Operace opravy nosní přepážky: chirurgické, laserové

Nosní přepážka je deska rozdělující nosní dutinu na dvě poloviny. Má dvě složky - kost a chrupavku.

Člověk, stejně jako každý živý tvor, je symetrický pouze na první pohled. Při bližším zkoumání uvidíme různé druhy odchylek od přísné symetrie. Stejně jako u nosní přepážky. Pouze 5% obyvatelstva má ideální oblast, která se nachází přesně uprostřed.

Proč je tedy rovnání operace jedním z nejčastěji prováděných chirurgických zákroků v ORL nemocnicích?

Příčiny odchylky nosního septa

Existuje několik důvodů pro tuto anomálii. To je:

 • Fyziologické příčiny K zakřivení dochází, jak tělo roste. Různé části mají různou míru růstu. Například, chrupavčitá část roste rychleji než kost, protože je nedostatek prostoru, je ohýbána jedním směrem nebo jiným směrem, na okraji kostní části a chrupavkových klíčků - rostou hřebeny a hroty.
 • Kompenzační důvody. Oddíl se posouvá vzhledem k tomu, že na něj něco tlačí z boku. Mohou to být polypy nebo hypertrofované turbináty.
 • Trauma nosu. A nejen zlomeninu, ale i těžké zranění (zejména pokud bylo přijato v dětství nebo dospívání). Ze zřejmých důvodů je to častější u mužů.

Typy zakřivení

 1. Skutečné zakřivení, tj. Odchylka od osy, která je ve tvaru písmene C nebo ve tvaru písmene S, v různých rovinách, vpředu nebo vzadu.
 2. Hřebeny.
 3. Thorns. Hřebeny a hroty jsou růst kostnaté části přepážky. Může být jednostranný a dvoustranný.
 4. Kombinace různých typů zakřivení.

Kdy má být nosní přepážka opravena?

Hlavní patofyziologickou složkou zakřivení nosní přepážky je snížení lumen nosního průchodu na jedné nebo obou stranách, zhoršená cirkulace vzduchu, výskyt patologických vírů, což vede k nadměrnému sušení sliznice, atrofii řasnatého epitelu. Někdy zakřivená přepážka pokrývá otvory v dutinách nosních dutin nebo otvory sluchové trubice, což vede k narušení provzdušňování a zabraňuje odtoku sekrecí z dutin nebo z tympanické dutiny.

Neexistuje žádné oddělení zakřivení přepážky do stupňů podle stupně projevu anatomického defektu, protože to nemá klinický význam. Indikace pro léčbu jsou pouze klinickými projevy. A neexistuje přímá korelace stížností se stupněm zakřivení. Existují případy, kdy významná deformace neovlivnila nosní dýchání a naopak mírné zakřivení bylo příčinou mnoha nepříjemných symptomů.

Předpokládá se, že indikace pro narovnání nosní přepážky jsou:

 1. Výrazné obtíže nebo nedostatek nosního dýchání.
 2. Častá akutní sinusitida. Chronická sinusitida.
 3. Častý akutní otitis nebo chronický otitis.

Nejtěžším momentem v tomto případě je mít jistotu, že tyto stížnosti a nemoci jsou spojeny s deformací nosní přepážky. Kromě zakřivení nosní přepážky se u těchto pacientů zpravidla vyskytuje další patologie (vasomotorická rýma, polypy, hypertrofovaná nosní koncha, alergie atd.). Po neúspěšném dlouhodobém léčení jiných příčin je proto obvykle nabízena operace k nápravě nosní přepážky.

Léčba deformací nosního septa

Zakřivení nosní přepážky je anatomická vada a její léčba je převážně chirurgická. Základní principy chirurgické léčby: t

 1. Provoz je naplánován, proveden po důkladném přezkoumání a přípravě. Je nutné identifikovat všechny kontraindikace pro operaci. Absolutní kontraindikace:
  1. Akutní infekční onemocnění.
  2. Dekompenzace chronických onemocnění (diabetes mellitus, srdeční selhání, hypertenze, onkologická onemocnění, cirhóza jater).
  3. Duševní nemoc.
  4. Krvácení, zpomalení srážení krve.
 2. Existují také relativní kontraindikace (tj. Podmínky, za kterých je operace možná, ale nežádoucí):
  1. Dětský věk do 18 let. Septoplastika je velmi vzácně prováděna u dětí ve věku od 6 let.
  2. Stáří.
  3. Období menstruace u žen. Doporučuje se aplikovat 2 týdny po menstruaci.
  4. Sinusitida, faryngitida, angína v období exacerbace. Operace se provádí nejdříve 2 týdny po léčbě. Ve výjimečných případech, pod záštitou silných antibiotik, se septoplastika provádí současně s endoskopickou dezinfekcí dutin pro chronickou sinusitidu.
 3. Před operací se provádí vyšetření: obecné testy krve a moči, biochemická analýza, srážení krve, EKG, vyšetření zubního lékaře, terapeuta.
 4. Před operací je nutné zrušit léky, které zvyšují dobu srážení krve (aspirin, warfarin, protizánětlivé léky jako diklofenak, indometacin, ketoprofen).
 5. Operaci provádí v nemocnici kvalifikovaný ORL chirurg. Samostatná specializace je na specializovaných klinikách - rhinosurgeon, tj. Chirurg, který se zabývá výhradně patologií nosu.
 6. Operace se obvykle provádí v lokální anestezii. V případě potřeby může mít pacient celkovou anestezii. Operační přístup přes nosní dutinu, tj. Vnější řezy se nepředpokládají.
 7. Doba trvání operace je od 30 minut do 1,5 hodiny.
 8. Po operaci jsou tampony vloženy do nosu, což způsobuje určité nepříjemnosti. Tampony jsou odstraněny po 1-2 dnech.
 9. Po odstranění tamponů v nepřítomnosti komplikací může být pacient propuštěn z nemocnice pod ambulantním dohledem lékaře ORL. Bude nutné provést toaletu a zavlažování nosní dutiny speciálními roztoky pro dezinfekci pooperačního pole, odstranění kůry.
 10. Po operaci dochází k otoku, takže okamžitě nedojde k úlevě. Úplné obnovení normálního nosního dýchání je možné za 1-4 týdny (data jsou individuální, v závislosti na typu a objemu operace).
 11. Do 3-4 týdnů po operaci je nutné se vyhnout fyzickému přepětí, sportu.

Základní operace pro rovnání křivky nosní přepážky

V zásadě se používají dva typy operací pro korekci deformací septum - jedná se o submukózní resekci a šetřící minimálně invazivní endoskopickou septoplastiku.

