Inkubační doba tuberkulózy

Tuberkulóza je onemocnění, které je pro společnost nebezpečné, protože mykobakterie, které vyvolávají onemocnění, mají zvýšenou rezistenci. Jaká je inkubační doba pro tuberkulózu - hlavní problém se týká lidí, kteří navštívili ložiska onemocnění nebo kontaktovali pacienty. To není překvapující, protože kontakt s infikovanou osobou je stále nejběžnějším způsobem infekce pomocí Kochovy hůlky.

Co je inkubační doba

Než začneme hovořit o inkubační době tuberkulózy u dospělých a dětí, je nutné objasnit pojem sám. Za inkubační doby lékaři znamenají časové období od okamžiku infekce těla s patogenním patogenem k prvním příznakům onemocnění. Je to inkubační doba, která pomáhá lékařům zjistit, jak těžké je onemocnění a jak rychle se šíří. Kromě toho je také možné určit formu tuberkulózy a stanovit nezbytnou dobu trvání terapie.

Patogeny tuberkulózy - Koch se drží pod mikroskopem

Trvání inkubační doby pro tuberkulózu

Tuberkulóza je infekční onemocnění způsobené bakteriemi rezistentními vůči kyselinám. Onemocnění je diagnostikováno u 30% lidí na planetě. To může ovlivnit různé orgány, ale to ještě často ovlivní plíce. Ale ne všichni lidé infikovaní Mycobacterium tuberculosis onemocní. Vývoj infekce je pozorován pouze s oslabením lidské imunitní obrany.

Podle statistik jsou počáteční příznaky onemocnění pozorovány 3-12 měsíců po infekci osoby. Kromě toho proces není ovlivněn věkem nebo pohlavím. Otevřená forma tuberkulózy se projevuje po 5-12 měsících po infekci a uzavřená forma - po 3-5 měsících.

Inkubační doba plicní tuberkulózy má svá specifika.

 1. Jak dlouho trvá inkubační doba tuberkulózy, závisí přímo na způsobu infekce, délce kontaktu s pacientem a počtu mykobakterií, které vstupují do těla.
 2. Během první poloviny roku jsou příznaky poměrně vzácné.
 3. Trvání asymptomatického období je přímo závislé na imunitě infikovaných a lokalizaci Kochových tyčinek.
 4. V této době je člověk v bezpečí pro životní prostředí a nemůže od něj dostat TB.
 5. Inkubace je škodlivá především pro většinu nakažených, protože během asymptomatického období se mykobakterie i nadále množí.
 6. Čím dříve se imunitní systém zabývá infekcí, tím lépe pro infikovanou osobu.
 7. Pokud se imunita nezvládne, pak zvýšení počtu mykobakterií a každé nové stadium latentního období onemocnění ohrožuje stále závažnější průběh onemocnění.
 8. Zpravidla je latentní období tuberkulózy u dětí nižší (WHO hlásí období 21 dní až 3 měsíce) a u některých kojenců se první příznaky mohou objevit bezprostředně po vstupu hole do těla.
 9. Latentní fáze uzavřeného typu onemocnění končí pravděpodobněji (za 3-5 měsíců) než otevřená (5-12 měsíců).
 10. Neskúsení odborníci však často užívají latentní formu tuberkulózy pro akutní respirační infekce.

Pokud vezmeme v úvahu procesy probíhající v orgánech, pak v latentním období jde imunitní systém proti bakteriím (makrofágy s Kochovým bacilem). Jakmile jsou mykobakterie v dýchacích orgánech, neutralizují se mikrofágy a vylučují se přes filtrační systémy těla. To je však možné pouze ve zdravém těle. V situaci, kdy se imunitní systém nezvládne, jsou makrofágy a mykobakterie zničeny průtokem krve v plicích.

I přes zhoršení situace má člověk stále šanci tuto infekci překonat. Ačkoli latentní období přechází do nové etapy, ještě není dokončeno. Vzhled prvního příznaku však ukazuje, že infekce je fixována v plicích. V tomto případě potřebujete pomoc dobrého lékaře a adekvátní léčbu. Nezapomeňte, že vlhké a chladné klima pomáhá snížit imunitní obranu těla. Zatímco přebytek slunce a esenciálních olejů sníží životaschopnost mykobakterií.

Slabost, apatie, bledost kůže - první známky tuberkulózy

Typické klinické příznaky tuberkulózy

Symptomatologie onemocnění bude přímo záviset na stadiu onemocnění a jeho formě. Mluví o třech fázích průběhu onemocnění:

 1. Infekce. Mycobacterium tuberculosis se dostává do těla a imunitní systém na ně reaguje. To se projevuje slabostí, nedostatkem chuti k jídlu, bezvýznamnou horečkou a často kašlem. V této fázi je organismus odhodlán vyrovnat se s infekcí nebo ne a v jaké formě projde nemoc (otevřená nebo latentní).
 2. Skrytá infekce nebo aktivní forma. Tato fáze nastane, pokud imunita tuto infekci nepřekonala. Kochova hůlka se množí a šíří tělem, tvoří více a více nových ohnisek v různých orgánech. S extrapulmonální patologií trvá tato fáze déle.
 3. Rekurentní infekce nebo otevřená forma onemocnění. V jednom orgánu je koncentrace léze, která se nakonec aktivně rozpadá. Během tohoto období je pacient nebezpečím pro své okolí.

Počáteční příznaky nemoci mají zpravidla takové projevy:

 • změna chuti;
 • úzkost;
 • závratě;
 • slabost a apatie;
 • pocení v noci;
 • trvalý nárůst teploty na 37-38 stupňů;
 • obecná bledost integument na pozadí nezdravého červenat.

