Jak léčit chřipku doma

Jistě, všichni alespoň jednou v životě čelili chřipce, kterou byl sám nemocný nebo pozoroval vývoj a průběh nemoci u blízkých lidí. A to není překvapující, protože chřipka je považována za nejběžnější infekční chorobu, která může každoročně způsobit masivní epidemie a dokonce i epidemie. Chcete-li být připraveni bojovat s touto nemocí, musíte vědět, jaké jsou příznaky a příčiny jejího vývoje, kdo je v ohrožení a jak léčit chřipku doma. Ale pro začátek stojí za to zjistit, co to je.

Chřipka je akutní virové onemocnění, které může postihnout nejen horní, ale i dolní dýchací cesty. Zpravidla je doprovázena intoxikací a může vést k rozvoji závažných komplikací až do smrtelného výsledku. Tato komplikace se však nejčastěji vyskytuje u dětí a starších pacientů.

Ihned by mělo být řečeno, že chřipka a ARVI jsou podobné nemoci jak v symptomatických projevech, tak v způsobech infekce. Ale to není to samé. Chřipka je na rozdíl od běžného nachlazení mnohem závažnější, je doprovázena výraznou intoxikací a často vede k vážným komplikacím.

Chřipkové formuláře

V závislosti na závažnosti chřipky se dělí na následující formy:

Příčiny a typy chřipky

Onemocnění se vyvíjí po požití viru chřipky stejného jména. Z toho, co virus způsobil vývoj chřipky, je obvyklé rozlišovat mezi těmito typy tohoto onemocnění:

 • způsobené viry skupiny A. Takové viry jsou náchylné k mutaci, přispívají k rozvoji komplikací. Průběh onemocnění je velmi obtížný;
 • způsobené viry skupiny B. Také jako viry skupiny A mutují. Onemocnění je poměrně mírné. Komplikace se vyskytují ve vzácných případech;
 • způsobené viry skupiny C. Proces mutace prakticky chybí, tok je poměrně snadný. Nejčastěji jsou postiženy děti.

Vlastnosti virů chřipky

Tyto specifické viry se „nebojí“ zimy. To je důvodem sezónních epidemií chřipky. Ale umírají, když se zahřívají a ještě více, když se vaří. Chřipkové viry, když se uvolňují do životního prostředí, se stávají neudržitelnými. Riziko infekce však přetrvává po celý den poté, co je tělo infikované osoby propuštěno do vnějšího prostředí.

Jak se nakazí chřipka?

Snad nejběžnější způsob infekce - ve vzduchu. V procesu mluvení, kašle nebo kýchání se mikroorganické částice pacientových slin uvolňují do životního prostředí. Obsahují miliony chřipkových virů. Ve vzduchu se mohou dostat na povrch sliznic zdravého člověka. K infekci tedy dochází.

Pokud pozorujete obraz mikroskopem, například po kýchání pacienta, můžete vidět, jak se „oblak“ tvořený bakteriálním prachem, hrubými a rozprášenými částicemi slin šíří kolem. Velké částice nejsou tak hrozné, protože mohou vyvolat infekci zdravého člověka, pokud je v těsné blízkosti pacienta.

A bakteriální prach a malé částice se unášejí několik metrů od zdroje infekce. Stačí jen lehký závan, aby se mohli vzdát stovek metrů, protože rychlost jejich usazování je příliš nízká. Několik hodin se mohou vznášet ve vesmíru. Tyto malé částice, které se potápí na kusech nábytku, podlahy a stěn, mohou zůstat životaschopné po dlouhou dobu. Proto, pokud léčíte chřipku doma, ujistěte se, že riziko, že se nakazí blízkými lidmi, je minimalizováno.

Chřipkové viry mohou přežít:

 • ve vzduchu - 9-12 hodin;
 • na povrchu kůže - ne déle než 15 minut;
 • na povrchu papíru - asi 12 hodin;
 • na skleněných plochách - 10 dnů;
 • na textilních površích - cca 10 hodin;
 • na povrchu z plastu a kovu - 2 dny;
 • v bronchiální sekreci, ve které je již přítomen virus chřipky - 10-15 dnů.

Na základě výše uvedeného lze vyvodit závěr, že virus chřipky je nejméně schopný žít na povrchu kůže. Proto, pokud máte chřipku a kýchnete, v nepřítomnosti papírového nebo látkového ubrousku, zakryjte ruku. Tím se sníží poloměr šíření virů v prostředí.

Kromě toho se člověk může nakazit chřipkou nejen přímým kontaktem s nakaženou osobou, ale také použitím stejného kuchyňského nádobí a hygienických předmětů. Také chřipka pravděpodobně zasáhne tělo zdravého člověka, pokud se dotkne například klávesnice počítače, telefonu nebo kliky dveří, se kterou se pacient obrátil.

To vše naznačuje, že je žádoucí izolovat nemocného v oddělené místnosti, která by měla být dobře větrána několikrát denně.

Mechanismus vývoje chřipky

Chřipkový virus může proniknout do těla zdravého člověka přes sliznice hltanu, průdušnice, nosu nebo hrtanu. Když virus vstoupí do těla, jeho aktivní reprodukce je zaznamenána. Inkubační doba může trvat několik hodin až 2 dny. Existují případy, kdy toto období bylo asi 5 dní.

Aktivně se množí, virus je schopen zasáhnout tkáně všech sliznic horních cest dýchacích v krátkém čase. Bude užitečné vědět, že virus není schopen infikovat sliznice jiných vnitřních orgánů, jako je například střevní sliznice nebo žaludek.

Po maximálně 5 dnech se množení viru v těle zastaví. Co přesně se stane příčinou zastávky, ještě nebylo objasněno lékařskou profesí. Ale nemocný od tohoto okamžiku přestává být nebezpečím pro ostatní. Kompetentně organizovaná léčba chřipky doma může přinést pozitivní výsledky - pacient se začíná postupně zotavovat.

Jak jde chřipka?

V každé formě chřipky u pacienta, do jednoho stupně nebo jiného, ​​jsou pozorovány katarální symptomy a známky intoxikace. Ve vzácných případech lze pozorovat přítomnost hemoragické složky. Tyto patologické stavy mají své charakteristické rysy.

2. Bolesti hlavy vyzařující na čelo a oběžné dráhy

7. Bolest v kloubech (zejména v bederní, dolní končetinách) a svalech

8. Ztráta chuti k jídlu

2. Roztržení, pálení sliznic

3. Chrapot

5. Kašel (většinou suchý)

2. Hyperémie kůže obličeje (zbytek kůže je bledý)

3. Krvácení z dutin

4. Krvácení na povrchu sliznic a úst

5. Zvětšené nádoby skléry

Je také třeba poznamenat, že projevy intoxikace jsou pozorovány po dobu 4-5 dnů. Pokud budou i nadále přítomny déle, pak došlo k rozvoji bakteriálních komplikací.

