Správné používání éterických olejů pro nachlazení, rýma a chřipku

Můžete pomoci sami nebo členům domácnosti rychle se zotavit z nachlazení nejen za pomoci tradičních léků (i když jejich potřeba je ve většině případů nepopiratelná), ale také díky příjemné terapii za použití aromatických olejů. Esenciální oleje pro nachlazení díky jejich léčivým vlastnostem mohou zmírnit nemoc, pokud ji můžete „chytit“ na samém začátku, při prvních příznacích a urychlit zotavení v kombinaci s léky.

Použití aromatických olejů zvýší imunitu, zmírní celkový stav, zmírní bolest, zničí bakterie a pomůže v boji proti infekcím, to vše bez poškození těla. Hlavní zárukou je přirozenost esenciálních olejů a správný přístup k jejich použití.

Při léčbě můžete zastavit výběr jedné chuti a jejich kombinace, vybrat nejúčinnější. V každém případě, výhody nebudou bez povšimnutí, a není důvod hovořit o potěšení s takovou terapií: přírodní vůně, které s sebou nesou zdraví a dávají příjemné procedury, brzy postaví nemocného na nohy.

Který olej je lepší použít pro nachlazení

Pro nachlazení a chřipku mohou esenciální oleje používat jak dospělí, tak děti. Ale ne všechny ethery jsou pro boj proti těmto onemocněním stejně dobré. Vědomá volba opravdu silná v tomto ohledu znamená zde velmi důležitá, takže byste měli přebývat na těch, které jistě přinesou zaručené výhody:

 • všechny citrusové plody, santalové dřevo, fenykl, růže, anýz, pelargónie, šalvěj, čajovníky, jalovce jsou vhodné pro zvýšení imunity;
 • jako antipyretiku si můžete vybrat melissa, máta, heřmánek, levandule, bergamot;
 • antibakteriální oleje - jehličnaté, eukalyptové, heřmánkové, tea tree, tymián, pelargónie;
 • čajovník, jehličnany, růže, karafiát, eukalyptus, šalvěj bude působit protizánětlivě;
 • Proti virům bude bojovat fenykl, pelargónie, meduňka medová a máta, ylang-ylang.

Aby bylo možné rozumně očekávat výsledek, je důležité při nákupu věnovat pozornost přirozenosti produktu, neměly by v něm být žádné nečistoty ani pochybný zápach. Teprve pak bude účinek opravdu silný a neškodný.

Jak se přihlásit

Existuje několik způsobů, jak používat éterické oleje proti nachlazení. Můžete se zastavit u kteréhokoli z nich na vůli nebo střídavě několik různých způsobů léčby s použitím různých olejů jednosměrného účelu.

Léčivé čaje

Takový nápoj je skutečný blahobyt. Čaj s přírodním olejem má antibakteriální, imunostimulační a analgetický účinek na tělo pacienta.

V šálku horké vařené vody dejte trochu medu, plátek citronu, 1 kapku mátového oleje a plátek čerstvého kořene zázvoru. V dalším provedení může být kořen nahrazen kapkou zázvorového oleje, ale v obou případech by mělo být pití po infúzi mírně podáno infuzí. Nápoj je velmi chutný, voňavý a silný v boji proti virům.

Aromatická lázeň

"Vodní" procedury s léčivými oleji jsou užitečné při prvních podezřeních na zimu. Příjemný odpočinek v teplé vodě (cca 38 ° C) s estery trvajícími asi 10 minut přinese významné výhody. Po těchto lázních by voda s olejem neměla být opláchnuta z těla, je pouze nutné zabalit teplo, dát na teplé ponožky a pokusit se potit.

K tomu můžete použít jeden ether (například 10 kapek čajovníku smíchaných s mořskou solí) nebo několik:

 • jakýkoliv jehličnatý ether + eukalyptus + tymián;
 • levandule + heřmánek + eukalyptus;
 • jalovec + eukalyptus;
 • heřmánek + tea tree + pomeranč + tymián, atd., dle Vašeho uvážení.

Aromaterapie pro dezinfekci vzduchu

Aromaterapie pro nachlazení působí proti infekcím přenášeným vzduchovými kapičkami, čistí vzduch, snižuje ucpání nosu během rýmy a obecně má příznivý vliv na tělo během nachlazení nebo chřipky.

Pro aromaterapii můžete použít aromalampu, aromatické medailony, sáčky s oleji.

Včetně aromatické lampy, přidejte do mísy s vodou směs citrusových olejů s čajovníku a eukalyptu. Dýchejte půl hodiny třikrát denně. Můžete si připravit vlastní variace chuti, pomocí jehličnanů, levandule, šalvěje a máty podle svého vkusu, ale celková koncentrace olejů by měla být 5-6 kapek na 10 m2. m

Aromamedallon se zdravotními estery lze nosit na hrudi jako suspenzi a léčivé pachy budou bojovat proti virům nepřetržitě. Čas od času je vhodný pouze olej.

Sáčky s kapičkami oleje uvnitř mohou být ponechány v blízkosti čela postele v noci. Tato metoda je velmi vhodná pro děti: vzduch se během několika hodin vypařuje a během této doby bude vždy dosaženo zvyšujícího se terapeutického účinku.

Čištění vzduchu z bakterií s použitím aromaterapie je zvláště důležité v období chřipkových a jiných onemocnění z infekcí přenášených vzduchem.

Inhalace

Pro dospělé stačí 2 až 3 kapky etheru přidané do horké vody. Postup poprvé je dostačující k omezení 3 minut, postupně se zvyšuje. Po inhalaci musíte zůstat doma, odstranit fyzickou námahu a nejíst hodinu. Pokračujte v dýchání ve dvojicích potřebných alespoň týden.

Jaké jsou nejúčinnější směsi olejů pro inhalaci:

 • jakýkoliv jehličnatý + mátový + rozmarýn;
 • Hřebíček + tymián + eukalyptus;
 • čajový strom + levandule + eukalyptus (silný recept na kašel a rýmu);
 • eucalyptus + jalovec atd.

Esenciální oleje pro děti

U dětí, stejně jako u starších a těhotných, by mělo být dávkování sníženo z důvodu zvláštní citlivosti těla na léčebné látky, i když jsou bylinné.