Lidé často obviňují takové příznaky chronické únavy nebo nástupu nachlazení, čímž zdržují návštěvu u lékaře po celý měsíc. Taková indiskrece umožňuje postupovat nemoc, což značně komplikuje další terapii.

Specifičnost symptomů bude také záviset na typu onemocnění. Zánět hrudních lymfatických uzlin je tedy často doprovázen příznaky intoxikace. Diseminovaný typ - intoxikace, ložiska a dutiny v dýchacích orgánech. Při fokální tuberkulóze se v jedné části plic tvoří ložiska. Infiltrace je charakterizována zánětem tkáňových buněk a degenerací fibro-kavernózních tkání. Pokud jde o miliatrovanou tuberkulózu, je doprovázena poškozením orgánů a těžkou intoxikací.

Primární symptomy nemoci nejsou okamžitě pozorovány. Jedna etapa může trvat roky. Ale s rozvojem nemoci se objevuje nárůst lymfatických uzlin, kašel (trvá déle než 2 týdny, mění se ze suchého na mokrý, pak sputum, objevuje se krev), dušnost, bolest v hrudníku, cefalgie, ztráta chuti k jídlu a znatelný úbytek hmotnosti.

Bohužel, počáteční příznaky tuberkulózy nelze pro takové patologie označit za typické. Pozdější symptomy umožňují přesně diagnostikovat nemoc na základě anamnézy, ale také naznačují pozdní stadium nemoci a její zvlášť závažný průběh.

Mantoux test pomáhá diagnostikovat onemocnění u dětí a dospívajících

Diagnostické metody

Pro zjištění patologie v raném stádiu a v latentním období pomáhá preventivní diagnostika tuberkulózy. U dětí a dospívajících pomáhá tuberkulinový test Mantoux nebo Diaskintest diagnostikovat nemoc. Pro dospělé bude radiografie účinnější.

Latentní období je špatně stanoveno pomocí Mantoux testu. Je pravděpodobné, že test nebude vykazovat pozitivní odpověď. Je však možné obdržet pochybnou odpověď, která je základem pro stanovení dalších diagnostických opatření k určení přítomnosti tuberkulózní infekce v lidském těle. Mezi nimi jsou:

 • Ultrazvuk;
 • CT a MRI;
 • radiografie;
 • bronchoskopie (někdy s biopsií);
 • obecný a biochemický krevní test;
 • biofluidní testy (moč, sputum);
 • mikrobiologické vyšetření mykobakterií;
 • odborné konzultace, vyšetření, historie.
Pro diagnostiku tuberkulózy u dospělých je vhodnější radiografie.

Nejnovější krevní testy nyní zahrnují screening, ELISA, PCR, IGRA a QuantiFERON-TB Gold. Tyto studie analyzují biomateriál pro přítomnost protilátek, který umožňuje identifikovat typ bakterií, typ onemocnění a pomáhá určit prognózu. Po úplné diagnóze je učiněn závěr s úplným popisem onemocnění a osobě je přiřazena charakteristika "aktivní vysílač" nebo "nosič".

Když je detekován otevřený typ onemocnění, je pacient okamžitě umístěn do TB výdeje, protože po skončení inkubační doby tuberkulózy je schopen infikovat ostatní. Současně jsou jeho příbuzní nutně vyšetřováni, po kterých jsou preventivně léčeni a pacient sám prochází rehabilitací. Pokud byla zaznamenána uzavřená forma onemocnění, je pacient registrován a předepsána preventivní léčba.

Inkubační doba plicní tuberkulózy

Bez ohledu na moderní úspěchy medicíny dosud nebyl vyřešen problém výskytu tuberkulózy. I přes pokrokové inovativní přístupy k léčbě dochází k většímu rozšíření tohoto plicního onemocnění, které je považováno za zvláště nebezpečné pro lidské zdraví. Vzhledem k vysoké prevalenci téměř 33% světového společenství roste potřeba zvyšování povědomí o průběhu a délce inkubační doby pro plicní tuberkulózu. V případě včasného zjištění charakteristických symptomů je možné zabránit vzniku nevratných účinků na organismus až do fatálního výsledku. Hlavním měřítkem pro vyrovnání procenta populace postižené tímto onemocněním je projev zvýšené pozornosti, která přímo souvisí se stanovením inkubační doby tuberkulózy u dospělých a dětí.

Podstata nemoci

Tuberkulóza je onemocnění infekčního charakteru výskytu, které se projevuje jeho postupným vývojem v plicích. Základními faktory vyvolávajícími vznik onemocnění jsou infekční patogeny, jako jsou mykobakterie. V lékařské literatuře se tyto mikroorganismy nazývají Kochovy tyčinky.

Riziko získání tuberkulózy je jednoduše elementární. Tato skutečnost je způsobena okamžitým pronikáním patogenních mikroorganismů do lidského těla při současné tvorbě a výskytu procesů, které destruktivně ovlivňují životně důležité orgány. Zejména otevřená forma tuberkulózy během inkubační doby vyvolává zrychlené šíření onemocnění vzduchovými kapičkami, což ovlivňuje zejména další průběh inkubační doby. Nebezpečí přenosu bakterií vzdušným prostorem je způsobeno absencí speciálně organizovaných podmínek a vytvořeného prostředí.

Aby bylo možné se nakazit, stačí jen být ve stejné místnosti s nakaženou osobou nebo sdílet věci, které patří potenciálnímu pacientovi lékárny tuberkulózy.

Ve většině případů destruktivní průběh tuberkulózy ovlivňuje stav plic a jejich dutinu. Existují však případy patologického vývoje v oblasti jiných vnitřních orgánů, které mají destruktivní vliv na jejich funkčnost a integritu. Také často představují porážku mnoha systémů těla.

