Příznaky angíny u dítěte

Určujícím příznakem tonzilitidy je zánět mandlí a související intoxikační jevy. Další důležitou vlastností charakterizující tuto patologii je bolest v krku. Vzhledem k tomu, že vzhledem ke svému věku nemohou všechny děti uvést své stížnosti, je důležité studovat celý komplex symptomů.

Obsah článku

Vývoj těchto příznaků je však doprovázen řadou dalších patologických stavů. Současně se může podstatně lišit průběh onemocnění, prognóza, terapeutická opatření v závislosti na konkrétním patologickém procesu. Proto je velmi důležité přiřadit správnou léčbu k objasnění diagnózy anginy pectoris.

Časté příznaky onemocnění

Vzhledem k morfologickým změnám vyskytujícím se v mandlích mohou být klinické příznaky anginy poněkud odlišné. V závislosti na povaze zánětlivého procesu existuje několik forem onemocnění. Obecné příznaky bolesti v krku u dítěte jsou následující:

 • akutní vývoj onemocnění;
 • zvýšení tělesné teploty na 39 stupňů;
 • přítomnost bolestí v krku;
 • zvětšené mandle;
 • hyperemie mandlí;
 • přítomnost různých nájezdů na mandle, vzhledem k povaze zánětlivého procesu a hloubce léze;
 • zvýšení regionálních lymfatických uzlin, jejich bolest při palpaci;
 • trvání onemocnění do 7 dnů.

První příznaky bolestí v krku u dětí jsou častěji pozorovány na pozadí akutních respiračních virových infekcí, kdy se stav zhoršuje, dochází k prudké malátnosti, zimnici, je pozorován vývoj hypertermie. Mladší děti odmítají jíst, starší mají nedostatek chuti k jídlu. U starších dětí však může být angina pectoris také nezávislou patologií, která se vyvíjí, když dítě přijde do styku s infikovaným pacientem. Tento jev intoxikace doprovázený bolestí v krku, zhoršený polykáním a podáním do ucha nebo krku.

Trvalé příznaky anginy pectoris u dětí - zvýšení počtu regionálních lymfatických uzlin. Při palpaci se zaznamenává jejich zahuštění a citlivost.

Objektivní vyšetření příznaků bolestí v krku u dítěte je charakterizováno návalem obličeje a rtů, suchostí kůže, v rozích úst může být lepení.

V závislosti na zapojení do procesu určité tkáně mandlí, je bolest v krku u dítěte

Pro každou formu anginy pectoris je charakteristický specifický vzor patologických změn vyskytujících se v mandlích. Tyto změny lze zjistit faryngoskopií, tj. Vizuální kontrolou hltanu špachtlí a umělým osvětlením.

Známky katarální anginy pectoris

Katarální bolest v krku má nejpříznivější průběh. Současně jsou jevy otravy méně výrazné než v jiných formách. U dospělých se onemocnění může vyskytnout i při subfebrilních teplotách. Pro děti je charakteristický jeho nárůst na 38 stupňů.

Faryngoskopie může detekovat hyperémii, otoky sliznic a nepřítomnost plaku. Současně se nezmění zadní stěna hltanu a měkké patro. Při palpaci lymfatických uzlin na předním povrchu krku, v dolní čelisti nebo jeho úhlu dochází k mírnému nárůstu a bolesti.

Obecně krevní test ukázal zvýšení ESR až na 15 -18 mm / h. Trvání této formy nemoci nepřesáhne 5 dnů. Při nesprávné a předčasné léčbě může být katarální angina transformována do hnisavé formy.

Charakteristika hnisavé angíny

V závislosti na morfologických změnách se hnisavá tonzilitida dělí na folikulární a lacunární. Běžné příznaky hnisavé angíny u dětí jsou následující:

 • výrazné účinky intoxikace;
 • zapojení do procesu nejen sliznice mandlí, ale také folikulární tkáně;
 • přítomnost silné bolesti a zvýšení velikosti regionálních lymfatických uzlin.

U dětí s tímto průběhem se projevuje intoxikace. Dítě je pomalé, slabé. Tam je bolest hlavy, může být bolest zad. Vysoká hypertermie u dětí je často doprovázena nevolností, zvracením. ESR dosahuje 30 mm / h. Trvání onemocnění je asi týden.

Objektivní příznaky hnisavé angíny jsou závislé na zapojení různých struktur mandlí. Při vyšetření hltanu je folikulární tonzilitida charakterizována zvětšenými a edematózními hyperemickými tonzilemi, ve folikulech, z nichž jsou viděny jednotlivé bělavé skvrny 2-3 mm skrz sliznici. Jejich seškrabování špachtlí nefunguje, protože jsou pokryty sliznicemi. Tyto hnisavé folikuly se otevírají samy po dobu 2-3 dnů a zanechávají za sebou rychle cikarizující erozivní povrch.

Lacunar bolest v krku lze charakterizovat ještě závažnějším průběhem. Kontrola hltanu umožňuje detekci špinavého bílého nebo nažloutlého květu pokrývajícího lakuny. Při jeho seškrabování špachtlí se snadno odstraní. Fibrinózní plak může pokrýt téměř celou amygdalu, aniž by vyčníval ven. U stejného pacienta může existovat kombinovaná forma onemocnění, která se vyznačuje příznaky poškození lakunu na jedné straně a folikulární na straně druhé.

Nekrotická tonzilitida se vyznačuje šedivým květem. Pokus o jeho škrábání špachtlí je neúspěšný: je v těsném kontaktu se sliznicí. Pokusy o jeho odstranění vedou k rozvoji krvácení. Zároveň může nekrotický proces zachytit nejen mandle, ale také zadní stěnu hltanu, paže, jazyk.

Diagnóza onemocnění

Jak rozpoznat bolest v krku? Chcete-li to provést, použijte následující faktory:

 • objektivní vyšetřovací údaje (zvětšené hyperemické mandle, přítomnost charakteristického plaku);
 • stížnosti pacientů na bolest v krku;
 • přítomnost intoxikace;
 • výsledky laboratorní diagnostiky.

K určení onemocnění s použitím průzkumů je nutné umýt dutinu hrdla. Bakteriologický výzkum tohoto materiálu umožňuje detekci beta-hemolytického streptokoka ve vzácnějších případech stafylokoků. Potvrzení diagnózy je také sérologická diagnóza, která umožňuje detekci zvýšení titrů protilátek na streptokokové nebo stafylokokové antigeny.

Důležitá role v diagnostice onemocnění hraje roli pečlivě shromážděné historie a přítomnosti dalších příznaků.

Angina u dítěte musí být odlišena od nemocí jako

 • chronická angína, v akutním stadiu;
 • záškrt;
 • šarlatovou horečku;
 • infekční mononukleóza.

Bolest v krku může být nemocná pouze v důsledku kontaktu s pacientem nebo infikovaným pacientem v důsledku účinků streptokoků nebo stafylokoků.

Vývoj anginy pectoris u dítěte je možný, když je patogen ve vzduchu nebo prostřednictvím infikovaných potravin a běžných předmětů do těla.

Pro exacerbaci chronické tonzilitidy postačuje jednoduchá hypotermie a aktivace různých bakteriálních nebo virových agens. Výsledkem takového dopadu bude vývoj klinického obrazu připomínajícího průběh katarální anginy pectoris. Účinky intoxikace však budou méně výrazné. Velkou pomoc v případě pochybností může poskytnout právě laboratorní diagnostika, která umožňuje spolehlivě určit původce a přispět tak k předepsání správné léčby.

Záškrt je charakterizován přítomností dalších symptomů, což umožňuje poměrně snadno odlišit toto onemocnění od anginy pectoris. Mezi nimi jsou:

 • vysoká intoxikace (tělesná teplota dosahuje 40 stupňů);
 • přítomnost charakteristického záškrtového filmu na mandlích;
 • epidemiologická anamnéza, potvrzující případy onemocnění u této kategorie osob;
 • detekce bacilního záškrtu v hltanovém škrábání;
 • sérologická diagnostika, umožňující detekci zvýšení titru protilátek proti záškrtovému patogenu.

