Jak rychle vyléčit faryngitidu u dítěte

Faryngitida je zánětlivý proces, který ovlivňuje sliznici a lymfoidní tkáň hltanu. Tato choroba je často diagnostikována v dětství a obvykle nepředstavuje vážné ohrožení zdraví. Léčba faryngitidy u dětí je založena na terapii zaměřené na posílení obecných a lokálních ochranných funkcí těla a snížení závažnosti souvisejících symptomů onemocnění. Nejčastěji se onemocnění vyskytuje v důsledku podchlazení nebo působení patogenních mikroorganismů.

Obsah článku

Příčiny a příznaky

Zánět hrdla může být infekční a neinfekční.

 1. Pokud má nemoc infekční povahu, nejčastěji se vyskytuje pod vlivem virů (chřipka, parainfluenza, herpes) nebo bakterií (stafylokoky, pneumokoky). Onemocnění dutiny ústní, jako je zubní kaz, stomatitida, adenoidy, také často způsobují zánět u dětí.
 2. Mezi neinfekční příčiny patří popáleniny a jiná poranění sliznice a nosohltanových tkání, prodloužené vystavení suchému nebo silně znečištěnému ovzduší, alergie na prach, pyl rostlin a drsné pachy.

Mezi hlavní symptomy doprovázející onemocnění v dětství se rozlišují:

 • pocit pálení, pocit cizího předmětu v krku;
 • otok hlenu hrdla a zadní části oblohy;
 • zvýšení horních krčních lymfatických uzlin;
 • rýma;
 • chrapot, lechtání;
 • horečka;
 • suchý kašel;
 • únava, ztráta chuti k jídlu.

Intoxikace těla s faryngitidou obvykle není významná, takže děti starší šesti let, které se dříve potkaly s podobnou infekcí, trpí onemocněním snáze než děti v kojeneckém věku, u nichž je vysoká pravděpodobnost vzniku komplikací.

Pokud je u dětí faryngitida a léčba nebyla zahájena včas, existuje riziko komplikací a přechodu onemocnění do chronického stadia, který je charakterizován následujícími příznaky:

 • výskyt viskózní sekrece v nosohltanu;
 • neustále bolí v krku;
 • výskyt periodické suchosti a pálení v nosohltanu;
 • časté opakování onemocnění pod vlivem nepříznivých faktorů.

Je to důležité! Jestliže neléčíte faryngitidu u dítěte, mohou se vyskytnout komplikace, jako je bronchitida, otitis, adenoidy a další závažné onemocnění.

Léčba

Nejčastěji stačí, aby pediatr provedl vyšetření a analyzoval stížnosti, aby provedl správnou diagnózu. Nicméně, někdy k potvrzení diagnózy, určit typ patogenního mikroorganismu, který způsobil onemocnění, je nutné dodatečně darovat krev a moč, krční tampon pro bakposev. V závislosti na příčinách onemocnění se pediatr rozhodne pro léčbu faryngitidy u dětí.

 1. Pokud je zjištěna virová příčina faryngitidy, je zánět léčen antivirotiky schválenými pro děti (interferonové přípravky, Arbidol, Remantadin, Anaferon).
 2. Pokud se v průběhu onemocnění spojí bakteriální infekce, pak by měla být další léčba faryngitidy prováděna s použitím antibiotik (Sumamed, Augmentin).
 3. Ke snížení bolesti nosohltanu použijte speciální antiseptické spreje, pilulky, pastilky (Chlorophyllipt, Miramistin, Ingalipt, Tantum Verde, Lizobact, Septefril).
 4. Účinné jsou také lokální antibakteriální léky ve formě sprejů (Bioparox, Hexasprey).

Je to důležité! Většina antiseptických přípravků pro krk ve formě sprejů je kontraindikována před třemi lety, protože jejich použití může způsobit nevolnost nebo kómu v krku.

 1. Je-li teplota vyšší než 38 stupňů, je nutné použít antipyretika (Paracetamol, Ibuprofen podle věkových dávek).
 2. Použití dostatečného množství tekutiny vám umožní zvlhčit sliznici nosohltanu a snížit úroveň intoxikace. K tomu používejte kompoty, čaje s léčivými bylinkami (heřmánek, šalvěj), ovocné nápoje, pravidelně vařenou vodu. Je důležité, aby kapalina nebyla příliš horká, studená, měli byste také vyloučit kyselé čerstvě vymačkané šťávy (pomeranč), citron.
 3. Také ukázala šetřící dietu: dítě by mělo být nabídnuto měkké, kašovité jídlo, strouhané zeleninové pyré, nakrájenou polévku, vývar. Pikantní, slaná, uzená jídla je kontraindikována. Je také nutné vyloučit teplé a studené pokrmy a nápoje.
 4. Dodržujte optimální klimatické podmínky v místnosti, kde se dítě nachází. Teplota vzduchu by neměla překročit dvacet stupňů, vlhkost by měla být udržována na 50-70%. Dosažení požadovaného výkonu lze dosáhnout větráním místnosti, častým mokrým čištěním pomocí zvlhčovače.

Je to důležité! Odborníci nedoporučují používat více než tři léky pro léčbu krku ve stejnou dobu.

Nadbytek léků často způsobuje rozvoj dysbakteriózy v ústní dutině a zvýšení počtu nebezpečných bakterií.

Opláchněte

Proplachování je účinným nástrojem pro eliminaci infekcí nosohltanu, tento postup je také užitečný při léčbě faryngitidy. Jako léčivé roztoky lze použít:

 • Vývar z těchto bylin jako heřmánek, šalvěj, jitrocel, měsíček, okoun. K přípravě léku se 20 gramů sušiny nalije sklenicí vroucí vody, táhne, filtruje a používá se k oplachování několikrát denně, dokud příznaky nezmizí.
 • Roztok sodné soli s přidáním jódu je také dobrou léčbou krku. Je snadné připravit takový lék: vezměte pět gramů soli, sody a dvě kapky jódu na litr pitné vody. Všechny složky se dobře promísí a provede se postup.

Je to důležité! U dětí je nutné opatrně užívat léky s obsahem jódu, protože tyto prostředky mohou mít negativní vliv na štítnou žlázu.

Při oplachování by se měly dodržovat následující pravidla:

 • postup můžete opakovat až šestkrát nebo sedmkrát denně;
 • jeden postup by měl trvat nejméně deset minut;
 • najednou se použije asi 200 ml roztoku;
 • pro lepší promývání hrdla roztokem je nutné naklonit hlavu zpět a vyslovit zvuk "s";
 • roztok v ústech by měl být zcela vypliván;
 • Intenzivní vyplachování v důsledku pronikání roztoku do zvukovodu může způsobit otitis;
 • Je nutné provést opláchnutí nejdříve 60 minut po jídle a také nejíst do 30 minut po zákroku.

Pokud dítě neví, jak se kloktat nebo se bojí tohoto postupu, pak pediatrové doporučují zavlažovat hrdlo těmito roztoky pomocí spreje nebo dávat fyziologický roztok do nosních cest.

Tradiční metody léčby

Pokud se budete řídit obecnými doporučeními: používejte dostatečné množství tekutiny, udržujte optimální úroveň vlhkosti a teploty v místnosti, stejně jako správnou stravu při léčbě nekomplikované faryngitidy, stačí použít metody tradiční medicíny.

 1. Řepné šťávy mohou být použity jako účinné máchání a ve formě kapek v nose. K tomu se zelenina umyje, oloupá, strouhá a vymačkaná šťáva. Výsledný produkt uchovávejte v chladničce déle než jeden den.
 2. Propolis je silný přírodní antiseptik. Tento nástroj se používá jako dezinfekční prostředek pro různá onemocnění nosohltanu. Roztok propolisu může být použit pro oplachování a jako prostředek pro zavlažování hltanu. Malé děti jako delikatesa mohou být nabídnuty žvýkat kus propolis, nebo navlhčit kus rafinovaného cukru s roztokem.
 3. Esenciální oleje (eukalyptus, čajovníky, jedle, rakytník, broskev) se používají k instilaci do nosu. Tyto prostředky mají dlouhý hydratační účinek na sliznici nosohltanu, což vám umožní zabránit vysychání během dlouhého nočního spánku.
 4. Sklenka teplého mléka s lžičkou medu pomáhá zvlhčovat sliznici hrdla, měknout suchý kašel.
 5. Vdechování teplé páry s použitím infuzí bylin, éterických olejů, alkalické vody, má antiseptický účinek, pomáhá zvlhčovat sliznice, odstraňuje bolest.