Kdo je v ohrožení?

Nejvíce postiženou chřipkou jsou:

 • osoby trpící různými imunodeficiencemi (získané nebo vrozené);
 • děti do 2 let (ne zcela vytvořený imunitní systém);
 • osoby, jejichž imunita je oslabena;
 • starších lidí.

Faktory predisponující k těžké chřipce

 1. Těhotenství a kojení.
 2. Chronická onemocnění krvetvorných orgánů, plic, srdce, cév a ledvin.
 3. Diabetes.
 4. Tendence k alergickým projevům.

Obecné příznaky chřipky

Příznaky chřipky, bez ohledu na její formu, zahrnují:

 • křeče;
 • vysoká teplota, která trvá nejméně tři dny;
 • hemoragická kožní vyrážka;
 • dušnost;
 • bolesti hlavy, které nejsou zastaveny ani silnými analgetiky.

Možné komplikace chřipky

Všechny komplikace mohou být rozděleny do dvou hlavních skupin - bakteriální a virové. Pokud je vše jasné s virovými komplikacemi, protože etiologie chřipky je virová, pak pacienti mohou mít otázky o bakteriálních komplikacích. Faktem je, že na pozadí kolosálních nákladů všech rezerv na boj s hlavní virovou infekcí nemusí mít imunita těla dostatečnou sílu k potlačení patogenních bakterií.

Bakterie jsou tedy navázány na viry. Nejpravděpodobněji se to stane, pokud pacient trpí chronickými bakteriálními onemocněními, která se po chřipce zpravidla zhoršují. Pacienti se často zajímají o to, jak léčit chřipku doma s rozvojem jejích komplikací. Odborníci tvrdí, že samoléčba v takových situacích může vést k ještě katastrofálním následkům a doporučit, abyste okamžitě kontaktovali zdravotnické zařízení.

Bakteriální komplikace mohou nastat ve formě:

 • septický stav. Charakterizuje pronikání bakterií do krve a následné reprodukce. Tento stav je velmi závažný a často smrtelný;
 • encefalitida, meningitida. Když má pacient záněty v tkáních a / nebo sliznici mozku. Nejčastěji se tato komplikace vyskytuje u lidí s imunodeficiencí;
 • glomerulonefritida. Akutní zánětlivý proces v tkáních renálních tubulu, který vede k zhoršené funkci ledvin;
 • čelní sinusitida, sinusitida, otitis. Tyto stavy jsou možná nejčastější komplikace chřipky. Charakterizovaný přítomností bakteriální infekce v sluchu a nosních dutinách;
 • bakteriální pneumonie. To se zpravidla projevuje po pár dnech po úlevě. Zpočátku je kašel se zeleným nebo žlutým sputem, pak se zvyšuje tělesná teplota. Je nesmírně důležité nezmeškat začátek průběhu bronchiální pneumonie a včas zahájit léčbu, aby se problém ještě více nezhoršil.

Virové komplikace mohou nastat jako:

 • perikarditida a myokarditida (jsou vzácné);
 • infekční toxický šok. Vyznačuje se extrémním stupněm otravy těla, což znamená poruchu životně důležitých orgánů. Jedním z prvních projevů je pokles krevního tlaku, tachykardie, dysfunkce ledvin;
 • primární virová pneumonie. Považuje se za vzácnou, ale závažnou komplikaci chřipky. Viry, přes tkáně průduškového "stromu", z horních cest dýchacích vstupují do plic. Nástup primární virové pneumonie je podobný chřipce, na rozdíl od toho postupuje silně. Existuje extrémní míra intoxikace - kašel s vypuštěním malého množství sputa (někdy s krví), dušnost následovaná rozvojem respiračního selhání. Předisponujícím faktorem pro rozvoj takové komplikace chřipky je přítomnost srdečních vad, zejména mitrální stenózy.

Diagnóza chřipky

Je velmi důležité rozlišovat chřipku od jiných, podobných symptomů, nemocí. Lékař provede diagnózu na základě:

 • klinický obraz;
 • epidemiologická data;
 • laboratorní testy (šmouhy z orofaryngu a nosohltanu s uvolněním kmene viru).

Chřipka: jak se chovat doma?

Inhalace

Tyto procedury mohou být prováděny dvakrát denně (ráno a večer). Doba trvání každého postupu by měla být od 5 do 10 minut. Inhalace mohou být připraveny pomocí léčivých bylin a éterických olejů.

Pro inhalační bylinky jsou vhodné:

 • měsíček;
 • levandule;
 • zázvorové oddenky;
 • šalvěj;
 • sedmikrásky;
 • Hypericum;
 • řebříček.

Esenciální oleje jsou vhodné pro inhalaci:

Pokud nemáte speciální zařízení pro inhalaci - nebulizátor, můžete zaplnit dřez nebo velkou kapacitu vroucí vodou a po zakrytí hlavy ručníkem dýchat léčivé výpary.

Řešení sinusového zavlažování

To také pomáhá zbavit se běžného nachlazení s chřipkou sody-fyziologický roztok. Pro jeho přípravu budete muset míchat na špetku soli (moře nebo vaření) a jedlé sody. Smíchejte několik kapek vařené vody. Pro proplachovací proceduru je nejlepší použít kuličkovou stříkačku (lze ji nahradit běžnou injekční stříkačkou bez jehly).

Nakloňte se nad vanu nebo umyvadlo a přidržte jeden nosní průchod, nalijte připravený roztok do volné nosní dírky a jemně zatlačte na píst stříkačky. Po tomto jemně vyfoukněte nos. Pak můžete přerušit mytí druhého nosního průchodu.

 1. V průběhu léčby se doporučuje, aby pacient používal co nejvíce tekutiny. Perfektní teplý nápoj, obohacený o vitamín C, například ovocné nápoje z bobulí, kompoty, šípkový čaj, čaj s citronem. Při konzumaci nejméně 2 litrů takových nápojů denně může pacient urychlit detoxikační proces. To znamená zbavit tělo toxických látek, které jsou výsledkem životně důležitých procesů virů.
 2. Pokud je to možné, vezměte si teplou sprchu, pevně zavřete dveře do koupelny (ne v akutním období onemocnění). Po vytvoření efektu sauny přebírá hlen v nosních dutinách větší konzistenci tekutiny a čistí se dýchací cesty.
 3. V období akutního průběhu nemoci je vyžadován odpočinek na lůžku, nedoporučuje se pracovat na počítači, sledovat televizi nebo číst knihu. Konec konců, tato cvičení prodlužují průběh nemoci a oslabují tělo, které již odebírá síly chřipky. Léčba doma by měla brát v úvahu možný rozvoj komplikací.