Dnes je v lékařské praxi obvyklé rozlišovat takové patologické formy tuberkulózního projevu:

Charakteristickým znakem otevřené formy je možnost šíření infekčních patogenů ve vzduchu. Právě tento projev tuberkulózy způsobuje masovou infekci. Uzavřená varianta vývoje tuberkulózy je poznamenána nepřítomností patogenních mikroorganismů, které se šíří infikovanou osobou do vzdušného prostoru.

Různé formy tuberkulózy mají zcela jiné příznaky a příznaky onemocnění těla. Pro otevřenou formu je tedy tvorba hmotností sputa a jejich vylučování zvláštní, v důsledku čehož Kochovy tyčinky opouštějí tělo.

Provádění lékařského komplexu opatření v souvislosti s různými formami tuberkulózy by mělo být prováděno s ohledem na možné důsledky:

 • Otevřená forma musí být odstraněna zejména lékařskými silami v rámci zdravotnického zařízení prostřednictvím aktivního zavádění léčiv a používání pomocných postupů.
 • Pro uzavřenou formu stačí poskytnout léčbu v rámci domácího pobytu s přesnou implementací instrukcí a doporučení ošetřujícího lékaře.

Inkubační doba onemocnění

Časový interval, od kterého jsou Kochovy tyčinky umístěny v lidském těle, umístěném v plicní oblasti a jejichž dokončení je přímo spojeno s nástupem primárních symptomů charakteristických pro studované onemocnění, se nazývá inkubační doba.

Toto časové období dává pochopení, jak dlouho jsou mykobakterie uchovávány v těle pacienta a jakou specifickou rychlostí zničí integritu dutin plic. S takovými znalostmi je ošetřující lékař schopen posoudit nejen závažnost onemocnění, ale také specifickou formu, jakož i čas potřebný pro léčbu a konečné zotavení těla. S takovou diagnózou se berou v úvahu individuální charakteristiky těla pacienta, které se přímo projevuje na úrovni projevu imunitní ochranné funkce, její schopnosti odolat produkci mykobakterií a stupni napadení plicních dutin:

 • Vzhledem k průměrným údajům u dospělých pacientů a dětí je třeba hovořit o nástupu primárních symptomů po mezeře 3–12 měsíců poté, co Kochovy tyčinky vstoupí do těla.
 • Otevřená forma onemocnění se projevuje po 5-12 měsíčním období, zatímco uzavřená forma po 3-5 měsících.

Je třeba poznamenat, že je poměrně problematické určit dobu trvání inkubační doby, a zejména fázi jejího ukončení. Tato složitost je spojena s přítomností podobnosti symptomů studovaného onemocnění s jinými plicními chorobami. Proto je v případě příznaků neobvyklé povahy tak důležité, abyste okamžitě navštívili svého lékaře. Toto doporučení by mělo být přísně dodržováno jak pro děti, tak pro dospělé.

Pro inkubační dobu plicní tuberkulózy je charakteristická penetrace patogenních bakterií do dutiny dýchacího ústrojí, která na své cestě splňuje bezpečnostní bariéru ve formě imunitního ochranného systému. V případě stabilního fungování imunitního systému a absence chybných momentů při výkonu ochranné funkce, která mu byla svěřena, dochází k rychlé smrti Kochových tyčinek a dalšímu uvolňování bakterií do vzdušného prostoru.

Podobný vývoj událostí vede k ukončení tuberkulózního kurzu. Existuje však další scénář:

 1. Zejména pokud je imunitní ochranná funkce významně snížena, pak patogenní bakterie destruktivně ovlivňují integritu dutiny dýchacích orgánů, což má za následek infekční vývoj.
 2. Mykobakterie vstupují do krevního oběhu, díky čemuž se okamžitě šíří přes oslabené tělo, dosahují plic a vyvolávají v nich zánětlivý proces.
 3. Pouze po určité době dochází k inkubačnímu období pro konec plicní tuberkulózy, v důsledku čehož infikovaná osoba zaznamenává přítomnost primárních příznaků přítomnosti onemocnění tuberkulózy, které se již aktivně vyvíjí v dýchacích orgánech.

Různé formy tuberkulózy způsobují různé trvání jejího vývoje v lidském těle. Proto délka inkubační doby dává ošetřujícímu lékaři jasnou představu o situaci dýchacího ústrojí, jakož i proveditelnosti konkrétního zdravotnického komplexu, který by měl být ihned po diagnóze uveden do praxe.

Inkubační doba tuberkulózy u dospělých, spojená s rozšířením mykobakterií v dýchacím systému, je poznamenána absencí procesu izolace patogenních bakterií do vzdušného prostoru.

Tato funkce určuje absenci konceptu infekce konkrétní infikované osoby. Navíc, i v přítomnosti negativního testu Mantoux, který byl získán v době inkubační doby, nelze vyvodit závěry o absenci tuberkulózy. Tento výsledek pouze ukazuje, že není možné určit zánětlivý proces vzhledem k přítomnosti raného stadia vývoje. Nemoc je diagnostikována pouze v případě projevu primárních symptomů.

Jak rychle jsou viditelné první příznaky tuberkulózy? - inkubační doba

Tuberkulóza je jednou z nejčastějších nemocí. Počet lidí, kteří je trpí, neustále roste. Patologie je navíc náchylná k rychlé progresi. Aby se zabránilo závažným komplikacím a infekcím velkého počtu jedinců, měla by být provedena včasná diagnóza. Detekce tuberkulózy co nejdříve umožňuje zvýšit šanci na příznivou prognózu.

Jaká je inkubační doba?

