Jak se chřipka přenáší?

Každý rok stále více lidí trpí chorobami skupiny ARVI. Důvodem je, že lidé nevědí, jak se chřipka přenáší.

To má za následek velké rozšíření infekce, zejména v období podzimu a jara.

Vlastnosti přenosu viru

Abychom pochopili, jak je chřipka přenášena z člověka na člověka, musíte nejprve trochu pochopit rysy její struktury. Virus je nebuněčná forma života. Jeho velikost je mnohem menší než u běžné klece. Tyto rozměry umožňují proniknout do biologické membrány a infikovat zdravé buňky.

Virus chřipky nejlépe přežívá na sliznicích těla.

Důkazem toho může být primární léze horních cest dýchacích s onemocněním. Normálně je omezována speciální strukturou ciliárního epitelu sliznice nosohltanu. Speciální chlupy a hlen chrání epitelové buňky před patogenními mikroorganismy a prachem.

Aby virion (virový agens) vstoupil do zdravé buňky, potřebuje hemaglutininovou látku. Po kontaktu s buňkou virion vylučuje neuraminidázový enzym, který začíná destrukci biologické membrány. Virová RNA proniká do těla buňky a je přenesena do jádra ribozomy. Uspořádá syntézu proteinu takovým způsobem, že buňka začne aktivně produkovat nové virové agens místo molekul proteinu, které potřebuje. V důsledku toho je buňka zničena a nové viriony z ní vycházejí.

Během 4-8 hodin od okamžiku kontaktu s virem v těle se z každého virionu objeví asi 100 nových. Tento počet exponenciálně roste a dosahuje maxima 2-3 dny po infekci. Během prvních 48 hodin je inkubační doba časem od okamžiku infekce po nástup prvních příznaků. Během tohoto období je již osoba nakažlivá.

Důležité: Vzhledem k tomu, že během latentního období není možné zjistit, zda se chřipka přenáší z pacienta, doporučuje se dodržovat hygienické standardy obzvláště pečlivě.

Reakce imunitního systému se vyvíjí během několika hodin. Pacient má prudký nárůst tělesné teploty, zhoršující se zdravotní stav. Možná, že se objeví bolest svalů a kloubů.

Po chvíli začíná rýma, kašel, separace sputa - to naznačuje šíření infekce horním dýchacím traktem.

Druhy viru a jejich šíření

Je prokázáno, že pacienti mohou virus šířit během prvních 7 dnů od okamžiku infekce. To znamená, že týden po infekci může být pacient neinfekční vůči ostatním.

U některých dětí může toto období trvat až 30 dní - záleží na stavu imunitního systému.

Virus typu A lze přenášet na domácí zvířata a ptáky. Virus B může zakořenit v tělech koní, prasat a psů - protilátky byly nalezeny v krvi těchto zvířat. Virus typu C může infikovat dobytek a prasata.

Způsoby šíření

Tím, že chápete, jak se chřipka přenáší, můžete výrazně snížit riziko infekce. Často lidé používají chybná opatření, která mohou dokonce oslabit imunitní systém.

Hlavní způsoby přenosu jsou:

A pokud většina lidí ví o první, pak druhá je zřídka vzata v úvahu.

Typ přenosu vzduchem

Ve většině případů je chřipka přenášena vzduchovými kapičkami. S kašlem, kýcháním, slinami a dokonce i vydechovaným vzduchem se z těla uvolňuje velké množství virionů, které mohou infikovat zdravého člověka. Chcete-li infikovat druhého, potřebujete přímý kontakt, což znamená, že virus vstupuje do sliznic. Vstup a reprodukce viru přímo závisí na způsobu přenosu chřipky.

Během dne prochází lidský respirační systém kolem 13-15 tisíc litrů vzduchu. S ním se dostanou částice virového aerosolu. Částice mohou mít různé velikosti:

 • vysoce dispergované mají velikosti od 5 do 25 mikronů;
 • nízká disperze - od 25 do 100 mikronů.

Také ve vydechovaném vzduchu obsahuje malé a velké kapky kapaliny. Malé kapky jsou uvažovány až do 250 mikronů a všechny mají větší velikost. To je ve velkých kapkách je velikost viru.

Poloměr rozptylu částic viru je asi 1 m. Velké částice, s přihlédnutím k kinetice, se mohou rozšířit až na 11 metrů a menší - na vzdálenost 13-110 cm. proniká hlouběji do plic.

 • Částice větší než 10 mikronů jsou zcela uloženy v horních dýchacích cestách.
 • Částice o velikosti 3 mikrony se sráží v nosohltanu a napůl přecházejí do plic.
 • Malé částice o velikosti 1 mikronu se téměř v 90% vysrážejí v plicích.
 • Částice menší než 1 mikron jsou z větší části vylučovány, když je vzduch z plic vydechován.

Při usazování na povrchu tyto částice rychle usychají. Virus nezemře, ale jde do neaktivního stavu. Při kontaktu s lidskou kůží může být nesen na pokožce, dokud nedosáhne sliznice nebo se nevymyje.

Stojí za zmínku, že když pacient zavře ústa při kýchání nebo kašlání, až 70% viru se vysráží na povrchu jeho rukou. To pomáhá částečně chránit ostatní před infekcí. Ale dotek této dlaně k jakémukoliv objektu povede k přenosu velkého množství patogenu na něj.

Přenos typu kontaktu

Kontaktní typ přenosu je zákeřnější než vzdušný. Když se částice viru usadí na povrchu místnosti, mohou si uchovat schopnost infikovat se až 3 týdny. To znamená, že i několik týdnů poté, co například dítě mělo virus, je pravděpodobné, že chřipku znovu chytí.

Druhým nejúčinnějším způsobem je přenos viru chřipky kontaktem. Důvodem je skutečnost, že během tohoto období, zejména v počátečních fázích, se pacienti zřídka izolují od ostatních. Výsledkem těchto akcí je šíření nemoci nejen mezi příbuznými a příbuznými, ale také na veřejných místech. Kontaktní způsob přenosu původce chřipky je zvláště nebezpečný v takových situacích:

 • využívání veřejné dopravy;
 • návštěvní trhy;
 • navštěvovat přeplněná setkání;
 • návštěvy rekreačních a zábavních zařízení.

Když narazí na povrch kůže, virus stále zůstává v neaktivním stavu. Ale jak se nakazit tímto způsobem je mnohem jednodušší než ve vzduchu. Po usazení se jednoduše dotknete úst nebo nosu rukou - a virus okamžitě zasáhne sliz. A v tomto případě nemusí překonávat ochranné bariéry ve formě nosní sliznice - infekce začíná téměř okamžitě.

Doba trvání reakce

Rychlost šíření infekce závisí na rychlosti přenosu chřipky. Při hodnocení přenosu chřipky a ARVI je zřejmé, že rychlé šíření nemoci:

 • velký počet nakažených osob ve veřejné dopravě;
 • nesoulad s vysíláním prostor ve školách a úřadech, v práci.

