Přehled 75 léků na nachlazení: jak si vybrat účinný lék pro dospělé

I přes zdánlivou nevinnost nachlazení, nemocný člověk mu dává spoustu nepohodlí - není možné dýchat, mluvit, mít dostatek spánku, plně vykonávat domácí a pracovní povinnosti.

Chronické kongesce vede ke změnám hlasu, rozvoji hypoxie mozku, komplikacím bakteriálních infekcí a dalším problémům. Naštěstí farmaceutický trh dnes nabízí spoustu léků na boj proti přetížení nosu, ale ne mnoho lidí ví, jaký lék na nachlazení si vybrat a jak jej správně používat.

Stojí za to zvážit, že výskyt sliznice z nosu je způsoben reakcí na invazi virů, bakterií, hub, alergenů a jiných patogenů. Také rýma může být vazomotorická (vyskytují se při hormonálních poruchách a problémech s autonomním nervovým systémem) a léky (v důsledku zneužití vazokonstrikčních kapek).

Jaké léky budou potřeba k vyřešení konkrétního problému - řekne doktor, po podrobném vyšetření. Dnes budou podrobně popsány existující třídy finančních prostředků z chladu, jako faktografické informace.

Vazokonstrikční léčiva

Jedním z příznaků rýmy je nadměrná dilatace epiteliálních cév, které lemují nosní průchody, na pozadí tkáňového edému - to jsou důvody přetížení.

Je možné vybrat si nenákladný lék na nachlazení z vasokonstriktorové skupiny samostatně, za předpokladu, že se přetížení neobtěžuje déle než týden a rýma nezpůsobí žádné podezření na bakteriální nebo alergickou formu, jinak bude vyžadována jiná léčba.

Ve vazokonstrikčních prostředcích jsou obvykle přítomny složky jako oxymetazolin, nafazolin, xylometazolin, fenylefrin a další, které ovlivňují adrenalinové receptory v periferních kapilárách a zúží je.

Tímto účinkem opuch epitelu ustupuje, nosní průchody jsou zbaveny hlenu a dýchání je obnoveno.

Nejúčinnější léky jsou následující skupiny:

Na bázi nafazolinu - Sanorin, Naftazinum, Nafazolin-Ferein. Účinek po injekci nebo injekci nastříkáním nastává po 3-5 minutách a trvá až 6 hodin. Nedoporučuje se aplikovat tyto kapky na děti do 3 let, aby se zabránilo podráždění sliznice a deprese centrálního nervového systému.

Na základě Xylometazolin - Galazolin, Otrivin, Xymelin, Tizin Xylo. Léky v této skupině jsou ekonomické a bezpečné, mají také delší dobu trvání až 12 hodin v řadě. Pro dospělé pacienty se kapky a spreje vyrábějí v koncentraci 0,1%, pro děti - 0,05%.

Na bázi oxymetazolin - Nazivin, Nazol Advance, Oxymetazolin. Léky této skupiny působí proti přetížení 6-8 hodin v řadě a jejich pohodlí spočívá v přesné dávce určené pro různé věkové skupiny pacientů. Děti do 1 roku věku se doporučuje pohřbít 0,01% lék, kapky v rozmezí od roku do 6 let jsou vhodné kapky obsahující 0,025% účinné látky a dospělí jsou léčeni v koncentraci 0,05%.

Dobrým účinkem jsou preparáty na bázi tramazolin, například Lasolvan Reno. Tento nástroj nedráždí sliznice a šetří z přetížení po dobu 8-10 hodin.

Populární jsou také kapičky obsahující fenylefrin - Nazol Kids a Nazol Beby, určené pro děti od 6 let a od narození do 6 let.

Některá léčiva kombinují kombinaci několika účinných látek, například tramazolin a fenylefrin (Adrianol), nafazolin a antazolin (Sanorin Analegin), fenylefrin a dimetinden (Vibrocil).

Nedoporučuje se používat vazokonstrikční činidla po dobu delší než 5 dní v řadě, bez předchozí konzultace s lékařem, protože rýma může být způsobena alergickým nebo bakteriálním patogenem, v tomto případě léčba jednoduchými kapkami nedává požadovaný účinek a přispěje k přechodu rýmy na chronickou formu.

Více informací o této skupině léků pro dospělé - přečtěte si v tomto článku, je zde uveden seznam dětských vazokonstrikčních kapek podle věku.

Antibakteriální léčiva

Antibakteriální léky na nachlazení jsou určeny k úlevě od mikrobiální infekce, která způsobila rýmu, stejně jako k léčbě jejích komplikací (sinusitida a sinusitida).

Důsledky infekční rýmy také vyžadují jmenování antibiotik ústy nebo injekcí, pokud nebudou komplikace, postačí lokální aplikace sprejů a aerosolů s antibakteriálním účinkem.

Nejúčinnější lékaři zvažují následující léky:

Léčivo ve formě spreje, které obsahuje antibakteriální složku framycetin. Nástroj účinně zastavuje reprodukci a růst patogenních mikrobů, předepisuje se pro infekce horních cest dýchacích.

Před injekcí přípravku Isofra by se nosní průchody měly očistit od hlenu a opláchnout fyziologickým roztokem, poté se lék vstříkne do každé nosní dírky 1-2krát, třikrát denně.

Nedostatek pozitivního účinku naznačuje, že patogen je vůči účinné látce rezistentní a léčivo musí být nahrazeno.

Účinně bojuje se zánětem v nose díky účinným látkám neomycinu a polymyxinu.

V ORL praxi se tento lék proti nachlazení používá k léčbě sinusitidy a otitis různých etiologií, injekce se provádí 2-3krát denně pro děti a 4-5krát pro dospělé.

Nelze použít antibiotikum k inhalaci, protože to způsobí těžké alergie.

Aerosol na bázi fusafunginu. Předepisuje se u sinusitidy, sinusitidy a dalších infekcí ORL orgánů.

Stříká se několikrát denně, pozitivní účinek se dosahuje po několika hodinách. Má výrazný účinek proti plísním a bakteriím, má antimikrobiální účinek.

Při nachlazení se léčivo podává dvakrát denně, s 1 inhalací do každé nosní dírky, přičemž léčba trvá ne déle než 7 dnů.

V roce 2016 byla léčba přípravkem Bioparox přerušena, protože účinná látka zvýšila pravděpodobnost bronchospasmu u pacientů. Proto je nutné zvolit jeho protějšek. V tomto článku naleznete seznam devíti léků s podobnými účinky.

Je třeba mít na paměti, že každý z těchto léků má své vlastní kontraindikace a zkřížené reakce s jinými léky předepsanými pro léčbu rýmy. Proto se nedoporučuje jejich nezávislé použití, aby se předešlo předávkování a vedlejším účinkům.

Antihistaminika

Alergická rýma se vyskytuje jako reakce organismu na pronikání dráždivých látek do nebo na povrch sliznic po prodlouženém kontaktu.

Symptomy jsou pozorovány u pacientů trpících alergickými reakcemi na potraviny, léky, domácí chemikálie, prach, zvířecí lupy, pyl rostlin.

Není to tak snadné vybrat si účinný lék na běžné nachlazení alergické povahy, měl by být předepsán lékařem po vyšetření a identifikaci dráždivého.

Mezi těmito léky lze rozlišit:

Alergodil - sprej obsahující azelastin. Blokuje receptory histaminu, snižuje svědění a pálení v nose, eliminuje kýchání a rinorea.

Účinek léčiva se projeví 15 minut po zavedení do nosních průchodů a trvá až 12 hodin.

Tizin Allergy - obsahuje levoblastin, látku s antihistaminickým účinkem. 5 minut po postřiku pomáhá snižovat svědění, množství sliznic, zbavení se přetížení a otok sliznice.

Cromohexal je lék na alergickou rýmu na bázi kyseliny kromoglicové. Je vhodnější pro prevenci sezónní rýmy, protože dobrý účinek aplikace je patrný po několika dnech. Injikován do každé nosní pasáže 1 dávka obsahující 2,8 mg účinné látky, až 6krát denně, v závislosti na závažnosti symptomů.

Vibrocil - sprej obsahující fenylefrin a dimetinden, má komplexní účinek proti běžnému nachlazení a alergiím. Účinně eliminuje otoky nosní sliznice a vedlejších nosních dutin, aniž by působil na funkci ciliárního epitelu. Je to dobrý lék na chronickou rýmu a je také používán po chirurgických zákrocích na ORL orgánech.

Sanorin Analegin - nazální aplikace na bázi nafazolinu a antazolinu. Má výrazný účinek proti otoku, svědění a pálení v nose, eliminuje kýchání a rinorea. Účinek nastává 10 minut po postřiku na sliznici a trvá přibližně 6 hodin. Je indikován pro rinitidu různých etiologií, zejména alergických.

Předávkování antihistaminiky způsobuje ospalost, depresi vědomí, výrazné alergické reakce a další nebezpečné vedlejší účinky, proto by měly být používány pouze tak, jak je předepsáno lékařem a přísně v uvedených dávkách.

Antivirová léčiva

Tato skupina léků na rýmu se používá v případě oslabené imunity, pokud jsou nutná preventivní opatření proti infekci respirační infekcí.

Aktivují aktivní buňky imunitního systému, což vám umožňuje zastavit množení virů a usnadnit průběh onemocnění, pokud již začala.

Nejoblíbenější a nejúčinnější prostředky pro virovou rýmu:

K dispozici ve formě prášku, který musí být zředěn převařenou vodou na značku na skleněné ampulce nebo nosní kapky.

Zvyšuje obranyschopnost, aktivuje lokální imunitu, zastavuje reprodukci virů.

