Opravné prostředky pro bolest v krku

Bolest v krku je téměř vždy příznakem nemoci. Nejčastěji se vyskytuje při nachlazení, infekčních, virových onemocněních, ale zároveň může takový syndrom bolesti znamenat přítomnost závažnějšího onemocnění. Než začnete léčit bolest v krku, je důležité zjistit, co přesně je s ním spojeno. Pouze lékař může diagnostikovat a najít nejlepší lék na bolest v krku.

Samozřejmě, různé léky na bolest v krku mají různou účinnost. Vybrali jsme nejlepší léky na bolest v krku a přivedli je k vaší pozornosti. Lékař by však měl specifickou volbu léku učinit - není nutné samoléčbu, protože to může být velmi nebezpečné.

Grammeadin

Grammidin je sladká pilulka s příjemnou chutí, rychle uvolňuje bolest v krku a má antiseptický, protizánětlivý, antibakteriální účinek. Přípravek může být používán u dětí od šesti let, stejně jako u těhotných žen. Příjem během laktace je kontraindikován. Při dodržení doporučeného dávkování Grammidin nedává žádné vedlejší účinky - je to účinný a zároveň účinný lék na bolest v krku, který lze použít při léčbě většiny onemocnění, které mají stejný příznak.

Cena je asi 120 rublů.

Bioparox

Bioparox je lokální sprej, který obsahuje antibiotikum. Má nejen léky proti bolesti, ale také protizánětlivý účinek, který pomáhá nejen zmírnit bolest v krku, ale také ji vyléčit. Bioparox není předepisován dětem mladším než 2,5 roku a kojícím matkám. Během těhotenství by měl lék předepsat lékař.

Náklady na Bioparox je asi 400 rublů.

Septolete Neo

Septolet je lék s výrazným antiseptickým účinkem. Používá se pro symptomatickou léčbu bolesti v krku. Díky antimikrobiálnímu efektu pomáhá lokálně rychle zvládnout infekci.

Septoleta může být použita nejen k léčbě bolesti v krku, ale také k zánětu ústní sliznice. Léčivo lze během těhotenství a laktace používat s opatrností. Jedinou kontraindikací je věk dětí do 4 let.

Cena Septoleto Neo - asi 120 rublů.

Strepsily

Strepsily jsou pastilky pro sání, které poskytují analgetický a antiseptický účinek. Pomáhá vyrovnat se s bolestmi v krku, stejně jako zmírnit to, odstranění příznaků nachlazení. Jako součást Strepsil - přírodní doplňky, které poskytují pomoc při léčbě nachlazení. Strepsily mohou být použity k léčbě bolesti v krku u dospělých a dětí starších 12 let. Během kojení a těhotenství musí lékař tento lék předepsat.

Náklady na Strepsils je asi 140 rublů.

Šestiúhelník

Hexoral je sprej, který má silný antibakteriální a protiplísňový účinek. Používá se k léčbě nejen bolestí v krku, ale také při zánětech u zubních a ORL onemocnění. Hexorální sprej se předepisuje dětem ve věku 4 let i dospělým. Těhotenství a kojení může být užíváno s opatrností.

Geksoral je poměrně silný lék, a v rozporu s dávkou, může přesušit sliznici, způsobit další podráždění a silnou bolest v krku. Z tohoto důvodu je lepší ji používat opatrně, v žádném případě nepřekračovat doporučené dávkování.

Náklady na Hexoral je asi 250 rublů.

Lizobact

Lizobak je sání pilulky, které jsou předepsány pro dospělé i děti starší 3 let. Hlavní účinnou látkou je přírodní látka lysozym, který poskytuje antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky. Lizobact navíc reguluje lokální imunitu a zvyšuje účinek antibiotik. Lék lze užívat při kojení a těhotenství. Jedinou kontraindikací je věk dětí do 3 let.

Cena je asi 130 rublů.

Lugolový roztok

Lugol roztok je velmi účinný a známý lokální lék na bolest v krku. Roztok se aplikuje na zanícenou sliznici vatovým tamponem. Obsahuje jód, který zajišťuje antibakteriální účinek. Je důležité si uvědomit, že v případě akutní bolesti v krku se může zvýšit v důsledku sušení sliznice. Je také třeba vzít v úvahu, že roztok Lugolu má řadu kontraindikací, které se týkají hlavně kompatibility s jinými léky. Konečně, během těhotenství a laktace, použití lugol roztoku pro léčbu bolesti v krku je kontraindikováno.

Cena je asi 15 rublů.

Tantum Verde

Tantum Verde je odměřený sprej s antimikrobiálními, analgetickými a protizánětlivými účinky. Lék můžete užívat bez omezení - jak dospělých, tak dětí. Tantum Verde lze také použít k léčbě bolesti v krku během těhotenství a kojení.

Tantum Verde zároveň uvolňuje a změkčuje hrdlo, pomáhá zajistit léčbu infekce na místní úrovni. Můžete léčit bolest v krku sprej několikrát denně. Vedlejší účinky drogy ne.

Cena Tantum Verde je asi 300 rublů.

Faringosept

Faringosept resorpční tablety působí jako antibiotikum a současně působí analgeticky. To je poměrně silný lék, který by neměl být používán k léčbě bolesti v krku u dětí mladších 6 let, těhotných a kojících žen. Aby se dosáhlo co nejvýraznějšího terapeutického účinku, je lepší užívat Faringosept ihned po jídle, abyste se mohli zdržet pití a jíst po dobu 3 hodin po resorpci tablet.

Náklady na Faringosept je asi 80 rublů.

Aqualore hrdlo

Aqualine Aerosol Throat obsahuje extrakty z mořské vody a heřmánku a aloe vera. Lék poskytuje antiseptický a protizánětlivý účinek, změkčuje a znecitlivuje. Aerosol pomáhá reorganizovat bolest v krku, bojuje proti infekci na místní úrovni. Může být použit pro dospělé i děti. Během těhotenství a kojení je lék povolen pouze po konzultaci s lékařem.

Seznam účinných pilulek pro bolest v krku

Zákusky pro bolest v krku jsou doporučeny odborníky v léčbě onemocnění hltanu a hrtanu zánětlivé povahy, které zahrnují akutní a chronický průběh tonzilitidy, laryngitidy, tracheitidy, faryngitidy.