Bylo zjištěno, že nejrychlejší šíření nemoci ve městech, kde jsou dopravní spojení dobře rozvinutá. Způsoby přenosu chřipky jsou nejaktivnější - těsnost v dopravě během dopravní špičky, neustále velké davy lidí spolu se sezónním poklesem celkové úrovně imunity vedou k rychlému nárůstu počtu nakažených lidí. Proto je zvláště důležité, aby obyvatelé velkých měst věděli, jak je virus chřipky přenášen.

Bez ohledu na způsob přenosu viru chřipky se první příznaky onemocnění objeví do 48 hodin po infekci. Během tohoto období prudce stoupá tělesná teplota, objeví se horečka, zimnice a bolest svalů. Při dodržení lůžkového klidu a dodržování všech hygienických norem je doba trvání onemocnění asi 7 dní.

Důležité: Pokud onemocníte, nepokoušejte se jít do práce. Vysoké teploty nepřispívají k produktivním činnostem. Navíc se zvyšuje pravděpodobnost šíření viru po celém těle a výskyt komplikací. Infikovaná osoba, zejména v akutní fázi, je hlavním zdrojem nemoci pro ostatní. Proto je nutné vědět, jak dlouho se chřipka přenáší - to pomůže vyhnout se nákaze lidí kolem vás.

Zbytkové symptomy mohou přetrvávat poměrně dlouhou dobu, zejména pokud léčba nebyla prováděna včas. Nákaza se snižuje po 7 dnech od nástupu onemocnění. Jedním z hlavních paradoxů viru je skutečnost, že užívání léků ke snížení teploty přispívá k reprodukci patogenu. Zvýšená teplota je přirozená obranná reakce těla. A jeho redukce, zejména umělá, může snížit ochranný potenciál organismu.

Faktory, které přispívají k infekci

Často se stává, že lidé, kteří jsou v podobných podmínkách, nemají nemoc. Důvodem může být vliv provokujících faktorů, které určují pravděpodobnost infekce.

Jak bylo uvedeno výše, ne všechny kapky virového aerosolu se v těle zakořenily. Pro ochranu orgánů dýchacího ústrojí funguje epitel v nosohltanu. Zachycuje většinu patogenu a odstraňuje ho vydechovaným vzduchem. Ale je pozorován pod podmínkou normálního fungování imunitního systému. Když je imunita oslabena, je pro virus mnohem snazší infikovat nasofaryngeální buňky.

Jednou z klíčových rolí je množství patogenu v těle. I při nejsilnější imunitě vede kontakt s velkým množstvím virů k rozvoji patologie. Nárůst počtu chřipkových virů ve vzduchu přispívá k:

 • špatné větrání místnosti;
 • suchý vzduch, který vypouští nosohltan, snižuje jeho ochrannou funkci;
 • těžké podchlazení;
 • stres;
 • nedostatek vitamínu;
 • nedávno převedených nebo aktivních infekčních nemocí.

Při hodnocení způsobů přenosu chřipky je třeba mít na paměti, že chřipka není přenášena potravou. Jídlo obvykle podléhá tepelnému ošetření, které pomáhá zničit virus. Nejsou žádné prokázané případy přenosu viru prostřednictvím potravy.

Velmi zajímavou otázkou je, zda je chřipka přenášena třetí stranou. Při kontaktu s nakaženou osobou se kontaktní osoba stane infekční během 8 až 12 hodin. Během tohoto období ještě nemá žádné příznaky a může vypadat docela zdravě.

Proto je v období exacerbace nutné pečlivě sledovat dodržování všech hygienických opatření.

Kromě dodržování hygienických norem, udržování multivitaminových komplexů a vytvrzování organismu pomůže udržet imunitu.

Chřipka - příčiny, časné příznaky, příznaky, léčba, komplikace viru chřipky a prevence

Chřipka je akutní virové onemocnění, které může postihnout horní a dolní dýchací ústrojí, je doprovázeno těžkou intoxikací a může vést k závažným komplikacím a smrti, zejména u starších pacientů a dětí. Epidemie se objevují téměř každý rok, obvykle na podzim, v zimě a více než 15% populace je postiženo.

Chřipka je skupina akutních respiračních virových infekcí - ARVI. Největší infekční nebezpečí osoby trpící chřipkou je v prvních 5-6 dnech od nástupu onemocnění. Přenosová dráha - aerosol. Trvání nemoci zpravidla nepřekročí týden.

Podrobněji o příčinách, prvních příznacích a běžných příznacích u dospělých, stejně jako o léčbě a komplikacích, se podíváme na tento materiál.

Co je to chřipka?

Chřipka je akutní respirační virová infekce způsobená viry skupiny A, B nebo C s těžkou toxemií, horečkou a infekcemi horních a dolních dýchacích cest.

Mnoho lidí mylně chřipku bere na běžnou nachlazení a neprovádí vhodná opatření k zastavení účinků viru a prevenci infekce lidí, kteří přicházejí do styku s nemocným.

V zimě a na podzim je nárůst výskytu tohoto viru způsoben tím, že velké skupiny lidí jsou dlouhodobě v uzavřených prostorách. Zpočátku se u dětí předškolního věku a mezi dospělou populací vyskytne nákaza infekce, která je častěji zaznamenána u starších osob.

Prevence epidemie chřipky do značné míry závisí na uvědomění si již nemocného člověka, který se musí vyhnout veřejným místům s velkými davy lidí, pro které pacient, zejména kašel a kýchání, představuje potenciální nebezpečí infekce.

Druhy viru chřipky

Chřipka je rozdělena na:

 • typu A (podtypy A1, A2). Většina epidemií je způsobena virem chřipky typu A, jeho odrůdy jsou četné, jsou schopny infikovat jak člověka, tak zvířata (ptačí, prasečí chřipku atd.) A jsou také schopny rychlých genetických změn.
 • Typ B. Chřipkové viry typu B často nezpůsobují epidemie a jsou mnohem snáze přenosné než ty typu A.
 • Typ C. Vyskytuje se v ojedinělých případech a probíhá v mírné nebo asymptomatické formě.

Jakmile se virus v buňce začne aktivně množit, provokuje akutní virovou infekci respiračního typu zvaného chřipka. Onemocnění je doprovázeno horečkou, intoxikací a dalšími příznaky.

Virus chřipky je vysoce těkavý. Každý rok se objevují nové poddruhy (kmeny) viru, se kterými se náš imunitní systém ještě nesetkal, a proto se nemohou snadno vyrovnat. Proto vakcíny proti chřipce nemohou poskytnout 100% ochranu - vždy existuje možnost nové mutace viru.

Důvody

Chřipka je způsobena skupinou virů z čeledi Orthomyxoviridae. Existují tři hlavní rody - A, B a C, které jsou rozděleny na sérotypy H a N, v závislosti na tom, které proteiny se nacházejí na povrchu viru, hemaglutininu nebo neuraminidáze. Existuje celkem 25 takových subtypů, ale 5 z nich se nachází u lidí a jeden virus může obsahovat oba typy proteinů různých subtypů.

Hlavní příčinou chřipky je virová infekce osoby s následným rozšířením mikroorganismu v celém těle.

Zdrojem je již nemocný člověk, který uvolňuje virus do životního prostředí kašlem, kýcháním a tak dále, má mechanismus přenosu aerosolu (inhalace kapiček hlenu, slin), chřipka se šíří dostatečně rychle - první hodiny infekce.

