Operace opravy nosní přepážky: chirurgické, laserové

Nosní přepážka je deska rozdělující nosní dutinu na dvě poloviny. Má dvě složky - kost a chrupavku.

Člověk, stejně jako každý živý tvor, je symetrický pouze na první pohled. Při bližším zkoumání uvidíme různé druhy odchylek od přísné symetrie. Stejně jako u nosní přepážky. Pouze 5% obyvatelstva má ideální oblast, která se nachází přesně uprostřed.

Proč je tedy rovnání operace jedním z nejčastěji prováděných chirurgických zákroků v ORL nemocnicích?

Příčiny odchylky nosního septa

Existuje několik důvodů pro tuto anomálii. To je:

 • Fyziologické příčiny K zakřivení dochází, jak tělo roste. Různé části mají různou míru růstu. Například, chrupavčitá část roste rychleji než kost, protože je nedostatek prostoru, je ohýbána jedním směrem nebo jiným směrem, na okraji kostní části a chrupavkových klíčků - rostou hřebeny a hroty.
 • Kompenzační důvody. Oddíl se posouvá vzhledem k tomu, že na něj něco tlačí z boku. Mohou to být polypy nebo hypertrofované turbináty.
 • Trauma nosu. A nejen zlomeninu, ale i těžké zranění (zejména pokud bylo přijato v dětství nebo dospívání). Ze zřejmých důvodů je to častější u mužů.

Typy zakřivení

 1. Skutečné zakřivení, tj. Odchylka od osy, která je ve tvaru písmene C nebo ve tvaru písmene S, v různých rovinách, vpředu nebo vzadu.
 2. Hřebeny.
 3. Thorns. Hřebeny a hroty jsou růst kostnaté části přepážky. Může být jednostranný a dvoustranný.
 4. Kombinace různých typů zakřivení.

Kdy má být nosní přepážka opravena?

Hlavní patofyziologickou složkou zakřivení nosní přepážky je snížení lumen nosního průchodu na jedné nebo obou stranách, zhoršená cirkulace vzduchu, výskyt patologických vírů, což vede k nadměrnému sušení sliznice, atrofii řasnatého epitelu. Někdy zakřivená přepážka pokrývá otvory v dutinách nosních dutin nebo otvory sluchové trubice, což vede k narušení provzdušňování a zabraňuje odtoku sekrecí z dutin nebo z tympanické dutiny.

Neexistuje žádné oddělení zakřivení přepážky do stupňů podle stupně projevu anatomického defektu, protože to nemá klinický význam. Indikace pro léčbu jsou pouze klinickými projevy. A neexistuje přímá korelace stížností se stupněm zakřivení. Existují případy, kdy významná deformace neovlivnila nosní dýchání a naopak mírné zakřivení bylo příčinou mnoha nepříjemných symptomů.

Předpokládá se, že indikace pro narovnání nosní přepážky jsou:

 1. Výrazné obtíže nebo nedostatek nosního dýchání.
 2. Častá akutní sinusitida. Chronická sinusitida.
 3. Častý akutní otitis nebo chronický otitis.

Nejtěžším momentem v tomto případě je mít jistotu, že tyto stížnosti a nemoci jsou spojeny s deformací nosní přepážky. Kromě zakřivení nosní přepážky se u těchto pacientů zpravidla vyskytuje další patologie (vasomotorická rýma, polypy, hypertrofovaná nosní koncha, alergie atd.). Po neúspěšném dlouhodobém léčení jiných příčin je proto obvykle nabízena operace k nápravě nosní přepážky.

Léčba deformací nosního septa

Zakřivení nosní přepážky je anatomická vada a její léčba je převážně chirurgická. Základní principy chirurgické léčby: t

 1. Provoz je naplánován, proveden po důkladném přezkoumání a přípravě. Je nutné identifikovat všechny kontraindikace pro operaci. Absolutní kontraindikace:
  1. Akutní infekční onemocnění.
  2. Dekompenzace chronických onemocnění (diabetes mellitus, srdeční selhání, hypertenze, onkologická onemocnění, cirhóza jater).
  3. Duševní nemoc.
  4. Krvácení, zpomalení srážení krve.
 2. Existují také relativní kontraindikace (tj. Podmínky, za kterých je operace možná, ale nežádoucí):
  1. Dětský věk do 18 let. Septoplastika je velmi vzácně prováděna u dětí ve věku od 6 let.
  2. Stáří.
  3. Období menstruace u žen. Doporučuje se aplikovat 2 týdny po menstruaci.
  4. Sinusitida, faryngitida, angína v období exacerbace. Operace se provádí nejdříve 2 týdny po léčbě. Ve výjimečných případech, pod záštitou silných antibiotik, se septoplastika provádí současně s endoskopickou dezinfekcí dutin pro chronickou sinusitidu.
 3. Před operací se provádí vyšetření: obecné testy krve a moči, biochemická analýza, srážení krve, EKG, vyšetření zubního lékaře, terapeuta.
 4. Před operací je nutné zrušit léky, které zvyšují dobu srážení krve (aspirin, warfarin, protizánětlivé léky jako diklofenak, indometacin, ketoprofen).
 5. Operaci provádí v nemocnici kvalifikovaný ORL chirurg. Samostatná specializace je na specializovaných klinikách - rhinosurgeon, tj. Chirurg, který se zabývá výhradně patologií nosu.
 6. Operace se obvykle provádí v lokální anestezii. V případě potřeby může mít pacient celkovou anestezii. Operační přístup přes nosní dutinu, tj. Vnější řezy se nepředpokládají.
 7. Doba trvání operace je od 30 minut do 1,5 hodiny.
 8. Po operaci jsou tampony vloženy do nosu, což způsobuje určité nepříjemnosti. Tampony jsou odstraněny po 1-2 dnech.
 9. Po odstranění tamponů v nepřítomnosti komplikací může být pacient propuštěn z nemocnice pod ambulantním dohledem lékaře ORL. Bude nutné provést toaletu a zavlažování nosní dutiny speciálními roztoky pro dezinfekci pooperačního pole, odstranění kůry.
 10. Po operaci dochází k otoku, takže okamžitě nedojde k úlevě. Úplné obnovení normálního nosního dýchání je možné za 1-4 týdny (data jsou individuální, v závislosti na typu a objemu operace).
 11. Do 3-4 týdnů po operaci je nutné se vyhnout fyzickému přepětí, sportu.

Základní operace pro rovnání křivky nosní přepážky

V zásadě se používají dva typy operací pro korekci deformací septum - jedná se o submukózní resekci a šetřící minimálně invazivní endoskopickou septoplastiku.

Submukózní resekce je nejstarší metodou chirurgického zákroku na přepážce. Poprvé byla operace provedena před více než dvěma stoletími, je stále používána. Podstata metody: provádí se obloukovitá incize sliznice v přední části přepážky, chrupavka se prořízne přes celou tloušťku, oddělí od perchondria a sliznice a odstraní se téměř úplně. Zbývá pouze horní část chrupavky o šířce 1-1,5 cm, pak se kostní přepážka odstraní kladivem a sekáčem. Co zbylo ze septa - 2 vrstvy sliznice, perchondrium, periosteum - blízko u sebe a fixované tampony pro fúzi. Švy obvykle nejsou uloženy.