Takové léky ovlivňují patogenní mikroorganismy, což vyvolává zánětlivé zaměření, doprovázené výskytem bolestivosti, lokální bolesti, horečky, zhoršením celkového zdraví.

Klasifikace příslibových tablet

Výhodou topických dávkových forem je téměř úplná absence systémových vedlejších reakcí, rychlý nástup terapeutického účinku, snadnost použití a nízké náklady.

Je však třeba poznamenat, že pilulky budou co nejúčinnější, pokud začnou včas, to znamená, když se objeví první známky onemocnění.

Existuje několik skupin tablet pro bolest v krku v závislosti na složení a spektru účinku:

 • antiseptické přípravky;
 • s anestetiky;
 • s antibakteriální složkou;
 • antihistaminika;
 • imunomodulační;
 • kombinované;
 • pro přípravu roztoků pro oplachování.

Nejpočetnější seznam tvoří tablety s kombinovaným složením, které obsahují antiseptika, deodorizační přísady, anestetika, bylinné extrakty, éterické oleje.

Tato kombinace poskytuje komplexní účinek na zánětlivé zaměření, díky kterému je eliminován etiologický faktor nemoci, je potlačován syndrom bolesti a zlepšuje se celková pohoda.

Anestetické tablety

V případě těžké bolesti v oblasti krku může lékař doporučit kombinovaný lék, který obsahuje, kromě antiseptika nebo antibiotika, anestetikum, které poskytne analgetický účinek.

Takové léky jsou předepisovány nejen pro zánět orofaryngu, ale také pro mechanické, chemické poškození.

Šestihranné záložky, záložka. №20, 175 rub

Léčivo je podobné složení jako "Sebidin" (bude diskutováno níže), protože také obsahuje chlorhexidin, antiseptikum.

Tento nástroj je však doplněn benzokainem, který vykazuje výrazný anestetický účinek, díky čemuž je bolest v krku uvolněna během 5 minut po užití hexorelu.

V pediatrické praxi platí pouze od 4 let. Vzhledem k rozsáhlému seznamu kontraindikací a nežádoucích účinků je tento přípravek předáván s opatrností těhotným ženám, ženám během laktace a starším pacientům.

Laripronto, tab. №20, 200 rub

Tento kombinovaný přípravek obsahuje lysozym a chlorid dequalinia.

Tato kompozice poskytuje současně antimikrobiální, analgetický, protizánětlivý účinek.

Lék je předepisován nejen pro zánětlivé patologie krku, ale také pro zubní onemocnění. Užívejte jednu tabletu v intervalech 2-3 hodiny půl hodiny před jídlem, dokud není dosaženo pozitivního účinku.

Laripront nemá prakticky žádné kontraindikace a nežádoucí účinky jsou velmi vzácné.

Falimint, dražé číslo 20, 235 rublů

Léčivo obsahuje acetylaminonitropropoxybenzen, který má výrazný analgetický účinek.

Navíc, s použitím phaliminus, neproduktivní (suchý) dráždivý kašel je inhibován.

V pediatrické praxi se nepoužívá, také se nedoporučuje během těhotenství a kojení, protože příslušné klinické studie nebyly provedeny.

Dospělí se doporučuje rozpouštět jednu dražičku 3-5krát denně. Maximální denní dávka je 10 kusů.

Prášky pro hrdlo s antiseptickým účinkem

Princip působení antiseptik je zaměřen na zničení integrity buněčné stěny, takže další reprodukce patogenního mikroorganismu je nemožná.

To vede ke snížení počtu patogenní mikroflóry a v důsledku toho také prochází bolest.

Gorpils, pasty. №24, 95 rub

Tyto levné léky na bolest v krku obsahují účinná antiseptika: amylmetacreazol a dichlorbenzylalkohol.

K dispozici s různými ovocnými příchutěmi, jako je citron, pomeranč, med, zázvor.

Léčivo je účinné proti mnoha gram-negativním a gram-pozitivním bakteriím, plísním.

Vykazuje protizánětlivý, analgetický, lokální anestetický účinek.

Navíc, "Gorpils" pomáhá snížit pocit podráždění sliznice, ucpání nosu.

Doporučuje se pro dospělé pacienty na pastilce každé 2 hodiny, pro děti od 5 let - každé 4 hodiny. Denní dávka by neměla překročit 8 pastilek.

Strepsils, led. №24, 180 rub

Strepsils je analogem "Gorpils" a obsahuje amylmetacreazol a dichlorbenzylalkohol.

Tyto látky vykazují široké spektrum antimikrobiálních účinků, včetně zástupců grampozitivních a gramnegativních mikroflóry.

Léčivo má převážně bakteriostatický účinek (narušuje jejich metabolismus, protože mikrob ztrácí schopnost reprodukce).

Strepty jsou účinné proti streptokokům, stafylokokům, diplokokům, Proteus, Klebsiella, stejně jako dalším anaerobním a aerobním bakteriím, které jsou mírně citlivé na účinky aktivních složek přípravku.

V sortimentu lékáren jsou tablety dostupné v devíti verzích. Od bolesti v krku, Strepsils Intenzivní resorpční pilulky jsou nejlepší.

Strepsily jsou předepisovány pro děti starší 5 let a pro dospělé pacienty. Doporučuje se užívat jednu pastilku každé 2 hodiny, ale ne více než 8 denně.

Léčivo mohou být užívány těhotnými ženami a ženami během laktace - jeho složky nejsou absorbovány do systémového oběhu a nevykazují teratogenní, mutagenní, embryotoxickou aktivitu.

Při správném používání léku bez překročení přípustných denních dávek se Strepsil vylučuje do mateřského mléka.

Faringosept, tab. 10 mg číslo 20, 180 rublů

Účinnou látkou je amazon. Toto antiseptikum je účinné proti Streptococcus haemoliticus, Streptococcus viridans a Pneumococcus.

Léčivo vykazuje silný bakteriostatický účinek, inhibuje vývoj a reprodukci patogenní mikroflóry.

Používá se v pediatrické praxi pro děti od 3 let. Během těhotenství a kojení může být faringosept užíván, pokud přínos pro matku převyšuje pravděpodobné riziko vzniku patologií plodu.