V každém epidemickém roce, komplikace chřipky zabijí v průměru 2 000 až 5 000 lidí ročně. Jedná se většinou o osoby starší 60 let a děti. V 50% případů jsou příčinou úmrtí komplikace kardiovaskulárního systému a 25% případů komplikací z plicního systému.

Jak se chřipka přenáší?

Jako všechny infekční nemoci se chřipka šíří ze zdroje do citlivého organismu. V roli zdroje chřipky je nemocný člověk, který má zjevné nebo vymazané klinické projevy. Vrchol nakažlivosti spadá do prvních šesti dnů onemocnění.

Mechanismus přenosu chřipky - aerosolu, virus se šíří prostřednictvím vzduchových kapiček. K vylučování dochází slinami a sputem (při kašli, kýchání, mluvení), které jsou ve formě jemného aerosolu distribuovány ve vzduchu a vdechovány jinými lidmi.

V některých případech je možné realizovat kontaktní každodenní přenosovou cestu (hlavně přes nádobí, hračky).

Není přesně určeno, které obranné mechanismy se reprodukce viru zastaví a dojde k obnovení. Obvykle po 2-5 dnech přestává být virus uvolňován do životního prostředí, tzn. nemocný člověk přestává být nebezpečný.

Inkubační doba

Inkubační doba chřipky je doba, která je nezbytná pro množení viru v lidském těle. Začíná okamžikem infekce a pokračuje, dokud se neobjeví první příznaky.

Inkubační doba zpravidla trvá 3-5 hodin až 3 dny. Nejčastěji trvá 1-2 dny.

Čím menší je počáteční množství viru, které vstoupilo do těla, tím delší bude doba inkubace chřipky. Také tato doba závisí na stavu imunitní obrany osoby.

První známky

První známky chřipky jsou:

 • Ztracené tělo.
 • Bolesti hlavy
 • Chlazení nebo horečka.
 • Rýma
 • Chvění v těle.
 • Bolest v očích.
 • Pocení
 • Nepříjemný pocit v ústech.
 • Ochablost, apatie nebo podrážděnost.

Hlavním příznakem onemocnění - prudký nárůst tělesné teploty na 38-40 stupňů Celsia.

Příznaky chřipky u dospělých

Inkubační doba je asi 1-2 dny (možná od několika hodin do 5 dnů). Poté následuje období akutních klinických projevů onemocnění. Závažnost nekomplikovaného onemocnění je dána délkou trvání a závažností intoxikace.

V prvních dnech, osoba, která má chřipku má druh slzného vzhledu, tam je výrazné zarudnutí a opuch tváře, lesklé a načervenalé oči s "jiskrou". Sliznice oblohy, oblouky a stěny hltanu jsou jasně červené.

Příznaky chřipky jsou:

 • horečka (obvykle 38-40 ° C), zimnice, horečka;
 • myalgie;
 • artralgie;
 • tinnitus;
 • bolest hlavy, závratě;
 • pocit únavy, slabosti;
 • adynamia;
 • suchý kašel, doprovázený bolestí na hrudi.

Objektivní znaky jsou vzhled pacienta:

 • hyperémie obličeje a spojivky očí,
 • sklerit
 • suchá kůže.

Vysoká teplota a další projevy intoxikace zpravidla trvají až 5 dní. Pokud po 5 dnech teplota neklesne, je třeba předpokládat bakteriální komplikace.

Katarální jevy pokračují o něco déle - až do 7–10 dní, po jejich zániku se pacientka považuje za zotavenou, ale po dobu dalších 2-3 týdnů lze pozorovat účinky onemocnění: slabost, podrážděnost, bolest hlavy, možná nespavost.

Při absenci komplikací trvá onemocnění 7-10 dní. Během této doby, jeho příznaky postupně odejdou, ačkoli on může ještě mít slabost pro až dva týdny.

Příznaky chřipky, které volají sanitku:

 • Teplota 40 ° C a vyšší.
 • Udržování vysokých teplot po dobu delší než 5 dnů.
 • Těžká bolest hlavy, která při užívání léků proti bolesti nezmizí, zejména při lokalizaci v krku.
 • Dušnost, časté nebo abnormální dýchání.
 • Poruchy vědomí - delirium nebo halucinace, zapomnění.
 • Křeče.
 • Vzhled hemoragické vyrážky na kůži.

Pokud má chřipka nekomplikovaný průběh, horečka může trvat 2-4 dny a onemocnění končí po 5-10 dnech. Po onemocnění po dobu 2-3 týdnů je možná postinfekční astenie, která se projevuje celkovou slabostí, poruchami spánku, zvýšenou únavou, podrážděností, bolestí hlavy a dalšími příznaky.

Závažnost nemoci

Existují 3 závažnosti chřipky.

Komplikace chřipky

Když virus napadl tělo, odpor imunitního systému se snižuje a zvyšuje se riziko vzniku komplikací (proces, který se vyvíjí na pozadí základního onemocnění). A můžete rychle chytit chřipku, ale na dlouhou dobu trpět jeho následky.

Chřipka může být komplikována řadou patologií, a to jak v rané fázi (obvykle způsobené adherací bakteriální infekce), tak později. Závažné komplikace chřipky se obvykle vyskytují u malých dětí, starších osob a osob s oslabeným postižením, které trpí chronickými onemocněními různých orgánů.

Obvykle jsou pozdní komplikace chřipky spojeny s přidáním bakteriální infekce, která vyžaduje spojení s léčbou antibiotiky.

Lidé náchylní k komplikacím

Některé kategorie populace jsou náchylnější k závažným komplikacím chřipky než jiné. Tato infekce často vede k vážným následkům u těchto skupin jednotlivců:

 • senioři (nad 55 let);
 • kojenci (od 4 měsíců do 4 let);
 • osoby s chronickým onemocněním infekční povahy (s chronickým zánětem středního ucha, bronchitidou, sinusitidou atd.);
 • trpící chorobami srdce a plic;
 • osoby s poškozeným imunitním systémem;
 • těhotné ženy.

Chřipka bohužel postihuje všechny životně důležité systémy lidského těla, proto je jednou z nejnepředvídatelnějších nemocí.

Diagnostika

Pokud se objeví příznaky chřipky, je třeba zavolat pediatra / terapeuta do domova a v případě vážného stavu pacienta je třeba vzít sanitku, která vezme pacienta do infekční nemocnice. S rozvojem komplikací onemocnění se konají konzultace s pulmonologem, ORL specialistou a dalšími odborníky.

Diagnóza chřipky je založena na typickém klinickém obrazu. V případě prudkého zvýšení teploty byste měli co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Pozorování lékaře na chřipku je velmi důležité, protože umožní včasnou identifikaci nástupu možných bakteriálních komplikací.

Při prudkém nárůstu teploty se vyžaduje:

 • lékařské vyšetření;
 • historie;
 • kompletní krevní obraz.

Léčba chřipky

U dospělých je léčba chřipky ve většině případů prováděna doma. Pouze těžké onemocnění nebo jeden z následujících nebezpečných symptomů vyžaduje hospitalizaci:

 • teplota 40 ° C a více;
 • zvracení;
 • křeče;
 • dušnost;
 • arytmie;
 • snížení krevního tlaku.