Je to důležité! Před použitím éterických olejů a včelích produktů k léčbě dítěte musíte zajistit, aby nedošlo k alergickým reakcím.

Známky faryngitidy u dítěte a způsob, jak s ním správně zacházet

Faryngitida je onemocnění, které je doprovázeno silným zánětlivým procesem na lymfoidní tkáni a sliznicích hrdla. Tato patologie je často diagnostikována u dětí a způsobuje výskyt nepříjemných symptomů.

Záludnost faryngitidy spočívá v tom, že může být infekční v přírodě a v dětství je toto onemocnění výraznější. Progresie tohoto onemocnění v těle může způsobit řadu komplikací, takže rodiče by měli vědět, jak léčit faryngitidu u dětí. K odstranění patologie je široce používán jako léčba drogami a tradiční medicína.

Příčiny onemocnění u dětí

Faryngitida je zánět sliznice hltanu, který je infekční

Ve většině případů se vyvíjí faryngitida u dětí a dospělých s progresí infekcí virového nebo bakteriálního původu v těle. To vede k rozvoji aktivního zánětlivého procesu v sliznicích hrdla. Nejčastěji se zánět vyvíjí pod vlivem následujících skupin patogenních mikroorganismů:

 • viry chřipky a parainfluenza
 • rhinovirus
 • koronaviry
 • adenoviry

Vývoj faryngitidy bakteriálního původu vzniká pod vlivem:

V případě zhoršení imunitního systému dítěte může dojít ke vzniku plísňové faryngitidy. V dětství je tento typ onemocnění diagnostikován v těžkých patologiích a zlepšené léčbě antibakteriálními léky.

Vzácnější příčiny zánětu v oblasti hrdla jsou:

 • alergické reakce
 • zranění jiné povahy
 • chirurgického zákroku
 • pronikání cizích látek
 • účinky na sliznici hrdla účinných léků

Pravděpodobnost vzniku faryngitidy se zvyšuje, když se na tělo dítěte projeví následující faktory:

 • těžké podchlazení
 • snížení ochranných funkcí těla
 • progresí chronických onemocnění
 • zvýšená koncentrace dráždivých látek ve vzduchu

Dalším důležitým důvodem pro rozvoj chronické faryngitidy je proniknutí obsahu žaludku do hrdla během regurgitace, refluxu, zvracení a kýly otvoru jícnu.

Chronická faryngitida se může objevit během progrese zánětlivých procesů v těle dítěte v nosní dutině, mandlích a vedlejších nosních dutinách. Trvalé dýchání ústy v důsledku přetížení nosu, jakož i dlouhodobá léčba vasokonstrikčními kapkami může vyvolat patologii. Faktem je, že tyto léky padají na zadní stěnu hltanu a způsobují tak vážné podráždění sliznice.

Příznaky patologie

Suchost, lechtání, bolest v krku a vysoká horečka jsou příznaky faryngitidy

Faryngitida u dětí způsobuje následující příznaky:

 • výskyt nepohodlí v krku
 • těžké a svědění a pálení
 • vznik bolesti při polykání
 • bolest v krku
 • zvýšení tělesné teploty na 38 stupňů

Lékařská praxe ukazuje, že u mladých dětí je faryngitida poměrně obtížná. Dochází k nárůstu tělesné teploty a zhoršení celkového stavu, který je doplněn výraznou letargií dítěte. Často je faryngitida spojena s průběhem onemocnění, jako je adenoiditida, o čemž svědčí zhoršení chuti k jídlu, problémy se spánkem a zvýšená ESR v těle.

Pro provedení diagnózy provádí odborník vyšetření hltanu dítěte a zaznamenává následující příznaky onemocnění:

 • hrdlo je jasně červené
 • sliznice se stává edematózní a infiltrovaná
 • palatinové oblouky a měkké patro se zapálily
 • sliznice zadní stěny hltanu se stává zrnitou

S další progresí faryngitidy dochází k barvení postranních válců v hltanu. Faryngitida virového původu, která se vyznačuje jasně červeným hrdlem s výskytem krvácení a puchýřků na zadní stěně hltanu, je u dětí často diagnostikována. Lokální příznaky trvají 2–3 dny, dochází k dráždivému kašli a suchému kašli, který postupně ustupuje.

V některých případech nemusí existovat žádné obecné příznaky nemoci, ale sekundární komplikace se vyskytují ve formě bolesti v krku nebo adenoiditidy.

Někdy si pacienti stěžují na reflexní bolest ucha, která je považována za jeden ze symptomů faryngitidy. Lékařská praxe ukazuje, že takové onemocnění je u malých dětí těžší a způsobuje rozvoj komplikací.

Co je to nebezpečné onemocnění?

Nejnebezpečnější komplikace po faryngitidě jsou považovány za autoimunitní patologie, které se vyvíjejí v důsledku zvýšené citlivosti těla dítěte na patogenní mikroorganismy, které tuto chorobu vyvolaly.

Ve skutečnosti, faryngitida není vážné nebezpečí pro tělo, ale jeho progrese a nedostatek účinné léčby může způsobit mnoho komplikací.

Největším nebezpečím je streptokoková faryngitida, jejíž progrese v těle způsobuje různé komplikace. Mezi nejčastější hnisavé komplikace patří:

 • Hltanový absces se vyvíjí, když se hnis hromadí v lymfatických uzlinách a vláknech hltanu.
 • peritonsilární absces je charakterizován zánětem tkáně kolem mandlí, kde se objevují vředy

U malých dětí se mohou vyvinout komplikace v důsledku lézí nosohltanové oblasti ve formě sinusitidy a rýmy. Kromě toho po zjištění diagnózy faryngitidy:

Nejnebezpečnější komplikací je zánět sliznice mozku, kterou odborníci nazývají meningitidou a encefalitidou.

Vlastnosti léčby faryngitidy u dětí různého věku

Lékařské přípravky pro léčbu faryngitidy u dítěte předepsané lékařem po vyšetření

U nejmenších dětí ve věku do 1 roku je nemoc příliš bolestivá a v tomto věku stále neví, jak se kloktat. Pokud se u rodičů objeví podezření na akutní faryngitidu, je nezbytné, aby si vyžádali radu specialisty. V nepřítomnosti vysoké tělesné teploty a alergické reakce, je dovoleno aplikovat medový hořčičný obklad do oblasti hrdla. Kromě toho je možné provádět zpracování hltanu antiseptiky bez obsahu mentolu a alkoholu.

Odborníci doporučují následující léčbu faryngitidy u malých dětí: je třeba dobře rozdrtit pilulku Faringosept, ponořit do ní bradavku a nabídnout ji dítěti. Doporučuje se vzít dítě do náruče a lehce ho poplácat po zádech, což pomáhá zlepšit odvodnění průdušek.

U dětí ve věku 1-2 let probíhá faryngitida také poměrně tvrdě, ale ne tak intenzivně jako u kojenců. Léčba onemocnění zahrnuje:

 • organizace dostatečného pitného režimu
 • v nepřítomnosti kontraindikací mohou být obklady
 • inhalační nebulizátor s fyziologickým roztokem nebo vodou Borjomi

V tomto věku může být léčba faryngitidy prováděna s použitím antiseptických léků ve formě spreje, například Yoks nebo Givalex. Takové léky mají dezinfekční účinek na krk a urychlují proces zotavení dítěte. Doporučuje se neustále větrat místnost, kde se dítě nachází, a monitorovat udržování potřebné vlhkosti.

