Když je nutná adonomie, její typy a vlastnosti

Když jsou dítěti diagnostikovány adenoidy a lékař doporučuje odstranění (adenotomii), rodiče se často ztrácejí, pochybnosti, že je to nezbytné, nevědí, jaký druh operace je, jak se na to připravit a jaký typ zvolit. Podívejme se na tyto otázky.

Proč odstranit adenoidy u dětí?

Adenoidy jsou hypertrofované angíny hltanu. Nejedná se o absces, ale o sbírku tkání, ne o nádor, ale o variantu vývoje orgánu. U některých dětí rostou adenoidy do velkých velikostí, u jiných dětí zůstávají hltanové mandle malé až do atrofie. Neexistují žádné zákonitosti v růstu adenoidů, i když byly v dětství s rodiči, není vůbec nutné, aby je dítě mělo.

Je třeba mít na paměti, že přítomnost adenoidů nemusí nutně vést k jejich odstranění nebo léčbě. Dokonce i vyšší stupeň hypertrofie může být variantou fyziologické normy, pokud takový stav neobtěžuje dítě. Na druhé straně, adenoidy malé velikosti, ale umístěné určitým způsobem, mohou způsobit různá onemocnění.

Pokud dítě nedýchá nosem, často trpí otitidou, na jednom nebo obou uších neslyší - adenoidy musí být ošetřeny. Pokud konzervativní léčba lidovými léky nebo léky nepomůže, měla by být provedena adenotomie.

Jak se připravit na adenotomii?

Před adenotomií je nutné podstoupit ambulantní vyšetření. Seznam studií se může lišit v závislosti na klinice a typu zvolené anestezie. Dítě v době operace musí být zcela zdravé, a to i kvůli mírnému nachlazení nebo kašli, odstranění adenoidů bude odloženo až do úplného uzdravení. Kromě somatického zdraví by u malého pacienta mělo být provedeno očkování podle věku. Povolení hospitalizace dětí bez očkování je povoleno, pokud je z jakéhokoli důvodu lékařský odklon od očkování.

Jaké zkoušky musí být provedeny před operací?

 • Kompletní krevní obraz (leukocytární vzorec, krevní destičky, ESR).
 • Analýza moči (standardní - fyzikální vlastnosti a sedimentační mikroskopie).
 • Test srážení krve prstem a / nebo koagulogram.
 • Biochemická analýza krve (celkový protein, močovina, kreatinin, elektrolyty, AlAT, AsAT).
 • Rentgenový snímek nebo vypočítaný tomogram parazitálních dutin.

Pokud se plánuje odstranění adenoidů v celkové anestezii, mohou být požadována další vyšetření: biochemie, krevní skupina a Rh faktor.

Adenotomie se obvykle provádí den po hospitalizaci. Nemůžete jíst nic před ním, ráno můžete pít nějakou tekutinu. Před operací v celkové anestezii musí být dodržena zvláště přísná dieta.

Odrůdy

Pro odstranění adenoidů u dětí se v současné době používají dva typy intervencí:

 • Klasická adenotomie.
 • Endoskopická adenotomie.

Klasická adenotomie

Klasická adenotomie se provádí pomocí Beckmanova adenotomu. Beckmannův adenotome je specifický zakřivený nůž, někdy je vybaven krabicí (box-adenote), do které spadá resekovaná tkáň. Operace se provádí v poloze pacienta, který sedí ve speciální židli nebo leží na operačním stole. Adenotom je spouštěn ústy dítěte přes měkké patro, směřující nahoru k oblouku nosohltanu. Jediným jasným pohybem jsou řezané adenoidy a resekovaná tkáň je odstraněna ústy.

Klasická adenotomie se provádí v lokální a celkové anestezii. Oba typy anestezie mají své klady a zápory.

Pro lokální anestézii se používá Novocain, lidokain, ultrakain ve formě spreje nebo kapek. 20-30 minut před operací jsou dětem podávány premedikace - injikují se sedativy tak, aby dítě mělo dobrou operaci a nebojí se. Lokální anestetika se používají bezprostředně před odstraněním adenoidů. Recenze odstranění hypertrofovaných faryngeálních tonzil v lokální anestézii naznačují, že děti dobře snášejí operaci. Po operaci nedochází v lokální anestezii k žádnému „post-anestetickému období“.

Stres pro tělo dítěte z celkové anestezie je více než bolest během samotného zákroku, protože adenotomie se provádí během několika minut.

Výhody lokální anestézie:

 • Neexistuje žádný "výstup" z anestezie.
 • Neexistuje žádný toxický účinek léků.
 • Rychlý zásah.
 • Neexistuje žádné nebezpečí aspirace.

Nevýhody lokální anestézie:

 • Vliv "přítomnosti" na vlastní operace.
 • Strach z operačního sálu a cizinců.
 • Mírná bolest přetrvává.

Klasická adenotomie se v některých případech provádí v celkové anestezii. Jaký druh anestézie je vhodnější pro konkrétní dítě, určuje lékař, s ohledem na přání rodičů.

Pro malé děti (3-4 roky) je celková anestezie opravdu lepší. Dítě se může obávat neznámých prostor, cizinců a nebude se řídit pokyny personálu. Děti v základním a středním školním věku jsou častěji provozovány v lokální anestezii. Rovněž se používá celková anestezie, pokud je nutné provést adenotonsillotomy - odstranit adenoidy a řez mandlí.

Ve většině případů se používá intravenózní anestézie, která je ideální pro krátkodobé intervence při použití léků, jako je propofol, thiopental sodný, ketamin. V případě potřeby je anestézie „expandována“, k nitrožilní anestezii je přidána inhalační anestézie (maska ​​nebo endotracheální).

Výhody celkové anestezie:

 • Kompletní anestezie.
 • Neexistuje strach z zásahu.

Nevýhody celkové anestezie:

 • Nebezpečí vdechnutí obsahu žaludku (proto jsou všechny zásahy prováděny na prázdný žaludek).
 • Často dlouhá a bolestivá cesta z anestezie (zejména u malých dětí). V pooperačním období může být zvracení, slabost, závratě.
 • Toxický účinek anestetik - po inhalační anestezii trpí mnoho dětí nočními můrami, poruchami spánku.

Endoskopická adenotomie

V současné době se stále více používá endoskopická adenotomie. Vzhledem ke své větší přesnosti a méně invazivnosti dostává tento typ intervence pouze pozitivní zpětnou vazbu od rodičů dětí.

Některé děti potřebují znovu odstranit adenoidní vegetace, protože hltanová mandle má schopnost růst po adenotomii. Pro readenotomii je nezbytná endoskopická operace. Bohužel ne všechny instituce poskytující ústavní péči o děti mají endoskopické vybavení.

Endoskopická adenotomie je velmi účinná v případech, kdy adenoidy nerostou do lumenu dýchacího traktu, ale šíří se po stěně sliznice. S touto strukturou neinterferují s dýcháním, ale porušují ventilaci sluchové trubice. Trvalá dysfunkce sluchové trubice vede k otitis a získané vodivé ztrátě sluchu.