I přes absenci charakteristických změn v krku je infekční mononukleóza také charakterizována přítomností dalších příznaků, což umožňuje objasnit diagnózu a provést diferenciální diagnostiku tohoto onemocnění s anginou pectoris. Je charakterizován následujícími znaky:

 • přítomnost hypertermie po dobu několika týdnů;
 • zvětšená játra a slezina;
 • přítomnost těžké lymfadenopatie, která se projevuje zvýšením nejen submandibulárních, ale zejména týlních a zadních krčních lymfatických uzlin;
 • přítomnost vyrážky;
 • laboratorní diagnostická data, která umožňují detekci zvýšeného počtu monocytů a lymfocytů v krvi nebo detekci přítomnosti atypických mononukleárních buněk.

Vlastnosti průtoku u kojenců

Nejtypičtější infekcí mandlí u dětí ve věku pěti let. Angina u kojenců způsobených streptokoky nebo stafylokoky je vzácná. Vývoj tohoto onemocnění u novorozenců není typický, protože dítě má mateřskou imunitu. Děti v prvním roce života jsou náchylnější k virové expozici. Nejcharakterističtější pro děti tohoto věku je herpetická forma mandlí.

Onemocnění je charakterizováno horečkou těla až 39 stupňů, ostrým indispozicí. Dítě se stává letargickým, slzným, odmítá jíst. Může být zaznamenána přítomnost zvracení, průjem, výskyt meningeálních příznaků. Podezřelý zánětlivý proces s porážkou mandlí může být způsoben nepříjemným zápachem z úst dítěte. Při vyšetření hltanu, načervenalé bubliny upozorňují na sebe, po otevření, které se tvoří eroze, sušení kůry. Je zde značená lymfadenopatie.

Zvláštnost toku anginy pectoris u kojenců spočívá v závažnosti onemocnění a v delších obdobích. I přes probíhající léčbu mohou klinické příznaky anginy pectoris u dětí přetrvávat dva týdny. Hyperémie a zvětšené mandle jsou označeny ještě déle. Odborníci se domnívají, že tato období jsou způsobena pokračující tvorbou lymfoidní tkáně u novorozenců. Tyto děti mají sklon k rozvoji komplikací onemocnění.

Vzhledem k závažnosti onemocnění by měla být léčba dětí mladších než jeden rok touto patologií prováděna v nemocničním zařízení oddělení infekčních onemocnění.

U starších dětí, když je bolest v krku komplikací ARVI, dochází k patologickému procesu v mandlích v odpovídajícím časovém rámci, tj. Do 7 dnů. To snižuje účinky intoxikace, zlepšuje celkový stav pacienta, stává se méně patrným bolestem v krku. Mandle jsou zbaveny nájezdů. Postupem času se jejich edém vrátí a sliznice získají svou obvyklou barvu. Po určitou dobu však může být studený, suchý kašel, což je projev ARVI.

Známky bolesti v krku u dítěte naznačují, že je nutné, aby se s lékařem nebo lékařem ORL zúčastnila povinná konzultace. Vlastní ošetření v tomto případě je velmi nebezpečné. Různé patologie, doprovázené zapojením do procesu mandlí, se mohou výrazně lišit terapeutickou taktikou. Penicilinová antibiotika předepsaná pro léčbu streptokokové nebo stafylokokové tonzilitidy jsou při infekční mononukleóze způsobené virovým patogenem zcela neúčinná. Ošetření záškrtu vyžaduje použití vhodného séra.

Rodiče by proto měli být schopni rozpoznat první známky a projevy anginy pectoris u dítěte. Vývoj takových vážných onemocnění, jako je revmatismus a glomerulonefritida, v důsledku anginy pectoris, její nesprávná léčba. Provádění včasných léčebných opatření vám umožní vyhnout se časným komplikacím onemocnění, jako je absces mandlí, hnisavá lymfadenitida, vyžadující chirurgický zákrok.

Jak zjistit přítomnost anginy u dětí?

Každá matka by měla znát známky anginy pectoris u dítěte, aby se okamžitě poradila s lékařem a vyléčila své dítě. Angina postihuje nejen děti, ale i dospělé. Tato patologie se nazývá akutní tonzilitida. U tohoto onemocnění dochází k zánětu mandlí umístěných v ústní dutině (palatální, hltanové, jazykové). Angina je nebezpečná, protože může vést k různým komplikacím ze srdce a dalších orgánů. Jaká je etiologie, klinické projevy a léčba bolesti v krku dětí?

Vlastnosti dětských bolestí v krku

Angina je akutní infekční onemocnění způsobené hlavně beta-hemolytickým streptokokem, který postihuje mandlí palatinu. Onemocnění může být alergické povahy.

Prevalence tohoto onemocnění u dětí je 4,2 až 6,7%. Nejčastějšími případy bolestí hrdla jsou děti předškolního a základního školního věku (od 5 do 10 let). To je způsobeno častou hypotermií a nízkou imunitou. U dětí do 3 let, nejčastěji diagnostikovaná virová tonzilitida, po 3 letech převažuje bakteriální forma onemocnění.

U dětí starších než 2 roky se mohou po kontaktu s pacientem objevit první známky anginy pectoris. To je způsobeno skutečností, že nemoc je přenášena vzduchovými kapičkami. Infekce je možná při kýchání, kašlání pacienta nebo líbání s pacientem. Méně často se infekce dítěte vyskytuje při konzumaci produktů, které se nakazily nebo v důsledku infekce se špinavýma rukama. Tam je kontakt a domácí způsob infekce.

Proč se objevují příznaky nemoci?

Příznaky hnisavé angíny se objevují s aktivní reprodukcí mikroorganismů na pozadí snížené imunity. Ve vývoji onemocnění existují následující etiologické faktory:

 • hypothermie;
 • přítomnost šarlatové horečky;
 • spalničky;
 • infekční mononukleóza;
 • dýchání v chladném počasí.

Předisponující faktory zahrnují hypovitaminózu, únavu, operaci nosohltanu, přítomnost zubního kazu nebo sinusitidu, patologii gastrointestinálního traktu (gastroenteritida). Angina je primární a sekundární. V druhém případě se příznaky anginy pectoris u dítěte vyskytují na pozadí jiné patologie. Takové bolestivé hrdlo je symptomatické. Hlavními původci onemocnění jsou streptokoky, stafylokoky, pneumokoky. Často je detekována směsná mikroflóra.

I při infekci dutiny ústní se onemocnění ne vždy vyvíjí. Hlavním faktorem je snížení ochranné funkce. Po proniknutí mikroorganismů se vyvíjí zánětlivá reakce. Lokální reakce se projevuje otoky mandlí, jejich nekrózou, přítomností hnisavého výpotku, zarudnutím mandlí. Stejně důležité je při rozvoji akutní tonzilitidy senzibilizace těla. V ústní dutině se mohou hromadit mikroorganismy, které časem způsobují senzibilizaci. Následný kontakt s patogenními mikroby může vyvolat anginu pectoris. Obecné příznaky onemocnění ve formě intoxikace jsou pozorovány v důsledku vylučování endotoxinu bakteriemi. Exotoxin je také syntetizován. Ty tvoří cirkulující imunitní komplexy, které poškozují buňky vnitřních orgánů (srdce, ledviny).

Časté příznaky anginy pectoris

U dětí ve věku 2 let a starších se první příznaky onemocnění objevují 1-2 dny po infekci. Onemocnění je akutní. Rozlišují se tyto obecné příznaky onemocnění:

 • vysoká teplota;
 • zimnice;
 • malátnost;
 • slzavost;
 • letargie;
 • bolest hlavy;
 • oteklé lymfatické uzliny;
 • snížená chuť k jídlu;
 • porucha řeči;
 • bolest v krku.

V těžkých případech jsou křeče. Vědomí je někdy narušeno (vyvíjí se stupor). V prvních 2-3 dnech se příznaky zhorší. Délka katarální anginy pectoris je asi týden, lacunar - od 1 do 2 týdnů. Ojedinělým projevem onemocnění je porušení typu průjmu, vývoj konjunktivitidy. Průjem je známkou poškození ústní dutiny enteroviry.

