Vdechování éterických olejů: typy a pravidla

Inhalace s esenciálními oleji je účinný způsob, jak vám rychle pomoci zbavit se respiračních onemocnění. Jeho silný antimikrobiální účinek je způsoben vlivem aromatického kadidla, které se objevuje při zahřívání smogu. Esenciální oleje pro inhalaci pomáhají zlepšovat dýchání, zvyšují náladu, zabíjejí všechny patogenní mikroby. Kromě toho se při inhalační epilepsii předchází záchvatům, které pomáhají zlepšit imunitní schopnosti organismu.

Pravidla pro inhalační terapii

Inhalační olej pomáhá rychle obnovit práci dýchacích cest. Složky takových roztoků pronikají do nejnižších částí plic, po kterých se rychle vstřebávají a distribuují po celém těle. Lékaři se domnívají, že tyto postupy pomohou rychle se zbavit nachlazení a akutních respiračních virových infekcí, účinků alergických reakcí. Pro dosažení mimořádně pozitivního účinku postupujte podle těchto pravidel:

 • Mezi příjmem potravy nebo fyzickou aktivitou by užívání inhalátoru mělo trvat nejméně 1-2 hodiny.
 • S dusným nosem vdechujte výpary ústy.
 • V případě onemocnění hltanu, dutiny ústní nebo průdušek je nutné dýchání nosem.
 • Ihned po zákroku musíte strávit 20 minut v klidu.

Inhalační olej pomáhá nejen vyrovnat se s různými chorobami, ale také jim předcházet. Mnozí lékaři doporučují provádět takové procedury během exacerbace virových a infekčních onemocnění, které jsou přenášeny vzduchovými kapičkami. Faktem je, že inhalační terapie olejových roztoků pro děti je určena pro kompletní dezinfekci. Jakmile jsou aktivní složky v plicích, zabíjejí patogenní patogeny, ředí sputum, snižují otok sliznice. Vdechnutí, které vytváří páru esterů, má velmi pozitivní vliv na děti.

Je možné do nebulizátoru přidat esenciální olej?

Vdechování oleje pomocí nebulizátoru se nedoporučuje. Nebudou schopni rozdělit základnu na malé částice, budou zanesené a přestanou fungovat úplně. Také v tomto zařízení by nemělo být postřik propolis. Pokud se nebulizéru podaří bezpečně rozbít olejové roztoky, spadnou do dolních dýchacích cest malé kapky. Z tohoto důvodu je riziko vzniku pneumonie vysoké.

Také se zvláštní opatrností by takovéto techniky měly být alergické, stejně jako pokud má dítě zvýšenou citlivost. Vzhledem k vysoké koncentraci účinných látek v jejich těle může dojít k nepředvídatelné reakci. Neprovádějte inhalaci, pokud máte hnisavý zánět v ústní dutině.

Inhalátor pro inhalaci oleje

Rozprašovače zvané WN-118 a Microlife Neb-10 jsou ideální pro provádění domácí páry na bázi éterických olejů. První je schopen rozdělit hmotu na stav páry, která nemá čas dosáhnout dolních dýchacích cest. Druhé zařízení lze nazvat univerzální, protože umožňuje efektivní nastavení velikosti částic. V takových inhalátorech zařízení pracuje efektivněji než v analogech. Díky jejich použití je možné se zbavit řady onemocnění. To je vysvětleno tím, že oleje obsahují estery, které jsou účinnými bojovníky s patogenními mikroorganismy.

Pokud nevíte, který inhalátor vám bude nejvíce vyhovovat, seznamte se se všemi možnými technickými vlastnostmi těchto zařízení a proveďte srovnání.

Druhy inhalace

Inhalace s esenciálním olejem mají extrémně vysoký výsledek. S jejich pomocí je možné zabít všechny patogenní bakterie v těle, které mohou vést k nachlazení nebo SARS. Důrazně doporučujeme, aby tyto aktivity byly prováděny jako preventivní opatření. Budete tak moci výrazně zvýšit imunitní schopnost těla. Dosud existují dva typy inhalace s esenciálním olejem v rozprašovači:

 • Studené - aromaterapie postup, při kterém člověk vdechuje páry esenciálních olejů při pokojové teplotě. Je naprosto bezpečný, nemůže způsobit žádné vedlejší účinky. Pro jeho realizaci budete potřebovat inhalátor, aromamedallion, aroma lampu nebo aroma ventilátor.
 • Teplá inhalace horkých nasycených éterických olejů z páry. Tento postup je účinnější v boji proti katarálním onemocněním a dalším problémům s dýchacím traktem. Lze jej provádět pouze se speciálními kompresními nebo parními inhalátory.

Teplá domácí inhalace s rozprašovačem při domácím použití je absolutně kontraindikována u srdečních onemocnění, alergií a individuální intolerance na oleje, zánětlivých a hnisavých procesů sliznic, akutního stadia pneumonie a astmatu. Při absenci speciálních podmínek pro proceduru navštivte kliniku. Najdete zde také návod na použití nebulizérů, bude zde popsáno, jak bezpečně léčit děti inhalacemi. Pokud vdechujete inhalátor oleje a necítíte se dobře, opusťte proceduru. Pokuste se v budoucnu opakovat na nebulizátorech a pro jiné účely použijte olejové nebo difuzní inhalátory.

Oleje pro inhalaci

Mastné inhalace v domácí terapii mají silné antimikrobiální, antiseptické, protizánětlivé a zpevňující účinky. S takovou vdechování doma, můžete nejen zabránit rozvoji virové onemocnění, ale také rychle zbavit. Pro inhalaci oleje podle následujících receptů:

 • Do 100 ml horké vody se přidá 10 ml eukalyptového oleje.
 • 10 kapek jedle rozpuštěných ve sklenici vařící vody, můžete přidat trochu oleje heřmánkový vývar.
 • V horké vodě přidejte šalvěj v poměru 1:10.
 • Cetraria se ředí ve vroucí vodě v poměru 5 kapek na 100 ml.
 • Olej tea tree se používá k inhalaci ve formě roztoku lžičky ve sklenici vroucí vody.

Před výběrem určitého oleje pro inhalaci se ujistěte, že nemáte alergie nebo přecitlivělost na tento lék.

S takovými účinnými řešeními můžete rychle potlačit aktivitu patogenních mikroorganismů. Obvykle se vyrábějí v inhalátoru, kde je olejová kapalina rozbitá parní clonou. Po inhalační expozici si všimnete, jak jste se zlepšili. Děti takové postupy dobře snášejí, tuto metodu lze označit za účinnou v boji s počátečními fázemi zimy. Mnoho lékařů věří, že inhalátory musí dát zvláštní místo v lékárničku. Vdechnutí je bezpečný způsob, jak ovlivnit dýchací ústrojí osoby. Přesně říci, jak udělat řešení pro inhalaci éterických olejů, může lékař.