Děti kolem něj jsou posuzovány na úrovni vůně podle principu „chutné - nechutné“, proto je pro děti výhodnější používat „chutné“ příchutě. Proti nachlazení a chřipce jsou pro ně vhodné jehličnaté oleje, citrusové plody nebo jiné, které nejsou příliš drsné než druh čajovníku nebo levandulové vůně trávy a trávy. Tyto recepty jsou vhodné pro děti různého věku:

 • pro děti do 1 roku: jalovec, heřmánek, citron, eukalyptus - 1 kapka;
 • pro děti do 5 let: pomeranč, eukalyptus, tymián, heřmánek - 3 kapky;
 • pro děti 6-12 let: jakýkoliv jehličnatý olej, eukalyptus, tymián, heřmánek - 3-5 kapek.

Tyto aromaterapie oleje pro nachlazení jsou přijímány ve stanoveném množství, zředěné v lžíci základního oleje a slouží pro koupele nebo masáže.

Vynikající pomoc proti běžnému nachlazení a kašli a inhalaci pro děti. Za tímto účelem bude úspěšnou kombinací směs eukalyptu a jalovce 1 kapky nebo mandarinky a jedle 2 kapky.

Recepty s esenciálními oleji pro nachlazení

Schopnost rostlinných chutí léčit nemoci kašle a dýchacích cest byla zaznamenána již dlouhou dobu.

V dávných dobách to byl „anti-studený“ zvyk vdechovat vůni bušilých listů myrty, které byly roztrženy v křoví, zatímco australští domorodci poslali kašelské kmeny pro zotavení v eukalyptových hájích.

Současné metody aromaterapie pokračují a rozvíjejí starobylé tradice a používání esenciálních olejů z myrty a eukalyptu stále zabírá pýchu místa v obrovském arzenálu speciálních prostředků pro řešení nachlazení pomocí pachů.

Společné vlastnosti léčby všech těchto vonných výtažků jsou:

 • komplexní akce;
 • zvláštní účinnost jako profylaktická léčiva;
 • potřeba systematického a dlouhodobého užívání pro úplnou eliminaci onemocnění.

Z koryzy, kašle a chřipky

Charakteristickým rysem přírodních produktů je kombinace několika léčivých vlastností „v jedné láhvi“. Mnoho éterických extraktů je proto přítomno v několika seznamech bojovníků s příčinami a příznaky zimy.

Vonné esence tak přispívají k růstu imunity a odolnosti vůči chřipce během nebezpečné sezóny:

Olejové estery antivirových, antibakteriálních, dezinfekčních prostředků jsou eliminovány a používány pro kašel a inhalaci chřipky. Jedná se o přírodní produkty:

Ošetření aromatických extraktů proti kašli:

Esenciální oleje pro rýmu:

 • bazalka;
 • máta peprná;
 • borovice;
 • eukalyptu

Zmírňuje stav horečky:

Odstraňte zápalné vonné léky:

Zvláštní účinek je dán kombinovaným použitím několika léčivých olejů, které podporují, doplňují a posilují vzájemné působení.

Léčba přirozené chřipky:

Aplikace a recepty

Přírodní studené esenciální oleje plně projevují své léčivé vlastnosti ve dvou typech procedur: inhalací vůní ve formě inhalace a přímého kontaktu s pokožkou a sliznicemi.

Vdechování horké páry

V tomto způsobu zpracování se používají následující komplexy ether-olej:

 • eukalypt s čajovníkem stejně;
 • levandule a borovice v jedné kapce;
 • stejnou dávku eukalyptu s tymiánem;
 • dvě kapky levandule s kapkou eukalyptu;
 • rozmarýn s tymiánem ve stejném poměru.

Dvě nebo tři kapky vonné kompozice se umístí do misky nebo hrnce s litrem vroucí vody a nakloní se nad ní, ihned se pevně přikryje ručníkem. Léčící horkou párou, dýchají pět až deset minut, a to jak ústy, tak nosem, aby plně pomohly jak esenciálním olejům z běžných studených a těkavých přípravků proti kašli. Je užitečné doplnit tuto respirační proceduru otřením nohou neředěnou směsí etheru a pak si lehnout do postele.

Voňavé koupele

Obecná pravidla pro přípravu aromavanů pro nachlazení:

 • Teplota vody - 37-38ºС; v případě zimních mrazů až do 40ºС.
 • Celková dávka esenciálního oleje na lázni standardního objemu je 8 až 10 kapek.
 • Na emulgátor je předběžně aplikován základní produkt - jedna nebo dvě lžíce mléka, smetany, kefíru, medu nebo mořské soli. Směs se pak třepe v několika pohybech a rozpustí ve vodě. Takový postup je nezbytný vzhledem k tomu, že samotný aromatický olej je nerozpustný ve vodném médiu. Dokonale kombinovaný a tea tree.

Dobrý terapeutický účinek poskytuje tyto kompozice:

 • pět kapek bergamotu se třemi kapkami levandule, stejné množství extraktu z černého pepře a dvě kapky jalovce;
 • tři kapky eukalyptu, stejné množství čaje nebo tymiánu a dvě „jehličnaté“ kapky - jedle, borovice nebo smrk;
 • tři kapky šalvěje, tea tree a citronový olej se dvěma kapkami hřebíčku.
Při silném teple by neměly být používány aromatické lázně.

Masáže a tření

Pro studenou masáž musíte použít základní rostlinný olej, v nejlepší variantě - olivový olej, první studený tisk. Dobré působení těchto prostředků je přidáno do 25 ml olejové báze:

 • tři kapky levandule, stejné množství tymiánu a eukalyptu;
 • stejně tak dvě kapky borovice, pelargónie, rozmarýnu, eukalyptového oleje a mátového extraktu;
 • čtyři kapky šalvěje, tři kapky pelargónie, máta a eukalyptový olej se dvěma kapkami borovice.

Tyto struktury musí masáž hrudníku a zpět před spaním, třít čelo v kruhu přes most nosu, oblasti dutin a křídel nosu třikrát denně.

K vyléčení sinusitidy se takové tření sinusové oblasti provádí olejem jedle, borovice nebo eukalyptu. V tomto případě by kůže neměla být pohmožděná, poškrábaná a poškozená.

Je vhodné kombinovat masáž s inhalací, provádět ji bezprostředně před vdechnutím terapeutické páry nebo bezprostředně po ní.