Submukózní resekce je nejstarší metodou chirurgického zákroku na přepážce. Poprvé byla operace provedena před více než dvěma stoletími, je stále používána. Podstata metody: provádí se obloukovitá incize sliznice v přední části přepážky, chrupavka se prořízne přes celou tloušťku, oddělí od perchondria a sliznice a odstraní se téměř úplně. Zbývá pouze horní část chrupavky o šířce 1-1,5 cm, pak se kostní přepážka odstraní kladivem a sekáčem. Co zbylo ze septa - 2 vrstvy sliznice, perchondrium, periosteum - blízko u sebe a fixované tampony pro fúzi. Švy obvykle nejsou uloženy.

Nevýhody této operace:

 • Operace je poměrně traumatická a zotavení trvá až 2-3 týdny.
 • Vzhledem k tomu, že je odstraněna téměř pevná základna nosní přepážky, jsou možné pooperační komplikace, jako je perforace, sedlové vytažení nosního můstku.
 • Po takové operaci je přepážka ve skutečnosti jizevnatá tkáň, protože tento trofismus sliznice je rozbitý, nemůže vykonávat svou ochrannou funkci, dochází k pocitu konstantní suchosti v nose, tvorbě kůry.
 • Přepážka se stává velmi pohyblivou, posuvnou, což může také vést k dalším problémům s nosním dýcháním.

Hlavní výhodou této operace je, že nevyžaduje nákladná zařízení, takže je prováděna bezplatně v jakékoli rozpočtové nemocnici.

Jemná endoskopická septoplastika je modernější typ operace na nosní přepážce. Pod kontrolou intranasálního endoskopu se provádí důkladná revize nosní dutiny, dochází ke světelným oblastem deformace, odstraňují se pouze zakřivené řezy malými řezy sliznice. Používají se šetřící moderní mikrochirurgické nástroje. Chirurg pozoruje celé operativní pole na obrazovce monitoru ve zvětšené podobě.

Tato operace je ve srovnání se standardní klasickou resekcí méně traumatická, vyhýbá se takovým komplikacím, jako je perforace nosního septa, sedlové vytažení nosní dorše, méně často se objevují komplikace ve formě krvácení, hnisání, rehabilitace rychleji. Při složitých zkresleních je však jeho použití omezené.

Ve skutečnosti je rozdělení těchto operací na dva typy velmi podmíněné. V praxi se téměř žádná submukózní resekce neprovádí ve své čisté formě as endoskopickou septoplastikou se provádí resekce, i když v menším objemu. Ve skutečnosti, obě operace nemají žádné zásadní rozdíly, a v poslední době jsou stále více nazývány jedním termínem - septoplasty.

Existuje také zdokonalený způsob této operace, při kterém nejsou zakřivené části chrupavky odstraněny, ale jsou speciálně modelovány skalpelem nebo speciálním drtičem a vráceny na místo, to znamená, že jsou instalovány mezi sliznicovými listy pro vyplnění defektu. V budoucnu tato chrupavka zaujímá normální fyziologickou polohu. Tato operace se nazývá resekce - reimplantace.

Pokud existuje důkaz ve stejné době jako septoplastika, provádějí se další manipulace v nosní dutině. Jedná se o řezání zahuštěné turbíny, odstranění polypů a adenoidů, endoskopické operace na nosní dutinách nosohltanu, vazotomii.

Náklady na septoplasty v soukromých klinikách se pohybuje od 25 do 90 tisíc rublů. Cena závisí na složitosti operace, na kategorii kliniky, na kvalifikaci chirurga, na typu anestezie a na čase stráveném v nemocnici.

Komplikace septoplastiky

Po operaci možná septoplastika: t

 1. Nosy.
 2. Hnisání, absces nosní dutiny.
 3. Hematomy (akumulace krve pod sliznicí).
 4. Děrování (tvorba průchozí díry) přepážek.
 5. Sinusitida
 6. Adheze, adheze v nosní dutině.
 7. Pokles nosního mostu

Pooperační období

Ihned po operaci jsou tampony umístěny do nosu. To je nezbytné pro udržení správné polohy nosní přepážky a zabránění krvácení. Tampony jsou nasyceny emulzí antibiotiky a hemostatickými činidly. K dispozici jsou také speciální gelové tampony s trubkami uvnitř pro dýchání. Tampony jsou instalovány 1 den, pokud je to nutné, po dni, kdy jsou změněny na nové na další 1 den. Je nutné se připravit na to, že v této době musíte dýchat celou dobu ústy, což samozřejmě způsobuje nepohodlí. Někdy se na nos aplikuje další odlévací omítka.

Vzhledem k tomu, že musíte dýchat ústy, vysychá sliznice úst a rtů a vždy se cítíte jako pití.

Hlava hlavy může bolet, horní čelist často bolí, může dojít ke zvýšení tělesné teploty. Pokud se operace prováděla v celkové anestezii, spojí se také příznaky následného narkotika - slabost, ospalost, závratě, nevolnost. Léky jsou obvykle předepisovány léky proti bolesti, hemostatika a antibiotika.

Nedoporučuje se foukat nos v prvních dnech po operaci, užívat teplé nápoje a užívat si teplou sprchu nebo koupel. Pití je lepší prostřednictvím slámy.

Po odstranění tamponů v nose stále přetrvává edém, takže nosní dýchání se neprodlouží okamžitě. Podmínky úplného uzdravení jsou individuální. Podle zpětné vazby od lidí, kteří podstoupili chirurgický zákrok, většina z nich začne dýchat plným nosem a zápachem za týden, u některých to trvá až měsíc.

Poté, co byly odstraněny tampony, je třeba denně odstranit nosní toaletu k odstranění kůry, opláchnout nos fyziologickými roztoky a antiseptiky. Obvykle jsou propuštěni z nemocnice na 5. až 6. den, ale mohou být propuštěni na druhý den po odstranění pacienta s každodenní návštěvou ORL specialisty. Plné hojení nosní přepážky nastává 7. - 10. den po operaci.

Během měsíce se nedoporučuje zabývat se těžkou fyzickou prací, sportem, chodit do koupele, užívat alkohol.

Alternativa k septoplastice

V současné době jsou kromě tradičních chirurgických postupů široce rozvinuty i další metody vyrovnání křivky nosní přepážky. Nejznámější z alternativních metod je laserová septoplastika. Je možné s malými deformacemi pouze v chrupavčité části septa.

Podstata způsobu spočívá v tom, že pomocí laserového paprsku se místo deformace chrupavky zahřeje, dostane požadovaný tvar a upevní se tamponem vloženým do jedné poloviny nosu. Operace trvá asi 15 až 20 minut a provádí se ambulantně v lokální anestezii.