Výhody éterických olejů během inhalace

Esenciální oleje pro inhalaci se používají pro léčebné účely s bronchitidou, laryngitidou, SARS, tracheitidou, infekcí nosu a krku. Po pronikání par silic, jsou škodlivé bakterie usmrceny, opuch sliznic je odstraněn a sputum je zkapalněno.

Speciální funkce

Některé éterické oleje mají lepší dezinfekční účinek. Pravidelné používání aromaterapie pomáhá eliminovat spastické reakce, zvyšuje průtok krve a podporuje imunitu. Rostlinné látky mají také pozitivní vliv na centrální nervový systém, aktivně se podílejí na regeneraci poškozených buněk.

Inhalační procedury se provádějí přímým proudem, nebulizátorem, rozprašováním difuzorem. Ve druhém případě existuje možnost léčit celou rodinu současně. Vdechování éterických olejů je naprosto bezpečné. Jedinou kontraindikací lékařské terapie je individuální intolerance. Tento způsob léčby se aplikuje iv dětství.

Odrůdy olejů

Pro léčebné účely se používají estery přírodního původu, z nichž každý má svůj vlastní směr. Léčba virových onemocnění probíhá s použitím olejů:

 • borovice;
 • jedle;
 • cedr;
 • jalovec;
 • jedl;
 • eukalyptus;
 • šalvěj;
 • čajový strom;
 • rozmarýn.
 1. Jehličnatá skupina esterů má protizánětlivé, imunomodulační účinky. Antibakteriální vlastnosti se používají při virových onemocněních s bakteriální infekcí. Například hnisavá bronchitida.

V některých případech se v komplexu používají oleje. V nepřítomnosti nebulizeru můžete rozpustit 3 kapky léčivé kompozice v čisté vodě. Tato voda je postřikována postřikovačem na místě. Současně je místnost důkladně navlhčena a vzduch je naplněn užitečnými komponenty. Kapalina se stříká každých půl hodiny.

 1. Antiseptika přírodního původu je čajovník, rozmarýn, levandule, eukalyptus. Tyto oleje pomáhají pacientům při mírném zvýšení teploty, protože kompozice má diaforetický účinek.

Princip působení olejů vdechováním

Inhalace s esenciálními oleji jsou pro každý případ pečlivě vybírány:

 • cedrový olej se doporučuje při kašli s viskózním sputem, výrazným zánětem průdušek;
 • levandule je přírodní antiseptikum, užitečné pro plíce, začíná normální práci metabolických procesů, eliminuje epizody kašle;
 • jalovec - čistí od sputa s nečistotami, zvyšuje tón epiteliálních buněk;
 • rozmarýn - účinek inhalace je zaměřen na posílení imunitního systému, zlepšení regenerace poškozených buněk, má spasmolytickou účinnost;
 • zázvor - dezinfikuje zánět, odstraňuje patogeny;
 • levandule - přispívá ke stažení stagnace, posiluje ochranné funkce s uklidňujícím účinkem;
 • tymián - oteplující účinek na tělo, zvyšuje vykašlávání viskózní povahy sputa.
Každý z éterických olejů má svůj vlastní léčivý účinek.

Jaké metody inhalačních postupů existují

Inhalační procedury mohou být prováděny s použitím libovolné vybrané metody. Na vlhkou houbu nebo kus pěnové gumy můžete dát několik kapek oleje, léčivé aroma se rozšíří po celé místnosti. Pro lepší účinnost každých půl hodiny se houba přesune do jiné místnosti.

Studené inhalace

Další jednoduchou a cenově dostupnou metodou inhalace doma ve dvojicích je použití jednoduchého hadru.

Pro inhalaci se aplikují éterické oleje na hadr (2-3 kapky). Oleje mají vysokou saturaci, proto musí být používány opatrně. Například, některé oleje nejsou obecně dovoleny dýchat po dlouhou dobu. Takové inhalace se používají při suchém kašlání, ale pokud to přehánějí, můžete na oplátku získat bolesti hlavy a závratě.

V případě virových a katarálních onemocnění jsou užitečné jak studené, tak horké dýchací postupy.

Inhalační postupy pro rozprašovače

Aerosolové podávání esenciálních olejů je účinnější než jednoduché inhalace za studena. Aerosolový sprej přes náustek a masku rychle dodává léčivé složky zánětlivým ložiskům. Současně prakticky nedochází ke ztrátě účinných látek. Pomůcka pro rozprašování je, že rozkládá ethery na jemné částice, které po proniknutí do sliznic přispívají k ředění a odběru sputa.

Je možné provést nezbytnou inhalaci nebulizátorem? Nejnovější vyvinutá zařízení mohou požádat o dodávku esterů skrze ně. Kromě toho je dnes v lékárenské síti prezentována široká škála léčiv ve formě tinktury s olejovou bází. Proto lékaři doporučují koupit nebulizátor pro inhalaci s esenciálními oleji.

Pravidla pro inhalaci éterickými oleji (ruční)

Všechny esenciální oleje musí být ředěny. Za tímto účelem zřeďte několik kapek oleje (10) do 200 ml fyziologického roztoku. Pro jednu inhalaci bude zapotřebí malé množství kapaliny, zbytek připraveného roztoku může být inhalován dalším členům rodiny. To je nezbytné zejména tehdy, když celá rodina má více virové choroby a postup musí být prováděn několikrát denně.

Kdy je indikována etherová terapie?

 • S bronchitidou.
 • Katarální onemocnění.
 • Suchý, hnisavý, vlhký, paroxyzmální, chronický kašel.
 • Pneumonie.
 • Obtížné dýchání.
 • Dušnost.
 • Zapálené horní dýchací cesty.

Kontraindikace zahrnují osobní nesnášenlivost a alergické reakce na složky rostlin.

Před zahájením etherové terapie se provádí vyšetření na alergické reakce. K tomu se na zadní stranu kartáče aplikuje kapka peněz, po které by měl být vdechován mělký olej. V nepřítomnosti reakce na sliznice a kůži je umožněn postup.

Účinnost lékové procedury prostřednictvím inhalace se objeví po třetím zasedání. Kromě této léčby předepisují odborníci antibakteriální a antivirotika.

Při zhoršení stavu: výskyt dušnosti, spastický kašel, závratě a jiné nepříjemné jevy, postup je ukončen. Aby se zabránilo komplikacím, je lepší se poradit se specializovaným lékařem.

Jak udělat inhalaci esenciálních olejů pro nachlazení a rýmu doma

Od nepaměti je velmi populární inhalace s esenciálními oleji, protože v krátké době pomohly zmírnit bolest v krku, výtok z nosu a kongesci nosu. Pro inhalaci se nejčastěji používaly aromatické lampy nebo hořáky kadidel. Vzhledem k tomu, že čas nestojí v klidu, začaly se v prodeji objevovat speciální inhalátory, jejichž moderním názvem jsou nebulizéry.