Dlouhodobá léčba nebo nedodržení doporučení lékaře často vede ke komplikacím.

Zpravidla se při léčbě chřipky předepisuje:

 • těžké pití;
 • antipyretická léčiva;
 • látky podporující imunitu;
 • činidla, která zmírňují katarální symptomy (vazokonstriktor usnadňující nosní dýchání, antitusikum);
 • antihistaminika s hrozbou alergické reakce.

Pro boj proti horečce jsou ukázána antipyretická léčiva, která jsou dnes velmi početná, ale je vhodnější užívat paracetamol nebo ibuprofen, stejně jako léky, které jsou na nich založeny. Antipyretická léčiva jsou prokázána, pokud tělesná teplota převyšuje 38 ° C.

S chřipkou je důležité konzumovat více tekutin - pomůže rychleji propláchnout toxiny z těla a zmírnit stav pacienta.

Léčba chřipky u dospělých

Léčebný režim pro chřipku zahrnuje postupné procedury pro zmírnění současných symptomů onemocnění a neutralizaci virových buněk.

 1. Antivirová. Antivirová léčiva proti chřipce zabíjejí viry. Měli byste si vzít: Rimantadine, Arbidol, Amiksin a Anaferon. Užívání antivirových léků proti chřipce nejenže zkrátí dobu trvání onemocnění, ale také zabrání rozvoji komplikací, takže by měly být používány u osob se sníženou imunitou. Při léčbě komplikací také užívejte antivirotika.
 2. Antihistaminika. Speciální antihistaminika jsou předepisována pro chřipku - to jsou léky používané při léčbě alergií, protože snižují všechny známky zánětu: otoky sliznic a kongesci nosu. Léčiva patřící do první generace této skupiny - tavegil, suprastin, difenhydramin mají vedlejší účinek, jako je ospalost. Přípravky příští generace - fenytil, loratadin, zyrtec - nemají podobný účinek.
 3. Antipyretika. Pro boj s horečkou používejte antipyretika, která jsou v současné době mnoho, ale je vhodnější používat paracetamol a ibuprofen, stejně jako léky vyrobené na základě těchto látek. Antipyretická léčiva se používají, když teplota stoupne nad 38,5 ° C.
 4. Vykašlávací léky. Kromě toho by měly být vykašlávání aplikovány na chřipku (Gerbion, Ambroxol, Mukaltin).
 5. Kapky. K odstranění příznaků, jako je ucpaný nos, používají vazokonstrikční činidla: Evkazolin, Naphthyzinum, Tizin, Rinazolin. Kapky padly třikrát denně, 1 kapka do každého nosního průchodu.
 6. Kloktání Pravidelné kloktadla s bylinnými odvarmi, roztokem sodné soli, pravidelným množstvím teplých nápojů, odpočinku a odpočinku na lůžku.

S chřipkou, stejně jako s jinými akutními respiračními virovými infekcemi, není třeba předepisovat antibiotika, doporučuje se pouze v případě podezření na bakteriální povahu zánětlivého procesu v dýchacích cestách.

Aby se zabránilo rozvoji komplikací, vždy striktně dodržujte předepsanou léčbu, udržujte si lůžko v akutním období, nepřestávejte předčasně užívat léky a lékařské postupy.

Doporučení

Za účelem vyléčení chřipky doma stojí za to pozorovat společné pravdy:

 1. Požadovaný odpočinek na lůžku.
 2. Přijetí antivirotik a dalších léků pro zachování imunity.
 3. Denní větrání místnosti je žádoucí, pokud je to možné mokré čištění místnosti. Pacient s příznaky chřipky je zabalen a prostředí je teplejší. Není nutné zmrazovat místnost, ale mělo by být prováděno pravidelné větrání.
 4. Je třeba pít dostatek tekutin. Asi 2-3 litry denně. Nejlepšími pomocníky budou kompoty, ovocné nápoje, citronový čaj s ovocem.
 5. Aby se zabránilo rozvoji komplikací na kardiovaskulárním a nervovém systému, je nutné maximální odpočinek, jakákoliv intelektuální zátěž je kontraindikována.
 6. Během období nemoci a během několika týdnů po ní je nutné věnovat maximální péči zdraví, podávání vitamínových minerálních komplexů a konzumaci produktů obsahujících vitamin.

Výživa a strava

Dieta pro chřipku je předpokladem rychlé obnovy. Ale nebojte se při pohledu na slovo. Hlad po chřipce nebude muset. Seznam potravin, které je lepší jíst v době nemoci, je rozsáhlý.

 • Dekorace léčivých bylin;
 • Čerstvé ovocné šťávy;
 • Zvláště užitečný je teplý vývar, kuřecí vývar;
 • Pečené ryby nebo netučné maso;
 • Lehké zeleninové polévky;
 • Mléčné výrobky;
 • Ořechy a semena;
 • Luskoviny;
 • Vejce;
 • Citrus.

Jak chápete, výživa s chřipkou se netýká pouze těch produktů, které lze konzumovat, ale také těch, které se nedoporučují. Ty zahrnují:

 • mastné a těžké potraviny;
 • klobásy a uzeniny;
 • Cukrovinky;
 • Konzervy;
 • káva a kakao.

Ukázkové menu:

 • Brzy snídaně: krupice kaše s mlékem, zelený čaj s citronem.
 • Druhá snídaně: jedno měkké vejce, vývar ze skořice šípku.
 • Oběd: zeleninová polévka v masovém vývaru, steaky z parního masa, rýžová kaše, kompotový kartáč.
 • Snack: jablko pečené s medem.
 • Večeře: dušená ryba, bramborová kaše, ovocná šťáva zředěná vodou.
 • Před spaním: kefír nebo jiné fermentované mléčné nápoje.

Pití

Musíte vypít v průměru nejméně 2 litry tekutiny denně, pravidelně, bez čekání na vznik žízně. Jako nápoj, vhodný čaj, vývar boky, čaj s citronem nebo malinou, bylinné čaje (heřmánek, lípa, oregano), kompot ze sušeného ovoce. Je žádoucí, aby teplota všech nápojů byla přibližně 37-39 ° C - takže tekutina bude absorbována rychleji a pomůže tělu.

Lidové léky na chřipku

Lidové léky v léčbě chřipky jsou používány za účelem obnovení imunity pacienta, poskytnutí jeho těla vitamíny a léčivými extrakty, které podporují regeneraci. Největšího efektu však bude dosaženo, pokud zkombinujete použití lidových prostředků s použitím léčiv.

