Zvažte, jak se přenáší bolest v krku.

Bolest v krku je poměrně časté onemocnění a výskyt tohoto onemocnění se může během chladného období zvýšit. To je provokováno nejen nedostatkem připravenosti lidského imunitního systému bojovat proti infekčním agens, ale také s poměrně vysokým stupněm infekčnosti této patologie.

Vědět, jak se u dětí a dospělých přenáší tonzilitida, je možné zabránit infekci a přijmout vhodná preventivní opatření.

Způsoby přenosu anginy pectoris

Angina je přenášena jako infekční patologie.

Existuje několik způsobů, jak tuto nemoc přenášet, a to:

 1. Vzduch. Nejčastěji je patologie přenášena vzduchem rozptýlenými kapičkami, které nezávisí na její bakteriální a virové povaze. Tato cesta přenosu zahrnuje infekci při kontaktu s kašlem, kýcháním.
 2. Kontakt a domácnost. Infekce je v tomto případě přenášena v důsledku přímého kontaktu s infikovanou osobou. To může být jednoduchý hmatový kontakt, použití stejných předmětů s pacientem a angína se přenáší polibkem.
 3. Alimentární. Můžete se nakazit anginou pectoris konzumací potravin, které mají na povrchu stafylokoky nebo jiné patogeny patologie.
 4. Autoinfekce. Často patogeny žijí v hlubinách a na povrchu mandlí a se snížením funkčnosti imunitního systému mohou způsobit progresi tonzilitidy.
 5. Sexuální cesta. Odpověď na otázku, zda je bolest v krku přenášena polibkem, je jednoznačně pozitivní. Často však pacienti mají otázku, zda je bolest v krku přenášena pohlavně. Pozitivní odpověď na tuto otázku je možná pouze v jednom případě: pokud došlo k ústnímu kontaktu s osobou s kapavkou. V této situaci se přenáší atypická gonokoková tonzilitida, která je vzácným onemocněním.

Způsoby přenosu anginy pectoris mohou být různé. Proto byste měli být opatrní, když potřebujete komunikovat s infikovanými lidmi: použijte masky a další bezpečnostní opatření.

Infekční angina pectoris

Odpověď na otázku, zda se angina přenáší či nikoliv, je jednoznačně kladná. Angina je akutní infekční zánětlivé onemocnění, které určuje jeho vysokou infekčnost. Patologie je velmi snadno přenášena z pacienta na zdravé způsoby uvedené výše. Nebezpečí onemocnění je určeno typem infekčního agens, který vyvolal jeho výskyt.

Virová tonzilitida se projevuje formou zánětlivé léze mandlí bez tvorby plaku. Tato patologie je charakteristická pro chřipku, spalničky, infekční mononukleózu. Odpověď na otázku, zda je tento typ tonzilitidy přenášen, je jednoznačně pozitivní. Infekce může být přenášena během akutního období onemocnění.

Angina bakteriálního původu je nejčastěji provokována streptokoky. Vykazuje ostrou bolest v krku, vznik dopravních zácp a plaku v krku. Jak se v tomto případě angina přenáší? Nejčastější jsou infekce ve vzduchu a ve styku s domácností.

Tonzilitida plísňového původu se vyznačuje výskytem bílé patiny syrovité konzistence na povrchu mandlí. Jak se přenáší plísňová etiologie tonzilitidy?

Zde je běžnější cesta infekce v domácnostech. Stojí však za povšimnutí, že oportunistické houby Candida žijí na sliznicích mnoha lidí, takže infekční plísňová tonzilitida je významně nižší než virová nebo bakteriální.

Faktory ovlivňující možnost infekce anginou pectoris

Ne vždy v kontaktu s osobou nakaženou bolestmi v krku, je zde šance na infekci tímto onemocněním. To je způsobeno odlišnou citlivostí na patogenní faktory, které mohou vést k rozvoji onemocnění.

Mezi důvody, které při kontaktu s infikovanou osobou vyvolávají anginu pectoris, je třeba zdůraznit následující:

 • hypothermie;
 • snížená funkčnost imunitního systému;
 • progresi jiných onemocnění.

Za zmínku stojí také to, že mezi obyvateli velkých sídlišť je prevalence anginy pectoris vždy vyšší, protože v důsledku vysoké hustoty obyvatelstva jsou infekční agens snadno přenášeni většinou možných metod, nejčastěji ve vzduchových kapičkách. Velké skupiny jsou v rizikových skupinách pro tuto nemoc - skupiny ve školkách, žáci škol, zaměstnanci výrobních dílen a další sociální kategorie.

Bolest v krku je přenášena poměrně rychle, takže je nutné vědět o preventivních opatřeních pro tuto patologii a dodržovat je, zejména v chladném období, během exacerbace onemocnění.

Doporučení pro prevenci anginy pectoris

S vědomím, jakým způsobem se angína přenáší, můžete významně snížit pravděpodobnost jejího uzavření.

K tomu musíte dodržovat určitá preventivní opatření, mezi která patří:

 1. Izolace infikovaného člena rodiny doma i v nemocnici.
 2. Jeho použití osobních jídel, hygienických potřeb, ložního prádla.
 3. Sterilizace použitých nádobí a dalších předmětů.
 4. Pravidelné čištění a větrání prostor.
 5. Použití masek (jejich cena je nízká a výhody jsou zřejmé) v případě péče o pacienta a dalších nezbytných kontaktů.
 6. Preventivní kloktání v období šíření nemoci.
 7. Příjem vitaminových a minerálních komplexů dle návodu.
 8. Tělesná výchova.
 9. Kalení
 10. Na sobě teplé oblečení, čepice, boty.
 11. Použití lidových receptů na angínu, prostředky, na jejichž základě můžete vařit vlastníma rukama, například zázvorem nebo citronovým čajem.

Fotografie a videa v tomto článku vám umožní podrobně se seznámit se způsoby přenosu anginy pectoris a jak předcházet tomuto onemocnění. Prevence infekce je snadnější než léčba nemoci. Je důležité přijmout opatření k posílení imunitního systému, a pak se tělo nebude bát infekce.

Jak lze přenášet bolest v krku?

Dospělí a děti, mladí lidé a starší lidé trpí onemocněním krku. Jaký je důvod? Patogen bolesti v krku má vysoce nakažlivé vlastnosti, ve vnějším prostředí je poměrně stabilní. Dostát se do oslabeného těla se dokáže rychle množit. Nejjednodušší způsob infekce přispívá k rychlému šíření: ve vzduchu se vyskytující kapky, který je častým příznakem mnoha nemocí. To je obyčejně nazvané angina, ačkoli toto není úplně odůvodněné z vědeckého hlediska. Jedná se spíše o populární definici.