Co je to inhalace?

Inhalace je metoda užívání léků vdechováním jako těkavé látky. Je obvyklé rozlišovat přirozený vzhled, když proces probíhá nedobrovolně v ekologicky čistém prostoru nebo v blízkosti moře v letovisku, a umělý vzhled, když jsou pro tento postup vytvořeny zvláštní podmínky.

Vdechnutí těkavých látek je nutné nosem nebo ústy. Vdechnutí může být horké a studené. Druhému typu lze přiřadit aromatické látky: t

 • Medailony;
 • ventilátory;
 • hořáky na kadidlo;
 • éterický parfém aplikovaný na kůži.

Vliv silic během inhalace

Při zahřívání aromatických éterických olejů se tvoří páry, které následně vstupují do dýchacích cest, což má pozitivní vliv na tělo nemocného. První pozitivní účinek nastane v krátkém časovém období, protože páry vstupují do lymfy a krevních cév bez překážek.

Vdechování s éterickými oleji plní pro tělo následující funkce:

 • antibakteriální;
 • protizánětlivé;
 • tonikum;
 • regenerační;
 • imunostimulační.

Stojí za zmínku, že podle příznivců Gestalt psychologie, s použitím aromatických inhalací, se člověk může zbavit negativních asociací a otevřít dveře čistému vědomí.

Technika horké inhalace s použitím éterických olejů

Horké inhalace jsou obvykle používány pro nachlazení. Je však důležité poznamenat, že pokud dojde k vysokému nárůstu teploty, tato metoda se nedoporučuje. Pro zlepšení stavu pacienta se doporučuje dodržovat následující pokyny:

 • V nádobě s vodou, ze které bude vytápět pára při zahřátí, musíte přidat několik kapek esenciálního oleje
 • Zakryjte hlavu a nádobu velkým ručníkem, aby se pára nerozptýlila po celé místnosti. Dále je třeba upevnit hlavu nad horkou nádrž.
 • Aby nedocházelo k podráždění očí, doporučuje se udržovat je uzavřené a výpary pomalu vdechovat nosem.
 • Dále zvedněte ručník a dýchejte ústy. Spusťte ručník a pokračujte v postupu.
 • Dýchání je nezbytné, dokud zcela nezmizí.
 • Hodinu po dokončení procedury se nedoporučuje užívat si jídla nebo nápoje, protože během této doby mají esenciální oleje i nadále aktivní účinek na tělo.

Další užitečná rada, která jistě pomůže aktivně bojovat proti nachlazení nebo chřipce. Otřete nohy koncentrovaným esenciálním olejem. Je lepší provést postup před spaním, pak nosit teplé ponožky a ležet pod dekou. Doporučuje se neopouštět dům do dvou hodin po inhalaci nebo tření.

Bohužel tento typ má řadu kontraindikací. Je nepřijatelné provádět postupy pro akutní bronchiální astma, přítomnost zánětlivých procesů s hnisavými formacemi, onemocnění srdce, stejně jako akutní alergické reakce. Kromě toho, některé oleje mohou způsobit individuální intoleranci, takže s neznámými chutí stojí za to být velmi opatrní.

Technika pro inhalaci za studena s esenciálními oleji

Zpravidla se používá jako alternativa, pokud má horká metoda vážné kontraindikace a nemůže být použita. Jednou z hlavních výhod je schopnost absolutně používat kdekoli. Mnoho stoupenců tohoto druhu se dokonce může uchýlit k davu, aby se zbavili bolesti hlavy nebo migrény.

Technika studené inhalace také neznamená provedení komplexních činností:

 • V závislosti na dostupném přípravku (medailon, kapesník, kámen) naneste na objekt několik kapek esenciálního oleje.
 • Dále se doporučuje zhluboka se nadechnout (pokud je to možné 21) a poté krátce (7). Pro dosažení maximálního efektu je nutné postup opakovat třikrát s časovým intervalem do pěti minut.
 • Alternativní metodou je alternativní inhalace etherových par levou a pak pravou nosní dírkou. Je nezbytné snažit se co nejvíce relaxovat a nikam nespěchat. Tento postup zpravidla netrvá déle než 10 minut.
 • Je velmi nežádoucí inhalovat je přímo z láhve.

Existuje další způsob, jak studené inhalace s éterickými oleji. Je nutné vzít si hustou, nejlépe přírodní tkaninu a nasýtit ji nástrojem, který vám pomůže nabít vaše baterie energií a rázem. Připevněte klapku na ventilátoru a vychutnejte si svou oblíbenou vůni. Stojí za zmínku, že tato praxe může zlepšit náladu a dát životní energii.

Inhalační předpisy pro nachlazení

S nástupem chladného počasí, nikdo není imunní před výskytem nepříjemného bolestí v krku nebo přetížení nosu. Použití léčiv je samozřejmě jednou z nejčastějších metod řešení. Pomůže to nejen řešit symptomy, ale také odstranit příčinu onemocnění.

Vzhledem k obecnému schématu inhalačního postupu je optimální přidat několik (maximálně tři) kapky esenciálního oleje na litr vody. Vdechování par nesmí překročit deset minut. Zpravidla se při respektování proporcí během této doby podaří vypařit.

Doporučuje se zakrýt hlavu ručníkem, aby se vytvořil vakuový efekt pro optimální účinek. Pacient musí postup opakovat třikrát denně. Na konci manipulace se doporučuje klidný odpočinek a spánek je nejlepší.

Existuje další metoda. Nalijte horkou vodu do konvice a kapejte pár kapek esenciálního oleje. Udělejte z hustého papíru nálevky a zašroubujte tenký hrot do hubičky. Vdechujte páry velkým otvorem.

Bohužel, většina lidí nemá možnost zůstat doma až do úplného uzdravení, takže v některých případech můžete jen dýchat éterické oleje přes kapesník.

Stojí za povšimnutí, že se dlouho nezdržují. Po dokončení všech přípravků je tedy nutné co nejrychleji inhalovat. Pokrytí ručníkem je důležité, aby se zachovalo aroma oleje. Je důležité si uvědomit, že se nedoporučuje používat kapky různých olejů v jednom postupu, protože to může způsobit alergickou reakci a poškodit zdraví.

Chcete-li aktivně řešit nachlazení, můžete vdechnout následující aromatické oleje:

 • K půl litru vody se přidá pár kapek eukalyptového oleje, máta peprná, neroli, čajovníku nebo sibiřského cedru.
 • Pět kapek na půl litru přidá extrakt z éterického kopru.
 • Pár kapek na litr zázvoru nebo oreganového oleje.
 • Pět kapek na litr bergamotového nebo rozmarýnového oleje.