Nevýhody této operace:

 • Operace je poměrně traumatická a zotavení trvá až 2-3 týdny.
 • Vzhledem k tomu, že je odstraněna téměř pevná základna nosní přepážky, jsou možné pooperační komplikace, jako je perforace, sedlové vytažení nosního můstku.
 • Po takové operaci je přepážka ve skutečnosti jizevnatá tkáň, protože tento trofismus sliznice je rozbitý, nemůže vykonávat svou ochrannou funkci, dochází k pocitu konstantní suchosti v nose, tvorbě kůry.
 • Přepážka se stává velmi pohyblivou, posuvnou, což může také vést k dalším problémům s nosním dýcháním.

Hlavní výhodou této operace je, že nevyžaduje nákladná zařízení, takže je prováděna bezplatně v jakékoli rozpočtové nemocnici.

Jemná endoskopická septoplastika je modernější typ operace na nosní přepážce. Pod kontrolou intranasálního endoskopu se provádí důkladná revize nosní dutiny, dochází ke světelným oblastem deformace, odstraňují se pouze zakřivené řezy malými řezy sliznice. Používají se šetřící moderní mikrochirurgické nástroje. Chirurg pozoruje celé operativní pole na obrazovce monitoru ve zvětšené podobě.

Tato operace je ve srovnání se standardní klasickou resekcí méně traumatická, vyhýbá se takovým komplikacím, jako je perforace nosního septa, sedlové vytažení nosní dorše, méně často se objevují komplikace ve formě krvácení, hnisání, rehabilitace rychleji. Při složitých zkresleních je však jeho použití omezené.

Ve skutečnosti je rozdělení těchto operací na dva typy velmi podmíněné. V praxi se téměř žádná submukózní resekce neprovádí ve své čisté formě as endoskopickou septoplastikou se provádí resekce, i když v menším objemu. Ve skutečnosti, obě operace nemají žádné zásadní rozdíly, a v poslední době jsou stále více nazývány jedním termínem - septoplasty.

Existuje také zdokonalený způsob této operace, při kterém nejsou zakřivené části chrupavky odstraněny, ale jsou speciálně modelovány skalpelem nebo speciálním drtičem a vráceny na místo, to znamená, že jsou instalovány mezi sliznicovými listy pro vyplnění defektu. V budoucnu tato chrupavka zaujímá normální fyziologickou polohu. Tato operace se nazývá resekce - reimplantace.

Pokud existuje důkaz ve stejné době jako septoplastika, provádějí se další manipulace v nosní dutině. Jedná se o řezání zahuštěné turbíny, odstranění polypů a adenoidů, endoskopické operace na nosní dutinách nosohltanu, vazotomii.

Náklady na septoplasty v soukromých klinikách se pohybuje od 25 do 90 tisíc rublů. Cena závisí na složitosti operace, na kategorii kliniky, na kvalifikaci chirurga, na typu anestezie a na čase stráveném v nemocnici.

Komplikace septoplastiky

Po operaci možná septoplastika: t

 1. Nosy.
 2. Hnisání, absces nosní dutiny.
 3. Hematomy (akumulace krve pod sliznicí).
 4. Děrování (tvorba průchozí díry) přepážek.
 5. Sinusitida
 6. Adheze, adheze v nosní dutině.
 7. Pokles nosního mostu

Pooperační období

Ihned po operaci jsou tampony umístěny do nosu. To je nezbytné pro udržení správné polohy nosní přepážky a zabránění krvácení. Tampony jsou nasyceny emulzí antibiotiky a hemostatickými činidly. K dispozici jsou také speciální gelové tampony s trubkami uvnitř pro dýchání. Tampony jsou instalovány 1 den, pokud je to nutné, po dni, kdy jsou změněny na nové na další 1 den. Je nutné se připravit na to, že v této době musíte dýchat celou dobu ústy, což samozřejmě způsobuje nepohodlí. Někdy se na nos aplikuje další odlévací omítka.

Vzhledem k tomu, že musíte dýchat ústy, vysychá sliznice úst a rtů a vždy se cítíte jako pití.

Hlava hlavy může bolet, horní čelist často bolí, může dojít ke zvýšení tělesné teploty. Pokud se operace prováděla v celkové anestezii, spojí se také příznaky následného narkotika - slabost, ospalost, závratě, nevolnost. Léky jsou obvykle předepisovány léky proti bolesti, hemostatika a antibiotika.

Nedoporučuje se foukat nos v prvních dnech po operaci, užívat teplé nápoje a užívat si teplou sprchu nebo koupel. Pití je lepší prostřednictvím slámy.

Po odstranění tamponů v nose stále přetrvává edém, takže nosní dýchání se neprodlouží okamžitě. Podmínky úplného uzdravení jsou individuální. Podle zpětné vazby od lidí, kteří podstoupili chirurgický zákrok, většina z nich začne dýchat plným nosem a zápachem za týden, u některých to trvá až měsíc.

Poté, co byly odstraněny tampony, je třeba denně odstranit nosní toaletu k odstranění kůry, opláchnout nos fyziologickými roztoky a antiseptiky. Obvykle jsou propuštěni z nemocnice na 5. až 6. den, ale mohou být propuštěni na druhý den po odstranění pacienta s každodenní návštěvou ORL specialisty. Plné hojení nosní přepážky nastává 7. - 10. den po operaci.

Během měsíce se nedoporučuje zabývat se těžkou fyzickou prací, sportem, chodit do koupele, užívat alkohol.

Alternativa k septoplastice

V současné době jsou kromě tradičních chirurgických postupů široce rozvinuty i další metody vyrovnání křivky nosní přepážky. Nejznámější z alternativních metod je laserová septoplastika. Je možné s malými deformacemi pouze v chrupavčité části septa.

Podstata způsobu spočívá v tom, že pomocí laserového paprsku se místo deformace chrupavky zahřeje, dostane požadovaný tvar a upevní se tamponem vloženým do jedné poloviny nosu. Operace trvá asi 15 až 20 minut a provádí se ambulantně v lokální anestezii.

Hlavní výhody: operace není traumatická, prakticky bezbolestná, po ní nedochází ke krvácení, není vyžadován menší edém, hospitalizace a dlouhodobé sledování.

Navzdory všem výhodám však laserová korekce zakřivení přepážky není rozšířená v důsledku skutečnosti, že izolované zakřivení pouze chrupavčité části přepážky je poměrně vzácné.

Kromě laserového ošetření je zde také metoda ultrazvukové cristotomie - odstranění hřebenů a hrotů přepážky pomocí speciální ultrazvukové pily.

Osteopaty zkoušejí s malými výsledky malé defekty nosní přepážky.

Video: laserová septoplastika

Jak rozhodnout o operaci?

Nejhorší věcí je souhlasit s operací, která opraví křivku nosní přepážky. Dokonce i pacienti, kteří po dlouhou dobu nedokáží plně dýchat nosem a nemohou žít bez vazokonstrikčních kapek, jsou natahováni s rozhodujícím momentem. Lze je chápat, protože každá operace je pro tělo stresující, bolí, je to děsivé, je to 2-3 týdny invalidity.

Stojí však za to přečíst recenze lidí, kteří se rozhodli tento krok učinit. Jedná se o pozitivní, radikálně měnící se pocity. Kromě obnovení nosního dýchání se rovnání nosní přepážky může zbavit chronické sinusitidy, chronické otitis. Člověk začne slyšet lépe, cítit pachy, neustálé chrápání zmizí, bolesti hlavy zmizí. Kromě toho všeho, septoplastika často také dává kosmetický účinek ve formě korigování tvaru nosu.