Oleje pro vdechování a koupelové oleje:

Léčivá vůně Aromalampu

Jednoduchý a účinný lék - odpařování těkavé etherové směsi z povrchu ohřáté vody - kardinálně čistí vzduch infekcí a usnadňuje dýchání. Etherová směs se přidává do aromatické lampy každých půl hodiny v množství 5 kapek na 15 m2 plochy. Toto "léčení vzduchem" se provádí až do úplného uzdravení a pak pokračuje ještě několik dní.

Zvláště účinná je směs:

 • stejné množství pelargónie, levandule, citronu, tymiánu a čajovníku;
 • Pět kapek levandulového oleje s eukalyptem a mincovním doplňkem - každý v kapičkách.

Sprejové zotavení

Esenciální oleje pro nachlazení - účinný prostředek obecné dezinfekce bytu, kde je pacient.

Tento antimikrobiální komplex se skládá z půl sklenice alkoholu nebo vodky s eukalyptem a čajovníky - každý s 20 kapkami. Rozptýlit tuto směs ve vzduchu by měla být v intervalech jedné hodiny.

Prevence aromatické infekce

V období chřipky a nachlazení je možné postupovat, aniž by se čekalo na nemoc, stimulovat obranyschopnost organismu, zvýšit jeho odolnost vůči virům, vdechovat odpovídající přírodní aroma aplikované na oděvy - zejména v oblasti límce. Můžete také otřít pár kapek éterického elixíru do rukou a rukama složenýma v ruce vstříknout jeden z jejich antivirových, tonických komplexů:

 • citron;
 • tymián;
 • čajový strom;
 • růže;
 • eukalyptus je starověká australská domorodá droga;
 • Myrtle je elixír starověkého Řecka.

Vatované disky nebo ubrousky s několika kapkami hojení, posilující imunitní systém a zároveň příjemné, jemné růže, máta peprná, heřmánkový olej mohou zachránit vaše dítě před nachlazení.

Pro děti

Prevence a léčba nachlazení dětí léčivými těkavými látkami má významné rysy a přímá omezení. Zvláště parní inhalace se nepoužívají pro zdraví dětí mladších pěti let.

V prvním měsíci života jsou vyloučeny všechny aromaterapie.

Od věku osmi týdnů je povoleno mírné užívání nejjemnějších léků bez vedlejších účinků, konkrétně olejů:

Po dvou měsících až jeden rok je seznam oprávnění doplněn o výpisy:

V léčebných procedurách pro jednoleté děti již byl čajový strom používán, protože jeden a půl roku byly používány esenciální přípravky pačuli a od pěti let jsou přírodní aromatické extrakty používány v minimálních „dětských“ dávkách bez významných omezení.

Pro léčebné koupele se smíchají stejné objemy levandule, čajovníku, eukalyptových preparátů a pak se 2 kapky získané směsi třepou v lžíci mléka a přidají se do naplněné lázně.

Pro tření se do lžíce olejové báze přidají 3 kapky stejné směsi.

Terapeutická masáž zad, hrudníku a krku se provádí také směsí 30 ml základního oleje se třemi kapkami extraktu eukalyptu, kapkou yzopu a kapkou voňavého tymiánu.

Správné, včasné a systematické používání esenciálních olejů správné kvality léčí nachlazení v každém věku.

Co esenciální oleje pomoci s nachlazení a rýma - recepty pro použití

V tomto článku se dozvíte vše o tom, co jsou esenciální oleje pro nachlazení, jak by měly být aplikovány správně a jejich možné kontraindikace.

Esenciální oleje mají výjimečné antibakteriální a antivirové vlastnosti a jsou účinné při léčbě kašle a nachlazení.

Podívejme se na tuto otázku podrobněji.

Esenciální oleje pro nachlazení

Z tohoto článku se naučíte:

Agresivita éterických olejů ve vztahu k mikrobům je spojena s jejich dokonalou neškodností pro lidské tělo.

Výzkumný ústav experimentů. I. Sechenov ukazují, že když je aromaterapie zahrnuta do terapeutického komplexu, počet SARS dospělých se snižuje o 50-80%, významně se snižuje doba trvání onemocnění a možné komplikace.

Výskyt dětí s akutními respiračními virovými infekcemi v důsledku aromaterapeutických kurzů na jaře a na podzim je 1,5-2,8krát nižší.

Mechanismus účinku esenciálních olejů na viry a bakterie

Základní princip činnosti:

 • Esenciální oleje jsou silnými antiseptiky, antibakteriálními a antivirotiky - inhibují vitální aktivitu patogenních mikroorganismů a virů.
 • Na rozdíl od antibiotik nevykazují mikroby odolnost vůči esenciálním olejům při dlouhodobém kontaktu s nimi.
 • Esenciální oleje vytvářejí prostředí pro mikroby, ve kterých se nemohou normálně vyvíjet a umírat bez přizpůsobení novým podmínkám.
 • Snižují aktivitu aerobního dýchání mikrobů a objevuje se jejich antibiotický účinek.
 • Esenciální oleje také přispívají k pronikání antibiotik do lidské buňky a umožňují tak snížit dávky antibiotik u závažných onemocnění. Současně se účinek tohoto zvýšení zvyšuje 4-10krát.
 • Mohou sloužit jako vehikulum, vehikulum pro mnoho dalších léků, které musí být aplikovány nebo podávány lokálně a mají požadovaný účinek.

Esenciální oleje s antimikrobiálním účinkem

Esenciální oleje mají největší antimikrobiální a antivirovou aktivitu:

Jak aplikovat éterické oleje na nachlazení a chřipku?

Hlavní použití:

 • Vdechnutí (jak správně inhalovat, viz zde)
 • Vany (pravidla používání zde)
 • Tření - vezměte ohřáté vazelínu nebo dětský krém jako základ, promíchejte s 2 kapkami oleje tea tree, 1 kapkou jedle, 2 kapkami eukalyptu, 5 kapkami máty peprné, smíchejte až do hladka a otřete do hrudní kosti a zad.
 • Dezinfekce prostor pomocí aromatické lampy (zde je popsána aplikační technika)

Recepty použití

 1. Rozpusťte 15-20 kapek oleje tea tree nebo 20 kapek eukalyptu ve 100 ml čistého alkoholu, tuto směs nastříkejte na místo, kde je pacient v každé hodině.
 2. Při prvních příznacích nemoci si vezměte horkou koupel se 4 kapkami oleje z čajovníku (eukalypt, borovice, jedle) rozpuštěnou ve 100 ml mléka. Po koupeli otřete do sucha, noste vlněné ponožky, zabalte do teplé deky a důkladně se potte.
 3. Vdechování, rozpuštění 3 kapek oleje z tea tree nebo eukalyptu, jedle, jalovce atd. V 1 litru vroucí vody, výpary vdechujte každé 2 hodiny.
 4. Masáž hrudníku - 4 kapky směsi zředěné v 1 čajové lžičce medu nebo 8 kapek na 30 ml olejové báze.