Interferon by neměl být používán více než jednou za šest měsíců, jinak tělo nebude produkovat svůj vlastní interferon a zůstane bez infekcí.

Pro intranasální použití je k dispozici ve formě masti a gelu. Nástroj musí být aplikován na sliznici nosních cest až čtyřikrát denně, což zajistí lokální boj proti virům a zvýšení imunity.

Díky kyselině askorbové a lidskému interferonu v kompozici nejen zastavuje reprodukci mikroorganismů, ale také urychluje proces hojení.

Prášek pro přípravu kapalného roztoku typu interferonu.

Způsobuje destrukci virových buněk, zvyšuje rezistenci hlenu k zavedení patogenních mikroorganismů.

Dávka je stanovena lékařem, léčivo se podává 1 krát denně.

K účinku protivirových léků bylo vysloveno, že stojí za to začít jejich užívání v počáteční fázi onemocnění, kdy se objeví první příznaky běžného nachlazení, a ne když onemocnění trvá 4-5 dnů.

V těchto případech však také pomáhají urychlit léčbu, pokud nedošlo k překrytí bakteriální infekce.

Hormonální léky

Použití hormonálních látek pro rinitidu vzhledem k závažnosti jejího výskytu a potřebě zavést další množství kortikosteroidů produkovaných lidskými nadledvinami přes nosní sliznici.

Vzhledem k imunosupresivním, desenzibilizačním a protizánětlivým účinkům tyto léky rychle zmírňují chronickou a obtížně tekoucí rinitidu různých etiologií.

Používají se při léčbě celoročních a sezónních alergií, nosní polypózy, sinusitidy a sinusitidy.

Následující spreje jsou významnými zástupci hormonálních nosních prostředků:

 • Fliksonaze ​​- přípravek pro místní použití na bázi flutikazonu. Má výrazný antialergický a protizánětlivý účinek. Je určen pro děti od 4 let a pro dospělé, těhotné ženy ji užívají po předepsání lékařem.
 • Nasonex - dávkovaný aerosol obsahující mometason. Bojuje s rýmou alergické a vazomotorické povahy, eliminuje otoky sliznice, zastavuje vylučování sliznic v nose, uvolňuje svědění, kýchání, pálení.
 • Beconaze ​​- sprej na bázi beklomethasonu. Používá se při závažném zánětu sliznice nosní sliznice a příznacích alergické rýmy, používá se nejen k léčbě, ale také k prevenci sezónní senzibilizace.
 • Nasobek - aerosol, který obsahuje beklometason. Představen pouze intranasálně, má silný protizánětlivý a antialergický účinek. Předepisuje se pacientům starším 6 let.
 • Aldecine, analog sprejů na bázi beklometasonu, se úspěšně používá k léčbě alergické rýmy (sezónní i celoroční, s obdobím remise a exacerbací). Není určeno dětem mladším 6 let a kojícím matkám, během těhotenství, o nutnosti užívání rozhoduje lékař.

Mnoho pacientů, kteří se dozvěděli o hormonálních složkách, které tvoří nosní spreje, se obávají vedlejších účinků a komplikací.

Je nutné vyjasnit, že lokální aplikace minimalizuje vstřebávání do krve a systémový účinek na minimum, takže riziko komplikací prakticky neexistuje, s výjimkou předávkování lékem.

To je nejlepší náhrada za vasokonstriktorové léky pro běžné nachlazení dnes. Podrobný popis této skupiny léků a rysy jejich použití naleznete v tomto článku.

Ne vazokonstrikční činidla

Vzhledem k tomu, že ucpání nosu je hlavním společníkem běžného nachlazení, téměř všichni pacienti, aby zmírnili svůj stav, okamžitě přejdou do lékárny na vazokonstriktor, a to bez doporučení lékaře, nekontrolovatelně a bez pozorování dávkování.

Dlouhodobé užívání takových činidel, zejména s nespecifickou formou rýmy, vede ke komplikaci ve formě zdravotního chladu (v závislosti na vasokonstrikčních kapkách).

V důsledku toho kapiláry nosu ztratí schopnost vrátit se do svého obvyklého stavu a použití vazokonstriktorových prostředků nepřinese úlevu, naopak, po skončení akce se cévy dále rozšiřují.

K záchraně pacienta z takového stavu předepisují lékaři léky s opačným účinkem.

Všechny z nich mají hormonální základ, ale umožňují odstranit symptomy lékařské rýmy v počátečních stadiích, kdy ještě není nutný chirurgický zákrok:

Tyto léky vedou nejen k vaskulárnímu tónu nosu, ale také ke zlepšení vstřebatelnosti a účinku prostředků používaných pro komplexní terapii rýmy.

Používejte je s opatrností u pacientů s alergickou predispozicí, v takovém případě lékař a lékař.

Roztoky mořské soli z nachlazení

Nejvhodnějším lékem na nachlazení v jeho počátečním stadiu je fyziologický roztok. Všichni lékaři říkají pacientům, že s prvními příznaky rýmy byste neměli okamžitě používat vazokonstriktor a jiné léky, musíte se nejprve pokusit o mytí běžnou stolní solí nebo připravit roztok mořské soli zakoupený v lékárně.

Tento postup pomůže ztenčit hlen, který se nahromadil v nosních průchodech, vyvedl jej a také dezinfikoval sliznici.

K přípravě roztoku je třeba vzít 1 čajovou lžičku mořské soli, zcela ji rozpustit ve sklenici vařené vody a prát alespoň 2-3 krát denně.

Můžete přidat několik kapek citrónové šťávy, bude stimulovat místní imunitu a zvýšit odolnost organismu vůči nachlazení.

Pokud nechcete připravit řešení sami, můžete si zakoupit hotový izotonický přípravek ze seznamu níže v lékárně:

 • Aqua Maris - ve svém složení obsahuje vodu z Jaderského moře, díky které lék pomáhá normalizovat fungování ciliárních buněk, snižuje viskozitu sekrecí, odstraňuje alergeny, bakterie a viry z nosní dutiny, čistí tkáň a snižuje opuch. Také v prostředku obsahuje užitečné prvky hořčík, chlor, sodík, vápník a další.
 • Marimer je izotonický roztok mořské vody, který se používá k léčbě a prevenci infekcí ORL, alergické rýmy, akutních bakteriálních patologií nosu a vedlejších nosních dutin. Umožňuje odstranit z povrchu sliznice škodlivé látky (viry, bakterie, alergeny), zachránit osobu před kongescí a nadměrnou produkcí hlenu.
 • Dolphin je přípravek ve formě prášku, který se po smíchání s převařenou vodou používá k mytí nosu. Kromě mořské soli obsahuje dogrose a extrakty z kořenů lékořice, které poskytují ztenčovací, protizánětlivý, antimikrobiální a imunomodulační účinek. Proplachovací systém je vybaven pohodlnou tryskou, která reguluje průtok roztoku do nosní dutiny a nevyvolává nadměrný tlak.

Úspěšně se používají i léčba isotonických roztoků rýmy Humer, Aqualor, Rinostop Aqua a dokonce i jednoduchý chlorid sodný (fyziologický roztok).

Pro potírání rýmy je nutné nos pravidelně opláchnout a v případě potřeby použít další látky, aplikovat je po aplikaci fyziologického roztoku (tím se zvýší jejich vstřebatelnost a účinnost).

Léčí na rýmu esenciálními oleji

Některé prostředky pro léčbu rýmy obsahují ve složení esenciálních olejů rostlin s antimikrobiálním, protizánětlivým, imunomodulačním a antivirovým účinkem.

Kromě těchto funkcí pomáhají přírodní estery změkčit a obnovit sliznici nosních cest, aby se zabránilo nadměrnému podráždění.

Je třeba podrobněji říci o několika zástupcích takových léků:

Obsahuje výtažky z eukalyptu, borovice a jedle, jakož i pomocné látky thymol, guaiazulen a vitamin E.

Kapky dokonale odstraňují edém tkáně, usnadňují dýchání, přispívají k ředění hlenu, mají protizánětlivý účinek.

Vitamin E je složka, která obnovuje poškozenou sliznici, urychluje jejich regeneraci a má antioxidační účinek. Kapky se používají iu dětí a těhotných žen, což svědčí o jejich bezpečnosti a netoxii.

Jedná se o kapky, podobné složení a působení na lék Pinosol, ale stojí mnohem méně (asi 40 rublů), což z nich činí účinný a levný prostředek k boji proti rýmě.

Rostlinné extrakty, které jsou součástí, nezpůsobují závislost, takže mohou být používány poměrně dlouhou dobu.

Nebezpečné produkty obsahující eukalyptový olej jsou určeny pouze pro alergiky, u nichž může dojít k neočekávané reakci na užívání přípravku Eucalyptus. Proto je před použitím nutné konzultovat s alergikem.

Jedná se o kapky s kombinovaným účinkem, které mají vazokonstrikční a změkčující účinek.

Nástroj také účinně odstraňuje opuch sliznice, působí na patogenní mikroorganismy a způsobuje jejich smrt.

Mnozí pacienti hodnotili obnovení epitelu nosu a silný antimikrobiální účinek během užívání léčiva.

Sprej na bázi oxymetazolinu s přídavkem eukalyptolu (koncentrovaný eukalyptový extrakt). Oxymetazolin má dlouhodobý účinek, usnadňuje dýchání po dobu 12 hodin v řadě a rostlinný extrakt bojuje proti reprodukci virů a bakterií v nosní dutině, zmírňuje záněty, vylučuje viskózní sekreci a přispívá k jejímu vylučování.