Vše o narovnání nosní přepážky. Provoz, indikace, cena

Narovnání nosní přepážky (v lékařské terminologii, název „septoplastika“) je chirurgický zákrok na zakřivené vertikální desce rozdělující nosní dutinu na dvě poloviny a sestávající z kostí, chrupavek a membránových částí.

To je jedna z nejběžnějších operací v praxi provozního ORL lékaře. Provádí se podle přísných lékařských indikací u pacientů s problémy s nosním dýcháním.

Struktura a anatomie

Tato struktura se skládá z částí chrupavky a kostí. Chrupavková část tvoří přední zónu přepážky, díky níž je pružnější a má relativní pohyblivost, zejména v oblasti vestibulu. Střední a zadní část tvoří kostní tkáň.

Konečná tvorba a osifikace přepážky nastává o 10-12 let, po jejímž pokračování roste pouze v důsledku kostních zón. Tyto dvě sekce rostou různými způsoby, takže se na křižovatce chrupavky a kosti často objevují hřebeny a hroty.

Příčiny odchylky nosního septa

Podle statistik se téměř nikdy nevyskytují lidé s dokonale plochým oddílem. Pro většinu populace, to má různé stupně zahušťování, hroty a ohyby.

Taková deformita je diagnostikována již v adolescenci, kdy dochází k intenzivnímu růstu dítěte. Co může způsobit tento problém:

 1. Nerovnoměrný růst různých částí oddílu je nejčastější příčinou.
 2. Traumatické poranění způsobující deformity.
 3. Kompenzační zakřivení v přítomnosti chronické hypertrofické rýmy, nádoru nebo cizího tělesa v nosní dutině.
 4. Vrozené zakřivení spojené s poraněním při průchodu porodním kanálem nebo abnormálním vývojem kostí lebky v prenatálním období.

Druhou nejčastější příčinou je poranění nosu a většina lidí si ani nepamatuje, jak se to stalo. Takové modřiny a poranění se pravidelně vyskytují u dětí, neprojevují se žádnými jinými příznaky, než je malý edém, a pak spolu samy rostou, což způsobuje výskyt deformací a hrotů kostí.

Pacienti často nechápou, zda téměř všichni lidé mají zakřivené septum, stojí za to věnovat pozornost tomuto a co by mohlo být v takovém stavu nebezpečné.

I když je tato deformita běžná, problémy se mohou vyskytnout pouze tehdy, když zasahují do normálního fyziologického nosního dýchání. Co může vést tuto podmínku:

Indikace pro operaci pro vyrovnání nosní přepážky

Korekce deformované kostní destičky v nose je prováděna pouze v případech, kdy brání člověku žít v normálním životě a způsobuje vznik souvisejících komplikací:

 1. Konstantní přetížení, které není spojeno s nachlazení nebo alergiemi.
 2. Přítomnost komplikací ze středního ucha (chronický zánětlivý zánět středního ucha).
 3. Chronický zánět vedlejších nosních dutin, kdy zakřivení zabraňuje normálnímu odtoku obsahu z dutin.

Stojí to za operaci, pokud je v tuto chvíli výrazná zaujatost, ale ještě nejsou žádné stížnosti?

U některých pacientů s výraznou dislokací dobře dýchá druhá polovina nosu a přizpůsobují se tomuto stavu, aniž by projevily obtíže s dýcháním.

S věkem se kompenzační schopnosti tkání snižují a mohou se objevit stížnosti, ale lékař již neručí za operaci v důsledku věku a přítomnosti kontraindikací.

Je-li závažná zaujatost, pak je lepší provést septoplastiku v mladém věku, bez čekání na výskyt problémů.

Příprava pacientů před operací: vyšetření a analýzy

Jako u každého chirurgického zákroku, korekce zakřivené přepážky zahrnuje závažnou předoperační přípravu:

 1. Rentgenový snímek PPN (sinusů) nebo CT (počítačová tomografie). Za účelem objasnění stavu vedlejších nosních dutin a strukturálních rysů nosní dutiny.
 2. Obecné klinické vyšetření krve a moči, krev na cukr.
 3. Biochemická analýza krve.
 4. Koagulogram (indikátory srážení krve).
 5. Krevní test pro skupinu a rhesus.
 6. Fluorografie a vyšetření terapeutem.
 7. Testy na syfilis, HIV a hepatitidu.

Pokud pacient trpí komorbiditami, pak by měl odborník dát doporučení ohledně možnosti operace.

Přesný seznam studií a analýz bude záviset na klinice, na kterou se pacient obrátil.

Kontraindikace

 1. Nemoci a poruchy systému srážení krve.
 2. Závažná dekompenzovaná onemocnění vnitřních orgánů.
 3. Duševní onemocnění a abnormality.

Relativní kontraindikace je věk pacienta. Tato změna tedy není provozována do věku 18 let, ale ve zvláštních případech může být vykonávána na dítěti ve věku od sedmi let.

Po 55-60 letech se také snaží nedělat septoplastiku, ale pokud existují závažné indikace a zdravotní stav pacienta dovolí, lékař může riziko podstoupit. Neprovádějte septoplastiku a během těhotenství.

Jak narovnat nosní přepážku: septoplastika

Operace se provádí na oddělení Otorinolaryngologie. V noci před zákrokem by pacient neměl jíst, je povoleno pít vodu.

Septoplastika v lokální anestezii (anestézie) a obecně je povolena. Oba typy anestézie mají své výhody a nevýhody, proto je třeba tuto problematiku řešit společně s ošetřujícím lékařem, který zná vlastnosti problému a přítomnost souvisejících onemocnění.

Pokud si pacient zvolí lokální anestézii, pak hodinu před zákrokem je podán sedativa.

Jak samotná operace

Klasická septoplastika vypadá takto:

 1. Lékař uvolňuje nosní dutinu roztokem anestetika (lidokain a další).
 2. Pomocí injekční stříkačky vstříkne anestetický roztok do sliznice.
 3. Provádí řez z nejvíce zakřivené strany a začíná pomalu odlupovat sliznici a perichondrium, podle potřeby dále anestetizovat.
 4. Zdůrazňuje chrupavku nosu a odstraňuje ji. Pak přijde do kostní části septa.
 5. Dláto nebo kladivo narazí na hřeben nebo hrot, který způsobil zakřivení.
 6. Řez je sešit a gázové tampony jsou umístěny v nozdrách, které upevňují přepážku ve střední poloze a pomáhají zastavit krvácení.

Intervence samotná trvá v průměru asi hodinu v závislosti na typu anestezie a charakteristikách septum pacienta.

Typy a metody septoplastiky

Každý oddíl je jedinečný, proto se používají různé modifikace klasické operace.

Kromě toho vývoj moderních technologií umožnil korekci deformací laserem a pomocí endoskopu.

Existuje mnoho typů klasické septoplastiky: náprava, šetřící a kruhová resekce a další. Všechny tyto typy chirurgických zákroků se liší v množství chrupavky vlevo.

Laserové narovnání nosní přepážky

Existují dva způsoby:

Septochondrokorrektsiya laser. Koná se na klinice. Laser ohřívá chrupavku přepážky, chrupavka se stává měkkou a plastovou. Dostane požadovaný tvar a zajistí tampony.

Tento bezkrevný zásah s nízkým dopadem, který může pomoci pouze se zakřivením v části chrupavky. Pro mnoho pacientů to není vhodné, protože problémy vznikají právě s kostní částí septa.

Co znamená zarovnání endoskopického septa?

Operace pod endoskopem (speciální video zařízení) vám umožní důkladně prozkoumat a důkladně prozkoumat zakřivení v hlubokých částech nosu.