Lokální projevy onemocnění

U dětí mladších než 5 let se rozlišují tyto klinické formy anginy: t

 • katarální;
 • lacunar;
 • folikulární;
 • vředový film;
 • flegmonous.

Při zkoumání ústní dutiny lze zjistit následující změny:

 • zarudnutí mandlí;
 • přítomnost hnisavých na nich;
 • přítomnost filmu nebo vředů;
 • opuch;
 • nálet na jazyk.

V přítomnosti hnisavé angíny u dětí po odstranění plaku, povrch mandlí nekrvácí. To je cenná diagnostická funkce. Je důležité, aby s anginou pectoris na kožní sliznici nebyla vyrážka. Při vyšetření je možné detekovat tvorbu žluté barvy nejvýše 3 mm. To je vřed. Jsou charakteristické pro folikulární formu zánětu mandlí. V případě výrazné nekrózy se objeví tmavě šedé skvrny odumřelé tkáně. Postupem času jsou odmítnuty. Na jejich místě se tvoří defekt sliznice.

Příznaky komplikované anginy pectoris

Pokud dítě nedostane řádnou lékařskou péči, může se vyvinout stav, jako je absces. Vše začíná vývojem paratonzillitu. To zapálí tkáň kolem mandlí. Dále se vytvoří absces. Je to místo hnisavé fúze tkání. Tato patologie se nevyskytuje okamžitě, ale několik dní po nemoci. Vyznačuje se silnou horečkou, syndromem silné bolesti, když se dítě snaží otevřít ústa. Často zvýšená produkce slin. Externí vyšetření odhalí nucenou polohu hlavy dítěte s nakloněním k bolavé straně.

I po vyléčení hnisavé angíny u dětí je možný rozpad životně důležitých orgánů. Vývoj endokarditidy, myokarditidy, serózní meningitidy, poškození kloubů, glomerulonefritidy je dlouhodobá komplikace anginy pectoris. Nebezpečnou komplikací je toxický šok. Projevuje se snížením vylučování moči, poruchou vědomí, cyanózou nebo bledou kůží.

Charakteristika některých typů anginy pectoris

Pokud má dítě 1 rok nebo více, mohou se vyvinout specifické formy anginy pectoris. Někdy nemoc má fungální etiologii. Takové bolestivé hrdlo se nazývá houba. Jeho hlavním rysem je vzhled na mandlí bílého plaku. Příznaky intoxikace jsou mírné. Příležitostně je diagnostikována akutní angína typu Simanovsky-Plaut-Vincent. Nejčastěji se nemoc vyvíjí u osob, které nedodržují pravidla osobní hygieny ústní dutiny. Kauzální agens je spirochete a vřetenovitá tyč. Na jedné straně jsou postiženy mandle. Současně se tvoří nekrotické ulcerózní oblasti.

Sekundární bolest v krku může mít také své vlastní vlastnosti. Například v případě bolesti v krku na pozadí mononukleózy jsou vždy postiženy lymfatické uzliny. V dutině ústní na mandlích je nalezen volný povlak. Angina se šarlatovou horečkou se vyznačuje výrazným zarudnutím hrdla. Sliznice se stává jasně červenou. Taková akutní tonzilitida netrvá déle než týden. Vzhled jazyka se také mění. V lékařské terminologii, tam je takový termín jako karmínový jazyk. Typickým znakem šarlatové horečky je bledost nasolabiálního trojúhelníku a přítomnost bodné vyrážky na těle.

Jak udělat přesnou diagnózu?

Při prvních známkách hnisavé angíny u dětí by se měl obrátit na dětského otorinolaryngologa nebo pediatra.

Lékařské taktiky pro bolest v krku

Po odhalení příznaků anginy pectoris a stanovení diagnózy je léčba organizována. V případě těžkého onemocnění nebo komplikací musí být dítě hospitalizováno. V ostatních případech se provádí ambulantní léčba.

Terapeutická opatření zahrnují zajištění odpočinku pro dítě, izolaci od ostatních dětí, použití antibiotik (pro bakteriální bolest v krku), užívání antihistaminik, imunomodulátorů, oplachování hltanu antiseptickými roztoky.

Antibiotika jsou předepisována ve formě tablet nebo intramuskulárních injekcí.

V streptokokové etiologii jsou nejúčinnějšími léky peniciliny, makrolidy a cefalosporiny. Po průběhu antibiotik by měla být užita probiotika. Je nutné obnovit prospěšnou střevní mikroflóru.

Pokud dojde k virové tonzilitidě, jsou předepsány antivirotika. Interferon se doporučuje pro zavlažování krku. Pro zlepšení imunity jsou vitamíny předávány nemocným dětem. Současně je nutné kloktat. Pokud to dítě nedokáže, můžete použít jiné lékové formy. Dobrý účinek dává antiseptický roztok Miramistin. Antimikrobiální a protizánětlivé aerosoly jsou široce používány. Při vyjádření příznaků onemocnění lze léčit pomocí bylinných infuzí a odvarů. Antiseptické vlastnosti mají tinkturu měsíčku a heřmánku. Ke snížení použité teploty antipyretika.

Komplexní léčba zahrnuje dostatek pití a omezuje konzumaci dráždivých potravin a jídel. Jídlo by nemělo být příliš horké ani studené. Měli byste se zdržet pikantní a sladké. Cukrovinky jsou výborným základem pro bakterie. Se sekundární anginou pectoris by měla být léčba zaměřena na základní onemocnění. S rozvojem hnisavé absces může vyžadovat radikální léčbu (otevření abscesu). Pokud se časté recidivy tonzilitidy, mandle mohou být odstraněny. Angina u dětí je tedy ve většině případů velmi akutní. Aby se zabránilo nemocem, je nutné omezit kontakt s pacienty, zabránit hypotermii, správně jíst a temperovat.

První doktor

Jak zjistit anginu u dítěte Komarovsky?

Červené hrdlo, bolest při polykání, teplota. Rodiče často pozorují tyto příznaky u svých dětí. A téměř ve všech případech „hřích“ na bolení v krku. Ve skutečnosti, bolavé hrdlo a bolest v krku nejsou vždy stejné. Slavný pediatr Yevgeny Komarovsky varuje: neměli byste si plést bolest v krku s jinými onemocněními. Mělo by se naučit rozpoznávat a řádně léčit. Lékař a moderátor mluví o této nemoci poměrně často ve svých článcích a programových vydáních. Snažili jsme se shrnout maximum těchto informací v jednom článku.

Bolest v krku je akutní infekční onemocnění způsobené bakteriemi, plísněmi nebo viry. Nejčastější "viníci" onemocnění - streptokoky. Vstupují do těla dítěte ústy a po určitou dobu nemusí svou přítomnost vůbec projevovat.

Pokud je dítě v pořádku, bakterie se tiše schoulí kolem mandlí a nezpůsobují žádné nepříjemnosti. Jakmile se však dítě přechladí, jeho imunita oslabí, nebo se dítě dostane do situace silného stresu, bakterie se začnou aktivně množit, začne se zánětlivý proces.

Angina je nakažlivá. To je snadno přenášen z člověka na člověka, přes běžné hračky, nádobí, předměty pro domácnost, prostřednictvím fyzického kontaktu. Inkubační doba po vystavení streptokokům je v průměru přibližně 12 hodin.

Nejčastěji postihuje toto onemocnění děti ve věku od 3 let. Nejtěžší onemocnění se přenáší jen tři roky. Ale to neznamená, že taková diagnóza nemůže dát novorozence. Stává se, že bolest v krku se vyskytuje u jednoletého dítěte. Navíc bude pro něj poměrně obtížné - vrozená imunita, kterou matka v těhotenství dává, již byla utracena a její vlastní ještě není řádně „vyškolena“.

Angina začíná agresivně a rychle se vyvíjí, proto je chřipka tak často zaměňována s anginou pectoris. Následující příznaky pomohou rozlišit rodiče od akutních respiračních virových infekcí a akutních respiračních infekcí a rozpoznat jejich rodiče:

Naučit se rozlišovat typy anginy pectoris

V závislosti na závažnosti onemocnění, těchto nebo jiných symptomech a povaze symptomů se rozlišují hlavní typy tohoto akutního onemocnění: katarální bolest v krku, folikulární, nekrotická nebo plísňová.