Vývar z větví černého rybízu

Umyjte větvičky, nakrájejte a nalijte sklenici vody. Směs se vaří 10 minut, potom se nechá 5 hodin v termosce. Pijte horký vývar v noci. Pro příjemnější chuť ve vývaru, můžete přidat cukr nebo med.

Tinktura listů eukalyptu

Jemně nasekané listy eukalyptu (30 g) by měly být umístěny do sklenice ze skla a naplněny 200 ml alkoholu, který může být nahrazen vodkou. Víko musí těsně uzavřít nádobu. Trvejte na tmavém místě po dobu 7 dnů. Pak infuzi přetáhněte, zbytek zalepte přes tenkovrstvou. Užívejte třikrát denně, 20 kapek zředěných v 50 ml vody.

Bylinný odvar

Pro přípravu tohoto vývaru budete muset vzít tyto bylinky ve stejných částech:

 • máta peprná;
 • šalvěj;
 • borovice (ledviny);
 • vysoké devítky (oddenky);
 • „Holed“ třezalka tečkovaná;
 • jitrocel;
 • „Nahý“ lékořice (oddenky);
 • měsíčku

Pro 100 g kolekce bude potřeba 500 ml vody. Vařte po dobu 30 minut, trvejte na 6 hodin v termosce. Užívejte 50 ml třikrát denně (po jídle).

Prevence proti chřipce

1. Očkování. Roční očkování pomůže minimalizovat riziko infekce chřipkovými viry. Nejlépe se provádí v podzimním období roku, před nástupem prvního chladného počasí. K tomuto účelu se můžete poradit s lékařem nebo s jakýmkoliv očkovacím centrem. Existují tři typy vakcín:

 • podjednotky. Je nejčištěnější a nezpůsobuje žádné vedlejší účinky. Je povoleno žádat o očkování dětí;
 • štěpené vakcíny. Tato vakcína obsahuje pouze zlomek virů. To může způsobit některé nežádoucí účinky. Doporučuje se pro dospělé;
 • celý virion. Je to celý virus chřipky - inaktivovaný nebo živý. Použití tohoto typu vakcíny proti chřipce je téměř ukončeno. Faktem je, že vakcína s veškerými viriony má řadu vedlejších účinků a může způsobit rozvoj onemocnění.

Za zmínku stojí také to, že děti mladší 6 měsíců a lidé, kteří jsou alergičtí na kuřecí proteiny, nepodléhají očkování.

2. Osobní hygiena. To platí zejména pro mytí rukou po návštěvě veřejných míst s velkými zástupy lidí, stejně jako po kontaktu s lidmi infikovanými chřipkovými viry.

3. Pravidelné mokré čištění a větrání obytných prostor, ve kterých byl pacient umístěn.

4. Použití předmětů osobní hygieny a nádobí.

5. Posílit imunitu. Mezi ně patří pravidelné cvičení, správně vyvážená strava, zbavení se špatných návyků (kouření, zneužívání alkoholu). Měli byste se také vyvarovat stresu a dát tělu příležitost k dobrému odpočinku v noci.

Abychom nebyli překvapeni, jak léčit chřipku doma, vyhnout se vzniku jakýchkoliv komplikací, doporučujeme dodržovat výše uvedená preventivní opatření. Pokud virus chřipky stále zasáhl tělo, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. A pouze po konzultaci s ním se může uchýlit k vlastní léčbě nemoci. Požehnej vám!

Jak léčit chřipku

Stále více v různých fórech na internetu dnes můžete setkat s otázkou: "Jak léčit chřipku?". Zdálo by se, že "moře" informací, ale ze všeho, co bylo napsáno a řečeno, bych rád zdůraznil nejdůležitější a skutečnost, že každý potřebuje vědět. Ve skutečnosti, 100% ochrana proti infekci chřipkou nemůže zaručit žádnou z metod prevence, žádný lék.

Ale i když je člověk nakažený a nemocný, neměl by být panický, ale měl by zahájit včasnou a vhodnou léčbu onemocnění. Často je to nemožné bez pomoci lékaře - to neznamená nutnost hospitalizace (je to potřeba pouze pro těžkou formu), ale je to právě lékař, který dělá přesnou diagnózu, určuje typ patogenu a podle toho předepisuje terapeutický průběh.

Dodržování lékařských doporučení, musíte vědět, co lidové prostředky přinese oživení a zvýšit účinnost boje proti onemocnění.

Význam léčby

Každý, kdo se ptá, jak léčit chřipku, by si měl být vědom toho, že tento virus může být modifikován, a proto musí být pokaždé vynalezeny nové léčivé (a profylaktické) léky a staré musí být opraveny.

Je chybou předpokládat, že jakákoli chřipková infekce projde do jednoho týdne bez zásahu zvenčí. Samozřejmě, s dostatečně silnou imunitou a nízkou účinností virových útoků (absence vhodných podmínek), je to pravděpodobné. Člověk by však neměl doufat a spoléhat se na takový průběh nemoci. Nejčastěji se stává, že bez včasné léčby člověk čelí komplikacím nemoci, nevratným změnám a léčebnému procesu, který je zahájen poté, dochází ke zpoždění.

Co říká lékař o tom, jak léčit chřipku? Antivirové léky jsou zpravidla předepisovány, stejně jako léky, které pomohou zbavit se symptomů.

V důsledku virové expozice se zánětlivé procesy začínají uvnitř hrdla a nosních průchodů. Negativně působí na různé vnitřní orgány včetně srdce a ledvin. Pokud nezastavíte zánět, může jít hluboko, což má za následek nebezpečí:

 • akutní bronchitida;
 • sinusitida;
 • pneumonie a tak dále.

To vše ještě jednou ukazuje na naléhavost povinné léčby u dospělých a dětí, ke které může dojít jak doma (v mírné formě), tak v nemocnici (v těžkých případech).

Kontrola příznaků

Co se stane při zmírnění příznaků chřipkové infekce?

Pokud u jiných akutních respiračních virových infekcí, může horečka začít až druhý den nemoci a teplota se příliš nezvyšuje, během chřipky téměř okamžitě stoupne na 39 stupňů nebo více.

Pacient navíc trpí:

 • bolestivá slabost;
 • bolesti svalů a bolesti;
 • těžké migrény.

Později se objeví rýma: je spojena s čirými nosními sekrecemi. Pacient začne kašlat, zdá se mu, jako by mu hrdlo „něco poškrábalo“. Tím, že tyto příznaky (bez řádné léčby), člověk riskuje, že bude čelit nebezpečným komplikacím.