U dospělých pacientů je denní dávka 3 až 5 tablet, průběh léčby je 4 dny.

Děti ve věku od 3 do 7 let mají až 3 tablety denně, starší 7 let - dávka se vypočítá jako pro dospělého. Vezměte lék by měl být v pravidelných intervalech.

Septolet, pastilky №30, 185 rub

Léčivo je kombinace a obsahuje dvě antiseptika - benzalkoniumchlorid, thymol. Jsou účinné proti grampozitivním mikroorganismům, houbám, včetně Candida albicans.

Díky obsahu mentolu a esenciálního oleje z máty peprné se dosahuje anestetického účinku.

Přiděleno dětem od 4 let na lozenge 4krát denně, nad 10 let - maximálně 6 let, dospělí a děti od 12 let - do 8 let.

Během léčby septolletem je třeba přestat používat mléčné výrobky, protože to významně snižuje účinnost léčiva.

Sebidin, tab. №20, 150 rub

Hlavními složkami sebidinu jsou chlorhexedin a kyselina askorbová. Chlorhexedin je antiseptikum, které má baktericidní účinek tím, že ničí membrány patogenních mikroorganismů.

Je však neúčinný proti virům, kyselinám rezistentním prutům. Vzhledem k obsahu vitamínu C, zvýšená lokální imunitní ochrana.

V pediatrické praxi je zřídka předepisována z důvodu častých stížností na nežádoucí účinky, jako je nevolnost, bolest břicha, kopřivka. Dospělí pacienti mají předepsanou pilulku až pětkrát denně.

Lizobact Tab. №30, 275 rub

Lizobact pro děti od 3 let je nejúčinnějším a nejbezpečnějším prostředkem. Léčivo obsahuje lysozym (přírodní enzym) a pyridoxin (vitamin B6).

Lysozym je antiseptikum, které je účinné proti mnoha gram-pozitivním a gram-negativním bakteriím, plísním, virům a také se podílí na tvorbě lokální nespecifické imunity.

Pyridoxin má ochranný a reparativní (regenerační) účinek na ústní sliznici, což doplňuje účinek lysozymu.

Děti od 3 do 7 let mají předepsanou pilulku třikrát denně, 7-12 let - 4krát, dospělé - 2 karty. 4 krát. Průběh terapie je nejméně 8 dnů. Zde se sbírá 20 analogů Lizobakta, ruské, běloruské a zahraniční produkce, které jsou levnější.

Místní antibiotika

Prášky, které pomáhají s bolestmi v krku s antibiotiky, doporučuje specialista na onemocnění čistě bakteriální etiologie. Proto je nutné podstoupit diagnostiku a vyrobit nádrž. k identifikaci typu patogenu.

Například faryngitida a laryngitida v 70% případů způsobených viry, proti nimž jsou antibiotika bezmocná.

Hexalýza, záložka. Č. 30, 270 rub

Tento kombinovaný přípravek obsahuje biclotymol (antibakteriální složku), enoxolon (má protizánětlivé a analgetické účinky), lysozym (přírodní enzym, antiseptikum).

Hexalýza je účinná proti streptokokům, stafylokokům a korynebakteriím.

V pediatrické praxi, jmenován od 6 let. Dospělým pacientům se doporučuje, aby tabletu rozpustili ne více než 8krát denně.

Průběh léčby je nejvýše 5 dnů, v případě chronické angíny můžeme přijmout až 10 dní. V tomto případě se však zvyšuje pravděpodobnost rozvoje orální dysbakteriózy.

Grammidin Neo, tab. №18, 235 rub

Složení grammidinu zahrnuje antibakteriální látku gramicidin C a antiseptický chlorid cetylpyridinia.

Účinek antibiotika je zaměřen na zvýšení permeability bakteriálních stěn, v důsledku čehož je narušena jeho odolnost vůči vnějším faktorům, což vede ke smrti patogenu.

Antiseptika snižuje rozvoj zánětlivého procesu a zvyšuje hypersalivaci (slinění).

Pediatři předepisují tento lék dětem ve věku nad 4 roky na tabletu dvakrát denně a od 12 let věku a dospělých pacientů je doporučená dávka 1 tab. 4 krát denně.

Antihistaminika

Včasný příjem antihistaminik pro bolest v krku pomáhá předcházet nebo zmírnit hrtanový edém, který se vyvíjí, když je zánět.

Zvláště často jsou léky v této skupině předávány dětem s komplexní léčbou anginy pectoris, aby se zabránilo rozvoji přecitlivělosti při užívání antibiotik.

Doporučuje se především prostředky systémového působení (ve formě tablet pro perorální podání).

Děti starší 6 let jsou jmenovány:

 • "Cetrin" (tab. 10 mg číslo 30, 230 rublů);
 • "Zyrtec" (tab. 10 mg číslo 20, 215 rublů);
 • "Zodak" (tab. 10 mg číslo 30, 255 rublů);
 • Děti roku - kapky "Zyrtec" (320 rublů), Zodak (198 rublů).

Imunomodulační

Místní imunomodulátory nejsou levné, ale často drahé pilulky. Jejich působení je zaměřeno na posílení imunitního stavu pacienta a zvýšení odolnosti.

Jsou nejúčinnější při léčbě akutní tonzilitidy (bolest v krku). Měly by být užívány při prvních příznacích onemocnění (4. den nemoci, imunomodulátory prakticky nefungují).

Přečtěte si to samé: přehled 42 levných antivirotik s prokázanou a neprokázanou klinickou účinností.

Imudon, tab. Č. 40, 650 rublů

Imudon obsahuje lyzáty 13 patogenních bakterií a je imunostimulačním léčivem bakteriálního původu, který se používá při léčbě stomatologických a otorinolaryngologických onemocnění.

Aktivní složky léčiva stimulují fagocytózu, zvyšují počet imunitních buněk, zvyšují produkci přírodního lysozymu, interferonu a imunoglobulinu IgA ve slinách.

V pediatrické praxi, jmenován od 3 let.

U dětí starších 14 let a dospělých pacientů s exacerbací chronických patologií se doporučuje užívat ne více než 8 tablet denně, děti ve věku od 3 do 14 let - až 6 tablet.

Léčba trvá ne déle než 10 dnů. Jako preventivní opatření je předepsána tabletka 6krát denně po dobu 20 dnů.