Catarrhal se projevuje malou lézí mandlí. Když se podíváte do úst dítěte, můžete vidět otoky mandlí, zarudnutí. Zvýšení limuzín je možné, dítě se cítí slabé a ohromené. Takové bolestivé hrdlo trvá asi tři dny. Pak to buď projde nebo je modifikováno a pak můžeme mluvit o jiném typu nemoci.

 • Folikulární bolest v krku je doprovázena vysokou horečkou, zimnicí, silnou bolestí v krku, při pohledu na mandle je vidět zelenkavá, bílá nebo žlutá hnisavá deska, což je důvod, proč lidé nazývají toto onemocnění "hnisavým bolestem v krku" nebo "lakunovým bolestem v krku".
 • Nekrotická forma onemocnění je doprovázena extrémně nepříjemným zápachem z úst, když tkáň mandlí umírá. Při vyšetření můžete na nich vidět šedobílý květ, krvácející vředy, otok dotekem jazyka. Zánět a nekróza sahají nejen do mandlí, ale také ovlivňují palatinové oblouky. Taková nemoc může trvat déle než měsíc.
 • Plísňové bolesti v krku se často nazývají pediatrické, protože se to většinou děje v dětství, a dospělí to málokdy dostanou. Zánět mandlí v tomto případě je způsoben houbami. Příznaky takové bolesti v krku je obtížné rozpoznat, protože se podobá katarální a folikulární formě jako dvě kapky vody. K předepsání správné léčby antimykotiky je nutné v laboratoři vyšetřit flóru, která žije v krku dítěte. K tomu si vezměte stěr z hrtanu na bacposev.
 • Někdy bolest v krku je způsobena enteroviry a pak se onemocnění bude nazývat jinak - virové herpetické (herpes) bolest v krku. Zřídka se vyskytuje pouze s jedním bolestem v krku, s herpanginem je celá škála virových příznaků - rýma, průjem, bolesti svalů atd.

Dr. Komarovsky o nemoci

Jevgenij Komarovsky tvrdí, že každý druhý obyvatel planety měl alespoň jednou v životě bolest v krku. Když je hrdlo červené a bolestivé, nemusí to vždy znamenat, že dítě má bolest v krku. Tak se projevuje tonzilitida - zánět mandlí v důsledku virů přenášených vzduchem. Lymfoidní tkáň, ze které jsou vyrobeny, slouží k ochraně těla před „vetřelci“, takže výsledky imunitního boje jsou pociťovány tímto způsobem - hrdlo se rudí a bolesti. Ale mimo to obvykle nejde.

Při tonzilitidě jsou mandle zasaženy zvláštním způsobem. Komarovsky ukazuje, že závažnost tohoto faktoru je to, co odlišuje angínu od bolesti v krku. Proto tyto podmínky vyžadují odlišný přístup k léčbě.

Problematika věnovaná tématu "angina u dětí" Dr. Komarovsky s komentáři a tipy.

Angina, podle lékaře, nemůže být chronická a může trvat několik měsíců nebo se čas od času zhorší. Může být pouze akutní. A zčervenání v krku, které se objevuje se záviděníhodnou stálostí u často nemocných dětí, je projevem chronické angíny.

Léčba mandlí by měla být prováděna výhradně lékařem, říká Jevgenij Komarovsky. A i když se maminky po určité době „trénují“, mohou se naučit rozlišovat katarální angínu od hnisavých, ale není možné stanovit skutečné příčiny vzniku symptomů doma.

Všechny příznaky anginy pectoris se mohou projevit u dítěte s záškrtem, s infekční mononukleózou. Lékař vám pomůže rychle stanovit správnou diagnózu a zachrání dítě před negativními účinky neošetřené záškrtu, což způsobí komplikaci srdce, ledvin a nervového systému. Včasné zavedení anti-difterického séra a co nejdříve. Když je virová infekční mononukleóza ignorována, jsou postiženy lymfatické uzliny, slezina a játra.

Proto, žádná tradiční medicína a self-léčba, říká Komarovsky. Pouze tradiční metody a léky a co nejrychleji. Typicky, skutečné bolení v krku vyžaduje léčbu antibiotiky, zatímco tonzilitida může být vyléčena posílením imunity a odstraněním všech škodlivých faktorů z prostředí (prach, domácí chemikálie, tabákový kouř). Pro herpes infekce hrdla, “Acyclovir” a podobné antifungální léky jsou předepsány.

S řádným a rychlým použitím antibiotik, Yevgeny Olegovich zdůrazňuje, bolest v krku ustoupí poměrně rychle a je vyléčen bez stopy. Pokud však rodiče nechtějí dát dítěti škodlivé, podle jejich názoru, antimikrobiální léky, pak jsou vystaveni velkému riziku, že vychovají postiženou osobu. Angina, která nebyla ošetřena nebo zahojena pomocí lipových odvarů, vede nejčastěji ke komplikacím srdce, ledvin a kloubů. Komarovsky uvádí příklady z osobní zkušenosti: až 80% všech případů glomerulonefritidy u dětí ve věku od 3 do 16 let je důsledkem jednorázové neléčené anginy pectoris.

Léčebný režim by podle Komarovského měl zahrnovat antibiotika a vitamínové komplexy odpovídající věku pacienta. Když purulent quinsy může vyžadovat použití místních fondů - spreje a výplachy antiseptikem. Kromě toho, v prvních dnech nemoci by rodiče měli poskytnout dítěti odpočinek, odpočinek na lůžku. Po poklesu teploty bude dítě schopno hrát a dělat své vlastní každodenní činnosti.

Evgeny Olegovich zdůrazňuje, že tělesná aktivita během vysokého tepla významně zvyšuje zátěž srdce. Antipyretická činidla mohou být použita ke snížení teploty. Pro děti optimální přípravky, jejichž hlavní účinnou složkou je paracetamol. Doporučuje se dávat pouze tehdy, když teplota vzrostla z 38,5-3,0 bodů.

Neměli byste kupovat drahá antibiotika s „magickými“ vlastnostmi deklarovanými výrobci. Dost, podle Komarovského, obvyklého "penicilinu", "ampicilinu" nebo "erythromycinu". Léky proti penicilinové skupině (jejich seznam je extrémně dlouhý) jsou účinné proti stafylokokům a streptokokům. Je důležité si uvědomit, že minimální průběh antimikrobiální léčby bolesti v krku je 7 dní, ne méně. Pokud si je vezmete čtyři dny nebo pět, a po nástupu úlevy se riziko komplikací významně zvýší.

Místní kloktadla a zavlažování krku neovlivňují rychlost léčby a dobu zotavení, zdůrazňuje Jevgenij Olegovich. Nicméně, oni zmírňují bolest a usnadňují proces polykání. Jako samostatná léčba anginy pectoris nejsou tyto metody vhodné, všechny tyto postupy se nejlépe provádějí při užívání antibiotika předepsaného lékařem.

Můžete kloktat s heřmánkový vývar, nebo můžete použít šalvěj pro přípravu přípravků. Lékař v každém případě zdůrazňuje, že je důležité sledovat teplotu tekutiny. Od studeného oplachu nebude zmatený, horký může zranit a posílit zánět. Optimální teplota vývaru nebo extraktu pro máchání je 50 stupňů. Komarovsky nedoporučuje kloktání příliš často, protože vibrační pohyby v mandlích zpomalují regeneraci lymfoidní tkáně, ale dítě bude mít prospěch, pokud bude postup prováděn po každém jídle.

Rodiče často žádají Evgenyho Olegovicha, zda je možné kloktat peroxidem vodíku v případě bolesti v krku. Komarovsky věří, že toto antiseptikum, účinné samo o sobě, by nemělo být používáno žádným jiným způsobem než vnějším. Proto je takové oplachování nevhodné. Ale "Miramistin" nebo furatsilina řešení - prosím.