Esenciální oleje pro onemocnění krku a kašel

Esenciální oleje pomáhají odstranit infekci, vyhnat hlen z dýchacích cest, zmírnit bronchiální spazmy a relaxovat.

Seznam nástrojů pro boj s chorobami krku a dýchacích cest zahrnuje:

Hlavní použití:

 • Odření prsou - masáž hrudníku, krku a horní části zad
 • Kloktá
 • Inhalace
 • Komprimuje
 • Koupele

Použití éterických olejů pro nachlazení

Opravdu magické vlastnosti éterických olejů jsou známé již velmi dlouho. Nyní jsou častěji používány v kosmetologii a dříve byly tyto látky široce používány v medicíně. Každá rostlina má řadu užitečných vlastností, které přetrvávají po dlouhou dobu (2-3 roky), pokud dostáváte vzduch. Extrakty jsou užitečné pro nejrůznější nemoci, od různých lézí kůže a končících chronickými onemocněními gastrointestinálního traktu, dýchacích cest a dalších systémů. Nachlazení a všechny jeho odrůdy mohou být vyléčeny (nebo přinejmenším zmírnit stav pacienta) pomocí esenciálních olejů.

Esenciální oleje pro nachlazení

Chcete-li se zbavit studené pomoci esenciální oleje z různých rostlin. Níže je uvedena tabulka nejpoužívanějších esterů, ale to neznamená, že jiné extrakty nepomohou - vždy je prostor pro experimenty.

Tabulka: běžně používané studené silice, jejich vlastnosti

 • protizánětlivé;
 • dezinfekční prostředek;
 • baktericidní;
 • antivirový.
 • fytoncid;
 • antiseptické;
 • lék proti bolesti;
 • zvyšuje koncentraci;
 • obnovuje ze stresu.
 • baktericidní;
 • fungicidní;
 • posílení imunity;
 • protizánětlivé;
 • antivirový;
 • antifungální;
 • antiparazitární;
 • lék proti bolesti.
 • antiseptické;
 • dezinfekční prostředek;
 • diuretikum;
 • carminative;
 • vzrušující
 • projímadlo;
 • eliminuje pálení žáhy;
 • zlepšuje chuť k jídlu a sekreční funkci.
 • vykašlávání;
 • změkčovadlo;
 • antipyretika;
 • protizánětlivé;
 • diuretikum;
 • ohřívá a posiluje imunitu.
 • antikonvulziva;
 • sedativa;
 • diuretikum;
 • antiseptické;
 • baktericidní;
 • regenerace.
 • uklidňující;
 • tonikum;
 • léky proti bolesti;
 • antispasmodikum;
 • antibakteriální;
 • normalizace krevního oběhu;
 • posiluje krevní cévy mozku.

Fotogalerie: běžně používané esenciální oleje

Jak používat éterické oleje

Vzhledem k vysokému obsahu různých alkoholů a kyselin mohou éterické oleje spalovat sliznici, pokud nebylo dodrženo dávkování. V tomto ohledu se nedoporučuje používat rostlinné extrakty uvnitř - jen vdechovat výpary nebo aplikovat na kůži. To by však mělo být provedeno správně:

 • inhalace by měla být provedena tak, aby pára nešla do okolního prostoru (během procedury můžete zakrýt hlavu ručníkem); oči musí být zavřené, jinak je poškozena sliznice;
 • čisté estery mohou způsobit podráždění pokožky, proto musí být nejprve smíchány s podkladem (lněné semínko, kokosový ořech a další oleje): 5-7 kapek extraktu na 15 ml báze;
 • pomocí směsi esenciálních olejů, nezapomeňte, že vůně celé kompozice by měla zůstat lehká a měkká, a pokud je koláč, těžký, příliš sladký, kyselý - jen nepříjemný, objeví se silná bolest hlavy a očekávaný pozitivní výsledek nebude.

Esenciální oleje jsou důležité pro správné použití, aby nedošlo k poškození těla.

Aromatické lampy mohou být použity absolutně kdokoli, kdo nemá alergie přímo na tuto rostlinu, dokonce i malé děti (ale měli byste se poradit s pediatrem předem), a inhalace, koupele a aplikace výtažků na kůži jsou kontraindikovány:

 • alergiky;
 • děti do 5 let;
 • těhotné a kojící ženy;
 • osoby se slabými sliznicemi;
 • nemocný, náchylný k dramatickým emočním výkyvům;
 • lidé trpící migrénou.

Použití olejů pro nachlazení

Existuje několik nemocí, které byly spojeny do jedné společné skupiny - nachlazení. Liší se tím, že ovlivňují různé orgány dýchacího ústrojí, proto by měla být léčba prováděna pro každé specifické onemocnění.

Se zimou, chřipkou, pokud máte kašel

Chřipka je onemocnění způsobené hypotermií celého organismu nebo jeho části. Chřipka je infekční onemocnění charakterizované zánětem dýchacích cest a horečkou. Kašel je reakce těla na podráždění dýchacích cest. Teplá koupel, horký čaj a postel jsou vše, co člověk potřebuje, aby se rychle zotavil z těchto onemocnění.

Aromatická lázeň

Můžete se vykoupat pouze v případě, že osoba nemá horečku. Voda by měla být pohodlná - 37–38 ° C, ne více. Naplňte celou koupel, přidejte 5-15 kapek esenciálního oleje (nebo směsi), zamíchejte. Ester můžete emulgátorem předem rozložit (sůl, mléko, med) a pak jej rozpustit ve vodě. Je nutné provádět vodní procedury během 5-10 minut. Po tom, otočte se s ručníkem, dát na něco teplého a teplého v posteli. Je skvělé, když se můžete potit, protože všechno opustí tělo potem.