Pacientův stav se neuvěřitelně rychle zhoršuje, ale boj proti tomuto onemocnění je dlouhý a tvrdý.

Příprava a doporučení

Co pomáhá chřipce? Nejúčinnější léky jsou považovány za antivirové. Ale je nejlepší vzít je na samém začátku nemoci, když se objevily první příznaky.

Zde jsou nejčastěji doporučované léky:

 • Remantadin - v případě mírné formy onemocnění je 50 miligramů předepsáno třikrát denně. Pokud je nemoc těžší, budete muset pít 300 miligramů.
 • Interferon je lék v práškové formě, který se rozpouští ve vařené vodě a je několikrát denně pohřben v nosních cestách.
 • Oxolinická mast - nutná pro mazání nozder.
 • Gama globulin je zpravidla injekcí, kterou podává lékař v nemocnici.

Spolu s výše uvedenými léky lékař předepíše symptomatickou léčbu. Výsledkem je, že po dobu několika dnů je možné normalizovat stav a zlepšit zdraví pacienta.

Kromě užívání těchto léků se však nedají dělat bez dodržení určitých doporučení:

 • Nezapomeňte dodržet lůžko. Ti, kteří se snaží snášet nemoc "na nohou", jsou vystaveni velkému riziku z důvodu možných komplikací.
 • To vyžaduje konzumaci hojného množství tekutiny, protože to je, jak se tělo zbavuje škodlivých toxických látek, které jsou produkty viru. Tekutina je mimo jiné zodpovědná za normální termoregulaci těla. Lékaři doporučují vypít alespoň osm sklenic. A nejen čistá voda je vhodná, ale také citronový čaj, domácí limonáda, mléko, ke kterému se přidává med (hlavní věc je, že by neměla být příliš horká).
 • Nezapomeňte na význam užívání vitamínu C, který pomáhá posilovat imunitní systém. Obvykle, v první den nemoci, oni vezmou pět tablet, a všichni následující vypít pár pilulek. Pokud nechcete užívat lék ve formě tablet, můžete je rozpustit v ohřáté vodě.

Jak rychle léčit chřipku doma? Je možné dosáhnout uzdravení, pokud se léčí bez tablet a pouze lidových prostředků u dospělých?

Pokud je průběh onemocnění mírný, je tato možnost v zásadě možná. Například cibule může být smíchána s medem. Výsledná směs nebude mít nejpříjemnější chuť, ale měla by být užívána v lžičce několikrát denně. Pomáhá bojovat s horečkou a rychle se vyrovnat s virem.

Pokud bylo možné normalizovat teplotní indikátory, lázně, ve kterých nohy stoupají, pomohou vyrovnat se s dalšími znaky. Přidá se hořčice nebo sůl. Pro každou takovou proceduru stačí jedna čtvrtina hodiny, po které byste měli otřít nohy do sucha a nasadit ponožky, které jsou teplejší.

A tady je další účinná metoda: vezměte šalvěj (jen jednu lžičku) a vařte v mléce, které vaří (takže výsledný nápoj vaří asi 10 minut). Poté se infuze ochladí, přefiltruje a znovu vaří. Doporučuje se použít odvar krátce před spaním (ve formě tepla).

Pravidla prevence

Aby nedošlo k hledání odpovědi na otázku, jak se léčit na chřipku, je důležité vědět o pravidlech profylaxe, pokud někdo v domě náhle onemocní:

 • Pacient by měl být izolován tak, aby byl v co nejkratší době v kontaktu se staršími osobami a dětmi.
 • Nemocný by měl mít vlastní pokrmy. Je také nežádoucí používat společný ručník.
 • V případě potřeby je lepší použít obvaz gázy. Navíc má několik vrstev a často se mění.
 • Místnost, ve které je pacient umístěn, musí být odvzdušněna. To se provádí i v případech, kdy trpí chřipkou trpí zimnicí. Měl by být tepleji oblečen tak, aby neprošel.

Naučte se pečovat o sebe a nemusíte „zápasit“ s tím, jak léčit chřipku na 3, 2 nebo dokonce na 1 den (což je samo o sobě nereálné, pokud jde o infekci chřipky).

Jaké léky nepomáhají?

"Chováme chřipku rychle a zaručeně!" - Odvážně prohlásit farmaceutické výrobce. Ale samozřejmě ne všechny - dokonce i ty nejkrásnější - reklama může být důvěryhodná. Existují léky, které nelze použít při léčbě tohoto onemocnění, nebo to není vždy možné.

Například antibiotika neumožňují rychle dosáhnout dobrého zdraví a vyléčit nemoc. Nepřijímají se podle vlastního uvážení, nýbrž pouze podle pokynů lékaře, nikoli však od prvních dnů onemocnění, ale pouze v případě, že se v důsledku bakteriální infekce vyskytnou závažné komplikace.

Pokud pijete tyto léky, když chcete, riskujete, že nebudete posilovat, ale naopak oslabujete tělo, protože antibiotika zničí prospěšnou střevní mikroflóru.

Je možné léčit chřipku během několika dnů bez léků? Ne, rozhodně ne. Ale také, aby se léky, což umožňuje převést nemoci "stojící" taky by neměla být. Zdálo by se, že po pití takových pilulek se pacient téměř okamžitě cítí lépe a snadněji, zbaví se horečky, přestane trpět migrénami a bolestí svalů. Ve skutečnosti se symptomy zastaví, ale nemoc nezmizí: virus se nadále vyvíjí. S takovou „pseudo-léčbou“ je možné vyvolat závažné komplikace.

Proč ne bez doktora?

Který lékař léčí chřipku? Nejčastěji je takový problém adresován terapeutovi a již ho nasměruje na různá vyšetření a v případě komplikací i na další zdravotnické odborníky.

Je na lékaři, aby zjistil, jak má být tato choroba léčena, a nepokoušeli se předepisovat tyto nebo jiné léky sami (doporučeno v lékárně nebo krásně inzerované na internetu). Při výběru a předepisování léků se lékař spoléhá na přesnou diagnózu, data nejen o nemoci, ale také o vlastnostech těla pacienta, o přítomnosti nebo nepřítomnosti chronických onemocnění.

Dokonce i použití některých lidových prostředků, jako doplněk k léčbě předepsané lékařem, musí být v souladu s ním.

Domácí léčba

Pokud lékař předepíše jakékoli léky, doporučuje se dodržovat lékařská doporučení a jednat na nich přísně. Bohužel, absolutně bez antivirových pilulek v tomto případě nebude fungovat.

Nicméně, ti, kteří chtějí léčit nemoc rychle a efektivně, by si měli být vědomi toho, že použití lidových prostředků může být užitečné jako další léčba chřipky.