Pokud není k dispozici žádný extrakt z domu, můžete použít hotovou směs esenciálních olejů v jedné láhvi. Se správnými proporcemi nebudou mít méně pozitivní vliv. Postup by měl být proveden tak, jak je uvedeno níže.

 • Pokud dojde k akutní bronchitidě, pak musí být do půl litru vody přidány tři kapky levandulového oleje, několik kapek bergamotových a eukalyptových olejů.
 • V boji proti laryngitidě a faryngitidě na litr vody se používá poměr olejů ze santalového dřeva, levandule a tymiánu: 1: 2: 3.
 • Boj proti chřipce nebo ARVI bude mnohem účinnější, pokud použijete inhalaci levandulí, čajovníku a eukalyptu. Na jeden litr se přidají tři kapky každé složky.
 • Výše uvedené složky pomáhají při silném suchém kašli. Změní se však pouze proporce, kdy se první dvě složky přidají v několika kapkách a množství eukalyptu se přidá do kapky více.
 • Pokud je nemoc v počáteční fázi vývoje a má formu obvyklého nachlazení, pak následující inhalace pomůže: přidat několik kapek čajovníku, tymiánu, eukalyptu a máty na litr kapaliny.

Při použití různých směsí je nejdůležitější si zapamatovat proporce, aby nedošlo k přílišné koncentraci pro tělo a vyhnout se popáleninám sliznic nebo alergické reakci. Celkové množství esenciálního oleje nesmí překročit 10 kapek.

Použití aromatických lamp a kadidel

Překvapivě, použití aromatických lamp je nejstarší metodou nejen léčení nachlazení, ale také udržení útulné atmosféry doma. Ve starověku, aromakurilnitsa nosil úplně jiné jméno - Yum. Když už mluvíme o přístrojové lampě, můžeme říci, že byla vyrobena z různých materiálů: keramiky, kovu, přírodního kamene. Klasická lampa se skládá ze dvou částí:

 • Horní mísa, která slouží k přidávání kapalných a aromatických olejů, které se při zahřívání odpaří.
 • Spodní část, určená pro umístění svíčky, díky níž bude nádoba ohřívána.

Zpravidla to trvá déle než 2-3 minuty, než se cítí vůně.

Způsob použití aromatické lampy se poněkud liší od přímé inhalace s použitím ručníku. Pro zachování koncentrace aroma co nejdéle se doporučuje zavřít všechna okna. Délka léčby by neměla být delší než tři hodiny. Je však lepší čas postupně zvyšovat, protože tělo si musí zvyknout na specifický zápach.

Průměrná doba trvání relace není delší než 40 minut. Toto je optimální doba, která nezpůsobí bolest hlavy a vyvolá pozitivní účinek.

Použití éterických olejů je metodou alternativní (lidové) medicíny. Stojí však za povšimnutí, že správně vybrané koncentráty pomáhají léčit nachlazení pro nemoci horší než chemicky syntetizované léky.

Pokud je nemoc v počáteční fázi vývoje, pak se doporučuje použít více aktivních olejů k zastavení šíření virové infekce. Takže během několika dnů se můžete zbavit bolesti v krku nebo přetížení nosu. Při použití etherových směsí je důležité udržet koncentraci, aby se zabránilo alergickým reakcím a nepoškodily tělo.

Inhalace oleje doma: pravidla pro

Indikace a kontraindikace

Inhalace olejů se zobrazují při prvních známkách ARVI - rýma, kongesce nosu, bolest v krku. Používají se také při komplexní léčbě řady onemocnění a stavů, jako jsou:

Hlavní kontraindikací je alergická reakce na olej pro inhalaci. U těžké kardiopulmonální insuficience, epilepsie, hypertenze, spontánního pneumotoraxu se tento typ léčby nedoporučuje a může tento stav zhoršit.

Princip činnosti

Esenciální olej - produkt rostlinného původu. Být uvnitř rostliny reguluje metabolické procesy, chrání před bakteriemi a plísněmi. Tyto vlastnosti jsou cenné pro lidské tělo.

Složení na sliznici, složky oleje mají dezinfekční a léčivý účinek, snižují zánět, přispívají k vypouštění sputa, vylučují suchost a otok. Celkový léčebný účinek se projevuje normalizací imunitního a nervového systému.

Vdechování s přídavkem olejů může být dvou typů - studené a teplé. Rozdíl mezi nimi je pouze ve způsobu, jakým jsou aktivní složky dodávány do těla.

Studené

Tento typ inhalace se používá častěji a je známější jako aromaterapie. Postup je vdechovat páry při přirozené teplotě.

K tomu používají aroma lampu, láhev s rozprašovačem, speciální medailon, nebo jednoduše položí esenciální olej na kapesník, oblečení, polštář, atd. Pro prevenci nachlazení, boje proti nespavosti a nervovým poruchám se doporučují studené inhalace.

Hot

Druhý typ procedury zahrnuje přidání esenciálního oleje do horké vody a následné inhalace nasycených par. Horké inhalace jsou obvykle prováděny přes pánev, pokryté ručníkem.

Tato terapie je účinná v počátečních stadiích akutních respiračních virových infekcí, kašle atd. Seznam jejích kontraindikací je však ve srovnání se studenou aromaterapií rozšířen. Při astmatu a zánětu horních cest dýchacích je při vdechnutí za horka zakázáno uvolňovat hnis.

Přehled vhodných olejů

Pro inhalaci mohou být použity různé oleje, z nichž každý je účinný svým vlastním způsobem. Některé mají sedativní účinek, jiné léčivé, antibakteriální nebo stimulující.

Zvažte stručně ty nejoblíbenější:

 • Eukalyptus Eukalyptový esenciální olej pro inhalaci se používá jako baktericidní, analgetický, antipyretický, antivirový, expektorant. Používá se také v dermatologii a revmatologii (lokální). Inhalace s eukalyptovým olejem - první lék na nachlazení.
 • Tea tree oil. Má výrazné antiseptické a antifungální vlastnosti, stimuluje imunitní systém, podporuje odstranění sputa, hojení sliznic a uvolnění nervového napětí. Doporučuje se při léčbě zánětlivých procesů horních cest dýchacích, stresu, oslabení obranyschopnosti těla.
 • Kafr. Aktivně bojuje proti kašli, rýmě, bakteriálním a virovým onemocněním, má anestetický a hřejivý účinek, zlepšuje krevní oběh. V případě kontaktu se sliznicí v nezředěné formě může způsobit vážné podráždění.
 • Rosemary. Zvyšuje imunitu a tonus těla, urychluje regeneraci tkání, je antiseptické, antispasmodické, expektorans. Ve formě inhalace se používá kašel, rýma, ztráta síly.
 • Olej máty peprné. Má chladicí účinek, zklidňuje, zmírňuje záněty a bolesti, snižuje teplotu, eliminuje nazální kongesci. Doporučuje se pro rýmu, bolest v krku, kašel, sinusitidu, sinusitidu, bolesti hlavy, úzkost.
 • Levandule Ničí viry, zmírňuje kašel, rozšiřuje cévy, zklidňuje, odstraňuje bolesti hlavy. Lze použít na chřipku, nachlazení, kašel, kongesci nosu, nespavost.
 • Citron. Zmírňuje horečku, bolesti hlavy, bojuje proti virům a bakteriím, posiluje imunitní systém, dodává živost. Vdechování citronovým olejem je indikováno pro bolest v krku, horečku, pro léčbu a prevenci chřipky.
 • Heřmánek. Jeden z univerzálních inhalačních olejů, vhodný i pro malé děti. Zmírňuje kašel, zlepšuje imunitu, působí jako antiseptikum. Doporučuje se pro bronchitidu, laryngitidu, aby se zabránilo infekcím dýchacích cest.