Inkubační doba je časové období, které odráží období od počátečního vstupu patogenu tuberkulózy do lidského těla, až po první projevy onemocnění.

Odráží odhadovaný čas pobytu patogenu v těle a očekávanou závažnost patologického procesu. Kromě toho se podle jejího průběhu předpokládá možný účinek léčby. V průměru trvá tři měsíce až jeden rok. Jeho charakter a průběh závisí na pohlaví, ale věk pacienta a stav imunitního systému hrají velkou roli.

Jeho průběh je snadno zaměnitelný s jinými patologiemi, což komplikuje následnou léčbu a možný výsledek.

Inkubační doba v různých formách

Plicní tuberkulóza

Tuberkulóza v plicní tkáni trvá inkubační dobu 4 týdny až rok. V závislosti na stavu imunity může jeho trvání trvat až 3 roky.

Inkubační doba tuberkulózy lokalizovaná v plicní tkáni je charakterizována následujícími specifickými projevy:

 • Jeho trvání bude záviset na etiologickém faktoru, době kontaktu osoby s patogenem, objemu bakteriálních agens, které vstoupily do vnitřního prostředí.
 • Průměrná doba je šest měsíců. Asymptomatické období závisí na imunitě osoby a lokalizaci oblasti plicní tkáně, ve které mykobakterie poklesly.
 • Trvání latentního průběhu tuberkulózy uzavřeného typu trvá méně než u otevřeného typu.
  V latentním období pokračuje reprodukce bakteriálních agens.

Plicní tuberkulóza je ve většině případů asymptomatická, detekce ve stadiu asymptomatického průběhu je extrémně vzácná. Pouze retrospektivně se hodnotí počáteční symptomy, které jsou inkubační dobou, při hodnocení a předpokládané době infekce v těle.

Může se mírně lišit v otevřených a uzavřených formách. V prvním případě je čas asymptomatického průběhu snížen. Ve druhém případě se klinické projevy vyskytují o něco dříve. Může být exprimován ve formě kliniky podobné akutním respiračním virovým infekcím.

Pacient si všimne slabosti, slabosti, mírného zvýšení teploty. Příznaky charakteristické pro tento stav, zpravidla postupně postupující. Jeho průběh není charakterizován obdobími úlevy od pohody bez specifické léčby.

Extrapulmonální tuberkulóza

Trvání skrytého stavu v této formě může mít značné výkyvy. To je způsobeno orgány, ve kterých se infekce vyskytla, stupněm její vaskularizace a stavem imunitních sil. Je téměř vždy asymptomatická. První projevy onemocnění se mohou projevit na pozadí významné celkové léze. První příznaky by měly být připsány zhoršené funkci těla, změnám laboratorních parametrů.

Metody včasné diagnostiky tuberkulózy

Včasná diagnostika tuberkulózy umožňuje provádění instrumentálních a laboratorních diagnostických metod, které umožňují identifikovat patologii před časem klinických projevů. Mezi nimi jsou:

Mantoux test

Metoda určuje přítomnost mykobakterií v těle, během reakce imunitního systému s tvorbou protilátek. To umožňuje lékaři podezřívat latentní průběh infekce a zabránit jeho dalšímu postupu. Metoda má nevýhody ve formě falešně pozitivní reakce u očkovaných lidí.

Diaskintest

Moderní způsob detekce tuberkulózy. Používá se k vyloučení patologie nebo k potvrzení u osob s primární infekcí, přítomností manta testu, který je větší než 6 mm, a dynamického zvýšení papulárního prvku bez dalších klinických projevů.

Jeho výhodou je vysoká citlivost, téměř úplná absence falešných výsledků a možnost použití u dětí od prvního roku života.

Kvantifikovaný výzkum

Tuto studii provádějte, pokud má pacient alergickou reakci na složky Diaskin-testu, stejně jako přítomnost výrazného stavu imunodeficience, což je kontraindikace k provedení výše uvedených metod. Je to naprosto bezpečné, v současné době pro něj neexistují žádné kontraindikace, jeho citlivost na mikrobakterie je v průběhu inkubační doby asi 99%.

Je možné detekovat tuberkulózu v inkubační době?

Tuberkulóza v inkubační době nemá žádné strukturální změny a jiné změny, nemůže být detekována před vznikem symptomů. Současně, forma tuberkulózy nezáleží, uzavřená a otevřená tuberkulóza rovnoměrně dochází, dokud se příznaky neobjeví.

Vzhledem k neschopnosti detekovat tuberkulózu je potřeba včasné diagnostiky. K tomu se každoročně provádí neinvazivní studie - fluorografie. Detekce strukturálních změn v tkáních, která se poprvé objevila, by měla být považována za primární tuberkulózu.

Během inkubační doby je přípustné pouze podezření na specifický infekční proces, který nemusí mít strukturální změny v tkáních.

Včasné odhalení takové infekční nemoci je v současnosti hlavním zaměřením fytysitarie. To vám umožní vyloučit detekci tuberkulózy v pozdějších stadiích, kdy tělo tvoří nevratné patologické stavy.

Tuberkulóza: inkubační doba

✓ Článek ověřený lékařem

Tuberkulóza je infekční onemocnění, které postihuje téměř celou planetu. Patologie může ovlivnit tělo dospělých i dětí. Tuberkulóza má zpravidla vliv na plíce, ale onemocnění může postihnout i kosti, střeva a lymfatické uzliny osoby. Abychom měli představu o této nemoci, je nutné se seznámit s její inkubační dobou.

Tuberkulóza: inkubační doba

Příčiny tuberkulózy

Onemocnění je přenášeno vzduchovými kapičkami. Když bakterie vstoupí do lidského těla, proniká okamžitě do plic. Zvláštnost tuberkulózy také spočívá v tom, že ne všichni se okamžitě stávají nositeli Kochových tyčinek. Pokud má pacient silný imunitní systém a je naprosto zdravý, pak když se bakterie dostanou do jeho těla, bakterie zemřou.