Tyto kurzy by se měly opakovat 3krát ročně, ale jejich náklady jsou vysoké, takže si můžete vyzvednout levnější protějšky společnosti Imudon, ale to je stejně účinné.

Kombinované fondy

Kombinované pilulky pro léčbu bolesti v krku mohou kombinovat antibakteriální, antiseptické, léky proti bolesti a bylinné složky v jednom léku.

Všechny léky výše uvedených skupin jsou převážně kombinace několika aktivních složek.

Maximální terapeutický účinek je tak možné dosáhnout v krátkém časovém období.

I přes obsah několika hlavních složek je seznam kontraindikací a vedlejších účinků malý vzhledem k lokálním účinkům fondů.

Tablety pro přípravu roztoku pro kloktání

Reprezentantem této skupiny léků je furatsilin (tab. №20, 120 rublů), který odkazuje na místní antiseptika.

Jeho terapeutický účinek je dán tím, že při kloktání padá furatsilin přesně do infekčního ohniska. Když se účinná složka dostane do kontaktu s bakteriální buňkou, dojde k její destrukci.

Také furatsilin stimuluje lokální imunitní obranu, čímž dochází k produkci odpovídajících protilátek.

Nejúčinnější lék v léčbě chronických, pomalých patologií hrdla v akutním stadiu.

Pro přípravu roztoku 2 kartu. předtím rozdrcený furatsilina by měla nalít 200 ml teplé vody a dobře promíchat až do úplného rozpuštění.

Poté se připravený roztok přefiltruje. Můžete ho uložit na tmavém chladném místě po dobu 10 dnů. Kloktání je přípustné každou hodinu po dobu 5 dnů.

Čím více můžete kloktat - čtěte v tomto článku.

Vlastnosti použití a preventivní opatření

Terapeutická účinnost tablet pro bolest v krku závisí na správnosti jejich použití:

 • rozpustit tablety a pastilky by měly být zcela rozpuštěny v ústech;
 • doporučuje se užívat je 30 minut po jídle;
 • nemůžete jíst a jíst hodinu po požití léku;
 • při absenci pozitivního účinku do 5 dnů by se měl obrátit na otolaryngologa.

Nejlepší pilulky mohou být poučeny výhradně ošetřujícím lékařem na základě sbírané historie a stížností pacientů, protože v každé situaci bude léčba odlišná.

Jaké jsou nejlepší a nejúčinnější léky, léky a léky na bolest v krku

Bolest v krku je příznakem mnoha onemocnění horních cest dýchacích. Příčiny těchto onemocnění jsou také odlišné. Léčba by měla začít co nejdříve, aby se zabránilo vzniku komplikací. Prášky na bolest v krku - efektivní a efektivní způsob, jak tento problém vyřešit.

Příčiny patologie

Bolest v krku se může objevit z různých důvodů. Nejčastěji se symptomy objevují na pozadí virové faryngitidy - zánětu sliznice zadní stěny hltanu. Onemocnění je doprovázeno suchým hrdlem, bolestivostí při polykání, mírným zvýšením tělesné teploty.

Bolesti v krku, tonzilitida a laryngitida jsou také běžné příčiny bolesti. Angina je charakterizována akutním zánětem mandlí způsobeným patogeny. Onemocnění je těžké, v procesu polykání je bolest, vzrůstá tělesná teplota.

Laryngitida nebo zánět hrtanu v počáteční fázi může probíhat bez teploty. Pokud léčbu nezačnete, může zánět pokrývat hlasivky. To způsobí chrapot as časem úplnou ztrátu hlasu.

Nemoci horních cest dýchacích často způsobují bolest. Podobný příznak může být pozorován také u chřipky, černého kašle, spalniček, šarlatové horečky. U těchto nemocí může mít pacient suché hrdlo, lechtání, chrapot.

V důsledku alergické reakce se může objevit bolestivost, například potrava. Kromě toho mohou být nepříjemné pocity způsobeny neustálým podrážděním dýchacích cest při vdechování tabáku nebo automobilového kouře, vystavení sliznicím. Vdechování příliš suchého vzduchu způsobuje pocit sucha a bolesti v krku.

Bolest, potíže s polykáním, chrapot - časté satelity nádorů a otoky hrtanu, jazyka.

Jaké léky na bolest v krku jsou

Jakýkoliv lék může být použit jako samostatný nástroj nebo v kombinaci s jinými léky. Před zahájením léčby se poraďte se svým lékařem. Nekontrolované užívání léků může zhoršit průběh onemocnění a způsobit rozvoj komplikací.

Antiseptika

Jedná se o lék s antimikrobiálním účinkem. Princip působení spočívá v negativním vlivu aktivních složek na patogenní mikroorganismy. Léky se používají lokálně pro léčbu hnisavých a zánětlivých procesů a jako preventivní opatření.

Pomáhá zmírnit bolest, odstranit škrábance. Mají dezinfekční účinek, protože kompozice je doplněna desinfekčními složkami. Aplikuje se lokálně, téměř není absorbován do krevního oběhu. Vzhledem k tomu neexistují žádné závažné vedlejší účinky.

Léky v této skupině mají symptomatický účinek. Navíc po jejich použití:

 1. Zvyšuje místní imunitu.
 2. Tělo je nasyceno vitamíny.
 3. Zánět a bolest jsou sníženy.
 4. Aktivuje se proces obnovy poškozených tkání.

Maximální terapeutický účinek se projevuje v počátečním stadiu onemocnění, kdy patogenní bakterie dosud nepronikly hlubokými vrstvami tkáně.

Prostředky z této skupiny jsou prezentovány v různých formách: tablety, spreje, pastilky, roztoky pro oplachování.

Antihistaminikum

Zahrnuty v komplexní terapii nachlazení. Pomáhají předcházet nebo zmírňovat edém hrtanu způsobený zánětem. Ovlivňují aktivitu histaminového hormonu, potlačují jeho sekreci a blokují spojení s receptory H1, což znemožňuje samotnou alergickou reakci.

Fondy jsou prezentovány v IV generacích, které mají odlišné složení a trvání. Nejbezpečnější a nejúčinnější jsou léky I a III. Jsou dobře snášeny a mohou být užívány po dlouhou dobu.