Při vývoji faryngitidy u dětí starších než 3 roky je nutné pozorovat odpočinek na lůžku a používat velké množství tekutiny, která obsahuje alkálie.

Kromě toho je nutné organizovat šetřící potraviny a zcela odstranit smažené a sladké pokrmy z dětské stravy.

Pro léčbu nemoci, můžete si med-založené obklady, uvedení je na nohy. Dobrého účinku dávají horké koupele na nohy a inhalace nebulizátorem. Doporučuje se provádět kloktání speciálními antiseptickými prostředky, které jsou již zakoupeny v lékárně. Můžete připravit řešení pro kloktání doma rozpuštěním 2-3 kapek furacilinu a jódu ve 30 ml teplé vody. Tato směs by měla být přivedena na pokojovou teplotu a nabídnuta k opláchnutí dítěte.

Dobré výsledky jsou získány použitím antiseptických kouzel, jako jsou Yoks a Givalex. Pokud dítě již ví, jak lék rozpustit ve formě tablet, pak mu můžete nabídnout:

Docela kontroverzní otázkou zůstává použití antibakteriálních léčiv při léčbě faryngitidy u dětí. Existuje mnoho situací, kdy je možné léčit nemoc bez použití antibakteriálních léčiv. Navzdory tomu, u těžkých forem faryngitidy, antibiotika prostě nemůže být dělána, obzvláště v situacích kde tam je hrozba pro život dítěte nebo pokročilý stádium s atrophied sliznicí je diagnostikována. Nejčastěji jsou antibiotika předepisována pro diagnostiku virových, bakteriálních nebo infekčních onemocnění.

Více informací o faryngitidě naleznete ve videu:

Odborníci říkají, že nejlepší možností v léčbě faryngitidy je použití antibakteriálních léků nejsou širokospektrální, a místní fondy. Takové léky nemají nepříznivý vliv na orgány, jako jsou srdce, ledviny a játra.

Pro zvýšení účinnosti antibakteriálních látek se doporučuje kombinovat jejich použití s ​​kortikosteroidy. Dobrého účinku je dosaženo při léčbě faryngitidy s léky, jako je hexorální, biseptol a bioparox.

Léčba faryngitidy u dětí může být provedena laserovou expozicí sliznice hltanu. V případě, že se nemoc dostane do pokročilé fáze, je jmenován:

 • bočních válců a granulí kryodestrukce
 • hořící dusičnan stříbrný
 • kalení rádiových vln

V některých případech se léčba zánětlivého procesu v hltanu provádí chirurgickým zákrokem. Specialista provozuje laser na hnisavých granulích a zarostlé sliznici, ale není ovlivněna zdravá tkáň.

Tradiční medicína proti onemocnění

Aby byla léčba faryngitidy účinnější, je nutné použít léčivé i lidové léky.

Je třeba mít na paměti, že léčba faryngitidy u dětských lidových prostředků se provádí pouze po konzultaci s odborníkem. Nezávislé použití různých bylinných dekorací, tinktur, včelích produktů může vést k nežádoucím důsledkům pro zdraví dětí.

Doma si můžete vytvořit medový obklad na nohou následujícím způsobem:

 • Je nezbytné rozpustit včelí med na kapalnou konzistenci ve vodní lázni
 • tento med by měl být ušpiněn nohama dítěte a zabalen několika vrstvami gázy
 • Pro silnější účinek léků se doporučuje nosit teplé ponožky.
 • Je nutné udržet takový obklad na nohou po dobu 20-30 minut

Odborníci doporučují tuto léčbu provádět, dokud se dítě plně neobnoví.

Při léčbě akutní formy faryngitidy můžete použít bylinné čaje k opláchnutí hrdla. S jejich pomocí je možné se zbavit bolesti, snížit závažnost zánětlivého procesu a zmírnit celkový stav dítěte. K přípravě bylinných dekorací můžete použít:

Tyto bylinné čaje mají protizánětlivý a analgetický účinek na zanícenou tkáň hrtanu a je nutné kloktat s jejich pomocí, dokud není dítě zcela vyléčeno.

Dobrý účinek dává lidový lék vyrobený z rajčatové šťávy a pečlivě nasekaný česnek. Užívání tohoto přípravku se doporučuje každý den po obědě po dobu 7 dnů. Je třeba mít na paměti, že léčba tímto způsobem je kontraindikována u pacientů s problémy gastrointestinálního traktu.

Faryngitida není považována za příliš nebezpečnou nemoc, ale její účinky mohou představovat vážné ohrožení zdraví dítěte.

Z tohoto důvodu, když se u dítěte objeví první příznaky nemoci, je nutné to ukázat specialistovi. Aby se zabránilo infekci takovou patologií pomáhá správné výživy, vitaminizace těla, zvýšení ochranných vlastností těla a včasné očkování.

Všimli jste si chyby? Vyberte ji a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Kompetentní přístup k léčbě faryngitidy u dětí

Faryngitida jako nezávislá nemoc je u dětí poměrně vzácná, obvykle příznakem virové infekce.

Co se stane s naším hrdlem s faryngitidou? Naše hrdlo se skládá ze 3 částí: horní, střední a dolní. Když infekce ovlivní sliznici horní části, stane se zanícenou a podrážděnou, dítě začne trpět: suché hrdlo, těžké lechtání v krku, bolest při polykání, chrapot, chrapot.

Příčiny faryngitidy v dětství

 • nejčastější jsou virová faryngitida - více než 50%, respirační viry (chřipka, parainfluenza, adeno-rinoviry) obvykle způsobují faryngitidu. Existují však také bakteriální faryngitida (stepto, staphylo a pneumokoky), které jsou často komplikovány jinými onemocněními. Houby mohou být také příčinou;
 • stále existuje faryngitida spojená s fyzickým poškozením sliznice hltanu;
 • k faryngitidě dochází také v důsledku denní inhalace prachu;
 • faryngitida spojená s alergiemi;
 • u dětí se faryngitida často vyskytuje v důsledku chronické adenoiditidy, kdy výtok, tekoucí po zadní části hrdla, neustále dráždí jeho sliznici. Když se hltan ochladí chlazenou limonádou, zmrzlinou, sníží se místní imunita a díky této faryngitidě se vyvíjí;
 • Faryngitida se často stává sekundárním onemocněním na pozadí gastroezofageálního refluxu, kdy je obsah žaludku vhozen do hltanu a popálen.

Hlavní a specifické symptomy faryngitidy u dětí

Pokud je faryngitida samostatným onemocněním, pak se tělesná teplota nezvyšuje. Teplota se zvýší, pokud je hlavním onemocněním virová infekce a jejím příznakem je faryngitida. U virové faryngitidy je zadní stěna hltanu velmi jasná, je pozorován její edém. S bakteriální nebo plísňové infekce, zadní stěna také zčervená, ale bílé-žluté skvrny se objeví na mandlí, nepříjemný zápach. Je také možné zvětšit submandibulární a přední lymfatické uzliny, které se stávají bolestivými palpací.

Kašel hltanu obvykle není příliš suchý. Obvykle se vyskytuje druhý den po infekci dítěte. Pak se objeví rýma. První 2 - 3 dny kašel nastává v důsledku reflexního podráždění suché výstelky hrdla. Pokud dojde k silnému otoku hrdla, bolest může být přenášena do uší a dojde k pocitu přetížení.

Kojenci trpí faryngitidou horší - zhoršují se obecnými příznaky: horečka, špatný spánek, odmítnutí jíst, výrazné slintání, regurgitace, rýma, konjunktivitida.

Symptomy alergické faryngitidy budou rýma nebo edém nosní sliznice.

Komplikace virové infekce mohou být bolest v krku, tracheitida, laryngitida, pneumonie.

Rozdíly virové faryngitidy od anginy pectoris

Jaké funkce má chronická faryngitida?