Způsoby infekce tuberkulózou

Poznámka! Pokud je oslaben imunitní systém, může i menší kontakt s patogenem vést k rozvoji tuberkulózy.

Hlavní faktory přispívající ke snížení imunitního systému jsou:

 • žijící v nepříznivých podmínkách;
 • jíst nezdravé jídlo;
 • nevyvážená výživa;
 • těžké napětí;
 • kouření a pití alkoholu;
 • dlouhodobá léčba léky;
 • přítomnost chronických onemocnění.

Kombinace alespoň několika z výše uvedených faktorů významně oslabí imunitní systém, což zase zvýší pravděpodobnost výskytu tuberkulózy.

Charakteristické příznaky

Existují případy, kdy je průběh tuberkulózy asymptomatický. Pacient si zpravidla neuvědomuje patologii až do doby, kdy podstoupí rentgenové vyšetření, na jehož základě lékař toto onemocnění detekuje. Lidé si často zaměňují TB s ARVI, protože mají podobné symptomy.

Hlavní příznaky tuberkulózy

Jak se tuberkulóza projevuje v rané fázi vývoje:

 • zvýšené pocení během spánku;
 • blanšírování kůže;
 • ostrý úbytek hmotnosti;
 • špatná chuť k jídlu;
 • poruchy spánku;
 • celková letargie těla;
 • zvýšená teplota (ne vyšší než 37 stupňů).

Vývoj patologie v pozdějším stádiu je doprovázen silným kašlem s nebo bez sputa a krátkým dechem. Ve vzácných případech může mít pacient krev v sputu nebo bolest v hrudníku, která je zhoršena kašlem. Plíce jsou součástí lidského těla, které nejčastěji postihuje tuberkulózu. Může se však rozšířit i do ledvin, střev a dalších orgánů. Ve vzácných případech postihuje nemoc pacienta kůži.

X-ray osoby trpící tuberkulózou

Jak ukazuje praxe, při absenci řádného léčení nebo nedodržení doporučení ošetřujícího lékaře je každý druhý případ fatální. Ale to je jen v případě, že nejsou přijata žádná zdravotní opatření.

Inkubační doba

Chcete-li začít, jedná se o samotný termín. Lékaři říkají inkubační dobu, že časové období, které začíná okamžikem infekce organismu s mykobakteriemi, a končí výskytem prvních příznaků nemoci. Vzhledem k inkubační době mohou lékaři určit závažnost a rychlost šíření nemoci. Je tedy možné nejen rozpoznat formu tuberkulózy, ale také určit dobu léčby.

Příznaky tuberkulózy se objevují po 3-12 měsících od okamžiku infekce

Podle statistik se první příznaky tuberkulózy objevují po 3-12 měsících od okamžiku infekce těla. A to nezávisí na pohlaví nebo věku pacienta. Otevřená forma tuberkulózy se začíná projevovat přibližně 5-12 měsíců po infekci a uzavřená forma - 3-5 měsíců po zasažení Kochova bacillu.

Poznámka! Navzdory rozvoji moderní medicíny je stanovení dokončení inkubační doby poměrně komplikovaným procesem. První příznaky mohou být snadno zaměněny za další plicní onemocnění, například za rozvoj virové infekce. V tomto případě pouze včasná návštěva u lékaře pomůže identifikovat nemoc v raném stádiu vývoje, kdy ji můžete vyléčit.

Jak zjistit tuberkulózu

Po požití bakteriemi působí imunitní systém a pokud je dostatečně silný, Kochova hůlka brzy zemře. Potom mrtvé bakterie přirozeně opustí lidské tělo. To vede k zastavení vývoje onemocnění. Ale pokud má pacient slabý imunitní systém, pak bakterie nezemřou, ale začnou se aktivně šířit po celém těle, v důsledku čehož se infekce vyvíjí.

Pak se vše děje následovně: poté, co se bakterie dostanou do krve, rychle se šíří po celém těle, včetně plic, kde spouští rozvoj zánětlivého procesu. O několik měsíců později, když je doba inkubace u konce, si pacient všimne projevu podezřelých symptomů. Jedná se o příznaky tuberkulózy postihující plíce nebo jiné orgány.

Diagnostika

Když se objeví první příznaky tuberkulózy, okamžitě vyhledejte lékaře. Není třeba čekat na ukončení inkubační doby. Diagnózu lze stanovit vizuální kontrolou. Za prvé, to zahrnuje kontrolu lymfatických uzlin pro přítomnost nafouknutí. Poté lékař pošle pacienta na rentgen hrudníku. Existují i ​​jiné diagnostické metody, které vám umožní stanovit tuberkulózu. Hlavní jsou uvedeny níže.

Tabulka Hlavní diagnostická opatření pro tuberkulózu.

Pokud nemoc neměla plíce, ale řekněme, zažívací orgány, pak by měl být proveden koprogram a ultrazvuk. Můžete také potřebovat poradenskou pomoc od gastroenterologa. S porážkou pohybového aparátu lékaři obvykle předepisují artroskopii postižené oblasti nebo CT páteře. Ve vzácných případech může onemocnění postihnout kůži, takže gastroenterolog již zde nepomůže - musíte se poradit s dermatologem.

Tuberkulóza kostí a kloubů

Jak se léčí?