V konvenční septoplastice, to je zřídka používáno. Často se používá v kombinaci s několika typy chirurgických zákroků, například pokud potřebujete mít septoplastiku a sinusotomii.

Jaké operace mohou být kombinované vyrovnání nosní přepážky

Eliminace deformity neovlivňuje vnější nos, takže pokud se pacient obává rozkroku nebo jiných problémů, pak může být septoplastika kombinována s:

 • plastový vnější nos;
 • odstraňování polypů a cizích těles;
 • nižší konchotomie (odstranění nadměrných nosních zánětů s hypertrofickou rýmou);
 • sinusotomie. Chirurgie k odstranění chronických procesů v dutinách nosových sliznic.

Pooperační období

Co očekávat po skončení operace a tampony byly umístěny v nose:

Kdy můžu tampon odstranit? V průměru po 2-3 dnech, u pacientů se sklonem ke krvácení, mohou stát až týden. Pouze lékař je vymaže, aby se zabránilo možným komplikacím.

Bolelo to odstranění tamponů? Tento postup je nepříjemný, protože pokud gázové tampony suší na sliznici a způsobují bolest, když se začnou dostávat. Můžete se tomu vyhnout namočením na obou stranách peroxidem vodíku.

Další zotavení po operaci bude rychlejší. Po odstranění tamponů je pacientovi předepsáno, aby do nosu nalil fyziologický roztok nebo olej (olejový roztok vitaminu A, E atd.), Aby rychleji vyléčil sliznici.

Během měsíce mohou být z nosu uvolněny krvavé krusty, ale po 12-14 dnech se opuch opadne a obnoví se plné nasální dýchání.

Kolik se bude nos po korekci hojit? Záleží na vlastnostech tkáně pacienta, ale průměrná rehabilitace je jeden měsíc. Konečný výsledek je hodnocen 3-4 měsíce po zákroku [Ad-pc-1] [ads-mob-1]

Jak se vyhnout komplikacím po operaci

Jaké komplikace se mohou objevit po septoplastice:

 • krvácení;
 • tvorba adhezí;
 • infekce a zánět pooperační rány;
 • hematom (akumulace krve v uzavřené dutině);
 • jizvy;
 • perforace (perforace) přepážky.

Každá z těchto komplikací vyžaduje různá opatření:

 1. Při krvácení se aplikuje hemostatikum.
 2. Když je hroty pitvají skalpelem.
 3. Při infekci jsou předepsána antibiotika.
 4. Proveďte propíchnutí hematomu a aplikujte tlakovou bandáž.

Zaručené, aby se zabránilo komplikacím nemůže být, a snížit jejich pravděpodobnost může pouze v souladu se všemi lékařskými předpisy pro režim a péči o pooperační dutiny.

Náklady a recenze

Jak zjistit, kolik to stojí na úrovni oddílu. Pokud má pacient indikace, pak se tato operace provádí bezplatně na státních klinikách.

V soukromých strukturách cena závisí na úrovni instituce, kvalifikaci jejího personálu, délce pobytu, typu anestezie a složitosti zásahu. Cena začíná od 35 tisíc rublů a výše.

Recenze pacientů na různých fórech jsou velmi kontroverzní. Někdo spokojený s obvyklou veřejnou nemocnicí, jiní radí jen soukromě, a někdo dostal komplikaci a povzbuzuje lidi, aby neopakovali své chyby. Pacient musí učinit rozhodnutí a poradit se s lékařem, kterému věří.

Alain 25 let: Po vyrovnávací operaci se dýchání vrátilo jen měsíc. Šel jsem k doktorovi, ukázalo se, že se objevily špičky, musel jsem je zkrátit. Po tom dobře dýchám.

Sergej, 34 let: Udělal hned vnější nos a rovnání, protože po zranění byly problémy. První týden po operaci je samozřejmě obtížné, ale nyní jsem s výsledkem spokojen.

Jak narovnat nosní přepážku doma

Pokud pacient nedýchá nos a důvodem je zakřivená přepážka, žádné cvičení to neopraví. Nezávisle posiluje svalový rám nosu, můžete provádět gymnastiku, ale to neovlivní deformaci.

Komplex cvičení pro nos je zaměřen na korekci vnější formy a pomáhá udržet ji elastickou a krásnou (gymnastika Madgio).

Odstranění nosní přepážky

Taková operace neexistuje. Někdy pacienti pod tímto názvem znamenají odstranění chrupavky v nose, která se provádí klasickou septoplastikou.

Náklady na klasický provoz bez použití laseru a endoskopu začínají na 30 tisíc rublů na soukromých klinikách. Ve veřejných institucích se provádí bezplatně, pokud existují důkazy.

Odchylka nosní přepážky - když léčba nepomáhá a nepotřebuje operaci?

Zakřivení nosní přepážky je běžným jevem, který je do určité míry přítomen téměř u nás všech. Navíc mnoho lidí o tom ani neví, protože mírný stupeň deformace kosti a tkáně chrupavky se neprojevuje. Jiná věc je, když zakřivení přepážky je doprovázeno obtížemi s dýcháním a stává se příčinou vývoje zánětlivého procesu a dalších komplikací spojených s dýchacími orgány. V mezinárodní klasifikaci nemocí zakřivení nosní přepážky prochází pod kódem ICD 10-134.2

Chirurgická intervence zůstává jedinou radikální metodou léčby patologie, jinými slovy rhinoseptoplastika. Operace k nápravě deformity nosní přepážky jsou prováděny v nemocnici s maxilofaciálními nebo plastickými chirurgy. Ve stejné době, mnoho pacientů se zajímá, zda existují alternativní způsoby, jak léčit zakřivení nosní přepážky a můžeme dělat bez operace? Pojďme zjistit a dozvědět se více o struktuře a struktuře nosní přepážky.

Zakřivení nosní přepážky - hlavní důvody

Všechny faktory vyvolávající deformaci nosní přepážky lze rozdělit do tří hlavních skupin:

Fyziologické příčiny

V tomto případě je vytěsnění chrupavkové přepážky způsobeno vrozenými anomáliemi a nerovnoměrným růstem lícních a mozkových kostí lebky. V tomto případě může být deska ohnuta v jednom nebo druhém směru, nebo její části zesílí a vytvoří hřebeny nebo hroty.

Nejčastěji se defekty septa vytvářejí u adolescentů v období puberty, během intenzivního růstu těla, ale vyskytují se i vrozené anomálie, které se vyvíjejí i ve stadiu nitroděložního vývoje.

Traumatický faktor

To je nejčastější příčina vytěsnění nosní přepážky u zástupců silnějšího pohlaví, zejména u osob zapojených do kontaktních sportů. Někdy i menší poranění nosu, přijaté během boje nebo domácího zranění, může dále vést k výraznému vytěsnění septa a rozvoji závažných komplikací.

V lékařské praxi jsou popsány případy, kdy během rychlého porodu, komplikovaného prezentací obličeje, se dítě narodilo s vytěsněním nosního septa.

Kompenzační deformace

V tomto případě je příčinou zakřivení nádor, polypy a jiné novotvary v nosní dutině, které vyvíjejí tlak na septum, stejně jako chronickou rýmu nebo hypertrofické výrůstky sliznice v nose.

Podle stupně závažnosti patologického procesu odborníci rozlišují mírný, mírný a silný stupeň zkreslení. Patologie je dále klasifikována podle typu zakřivení (zesílení, hrot, hřeben, tvar C a S) a typu deformity kosti.