Antibiotika

Ovlivňují základní příčiny onemocnění - bakterie: zastavují růst, zabraňují reprodukci a ničí. Tyto prostředky mají vysokou antimikrobiální aktivitu a nízkou toxicitu pro lidské tělo. Jejich příjem vám umožní zabránit vzniku komplikací a zlepšit proces obnovy. Při výběru léku je třeba vzít v úvahu typ patogenu, individuální vlastnosti organismu a věk pacienta.

Imunomodulátory

Prostředky této skupiny se používají ke zvýšení ochranné funkce těla. Jsou zahrnuty do komplexní terapie a mohou být použity k léčbě různých onemocnění. Po jejich použití je imunitní stav zvýšen a tělo je schopno odolávat samotnému onemocnění.

Kombinované přípravky

Při léčbě onemocnění krku jsou předepsány kombinované látky, pokud patologický proces probíhá bez komplikací. Skládají se z několika aktivních složek, z nichž každá se vyznačuje svým působením. Nejčastějším základem fondů jsou antiseptika a anestetika. Jejich příjem umožňuje:

 1. Rychle odstraňte bolest.
 2. Zastavit růst a reprodukci patogenních mikroorganismů.
 3. Zabraňte vzniku edému sliznic.
 4. Dezinfikujte sliznici hrdla a povrch mandlí.

Tablety pro resorpci u dospělých

Tato dávková forma, která působí přímo v oblasti zánětu. Účinná látka se pomalu uvolňuje do ústní dutiny, což zajišťuje delší účinek na postiženou oblast a zvyšuje účinnost léčby.

Absorbovatelné léky se nedoporučují ke žvýkání a polykání. Musí být uchovávány v ústech, dokud nejsou zcela rozpuštěny. Nejběžnější prostředky pro bolest v krku obsahují různé příchutě.

Nejpočetnější seznam pastilek sestává z kombinovaných produktů obsahujících deodorizační přísady, antiseptika, anestetika, výtažky z léčivých rostlin a éterické oleje. Díky této kombinaci je zajištěn komplexní účinek na zánětlivé zaměření, který umožňuje rychle odstranit příčinu onemocnění, zmírnit bolest a zmírnit stav pacienta.

"Grammydin"

To je dobrý lék na silnou bolest. Umožňuje rychle se zbavit příznaků. Má antiseptický, protizánětlivý a antibakteriální účinek, takže jej lze použít k léčbě mnoha onemocnění doprovázených tímto příznakem.

Resorpční tablety mají příjemnou chuť, mohou být použity při léčbě dětí starších 6 let. Při použití v doporučených dávkách nezpůsobují vedlejší účinky. Těhotné ženy by však měly užívat lék s opatrností. Kojící matky ji užívají kontraindikovány.

"Falimint"

Tento účinný lék se používá při komplexní léčbě patologických stavů horních cest dýchacích doprovázených zánětem a bolestí v krku. Má anestetický, antiseptický, analgetický a antitusický účinek. Působí jemně, nezasychá sliznice a nezpůsobuje necitlivost.

Dobře se snáší. Ve vzácných případech se mohou objevit alergické reakce doprovázené otokem, zarudnutím, kožní vyrážkou, kopřivkou, svěděním.

Theraflu Lar

Účinný lék na bolest v krku. Díky benzoxoniumchloridu má antibakteriální, fungicidní a antivirový účinek na viry chřipky, parainfluenza a herpes simplex. Lidokain, který je součástí drogy, působí jako lokální anestetikum, které při polykání rychle zmírňuje bolest. Lék působí jemně, nedráždí sliznice.

"Strepsils Intensive"

Účinný lék proti bolesti při infekčních a zánětlivých onemocněních krku a úst. Má vliv na hlavní příčinu bolesti - zánět. Umožňuje snížit otok hrdla, zmírnit podráždění, usnadnit proces polykání.

Aktivní složka rychle proniká do centra zánětu, a to i v těch oblastech, které nelze dosáhnout při oplachování nebo při použití spreje. Terapeutický účinek nastává již ve 2. minutě podávání a může trvat až 4 hodiny.

Strepsils Plus

Jedná se o kombinovaný lék, který má dezinfekční, antiseptický a analgetický účinek. Sání pilulky začnou pracovat od první minuty, což vytváří efekt "zmrazení" v ústech. Lidokain, který je jejich součástí, působí jako lokální anti-edém a anestetikum. Antiseptické složky aktivně bojují proti infekcím, které způsobují bolest.

Pohodlný formát příjmu zajišťuje rovnoměrné rozložení aktivních složek v tkáních hltanu při zachování dlouhého terapeutického účinku.

"Novosept Forte"

Pastilky pro sání s baktericidními, antifungálními a analgetickými účinky. Aktivní složka aktivně bojuje s bakteriemi, které způsobují zánět. Lék rychle snižuje bolest, aktivuje imunitní systém.

Při užívání léku při zvýšené tělesné teplotě, bolesti hlavy a nevolnosti je třeba postupovat opatrně. Pokud do 5 dnů od zahájení léčby nedojde k úlevě, přerušte užívání. Dlouhodobé užívání může nepříznivě ovlivnit stav mikroflóry ústní dutiny a hltanu, což vyvolá rozvoj patogenů.

"Tantum Verde"

Účinné protizánětlivé, anestetické a analgetické. Rychle odstraňuje bolest a kašel, zmírňuje otoky, podporuje resorpci hnisavých kongescí na mandlích. Tablety by měly být použity pro zánět hrdla, který doprovází rozsáhlé a hluboké slizniční léze. Pomalá resorpce poskytuje dlouhodobé účinky léku, což umožňuje výrazně zmírnit stav pacienta. Lék je dobře snášen a nemá téměř žádné kontraindikace.

Promývací roztoky

Oplach je mechanické odstranění patogenů z ústní dutiny pomocí speciálních roztoků, které se liší svým účelem a složením. Používá se při těžké bolesti, obtíží při polykání a dalších nepříjemných symptomech doprovázejících zánětlivý proces. Tento postup pomáhá rychle zmírnit stav dospělého a dítěte v důsledku pronikání léku přímo do ohniska infekce.

Mnoho oplachovacích roztoků má komplexní efekt:

 1. Snižte bolest a bolestivost.
 2. Mají zvlhčující účinek, zklidňují zapálenou sliznici.
 3. Zabíjení patogenních bakterií.
 4. Aktivujte proces opravy tkáně.