 1. Nalijte sklenici mléka do pánve, přidejte 1/2 lžičky. Zázvor, mletá červená paprika, kurkuma. Přiveďte k varu a vařte 1-2 minuty. Nechte mírně vychladnout, přidejte 1/2 litru. máslo, 1 lžička medu Vezměte si sklenici 3x denně.
 2. Připravte čaj kalina s lipovými lístky! Vezměte první st. lžíce sušených květů vápna a malých Kalin ovoce, nalijte ½ litru vroucí vody a nechte ji vařit po dobu jedné hodiny, pak kmen a konzumovat půl šálku 2 krát denně.
 3. Nejaktivnějším lékem proti chřipce je černý rybíz ve všech formách, s teplou vodou a cukrem (až 4 sklenice denně). I v zimě můžete vařit odvar z rybízových větviček). Je nutné zlomit větvičky a vařit plnou hrstku ze čtyř sklenic vody. Vařte jednu minutu a pak stoupejte po dobu 4 hodin. Pijte v noci v posteli ve velmi teplé formě 2 šálky cukru. Provádět takové ošetření dvakrát.
 4. Požadováno: 40 gramů malinového ovoce, 40 gramů listů podběl, 20 gramů oregano byliny, 2 šálky vařící vody. Sbírejte mlýn a promíchejte. Vezměte 2 lžíce. Já Výsledná směs, nalijeme vroucí vodou v termosce, trváme na 1 hodině, namáháme. Vypijte infuzi teplého 100 ml 4krát denně 30 minut před jídlem.
 5. Když máte nachlazení, vdechněte do nosu čerstvou aloe šťávu (agáve), 3-5 kapek do každé nosní dírky. Po instilaci masírujte křídla nosu.

Očkování

Očkování proti chřipce je způsob, jak zabránit infekci. Je ukázáno všem, zejména rizikovým skupinám - seniorům, dětem, těhotným ženám, lidem sociálních profesí.

Očkování se provádí každoročně, před začátkem epidemického období, od září do října, aby se v době epidemie vytvořila silná imunita. Pravidelné očkování zvyšuje účinnost ochrany a tvorby protilátek proti chřipce.

Očkování je zvláště žádoucí pro:

 • malé děti (do 7 let);
 • starší osoby (po 65 letech);
 • těhotné ženy;
 • pacienti s chronickými onemocněními, oslabená imunita;
 • zdravotnických pracovníků.

Prevence

Aby nedošlo k chřipce, zkuste posílit své tělo po celý rok. Zvažte některá pravidla pro prevenci chřipky a posílení vašeho těla:

 1. Prevence by měla být především prevencí vniknutí viru chřipky do vašeho těla. Chcete-li to udělat, jakmile se vrátíte domů z ulice, ujistěte se, že si umyjte ruce mýdlem a vodou, a je doporučeno umýt si ruce téměř k loktům.
 2. Velmi užitečná pro prevenci chřipky u dětí a dospělých bude výplach nosu. Praní lze provést teplou slanou vodou nebo speciálním sprejem.
 3. Před jídlem, které bylo dříve na pultu, se ujistěte, že je dobře opláchněte pod tekoucí vodou.

Udržení normální imunity by mělo:

 • Plně, a co je nejdůležitější, jíst správně: v potravě by mělo být dostatečné množství sacharidů, tuků, bílkovin a vitamínů. V chladném období, kdy se ve stravě výrazně sníží množství ovoce a zeleniny používané v potravinách, je nutné doplnění vitamínů.
 • Pravidelně cvičte na čerstvém vzduchu.
 • Vyhněte se všemožným stresům.
 • Přestat kouřit, protože kouření výrazně snižuje imunitu.

Shrneme-li to, připomínáme, že chřipka - infekční, nakažlivá nemoc, která může vést k různým komplikacím. Pravděpodobnost nákazy se zvyšuje na podzim av zimě.

JAK INFEKCE FLU

Chřipkový virus se velmi snadno přenáší. Nejběžnější způsob přenosu je ve vzduchu. Je také možné (i když vzácnější) a domácí přenosovou cestou - například infekce v domácnosti.

Během dne prochází lidským respiračním traktem asi 15 000 litrů vzduchu, jehož mikrobiální obsah se filtruje a usazuje na povrchu epitelových buněk. Mikrobiální znečištění ovzduší se stává nebezpečným pouze tehdy, jsou-li v něm patogenní viry a bakterie, které jsou rozptýleny pacienty a nositeli respiračních infekcí.

Při kašlání, kýchání, mluvení z nosohltanu nebo nosiče viru pacienta se uvolňují částice slin, hlenu, sputa s patogenní mikroflórou, včetně virů chřipky. Po krátkou dobu se kolem pacienta vytvořila infikovaná oblast s maximální koncentrací aerosolových částic. Částice větší než 100 mikronů (hrubá fáze) se rychle usazují. Rozsah jejich disperze obvykle nepřesahuje 2-3 m.

Rozptyl částic aerosolu při kýchání

Stupeň koncentrace viru chřipky a trvání jeho suspenze ve vzduchu na prvním místě závisí na velikosti aerosolových částic. Ten je určen silou a četností fyziologických úkonů - kýcháním, kašlem, mluvením. Tyto údaje jasně potvrzují potřebu specifické sanitární propagandy pro pacienty s chřipkou a dalšími akutními respiračními infekcemi, aby dodržovali základní hygienická pravidla. Je nutné přesvědčit pacienta, aby kýchl s zavřenými ústy, protože množství aerosolových částic emitovaných do ovzduší může být sníženo o 10-70 krát, což znamená, že koncentrace viru chřipky ve vzduchu je snížena. Pokud vezmeme v úvahu, že 80% emitovaných částic s velikostí větší než 100 mikronů, znamená to, že se rychle usadí a mají epidemiologický význam hlavně pro osoby, které jsou v těsné blízkosti pacienta.

Tabulka - Počet a poměr částic bakteriálního aerosolu kýchání a kašlání

Počet částic se vytvořil tisíc

Kýchání (silné, ústa otevřené)

Kýchání (opožděné, zavřené ústa)

Médium kašel

Obrázek - Schéma interakce viru a buněk

Po infekci přetrvávají virové částice na epitelu dýchacího traktu. Obvykle se buňky nosní sliznice, hrdla a dýchacího traktu zbavují virů, čímž zabraňují infekci. V některých případech se však virové částice dostávají přímo do alveol a obcházejí primární obranné mechanismy.

V dýchacích cestách se viry připojují k buňce hemaglutininem. Enzym neuraminidázy ničí membránu slizničních buněk a virus vstupuje do buňky prostřednictvím buněčné inkluze (endocytózy). Pak virová RNA proniká do buněčného jádra. V důsledku toho jsou v buňce narušeny životně důležité procesy a sama sama za použití vlastních zdrojů začíná produkovat virové proteiny. Současně se replikuje virová RNA a sestaví se virové částice. Jsou uvolňovány nové viry (současně dochází k destrukci buněk, dochází k lýze) a infikují další buňky.

Násobení viru probíhá mimořádně vysokou rychlostí: když jedna částice viru vstoupí do horního dýchacího traktu po 8 hodinách, počet infekčních potomků dosáhne 10i a do konce prvního dne -10II. Nejvyšší míra reprodukce viru chřipky vysvětluje tak krátkou inkubační dobu 1-2 dny. Rychlost reprodukce viru je podporována šířením mnoha stovek virionů připravených pouze jednou infikovanou buňkou. V budoucnu virus vstupuje do krevního oběhu a šíří se po celém těle. Aktivace virů celého systému proteolýzy a poškození buněk kapilárního endotelu vede ke zvýšené permeabilitě cév, krvácení a dalšímu poškození tkáně. Virus, který se dostává do krevního oběhu, způsobuje depresi tvorby krve a imunitního systému, vzniká leukopenie a další komplikace.