Hlavní výhody: operace není traumatická, prakticky bezbolestná, po ní nedochází ke krvácení, není vyžadován menší edém, hospitalizace a dlouhodobé sledování.

Navzdory všem výhodám však laserová korekce zakřivení přepážky není rozšířená v důsledku skutečnosti, že izolované zakřivení pouze chrupavčité části přepážky je poměrně vzácné.

Kromě laserového ošetření je zde také metoda ultrazvukové cristotomie - odstranění hřebenů a hrotů přepážky pomocí speciální ultrazvukové pily.

Osteopaty zkoušejí s malými výsledky malé defekty nosní přepážky.

Video: laserová septoplastika

Jak rozhodnout o operaci?

Nejhorší věcí je souhlasit s operací, která opraví křivku nosní přepážky. Dokonce i pacienti, kteří po dlouhou dobu nedokáží plně dýchat nosem a nemohou žít bez vazokonstrikčních kapek, jsou natahováni s rozhodujícím momentem. Lze je chápat, protože každá operace je pro tělo stresující, bolí, je to děsivé, je to 2-3 týdny invalidity.

Stojí však za to přečíst recenze lidí, kteří se rozhodli tento krok učinit. Jedná se o pozitivní, radikálně měnící se pocity. Kromě obnovení nosního dýchání se rovnání nosní přepážky může zbavit chronické sinusitidy, chronické otitis. Člověk začne slyšet lépe, cítit pachy, neustálé chrápání zmizí, bolesti hlavy zmizí. Kromě toho všeho, septoplastika často také dává kosmetický účinek ve formě korigování tvaru nosu.

Septoplastika (operace na opravu nosní přepážky): indikace, typy a chování, výsledek

Septoplastika je operace na nosní přepážce, prováděná za účelem korekce jejího zakřivení nebo jiného defektu.

Různá výzkumná data uvádějí, že četnost výskytu zakřivené nosní přepážky se pohybuje od 65% do 95%, což v kombinaci se živým klinickým obrazem vedlo k vysoké pozornosti lékařské komunity k problému korekce chirurgické operace nosního septa. První zmínka o chirurgických zákrocích, které položily základy pro moderní operaci nosní přepážky, sahá až do 19. století. Velké množství klinických zkušeností v oboru septoplastiky, vynásobených úspěchy moderní vědy, činí tuto operaci jednou z klinicky nejúčinnějších a nejbezpečnějších.

Struktura a funkce nosní přepážky

Nosní přepážka se skládá ze tří částí: kosti (je umístěna dostatečně hluboko uvnitř nosní dutiny a skládá se z kostí), chrupavčitých (ve tvaru čtyřúhelníkové chrupavky) a pohyblivých (oblast od kůže mezi nozdrami po část chrupavky).

Nosní přepážka rozděluje nosní dutinu na dva nosní průchody - čímž se určuje rovnoměrnost proudění vzduchu během dýchání. Provádí také důležité podpůrné a tvarovací funkce - přímo se podílí na poskytnutí určitého tvaru nosu, zejména na jeho horní a spodní ploše.

Příčiny odchylky nosní přepážky

Fyziologické - dochází v důsledku disharmonického vývoje částí nosu v mladém věku. Nejtraumatičtější zakřivení má podobu úplného posunutí ve směru celého přepážky, zahušťování-hřebeny nebo vyvýšení-hřbety.

typy zakřivení nosní přepážky

Traumatická - vzniká z vnějších, často mechanických účinků. Ve většině případů je poranění spojeno s poškozením struktury nosní přepážky a kostí nosu, což způsobuje výrazný kosmetický defekt a vyžaduje septoplastiku nosní přepážky v kombinaci s rhinoplastikou.

Kompenzační (adaptivní) - vyskytuje se v případě, kdy v nosní dutině existuje určitý druh vzdělávání mimo samotnou septum, vyvíjející tlak na ni. V této situaci je operace na nosní přepážce kombinována s operací, aby se odstranila příčina zakřivení nosní přepážky.

Nádory nosní přepážky - a ne vždy rakovina, ve většině případů, nádorově podobné zakřivení nosní přepážky způsobuje polypy, benigní nádory.

Indikace pro chirurgickou léčbu

Existují případy, kdy má člověk řadu příznaků, někdy těžkých, a zároveň ani nenaznačuje, že příčinou jeho potíží je zakřivení nosní přepážky. Rozhodnutí o použití chirurgické léčby se provádí v případě výskytu výrazných symptomů:

 • Kosmetická vada - zahrnuje zakřivení nosu, podvodníka, dutého nebo jednoduše nepravidelného tvaru nosu;
 • Trvalý výtok z nosu - častý výtok z nosní sliznice;
 • Chronická nazální kongesce na jedné straně nebo dokonce na obou stranách, která se může projevit dýcháním ústy;
 • Pocit sucha v nose a ústech;
 • Hlučné dýchání ve spánku;
 • Chrápání, často velmi silné;
 • Časté krvácení z nosu, někdy bez zjevného důvodu;
 • Alergické reakce až do projevů bronchiálního astmatu;
 • Časté nachlazení;
 • Častá a chronická onemocnění zánětlivé povahy vedlejších nosních dutin - čelistní, čelní a další;
 • Bolesti hlavy;
 • Zvýšená únava, snížená pozornost a výkon, zhoršení paměti;
 • Snížený čich.

Je také třeba mít na paměti, že v přítomnosti výrazného zakřivení nosní přepážky a nepřítomnosti výše uvedených příznaků je smysluplné provést operativní narovnání nosní přepážky, protože zejména v mladém věku jsou kompenzační adaptivní mechanismy schopny vyrovnat klinické projevy. S věkem dochází k vyčerpání, které se dříve vyrovnalo s úkolem, adaptačními schopnostmi těla a symptomy se začnou zvyšovat a operace ve zralém věku není vždy možná vzhledem k obecnému stavu orgánů a systémů.

Příprava na operaci

Pokud bylo učiněno rozhodnutí provést operaci v případě zakřivení nosní přepážky, je předepsána řada rutinních lékařských testů k posouzení celkového stavu těla a přítomnosti nebo nepřítomnosti kontraindikací anestézie a chirurgické léčby:

 1. Kompletní krevní obraz;
 2. Analýza moči;
 3. Biochemický krevní test;
 4. Krevní testy na HIV, virovou hepatitidu a syfilis;
 5. Coagulogram - určuje stav systému srážení krve;
 6. Hladina cukru v krvi;
 7. Elektrokardiografie;
 8. Fluorografie.

Někdy, pokud je to nutné, lékař rozšíří seznam laboratorních testů a provede odpovídající schůzky.