Jak se provádí odstranění endoskopického adenoidu?

Endoskopická adenotomie v 99% případů se provádí v celkové anestezii. Vzhledem k tomu, že se jedná o méně invazivní a přesnější zásah, doba operace se počítá v desítkách minut (a ne několik minut, jako v konvenční adenotomii). Odstranění adenoidů endoskopickou metodou v lokální anestezii je možné u starších dětí, které mohou sedět 10–20 minut klidně a bez pohybu.

Po anemizaci nosní sliznice a zavedení anestetika se do nosní dutiny vloží endoskop pod dolním nosním průchodem. Za prvé, lékař zkoumá adenoidy a pak je odřízne. Pro resekci hypertrofované faryngeální tonzily mohou být použity různé endoskopické nástroje: resekční kleště, elektrokauterizace, resekční smyčka. Volba nástroje závisí na vybavení endoskopického aparátu a na konstrukčních rysech hltanu. Možná endoskopické odstranění adenoidů ústy.

Variace endoskopické adenotomie je adenotomie holicího strojku. Pro tento typ endoskopického zásahu se holicí strojek používá jako řezný nástroj. Holicí strojek je mikrořez, podobný vrtáku umístěnému uvnitř duté trubky. Na straně trubky je otvor, skrz který rotující fréza zachycuje a odřezává tkaninu. Holicí strojek je připojen k odsávači (sání), takže žádná odstraněná tkáň nevstoupí do lumenu dýchacích cest, nebezpečí aspirace se snižuje.

Po zásahu

Pooperační období po adenotomii jakéhokoliv druhu probíhá téměř stejně. Podle rodičů a samotných malých pacientů závisí závažnost pooperačního období na typu anestezie a nikoli na způsobu odstranění. Někdy děti po dlouhou dobu vycházejí z anestézie, křičí a pláčou. V pooperačním období může být zvracení (často při požití krve), nevolnost, závratě. Pokud bylo dítě operováno v celkové anestezii, je po zákroku převezeno k pozorování na intenzivní péči, pokud je v lokální anestézii okamžitě převezeno na oddělení. 2-3 dny po operaci jsou mladí pacienti propuštěni z domova.

Pro příznivý průběh pooperačního období je nutné dodržovat správnou dietu. Navzdory tomu, že adenoidy byly „v nose“ a ne v ústní dutině, hraje výživa velkou roli pro rychlé uzdravení. V prvních pooperačních dnech můžete dát dítěti pouze měkké, rýžové jídlo: bramborovou kaší, baby cereálie. Po 5-7 dnech si můžete menu prohlédnout s „měkkými“ jídly: těstovinami, pravidelnou kaši, suflé, míchanými vejci a podobně. Během celého pooperačního období není možné podat:

 • Horké a studené potraviny, i když někteří lékaři doporučují dát zmrzlinu pro chladící a anestetický účinek.
 • Sycené nápoje, koncentrované ovocné nápoje a šťávy.
 • Pevné potraviny: sušenky, hranolky, sušenky.
 • Slané a kořeněné pokrmy.

Všechny tyto produkty, s výjimkou sušenek a sušenek, způsobují spousta krve do ústní sliznice a nosohltanu, což může způsobit pozdní pooperační krvácení. Cookies, chipsy a crackery poškozují sliznici orofaryngeální tkáně.

Kromě stravy musí dítě v pooperačním období pozorovat mírný fyzický režim. Je zakázáno navštívit bazén, vanu, saunu; Nemůžete sedět dlouho ve vaně nebo pod teplou sprchou. Fyzická aktivita by měla být mírná - není nutné nutit dítě, aby sedělo nebo leželo celý den, ať se pohybuje v souladu se svým zdravím.

Pro řádnou regeneraci tkáně po adenotomii obvykle není nutná žádná léčba. Není třeba propláchnout nos nebo se nějak pokusit dostat do nosohltanu. Povrch rány je zakryt fibrinovým blokem, pod ním vznikají nové tkáně, květ je postupně odmítán, nepostřehnutelně pro samotné dítě. Pro silnou bolest, můžete dát dítě paracetamol nebo ibuprofen (tam jsou ještě dobré recenze o drogách Panadol a Ibuklin).

Pokud má náhle malý pacient horečku nebo nepříjemný zápach z úst nebo nosu, je nutné se poradit s lékařem.

Před konzultací s lékařem můžete nosní dutinu jemně opláchnout (Aquamaris, Salin, Rinolux, Delufen). Je nežádoucí umýt si nos stříkačkou, stříkačkou nebo jinými "násilnými" metodami. Silný proud tekutiny může poškodit fibrinovou vrstvu a způsobit krvácení.

Adenotomie je nezbytným zákrokem pro komplikovanou hypertrofii adenoidů. Komplikace hypertrofie adenoidů zahrnují: častou zánět středního ucha, poruchy sluchu a nosu, změny lebky obličeje a skus. Jaký typ adenotomie si vybrat a jaký typ anestezie použít - volba zůstává u rodičů a ošetřujícího lékaře. Recenze lékařů o endoskopické operaci naznačují výhody této metody s "plochými" adenoidy nebo readenotomií. Časné pooperační období je těžší u dětí podstupujících celkovou anestezii, pozdní pooperační období je stejné pro každý typ anestezie. Včasná adenotomie je přímou cestou k obnovení a účinné prevenci komplikací.

Endoskopická metoda pro odstranění adenoidů u dětí

Růst adenoidů v nosní dutině je nebezpečný stav, který může vyvolat negativní následky. Vzhledem k jejich výskytu mají děti potíže s dýcháním, častým rozvojem infekčních onemocnění a tvorbou hypoxie v mozku. Tyto komplikace jsou velmi nebezpečné pro zdraví dětí, takže adenoidy by měly být léčeny včas pomocí lékařského a chirurgického zákroku.

Endoskopická chirurgie k odstranění adenoidů - podstata metody?

Adenotomie je běžný chirurgický zákrok, který je stále více populární díky vysokému vývoji adenoidů v dětství.

Endoskopické odstranění adenoidů na povrchu sliznice se provádí pomocí speciálního endoskopu vybaveného integrovanou kamerou. Díky tomu je možné minimalizovat poranění tkáně a účinně provádět operaci.

Jako anestezie se používá lokální nebo celková anestézie v závislosti na věku pacienta. Vzhledem k tomu, že každý chirurgický zákrok nese rizika, před endoskopickou adenotomií je nutné podstoupit úplné lékařské vyšetření. Zahrnuje vyšetření nosní dutiny otolaryngologem, využití instrumentální diagnostiky a další klinické testy na krev, moč a snášenlivost léků. Teprve po těchto procedurách je dítěti dovoleno endenoskopicky odstranit adenoidy.

Takový léčebný postup je povolen pro děti od 3 let, protože od tohoto věku se podle statistik zvyšuje riziko výskytu této patologie.

Vše o onemocnění adenoidů u dětí se můžete dozvědět z našeho článku.