"Chlorophyllipt"

Léčivo rostlinného původu, založené na extraktu eukalyptu a myrty. Přispívá k obohacení buněk kyslíkem, má analgetický účinek. Zabíjí bakterie, zabraňuje jejich reprodukci, snižuje zánět, snižuje tvorbu hlenu a hnisu, posiluje lokální imunitu.

"Stopangin"

Komplexní činidlo, které má protizánětlivé, antibakteriální, protiplísňové a analgetické účinky v důsledku přítomnosti hexethidinu v antiseptickém prostředku. Terapeutický účinek přípravku je umocněn éterickými oleji léčivých rostlin: eukalyptem, máta peprná, anýz, hřebíček, pomeranč, sassafras. Pomáhají snižovat intenzitu bolesti a kašle, usnadňují dýchání.

"Furacilin"

Má silný antiseptický účinek. Dostávat se na sliznici a v kontaktu s membránou bakterií ji okamžitě rozpouští a patogenní mikroorganismus rychle umírá. Kromě toho má lék vliv na lokální imunitu, aktivuje proces tvorby protilátek, které bojují proti patogenním bakteriím v hlubších vrstvách tkáně, kde samotný lék nemůže dostat. Posílení lokální imunity minimalizuje riziko opětovného vývoje onemocnění.

"Chlorhexidin"

Má silný baktericidní a fungicidní účinek, ničí mnoho typů patogenních bakterií a hub. Účinně bojuje proti zánětu, snižuje bolest a sucho v krku od prvního použití. Používá se k poškození sliznice hrtanu nebo mandlí.

Spreje

Hlavní výhodou léčiv ve formě sprejů a aerosolů při léčbě nachlazení je schopnost dodávat lék do centra zánětlivého procesu. Stejně jako ostatní lokální léky na bolest v krku mají spreje antimikrobiální, protizánětlivé a analgetické účinky. Přípravky na bázi mořské vody nebo roztoky léčivých bylin zvlhčují sliznici, odstraňují suchost a lechtání.

Kombinovaná činidla složená z antiseptik a anestetik, mohou rychle odstranit bolest.

Strepsils Plus

Efektivní antiseptikum. Aktivně bojuje s infekcemi, které způsobují bolest v krku, pomáhá snížit jeho projevy, zmírňuje otoky. Esenciální oleje v kompozici aktivují průtok krve a zvyšují její mikrocirkulaci v místě aplikace. Výsledkem je snížení zánětu, usnadnění dýchání a změkčení sliznic.

Theraflu Lar

Aerosol slouží k odstranění příznaků zánětu, zmírnění podráždění, snížení bolesti a odstranění obtíží při polykání. Účinné látky v prostředku mají antiseptický, baktericidní a anestetický účinek. Lidokain, působící na ložiska zánětu, přispívá k rychlé úlevě od bolesti, odstranění lechtání a pálení.

Další složky zvyšují účinek aktivních složek, zajišťují rovnoměrné rozložení látky v zapálených oblastech sliznice a mají další analgetický účinek.

Šestiúhelník

Sprej, který má silný antibakteriální a protiplísňový účinek. Pomáhá rychle snížit bolest v krku. Po kontaktu se sliznicí působí obálka a vytváří se ochranný film. To vám umožní rozšířit účinek léku a snížit počet dávek. Lze použít k léčbě dětí starších než 4 roky. Během těhotenství a kojení je možné přípravek užívat pouze se souhlasem lékaře a pod jeho kontrolou.

Je nutné aplikovat lék pouze ve stanovené dávce. Nadměrné dávky mohou nepříznivě ovlivnit stav sliznic, způsobit sucho, podráždění a silnou bolest v krku.

"Septolete plus"

Díky lokálnímu anestetickému a antiseptickému účinku tento lék snižuje nepohodlí, usnadňuje dýchání, zabraňuje šíření infekce tím, že eliminuje bakterie, které způsobují onemocnění.

Ingalipt

Léčivo s antimikrobiálními, protizánětlivými a analgetickými účinky. Ničí patogenní bakterie, které způsobují zánět, odstraňuje bolest a kašel, snižuje otok. Užívání léků co nejúčinnější v rané fázi onemocnění.

Léky pro děti

Ne všechny léky jsou vhodné pro děti. Pro léčbu dětí prvního roku života se antivirová, protizánětlivá, analgetická a antibakteriální léčiva používají ve formě rektálních čípků nebo rozpustných tablet, jako je Viferon, Anaferon.

Terapie starších dětí může být doplněna opláchnutím, zavlažováním, mazáním sliznic. Při vysoké tělesné teplotě se antipyretická činidla používají ve formě sirupů, častěji na bázi ibuprofenu nebo paracetamolu. Při použití medikovaných sprejů by měl být lék nastříkán na ústní sliznici. Aktivní složka se dostane do krku slinami.

Sání pilulky, pastilky a pastilky jsou zřídka předepisovány malým dětem, protože ne každý je může absorbovat. Ve vzácných případech, pro úlevu od bolesti v krku, se doporučuje použít instantní tablety, například Faringosept, Lizobact.

Vdechování a oplachování antiseptickými roztoky se často používají k úlevě od bolesti.

Ošetření krku během těhotenství

Přípravky lze použít pouze po konzultaci s lékařem a pod jeho kontrolou. Pokud máte bolesti v krku, můžete použít aerosolové prostředky, například Ingalipt, Geksoral.

Komponenty v jejich složení mají antiseptický účinek, zmírňují zánět a eliminují bolest, ale neovlivňují plod.

Je povoleno používat pastilky, zejména na bázi rostlin. Téměř nejsou absorbovány do krve a mají lokální terapeutický účinek.

Při prvních příznacích nemoci musíte často kloktat roztokem sody nebo soli, abyste zastavili rozvoj infekce. Dobré výsledky se získají opláchnutím odvarem léčivých rostlin, například heřmánku, eukalyptu, jahodových listů. Procedura nejenže zastaví zánět, ale také pomůže snížit bolest a podráždění.

Bezpečné pro těhotné ženy řešení "Furatsilina." Má antimikrobiální účinek, zabraňuje množení bakterií a virů. Kombinovaná terapie může být doplněna inhalací.