Ve skutečnosti je bolest v krku, jako koncept, diagnostikována pouze s bakteriálním zánětem mandlí - angíny. K onemocnění dochází po kontaktu s nemocnou osobou.

Obsah článku

Angina - Etiologie

Angina v latině znamená „squeeze“. Opravdu, se zánětem hrdla je obtížné polykat. Infekční onemocnění je akutní a je charakterizováno projevem lokální reakce ve formě zanícených mandlí na vstup patogenu nebo působení dráždivých látek (alergická angína). Častěji palatinové mandle reagují méně často na jiné typy lymfoidních struktur. Lokalizace zánětlivého procesu určuje název bolesti v krku:

Angina na nakažlivosti je na druhém místě pouze proti chřipce a respiračním onemocněním virové povahy, protože se rychle přenáší.

Vlastnosti patogenní anginy pectoris

Onemocnění se projevuje sezónně. Vrchol onemocnění se vyskytuje na jaře a na podzim. Přispívá k oslabení imunity, vysoké vlhkosti při poklesu teploty. Tyto stavy jsou ideální pro vývoj a cirkulaci patogenu.

Zmrazení zachovává patogen při zachování všech jeho virulentních vlastností, ale vysoké teploty ho zničí. Pokud se jedná o virovou nebo bakteriální angínu, je patogen inaktivován při teplotě 20 - 22 ° C za 4 hodiny a 50 ° C je zničeno za 60 minut. Když je okolní teplota 4 ° C, zůstává patogen virulentní po dobu jednoho týdne.

Způsobuje výskyt beta - hemolytického streptokoka (80 - 90% všech případů). V asociovaných zánětech je izolován Staphylococcus aureus, méně často hemofilní bacily a Corynebacteria. Může se účastnit procesu hub, adenovirů, spirochet.

Klasifikace bolestí v krku

V závislosti na vývoji ohniska je infekce klasifikována (podle Preobrazhensky B.S.):

 1. Epizodické - probíhá jako autoinfekce, s hypotermií, zhoršujícími se nutričními podmínkami a způsobem života.
 2. Epidemie - charakterizovaná nakažlivostí. Bolest v krku po dobu několika hodin přechází z člověka na člověka, od pacienta ke zdravému. Zvláštnosti epidemií na jaře - podzim.
 3. Sporadické - izolované případy anginy pectoris, pozorované jako recidiva u chronické angíny.

Vzhledem k povaze příčin tonzilitidy je dána další charakteristika infekce:

 • primární angina (banální);
 • specifické;
 • sekundární (symptomatická).

Symptomatická angina pectoris se vyvíjí jako průvodní symptom s infekcemi (šarlatová horečka, záškrt, infekční mononukleóza). Specifické - dochází při plísňové infekci mandlí a anginy Simanovsky-Plaut-Vincent.

Zdroj infekce

Výskyt zánětlivého anginózního procesu je spojen se zdrojem patogenu. Nositelem patogenní anginy je osoba, která byla nemocná nebo nemocná. Nosič je pozorován 5 až 12 dnů. Trvání závisí na tom, jak se angína přenáší (metody infekce), imunitním stavu organismu, lokální rezistenci (rezistenci) lymfoidních formací (mandlí, lymfatických uzlin) a virulence patogenu.

Primární fokus zánětu je tvořen u brány infekce (místo vstupu). Význam mandlí jako ochranné bariéry není vůbec přehnaný. Další vývoj onemocnění bude záviset na jejich lokální ochranné reakci.

Během akutních virových respiračních infekcí nebo po nich se angina vyskytuje rychleji. Je to způsobeno snížením ochranné funkce epitelu mandlí a nosohltanu, což přispívá k hromadění a reprodukci patogenní mikroflóry. K rozšíření patogenní anginy pectoris dochází v důsledku lokalizace patogenních organismů v horních dýchacích cestách.

Nejjednodušší je chytit anginu v špatně větraných místnostech s narušeným mikroklima (vysoká vlhkost 60 - 70% a nízká teplota) s velkým davem lidí, veřejnou dopravou.

Patogeneze (mechanismus vývoje) infekce

Způsoby infekce s anginou pectoris

Jak se angina předává z osoby na osobu? Infekce se přenáší endogenním a exogenním způsobem. Při endogenní infekci hraje významnou roli intenzita imunity a míra podmíněné patogenity mikroorganismů. Čím vyšší je imunitní stav organismu, tím menší je pravděpodobnost přechodu saprofytů (stálých obyvatel sliznice hrdla) do patogenní formy a vývoje infekce. Endogenní infekce vede k rozvoji chronické angíny.

Je angina přenášena kapkami vzduchu? Odpověď spočívá v mechanismu přenosu patogenu. Hlavní cesta je ve vzduchu. To a potravinové metody infekce jsou charakteristické pro exogenní cestu infekce.

V kryptách mandlí v nemocné osobě obsahuje obrovské množství patogenu. Při kýchání, kašlání nebo mluvení s proudem odcházejícího vzduchu a mikročástic (vlhkostí, slinami) se mikroorganismy uvolňují do vnějšího prostředí a po určitou dobu v něm cirkulují. Zdravý člověk je infikován vdechováním kontaminovaného vzduchu. Zřídka pozorovaná alimentární metoda infekce.

Alimentární cesta infekce zahrnuje vstup zdravého člověka do těla zdravého člověka stafylokoky a streptokoky prostřednictvím kontaminovaných potravin - mléka, masa, zeleniny a ovoce, které nebyly podrobeny mechanickému a tepelnému ošetření. K infekci těmito patogenními prvky dochází při kontaktu produktů s nemocnými (nosiče streptokoků, stafylokoky).

Pro vznik a rozvoj anginózního zánětu však nestačí pouze patogenita mikrobů. K rozvoji patologických změn dojde v nepřítomnosti ochranné reakce mandlí a inhibice obecné rezistence organismu. Když se intenzita imunity, onemocnění nemusí vyvinout, zejména pokud malé množství virulentních mikroorganismů proniklo do těla. K infekci přispívají chronické zánětlivé procesy.

Samostatně je nutné zdůraznit herpetický bolest v krku. V této formě anginy pectoris, orální cesta infekce, méně často kontakt (přes propuštění nosohltanu). Tato cesta přenosu viru Coxsackie (virus herpes) je totožná s infekcí u polioviru. Zdrojem patogenu je nemocný a nemocný člověk. Během průchodu a mutace viru je možná infekce ze zvířat (prasat).