Lék má silný účinek, takže jej nelze používat déle než 3 dny v řadě.

Přípravky na nachlazení na bázi éterických olejů - to je dobrá pomoc při léčbě onemocnění. Pro nejlepší účinek je však nutné předběžně stanovit typ patogenu a diferencovat rýmu z alergických nebo vazomotorických, protože v tomto případě nebude stačit odstranit přetížení.

Fytopreparace

Takzvané prostředky přírodního původu, přispívající k rychlé eliminaci příznaků rýmy. Většina farmaceutických léčiv má chemický základ, s výjimkou těch, které obsahují eukalyptové extrakty a esenciální oleje (popsané výše).

Tinktury

K bezpečnému a účinnému vyléčení rýmy můžete použít odvarů a tinktur rostlin s protizánětlivými a imunomodulačními účinky. Mezi tyto nástroje patří:

 • Měsíček je bylina s výraznými antibakteriálními a protizánětlivými vlastnostmi, používá se k léčbě virové a bakteriální chladu, rostlina má také léčivý a regenerační účinek na nosní sliznici;
 • eucalyptus - zvyšuje odolnost organismu díky aktivaci lokální imunity, má antimikrobiální vlastnosti, ředí a odstraňuje hustý hlen z nosní dutiny;
 • Ľubovník bodkovaný - bojující s reprodukcí patogenní flóry v nose, odstraňuje stagnaci hlenu, usnadňuje dýchání, snižuje zánět, zvyšuje také odolnost organismu;
 • Aloe a Kalanchoe - šťáva z těchto rostlin je již dlouho používána jako prostředek boje proti rýmě, snižuje zánět, zvyšuje lokální imunitu, urychluje obnovu poškozených tkání sliznice;
 • Badan Plate - kořeny rostliny jsou úspěšně používány jako lék na nazální kongesci bez rýmy, v zanedbávané nebo chronické formě. Prášek se připravuje na bázi suché suroviny pro instilaci do nosní dutiny;
 • Ephedra je dvouprstý - založený na této léčivé rostlině, nosní kapky jsou vyrobeny, se silným vazokonstrikčním účinkem.

Tabletová forma

Kromě lokální aplikace přírodních extraktů léčivých rostlin lékaři předepisují rostlinné přípravky ve formě tablet, například Zinnabsin.

Tento homeopatický lék se používá i při sinusitidě způsobené bakteriální infekcí, zmírňuje záněty, snižuje vylučování hlenu v dutinách, usnadňuje dýchání a zlepšuje lokální imunitu.

Mezi homeopatické léky určené k léčbě rýmy patří:

 • Euphorbium Compositum - kapky a spreje pro lokální léčbu rýmy, dokonce i v komplexních a zanedbávaných formách, doprovázené suchostí a atrofií sliznice. Léčivo nemá vazokonstrikční vlastnosti, léčí příčinu běžného nachlazení, takže jeho použití je dlouhodobé.
 • Rinitol Edas-131 - čistí nosní průchody z viskózního a hustého hlenu, působí jako prostředek prevence komplikací běžného nachlazení.
 • Delufen je sprej bezpečný pro léčbu pacientů všech věkových kategorií. Má aktivitu proti virům, bakteriím a alergenům, léčí i chronické formy rýmy.
 • Aflubin-Naza - sprej z rýmy, sinusitidy a sinusitidy. Skládá se ze složek rtuti, takže použití přípravku je kontraindikováno u pacientů mladších 12 let a trpících abnormalitami štítné žlázy.

Léčba rýmy s fytopreparacemi způsobuje mnoho kontroverzí, a to jak mezi lékaři, tak pacienty, úspěšně pomáhají někomu vyrovnat se s chladem, pro některé lidi jsou k ničemu.

Lék však již dlouho přiděluje homeopatii do samostatného oboru vědy, který opět potvrzuje účinnost správně předepsané a podané léčby.

Léky pro inhalaci

Léčba rýmy inhalátorem je účinná, bezpečná a bezpečná. Pokud se použije nebulizátor, přípravky budou vyžadovány bez obsahu éterických olejů a suspendovaných částic, protože když vstupují do dýchacích orgánů, ucpávají průdušky průdušek a způsobují jejich obstrukci.

Pro inhalaci ultrazvuku se používají následující skupiny léčiv:

Solné roztoky - účinně čistí nosní dutinu viskózního hlenu, mají dezinfekční a protizánětlivý účinek. Pro nebulizer je vybrán chlorid sodný (fyziologický roztok), stejně jako izotonické léky pro lékárny - Aqua Maris, Marimer, Humer, Aqualor, Dolphin. Přečtěte si více o tom, jak a s jakým lékem provádět postup s nebulizátorem zde.

Alkalické roztoky - stolní minerální voda Yessentuki, Borjomi, Narzan se úspěšně používá k odstranění příznaků rýmy. Umožňují sinusům zbavit se tlustého tajemství, zředit hnisavé hmoty bakteriálními infekcemi, sloužit jako prevence běžného nachlazení různých etiologií.

Antimikrobiální roztoky - jsou předepsány pro léčbu bakteriální rýmy. Aplikujte léky Furatsilin, Tobramycin, Dioksidin, Fluimutsil. Tyto prostředky zředily hlen, a pak přispívají k jeho šetrnému odstranění z nosních průchodů a dutin, mají dezinfekční účinek.

Imunomodulátory - umožňují zvýšit odolnost organismu a zvýšit lokální imunitu. V inhalátoru můžete použít léky Cycloferon, Gripferon, Interferon.

Antialergické léky - s nachlazením, způsobené senzibilizací a doprovázenou krátkým dechem, předepsanými léky Berotek, Berodual, Ventolin. Uvolňují otoky nosní sliznice, hrtanu a průdušek, usnadňují dýchání.

Parní inhalace může být provedena pomocí roztoku soli a vody (k dezinfekčnímu účinku je přidáno několik kapek jódu), esenciálních olejů thujy, jedle, borovice, levandule, rakytníku, máty. V tomto článku jsou popsány všechny typy rýmy a přípravky pro jejich chování.

Shrňte

Jak je vidět, existuje mnoho léků pro léčbu rýmy. Který z nich si vybrat, je nejen obtížné, ale také nebezpečné určit sami, protože každý lék musí být schválen lékařem před použitím.

Zvláštní pozornost by měla být věnována lidem, kteří jsou náchylní k alergiím a kteří jsou nuceni používat antihistaminikum a hormonální nosní drogy, tyto skupiny léčiv vyžadují vždy lékařský předpis a dodržování předepsaných dávek.

Jedinými prostředky, které lze bez obav použít, jsou roztoky mořské soli a přírodní složky rostlin, ale jejich použití by mělo být zastaveno, pokud není pozitivní účinek po dobu 1-2 týdnů, a pak kontaktujte lékaře ORL.

Nejúčinnější lék na rýmu u dospělých

Domů »Rýma» Nejúčinnější lék na rýmu u dospělých

Jak si vybrat účinný lék na zimu

Kolik již bylo řečeno, že rýma projde týdnem bez ohledu na to, zda je léčen nebo ne. Ale není. Neléčená rýma je nebezpečná závažná komplikace. Takže lidé chodí do lékáren při hledání nejlepšího léku. A tady na policích nic jiného: není divu a zmatení. Chcete-li si vybrat, který účinný lék na zimu potřebujete, musíte vědět, co to způsobilo.

Přezkum

Zánět nosní dutiny může nastat z několika důvodů:

 1. působení alergenů;
 2. hypotermii a v důsledku toho sníženou imunitu a zvýšenou citlivost na viry a bakterie;
 3. dlouhý pobyt v prašných místnostech;
 4. poranění nosu.

Všechny tyto podmínky mohou být doprovázeny chladem. Včasné větrání prostor je prvním asistentem v boji proti nachlazení, které je způsobeno tím, že v místnostech s příliš suchým vzduchem a velkým množstvím prachu.

Nosem však může být příznak a závažnější onemocnění. Léčba by proto měla být vždy zahájena návštěvou lékaře. Pouze zkušený otolaryngolog může správně diagnostikovat. Pak lékař předepíše léky a dávkování.

Účinná vazokonstrikční léčiva

Takové léky jsou vybrány, pokud se potřebujete rychle zbavit projevů rýmy. Tato skupina zahrnuje symptomatické léky na nachlazení. Pomáhají odstraňovat otoky nosní sliznice, čímž snižují ucpání nosu a usnadňují dýchání. Tyto léky produkují nejčastěji ve formě nosních sprejů a kapek. Lékaři dávají přednost olejovým kapkám. Chová se jemněji.

Vazokonstrikční kapky a spreje brání vstřebávání léčiv. Nepředepisujte léčiva spolu s vazokonstriktorem. Je-li potřeba vzít si oba i jiné prostředky, je třeba mezi nimi přerušit přestávky alespoň na 40 minut.

Všechny vazokonstrikční léky se liší co do účinku. Jsou rozděleny do tří skupin.

Krátkodobé léky

Jedná se o levné léky na bázi nafazolinu. Známé léky:

 • Sanorin (má eukalyptový esenciální olej, kyselinu boritou a tekutý parafín);
 • Naphthyzinum a Tizin kapky v nose (jsou podobné v akcích).

Všechny tyto nástroje skutečně zmírňují symptomy. Jejich účinek je však omezen na 4 hodiny. Prostředky můžete použít maximálně 4krát denně. Jinak může trpět řasený epitel. Tyto léky lze nazvat nouzovou pomocí při nachlazení, které by neměly být odnášeny. V opačném případě může po týdnu jejich použití způsobit opačný účinek: edém sliznice se zvýší.