Anatomická struktura

Nosní přepážka je deska kostní a chrupavkové tkáně, která rozděluje nos na dvě poloviny. Tento prvek umožňuje rovnoměrné rozložení objemu vzduchu přicházejícího zvenčí a pomáhá nosu úspěšně plnit funkce ohřívání, čištění a zvlhčování proudění vzduchu. Nosní přepážka má vícesložkovou strukturu, která je zdrojem problému a předpokladem jeho deformace. Faktem je, že deska se skládá z několika částí, které rostou různými rychlostmi. Kromě toho je vložen do takového rámu, který se skládá z čelních kostí výše, tvrdého patra dutiny ústní - níže, kostní tkáně - za a s růstem lebečních kostí může být vystaven nerovnoměrnému tlaku.

V přírodě se téměř nikdy nevyskytuje v ideálním případě rovný a rovný nosní septa, každý má nějaký druh vady - vysídlení, růst, hrot nebo hřeben. Naléhavá náprava situace vyžaduje pouze těžké formy deformity, které vedou k zhoršeným dýchacím funkcím, zhoršují zásobování mozku krví a nepříznivě ovlivňují fungování životně důležitých systémů těla - nervové, trávicí, kardiovaskulární.

Charakteristické příznaky zakřivení nosní přepážky

Zakřivení nosní přepážky nevyžaduje vždy zásah, zejména pokud nezpůsobuje žádné nepohodlí. V ostatních případech pacienti přicházejí k lékaři s následujícími příznaky:

 • potíže s nosním dýcháním různé závažnosti;
 • suchost sliznic nosu a úst;
 • snížený čich;
 • nazální kongesce;
 • nosní hlasy;
 • tinnitus, ztráta sluchu;
 • časté krvácení z nosu;
 • opakující se bolesti hlavy.

Lékaři říkají, že s průnikem infekčních agens do dutin nosních dutin, komplikací, jako je sinusitida, čelní sinusitida, sinusitida nejčastěji dochází u pacientů s deformací nosní přepážky.

Důsledky

Pokud se objeví výše uvedené znaky, je nutné se poradit s otolaryngologem. Pokud nezačnete včas léčit, hrozí další malátnost, že se změní na vážné zdravotní problémy. V případě narušení nosního dýchání tělo začne trpět hypoxií (nedostatek kyslíku), která primárně ovlivňuje práci kardiovaskulárního systému a mozku. Tento stav komplikuje dušnost, závratě, nepravidelný tlak, spastické bolesti hlavy, slabost, nespavost v noci a ospalost během dne, celkový pokles imunity a tendence k zánětlivým onemocněním nosohltanu a orgánů sluchu.

Obstrukce nosního dýchání je plná vývoje noční spánkové apnoe (krátkodobé zastavení dýchání během spánku), chrápání, které je extrémně negativní pro celkový zdravotní stav a způsobuje poruchy nervového systému. Osoba s takovými problémy je obtížné snášet intenzivní fyzickou námahu, nemůže se zapojit do sportu, tančit, má potíže při zpěvu nebo mluvení.

Odborníci zároveň poznamenávají, že závažnost symptomů závisí jen málo na stupni posunutí chrupavkové desky. Stává se tak, že osoba s vnějším zakřivením nosní přepážky nepociťuje žádné nepříjemné pocity, zatímco u jiných pacientů může i drobná deformace způsobit chronickou rýmu, sinusitidu a další komplikace.

Zakřivení nosní přepážky u dětí

Zakřivení nosní přepážky u dítěte se často stává příčinou vývojových zpoždění. Děti s takovou patologií jsou astenické, rostou a špatně se vyvíjejí, protože na pozadí hypoxie jsou zdravotní problémy (například anémie z nedostatku železa). Děti s podobnou diagnózou mohou být rozpoznány svým charakteristickým vzhledem - bledostí, nafouknutým obličejem, neustále se oddělujícími ústy, chraplavým dýcháním, nosním hlasem.

Nedostatek kyslíku, který postihuje všechny orgány, zejména mozek, je obzvláště negativní na stav dítěte. V důsledku toho to má nejvíce negativní vliv na duševní vývoj a schopnost učení. Takové dítě je obvykle pomalé, sedavé, nedůsledné, nemůže se dlouhodobě soustředit a nemůže hrát a pohybovat se s jinými dětmi, protože je pro něj těžké běžet a dýchat současně.

Pokud nebudete ihned identifikovat patologii a nezačnete s léčbou, v budoucnu bude takové dítě náchylnější k nachlazení a infekčním onemocněním. Takové děti mají často komplikace ve formě otitis, sinusitidy nebo frontální sinusitidy, protože při zhoršeném nasálním dýchání patogenní mikroorganismy volně vstupují do těla.

Jak identifikovat patologii?

Diagnostika hardwaru pomůže správně diagnostikovat. Pokud jsou charakteristické stížnosti, lékař provede rinoskopii (prozkoumá nosní vestibul a hluboké dělení přepážky se speciálním zařízením) a odkáže pacienta na rentgen nosu. Na obrázku budou zobrazeny všechny nuance deformace přepážky, existujících anomálií kostí lebky nebo vedlejších nosních dutin.

Pokud je nezbytné objasnit diagnózu, pomůže CT a MRI metody. Počítačová tomografie umožňuje stanovit přítomnost hřebenů a hřbetů v zadním dělení přepážky a identifikovat související onemocnění. Metoda zobrazování magnetickou rezonancí se používá v případech, kdy je nutné identifikovat patologické změny v měkkých tkáních a určit proces nádoru nebo přítomnost polypů, cyst v nosní dutině. V případě potřeby lze přiřadit postupy akustické rinometrie nebo rinoendoskopie.

Léčba zakřivení nosní přepážky

Zakřivení nosní přepážky je anatomicky defekt, který může být korigován pouze chirurgickým zákrokem. Indikace pro operaci jsou však pouze ty, u kterých je stav pacienta komplikován obtížemi s dýcháním z nosu a rozvojem souvisejících komplikací. Před operací musí pacient podstoupit nezbytné vyšetření - darovat krev a moč k analýze, včetně provedení koagulogramu (test srážlivosti krve), podstoupit EKG a získat radu od terapeuta a anesteziologa.

Operace k odstranění zakřivení nosní přepážky se provádí v nemocnici. Existuje řada stavů, které jsou kontraindikovány u rhinoseptoplastiky. Mezi nimi jsou:

 • poruchy krvácení;
 • období těhotenství a laktace;
 • arteriální hypertenze;
 • exacerbace alergické rýmy;
 • akutní respirační infekce;
 • duševní poruchy;
 • stáří (nad 65 let).
Typy operací na nosní přepážce

Chirurgický zákrok na přepážce se provádí pomocí obecné nebo lokální anestézie různými způsoby:

Klasický provoz

Trvá asi 2 hodiny. Chirurg odstraní sliznice nosu a rozloží deformované oblasti tkáně chrupavky. Po dokončení operace se na sliznice a kůži aplikují samo-absorpční stehy, do mezer nosu se vloží gázové tampony a nanese se sádra. Operovaná osoba musí dýchat ústy několik dní. Obvykle se po týdnu odstraní bavlněné tampony, ale pacient může mít potíže s dýcháním na chvíli kvůli oteklé sliznici.

