Dospělé protivirové léky - seznam podle složení, mechanismu akce a ceny

Léky určené k prevenci a léčbě virových onemocnění, zvané antivirotika. Přípravky této skupiny mají různé směry, v závislosti na spektru aktivity hlavní složky. Pro léčbu dospělých se používají antivirotika pro lokální nebo vnitřní použití.

Antivirové léky na nachlazení dospělých

Během období aktivace nachlazení, lékaři naléhají na zapojení do jejich prevence. Mají pravdu, protože je snazší nepřivádět se k nemu, než aby se s ním později zacházelo. Nejúčinnějším bezpečnostním opatřením v chladném období je aktivace imunity, ale pokud obrana nemohla vydržet virus a dostanete ARVI (respirační virové onemocnění), pak to nemůžete udělat bez léčby.

Efektivní antivirotika pro nachlazení dospělých ovlivňují replikaci viru a zastavují jeho reprodukci. Tyto přípravky mají přírodní nebo syntetický základ. Antivirová léčiva mohou být použita v různých stádiích rýmy, protože je jich spousta. Léky v této skupině jsou předepisovány pro dospělé v závislosti na typu infekčního agens.

Chřipkové léky

Léčba SARS a chřipky u dospělých se provádí pomocí léků, které ovlivňují neuraminidasu nebo virový enzym. Existují širokospektrální antivirotika a úzce cílené léky. Při předepisování léků bere lékař v úvahu individuální vlastnosti pacienta a závažnost onemocnění. Pro léčbu chřipky a SARS jsou často používány: Remantadin, Famciclovir, Laferon, Vitagerpavak, Lamivudin. Nejoblíbenější produkty pro dospělé:

 • Cykloferon. Nízkomolekulární interferonový induktor se širokým rozsahem biologické aktivity: protizánětlivý, imunomodulační, antivirový. Účinný proti herpesu, chřipkovému viru a dalším respiračním patogenům. Mezi výhody patří: potlačuje reprodukci infekčního agens v nejbližší době onemocnění (1-5 dnů). Nevýhodou je přítomnost absolutních a relativních kontraindikací: cirhóza v dekompenzovaném stadiu, těhotenství, laktace, vředy v akutní fázi a další.
 • Orvirem. Antivirotikum pro dospělé a děti, aktivní proti kmenům chřipky A, stejně jako klíšťové encefalitidě. Při nesprávném dávkování má mnoho vedlejších účinků: nadýmání, bolest v epigastriu, sucho v ústech, anorexii, nespavost, bolesti hlavy a další.

Imunomodulátory a imunostimulancia

Látky, které regulují lidský imunitní systém, se nazývají imunomodulátory. Mohou zvýšit aktivitu imunity (imunostimulancií) nebo ji snížit (imunosupresiva). Léky v této skupině mají mnoho vedlejších účinků s nedodržením dávkování nebo nesprávným výběrem, takže je důležité, aby byly předepsány lékařem.

Imunopreparáty mohou být přirozeného nebo syntetického původu a typ syntézy: endogenní nebo exogenní. Jsou předepsány těm dospělým, kteří mají nízký imunitní status, což je důvod, proč se člověk nemůže s touto nemocí vyrovnat. Jako antivirotikum jsou imunomodulátory předepisovány častěji v kombinaci s jinými léky.

Imunomodulátory thymického původu

Hlavním cílem pro léčiva tohoto typu jsou T-lymfocyty (T-buňky, T-pomocné buňky), které poskytují imunitní reakci. Imunomodulátory thymového původu zvyšují jejich počet a funkční aktivitu. Tato skupina léků je předepisována dospělým osobám k léčbě a prevenci akutních nebo chronických infekčních zánětlivých, toxických stavů imunodeficience. Nejlepší představitelé: Taktivin, Timopentin, Timostimulin, Timoptin. Nejvíce jmenovaní:

 • Immunofan. Syntetický hexapeptid Má detoxikační, imunoregulační, hepatoprotektivní účinky. Poskytuje antioxidační ochranu těla, urychluje smrt intracelulárních virů a bakterií, obnovuje zhoršené parametry imunity. Vedlejší účinky se mohou vyskytnout pouze s individuální intolerancí na složky léčiva.
 • Timalin. Reprezentuje komplex polypeptidových frakcí, které jsou izolovány z brzlíku skotu. Timalin stimuluje buněčnou imunitu, tvorbu krve, regenerační procesy. Kontraindikováno u atopického astmatu, přecitlivělosti na složky těhotenství.

Původ kostní dřeně

Myelopeptidy (imunomodulátory kostní dřeně) pocházejí z kostní dřeně telat nebo prasat. Tyto látky jsou schopny stimulovat různé části imunitní reakce a zejména humorální imunitu. Nejlepším zástupcem jeho skupiny je droga Mielopid. Je to imunostimulační činidlo, které zvyšuje aktivitu fagocytů, obnovuje kvantitativní ukazatele B a T buněk, aktivuje humorální imunitu.

Při použití tohoto léku může být bolest v místě vpichu injekce, zpřísnění tkáně, horečka, rozvoj alergických reakcí. Na základě vytvořeného mielopidu: Ceramyl s antibakteriálním účinkem a Bivalen, což je účinné protinádorové činidlo.

Cytokiny

Jedná se o komplexní komplex imunoregulačních molekul endogenního (vnitřního) původu, které stimulují rozvoj imunitní reakce. Cytokiny slouží jako základ pro velký počet imunomodulačních léčiv. První skupina léků - Laykinferon, Superlymph. Jedná se o komplex přírodních cytokinů první fáze imunitní reakce. Přípravy druhé skupiny: t

 • Roncoleukin. Léčivo s imunomodulační a protinádorovou aktivitou. Farmakologický účinek je zaměřen na aktivaci a diferenciaci T a B lymfocytů, makrofágů, monocytů, Langerhansových buněk. Poskytuje imunitní ochranu před nádory a patogeny plísňové, bakteriální, virové povahy. Při nesprávném použití může dojít k nežádoucí systémové (zimnici, vysoké horečce) nebo lokálním reakcím (bolestivost v místě vpichu injekce, indurace, zarudnutí).
 • Betaleykin. Stimulátor leukopoiesis s antivirovou aktivitou, imunostimulační účinek. Lék je kontraindikován pro použití v těhotenství, laktaci, těžké horečce, septickém šoku, idiosynkracii.

Interferony a induktory

Léky, které aktivují syntézu endogenních interferonů (molekuly, které poskytují imunitu těla proti virům) v různých tkáních a orgánech, které mají antivirové a imunomodulační účinky, se nazývají interferonové induktory. Nejlepší léky této skupiny: Interferon, Intron, Viferon, Betaferon, Amiksin. Většina pro dospělé:

 • Curantil. Imunomodulátor, antiagregant, který zlepšuje mikrocirkulaci, inhibuje agregaci destiček. Curantil zvyšuje odolnost organismu vůči virovým infekcím. Má široké spektrum vedlejších účinků od kardiovaskulárních, zažívacích, centrálně nervových, krevních útvarů a dalších systémů a orgánů.
 • Arbidol. Antivirové léčivo, které potlačuje kmeny virů chřipky typu A a B, dalších původců SARS (rhinovirus, koronavirus, parainfluenza). Kontraindikován během prvního trimestru těhotenství, s přecitlivělostí na kteroukoli složku.

Seznam levných, ale účinných antivirotik

Léky se nazývají mikroskopické organismy, které mohou napadnout lidské buňky a způsobit jejich smrt. Speciální antivirotika pomáhají chránit před různými chorobami způsobenými těmito patogeny. Dnes farmaceutický trh nabízí spotřebitelům spoustu léků v různých cenových kategoriích, takže výběr efektivního nástroje není snadný.

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení mohou být antivirotika levná, účinná a pomáhají rychle řešit nepříjemné symptomy (viz seznam léků níže).