Zdrojem chronické faryngitidy jsou podmíněně patogenní bakterie ústní dutiny, které jsou aktivovány s poklesem lokální a celkové imunity. Hlavním predisponujícím faktorem chronické faryngitidy je neléčená nebo nedostatečně léčená akutní faryngitida. Při chronické faryngitidě je postiženo jedno anatomické oddělení hltanu, zatímco sousedé nejsou zahrnuti, a blaho dítěte je téměř nikdy nenarušeno. Žádné známky intoxikace, téměř žádné zvýšení teploty. Hlavními příznaky jsou sucho v krku, hrudník v krku, kašel. V důsledku každodenního míchání dochází k suchému, strašidelnému kašli, který se časem stává produktivním. Chronická streptokoková faryngitida způsobuje komplikace do srdce, ledvin a štítné žlázy.

Kritéria pro diagnostiku

 • lékař shromažďuje stížnosti, anamnézu onemocnění;
 • lékař provádí faryngoskopii - vizuálně zkoumá hltan, který vyhodnocuje stav sliznice zadní stěny
 • laboratorní testy: klinická analýza krve;
 • pro stanovení původce onemocnění lékař předepíše výtěr z hltanu pro uvolnění mikroflóry, její citlivost na antibiotika; nebo PCR;
 • s opakovanou faryngitidou:

- endoskopické vyšetření nosu a nosohltanu;

- konzultovat s alergikem (vyloučit alergickou příčinu onemocnění);

- konzultace gastroenterologa (s vyloučením refluxní choroby).

Jak kontrolovat hrdlo u dětí

Pro důkladné vyšetření krku, denního světla nebo umělého světla nestačí, měli byste se uchýlit k baterce nebo lampě s teplým světlem. Chcete-li prozkoumat hrdlo, budete potřebovat dřevěnou špachtli nebo něco podobného, ​​jako je lžíce rukojeť. Je nutné vyvíjet tlak ne na kořen, ale na konec nebo uprostřed jazyka.

Obraz akutní faryngitidy: zánět měkkého patra, přítomnost červených stěn hltanu a zvýšení lymfoidních folikulů na zadní stěně. Je-li zadní stěna volná, dochází také ke zvýšení folikulů, ale není patrné zarudnutí, pak tento příznak indikuje chronickou faryngitidu. Pokud má zadní stěna zředěný, spíše suchý vzhled, je bledá, na ní lze vidět cévy, což je atrofická faryngitida.

Léčba faryngitidy u dětí

V první řadě by měli rodiče jít k dětskému lékaři. Pokud se případy faryngitidy opakují, pokud ne všechny příznaky zmizí po léčbě, měli byste jít k otorinolaryngologovi.

Obecná doporučení

1. Domácí režim.

2. Zabraňte kontaktu s infekčními pacienty.

3. Dodržování pravidel osobní hygieny: osobních jídel, osobních ručníků.

4. Teplé, lehké jídlo.

Dieta faryngitidy

Odmítnutí semen a výrobků, které je obsahují. Od ořechů a produktů s jejich obsahem. Studená limonáda, velmi kyselá, velmi studená, velmi horká, uzená, pepřová a slaná, protože to všechno dráždí sliznici hltanu.

5. Provzdušňování a mokré čištění.

6. Vzhledem k tomu, že hlavním rysem je pocit suchosti hltanu, měl by být neustále navlhčen. Proto je předepsán bohatý teplý nápoj: bobulové ovocné nápoje, čaj s citronem, mléko s medem a máslem, minerální voda, bez plynu.

7. Léčba je způsobena zdrojem onemocnění. Antibiotika pro faryngitidu nejsou prokázána, pokud se nepřipojí bakteriální infekce a komplikace se nevyvinula. Když by měla virová infekce začít podávat antivirotikum (Anaferon, Ergoferon, Izoprinosin, Ingavirin). Antifungální léky jsou předepisovány pro plísňové infekce.

8. Děti starší než 3 roky často potřebují kloktat s antiseptickými roztoky: Miramistin, Chlorhexedin, furatsilin, roztok alkoholu Chlorophyllipt. Opakujte každé 2 hodiny.

Pokud není alergie, můžete použít oplach bylin pro oplach (heřmánek, měsíček, šalvěj, propolis tinktura). Roztok by měl být založen na 10 gramech sušiny na šálek vařené vody. Každou hodinu kloktejte 5 minut.

9. Lokální zavlažování hrdla antiseptickými roztoky a antibakteriálními prostředky ve formě aerosolu. Použité spreje: Miramistin, Ingalipt, Tantum Verde, Kameton, Geksoral. Je důležité střídavě opláchnout spreje, protože se opláchnete na zadní stěně hltanu a sprej se s ním vyrovná.

10. Absorpční tablety: Lizobact, Gramidin, Strepsils, Faringosept. Rozpustnost by měla být 30 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle a mezi jinými způsoby léčby krku.

11. Zvlhčování sliznice orofarynxu pomocí nebulizátoru: můžete nezávisle použít fyzikální. řešení.

12. Při kašli je lepší použít zeleninové sirupy (Herbion - sirup ze záhonů, Linkas, Bronchipret). Pokud je kašel suchý, je velmi bolestivé pro dítě, neumožňuje usnout, můžete podat antitusikum (Sinekod, Stoptussin, Codelac Neo).

13. Pro jmenovanou faryngolaryngitidu:

 • odpočinek hlasu;
 • omezení komunikace, vyloučení šepotu, volání, telefonické rozhovory.

Pokud má dítě tendenci k laryngospasmu, inhalátor by měl být v domě, aby se rodiče mohli v případě stenózy vdechnout glukokortikoidem (Pulmicort, Budenit) dříve, než dorazí sanitka.

 • antihistaminika ke zmírnění otoků.

V případě akutní faryngitidy se děti obvykle zotavují po 7 až 14 dnech. Při chronické faryngitidě by měly být děti buď pravidelně léčeny symptomaticky, nebo se uchylovat k chirurgické léčbě. Se zřejmou hyperplazií lymfoidní tkáně se provádí laserová kauterizace granulí, léčba rádiovými vlnami a kryoterapie.

Pokud se faryngitida často opakuje nebo není dlouhodobě vyléčena, je to ukazatel pro hledání skutečných příčin nemoci, kromě toho faryngitida je vzácně nezávislým onemocněním a často asociovanými chorobami jsou adenoiditida, angína, gastroezofageální refluxní choroba.

Prevence faryngitidy

Prevence faryngitidy spočívá ve zpevnění, posílení imunity, očkování proti infekcím, vytvoření optimálního mikroklimatu v domě, plnohodnotných potravin bohatých na vitamíny. Sanace ložisek chronické infekce: kaz, chronická angína, léčba onemocnění gastrointestinálního traktu.

Nezapomeňte, že byste neměli být léčeni samostatně, víte, že pouze lékař po odborném vyšetření předepíše lék, přičemž vezme v úvahu všechny vlastnosti dítěte.

Léčba faryngitidy u dětí - jak rychle vyléčit dítě

Faryngitida je zánětlivý proces, který ovlivňuje sliznici a lymfoidní tkáň hltanu. Tato choroba je často diagnostikována v dětství a obvykle nepředstavuje vážné ohrožení zdraví. Léčba faryngitidy u dětí je založena na terapii zaměřené na posílení obecných a lokálních ochranných funkcí těla a snížení závažnosti souvisejících symptomů onemocnění. Nejčastěji se onemocnění vyskytuje v důsledku podchlazení nebo působení patogenních mikroorganismů.

Obsah článku

Příčiny a příznaky

Zánět hrdla může být infekční a neinfekční.

 1. Pokud má nemoc infekční povahu, nejčastěji se vyskytuje pod vlivem virů (chřipka, parainfluenza, herpes) nebo bakterií (stafylokoky, pneumokoky). Onemocnění dutiny ústní, jako je zubní kaz, stomatitida, adenoidy, také často způsobují zánět u dětí.
 2. Mezi neinfekční příčiny patří popáleniny a jiná poranění sliznice a nosohltanových tkání, prodloužené vystavení suchému nebo silně znečištěnému ovzduší, alergie na prach, pyl rostlin a drsné pachy.