Indikace a kontraindikace pro odstranění

Tento typ chirurgického zákroku je zpravidla prováděn pouze ve věku 3 let, avšak s rozsáhlým růstem nosní sliznice může být u menších dětí povolena také endoskopická adenotomie.

Je třeba mít na paměti, že časná operace je často charakterizována negativními důsledky, které jsou zaznamenány v konstantních relapsech a vývoji komplikací. Pokud tedy existuje příležitost odložit adenotomii na nějakou dobu, stojí za to.

Aby bylo možné operaci zaměřit ve prospěch dítěte, je nutné před provedením operace vzít v úvahu indikace a kontraindikace.

Chirurgie může být předepsána v následujících případech:

 1. Porušení nosního dýchání.
 2. Přítomnost adenoidů 2-3 stupně.
 3. Častá virová onemocnění, která nejsou téměř přístupná konzervativní léčbě.
 4. Komplikované formy otitis, vedoucí k poškození sluchu u dítěte.
 5. Vzácné svědění v nosní dutině nosu.
 6. Vývoj krátkodobé zástavy dýchání během nočního odpočinku.

Kontraindikace endoskopické adenotomie jsou následující:

 1. Dětský věk do 3 let.
 2. Výskyt akutních respiračních virových onemocnění v době operace.
 3. Zhoubné novotvary.
 4. Závažná porucha krvácení.
 5. Anomálie při tvorbě kostry obličeje spojené s vrozenými abnormalitami.
 6. Nedávné očkování (méně než měsíc).
na obsah ↑

Příprava na operaci

Před provedením adenotomie čelí rodiče a dítě otázce výběru kliniky a lékaře. Tato otázka by zpravidla neměla být obtížná, protože mnoho pokojů ENT pracuje s odstraněním anenoidů, hlavní věcí je najít zkušeného a kvalifikovaného odborníka.

Po malém pacientovi jsou klinické testy a některé instrumentální vyšetření předepsány bez selhání.

Hlavní postupy, které musí projít, jsou:

 1. Obecná analýza krve a moči.
 2. Biochemické studium krve.
 3. Definice Rh faktoru, srážení krve, HIV a dalších autoimunitních onemocnění.
 4. Vytvořte EKG.
 5. Dítě podstoupí společné vyšetření pediatrem a otolaryngologem.

Po všech lékařských vyšetřeních na základě výsledku lékař předepíše den operace. V předvečer je nutné brát jídlo po dobu 12 hodin, poté, co je zakázáno jíst a jíst, aby nedošlo k provokování zvracení během použití anestézie.

Průběh odstranění adenoidů endoskopem

Endoskopickou adenotomii lze provést v celkové nebo lokální anestézii. První metoda je nejčastější, protože dává lékaři lepší přehled o operativním poli a nepoškodí dítě chirurgickými zákroky.

Samotná operace není dlouhá, celková doba trvání je asi 10-20 minut. Díky vestavěné kameře na endoskopu má lékař možnost zkontrolovat polohu a velikost adenoidů a bezpečně odstranit mandlí hltanu.

Průběh odstranění adenotomie vlevo. Vzdálený adenoid vpravo

Operace se provádí v následujícím pořadí:

 1. Zavedení anestezie.
 2. Do jednoho z nosních průchodů se vloží endoskop, zkoumá se sliznice a hltanová stěna.
 3. Po použití speciálních nástrojů lékař odřízne adenoidní tkáň.

Základní metodou odstranění adenoidů je metoda holicího strojku. Určuje se použitím holicího strojku. Během operace je adenoid odříznut, broušen a následně odsáván do speciálně připravené dutiny. Výsledkem je snížení rizika nádoru vstupujícího do dýchacího traktu a ve většině případů je úspěšná endoskopická adenotomie.

Pooperační období - co je možné a co není po operaci?

 • Po endoskopické adenotomii se může zvýšit teplota dítěte, což je snadno potlačeno slabými léky.
 • Vnímání nazální kongesce a bolestivosti vymizí 2-3 dny po operaci. V době operace by nemělo být dítě po 2 hodinách silně krmeno.
 • A po dalších 7–10 dnech musíte dodržovat speciální dietu, která zahrnuje nepřítomnost pikantních, horkých, slaných potravin. V této době se doporučuje pít více tekutin.
 • Je zakázáno koupat dítě po určitou dobu, zejména omezit kontakt s vířivkou a vanou, aby se zabránilo rozvoji virové infekce.

Zpravidla se do 7–10 dnů po adenotomii objeví na nosní sliznici pooperační edém, který interferuje s normálním dýcháním. Proto může lékař předepsat kapky s vazokonstriktorem a kapky se stříbro po dobu 10 dnů až měsíce, v závislosti na důkazech.

Během měsíce by mělo být vyloučeno:

 1. Navštěvujte školku nebo školu.
 2. Vysoká fyzická námaha.
 3. Opustit plavání.
 4. Snažte se vyhnout kontaktu s vysokými teplotami.

Naopak pro rychlé uzdravení doporučují vyváženou a obohacenou stravu, nejlépe jíst více ovoce a zeleniny. V prvním měsíci by mělo být více odpočinku a získat sílu.

Kolik je odstranění adenoidů endoskopickou metodou?

Cena za endoskopickou adenotomii je poměrně vysoká a může se poněkud lišit v závislosti na klinice a městě. Kromě samotného zásahu by rodiče měli platit za konzultaci s lékařem, klinické vyšetření, anestezii a příchod dítěte do nemocnice.

Výhody a nevýhody

Endoskopická adenotomie je nejběžnějším způsobem chirurgie, protože má mnoho pozitivních aspektů.

 • Hlavními výhodami této operace jsou minimální trauma sliznice, nepřítomnost jizev a jizev, úplné odstranění hltanové tonzily, v důsledku čehož se relapsy jeví velmi vzácně a minimální rozvoj krvácení.
 • Endoskopická adenotomie jako taková nemá minusy. Jediná věc, která se může týkat nevýhod, je vysoká cena operace.
na obsah ↑

Jak je operace odstranit adenoidy u dětí, to bolí?

Značný počet rodičů se musí zabývat růstem adenoidů u dítěte. Odstranění adenoidů u dětí vyvolává obavy, protože jakákoli operace v tomto věku je plná komplikací, ale v některých případech neexistuje žádná jiná cesta.

Jaké jsou adenoidy a jejich příčiny u dětí?

V ústní dutině a nosohltanu je 6 mandlí, z nichž každá plní ochrannou funkci, bránící infekčním agens vniknout do těla. Časté nachlazení může vést ke snížení této funkce a současnému růstu mandlí. Adenoidy jsou proliferace jedné amygdaly umístěné v nosohltanu.

Uznání této patologie bez použití speciálních zrcadel není možné, ale má specifické projevy, kvůli nimž je onemocnění obtížné si nevšimnout.

Příznaky onemocnění

K identifikaci růstu hltanové tonzily stačí věnovat pozornost zdraví dítěte.