Bezprostředně před operací by mělo:

 • Pokud je k dispozici, zbavte se kníru.
 • Odmítnout léky, které snižují srážlivost krve (například aspirin, kardiomagnyl, heparin, Plavix, warfarin, diklofenak, indomethacin a další);
 • Měli byste se také zdržet užívání alkoholu a omezit kouření.

Kontraindikace pro chirurgickou léčbu

Operace v zakřivení nosní přepážky nemá žádné specifické kontraindikace, což znamená, že pokud člověk může podstoupit jakoukoliv významnou operaci, může také podstoupit septoplastiku. Existují však určité kontraindikace:

 1. Věk: nad 50 a pod 16-18. To je dáno tím, že po 50 letech dochází k atrofii sliznice a je to poněkud „ztráta hmotnosti“, což vede k obnovení normálního proudění vzduchu nosními průchody a v důsledku toho je operace bezvýznamná. Ve věku 16-18 let je chirurgický zákrok na chrupavce a kostech nosu nežádoucí, protože až do tohoto věku je často udržován růst jak chrupavky, tak kostních prvků, což může vést k marnosti léčby. V přítomnosti výrazných defektů a symptomů je však možné operaci provádět od šesti let a po 50 letech;
 2. Přítomnost akutního nebo exacerbovaného chronického zánětlivého onemocnění;
 3. Přítomnost menstruace a první týden po ní;
 4. Duševní nemoc;
 5. Coagulopathy - onemocnění srážení krve;
 6. Dekompenzace chronických somatických onemocnění;
 7. Tuberkulóza plic a horních cest dýchacích;
 8. Těžká atrofie epitelu nosní přepážky.

Úleva od bolesti

V závislosti na tom, kde se zakřivená oblast nachází, se operace provádí lokální anestézií nebo v celkové anestezii (anestézii).

Lokální anestézie při narovnávání nosní přepážky se provádí, když zakřivení přepážky neovlivní kostní část, ale je lokalizováno pouze v pohyblivé nebo chrupavčité části nosní přepážky - v těchto oblastech je sliznice zavlažována anestetiky, nebo jsou aplikovány tampony nasáklé anestetiky a po úplné ztrátě všech typů citlivosti. spuštění operace.

Když zakřivení zahrnuje kostní struktury, nebo septoplastika nosní přepážky je pouze část nebo fáze rozsáhlé operace, pacient dostává celkovou anestezii. Ve stavu anestetického spánku jsou také operovány děti.

Metody chirurgické léčby

Klasická operace na nosní přepážce se používá od roku 1882. Takové velké množství klinických zkušeností bylo přirozeně nahromaděno po tak dlouhou dobu, bylo vyvinuto mnoho modifikací chirurgické léčby a jsou používány v současné době osvědčené techniky, které v kombinaci s moderními technologickými inovacemi téměř zaručují pozitivní účinek a způsobují minimální množství komplikací.

Submukózní resekce nosní přepážky

Killianova operace: Celá operace se provádí uvnitř nosní dutiny, to znamená, že z kůže obličeje se nevytvářejí žádné řezy, a proto je vyloučena možnost vzniku pooperačních jizev na otevřených plochách obličeje.

submukózní resekce nosní přepážky podle Killiana

Podstatou této operace je, že uvnitř nosních průchodů, často pod endoskopickou kontrolou (pak se operace nazývá endoskopická septoplastika), se provedou řezy v sliznici nosní přepážky a perichondriu na obou stranách. Od úrovně střechy nosu až po dno. Používá malý ostrý skalpel se zaobleným, neostřeným hrotem, protože ostrý konec skalpelu může snadno proniknout celou tloušťkou chrupavky, stejně jako perikarpem a sliznicí opačného nosního průchodu. Sliznice a nadkhryashnitsa k chrupavce je rozřezána.

Následně se pod perichondrium vstřikuje anestetikum a pak se velmi opatrně, aby nedošlo k poškození samotné sliznice, přes provedené řezy, se sliznice spolu s perchondriem a periostem odlupuje na požadovanou úroveň.

V přítomnosti hřebene nebo špice septa se oddělí od oblouku ze střechy a dna nosního průchodu, aby nedošlo k poškození sliznice v oblasti maximálního zvýšení defektu. Odpojení se provádí za hranicemi deformované části přepážky. Dále je nosní přepážka mechanicky narovnána: hroty a hřebeny jsou vyříznuty, vyříznuty zakřivení a korigovány jsou chrupavky i kosti.

Po vyrovnání je nosní přepážka imobilizována pomocí tamponů, dříve oddělená sliznice, perchondrium a periosteum jsou přitlačeny na chrupavku a kosti pomocí stejných tamponů. Často po operaci je zobrazen obvaz.

Konzervativní modifikace submukózní resekce nosní přepážky, kterou navrhl V. I. Voyachek:

Náplast septa: Řez se provádí stejně jako v případě Killianovy operace, ale pouze ze strany jednoho nosního průchodu. Dále se perchondrium a periosteum oddělují pouze na straně řezu a na stejné straně se provádějí čtyři řezy samotné chrupavky takovým způsobem, že zakřivená část chrupavky je spojena s ničím kromě sliznice, perchondria a periosteum sousedního nosního průchodu. Stejným principem, jako u chrupavčité části, je provedena disekce kostní základny nosní přepážky v oblasti jejího zakřivení. V důsledku provedených manipulací získává nosní přepážka pohyblivost a bez vnějšího zásahu zaujímá přirozenou polohu. Poté jsou tampony vloženy do nosních cest stejným způsobem jako během operace Cillian.

Mobilizace septum: Podstata a metodika této modifikace je naprosto totožná s nápravou, ale ovlivňuje pouze chrupavčitou část nosní přepážky, aniž by se dotkla její části kosti.

Kruhová resekce: Pokud během mobilizace septa nedosáhne chrupavčitý čtyřúhelník dostatečné pohyblivosti k vytvoření nosní přepážky v její přirozené poloze, pak se řezy rozšíří ztenčujícími pruhy chrupavky.

Částečná resekce je kombinací výše uvedených modifikací operací na nosní přepážce navržených V.I. Voyachekom.

Resekce-reimplantace - to je modifikace výše uvedených chirurgických zákroků, která vylučuje zakřivený fragment chrupavky, dává vyříznutou oblast správnému tvaru a vrací ji zpět mezi listy sliznice nosní přepážky.