V průběhu živobytí virus chřipky ovlivňuje řasnatý epitel dýchacího traktu. Fyziologickou funkcí řasnatého epitelu je odstranění dýchacích cest prachu, bakterií atd. Pokud je řasený epitel zničen, již nemůže plně plnit své funkce a bakterie snadněji pronikají do plic. Existuje tedy riziko bakteriální superinfekce (například pneumonie a bronchitida).

A. Spojivová tkáň

B. Suterénní membrána

C. Poškozený epitel

D. Životní prostředí

Popsaná aktivita chřipkového viru je hlavním rozdílem mezi virovou chřipkovou infekcí a dalšími akutními respiračními infekcemi, které ne vždy způsobují tento druh poškození nebo je vůbec nezpůsobují. Na druhé straně jsou symptomy virové chřipkové infekce a dalších akutních respiračních infekcí zhruba stejné.

Tabulka - Ochranné mechanismy proti virové invazi a replikaci

Jak se nakazí chřipka?

Chřipkový virus se velmi snadno přenáší. Nejběžnější způsob přenosu je ve vzduchu. Je také možné (i když vzácnější) a domácí přenosovou cestou - například infekce v domácnosti.

Během dne prochází lidským respiračním traktem asi 15 000 litrů vzduchu, jehož mikrobiální obsah se filtruje a usazuje na povrchu epitelových buněk. Mikrobiální znečištění ovzduší se stává nebezpečným pouze tehdy, jsou-li v něm patogenní viry a bakterie, které jsou rozptýleny pacienty a nositeli respiračních infekcí.

Při kašlání, kýchání, mluvení z nosohltanu nebo nosiče viru pacienta se uvolňují částice slin, hlenu, sputa s patogenní mikroflórou, včetně virů chřipky. Po krátkou dobu se kolem pacienta vytvořila infikovaná oblast s maximální koncentrací aerosolových částic. Částice větší než 100 mikronů (hrubá fáze) se rychle usazují. Rozsah jejich disperze obvykle nepřesahuje 2-3 m.

Stupeň koncentrace viru chřipky a trvání jeho suspenze ve vzduchu na prvním místě závisí na velikosti aerosolových částic. Ten je určen silou a četností fyziologických úkonů - kýcháním, kašlem, mluvením. Tyto údaje jasně potvrzují potřebu specifické sanitární propagandy pro pacienty s chřipkou a dalšími akutními respiračními infekcemi, aby dodržovali základní hygienická pravidla. Je nutné přesvědčit pacienta, aby kýchl s zavřenými ústy, protože množství aerosolových částic emitovaných do ovzduší může být sníženo o 10-70 krát, což znamená, že koncentrace viru chřipky ve vzduchu je snížena. Pokud vezmeme v úvahu, že 80% emitovaných částic s velikostí větší než 100 mikronů, znamená to, že se rychle usadí a mají epidemiologický význam hlavně pro osoby, které jsou v těsné blízkosti pacienta.

Po infekci přetrvávají virové částice na epitelu dýchacího traktu. Obvykle mukózní buňky nosu, krku a dýchacích cest vymývají viry, čímž zabraňují infekci. V některých případech se však virové částice dostávají přímo do alveol a obcházejí primární obranné mechanismy.

V dýchacích cestách se viry připojují k buňce hemaglutininem. Enzym neuraminidázy ničí membránu slizničních buněk a virus vstupuje do buňky prostřednictvím buněčné inkluze (endocytózy). Pak virová RNA proniká do buněčného jádra. V důsledku toho jsou v buňce narušeny životně důležité procesy a sama sama za použití vlastních zdrojů začíná produkovat virové proteiny. Současně se replikuje virová RNA a sestaví se virové částice. Jsou uvolňovány nové viry (současně dochází k destrukci buněk, dochází k lýze) a infikují další buňky.

Reprodukce virů probíhá výjimečně vysokou rychlostí: když jedna virová částice vstoupí do horních cest dýchacích po 8 hodinách, počet infekčních potomků dosáhne 10 10 a konec prvního dne je -10. Nejvyšší míra reprodukce chřipkového viru vysvětluje tak krátkou inkubační dobu 1–2 dny. Rychlost reprodukce viru je podporována šířením mnoha stovek virionů připravených pouze jednou infikovanou buňkou.

V budoucnu virus vstupuje do krevního oběhu a šíří se po celém těle. Aktivace virů celého systému proteolýzy a poškození buněk kapilárního endotelu vede ke zvýšené permeabilitě cév, krvácení a dalšímu poškození tkáně. Virus, který se dostává do krevního oběhu, způsobuje depresi tvorby krve a imunitního systému, vzniká leukopenie a další komplikace.

V průběhu živobytí virus chřipky ovlivňuje řasnatý epitel dýchacího traktu. Fyziologickou funkcí řasnatého epitelu je odstranění dýchacích cest prachu, bakterií atd. Pokud je řasený epitel zničen, již nemůže plně plnit své funkce a bakterie snadněji pronikají do plic. Existuje tedy riziko bakteriální superinfekce (například pneumonie a bronchitida).

Chřipkový virus

Téměř 95% infekčních onemocnění jsou akutní respirační virové infekce, z nichž jednou je chřipka. Epidemie chřipky se objevují téměř každý rok, obvykle na podzim, v zimě a více než 15% populace je postiženo.

Imunita po chřipce netrvá dlouho a přítomnost různých forem viru vede k tomu, že během roku může člověk tuto infekci několikrát trpět. Každý rok zemře více než 2 miliony lidí kvůli komplikacím z chřipky. Pojďme se zjistit v tomto článku o této nemoci.

Etiologie chřipky

Chřipka je způsobena skupinou virů z čeledi Orthomyxoviridae. Existují tři hlavní rody - A, B a C, které jsou rozděleny na sérotypy H a N, v závislosti na tom, které proteiny se nacházejí na povrchu viru, hemaglutininu nebo neuraminidáze. Existuje celkem 25 takových subtypů, ale 5 z nich se nachází u lidí a jeden virus může obsahovat oba typy proteinů různých subtypů.

Viry chřipky se mění velmi rychle, každý rok objevují nové druhy se změněnými vlastnostmi. Někdy se takové patogenní podtypy jeví, že epidemie způsobená nimi jsou popsány v historických knihách. Jedním z těchto podtypů je „Španěl“, který často zabil osobu do 24 hodin a na počátku minulého století zabil 20 milionů lidí.

Nejnebezpečnější epidemiologicky jsou viry chřipky A, každý rok způsobují epidemii. Virus typu B může také způsobit závažnou formu chřipky, ale nemá tak silné rozšíření, obvykle se objevují ohniska na pozadí typu A nebo krátce před ním. Obě skupiny obsahují proteiny H a N, proto při jejich klasifikaci označují nejen skupinu, ale i podtyp, jakož i místo detekce, rok a číslo objednávky. Influenza C virus neobsahuje protein typu H a obvykle má mírný průběh.

Jak se nakazí chřipka?