Četné názvy resorpčních přípravků („Faringosept“, „Septolete“ atd.), Podle Komarovského, stejně jako oplach, mají jen malý vliv na redukci syndromu bolesti, ale v žádném případě nelze považovat za samostatnou samostatnou metodu léčby anginy pectoris, as je prezentována v reklamách v televizi a rozhlase.

Není nutné nutit dítě, aby bylo krmeno během léčby, pokud požádá o jídlo sám, pak se ujistěte, že potravina nedráždí bolest v krku, není příliš horká, studená, kořeněná nebo kyselá a také příliš tvrdá. Ideální, podle Komarovského, bramborová kaše a vývar, vařená kaše, dušená měkká zelenina.

Nápoj by měl být teplý (ne horký!) A bohatý. Nejlepší je dát minerální vodu bez plynu při pokojové teplotě, čaj, kompot ze sušeného ovoce, obyčejnou pitnou vodu, projít filtrem.

Angina je snazší předcházet než léčit, říká Jevgenij Komarovsky. Doporučuje znát několik jednoduchých pravidel, která pomohou chránit před tímto nebezpečným infekčním onemocněním:

 • Po návratu z ulice by si dítě mělo vždy umýt ruce mýdlem a vodou. Můžete použít speciální antibakteriální mýdlo, ale je to docela vhodné a obvyklé dítě.
 • Nedovolte, aby váš chad seděl na chladných lavičkách, kamenech, obrubnících nebo na mokrém písku. To vždy vede k hypotermii, která zvyšuje pravděpodobnost vzniku anginy pectoris.
 • Ujistěte se, že dítě je vždy oblečeno na sezónu, a jeho boty nenechávají vlhkost. Mokré nohy jsou také jistým způsobem k podchlazení.
 • Pokud je v domě někdo s bolestmi v krku, dítě by s ním nemělo být v kontaktu, přiblížit se na vzdálenost až 2 metry, pít nebo jíst ze stejného jídla, hrát si s hračkami sám. Je obzvláště obtížné udržet si odstup, pokud jde o dítě, pokud má kojící matka anginu na pozadí snížené imunity po narození. Je lepší, když jí ostatní členové rodiny dočasně pomáhají a krmí své dítě vyjádřeným mlékem.
 • Pokud to není možné, maminka by měla nosit gázovou masku, před každým kontaktem s dítětem důkladně umýt ruce, vyhnout se líbání.
 • Pokud budete muset jít ven, a tam je zima a vlhko, můžete si udělat malou masáž krku před procházkou, což zlepší krevní oběh, zvýší průtok krve do hrtanu a sníží riziko vzniku anginy pectoris.
 • Pokud má vaše dítě bolest v krku nebo máte takové podezření, neměli byste ho vzít na kliniku, abyste se nestali nezvěstným zdrojem infekce u jiných dětí, které čekají v řadě před ordinací lékaře. Pamatujte, že bolest v krku je nakažlivá. Lepší je volání pediatrem doma.

Dobrý den, milí čtenáři!

Dnes budeme hovořit o tom, jak důležité je správné zacházení s bolestmi v krku. Správně diagnostikována, adekvátní léčba a prevence onemocnění, aby se tomu v budoucnu zabránilo - to jsou nezbytná opatření, která pomohou vyhnout se vážným následkům (až do zdravotního postižení), které s nemocí mohou přinést.

Angina není jednou z četných nachlazení a virových onemocnění, jak mnozí věří, ale je to běžné infekční onemocnění s intoxikačním syndromem celého organismu.

Má akutní proces zánětu, který se projevuje v mandlích. Podle známého lékaře Komarovského je nejdůležitější identifikovat povahu onemocnění, aby bylo možné předepsat správnou a včasnou terapii.

Zvláště důležité je identifikovat toto onemocnění, obvyklé ORVi a ORZ, faryngitida je často mylně považována za zákeřnou chorobu. Určete tonzilitidu u dětí nebo jakékoli jiné onemocnění ve stavu jakéhokoli pediatra.

Při osobním vyšetření k objasnění diagnózy je možné provést řadu klinických studií:

To vám umožní přesně určit, zda má dítě bolest v krku.

Nejdůležitějšími příznaky angíny jsou zánět a otoky mandlí.

Vzhledem k tomu, že začínají růst u dětí od jednoho věku, až do tohoto bodu je podobný problém vzácný a u kojenců vůbec neexistuje. K nejčastějšímu problému dochází po dvou letech věku.

Mandle jsou umístěny v základně hltanu - hromadění lymfocytů, které jsou hlavními buňkami imunitního systému.

To je, když infekce pronikne do těla, začnou s ní bojovat, lymfocyty ji zastaví, a proto se zvětší mandle a objeví se na nich bílý zákal hnisu - to jsou mrtvé lymfocyty.

A z doprovodných příznaků nejčastěji se vyskytují:

 • těžké bolesti v krku
 • potíže s polykáním a dýcháním
 • rozšířené lymfatické uzliny foreplex
 • prudký nárůst tělesné teploty na 38-39 0
 • lehká patina, vředy na mandlích
 • ztráta hlasu
 • bolest hlavy
 • ztráta chuti k jídlu (zvracení, průjem)
 • horečka zimnice
 • bolest ucha

Slavný pediatr Komarovsky E.O. argumentuje, že výrazným rysem angíny je nepřítomnost rýmy u dítěte.

Také pozorován při silné bolesti, nedostatku kašle, bolesti břicha. Tyto příznaky ukazují, že se nejedná o běžné nachlazení, ale s největší pravděpodobností je to angína, která vyžaduje povinnou antibiotickou léčbu.

 1. katarální
 2. lacunar
 3. folikulární
 4. stomatitida

Existují i ​​jiné odrůdy, které se vyskytují u dospělých: herpes, nekrotické.

Forma původu je vždy bakteriální. Pokud dítě namočilo nohy nebo snědlo něco velmi chladného, ​​pak se imunita může snížit a tělo dítěte bude náchylnější k infekci, ale to není příčina onemocnění.

Onemocnění se přenáší z nosiče, nejčastěji se jedná o streptokokovou infekci, ale příležitostně o houbovou a kandidální infekci. A zvládnou to jen antibiotika.

Pokud léčba nebyla kompetentní, léčba nezahrnovala antibiotika, ale používaly se pouze lokální léky: kloktání, lízátka, nebo pouze lidové léky (urinoterapie, odvar bylin, obklady, mazání petrolejem a dalšími látkami), pak tato „léčba“ může způsobit nezvratné škody na zdraví, až po získání různých výhod, na které se spoléhají osoby se zdravotním postižením.

Doufám, že nechcete nástupce svého nástupce, takže pokud máte podezření na něco takového, měli byste se poradit s absolventem a nespoléhat se na radu těch, kterým pomáhá jeden nebo jiný recept.

Zde jsou některé komplikace, které mohou vzniknout, pokud nejsou léčeny, nebo použijte výše uvedené metody:

 • patologie ledvin (glomerulonefritida),
 • otitis media (zánět středního ucha),
 • chronická angína,
 • revmatismus,
 • šarlatovou horečku
 • revmatické srdeční onemocnění, které vede k neřesti.

Léčba Dr. Komarovského

Jak se hnisavá angína u dětí léčí podle Komarovského?