Mezi hlavní příznaky patří:

 1. Změna hlasu. Dítě začíná nosní, hlas se stává nezdravým.
 2. Nosní kongesce. Kvůli nárůstu amygdaly je průtok vzduchu zpomalen, pro dítě je obtížné dýchat nosem.
 3. Rýma Jedna z komplikací vedoucích k rýmě a sinusitidě.
 4. Snížení sluchu. Expandující lymfatická tkáň může částečně blokovat sluchovou trubici, což způsobuje příznaky otitis.
 5. Poruchy spánku Dítě spí špatně a úzkostlivě, ráno se stává neobvykle rozmarnou a podrážděnou. Možné útoky udušení a chrápání způsobené zatažením kořene jazyka.
 6. Chronická hypoxie. Sám dítě nemusí tento příznak rozpoznat, ale bude existovat neustálý nedostatek kyslíku ze strany, což povede k problémům s chutí k jídlu a někdy i anémii.
 7. Změna tváře. Pokud patologický proces trvá dlouho, může dojít k narušení vývoje tkáně kostní tkáně, přičemž okluze se mění. Pokud je léčba zahájena včas, jsou tyto změny reverzibilní, ale v pokročilých případech zůstávají následky po celý život.
 8. Adenoiditida Pokud je tělo vystaveno infekci, jak tkáň roste, může se rozvinout adenoiditida. Zvýší se tělesná teplota, zvětší se lymfatické uzliny.

Metody odstraňování adenoidů

Potřeba chirurgického zákroku závisí na stupni zanedbávání nemoci a jednotlivých ukazatelích, které odborník může vyhodnotit. Pokud je problém zaznamenán včas, je možné předepsat konzervativní léčbu s použitím léků.

Léky

Pokud se adenoidy překrývají pouze s malou částí vomeru a dýchání dítěte je mírně obtížné, je to často poměrně konzervativní metoda léčby. Na doporučení lékaře se odebírají imunomodulátory, umývají a kloktají solným roztokem. Pokud tato opatření nestačí, jsou předepsána antibiotika (cefalosporiny, makrolidy).

Souběžně s užíváním léků se provádí opláchnutí mořskou vodou, roztokem sody nebo „Furacilinem“.

Operací

Pokud má nemoc druhý nebo třetí stupeň závažnosti, uchýlí se k chirurgickému zákroku. Varianty metod budou diskutovány níže, volba závisí na stupni onemocnění, vybrané klinice a individuální situaci.

Lidové metody

To nejlepší z tradičních způsobů, jak se s adenoidy zabývat v raných stadiích onemocnění, je mytí solným roztokem, který se snadno připravuje. 1 šálek teplé vařené vody se vezme 1 lžička. sůl nebo 0,5 lžičky. mořská sůl. Roztok se důkladně promíchá tak, aby krystaly soli nepoškozovaly sliznici hrdla. Pro mytí můžete použít aspirátor, pipetu nebo stříkačku.

Další osvědčenou metodou je vštípit do nosu čerstvě vymačkané aloe nebo kalanchoe šťávy. Pro snadnější použití mohou být bavlněné turundy namočeny do šťávy a injikovány po dobu 10-15 minut do nosních cest.

Když je indikována operace

Potřeba chirurgického zákroku závisí na stupni onemocnění, takže je důležité včas identifikovat patologii. Bezprostředně po objevení růstu adenoidů je nutné se poradit s lékařem, který může určit, zda mají být odstraněny, a v jakém věku lze aplikovat konkrétní metodu. Možná, že specialista doporučí laserový zákrok, v němž dítě nebude zraněno, a pravděpodobnost opětovného vývoje onemocnění bude nízká.

Pokud hovoříme o druhém stupni onemocnění (adenoidy se překrývají 2/3 otvírače), pak se rozhodnutí o potřebě chirurgického zákroku provádí v závislosti na stavu pacienta. Ve třetím stupni jsou adenoidy nutně odstraněny, protože vomery téměř zavírají a nedovolují dítěti normálně dýchat nosem. V tomto případě neustále dýchá ústy, které lze snadno pozorovat při sušení a popraskání rtů.

Je to důležité! Je-li u dítěte zjištěn růst adenoidů, je nutné se co nejdříve poradit s lékařem a zjistit, zda mají být odstraněny.

Pokud se rodiče zajímají o věk, ve kterém může být taková operace prováděna a zda je bolestivá, pak vám s tím pomůže odborník. Teď to dělají nejmenší děti, včetně moderního laserového vybavení.

Je důležité objasnit, jak jsou adenoidy odstraněny na vybrané klinice, protože klasická metoda zásahu je dnes považována za zastaralou. V případě rýmy jsou nosní průchody předmyty, aby bylo zajištěno, že postup je ukončen s minimálním nepohodlím pro dítě.

Příprava na operaci

Před operací se provede kompletní vyšetření, které zahrnuje vyšetření pediatrů, vyšetření krve a moči, koagulogram a EKG. V předvečer operace, měli byste odmítnout jíst od 18 hodin, nemůžete ani pít vodu ráno.

Existují 3 absolutní kontraindikace pro operaci:

 • abnormality hltanových cév;
 • rakovina;
 • poruchy krvácení.

Operace se neprovádí do jednoho měsíce po očkování a během období akutních infekčních onemocnění, bez ohledu na to, zda se nemoc vyskytla v létě nebo v zimě. Volba typu anestézie závisí na délce trvání operace.

Typ anestézie závisí nejen na individuálním obrazu onemocnění, ale také na věku pacienta. Operace v celkové anestezii se provádí u dětí do 7 let. Moderní vysoce kvalitní léky jsou netoxické a nezpůsobují komplikace ani v dětství.

Typem celkové anestezie je endotracheální anestézie, která zavádí endotracheální trubici, která poskytuje bezpečný a úplný přístup k adenoidům. Hlavní nevýhodou této metody je, že po anestezii se dítě déle zotavuje a cítí se trochu horší.

Operace v lokální anestezii se provádí u dětí starších 7 let. Anestetický roztok se nastříká do nosohltanu, intramuskulárně se vstřikuje sedativní lék a do adenoidní tkáně se vstřikuje roztok s nízkou koncentrací anestetika. Během operace je dítě při vědomí, proto je postup rychlejší.

Metody chirurgického odstranění adenoidů

Adenoidy lze odstranit celkem 5 způsoby:

 1. Klasická chirurgická metoda. Adenoidy se odstraňují skalpelem za použití lokální nebo celkové anestezie. Nyní se tento řez používá jen zřídka, protože je jedním z nejtraumatičtějších a nejbolestivějších.
 2. Metoda rádiových vln. V tomto případě se používá speciální zařízení, které působí na adenoidy rádiovými vlnami a vylučuje zanícené výrůstky s minimálním rizikem ztráty krve.
 3. Laserová terapie Tato metoda je jednou z nejmodernějších a nejúčinnějších, takže mnoho klinik ji preferuje. V tomto případě je skalpel nahrazen laserovým paprskem a operace probíhá co nejjemněji, aniž by došlo k poškození psychiky dítěte.
 4. Endoskopie. Odstranění adenoidů endoskopií nebo adenoidektomií s holicím strojkem je nejbezpečnější a nejspolehlivější. Taková operace se provádí za úplné anestezie s minimální ztrátou krve. Metoda je často kombinována s laserovou terapií a léčbou rádiovými vlnami. Tato kombinace umožňuje nejpřísnější ošetření provozované oblasti, což prakticky eliminuje pravděpodobnost recidivy.
 5. Metoda studené plazmy. Je považován za nejprogresivnější způsob boje proti adenoidům. Odstraňují se kauterizací studenou plazmou, postup je prakticky bezbolestný a trvá déle než 10 minut.