Druhy antivirotik

Lékaři dělí drogy do několika skupin podle principu akce. Vakcíny se tedy používají k profylaktickým účelům, produkují protilátky v krvi a zabraňují pravděpodobné infekci člověka virovou infekcí. Léky, které ovlivňují virus, potlačují vývoj patogenu a urychlují proces hojení.

Imunostimulanty však po určitou dobu zvyšují imunitu, čímž vyvolávají tvorbu interferonu tělem.

Když přijdete do lékárny, uvidíte, že nejlepší antivirotika se mezi sebou liší. Léky se nejčastěji používají proti následujícím onemocněním:

A také produkoval nejnovější generaci léků, které působí na většinu typů virů a specializovaných léků - antiretrovirů pro léčbu HIV. Můžete si vybrat nejlepší lék, znát příznaky onemocnění a jeho jméno, tyto informace pomohou koupit efektivní a levný prostředek.

Je chybou předpokládat, že pro boj s virovou infekcí jsou vhodné pouze vysoce propagované a drahé léky. Léčivé léky mohou být také užitečné, jsou dostupné většině lidí a pomáhají při léčbě respiračních onemocnění. Samotné lidské tělo je schopno odolávat patogenům, avšak za to bude trvat dlouho.

Správně zvolené léky vám pomohou odstranit nepříjemné příznaky a vrátit se k oblíbeným aktivitám.

Levné, ale účinné prostředky chřipky a ARVI pro dospělé

Antivirové pilulky v širokém rozsahu jsou prezentovány v mnoha lékárnách, ale nemocný člověk není snadné pochopit názvy léků a koupit nejefektivnější. Tato kategorie zahrnuje následující léky, které dobře fungovaly při léčbě chřipky:

Ribavirin

Antivirový lék Ribavirin pro chřipku a jiné nemoci horních cest dýchacích je předepsán pro dospělé ve formě tablet 200 mg 3 až 4 krát denně. Lékař může upravit léčebný režim předepsáním velkých dávek léků na začátku kurzu, aby se odstranily symptomy.

Cena tohoto léku je považována za nízkou a začíná od 131 rublů v lékárnách v zemi.

Ribavirin může způsobit nežádoucí účinky, jako je nespavost, bolest hlavy, snížená chuť k jídlu a další jevy. Nelze použít:

 • těhotné a kojící ženy;
 • lidé, kteří trpěli infarktem myokardu, těžkou anémií;
 • pacientů, kteří mají zvýšenou citlivost na léčivo.

V případě společného užívání přípravku Ribavirin s jinými léky se poraďte se svým lékařem.

Amiksin

Antivirové léčivo Amiksin úspěšně používáno nejen pro léčbu chřipky a SARS, ale také jako profylaktické činidlo pro tyto nemoci. Lékaři doporučují užívat tento lék v množství 6 tablet, ale před použitím byste se měli poradit s odborníkem.

Účinnost Amixinu je vysoká a jeho náklady v lékárnách závisí na dávce účinné látky. Průměrná cena drogy je 500 rublů.

Amixin je dobře kombinován s jinými léky pro léčbu bakteriálních a virových infekcí, včetně antibiotik. Ze strany trávicího systému jsou možné vedlejší účinky ve formě disperze, jakož i odborníci na jevy, jako je zimnice a alergická reakce.

Léčivo poskytuje dobrý účinek při léčbě virových infekcí, charakterizovaných akutním průběhem.

Oseltamivir

Oseltamivir je levný analog dobře známého léku Tamiflu. Druhá uvedená látka se neliší od uvedené medikace, protože obě látky obsahují stejnou účinnou látku (oseltamivir fosfát). Užívání léku by mělo být zahájeno nejpozději 2 dny po nástupu příznaků chřipky a jiných virových infekcí.

Tablety s léčivem by měly být užívány na základě dávky 75 mg - 1 kapsle 2x denně, doba trvání léčby je 5 dní. Náklady na léky v lékárnách v zemi začíná od 700 rublů.

Ergoferon

Ergoferon pomáhá zlepšovat imunitu, zbavuje se suchého kašle a snižuje otok nosní sliznice. Může být používán nejen při léčbě onemocnění, ale také jako profylaktický prostředek. Tento lék by měl být zahájen při zjištění prvních příznaků chřipky a ARVI.

Užívejte Ergoferon v první den léčby každé 2 hodiny, 1 tabletu, pak stejné množství léku, které se užívá 3krát denně.

Ingavirin

Lék Ingavirin má široké spektrum účinku. Je účinný při léčbě chřipky a jiných akutních respiračních onemocnění, lék stimuluje produkci interferonu u lidí. Vezměte Ingavirin při zjištění příznaků nemoci by mělo být okamžitě, dávka je 1 tableta denně.

Průběh léčby závisí na individuálních vlastnostech pacienta a pohybuje se od 5 do 7 dnů. Přípravek není toxický a tělo jej dobře snáší, není však předepisován dětem.

Rimantadine

Remantadin je levný a zároveň účinný lék. Doporučuje se používat v období epidemií chřipky, tento lék přispívá k rychlému zotavení a zlepšuje blaho člověka. Doporučuje se užívat pilulky během prvních 48 hodin po zjištění příznaků onemocnění.

Akutní stadium nemoci zahrnuje užívání 300 mg léku jednou, pak je třeba pít ve výši 50 mg léku dvakrát denně. Trvání léčby nepřekročí 5 dnů, takže v případě, že nedojde ke zlepšení, okamžitě vyhledejte lékaře.

Antivirová léčiva bojují proti původci infekce, takže zmizí nepříjemné příznaky nemoci, jako je rýma, bolest v krku a svaly. Lékař je však musí předepsat, ale mnoho lidí si samo léčí a kupuje léky bez předchozí konzultace.

Takový přístup může být úspěšný, ale je nejlepší zjistit správné dávkování od specialisty.

Imunomodulátory pro chlad

Levné antivirové léky, jejichž cena při nákupu 10 tablet nepřesahuje 250 rublů, se ukázaly jako imunomodulátory. Do této kategorie léčiv jsou zahrnuty následující léky:

Arbidol

Nejlevnější lék v zimě bojovat proti chřipce a ARVI je Arbidol. Dobré antivirové činidlo stimuluje buněčnou imunitu, snižuje průběh onemocnění a zabraňuje vzniku komplikací. Dávka léčiva závisí na individuálních vlastnostech osoby a závažnosti onemocnění, nejčastěji je dospělému pacientovi předepsáno 4 tablety denně.

Délka léčby je v průměru 2 týdny, podle pokynů specialisty, může být snížena nebo zvýšena.

Léčivo Arbidol se osvědčilo při komplexní léčbě nemocí, jako je angina pectoris, chronická bronchitida a další respirační virové infekce. Tento lék by měl být používán s opatrností během těhotenství, ale u onemocnění srdce, ledvin a jater byste neměli pít tablety bez pokynů lékaře.

Kagocel

Levné léky jsou nabízeny výrobcem léku Kagocel. Působí přímo na původce chřipky a ARVI, dokonce i užívání léků po dobu 4 dnů po nástupu příznaků nemoci dává pozitivní účinek.

Lék pro dospělé může vyvolat tvorbu interferonu, čímž se sníží riziko intoxikace organismu během nemoci a zkrátí se doba jeho trvání.

U akutních respiračních virových infekcí a jiných onemocnění se přípravek Kagocel užívá třikrát denně, po 2 tabletách, tento léčebný režim se aplikuje po dobu přibližně 2 dnů. Dále je počet tablet snížen na 1 kus. Konečná dávka léku závisí na závažnosti onemocnění a stavu lidského těla, proto byste se měli poradit se svým lékařem.

Správné podání Kagocelu málokdy způsobuje alergickou reakci, nejčastěji je pacient dobře snášen.

Cykloferon

Cykloferon je také považován za účinný lék pro léčbu chřipky, angíny a jiných onemocnění horních cest dýchacích. Léčivo má imunomodulační a protizánětlivý účinek, v důsledku čehož je průběh onemocnění významně snížen a symptomy vymizí.