Angina a podmínky výskytu

Jak se přenáší bolest v krku u dospělých a dětí? Pro rozvoj anginy pectoris musíte mít tři složky:

 1. Zdrojem patogenu je nemocná osoba nebo nositel patogenu. Oba vylučují infekci do vnějšího prostředí.
 2. Citlivý organismus - v případě anginy je každý vnímavý, zejména děti a lidé, se sníženým odporem.
 3. Mechanismus přenosu - předpokládá se kontakt s pacienty, nosiče nebo přítomnost zdravého člověka v infikovaném prostředí, a to i bez přítomnosti nemocných.

Exogenní faktory (změny životního prostředí a životních podmínek, stres, nadměrné vychlazení těla, náchylnost k alergiím) přispívají k výskytu anginy pectoris v přítomnosti patogenní mikroflóry.

Příznaky angíny

Klinicky se bolest v krku projeví v několika formách, které závisí na stupni poškození mandlí:

 • katarální;
 • folikulární;
 • lacunar;
 • nekrotické.

Nejběžnější a nejjednodušší - katarální bolest v krku. Jiné formy jsou bolestivější a obtížnější.

S jakoukoliv metodou infekce vylučujte charakteristické příznaky anginy pectoris:

 • celková intoxikace těla (zimnice, bolest hlavy, febrilní a pyretická horečka);
 • při polykání bolest v krku;
 • hyperémie a zvýšení mandlí;
 • bílá plaka na mandlích (launární tonzilitida);
 • nárůst v regionálních lymfatických uzlinách (cervikální, submandibulární).

Je to důležité! Aktivní imunita u anginy pectoris se nevytváří, vede k výskytu recidiv.

Angina a komplikace

Streptokoky a stafylokoky nejsou omezeny na lokální negativní účinky. Produkty jejich životně důležitých funkcí (toxiny), které se dostávají do krevního oběhu, se šíří po celém těle, nepříznivě ovlivňují srdce, močový systém a klouby.

Existují primární a sekundární komplikace anginy pectoris:

 1. Časné (primární) komplikace se vyskytují během nemoci a jsou způsobeny rozšířením zánětlivého procesu do okolních tkání (lymfadenitida, peritonsilitida, otitis, sinusitida).
 2. Pozdní komplikace (sekundární) - vyvíjejí se 3–4 týdny po onemocnění. Jejich původ je infekční a alergický (revmatoidní myokarditida a artritida, post-streptokoková glomerulonefritida).

Porušení kardiovaskulární aktivity, fungování genitourinárního systému a pohybového aparátu se vyvíjí častěji s launární, herpetickou a nekrotickou anginou pectoris.

Prevence bolesti v krku

Pokud se budete řídit některými pravidly, můžete snížit pravděpodobnost infekce:

 1. Během epidemie si umývejte ruce mýdlem a vodou častěji.
 2. Mělo by být častěji na čerstvém vzduchu.
 3. Pijte hodně (čaj, džus, ovocné nápoje). Další zavlažování ústní dutiny sníží usazování bakterií a virů na povrchu sliznice.
 4. Jíst ovoce a zeleninu. Snižte příjem slaných, kořenitých jídel, rychlého občerstvení.
 5. Nepovolit podchlazení.

Zabraňte bolestem v krku pravidelným užíváním komplexních vitaminových minerálních přípravků a imunoprotektorů.

Je to důležité! Buďte opatrní, neodkládejte léčbu anginy pectoris. Zejména pro bakteriální zánětlivé procesy u dospělých i dětí.

Pokud se stav nezlepší po 2 až 3 dnech použitím tradičních metod léčby, obraťte se na svého lékaře. Může být nezbytné použít antimikrobiální činidla. Včasná léčba zabrání rozvoji komplikací a umožní návrat k plnohodnotnému životnímu stylu v 7–10 dnech.

Je angina nakažlivá pro ostatní? Jak může být přenášen?

Bolest v krku - běžná choroba v období podzim-zima, která často postihuje děti kvůli slabší imunitě.

Takové onemocnění může být přenášeno z člověka na člověka.

Proto je v případě bolesti v krku nutné vyhnout se kontaktu s pacientem a přijmout opatření na posílení imunity, aby se zabránilo šíření nemoci v rodině nebo v týmu. Abychom lépe porozuměli otázce, zda je bolest v krku nakažlivá pro ostatní, obraťme se k povaze nemoci, stejně jako ke zvážení všech přenosových tras.

Povaha onemocnění

Toto onemocnění má v podstatě bakteriální nebo virovou povahu. V prvním případě jsou nejčastějšími původci:

 • hemolytický streptokok;
 • patogenní kapavka;
 • chlamydie;
 • mykoplazma;
 • bakterií, které způsobují záškrt.

Mezi virové patogeny patří:

 • původci chřipky a parainfluenza;
 • herpes virus;
 • rinoviry;
 • adenoviry.

U pacientů se silnou imunitou, jejichž funkce nejsou narušeny, se angina nemusí vyvíjet ani při dlouhodobé přítomnosti těchto patogenů v těle.

Ale s oslabením ochranných mechanismů, stejně jako v případě rozvoje několika nachlazení a respiračních onemocnění současně (jsou často navzájem kombinovány), toto riziko významně roste.

Jak se angina předává z osoby na osobu?

 1. Vzduchové kapičky.
  Toto je nejběžnější a běžná metoda.
  Bakterie a viry zároveň přecházejí z osoby na osobu, když komunikují na krátkou vzdálenost, a také v případě, že pacient kýchá nebo kašle.
  V tomto případě se patogeny uvolněné z těla dostanou do prostředí a vstoupí do těla, když vstoupí do těla zdravého člověka.
  Vzdušný přenos je běžným typem infekce, která je charakteristická pro epidemie ve velkých skupinách.
  Tímto způsobem jsou tímto způsobem přenášeny nemoci i při krátkodobých kontaktech (v obchodech, vozidlech a na ulici v místech s velkou koncentrací osob).
 2. Kontaktní cesta.
  Pokud bakterie a viry nevstoupí do těla vzduchem, tato pravděpodobnost je výrazně zvýšena přímým kontaktem nemocného se zdravým člověkem.
  Onemocnění může být přenášeno s objetím, handshake, stejně jako s použitím běžných domácích potřeb, když nemocní a zdraví lidé pracují ve stejném týmu nebo žijí společně.
 3. Alimentární způsob.
  V tomto případě mikroorganismy nejdou přímo od člověka k člověku, ale jsou ukryty v potravinách (hlavně v těch, které nepodléhají tepelnému ošetření).
  S přenosem vzduchu se imunitní systém a sliznice staví do cesty infekce.
  Tyto ochranné faktory snižují pravděpodobnost vzniku bakterií a virů.
  Pokud však mikroorganismy pronikají potravou do jícnu, střev a žaludku - je pro ně snazší vstřebat do systémového oběhu, kde obranné systémy nejsou tak aktivní.