Laserová septoplastika

Metoda je založena na fenoménu objeveném v roce 1992, jehož podstata spočívá v tom, že chrupavka pod vlivem laserového paprsku s určitými charakteristikami zachovává svůj dříve daný tvar. Průběh této operace zahrnuje mechanické rovnání chrupavky, vedení laseru na místo dřívějšího zakřivení a dopad laseru na tuto oblast přes sliznici, po které si chrupavka zachovává správný tvar, který jí byl dán.

Laserová septoplastika má řadu nesporných výhod:

 1. Žádné řezy - laserová expozice se provádí bez poškození sliznice.
 2. Operace je naprosto nekrvavá.
 3. Neexistuje žádné riziko infekčních komplikací, stejně jako tvorba hematomů.
 4. To lze provést ambulantně - není třeba hospitalizovat
 5. Nedostatek pooperačního edému.
 6. Velmi krátká doba pooperační rehabilitace.

Použití laseru pro vyrovnání nosní přepážky má několik omezení a nemůže být použito ve všech případech. Za prvé je to způsobeno tím, že laser působí pouze na chrupavku, resp. Léčba defektů v kostní části nosní přepážky je vyloučena. A za druhé, laser může chrupavku udržet pouze předem, ale není schopen odstranit hřeben nebo hrot. Laser je také neúčinný, pokud je zakřivení chrupavky septa nosu spojeno s kompenzačními příčinami, které jsou popsány výše.

Volba kterékoli z popsaných možností chirurgické léčby je dána primárně prevalencí a závažností zakřivení nosní přepážky, jakož i technických schopností kliniky, na kterou jste se obrátili.

Rehabilitace

Při provádění klasické septoplastiky je ve většině případů nutné zůstat v nemocnici až sedm dní.

Prvních několik dní jsou tampony gázy umístěny v nose, což zabraňuje dýchání nosu. V mnoha klinikách jsou staré gázové tampony nahrazeny silikonovými tampony nebo speciální gel, který plní stejné funkce jako gázové tampony, ale v sobě obsahují speciální kanály, které umožňují udržovat dýchání nosu i v časném pooperačním období, což výrazně zlepšuje kvalitu života během rehabilitace.

Jakmile nastane čas - přibližně druhý, třetí den, v závislosti na variantě provedené operace, tampony se odstraní a nosní průchody se zkontrolují, aby se sledoval jejich stav. Během hospitalizace se odstranění kůry provádí za účasti zdravotnického personálu velmi opatrně, aby nedošlo k poškození poraněné sliznice nosní dutiny.

Během zotavovacího období jsou často předepisovány protizánětlivé a analgetické léky ke zmírnění stavu pacienta. Aby se zabránilo infekčním komplikacím, předepisují se antibakteriální přípravky, jejich použití může být buď systémové (tablety, injekce) nebo lokální - irigace nosní sliznice.

Po propuštění z nemocnice, před zahájením práce, ke kontrole stavu nosní dutiny, je nutné navštívit ORL lékaře polikliniky. Ve většině případů, pokud práce není spojena s intenzivní fyzickou námahou, po 10-14 dnech můžete začít pracovat.

Aby se zabránilo komplikacím v pooperačním období, je nutné:

 1. Vyhněte se horkým jídlům a nápojům;
 2. Vyhněte se návštěvě lázně, soláriu;
 3. Omezte délku pobytu na slunci;
 4. Chráněno před intenzivní fyzickou námahou.

Komplikace

Tento typ operace byl zpracován v detailech a rozvoj komplikací je vzácným jevem. Pooperační komplikace se mohou projevit následovně:

 • Tvorba hematomu je napjatá dutina naplněná krví mezi chrupavčitými nebo kostními částmi septa a nosní sliznicí;
 • Nosebleed;
 • Perforace nosní přepážky - vytvoření kanálu spojujícího dva nosní průchody;
 • Zánětlivé komplikace ve formě vředů;
 • Sinusitida, čelní sinusitida a další sinusitida;
 • Sinechia - adheze uvnitř nosních průchodů;
 • Snížený čich;
 • Deformace nosu ve formě zapadeniya jeho záda.

Kde mohu operaci udělat a kolik to stojí?

Ve většině velkých nemocnic veřejných a soukromých klinik, které mají oddělení ORL, tuto operaci provádějí.

Volná cesta k ploché nosní přepážce leží přes ORL lékaře regionální kliniky, ke které patříte. Lékař vám dá doporučení do nemocnice, kde budete zařazeni na čekací listinu a po nezbytných vyšetřeních a po určité době budete mít septoplastiku hotovou. Pokud budete postupovat touto cestou, existují dvě nevýhody - čas a kvalifikace provozního lékaře, které mohou být buď nejvyšší, nebo ne. Naštěstí není tolik mladých lékařů a začínající chirurgové vždy pracují pod vedením zkušenějších kolegů.

Náklady na klasický provoz, s ohledem na pobyt v nemocnici, se pohybují od 20 000 do 100 000 rublů. Stojí za to zvážit, že cena je často nadhodnocena, s odvoláním na použití laserových a vlnových skalpelů, nicméně vzhledem k malým řezům uvnitř nosních průchodů vypadá použití takových drahých zařízení pochybně. Laserová septoplastika je mnohem dražší a ceny se pohybují od 40 000 do 30 000 rublů.

Výsledek

Podle hodnocení, v převážné většině případů, po provedení operace na nosní přepážce, výše popsané klinické projevy nejprve podstoupí, a navíc, projdou úplně, a budete schopni dýchat s plným nosem! Navíc se snižuje četnost, závažnost a trvání infekčních onemocnění, jako jsou akutní respirační virové infekce, akutní respirační infekce, sinusová rýma a další.

Přirozeně, operace je vážným krokem a vy musíte vyhodnotit a zvážit klady a zápory, které dříve potlačovaly váš strach, ale výsledek této operace obvykle převyšuje očekávání a po dvou nebo třech týdnech si pacienti všimnou nepřítomnosti dříve narušených příznaků z nosu a významného zlepšení kvality. život obecně.

Vše o narovnání nosní přepážky. Provoz, indikace, cena

Narovnání nosní přepážky (v lékařské terminologii, název „septoplastika“) je chirurgický zákrok na zakřivené vertikální desce rozdělující nosní dutinu na dvě poloviny a sestávající z kostí, chrupavek a membránových částí.

To je jedna z nejběžnějších operací v praxi provozního ORL lékaře. Provádí se podle přísných lékařských indikací u pacientů s problémy s nosním dýcháním.

Struktura a anatomie

Tato struktura se skládá z částí chrupavky a kostí. Chrupavková část tvoří přední zónu přepážky, díky níž je pružnější a má relativní pohyblivost, zejména v oblasti vestibulu. Střední a zadní část tvoří kostní tkáň.