Známý pediatr poskytuje užitečné tipy, jak zmírnit utrpení a vyléčit tuto zákeřnou nemoc bez komplikací:

 1. Je nutná návštěva u lékaře,
 2. Odpočinek na lůžku v akutním období (tělesná aktivita v tomto okamžiku přispívá k selhání srdce),
 3. Antibiotika. Neměli byste najít žádné exotické léky a v tomto případě se s virem vyrovná běžný penicilin, ampicilin nebo erytromycin,
 4. Je nutné brát antibiotika v požadované dávce (minimálně týden, ale většinou - to je desetidenní kurz). Vzhledem k tomu, opakuji, není léčena mandlí je plná závažných komplikací.
 5. Použít různé místní prostředky: opláchnutí šalvěj nebo heřmánkový odvar, sůl a roztoky sody.
 6. Tyto procedury nemají léčebný účinek, ale zavlažují sliznice, pomáhají zmírňovat plaky, což snižuje nepohodlí a bolest v krku, což nemocným umožňuje cítit se mnohem lépe, jak často tyto postupy - vše je individuální: jakmile je sucho, těsnost, nutně - po každém jídle. Sklenice teplé (40-50) vody je dost 1 h / lžíce sody nebo půl h / lžíce soli.
 7. Pokud je tělesná teplota vysoká, doporučuje se užívat antipyretikum, a pokud je bolest silně zmírňující.
 8. Pro zvlhčení krku (a ne pro léčbu) užívejte vstřebatelné pastilky. Je to mylný názor (často kvůli marketingovým trikům v reklamě), že se s takovýmto bonbónem zachází takhle. Tento nástroj, stejně jako oplach, odstraňuje pouze nepohodlí a je pomocným nástrojem, ale ne vytvrzením.
 9. Pravidelné větrání místnosti, kde se pacient nachází, mokré čištění. Vyžaduje se individuální sada nádobí a nezbytných položek, protože tato nemoc je nakažlivá.

Jídlo pro angínu pectoris

Neměli byste násilím nutit dítě k jídlu, pokud nechce. Organismus, zejména dítě, je schopen rozdělit síly sám.

Proto je příjem potravy chuť k jídlu, vařit jídla pro dítě, které nebude traumatizovat sliznice a mandle: nic pevného, ​​hrubého, slaného, ​​kořeněného, ​​horkého.

V podstatě - to je vývar, bramborová kaše, obiloviny, čerstvé ovoce a zelenina. Nejdůležitější pravidlo ve stravě - dostatek teplých nápojů. Může to být mléko s medem, kompoty z čerstvého nebo sušeného ovoce, odvar z léčivých rostlin, čaje.

Vynikající a účinný lék s antibakteriálními vlastnostmi je klášterní čaj. Sbírka deseti unikátních léčivých rostlin pomůže rychle se zbavit nepohodlí a bolesti v krku, dodá tělu sílu rychleji, zvýší imunitu.

Pro dosažení výsledků, zlepšení pohody a prevenci komplikací a recidiv je zapotřebí dvou až tří šálků čaje denně. V balení najdete návod, jak správně vařit a používat tento léčivý nápoj.

Je ideální pro těhotenství nebo kojení díky svým jedinečným vlastnostem a přírodním složkám. Zejména pro kojící matky jsou léčivé přípravky nepřijatelné a klášterní čaj je zcela přirozeným a účinným produktem.

Tělo je zvláště citlivé na viry, když je snížena imunita. Proto je důležité zachovat zdravý životní styl, jíst správně, nevystavovat své zdraví negativním faktorům: nestráví mnoho času v klimatizovaných pokojích, nejezdí studené potraviny a nápoje, oblékají se podle počasí.

Takový dobře známý postup, jako je vytvrzování, má vynikající profylaktické a tonické vlastnosti.

Ujistěte se, že to zvládnete pod dohledem odborníka, neprodleně ho omývejte ledovou vodou, ale postupně snižujte stupeň.

Často jsem byl nemocný v dětství, ale tvrdý, živý a aktivní životní styl, správná výživa (někdy syrové potraviny jsou užitečné pro očistu), vedl k normální imunitě a zapomněl jsem, co je to nemoc v krku.

Samozřejmě, že toto těžké období během nemoci dítěte je ve stresu, což je způsobeno nejen bolestí a nepohodlí, ale také tím, že je zbaven obvyklého způsobu života, schopnosti hrát a komunikovat s přáteli. Udělej si své dítě příjemné překvapení - dát své oblíbené kreslené postavičky.

Toto jsou doporučení známého lékaře Komarovského E.O. Měli byste tedy naslouchat: ne-medikujte - v tomto případě je to velmi nebezpečné.

Nosohltan, pokud je rušivý, musí být předveden odborníkovi a nesmí důvěřovat pochybným radám ze zkušenosti někoho jiného.

Sdílejte tyto informace s přáteli v sociálních sítích, může být užitečné a ušetří se před komplikacemi.

Přihlásit se k odběru aktualizací. Přeji vám hodně zdraví a vše nejlepší!

Navrhuji zobrazit zajímavé video na toto téma:

Léčba onemocnění hrdla bude mít rozdíly v případě angíny a akutní angíny. Při eliminaci anginózního zánětlivého procesu v období laktace je nutná zvláštní pozornost. Použití tradiční medicíny (léčba bolesti v krku s bylinkami, studené) a boj proti bolestem v krku doma nejsou vždy bezpečné. Nejčastěji lidé neléčí bolest v krku, jak tvrdí Dr. E. Komarovsky, ale bolest v krku - akutní angína. Pouze vy se rozhodnete, zda si poslechnete názor slavného lékaře nebo určíte svůj směr v boji proti angíně.

Angina v chápání člověka, obyčejný obyvatel je obyčejná nemoc doprovázená zarudnutím a bolestmi v krku. Dr. Komarovsky E.O., mluvící o angině, tvrdí, že se jedná o vzácnou hrozné onemocnění. Jaké je nebezpečí? Angina je způsobena virem (hovoří se o vývoji akutní respirační infekce v 99% případů). Nemoc překračuje 5 - 7 dní bez komplikací (pokud není bakteriální mikroflóra spojena). Nemocný organismus vyvíjí imunitu vůči viru. Jiný obraz je pozorován, když je bolest v krku způsobena bakteriemi - streptokoky a stafylokoky.

Mikrobus, který se dostává na sliznici nosohltanu, způsobuje akutní zánět mandlí - tonzilitidu. Často se vyvíjí hnisavá tonzilitida. Během virové infekce je také pozorována angína, ale chybí hnisavé procesy.

Komarovsky nazývá hlavní příznaky hnisavé angíny:

 • intenzivní bolest, horší při polykání;
 • červené hrdlo;
 • vředy na mandlích;
 • obecná slabost;
 • zvětšení a citlivost lymfatických uzlin (krční, ušní, submandibulární);
 • horečka.

Virové infekce budou mnohem snazší. Následujte chlad. S bakteriální bolest v krku, tyto příznaky chybí.

Existují formy anginy pectoris:

 • katarální;
 • folikulární;
 • lacunar;
 • nekrotické;
 • herpetický

Nejběžnější bolest v krku. Bez řádného léčení jde do launární formy, která je mnohem složitější. Na mandlích se objeví bílá patina, tělesná teplota vzroste na 39 ° C a vyšší.

Komarovsky ve svých doporučeních v diagnostice launární angíny plíseň upozorňuje - je důležité nezaměňovat projevy nezávislé anginy pectoris a symptomu angíny u záškrtu. Pro diferenciální diagnózu je třeba konzultovat lékaře.

Lacunární angína dobře reaguje na léčbu antibiotiky. Někdy se doporučuje kloktat s chladnými infúzemi nebo dekory. Existuje názor, že to pomáhá zmírnit opuch a snížit bolest. Bylo by však žádoucí poznamenat, že taková doporučení nejsou bezpečná. Pokud není rané hrdlo temperováno (konstantní konzumací studeného jídla a pití), je sotva stojí za to experimentovat s nemocí. Stojí za to se poradit s otolaryngologem, jinak se může vyskytnout komplikace onemocnění.

Podle známého lékaře je bolest v krku nepravděpodobná, když se pije studená voda nebo zmrzlina. Studené potraviny mohou způsobit podchlazení v nevyhřátém hrdle a zánět lymfoidní tkáně, ale ne bolest v krku.

S odkazem na Komarovsky je angina provokována vitální aktivitou streptokoků. Výše uvedené produkty nejsou zdrojem infekce. Výjimkou je jejich předběžný kontakt s osobou se streptokokovou infekcí.

Dr. Komarovsky doporučuje jíst zmrzlinu jako lék nebo sát na kus zmrazené šťávy. Pouze vy se rozhodnete, zda to uděláte. Ale určitě byste neměli tento experiment provádět u dětí s bolestmi v krku. Postupné vytvrzování krku se zmrzlinou, ledem a studenými nápoji bude nepochybně přínosem.