Doma bude řádně ošetřena infekce následujícím způsobem:

 • Když se objeví počáteční příznaky nemoci, vroucí voda pomůže, který by měl být opilý, a pak jít do postele.
 • Doporučuje se otřít si nohy vodkou a pak si nasadit vlněné ponožky, pít malinový teplejší čaj a jít do postele, pokryté přikrývkou.
 • Můžete pít trochu aktivního uhlí (čtyři tablety jsou dost).
 • Pomáhá infuzi z divoké růže. Suché bobule nejprve musí mlít, nalijeme vroucí vodou a necháme se celou noc vyluhovat. Po třech hodinách se bujón zfiltruje a opije. Doba trvání této infuze je týden. Frekvence aplikací se postupně snižuje.
 • Je nutné vzájemně smíchat heřmánkový, lipový a šípkový, nalijeme vařící vodu a necháme asi šest minut. Je třeba pít třikrát denně krátce před jídlem.
 • Kašel zvládne ředkvičky. Měl by být jemně nasekaný a posypaný cukrem. Vezměte hodinovou lžíci.
 • Ředkvička je strouhaná a vytlačená z ní. Výsledná buničina musí být smíchána s medem (malá ředkev je přímo v ředkvičce, kde se včelařský produkt nalévá). Výsledná kompozice se odebírá před jídlem pro pár lžíce.
 • Je nutné třít křen a zavřít v bance, poté, co tam zůstane čtvrt hodiny. Pak je víko odstraněno a nad nádobou musíte dýchat nosem.
 • Můžete vařit brambory - přímo s kůrou - a dýchat asi čtvrt hodiny nad párou.
 • Kalina (můžete použít jak ovoce, tak květiny) se vaří ve sklenici a vaří asi 10 minut. Je třeba užívat třikrát denně po dobu 1 lžíce.
 • Česnek je považován za destruktivní pro viry. Například stroužek česneku lze jednoduše žvýkat nebo držet v ústech, sát zdravou šťávu. Nebo strouhal a smíchal s medem. Výsledná směs by měla být naplněna teplou vodou a vypít krátce před spaním. Další možností je míchat několik plátků s mlékem a vařit je společně. Tento odvar se používá až šestkrát denně na malé lžíci.
 • Cibule jsou neméně užitečné. To může být třel na struhadlo, zalijeme vroucí vodou a trvat na teplo asi půl hodiny.

Co dělat, když chřipka začne? Doma mohou pomoci alkoholické tinktury na bázi třezalky tečkované, eukalyptu, althea a propolisu.

Jak dlouho potrvá, než se s touto nemocí vyrovnat? Záleží na mnoha faktorech, včetně typu viru, stadia onemocnění, síly imunity a individuálních charakteristik pacienta. Samozřejmě, že je jednodušší a rychlejší vypořádat se s chřipkou začínajícího, než se špatným.

Léčba chřipky doma

Jak léčit chřipku? Jedna z nejčastějších virových infekcí postihujících dýchací cesty, chřipka se vyvíjí po kontaktu s nosičem viru. Existuje mnoho různých typů chřipkového viru, z nichž některé způsobují závažnou reakci organismu na napadení infekčním agens, zejména s oslabenou imunitou a přistoupením k bakteriální infekci, a pak pacient vyžaduje hospitalizaci. Ve většině případů se však léčba chřipky provádí doma. Jak léčit chřipku doma?

Druhy virů chřipky

Aby bylo možné řádně provádět terapeutická opatření při léčbě chřipky, je nutné alespoň povrchně pochopit, jaké typy virů existují. Obyčejný virus je zpravidla hlášen při čekání na epidemii, při prognózování výskytu výskytu v aktuální sezóně, při výběru vakcíny pro profylaxi a při překročení epidemiologického prahu.

Existují tři běžné skupiny chřipkových virů:

 • A - skupina, která může postihnout nejen lidi, ale také zvířata a ptáky. Infekce ze zvířat je velmi vzácná, stejně jako opačná cesta infekce. Viry této skupiny se vyznačují vysokou nakažlivostí, rychlostí reprodukce a jsou příčinou rychle se zvyšujících epidemií: za 6 týdnů může onemocnět až polovina populace v určité oblasti.
 • B je „pomalejší a slabší“ skupina. Během epidemie virů ze skupiny B zpravidla onemocní asi čtvrtina populace a infekce postihuje většinou osoby s oslabenou imunitou: děti, starší osoby, které mají chronické nebo somatické onemocnění v době výskytu viru;
 • C je skupina, která nejvíce postihuje osobu s izolovanými případy onemocnění.

Proč je důležité věnovat pozornost typu viru? Prognózy vědců poskytují příležitost připravit se předem, pochopit, kdy je nutné očkovat nebo přijmout jiná preventivní opatření, a také si uvědomit, pro koho bude člen rodiny v největším nebezpečí kontaktu s nemocnou osobou a v jakém období.

Jak odlišit chřipku?

Příznaky chřipky jsou poměrně výrazné a odrážejí porážku těla virovou infekcí. Chřipka je charakterizována náhlým náhlým nástupem onemocnění bez onemocnění po několik dní, postupným zvyšováním teploty a zvýšením závažnosti respiračních symptomů. Klinický obraz chřipky je charakterizován projevy, které rychle vznikají během prvního dne. Patří mezi ně:

 • zvýšení tělesné teploty: hodnoty teploměru se pohybují od 38 do 40 ° C. Hypertermie může být doprovázena malým mrazem, horečkou;
 • spolu s teplotou se zvyšuje celková malátnost: bolesti hlavy začínají ve většině případů v oblasti čela, obočí; bolest a "bolesti" v kloubech a svalech, nejčastěji v končetinách, ale je to možné i v bederní oblasti, ramenní pletenec;
 • je zde fotofobie, bolest v očích, bolest při změně polohy očních bulvy;
 • vývoj onemocnění je doprovázen pocitem nevolnosti a / nebo zvracením po 24-36 hodinách, ve většině případů po jídle, pití, drogách;
 • druhý nebo třetí den po manifestu onemocnění se projevují respirační symptomy: kašel, rýma, zánět nosohltanu, faryngitida, laryngitida atd.

Charakteristické příznaky chřipky zahrnují bolest v hrudní kosti, tracheitidu, vyrážku v nasolabiálním trojúhelníku, lymfatické uzliny, zejména v oblasti krční a týlní oblasti.