Dávkování je od 2 do 4 tablet, užívejte přípravek 1 krát denně. Léčba cykloferonem se může kombinovat s antipyretickými a expektoračními léky.

Správně vybrané antivirotika pomáhají porazit nemoc a v blízké budoucnosti dělat obvyklé věci. Jejich výhodou je nejen nízká cena, ale i možnost nákupu takového léku v lékárně bez lékařského předpisu.

Nekontrolované léky však mohou poškodit.

Levná léčiva pro léčbu chřipky a SARS u kojenců

Léčba malého dítěte, které má chřipku nebo ARVI, je obtížný úkol. Rodiče se často zajímají o to, co jsou antivirotika nejúčinnější a jak se správně rozhodnout, protože většinu léků nelze podávat dětem.

Ale neměli byste se zavěsit na drahé pilulky, bude mnohem lepší přijít na jmenování fondů a koupit účinné léky za konkurenční ceny.

Následující léky dostupné v každé lékárně rychle pomohou kojenci:

 • Viferon (150 tisíc IU);
 • Oscillococcinum.

Svíčky Viferon náklady od 225 rublů za 10 kusů jsou úspěšně používány u dětí s nachlazení, bronchitidy a laryngitidy, nicméně před použitím léku byste měli konzultovat s pediatrem. Lék pomáhá tělu produkovat interferon, čímž zpomaluje proces reprodukce patogenů, příznaky onemocnění postupně mizí.

Čípky jsou vždy jmenovány odborníkem jako součást komplexní terapie a doba trvání léčby závisí na doporučení lékaře.

Pro léčbu chřipky u kojenců se často používá homeopatický lék Oscillococcinum. Bílé granule jsou bez zápachu, takže děti užívají tento lék bez dalších okolků. Lék by měl být rozpuštěn v malém množství vody a dát dítěti lžičku, 1 lék stačí zmírnit příznaky chřipky.

Pokud nedojde ke zlepšení, je nutné se poradit s lékařem a pokračovat v léčbě. Cena 6 pelet Oscilloccinum v lékárnách v zemi začíná od 310 rublů.

Efektivní a cenově dostupné léky pro děti od 1 roku

Pokud příznaky nemoci nezmizely, objevil se rýma a další známky chřipky, je nutné uchýlit se k účinnějším lékům. Antivirové prostředky ve formě kapek pomáhají dětem ve věku od 1 roku vyrovnat se s onemocněním, následující jména se osvědčila:

Anaferon je považován za levný a účinný lék proti chřipce a ARVI. Tento antivirový lék snižuje koncentraci patogenu v těle, zvyšuje imunitu a přináší úlevu od zmírnění příznaků, jako je bolest v krku, rýma, vysoká horečka. V první den léčby se tedy dětem podá 10 kapek léku každých půl hodiny, pak se stejné dávkování aplikuje 3x denně.

Nástroj je vhodný, protože může být odebrán mimo jídlo, je dobře vstřebává do těla a působí rychle. Náklady na Anaferon je malý a začíná od 220 rublů v zemi lékárny.

Levná a účinná antivirová látka Tsitovir ve formě sirupu pro děti má imunomodulační účinek, zničí původce chřipky. Snadno se dávkuje pomocí odměrné lžičky, krátce před jídlem jej vezměte v koncentrované formě.

Dítě starší než 1 rok předepisuje lékař v závislosti na hmotnosti a věku pacienta, dávka může být od 2 do 8 ml sirupu denně. Průměrná cena tohoto léku je 310 rublů.

Kromě homeopatického přípravku Afopin ve formě kapek se dobře osvědčil, předepisuje se dětem od 1 roku věku. Tento levný a účinný lék má protizánětlivé, antipyretické a imunomodulační účinky, snižuje známky intoxikace a snižuje projevy rýmy.

Takže, s chřipkou a akutní respirační virové infekce při detekci akutních příznaků nemoci, děti do 1 roku věku by měla být předepsána 1 kapka léku ne více než 3 krát denně. Starší děti, lékaři doporučují užívat 5 kapek denně, doba trvání léčby se pohybuje od 5 do 10 dnů. Obecně platí, že Aflubin je považován za účinný a cenově dostupný lék, jeho cena se pohybuje od 200 do 450 rublů v závislosti na objemu láhve.

Nízkonákladové antivirové léky pomáhají vyrovnat se s nemocí bez dodatečných nákladů a můžete si je koupit v nejbližší lékárně. Rodičům se však doporučuje, aby si vyslechli radu lékaře a vyhnuli se nezávislé léčbě, zejména pokud onemocnění postupuje.

Přípravky pro léčbu chřipky a SARS u těhotných žen

V kritickém období ženy často trpí virovými infekcemi, zejména na podzim a v zimě. Bolest v krku, chřipka a další nemoci berou nastávající matku překvapením, zatímco používání známých a účinných léků je zakázáno. Nemoci však lze léčit pomocí schválených léků.

Antivirals - bezpečné a levné obsahují následující jména:

 • Genferon (čípky);
 • Oscillococcinum;
 • Anaferon děti.

Efektivní antivirotika nejsou toxická, takže se nemusíte starat o zdraví nenarozeného dítěte. Lékařská konzultace je však povinná, zejména v pozdních měsících těhotenství. Chřipka oslabuje ženské tělo, nepříznivě ovlivňuje vyvíjející se plod a může dokonce způsobit komplikace.

Pomocné antivirotika proti chřipce a ARVI

Respirační onemocnění vždy porušují obvyklý způsob života, a proto člověk nemůže dělat bez pomocných prostředků. Antivirotika pro lokální použití doplňují léčbu a pomáhají v boji proti takovým příznakům, jako je chlad, bolest v krku, chrapot.

V lékárně lze zakoupit následující léky:

 • Grippferon (kapky a sprej);
 • Genferon (nosní sprej).

Antivirový lék proti chřipce a SARS Grippferon má protizánětlivý účinek. Doporučuje se používat při léčbě pneumonie a jiných onemocnění. Lék je bezpečný a může být předepsán dětem a těhotným ženám, zatímco jeho cena se pohybuje od 229 do 300 rublů.

Prostředky se liší vysokou účinností a ziskovostí.

Sprej Genferon se používá k léčbě chřipky a jiných onemocnění dýchacích cest. Jednorázová injekce léku zmírňuje zánět a zmírňuje symptomy, tento lék může být dokonce použit k léčbě těhotných žen a dětí. Kontraindikace pro použití přípravku Genferon je individuální nesnášenlivost k tomuto léku.

Tyto léky ovlivňují chřipkové viry a brání jejich slučování se zdravými buňkami, čímž se zastaví další tvorba infekce. Znamená to, že příznaky onemocnění jsou minimalizovány během několika hodin po užití lokálních léků, což člověku pomáhá vrátit se k normálnímu životu.

Pravidla pro výběr antivirotik

Akutní virová infekce téměř vždy vezme člověka překvapením, což ho nutí maskovat symptomy nemoci pomocí antipyretických léků. Nelze je však pít ve velkém množství, pokud zjistíte známky nemoci, měli byste okamžitě zahájit příslušnou léčbu.

Jděte k lékaři a lékárně, kde jsou dostupné a účinné léky prodávány.

Při výběru léků zvažte následující funkce:

 • forma uvolnění;
 • přítomnost kontraindikací;
 • věku pacienta;
 • cena léku.

Pro děti je například vhodnější používat kapky nebo svíčky a je také vhodnější neutrální nebo příjemná chuť přípravku. Nezapomeňte na věk pacienta - na něm může záviset dávkování přípravku. Antivirová léčiva by neměla být drahá, můžete si koupit dobré pilulky nebo sirup bez poškození vaší peněženky.

Pro rychlé vítězství nad touto chorobou se poraďte se svým lékařem, pouze odborník vám předepíše příslušný léčebný režim, který zohlední vlastnosti vašeho těla.