Poté, co lékař provede diagnózu, vybere nejlepší léčbu pro pacienta. Stojí za zmínku, že se jedná o dlouhý a extrémní proces, pacient je nucen užívat určité léky po dobu 6 měsíců nebo déle. Ale to nekončí, protože pokud pacient dříve kontaktoval jiné lidi, pak jsou s největší pravděpodobností infikováni. V tomto případě je nutné provést průzkum všech příbuzných, přátel a dalších lidí, kteří s pacientem komunikovali. To vám umožní identifikovat nemoc předem a začít přijímat speciální léky proti tuberkulóze.

Existují speciální faktory, které komplikují proces léčby. Především je to zvýšená odolnost bakterií vůči některým lékům proti tuberkulóze. Pro identifikaci takové rezistence je nutné provést mikrobiologickou analýzu podle výsledků, které lékař zvolí pro další léčbu. Kromě silných chemoterapeutických léků lékaři často předepisují imunomodulační látky pacientům, jejichž hlavním úkolem je zlepšit imunitní systém. Také jako další opatření, respirační gymnastika a fyzioterapie jsou předepsány.

Poznámka! Ve vzácných případech, kdy onemocnění postupuje rychle, může být nutná operace. V tomto případě lékaři odstraní postiženou část plic a kromě tradiční léčby musí pacient vzít léky, aby se rychle zotavil z operace.

Obecné zásady léčby pacientů s tuberkulózou

I přes veškerou závažnost a nebezpečí onemocnění umožní detekce tuberkulózy v rané fázi vývoje její úplné vyléčení. Proto pokud zjistíte jakékoli podezřelé příznaky, které byly zmíněny výše a které nejdou pryč po dobu 10-14 dnů, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Včasná diagnostika a včasná léčba pomohou vyhnout se nepříjemným následkům.

Preventivní opatření

Je mnohem snazší předcházet nemoci než vyléčit. Toto pravidlo lze také přičítat tuberkulóze. Realizace preventivních opatření zabrání rozvoji této patologie. Především je nutné pravidelně zkoumat hrudník. K tomu, fluorografie. Lékaři doporučují držet to ne více než jednou za rok. Prevence u dětí zahrnuje Mantoux test.

Také děti jsou očkovány. Pokud je novorozenec zcela zdravý, pak přibližně 3-5 dní po porodu, dostane vakcínu BCG (léčivou vakcínu proti tuberkulóze, která je vyrobena z kmene bacil tuberkulózy krávy). Má-li dítě kontraindikace vakcíny, měla by být zlikvidována.

Zdravý životní styl je dalším způsobem, jak zabránit rozvoji tuberkulózy. Jedná se o plnou a vyváženou stravu. Denní strava musí zahrnovat potraviny bohaté na vitamíny, bílkoviny a tuky. Musíte použít vše, co má pozitivní vliv na stav imunitního systému. Kromě výživy lékaři doporučují pravidelné cvičení. To neznamená, že by se každý měl zabývat váhami v posilovně. Existuje mnoho alternativ, například běhání v dopoledních hodinách nebo cyklistika, návštěva bazénu a tak dále.

Zdravý životní styl je velmi důležitý.

To vše společně posílí vaše tělo s tím, že šance na přežití v hůlce Kochu prakticky nezůstane!

Jak dlouho trvá inkubační doba tuberkulózy?

Inkubační doba tuberkulózy je doba mezi infekcí v těle a prvními příznaky jejího projevu. Každá choroba má své vlastní charakteristiky inkubační doby, které jsou z velké části způsobeny rychlostí reprodukce mikroorganismu, který ji způsobuje.

Mechanismus přenosu patogenu

Tuberkulóza označuje infekční typ onemocnění, jehož původcem je mykobakterium (Kochovy tyčinky), které postihuje tělo, nejen člověka, ale také zvířata.

Tento typ mikrobů je přenášen následujícími způsoby:

 • prostřednictvím vzduchových kapiček při komunikaci s pacientem s plicní tuberkulózou v aktivní formě;
 • kontakt, po kterém je kožní onemocnění;
 • hematogenní znamená infekci skrze krev, která vede k jejímu pronikání do různých orgánů;
 • potraviny zahrnují infekci prostřednictvím potravin.

Po kontaktu s mikroorganismem nemusí dojít k infekci. Infekce může být v těle po jiné časové období, ale nezmění se v nemoc. Toto je velmi kvůli stavu obrany těla.

Kolik tuberkulózy se projevuje po infekci

Inkubační doba pro plicní tuberkulózu může být od několika týdnů do 2-3 měsíců.

Současně, po které době se tuberkulóza projevuje, do značné míry závisí na tom, jak se mykobakterie dostanou do těla a v jakém množství, jak starý člověk je, jaké je jeho pohlaví, stav jeho imunity atd.

Primární poškození orgánů bakteriemi nastává během prvních 3-12 týdnů.

V tomto období je obtížné tuto infekci identifikovat, protože centrum zánětu nemá čas na vytvoření, proto není na rentgenovém snímku vidět. Výsledek testu Mantoux bude také negativní.

Odpověď na otázku, jak identifikovat bakterie v této fázi, můžeme říci, že existuje pouze jedna cesta. K určení přítomnosti onemocnění je možné pouze pomocí specifického tuberkulinového testu, který umožňuje detekci protilátek proti tuberkulóze.

Pokud má člověk silné tělo, může být infekce v klidovém stavu od 1 roku do několika let. Když je imunita oslabena, Kochova hůlka uplatňuje svůj negativní účinek, v důsledku čehož se vyvíjí tuberkulóza.

Příznaky a příznaky infekce tuberkulózy

Onemocnění plic je nemoc související se sociálními druhy, takže každý musí vědět, jak dlouho se tuberkulóza projeví a jaké jsou její příznaky.