Střední léky

Skupina zahrnuje léčiva na bázi xylometazolinu. Nejúčinnější zástupci této skupiny:

 • Rinonorm;
 • Rhinostop;
 • Xymelin;
 • Otrivin;
 • Snoop (zde najdete návod a cenu za nosní sprej Snoop);
 • Tizin;
 • Galazolin.

Po kontaktu se sliznicí působí asi 6 hodin. Jejich účinek na tělo je benignější. Některé z uvedených léčiv zahrnují mořskou vodu, éterické oleje a výtažky z léčivých rostlin.

Léky s dlouhodobým účinkem

Aktivní složkou této skupiny léčiv je oxymetazolin. Jedná se o známé léky pro reklamu:

 • Nasol Advance;
 • Nazivin;
 • Otrivin (čtěte, co je lepší Otrivin nebo Nazivin pro děti).

Jsou schopni zastavit výtok z nosu až na 12 hodin. V tomto případě léky nevysušují sliznici a jemně patří do cév. Jakýkoli produkt z této skupiny lze nazvat nejlepším. Jedinou otázkou je cena. Tyto léky stojí několikrát více než krátkodobě působící léky.

Všechny vazokonstrikční léky nevyléčí rýmu, ale pouze zmírňují otoky a uvolňují nosní výtok. Jejich příjem však může vést k nežádoucím účinkům: někdy dochází ke zvýšení arteriálního a nitroočního tlaku, tachykardii.

Maximální doba příjmu vazokonstrikčních léků je 7 dní. Pokud se během této doby klinický obraz nezměnil, znamená to, že se nemusíte chovat bez kapek. Je třeba jít k lékaři.

Vazokonstrikční léky pro děti

Nejbezpečnější vazokonstrikční léčiva jsou založena na fenylefrilu. Jedná se o dětské léky, které působí 2-4 hodiny:

 • Nazol Baby;
 • Nazol Kids;
 • Vibrocil (zde najdete návod k použití s ​​kapkou v nose Vibrocil).

Hydratační roztoky

Tato skupina výrobků zahrnuje výrobky na bázi mořské vody. Jsou naprosto neškodné a vhodné pro děti.

Když instilační rýma nezmizí okamžitě. Mořská sůl mírně zasychá na sliznici, snižuje zánět a urychluje hojení.

Jedná se o léky, jako jsou:

 • Physiomer;
 • Salin;
 • Nosní sprej Aqua Maris;
 • Aqualore;
 • Marimere

Efektivní rozpočtová náhrada těchto prostředků je společným solným roztokem. Tato kapalina je také roztokem soli, ale ne mořská. V solném roztoku nejsou žádné mikro a makro prvky jako v mořské vodě, ale jejich působení je v mnoha ohledech podobné.

Antivirová léčiva

V raných stadiích rýmy virové povahy pomáhají kapky založené na interferonu, látce produkované tělem a účastnící se tvorby imunity a boje proti virům:

V lékárnách najdete suchý interferon. Prodává se v ampulích. Prášek se před použitím jednoduše zředí převařenou vodou a použije se jako obyčejné kapky. Interferon nemá žádné vedlejší účinky a je vhodný pro děti.

Je důležité striktně dodržovat dávkování a dodržovat režim předepsaný lékařem. V opačném případě se efekt využití prostředků sníží na nulu. Při dodržení návodu k použití tyto nástroje uvolní chlad za 3 dny.

Pokud tyto prostředky nemůžete koupit, můžete použít oxolinovou mast. Je také dobrým preventivním opatřením při epidemiích chřipky.

Fytopreparace

Esenciální oleje ve složení těchto prostředků jsou velmi účinné při léčbě rýmy. Nejznámějším prostředkem této skupiny jsou olejové kapky nebo nosní krém Pinosol. Zde naleznete návod k použití spreje Pinosol.Fytopreparace nejsou tak bezpečné, jak se běžně věří. Drogy založené na nich nejsou vhodné pro děti do 3 let. Ano, u dospělých mohou způsobit alergie.

Homeopatie

Léky jsou komplexní. Uvolňují otoky sliznice, normalizují stav cév, snižují nosní výtok. Léky nemají kontraindikace, ale musí být užívány striktně podle systému. Nejoblíbenější homeopatické léky jsou:

Antibakteriální léčiva

Tyto prostředky obsahují antibiotika. Mohou být užívány pouze pod dohledem lékaře. Faktem je, že rýma je obvykle způsobena viry. Antibiotika jsou proti nim bezmocná. Ale pokud má rýma bakteriální povahu, pak se tyto léky zbaví. Skupina zahrnuje:

 • Bioparox (přečtěte si, zda je přípravek Bioparox možný u dětí);
 • Polydex (zde si můžete přečíst návod k použití kapky v nose Polidex);
 • Isofra.

Tablety pro rýmu

Kapky, spreje a masti z běžného nachlazení působí lokálně: zmírňují symptomy. Tablety se správnou aplikací mohou eliminovat příčinu chladu. Zvažte nejoblíbenější a dobré lékové tablety.

 • Sinupret. Dragee obsahuje extrakty léčivých rostlin a působí v komplexu. Synupret je také předepsán pro sinusitidu.
 • Korizaliya. Homeopatický lék, který snižuje zánět nosohltanu.
 • Cinnabsin. Liší se ve výrazném protizánětlivém a imunostimulačním účinku. Patří do homeopatického lékařství.
 • Coldact, Coldact Plus. Léčivo poskytuje rychlý účinek při prvních příznacích akutních respiračních infekcí. Má řadu kontraindikací a nepoužívá se k léčbě dětí.
 • Rinopront. Komplexní lék pro léčbu rýmy. Nevhodné pro děti do 12 let a těhotné ženy.

Antihistaminika

Je-li rýma - výsledek alergické reakce na pyly, vlny nebo prachu, bez antihistaminik nemůže dělat.

Mezi tyto léky patří:

 • Zyrtec - eliminuje účinek antigenů a snižuje otok sliznice;
 • Tsetrin - je k dispozici v různých formách;
 • Avamys - nosní sprej pro alergickou rýmu;
 • Claritin je komplexní léčivo.

Kombinované přípravky

Komplexní vzorec těchto látek může zahrnovat:

 • antibiotika;
 • antihistaminika;
 • vazokonstrikční složky.

Nejznámějším zástupcem této skupiny je lék Vibrocil. Dodává se ve formě masti, spreje a kapek. Můžete si ji vzít pouze na lékařský předpis.

Lidové léky

Časově kontrolované prostředky neztrácejí efektivitu a věk špičkových technologií. Mezi nejúčinnější léky patří:

 • řepná šťáva - je pohřben v nose s medem a bez ní;
 • cibulová šťáva - dobrá s medem a aloe šťávou, kalanchoe jako kapky a zavlažování;
 • inhalace s léčivými bylinkami (kořenové listy a kořeny jsou nejefektivnější, šalvěj, máta, heřmánek).
 • suché hořčice nalil do ponožek vám pomůže rychle porazit zima.

Video vypráví o účinném léku na zimu doma:

Recenze

Odpovědi svědčí o tom, že neexistuje žádný nejúčinnější lék na rýmu. Pokud je rýma následkem zimy, její ošetření netrvá dlouho. Zvláště pokud to začnete co nejdříve.

 • Angelina, 27 let: „Stojí mi to, abych v noci neotevřela okno, protože tady je zima, jako tady. V takových případech jsem užíval Coldact a ve večerních hodinách všechny příznaky uběhly. Ale jednoho dne přestal pracovat. Musel jsem hledat nový nástroj. Přítel radil Nazivinovi (v takových případech je dlouhodobě používá). Nezaznamenal jsem žádné vedlejší účinky. Růst nosu opravdu prošel. “
 • Marina, 52 let: „Jsem jeden z těch lidí, kteří jsou zvyklí na to, že se s nimi zachází starým způsobem. Tyto nové drogy mi vůbec nepomohou. Ale s naftyzinem - vše je v pořádku. Dribble - ai když můžete klidně dýchat. Můj manžel dává přednost Nazolu a nemám pro něj žádný užitek. “
 • Alice, 29 let: „Kapky a spreje jen dočasně zmírňují stav. Nelze je používat po dlouhou dobu. Na samém začátku si umývám nos mýdlem na praní a mi pomáhají inhalace s bramborami. A nedávno jsem objevil tření „Tajemství babičky Agafyové“. Tento bylinný balzám je skvělý lék. Ale pokud je nos naplněný a nemůžeš dýchat, pak nemůžeš dělat bez vazokonstriktorů. Dávám přednost Sanorin nebo Otrivin. Pomáhá mi to. “

Farmaceutický průmysl neustále doplňuje řadu léčiv pro léčbu rýmy. Některé z nich jsou nové verze známých léků, jiné mají zcela nové vzorce. Většinu z nich lze zakoupit v lékárně bez lékařského předpisu. To však neznamená, že je lze nekontrolovatelně přijmout. Než začnete léčit nachlazení, poraďte se se svým lékařem.

Dobrý lék na rýmu. Nejúčinnější lék na zimu

Pokud léčíte nachlazení, zmizí za 7 dní. Pokud není rýma ošetřena, zmizí za týden. Všichni to slyšeli. Tento názor je však chybný. Mnozí nechali situaci pokračovat, ale měl by se léčit rýma. Bezesné noci, nechutenství, bolesti hlavy, kýchání, suchost a citlivost nosní sliznice jsou nejškodlivějšími projevy akutní rýmy. Pokud se neléčí, jsou možné komplikace: otitis, sinusitida, frontální sinusitida a přechod na studenou hlavu do chronické formy.