Dostatečné pití pomůže urychlit zotavení: bylinné čaje s medem, ovocné nápoje, citrusové šťávy, heřmánkový odvar.

Těhotná žena může také užívat drogy, jako je Lizobact, Kameton. Faringosept resorpční tablety jsou pro plod bezpečné, mají lokální účinek, aniž by se absorbovaly v žaludku.

Nejúčinnější léky

Neexistuje jednoznačná odpověď na otázku, který lék je lepší pro bolest v krku. Výběr prostředků závisí na typu patogenu, který vyvolal syndrom bolesti, na celkovém stavu těla a dalších faktorech.

Při léčbě anginy pectoris může být maximální účinek dosažen použitím činidel, která mají antibakteriální a antimykotický účinek. Bolest způsobená neinfekční faryngitidou a laryngitidou by měla být kontrolována závlahou. Pro roztoky je lepší zvolit anestetikum.

Účinný lék na bolest v krku by měl mít kombinovaný účinek a potlačit životně důležitou aktivitu patogenních bakterií, virů a hub.

Každý nástroj má své vlastní vlastnosti, vlastní seznam kontraindikací a vedlejších účinků. Analgetický účinek může být podáván lékem, který má silné anestetikum.

Předepisování léků, stanovení dávky a trvání léčby by měl být ošetřen lékařem.

Účinné léky a lidový lék na krk

Bolest v krku doprovází četné nemoci - od banálního chladu až po bolest v krku, laryngitidu a faryngitidu. Bolest sama o sobě je pouze důsledkem nemoci, jejího příznaku, proto nemůže být samostatným onemocněním. Pro léčbu stavu je nutná správná diagnóza, protože výběr léčiv a léčebných metod závisí na tom, na čem záleží.

Neexistuje žádný univerzální lék na bolest v krku, ale můžete odstranit příznaky nemoci pomocí domácí léky a tradiční medicíny metody, farmaceutické přípravky ve formě spreje, pastilky a další dávkové formy.

Chcete-li správně vybrat účinný lék na krk, musíte se obrátit na zkušeného specialisty na diagnostiku. Teprve poté bude možné zahájit profilovou úpravu.

Příčiny bolesti v krku

Příčiny bolesti v krku je mnoho. Někdy to není spojeno s onemocněním, které vzniká se zvýšeným zatížením hlasivek, například učitelů, herců a mluvčích.

Také bolest může nastat, když je hrdlo suché v teple, když je dehydratováno, když je ve vysoce prašné místnosti nebo při vdechování toxických výparů, výparů nátěrů a žíravin.

Hlavní typy onemocnění, které způsobují bolest v krku:

Spreje v hrdle

Přípravky ve formě spreje (aerosolu) jsou zvláště účinné pro ošetření hrdla, protože rychle pronikají do zanícené oblasti a eliminují proces:

Má antivirový, bakteriostatický a antifungální účinek, napomáhá regeneraci sliznic.

Tablety, pastilky a pastilky

Místní účinný lék na krk má účinek přímo v centru infekce, proto, pro bolest, různé pastilky a pastilky jsou zvláště účinné pro bolest.

Farmaceutický průmysl produkuje mnoho takových léků, například lízátka Strepsils, Faringosept a další. Tyto léky mají několik důležitých výhod. Mají příjemnou chuť a nejsou vnímány pacienty jako lék, který je zvláště důležitý pro onemocnění dětí. Působí rychle, protože účinné látky se okamžitě dostanou do "bolavého místa".

Když resorpce těchto léků rychle zmizí nejen bolest v krku, ale také pocit suchosti, podráždění a lechtání. Co je hezké, takové tablety a pastilky lze nosit s vámi a používat v jakékoli situaci, kdy se náhle začne krčit.

Léky na kloktání

V lékárně si můžete koupit hotová léčiva pro léčbu krku, například Furacilin. Prodává se jako hotový roztok nebo jako tablety, které se ředí v horké vodě doma.

Pro tento účel, antimikrobiální lék Miramistin, stejně jako Chlorophyllipt s přírodním složení, Malavit, také na základě rostlinných materiálů, Dioxidin, je silný antibakteriální prostředek.

Také produkoval a jiné drogy, které jsou účinné v léčbě krku. Například mazání hltanu pacienta pomocí Lugolova roztoku je účinné i v přítomnosti hnisavé angíny.

Inhalace rozprašovače z hrdla

Nebulizátor, zejména pro malé děti a pacienty s lůžkem, je nejúčinnějším lékem na krk. Používá léky ve speciálních kapslích - nebulahu. Je lepší si je koupit v lékárně, tam je přesně dávkované množství léku.

Z nebulizéru vstupují živiny do těla pacienta ve formě nejmenší vodní suspenze, takže se snadno dostanou na bolestivé místo a rychle mají potřebný terapeutický účinek.

Antibiotika pro hrdlo

Následující antibiotika se často používají k léčbě bolestí v krku a dalších hnisavých onemocněních krku:

Prášek pro parenterální roztok. Jedna dávka - 1 g pro dospělé, dvě dávky.

Injekční prášek je předepsán pro těžké infekce.

Lidové léky na kloktání

Tradiční medicína vždy najde účinný lék na krk v každé kuchyni. Do této role mohou být zapojeny následující komponenty:

 • Sůl - moře a obyčejné vaření.
 • Jedlá soda.
 • Tinktura jódu.
 • Citronová šťáva.
 • Přírodní med.
 • Obyčejný černý nebo zelený čaj (výrobek by měl být přírodní, bez přísad a příchutí).
 • Vývar z heřmánku, měsíčku.

Nejčastěji kloktejte s roztokem jedlé sody a soli. Chcete-li získat, smíchejte v půl lžičky soli a sody, rozpusťte ve sklenici teplé vody. Je lepší tento roztok namáhat, protože pronikání hrubých částic do krku během zákroku může poškodit zanícenou a oteklou sliznici, což zhorší průběh onemocnění.

Ošetření krku pomocí obkladů

Je možné aplikovat obklady pouze v případě zánětlivých onemocnění hrdla hnisavého charakteru:

 • Chronická onemocnění dýchacích cest ve studeném stavu.
 • Laryngitida v akutním stadiu.
 • Faryngitida
 • Nekomplikované, katarální bolest v krku.
 • Podráždění hrdla suchým vzduchem, prachem.
 • Přetížení hlasivek díky pláčům, křikům, dlouhým rozhovorům na vysokých tónech.
 • Chronická lymfadenitida.