Existuje také pojem "autoinfekce". V takových případech může mít člověk dostatečně silnou imunitu, která umožňuje, aby patogeny byly v osobě, ale nedovolují jim rozvíjet se.

Při sebemenších projevech různých vnějších faktorů však imunita selže - a nyní je mikroflóra již aktivní, což způsobuje různé patologické stavy, včetně bolesti v krku.

Pokud po této době, po kontaktu s pacientem, nejsou žádné známky onemocnění, pak imunita fungovala a není třeba mít anginu pectoris.

Ale pokud se patologie začala vyvíjet - je již viditelná na druhý nebo třetí den.

Většina infekčních typů onemocnění

Předpokládá se, že všechny typy anginy pectoris jsou nakažlivé, ale nejjednodušší - katarální - se prakticky nepřenáší.

Obzvláště pokud podniknete všechna opatření a omezíte komunikaci s pacientem.

Nejvíce infekční jsou následující typy patologie:

 1. Houba.
  Onemocnění je vzácné a je velmi obtížné, zejména pokud zanedbáte léčbu.
  Přechod z osoby na osobu se však nevyskytuje tak často jako u jiných forem a pouze s prodlouženým kontaktem.
  Zvláště riziko přenosu takové formy bolestí v krku je mezi manželi velmi vysoké, ale v pracovním týmu chybí.
 2. Virová.
  Největší riziko přenosu je charakteristické pro patologii, která je způsobena enterovirem, virem chřipky nebo spalničkami.
 3. Bakteriální forma onemocnění.
  To je přenášeno nejčastěji, ale obvykle se jedná o jiné než těžké formy, které jsou okamžitě patrné, takže je snazší je léčit.

V takových případech se patogenní bakterie koncentrují na mandlí, což usnadňuje jejich volný přístup do životního prostředí, proto je toto onemocnění charakterizováno infekcí přenášenou vzduchem.

Ale i když patogeny přecházejí na jinou osobu - mohou hrát roli oportunistických mikroorganismů, aniž by se nějakým způsobem projevovaly, dokud imunita nebude fungovat.

Faktory, které zvyšují riziko infekce

Nepříznivé faktory snižující imunitu:

 • Různé nízké teploty, vlhkost a tlak.
 • Nedostatek základních živin, vitamínů (C a B).
 • Monotónní proteinové jídlo.
 • Chronická onemocnění jiných zánětlivých orgánů.
 • Konstituční predispozice mandlí k angíně, zejména hypoplazie (hypoplazie) lymfoidní tkáně, jsou rizikovými faktory, zejména v dětství.

Kolik dní je nakažlivé hrdlo?

Předpokládá se, že po týdnu takové infekce již nejsou nebezpečné.

Formy bolesti v krku, které jsou přenášeny vzduchovými kapičkami, se mohou projevit v prvních dnech.

Čím silnější a závažnější je původce, tím delší je doba inkubace.

Pacienti s anginou pectoris by si měli pamatovat, že sami představují nebezpečí pro ostatní jako prodavače infekce.

Třetí, čtvrtý a pátý den jsou však považovány za nejvíce infekční období, po kterém již není možné přísně omezovat kontakt s ostatními.

Faktory, které zvyšují riziko infekce

 • predispozice k alergickým reakcím, které oslabují imunitní systém;
 • jednoduché nebo periodické chlazení těla;
 • porušení stravy a hojnost škodlivých potravin ve stravě;
 • těžké napětí;
 • problémy s imunitou.

Také lidé s anomáliemi ve struktuře mandlí jsou nejvíce ohroženi infekcí, v důsledku čehož ochranné reakce tohoto orgánu nemusí správně fungovat.

Jak snížit šanci na infekci?

Lidé, kteří mají bolest v krku, musí omezit komunikaci s domácností a kolegy (a pokud je to možné, je lepší vzít si nemocenskou dovolenou).

Pokud se však nemůžete plně chránit před komunikací s ostatními, je nutné použít lékařský obvaz.

Aby se patogenní mikroorganismy neshromažďovaly v místnosti, kde se pacient nachází, je nutné jej pravidelně vysílat.

A s úlevou od příznaků (na pátý nebo šestý den) může pacient podstoupit krátké procházky a měli byste se oblékat v teple, abyste se vyvarovali vzniku sekundárního nachlazení.

Volitelně můžete několikrát denně zpracovávat ruce s alkoholem a alkoholem.

Aby se zabránilo infekci, měl by zdravý člověk dodržovat následující pravidla:

 1. Pacient musí být izolován v oddělené místnosti, která se nedoporučuje pro všechny členy rodiny.
  Pomoci pacientovi by měl někdo, zatímco nutně používat gázu obvaz.
 2. Pacient by měl mít vlastní příslušenství pro praní a vlastní nádobí.
 3. Po kontaktu s infikovanou osobou si umyjte ruce mýdlem a vodou.

Vitaminové komplexy se doporučují jak pro nemocné, tak pro zdravé členy rodiny v době léčby.

Užitečné video

V tomto videu Dr. Komarovsky podrobně vypráví o bolestech v krku:

Před několika desítkami let se angina pectoris nepovažovala za infekční onemocnění a patřila do kategorie "interních" patologií.

A částečně dnes můžete také zajistit, že mnoho forem nemoci nebude přenášeno.

Infekční typy anginy pectoris jsou však nebezpečné nejen v širokém rozsahu poškození druhých, ale i v závažných komplikacích.

Proto by měla být kromě včasné léčby anginy pectoris učiněna preventivní opatření, aby se zabránilo šíření patogenních mikroorganismů mezi zdravými lidmi.

Jak se angina předává z dospělého na dítě

Jak se přenáší angina nemoc?

Bolest v krku - jak se přenáší? Jedná se o infekční a zánětlivé onemocnění. Pro patologický stav je charakterizován výskyt zánětu mandlí a lymfadenoidní tkáně hltanu. Existuje mnoho forem onemocnění. Všechny jsou svým způsobem nebezpečné a naznačují odlišné zacházení.