Děti a starší lidé, stejně jako lidé z nepříznivého sociálního prostředí, jsou náchylnější k infekci mykobakteriemi. Uzavřené a otevřené formy se vyznačují různými příznaky. Uzavřený typ nemoci naznačuje přítomnost infekce v těle, ale nepředstavuje nemoc a není infekční.

S otevřeným průběhem plicního onemocnění dochází k silnému kašli se sputem na dlouhou dobu (více než 20 dní) a žádný typ léčby pomáhá zmírnit jeho útoky. Mezi další příznaky patří pocení v krku, zvýšení tělesné teploty na 37,5 °, pocení během spánku, vznik svalové bolesti, zvýšení lymfatických uzlin, bledost kůže, zvýšená únava těla, která se projevuje svalovou slabostí, apatií atd.

Tyto projevy se vyskytují v první fázi vývoje onemocnění, po kterém se hemoptýza spojuje. Symptomy plicní patologie jsou často přisuzovány virovým infekcím, které narušují včasnou léčbu nemoci a přispívají k jejímu zhoršení.

Záněty zánětu v jiných orgánech mají specifické symptomy. Inkubační doba pro tuberkulózu u dospělých s těmito typy onemocnění se také pohybuje od 2 týdnů do 1 roku. S porážkou mykobakterií se vyvíjí osteoporóza nebo artritida. U urogenitální tuberkulózy se zapálí ledviny, varlata, prostata u mužů nebo vejcovody u žen. Kochova hůlka, která ovlivnila mozek, vede k meningitidě. Vředy, puchýře doprovázejí tuberkulózní kožní onemocnění.

Příznaky tuberkulózy u dětí jsou výraznější než u dospělých, což je vysvětleno slabostí těla dítěte.

Často je však snadné zaměnit plicní onemocnění u dítěte se systémovým lupus erythematosus, protože symptomy obou patologií jsou podobné.

Je důležité správně a včas diagnostikovat nemoc. Máte-li podezření na tuberkulózu, lékař obdrží snímek rentgenového snímku a informace o pacientovi o poslední době; jako preventivní opatření by měl každoročně provádět vyšetření dýchacího ústrojí.

Možné komplikace a důsledky

Pokud léčba nebyla provedena včas, byla dokončena dříve nebo nebyla plně provedena, onemocnění může vyvolat vznik nebezpečných komplikací, jako je pleuritida, pneumonie, bronchiální tuberkulóza. Důsledkem onemocnění může být vznik kardiopulmonální insuficience, stejně jako šíření zánětu do jiných částí těla. Často zanedbaná forma nemoci je smrtelná. Hrozí nejen samotná tuberkulóza, ale i její důsledky.

Po ošetření musí člověk dbát na životní podmínky a osobní hygienu, dobrou výživu a cvičení, zůstat na čerstvém vzduchu.

Jak dlouho trvá inkubační doba plicní tuberkulózy od okamžiku infekce?

Vždy potřebujete přesně vědět, co je inkubační doba pro tuberkulózu. To pomůže rychle identifikovat nemoc, pokud jste měli kontakt s nemocnou osobou. Ale nejdřív se podívejme, co znamená slovo tuberkulóza.

DŮLEŽITÉ! Věštkyně Nina: "Peníze budou vždy v hojnosti, pokud budou pod polštářem."

Příčiny tuberkulózy

Jedná se o infekční onemocnění, které bylo jednou z hlavních příčin smrti na celém světě. Příčinou onemocnění je mikrobakterium tuberkulózy. Bakterie, které způsobují onemocnění, se šíří přes dýchací orgány ve formě mikroskopických kapiček, které člověk s tuberkulózou produkuje.

Při kašlání, mluvení nebo kýchání se do vzduchu dostanou malé kapky s bakteriemi a zůstanou v ní několik hodin. Šíření z osoby na osobu pomocí vzduchových kapiček bakterie obvykle infikují plíce.

Tuberkulóza je velmi nakažlivé onemocnění, které se přenáší kašlem a kýcháním. Téměř 1/3 světové populace je nakaženo onemocněním, které zabíjí téměř 3 miliony lidí ročně. Tuberkulóza zabíjí více lidí než jakékoli jiné infekční onemocnění na světě.

Příznaky a příznaky infekce tuberkulózy

U pacientů se může vyskytnout asymptomatická nebo neexprimovaná progrese onemocnění. Příznaky nemoci mohou být detekovány během jednoduchého fyzického vyšetření. Ty mohou zahrnovat indispozici, ztrátu hmotnosti a noční pocení. Většina pacientů s tuberkulózou má plicní onemocnění. Extrapulmonální léze se vyskytují u pacientů s imunodeficiencí.

 • ranní kašel (někdy s hemoptýzou, krev ve sputu);
 • bolest na hrudi;
 • dušnost;
 • noční pocení.

Tuberkulóza se obtížně diagnostikuje, protože tyto příznaky a symptomy jsou také pozorovány u následujících onemocnění:

 1. Pneumonie (můžete jít do kavitace a podobá se tuberkulóze na rentgenovém snímku hrudníku).
 2. Alergická bronchitida (vyznačená zánětlivými granulomatózními ložisky v průduškách).
 3. Mentální anorexie, diabetes mellitus, hypertyreóza (chronická malátnost, únava a celkové vyčerpání těla).
 4. Lymfadenopatie (může to být také lymfom).

Tuberkulóza může postihnout různé části těla. Ale především tuberkulóza je plicní onemocnění. Infekce se však může šířit krví (z plic do všech orgánů v těle). To znamená, že onemocnění se může vyvinout v pohrudnici (sliznici plic), kostech, močových cestách a genitáliích, střevech a dokonce i v kůži. Lymfatické uzliny v krku se také mohou nakazit. U dětí se často vyvíjí tuberkulózní meningitida. Tato forma onemocnění je život ohrožující stav. Je to možná smrt.