Nejčastější příčinou nachlazení jsou viry, bakterie, hypotermie. Svědění v nosohltanu, kongesce nosu, časté kýchání, bolesti hlavy - když se tyto příznaky objeví, léčba by měla být zahájena co nejdříve.

Mnoho farmaceutických přípravků pro léčbu rýmy je k dispozici bez lékařského předpisu. Konzultace s odborníkem však není nikdy zbytečná. A brát antibiotika při zahájení nachlazení není oprávněná. Nebudou léčit rýmu, ale mohou poškodit tělo.

Se začátkem studené a rýma lidových prostředků pomoci dobře. Vana s horkou nohou s hořčičným práškem a malinovým čajem jsou nejlepší domácí prostředky pro nachlazení. Řepné šťávy, aloe jsou také účinné, pokud rýma právě začala. Výhody tradiční medicíny spočívají v tom, že riziko vedlejších účinků je na rozdíl od léků minimalizováno. Lidové léky však vždy nepomáhají.

Fondy použité na léčbu rýmy, hodně v sortimentu lékáren, považují za hlavní.

Kapky s vazokonstrikčním účinkem

Nejoblíbenější a nejúčinnější skupina léků. Dobrý lék na nachlazení ráno a váš nos dýchá celý den. Je pravda, že od závažnosti hlavy, kýchání a svědění, tyto léky nepomáhají. Po chvíli začne znovu rýma. Vazokonstrikční léky nevyléčí rýmu. Uvolňují ucpání nosu a otoky sliznic. V případě nachlazení je nutné použít takové kapky, což pomůže snížit riziko otitis.

Při užívání po dobu delší než 7 dní způsobují drogy opačný jev (tachyfylaxe) a nosní sliznice opět nabobtná. Často lidé musí odkapávat vasokonstrikční kapky po mnoho let, aniž by jim nos nedýchal. Je to návykové a zbavit se ho je velmi obtížné.

Léky v této skupině mohou způsobit hypertenzi, zvýšený nitrooční tlak a tachykardii. Nelze současně použít vazokonstriktor a kapky s léčivým účinkem. Minimální interval mezi jejich instilací je 40 minut. V opačném případě léčivá látka nebude fungovat, kapky vazokonstriktoru neumožní její vstřebání.

Pokud rýma trvá déle než 7 dnů, musíte se poradit s lékařem.

Skupiny vasokonstrikčních kapek

1. Přípravky obsahující nafazolin. Léky "Naphthyzinum", "Sanorin" - zástupci této skupiny. Doba akce je asi 4 hodiny. Ze všech skupin je nejkratší. Vysušte sliznici nosu. Nyní se používá jen zřídka.

2. Přípravky xylometazolinu. Prostředky "Galazolin", "Rinonorm", "Xymelin", "Tizin", "Rinostop" - zástupci této skupiny. Přibližně 6 hodin, jemnější účinek na sliznici. Mnoho členů této skupiny obsahuje mořskou vodu a další látky, které navlhčí sliz.

3. Účinná látka - oxymetazolin. Přípravky "Nazivin", "Otrivin", "Nazol" - hlavní představitelé této skupiny. Doba akce může být až 12 hodin. Nosní sliznice je nejméně nepříjemná, proto je některý z nich nejlepším lékem na běžné nachlazení mezi vazokonstriktorem.

Kapky s mořskou vodou

Všechny kapky a spreje pro zvlhčení nosní sliznice obsahují roztok mořské soli. Aquamaris, Aqualor, Salin, Morenazal, Physiomer, Marimer jsou přípravky, které zvlhčují a změkčují sliznici. Takový lék na nachlazení, jehož recenze jsou vždy pozitivní, dobře zmírňuje otoky. Přípravky na bázi mořské vody ošetřují zánět a ředí hnisavý výtok.

Dobrý lék na nachlazení nezbavuje okamžitě ucpání nosu. Léčí rýmu a snižuje riziko komplikací. Léky v této skupině nemají žádné vedlejší účinky. Jsou povoleny pro malé děti a těhotné ženy.

Pokud není možné koupit kapky s mořskou vodou, můžete použít jednoduchý solný roztok. Jedná se o běžný solný roztok, který je také účinný při léčbě rýmy.

Antivirová léčiva

Dobrým lékem na nachlazení jsou kapky s antivirovým účinkem, ale jsou účinné pouze v raných stadiích onemocnění. Antivirové léky aplikujte přesně podle pokynů, jinak vám nepomohou. Včasný příjem a přesné dávkování vyléčí rýmu po dobu 3 dnů.

Antivirové kapky "Grippferon", "Nazoferon" obsahují interferon. Interferon je produkován v těle. Je zodpovědný za imunitu a napadá virus. Interferon je dostupný v kapkách a suchém prášku. To je účinný lék na rýmu. Ampule se suchým interferonem mohou být použity od narození. Jsou jednoduše ředěny vodou. Léčivo nemá žádné vedlejší účinky, je možná pouze individuální intolerance.

Tam jsou jiné antivirové nosní kapky - "Derinat". To je vynikající lék na rýmu a nachlazení. Stimulují tvorbu interferonu. IRS-19 sprej obsahuje bakteriální lyzáty. Bojuje proti nachlazení a bronchitidě. Při použití kapek s imunomodulačním účinkem během epidemie se snižuje pravděpodobnost „vychytání“ zimy.

Fytoterapie

Bylinné extrakty v kapkách dobře pomáhají z nachlazení. Dobře zvlhčují a změkčují nosní sliznici, léčí zánět. Droga "Pinosol" - vůdce této skupiny, nejúčinnější lék na nachlazení. Dodává se ve formě kapek, masti a smetany. Esenciální oleje jsou zahrnuty v léku Pinosol, takže to může způsobit alergie. Kontraindikován u dětí do 3 let. Všechny kapky, které obsahují éterické oleje, nelze použít v této věkové skupině, mohou způsobit bronchospasmus.

Existují tužkové inhalátory "Doctor IOM", "Zlatá hvězda". Obsahují éterické oleje, které lze vdechovat. Nos začíná pracovat reflexně. Můžete použít takový lék na nachlazení během těhotenství.

Kombinované přípravky

Obsahují několik komponent. Kapky mohou zahrnovat antibiotikum. Jsou určeny k léčbě bakteriální povahy rýmy. Lék "Polydex" obsahuje antibiotikum, které infekci rychle hojí. Existuje také antialergická složka - dexamethason. Uvolňuje edém sliznic. Vybírat nejlepší lék na zimu, stojí za zvážení tohoto léku.

Některé kapky kromě vazokonstrikční složky obsahují antialergickou látku. Pomáhají s alergickou rýmou. Přípravky "Vibrocil", "Sanorin-analergin" dobře odstraňují otok nosu s alergiemi. Kapky "Vibrocil" lze použít pro děti od 1 roku. Kromě toho můžete tento lék na běžné nachlazení během těhotenství použít.

Mnoho kapek obsahuje vazokonstriktor a mořskou vodu. Zabraňují suchosti a zmírňují otoky. Lék "Snoop" v dospělé a dětské formě uvolnění dobře změkčuje sliznici a eliminuje nazální kongesci.

Antibakteriální léčiva

Takové léky jako "Bioparox", "Isofra" obsahují silná antibiotika. Jsou předepsány lékařem. S sinusitidou, frontitidou a prodlouženou rýmou - to je nejúčinnější lék na zimu. Na začátku nemoci je užívání těchto léků neodůvodněné. Výhodou těchto fondů je, že nejsou absorbovány do krve. Vedlejší účinky, které jsou u antibiotik vlastní, proto nejsou pro ně zvláštní.

Homeopatie

Homeopatické léky jsou dobré, protože nemají žádné vedlejší účinky. Pracují s chladem v jakékoli fázi. Hlavní pravidlo homeopatie říká: "Nemůžete se odchýlit od instrukcí." Pokud vynecháte čas instilace a nedodržujete mnohočetnost - homeopatie nepomůže. Přípravky "Edas-131", "Delufen", "Euphorbium-compositum" zmírňují otoky nosní sliznice, mají protizánětlivý účinek, zvyšují imunitu. Bezpečné a účinné kapky jsou vhodné pro dospělé i děti. Ve složité terapii dochází k výraznému urychlení regenerace. Léčba homeopatií po dlouhou dobu. Má kumulativní účinek a první den se neléčí.

Rozprašovač - moderní řešení pro léčbu rýmy

Je velmi výhodné používat nebulizátor při studeném počasí. Jedná se o ultrazvukové zařízení, kterým se provádí inhalace.

Léčba rýmy nebulizerem nemůže být srovnána s použitím tablet a tablet, které jdou dlouhou cestou přes tělo, dokud nedosáhnou nemocného orgánu. Takové léky, na rozdíl od inhalátorů, často zanechávají nepříznivou známku ve formě různých vedlejších účinků.

Lidové léky

Nejčastějším onemocněním je rýma. Jsou nemocní z mnoha. Výtok z nosu se může objevit několikrát za rok. Proto mnoho populárních receptů vynalezlo. Zde jsou příklady některých z nich:

1. Jedle a eukalyptový olej. V rostlinném oleji (asi 25 ml) se kape několik kapek esenciálního oleje. Kapající nos ráno a v noci. Tato směs okamžitě usnadňuje dýchání, má baktericidní účinek, změkčuje sliznici a zmírňuje otoky.

2. Řepová šťáva zmírňuje zánět a otok. Odkapávají několikrát denně nebo tampony (po dobu 10 minut). Slabý roztok šťávy z řepy může odkapávat děti před chladem.