K infekci obvykle dochází prostřednictvím vzduchových kapiček, i když není vyloučen přenos kontaktů pro domácnost. Virus vstupuje do těla přes sliznice horních cest dýchacích. Předpokládá se, že je možné se nakazit chřipkou i ve vzdálenosti 2-3 metrů od pacienta, proto osobní ochranné pomůcky získávají během epidemií zvláštní význam.

Na lidské kůži, virus chřipky rychle umírá - za 4–6 minut, ale na domácí potřeby, schopnost přežít se zvyšuje, například na kov, plast. Pokud se člověk dotkne povrchu infikovaného virem chřipky a pak obličejem a výzkum ukáže, že během dne se lidé dotýkají tváře více než 300krát, což dramaticky zvyšuje šanci na infekci.

Jak dlouho je osoba s chřipkou nakažlivá závisí na typu a závažnosti onemocnění, ale obvykle můžete nakazit během 5-6 dnů od nástupu onemocnění. K infekci může navíc docházet s vymizenou formou chřipky. Infekce přispívá ke snížení vlhkosti v místnosti. Čerstvý vzduch zabraňuje pronikání viru do dýchacího traktu, ale při nízkých teplotách, okolo 0 ° C, na pozadí hypothermie sliznic a suchého vzduchu se zvyšuje riziko infekce chřipkou.

Pro šíření infekce je důležité, při které teplotě virus chřipky umírá. Různé kmeny reagují na změny teploty různými způsoby, ale zahřívání nad 70 ° C zabíjí virus po dobu 5 minut a varí téměř okamžitě. Virus může zůstat životaschopný pro domácí potřeby až 7 dní. Zvýšená vlhkost také přispívá k jeho smrti.

Klinický obraz a závažnost onemocnění

Od okamžiku infekce až do vzniku prvních příznaků nemoci může trvat tři hodiny až tři dny, obvykle inkubační doba trvá 1-2 dny. Onemocnění začíná akutně, první známky chřipky - prudký nárůst teploty a příznaky intoxikace. Pacient si může stěžovat na celkovou slabost, bolest hlavy, bolest svalů. Často je to rýma, kašel, tento stav trvá 3-4 dny, pak pokud nejsou žádné komplikace, symptomy se postupně snižují.

Existují 3 závažnosti onemocnění.

 1. Snadný stupeň Teplota nepřesáhne 38 ° C nebo chřipka bez teploty. Pacient má stížnosti, ale častěji jsou příznaky mírné nebo nepřítomné. Nebezpečí této formy spočívá v tom, že pacient je „na nohou“ a stává se prodavačem viru chřipky.
 2. Střední stupeň. Teplota 38–39 ° C, výrazné příznaky, intoxikace.
 3. Těžký stupeň. Mohou se objevit teploty nad 40 ° C, záchvaty, delirium, zvracení. Nebezpečí spočívá ve vývoji komplikací, jako je edém mozku, infekční toxický šok, hemoragický syndrom.

Při nekomplikované chřipce se symptomy postupně snižují z 3–4 dnů nemoci, o 7–10 dní se pacient zotavuje, ale celková slabost, únava ho může narušit po dobu 2 týdnů.

Příznaky chřipky

První příznaky chřipky jsou subjektivní: slabost, slabost, bolesti těla. Pak dojde k prudkému nárůstu teploty a objeví se příznaky intoxikace. Stížnosti pacienta lze rozdělit do několika skupin:

 • příznaky intoxikace;
 • katarální jevy a léze horních dýchacích cest;
 • abdominální syndrom.

Intoxikace je vyjádřena bolestí hlavy, svalovou bolestí, celkovou slabostí a teplotou. Kolik zůstává teplota s chřipkou, často závisí na sérotypu a celkové imunitě organismu. Jeho zvýšení je doprovázeno zimnicí a zvýšeným pocením. Vysoké teploty vyšší než 39 ° C jsou nebezpečné, protože mohou vést ke křečím a otoku mozku. U pacientů s vysokou horečkou a intoxikací se mohou objevit bludy a halucinace.

Teplota trvá 2–4 dny, pak se snižuje a pacient se postupně zotavuje. Pokud teplota trvá déle, nebo se znovu objeví v průběhu 5–6 dne, znamená to, že došlo k přidání infekce a vzniku komplikací. V takových případech je naléhavá potřeba poradit se s lékařem.

U malých dětí je vysoká teplota nebezpečnější nejen z důvodu možnosti vzniku křečí a otoků mozku, ale dítě se při teplotě rychle ztrácí tekutinou v důsledku potu. A když se spojí abdominální symptomy (nevolnost, průjem, zvracení, bolest břicha), ztráta tekutin se stává ještě větší, dochází k dehydrataci. Proto je léčba těžké chřipky u dětí obvykle doprovázena zavedením infuzních roztoků.

Při léčbě chřipky doma je třeba věnovat zvláštní pozornost pitnému režimu. Musíte pít co nejvíce šťávy, čaj, a když se objeví příznaky dehydratace, je to suchost kůže a sliznic, což je zvláště patrné v jazyce - je naléhavé poradit se s lékařem.

Objektivní příznaky chřipky u lidí, často nevyjádřené, s výjimkou teploty, můžete pozorovat bledost kůže, zarudnutí hrdla, hyperémii oční sliznice. Existují takové typy infekcí, které se vyskytují bez nachlazení, ale i se „suchou“ chřipkou se často zaznamenává sucho a bolest v krku. Kašel je nejprve suchý, pak může být vlhký, u lidí s chronickým plicním onemocněním (bronchitida) způsobuje virus zhoršení procesu.

Léčba

Léčba chřipky u dospělých a dětí se provádí podle stejných principů, ale pravděpodobnost komplikací u dětí a starších je mnohem vyšší. Je spojena se sníženou imunitou. U starších osob se snižuje na pozadí stárnutí těla, což snižuje reparační procesy. V dětství se imunita stále vyvíjí, což často vede k různým onemocněním.

Antivirová léčiva

Léčba během infekce by měla začít co nejdříve. To platí i pro antivirotika proti chřipce, která jsou téměř zbytečná třetí den nemoci. Proto při prvních příznacích, a ještě lépe před jejich projevením, když došlo ke kontaktu s pacientem s chřipkou, byste měli užívat antivirotikum, jako je amantadin (Midantan), Rimantadine, Tamiflu; interferonové přípravky ("Interferon", "Aflubin"). To pomáhá předcházet onemocnění nebo zkrátit dobu trvání onemocnění o 1-3 dny.

Užívání antivirových léků proti chřipce nejenže zkrátí dobu trvání onemocnění, ale také zabrání rozvoji komplikací, takže by měly být používány u osob se sníženou imunitou. Při léčbě komplikací také užívejte antivirotika.

Režim

Při léčbě onemocnění je důležité pozorovat odpočinek na lůžku. Zbytek lůžka je nezbytný i při mírné chřipce, protože komplikace často vznikají právě na pozadí nedodržování lůžka. U pacientů s mírnou chřipkou je lůžko pro pacienta mnohem jednodušší. Je žádoucí vytvořit příjemnou atmosféru, tlumené světlo, ticho, protože často jasné světlo a hluk dráždí pacienty s chřipkou.