Známky a příčiny nemoci

Každá forma anginy má své projevy. Nicméně je možné obecně určit a charakterizovat symptomy charakteristické pro toto onemocnění. Patří mezi ně:

 • zvýšení tělesné teploty na 39-40 ° C;
 • bolest v oblasti hrdla a hlavy;
 • letargie;
 • zvýšení mandlí, získání načervenalé barvy a vzhled plaku na nich;
 • oteklé lymfatické uzliny, bolest při tápání.
 • dramatické změny v moči a krevním obraze.

Příčinou onemocnění mohou být záněty nosních dutin. Infekce se může objevit při konzumaci nestandardních potravin obsahujících hnilobné bakterie. Vývoj onemocnění je spojen s dopadem bakteriální flóry na tělo dospělých a dětí. Bakterie mohou být:

Bolest v krku, nebo, jak se také nazývá, tonzilitida, se může objevit, když je tělo oslabeno v důsledku:

 • přepracování;
 • nedávno převedených infekčních nemocí;
 • avitaminóza;
 • špatná strava;
 • hypotermie organismu.

Oslabené tělo nemůže poskytnout slušnou imunitní reakci na negativní faktory. V důsledku toho dochází za určitých okolností k infekci anginou pectoris.

Zpět na obsah

Jak se nemoc přenáší?

Kategorie nejzranitelnější na nemoci jsou děti předškolního a školního věku.

Dospělí onemocní mnohem méně často. Kojenci nejsou prakticky citliví na anginu pectoris (s výjimkou forem plísní a herpesu), protože mají dočasnou imunitu od matky.

Hlavní způsoby přenosu choroby jsou následující:

 1. Vzduch. To je nejčastější přenos onemocnění. To je důvod, proč odborníci důrazně doporučují, aby pacient a lidé v kontaktu s ním nosit speciální masky. Pacient často kašle, což vede ke skutečnosti, že bakterie se šíří vzduchem a mohou být přenášeny na zdravé lidi, kteří jsou v těsném dosahu. Nejčastěji dochází k přenosu patogenu v podmínkách vysoké vlhkosti v místnosti při nízké teplotě vzduchu.
 2. Alimentární, nebo přes jídlo. Jedná se o vzácný přenos onemocnění. Pro infekci anginou pectoris je nutné konzumovat potravinářské výrobky s patogenními mikroorganismy, které se v nich množí. To může být mléko a mléčné výrobky, vejce, vaječný prášek. Jinými slovy, cukrářské výrobky jsou primárně v „rizikové skupině“. Pro bolest v krku související s infekcí potravou je charakteristická epidemická epidemie, tj. současně několik lidí onemocní použitím stejného výrobku. Nejčastěji je to pozorováno u velkých skupin. Tyto případy naznačují důkladné epidemiologické ověření a zjištění zdroje infekce.
 3. Kontakt Prostřednictvím přímého kontaktu s pacientem a běžnými potřebami v domácnosti je běžné, že hnisavá tonzilitida virové a plísňové povahy bude přenášena. Streptokoky ztrácejí svou aktivitu na suchém povrchu. To však nebrání přenosu nemoci skrze kontakty, protože streptokoky uvolněné ze slin nebo jiných sekretů mohou zůstat dlouho mimo tělo. Houba a herpes v krku je méně závislá na vlhkosti. Nádoby a předměty pro domácnost, které kontaktuje pacient, však musí být před dalším použitím převařeny.

Preventivní opatření, jako je adekvátní konzumace vitamínů, vytvrzování těla, správná výživa, včasná léčba jakýchkoli nemocí, vám umožní chránit se před angínou. Pokud se však nemůžeme vyhnout nemoci, je nutné se poradit s lékařem, aby předepsal správnou léčbu.

Jak dlouho je angína nakažlivá?

Angina je infekční onemocnění, které je běžné u dětí a dospělých. Vzhledem k závažnému průběhu této choroby se mnozí diví, zda se jedná o nakažlivou anginu pectoris nebo ne? Pokud ano, kolik dní po jeho vývoji je nákaza nákazlivá pro ostatní?

Vývoj tohoto onemocnění je vyvolán různými patogenními činiteli, mezi nimiž jsou viry, bakterie a houby. Všechny tyto mikroorganismy jsou přenášeny z jedné osoby na druhou. A pravděpodobnost přenosu z nemocného na zdravého člověka je velmi vysoká.

Jak se infekce přenáší z jedné osoby na druhou?

Angina má mnoho odrůd (katarální, herpes, folikulární, lacunar apod.). Každý typ onemocnění vyvolává vlastní mikroorganismy. K jejich přestupu z jedné osoby na druhou dochází buď ve vzduchu nebo kontaktem.

Nejběžnější způsob přenosu patogenních mikroorganismů je ve vzduchu, protože onemocnění je lokalizováno přímo v ústní dutině, tj. Na hltanu a mandlích. Když pacient začne kýchat, kašlat nebo mluvit, tyto mikroorganismy „odletí“ kolem a blízký zdravý člověk je vdechne do sebe spolu se vzduchem. Riziko nákazy přenášeného vzduchem převažuje v uzavřených prostorách, kde je koncentrace patogenních agens ve vzduchu mnohem vyšší.

Kontaktní infekce se vyskytuje velmi vzácně. Takže se můžete nakazit konzumací jídla, použitím nádobí a jiných předmětů v domácnosti, kontaminovaných patogenními látkami. Z tohoto důvodu se doporučuje dát pacientovi samostatné nádobí, ručníky, hračky atd.

Sazby bolesti v krku

Angina je nejnebezpečnější v akutním období jejího vývoje. Stupeň rizika infekce v tomto případě závisí na typu patogenu, který je hlavní příčinou onemocnění. Může hrát roli:

 • viry, tj. spalničky, virus chřipky nebo enterovirus;
 • bakterie, z nichž nejčastěji vyvolávají vznik tohoto onemocnění streptokoky a stafylokoky;
 • houby.

Angina houbového původu má nejnižší pravděpodobnost infekce. Zřídka se přenáší z jedné osoby na druhou.

Ve většině případů houby Candida vyvolávají plísňovou infekci. Jsou umístěny na sliznicích úst každé osoby a začnou parazitovat pouze za určitých podmínek. Tyto stavy se nejčastěji vyskytují v období oslabené imunity a při jakýchkoliv somatických onemocněních.

Při vzniku příznivých podmínek vzniká v ústní dutině patogenní mikroflóra, ve které se houby začínají aktivně množit. To vyvolává vývoj katalytické formy onemocnění, která je charakterizována příznaky jako je zánět sliznice hrtanu a mandlí.