Forma chřipky závisí na viru, jeho typu, charakteristikách, rychlosti reprodukce a uvolňování toxinů do krevního oběhu a na stupni odolnosti organismu. V raných stádiích užívání některých antivirotik pomáhá zabránit přechodu z mírné na těžké.
V závislosti na závažnosti klinického obrazu existují tři formy onemocnění:

 • mírná forma se vyznačuje zvýšením teploty na subfebrilní indexy, mírnou indispozicí, zánětem sliznic dýchacích cest;
 • střední forma postupuje při teplotě 38,1-40 ° C. Bolesti hlavy, slabost, pocení, bolest svalů je, ale celkové příznaky jsou poměrně mírné. Katarální projevy jsou vyjádřeny bolestivým kašlem s bolestí za hrudní kostí, dušností, rýmou, chrapotem apod.;
 • těžká forma je doprovázena hypertermií s ukazateli 40 ° C, zimnicí, těžkou bolestí hlavy, bolestí, nevolností a zvracením. Vyskytly se respirační symptomy, často se vyskytly komplikace.

Léčba střední a těžké chřipky by měla probíhat pod dohledem lékaře, protože pravděpodobné komplikace, které mění funkce kardiovaskulárního systému, močových orgánů a cest, jakož i přistoupení bakteriální infekce mohou být pacientem vnímány jako součást současné virové choroby. Tyto projevy vyžadují samostatnou terapii.

Zvláště náchylné k komplikacím po chřipkové infekci jsou děti, senioři, lidé s oslabenou imunitou, stejně jako ti, kteří neodpovídají termínu rehabilitace a okamžitě se vrátí do aktivního života, cvičení, apod. Průměrná doba léčby chřipky je 5-8 dnů. zatímco nejméně 2 týdny po uzdravení je nutné se vyvarovat nadměrného zatížení těla (sport, návštěvy vany, sauny, konzumace „těžkých“ potravin, alkoholu atd.).

Domácí léčba chřipky: výživa a léčba

Zpravidla, když pacienti s chřipkou mají akutní pokles chuti k jídlu, nevolnost, bolesti hlavy a horečka nepřispívají k touze jíst. Během tohoto období však tělo aktivně zpracovává živiny a potřebuje podporu. Bohužel, pacienti, často přemýšleli, jak léčit chřipku, zapomínají na nutnost dodržovat zásady dietní výživy.

První princip v této nemoci - použití velkého množství tekutiny. Zvýšení tělesné teploty může vést k rozvoji dehydratace, jejíž příznaky jsou často považovány za součást klinického obrazu chřipky. Když dehydratace, tělo tráví další rezervy v boji proti infekci, virus se vyvíjí aktivněji, což vede k rozvoji těžkých komplikací.

Co může a mělo by být opilé?

 • Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy (mrkev, směs šťáv) zředěné vodou.
 • Stolní minerální voda, většinou bez plynu.
 • Sušené ovoce kompoty.
 • Brusinky, brusinky.
 • Bylinné čaje: heřmánek, máta atd.

Měla by zanechat kávu, silný čaj, nápoje s vysokým obsahem cukru. Volné přírodní bujóny mohou také spadat do kategorie tekutin používaných při léčbě chřipky a akutních respiračních onemocnění: kombinují jak pití, tak živiny.

Pokud příjem jakékoli tekutiny vyvolá nevolnost a zvracení, měli byste pít v malých porcích (lžička) každých 5 minut. V teplé vodě můžete přidat trochu pomeranče, citronové šťávy, cukru nebo medu nebo použít dehydratační přípravky (Regidron). Zvláště důležité je obnovit rovnováhu vody a soli, pokud je průběh onemocnění komplikován opakovaným zvracením.

Ovoce a zelenina bohaté na vitamín C (citrusové plody, zelí atd.), Proteinové potraviny (maso, drůbež, ryby s nízkým obsahem tuku) vařené, pečené, dušené, vejce a ořechy a mléčné výrobky (zakysaná smetana, tvaroh). Během dne musíte konzumovat nejméně 50 g proteinu.
Mezi kategoricky nedoporučené potraviny a nápoje během období nemoci patří:

 • káva, silný čaj, kakao;
 • cukrovinky (bonbóny, čokoláda), čerstvé pečivo;
 • smažená jídla, mastná, kořeněná jídla;
 • jakýkoli alkohol;
 • často dochází k negativní reakci při použití kravského mléka, másla.

Denní režim pro akutní onemocnění je vždy odpočinek na lůžku: maximální množství odpočinku během dne a noci, včetně doby zotavení. Pacient musí mít klid, čerstvý vzduch (časté větrání místnosti), stejně jako samostatné nádobí, ručníky a často měnit ložní prádlo a spodní prádlo.

Antivirová léčiva

Mezi antivirotiky užívanými pro chřipku existují léky s prokázanou účinností proti určitým kmenům, lékům pro všeobecné použití a fondům s nepotvrzenou účinností, které jsou populární díky reklamě.
Při výběru léku se poraďte s lékařem: všechny antivirotika (Rimantadin, Ribavirin, Virazol, Tamiflu, Relenza, Amiksin, atd.) Mají kontraindikace, stejně jako optimální počáteční období, dávkování a průběh léčby. Pokud to průběh nemoci a pacientova pohoda dovolí, je lepší provést symptomatickou léčbu bez výsledků analýzy pro stanovení kmene léčení plicní chřipky.

Jak léčit chřipku: symptomatická léčba

Ve většině případů je léčba chřipky založena na pomoci tělu vyrovnat se se samotným virem. Jak léčit chřipku horečkou, bolestmi hlavy a dalšími nepříjemnými příznaky?

 • Když bolest hlavy ukazuje léky, jako je Ibuprofen (Nurofen), Paracetamol.
 • Rýma, kongesce dýchacích cest je eliminována aktivním a častým mytím nosohltanu solným roztokem, po kterém se podle indikací používají lokální vazokonstrikční přípravky (Nazivin, Naphthyzin atd.).
 • Nedoporučuje se snižovat teplotu na 38,2 ° C, pokud pacient dobře snáší hypertermii, nehrozí nebezpečí vzniku křečí a jiných komplikací. Nad - na blahobytu. K redukci se používá paracetamol, ibuprofen.
 • Pro usnadnění vykašlávání a zlepšení vylučování sputa se používají mukolytická léčiva (Lasolvan a analogy, Ambrobexal, Bromhexin atd.). Výběr léku provádí lékař na základě symptomů.
 • Bolest a zánět v krku lze odstranit opláchnutím, použitím jedlého roztoku sodovky, heřmánku, odvarů měsíčku, furatsilinu a dalších lokálních přípravků se změkčujícím a antiseptickým účinkem.

Kombinované přípravky (Antigrippin, Terraflu, Coldrex, atd.) Patří k lékařským přípravkům. Ve většině případů se tohoto účinku dosahuje vystavením antipyretikům a analgetikům (Paracetamol, Ibuprofen), antihistaminikům (snížení otoků sliznice a dýchacích cest) a vitamínu C v kombinaci s horkým pitím.