Mechanismus přenosu patogenu

Tuberkulóza je přenášena převážně ve vzduchových kapičkách. K infekci dochází po inhalaci bakterie tuberkulózy ve formě mikroskopických kapiček, které osoba s tuberkulózou uvolní. Přenos však může být realizován mechanicky. Mechanismus tuberkulózy odkapávací infekce. Kvapky ložisek onemocnění jsou tvořeny dýchacími orgány během kašle, plivání, kýchání, mluvení, zpěvu a dalších respiračních činností:

 1. Při kašli je přibližně 3500 kapek. Když jsou rozptýleny v prostoru a odpařeny na malé částice, nazývají se kapičková jádra. Jakmile jsou v těle, tato jádra mohou zůstat životaschopná po velmi dlouhou dobu.
 2. Přímé podání přes kůži. Plicní tuberkulóza Mycobacterium může proniknout hluboko do těla přímou inokulací kůží. Může být užíván lékaři nebo zdravotní sestrou během lékařských zákroků, například při odběru krve pro analýzu nebo injekci.

Poté se bakterie rychle šíří krví. Pokud je imunitní systém zdravý, infekce zůstane spící, nevyvíjí se. Může být přítomen v těle několik měsíců nebo dokonce let. Když se však imunitní systém oslabuje, může se projevit.

Tuberkulóza není přenášena z domácností. Například nádobí a další předměty používané pacienty.

Jaká je inkubační doba?

Tuberkulóza začíná rychlým dělením bakterií. Výsledkem je, že inkubační doba tuberkulózy trvá několik měsíců až rok. Během této doby se vyvíjejí aktivní příznaky onemocnění. Během 2 až 12 týdnů vystavení bakteriím se však může u plic objevit primární infekce. Tato infekce je asymptotická, to znamená, že se v žádném případě neprojevuje.

RTG hrudníku v této době neindikuje žádnou infekci v plicích. Jediný způsob, jak detekovat infekci, je tuberkulinový test, který hledá protilátky proti bakterii tuberkulózy. Tento test může úspěšně potvrdit přítomnost infekce, pokud je pacient v kontaktu s pacienty s tuberkulózou. Primární infekce je zpravidla proti lidskému imunitnímu systému během 6-8 týdnů po vystavení bakteriím. Jedná se o inkubační dobu primárního typu tuberkulózy.

U dospělých je ochrana o něco silnější. Ale lidé s oslabeným imunitním systémem, dětmi a staršími se nemohou sami chránit před infekcí. V takových případech musí léčba úplně vymýtit infekci. Pokud se infekce v počátečním stadiu neošetřuje, mohou se později objevit aktivní symptomy (během života osoby).

U zdravého jedince se může aktivní tuberkulóza rozvinout po 10 letech klidu, zatímco lidé s oslabeným imunitním systémem se mohou vyvíjet mnohem rychleji.

Tuberkulóza bakterie zůstávají spící po dlouhou dobu. Infekce udeří, když imunitní systém těla snižuje jeho ochranné funkce. Pokud se infekce rozšíří do jiných orgánů než do dýchacího systému, bude zapotřebí složitější zdravotní péče.

Diagnostická opatření

Pokud se objeví příznaky plicní tuberkulózy, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Aby bylo možné identifikovat nemoc, není třeba čekat na inkubační dobu tuberkulózy. Lékař provádí fyzické vyšetření, včetně kontroly otok lymfatických uzlin. Pro další vyšetření je třeba provést rentgen hrudníku.

Dalším krokem je lékařský test. Existují pouze dva z nich - kožní test a krevní test.

Testování kůže je nejběžnějším a méně nákladným způsobem, ale vyžaduje několik návštěv u lékaře. Lékař nebo zdravotní sestra pod kůži injikuje velmi malé množství proteinu tuberkulózy. Místo vpichu může být mírně svědivé, ale je důležité, abyste jej nepoškrábali. Pokud to pacient provede, výsledky testu budou zkreslené.

Konečný verdikt je znám za 2-3 dny. Onemocnění je hodnoceno edémem. Postupujte takto:

 • otok 5 nebo více milimetrů - znamení infekce tuberkulózou;
 • mírné zarudnutí v místě vpichu injekce je normou, která není známkou infekce tuberkulózy.

Pokud může být několikanásobná návštěva v nemocnici problém, předepíše se krevní test. Lékař nebo zdravotní sestra vezme vzorek. Je poslán do laboratoře. Výsledky krevních testů jsou obvykle připraveny do 24 hodin.

Možné komplikace a důsledky

Neléčená tuberkulóza často vede k smrti. I když je toto onemocnění léčeno, může způsobit poškození plic, což ztěžuje dýchání nebo vede k plicní insuficienci.

Onemocnění se může rozšířit do jiných orgánů a způsobit poškození.

Vyhnete se plicní tuberkulóze tím, že se vyhnete kontaktu s nemocnými lidmi. Někdy je to nemožné. Například, když pracujete v nemocnici, pečovatelském domě. V těchto místech je vysoká pravděpodobnost smluvní plicní tuberkulózy.

Infekce se často vyskytuje, když je někdo v rodině nemocný. To je nejnebezpečnější otevřená forma onemocnění. Aby nedošlo k nakažení, je nutné se vyhnout dlouhým časům v uzavřených prostorách s nemocným člověkem. Je nutné místnost často větrat a vždy nosit masku.

Je smysluplné zjistit, jak dlouho trvá inkubační doba tuberkulózy, protože každý, kdo je ohrožen, by měl být vyšetřen na přítomnost onemocnění.