Pravidla dirigování

Chcete-li inhalaci dal očekávaný efekt a byl bezpečný pro zdraví, musíte se řídit doporučeními pro jejich provádění. Nejdříve je nutné zajistit normální toleranci produktu - smíchejte 1 kapku esenciálního oleje se 4 kapkami rostlinného oleje a směs aplikujte na ohyb kolena 12 hodin. Během této doby by neměly být žádné svědění, vyrážky a zarudnutí.

V domácím prostředí se provádí inhalace horkého oleje přes smaltovaný kontejner o průměru 10-15 cm, nalije se 500 ml vody do nádoby, přivede se k varu a přidá se esenciální olej (1-2 kapky na 100 ml kapaliny).

Pak se musíte naklonit nad nádobu, zavřít oči, zakrýt hlavu ručníkem a vdechovat výpary po dobu 5-10 minut. Ve stejnou dobu každé 2-3 minuty udělejte krátkou přestávku (60 sekund).

Horká inhalace se provádí 1 krát denně. Průběh léčby je od 5 do 15 sezení. V další hodině po zákroku se musíte zdržet chůze po ulici.

Studené inhalace lze provádět následujícím způsobem:

 • Pomocí olejového hořáku se místnost odvzdušní, potom se do nádrže na olejový hořák nalije teplá voda (50 ml) a přidají se do ní esenciální oleje v poměru 1 až 2 kapky na 5 m2 ošetřené plochy. Ve spodní části přístroje je umístěna osvětlená svíčka. Procedura trvá od 30 minut do 2 hodin, voda v procesu vyžaduje doplnění.
 • Stříkací láhev. Stříkací láhev naplněná vodou s esenciálním olejem, ředěná v uvedeném poměru. Kapalina se používá k zavlažování místnosti.
 • Aromacoulon. Do medailonu se přidají 1 až 3 kapky oleje a nosí se kolem krku. Doba trvání procedury je až 3 hodiny. Jednou týdně aktualizace aroma oleje.
 • Aplikováním na tkaninu. Normalizovat spánek a zabránit nachlazení, 1-2 kapky esenciálního oleje jsou aplikovány na polštář přes noc.

Postupy jsou prováděny denně. Průběh léčby trvá až 2 týdny.

Inhalace s esenciálními oleji je přirozenou metodou léčby, která umožňuje porážku běžného nachlazení, chřipky, kašle, nespavosti a dalších onemocnění. Je však důležité si uvědomit, že jejich složky jsou silné alergeny a dráždivé látky. Proto je použití éterických olejů přípustné pouze ve specifikovaných množstvích a při dodržení preventivních opatření.

Inhalace esenciálních aromatických olejů

Inhalace s esenciálními oleji je nejstarší a nejjednodušší způsob, jak zavést aromatické směsi do těla. Používá se jako domácí léčebná technika. Tato technika je však aktivně používána a oficiální medicína. Jeho další název je aerofytoterapie.

Jak ovlivňuje tělo inhalace aromatickými oleji?

Příznaky bronchiálního astmatu

Hlavním účelem inhalace aromatických olejů je léčba onemocnění dýchacích orgánů. Těkavé látky rychle pronikají dovnitř, mají antibakteriální, expektorační účinky, snižují otok, eliminují kašel, zmírňují křeče, zlepšují krevní oběh a dýchání. Pro tento účel se nejlépe hodí ethery tea tree, bergamotu, tymiánu, cypřiše, jehličnatých směsí.

Kromě toho jsou esenciální oleje pro inhalaci indikovány pro psycho-emocionální poruchy. Normalizují spánek, uklidňují nervový systém, uvolňují napětí a pomáhají v boji proti stresu a depresi. Tyto vlastnosti jsou různé estery levandule, máta, heřmánek, kozlík, šalvěj, bergamot.

Některé těkavé látky také přispívají k vitalitě, duševní a fyzické aktivitě, mají regenerační účinek. Tento citrus citrusů, růže, jasmín, bazalka, hřebíček, muškáty.

Inhalace se používají hlavně při kašli a příbuzných onemocněních:

 • zánětlivé procesy horního, dolního dýchacího traktu a středního ucha;
 • chronická onemocnění hrtanu;
 • bronchiální astma;
 • obstrukční syndrom;
 • akutní respirační onemocnění.

Pravidla pro inhalaci

Vdechování roztoku esenciálního oleje

 1. Nesprávné nebo nevhodné použití inhalace může nejen zrušit celý léčivý účinek, ale také poškodit. Proto se doporučuje dodržovat následující doporučení:
 2. Čisté oleje se nepoužívají. Vysoké koncentrace účinných látek způsobují závažné podráždění sliznic a kůže.
 3. Nedoporučuje se míchat různé produkty na vlastní pěst - efekt se může ukázat jako nečekaný.
 4. Při onemocněních horních dýchacích cest inhalace a výdech produkovaný nosem. V případě nižších patologických stavů vdechujte páry ústy a vydechujte nosem.
 5. Před použitím nového přípravku musíte provést test na alergii - stačí několik vteřin, než nadechnete nad lahvičkou. Negativní reakce se projeví jako závratě, křeč, dušnost.
 6. Přísně dodržujte dávkování - 1 kapku na půl litru vody nebo stejné množství na 5 metrů krychlových. m pokojů.
 7. Po jídle a silné fyzické námaze trvá interval 1 hodiny.
 8. Na konci inhalace musíte odpočívat 20 až 30 minut.
 9. Nemůžete jít ven do chladu, osprchovat se, kouřit, načíst hlasivky (zpěv, hlasitý rozhovor, deklamace), ihned po zákroku použít alkohol nebo bylinné léky (antibiotika, imunostimulancia).
 10. Pokud se objeví negativní příznaky (závratě, nevolnost, křeče, poruchy srdečního rytmu), je sezení okamžitě zastaveno. Doporučuje se odložit následující postup esenciálními oleji až do konzultace s lékařem.
 11. Optimální frekvence aromaterapie - 1 krát denně.