Během období zotavení je předepsána léčba antibiotiky, aby se zabránilo riziku infekce. Dnes je klasická verze rhinoseptoplastiky používána jen zřídka, protože nevýhodou metody je poměrně dlouhá doba rehabilitace a vysoké riziko komplikací. Byl nahrazen benigními a bezpečnějšími technologiemi, například endoskopickou septoplastikou.

Endoskopická chirurgie

Provádí se pomocí speciálního přístroje - fibroendoskopu. Přístup k chirurgickému poli je přes nos, to znamená, že se neprovádí žádné řezy, což zajišťuje minimální trauma měkkých a chrupavkových tkání. Doba trvání operace je asi hodinu. Po jeho dokončení jsou do nosních průchodů vloženy bavlněné tampony a speciální silikonové příchytky. Po jednom dni jsou fixátory odstraněny, pacient je poslán domů. Po 5-7 dnech se pacient plně zotaví, obvykle se nevyskytují komplikace.

Laserové ošetření

Jedná se o nejbezpečnější a nekrvavý postup, jehož podstatou je, že při působení laserového paprsku mění tkáň chrupavky přepážky svůj tvar a narovnává se. Během procedury laserové záření ohřívá deformované oblasti tkáně chrupavky na určitou teplotu, což je činí pružnými a umožňuje fixaci ve správné poloze. Procedura se provádí ambulantně, v lokální anestézii.

Veškerý zákrok netrvá déle než 15 minut, poté může pacient jít domů. Doba zotavení trvá pouze 1-2 dny. Laserový zákrok může být prováděn pouze tehdy, když je chrupavková část přepážky zakřivená. Deformace kostí není ovlivněna laserem.

V pooperačním období je pacientovi doporučeno pravidelně propláchnout nosní průchody fyziologickým roztokem, aby se odstranil sliznicový opuch a usnadnilo se dýchání. K tomuto účelu můžete užívat drogy založené na mořské vodě - Aqualore, Aqua Maris. V budoucnu se pacientům, kteří podstoupili septoplastiku, doporučuje, aby odmítli těžkou fyzickou námahu, nechodili do lázně nebo sauny (po dobu 2-3 měsíců), aby nedovolili podchlazení nebo přehřátí a neplout na letadlech.

Klasická rhinoseptoplastika může být prováděna zdarma v místě bydliště v rámci politiky OMS. Chcete-li to provést, musíte podstoupit vyšetření, potvrdit diagnózu a dostat doporučení pro operaci od ošetřujícího lékaře.

V soukromých klinikách a zdravotnických centrech lze operaci provádět endoskopickou metodou nebo laserem. Cena postupu do značné míry závisí na kvalifikaci chirurga, složitosti případu, prestiži kliniky a dalších faktorech. V průměru pobyt v nemocnici na 1-2 dny, vyšetření, anestezie a samotná operace bude stát od 18 do 35 000 rublů. Oprava přepážky pomocí laseru je dražší a v průměru vede ve výši od 30 do 60 000 rublů.

Léčba bez chirurgického zákroku

Využití metod konzervativní terapie je prováděno především u dětí mladších 14 let. Cílem této léčby je zmírnění symptomů, obnovení nosního dýchání a odstranění otoků sliznic. Následující léčiva jsou obvykle zahrnuta v léčebném režimu:

 • Antibakteriální kapky nebo spreje (Bioparox, Isofra, Polydex), jejichž cílem je snížení patogenní mikroflóry a prevence komplikací.
 • Cromony a spreje s mukolytickým účinkem. První skupina léků eliminuje projevy alergické rýmy, druhá - pomáhá zkapalnit a odstranit hlen z dutin.
 • Nosní kapky obsahující hormonální složky (Beclometason, Fluticasone) se používají pro nazální kongesci a rýmu, což je způsobeno dlouhodobým užíváním vazokonstrikčních léčiv.
 • Vazokonstrikční činidla (kapky a spreje Naphthyzinum, Noksprey) pomáhají snižovat otok sliznic a obnovit nosní dýchání.
 • Spreje s hydratačním účinkem (Aqua-Maris, Salin) eliminují suchost a podráždění sliznic, umývají patogeny ze sinusů a posilují lokální imunitu.

Pokud konzervativní léčba nedává požadovaný výsledek, uchýlit se k chirurgickému zákroku. Septoplastika se provádí pouze podle indikací a na dosažení věku 14 let.

Recenze léčby zakřivení nosní přepážky

Číslo revize 1

Nějaký čas zůstal bolestivý, musel pít analgetika a dýchat ústy. Ale během jednoho dne byly svorky a bavlněné tampony odstraněny a brzy jsem s dechem volně dýchal. Obecně platí, že všechno šlo dobře, nebyly žádné komplikace. Stát je nyní vynikající, nic nepředstavuje dřívější problémy.

Zkontrolujte číslo 2

Ve stejný den, kdy jsem byl doma, jsem se cítil dobře, necítil jsem prakticky žádné potíže. Ale hned druhý den, poté, co zmizela oplzlost, jsem mohl volně dýchat, zbavit se chronického rýmy a nosního čenichu v mém hlasu. Laserová procedura není levná, ale stojí to za to - za pár minut jsem se zbavila problému, který mě trápil mnoho let.

Septoplastika (operace na opravu nosní přepážky): indikace, typy a chování, výsledek

Septoplastika je operace na nosní přepážce, prováděná za účelem korekce jejího zakřivení nebo jiného defektu.

Různá výzkumná data uvádějí, že četnost výskytu zakřivené nosní přepážky se pohybuje od 65% do 95%, což v kombinaci se živým klinickým obrazem vedlo k vysoké pozornosti lékařské komunity k problému korekce chirurgické operace nosního septa. První zmínka o chirurgických zákrocích, které položily základy pro moderní operaci nosní přepážky, sahá až do 19. století. Velké množství klinických zkušeností v oboru septoplastiky, vynásobených úspěchy moderní vědy, činí tuto operaci jednou z klinicky nejúčinnějších a nejbezpečnějších.

Struktura a funkce nosní přepážky

Nosní přepážka se skládá ze tří částí: kosti (je umístěna dostatečně hluboko uvnitř nosní dutiny a skládá se z kostí), chrupavčitých (ve tvaru čtyřúhelníkové chrupavky) a pohyblivých (oblast od kůže mezi nozdrami po část chrupavky).

Nosní přepážka rozděluje nosní dutinu na dva nosní průchody - čímž se určuje rovnoměrnost proudění vzduchu během dýchání. Provádí také důležité podpůrné a tvarovací funkce - přímo se podílí na poskytnutí určitého tvaru nosu, zejména na jeho horní a spodní ploše.

Příčiny odchylky nosní přepážky

Fyziologické - dochází v důsledku disharmonického vývoje částí nosu v mladém věku. Nejtraumatičtější zakřivení má podobu úplného posunutí ve směru celého přepážky, zahušťování-hřebeny nebo vyvýšení-hřbety.

typy zakřivení nosní přepážky

Traumatická - vzniká z vnějších, často mechanických účinků. Ve většině případů je poranění spojeno s poškozením struktury nosní přepážky a kostí nosu, což způsobuje výrazný kosmetický defekt a vyžaduje septoplastiku nosní přepážky v kombinaci s rhinoplastikou.

Kompenzační (adaptivní) - vyskytuje se v případě, kdy v nosní dutině existuje určitý druh vzdělávání mimo samotnou septum, vyvíjející tlak na ni. V této situaci je operace na nosní přepážce kombinována s operací, aby se odstranila příčina zakřivení nosní přepážky.

Nádory nosní přepážky - a ne vždy rakovina, ve většině případů, nádorově podobné zakřivení nosní přepážky způsobuje polypy, benigní nádory.