Pokud hovoříme o tom, zda je angína typu houbového původu nakažlivá, pak odpověď zní ano. Ale je to opravdu nebezpečné pouze pro ty lidi, kteří mají oslabenou imunitu. Je-li obrana těla v pořádku, riziko infekce je minimalizováno.

Bakteriální forma onemocnění má nejvyšší stupeň infekce. Vyznačuje se porážkou mandlí bakteriemi, které se velmi rychle rozmnožují a samy o sobě vytvářejí příznivé prostředí. Symptomy, jako je akutní bolest v krku, doprovázené zvýšením cervikálních lymfatických uzlin a horečky, jsou charakteristické pro bakteriální tonzilitidu.

Často bakteriální infekce vyvolává rozvoj hnisavé formy onemocnění. který je nakažlivý pro ostatní během akutního období, které trvá 5-10 dnů od okamžiku výskytu onemocnění.

Pokud je jeden z rodinných příslušníků nemocný bolestmi v krku bakteriální povahy, je nutné, pokud je to možné, omezit kontakt s ním tím, že mu dá oddělenou místnost a nádobí. Je obzvláště nutné chránit děti před komunikací s nemocnou osobou, protože jsou náchylnější k pravděpodobnosti infekce v důsledku neúplně vytvořené imunity.

Virová bolest v krku má vysoký stupeň přenosu patogenních agens. Viry jsou přenášeny z jedné osoby do druhé s velkou rychlostí. Aby se člověk nakazil, stačí si s pacientem promluvit asi 5-10 minut.

Dětská bolest v krku: jak nakažlivá?

Děti s anginou pectoris, stejně jako dospělí, jsou nakažlivé pro ostatní, zejména v prvních dnech po nástupu onemocnění. Vzhledem k tomu by každá osoba, bez ohledu na svou věkovou skupinu, měla být, je-li to možné, izolována od ostatních. To pomůže mírně snížit šíření infekce.

Je třeba poznamenat, že u dětí je toto onemocnění mnohem závažnější než u dospělých. Proto je pro děti toto onemocnění nebezpečné, protože často způsobuje komplikace srdce, kloubů a nervového systému. Je velmi důležité omezit komunikaci nemocného dítěte se zdravými dětmi.

Léčba tohoto onemocnění u dospělých a dětí se zpravidla provádí ambulantně. Pokud jsou doma děti nebo lidé se systémovými chorobami, pacient by měl být umístěn v nemocnici.

Bolest v krku není nebezpečná pro ostatní, pouze pokud se vyvíjí jako zhoršení chronického procesu. V tomto případě tělo reaguje se zánětem na vlastní bakterie, které začínají parazitovat, když je imunita oslabena nebo vystavena jiným nepříznivým faktorům.

Rizikové faktory infekce

Bolest v krku je infekční onemocnění, které se snadno přenáší z jedné osoby na druhou. Navzdory tomu ne všichni lidé, kteří přicházejí do styku s nemocnými, začínají onemocnět. Riziko infekce v tomto případě závisí na několika faktorech.

Za prvé, čím více nemocných lidí je kolem, tím vyšší je riziko infekce. Vzhledem k tomu, že koncentrace patogenních agens ve vzduchu se stává mnohem vyšší a tělo se nedokáže vyrovnat se svým útokem samo o sobě, v důsledku toho se onemocnění začíná vyvíjet.

Za druhé, důležitou roli hraje stav imunity a schopnost těla bojovat s patogenními mikroorganismy. Pokud je člověk pravidelně vystavován stresu nebo je podchlazený, pak je riziko oslabení imunity velmi vysoké, a proto je riziko infekce vyšší.

Angina je nakažlivá nemoc, takže každý musí omezit kontakt s nemocnými lidmi a neustále přijímat preventivní opatření k udržení imunity. U osoby s dobrou imunitou je riziko nakažení anginy pectoris od ostatních sníženo na minimum.

Bolest v krku: jak se přenáší, folikulární a hnisavá angína

Angina Jak se toto onemocnění přenáší z člověka na člověka? Je nutné znát metody infekce, aby se zabránilo možnosti onemocnění, jeho přenosu z pacienta na zdravého. Infekce může být exogenní (z vnějšího prostředí) nebo autoinfekční (tj. Způsobená vlastní patogenní mikroflórou, přenášenou ze zdroje akutního zánětu umístěného v blízkosti).

Co je angina pectoris

Angina (latina, odvozená od Angere (rozdrcení, tisk). Akutní infekční onemocnění související s angínou mandlí, hlavní léze je v mandlích patra.V akutních formách může zánět zahrnovat přilehlé oblasti:

 • Jazyk (základ, kořen jazyka) - lingvistika A.
 • Tonzily hltanu - retrotasal A.
 • Boční válečky hltanu - bočních válců bočního hrdla.
 • Hrtan - bolest v krku.

A. je nemocný hlavně lidé ve věku od 1 roku do 40 let.

Infekce, zdroje nemoci.

Mezi hlavní zdroje infekce patří:

 • Beta - hemolytická streptokoková skupina "A".
 • Staphylococcus.
 • Kvasinková houba rodu Candida.
 • Přítomnost chronického zánětlivého onemocnění v nosohltanu.
 • Nemocné zuby nebo dásně.
 • Adenoviry, viry skupiny herpes.

Zda je bolest v krku přenášena vzduchovými kapičkami. Ano, je. To platí pro případy, kdy bolest v krku má virovou povahu a původcem je adenovirus nebo herpes.

Kromě kapiček ve vzduchu je možná taková cesta infekce jako:

S kontaktní metodou infekce dochází s polibkem, blízký fyzický kontakt s pacientem. Potravní cesta infekce je způsobena pronikáním infekce do těla prostřednictvím infikovaných masných, mléčných nebo vaječných výrobků. Vyskytuje se vzácně, onemocnění může být lokální endemické. Perorální - fekální cesta infekce prochází nemytýma rukama, při koupání ve sdílených bazénech s nositelem infekce nebo použitím stejných produktů osobní hygieny jako pacient. Endogenní infekce se vyskytuje, jak je uvedeno výše, v přítomnosti akutního zánětu v blízké oblasti těla pohybem mikroflóry.

Faktory přispívající k infekci anginou pectoris

Zdrojem onemocnění může být jak doma, tak na pracovišti. Lidé se mohou nakazit A. a divit se, kde by to mohli vyzvednout. Mezi hlavní faktory vyvolávající onemocnění anginy pectoris patří:

 • Hypotermie / přehřátí těla (obecná / lokální).
 • Vysoká koncentrace prachu v okolní atmosféře.
 • Snížení ochranných funkcí imunitního systému, poruchy lymfatického systému.
 • Poranění mandlí způsobené mechanickými prostředky.
 • Alkoholismus, tabák ke kouření, vodní dýmka.
 • Blízký kontakt s nemocnou osobou.