Klasický provoz

Tradiční metoda excize adenoidů je krátká operace, při které jsou adenoidy odstraněny speciálním skalpelem, který netrvá déle než 2-5 minut. Jeho hlavní nevýhodou je, že lékař nevidí ošetřenou oblast, takže může náhodně poškodit zdravé tkáně nebo zcela neodstraňovat zarostlé adenoidy, což povede k recidivě.

Adenotomie studené plazmy

Metoda odstraňování plazmy za studena v Rusku se používá již něco málo přes 15 let. Při správném provedení nezpůsobuje komplikace a ztrátu krve, umožňuje odstranit i adenoidy zarostlé do nosní oblasti. Při výběru tohoto způsobu zásahu byste měli pečlivě zvážit profesionalitu lékaře, protože neodborná opatření mohou způsobit poškození zdravé tkáně a komplikace.

Endoskopická adenomektomie

Endoskopické vybavení umožňuje vyhnout se lékařské chybě, která je s největší pravděpodobností v klasické excizi adenoidů. Endoskop je vložen do nosního průchodu a umožňuje ovládat operaci.

Odstranění adenoidů (adenotomická chirurgie): indikace, metody, vedení, pooperační období

Adenotomie je jedním z nejčastějších chirurgických zákroků v ORL praxi, který neztrácí svou relevanci ani při vzniku řady dalších metod léčby patologie. Operace eliminuje příznaky adenoiditidy, zabraňuje nebezpečným účinkům onemocnění a významně zlepšuje kvalitu života pacientů.

Často se adenotomie provádí v dětství, převažujícím věkem pacientů jsou batolata ve věku od 3 let a předškolní děti. To je v tomto věku příčinou nejběžnější adenoiditidy, protože dítě je aktivně v kontaktu s vnějším prostředím a ostatními lidmi, setkává se s novými infekcemi a rozvíjí imunitu vůči nim.

Faryngeální tonzil je součástí Valdeyerova-Pirogovova lymfoidního kruhu, který je navržen tak, aby zabránil infekci dostat se pod hltan. Ochranná funkce se může proměnit v závažnou patologii, kdy lymfatická tkáň začne růst nepoměrně více, než je požadováno pro lokální imunitu.

Zvětšená amygdala vytváří mechanickou překážku v hltanu, která se projevuje zhoršeným dýcháním, a také slouží jako ohnisko neustálé reprodukce všech druhů mikrobů. Počáteční stupně adenoiditidy jsou léčeny konzervativně, i když symptomy onemocnění již existují. Nedostatek účinku terapie a progrese patologie vede pacienty k chirurgovi.

Indikace pro odstranění adenoidů

Samotné zvýšení tonzily hltanu není příčinou chirurgického zákroku. Specialisté udělají vše pro to, aby pacientovi pomohli konzervativním způsobem, protože operace je zranění a určité riziko. Stává se však, že bez ní není možné udělat, pak ENT váží všechny klady a zápory, mluví s rodiči, pokud jde o malého pacienta, a stanoví datum zásahu.

Mnozí rodiče vědí, že lymfatický hltanový prsten je nejdůležitější bariérou infekce, takže se obávají, že po operaci dítě tuto ochranu ztratí a bude nemocnější častěji. Lékaři jim vysvětlují, že abnormálně přerostlá lymfoidní tkáň nejenže neplní svou přímou úlohu, ale také udržuje chronický zánět, brání tomu, aby se dítě správně rozrůstalo a vyvíjelo, vytváří riziko nebezpečných komplikací, a proto v těchto případech nemůže být ani váhání, ani zpoždění, a jediný způsob, jak ušetřit dítě od utrpení bude operace.

Indikace pro adenotomii jsou:

 • Adenoidy 3 stupně;
 • Časté recidivující respirační infekce, špatně přístupné konzervativní terapii a způsobující progresi adenoiditidy;
 • Recidivující otitis a ztráta sluchu u jednoho nebo obou uší;
 • Poruchy řeči a tělesného vývoje u dítěte;
 • Dušnost s noční spánkovou apnoe;
 • Změna kousnutí a tvorba specifického "adenoidního" obličeje.

Hlavním důvodem intervence je třetí stupeň adenoiditidy, zahrnující potíže s dýcháním nosem a neustále se zhoršující infekce horních cest dýchacích a ORL orgánů. U malého dítěte je narušen správný fyzický vývoj, obličej nabývá charakteristických rysů, které pak bude prakticky nemožné opravit později. Kromě fyzického utrpení pacient zažívá psycho-emoční úzkost, nedostatek spánku kvůli nemožnosti normálního dýchání, trpí duševním vývojem.

Hlavními příznaky těžké adenoiditidy jsou potíže s nosním dýcháním a časté infekce horních cest dýchacích. Dítě dýchá ústy, což způsobuje, že kůže rtů je suchá a popraskaná, a obličej je opuchlý a vytáhnutý. Stále otevřená ústa přitahují pozornost a v noci rodiče s úzkostí slyší, jak těžké je pro dítě dýchat. Možné jsou epizody nočního dýchání, kdy amygdala zcela pokryje dýchací cesty svým objemem.

Je důležité, aby se operace odstranění adenoidů prováděla před nevratnými změnami a vážnými komplikacemi zdánlivě malého problému omezeného na hltan. Opožděná léčba a navíc její nepřítomnost mohou způsobit invaliditu, proto je nepřijatelné ignorovat patologii.

Nejlepší věk pro adenotomii u dětí je 3-7 let. Nepřiměřené zpoždění operace vede k vážným následkům:

 1. Trvalá ztráta sluchu;
 2. Chronický otitis media;
 3. Změna kostry obličeje;
 4. Zubní problémy - nesprávný skus, kaz, porušení erupce trvalých zubů;
 5. Bronchiální astma;
 6. Glomerulopatii.

Adenotomie, i když mnohem méně často, se také provádí u dospělých pacientů. Důvodem může být:

 • Noční chrápání a dýchací potíže ve spánku;
 • Časté respirační infekce s diagnostikovanou adenoiditidou;
 • Recidivující sinusitida, otitis.

Rovněž jsou definovány kontraindikace k odstranění adenoidů. Mezi nimi jsou:

 1. Věk do dvou let;
 2. Akutní infekční patologie (chřipka, plané neštovice, střevní infekce atd.) Až do úplného vyléčení;
 3. Vrozené vady kostry obličeje a anomálie struktury krevních cév;
 4. Očkování bylo provedeno méně než před měsícem;
 5. Zhoubné nádory;
 6. Závažné poruchy krvácení.