Je také žádoucí, aby během aerofitoterapii nebyli rušeni cizími záležitostmi: jídlo, konverzace, sledování filmů, čtení.

Kontraindikace

Při poranění plic je inhalace zakázána

Je třeba mít na paměti, že inhalace éterickými oleji má řadu kontraindikací. Jsou tedy zakázány podle:

 • alergické reakce na konkrétní činidlo;
 • výtok sputa z krve;
 • emfyzém;
 • plicní insuficience;
 • pneumothorax;
 • hypertenze 2. a 3. stupeň;
 • ateroskleróza;
 • poruchy mozkové cirkulace;
 • vysoká tělesná teplota: od 38 ° C;
 • zánětlivé procesy doprovázené tvorbou hnisu;
 • srdeční onemocnění.

Také kontraindikované postupy s aromatickými oleji pro osoby pracující v "prašné" výrobě. Prach nahromaděný v plicích při smíchání s oleji tvoří zátku v dýchacích cestách.

Horké inhalace

Horké inhalace jsou dobře známou metodou používání éterických olejů doma. Používají se pro onemocnění dýchacího ústrojí. Pára zvyšuje účinek aromatických směsí, rozšiřuje průdušky, zvyšuje krevní oběh a vyprazdňování sputa.

Nejjednodušší možností je vdechovat páry nad zásobníkem teplé vody. Technika se provádí následujícím způsobem:

 1. Horká voda se nalije do nádoby (železo nebo sklo): 80 - 90 ° С.
 2. Přidejte několik kapek oleje (rychlostí 1 kapka na 0,5 vroucí vody).
 3. Zakryjte hlavu nádobou s ručníkem nebo plenou.
 4. Vdechujte páry po dobu 10 - 15 minut. Zároveň jsou oči pevně zavřené. Pokud výpary silně popálí pokožku, můžete počkat, až voda mírně vychladne nebo pevně zakryje pouze dolní část obličeje - ústa a nos.
 5. Na konci procedury otřete obličej z páry, otřete nohy éterickými zbytky a položte na teplé ponožky.

Tato metoda nejenže zmírňuje akutní příznaky, ale má i menší kosmetický účinek. Pára rozšiřuje póry kůže a živiny pronikají buňkami epidermis.

Kromě klasické metody horké inhalace, dnes používají speciální zařízení, která sprej esenciálních olejů. Jedním z nich je nebulizátor. Jedná se o kompresní přístroj vybavený maskou pro inhalaci. Směs převádí na aerosol, který je rovnoměrně rozložen na sliznici.

Studené inhalace

Aromatická lampa pro inhalaci za studena

Studená inhalace s esenciálními aromatickými oleji je nejjednodušší denní metodou aerofytoterapie. Nevyžaduje značné úsilí ani více času. Může být použit doslova "na cestách". Metoda spočívá v aromatických místnostech nebo malých věcech, které je třeba nosit v okolí nebo v jejich blízkosti.

Existuje několik technik pro inhalaci za studena. Liší se od použitých prostředků:

 • "Z tkaniny." Šátek nebo malý proužek bavlněné nebo lněné tkaniny je posypán 5-6 kapkami aromatického oleje. Těhotné ženy a děti do 12 let snižují dávkování o polovinu. Několikrát inhalovat výpary. Pro trvalý účinek je s sebou po celý den nosen kapesník, který ho občas přenese do nosu. Můžete také odkapávat směs na okraj polštáře nebo prostěradla - takže akce bude trvat celou noc.
 • "Z dlaně vaší ruky." Esenciální olej navlhčil zápěstí a hluboce z nich vdechl.
 • Aromaculon Jedná se o speciální malé nádoby, které se nosí kolem krku. Jejich účinnost spočívá v neustálém vdechování výparů.
 • Aromatická lampa Umožňuje distribuci základních par v místnosti a dezinfikování vzduchu. Za tímto účelem nalijte trochu teplé vody do speciálního prostoru a přidejte tam 5-6 kapek aromatického oleje. Zapálená svíčka je umístěna pod nádrží. Doba trvání takového postupu je 2 až 3 hodiny. Je nutné neustále přidávat tekutinu tak, aby éter nezačal hořet.
 • Aromakamen. Je vyroben z porézních materiálů - sádry nebo jílu. Rychle pohlcuje nápravu a postupně ji vypařuje. Předmět má aroma od 1 dne do měsíce - v závislosti na typu oleje. S pomocí speciálního kamene, místností, oblečení a prádla jsou ochuceny. Pokud je malý, můžete ho vždy nosit ve svém sáčku nebo ho udržovat v blízkosti pracoviště.

Inhalace aromatickými oleji je cenově dostupnou a účinnou metodou domácnosti pro nachlazení a neurologická onemocnění. Zlepšují dýchání, dodávku krve, normalizují spánek a pomáhají v boji se stresem.

Inhalační olej

Inhalace účinně pomáhá při léčbě velkého seznamu onemocnění dýchacích cest, lokálně a cíleně působících na postižené sliznice. Nasycené páry bylin a léků hojí poškození tkání, dezinfikují, zklidňují a zmírňují záněty, pomáhají zmírňovat příznaky onemocnění a usnadňují dýchání. Kromě léků a léčivých rostlin se používají esenciální oleje ke zlepšení zdravotního stavu při inhalaci.

Mohu do inhalátoru přidat éterické oleje

Dnes můžete opustit běžný hrnec potažený ručníkem - byl nahrazen moderním lékařským inhalačním zařízením.

Ultrazvukové a kompresorové inhalátory jsou jinak nazývány nebulizéry (z latiny "mlhovina" - mlha). Tento název je vysvětlen principem činnosti zařízení: místo páry, jako parního inhalátoru, zařízení dodává aerosolovou směs do masky, která je vytvořena, když je na směs aplikován vzduchový proud (v kompresi) nebo ultrazvukové oscilace (v ultrazvukovém nebulizéru), což zajišťuje rychlé pronikání účinné látky v oběhovém systému.

Vdechování olejů má jeden důležitý rys: oleje se nerozpouští ve vodě a fyziologickém roztoku, ale tvoří s nimi emulzi. Velikosti olejových částic přesahují velikost částic jiných léčivých roztoků používaných při inhalační léčbě, proto existují určitá omezení při použití éterických olejů v nebulizátorech.

V medicíně se používá následující přibližná gradace, která určuje, v které části dýchacího ústrojí se v závislosti na jejich velikosti ukládají inhalační aerosolové částice léčiv:

 • 8-10 mikronů - v ústech;
 • 5-8 mikronů - v hrtanu a hltanu;
 • 3-5 mikronů - v průdušnici a průduškách;
 • 1-3 mikrony - v bronchiolech;
 • 0,5-2 mikrony - v alveolách.