Jak léčit chřipku komplikacemi?

U středně těžké až těžké chřipky je hlavní léčba zaměřena nejen na boj proti infekci, ale také na prevenci komplikací.
Mezi nejčastější komplikace patří:

 • virová pneumonie;
 • bakteriální pneumonie proti virové infekci;
 • komplikace jiných dýchacích orgánů: sinusitida, laryngitida, faryngitida, bronchitida;
 • pyelonefritida;
 • zánětlivé procesy v žlučovém systému.

Jak léčit chřipku komplikacemi? Výběr terapie se zabývá výhradně lékařem po diagnóze. Základní principy jsou v kombinaci léků zaměřených na boj s hlavní infekcí a sekundárním onemocněním, jakož i s přihlédnutím ke stavu, věku a individuálním reakcím pacienta.

Léčba chřipky doma

Chřipka označuje akutní respirační virové infekce postihující dýchací systém a může způsobit závažné komplikace. Kromě toho se epidemie chřipky vyskytují téměř každoročně a pokrývají významnou část populace. Proto otázka: jak léčit chřipku doma? - mnoho starostí.

Před popisem, jak léčit chřipku doma a jak ji léčit, je třeba pamatovat na charakteristické rysy tohoto typu virové infekce.

Co je to jiná chřipka

Na rozdíl od jiných akutních respiračních onemocnění, chřipka obvykle začíná více akutně. Náhlý výskyt silných bolestí hlavy v oblasti fronto-temporální je doprovázen prudkým nárůstem teploty, bolestí svalů, bolestmi těla, bolestmi v očních bulvách a fotofobií.

Charakteristickými projevy chřipky, které ji odlišují od akutních respiračních virových infekcí, jsou převaha symptomů intoxikace nad katarálními symptomy, ke kterým dochází od 2-3 dnů. Horečka s chřipkou je nejen vyšší (až 40 0 ​​С), ale také udržuje (5-7 dní) delší než u jiných ARVI.

Příznaky katarální chřipky:

 • bolest v krku a podél průdušnice;
 • zánět spojivek;
 • slzení;
 • rýma;
 • suchý kašel;
 • žádné zčervenání sliznice v hrdle.

Jak léčit chřipku doma

Častěji musíte léčit chřipku doma. Děti, dospělí s těžkou chřipkou nebo chronickou těžkou patologií jsou hospitalizováni. Léčba chřipky a ARVI by však v každém případě měla být prováděna pod dohledem lékaře. Je nutné léčit chřipku bez komplikací.

Léčba chřipky doma tradiční metodou zahrnuje:

 1. Režim se doporučuje lůžko nebo polopenze (což závisí na závažnosti onemocnění). Fanoušci "bolavých nohou" by měli pochopit, že nejenže nedokáží rychle vyléčit chřipku doma. Riziko závažných komplikací se v tomto případě zvyšuje, takže je pro chřipku nepřijatelné.
 1. Poskytuje čerstvý, zvlhčený vzduch v místnosti pro pacienta. Pro tento účel se provádí opakované větrání, teplota vzduchu bude optimální při teplotě 18-20 ° C. Pro zvlhčování vzduchu je nutné dvakrát denně mokré čištění, postřik vodou stříkací lahví, zavěšení vlhkých listů nebo použití nádob s vodou.
 1. Objem spotřebované tekutiny denně by měl překročit 2 litry. Pro pití si můžete vzít čaj, kompot, vývar, minerální vodu bez plynu. Je naprosto nezbytné vyloučit užívání alkoholu: vytváří další zátěž na orgány a tělo musí dbát na to, aby se zbavilo nemoci.
 1. Výživa by měla být kompletní ve složení, snadno stravitelná a poskytnout tělu vitamíny. Jídlo je lepší vzít zlomkové porce. Nezapomeňte jíst ovoce (citrony, rybíz, maliny, brusinky, atd.), Zeleninu, mléčné výrobky. Strava by měla obsahovat dostatečné množství proteinů potřebných pro reparační opravu poškozených buněk pro tvorbu protilátek.

Všichni se samozřejmě zajímají o léčbu drogami. Mnoho pacientů doufá v zázračné pilulky, které pomohou rychle vyléčit chřipku doma. Tito pacienti budou muset být zklamáni: takový lék neexistuje. Tělo samotné se s infekcí vyrovná, je nutné pouze pomoci a neinterferovat s ním. Hlavním úkolem by nemělo být „jak rychle vyléčit“, ale jak se zbavit chřipky bez komplikací.

Reklama mnoha farmaceutických výrobků (imunostimulantů, interferonogenov) slibuje rychlou a úspěšnou obnovu. Studie v mnoha zemích však ukázaly, že účinnost těchto léků (Anaferon, Viferon, Cycloferon, Arbidol, Amiksin, Amizon a další) nebyla prokázána.

Kromě toho, neustálá stimulace imunitního systému je nejen neefektivní, ale také nebezpečná: auto-agrese se může vyvinout, když se v těle produkují protilátky proti vlastním tkáním. Nemoci s autoimunitním vývojovým mechanismem jsou velmi obtížně léčitelné.

Účinnost téměř všech antivirotik také ve studii nepotvrdila.

Z nich byly účinné pouze rimantadin a Tamiflu. Ale rimantadin je účinný pouze s chřipkou A. Lék Tamiflu je velmi toxický, způsobuje mnoho vedlejších účinků (velmi závažných), včetně centrálního nervového systému (až do psychózy, sebevražd, halucinací atd.), Zejména u dospívajících.

Proto je lepší provést symptomatickou léčbu:

 1. Antipyretika proti chřipce se doporučují pro použití při horečce u dospělých nad 38,5-39 0 C. U dětí je možné snížit teplotu po dosažení hodnoty 38 0 С a se sklonem k febrilním záchvatům dokonce vyšší než 37,5 0 C. Pro tento účel je lepší používat NSAID., které mají také protizánětlivé účinky: Nurofen, Ibuprofen, Nice, Paracetamol.

Aspirin se nedoporučuje používat z důvodu rizika nežádoucích účinků (zvýšené krvácení). Kombinované prostředky můžete použít ve formě prášků, rozpuštěných před použitím ve vodě, propagovaných jako prostředek nachlazení a chřipky. Kromě snížení teploty pomohou snížit projevy intoxikace (bolesti hlavy, bolesti svalů, slabost atd.). Mezi takové léky patří Ferveks, Pharmacitron, Coldrex, Antigrippin a další.