Nemůžete se vykoupat, pokud je horečka

Směsi léčivých koupelí:

 • čajový strom (2 kapky), tymián (2), citron (3), hřebíček (1) - snižuje bolest hlavy, posiluje imunitu a proniká kůží do těla, bojuje s virem;
 • eukalyptus (5 kapek), tea tree (3), smrk nebo borovice (3) - posiluje imunitu, bojuje s virem, obnovuje fyzickou sílu a zlepšuje emocionální stav;
 • levandule (5 kapek), heřmánek (5), eukalyptus (5) - bojuje s virem, zlepšuje náladu, dodává sílu a uvolňuje.

Horký čaj

Připravte si svůj oblíbený čaj (černý, bylinný nebo zelený). Smíchejte s lžičkou medu jakýkoliv esenciální olej, který má antivirové a imunoregativní vlastnosti (1 kapka na 250 ml čaje). Přidejte do šálku, promíchejte. Několik vteřin po přidání etheru do horké vody budete cítit extrakt. Zavřete oči a nakloňte se nad šálkem, jako byste inhalovali. Dýchejte tak alespoň 20 sekund. Jakmile pocítíte mírné pálení nebo poškrábání nosohltanu, odstraňte od poháru. Nepijte čaj studený - buď horký, pokud jste zvyklí, nebo teplý.

Jako základní přísady do čaje se doporučuje zvolit mátový, eukalyptový, borovicový, jalovcový nebo čajovníkový strom. Ale dávejte si pozor na dávkování - příliš mnoho extraktu může způsobit popáleniny.

Nejlepší je použít bylinný čaj k nachlazení.

Tření

Pravidelná masáž dobře rozptýlí krev skrze tělo, takže se doporučuje, aby se to dělalo pro nachlazení, pokud není teplota, samozřejmě. Esenciální oleje pomáhají zahřát tělo rychleji, po kterém je nutné se oblékat teple a sedět v posteli, dokud se nebudete potit.

Vzhledem k tomu, že estery jsou rozetřeny do kůže, musí být nejprve smíchány se základními mastnými oleji (lněné semínko, olivový olej, kokosový ořech atd.), Jinak spálí kůži. 10 ml báze potřebuje 3-5 kapek směsi. Vše důkladně promíchejte, můžete ho trochu zahřát, takže je zde pohodlná teplota a aplikujte na hrudník, záda, krk a prsty. Začněte pomalu, pomalu a intenzivněji, dokud se směs zcela neabsorbuje. Po tom, musíte okamžitě obléknout, mufle a pít šálek horkého čaje.

Masáž a broušení samy o sobě dobře rozptýlí krev, ale oleje pomáhají normalizovat krevní oběh a zvyšují účinek.

Pro broušení můžete použít následující směsi éterických olejů:

 • eukalyptus (5 kapek), borovice (5), tymián (5), rozmarýn (5), citron (5) - ohřívá pokožku, bojuje s viry, uvolňuje svaly, zmírňuje bolest, včetně bolestí hlavy, zvyšuje pocení;
 • tea tree (4), eukalyptus (3), levandule (3) - posiluje imunitu, bojuje s virem, uvolňuje a obnovuje sílu;
 • čajový strom (2), eukalyptus (2), máta (5) - uvolňuje, zmírňuje bolest, normalizuje krevní oběh, bojuje s virem.

Moje známá maminka už dávno odložila všechny Viferony a Arbidoly a zacházela s rodinou pouze s homeopatií. Výsledkem je, že naše ARVI se vždy natahovala 2-3 týdny a ARVI v rodině maximálně pět dní.

Září přišlo, nejtěžší měsíc pro mě, protože jsme v této době rozhodně nemocní. Ale olej právě přišel k této době. Jako vždy, všechno začalo podle klasik: snot, pak se objevil kašel. První nejstarší dcera onemocněla a pak můj manžel a já. Jak nechutné, když děti onemocní, ale ještě více nechutné, když onemocníte a vy musíte snášet všechny tyto bolesti na nohou, dvořit se svým drahým členům rodiny. Zkusme to. Rozmazal jsem celý olej pod nosem, propíchl mi nos a za čtyři dny mi prošel nos. Říkáš, že podvádím? Dokonce i manžel, který věří pouze v sílu aspirinu, mě požádal, abych si před prací a před spaním ušklíbl nos.

Milice

http://irecommend.ru/content/ya-nachinayu-verit-v-gomeopatiyu-istoriya-mnitelnoi-mamochki-i-vivivi

S chladem

Říká se: „Pokud není rýma léčena, projde týdnem, a pokud se léčí, za pouhých 7 dní.“ Naneštěstí neříká, jak nebezpečné je neošetřovat prostou nazální kongesci a jaké důsledky (například otitis media - zánět středního ucha) povedou k přesvědčení, že „projde.“

Pokud právě začínáte onemocnět

Je snadné odlišit počáteční rýmu od „plnohodnotného“: ještě není mnoho přetížení. Ale jakmile budete mít uzel, zejména pokud je zima ve dvoře, pro prevenci můžete jednou nebo dvakrát denně (ne častěji - spálit kůži) aplikovat všechny esenciální oleje na čelo, oblast čelistní dutiny a křídla nosu. Pro každé místo stačí pouze jedna kapka etheru, ale nedoporučuje se míchat s ničím, aby nedošlo k nepříjemné bolesti. Rýma se okamžitě nezahojí, ale přetížení buď nebude vůbec přítomno, nebo bude, ale ne tak silné jako obvykle.

Tradičně se čajový olej používá k aplikaci etheru na biologicky aktivní body, které osvěžují, zabíjejí bakterie a „propíchnou“ dobře nos. Můžete použít jiné výtažky, pokud jsou na sto procent.

Pokud nemáte nazální kongesci, mohou být esenciální oleje promíchány do biologicky aktivních bodů.

Inhalace

Vdechnutí se nejlépe provádí, když se již objevilo přetížení, protože éterické výpary ho dobře uvolňují, ale stejně tak se z tekutiny neuloží.

 1. Vezměte si nádobu a vlijte do ní vroucí vodu.
 2. Přidejte 5–7 kapek esenciálního oleje nebo směsi (následující recept funguje efektivně: 2 kapky čaje, máty a eukalyptu).
 3. Obal s ručníkem tak, aby výpary nechodily do okolního prostoru a nenakláněly se nad nádrží.