K omezení komunikace s pacienty a ke snížení rizika infekce pro ostatní je také zapotřebí lůžko. Pro účely prevence by ošetřovatelé měli používat osobní ochranné prostředky (masku).

Aby se snížilo riziko infekce, je nutné provést mokré čištění místnosti, vzduch, protože vysoká vlhkost a čerstvý vzduch způsobují smrt viru. Položky pro osobní potřebu, nádobí, ložní prádlo, hračky pro děti musí být ošetřeny dezinfekčními roztoky nebo detergenty.

Symptomatická léčba

Přípravky pro léčbu chřipky lze rozdělit do několika skupin:

 • antipyretika;
 • léky proti bolesti;
 • antihistaminika;
 • vazokonstriktor;
 • mukolytika;
 • antikonvulziva;
 • diuretika;
 • vitamíny.

Symptomatická léčba spočívá v tom, že každý typ léku se užívá s určitými symptomy.

Vlastnosti onemocnění během těhotenství a krmení

Chřipkový virus může ovlivnit průběh těhotenství, a to zejména tehdy, když je žena infikována v prvním trimestru. Pravděpodobnost abnormalit plodu se zvyšuje, a protože imunita klesá během těhotenství, komplikace se vyskytují častěji.

Proto by se těhotné ženy neměly nakazit:

 • jít ven na sobě masku;
 • můžete namazat mast na oxolinum nosní sliznice;
 • Je žádoucí připravit vakcínu včas

I když těhotná žena neopustí dům, blízcí lidé mohou přivést virus kolem ní.

Pokud došlo k infekci, pak je nutné dodržet lůžko, pít více šťávy obsahující vitamíny. Nedostatek vitamínů může být naplněn léky. Těhotné ženy by měly užívat antivirotika.

Léčba chřipky během těhotenství by měla být prováděna pod dohledem lékaře a používání léčiv, včetně léčivých bylin, tradičních metod.

Chřipka je nebezpečná nejen během těhotenství, ale i při kojení. V tomto případě je důležité dodržovat hygienická pravidla. V tomto okamžiku není nutné odstavit dítě z prsu. Kojení může pokračovat za předpokladu, že léky, které mohou proniknout do mateřského mléka, nebudou použity a matka se bude snažit zabránit infekci dítěte během krmení. Před krmením je nutné použít masku, důkladně si umýt ruce a hrudník.

Léčba chřipky během kojení by měla být prováděna léky, včetně přírodních látek. Nyní přichází kapky proti běžnému nachlazení, které obsahují pouze přírodní složky, bylinné čaje proti kašli. Léčbu krmení by měl předepisovat pouze lékař.

Komplikace

Chřipka může vést k komplikacím z jiných orgánů a tělních systémů a může se vyvinout okamžitě nebo v důsledku přidání bakteriální infekce. Těžká forma onemocnění může být komplikovaná:

 • hemoragický syndrom;
 • infekční toxický šok;
 • meningitida;
 • encefalitida.
 • Příčinou těchto komplikací je, že virus vstupuje do krevního oběhu a šíří ho po celém těle. Pokud se u pacienta objeví příznaky, jako jsou křeče, vyrážka, hemodynamické poruchy (pokles krevního tlaku, porucha srdeční frekvence), ztráta vědomí, je třeba okamžitě zavolat ambulanci.

  Pozdní komplikace jsou:

  • otitis, sinusitis (frontální sinusitida, sinusitida);
  • bronchitida, pneumonie, pohrudnice;
  • meningitida, encefalitida;
  • endokarditida, myokarditida.

  Obvykle jsou pozdní komplikace chřipky spojeny s přidáním bakteriální infekce, která vyžaduje spojení s léčbou antibiotiky.

  Prevence

  Vlastnosti tohoto infekčního onemocnění, jeho rychlé šíření, komplikace v průběhu, se staly důvodem pro vývoj vakcíny proti chřipce. V současné době jsou děti očkovány proti mnoha virovým infekcím a vývoj vakcíny proti chřipce by neměl být pro farmaceutický průmysl obtížný.

  Bohužel není možné vyvinout univerzální vakcínu, protože chřipku představují různé skupiny, sérotypy virů. Nyní pro očkování proti chřipce se používá vakcína obsahující antigeny skupiny A viru. Jeho včasné zavedení může zabránit infekci, ale protože viry B a C jsou často detekovány během epidemie viru A, není možné chřipku zcela vyloučit.

  Dalším problémem je krátké trvání vakcíny. Imunita proti chřipce je krátká, často chrání před infekcí pouze 6–8 měsíců. Proto je očkování nejlepší provést na podzim, takže protilátky proti němu cirkulují v krvi během chladného zimního období.

  Prevence chřipky u dětí a starších osob je volná, protože jsou v ohrožení a mohou způsobit smrtelné komplikace. Očkování je kontraindikováno v případě alergie na kuřecí proteiny nebo v případě alergické reakce na předchozí očkování.

  Na ruském farmaceutickém trhu existuje mnoho vakcín proti zahraničním i domácím výrobcům:

  • Influvac;
  • "Ultrix";
  • Sovigripp;
  • Vaxigrip;
  • "Fluarix";
  • Inflexální;
  • "Vakcína proti chřipce";
  • Begrivak;
  • Agrippal S1;
  • Fluvaksin;
  • Microflu;
  • Grippovak;
  • Pandeflu;
  • AGH vakcína;
  • Grippol;
  • Grippol Neo;
  • Grippol Plus a další.

  Kromě očkování pro profylaxi se používají antivirotika. Jaké antivirové je lepší zvolit pro prevenci chřipky? - mezi nejčastěji používané produkty patří přírodní látky. Jejich použití nezpůsobuje nežádoucí vedlejší účinky u lidí s oslabeným imunitním systémem. Mezi ně patří "Arbidol", "Immunal", "Kagocel", "Cycloferon" a další. Pokračuje vývoj a výzkum léčiv proti této infekci.

  Nespecifická prevence chřipky zahrnuje:

  • použití imunostimulačních léků pro prevenci chřipky ("Anaferon", "Immunal");
  • během epidemie, zásoby proti chřipce;
  • zlepšení imunity a hygieny.

  Antivirová léčiva se používají denně podle instrukcí ("Arbidol", "Amiksin", "Cycloferon").

  Nejlepším lékem proti chřipce je zvýšení celkové odolnosti organismu. Imunita zlepšuje zpevnění, používání vitamínů skupiny C. Nesmíme zapomenout na osobní hygienu a tradiční medicínu, aby se zabránilo infekci. Během epidemie chřipky se proto doporučuje:

  • vyhnout se přeplněným místům (veřejná doprava, akce);
  • používat osobní ochranné prostředky (maska);
  • udržujte ruce čisté;
  • vyhnout se kontaktu s pacienty;
  • zvyšovat množství potravin obsahujících vitamín C ve stravě

  Shrneme-li to, připomínáme, že chřipka - infekční, nakažlivá nemoc, která může vést k různým komplikacím. Pravděpodobnost nákazy se zvyšuje na podzim av zimě. Nejčastěji je chřipka infikována dětmi a staršími osobami, kterým hrozí riziko. Včasné očkování pomáhá předcházet nemoci, proti nejpravděpodobnějším sérotypům, které způsobují epidemii.