Příprava na operaci

Když se vyřeší otázka potřeby chirurgie, pacient nebo jeho rodiče začnou hledat vhodnou nemocnici. Problémy s výběrem obvykle nevznikají, protože chirurgické odstranění mandlí se provádí ve všech ORL odděleních veřejných nemocnic. Zásah není velký problém, ale chirurg musí být dostatečně kvalifikovaný a zkušený, zejména při práci s malými dětmi.

Příprava na adenoidní chirurgii zahrnuje standardní laboratorní testy - obecné a biochemické pro krev, srážení, testování skupin a rhesus, vyšetření moči, krev pro HIV, syfilis a hepatitidu. Dospělému pacientovi je přiřazeno EKG, děti vyšetřuje pediatr, který společně s otolaryngologem rozhoduje o bezpečnosti operace.

Adenotomie může být prováděna ambulantně nebo hospitalizovaně, ale nejčastěji není nutná hospitalizace. V předvečer operace je pacientovi umožněno, aby se na večeři zdržel nejméně 12 hodin před zákrokem, po kterém jsou potraviny a nápoje zcela vyloučeny, protože anestézie může být obecná a dítě může zvracet na pozadí anestezie. U žen není chirurgický zákrok předepisován během menstruace kvůli riziku krvácení.

Anestézie

Metoda anestézie je jednou z nejdůležitějších a nejdůležitějších fází léčby, je určena věkem pacienta. Pokud mluvíme o dítěti do sedmi let, je indikována celková anestezie, starší děti a dospělí podstoupí adenotomii v lokální anestezii, i když v každém případě je lékař individuálně vhodný.

Operace v celkové anestezii pro malé dítě má významnou výhodu: absence operativního stresu, jako v případě, kdy dítě vidí všechno, co se děje na operačním sále, aniž by cítil bolest. Anesteziolog si vybere léky pro anestezii individuálně, ale většina moderních léků je bezpečná, netoxická a anestezie je podobná normálnímu spánku. V současné době se v pediatrii používají esmeron, dormicum, diprivan atd.

Mezi další výhody celkové anestezie patří nižší riziko krvácení, opatrnější opatření lékaře, který není narušen neklidným dítětem, možnost důkladného vyšetření zadní stěny hltanu před a po odstranění mandlí.

Obecná anestézie je preferována u dětí ve věku 3–4 let, u nichž může být účinek přítomnosti na operaci velký strach a úzkost. U starších pacientů, kteří ještě nedosáhli věku sedmi let, je snazší se s nimi dohodnout, vysvětlit a ujistit, že předškolní děti mohou být také ošetřeny lokální anestézií.

Pokud se plánuje lokální anestézie, pak se předběžně zavede sedativní lék a nosohltan se zavlažuje roztokem lidokainu, takže další injekce anestetika není bolestivá. K dosažení dobré úrovně úlevy od bolesti se používá lidokain nebo novokain, který se vstřikuje přímo do oblasti mandlí. Výhodou této anestezie je absence periody "odchodu" z anestézie a toxického působení léků.

V případě lokální anestezie je pacient při vědomí, vidí a slyší všechno, takže strach a starosti nejsou u dospělých neobvyklé. Aby se minimalizoval stres, lékař před adenotomií podrobně informuje pacienta o nadcházející operaci a pokusí se ho ujistit co nejvíce, zejména pokud je dítě dítě. Na straně rodičů nemá psychologická podpora a pozornost také malý význam, neboť pomáhají převádět operaci tak klidně, jak je to jen možné.

Kromě klasické adenotomie byly doposud vyvinuty další metody pro odstranění angíny hltanu pomocí fyzikálních faktorů - laser, kolace, koagulace rádiových vln. Použití endoskopických technik činí léčbu účinnější a bezpečnější.

Klasická adenoidová chirurgie

Klasická adenotomie se provádí pomocí speciálního nástroje - Beckmanova adenotomu. Pacient, obvykle, sedí, a adenotome je vložen do ústní dutiny k amygdala pro měkké patro, který je zvýšen guttural zrcadlem. Adenoidy musí zcela vstupovat do adenotomového prstence, po kterém jsou vyříznuty jedním rychlým pohybem chirurgovy ruky a vyjmuty ústy. Krvácení se zastaví samo o sobě nebo cévy koagulují. Při těžkém krvácení je oblast operace léčena hemostatickými činidly.

Operace se obvykle provádí v lokální anestezii a trvá několik minut. Děti, které dostávají sedativum a které jsou připraveny k zákroku rodiči a lékařem, to dobře snášejí, takže mnoho odborníků preferuje lokální anestézii.

Po vyjmutí mandlí je dítě s jedním z rodičů posláno na oddělení a je-li pooperační období příznivé, může mu být povoleno jít domů v ten samý den.

Dalšími nevýhodami jsou možná bolest při manipulaci, vyšší riziko nebezpečných komplikací - pronikání odstraněných tkání do dýchacích cest, infekční komplikace (pneumonie, meningitida), poranění dolní čelisti, patologie orgánů sluchu. Nemůžete ignorovat psychologickou traumu, která může být způsobena dítěti. Bylo zjištěno, že děti mohou zvýšit úroveň úzkosti, vyvinout neurózu, proto se většina lékařů shoduje na vhodnosti celkové anestezie.

Endoskopická adenotomie

Endoskopické odstranění adenoidů je jednou z nejmodernějších a nejslibnějších metod léčby patologie. Použití endoskopické technologie vám umožní důkladně prozkoumat hltanovou oblast, bezpečně a radikálně odstranit hltanovou tonzilu.

Operace se provádí v celkové anestezii. Endoskop je vložen skrz jeden z nosních průchodů, chirurg zkoumá hltanovou stěnu, po které se adenotom, kleště, mikrodebrider a laser používají k vyříznutí adenoidní tkáně. Někteří odborníci doplňují endoskopickou kontrolu vizuálním zobrazením hrtanového zrcadla ústní dutinou.

Endoskopie umožňuje maximálně odstranit přerostlou lymfatickou tkáň a v případě relapsu je jednoduše nezbytná. Endoskopické odstranění adenoidů se projevuje zejména tehdy, když se růst nevyskytuje v lumen hltanu, ale na jeho povrchu. Operace je delší než klasická adenotomie, ale také přesnější, protože chirurg jedná přesně. Vyříznutá tkáň je častěji odstraňována nosním průchodem prostým endoskopu, ale je také možná ústní dutinou.

Varianta endoskopického odstranění adenoidů je technika holicího strojku, kdy je tkáň vyříznuta speciálním zařízením - holicí strojek (mikrodebrider). Toto zařízení je mikrotrubičkou s otočnou hlavou, umístěnou v duté trubici. Řezací nůž odřízne hypertrofovanou tkáň, drtí je a amygdala je nasávána do speciální nádoby s odsávačkou, která eliminuje riziko, že se dostane do dýchacího traktu.