Indikace pro chirurgickou léčbu

Existují případy, kdy má člověk řadu příznaků, někdy těžkých, a zároveň ani nenaznačuje, že příčinou jeho potíží je zakřivení nosní přepážky. Rozhodnutí o použití chirurgické léčby se provádí v případě výskytu výrazných symptomů:

 • Kosmetická vada - zahrnuje zakřivení nosu, podvodníka, dutého nebo jednoduše nepravidelného tvaru nosu;
 • Trvalý výtok z nosu - častý výtok z nosní sliznice;
 • Chronická nazální kongesce na jedné straně nebo dokonce na obou stranách, která se může projevit dýcháním ústy;
 • Pocit sucha v nose a ústech;
 • Hlučné dýchání ve spánku;
 • Chrápání, často velmi silné;
 • Časté krvácení z nosu, někdy bez zjevného důvodu;
 • Alergické reakce až do projevů bronchiálního astmatu;
 • Časté nachlazení;
 • Častá a chronická onemocnění zánětlivé povahy vedlejších nosních dutin - čelistní, čelní a další;
 • Bolesti hlavy;
 • Zvýšená únava, snížená pozornost a výkon, zhoršení paměti;
 • Snížený čich.

Je také třeba mít na paměti, že v přítomnosti výrazného zakřivení nosní přepážky a nepřítomnosti výše uvedených příznaků je smysluplné provést operativní narovnání nosní přepážky, protože zejména v mladém věku jsou kompenzační adaptivní mechanismy schopny vyrovnat klinické projevy. S věkem dochází k vyčerpání, které se dříve vyrovnalo s úkolem, adaptačními schopnostmi těla a symptomy se začnou zvyšovat a operace ve zralém věku není vždy možná vzhledem k obecnému stavu orgánů a systémů.

Příprava na operaci

Pokud bylo učiněno rozhodnutí provést operaci v případě zakřivení nosní přepážky, je předepsána řada rutinních lékařských testů k posouzení celkového stavu těla a přítomnosti nebo nepřítomnosti kontraindikací anestézie a chirurgické léčby:

 1. Kompletní krevní obraz;
 2. Analýza moči;
 3. Biochemický krevní test;
 4. Krevní testy na HIV, virovou hepatitidu a syfilis;
 5. Coagulogram - určuje stav systému srážení krve;
 6. Hladina cukru v krvi;
 7. Elektrokardiografie;
 8. Fluorografie.

Někdy, pokud je to nutné, lékař rozšíří seznam laboratorních testů a provede odpovídající schůzky.

Bezprostředně před operací by mělo:

 • Pokud je k dispozici, zbavte se kníru.
 • Odmítnout léky, které snižují srážlivost krve (například aspirin, kardiomagnyl, heparin, Plavix, warfarin, diklofenak, indomethacin a další);
 • Měli byste se také zdržet užívání alkoholu a omezit kouření.

Kontraindikace pro chirurgickou léčbu

Operace v zakřivení nosní přepážky nemá žádné specifické kontraindikace, což znamená, že pokud člověk může podstoupit jakoukoliv významnou operaci, může také podstoupit septoplastiku. Existují však určité kontraindikace:

 1. Věk: nad 50 a pod 16-18. To je dáno tím, že po 50 letech dochází k atrofii sliznice a je to poněkud „ztráta hmotnosti“, což vede k obnovení normálního proudění vzduchu nosními průchody a v důsledku toho je operace bezvýznamná. Ve věku 16-18 let je chirurgický zákrok na chrupavce a kostech nosu nežádoucí, protože až do tohoto věku je často udržován růst jak chrupavky, tak kostních prvků, což může vést k marnosti léčby. V přítomnosti výrazných defektů a symptomů je však možné operaci provádět od šesti let a po 50 letech;
 2. Přítomnost akutního nebo exacerbovaného chronického zánětlivého onemocnění;
 3. Přítomnost menstruace a první týden po ní;
 4. Duševní nemoc;
 5. Coagulopathy - onemocnění srážení krve;
 6. Dekompenzace chronických somatických onemocnění;
 7. Tuberkulóza plic a horních cest dýchacích;
 8. Těžká atrofie epitelu nosní přepážky.

Úleva od bolesti

V závislosti na tom, kde se zakřivená oblast nachází, se operace provádí lokální anestézií nebo v celkové anestezii (anestézii).

Lokální anestézie při narovnávání nosní přepážky se provádí, když zakřivení přepážky neovlivní kostní část, ale je lokalizováno pouze v pohyblivé nebo chrupavčité části nosní přepážky - v těchto oblastech je sliznice zavlažována anestetiky, nebo jsou aplikovány tampony nasáklé anestetiky a po úplné ztrátě všech typů citlivosti. spuštění operace.

Když zakřivení zahrnuje kostní struktury, nebo septoplastika nosní přepážky je pouze část nebo fáze rozsáhlé operace, pacient dostává celkovou anestezii. Ve stavu anestetického spánku jsou také operovány děti.

Metody chirurgické léčby

Klasická operace na nosní přepážce se používá od roku 1882. Takové velké množství klinických zkušeností bylo přirozeně nahromaděno po tak dlouhou dobu, bylo vyvinuto mnoho modifikací chirurgické léčby a jsou používány v současné době osvědčené techniky, které v kombinaci s moderními technologickými inovacemi téměř zaručují pozitivní účinek a způsobují minimální množství komplikací.

Submukózní resekce nosní přepážky

Killianova operace: Celá operace se provádí uvnitř nosní dutiny, to znamená, že z kůže obličeje se nevytvářejí žádné řezy, a proto je vyloučena možnost vzniku pooperačních jizev na otevřených plochách obličeje.

submukózní resekce nosní přepážky podle Killiana

Podstatou této operace je, že uvnitř nosních průchodů, často pod endoskopickou kontrolou (pak se operace nazývá endoskopická septoplastika), se provedou řezy v sliznici nosní přepážky a perichondriu na obou stranách. Od úrovně střechy nosu až po dno. Používá malý ostrý skalpel se zaobleným, neostřeným hrotem, protože ostrý konec skalpelu může snadno proniknout celou tloušťkou chrupavky, stejně jako perikarpem a sliznicí opačného nosního průchodu. Sliznice a nadkhryashnitsa k chrupavce je rozřezána.

Následně se pod perichondrium vstřikuje anestetikum a pak se velmi opatrně, aby nedošlo k poškození samotné sliznice, přes provedené řezy, se sliznice spolu s perchondriem a periostem odlupuje na požadovanou úroveň.

V přítomnosti hřebene nebo špice septa se oddělí od oblouku ze střechy a dna nosního průchodu, aby nedošlo k poškození sliznice v oblasti maximálního zvýšení defektu. Odpojení se provádí za hranicemi deformované části přepážky. Dále je nosní přepážka mechanicky narovnána: hroty a hřebeny jsou vyříznuty, vyříznuty zakřivení a korigovány jsou chrupavky i kosti.

Po vyrovnání je nosní přepážka imobilizována pomocí tamponů, dříve oddělená sliznice, perchondrium a periosteum jsou přitlačeny na chrupavku a kosti pomocí stejných tamponů. Často po operaci je zobrazen obvaz.