Mezi hlavní symptomy doprovázející onemocnění v dětství se rozlišují:

 • pocit pálení, pocit cizího předmětu v krku;
 • otok hlenu hrdla a zadní části oblohy;
 • zvýšení horních krčních lymfatických uzlin;
 • rýma;
 • chrapot, lechtání;
 • horečka;
 • suchý kašel;
 • únava, ztráta chuti k jídlu.

Intoxikace těla s faryngitidou obvykle není významná, takže děti starší šesti let, které se dříve potkaly s podobnou infekcí, trpí onemocněním snáze než děti v kojeneckém věku, u nichž je vysoká pravděpodobnost vzniku komplikací.

Pokud je u dětí faryngitida a léčba nebyla zahájena včas, existuje riziko komplikací a přechodu onemocnění do chronického stadia, který je charakterizován následujícími příznaky:

 • výskyt viskózní sekrece v nosohltanu;
 • neustále bolí v krku;
 • výskyt periodické suchosti a pálení v nosohltanu;
 • časté opakování onemocnění pod vlivem nepříznivých faktorů.

Je to důležité! Jestliže neléčíte faryngitidu u dítěte, mohou se vyskytnout komplikace, jako je bronchitida, otitis, adenoidy a další závažné onemocnění.

Nejčastěji stačí, aby pediatr provedl vyšetření a analyzoval stížnosti, aby provedl správnou diagnózu. Nicméně, někdy k potvrzení diagnózy, určit typ patogenního mikroorganismu, který způsobil onemocnění, je nutné dodatečně darovat krev a moč, krční tampon pro bakposev. V závislosti na příčinách onemocnění se pediatr rozhodne pro léčbu faryngitidy u dětí.

 1. Pokud je zjištěna virová příčina faryngitidy, je zánět léčen antivirotiky schválenými pro děti (interferonové přípravky, Arbidol, Remantadin, Anaferon).
 2. Pokud se v průběhu onemocnění spojí bakteriální infekce, pak by měla být další léčba faryngitidy prováděna s použitím antibiotik (Sumamed, Augmentin).
 3. Ke snížení bolesti nosohltanu použijte speciální antiseptické spreje, pilulky, pastilky (Chlorophyllipt, Miramistin, Ingalipt, Tantum Verde, Lizobact, Septefril).
 4. Účinné jsou také lokální antibakteriální léky ve formě sprejů (Bioparox, Hexasprey).

Je to důležité! Většina antiseptických přípravků pro krk ve formě sprejů je kontraindikována před třemi lety, protože jejich použití může způsobit nevolnost nebo kómu v krku.

 1. Je-li teplota vyšší než 38 stupňů, je nutné použít antipyretika (Paracetamol, Ibuprofen podle věkových dávek).
 2. Použití dostatečného množství tekutiny vám umožní zvlhčit sliznici nosohltanu a snížit úroveň intoxikace. K tomu používejte kompoty, čaje s léčivými bylinkami (heřmánek, šalvěj), ovocné nápoje, pravidelně vařenou vodu. Je důležité, aby kapalina nebyla příliš horká, studená, měli byste také vyloučit kyselé čerstvě vymačkané šťávy (pomeranč), citron.
 3. Také ukázala šetřící dietu: dítě by mělo být nabídnuto měkké, kašovité jídlo, strouhané zeleninové pyré, nakrájenou polévku, vývar. Pikantní, slaná, uzená jídla je kontraindikována. Je také nutné vyloučit teplé a studené pokrmy a nápoje.
 4. Dodržujte optimální klimatické podmínky v místnosti, kde se dítě nachází. Teplota vzduchu by neměla překročit dvacet stupňů, vlhkost by měla být udržována na 50-70%. Dosažení požadovaného výkonu lze dosáhnout větráním místnosti, častým mokrým čištěním pomocí zvlhčovače.

Je to důležité! Odborníci nedoporučují používat více než tři léky pro léčbu krku ve stejnou dobu.

Nadbytek léků často způsobuje rozvoj dysbakteriózy v ústní dutině a zvýšení počtu nebezpečných bakterií.

Opláchněte

Proplachování je účinným nástrojem pro eliminaci infekcí nosohltanu, tento postup je také užitečný při léčbě faryngitidy. Jako léčivé roztoky lze použít:

 • Vývar z těchto bylin jako heřmánek, šalvěj, jitrocel, měsíček, okoun. K přípravě léku se 20 gramů sušiny nalije sklenicí vroucí vody, táhne, filtruje a používá se k oplachování několikrát denně, dokud příznaky nezmizí.
 • Roztok sodné soli s přidáním jódu je také dobrou léčbou krku. Je snadné připravit takový lék: vezměte pět gramů soli, sody a dvě kapky jódu na litr pitné vody. Všechny složky se dobře promísí a provede se postup.

Je to důležité! U dětí je nutné opatrně užívat léky s obsahem jódu, protože tyto prostředky mohou mít negativní vliv na štítnou žlázu.

Při oplachování by se měly dodržovat následující pravidla:

 • postup můžete opakovat až šestkrát nebo sedmkrát denně;
 • jeden postup by měl trvat nejméně deset minut;
 • najednou se použije asi 200 ml roztoku;
 • pro lepší promývání hrdla roztokem je nutné naklonit hlavu zpět a vyslovit zvuk "s";
 • roztok v ústech by měl být zcela vypliván;
 • Intenzivní vyplachování v důsledku pronikání roztoku do zvukovodu může způsobit otitis;
 • Je nutné provést opláchnutí nejdříve 60 minut po jídle a také nejíst do 30 minut po zákroku.

Pokud dítě neví, jak se kloktat nebo se bojí tohoto postupu, pak pediatrové doporučují zavlažovat hrdlo těmito roztoky pomocí spreje nebo dávat fyziologický roztok do nosních cest.

Tradiční metody léčby

Pokud se budete řídit obecnými doporučeními: používejte dostatečné množství tekutiny, udržujte optimální úroveň vlhkosti a teploty v místnosti, stejně jako správnou stravu při léčbě nekomplikované faryngitidy, stačí použít metody tradiční medicíny.

 1. Řepné šťávy mohou být použity jako účinné máchání a ve formě kapek v nose. K tomu se zelenina umyje, oloupá, strouhá a vymačkaná šťáva. Výsledný produkt uchovávejte v chladničce déle než jeden den.
 2. Propolis je silný přírodní antiseptik. Tento nástroj se používá jako dezinfekční prostředek pro různá onemocnění nosohltanu. Roztok propolisu může být použit pro oplachování a jako prostředek pro zavlažování hltanu. Malé děti jako delikatesa mohou být nabídnuty žvýkat kus propolis, nebo navlhčit kus rafinovaného cukru s roztokem.
 3. Esenciální oleje (eukalyptus, čajovníky, jedle, rakytník, broskev) se používají k instilaci do nosu. Tyto prostředky mají dlouhý hydratační účinek na sliznici nosohltanu, což vám umožní zabránit vysychání během dlouhého nočního spánku.
 4. Sklenka teplého mléka s lžičkou medu pomáhá zvlhčovat sliznici hrdla, měknout suchý kašel.
 5. Vdechování teplé páry s použitím infuzí bylin, éterických olejů, alkalické vody, má antiseptický účinek, pomáhá zvlhčovat sliznice, odstraňuje bolest.

Je to důležité! Před použitím éterických olejů a včelích produktů k léčbě dítěte musíte zajistit, aby nedošlo k alergickým reakcím.

Krasnojarský zdravotní portál Krasgmu.net

Faryngitida u dětí je častější než u dospělých, kvůli slabosti imunitního systému dětí. Symptomy faryngitidy u dětí začínají okamžitě - první nebo druhý den onemocnění a obvykle se projevují jako zarudnutí hrdla.

Faryngitida může být samostatným onemocněním (s virovými lézemi), ale mnohem častěji se u dětí vyvíjí podruhé, to znamená, že je výsledkem jiného základního onemocnění.

K ošetření léčby akutní faryngitidy v období zotavení, stejně jako k léčbě chronické faryngitidy, se používá lubrikace v hrdle pomocí roztoku Lugol, protargol, propolis atd..