Výhodou holicího zařízení je nízká invazivita, to znamená, že zdravá faryngeální tkáň není poškozena, riziko krvácení je minimální, není zjizvování, zatímco endoskopická kontrola umožňuje úplné vyřazení amygdaly, což zabraňuje recidivě. Metoda je považována za jednu z nejmodernějších a nejúčinnějších.

Omezení odstranění amygdaly mikrodebriderem může být u malých dětí příliš úzké nosní průchody, kterými není možné zavést nástroje. Navíc ne každá nemocnice si může dovolit nezbytné drahé vybavení, takže soukromé kliniky často tuto metodu nabízejí.

Video: endoskopická adenotomie

Využití fyzikální energie při léčbě adenoiditidy

Nejběžnějšími metodami excize faryngeální tonzily fyzikální energií je použití laseru, rádiových vln a elektrokoagulace.

Laserové odstranění adenoidů zahrnuje vystavení tkáně tkáni, což způsobuje lokální nárůst teploty, odpařování vody z buněk (odpařování) a destrukci hypertrofických růstů. Metoda není doprovázena krvácením, to je její plus, ale existují značné nevýhody:

 • Neschopnost kontrolovat hloubku expozice, kvůli které existuje riziko poškození zdravé tkáně;
 • Operace je dlouhá;
 • Potřeba vhodného vybavení a vysoce kvalifikovaných pracovníků.

Zpracování rádiovými vlnami provádí přístroj Surgitron. Tonzila hltanu se odstraňuje tryskou, která generuje rádiové vlny a současně se cévy koagulují. Nespornou výhodou metody je nízká pravděpodobnost krvácení a nízká krevní ztráta během operace.

Některé kliniky používají také plazmové koagulátory a kobaltové systémy. Tyto metody mohou významně snížit bolest, která se vyskytuje v pooperačním období, a proto jsou téměř bezkrevní, proto jsou indikováni pro pacienty s poruchami srážlivosti krve.

Kobalt je efektem „studené“ plazmy, když jsou tkáně zničeny nebo koagulovány bez popálenin. Výhody - vysoká přesnost a účinnost, bezpečnost, krátká doba regenerace. Mezi nevýhody patří vysoké náklady na vybavení a zaškolení chirurgů, recidiva adenoiditidy, pravděpodobnost změn jizev v tkáni hltanu.

Jak vidíte, existuje mnoho způsobů, jak se zbavit hltanové tonzily, a výběr konkrétního není snadný úkol. Každý pacient potřebuje individuální přístup s ohledem na věk, anatomické rysy struktury hltanu a nosu, psycho-emocionální pozadí, komorbidity.

Pooperační období

Pooperační období je zpravidla mírné, komplikace lze považovat za raritu s vhodně zvolenou operační technikou. První den je možný nárůst teploty, který je blokován obvyklými antipyretiky - paracetamolem, ibufenem.

Některé děti si stěžují na bolest v krku a potíže s dýcháním nosem, což je způsobeno otoky sliznic a traumatem během operace. Tyto příznaky nevyžadují zvláštní léčbu (kromě nosních kapek) a vymizí během prvních několika dnů.

První 2 hodiny pacient nejí, a příštích 7-10 dnů dodržuje dietu, protože výživa hraje významnou roli v zotavení nosohltanových tkání. Několik dní po operaci doporučujeme měkké, pyré, bramborovou kaší, kaši. Dítěti může být poskytnuta speciální kojenecká výživa, která nezpůsobí poranění sliznice hltanu. Do konce prvního týdne se menu rozšíří, můžete přidat těstoviny, míchaná vejce, polévky z masa a ryb. Je důležité, aby potraviny nebyly pevné, příliš horké nebo studené, skládající se z velkých kusů.

V pooperačním období se důrazně doporučují sycené nápoje, koncentrovaná šťáva nebo kompot, sušenky, tvrdé sušenky, koření, slaná a kořeněná jídla, která zvyšují místní krevní oběh s rizikem krvácení a mohou poškodit sliznici hltanu.

Existují doporučení týkající se režimu, který by rodiče měli dodržovat při léčbě dětí:

 1. lázeň, sauna, horká lázeň jsou po celou dobu zotavení (do jednoho měsíce) vyloučeny;
 2. sportování - ne dříve než za měsíc, zatímco obvyklá aktivita zůstává na obvyklé úrovni;
 3. Je žádoucí chránit pacienta před kontaktem s potenciálními nositeli respirační infekce, dítě není po dobu 2 týdnů odvezeno na zahradu nebo do školy.

Léčba léky v pooperačním období není nutná, jsou zobrazeny pouze nosní kapky, zúžení krevních cév a lokální dezinfekční účinek (protargol, xylin), ale vždy pod dohledem lékaře.

Mnoho rodičů se potýká s tím, že po léčbě dítě stále dýchá ústy, ze zvyku, protože nic nenarušuje nosní dýchání. Tento problém bojuje speciální dechová cvičení.

Komplikace zahrnují krvácení, hnisavé procesy v hltanu, akutní zánět v uchu a recidivu adenoiditidy. Dostatečná anestézie, endoskopická kontrola a ochrana proti antibiotikům umožňují minimalizovat riziko komplikací s jakoukoli možností chirurgického zákroku.

Hodnocení pacientů nebo rodičů kojenců, kteří podstoupili chirurgickou léčbu adenoiditidy, je většinou pozitivní, protože již první den po operaci je pozorováno výrazné zlepšení dýchání nosu a zotavení dochází poměrně rychle.

Negativní dojmy mohou být spojeny nejen s operací samotnou, ale is metodou anestezie. Po celkové anestezii mohou být děti úzkostné, zvracení, závratě a jiné nepříjemné projevy „stažení“ z anestézie nejsou vyloučeny. Tyto příznaky však vymizí večer prvního pooperačního dne a potom se dítě zotaví tak rychle, jako po lokální anestézii.

Většina pacientů má bezplatnou léčbu ve veřejných nemocnicích, kde jsou specialisté i léčebná zařízení. Operace na komerčním základě jsou nabízeny mnoha soukromými klinikami, jejichž volba závisí pouze na solventnosti pacienta. Cena léčby závisí nejen na kvalifikaci chirurga, ale také na pohodlí pobytu na klinice.

Náklady na placenou adenotomii se velmi liší - v průměru od 15-30 do 150-200 tisíc rublů na jednotlivých klinikách. Rodiče a dospělí pacienti by měli zároveň vědět, že placená léčba není vždy nejlepší. Hlavním předpokladem úspěchu operace je zkušený chirurg, který si vybere nejlepší typ operace.

Správně zvolený způsob operace je klíčem k úspěšné léčbě a příznivému průběhu pooperačního období, proto je hlavním úkolem pacienta (nebo jeho rodičů) svěřit své zdraví kompetentnímu lékaři, který při volbě drahého způsobu provozu neudrží osobní finanční zájmy, ale preferuje cestu, kterou nejvíce bezpečné pro pacienta.