3. Kapky medu. Medu zřeďte vodou ve stejném poměru. Mírně teplý a kapající až 6krát denně. Nepoužívejte, pokud jste na tento přípravek alergický. Med je silný antibakteriální a protizánětlivý prostředek.

4. Aloe šťáva zvyšuje imunitu a snižuje zánět. Můžete kapat v čisté formě. Lze ředit rostlinným olejem.

5. Kalanchoe šťáva je nepříjemný prostředek. Když se instiluje, začíná intenzivní separace hlenu, edém rychle prochází a zánět je odstraněn.

Nos umýt doma

V nemocnici, na ORL odděleních, je speciální přístroj na mytí nosu. Vytváří tlak a propláchne nos lékem, vymyje hnis a hlen. Podobný postup lze provést i doma. Praní nosu přináší pacientovi úlevu a pomáhá léčit nachlazení. Léčivý roztok se shromáždí v nádobě a vdechuje se nosem, roztok se vypustí ústy. Procedura se provádí ráno a v noci.

Jak připravit řešení

 • V jedné sklenici s trochou slané vody nalijte lžičku tinktury eukalyptu nebo měsíčku. Roztok má antiseptický, protizánětlivý a baktericidní účinek.
 • 2 balení balení heřmánku nebo šalvěje vařit sklenici vroucí vody. Když se roztok mírně zahřeje, umyjte si nos. Roztok má silný protizánětlivý účinek.
 • 3 kapky jódu na šálek teplé vody. Baktericidní a protizánětlivé vlastnosti jódové léčby rinitidy dobře. Nedoporučuje se pro hnisavou sinusitidu.
 • Můžete si umýt nos jednoduchým fyziologickým roztokem. Tento postup ředí hlen a odstraňuje otoky z nosní sliznice.

Po umytí budou všechny léky lépe absorbovány. Účinek vazokonstrikčních, kombinovaných a homeopatických kapek se několikrát zvyšuje.

Z běžného nachlazení pomáhají infuze bylin, které pijí uvnitř. Můžete míchat plody maliny, oregano trávy, březový list a podběl. Směs se vaří a pije se několikrát denně. Lípa a květy heřmánku pomáhají velmi dobře v hlavě studené. Byliny pomohou vyléčit zima a chlad. Šípky a Rowan zvýší imunitu a urychlí zotavení.

Léčba jakékoliv nemoci by měla začít konzultací s odborníkem. Ne všichni pacienti mohou používat kapky. Vazokonstrikční prostředky jsou kontraindikovány u mnoha lidí. Pro antritidu je terapie antibiotiky neúčinná. Lidé se zakřivením kapek nosní přepážky nemusí pomoci. Všechny tyto nuance berou v úvahu lékaře.

Prodloužený výtok z nosu může způsobit mnoho vážných komplikací. Nedostatečná léčba může způsobit chronické onemocnění. Rýma je nemoc, která by měla být léčena. Předložili jsme vám mnoho možností pro jeho terapii. Pouze vy budete muset vybrat nejúčinnější lék na nachlazení, a to je lepší udělat po konzultaci s lékařem.

Seznam účinných prostředků pro běžné nachlazení a nazální kongesce

Rýma je charakteristickým příznakem nachlazení. Člověk se s nimi cítí nepříjemně: má potíže s dýcháním, mluvením a jídlem. Pro účinnou léčbu je nutné stanovit příčinu jejího vzniku. Mohou to být alergické reakce, viry a infekce horních dýchacích orgánů nebo běžné nachlazení. V závislosti na tom, léky a léky jsou vybrány pro jeho léčbu.

Pro dospělé

Na prodej je mnoho různých kapek a sprejů pro léčbu rýmy. A aby se v nich lépe zorientovali, musíte vědět, jak se chovají a ovlivňují chlad.

Hydratační přípravky

Jsou nezbytné pro čištění sliznic nosu a jejich zvlhčování. Jejich základem je mořská voda. A jak víte, může hleny ředit, normalizovat jeho produkci a zlepšovat ochranné vlastnosti nosních sliznic. Tyto léky pomáhají s sinusitidou, sinusitidou a rýmou. Zde se můžete seznámit se symptomy a léčbou chronické rýmy u dospělých. Zde jsou příznaky sinusitidy u dospělých. Odkaz popisuje, jak léčit sinusitidu doma.

Všechny hydratační spreje nemají žádné kontraindikace a účinně eliminují chlad a mohou být také použity pro denní nosní hygienu.

Populární mezi nimi jsou ty, které jsou bohaté na stopové prvky, mají antibaktericidní vlastnosti a mohou mít příznivý vliv na imunitní systém.

Patří mezi ně spreje:

Mohou být použity ve spojení s jinými léky.

Vasokonstriktor

Používají se v počátečním stádiu rýmy nebo k odstranění otoků dutin. Téměř všechny z nich obsahují jednu ze tří aktivních složek:

První skupina je největší. Tyto léky usnadňují dýchání, jejich účinek je patrný po pěti minutách a trvá 8 až 10 hodin.

Tyto prostředky však nelze použít déle než týden.

Patří mezi ně:

 • Otrivin,
 • Xylen,
 • Renorus,
 • Galazolin (zde najdete návod k použití pro děti),
 • Grippostad rino.

Účinek po užití léků druhé skupiny není tak dlouhý, je to pouze 4 hodiny. Nafazolinové produkty jsou nejlevnější. Patří mezi ně Sanorin a Naphthyzin. Zlepšují dýchání během dvou minut po použití.

Léčiva obsahující oxymetazolin zahrnují Nazol, Nazivin.

Jejich účinky na sliznici nosu trvají od 10 do 12 hodin. Účinek aplikace je viditelný po 15 minutách. Délka léčby by neměla být delší než 5 dnů.

Antivirová léčiva

Pro prevenci rýmy a kongesce nosu je vhodný Grippferon.

Pro ty, kteří nemají hypertenzi fit:

 • Proti chřipce,
 • Coldact Flu Plus,
 • Toff Plus
 • Ferwex.

Pomáhají nejen eliminovat chlad, ale také obsahují vazokonstrikční složky. A takový prostředek jako Adrianol sestává ze dvou aktivních vazokonstriktorových složek v jednom - trimazolin a fenylefrin. Tyto léky lze použít do týdne, jejich účinek trvá 6 hodin.

Antibiotika

Nejenže zmírňují symptomy, ale také odstraňují příčiny onemocnění. Tyto nástroje nejsou návykové, účinně eliminují běžné nachlazení a chrání tělo před infekcemi.

Lék Vibrocilus nosní kapky úspěšně odstraňuje opuch a má vazokonstrikční a antihistaminický účinek. Obsahuje maleát dimetindeny, antialergickou látku. Vyrábí se ve třech typech - kapky, spreje a gely. Použití tohoto nástroje by nemělo trvat déle než týden.

Obzvláště oblíbené jsou kombinované kompozice. Jedním z nejčastěji používaných je gicomycin - teva. Toto fyto antibiotikum může vyléčit dva typy kašle najednou: nachlazení a alergie.

Nosní kapky polydexu se skládají z fenylefrinu, dvou antibiotik - polymyxinu B a neomycinu, jakož i protizánětlivé složky - dexamethasonu. Tento sprej se používá pro rhinofaryngitidu, rinitidu a sinusitidu. Průběh léčby je 5 až 10 dnů.

Pokud se rýma a hnis spojí s hlenem, můžete použít masti Bactroban. Má antibiotikum mupirocin. Existuje zvláštní druh nosu. Používá se v případech, kdy je onemocnění způsobeno stafylokoky. Může být použita nejvýše 10 dnů.

Lidové léky

Jedná se o alternativní léčbu rýmy, která je známa již dlouhou dobu.

Každý ví, že balzám "Star" úspěšně zmírňuje ucpání nosu. Skládá se z éterických olejů, které účinně eliminují chlad. Ale vzhledem k nim, přítomnost nástroje nelze použít v případě alergické rýmy.

Na videu - účinný lék na nachlazení, lidové léky:

Můžete použít éterické oleje: citrus, eukalypt nebo mátou. K tomu můžete na připravený ubrousek vložit několik kapek a dýchat, nebo použít aroma lampu a nalít do ní nějaké prostředky. Pak bude v celém pokoji slyšet jeho vůně a přetížení se znatelně sníží.

Šťáva z listů Kalanchoe je široce používána doma. Malý list vyjde z oškubané rostliny a vymačkne kapalinu, která se ředí vodou v poměru 1: 1. Pak se pipetou pohltí do každé nosní dírky. Poté následuje časté kýchání a nahromaděné hleny vyjdou ven.

Dobře vyčistěte nasální průchody fyziologickým roztokem. Je nutné připravit slaný fyziologický roztok, zachytit ho do pipety nebo malého kužele a každou nosní dírku vypláchnout individuálně. Tento postup by měl být opakován čtyřikrát denně.

V léčbě rýmy pomůže odvar bylin: maliny, lípa nebo šalvěj, můžete přidat med k nim pro větší efekt.

Správně provedená bodová masáž obličeje vám pomůže zvládnout rýmu a zahřát si nos pomocí teplých brambor nebo vajec.

Pro děti

Léčba rýmy u dětí probíhá stejným způsobem jako u dospělých, pouze finanční prostředky jsou vybírány benigněji, počítáno pro určitý věk dítěte. Zvláště pečlivě je nutné zvolit léky pro kojence. Pokyny pro léky by měly indikovat, že mohou být použity pro drobky od narození. V podstatě jsou léky ve formě kapek, méně spreje.