Konzervativní modifikace submukózní resekce nosní přepážky, kterou navrhl V. I. Voyachek:

Náplast septa: Řez se provádí stejně jako v případě Killianovy operace, ale pouze ze strany jednoho nosního průchodu. Dále se perchondrium a periosteum oddělují pouze na straně řezu a na stejné straně se provádějí čtyři řezy samotné chrupavky takovým způsobem, že zakřivená část chrupavky je spojena s ničím kromě sliznice, perchondria a periosteum sousedního nosního průchodu. Stejným principem, jako u chrupavčité části, je provedena disekce kostní základny nosní přepážky v oblasti jejího zakřivení. V důsledku provedených manipulací získává nosní přepážka pohyblivost a bez vnějšího zásahu zaujímá přirozenou polohu. Poté jsou tampony vloženy do nosních cest stejným způsobem jako během operace Cillian.

Mobilizace septum: Podstata a metodika této modifikace je naprosto totožná s nápravou, ale ovlivňuje pouze chrupavčitou část nosní přepážky, aniž by se dotkla její části kosti.

Kruhová resekce: Pokud během mobilizace septa nedosáhne chrupavčitý čtyřúhelník dostatečné pohyblivosti k vytvoření nosní přepážky v její přirozené poloze, pak se řezy rozšíří ztenčujícími pruhy chrupavky.

Částečná resekce je kombinací výše uvedených modifikací operací na nosní přepážce navržených V.I. Voyachekom.

Resekce-reimplantace - to je modifikace výše uvedených chirurgických zákroků, která vylučuje zakřivený fragment chrupavky, dává vyříznutou oblast správnému tvaru a vrací ji zpět mezi listy sliznice nosní přepážky.

Laserová septoplastika

Metoda je založena na fenoménu objeveném v roce 1992, jehož podstata spočívá v tom, že chrupavka pod vlivem laserového paprsku s určitými charakteristikami zachovává svůj dříve daný tvar. Průběh této operace zahrnuje mechanické rovnání chrupavky, vedení laseru na místo dřívějšího zakřivení a dopad laseru na tuto oblast přes sliznici, po které si chrupavka zachovává správný tvar, který jí byl dán.

Laserová septoplastika má řadu nesporných výhod:

 1. Žádné řezy - laserová expozice se provádí bez poškození sliznice.
 2. Operace je naprosto nekrvavá.
 3. Neexistuje žádné riziko infekčních komplikací, stejně jako tvorba hematomů.
 4. To lze provést ambulantně - není třeba hospitalizovat
 5. Nedostatek pooperačního edému.
 6. Velmi krátká doba pooperační rehabilitace.

Použití laseru pro vyrovnání nosní přepážky má několik omezení a nemůže být použito ve všech případech. Za prvé je to způsobeno tím, že laser působí pouze na chrupavku, resp. Léčba defektů v kostní části nosní přepážky je vyloučena. A za druhé, laser může chrupavku udržet pouze předem, ale není schopen odstranit hřeben nebo hrot. Laser je také neúčinný, pokud je zakřivení chrupavky septa nosu spojeno s kompenzačními příčinami, které jsou popsány výše.

Volba kterékoli z popsaných možností chirurgické léčby je dána primárně prevalencí a závažností zakřivení nosní přepážky, jakož i technických schopností kliniky, na kterou jste se obrátili.

Rehabilitace

Při provádění klasické septoplastiky je ve většině případů nutné zůstat v nemocnici až sedm dní.

Prvních několik dní jsou tampony gázy umístěny v nose, což zabraňuje dýchání nosu. V mnoha klinikách jsou staré gázové tampony nahrazeny silikonovými tampony nebo speciální gel, který plní stejné funkce jako gázové tampony, ale v sobě obsahují speciální kanály, které umožňují udržovat dýchání nosu i v časném pooperačním období, což výrazně zlepšuje kvalitu života během rehabilitace.

Jakmile nastane čas - přibližně druhý, třetí den, v závislosti na variantě provedené operace, tampony se odstraní a nosní průchody se zkontrolují, aby se sledoval jejich stav. Během hospitalizace se odstranění kůry provádí za účasti zdravotnického personálu velmi opatrně, aby nedošlo k poškození poraněné sliznice nosní dutiny.

Během zotavovacího období jsou často předepisovány protizánětlivé a analgetické léky ke zmírnění stavu pacienta. Aby se zabránilo infekčním komplikacím, předepisují se antibakteriální přípravky, jejich použití může být buď systémové (tablety, injekce) nebo lokální - irigace nosní sliznice.

Po propuštění z nemocnice, před zahájením práce, ke kontrole stavu nosní dutiny, je nutné navštívit ORL lékaře polikliniky. Ve většině případů, pokud práce není spojena s intenzivní fyzickou námahou, po 10-14 dnech můžete začít pracovat.

Aby se zabránilo komplikacím v pooperačním období, je nutné:

 1. Vyhněte se horkým jídlům a nápojům;
 2. Vyhněte se návštěvě lázně, soláriu;
 3. Omezte délku pobytu na slunci;
 4. Chráněno před intenzivní fyzickou námahou.

Komplikace

Tento typ operace byl zpracován v detailech a rozvoj komplikací je vzácným jevem. Pooperační komplikace se mohou projevit následovně:

 • Tvorba hematomu je napjatá dutina naplněná krví mezi chrupavčitými nebo kostními částmi septa a nosní sliznicí;
 • Nosebleed;
 • Perforace nosní přepážky - vytvoření kanálu spojujícího dva nosní průchody;
 • Zánětlivé komplikace ve formě vředů;
 • Sinusitida, čelní sinusitida a další sinusitida;
 • Sinechia - adheze uvnitř nosních průchodů;
 • Snížený čich;
 • Deformace nosu ve formě zapadeniya jeho záda.

Kde mohu operaci udělat a kolik to stojí?

Ve většině velkých nemocnic veřejných a soukromých klinik, které mají oddělení ORL, tuto operaci provádějí.

Volná cesta k ploché nosní přepážce leží přes ORL lékaře regionální kliniky, ke které patříte. Lékař vám dá doporučení do nemocnice, kde budete zařazeni na čekací listinu a po nezbytných vyšetřeních a po určité době budete mít septoplastiku hotovou. Pokud budete postupovat touto cestou, existují dvě nevýhody - čas a kvalifikace provozního lékaře, které mohou být buď nejvyšší, nebo ne. Naštěstí není tolik mladých lékařů a začínající chirurgové vždy pracují pod vedením zkušenějších kolegů.

Náklady na klasický provoz, s ohledem na pobyt v nemocnici, se pohybují od 20 000 do 100 000 rublů. Stojí za to zvážit, že cena je často nadhodnocena, s odvoláním na použití laserových a vlnových skalpelů, nicméně vzhledem k malým řezům uvnitř nosních průchodů vypadá použití takových drahých zařízení pochybně. Laserová septoplastika je mnohem dražší a ceny se pohybují od 40 000 do 30 000 rublů.

Výsledek

Podle hodnocení, v převážné většině případů, po provedení operace na nosní přepážce, výše popsané klinické projevy nejprve podstoupí, a navíc, projdou úplně, a budete schopni dýchat s plným nosem! Navíc se snižuje četnost, závažnost a trvání infekčních onemocnění, jako jsou akutní respirační virové infekce, akutní respirační infekce, sinusová rýma a další.

Přirozeně, operace je vážným krokem a vy musíte vyhodnotit a zvážit klady a zápory, které dříve potlačovaly váš strach, ale výsledek této operace obvykle převyšuje očekávání a po dvou nebo třech týdnech si pacienti všimnou nepřítomnosti dříve narušených příznaků z nosu a významného zlepšení kvality. život obecně.