Antivirové léky jsou levné, ale účinné pro dospělé a děti.

Virové infekce představují rozsáhlou skupinu infekčních patologií a nádorů způsobených různými viry. Virová onemocnění jsou rozšířená po celém světě. Ovlivňují všechny věkové kategorie populace, jsou vysoce nakažlivé (infekční) a mohou postihnout všechny orgány a systémy těla.

Antivirals jsou levné, ale účinné.

Pro léčbu virových onemocnění používaných antivirotik. V závislosti na spektru aktivity jsou antivirová činidla:

 • proti chřipce;
 • antiherpetic;
 • anti-cytomegalovirus;
 • antiretrovirotika (antivirotika užívaná k léčbě infekce HIV);
 • rozšířené spektrum antivirové aktivity (isoprinosin).

Léky používané k léčbě virové hepatitidy (sofosbuvir, isoprinosin, narlaprevir, ritonavir, peginterferon, ribavirin, lamivudin atd.) Jsou klasifikovány odděleně.

V závislosti na místě virové infekce lze použít antivirovou mast na kůži nebo oči, oční kapky, tablety, sirupy, antivirotika pro parenterální podání atd..

Podle chemické struktury mohou být antivirotika:

 • syntetické;
 • zelenina;
 • endogenní nebo geneticky upravené interferony.

Jak fungují antivirotika?

Všechny viry jsou nebuněčné formy života, takže jsou schopny množit se pouze uvnitř buněk hostitelského těla.

V lidském těle jsou viry fixovány na buňkách, pronikají dovnitř a začínají aktivně parazitovat a množit se (již uvnitř buněk). Tento proces je doprovázen významnou reorganizací metabolismu v postižené buňce a tvorbou vlastních ribonukleových a deoxyribonukleových kyselin virem. To je důvod, proč na rozdíl od antibakteriálních léků antivirotika vždy infikují buňky těla, ve kterém virus parazituje.

Poté, co infikovaná buňka přeteče částicemi viru, zemře a uvolněné viry masivně infikují jiné buňky. Navíc každá virová částice může reprodukovat obrovské množství viru.

V závislosti na mechanismu účinku mohou antivirotika ovlivnit virus kdykoliv během jeho dělení (reprodukce), ale většina léků zničí virus tím, že blokuje syntézu jeho deoxyribonukleové kyseliny (DNA).

Díky tomu mohou být antivirová činidla účinně použita nejen pro léčbu virových infekcí, ale také pro jejich prevenci.

Jaké antivirotika jsou nejúčinnější pro ARVI a chřipku

Antivirová léčiva pro dospělé s nachlazením a chřipkou jsou účinná v prvních dvou, maximálně tři po nástupu onemocnění. Pozdní zahájení antivirové léčby je neúčinné.

Pro léčbu chřipky mohou být použity léky:

 • Blokátory M-2 kanálů (rimantadinové léky jsou levné, ale účinné antivirotika pro dospělé a děti starší 7 let);
 • inhibitory neuraminidázy (oseltamivir, zanamivir);
 • inhibitory fúze (arbidol);
 • imidazolylethanamid kyseliny pentandiové (ingavirin);
 • interferony a interferonové induktory.

Seznam antivirotik pro SARS a chřipky abecedně:

S chřipkou a chladem lze také použít kombinované prostředky, které nemají antivirový účinek, ale mají protizánětlivé, antipyretické, analgetické, vazokonstrikční a antialergické účinky:

Stručný popis hlavních léků proti chřipce a nachlazení

Nejúčinnějším antivirotikem pro dospělé a děti s chřipkou je rimantadin.

Náklady na balení tablet (20 kusů) za 50 miligramů jsou:

 • 64 rublů (výroba ruské kampaně Biosintez);
 • 81 rublů (výrobce Irbit HFZ);
 • 103 rublů (Tatkhimpharmpreparaty).

Rimantadin je levná a dobrá antivirová látka. Léčivo je derivátem adamantanu a má přímý antivirový účinek, který se provádí inhibicí časných stadií reprodukce (reprodukce) viru.

Rimantadin se účinně používá pro chřipku a pro prevenci encefalitidy způsobené klíšťaty. Lék je obvykle dobře snášen a málokdy způsobuje vedlejší účinky léčby.

Kontraindikace pro použití rimantadinu jsou: t

 • období těhotenství a kojení (v případě potřeby dočasně přerušit kojení rimantadinem);
 • děti do sedmi let;
 • individuální nesnášenlivost složek léčiva;
 • přítomnost thyrotoxikózy, závažného porušení jaterního nebo renálního selhání.

Kagocel

Nástroj vyrábí ruská farmaceutická kampaň Nearmedic Plus. Náklady na balení (10 tablet po 12 miligramech) je 240 rublů.

Kagocel patří do skupiny syntetických induktorů syntézy interferonů. Nástroj má výrazné antimikrobiální, antivirové, imunostimulační a radioprotektivní účinky. Kagocel je schopen stimulovat tělo, aby syntetizovalo své vlastní interferony a jiné proteiny.

Produkce interferonu ve střevních tkáních dosahuje maxima do čtyř hodin po požití léku. Je třeba poznamenat, že vysoké hladiny ochranných proteinů v krvi mohou přetrvávat po dobu pěti dnů po skončení užívání přípravku Kagocel.

Pacient je dobře snášen a vzácně způsobuje nežádoucí účinky léčby. Maximální účinnost léku je pozorována při jeho předepisování v prvních třech dnech (nejpozději do čtvrtého dne) onemocnění.

Indikace pro použití přípravku Kagocel jsou léčba a prevence SARS a chřipky, stejně jako infekce herpes. V rámci komplexní terapie lze přípravek Kagocel použít při léčbě urogenitálních chlamydií.

Nástroj se nevztahuje na léčbu:

 • těhotná a kojící;
 • pacienty s individuální intolerancí na složky;
 • děti do 6 let (pokud je to nezbytně nutné, lék lze použít po třech letech).

Antivirová léčiva během těhotenství a HB

Všechny protivirové léky během těhotenství by měl předepisovat pouze ošetřující lékař. Vlastní léčba je nepřijatelná a může poškodit nejen zdraví samotné ženy, ale i nenarozené dítě. Je nutné pochopit, že všechny antibakteriální, antivirové, atd. léky během těhotenství by měly být používány pouze tehdy, pokud je to naprosto nezbytné a přísně předepsané lékařem.

Arbidol je dobrý antivirový lék používaný pro chřipku a schválený během těhotenství.

Arbidol vyrábí ruská farmaceutická společnost Pharmstandard. Náklady na balení 10 tablet je 240 rublů.

Mechanismus účinku Arbidolu je založen na jeho schopnosti inhibovat aktivitu chřipkových virů. Stimuluje také syntézu vlastních interferonů v těle a zvyšuje odolnost těla vůči virovým onemocněním (v případě potřeby lze lék použít k prevenci chřipky uprostřed epidemie).

Indikace pro použití přípravku Arbidol jsou léčba a prevence SARS a chřipky, jakož i komplexní léčba rotavirových infekcí u pacientů starších 2 let.

Kontraindikací pro využívání finančních prostředků jsou věk dětí do dvou let, přítomnost individuální intolerance na drogu, stejně jako závažná patologie ledvin, jater a dekompenzovaných onemocnění kardiovaskulárního systému.

V těhotenství může být přípravek použit podle pokynů lékaře. Antivirová léčiva kojení se používají také po konzultaci s lékařem. V některých případech lze doporučit dočasné ukončení kojení.

V případě potřeby lze během těhotenství a kojení použít antivirové masti:

Vzhledem k nízkému stupni vstřebatelnosti v systémovém oběhu tyto léky neovlivňují plod.

Antivirové masti a čípky

Nejběžnější antivirové masti jsou:

 • Oxolinová mast (70 rublů -10 g);
 • Viferon masť (160 rublů - 12 g);
 • Panavir (130 rublů -3 g, 750 rublů -30 g).