Konečná tvorba a osifikace přepážky nastává o 10-12 let, po jejímž pokračování roste pouze v důsledku kostních zón. Tyto dvě sekce rostou různými způsoby, takže se na křižovatce chrupavky a kosti často objevují hřebeny a hroty.

Příčiny odchylky nosního septa

Podle statistik se téměř nikdy nevyskytují lidé s dokonale plochým oddílem. Pro většinu populace, to má různé stupně zahušťování, hroty a ohyby.

Taková deformita je diagnostikována již v adolescenci, kdy dochází k intenzivnímu růstu dítěte. Co může způsobit tento problém:

 1. Nerovnoměrný růst různých částí oddílu je nejčastější příčinou.
 2. Traumatické poranění způsobující deformity.
 3. Kompenzační zakřivení v přítomnosti chronické hypertrofické rýmy, nádoru nebo cizího tělesa v nosní dutině.
 4. Vrozené zakřivení spojené s poraněním při průchodu porodním kanálem nebo abnormálním vývojem kostí lebky v prenatálním období.

Druhou nejčastější příčinou je poranění nosu a většina lidí si ani nepamatuje, jak se to stalo. Takové modřiny a poranění se pravidelně vyskytují u dětí, neprojevují se žádnými jinými příznaky, než je malý edém, a pak spolu samy rostou, což způsobuje výskyt deformací a hrotů kostí.

Pacienti často nechápou, zda téměř všichni lidé mají zakřivené septum, stojí za to věnovat pozornost tomuto a co by mohlo být v takovém stavu nebezpečné.

I když je tato deformita běžná, problémy se mohou vyskytnout pouze tehdy, když zasahují do normálního fyziologického nosního dýchání. Co může vést tuto podmínku:

Indikace pro operaci pro vyrovnání nosní přepážky

Korekce deformované kostní destičky v nose je prováděna pouze v případech, kdy brání člověku žít v normálním životě a způsobuje vznik souvisejících komplikací:

 1. Konstantní přetížení, které není spojeno s nachlazení nebo alergiemi.
 2. Přítomnost komplikací ze středního ucha (chronický zánětlivý zánět středního ucha).
 3. Chronický zánět vedlejších nosních dutin, kdy zakřivení zabraňuje normálnímu odtoku obsahu z dutin.

Stojí to za operaci, pokud je v tuto chvíli výrazná zaujatost, ale ještě nejsou žádné stížnosti?

U některých pacientů s výraznou dislokací dobře dýchá druhá polovina nosu a přizpůsobují se tomuto stavu, aniž by projevily obtíže s dýcháním.

S věkem se kompenzační schopnosti tkání snižují a mohou se objevit stížnosti, ale lékař již neručí za operaci v důsledku věku a přítomnosti kontraindikací.

Je-li závažná zaujatost, pak je lepší provést septoplastiku v mladém věku, bez čekání na výskyt problémů.

Příprava pacientů před operací: vyšetření a analýzy

Jako u každého chirurgického zákroku, korekce zakřivené přepážky zahrnuje závažnou předoperační přípravu:

 1. Rentgenový snímek PPN (sinusů) nebo CT (počítačová tomografie). Za účelem objasnění stavu vedlejších nosních dutin a strukturálních rysů nosní dutiny.
 2. Obecné klinické vyšetření krve a moči, krev na cukr.
 3. Biochemická analýza krve.
 4. Koagulogram (indikátory srážení krve).
 5. Krevní test pro skupinu a rhesus.
 6. Fluorografie a vyšetření terapeutem.
 7. Testy na syfilis, HIV a hepatitidu.

Pokud pacient trpí komorbiditami, pak by měl odborník dát doporučení ohledně možnosti operace.

Přesný seznam studií a analýz bude záviset na klinice, na kterou se pacient obrátil.

Kontraindikace

 1. Nemoci a poruchy systému srážení krve.
 2. Závažná dekompenzovaná onemocnění vnitřních orgánů.
 3. Duševní onemocnění a abnormality.

Relativní kontraindikace je věk pacienta. Tato změna tedy není provozována do věku 18 let, ale ve zvláštních případech může být vykonávána na dítěti ve věku od sedmi let.

Po 55-60 letech se také snaží nedělat septoplastiku, ale pokud existují závažné indikace a zdravotní stav pacienta dovolí, lékař může riziko podstoupit. Neprovádějte septoplastiku a během těhotenství.

Jak narovnat nosní přepážku: septoplastika

Operace se provádí na oddělení Otorinolaryngologie. V noci před zákrokem by pacient neměl jíst, je povoleno pít vodu.

Septoplastika v lokální anestezii (anestézie) a obecně je povolena. Oba typy anestézie mají své výhody a nevýhody, proto je třeba tuto problematiku řešit společně s ošetřujícím lékařem, který zná vlastnosti problému a přítomnost souvisejících onemocnění.

Pokud si pacient zvolí lokální anestézii, pak hodinu před zákrokem je podán sedativa.

Jak samotná operace

Klasická septoplastika vypadá takto:

 1. Lékař uvolňuje nosní dutinu roztokem anestetika (lidokain a další).
 2. Pomocí injekční stříkačky vstříkne anestetický roztok do sliznice.
 3. Provádí řez z nejvíce zakřivené strany a začíná pomalu odlupovat sliznici a perichondrium, podle potřeby dále anestetizovat.
 4. Zdůrazňuje chrupavku nosu a odstraňuje ji. Pak přijde do kostní části septa.
 5. Dláto nebo kladivo narazí na hřeben nebo hrot, který způsobil zakřivení.
 6. Řez je sešit a gázové tampony jsou umístěny v nozdrách, které upevňují přepážku ve střední poloze a pomáhají zastavit krvácení.

Intervence samotná trvá v průměru asi hodinu v závislosti na typu anestezie a charakteristikách septum pacienta.

Typy a metody septoplastiky

Každý oddíl je jedinečný, proto se používají různé modifikace klasické operace.

Kromě toho vývoj moderních technologií umožnil korekci deformací laserem a pomocí endoskopu.

Existuje mnoho typů klasické septoplastiky: náprava, šetřící a kruhová resekce a další. Všechny tyto typy chirurgických zákroků se liší v množství chrupavky vlevo.

Laserové narovnání nosní přepážky

Existují dva způsoby:

Septochondrokorrektsiya laser. Koná se na klinice. Laser ohřívá chrupavku přepážky, chrupavka se stává měkkou a plastovou. Dostane požadovaný tvar a zajistí tampony.

Tento bezkrevný zásah s nízkým dopadem, který může pomoci pouze se zakřivením v části chrupavky. Pro mnoho pacientů to není vhodné, protože problémy vznikají právě s kostní částí septa.

