdravení, se pacientům doporučuje, aby každý den pili zázvorový čaj nebo skořicový čaj a užívali pepř černý hrášek.

Typy a použití imunomodulátorů

V moderní lékařské praxi jsou imunomodulační léky stále více předepisovány v boji proti různým virovým a infekčním onemocněním. Je bezpečné používat imunomodulátory, recenze lékařů, o kterých jsou nejednoznačné?

Funkce akce

Imunomodulátory jsou léky, které mohou ovlivnit imunitní systém lidského těla. Mohou jak stimulovat obranyschopnost organismu (imunomodulátory, imunostimulancia), tak potlačit (imunosupresiva).

Při správném použití pod dohledem ošetřujícího lékaře mohou tyto léky urychlit proces hojení a minimalizovat riziko komplikací. Mnoho lidí si myslí, že imunomodulátory a imunostimulancia jsou stejná léčiva. Ve skutečnosti je účinek těchto látek podobný, ale existuje významný rozdíl:

 • Imunomodulátory jsou léky, které jemně ovlivňují tělo, nutí jej aktivně produkovat ochranné buňky, poskytovat ochranu proti virové a bakteriální mikroflóře.
 • Imunostimulancia jsou silná léčiva, která se používají v případech, kdy imunitní systém těla nedokáže poskytnout tělu odpovídající ochranu.

Klasifikace

Všechny imunomodulační léky jsou rozděleny do několika typů:

 • mikrobiální;
 • nukleová kyselina;
 • chemicky čistý;
 • thymic;
 • kostní dřeň;
 • cytokiny.

Mikrobiální

Existuje několik generací. Generace покол obsahuje BCG vakcínu, která posiluje vrozenou a získanou imunitu. Tato skupina také zahrnuje Pyrogenal, Prodigiosan. Jsou založeny na bakteriálních polysacharidech, které se zřídka používají v moderní medicíně vzhledem k velkému počtu vedlejších účinků. Mikrobiální imunomodulátory II generace zahrnují IRS-19, Bronhomunal, Ribomunil. Složení léčiv zahrnuje ryby a lyzáty bakterií, které způsobují respirační virová onemocnění. Zvyšují obranyschopnost imunitního systému a také vyvolávají očkovací (specifický) účinek. Nejmodernější medicínu této skupiny lze odlišit od Likopida, který iniciuje humorální a buněčnou imunitu.

Nukleová kyselina

Používá se ke zlepšení leukopozezy, stejně jako ke stimulaci vrozené a získané imunity. V moderní medicíně používají syntetické léky Isoprinosin, Pranabex, Groprinosin, které jsou svým působením interferonové induktory. Tyto léky produkují imunostimulační, antioxidační, antitoxické a membránové ochranné účinky. Levamisol, lépe známý jako Dekaris, je jedním z prvních léků tohoto typu. Také zahrnují Dibazol, Diucifon.

Timic

Syntetizován ze sekrecí bovinního brzlíku. Hlavní účinnou látkou těchto léčiv je komplex thymických peptidů. Mezi ně patří Timalin, Timoptin, Timostimulin, Vilozen, Mielopid. Při působení těchto léků se zvyšuje produkce T-buněk zodpovědných za adekvátnost imunitní ochrany.

Léky poslední generace jsou analogické s hormonem thymu syntetického původu.

Kostní dřeň

Mají výrazný rys - nejenže mohou stimulovat syntézu a práci pomocných T-buněk, ale mají také výrazný protinádorový účinek. Léky této skupiny postihují všechny části lidského imunitního systému. Nejoblíbenější drogy jsou Ceramil a Bivalen.

Cytokiny

Jedná se o imunoregulační molekuly endogenního původu, které poskytují odpovídající reakci, když se objeví virová hrozba. Na jejich základě syntetizují různé léky přírodního a rekombinantního typu.

Samostatně je nutné vyčlenit skupinu imunomodulačních látek - interferonových induktorů. S těmito léky se zvyšuje hladina interferonového proteinu, který reguluje funkci imunitního systému. Nejběžnější léky jsou Interferon, Viferon, Nazoferon.

Imunomodulátory mohou být svým původem endogenní, exogenní, syntetické.

Klinická aplikace

Účinnost léků byla prokázána mnohaletými zkušenostmi s jejich užíváním, ale neměli bychom je považovat za všelék. Lékaři rozlišují 3 skupiny nemocí, pro které by měla být použita imunomodulační léčiva:

 • stavy imunodeficience;
 • alergie;
 • autoimunitní zánětlivé procesy.

Indikace pro použití imunomodulačních léčiv jsou stavy imunodeficience, které se projevují zvýšenou frekvencí infekčních onemocnění. Tyto léky se také používají jako součást komplexní léčby sekundárních infekčních a chronických onemocnění za účelem prevence relapsu. Jmenování imunomodulačních léků je odůvodněno léčbou:

Pacienti trpící alergickými onemocněními, imunomodulátory předepsané v případech, kdy existuje riziko vzniku sekundární infekce. Například atopická dermatitida, komplikovaná pyodermií nebo astma astma, komplikovaná obstrukční bronchitidou.

Autoimunitní onemocnění jsou charakterizována selháním imunitní reakce těla, která se projevuje porážkou buněk vlastního těla. Při léčbě těchto onemocnění je vhodné použít imunosupresiva nebo imunosupresiva, která potlačují autoimunitní zánětlivý proces, který přímo ovlivňuje agresivitu imunitního systému.