Vazokonstrikční léčiva

Nejoblíbenější podskupina. Potřebují pohřbít ráno a pak se dítě během dne bude cítit normálně. Ale kýchání a svědění tyto léky neodstraňuje. S pomocí nich nemůže být rýma vyléčena, mohou se ji na chvíli zbavit. Mohou zmírnit přetížení, ale ne zima. Pro děti se používají k prevenci vzniku otitis media. Léky na běžné nachlazení lze aplikovat hodinu po použití vasokonstrikčních kapek. Při dřívějším postupu nemusí drogy fungovat.

Stejně jako u dospělých jsou fondy pro děti rozděleny do tří skupin:

 • kapky s nafazolinem. Pro děti se používají jen zřídka, protože sliznice nosu jsou velmi suché a mají krátkou dobu expozice - pouze 4 hodiny;
 • léky s xylometazolinem. Jejich působení trvá 6 hodin a pečlivěji ovlivňují vnitřní stěny nosu. Název léků je stejný jako u dospělých, pouze uvolňovací forma je kapky. Mnoho členů této skupiny se skládá z mořské vody, která zvlhčuje sliznice;
 • léky s oxymetazolinem. Nejdelší doba je 12 hodin. Méně odpočinku dráždí sliznice. Proto jsou nejoblíbenější mezi vazokonstrikčními látkami.

Prostředky s mořskou vodou

Patří mezi ně následující kapky pro děti:

 • Aqualore
 • Morenazal,
 • Nosní kapky Aquamaris pro děti
 • Marimere

Jsou schopny zvlhčit a zjemnit sliznici, vyléčit zánět a odstranit hnisavé sekrece. Tyto léky eliminují riziko komplikací. Nemají žádné vedlejší účinky.

Mohou být nahrazeny fyziologickým roztokem nebo vytvořit solný roztok sám o sobě, a to v závislosti na věku dítěte. Pod odkazem si můžete přečíst, jak si umýt nos vodou slanou vodou.

Antivirová léčiva

Jsou účinné při nástupu onemocnění. Měly by být aplikovány přísně a musí odpovídat počtu aplikací. Pak mohou chlad za tři dny odstranit.

Patří mezi ně:

 • Nazoferon,
 • Grippferon, který se skládá z interferonu. Ampule s tímto lékem lze použít pro děti od narození. Stačí jen zředit vodou. Nemají žádné vedlejší účinky, s výjimkou individuální intolerance. Také stojí za zmínku Derinat kapky, které stimulují produkci interferonu.

Fytopreparace

Zvlhčete nosní sliznice a odstraňte zánět. Zvláště populární je pinosol. Pro děti mohou být vhodné kapky, krém a mast. Nelze jej však použít pro děti do tří let a pro ty, kteří trpí alergiemi, protože obsahuje éterické oleje.

Bylinné přípravky ve formě tužek - inhalátory - Doktor Mom a Zlatá hvězda jsou účinné.

Antibakteriální činidla

Účinné léky, které eliminují rýmu, frantitidu a rýmu. Významnými zástupci jsou sprej na nos Isofra a Bioparox v nose pro děti. Ale na samém počátku neměli by se používat. Tyto léky nejsou absorbovány do krve, takže nemají tyto vedlejší účinky, které se vyskytují při užívání jejich analogů.

Homeopatický lék

Jsou schopni eliminovat chlad v jakékoli fázi. Chovejte se opatrně a opatrně, aniž by to způsobilo podráždění a závislost. Hlavní podmínkou pro jejich použití je dodržovat pokyny. Pokud často přeskočíte čas přijetí a nedodržíte dávkování, nepomohou vám. Mezi homeopatickými léky nejvíce vyniká jejich účinnost - Delufen a Edas - 131. Jsou široce používány pro komplexní terapii. Ale neprovádějí okamžitě. Takové léky mají kumulativní účinek, a proto vykazují v průběhu času své vlastnosti.

Inhalace rozprašovače

Účinná a bezpečná náprava. Jeho ultrazvukové zařízení může jemně odstranit nejen rýmu, ale i kašel. Je nutné ji doplnit speciálními roztoky, které předepisuje lékař. Jeho aerosol pokrývá celý nosohltan. Proto je nebulizátor nejúčinnější a nejlepší metodou. Pomáhá v nejkratší možné době zbavit tělo rýmy.

U dětí neprovádějte okamžitou léčbu. Bude mnohem snazší a efektivnější uchýlit se k pomoci s inhalacemi, zejména použitím nebulizéru. Děti se nespěchají do práce jako dospělí, takže na nich experimentujte s rychle působícími léky. A starší generace má právo se po konzultaci s terapeutem rozhodnout, které léky jsou pro ni vhodné.

Rýma a sinusitida: typy, příznaky a léčba lidových prostředků

Lidové léky na rýmu a zánět vedlejších nosních dutin se používají pouze jako pomocná léčebná metoda vedle léčebných přípravků předepsaných terapeutem. Takové metody, jako je tření nosu esenciálními oleji, instilace s bylinnými infúzemi, tamponáda používající šťávu z léčivých rostlin se osvědčila nejpozitivněji. Předtím, než začnete sami léčit, musíte vědět o příznacích rýmy a sinusitidách a v jaké formě se mohou tyto nemoci objevit.

Jak odlišit sinusitidu od rýmy a příznaky onemocnění

Následující text popisuje, jak rozlišit mezi sinusitidou a rýmou a jaké jsou příznaky těchto onemocnění.

Rýma je onemocnění nosní sliznice, ve které dochází k velkému vylučování hlenu z nosu a obtížnému dýchání (nazální kongesce). Hlavní typy rýmy: alergické, akutní a chronické.

Alergická rýma se projevuje záchvaty charakterizovanými nazální kongescí, hojným vodnatým hlenovým výbojem z nosu, kýcháním. Je to reakce na působení jakéhokoliv alergenu (pyl rostlin, potravina atd.).

Akutní rýma se vyskytuje v důsledku expozice různým podnětům (bakteriální, tepelné, mechanické nebo chemické). Hypothermia je předispozičním faktorem pro nástup špatného chladu. Akutní rýma je vždy bilaterální; může to být nezávislé onemocnění nebo symptom jiného onemocnění.

Příznaky tohoto typu rýmy: první den, pacient cítí celkovou malátnost, suchost v nosohltanu, svědění v nose, pak nosní dýchání stává obtížné, kýchání, trhání a hojné tekutiny z nosu se objeví. Neošetřená akutní zima se může změnit na chronickou.

Symptomy chronické rýmy: pacienti si stěžují na suchost v ústech, kongesci nosu, obtížné vyhoštění nosního výtoku, nízký čich, těžkost v hlavě a bolesti hlavy, může se objevit krvácení z nosu. Výtok z nosu je tlustý, často tvoří kůry. Neléčená chronická rýma se promění v sinusitidu (zánětlivý proces přechází z nosu do čelistních dutin).

Sinusitida - zánět vedlejších nosních dutin. Hlavní typy onemocnění - akutní nebo chronické.

Příčiny vzniku antritidy jsou: nedostatečně léčená nachlazení nebo rýma, chřipka, spalničky, šarlatová horečka, pneumonie, zubní onemocnění, adenoidy u dětí, parazitární nemoci.

Příznaky tohoto typu sinusitidy: napětí nebo bolest v postiženém sinusu, zhoršená večer; nos je častěji jen na jedné straně; dýchání je obtížné; hojný nosní výtok; slzení a fotofobii; ztráta zápachu; těžkost v hlavě; bolest v spáncích, čelní část a nos; tělesná teplota stoupne na 37 - 38 ° C; výkon klesá, hlas se stává nosní. Neléčená akutní sinusitida se stává chronickou.

Příznaky chronické sinusitidy: hojný výtok z nosu, suché hrdlo, vykašlávání velkého množství sputa v dopoledních hodinách, špatný dech, bolesti hlavy, únava, otoky očních víček a tváře na postižené straně.

Při absenci řádné léčby může sinusitida způsobit komplikace: otitis, nemoci očí a mozku, trigeminální neuritidy atd.

Pokud zjistíte některý z těchto příznaků, musíte se poradit s lékařem. Udělá přesnou diagnózu a předepíše léčbu.

Kromě předpisu ošetřujícího lékaře můžete použít i některou tradiční medicínu.

Jak se zbavit studených lidových prostředků: nejlepší recepty

Zde se dozvíte, jak vyléčit zima s lidovými prostředky pomocí nejlepších receptů.

 • Při silném nachlazení je vhodné otřít nosní přepážku směsí rostlinného oleje s aromatickým olejem z máty, eukalyptu a čajovníku (lékárna). Na 1 lžičku. rostlinný olej musí brát 1 - 2 kapky některého z těchto olejů. Postup s použitím tohoto lidového léku z nachlazení se opakuje 3-4 krát denně - až do uzdravení.
 • Lék na léčbu rýmy: vezměte 100 ml křenové šťávy, přidejte šťávu ze 3 citronů, dobře promíchejte a vezměte 2 lžičky. míchá 2 krát denně po jídle. Po tom, 2 hodiny není nic.
 • Pro léčbu rýmy je vhodné opláchnout nos 3–4krát denně slanou vodou.
 • Následující lék pomáhá vyléčit rýmu: vezměte 1 polévkovou lžíci. Já květy heřmánku, zalijeme 1 šálek vroucí vody, zabalíme, trváme na 15 minut, odtok. Použijte tento lidový lék v léčbě rýmy pro mytí nosu během dne.
 • Užitečné pro léčbu rýmy a kašle: vezměte si 1 šálek vody na 0,5 lžičky. sůl a jedlá soda, 1 lžička. eukalyptové tinktury, 0,5 lžičky. rakytníkový olej a 5 kapek jódové tinktury. Ohřátou cihlu vložte do kbelíku, nasypte na ni směs, předběžně přikryjte přikrývkou a vydechněte páru po dobu 10 minut, pak zahřejte nohy na tuto cihlu. Po tom, dát cihly pod polštář, kryt s ručníkem, a zahřát zadní 20-30 minut. Někdy po 1-2 procedurách používajících tento populární recept na zimu, nemoc zmizí.