Nezapomeňte zavřít oči, aby nedošlo k popálení sliznice a nedýchejte ústy ze stejných důvodů.

Pro tento postup můžete použít speciální inhalátor, pokud je

I když se nemůžete nadechnout kvůli dusnému nosu, za pár vteřin uspějete. Proveďte inhalaci, dokud necítíte hořkost, pálení nebo jiné nepříjemné pocity v nosohltanu. Je třeba si uvědomit, že inhalace se uvolňuje z přetížení pouze po určitou dobu (od několika minut do 3 - 4 hodin), ale nevyléčí úplně, takže postup musí být opakován nejméně dvakrát denně.

Rýma V takovém případě jsou inhalace s eukalyptovým esenciálním olejem velmi užitečné a účinné (4–5 kapek na misku vroucí vody). V době nachlazení je to jediný způsob, jak si zachránit sebe a svého manžela. Doporučuji.

margotgrete

http://otzovik.com/review_975623.html

S anginou pectoris

Angina je zánět mandlí patra, ve kterých se vyskytují bolesti hlavy, slabost, bolavé svaly a klouby a teplota se může dokonce zvýšit na 38–40 ° C. V tomto případě je třeba si odpočinout. Budete také muset trochu počkat s úpravou vody, protože teplota po koupeli má tendenci stoupat.

Teplý čaj

Bolest v krku se vyznačuje neustálým pocitem cizího tělesa v krku, takže všechny potraviny (včetně kapaliny) by neměly způsobit podráždění. Je lepší používat měkké esenciální oleje, které nejsou hořké. Patří mezi ně máta, anýz, levandule. Stačí jen jedna kapka na 500 ml horkého čaje. Ether může být předem smíchán s medem. Nechte nápoj mírně vychladnout, přidejte med s estery, promíchejte a dvakrát denně zahřejte.

Koncentrace esenciálního oleje by měla být minimální, aby nezpůsobovala bolest v krku - stačí 1 kapka.

Během vaší nemoci byste měli pít co nejvíce teplé tekutiny, aby se potil.

Horký obklad

Komprese se doporučuje dělat s anginou pectoris vždy, bez ohledu na to, jaká je tělesná teplota. Smíchejte 200 ml teplé vody (35-38 stupňů) s esenciálním olejem z jedle nebo borovice, vezměte bavlněný hadřík (v žádném případě syntetický) a ponořte jej do vody. Opatrně mačkejte, položte pacienta na hrudník, nahoře položte větší film, aby se udržel v teple, na látce nad ním, a ještě vyšší - deka.

Při bolení v krku se doporučuje zejména pozorovat odpočinek na lůžku, zejména pokud se provádí obklad.

Pro horký obklad musíte použít oleje, které se zahřívají (nejen jedle a borovice). Chladicí estery (levandule, máta, eukalypt, čajovníky a další) nelze použít, jinak člověk onemocní ještě více.

Video: éterické oleje pro nachlazení

Aromaterapie a inhalace

Inhalace je univerzální metodou, jak se vypořádat s chladem, ať už se jedná o bronchitidu, akutní respirační virovou infekci, bronchiální astma nebo kašel. Existují dvě formy tohoto postupu: studené a horké.

Studená inhalace (aromaterapie)

Při studené inhalaci osoba vdechuje vzduchové páry o teplotě okolí. Často se tento postup nazývá také aromaterapie. Jeho výhodou je, že výtažky působí jemně a pokud to mohu říci nenápadně. Tento způsob léčby může být použit i při exacerbaci chronických onemocnění (například bronchiálního astmatu). Studená inhalace je bezpečná pro malé děti a těhotné ženy, ale nejprve je třeba se poradit se svým lékařem.

Pro inhalaci za studena můžete použít:

  Aromatická lampa - speciální zařízení, na jehož dně je otvor pro svíčkovou tabletu (malé kulaté), a nahoře - výklenek, kde musíte nalít trochu teplé vody a odkapávající oleje;

Vonné lampy vytvářejí pohodlí v domě a pomáhají se zbavit nachlazení.

Vonné přívěsky jsou velmi krásné, takže obraz nepokazíte

Horká inhalace

Teplá inhalace se vyznačuje tím, že pár esterů má vyšší teplotu než prostředí. Tento způsob léčby je velmi účinný, když se potřebujete rychle zbavit nazální kongesce, s oslabenou imunitou, stejně jako v případě, že chlad začal postupovat. Vysokoteplotní pára je velmi nebezpečná pro malé děti (mají stále slabé sliznice) a není známo, jak na ni bude reagovat těhotná nebo kojící žena, proto je v případě nadýchání horkého vzduchu nutná konzultace s lékařem.

Horká inhalace by měla být prováděna se zavřenýma očima, aby nedošlo k popálení sliznice

Pro horkou inhalaci je třeba připravit:

 • voda (s výhodou 90–100 ° C, ale především ne nižší než 38 ° C);
 • kapacita (s výhodou hluboká, takže se kapalina odpařuje pomaleji);
 • éterické oleje;
 • froté ručník.

Přidejte několik kapek do vody, přikryjte ručníkem, zavřete oči a ohněte se nad nádobou. Snažte se dýchat jen nos, protože jinak můžete vydělat kašel. Dýchejte tolik, kolik jen můžete, a jakmile budete cítit něco nepříjemného, ​​bolestivého, zastavte postup, i když uplynulo jen několik sekund. Lepší než opakování inhalace.

Užitečné tipy

Náš fyzický stav je přímo závislý na tom, v jaké atmosféře jsme. Je velmi důležité zajistit, aby neexistovaly žádné faktory přispívající k onemocnění. Několikrát denně si můžete dát aroma lampu doma - vzduch je nasycen výpary etherů, zbavený bakterií a člověk se rychleji zotavuje. Snažte se to nedělat těsně před spaním, takže ráno není hlava litina.

Parfémové lampy lze nastavit, i když jsou v domě malé děti, to je zvláště nutné, když je mnoho dětí.