Představuje endoskopickou adenotomii

Patologické zvýšení mandlí hltanu (adenoidní vegetace) může vyvolat různé negativní poruchy. Endoskopická adenotomie je chirurgický postup, který se stále více používá v pediatrii pro ředění adenoidů.

Co je to endoskopické vyšetření adenoidů: podstata metody a výhody

Endoskopie adeniod může být diagnostická nebo terapeutická. Manipulace se provádí pomocí speciálních flexibilních endoskopů, což jsou trubky malého průměru s miniaturní kamerou na konci. Takové vybavení umožňuje lékaři kontrolovat adenoidy, jakož i posoudit stupeň adenoiditidy.

Kromě toho se při provádění endoskopie adenoidů obvykle provádí řada chirurgických zákroků, které umožňují odstranit patologické růsty adenoidů (elektrokoagulace, adenotomie holení).

Výhody postupu jsou následující:

 1. Malý věk pacientů není bariérou pro endoskopickou adenotomii.
 2. Kvalita obrazu s touto manipulací je vysoká, takže lékař může správně posoudit stupeň ředění adenoidů.
 3. Průzkum se provádí poměrně rychle a také nevyžaduje předběžnou dlouhou přípravu.
 4. Pokud se celková anestézie nepoužije, pak se pacient po proceduře zotaví za 10-15 minut a může jít domů.

Včasná endoskopie adenoidních vegetací umožňuje včas identifikovat patologii a vybrat odpovídající terapii.

Indikace a kontraindikace

Hlavní indikace endoskopické adenotomie jsou:

 • těžké obstrukce volného nosního dýchání;
 • zvětšený hltanový tonzil uzavře 2/3 nebo téměř celý vomer;
 • časté nachlazení, které je obtížné standardní terapii;
 • komplikované formy otitis, které ovlivňují sluchovou ostrost dětí;
 • těžké svědění;
 • krátké zastavení dýchání během spánku.

To je věřil, že to je nejlepší odstranit adenoids mezi věky 3 a 7 roků. Pokud je dlouho bez jakéhokoliv důvodu váhat s operací, může to vést ke komplikované hypertrofii adenoidu.

Endoskopie adenoidních vegetací může být v takových případech kontraindikována:

 • alergické reakce na anesteziologické složky;
 • krevní poruchy, u kterých bude obtížné zastavit krvácení během manipulace;
 • chronická onemocnění srdce a cév během akutního stadia;
 • infekční onemocnění hrdla nebo nosohltanu;
 • exacerbace chronických dermatologických onemocnění.

Pokud má dítě kontraindikace, amygdala není podrobena manipulaci až do úplného uzdravení. Není-li endoskopie v budoucnu možná, odborníci vyberou alternativní metody vyšetření.

Jak připravit dítě na vyšetření

Endoskopie adenoidů u dětí se provádí po předběžném vyšetření. Stejně jako u dospělých pacientů musí děti nejprve tyto testy projít:

 • obecná analýza krve a moči;
 • biochemický krevní test;
 • coagulogram.

Kromě toho se na dítě provádí elektrokardiogram nebo jiná instrumentální vyšetření v závislosti na přítomnosti průvodních onemocnění. Kromě toho by mu měl ošetřující lékař vysvětlit v přístupném jazyce, jak v průběhu vyšetřování zkoumají adenoidy u dětí a proč by se takové manipulace neměly bát.

Pokud se používá celková anestézie, pak se jeden den před endoskopickým odstraněním adenoidů u dětí doporučuje zcela se vzdát jídla. Je-li zvolena lokální anestézie, postačí zdržet se jedení 1-2 hodiny před plánovanou kontrolou.

Průběh endoskopického vyšetření s odstraněním adenoidů a rysy použití anestezie

Endoskopická adenotomie se provádí v celkové anestezii nebo v lokální anestézii. První metoda je nejvíce žádaná, protože lékař může bezpečně provádět jakékoli manipulace a pohybující se mysl dítěte nedostane nadměrného stresu. Endoskopická manipulace obvykle trvá 10–20 minut.

Sekvence odstranění endoskopického adenoidu:

 1. Dítě leží na zádech na operačním stole a na obličej je aplikována dýchací maska, se kterou po 10-15 sekundách usne.
 2. Po sedaci se do dětské žíly vloží katétr, aby se udržel spánek léku.
 3. S pomocí endoskopu vloženého do jednoho z nosních průchodů se podrobně zkoumá hltan.
 4. Odstranění adenoidních porostů probíhá pod kontrolou speciální optiky a endoskopu.

Nejčastěji se uchylují k endoskopickému adenotomii holicího strojku. Během manipulace se adenoid rozřízne, rozdrtí a nasaje do sacího zásobníku. Hrot adenoidní tkáně je rovnoměrně a postupně odstraňován.

Pooperační období a jak pomoci dítěti zotavit se

Pooperační období po endoskopii u adenoidů u dětí může být spojeno s takovými pocity a zákazy:

 1. Dítě může mírně zvýšit tělesnou teplotu.
 2. Po 48-72 hodinách po odstranění adenoidů může pacient pociťovat nazální kongesci a bolestivost.
 3. V prvních 24 hodinách po operaci musí dítě dodržet lůžko.
 4. Během 1-1,5 týdnů musí dítě dodržovat speciální dietu, s výjimkou pikantních, horkých nebo slaných potravin. V této době můžete dát více tekutiny.
 5. Vyhněte se kontaktu s horkou vodou po dobu 14 dnů. Všechny hygienické postupy by měly být prováděny velmi opatrně.
 6. Během měsíce by se mělo vyvarovat zvýšené fyzické námahy, plavání, stejně jako dlouhodobého vystavení se slunci.

Aby se dítě po endoskopické adenotomii rychleji zotavilo, musí jíst vyváženou stravu. Ve své stravě by mělo být hodně ovoce a zeleniny. A také by měl odpočívat častěji. Správné chování pacienta v pooperačním období umožňuje lékaři, aby si všiml dynamiky zotavení, nebo může podniknout včasná opatření, pokud se něco pokazí.

Možné komplikace

Postup pro odstranění adenoidů endoskopickou metodou je u dětí obvykle dobře snášen, ale vždy existuje riziko komplikací, ke kterým může dojít jak během, tak po zákroku. Nejčastější komplikace jsou:

 1. Přecitlivělost na anestetické složky používané při anestezii.
 2. Poranění sliznice hltanu s endoskopickým vybavením.
 3. Připojení sekundární infekce a rozvoj zánětu nosu nebo nosohltanu.

Navíc u mladých pacientů, kdy je taková manipulace nezbytná, se často vyvíjí psychologický stres a stres, což ovlivňuje stabilitu jejich psychiky v budoucnosti.

Endoskopie adenoidů v pediatrické praxi je velmi žádaná pro přesnou diagnózu. Aby takový postup přinášel maximální užitek a dítě nemělo čelit vážným následkům, je nutné souhlasit s jeho prováděním pouze v testovaném zdravotnickém zařízení se zkušeným odborníkem.