V situacích, kdy se u dětí vyvíjí faryngitida: léčba zahrnuje aktivity popsané v tomto článku.

Jak léčit faryngitidu u dětí? Nemoc se obvykle vymizí bez léčby během několika dnů. Léčba však může urychlit uzdravení nemocného dítěte.

Faryngitida, léčba u dítěte

Faryngitida - zánět hltanu nebo spíše jeho zadní stěna je zřídka nezávislým onemocněním a je zpravidla příznakem respiračních infekcí. Chronická faryngitida je spojena s onemocněním žaludku a je často výsledkem refluxu obsahu žaludku, zejména v noci. Takové onemocnění je přístupné populární léčbě, recepty založené na tradiční medicíně mohou zmírnit bolest a symptomy kašle.

U dětí mladších 2 let je bolest v krku silnější. Onemocnění je často kombinováno se zánětem sliznice nosohltanu a akutní katarální rýmou.

A teď trochu o příznacích a populární léčbě faryngitidy. U akutní faryngitidy se jedná o bolest v krku (zejména při polykání), suchý kašel, výtok hlenu nebo hnis. Akutní faryngitida se často vyvíjí po podchlazení, požití studených nebo horkých potravin, vdechování dráždivých plynů a prachu. Pacienti si stěžují na bolest v krku a bolest v krku, suchý a někdy bolestivý kašel. Příznaky chronické faryngitidy jsou méně výrazné. Pacienti si stěžují na suchost nebo bolest v krku, stejně jako na suchý, bolestivý kašel. Při zhoršení se příznaky chronické faryngitidy podobají příznakům akutní faryngitidy.

Příznaky faryngitidy

Symptomy a léčba akutní faryngitidy u dítěte Faryngitida je poměrně časté onemocnění a vyskytuje se v různých formách. Lokalizací může být povrchní - sliznice hltanu trpí - je to katarální forma. Léze lymfadenoidních prvků, které jsou v hlubší vrstvě pod sliznicí, je další formou zvanou granulovaná faryngitida.

Faryngitida může být omezena například oblastí laterálních hřebenů a běžnější v zadní stěně hltanu. Z povahy zánětu může být akutní, subakutní a chronický. Faryngitida může být samostatným onemocněním (s virovými lézemi), ale mnohem častěji se u dětí vyvíjí podruhé, to znamená, že je výsledkem jiného základního onemocnění. Obvykle je taková faryngitida příznakem akutní nebo subakutní adenoiditidy, angíny, exacerbace chronické angíny.

Tam jsou stížnosti na nepohodlí v krku (“rozdrcení”), bolest, který ve většině případů být malý, ale někdy být velmi ostrý a být doprovázen zvýšením tělesné teploty až 38 ° C. t

Akutní faryngitida u malých dětí je obtížná, s vysokou teplotou a výraznými obecnými jevy: adynamy (těžká letargie), nechutenství, poruchy spánku, zvýšení ESR na 25-30 mm / h. Je však třeba vzít v úvahu, že v těchto případech by mělo být onemocnění považováno za akutní adenoiditidu s odpovídajícími symptomy.

Diagnóza se provádí na základě kontroly hltanu: hyperémie (zarudnutí), otoky a infiltrace sliznice zadní stěny hltanu, palatofaryngeální oblouky a někdy měkké patro. U laterální faryngitidy se stanoví hyperémie a edém laterálních hltanových válečků.

Virová faryngitida je zpravidla pozorována u akutních virových respiračních onemocnění. Charakterizován rozsáhlou jasně červenou hyperémií, vzrušujícími mandlemi palatinu a měkkým patrem. Někdy se na sliznici zadní stěny hltanu objevují červené skvrny (tečkové krvácení) nebo bubliny.

Místní pocity jsou prezentovány pro 2-3 dny suchého dráždivého kašle, který postupně ustupuje. Obecné projevy mohou chybět. Když se připojíte k sekundární infekci, příznaky onemocnění se odpovídajícím způsobem změní.

Akutní faryngitida je akutní zánět sliznice hltanu - častý projev akutních respiračních onemocnění. Během faryngitidy se děti stěžují na bolest, nepříjemné pocity v krku (pálení, škrábání, svědění), kašel, někdy svědění a bolest v uších. Kojenci si nemohou stěžovat na indispozici, ale pozorní rodiče dávají pozor na neklidné chování, poruchy spánku, zhoršení chuti k jídlu. Faryngitida může být kombinována s dalšími projevy akutních respiračních infekcí, jako je rýma, kašel, horečka, konjunktivitida.

Je třeba poznamenat, že akutní faryngitida je vzácně izolovaná choroba. To je obvykle kombinováno s jinými chorobami horních dýchacích cest. U dětí mladších 2 let je onemocnění závažnější a je často kombinováno se zánětem sliznice nosohltanu a akutní katarální rýmou. V tomto případě budou pozorovány symptomy akutní rýmy - porušení nosního dýchání, hojné sliznice nebo mukopurulentní nosní výtok.

Léčba faryngitidy

Léčbu provádí ORL klinika nebo pediatr.

Terapeutická opatření pro faryngitidu zahrnují následující manipulace.

Při akutní a exacerbaci chronické faryngitidy, která není doprovázena závažnými poruchami obecného stavu, je dostatečná symptomatická léčba, včetně šetřící diety, koupele s teplou nohou, zahřátých obkladů na předním povrchu krku, mléka s medem, inhalace páry a kloktání.

U dětí mladších 2 let je onemocnění závažnější a je často kombinováno se zánětem sliznice nosohltanu a akutní katarální rýmou.

Léčba faryngitidy u dětí mladších dvou let předpokládá suché ohřívání krku, hojné teplé nápoje a příjem měkkých zpevňujících látek.

Jak správně léčit dítě s bolestmi v krku: Volba léků pro děti není snadná, protože mnoho nástrojů, které dospělí úspěšně používají, je pro děti kontraindikováno nebo nemá všechny potřebné vlastnosti. Ve většině případů, s onemocněním hrdla, dochází k erozivnímu poškození sliznice orofaryngu a vzniku epiteliálních defektů. Čím dříve budou tyto defekty odstraněny, tím dříve zmizí nepříjemné symptomy a dojde k jejich zotavení. Léky obvykle nejsou schopny obnovit ohroženou integritu sliznic orofaryngu. Derinat, který má kromě antibakteriálních, antivirových, antifungálních a imunomodulačních vlastností stále výrazný reparační účinek, tj. Obnovuje integritu epitelu a jeho ochranné funkce. Díky těmto vlastnostem lék pomáhá ve všech stadiích onemocnění. Nejvhodnější léčbou krku bude použití Derinatu ve formě spreje. Derinat urychluje proces hojení, posiluje imunitní systém a zabraňuje tak možnému opakování onemocnění.

Léčba kašle u kojenců a dětí do 1 roku věku doma je poměrně obtížná. Velmi málo lidových prostředků jsou pro to vhodné. Nejmírnější a nejbezpečnější prostředek pro děti je obklady. Stejně jako masáž. Kompresory by neměly být používány při zvýšených teplotách.

Komprese pro děti s faryngitidou

Dort Hořčice Honey
Tento lidový lék pomůže vyléčit kašel u kojence. Je nutné míchat rovnoměrně med, hořčičný prášek, mouku, rostlinný olej, vodku, rozdělit na dvě části, dát na hadřík, aplikovat na prsa a na záda. Zajistěte si obvaz na pyžama. Tento obklad může být ponechán po celou noc, pokud léčíte kašel u dětí mladších než 1 rok - dvě hodiny. A ještě lépe: v první aplikaci nechte dvě hodiny, je-li dítě dobře snášeno, a na pokožce nejsou žádné alergické reakce, pak tuto kompresi celou noc uložte

Kašelový obklad v dítěti s medem a tukem.
Smíchejte 2 lžíce. med, vodka, vnitřní vepřové nebo husí tuk. Použijte tuto směs k tření hrudníku dítěte, zad, nohou, zabalte tělo teplou plenkou, položte si ponožky a dejte do postele.