Je to důležité! Měl by být vytvrzován pouze zdravými lidmi as dobrým zdravotním stavem a postupně - zejména pro děti.

Během svého života se můžete kdykoli nakazit. Laktace není výjimkou. Tělo matky navíc tráví většinu své energie na krmení dítěte. Co Komarovsky doporučuje v případě angíny při kojení?

Za prvé, nepropadejte panice. Za druhé, zjistit, zda se jedná o bolest v krku nebo akutní tonzilitida virové povahy.

Když se tělesná teplota zvýší, paracetamol v lékových formách (tablety, sirupy) bude jediným bezpečným antipyretickým činidlem. Je nutné hodně pít, aby se zabránilo laktaci a snížila intoxikace. Dočasná úleva přinese kloktání. Použijte lozenges Bronhikum, Falimint, Kameton. Diskutujte s terapeutem o užívání antibiotik. S virovou infekcí je to nepraktické, ale bude vás pouze před volbou, zda dítě nakrmíte nebo ne.

Pokud dojde ke zhoršení zánětlivého anginózního procesu, nevzdávejte se antibiotik.

Použijte skupinu léků, které jsou přípustné během kojení: makrolidy (azithromycin, sumamed, rovamycin), peniciliny poslední generace (Amoxiclav, Flemoksin), cefalexin.

Před použitím antibakteriálních přípravků si důkladně prostudujte návod a dodržujte pravidla pro užívání přípravku. Je-li to možné, krmte dítě během léčby anginy mléčnými směsmi, mléko dekantujte, abyste udrželi laktaci.

Pozor! Použití tetracyklinů a fluorochinolonů je zakázáno, protože narušují fungování hematopoetického systému u dítěte.

„Bakteriální bolest v krku je léčena antibiotiky, je nemožné jej propustit,“ říká Dr. Komarovsky o léčbě bolesti v krku. Včas, neuzavřená léčba povede k vážným komplikacím: revmatickým onemocněním srdce, revmatismu kloubů, nefritidě, cystitidě.

Po nemoci je nutné provést laboratorní vyšetření moči a krve, aby se zjistily patologické abnormality. Banální tonsillitis nebo více správně tonsillitis (katarální charakter) je snadno zpracovaný. Jinak se situace v léčbě správné anginy pectoris. Komarovsky nedoporučuje zdržet se užívání léků při léčbě anginy pectoris, zejména u dětí.

Doporučuje použití penicilinových antibiotik, nejjednodušší a nejúčinnější. Nesprávně zvolený lék však spustí adaptaci bakterie. Budeme muset aplikovat silnější antimikrobiální činidlo a zvýšit průběh léčby. V důsledku toho se objeví střevní poruchy (dyspeptické jevy), objeví se alergie a zvýší se zatížení jater a ledvin.

Dr. Komarovsky, vyprávějící o bolestech v krku, tvrdí, že je nemožné vyléčit jeden s kloktáním a pastilkami.

Pokud přišla úleva, nejpravděpodobněji léčíte ARVI, a ne samotný krk. Současně se provádí klinická diagnóza onemocnění. Na druhou stranu, podle něj byste neměli spěchat s použitím antibiotik pouze se zčervenáním hrdla a nějakou bolestí. Nechte své tělo reagovat jeden až dva dny a zapněte obranyschopnost těla. Imunitní těla mandlí vstoupí do boje proti infekci, sekrece T a B lymfocytů se zvýší. Pokud tradiční medicína (oplachování, mytí hrdla) nepřinese úlevu, obraťte se na svého lékaře.

Jak bylo uvedeno výše, Komarovsky nedoporučuje léčbu hnisavé angíny bez antibiotik. Oplachování a lokální ošetření postřikem poskytují dočasně viditelný reliéf. Lokální léky (pastilky, pilulky na sání, spreje) jsou prostředkem adjuvantní terapie.

Neinaktivují bakterie. Naopak jejich bezmyšlenkovité použití vede k návyku patogenu a zvýšené virulenci.

Samozřejmě není zakázáno kloktat, používat léčivé pastilky s anestetiky. Je však třeba mít na paměti, že antibakteriální látky jsou základem léčby anginy pectoris.

Bez antibiotik může být vyléčeno „červené hrdlo“ - akutní hnisavá tonzilitida, ale ne hnisavá angína.

Kromě hlavní léčby drogové závislosti musíte:

 1. Držte se na lůžku. Je nebezpečné přenášet bolest v krku "na nohou", existuje riziko srdečních komplikací.
 2. Poskytuje dostatek teplých nápojů (čaje, sušené ovocné kompoty, šípkové bujóny, ovocné nápoje).
 3. Vařte snadno konzumované, ale vysoce kvalitní potraviny. Je důležité udržet chuť a tok živin do nemocného organismu.

Doma připravte infuze a odvar z léčivých bylin (heřmánek, šalvěj), roztoků sody a soli. Teplota roztoku by měla být 40 - 50 ° C. Kloktejte nejlépe po každém jídle nebo 5 - 6krát denně.

Měli byste si dávat pozor na radu tradiční medicíny, zejména na zahřívání hrdla. S hnisavou tonzilitidou se stav zhorší.

Je vaše bolest v krku nakažlivá? Komarovsky odpoví kladně: ano a velmi! Není diagnostikováno nakažlivé bolesti v krku. Opět se nesmí zaměňovat s zarudnutím hrdla. Angina je reprezentována komplexem symptomů, které vznikají v důsledku vývoje infekčních onemocnění (záškrt, šarlatová horečka, infekční mononukleóza).

Bolest v krku je akutní infekční onemocnění, které má specifické klinické příznaky a je způsobeno specifickým specifickým patogenem. Onemocnění se nevyskytuje pouze pitím studeného jídla, pitím nebo smáčením nohou. K těmto faktorům je nutné doplnit zdroj patogenu - nemocného a mluvit s ním. Teprve potom, s poklesem imunity, který je usnadněn podchlazení, a kontakt s patogenem může dostat anginu pectoris.

Jak říká Dr. Komarovsky, bolest v krku je onemocnění, které začíná náhle a je velmi akutní. Jedná se o virové onemocnění, které může být infikováno z nosiče. Onemocnění způsobuje bakterii streptokoka. Dítě ji může „chytit“ rychleji a snáze po utrpení ARI. SARS. stres, podchlazení, to znamená, když má sníženou imunitu.

Angina u dětí, Komarovsky nerad vystraší rodiče s hrůznými příběhy, prochází dostatečně rychle s řádnou a včasnou léčbou. Pokud není léčena, může vést k závažným komplikacím v ledvinách, kloubech a v srdci.

MUSÍ VYHLEDAT TENTO VIDEO PLNĚ.

Angina, (Komarovsky, toto video, které můžete sledovat na internetu, to zdůrazňuje), vždy začíná ostře. Pediatr doporučuje, aby se okamžitě poradil s lékařem, pokud má dítě následující příznaky:

02 Známky obecné intoxikace (nevolnost, zvracení, průjem);

03 Ztráta chuti k jídlu, slabost, zimnice, bolest hlavy, atd.;

04 Bolest v krku, zhoršená polykáním, plak na sliznicích ústní dutiny, zarudnutí mandlí;

05 Zvětšené mandle a přední lymfatické uzliny ve velikosti

Pokud jsou mandle nejen zarudlé, ale také pokryté pustulárními erupcemi světle žluté barvy, pak se jedná o tzv. Hnisavou angínu. Jak říká Dr. Komarovsky, hnisavá tonzilitida je méně častá než lakunar a je závažnější. Rodiče by si měli pamatovat, že folikuly by v žádném případě neměly být vytlačeny!

Pokud je herpes virus přítomen v těle dítěte, pak, stále spící, uprostřed bolavého hrdla a celkového poklesu imunity, může se probudit. Pak je pacientovi diagnostikován herpetický bolest v krku, Komarovsky věří, že by měl být léčen symptomaticky a velmi pečlivě vybírat léky.