Užitečné video o léčbě bolesti v krku:

Ve všech těchto případech jsou vodovodní obklady účinné. Nejsou vyrobeny z čistého alkoholu. V přítomnosti hnisavého zánětu je použití tepla zakázáno, protože může vyvolat dilataci krevních cév a patogeny budou přenášeny krevním tokem v celém těle.

Je také nemožné vyrábět obklady v přítomnosti vysokého krevního tlaku a novotvarů, zejména maligní povahy.

Kromě klasické komprese vodky můžete provádět následující možnosti:

 1. Stlačit s hořčicí.
 2. S eukalyptovým olejem.
 3. S balzámem "Star".
 4. Na tvaroh.
 5. S furatsilinomem a Dimeksidomem, obzvláště dobré při zvyšování lymfatických uzlin.
 6. Ze syrových brambor.
 7. Solné přístroje a další.

Pro účinnější léčbu onemocnění je nejlepší aplikovat několik různých způsobů expozice, které jste dříve koordinovali se svým lékařem.

Parní inhalace

Nejjednodušší a nejefektivnější inhalace pro sucho a bolest v krku je soda. Je to snadné a hlavní složka - jedlá soda - je v každém domě. Pro přípravu inhalace vezměte lžíci sody na litr teplé vody (není třeba přesně měřit).

Stejně efektivní jsou i parní inhalace s léčivými bylinami. Pro tyto účely se nejčastěji používá odvar z heřmánku, eukalyptu a dalších bylin s protizánětlivým a antiseptickým účinkem.

Můžete použít esenciální oleje, ale musíte se ujistit, že pacient nemá na ně alergickou reakci. Aromaterapie kombinovaná s blahodárnými vlastnostmi esterů a horké páry má pozitivní vliv na stav suchého a podrážděného hrdla.

Existují jednoduchá pravidla pro inhalaci, která by měla být dodržena:

 1. Strávit 1 - 1,5 hodiny po jídle.
 2. V tomto procesu je nutné aktivně inhalovat a vydechovat páru.
 3. Po dokončení procedury byste neměli jíst, pít, mluvit, kouřit, opustit dům alespoň hodinu.

Doba inhalace je 3 minuty pro dospělé, 1 minuta pro děti. Frekvence - od 3 do 5 krát denně.

Mléko s bolestmi v krku

Starý osvědčený účinný lék na krk je teplé mléko s medem, máslem nebo kozím olejem. Mléko obsahuje speciální látky, které podporují rychlejší hojení, pomáhá se zbavit dusivého suchého kašle, zklidňuje podrážděné a bolestivé krky.

Přidání dalších prospěšných složek zvyšuje účinek mléka. Je lepší pít horký přes noc, protože lék vyvolává aktivní pocení. Po pocení se pacient uvolní a rychle usne. Ale než půjdete do postele, určitě potřebujete změnit na suché pyžamo nebo košili, stejně jako změnit ložní prádlo.

Léčíme krkový med

Včelí produkty mají výrazný protizánětlivý účinek, ale samy o sobě mohou způsobit silnou alergickou reakci, proto by měly být používány s opatrností.

Med může být přidán do nápoje (teplé, ne horké, med ztrácí své léčivé vlastnosti při zahřátí), stačí rozpustit lžíci výrobku v ústech, použít roztok pro opláchnutí. Je velmi dobré žvýkat kousky voštiny a můžete použít i jiné včelí produkty, například kloktat s teplou vodou, ke které se přidá několik kapek farmaceutické alkoholické propolisové tinktury.

Hlavní podmínkou účinnosti medu - jeho přirozeného původu.

Pokud byly včely krmeny cukrem, produkt nebude mít léčivé účinky. Nejlepší je zakoupit si ho od důvěryhodných výrobců. Pro ošetření krku je nejvhodnější limetkový med - má zlepšené vlastnosti, pomáhá porazit teplo v případě nachlazení a infekčních onemocnění.

Více populárních receptů na bolest v krku naleznete ve videu:

Jiné lidové prostředky pro léčbu krku

Neexistuje žádný účinný lék na krk. Tradiční medicína navrhuje používat přírodní produkty obsahující vitamín C ke změknutí hrdla, například odvar z šípů, čaj s citronem, malina, s kalíškem.

Tyto nápoje mají mnohostranné vlastnosti. Pomáhají změkčit hrdlo a snížit bolest v něm, posílit imunitu, podpořit oslabené tělo, naplnit ho vitamíny, mají antipyretické vlastnosti.

Kyselina askorbová má pozitivní vliv na tělo, zabraňuje rozvoji zánětlivého procesu.

Někdy s bolestmi v krku je užitečné nasát plátek citronu s medem. Kombinace těchto dvou složek pomáhá nejen odstraňovat bolest a podráždění, omezuje zánětlivý proces, ale také pomáhá zvyšovat tvorbu slin. To snižuje pocit sucha v krku a bolest postupně přechází.

Účinná léčba krku pro těhotné ženy

Žena, která očekává dítě, může také onemocnět, ale její bolest v krku je také komplikována skutečností, že téměř všechny drogy jsou zakázány.

Pouze tradiční medicína, kloktadla, obklady (v nepřítomnosti hnisavého procesu v krku), parní inhalace se sodou a jinými látkami, pokud nejsou pro ženy z důvodu jejího zdravotního stavu zakázány termické procedury, zůstávají jí k dispozici.

Léky během těhotenství může předepsat pouze lékař, pokud si lékař zvolí neškodné léky nebo pokud očekávané přínosy jsou mnohem vyšší než očekávané poškození zdraví nenarozeného dítěte.

Samoléčba může být nebezpečná, protože v některých případech může i obyčejná lékárna heřmánek poškodit.

Je mnohem snazší bránit se před bolestmi v krku než pokusit se léčit nemoc. Zdravý životní styl, správná výživa, cvičení, kalení, větrání místnosti a zvlhčování vzduchu mohou zabránit nástupu nemoci a v důsledku toho bolest v krku.

Všimli jste si chyby? Vyberte ji a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.