Typy bolestí v krku, klinické snímky

Existují čtyři hlavní typy onemocnění:

 • Catarrhal A.
 • Folikulární A.
 • Lacunar A.
 • Phlegm A.

Katarální bolest v krku

První příznaky onemocnění: bolest v krku, pocit konstantní suchosti sliznice. Po několika hodinách se při pokusu o polknutí objeví bolest. U dospělých může teplota zůstat v normálním rozmezí, děti mohou mít vzestup až o 38 stupňů. Onemocnění je doprovázeno snížením celkového tónu těla, bolestí hlavy, nepohodlí v krku. Bylo zjištěno mírné zvýšení a otoky mandlí. Uzavřené lymfatické uzliny se zvětšují a při stisknutí reagují bolestivými pocity.

Folikulární a launární tonzilitida

S takovými typy se zdravotní stav nemocného člověka prudce zhoršuje. Náhlé zimy. Zvýšení tělesné teploty až na 40 stupňů. Pozorovaná zjevná a závažná intoxikace těla - slabost, ospalost, apatie, podrážděnost, zvýšené pocení. Pacient si stěžuje na bolestivé klouby, přetrvávající bolesti hlavy, nedostatek chuti k jídlu. Okolní lymfatické uzliny jsou značně zvětšeny. Lehký tlak na ně může způsobit silnou bolest, která bude po určité době po uvolnění tlaku cítit.

Když folikulární tonzilitida na patře a mandlích, hnisavé folikuly jsou jasně viditelné ve formě bublin špinavé žlutošedé barvy.

V launárním bolestech hrdla je většina patra, hltanu, mandlí a jazyka na jazyku pokryta nádechem stejné barvy jako folikuly ve folikulech A. Zpravidla se oba typy vyskytují současně a zřídka odděleně.

Hlen (hnisavý) tonzilitida

Jedná se o akutní, velmi rychle se vyvíjející zánět mandlí a přilehlých hltanových oblastí. Často se vyskytuje u lidí s chronickou tonzilitidou a jejich účinky. To je charakterizováno akutní, silnou bolestí v krku, těžkými obtížemi při polykání, také působit silnou bolest, prodloužené zimnice, ostrý zápach úpadku od úst, nosní hlasy a často nezřetelný, inarticulate řeč.

Teplota stabilně zůstává na 38, 5–39 stupňů. Mandle a lymfatické uzliny jsou značně zvětšené. Pravděpodobnost akutních a závažných hnisavých komplikací je vysoká. Takový pacient vyžaduje okamžitý odborný lékařský zásah. Neváhejte. Nemoc může postupovat.

Nejběžnější komplikací hnisavé angíny je rozvoj téměř indyálního abscesu, který se může zvětšit v důsledku hromadění hnisavých hmot v něm. S nezávislým, nedobrovolným otevřením abscesu tyto hnisavé hmoty vstupují do ústní dutiny a hltanu. Takové útvary musí být chirurgicky otevřeny, aby se zabránilo jejich prasknutí.

Bolest v krku je obecně velmi zákeřná nemoc a neodpustí zanedbávání. Se zpožděním nezbytné terapie nebo jednoduše nesprávnou léčbou, to je plné velmi vážných komplikací kloubů (až do jejich úplného selhání), těžkého zánětu ledvin a selhání ledvin, srdečních chorob (až do a včetně úmrtí). Nemluvě o postiženém krku a hrtanu.

Léčba anginy pectoris

 • Odpočinek Zejména v prvních dnech exacerbace a dokud se teplota nestane stabilní 37, 5.
 • Kloktání se silným hřbetem hlavy.
 • Pro hnisavé formy - chirurgický zákrok a kursy antibiotik.
 • Zvýšený příjem vitamínů.
 • Bohatý teplý nápoj. Je teplý, ale ne horký, nebo obzvláště chladný.
 • Přísné dodržování lékařských předpisů a předpisů.

Prevence onemocnění s anginou pectoris. Jak to udělat, aby nedošlo k nakažení

 • Ztuhnutí těla, zvýšení úrovně imunity.
 • Tělesná výchova a sport.
 • Zlepšení životního prostředí a produkce.
 • Bolest v krku je přenášena vzduchem rozptýlenými kapičkami, důležitá je karanténa nemocných, zejména s virovými formami bolestí v krku.
 • Včasná léčba zubů, dásní, zánětlivých procesů v ústech a nosohltanu.

Pokud se nemoc stala akutní, neprovádějte samoléčbu. Často kladené otázky - Může akutní hnisavá forma anginy projít sama bez následků? - odpověď je pouze jedna. Ne Neměli byste začít kultivovat špatné návyky - kouří, touží po alkoholu a tak dále. Nesnažte se ublížit jejich zdraví. Může se dítě, které je podezřelé z toho, že má bolesti v krku, jít na procházku? Rozhodně ne. Může se stát nejen zdrojem infekce pro své soudruhy, ale také vydělávat další komplikace onemocnění.

Jak se angina přenáší: způsoby infekce, inkubační doba

Mnozí mají otázky týkající se takové nemoci jako bolest v krku: je to nakažlivé? Často lidé nevědí, jaké komplikace onemocnění mohou způsobit a zda se přenášejí slinami.

Angina (akutní angína nebo akutní amygladitida) je infekční onemocnění, které postihuje horní respirační trakt. Nejčastěji je onemocnění lokalizováno v mandlích.

Infekce se může rychle šířit, takže je důležité vědět, jak můžete anginu pectoris dostat. Onemocnění má výrazné příznaky a může způsobit závažné komplikace.

Je těžké přesně říct, kolik tonsillitis je nakažlivé, ale je lepší omezit kontakt s pacientem, dokud není plně vyléčen.

Projev choroby

Při pozorování anginy pectoris existuje řada charakteristických znaků:

 • mačkání hořící bolesti v krku (člověk si stěžuje, že je pro něj velmi bolestivé polykat a mluvit);
 • bolest hlavy, slabost;
 • zimnice, bolest svalů;
 • vysoká tělesná teplota (+39... + 40 ° C).

Při vyšetření je možné detekovat vředy na mandlích nebo šíření hnisu do jiných částí nosohltanu. Hrdlo je velmi červené, mandle jsou oteklé.