Komprese brambor.
Jemně nakrájené brambory vaříme (ještě lépe - čistíme), vypustíme vodu, vložíme do plastového sáčku, kravatu, pak zabalíme do několika vrstev látky a upevníme na hrudník. Musíme se ujistit, že to není horké, ale pěkné. Teplota obkladu může být nastavena vrstvami tkaniny - při ochlazování odstraňte přebytečné vrstvy. Zahřívejte dětskou hruď po dobu 1 hodiny. Po několika procedurách prochází kašel.

Léčba kašle u kojenců

Kromě obkladů vyžaduje léčba kašle u kojenců a dětí mladších než jeden rok následující opatření: t
1. Neomezujte mobilitu dítěte - pohyby přispívají k vypouštění sputa, pomáhají odstraňovat průdušky z hlenu.
2. Kojenci častěji berou ruce, jemně se opírají o záda, což také zlepší odvodnění průdušek
3. Chcete-li vyléčit kašel rychleji u dítěte, nechte ho pít teplou vodu tak často, jak je to jen možné.
4. Proveďte masáž. K léčbě nachlazení u dětí můžete použít rostlinný olej nebo masážní krémy. Můžete si udělat lehkou medovou masáž. Velmi užitečná masáž chodidel.
5. Navlhčete vzduch v místnosti, kde je nemocné dítě, použijte speciální zařízení, v zimě můžete na baterii zavěsit vlhký hadřík, je ještě lepší jít do vany, kde dříve pracovala sprcha. Vlhký vzduch zlepší stav dítěte.

Hořčičná zábaly
Léčbu kašle u dětí mladších než 1 rok lze provádět s hořčičnými zábaly. Je bezpečnější než hořčičná omítka, která léčí kašel ve vyšším věku.
1 polévková lžíce. Já suchá hořčice se rozpustí v 500 ml teplé vody, navlhčete gázu v roztoku ve 4 vrstvách a zabalte tělo dítěte, nebo položte látku na zadní stranu. Nahoře přikryjte ručník a přikryjte přikrývkou. Po 5 minutách odstraňte obklad, otřete kůži teplou vodou. Po 4 takových postupech prochází suchý kašel u dítěte

Léčba kašle u kojenců

Kromě obkladů vyžaduje léčba kašle u kojenců a dětí mladších než jeden rok následující opatření: t
1. Neomezujte mobilitu dítěte - pohyby přispívají k vypouštění sputa, pomáhají odstraňovat průdušky z hlenu.
2. Kojenci častěji berou ruce, jemně se opírají o záda, což také zlepší odvodnění průdušek
3. Chcete-li vyléčit kašel rychleji u dítěte, nechte ho pít teplou vodu tak často, jak je to jen možné.
4. Proveďte masáž. K léčbě nachlazení u dětí můžete použít rostlinný olej nebo masážní krémy. Můžete si udělat lehkou medovou masáž. Velmi užitečná masáž chodidel.
5. Navlhčete vzduch v místnosti, kde je nemocné dítě, použijte speciální zařízení, v zimě můžete na baterii zavěsit vlhký hadřík, je ještě lepší jít do vany, kde dříve pracovala sprcha. Vlhký vzduch zlepší stav dítěte.

Hořčičná zábaly
Léčbu kašle u dětí mladších než 1 rok lze provádět s hořčičnými zábaly. Je bezpečnější než hořčičná omítka, která léčí kašel ve vyšším věku.
1 polévková lžíce. Já suchá hořčice se rozpustí v 500 ml teplé vody, navlhčete gázu v roztoku ve 4 vrstvách a zabalte tělo dítěte, nebo položte látku na zadní stranu. Nahoře přikryjte ručník a přikryjte přikrývkou. Po 5 minutách odstraňte obklad, otřete kůži teplou vodou. Po 4 takových postupech prochází suchý kašel u dítěte

Léčba faryngitidy doma

Dráždivé potraviny (horké, studené, kyselé, kořeněné, slané) jsou vyloučeny ze stravy, doporučuje se bohatý teplý nápoj - čaj s citronem, mléko s minerální vodou atd.

Léčba faryngitidy u dětí s lidovými prostředky: Kloktání s antiseptickými, bylinnými roztoky (například roztok 1% chlorofyllipt, rotocan, mořská sůl, eukalyptus, atd.) 3–4 krát denně po jídle. to je však možné pouze u dětí starších než 2-3 roky. Kdo už ví, jak kloktat.

Následující bylinné přípravky jsou nejúčinnější pro kloktání:

1. Květy měsíčku, listy javoru, listy šalvěje, květy heřmánku.

2. Heřmánek květiny, Oregano bylina, listy šalvěje, Hypericum bylina

3. Pampeliška květiny, listy javoru, březové listy, borovice pupeny.

Poplatky za přípravu 1-3:

Komponenty se mísí stejně. 1 polévková lžíce. kolekce nalít 1 šálek vroucí vody, vařit po dobu 3 minut na nízké teplo, trvat 1 hodinu, odtok.

4. Dubová kůra - 2 díly, lipové květy - 1 díl

5. Lipové květy - 2 díly, květy heřmánku - 3 díly

Poplatky za přípravu 4-5:

1 lžička směsi vařit v 1 šálku vařící vody, kmen, cool.

Opláchněte teplou infuzí 5-6krát denně.

Lékárna tinktura eukalyptu může být použita pro kloktání - 20-30 kapek na šálek teplé vody a eukalyptového oleje - 15-20 kapek na sklo.

Zavlažování hltanu antiseptiky nebo aerosoly obsahujícími antibiotika (uvedu níže uvedený věk) 2 až 3 dávky 2 až 4krát denně. Alternativní kloktání s bylinnými infúzemi a antiseptickými roztoky.

Kloktání by mělo být kombinováno s vdechováním. Pro inhalaci, můžete použít infuzi z těchto bylin: Hypericum bylina, máta bylina, listy šalvěje, matky a stonky listy, oregano trávy, divoké rozmarýnu trávy, květy heřmánku, listy eukalyptu, listy jitrocel. Je lepší použít směs 2-3 bylin. Infuze je připravena jako v poplatcích 1-3.

Pro snížení tělesné teploty se doporučují diaforické čaje:

1. Lipové květy, malinové bobule (pokud není alergie).

2. Malina bobule - 2 díly, listy černého rybízu - 2 díly, matka-a-matka-1 část listy, oregano tráva - 1 část.

3. Listy jitrocel, lipové květy, malinové bobule, listy anýzu.

Příprava: 1 lžička sběru nalít 1 šálek vroucí vody, vařit po dobu 3-5 minut, trvat 30 minut. Pijte odvar ve 2 dávkách (1/2 šálku) v intervalech 2 hodin.

Resorpce tablet nebo pastilek s antibakteriálními, analgetickými, změkčovadly (faringosept, phimimint, strepsily, laipronte, atd.) U dětí starších 5 let.

Pro bakteriální faryngitidu by měla být předepsána systémová antibiotika. Antibakteriální terapie je oprávněná pouze tehdy, je-li onemocnění známo nebo existuje podezření na streptokokové onemocnění. Nepřiměřená antibiotická léčba přispívá k rozvoji rezistence (rezistence) na antibiotika a může být také komplikována nežádoucími reakcemi s léky. Antibiotika, pokud je to nutné, určíte lékaře!

Kojenci a malé děti nemohou tablety kloktat ani rozpouštět, takže mají dostatek pitného a krčného zavlažování s antiseptickým účinkem. Je třeba poznamenat, že všechny aerosoly by měly být používány s opatrností u dětí do dvou let věku z důvodu možnosti vzniku křeče glottis.

Technika oplachování: vezměte si jeden doušek připraveného roztoku, zřetelně vyslovte písmeno „O“ nebo „E“, opláchněte hrdlo a vypusťte roztok. Oplach produkujte 3-4 krát denně po jídle.

S chřipkou se předepisuje rimantadin, s infekcí herpes - acyclovir.