Oxolinická mast může být použita pro terapeutické a profylaktické účely. Jeho antivirová aktivita je realizována ochranou buněk před viry pronikajícími do nich.

Oxolinická mast může být použita k prevenci chřipky, k léčbě virové rýmy, virové dermatózy (běžné a pásové opary, bradavice, molluscum contagiosum atd.), Virové keratitidy a keratokonjunktivitidy.

Viferon masť

Lidský rekombinantní alfa-2 interferon, který je součástí léčiva, má vysokou antivirovou, imunomodulační a antiproliferační aktivitu.

Vzhledem k nízké systémové absorbovatelnosti může být masti použita k léčbě těhotných a kojících žen, stejně jako dětí starších než 1 rok.

Kontraindikace při jmenování masti je individuální nesnášenlivost jejích složek.

Indikace pro jeho účel jsou herpes infekce kůže a sliznic, stejně jako provádění komplexní léčby SARS a chřipky.

Mast Panavir

Panavir je schopen zvýšit stupeň nespecifické rezistence organismu vůči virovým agens a stimulovat syntézu vlastních interferonů. Mast je také schopna chránit buňky před pronikáním viru a zvýšit životaschopnost buněk, které jsou již postiženy viry.

Lék může být použit pro léčbu virové dermatózy, infekce papilomavirem, chronických a opakujících se herpetických infekcí, encefalitidy přenášené klíšťaty.

Přípravek Panavir se nepoužívá k léčbě dětí mladších 12 let, těhotných a kojících žen, pacientů s těžkou patologií jater, ledvin a sleziny a osob s individuální intolerancí ke složkám indikovaného léku.

Rektální a vaginální antivirové čípky

Svíčky rektální a vaginální Genferon

Léčivo je kombinace taurinu a interferonu. Díky tomu jsou svíčky schopny vyvíjet antivirové, antibakteriální, imunomodulační, regenerační, reparační, antioxidační, protizánětlivé a mírné anestetické účinky.

Balení náklady (10 svíček) - 750 rublů.

Lék může být použita k léčbě infekcí urogenitálního systému (v komplexní terapie): herpes infekce, chlamydie, ureaplasmosis, mykoplazmózy, trichomoniáza, papilomavirus infekce lidských, uretritida, adnexitises, bartholinitis, cervikální eroze, cervicitida, prostatitida, balanitidy, atd

Kontraindikace používání svíček je prvním trimestrem těhotenství a individuální nesnášenlivostí vůči složkám léčiva.

Antivirová léčiva pro HPV

Pro léčbu onemocnění způsobených lidským papilomavirem lze použít:

 • svíčky, ampule a gel Panavir (jako součást komplexní terapie);
 • Genferon čípky (jako součást komplexní terapie);
 • Svíčky Viferon (jako součást komplexní terapie);
 • Isoprinosin;
 • Allokin-alfa v ampulích;
 • Epigen-Intim Spray;
 • Tablety Licopid.

Isoprinosin má nejvyšší prokázaný účinek na HPV. Má významné antivirové a imunostimulační účinky. Kromě HPV může být použit k léčbě virové hepatitidy B a C, závažných infekcí herpes, chronických infekcí dýchacích cest a močových cest, jakož i jako součást komplexní terapie pro různé imunodeficience.

V léčbě HPV je isoprinosin kombinován s Panavirem, Genferonem, atd.

Antivirová léčiva pro novou generaci herpesu

Nejčastěji používaným antivirotikem pro infekce herpesu je Acyclovir. Lék je jiný:

 • vysoká účinnost proti herpes virům typu 1 a 2, stejně jako virus Zoster (způsobuje plané neštovice a pásový opar);
 • dobrá snášenlivost;
 • nízké náklady.

Nedostatek finančních prostředků je nutný 4 až 5 krát denně, stejně jako rozvoj rezistence herpes virů na acyklovir s jeho častým užíváním.

V tomto ohledu lze v případě potřeby použít antivirové pilulky na herpes nové generace - Valaciclovir.

Přípravky valacikloviru (Valtrex, Vairova, Valcicon, atd.) Mají vyšší účinnost, stejně jako aktivitu proti infekci cytomegalovirem. Nejsou vyvinuty rezistence a mohou být aplikovány 2-3 krát denně. Nicméně, všechny léky valaciklovir je poměrně drahé (od 700 rublů za balení).

U těžkých herpetických infekcí lze aplikovat:

 • famciklovirové léky (famvir);
 • Foscarnet;
 • interferonových přípravků a interferonových induktorů (jako součást komplexní terapie).

Kromě užívání acykloviru nebo valacikloviru mohou být v tabletách předepsány antiherpetické masti (acyklovirová masti).

Lidové Antivirals

Lidové antivirotiky se nepoužívají jako hlavní léčebná metoda.

Rostlinné přípravky a infuze nemají nezbytný antivirový účinek na viry a mohou být použity pouze jako další imunostimulační a posilující činidla.

Antivirové byliny

Posilovací a stimulační účinky na tělo mají infuze, tabletové doplňky s echinacea a eleutherococcus. Infuze kořene lékořice, třezalky tečkované, oregano, heřmánku, melissy, pelyněku, zázvoru (v nepřítomnosti alergických projevů).

Před použitím populárních antivirotik byste měli znát seznam kontraindikací pro použití. Je také nutné vzít v úvahu, že mnoho rostlinných přípravků je během těhotenství přísně zakázáno.

Článek připraven
infekční onemocnění lékař Chernenko A.L.

Seznam levných, ale účinných antivirotik pro chřipku a ARVI

Motivovirové léky jsou sloučeniny syntetického nebo přírodního původu, které se používají při léčbě onemocnění virové etiologie a pro jejich prevenci.

Jejich působení je selektivně zaměřeno na různé stupně vývoje virové infekce a životního cyklu virů. V této skupině jsou levné, ale účinné prostředky, díky kterým si každý bude moci vybrat pro sebe nejlepší možnost.

Antivirová klasifikace

Chemická povaha a zdroje příjmu, všechny antivirotika jsou rozděleny do čtyř hlavních skupin.

 • imunoglobuliny a interferony (syntetizované metodami genetického inženýrství, endogenního původu, deriváty interferonů a jejich analogů);
 • induktory syntézy interferonu (cykloferon, amixin, inosin pranobex);
 • abnormální nukleosidy (acyklovir, ribavirin, famciklovir);
 • deriváty adamantanu a dalších skupin (rimantadin, amantadin, oxolin);
 • Inhibitory HIV proteinázy a reverzní transkriptázy (saquinavir, nelfinavir, ritonavir, nelfinavir a amprenavir);
 • Výtažky z echinacea purpurea;
 • extrakt z rakytníku.
 • aflubin;
 • ovlivňující;
 • engystol;

Mechanismus působení pro každou podskupinu má své vlastní charakteristiky, které zvažujeme níže.

Léky s klinicky prokázanou účinností

Skupina antivirotik je obecně považována za kontroverzní, protože během klinických studií se prokázala účinnost jen velmi málo léků.

Studie provádějí samotní producenti, kteří se zajímají o jejich pozitivní výsledek a některé z nich jsou zcela zfalšovány. Situace dosahuje bodu absurdity, kdy účinná látka není v Rusku detekována jako antivirotikum v léku, který je registrován.

Pouze několik málo působících antivirotik (DAA) prokázalo klinickou účinnost při léčbě SARS a chřipky podle WHO (Světové zdravotnické organizace).

Jde o léky proti chřipce z podskupiny inhibitorů neuraminidázy (Tamiflu, Relenza, Nomides) a blokátorů M2 kanálů (amantadin, rimantadin).

DAA se nazývají léky, které působí přímo na strukturu virové částice a její replikační (dělicí) proces.