Ultrazvukový nebulizátor převádí léčivo na jemný aerosol. Přidávání éterických olejů do této techniky je zakázáno ze dvou důvodů:

 1. Nejmenší částice (do 5 mikronů) rozprašované ultrazvukovým nebulizátorem se ukládají do malých průdušek a plic. Nepříznivým důsledkem takové léčby může být komplikace ve formě olejové pneumonie.
 2. Když se do nádrže zdravotnického prostředku přidá směs oleje, její částice ve formě aerosolu mohou ucpat jemné póry filtru zařízení a vypnout ho.

Kompresní nebulizátor však poskytuje vynikající inhalaci oleje. Pravda, ne.

Rozprašovače pro inhalaci s oleji

Provádění inhalace s oleji je možné při volbě modelu kompresního nebulizéru, který má regulátor velikosti částic. Regulátor by měl umožnit získání částic léčiva nebo olejové emulze větší než 5 mikronů na výstupu přístroje. Účinky léků v tomto způsobu provozu zařízení jsou pouze na horních dýchacích cestách, ale nehrozí riziko, že by se molekuly ropy dostaly do průdušek a alveol.

Při volbě kompresního inhalátoru se ujistěte, že jste si přečetli přiložený návod: zda je možné použít vybrané zařízení pro aromaterapii a jaké velikosti částic se tvoří při přeměně inhalační směsi na aerosol.

Druhy inhalace

Inhalační procedury s oleji jsou rozděleny do dvou typů: studený a horký.

Studená inhalace spočívá v inhalaci par aromatických olejů bez vystavení zvýšené teplotě. Tyto procedury lze aplikovat jak mimo domov, tak s použitím aromamedalonu nebo malého množství esenciálního oleje aplikovaného na tkaninu a doma pomocí aromatické lampy, aroma ventilátoru nebo nebulizéru. Aromatické oleje, které se přirozeně odpařují nebo pomocí zařízení, jsou inhalovány spolu s okolním vzduchem.

V případě horkého vdechnutí se vůně vdechují spolu se zahřátou vodní párou. Proces horkého vdechování je možné provádět pomocí parního inhalátoru a pomocí dostupných nástrojů v každém domě - hrnce nebo misky a velký ručník.

Označení postupu

Vdechování vonných olejů má preventivní a terapeutický účinek, zastavuje zánětlivé procesy a inhibuje opuch. Dostat se do dýchacího traktu, složky olejových emulzí dezinfikují sliznici, snižují viskozitu sputa, zmírňují křeče v průduškách, posilují imunitní systém a zároveň zklidňují nervový systém.

Indikace pro inhalační procedury s přidáním olejů jsou přítomnost následujících respiračních onemocnění:

 • rýma;
 • otoky nosohltanu;
 • ARI;
 • ARVI;
 • kašel;
 • faryngitida;
 • tracheitida;
 • laryngitida;
 • bronchitida;
 • sinusitida;
 • bronchiální astma;
 • pneumonie;
 • zima

Oleje pro inhalaci

Medicína používá různé typy přírodních olejů v inhalačních postupech, a to individuálně i v kombinovaných přípravcích. Nejpoužívanější jsou následující estery:

Všechny mají své vlastní jedinečné léčivé vlastnosti. Suchý kašel je horší než směs heřmánkových a eukalyptových olejů a mokrý kašel prochází, když je vystaven eukalyptu a parám čaje. Nejlepší způsob, jak vyléčit zima, je inhalace se směsí jedle, levandule a jalovcových olejů. Jehličnaté estery se vyznačují silnými protizánětlivými, antibakteriálními a imunomodulačními účinky. Nejlepší přírodní antiseptika jsou estery čajovníku, rozmarýnu, levandule a eukalyptu.


Není to tak běžné, ale ne méně užitečný olej pocházející z tsetrarii neboli islandského mechu. Tento trvalkový lišejník je indikován pro mnoho typů respiračních onemocnění, zejména horních cest dýchacích.

Jedním z nejlepších prostředků pro inhalaci kašle je rakytníkový olej a možná nejuniverzálnější při léčbě zánětů a virových infekcí je jedlový olej.

Jak provádět inhalaci

Inhalační procedury přinesou pozitivní léčebný efekt pouze tehdy, jsou-li dodržena pravidla pro jejich provádění a bezpečnostní opatření. Zvažte základní požadavky na inhalační léčbu:

 1. prostě jedl nebo se vrátil z tréninku? Nespěchejte k zahájení inhalace, dejte tělu klidnou přestávku alespoň 1 hodinu;
 2. po zákroku, odpočinek po dobu nejméně 15-20 minut. V této době nemůžete jíst horké a studené, stejně jako alkoholické nápoje, kouřit, hlasitě mluvit, být vystaven nízkým teplotám;
 3. použití éterických olejů by mělo vyloučit použití antibiotik a hormonálních látek;
 4. jestliže pociťujete závratě při vdechování, nevolnost vzrostla, srdce je narušeno - musíte okamžitě odmítnout pokračovat v léčbě;
 5. použití čistých éterických olejů je kontraindikováno - odpařené vysoce koncentrované látky mohou poškodit sliznici a způsobit otravu. Maximální koncentrace je 5% (ze 100 ml. Přidá se voda nebo fyziologický roztok od jedné do pěti kapek etheru).

S pomocí nebulizéru

 • maximální doba ošetření je 15 minut;
 • je lepší přidávat oleje ne do vody, ale do fyziologického roztoku;
 • po skončení každého postupu by měly být komponenty nebulizátoru dezinfikovány.

Improvizované doma

 • Zakrývajíc si hlavu s ručníkem na pánvi, musíte stisknout oči a neotevřít oči;
 • maximální doba vdechování výparů je 10 minut (při použití olejů - 7 minut), každé 2 - 3 minuty je třeba udělat minutovou přestávku;
 • příliš časté inhalační procedury poškozují spíše než pomáhají tělu. Kolik procedur je potřeba, závisí na stavu těla a typu nemoci, ale je optimální zůstat na 1 teplou inhalaci denně.

Zvláštnosti léčby inhalací

Pro děti

Provádět inhalace nad pánev malým dětem je skutečný test pro rodiče a nebezpečí pro dítě. Koneckonců ne každé dítě může sedět tiše na jednom místě po dobu 10 minut a v nádobě je velmi horká kapalina. V tomto ohledu nebulizéry značně usnadňují rodičovskou práci - s jejich pomocí lze vdechnout i nejmenší dítě, protože v této době může hrát, sledovat filmy nebo dokonce spát. Důležité je, že děti mladší tří let inhalace s oleji jsou přísně kontraindikovány, a to i prostřednictvím kompresního nebulizéru.