Každý esenciální olej má určité vlastnosti, takže kombinace extraktů vám umožní získat více příznivých účinků na tělo. Nebojte se experimentovat. I ty estery, které se tradičně nepoužívají pro nachlazení, mohou mít užitečné vlastnosti a rychleji se zotavíte. Jen nezapomeňte na jedno důležité pravidlo: nemíchejte "studené" (osvěžující) extrakty s "horkým" (oteplování). Nejde o jejich účinky na lidskou pokožku, ale o vůni - buď povzbuzuje, osvěžuje, dodává sílu, uvolňuje a zklidňuje. Pokud je vůně výsledné kompozice příliš drsná, hořká nebo prostě nepříjemná, budete s největší pravděpodobností dostávat spíše bolest hlavy než pozitivní výsledek. Oleje by měly být vybrány tak, aby jejich celková vůně byla jemná a jemná. Například eukalyptové, mátové a čajovníky se harmonicky spojují.

Esenciální oleje lze rozdělit na osvěžující a oteplování, v závislosti na jejich účinku na nervový systém.

Používejte éterické oleje jako preventivní opatření proti nachlazení, nečekejte, až vy nebo vaši rodinní příslušníci onemocníte. I když máte dobrou imunitu, taková pomoc mu neublíží a nálada bude vždy v nejlepším případě, protože často záleží na vůních, které nás obklopují.

Esenciální oleje přispívají k rychlému zotavení z nachlazení, ale v žádném případě nemohou používat pouze metody tradiční medicíny. Jsou účinné a účinné pouze jako doplněk k léčbě drogami. Nehrajte si se svým zdravím, i když nedůvěřujete farmaceutickým společnostem. Vždy si můžete vybrat lék, který vám bude vyhovovat, a ethery zvýší jeho účinek.

Esenciální oleje pro nachlazení a chřipku

Pokud máte nachlazení nebo chřipku, je lepší okamžitě konzultovat s odborníkem. Ale existují alternativní způsoby léčby. Například s použitím éterických olejů. Již dlouho je známo, že tyto látky nejen voní dobře, ale mají také užitečné vlastnosti.

Působení esenciálních olejů pro nachlazení a chřipku

S pomocí aromaterapie můžete bojovat nejen s bakteriálními, ale také virovými chorobami. Všechny esenciální oleje zvyšují imunitu. Kromě toho, aromaterapie je vynikající prevenci chřipky a nachlazení. Každý ether má jedinečné vlastnosti:

 • čajovník, tymián, hřebíček, šalvěj, rozmarýn a skořice - antiseptikum;
 • pelargónie, máta, fenykl, meduňka a ylang-ylang - antivirotik;
 • heřmánek, tea tree, tymián, eukalyptus, borovice, cedr, smrk, myrta, zázvor, jalovec, verbena, pelargónie a yzop - antibakteriální;
 • čajovník, šalvěj, hřebíček, jalovec, borovice, heřmánek, myrta, tymián, oregano, kadidlo a grapefruit - protizánětlivé;
 • čajovník, šalvěj, eukalyptus, ylang-ylang, cedr, jalovec, růže, heřmánek, borovice, levandule, yzop, grapefruit a kadidlo - imunostimulační;
 • levandule, anýz, růže, pelargónie, santalové dřevo, fenykl a kadidlo - opevňující;
 • Levandule, čajovníku, eukalyptu, heřmánku, máty, meduňky, citronu a bergamotu - febrifugální a diaforické.

Existuje mnoho esenciálních olejů, které pomáhají při nachlazení a chřipce.

Esenciální oleje pro nachlazení a chřipku jsou velmi rychlé. Účinné látky v aromatických látkách pronikají hluboko do buněk a ničí zdroj onemocnění. Po prvním zákroku je to pro člověka jednodušší: inhalace, aroma koupel nebo tření.

Esenciální oleje proti nachlazení a chřipce

Při výběru éterických olejů pro léčbu nachlazení a chřipky musíte být opatrní. Některé látky jsou vhodnější pro nachlazení, jiné pro kašel.

Video: Aromaterapie proti bakteriím

S chladem

Estery mohou zničit viry a bakterie v dýchacích orgánech, díky čemuž se zánět rychle zmenšuje a vzduch se pohybuje volně po nosních cestách. Nejúčinnější oleje pro chlad jsou:

  Eukalyptus Olej této rostliny účinně snižuje zánět, rychle obnovuje tkáň a snižuje tělesnou teplotu. Eukalyptový ester může navíc snižovat bolesti hlavy.

Eukalyptový olej rychle snižuje tělesnou teplotu

Tea tree olej může výrazně usnadnit průběh nachlazení

Jedlový olej pomáhá posilovat imunitní systém

Video: éterické oleje z běžného nachlazení

Při kašli

Nejúčinnější vůně proti kašli jsou považovány za eukalypty, čajovníky a levandulové oleje. Všechny z nich mají výrazný vykašlávací účinek, který usnadňuje a urychluje nemoc.

Levandulový olej bude rychle kašlat

Užívání éterických olejů pro nachlazení a chřipku

Existuje mnoho způsobů, jak používat estery k boji proti nachlazení a chřipce. Hlavní jsou:

 • inhalace;
 • tření;
 • aromatické koupele.

Inhalace

Inhalace se používají k nachlazení a chřipce. Tento postup je však zvláště účinný pro bolest v krku.

 1. Vezměte vodu (1 l), vařte.
 2. Do nádoby přidejte tři kapky levandulového etheru, stejný olej bergamotu a eukalyptu.
 3. Ponořte hlavu nad vodu a vdechněte hluboko páru po dobu 10 minut. Doporučuje se zakrýt ručníkem, aby se účinné látky neodpařovaly, ale dostaly se přímo do dýchacích cest.

Inhalace může být provedena několikrát denně až do úplného uzdravení. V této směsi olejů mohou být jiné, ale navrhované je nejúčinnější.

Inhalace je jedním z nejjednodušších a nejspolehlivějších způsobů, jak se vypořádat s chladem.

Tření

Pro masáž budete potřebovat 15 ml základního oleje: kokosu, mandlí nebo oliv.

 1. Lehce se zahřeje ve vodní lázni.
 2. K základnímu oleji se přidá pět kapek etheru. Můžete také použít směsi.
 3. Výslednou látku pomalu otřete do hrudníku, zad a krku. Na konci procedury si rmutte paty.
 4. Pak se zabalte teplou přikrývkou a odpočiňte si půl hodiny.