Inhibitory neuraminidázy - nejsilnější léky proti chřipce

Specifické léky proti chřipce z podskupiny inhibitorů virové neuraminidázy jsou zástupci nové generace. Jejich účinnost proti kmenům virů chřipky A a B, včetně ptačí (H5N1) a Kalifornského kmene H1N1 / 09, byla klinicky prokázána.

Neuraminidáza se nachází na povrchu virových částic, což zajišťuje dělení a reprodukci viru. Navzdory skutečnosti, že struktura virového genomu a neuraminidázy je neustále vystavena mutacím, sekvence aminokyselin v aktivním fragmentu enzymu se nemění. Z tohoto důvodu zůstávají viry „ideálním cílem“ pro expozici antivirovým látkám.

Tato skupina látek zahrnuje oseltamivir a zanamivir. Mechanismus jejich práce je podobný: hlavní účinné látky inhibují aktivitu enzymu neuraminidázy, inhibují uvolňování vytvořených virových částic z postižených buněk dýchacích orgánů, což pomáhá omezit další šíření ARVI.

Také, když jsou užívány, léková rezistence se prakticky nevyvíjí, což z nich činí nejmodernější a nejúčinnější prostředek většiny kmenů chřipky.

S včasným zahájením léčby inhibitory neuraminidázy je významně sníženo febrilní období a riziko komplikací. Mohou být také užívány jako profylaktická činidla během epidemie virových infekcí.

Tamiflu a Nomides

Oseltamivir je aktivní složkou dvou léčiv:

 • Tamiflu, čepice. 75 mg № 10 - 1100 rublů;
 • Nomidy, čepice. 75 mg č. 10 - 635 rublů, 45 mg č. 10 - 360 rublů, 30 mg č. 10 - 275 rublů;

Léky jsou předepisovány pro dospělé a děti starší 12 let v denní dávce 150 mg rozdělené do 2 dávek po dobu 5 dnů. Doporučuje se užívat oseltamivir spolu s jídlem, což sníží pravděpodobnost nežádoucích účinků z gastrointestinálního traktu.

Děti dostávají léky obsahující oseltamilive ve formě suspenze.

Jedna dávka je vybrána na základě hmotnosti malého pacienta:

 • do 15 kg - 60 mg, rozdělených do 2 dávek;
 • od 15 do 23 kg - 90 mg / den;
 • od 23 do 40 kg - 120 mg / den.

Relenza

Účinný antivirotik, který obsahuje zanamivir. K dispozici ve formě prášku pro inhalaci 5 mg / dávka rotadiski 4 dávky s dishalátorem, který bude stát 1050 rublů.

Používá se v pediatrické praxi pro děti od 5 let a pro dospělé pacienty podle tohoto schématu: 4 inhalace 5 mg rozděleny do 2 dávek po dobu 5 dnů.

Léčivo je kontraindikováno v případě nesnášenlivosti složek, protože vedlejší účinky mohou vyvolat bronchospasmus, ataky dechu, reakce přecitlivělosti.

Rapivab (Peramivir)

Je to další antivirotický inhibitor neuraminidázy. To však znamená „těžké dělostřelectvo“, které se používá pouze s neúčinností jiných drog.

Toto je první lék z této podskupiny, který byl schválen pro intravenózní podání Světovou zdravotnickou organizací.

Vhodné pro léčbu dospělých starších 18 let, přičemž chřipka by měla být bez komplikací a symptomy nebyly pozorovány déle než 2 dny.

 1. účinnost proti viru chřipky během klinických studií;
 2. směr působení léku;
 3. vysoká účinnost;
 4. jednoduchost použití: léčba trvá pouze 2 dny.
 • rozsáhlý seznam kontraindikací;
 • účinnost závisí na tom, jak včas byl lék podáván;
 • vysoké náklady na ampule 200 mg / 20 ml č. 10 - 4000 rublů;
 • nejčastějším vedlejším účinkem je průjem.

Přípravky z podskupiny blokátorů M2 kanálů

Stejně jako předchozí skupina mají prokázanou klinickou účinnost.

Mechanismus účinku amantadinu (hlavní aktivní složky) je blokování iontových M2 kanálů viru A chřipkového viru A, což vede ke zhoršení pronikání virové částice do buněk a uvolnění ribonukleoproteinu. Tím je inhibováno dělení a reprodukce virů.

Amantadin vykazuje dopaminergní účinek, proto se používá při léčbě nejen chřipky, ale také parkinsonismu.

Seznam léčiv s touto účinnou látkou je malý a zahrnuje pouze tři přípravky, jejichž indikace a způsob použití jsou podobné: Rimantadine, Midantan a Deuterin.

Rimantadine, tab. 50 mg číslo 20

Rimantadin je levný antivirový lék, který je účinný proti viru chřipky A a používá se také pro prevenci během epidemie. Náklady na to, v závislosti na výrobci se může lišit od 80 do 180 rublů.

Při užívání léků se může vyvinout bolest břicha, ztráta chuti k jídlu, výskyt nevolnosti. Léčivo je kontraindikováno v případě přecitlivělosti na léčivou látku, děti do 7 let, těhotné ženy a kojení.

Přípravky obsahující interferon

Když se do buněk dostanou patogenní viry, vždy začíná produkce vlastních imunitních buněk, interferonů. Kvůli slabé imunitní reakci nebo vysoké agresivitě virů je však nutné zvýšit koncentraci interferonů v krvi, aby se v těle spustil řetězec důležitých ochranných reakcí.

Nejjednodušší a nejúčinnější způsob, jak toho dosáhnout, je přidání interferonu zvenčí, ale tato praxe by měla být oprávněná: dlouhodobé užívání této skupiny léků brání rozvoji vlastních imunitních buněk, což činí člověka bezbranným proti patogenním „útočníkům“ v budoucnosti.

Hlavní složkou kategorie antivirových činidel obsahujících interferon jsou různé skupiny interferonů syntetického původu.

Tato látka neničí viry, ale přispívá k omezení jejich aktivní replikace (dělení, reprodukce). Interferon však stimuluje aktivitu produkce celé skupiny T-lymfocytových látek, které tvoří základ buněčné imunity.

 1. T-zabijáky (usmrcují buňku infikovanou virem);
 2. T-pomocníci (přenášejí informace o cizím proteinu do B-lymfocytů);
 3. T-supresory (snižují nadměrnou aktivitu T-pomocných buněk).

Tyto tři skupiny látek přispívají ke zvýšení aktivity fagocytů (schopnost štěpit jakékoli virové buňky) a intenzitě dělení B-lymfocytů, které jsou zodpovědné za odběr štěpených buněk z těla.

Vzniká tak účinná imunitní reakce, která může pomoci vyrovnat se s většinou známých virů.

Antivirotika s interferony tvoří jednu z nejrozsáhlejších skupin bez prokázané klinické účinnosti. Seznam indikací je široký: infekce herpes, HPV, akutní a chronické formy virové hepatitidy, roztroušené sklerózy, lupus erythematosus, chřipky, ARVI a mnoha dalších virových a bakteriálních infekcí.

Interferon se také používá při léčbě rakoviny a AIDS. Nespornou výhodou těchto fondů je možnost použití v pediatrické praxi.

Viferon, svíčky a masti

Viferon je účinné a levné antivirotikum, které se vyznačuje komplexním působením. Obsahuje rekombinantní lidský interferon, vitaminy C a E.

Existuje několik dávkovacích forem:

 1. rektální čípky 150 000 IU č. 10 - 275 rublů, 500 000 IU č. 10 - 390 rublů, 3 miliony IU č. 10 - 950 rublů;
 2. mast 40 000 IU / ml - 165 rublů;
 3. gel 36000 IU / g - 175 rublů.

Přípravek Viferon se používá k léčbě nachlazení, virových infekcí, akutních respiračních virových infekcí, chřipky (její účinnost nebyla prokázána) infekce herpes viru, hepatitidy virové etiologie. Monoterapie je však předepisována poměrně zřídka.