Co znamená zarovnání endoskopického septa?

Operace pod endoskopem (speciální video zařízení) vám umožní důkladně prozkoumat a důkladně prozkoumat zakřivení v hlubokých částech nosu.

V konvenční septoplastice, to je zřídka používáno. Často se používá v kombinaci s několika typy chirurgických zákroků, například pokud potřebujete mít septoplastiku a sinusotomii.

Jaké operace mohou být kombinované vyrovnání nosní přepážky

Eliminace deformity neovlivňuje vnější nos, takže pokud se pacient obává rozkroku nebo jiných problémů, pak může být septoplastika kombinována s:

 • plastový vnější nos;
 • odstraňování polypů a cizích těles;
 • nižší konchotomie (odstranění nadměrných nosních zánětů s hypertrofickou rýmou);
 • sinusotomie. Chirurgie k odstranění chronických procesů v dutinách nosových sliznic.

Pooperační období

Co očekávat po skončení operace a tampony byly umístěny v nose:

Kdy můžu tampon odstranit? V průměru po 2-3 dnech, u pacientů se sklonem ke krvácení, mohou stát až týden. Pouze lékař je vymaže, aby se zabránilo možným komplikacím.

Bolelo to odstranění tamponů? Tento postup je nepříjemný, protože pokud gázové tampony suší na sliznici a způsobují bolest, když se začnou dostávat. Můžete se tomu vyhnout namočením na obou stranách peroxidem vodíku.

Další zotavení po operaci bude rychlejší. Po odstranění tamponů je pacientovi předepsáno, aby do nosu nalil fyziologický roztok nebo olej (olejový roztok vitaminu A, E atd.), Aby rychleji vyléčil sliznici.

Během měsíce mohou být z nosu uvolněny krvavé krusty, ale po 12-14 dnech se opuch opadne a obnoví se plné nasální dýchání.

Kolik se bude nos po korekci hojit? Záleží na vlastnostech tkáně pacienta, ale průměrná rehabilitace je jeden měsíc. Konečný výsledek je hodnocen 3-4 měsíce po zákroku [Ad-pc-1] [ads-mob-1]

Jak se vyhnout komplikacím po operaci

Jaké komplikace se mohou objevit po septoplastice:

 • krvácení;
 • tvorba adhezí;
 • infekce a zánět pooperační rány;
 • hematom (akumulace krve v uzavřené dutině);
 • jizvy;
 • perforace (perforace) přepážky.

Každá z těchto komplikací vyžaduje různá opatření:

 1. Při krvácení se aplikuje hemostatikum.
 2. Když je hroty pitvají skalpelem.
 3. Při infekci jsou předepsána antibiotika.
 4. Proveďte propíchnutí hematomu a aplikujte tlakovou bandáž.

Zaručené, aby se zabránilo komplikacím nemůže být, a snížit jejich pravděpodobnost může pouze v souladu se všemi lékařskými předpisy pro režim a péči o pooperační dutiny.

Náklady a recenze

Jak zjistit, kolik to stojí na úrovni oddílu. Pokud má pacient indikace, pak se tato operace provádí bezplatně na státních klinikách.

V soukromých strukturách cena závisí na úrovni instituce, kvalifikaci jejího personálu, délce pobytu, typu anestezie a složitosti zásahu. Cena začíná od 35 tisíc rublů a výše.

Recenze pacientů na různých fórech jsou velmi kontroverzní. Někdo spokojený s obvyklou veřejnou nemocnicí, jiní radí jen soukromě, a někdo dostal komplikaci a povzbuzuje lidi, aby neopakovali své chyby. Pacient musí učinit rozhodnutí a poradit se s lékařem, kterému věří.

Alain 25 let: Po vyrovnávací operaci se dýchání vrátilo jen měsíc. Šel jsem k doktorovi, ukázalo se, že se objevily špičky, musel jsem je zkrátit. Po tom dobře dýchám.

Sergej, 34 let: Udělal hned vnější nos a rovnání, protože po zranění byly problémy. První týden po operaci je samozřejmě obtížné, ale nyní jsem s výsledkem spokojen.

Jak narovnat nosní přepážku doma

Pokud pacient nedýchá nos a důvodem je zakřivená přepážka, žádné cvičení to neopraví. Nezávisle posiluje svalový rám nosu, můžete provádět gymnastiku, ale to neovlivní deformaci.

Komplex cvičení pro nos je zaměřen na korekci vnější formy a pomáhá udržet ji elastickou a krásnou (gymnastika Madgio).

Odstranění nosní přepážky

Taková operace neexistuje. Někdy pacienti pod tímto názvem znamenají odstranění chrupavky v nose, která se provádí klasickou septoplastikou.

Náklady na klasický provoz bez použití laseru a endoskopu začínají na 30 tisíc rublů na soukromých klinikách. Ve veřejných institucích se provádí bezplatně, pokud existují důkazy.

Operace v zakřivení nosní přepážky

Pro většinu lidí je nosní přepážka téměř dokonale rovná. V některých případech však existuje zakřivení. To může vést k poranění nosu a jiným příčinám. Hlavním a nejnebezpečnějším projevem této patologie je dýchací potíže. Proto stojí za to přemýšlet o operaci nosní přepážky.

Příčiny a typy zakřivení

Odborníci identifikují několik důvodů vedoucích k deformaci nosní přepážky.

 • V některých případech se zakřivení nosu vyskytuje samo o sobě v procesu růstu a vývoje těla. Někdy mohou chrupavčité části růst rychleji než kosti, což způsobuje, že se oddíl ohne a procesy se objevují na okraji chrupavky a kosti.
 • Někdy se nosní přepážka začne posouvat kvůli tlaku. Je poskytován polypy nebo hypertrofickou nosní ulitou.
 • Vada často vede k poranění nosu. A může to být jak zlomenina, tak spíše těžké zranění.

Pokud hovoříme o typech zakřivení nosu, pak existují tyto možnosti:

 • odchylka střední čáry v různých rovinách, které mohou být ve tvaru písmene C nebo S.
 • hřbety a hřebeny, to znamená růst kostní části, která je jednostranná a oboustranná.

U některých pacientů jsou kombinovány oba typy zakřivení nosu.

Kdy je operace ukázána?

Hlavním rysem takové nosní deformity je redukce lumenu, zhoršená cirkulace vzduchu, stejně jako vývoj patologických turbulencí, kvůli kterým je sliznice předávkována. V některých případech může přepážka částečně zakrýt otvor sluchové trubice nebo píštěle vedlejších nosních dutin. Tyto projevy a stát se indikací pro operaci narovnat nosní přepážku. Stupeň zakřivení se nebere v úvahu, protože v některých případech významná deformace nosu neovlivňuje dýchání a drobná patologie může vést ke vzniku opravdu nepříjemných symptomů.