Pro bakteriální faryngitidu jsou předepsána lokální antibakteriální léčiva - Bioparox (4 inhalace v ústech každé 4 hodiny) nebo Hexasprey (2 injekce 3x denně). Omezení užívání těchto prostředků je staré až 2,5 roku (může se vyvinout laryngospasmus).

Dobrý terapeutický účinek poskytuje léčivo Yoks, otorinolaryngologický dezinfekční prostředek, který obsahuje polyvidon jod, který po kontaktu se sliznicí vylučuje aktivní jod. Jod má zase široké spektrum antimikrobiálních účinků, jód navíc urychluje proces čištění sliznic z nekrotických tkání (raidů). Jocky mají také anestetický (analgetický) účinek.

Prevence: ztvrdnutí těla, odstranění škodlivých faktorů, obnova poškozeného nosního dýchání, zvýšení obranyschopnosti těla (použití imunokorekčních léků)

Chronická faryngitida často není samostatným onemocněním, ale projevem patologie celého gastrointestinálního traktu: chronická atrofická gastritida, cholecystitis, pankreatitida. Vniknutí kyselého obsahu žaludku do hltanu během spánku s gastroezofageálním refluxním onemocněním a kýly ezofageálního otvoru diafragmy je často skrytou příčinou chronické katarální faryngitidy a v tomto případě jakékoli lokální léčebné metody poskytují nedostatečný a krátkodobý účinek. Kouření (a také pasivní) a tonzilektomie (odstranění mandlí) vedou k rozvoji atrofických změn ve sliznici hltanu.

Faryngitida se často vyvíjí s nosním dýcháním, které je neustále obtížné. To může být způsobeno nejen přechodem k dýchání ústy, ale také zneužíváním vazokonstrikčních kapek, které odcházejí z nosní dutiny do hltanu a mají tam zbytečný anemiazační účinek. Příznaky faryngitidy mohou být přítomny v tzv. Postnasálním syndromu (anglický termín je „postnasal drip“). V tomto případě je nepohodlí v krku spojeno s proudem patologických sekrecí z nosní dutiny nebo vedlejších nosních dutin podél zadní části hltanu. Kromě neustálého kašle může tento stav vyvolat u dětí i sípání, což vyžaduje diferenciální diagnózu s bronchiálním astmatem.

Lokální antibakteriální činidla mohou být široce používána při léčbě faryngitidy. Volba optimálního léku je dána spektrem jeho antimikrobiální aktivity, absencí alergenicity a toxickým účinkem. Nejefektivnější lokální léčiva samozřejmě nenahradí potřebu systémového podávání antibiotik pro bolest v krku a faryngitidu způsobenou beta-hemolytickým streptokokem. Na druhé straně, vzhledem k nebakteriální etiologii mnoha forem faryngitidy, vzniku vzrůstajícího počtu rezistentních kmenů bakterií, jakož i nežádoucích účinků obecné antibiotické léčby, je lokální podávání léčiv se širokým spektrem antimikrobiální aktivity v mnoha případech metodou volby.

Léčba faryngitidy u dětských lidových prostředků

Pro léčbu faryngitidy u dětí s použitím lokálních, symptomatických obecných a lidových prostředků, které zvyšují imunitu.

 • Mix šťávy z poloviny citronu, 1 polévková lžíce. lžíce medu a sklenice (200 ml) horkého červeného (suchého) vína. Vařte 2-3 minuty, přidejte trochu skořice a 1 hřebíček. Infuze po dobu 20 minut, kmen a pít horké. To je dobrý lék na první příznaky faryngitidy (bolestivost, bolestivý kašel).
 • Pokud je mírná bolest hlavy, bolest v krku, slabost, je nutné nalít velmi horkou vodu do mísy, přidejte 20-30% odvar z jehel nebo květy heřmánku a dobře plavou nohy. Otřete je tvrdým ručníkem a ihned nasaďte vlněné ponožky. Další postup je ohřátí heřmánkového vývaru v pánvi, naklonit hlavu nad ním, zakrýt se ručníkem a dýchat horkou párou. Konečně, ještě před odchodem do postele, musíte pít šálek kalina čaj s medem (hnětení ovoce Kalina s medem a nalít vařící vodu na to, otřete). K Kalině může přidat mátou, limetkovou barvu.
 • Vezměte 3 lžičky strouhané mrkve na jemném struhadle, přidejte nasekaný 1 zlatý knír a 1 lžičku medu. Míchejte a držte v ústech, rozpouštějte se, tlačte jazyk na hřbet krku, 5 - 7 minut 1 krát denně. Pak to vyplivni. Průběh léčby je 7 dní.
 • Eukalyptová tinktura má protizánětlivý, expektoranční, silný antiseptický, analgetický účinek. Používá se interně pro faryngitidu. 10 kapek v půl šálku teplé vody 2-3 krát denně.
 • Dokonale posiluje sliznici zadní stěny hltanu šípkového čaje. Pít tento čaj by měl být 2-3 měsíce. Do růže psa mohou být přidány bobule Viburnum, meduňka citrónová a šalvějová tráva. Sbírejte nalévat vařící vodu v termosce ve výši 1 lžíce. Lžíce kolekce na sklenici vody, trvat 2 hodiny a napětí. Před použitím přidejte 1-2 kapky oleje z rakytníku.
 • Pro faryngitidu je užitečná inhalace propolisu: 60 g propolisu a 40 g vosku by mělo být vloženo do hliníkové misky nebo 300 ml hrnku a vloženo do jiné velké misky s vroucí vodou. Propolis a vosk se za těchto podmínek rozpustí a těkavé látky propolisu spolu s vodní párou budou sublimovány. Inhalace se doporučuje ráno a večer po dobu 10-15 minut. Lidé trpící faryngitidou, musíte přemýšlet o zlepšení místní imunity. Jak studie ukázaly v posledních letech, faryngitida snižuje ochranné síly hltanu. Mohou být podpořeny bylinnými infúzemi, čaji, přírodními šťávami. Doma se připravují z dostupných bobulí, ovoce, bylin a medu. Používá se k prevenci sezónních exacerbací onemocnění. Zde jsou některé recepty.
 • Vezměte si sklenici rozinek a brusinek, ale 1,5 šálky ořechových jader a med, 1 šálek (200 ml) vodky. Rozdrcení všech pevných složek, doplnění vodkou a lehce zahřátý med. Vše zamíchejte. Take 1 polévková lžíce. lžíce 3krát denně hodinu před jídlem. Pro průběh léčby - jedna porce.

Pozor! Léky obsahující alkohol pro děti a dospívající by neměly být podávány!

 • Smíchejte šťávu z čerstvých listů jablek se stejným množstvím medu a vařte 20 minut, skladujte v těsně uzavřené nádobě, vezměte 1 lžíci. lžíce 2-3 krát denně.
 • Vezměte 1 lžičku šalvějových bylin, nalijte sklenici vody, přiveďte k varu, ochlaďte, napněte, přidejte 1 lžičku medu. Pijte v noci.
 • Vezměte 5 g šípků (rozdrcených), kopřivy a tymiánové trávy. Nalijte 15 g kolekce 200 ml studené vody, vařte 2-3 minuty, trvejte 1 hodinu. Take s medem ve formě horkého čaje a 10 ml, 2x denně po jídle. Průběh léčby je 2 týdny.
 • Při akutní faryngitidě je užitečný horký odvar z divokých jablek (2 polévkové lžíce na 200 ml vody), doporučuje se vzít si sklenici 1-2krát denně po dobu 10–20 dnů.
 • Čerstvé šťávy z agávy s medem (poměr 1: 1) v 1 čajové lžičce 4krát denně jsou dobrým prostředkem pro prodlouženou faryngitidu.
 • Take 1 polévková lžíce. lžíce Hypericum byliny a zalijeme 1 šálek vroucí vody v termosce, trvají 1-2 hodiny a odtok. Do infuze se přidá 20 kapek farmaceutické alkoholické tinktury propolisu. Kloktejte 2-3krát denně a nemoc projde.