Mechanismus účinku Viferonu je potlačení reprodukce viru a stimulace produkce vlastního interferonu. Také normalizace obsahu protilátek.

Viferon nemá žádné vedlejší účinky. Seznam kontraindikací indikoval nesnášenlivost složek léčiva.

Grippferon, nosní kapky, masti

Přípravek obsahuje rekombinantní lidský interferon. To jsou dobré antivirové nosní kapky, které se používají při léčbě SARS, chřipky u kojících žen.

Mechanismus účinku je podobný Viferonu, to znamená, že lék má antivirové, protizánětlivé, imunomodulační účinky.

Podle hodnocení nevyvolává rozvoj vedlejších účinků a prakticky nemá žádné kontraindikace v důsledku lokálního použití. Nicméně, málo účinný jako jeden lék (monoterapie).

Náklady na nosní kapky "Grippferon" se může pohybovat od 250 do 310 rublů.

Během těhotenství se interferonové léky používají pouze tehdy, pokud přínos pro matku převažuje nad potenciálním rizikem pro vyvíjející se plod.

Důvodem je skutečnost, že se studiem bezpečnosti jejich použití v této kategorii pacientů nebyly provedeny žádné masové klinické studie.

Interferonový roztok leukocytů / intranasální podání a inhalace

Lidský leukocytový interferon - skupina proteinů, které jsou syntetizovány leukocyty dárcovské krve během pronikání viru.

Léčivo je účinné při léčbě chřipkových a jiných akutních respiračních virových infekcí, jakož i prostředků k prevenci virových infekcí. K dispozici pouze ve formě injekcí, láhev 1000 IU bude stát 130 rublů.

 1. nízké náklady na léky;
 2. možnost použití v pediatrické praxi, povoleno pro děti od narození;
 3. vysoká účinnost při včasné terapii.
 • široký seznam kontraindikací a možných vedlejších účinků;
 • omezená skladovatelnost po přípravě roztoku;
 • nutnost skladování v chladničce.

Antivirová imunostimulační léčiva

Antivirová léčiva, která vykazují výrazný imunomodulační účinek, jsou interferonové induktory. Mechanismem jejich působení je stimulace syntézy vlastního endogenního interferonu v těle pacienta.

Hlavní podmínkou pro efektivní fungování interferonových léčiv je silná imunita. Je zbytečné stimulovat buňky oslabené chronickými nebo dlouhodobými současnými chorobami, aby produkovaly interferon - nejsou schopni to udělat.

V západních zemích neexistují induktory interferonu, protože jejich účinnost nebyla prokázána. V Rusku je však tato skupina drog široce používána k léčbě nachlazení, ARVI a chřipky.

Amizon, tab. 250 mg číslo 20

Hlavní složkou léčiva je enisamyjodid. Při pronikání do krevního oběhu tato látka stimuluje tvorbu vlastního proteinu.

Díky tomu nástroj nepřímo zabraňuje další replikaci virových částic. Účinné proti patogenům chřipky a ARVI. S jeho použitím je výskyt nežádoucích účinků extrémně vzácný.

Nevýhodou tohoto léku je jeho neschopnost jej používat v pediatrické praxi při léčbě dětí do 3 let věku, během těhotenství a kojení.

Cena se může pohybovat od 350 do 410 rublů.

Groprinosin

Interferonové induktory také zahrnují Groprinosin, který zahrnuje inosin pranobex.

To je dobrý antivirový lék, jehož výhody jsou:

 • obnovení funkce leukocytů během imunosuprese;
 • stimulace monocytární blastogeneze;
 • Aktivace pomocného T;
 • možnost použití u dětí starších 3 let.

Nevýhodou léčiva je vývoj mnoha vedlejších účinků. Groprinosin je také kontraindikován u těhotných žen, žen během laktace, při onemocněních kardiovaskulárního systému, zejména arytmií, exacerbace dny a diagnostikované urolitiázy.

To je silný lék, takže je optimální užívat ho pouze po provedení imunogramu s potvrzením imunodeficience.

Náklady na balení tablet 500 mg číslo 50 se mohou pohybovat od 1 200 do 1 500 rublů.

Kagocel

Kagocel má antivirové a imunomodulační účinky. Mechanismem účinku léku je indukce produkce "pozdních" interferonů, které jsou směsí a- a beta-frakcí.

Maximální titr interferonu je pozorován 48 hodin po užití jedné dávky.

Hlavními indikacemi pro předepisování přípravku Kagotsel jsou léčba a prevence chřipky, infekce viru ARVI, herpes viru. Schváleno pro použití v pediatrické praxi pro děti od 3 let.

 1. absence samostatných forem uvolňování pro děti a dospělé, proto je možná současná léčba všemi členy rodiny;
 2. Příjem můžete zahájit od 4. dne nemoci, což nemá vliv na účinnost nástroje.
 • dospělý pacient bude v průběhu léčby potřebovat 2 balení;
 • poměrně rozsáhlý seznam kontraindikací;
 • terapeutický účinek nastává až po 2 dnech.

Jedná se o rozpočet a účinné antivirotikum, cena balení tablety číslo 10 bude 280 rublů, ale Kagocel má protějšky levnější, které jsou navrženy k nalezení v tomto článku.

Tsitovir-3

Tsitovir-3 je kombinací léků, které mají antivirové a imunostimulační účinky.

Hlavní složky léčiva jsou: t

 • Bendazol stimuluje produkci interferonu, jakož i enzymů, které zabraňují dalšímu množení virů;
 • timogen zvyšuje antivirový účinek bendazolu a stimuluje imunitu T-buněk;
 • Vitamin C aktivuje humorální imunitní obranu, normalizuje propustnost stěn cév, pomáhá snižovat zánět.

Lék se používá při léčbě a prevenci SARS, chřipky. Cena za balení kapslí číslo 12 - 250 rublů.

 1. nízké náklady;
 2. jedno balení stačí k léčbě dospělého;
 3. komplexního dopadu a rychlého nástupu pohody.
 • schválené pro použití u dětí starších 6 let;
 • rozsáhlý seznam kontraindikací a vedlejších účinků.

Lovemax (Tiloron, Amiksin)

Hlavní složkou lavomaxu je tiloron. Tato látka aktivuje produkci všech typů interferonů, což z ní činí nejlepší.

Současně začíná produkce specifických proteinů střevními epiteliálními buňkami, hepatocyty, T-lymfocyty, neutrofily, granulocyty.

Tiloron má výrazný imunomodulační účinek. Mechanismus antivirové aktivity je způsoben inhibicí translace virových částic v postižených buňkách, čímž inhibuje reprodukci virů.

Lék je účinný proti chřipkovému viru, hepatitidě, infekci herpes viru a SARS. Náklady na tablety 125 mg číslo 3 - 226 rublů.

 1. pohodlí recepce (1 krát denně);
 2. krátký průběh léčby (3 dny);
 3. terapeutický účinek je pozorován po 2 hodinách;
 4. komplexní činnost spočívající v antivirovém a imunostimulačním účinku.

Nevýhoda: schválené pro použití dětmi od 7 let.

Cykloferon

Cykloferon patří do skupiny nízkomolekulárních interferonových induktorů, proto vykazuje imunostimulační, antivirovou, protizánětlivou aktivitu.

Interferon po podání cykloferonu je produkován makrofágy, T-a B-lymfocyty, fibroblasty, epiteliálními buňkami.

Lék se používá při léčbě chřipkových virů, herpesu, hepatitidy, klíšťové encefalitidy, CMV, HIV, papilomaviru.

Jako imunostimulátor je předepisován při komplexní léčbě chronických bakteriálních onemocnění, revmatických a systémových patologií pojivové tkáně. Cena balení tablet 150 mg číslo 20 - 385 rublů.

 1. univerzální lék pro celou rodinu, povolený pro děti od 4 let;
 2. pohodlí recepce (1 krát denně);
 3. široký seznam indikací.
 • více kontraindikací ve srovnání s jinými antivirotiky;
 • poměrně vysoké náklady na léčbu;
 • několik složitých režimů, ve kterých se můžete zmást.