 • potíže s dýcháním;
 • akutní a chronická sinusitida;
 • akutní a chronický otitis.

Před operací je třeba se ujistit, že tyto příznaky přímo souvisejí s deformací nosní přepážky. Před zahájením eliminace takové patologie je důležité ověřit, zda existují nějaké kontraindikace. Patří mezi ně:

 • časté krvácení;
 • akutní infekční onemocnění;
 • poruchy krvácení;
 • duševní nemoc;
 • onkologie;
 • cirhóza jater;
 • diabetes;
 • hypertenze;
 • srdečního selhání.

Odborníci identifikují několik relativních kontraindikací:

 • děti a stáří;
 • menstruační období;
 • exacerbace sinusitidy, angíny a faryngitidy.

Někteří lidé v nepřítomnosti kontraindikací stále odmítají léčit zakřivení. Takové rozhodnutí vede k mentální retardaci u dětí a snížení pracovní kapacity u dospělých. Je také možná dysfunkce imunitního systému, která zvyšuje pravděpodobnost různých infekčních onemocnění. Kromě toho nejsou vyloučeny nepříznivé změny v práci genitálních a hematopoetických systémů.

Operace nosního septa

V přítomnosti patologie, která je doprovázena nepříjemnými symptomy, je indikován chirurgický zákrok. Volba typu operace závisí na různých faktorech, včetně individuálních charakteristik.

Submukózní resekce

Tato operace je považována za částečně zastaralou, protože začala být používána po dlouhou dobu. Podstata postupu spočívá v provedení obloukovitého řezu, po kterém je téměř úplně odstraněna chrupavka. Lékař pak odstraní kostní přepážku pomocí kladiva a dláta. V důsledku toho zůstává jen několik vrstev v sliznici, stejně jako perichelf a periosteum. Nosní přepážka je fixována speciálními tampony.

Tato metoda má jednu důležitou výhodu. Jedná se o absenci nutnosti používat speciální drahé zařízení. V souladu s tím může být narovnání nosní přepážky provedeno na stavové klinice zdarma.

Operace má několik důležitých nevýhod.

 • Submukózní resekce je považována za traumatickou. Doba rehabilitace tak často trvá 2-3 týdny. Vzhledem k tomu, že během zákroku je většina nosní přepážky odstraněna, je možný rozvoj komplikací. Mluvíme o upuštění nosu a perforaci.
 • Nosní přepážka po operaci se změní na jizevní tkáň, což vede k porušení trofismu. To je plné neustálé tvorby kůry a zvýšené suchosti.
 • Ve většině případů se nosní přepážka vytěsní. V důsledku mobility se mohou opět objevit problémy s dýcháním.

Endoskopická septoplastika

Jak již bylo zmíněno dříve, obtížné dýchání se často vyskytuje v důsledku zakřivené nosní přepážky. Operace v tomto případě opravdu pomůže zbavit se nepříjemných symptomů. Nejlepší je dát přednost endoskopické septoplastice, která je čtená moderní a jemná.

Specialista používající intranasální endoskop bude zkoumat nosní dutinu, identifikovat deformované oblasti a pak provádět malé řezy a odstranit všechny problémové části. Pro tyto účely se používají pouze mikrochirurgické nástroje.

Na rozdíl od resekce je septoplastika vlastně méně traumatická, protože pomáhá minimalizovat různé komplikace. Mluvíme o perforaci, ohybu sedla, rozvoji hnisání a silném krvácení. Doba rehabilitace netrvá dlouho.

Je důležité poznamenat, že se značným zakřivením nosu se obvykle neprovádí septoplastika.

V souladu s modernější technikou, zakřivené části chrupavky nejsou odstraněny, ale modelované pomocí skalpel, a pak se vrátil na místo. Díky těmto manipulacím bude chrupavka přirozeněji umístěna. V některých případech se septoplastika kombinuje s výstřižkem nosní konchy, vazotomií a také s odstraněním adenoidů nebo polypů.

Přirozeně, i taková jemná metoda, jako je septoplastika, může způsobit rozvoj některých komplikací:

 • nosní absces;
 • adheze;
 • hematomy a krvácení;
 • sinusitida.

Charakteristiky období rehabilitace

Bez ohledu na zvolený typ operace, bezprostředně po ukončení manipulace, jsou do nosu umístěny speciální tampony, které pomáhají vyhnout se krvácení a fixovat požadovanou polohu nosní přepážky. Tampony nutně impregnují emulzí s přidáním hemostatických činidel a antibiotik. V některých případech se používají gelové tampony, uvnitř kterých jsou umístěny zkumavky, které poskytují dýchání. Pacient s nimi musí chodit 1–2 dny. Někdy lékaři navíc ukládají fixační omítku.

Během pooperačního období musí člověk vdechnout ústy. Z tohoto důvodu může sliznice vysychat a pacient se bude cítit žíznivě. Často se vyskytují bolesti hlavy a mírná horečka. Pokud během operace byla použita celková anestezie, pak se mohou objevit závratě, únava, nevolnost.

Pacientovi jsou předepsána antibiotika. Kromě toho byste měli užívat léky proti bolesti a hemostatické léky. Nejméně 5 dní po operaci musíte vyhodit horké sprchy, horké nápoje a vysát si nos. Pijte lépe přes slámu.

Je důležité si uvědomit, že po odstranění tamponu bude edém stále přetrvávat, což znamená, že se postupně obnoví dýchání. Toto období trvá v průměru nejméně 1–2 týdny. Chcete-li se zbavit krusty v nose, měli byste dělat denní mytí pomocí antiseptik nebo speciálních fyziologických roztoků.

Pacient obvykle zůstává v nemocnici 5 dní. Pokud během operace nedošlo k žádným komplikacím, můžete se vrátit domů již druhý den, ale budete muset každý den navštívit nemocnici, kde si budete moci vyšetřit.

Konečné hojení nosní přepážky je zaznamenáno po dobu přibližně 10 dnů. V každém případě je třeba se vyhnout těžké fyzické námaze během měsíce po operaci. Je také kontraindikován intenzivní trénink, alkohol a sauna.

Mnoho lidí se neodvažuje narovnat nos, protože se bojí bolesti a dlouhého rehabilitačního období. Nicméně, tento způsob léčby se stává jediným skutečně účinným problémem při dýchání. Pouze díky narovnání nosní přepážky se bude moci zbavit bolestí hlavy, chronické otitidy a sinusitidy.