Pediatr trvá na tom, že rodiče jsou především povinni zabránit výskytu jakýchkoli nemocí, včetně bolestivých hrdel. Je třeba dbát na to, aby dítě mělo silnou imunitu. Za tímto účelem zajistěte optimální teplotu, udržujte normální vlhkost, minimalizujte kontakt s alergeny a vytvořte vyváženou stravu. Dítě musí chodit hodně ve vzduchu, pohybovat se, zmírňovat se.

Ale kdyby se přece jen stalo, že by se takové obtěžování stalo jako bolest v krku, Komarovského léčba doporučuje začít okamžitě. Zde jsou základní doporučení:

Antibiotika se používají k boji proti viru. jsou užívány orálně a také aplikovány lokálně na hrdlo;

03 Měkké potraviny, které by neunavily mandle;

04 Bohatý nápoj při pokojové teplotě: minerální voda, mors, čaj, kompot;

05 Kloktání, pokud to věk dítěte umožňuje. Pokud ne, pak se matka může pokusit otřít si hrdlo, například pomocí lugolt nebo heřmánkového odvarů;

06 Při vysokých teplotách - antipyretika a analgetika.

Důrazně doporučujeme sledovat celý videoklip online, který se nachází na stejné stránce. Podrobněji popisuje bolest v krku. Článek ukazuje hlavní body, které Yevgeny Olegovich zdůrazňuje, které rodiče by měli vědět především a především. Kromě toho si můžete přečíst knihy Dr. Komarovského. kde můžete zdůraznit mnoho nových a užitečných. Podrobnosti o angině pectoris lze nalézt v knihách Zdraví dětí a Smysl Jeho Příbuzných (Hlava Anginy) a ORZ. Průvodce pro rozumné rodiče (kapitola 7.2. Angina).

Nová kniha Dr. Komarovského není pouze uceleným průvodcem na aktuální téma akutních respiračních infekcí u dětí, ale také učebnice zdravého rozumu.

Nové aktualizované a revidované vydání pozoruhodné knihy slavného pediatra Evgeny Olegovich Komarovsky. Cenově dostupné a velmi vzrušující.

Unikátní Pandora Styl Náramky

Pokud jde o bolest v krku u dětí, rodiče a lékaři často hovoří o úplně jiných věcech. Dnes vám lékař pomůže pochopit, co je to bolest v krku, jaké jsou specifické symptomy, jak správně rozpoznat bolest v krku. Jak mohou rodiče pomoci nemocnému dítěti a co je nejdůležitější, jak s ním správně zacházet?

Pro průměrného muže na ulici je angína synonymem pro červené hrdlo. Ale ve skutečnosti, v 99% případů, pokud má dítě červené hrdlo, pak mluvíme o akutní respirační virové infekci. Zvláště pokud má dítě kromě krku hrdlo. Příčinou ARVI, jak víte, je virus, se kterým se tělo dokáže vyrovnat během pěti až sedmi dnů, díky imunitě, bez jakýchkoliv léků.

Další situace je, když příčinou nemoci není virus, ale bakterie. V prvním i druhém případě je možný zánět mandlí nebo angína. Ale v akutní bakteriální tonzilitidě, když se vředy objeví na mandlích, a to je přesně hnisavá angína, je situace velmi vážná a léčba by měla být vhodná.

Lékař upozorňuje na skutečnost, že bolest v krku je velmi nebezpečná akutní bakteriální infekce, kterou lze léčit antibakteriálními látkami. Hlavními příznaky anginy pectoris jsou červené hrdlo, bolest, vředy na mandlích, ale není zde žádný hlavní příznak SARS, rýma.

Co je tak strašného bolavého hrdla? Je důležité pochopit, že streptokoky, které způsobují bolest v krku, jsou původcem strašných nemocí: revmatismu, glomerulonefritidě a různých srdečních onemocněních. Proto je důležité identifikovat a řádně léčit bolest v krku.

Angina u dítěte

Mnoho lidí si v krku zarudne jako bolest v krku. Ačkoli v 99% případů, pokud má dítě bolest v krku, je pravděpodobnější akutní respirační onemocnění (virová infekce), které musí tělo překonat za 7 dní a rozvinout imunitu vůči němu. A když hrozné bakterie zvané streptokoky infikují nosohltan, provokují akutní zánět mandlí, pak dochází k prudké bolesti, která se zvyšuje při polykání a na mandlích se tvoří vředy. Zánět mandlí se nazývá tonzilitida, s banální virovou infekcí může být angína, ale pak tam nebudou žádné pustuly. Když je hrdlo strašně bolavé, červené a s vředy, je to bolest v krku.

Angina je velmi závažná bakteriální infekce, která je léčena antibiotiky. Hlavní příznaky anginy pectoris jsou: bolest a zarudlé hrdlo s hnisavými ranami, ale není doprovázeno příznaky virové infekce, kongescí nosu a snotu.
Často připisuji dětem v první polovině života bolest v krku, v zásadě nemají bolest v krku, protože u malých dětí začínají mandle růst až po roce. Angina je hrozná, protože zárodek, který ji způsobuje streptokokům, je původcem mnoha extrémně nebezpečných onemocnění: revmatismu, glomerulonefritidě, revmatické karditidě, revmatoidní artritidě atd. Lékař říká, že neléčená angina pectoris je časem velmi nebezpečná s velkým počtem komplikací. Je důležité si uvědomit, že bolest v krku je vždy vážná, a poté, co dítě má bolest v krku, je nutné je dále vyšetřit, testovat, aby se ujistil, že nemoc prošla bez komplikací.

Hnisavá angína u dětí

Slovo "angina" je odvozeno z latinského slovesa angere - compress. Když je u dětí diagnostikována hnisavá tonzilitida, jedná se o zánět mandlí - zánět mandlí.

Tonzilitida je infekční onemocnění způsobené hemolytickou streptokokovou skupinou "B". Je to původce revmatismu, který ovlivňuje klouby a chlopně srdce. Proto v současné době není hnisavá angína u dětí považována za banální infekci, která nezanechává žádné důsledky.

Když angína, dítě si stěžuje na bolest v krku při polykání. Současně se zvyšuje tělesná teplota, dochází k zimnici. Lokální projevy onemocnění se zjistí při vyšetření. Palatinové mandle se stávají jasně červené a zvětšují se. Děti si stěžují na bolest v krku - reagují regionální lymfatické uzliny, které akumulují metabolity zánětlivé reakce.

Nejprve se příznaky hnisavé angíny u dětí projevují mírným zčervenáním nosohltanové sliznice. pak se v mandlích vyskytují patologické procesy. Protože žlázové orgány jsou filtry, které neumožňují infekci v plicním respiračním traktu, způsobují patogeny, zatímco zaostávají, silnou zánětlivou reakci. Pak se nádoby rozšíří, stěnami, z nichž unikají leukocyty. Tímto způsobem se tvoří sekrece, které jsou umístěny na povrchu mandlí, kde jsou drženy, protože jsou v mezerách.

Kojenci u kojenců nejčastěji vyvolávají faryngitidu - zánětlivý proces hltanu a lymfoidní orgány netrpí, protože ještě nejsou schopny zpožďovat mikroby.

Vzhledem k tomu, že chronická hnisavá tonzilitida u dětí je způsobena streptokoky, adolescenti si všimnou bolesti v oblasti srdce a kloubů. Pokud se u Vás objeví tyto příznaky, měli byste okamžitě konzultovat revmatologa. Pozdní léčba tonzilitidy může mít za následek impozantní komplikaci - revmatismus. Následné projevy onemocnění postihnou chlopně srdce a v závislosti na formě revmatismu velké nebo malé klouby.

Dr. Komarovsky věří, že hnisavá léze mandlí je méně častá než launární tonzilitida, protože propuštění je snadné uniknout. Ale když jich je spousta, mezery, jak to bylo, „zarostly“ filmem, pod kterým pokračuje hnisavý zánět tkání lymfatických žláz.

Komarovsky věnuje zvláštní pozornost hnisavým bolestem v krku u dětí, tzv. Asociovaným infekcím. Například tělo oslabeného dítěte se nedokáže vyrovnat s potlačením viru herpesu. Proto se léčba této formy nemoci bez lékařského dohledu stává nemožnou.