Ale jejich použití je také lepší koordinovat se svým lékařem, aby bylo možné vzít v úvahu kontraindikace a neublížit tělu. Například Coldrex se nedoporučuje pro pacienty s hypertenzním onemocněním, nestabilním krevním tlakem a Antigrippin není indikován pro těžkou anémii.

 1. Nespěchejte s použitím vasokonstrikčních nosních kapek (Nazivin, Otrivin, Galazolin, Neonox, atd.). Způsobí suchost v nosní dutině a proces zhorší. Naopak, sliznice v nose by měla být navlhčena roztokem lékárenské soli (je možná s mořskou solí).

Mohou být použity naftyzinové nosní kapky, které jsou indikovány v zánětlivém procesu v nosohltanu suchými sliznicemi. Složení léku zahrnuje olej z borovice a eukalyptu, takže je důležité, aby nedošlo k alergiím na rostliny a další složky kapek. Vitamin E přítomný v kompozici zvýší lokální slizniční imunitu.

 1. Pro bolest a bolest v krku se doporučuje opláchnutí roztokem furacilinu, sody nebo sání pilulek (Faringosept, Septolet, Strepsils) se změkčujícím a analgetickým účinkem.
 1. Antitusika by měla být také vybrána lékařem s přihlédnutím k povaze kašle: v některých případech snižovat excitabilitu centra kašle suchým kašlem, bolestivým a neproduktivním (Stoptussin). V jiných, a husté, těžko oddělitelné sputum, přípravky se používají k ředění sputa, usnadňující jeho sekreci (Ambroxol, Lazolvan, atd.).
 1. Když je teplota normalizována, mohou být inhalace prováděny s alkalickými minerálními vodami (jako je Borjomi) nebo přípravky pro ředění sputa. Nebulizační zařízení je velmi vhodné pro provádění inhalace doma.
 1. Při normální teplotě napomáhají distrakční procedury (lázně s horkými nohou, hořčičná omítka), aby se vyrovnaly s kašlem.
 1. Alergická nálada těla způsobená virovou infekcí je snížena antihistaminiky (Cetrin, Claritin, Tavegil, Diazolin, atd.).

Léčba lidových léků proti chřipce

Alternativní lidová medicína je již pevně zavedena v praxi. Mnozí pacienti jsou příznivci léčby chřipky a lidových prostředků ARVI. Jiní nemají vždy prostředky na nákup léků v lékárně a jsou nuceni používat populární radu.

Tradiční metody léčby byly testovány mnoha generacemi. Nejčastěji jsou lidové léky na chřipku rostliny, potraviny nebo běžné látky v každodenním použití. Recepty lidových prostředků proti chřipce nebo nachlazení lze nalézt v hojnosti na internetu.

Některé z tipů tradiční medicíny proti chřipce jsou:

 1. Při prvních projevech chřipky odřízněte velkou cibuli, vložte ji do šálku a několik minut držte pohár před vámi. Opakujte postup několikrát denně.
 2. Pistáciová jádra (2-3 lžíce) rozemele na prášek, nalijeme vroucí vodou (1,5 zásobníků), necháme půl hodiny, pravidelně třepáme sklenici. Take před jídlem 2 lžíce. 4 str. / Den.
 3. Hrst jemně nasekaných větviček rybízu nalijte vodu (1 l), vařte na nízkém ohni po dobu 4 hodin, před spaním vypijte 2 šálky. teplý vývar (lze osladit).
 4. 100 g umytých čerstvých jehličí nasekaných, nalijeme 1 litru vroucí vody, přiveďte do varu. Nechte vyluhovat po dobu 2 hodin, vypusťte, vezměte 1/2 zásobníku. třikrát denně, přidává se 1.. medu Bohatý na infuzi vitaminu C, může být použit pro děti.
 5. Broušení 1/4 zásobníku. zázvor, přidejte 1 zásobník. med, vařte na mírném ohni. Pro část čaje přidejte 0,5-1 lžičky. směsi.
 6. Umyjte cibuli, neloupejte slupky, přidejte vodu, přidejte cukr (50 g), vařte na mírném ohni půl hodiny. Po ochlazení vypusťte a vypijte 1 polévkovou lžíci půl hodiny před jídlem 4-5 str. za den.
 7. Mleté plody kalina, bezinky, brusinky a vařit a pít jako čaj.

Ne každý si pamatuje období, kdy hlavní prací prostředek bylo mýdlo na prádlo - i když to bylo moje jídlo, i když bylo omyvatelné.

Ukazuje se, že levné mýdlo lze použít jako lidový lék na léčbu chřipky. Mnozí výrobci přidávají různé příchutě ke zlepšení vůně. Mýdlo můžete umýt nádobí nebo hlavu. Pro ošetření je však vhodné pouze 72% hnědé mýdlo na prádlo.

Když začne chřipka, měli byste si vzít mýdlo na mytí a mýdlo s 2 malými vatovými tampony, dát je do nozder a postupně ošetřit každou nosní dutinu. Nemůžete mýdlový tampon a navlhčete v mýdlové vodě.

Když má dítě studenou hlavu, může být použito k instilaci nosu:

 • čerstvá řepa nebo mrkvová šťáva smíšená s medem v poměru 1: 1;
 • čerstvě vymačkaná zelná šťáva;
 • čerstvá šťáva Kolanchoe nebo aloe;
 • jedle olej

Prevence

Každý ví, že pouze očkování může poskytnout specifickou prevenci chřipky. Nespecifické profylaktické metody zahrnují zpevnění, vyváženou stravu, zdravý životní styl.

Prevence chřipky s lidovými prostředky může být také prováděna mýdlem. Vše, co potřebujete, je pěna. To může špetka v nose, ale ochrana před chřipkou je spolehlivá.

Nejoblíbenější lidový preventivní prostředek proti chřipce je česnek. V chladném období a během epidemie je třeba denně jíst 2-3 stroužky česneku.

Tradiční medicína pro prevenci chřipky také doporučuje:

 1. Inhalace s esenciálním olejem (jedle, eukalyptu) nebo brambory.
 2. Koupel nohou s hořčicí.
 3. Nápoje s kalíškem, divokou růží, zázvorovým čajem, brusinkovou šťávou nebo brusinkami.
 4. Denní spotřeba 2 lžíce. přírodní med.

Prevence pomocí lidových prostředků není jednorázový postup, vyžaduje denní ochranná opatření. Pouze v tomto případě můžeme počítat s jeho účinkem.

A provádět tradiční léčbu chřipky a používání lidových prostředků pro nachlazení bezpečněji pod dohledem lékaře. Vzhledem k tomu, že se jedná o sebe-léčbu, není možné včas rozpoznat vývoj komplikací, což není vždy snadné zvládnout.