Ingavirin

Ingavirin se liší trojnásobným účinkem, ale virus nezničí:

 • aktivuje produkci interferonu;
 • pomáhá zvyšovat počet receptorů asociovaných s interferonem na postižené buňce, čímž zvyšuje jeho citlivost na účinky vlastního interferonu, produkovaného v reakci na pronikání virového činidla;
 • inhibuje produkci zánětlivých mediátorů, které poskytují protizánětlivý účinek.

Léčivo je účinné proti virům chřipky, ARVI, původcům adenovirové infekce, parainfluenza. Cena balení kapslí 90 mg číslo 7 - 505 rublů.

Výhody Ingavirinu jsou:

 1. komplexní akce;
 2. pohodlí podávání: 1 kapsle denně;
 3. balení je dostačující pro průběh léčby.
 • poměrně vysoké náklady;
 • nemožnost současného použití s ​​jinými antivirotiky.

Neovir

Neovir je induktor s nízkou molekulovou hmotností interferonové třídy akridinonů. Lék vykazuje antivirovou, protinádorovou, imunostimulační aktivitu.

Neovir inhibuje reprodukci virových agens v buňkách v důsledku aktivní produkce a-interferonu. Je účinný proti virům DNA a RNA.

Hlavní výhodou léčiva je široká škála indikací, včetně ARVI, chřipky, infekce herpes, CMV, HIV, virové hepatitidy B a C, onkopatologie, roztroušené sklerózy, kandidózy. Náklady na ampule 12,5%, 2 ml, № 3 - 635 rublů.

 • rozsáhlý seznam kontraindikací;
 • nežádoucí použití u starších pacientů;
 • časté vedlejší účinky.

Neovir je poměrně silný lék, takže jeho použití je možné pouze podle pokynů lékaře. Využití prostředků na samoobsluhu je nepřijatelné!

Bylinné Antivirals

Mechanismus účinku bylinných antivirotik nebyl přesně studován a závisí na účinných látkách v nich obsažených. Předpokládá se, že jsou bezpečnější než syntetické deriváty.

Jejich volba by však měla brát v úvahu individuální intoleranci jednotlivých složek a vysoké riziko alergických reakcí.

Seznam léků v této skupině zahrnuje:

 • Hyporamin (tab. 20 mg № 20 - 145 rublů);
 • Immunal (50 ml kapky - 290 rublů, tab. № 20 - 335 rublů).

Záložka Hyporamine. 20 mg, №20

Aktivní složkou léčiva je extrakt z listů rakytníku. Jedná se o levný přirozený interferonový induktor, s jehož pomocí dočasně aktivuje nespecifickou rezistenci na účinky chřipkových virů, adeno-, rhinovirů a dalších SARS.

Doporučuje se začít užívat lék, jakmile se objeví první známky onemocnění: rozpusťte 1 kartu. každé 3 hodiny.

Výhodou léčiva je možnost jeho použití pro léčbu dětí starších 3 let.

Nevýhodou léku je nedostatek údajů o účinku na průběh těhotenství při užívání hyporaminu, s prodlouženým nekontrolovaným příjmem, mohou být zvýšeny vlastnosti srážení krve. Rychlosti koagulace jsou však po vysazení léku normalizovány.

Immunal, kapky 50 ml

Hlavní složkou je šťáva z bylin Echinacea purpurea. Immunal má výrazný imunomodulační účinek, stimuluje produkci lymfocytů a fagocytózu.

Při komplexní terapii přispívá užívání léku k rychlejšímu zotavení, což snižuje dobu horečky. Lze ji použít i pro preventivní účely.

Z těchto nedostatků je nutné vyjasnit nemožnost u pacientů s progresivními systémovými onemocněními autoimunitní povahy. Někdy je možná hypotenze, bronchospasmus, dušnost a závratě, kožní vyrážka.

Společný příjem antivirotik a imunomodulačních látek

Některé antivirotika, včetně interferonových derivátů, mají výrazný imunomodulační účinek. Není tedy nutné současně užívat antivirotika i imunomodulátory.

Většina odborníků nedoporučuje užívat imunomodulátory bez schůzky, protože nekontrolovaný příjem může vést k hyperaktivaci imunitního systému a vyvolat zahájení autoimunitních zánětlivých procesů, jakož i onkopatologii. Dlouhodobé užívání léků v této skupině vede k vyčerpání imunitního systému.

Když virové agens pronikají, jsou spouštěny přirozené procesy imunitní obrany, proto není nutné užívat imunomodulátory spolu s antivirotiky. Ačkoli mnoho z nich je podle pokynů kompatibilních. Tuto kombinovanou terapii však může předepsat pouze lékař.

Společná recepce s antibiotiky

Virus je nebuněčné infekční agens, takže antibakteriální léky proti němu jsou bezmocné. Proto s potvrzenou chřipkou nebo jinou virovou infekcí je užívání antibiotik zbytečné.

Nicméně, s rozvojem bakteriálních komplikací ve formě sinusitidy, otitis, bronchitidy, pneumonie, může lékař doporučit společné podávání antivirotik a antibiotik.

Tato "superinfekce" je velmi obtížně léčitelná, takže musíte dodržovat všechna doporučení ošetřujícího lékaře. Lék by měl vybrat pouze odborník, protože ne všechna antibakteriální léčiva jsou kompatibilní s antivirotiky.

Vzhledem k odlišnému mechanismu účinku je možné snížit účinnost antivirotik. Antibakteriální léky zabíjejí všechny cizí látky, které vstupují do těla, a antivirotika stimulují produkci vhodných protilátek, které mohou být blokovány antibiotiky.

V tomto ohledu se doporučuje po krátkém užívání antibiotik po dobu 3-5 dnů pokračovat v léčbě antivirotiky po dobu dalších 5 dnů.

Antivirová léčiva povolená během těhotenství

Většina lékařů nedoporučuje užívání drog bez zvláštní potřeby. Virové infekce v nepřítomnosti včasné léčby však mohou vést k rozvoji závažných intrauterinních patologií a komplikovat průběh těhotenství.

Podle doporučení Světové zdravotnické organizace může těhotná žena začít užívat antivirové tablety pouze po konzultaci s lékařem a pouze k určenému účelu. Výběr léku se provádí obzvláště pečlivě, s přihlédnutím k symptomům ARVI, přítomnosti chronických patologií v historii.

Nejčastěji se předepisuje Tamiflu nebo Relenza.

Antivirová léčiva pro děti

Antivirová léčiva určená k léčbě dětí, speciální požadavky. Koneckonců by neměly být jen tak účinné, ale měly minimální vedlejší účinky.

Patří mezi ně Anaferon - širokospektrální nástroj. Skládá se z afinitně čištěných protilátek proti lidskému interferonu.

Výhody anaferonu jsou:

 • jedinečný mechanismus účinku - připravené protilátky proti interferonu, vstupující do systémové cirkulace, aktivují nespecifickou imunitní reakci;
 • schválené pro použití dětmi od 1 měsíce;
 • žádné vedlejší účinky.

Nevýhodou léčiva je nutnost včasného podání, to znamená, že maximální účinnost je pozorována, pokud terapie začne v prvních 1-2 dnech onemocnění.
Náklady na anaferon pro děti jsou asi 210 rublů.

Derinat (nosní kapky, 340 rub) je další účinný antivirotik schválený od narození. Aktivní složkou je deoxyribonukleát sodný.

Tento účinný lék přichází ve vhodné formě nosních kapek. Má antivirotikum, imunostimulační, protinádorové, antioxidační, lymfotropní, kardioprotektivní, antischemické, antialergické, membránově stabilizující, antikoagulační působení.

Derinat "začíná" humorální a buněčné spojení imunitní obrany, což stimuluje reakci specifické imunitní reakce. Také lék nemá prakticky žádné kontraindikace a vedlejší účinky.