Tyto léčby jsou stejně účinné pro nachlazení a chřipku. Tření lze provádět jednou denně až do úplného uzdravení, nejlépe před spaním.

Tření (nebo masáž) je nejen příjemným, ale i užitečným postupem.

Aromatické koupele

Aromatické koupele jsou velmi účinné při nachlazení. Před zákrokem musíte kombinovat esenciální oleje s mlékem nebo těžkým krémem (50-100 ml). To má zajistit, aby se účinné látky během lázně neodpařovaly. Teplota vody by neměla překročit 38 ° C, protože jinak nebudou vlastnosti olejů plně popsány. Doba procedury je 15 minut. Je nutné, aby se koupala jednou denně až do úplného uzdravení. Vaše tělesná teplota by měla být normální. Při zvýšených vodních výkonech jsou kontraindikovány.

Aromavanna je neuvěřitelně příjemný postup, který vám pomůže zbavit se zimy.

Olejové směsi

K boji s chřipkou a chladem existují různé směsi olejů. Všechny mohou být použity pro inhalace, aromatické koupele a tření. Složení nejúčinnějších směsí je následující: t

 • tři kapky eukalyptového oleje a čajovníku;
 • 2 ml rozmarýnu a esteru tymiánu;
 • dvě kapky levandule a eukalyptového oleje;
 • 3 ml eukalyptu a tymiánového etheru;
 • 2 kapky borového oleje, 1 ml levandulového esteru;
 • 2 kapky oleje tea tree, levandule a eukalyptu;
 • kapka po esteru tymiánu, máty, eukalyptu a hřebíčku;
 • tea tree, tymián, citron a hřebíček v poměru 2: 2: 3: 1;
 • Estery levandule, heřmánku a eukalyptu v poměru 5: 5: 8;
 • estery čajovníku, eukalyptu a levandule v poměru 4: 3: 3;
 • 5 kapek oleje z eukalyptu, borovice, tymiánu, rozmarýnu a citronu.

Preventivní opatření

S pomocí éterických olejů, můžete nejen léčit nachlazení, ale také jim zabránit. K tomu pravidelně rozsvítit aroma lampu v místnosti. Můžete použít svůj oblíbený ether ve své čisté formě nebo použít směsi. Aroma lampa jednou za dva dny - nejlepší prevence nachlazení a chřipky. Nezapomeňte předběžně rozpouštět olej ve vodě, v opačném případě spalujte v přístroji.

Aroma lampa nejen vytváří příjemnou vůni v místnosti, ale je také vynikající prevencí proti nachlazení a chřipce

Vdechování a tření jsou vážná opatření, která budou užitečná při prvním projevu nemoci. Ale aromabaty lze provádět několikrát týdně, aby se zabránilo výskytu chřipky a nachlazení.

Esenciální oleje pro nachlazení u dětí

Těla dětí jsou zvláště citlivá na chemikálie. Proto se nedoporučuje léčit děti tradičním způsobem: pilulkami, masti atd. Je lepší používat přírodní estery. Děti do 1 roku doporučené oleje:

Aromabath a masáž - perfektní. Pro broušení vezměte lžíci základního oleje (mandle, kokos nebo olivy) a kapku vybraného etheru. Pro koupel se rozpustí v lžíci mléka. Voda by neměla být příliš horká, stačí 37 ° C. Můžete také aromatize místnost. K tomu se rozpustí jedna kapka etheru v litru vody. Pomocí rozprašovací láhve nastříkejte vonnou látku po celé místnosti.

Když je dítě nemocné, zkuste ho nejprve vyléčit přírodními esenciálními oleji.

Doporučené oleje jsou děti od 1 do 5 let:

 • levandule;
 • myrtle;
 • sedmikrásky;
 • čajový strom;
 • oranžová;
 • eukalyptus;
 • Mandarinka;
 • Tymián

Tentokrát můžete použít až tři kapky etheru na lžíci báze.

U starších dětí (od šesti do dvanácti let) se doporučuje aplikovat stejné oleje jako u mladších. Ale v tomto případě pro masáž a koupel bude potřebovat pět kapek etheru.

Děti mohou být také inhalovány. Jedním z nejúčinnějších olejových směsí je:

 • jedna kapka heřmánku a tymiánu;
 • dvě kapky čaje strom a mandarinky.

Kontraindikace

Kontraindikace pro použití éterických olejů je individuální intolerance.

Recenze

Druhý den jsem se rozhodl chytit chlad. Koupil jsem si v lékárně olej z tea tree. Zapnutý na aroma lampě a byl ošetřen po dobu dvou dnů, několik hodin. Druhý den, všechno bylo téměř pryč, hrdlo začalo bolet mnohem méně, začátek zimy byl pryč.

Waytogood

https://irecommend.ru/content/moe-spasenie-ot-nachinayushcheisya-prostudy-boli-v-gorle-nasmorka-mirrolla-nature-chainoe-de

Levandulový esenciální olej je nejsilnějším antimikrobiálním činidlem, je nejvýznamnější v období, kdy je venku zima a můžete snadno zachytit nějakou virovou infekci. To je velmi důležité, když jsou doma malé děti. Dokonale dezinfikuje vzduch v místnosti. Během období epidemií můžete nosit s sebou ve speciální nádobě kolem krku. Pomáhá hodně mé rodině, všichni jsme byli méně nemocní.

Verta

https://irecommend.ru/content/samoe-silnoe-protivomikrobnoe-sredstvo

Za prvé, mátový olej se používá pro nachlazení, když bolest a bolest v krku nebo těžké rýma začíná. Nejlepší způsob, jak léčit takové problémy, je provést inhalaci, vše, co musíte udělat, je upustit 2 kapky do hluboké desky s horkou převařenou vodou a zavřít ručníkem přes hlavu, dýchat asi 6 minut nad přidělené páry. Tato metoda okamžitě přináší úlevu a zmírňuje zánět a bolest. Pro upevnění účinku dělám takové inhalace po celý den v intervalech několika hodin a můj stav se výrazně zlepšuje.

Vesandra

http://otzovik.com/review_360325.html

Esenciální oleje jsou nepostradatelnými pomocníky při nachlazení a chřipce. To platí zejména pro lidi, kteří netolerují chemické léky. Pokud správně používáte přírodní ethery, nemoc rychle zmizí. Hlavní věc - dodržovat dávkování a nepoužívejte oleje zbytečně.