Nemoc má několik odrůd, které mají své vlastní příznaky, takže je třeba okamžitě konzultovat s lékařem diagnostikovat a léčit nemoc.

Pokud není vysoká tělesná teplota +39,5... +40 ° C ztracena konvenčními antipyretiky, pak byste měli zavolat sanitku.

Při správné léčbě může bolest v krku trvat 3-5 dní, ale průběh terapie je předepisován v závislosti na stavu pacienta a může být dlouhý.

Je důležité vědět, jak dlouho je bolest v krku nakažlivá. Osoba šíří infekci asi na 10 dní.

Chronická forma tonzilitidy vyžaduje povinnou léčbu, protože mikroby jsou lokalizovány v mandlích.

Na otázku, zda chronická angína je nakažlivá, lze s jistotou odpovědět, že tomu tak není. Chronické onemocnění má formu nesprávné léčby.

Je akutní tonzilitida nakažlivá nebo ne? Exacerbace chronické tonzilitidy je považována za anginu pectoris a může být nakažlivá v jakémkoliv stadiu, takže musíte rychle provést přesnou diagnózu a začít správnou léčbu. Kolik dní je bolest v krku v této formě závislá na individuálním průběhu onemocnění.

Inkubační doba onemocnění

Doba vývoje onemocnění závisí na mnoha faktorech. Otázka, zda je bolest v krku nakažlivá pro ostatní v počáteční fázi exacerbace, je často slyšena praktickými lékaři a otolaryngology.

Akutní tonzilitida je nebezpečná i v době, kdy člověk ještě necítí alarmující symptomy.

Lidé dostávají akutní tonzilitidu nejen na jaře a na podzim, v chladném období, ale iv létě.

Vše záleží na lidské imunitě, přítomnosti špatných návyků, virových onemocněních atd. Inkubační doba anginy pectoris u dospělých a dětí závisí na typu patogenu.

Existují následující typy akutní angíny:

 • banální;
 • atypické;
 • současně s jinými infekcemi.

Banální typ anginy, jejíž inkubační doba trvá 2 až 4 dny, se může projevit v následujících formách:

 • katarální;
 • folikulární;
 • lacunar;
 • fibrinózní.

Atypická forma, jejíž inkubační doba trvá 2 až 14 dní, má následující formy:

 • houbové;
 • nekrotický vřed;
 • herpetický

Pro úspěšnou léčbu je důležité správně určit typ onemocnění.

Inkubační doba pro bolest v krku je jiná. U osob se slabou imunitou se může akutní forma onemocnění rozvinout na druhý den po infekci a u osob se silnou imunitou bude toto období mnohem delší.

Jak se přenáší akutní tonzilitida

Jak se angina předává z osoby na osobu? Rozlišují se endogenní a exogenní způsoby infekce akutní angíny.

Endogenní metoda infekce je charakterizována stavem imunity a stavem patogenity mikroorganismů a často vede k chronické angíny.

Bolest v krku se může vyvíjet na pozadí chronických onemocnění, která neustále kladou tlak na imunitní systém.

Exogenní metoda je charakterizována infekcí vzduchem, takže lékař doporučuje pacientovi s akutním tonsillitidním odpočinkem na lůžku a izolací od ostatních členů rodiny (je-li osoba léčena doma) a pacienti nejsou marně znepokojeni tím, zda je bolest v krku přenášena vzduchovými kapkami.

Když je nemoc v mandlích je velký počet patogenních mikrobů, které kašel a / nebo mluvit do životního prostředí.

Patogeny cirkulují ve vzduchu a zdravý člověk, který je vdechuje, se nakazí.

V této souvislosti se infekce nejčastěji vyskytuje v uzavřených, špatně větraných místnostech s vysokou vlhkostí vzduchu (nad 60%) a nízkými teplotami a je také snadné onemocnět ve veřejné dopravě a v místnostech s velkou koncentrací lidí. V tomto případě dochází k rychlé infekci.

Je možné chytit angínu přes předměty domácnosti? Ano, můžete.

Během nemoci musí mít osoba osobní hygienu a oddělené nádobí, které může obsahovat mikročástice sliznice infikované osoby s patogenními mikroby.

Způsoby infekce s anginou pectoris zahrnují vzácné, ale možné metody - alimentární nebo potravinové, když je nemoc přenášena produkty, které nebyly podrobeny tepelnému ošetření.

K potravinové infekci dochází při kontaktu s nemocnou osobou.

Mezi typy onemocnění rozlišují virové.

Takové bolestivé hrdlo je přenášeno vzduchovými kapičkami z jiné osoby - nosiče viru - na zdravé a je léčeno antivirotiky bez použití antibiotik.

Při péči o nemocného a komunikaci s ním je nutné dodržovat základní bezpečnostní opatření:

 • snažte se být ve stejné místnosti s bolestmi v krku;
 • při péči o nemocné v lékařské masce;
 • pravidelně si umývejte ruce mýdlem a vodou;
 • nepoužívejte předměty pro domácnost;
 • nepoužívejte nádobí nemocné osoby;
 • Pravidelně vzduch v místnosti.

Angina přenosu má totéž, jiní by měli mít na paměti, že hlavní kanál, kterým lze přenášet infekční onemocnění, je ve vzduchu.

Je lepší se zdržet jakéhokoliv kontaktu s pacientem, protože i polibek na tvář může vést k onemocnění, které může způsobit závažné komplikace kardiovaskulárního systému a dalších patologií.

Prevence bolesti v krku

Jak chytit angínu? Prevence je nejlepším způsobem, jak zabránit infekci.

Abychom se chránili před možnou infekcí, je nutné provést řadu jednoduchých preventivních opatření:

 1. Dodržujte osobní hygienu.
 2. Pokud je v domě nemocný člen rodiny, snažte se ho izolovat v oddělené místnosti.
 3. Jezte dobře.
 4. Zabraňte rozvoji chronických infekcí.
 5. Plně odpočinek a spánek nejméně 8 hodin.
 6. Uklidněte tělo a cvičení.
 7. Zbavte se špatných návyků.
 8. Nedovolte samoléčbu.

Je nutné vědět, jak se léčí bolest v krku, jak se přenáší a jaké příznaky doprovázejí nemoc.

Závažná forma patologie může být přenášena z nemocné osoby, takže po dobu nemoci musíte zastavit veškerý kontakt s infikovanou osobou - to také zabrání infekci.

Zdravý životní styl, vyvážená strava a zvýšená imunita pomáhají posilovat tělo a předcházet infekci anginou pectoris ve všech jejích formách.