Léčba rýmy pomocí tradiční medicíny doma

Jak jinak se zbavit chladných lidových prostředků rychle a efektivně?

 • Lék na léčbu rýmy: vařte brambory, přidejte na konci vaření nakrájený kopr nebo květ vápna, trochu vařte, potom vypusťte vodu a nadechněte páru brambor po dobu 10-15 minut. Procedura se opakuje 2 - 3 krát denně.
 • V případě chřipkové rýmy je užitečné několikrát denně inhalovat kouř zářící cibulkové slupky a pohltit cibulovou šťávu v nose (1 - 2 kapky do každé nosní dírky).
 • Následující lék pomáhá léčit rýmu: rošt 1/2 cibule s struhadlo, přidejte horký rostlinný olej, trvat v uzavřené nádobě po dobu 8 hodin, odtok. Tento olej potřebuje několikrát denně promazat sliznici nosní sliznice a vštípit 1-2 kapky do každé nosní dírky.
 • Při nachlazení je vhodné kopat do nosu směs mrkvové šťávy s rostlinným olejem (1: 1) a přidávat několik kapek česnekové šťávy. Tuto směs pohřbeme v nose 4 - 5x denně a zároveň pijeme čaj s citronem, medem, kořením a aromatickými bylinkami.
 • Léky na léčbu rýmy: 1 polévková lžíce. Já sušené a nasekané kořenovité kořeny nalít 100 ml olivového oleje, dát na 10 dní v teplém tmavém místě, odtok. Do každé nosní dírky 3 až 4krát denně vmíchejte 1 až 2 kapky tohoto oleje.
 • Následující léky pomáhají ústům v léčbě rýmy s lidovými prostředky doma: zmáčknout aloe nebo kalanchoe šťávy, zředit vodou (1: 2) a pohřbít 1 až 2 kapky v každé nozdry 4 až 5 krát denně.

Účinná léčba lidových prostředků sinusitidy doma

A jak léčit sinusitidu lidovými metodami, aniž by se uchýlili k medikacím?

 • Prostředky pro léčbu sinusitidy: vezměte 100 g cukru, 100 ml vody a 100 g rozdrcených mladých jehličí, smíchejte, vložte do předehřáté trouby na 2 hodiny na malý oheň a pak ochlaďte. Take 1 polévková lžíce. Já tento sirup 3x denně 30 minut před jídlem.
 • V případě antritidy jsou užitečné inhalace s medem nad konvicí (první nosní dírka, pak druhá). Na konvici horké vody musíte dát 1 polévkovou lžíci. Já medu Průběh léčby sinusitidy s tímto lidovým lékem je 10 dní.
 • Lék na léčbu sinusitidy: 2 krát denně, musíte pohřbít 2 kapky šťávy z bramboříku v každé nozdry (můžete přidat 2 kapky oleje z rakytníku). Léčit až do uzdravení.
 • Pro léčbu sinusitidy je třeba vzít 1 polévková lžíce. Já byliny iris, nalijte 5 lžíce. Já vodka, korek, trvají týden, kmen, přidejte 1 lžičku. med a aloe džus, důkladně promíchejte. 2 až 3 kapky této směsi se třikrát až čtyřikrát denně vmíchají do každé nosní dírky, poté, co se natřou nosní sliznicí olejem z rakytníku, aby nedošlo k popálení.
 • Pro účinnou léčbu antritis lidových prostředků pomáhá následující nástroj: kousky másla velikosti zrna kukuřice střídavě ležela v nose (dnes v jedné nozdry, zítra - v druhé). Léčit až do uzdravení.
 • Když je sinusitida užitečná pro nasazení strouhané černé ředkvičky na nos, vložení do hadru.
 • Pro léčbu sinusitidy: vzít 2 lžíce. Já šťáva z cibule, přidejte 1 lžičku. strouhané domácí mýdlo a 2 lžíce. Já glycerin, promíchejte. Gáza nebo bavlněné tampony navlhčené tímto lidovým lékem na zánět vedlejších nosních dutin a ležely v obou nozdrách střídavě po dobu 15 minut po dobu 7-10 dnů.

Jak léčit sinusitidu doma lidovými metodami?

Zde je několik dalších receptů, jak léčit sinusitidu doma lidovými metodami s použitím nejjednodušších prostředků.

 • Když sinusitida pomáhá následující nástroj: vzít 1 polévková lžíce. Já med, přidejte 1 lžičku. sůl, smíchejte v homogenní hmotě, nasaďte na čelo, přikryjte lepící fólií a pak teplým šátkem (neskládejte si při sezení). Po 2 až 3 hodinách začne hustý hlen vystupovat z nosu. Proveďte tento postup 2 - 3krát denně - až do úplného uzdravení.
 • Pro léčbu antritidy: 200 g nesoleného másla přiveďte k varu, vložte 7 jemně nasekané cibule, vařte na mírném ohni po dobu 5-7 minut za pomalého míchání, pak přidejte 1/2 kusu mýdla, 70 g borovice nebo smrk, 20 g mleté ​​zeminy propolis a 50 g vosku. Míchejte a vařte dalších 15 - 20 minut za stálého míchání. Horké masti napínají přes tenké plátno a chladné. Uchovávejte v chladničce. Použijte vyhřívanou mast k šíření čela, nosních dírek a líček v oblasti čelistních dutin a opatrně ji otřete do kůže. Postup při spaní - až do úplného uzdravení.
 • Účinný lék na léčbu sinusitidy: vzít 1 polévková lžíce. Já aloe šťáva, kalanchoe, cibule cibule, cibule evropské brambořík, med, Vishnevsky masti a 5 kapek jarní šťávy. Vše důkladně promíchejte. Uchovávejte v chladničce. Před použitím ohřejte výrobek na 37 ° C, namažte tampony a položte střídavě 2krát denně po dobu 30 minut. Po 20 dnech s touto populární léčbou sinusitidy doma, dutiny jsou obvykle vymazány.
 • Pro antritidu, je užitečné třít česnekovou šťávu přes čelistní dutiny, pak třít směs kořenové šťávy lopuchu a březového uhlí (1: 1) po dobu 20-30 minut. Procedura se provádí před spaním - až do uzdravení.
 • Účinný lék na léčbu antritidy: 2 ovoce z kaštanového stromu ve vodě po dobu 2 dnů, poté oloupané a oloupané z dužiny "trubice" o takové délce a tloušťce, aby zcela vyplnily nozdry. Vložte jednu zástrčku do nosní dírky a po chvíli začne hlen vyčnívat z nosu ve velkém množství. Následující den je třeba korek vložit do druhé nosní dírky. Tento postup se opakuje 2-4 dny, 2x ročně (na jaře a na podzim).

Jak se můžete zbavit antritis lidových prostředků?

Následující text popisuje, jak se zbavit antritis lidových prostředků a předcházet komplikacím.

 • Když sinusitida musí vzít 1 polévková lžíce. Já med, březový dehet a rostlinný olej, vše důkladně promíchejte a vdechněte do nosu 1 až 2 kapky do každé nosní dírky po inhalaci břízovými pupeny. Před instilací směs předehřejte. Procedura se provádí denně před spaním po dobu 7-10 dnů. Náprava je velmi účinná.
 • Pro léčbu sinusitidy je vhodné si opláchnout nos slanou vodou (1 dezertní lžičku mořské nebo běžné stolní soli na 1 šálek teplé vody) a přidat několik kapek tinktury jódu.
 • Lék na léčbu sinusitidy: vezměte 1/4 lžičky. propolis tinktura (můžete lékárna), přidejte 1 lžičku. Aloe šťáva, míchat a pohřbít 3 kapky v každé nozdry 3 krát denně po dobu 7-10 dnů.
 • Když je sinus užitečný 4 - 5 krát denně, kopejte do každé nozdry 2 - 3 kapky velké šťávy z jitrocelu.
 • Pomáhá vyléčit sinusitidu, instiluje směs olejů do nosu (z Hypericum, divokého rozmarýnu, propolisu a rakytníku). Oleje mají stejné proporce. Do každé nosní dírky vmíchejte 2 až 3 kapky 4 až 5krát denně až do regenerace.
 • Dobrým lékem pro léčbu sinusitidy je inhalace česneku: nakrájejte hlavu česneku a dejte ji do konvice. Vezměte výtok z konvice do úst, držte nos prsty a dýchejte v párech česneku po dobu 5-7 minut. Procedura se opakuje 5 - 6 krát denně - až do zotavení.
 • Účinná léčba sinusitidy: 1 polévková lžíce. Já drcené sušené eukalyptové listy nalijte 150 ml vody, vložte do vodní lázně, vařte pod víkem po dobu 10 - 15 minut, pak přidejte 3 tablety mumie a důkladně promíchejte. V injekční stříkačce sbírejte tuto kompozici a po vyfouknutí propláchněte nos. Procedura se opakuje 1 - 2 krát denně během týdne.
 • Rakytníkový olej. Tento olej se používá externě k propláchnutí hrdla a nosu při chronické laryngitidě, faryngitidě a antritidě. Vezměte 1 lžičku. olej na 1 šálek teplé vařené vody, dobře promíchejte. Procedura se opakuje 4 - 5 krát denně - až do zotavení.