Imunomodulátory se také používají pro monoterapii s imunorehabilitací. Taková léčba je indikována pro pacienty:

 • Často nemocní během sezónních epidemií.
 • Život v ekologicky nepříznivých oblastech.
 • Plně zotavený z těžké infekční nemoci.
 • Pacienti s rakovinou, aby se zachovala kvalita života.

Kontraindikace imunoterapie může být:

 • diabetes mellitus;
 • bronchiální astma;
 • glomerulonefritida;
 • toxická struma;
 • roztroušená skleróza;
 • hepatitida;
 • Addisonova nemoc.

Chcete-li používat léky, které ovlivňují lidský imunitní systém, je nezbytné pouze pod dohledem lékaře. Použití nesprávně zvoleného léku může vyvolat exacerbaci chronických onemocnění s neznámými následky v budoucnu.

Funkce aplikace

Jak bylo uvedeno výše, před zahájením léčby se poraďte se svým lékařem. Bude určovat imunitní stav, stejně jako předepíše potřebný lék, stačí si vybrat jeho dávku a trvání léčby, s přihlédnutím k individuálním charakteristikám pacienta.

Přírodní imunomodulátory

V lidovém lékařství se již dlouho používají rostliny s imunomodulačními účinky. Jedná se o známé výtažky z echinacea, lemongrass, ženšenu, Rhodiola rosea, brusinky, šípky.

Citrony, fíky, mořská kapusta podporují dobrý výkon imunitního systému. Všechny tyto rostliny a jejich plody jemně ovlivňují tělo, jemně stimulují práci obranného systému. Na základě některých z nich vyrábějí průmyslové imunomodulační léky. Například populární lék Immunal je vyroben z extraktu Echinacea purpurea.

Rostlinné přípravky jsou určeny pro použití u dětí, těhotných a kojících žen. Rose hip čaj nebo brusinkovou šťávu lze bezpečně podávat pro dezert, zatímco podporuje imunitní systém.

Osvědčené imunomodulátory

Mezi širokou škálou imunomodulačních léků je poněkud obtížné izolovat, protože většina z nich je vysoce účinná léčiva.

Viferon je kombinovaný lék, který má vedle svého imunomodulačního a antivirového účinku také antiproliferativní (protinádorový) účinek. Léčivo je účinné při léčbě akutních respiračních virových onemocnění, urogenitálních infekcí, HIV, hepatitidy. Zvláštností tohoto léku je, že je schválen pro použití těhotnými a kojícími ženami, ale je lepší, pokud se užívá po 12. týdnu těhotenství.

Dekaris nebo levamisol je dobře známé anthelmintické činidlo, které má také výrazný imunomodulační účinek. Vezmeme-li lék, není jen boj proti parazitům, ale také posílení imunitní obrany těla, která je významně ovlivněna invazí helminthic. Přípravek Dekaris předepisoval krátký průběh 3 dnů, 75-150 mg denně, v závislosti na věku a hmotnosti pacienta.

IRS-19 je účinné imunomodulační činidlo, které se podává intranazálně. Při pravidelném používání se zvyšuje nejen specifická, ale také nespecifická imunita. Zvláštností tohoto léku je jeho pohodlné použití a možnost jeho použití pro léčbu těhotných a kojících žen. U kojenců - 1 dávka v každém nosním průchodu 1 krát denně, u starších pacientů se zvyšuje počet použití až 3-4 krát denně.

Léky poslední generace

Licopid je silný lék poslední generace, který má imunomodulační a stimulační účinek. Používá se při léčbě závažných hnisavých septických, virových a infekčních onemocnění. Lék je schválen pro použití u pacientů starších než 1 rok. Přiřaďte 1 mg každých 24 hodin. Průběh léčby trvá 7-10 dní. Pro mladší pacienty je lepší zvolit lék s jemnějším mechanismem účinku.

Kagocel je moderní lék, skupina interferonových induktorů. Používá se při léčbě respiračních virových onemocnění, chřipky, herpes infekce. Během těhotenství a kojení se ženám nedoporučuje užívat tento lék kvůli nedostatečným znalostem.

Arbidol je lék s mírným imunomodulačním účinkem, který účinně pomáhá v boji proti infekcím dýchacích cest. Lék se užívá podle schématu: 4-5 dávek v pravidelných intervalech po dobu 7 dnů. Jedna dávka závisí na věku pacienta, od 50 do 150 mg.

Timogen je imunomodulátor přirozeného původu, který může stimulovat i potlačovat imunitní reakci organismu. Při pravidelném užívání léčiva aktivuje nespecifickou ochranu těla, aktivuje metabolismus v buňkách. Aplikujte je ve formě injekcí, ale malé děti mohou používat odměřený sprej.

Po použití jednoho z výše uvedených léků se může vyvinout alergická reakce, bolest hlavy, dyspeptické poruchy, ospalost a celková slabost. Pokud se objeví některý z těchto příznaků, je nezbytné, abyste informovali svého lékaře.

Co říkají lékaři?

Studium zpětné vazby od lékařů a pacientů, kteří používají imunomodulační léky, lze konstatovat, že každý z těchto léků má léčivý účinek a aktivuje obranyschopnost těla. Ale užívání léků ovlivňujících imunitní systém by mělo být prováděno pouze po konzultaci s imunologem a pod jeho přísnou kontrolou, pravidelně studující dynamiku léčby.

Pacienti, kteří zanedbávají přijímání lékařů a praktikují samoléčbu, se rychle rozčarují z účinnosti imunomodulátorů, protože samotný lék je vybrán náhodně a neexistuje žádný systém použití. Nezávisle nezasahují do fungování imunitního systému, aby nedošlo k nenapravitelnému poškození zdraví.