Během těhotenství

Bez ohledu na to, jak moc se budoucí matka snaží sledovat své zdraví, a proto ji může předcházet zdraví budoucího dítěte, kašel a rýma. Neměla by se však bát, zda se uchýlí k inhalaci během těhotenství. Tento postup je bezpečný jak pro matku, tak pro plod - jedinou věcí je pečlivě dodržovat pravidla inhalace a zvláště pečlivě přistupovat k výběru léků a bylin přidávaných do inhalačního roztoku. Některé z nich, neškodné a užitečné v minulosti, mohou být škodlivé pro těhotnou ženu (jako je třezalka svatá nebo Karmolis kapky).

Kontraindikace

V případě výskytu následujících onemocnění je kontraindikován jakýkoliv typ inhalace:

 • srdeční onemocnění;
 • alergie;
 • hnisavý zánět sliznic;
 • pneumonie a astma v akutním stadiu;
 • predispozice k plicnímu krvácení.

Méně vzácné, ale neméně důležité, je zákaz vdechování olejů zaměstnancům průmyslových odvětví s vysokým obsahem různých prachů v emulzi vzduch-olej, což vede k tuhnutí prachu v plicích a průduškách.

Výsledky

Inhalace je účinná a přesto bezpečná metoda léčby. Odlišnosti v mnoha otázkách, tradiční medicína a tradiční lékařská praxe jsou v této otázce jedno: dýchací choroby ustupují při použití aerosolů éterických olejů.

Vdechování s éterickými oleji - pravidla pro efektivní použití

Užitečný článek o tom, jak správně a účinně inhalovat éterické oleje, recept na vaření aromasmey, aplikační techniky a pravidla.

Jedním z nejpopulárnějších způsobů, jak používat esenciální oleje v životě člověka, byla vždy inhalace. K tomuto účelu byly dříve používány aromatické stimuly, aromatické plíseň a aromatické tyčinky.

V moderních aromaterapiích se automaticky objevily difuzory a ultrazvukové aromatické lampy.

Z tohoto článku se dozvíte, jaké jsou výhody inhalace s esenciálními oleji, jaké typy inhalací jsou a jak je správně provádět k dosažení terapeutického účinku.

Inhalace s éterickými oleji

Z tohoto článku se naučíte:

Co je inhalace aromatickými oleji?

Inhalace je vdechování těkavých látek nosem nebo ústy.

Inhalace jsou: studené a horké.

Studené inhalace zahrnují:

 • aroma lampy
 • čajové lístky
 • ohřívače ventilátorů
 • aromamedalony
 • esenciální parfém - aplikace zředěných esenciálních olejů na kůži a oděv

Jak éterické oleje během inhalace?

Aromatické páry, které se uvolňují při inhalaci, nasycují vzduch malými částicemi, které se dostávají do dýchacího systému a mají léčivý účinek.

Jejich léčivý účinek na tělo se projeví během několika minut: léčivé látky, které obcházejí žaludek a játra, okamžitě vstupují do krve a lymfy. Tato metoda je přirozenější, fyziologičtější a účinnější.

Vdechování éterických olejů je řada užitečných akcí:

 • antibakteriální
 • protizánětlivé
 • regenerace
 • biomasy
 • uklidňující
 • tonikum
 • zvyšování místní a obecné imunity

Teplé inhalace s esenciálními oleji

Použijte horkou páru naplněnou éterickými oleji. Zvláště užitečné pro nachlazení, chřipku a kašel.

Technika:

 1. V nádobě s vodní párou přidejte maximálně 2 kapky esenciálního oleje.
 2. Zakryjte si hlavu a nádobu ručníkem, nastavte pohodlnou vzdálenost nad párou
 3. Dýchejte hluboko svým nosem, udržujte oči zavřené.
 4. Zvedněte ručník, zhluboka se nadechněte ústy, uvolněte ručník a pokračujte v dýchání nosem.
 5. Pokračujte v inhalaci, dokud se veškerý zápach neodpaří.
 6. Poté, co asi hodinu, zdržet se jíst a konzumovat různé nápoje, protože éterické oleje budou pokračovat v práci i po zákroku.
 7. Teplá inhalace může také sloužit jako parní lázeň pro obličej.

Po horkém vdechnutí otřete nohy (1-2 kapky) nezředěným esenciálním olejem používaným k inhalaci, noste teplé ponožky a neveďte ven po dobu 2 hodin.

Jak správně inhalovat - video

Inhalace s esenciálními oleji jsou studené.

Tento typ inhalace se používá, když jsou kontraindikovány horké inhalace.

Mohou být použity v jakémkoliv prostředí (odstranit "obruč" z chrámů, zatímco v davu, nebo "čichat" trestný čin okamžitě "pod nosem" pachatele).

Technika:

 1. Vložte 1-2 kapky oleje na kapesník, papírový ubrousek nebo aroma květ, nebo přineste povrch aromatického medailonu blízko nosu.
 2. První možnost - Take 21 deep breaths, následované 7 krátkými dechy. Opakujte postup třikrát s přestávkou 2-5 minut.
 3. Druhá možnost - Inhalovat vůni nosu při střídavém vdechování výparů přes pravou nebo levou nosní dírku. Dýchejte hluboce a klidně. Trvání 7-10 minut.
 4. Vůně nevdechujte přímo z láhve!

Vezměte si malý vícevrstvý kus gázy nebo látky, namočte jej do povzbuzujícího esenciálního oleje a upevněte jej před ventilátorem. Ventilátor se zapne a vypne. tam je radostná nálada, únava, apatie a podráždění zmizí.

Aromatické lampy nebo dávkovače aroma

To je jeden z nejstarších, známých a běžných typů aromaterapie.

Starověká kuřácká místnost s aroma se jmenovala „Hume“ (Pán ohně)

Nejčastěji je aroma lampa keramická (kovová, kamenná) nádoba skládající se ze dvou částí.

 1. Teplá voda se nalije do horní nádoby, do které se přidá několik kapek esenciálních olejů (2 kapky na 5 m 2)
 2. Po tom, svíčka svítí v dolním oblouku, postupně se zahřívá dno mísy.
 3. V důsledku tak pomalého ohřevu vody se místnost rovnoměrně nasytí vůní éterického oleje.

Technika se provádí s zavřenými okny a dveřmi. Doba inhalace - od 20 minut do 3 hodin (průměr - 45 minut), ale měla by být postupně zvyšována.

Dnes mohou být někteří kuřáci aroma přirovnáni k uměleckým dílům, jsou ozdobou interiéru.

Můžete si také zakoupit moderní ultrazvukové aromalampy, které jsou nejen ohnivzdorné, naplňují vzduch příjemnými vůněmi, ale mohou mít i světlo a být použity jako noční světlo.

Věnujte například pozornost ultrazvukové aromatické lampě Harper, která také zvlhčuje, osvěžuje a ionizuje vzduch.

Dodržujte pravidla používání éterických olejů při inhalaci, vezměte v úvahu všechny možné kontraindikace a tyto postupy vám přinesou neocenitelné přínosy pro zdraví.

A co je nejdůležitější, použití v aromaterapii - pouze přírodní éterické oleje.